BTW: Jak se sžít s psí hierarchií

Ten večer mě vyhnala ven klasická verze existenciální nejistoty – zamkla jsem tu garáž nebo ne? Psy jsem poslala na noční hlídku už nějakých dvacet minut předtím, takže cestou ke garáži koukám k boudě, jestli je všechno jak má být. Osvětlení na dvorku není valné, ale přesto ke svému překvapení vidím, že čenich koukající z předsíňky je černý a nikoliv zlatavý. Zajímavé!

 

Berry v boudě totiž znamená, že se mění vztahy mezi ní a Kazanem. Co jsme se vrátili z toulek světem domů, zabral Kazan boudu pro sebe – tedy přesněji zabral předsíňku, která je mezi nimi považována za privilegované místo. Když byla opravdu zima, spávala Berry v boudové ložnici a Kazan udělal jediný ústupek – mohla si do „jeho“ předsíňky položit aspoň špičky předních nohou a nos. A najednou má Berry předsíňku pro sebe. Proč? Bylo tam Kazanovi jednoduše teplo, nebo prohrál nějakou konfrontaci a jeho alfa pozice se otřásá?

Začala jsem je víc pozorovat. Pro psy je hierarchie ve smečce velmi důležitá a pro spokojený život potřebují vědět, jak si v ní stojí. Dominance a submise. Ale také ochraňující a ochraňovaný. Pro dnešního demokraticky odchovaného člověka to není úplně snadné přijmout, přestože v tlupách primátů se hierarchie řešila obdobně. Kdo by chtěl být submisivní; ten, kdo poslouchá? Uznávám, že beru-li v úvahu lidské pojetí dominance a submise, tak není zrovna o co stát.

Lidští dominantní jedinci totiž rádi vidí jen jednu stranu mince, tedy moc a výhody, které díky dominaci mohou získat, ale jaksi jim nedochází, že vláda nad někým je těsně svázána se zodpovědností za svěřené osoby, včetně povinnosti je chránit, i vlastním tělem, pokud je to nutné.

 

 

Zvířata to berou přece jen jednodušeji. Být dominantní je evolučně výhodné – takový jedinec např. může získat právo se rozmnožovat – ale také něco stojí. Zvířecí „velitelé a manažeři“ musejí zvládat stres, který je svázán s odpovědností. Výzkumy dokázaly, že alfa jedinci mají obvykle vyšší hladinu stresových hormonů v krvi než jejich podřízení.

I proto je pro spokojený život našeho rodinného psa nezbytné, aby alfou, tím nejvyšším psem, byl člověk. Jeho pán. Mnozí lidé milující svoje psí společníky nemají termín pán/ paní rádi. Obvykle se používá přece jen míň výrazné páneček a panička, někomu se ale nelíbí ani to. Touží být svým milovaným zvířatům spíš druhem, než velitelem. Což vede akorát k problémům, které člověku většinou hned nedojdou.

Co se stane, když je alfou v rodinné smečce pes? Ti, kdo aspoň něco načetli, vědí, že takový pes může kousat, ohrožovat děti v rodině, být nezvladatelný venku – především kvůli rvačkám. Ne každý však domyslí, proč tomu tak je.

Vedle toho, že si pes vynucuje výhody šéfa – co a kdy bude jíst, kde bude odpočívat apod., cítí se odpovědný a snaží se své podřízené chránit podle vlastních, psích pravidel. Nu, a to musí dát najevo všem, kdo by mohli jeho lidi potenciálně ohrožovat – jiným psům a dokonce i lidem. Kdepak, pokud máte svého psa rádi, buďte laskavým a spravedlivým pánem. On to ocení.

 

 

Ve své smečce jsem už měla možnost sledovat mnohé z hierarchického jednání, a měla jsem už kolikrát dojem, že to chápu. Realita je však jiná. Stačilo do smečky psů-samců přivést fenku a musím se učit zase. Naštěstí mi to nevadí, protože neznám nic, co by mě tak bavilo a fascinovalo, jako je sledování společenského chování zvířat. A prosazování dominance je obzvlášť zajímavé téma, kde se člověk může mnohému přiučit.

Často se stává, že se dominance zaměňuje za agresivitu. K čemu by smečce byl agresivní alfa? Dřív nebo později by ohrožoval ty, které má vést a chránit. Dominance je především soubor duševních vlastností, jako je inteligence, samostatnost, sebevědomí a další těžko definovatelné osobnostní charakteristiky, podpořené fyzickou silou a schopností využívat získané zkušenosti. Tak je možné pochopit, že malý pes může být dominantní k velkému, starý k mladému. I když všeho do času, že.

Já jsem to u nás viděla, když jsme přivedli k tehdy jedenáctiletému jezevčíkovi Maxovi chodská štěňata. Malí uznali jeho dominanci bez problémů, a jak rostli a sílili, pomáhal si Max vedle hrdých postojů i občasným štípnutím nezvedence do pysku. Co na tom, že i na tohle pokárání si musel povyskočit! Jeho osobnost stačila, aby je držel na uzdě. Ovšem jak stárnul a ztrácel síly, nenápadně převzal velení Kazan. Byv Maxem kárán, jen se potutelně usmíval pod tesáky, choval se ke stařečkovi vlídně, a dělal si věci podle svého.

A kdy jsem poznala, že je Max ve smečce alfou už jen ve své hlavě? Když u nás byl na návštěvě jiný pes, a nejistý v cizím teritoriu reagoval útočným chováním. A byl to právě Kazan, kdo si stoupnul mezi něho a ostatní naše psy, aby je chránil. Situaci jsem ale vyřešila po lidském způsobu já, protože ať si mezi sebou moji psi dělají hierarchii jakkoliv, já jsem vždy ten největší pes a tudíž je mojí povinností postarat se o jejich bezpečnost.

 

 

Připadá vám to divné? Vždyť mnoho z nás si psa pořizuje nejen pro jejich milou společnost, ale také kvůli ochraně, kterou jsou schopni nám poskytnout. A teď aby psa chránili! Ale ono to funguje. Vy jako alfa se pohybujete v lidském světě a znáte (a snad i respektujete) jeho zákony. Vaše vedení dává psům signál, zda je všechno v pořádku a pokud není, najdou v něm nápovědu, jak se mají zachovat. (Teď nemluvím o psech tzv. přírodních plemen – ti se chovají jinak, samostatněji, a já s nimi nemám žádné zkušenosti).

To např. znamená, že pokud se jen leknete někoho, kdo nenadále projde kolem, psi zpozorní, ale nezaútočí. Pokud je nebo vás začne ohrožovat cizí pes, dají vám šanci s tím něco podniknout, než se pustí do rvačky – respektují váš názor. Nu a v případě skutečného ohrožení platí pravidlo smečky a třech mušketýrů – jeden za všechny a všichni za jednoho. Psi vás ochrání, protože prostě patříte k sobě a útok na jednoho člena smečky je útokem na všechny.

Potíž mohou mít lidé chovající psy jen v kotcích nebo na zahradách, s minimálním osobním kontaktem. Takový pes může celkem zodpovědně chránit pozemek, protože ho považuje za svoje teritorium, ale nemusí chránit osobu svého pána, protože mezi nimi není ta správná vazba. Vazba mezi alfou a jeho podřízeným je totiž poměrně bohatý oboustranný vztah, který není založen na strachu. Pán, který psa pouze krmí a svoji autoritu prosazuje silou, není pro psa opravdovým alfou. Pravidla smečky pak správně nefungují a mohou nastat problémy – třeba když do rodiny přijde nový člen, přijedou děti a podobně.

 

 

Viděla jsem, jak se vyvíjel vztah Maxe a Nazgúlů, později mě fascinoval vztah dominantního Kazana se submisivním Daníkem, který zdaleka nebyl tak jednoznačný, jak by se dalo podle příruček předpokládat – vždyť byli dvojpsem! U Kazana a Berry se to odvíjelo vcelku očekávaným způsobem. Berry je (zatím) submisivní fenka, která jako by se někdy málem svým postojem omlouvala za to, jak je velká.

Kazan jí vládl packou pevnou, leč spravedlivou a velmi vlídnou. Nikdy nezkoušel ani začít s nějakou tou menší šikanou, vždy se ozval až tehdy, když mu ten malý spratek doslova skákal po hlavě. Později, po Berryině hárání se jejich vztah změnil – stali se sobě navzájem druhem a družkou. Kazanova dominance se mezi nimi projevuje jen v případě, že si hodlá podržet, co ukořistil. Je jedno, že je Berry mladší, silnější, pružnější a rychlejší.

Ve vztahu k ostatnímu světu a především tedy ostatním psům Kazanova dominance znamená, že ji hlídá a chrání. Pokud Berry jen maličko vykvikne nevolí nad pozornostmi jiného psa (což se stává – nesnáší dotěrné psy a pořád jim voní), je Kazan připraven nemravu roztrhat na kusy a je mu jedno, že nemůže na nohy a na záda. Takže když se na naší trase objeví jiní psi, musím nejdřív chytat Kazana a teprve potom řešit, koho že to vlastně potkáváme.

Různé náznaky letošního léta však ukazují, že Berry konečně dospívá (druhý pes ve smečce obvykle dospívá a přebírá zodpovědnost později než jedináček) a situace mezi ní a Kazanem se začíná měnit. O změně v hierarchii však budu najisto vědět až poté, co si Berry stoupne mezi Kazana a případné nebezpečí, připravena ho chránit. Protože to je první povinností alfa jedince. A psům to, na rozdíl od lidí, není třeba připomínat 🙂

 

Aktualizováno: 5.9.2012 — 10:30

100 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Parádní článek:-) (handshake) mám doma dvě feny a jednoho psa a vůdcem jsem já pes je pouze vychovatel a fenky jsou vůči nám submisivní:-) nikdy na sebe nezavrčeli 🙂 respektují se navzájem. Dokážou si hrát a vzájemně naslouchat. Opravdu jeden za všechny a všichni za jednoho. Pokud cizí pes útočí na jednoho s nich ostatní včetně mě zasahují. Starý pardál 10let byl po odchodu svého vychovatele ve věku 13let sám asi 2 roky. Pak jsem do naší smečky dovedla týraného agresivního psa sotva 7kg ale stáří 4roky, kterému stačilo pár dní na stanovení pravidel a po několika měsících je to jeden s nejhodnějších psů malé rasy. Díky vychovateli tedy.( pes Rony) a po dalších 3měsících přibyla 11letá fena na dožití.Máme klidnou a vyrovnanou smečku (y) jsem šťastná že je všechny mám:-)

 2. Vaše články sleduju pravidelně a moc se mi líbí. Mám tři psy, dvě holky a kluka různě staré a také sleduji, jak se role ve smečce mění. Váš článek by si měli především přečíst všichni,kteří si psa pořizují, zejména to, že největším psem vždy musí být pán, protože jinak to dopadá často zoufale.

 3. Nijak zvlášť jsem o alfa psovi a vedoucí úloze ve smečce nepřemýšlela. S Bačou, Brumlou a Einsteinem jsem neměla problémy. Ale jak se stát vedoucí rozpolcenému Garykovi? Když je v klidu poslouchá, ale běda když se vyděsí. To zjistím že mi naprosto nedůvěřuje, že nespoléhá že ho před rámusem nebo jiným nebezpečím ochráním. Řešit tento oříšek a ještě ve chvíli kdy mne síly začínají čím dál víc opouštět je těžké. Zatím je řešení jediné, chodí neustále uvázaný, on ovčácký pes. Moji psi chodili na volno a do sytosti se vyběhali za míčkem. Chudák Garyk. Našla jsem konečně to dávno zakoupené a pak zašantročené patnáctimetrové lano a vyšla s Garykem ven. Bude mít více volnosti, radovala jsem se. Ale on tlape ve vzdálenosti dvou tří metrů jak je za ty roky zvyklý. Snad se to časem poddá a on objeví nové možnosti, trdlo moje ušaté. Poděšení zatracepené. (dog) (inlove)

 4. Milá Dede – po prectení tvého BTWcka a následných komentáru jsem konecne prisla na to, ze nase smecka „Lid-pso-koc“ je vázne divná – tady je Vrchní pes v urcitých situacích a místech pokazdý nekdo jiný :O . Chtela jsem o tom napsat do komentáre, ale tak si ríkám, jestli to není prímo na odstrasující clánek (já – sezonní grafoman – to mám uz kapku v hlave, taky jeste jeden clánek … jenom ten cas, ten cas … a hlavne ta moje lenost, nedá se mi premoct (rofl) (rofl) (rofl) – no nic, slibem nezarmoutís).

  Ovsem jedním jsem si naprosto jistá – po osmidenní neprítomnosti – pro Zikiho tím pevným pilírem smecky jsem já … jeste stále se v noci chodí presvedcovat, ze jsem nezmizela do nekoncecna navzdycky. Chudinka neví, ze ho opet zradím a zítra ho na dalsí tri noci nechám osamnení … a krmicce Terce (tmi) .

 5. Taky se mi ty fotky moc libily – zejmena spici dvojpes. (h) (h) Zajimave clanek pro pro mne, protoze my jsme vzdy jedno-psi.

  OT: Melatonin pro psy. Jak jsem nedavno psala, Jakey se znicehoz nic zmenil v iracionalni psi bytost, ktera sverepe odmitala vyjit z domu a zila pod posteli. Pred dvema tydny s nim Chet byl u veta. Po plnem vysetreni a vylouceni problemu stitne zlazy vet doporucil davat mu melatonin. Lidi, ono to nejak funguje. S kombinaci toho, ze jsme mu zarazili podpostel tak, ze jsme ze vsech stran pod ni soupli prazdne kartony,. Cili totalni utrum. Sice Mr. Jackman smutne cumel na kartony, ale zacal se probouzet z te mlhy. Bez podpostele jsme ho mohli pripnout v loznici na voditko, na kterem poslusne docapkal ven kde se choval jak normalni pes. Posleze se zacal dostavovat do kuchyne, kdyz varim a byl nalezite odmenen. A nedavno nad ranem VITEZSTVI. Po ctvrte rano mi zacal strkat cumakem do nohy a chtel ven. A nejak vic spolupracuje. Narozdil od lidi pry na psy ten Melatonin nepusobi spave a to mu davame 3 denne. Vubec mne netesi mit lehce zdrogovaneho psa, ovsem kdyz nevime, co se mu v te hlave prehodilo….

  1. Milá Hanko, kolikrát mě napadlo, jak na tom Jakey je, ale přiznám se, že jsem se bála zeptat (blush)
   Je fajn, že se našlo řešení, které funguje, byť příčinu neznáte. Hlavně, ať je líp! (inlove)

 6. Moc prima čtení o psích i člověčích smečkách, je to zajímavý, jak jsou některý etologický věci mezidruhově podobný. Díky.
  (wave)

 7. Milá Dede, máš skvěle odpozorované chování svých psů a výborně o nich píšeš. Ohledně postavení ve smečce by mě zajímala jedna věc – ty jsi bez diskusí vrchní pes a jak se srovnají ti ostatní za tebou, je jejich záležitost. Současně ale můžeš nenásilně potvrzovat Kazanovo (zatím) šéfování tím, že on dostane pamlsek jako první, jemu hodíš první hračku, jemu bude vyhrazeno „výhodnější“ místo. Já to samozřejmě neznám z praxe, majíc psíka jedináčka, mám to vyčtené, ale zajímalo by mě, jestli takto vstupuješ do mezipsích vztahů anebo k nim přistupuješ nestranně?
  Ještě k fotkám – jsou nádherné, taky jsem nad nimi zavzpomínala a u té první jsem se usmívala od ucha k uchu, když jsem si uvědomila, že těm dvěma statným choďákům šéfoval drobný Max. 🙂

  1. Milá Hančo, většinou respektuju a někdy naschvál ne – oni si musejí být vědomi toho, že já můžu cokoliv. A berou to bez problémů. Také jsem nikdy v žádné konstelaci neměla problémy třeba s nevraživostí u jídla, nebo s jinými drsnějšími projevy – všichni např. dokázali v případě potřeby v míru žrát společně z jedné misky.
   Popravdě ani nevím proč – buď byli a jsou všichni moji psi moulové (bez ohledu na rasu), což bych úplně nevyloučila, nebo si prostě jsou vědomi, že mír mezi členy smečky je pro mě požadavkem číslo jedna, tím absolutním. Respektovaly to dokonce i kočky! 8)
   Dokážu jen podrážděně zabublat, když dělají neplechu, ale svoje názory a hierarchické rozpory si musejí řešit těmi subtilnějšími metodami. Nikdy jsem mezi nimi nezažila ani takovou tu pro forma rvačku, maximum je zavrčení, když jeden brání klacek před druhým, který mu ho rve z tlamy – a ten druhý toho potom nechá. Doufám, že jsem to právě nezakřikla (blush) ŤUK ŤUK ŤUK!

 8. Nejdřív dvě hlášky: koukněte prosím na Hadfy, potřebovala bych nějaké nápady ohledně účtu.
  A taky je tam pozvánka na pražení (beer) .

  Tak. Povinnosti splněny a jdu číst 🙂 .

 9. Zkouším se trochu přivést na méně depresivní myšlenky (whew) … tak něco optimistického o ochráncích (s přihlédnutím k Io (h) ):

  (*) Leží zajíc před norou na sluníčku, rozvaluje se a datlí do notebooku. Jde kolem liška a ptá se:
  „Co to píšeš, zající?“
  „Dizertačku.“
  „A o čem?“
  „Jak zající mlátí lišky.“
  „To si děláš legraci, ne?“
  „Pojď se mnou do nory, já ti to ukážu.“
  Liška vleze se zajícem do nory, za chvíli vyleze zajíc sám a sedne si k notebooku.

  Jde okolo vlk:
  „Co to píšeš, zající?“
  „Dizertačku.“
  „A o čem?“
  „Jak zající mlátí vlky.“
  „To si děláš legraci, ne?“
  „Pojď se mnou do nory, já ti to ukážu.“
  Vlk vleze se zajícem do nory, za chvíli vyleze zajíc sám a zase datlí.

  Jde okolo medvěd:
  „Co to píšeš, zající?“
  „Dizertačku.“
  „A o čem?“
  „Jak zající mlátí medvědy.“
  „To si děláš legraci, ne?“
  „Pojď se mnou do nory, já ti to ukážu.“

  Medvěd vleze za zajícem do nory a vidí: v jednom koutě se drží za žaludek liška, ve druhém si zamačkává boule vlk a ve třetím si lev bandážuje zápěstí.

  Jaké z toho plyne poučení?
  1. Je jedno, o čem píšeš.
  2. Je jedno, jak to napíšeš.
  3. Jediné, na čem opravdu záleží, je vybrat si správného školitele (angel)
  (*)

  1. (rofl) (rofl) (rofl)
   Tak to mám asi štígro, páč můj lev naprosto chápe, že nejspíš nebudu chodit na antickou literaturu, kterou přednáší jistá přednášející, která se mě už dvakrát marně pokusila vyhodit od státnic (latinských a pak řeckých).
   Byla tehdy docela sranda, že jí v tom bránila sama komise. Mně napovídali, ji se snažili rozhodit a ještě se asi skvěle bavili. 😀
   A můj lev dnes pravil: „Antická literatura… tam asi chodit nechcete, že…“ – i když tehdy v té komisi vůbec nebyl! (party)

   U nás krvelačných filozofů se ten vtip vykládá s hromadou kostí a vlčí a liščí lebkou. 🙂

   1. To máš primového školitele, co chápe tvé (ne)potřeby (h) . Já to chtěla ve verzi pro umírněnější alfy (angel) .

 10. Dede, Tvoj článok by mali mať ako povinné čítanie všetci tí, ktorí si myslia, že sú bohvieakí dobrí majitelia psa, keď mu nevedia dať pocit istoty.
  A čo sa týka dominancie, tak skutočne fyzická sila nehrá rolu. V hierarchii našej mačacej svorky kocúrov sa nič nezmenilo ani keď ochorel Andy, Bony bol tiež až do konca dominantným kocúrom a teraz všetci kocúrici rešpektujú Benjiho, aj keď by ho hociktorý z nich zvládol jednou labkou. Ale faktom je, že skutočné poradie je také, že alfa mačkou som ja, potom Mandy a až potom nasledujú kocúrici.

  1. Dede, s velikou chutí jsem si přečetla tvůj dnešní článek (i ten starší Martinův). Vlastně by to měli číst úplně všichni 🙂 .

 11. Milá Dede (h) , už jsem psala dopoledne, ale nějak se mi kousl počítač a pak byl zmatek, tak se pokusím to dát znovu dohromady.
  Tvé vyprávění je dojemné, hřejivé, láskyplné a hlavně je z něj poznat hluboká znalost psího chování ve smečce (mám na mysli smíšenou lidsko-psí smečku). Mělo by to být povinné čtení nejen pro všechny chovatele psů, ale i pro ostatní lidi, protože se psy se dnes potkáváme všichni všude.

  Přeju všem krásný den. (h)

 12. V naší domáci smečce přišla Ája II. jako poslední. První byly kočky. Kočky se s Daníkem pobratřily hned, byly zvyklé na Kazana s Daníkem a náš Daník je přibral jakoby je měl odjakživa. Vycházejí v pohodě. Ája II.přibyla do smečky jako rozjívená puberťačka, samá noha, samá noha. Zatímco (cat) Mia Áju zprdává v jednom kuse,Čita ji jen pozoruje a s mírným nadhledem snáší její výlevy. Daník je taky přísný na Aju, nechá se opečovávat ale i sám pečuje, dovolí jí téměř všechno. Ovšem umí si sjednat respekt,když na Áju zavrčí, znamená to konec žertům Ája to respektuje i když je jednou tak veliká.
  Konec úplně všem žertům je tehdy, když vezmu do ruky stočené noviny, asi musím vypadat velmi výhružně, páč nemusím ani vrčet. Bohouš ten vrčí na všechny včetně mne ale smečka si z toho nic nedělá. (h) (chuckle) (wave)
  Milá Dede, fotky mne dojaly, moc vzpomínám na Daníka, díky za bezva téma a písání. (handshake)

 13. OT: Prosba k panu Švehlovi:
  Milý Georgi, máte na svých rajčatových stránkách týkajících se výletu do Antarktidy, o kterém jste zde psal, úžasné fotky ledovců. Potřebovala bych dvě z nich použít do výukové prezentace, protože je na nich modrý a černý led, o kterém bych potřebovala mluvit, dostanu svolení?

 14. Ano, prosím.
  Penny by byla dominantní, nemít za paničku člověku ještě tvrdohlavější a samostatnější, než je ona sama.
  A proto mohlo začít docházet k takovýmhle situacím:
  – Na člověku zaútočí nějaký idiot v podchodu. Člověka zařve: „Nech mi ho, hajzla, nemotaj se mi tu!“ Psice se spořádaně stáhne ke stěně podchodu a odtud strouhá kvičícímu rádobynásilníkovi mrkvičku.
  – Před člověkou a psicí se objeví Strašně Nebezpečný Pes (za světla vlčák, po setmění cokoli většího než Penny). Psice si pamatuje, že ji kdysi jeden takový pokousal. Je třeba ho odstranit z cesty. Ovšem člověka zařve: „Neřeš to, ty vole!“… a psice se s mnoha ksichty, ale přece jen zařadí k noze a zježená jak kartáč, ale s poslušně sklopenýma ušima kolem Nebezpečí projde, načež se šťastně proskočí.
  – Když s náma ještě byla Nessy, která je teď u Máťy (a je alfa), byla coby skoroštěně narvána do pozice beta. (Já jsem Velká alfa, Penny je malá alfička, dominantní všemu, co nejsem já. Bejvalej to nesl dost těžce. 😀 Jeho problém, když si to neuměl vybojovat.)… takže, když s náma byla Nessy, chodila si hrát s každým, ideálně pokud byli desetkrát větší než ona. Penny se zdržovala poblíž mě, oči uši našpicované. Na Nesinu dřív nebo později někdo šlápl, ta pískla, načež se na plac přihnala rozzuřená Penny: „Kdo mi to tu šlápl na štěně?!!“ – a spucovala klidně i smečku labrošů, vlčáků a pitbulů. Všici se před ní pokorně zplacatili, ona si šťouchla čumákem do štěněte: „Už je to dobrý, můžeš pokračovat,“ a vrátila se na pozorovatelnu za mejma holeněma.
  – Když se omylem ocitneme v Zakázaný zóně a drahá Máťy provede nějakou sviňárnu, načež já zvýším hlas, obě psice se stáhnou, nechají mě to řešit a Nessy se pak přijde omluvit…
  … a jakoby říkala: „Nenechávej mě tu, já ji nezvládám, vezmi si mě zase do smečky, prosím,“ jenže… to bych ji musela natvrdo ukrást.
  Možná to jednou udělám, nevím. Jestli se pořádně naštvu na péči typu „pejska před lidma litujeme, ale ten hnis mu z tlapky nevymačkáme, protože by pískal“… no a pravděpodobně i kousal, teda Máťy by Nesina klidně kousla.
  Mě ne. Na mě to zkusila, dostala po čenichu, byla narvána do podpaždí, aby se nehla, a bez ohledu na pískání byla tlapka vymačkána. Podruhé mi ji už nastavila sama a držela. Penny asistovala dole a po úkonu si šťouchla čumákem: „Vidíš, troubo, já ti to říkala, pojď k Člověce, bude to chvíli příšerný a pak to přestane bolet úplně. To bylo povyku pro nic, že?“

  1. Naše Arinka mne sice uznávala jako Alfu, ale o mých pečovacích a výchovných schopnostech si myslela své (panička neolíže řádně aplégrovi pokakanou prdelku, bere batoleti misku ze země, když užírá psí granule….) a když jsem na aplégra zvýšila hlas, přiletěla naprosto nekompromisně a seštěkala mě.
   No moh jí za to člověk vynadat?
   😀

 15. Dede – MOC pěkný článek, moc. (clap) (clap)

  Ano Berry dospívá, takže i kdyby Kazan měl o pár let míň, stejně by se s největší pravděpodobností dostal tak „trochu pod pantofel“, neb myslím, že ač se to nezdá, tak velcí šéfové prostě zpravidla mají nad sebou ještě velkou šéfovou, příroda to tak prostě zařídila, neb to fenu, která bude proti silnějšímu psu vždy v nevýhodě, tak nějak chrání, když „je tabu“

 16. Chce se mi zvolat: Dede má pravdu, přecedo!! Mám totiž bohužel spoustu známých pejskařů, kteří o tomhle systému hierarchie ve smečkách buď vůbec nevědí nebo ho prostě neřeší a jsou velmi překvapeni, když se svým nesocializovaným psem dorazí na návštěvu do smečky,která to vyřešené má a navíc respektuje svého lidského alfa samce či samici (y) Bohužel na to dost často narážím u své kamarádky, jejíž všichni psi, které dosud měla a má, jsou díky její naprosté neschopnosti být alfa samicí, do role alfy natlačeni a vůbec si s ní nevědí rady…. Už jsem zkoušela vysvětlovat, dodat literaturu, jít příkladem naší smečky, ale bohužel nic nepomáhá. Zajímavé ovšem je, že její pes na návštěvě u nás během chvilky začne respektovat mě, protože já to její škemrání na psu typu: „Nech Bojárkovi misku, vždyť jsi měla ve své dost…“ prostě nesnesu a zasáhnu. A kamarádka se strašně diví, jak to, že mě poslechne a ji ne. I když někdy mám intenzívní pocit, že jí to až tak úplně vhod není, že jsem její pesu „ošéfovala“ (tmi)

  1. ani plyšovýho by mít neměla… pak se lidi diví,že je jejich pes pokouše..když jako autorita pro něj nic neznamenaj…..

  2. Psovodi by povinně měli se psem i bez psa absolvovat kurz „Zodpovědné vůdcovství“. Ideálně dokud ještě nejsou psovodi. (dog)
   Nebo by měli všichni dělat na základce džudo. Tam taky platí, že starší jsou (přímo, viditelně a hmatatelně) zodpovědní za život a zdraví těch mladších / nezkušenějších…

 17. Tedy, aby to nevypadalo, že Blesana pomlouvám – v dospělosti to byl pesan zatraceně si vědomý své velikosti a převahy, kterou ale dával najevo jen výjimečně.
  Na prvním coursingovém setkání na něj řval u židličky uvázaný mikrojozefčík, což Blesan naprosto přehlížel. Když však čoklisko ječelo příliš dlouho, Blesan, aniž psejkovi věnoval jediný pohled, prostě zvedl nohu a ochcal mu židličku i s páníkem. 🙂

  V domácí hierarchii byl jasnou dvojkou. Alfa zvíře jsem pro něj byla jednoznačně já, zatímco páneček, totální psí neschopa, klesl na místo outsidera, kterého není nutno brát vážně, nebo snad, nedej bože, poslouchat. Jelikož Blesan byl pes oplývající humorem, páníka sice nezakousl, ale za to si z něj průběžně dělal srandu.

 18. Milá Dede,
  když jsem si přečetla toto povídání, bylo to pro mně takové sladkobolné. Nejdříve je alfou ten starší, který chrání mladší jedince a nechá je vedle sebe vyrůst, pak si to otočí a starouška začne chránit ten lepší a silnější. Asi není lehké koukat na to, jak starý vůdce smečky pomalu musí předat velení tomu mladšímu, ale pokud to ten mladší zvládne elegantně a bez pohromy pro toho starého, může to být pro staršího psa výhoda. Zbaví se odpovědnosti a bude v pohodě.
  Co popřát? Aby Berry postupně a nenápadně převzala otěže do svých jemných tlapek, aby Kazana ochraňovala tak, jako on doposud chránil ji. A hlavně, abystě byli vzájemně hodně dlouho všichni spolu šťastní a spokojení.

  1. Tak pod tohle přáníčko se lípnu s tím, že u našich gerontíků má tuhle roli už cca 2 roky Polča, ale Bojar si občas vzpomene a taky se snaží, ale ta rychlost tam už prostě není, tak aspoň „straší“ ze zádveří (inlove)

  2. Si tipnu, že když Kazan předá zodpovědnost Berušce a bude králem ve výslužbě, bude mít konečně po letech náročnýho alfování zaslouženě klidný a pohodový stáří… (h)

  3. Děkujeme (inlove) Kazan sice toho už moc nenachodí, ale když bere léky, tak se dokáže pořád plně radovat ze života – ta zahrada je veliký přínos 🙂 Potíž je v tom, že chtějí být pořád spolu a když někam vezmu jen Berry (např. na stopu), tak si doma Kazan teskně vyje. Jenže si zvykat musejí – za chvíli už Berry společné procházky nebudou stačit, navzdory všemu házení klacků a podobnému tělocviku. Ovšem jak jim to vysvětlím, to nevím (angel)

   1. Takhle to bylo u nás. Jenže my jsme doma dvě generace, dcera, která chodí s Luxíkem rychle a já a MLP jsme chodili s Doníkem pomalu, jim naproti. Teď mi to chybí a já si připadám na prochajdě úplně zbytečná. I když Lux je rád, že jdeme všichni a přizpůsobí se, no pastevecký pes. 😉

 19. Jj – někdy je to legrace!

  Nezapomenutelný byl roční Blesánek, hovado zvící 40kg s téměř 70cm v kohoutku, když čůral jako holčička a tvrdil, že je malé roztomilé štěňátko, načež se sebral a šel ukrást zedníkovi pívo … 😀

  Naproti tomu Daník – Král Šumavy, drobný to pejsek se sotva 50cm v kohoutku, leč s drsnou školou bezdomovců, dominantní suverén, ovládl po svém příchodu půlku Šumavy, spráskal všechny čokly v okolí bez ohledu na velikost a nebylo fenky, která by mu odolala. Tomu se říká síla osobnosti! 😀

  1. Ještě bych připodotkla, že Daník není žádný rváč a trhač a všechny ty psy spráskal bez jediné kapky krve.

  2. To nemá chybu (dog) U nás dnes čůrá jako holčička skorodevatenáctiletý Bojar, zatímco Polča, kterou vychovával ve štěněcím věku kokr Dick, čůrá dodneška se zvednutou zadní, a to hlavně, když se chce podepsat někam
   na tyčku nebo sloupek (chuckle)

 20. Milá Dede, je to přesně jak píšeš. Aby smečka mohla fungovat musí fungovat i hierarchie. Pokud by se do čela smečky tlačil agresivní jedinec bez zkušeností, odpovědnosti za smečku, tudíž zajištění potravy a ochrany, smečka si to s ním brzo vyřídí protože by se nenažrala a byla by deprivována nedostatkem .
  Pokud by ale v teritoriu pak byly smečky dvě, jedna dobře fungující, druhá nenažraná, neukázněná, s vůdcem, který sám žere a druhým nedovolí, navíc je jen ublafaný bez tahu na zajištění potravy pro smečku a i když si hlídá záda a štěká co může, smečka ho buď brzo zlikviduje nebo musí nakonec tato smečka z teritoria pryč i s neschopným vůdcem a jeho oblíbenci.
  Tak nějak to funguje ve zvířecí říši. (h) (wave)

  1. Nojo, ona zvířátka nevědí o tom, že jejich páníčci vymysleli hovězinu, jménem Listina základních práv a svobod, která je, bohužel, napsaná tak, že že ji kdejaký … může naprosto beztrestně zneužívat. Ona v ní totiž chybí jedna zcela zásadní klauzule a sice ta, že: Každý, kdo se chce na tuto listinu odvolávat, může tak činit pouze v případě, že vzorně a bezchybně plní zákonem té které země dané základní lidské povinnosti!

   1. Povinnost je sprosté slovo a hlavně v případě dětí je naprosto nepřípustné ho byť jen zmínit. To by přece omezilo jejich nerušený osobní rozvoj!
    Západní civilizace si svým absolutním zákazem tělesných trestů a dětské práce zadělala na pěkný průser. To je tak když se něco přežene.

    1. Experimentálně jsem si ověřila, že prepuberťáci kupodivu *milují* strukturovaný prostředí se silnou alfou, ve kterým mají definovaný práva a povinnosti, a že ty povinnosti ochotně plní a jsou schopní řízeně pracovat pro dobro skupiny – za tu jasně čitelnou ochranu proti jakýkoli nepřízni zvenku. Klidně za to obětují i „vágní práva“, která měli v nestrukturovaným prostředí.
     Puberťáci taky, jen to dýl trvá, než to pochopí.
     Prepuberťáci se chytají nejpozději do dvou měsíců (nebo prvního opravdu velkého konfliktu s reálným protivenstvím, vyřešeného Velkou alfou a komentovaného stylem „příště mě zavolejte včas“).

     1. Ony taky tyhle absolutní zákazy obvykle pocházejí od lidí co děti buď neměli nebo jejich výchovu (z důvodu pracovní zaneprázdněnosti) absolutně odflákli.
      Člověk je taky smečkové zvíře a nějakou ty hierarchii potřebuje. A pokud ji nemá, tak si ji vybuduje. Což třeba v dětském kolektivu ve kterém dospělí rezignovali na pozici alfy obvykle nedopadá dobře.

  2. Problém je, že to první funguje jen do určité velikosti smečky a to druhé při velikosti lidských smeček znamená spoustu mrtvých.
   Dočasně se dá zabránit vyhnání či likvidaci méně schopné nebo hůř vedené smečky vytvořením nadsmečky. Jen je pak ještě podstatně těžší zbavit se neschopného vůdce a hrozí buď násilné rozštěpení nadsmečky nebo její kompletní likvidace jinou smečkou.
   Ale hlavně že naplňujeme závěry 17. sjezdu, budujeme bezpečnější a spravedlivější společnost a plníme plán sedmé pětiletky a Lisabonské strategie. Dohnat a předehnat! Udržet krok! Neztratit stopu!

  3. Chtěla jsem napsat něco úžasně vtipného, ale asi budu raději dále psát o zvířatech, která jsou mnohem rozumnější než Homo Sapiens, který si tu moudrost dal dokonce do určení svého druhu. O tempora, o mores chtělo by to křičet se starými Ŕímany, kteří ovšem také nebyli zrovna holubičích povah.

   1. Máš pravdu, proto taky občas nějakým těm filosofům zatnuli tipec. Tak to chodí. (chuckle) (rofl)
    To vše a ještě mnohé vyzkoumal např. již ve 14.století Niccolo Machiavelli.
    Je vidět, že psi na rozdíl od lidí se dovedou poučit. (dog) (y) (h) (wave)

 21. S tím pozdním dospíváním mohu potvrdit z naší zkušenosti. Teprve až Don odešel, tak Luxík začal přebírat zvyky a zodpovědnost Dona. Předtím i když byl Don uř nemocný tak se měl pořád o koho opřít /zeptat? mám nebo memám?/. Potom byl hodně smutný a tak jako bez jiskry. Teď nám připadá, že mu stejně tajně Don z Duhové louky posílá rady.

  1. Marsko, ani nevíš, jak jsem ráda, že se vaše člověčopsí smečka dala do pořádku a zase funguje. Daník je tam za Duhou jistě spokojený. Lux bude chránit a bránit! Život jde dál (h) !

 22. Dede, bezva praktická etologie!!! A diskuse je také zajímavá, chování ve smečkách TAK různorodých. Těším se na její pokračování.

 23. Vrchní pes jsme já, ale v psí smečce je šéfkou Borůvka- své oblíbené místo na lehnutí a somrování si krátkým bafnutím jasně vymezí, pokud se jí tam cpe nějaká podřízená (Světluška nebo Maceška). Při hárání Světluška značkovala a myslím, že teď se to zvrhnulo v jakousi hru- je třeba udělat za procházku tak tři značky. Světluše se vyčurá, Borůvka čuchne a přeznačkuje. Neměnný rituál. Před cizími dotěrnými psy ji nebrání, ale myslím, že hlavně proto, že má s nimi sama dost co dělat (ano, voní stále) a nevidí v nich nebezpečí, jen otravnost.
  Ovšem pokud jdeme ven, psice běhají a čuchají a před námi se vynoří neznámý člověk, obě se jako na povel zastaví a ohlédnou se na mě, jak to vyhodnotím 🙂
  Ale jinak je Světluše pořád strašně nedospělá. Má rok a čtvrt a je to telátko s poněkud vymetenou hlavou, co skáče jako gumový kamzík. (wasntme)

  1. Nad Světluščiným rozumem se začni zamýšlet tak za rok, milá Matyldo (inlove) Kdo by potřeboval nějak extra dosívat vedle tak přísné a schopné šéfky, jako je Borůvka? 😀

 24. Na té fotce jak drží pod krkem zajocha má úplně stejný pohled jako ta naše kanimůra, která mi včera rozhryzala moje kožené pouzdro na mobil, když jsem telefonoval, což ona nesnáší.

  Povídání moc pěkné o tom jak tlapku v tlapce s vládou jde také odpovědnost. Lidský svět se má od toho zvířecího hóódně co učit.

  Aido, tvé mamince strašně moc držím pěsti jako ostatně každému svému „bratru ve zbrani“, v tomto případě tedy sestře. V pátek jsem tam byl taky ráno, ale nepotkal jsem ji. Ono to nebylo moc pravděpodobné, jakmile člověku napíchnou radiofarmakon, drží ho v „ajncliku“, taková malá místnůstka, kde se sedí, popíjí kontrastní látka a lze tam kukat na televizi. Já si četl Turgeněva.

   1. Milý Pů,
    ono při té programové nabídce, co v bedně je, je možná fakt zábavnější na ni kukat (chuckle) .
    Vidím, že Sissi se činí. Jak říká můj tatínek, jde o psí formu „léčebného přípravku proti nízkému tlaku“ (neříkej, že ho občas nepotřebuješ zvednout jako my všichni okolo (h) ). Jinak přeji hodně zdraví (h) .

    1. Jo jo, činí. 😀 Na telefonování reaguje stylem „pořídili jste si mně, tak se zabývejte mnou a ne někým jiným. A když to neakceptujete, tak holt… vaše chyba.“ 😀 Tlak mám pravda občas malinko nižší, ale až tak mně ho zvedat nemusela.
     Já jsem radši nekukal, protože v těch ajnclicích je i kamera, ne, že by chtěl pacoše někdo špehovat, zda třeba nekukají, ale ono je lepší mít je pod dohledem, někomu se z té radioaktivní glukózy může udělat nedobře.

     1. A co kdybys teprv chtěl vykukovat z hodin, teda z bedny! (rofl) To tam přes kamerku asi ještě vůbec neviděli. (inlove)

 25. Dede, já se psy nemám zkušenost žádnou.
  Ovšem s kočičákama to ano.
  U nás probíhal po příchodu Honáse boj o moc.
  Hepina ač mladší a samice ho terorizovala opravdu fest.
  Honás je submisivní kočičák a tak jí to trpěl.
  Ovšem do okamžiku, kdy ho schodila ze “ své židle “ a ještě ho profackovala.
  Pak se Honásek zdravě naštval a propleskl jí z každé strany 2 x.
  Od té doby si to vyřešili a mají se rádi.
  Dokonce spolu lehávají u Peti v pokojíčku na posteli.
  Míša

  1. A jak je to u koček s tou případnou odpovědností a ochranou? Kašlou na sebe nebo si taky pomůžou? Kočky nejsou smečková zvířata, i když jsou výjimky (lvi).

   1. Já jsem zažila na zahradě dvě kočky, které měly koťata a přišel tam pes, který byl dvakrát tak velký jako ony a ony se spojily a společně psa zahnaly. Naježily se, aby byly větší a pes utekl, prostě na něho společně zaútočily.

    1. Tomu rozumím, ale to spíš vypadá na normální reakci v tom smyslu že kočky psy většinou moc nemusí. Taky chránily mladé. Spíš jsem měl na mysli zda jsou vztahy mezi kočkama v bytě tak komplexní jako ve smečce psovitých.

   2. většinou si jde každá kočka po svých, ale ve vypjatých situacích se spojí (vetřelec v teritoriu atd). A já vzpomínám na kočičku Verunku – když byla u mě březí kočka Majda, tak jsem poznala, že se blíží porod, právě podle Verunky. Ta si Majdy do té doby nevšímala, ale ten den se od ní nehnula, pořád jí oblizovala, byla u ní „nalepená“, pomohla jí a taky se pak o kotě vzorně starala. Ona Majda byla sotva roční kočička a tak nad ní a jejím kotětem vzala Verunka patronát 🙂

   3. Kočičí vztahy jsou dost složité a nejednoznačné. Kočky si dokáží poradit samy, ale i musí komunikovat s ostatními kočkami. Když si vzpomenu na Micinku a Micánka, tak Micinka zhruba do roka svého synka Micánka milovala, ale potom ho začala fackovat. Prostě s jeho pohlavní dospělostí začal jiný vztah, nejraději by byla sama. Jen měla kočka smůlu, že jsme si kocourka nechali. Micinka o třetinu většímu Micánkovi tvrdě šéfovala celý svůj život a dávala mu najevo, že by nejraději byla sama paní domu. On to všechno bez reptání snášel a vždy se jí podřizoval, nikdy na ni nezaútočil, přitom ještě jako opravdový kocour dokázal vyčistit celé okolí domečku od ostatních kocourů, klidně jim nabančil a vládl tam naprosto suverénně on. Ale doma to bylo něco jiného, Micka ho vždy dobře mířenou usměrnila. Příměří nastávalo, když se na naši zahradu a tedy jejich výsostné teritorium, vloudila cizí kočka, to se spojili a hnali ji pryč společně. Těžko říci, který z nich ten útok koordinoval, to se domluvili na společném postupu. Po smrti Micinky pak Micánek vůbec nevěděl, co si počít. Ta jeho šéfová mu zmizela a on sám se jen velmi těžko bez ní orientoval. Prostě bez vedení Micinky to už nebyl ten starý Micánek. Stalo se z něho vyloženě bázlivé zvíře, přitom vždy měl alespoň naši podporu.
    Tudíž kočka může na jedné straně hrát podřízenou roli, aby vůči jiným vykázala velkou dominanci. Bude to i tím, že kočky klasické smečky netvoří, tak záleží na vztahu těch dvou jedinců, kteří se musí dohodnout. V Micánkově případě to pak bylo saozřejmě ovlivněno vztahem matka – mládě, kočka – kocour (i když nakonec oba kastrovaní), který alespoň v jeho povědomí, ne tak Micinčině, nikdy nevymizel.

    1. Kočičí vztahy jsou opravdu docela složité, učitě netvoří smečku tak jako psi, jsou samostatné a navzájem se tolerují.
     Někteří starší a větší kocouři chtějí občas dokázat, že mají větší práva, protože tam byli dříve a mají dominatnější postavení. Mám 12 kocourů a 9 koček, všichni jsou vykastovaní a žijí v domě, takže žádné nebezpečí jim odnikud nehrozí. Žádný nemá vůdčí postavení, spíš tvoří menší skupinky nebo dvojice, které se drží více pohromadě, občas dojde i ke sporům, ale nikdy to nekončí rvačkou. Jsou ve věku 3 až 16 roků a opravdu jsou každý jiný jak v chování, tak v mazlení.

   4. Naši kočičouři žili ,,vedle sebe“ tebe spíš nad sebou, takže Honzík obýval první patro a Ferdík přízemí. Komplikace nastávaly, když Honzík šel na záchod, nebo papat, protože Ferdík to považoval za výzvu ke hře, načež pak jen smutně koukal, když na něj Honzík prsknul. Porvali se jednou a krátce; spousta jekotu, pár facek z každé strany a dost. Snesli se jen když se šli mazlit; to si sedli vedle lidské oběti každý z jedné strany a musel jsem je čochnit oba současně.

  2. Milá Hepčo, nevím, jak v tom hrála roli hierarchie – já bych to spíš viděla jako „spravedlivý boj“ při ochraně teritoria. Je to zvláštní (opravdoví etologové se asi chytí za hlavu 🙂 ), ale pokud má zvíře „právo na své straně“, tak kolikrát dokáže skoro neuvěřitelné – když matka hájí mladé, při obraně domova a podobně. Takhle dokázal Max tvrdě zahnat o mnoho většího psa bez pána, který chtěl ze zábavy „lovit“ malého Marka. Dokázal to rychle a mnohem líp než já, i když mu sahal někam do půli nohou… (inlove)

   1. Etologové by se na to třeba mohli koukat z jiného hlediska, se stejným výsledkem 🙂 Mně to totiž přijde pochopitelné jako boj „v kritické situaci“. Jedno zvíře je zatlačené do kouta, ne třeba fyzicky, ale je ohroženo něco, co je pro něj zcela zásadní, tak dá jasně najevo, že to bude bránit bez ohledu na cokoliv. Tomu druhému je to celkem jedno, jen se baví. Pokud se porvou, budou škody na obou stranách. I když by třeba vyhrál ten, co je v neprávu, stojí mu to za ty díry v kožiše? Když mu o nic nejde? To by byla drahá zábava, tak radši vyklidí pole.
    Takhle podobně jsem mimochodem četla nastíněnou možnost, proč obecně utíkají kočky před psy, někdy i v případě, kdy by to pes, třeba když je menší, neměl až tak jednoduché. Pes brání území/majetek smečky a pokud se mu přitom něco stane, smečka ho potom podrží a pomůže; risknout menší zranění si může dovolit. Kočce, pokud se jí něco stane, nepomůže nikdo; než riskovat zranění a ohrožení loveckých schopností, radši uteče.
    Nevím, jestli je to pravda, v jednom nebo druhém případě. Ale zní mi to docela rozumně 🙂

    1. Kaa, ten pohled na kočku a psa je velmi zajímavý! A dává spoustu materiálu na přemýšlení. Děkuju (inlove)

 26. OT: Ioannino, dneska se mi o vás zdálo. Přišla jsi s Pennuškou na návštěvu k nám na chatu a lehla jsi si na sluníčko do trávy. Moje maminka zmizela ve stavení s omluvou, že musí napřed uklidit, než tě pozve dál, a k tobě přistoupil velmi uctivě soused a žádal tě o nějakou laskavost. Já jsem se zatím vítala s Penny, chytila jsem ji za bradičku a podívala se jí do očí. A ona měla jasné, čisté, jiskřivé černé oči, ani stopa po zákalu, a čumáček černý a lesklý a vůbec vypadala jako mladé černé štěně, ale přitom to byla Penny, jak ji znám … tak si to zkus nějak vyložit.
  Mám z toho nějaký takový pocit, že bych se ti měla ozvat, jestli něco nepotřebuješ, jestli ano, ozvi se. (sun)

  1. Jů, to je nádhernej sen!!!
   (Jak sem dostat ten antikataraktin, jak sem dostat ten antikataraktin…)
   Nevím o ničem, ale ono se asi něco vynoří.
   Mimochodem, mně se dneska zdálo, že chodím s nějakým docela i hezkým, ale hlavně prima chlapem, máme před svatbou (tak hodinku), jsme ve škole, on v ohozu a já z neznámých důvodů ve dvojích tlustých šedivých vlněných fuskách, z nichž mi jedna permanentně padala.
   Artemidórův snář si s tím neví rady, tak babo raď. 😀

   1. …hmmm…asi neporadím (wasntme)
    Hlavně že jste v pořádku. (h)
    P.S. Prima chlap … těch není nikdy dost, akorát narozdíl od zvířátek je u nás legální mít doma jen jednoho, mnohomužství se netoleruje … no, on ten jeden obvykle stačí (rofl)

    1. Jedině by si je pak člověk namnožil samovýrobou a aplikoval na ně strukturu společnosti. (makeup)
     (Podívej se na teploměr a pochopíš. Přehřívá se mi mozek.)
     Mimochodem: dobrá zpráva. Mám vlastní Stěhování národů. Teď jsem ho koupila. Čili pokud na mě zas někdo nehodí nějakou akutní práci, budou Vizigóti.

     1. Ty jseš teda číslo. Dobře víš, co dá práce je udržet v lajně 8 hodin a takhle bys to měla třikrát déle! Ne ne, založení chovné stanice na úžasné chlapy nechám odolnějším, já doklepu s tím, co mám, a že toho snad není málo (chuckle) .

      To je super, že budou Vizigóti, moc se těším. (h)

      Já se teď párám s Titanikem. Čím víc o tom vím, tím mám větší pocit, že mezi Titanikem, Estonií, Černobylem a podobnými katastrofami nebyl až takový rozdíl … vždycky tam zafungovalo trochu šlendriánu, trochu lenosti, pocit samolibosti, pýchy a přesvědčení o naprosté dokonalosti díla …. (headbang). Z tohohle asi rozhledník nebude, je to moc depresivní (envy) .

      1. Aneb lidskej faktor.
       O tom budu příští semestr přednášet, jsem se právě domluvila. Aneb proč každá hereze začíná v ideálech a končí v krvi.
       Lidskej faktor. 🙂

      2. To těžko. Podle mě nejdepresivnější článek byl od Půa o prámu Medůzy a od Fuky o roztrhaných štěňatech. To hned tak někdo nepřekoná.

      3. Žežralo mi to komentík, že máš určitě udělat depresivní výchovnej rozhledník o lidský blbosti jako hlavní příčině Titaniků!
       O těch štěňatech se mi ne zrovna zdá, ale když jsem fakt unavená, tak si vzpomenu a zhusím si kůži. (bug) Brr.

       1. Kubovi jsem po jakési ohnivé diskuzi na podobné téma dala přečíst ten článek o prámu Medůzy. Když pak byl se školou v Louvru a viděl ten velikánskej obraz, přiznal, že z toho měl dost děsivé pocity, když znal tu historii.

        1. Medůzu mi změkčuje jistá zcela nevážná dramatická scénka o tom, že když docházelo jídlo, vzpomněli si trosečníci, že mají na prámu hypnotizéra. Končí to tak, že když je zachrání nějaká kolemplující loď, jsou trosečníci z nahypnotizovaných hostin tak vyžraní, že pod nima prám praská, a na poctivý námořní suchary s červama si ne a ne zvyknout. Poslední věta je: „Zavolejte hypnotizéra!“

        2. Máš pravdu, Matyldo,
         prám Medúsy je opravdu příšerný, Titanic byl o trošku humánnější, ale stejně mizerně zorganizovaná evakuace … radši nerozebírat, je to na noční můru ;( … oboje … jak já teď do té přednášky dostanu trochu pozitivního myšlení, kruciš 🙁 … já ta depresivní témata opravdu nemusím …

    1. Ano, prej jo, já se o něm doslechla tady. Prej je k dostání v lidskejch lékárnách v Němcích.

    2. Správně Antikataraktikum – nedávno jsem topro někoho hledala na netu. Zadej si ten název, vyskočí na tebe Google. Nechci sem dávat přímo odkaz, trpajzlíci by to sežrali.

 27. Milá Dede,
  moc pěkné povídání o smečce. To jsem ráda, že nás nevyhodnotili jako nebezpečí pro paničku, uf, ti by nám dali 🙂 , naštěstí byli naprosto v pohodě a Kazan nás velkodušně nechal Berry na hraní 8) . Máš naprosto pravdu v tom, že na ramenou alfy leží většina zodpovědnosti za smečku, přejímá zodpovědnost za styk s vnějším světem, určuje pravidla a trvá na jejich dodržování a teprve v rámci těchto pravidel popřává členům smečky volnost a svobodu. Nemá to ten (ta) alfa lehké.

  Proč myslím souběžné na své potomstvo, když tohle píšu? (wasntme) Snad proto, že jsme před půl rokem celkem často řešili pokus mládenců posunout se v rodinné dominanci výš, než jim zatím náleží, musela jsem je přesvědčit, že je mám sice ráda a vyhovím jim skoro ve všem, ale zatím na vyšší postavení nemají (a povedlo se to naštěstí silou slova a rodičovské autority, na výchovné kousance nedošlo (chuckle) ). Nu, přijde den, kdy nebudou potřebovat rodičovská křídla a stanou se plnoprávnými. A jen doufám, že na mě budou shlížet shovívavě a mé (snad ještě smysluplné 😀 ) pokyny plnit nebo přehlížet velmi velmi taktně … že by v tom smečkovém životě až tak nezáleželo na biologickém druhu zúčastněných? (rofl)

  1. Milá JJ, máš pravdu – mnoho z těchto vztahových archetypů (šiš, to ale zní! 😛 ) najdeš i v lidských vztazích. Při výchově dětí, především pak těch dospívajících, si na ta psí pravidla vzpomeneš ještě mnohokrát! (rofl) Až budou pokoušet rodinnou hierarchii a tvoji trpělivost. Obvykle na tu hranu, kdy se ještě zdržíš masakru, protože když už jsi to vydržela tak dlouho… 8)
   Nu a protože hierarchie v přírodě obvykle funguje po samčí a samičí linii, tak tvoji chlapci budou jednou vyzývavě dupat a potřásat parožím především na tvého muže a on si užije tu radost, jak je držet odpovídajícím způsobem zpátky a přitom jim poskytnout tolik „mužské“ svobody a zodpovědnosti, kterou unesou. A ty budeš dělat tlumočníka a zprostředkovatele, aby si při tom moc nepošramotili dušičky (angel)

   1. Milá Dede,
    to jsou tedy vyhlídky (rofl). Ale máš pravdu, už citovaná vzpoura fungovala podle uvedeného scénáře (think) . Teď je (zatím) pokoj. To přejde … (inlove)

    1. Obvykle na tu hranu, kdy se ještě zdržíš masakru, protože když už jsi to vydržela tak dlouho…
     Ach ano. Na této hraně v současné době balancujeme neustále. Tuhle mi bylo vytýkáno, že pořád jen řvu. Tak jsem se včera zdržela hlasování v této věci a překvapilo mě, jak hezky umí řvát Mušketýr. 😉 Je třeba taky přiznat, že odpověď na otázku, jestli mu víc vadí těch 10 minut uklízení než tátovo řvaní, si Kuba rozmýšlel opravdu hodně dlouho (chuckle)

 28. ještě doplněk – v poslední době se bavím pozorováním vztahu Bety a Viléma. Taky je to o fungování smečky a začlenění nových jedinců a vyvoji vztahů.
  Jako mimíše ho „pozdravila“ – oblízla, zavrtěla ocasem – vše bylo jasně určeno hlavně nám. „Mám ho ráda, nebojte“. Stejně se teď chová k Františce. Zvědavě si ji prohlédne, přiblízne… a dál si jí nevšímá.
  Pohybující se Vilík byl pro ni těžší. Vrazit do něj nesměla, jídlo mu vzít nesměla, moc blbnout kolem něj nesměla (přeci jen měla v té době zhruba 10x víc kilo – k sedmdesáti jí chybí jen kousek). A je divoká a když se rozjede, nekouká, kam šlape. A tak začala (dobrovolně) udržovat trošku odstup. Jídlo v jeho ručičce bylo tabu – ale když na batole jeho mamina houkla „nech tu buchtu“ (nejedl ji, jen by ji rozebral…) , tak rychle přiskočila a „nedovolenou věc“ bezpečně a lehce z ručičky odebrala (a ihned snědla) (chuckle)
  Pak měla skoro rok bezdětnou „americkou“ pauzu.
  Nevrátilo se batolící se mrně, ale rychle běhající, všude vlezoucí aktivista. Jídlo mu nebere. Když ji Vilém začal krmit „Beto, na“ , tak zpočátku pohledem mě nebo Lídu prosila o svolení. Dostala ho, a teď už se neptá. Ale pokud jí to není určené, tak si mu nic vzít nedovolí. Krade mu hračky – hlavně míčky – a provokuje ho. On ji pro změnu občas zapojí do hry – např její nohy jsou skvělý „tunel“ pro posílání autíček, nebo po ní hází míčky a ona se dobře baví. Ona se od něj nehne – ale není to ochranitelské, spíš aby jí něco neuteklo.
  Hlídáme je. Bez dozoru spolu nejsou ( no on hlavně Vilík nelze nechat ani minutku bez dozoru (chuckle) ), on si moc věcí vysvětlit ještě nedá a člověk nikdy neví.
  Začínám se na ten příští týden těšit… nejen na studené moře, ale i na vývoj vztahu těch dvou…

  1. Doufám, milá Xerxová, že tyhle úvahy začleníš do očekáváného rozcestníku (inlove) Severní Dánsko mě velmi zajímá vztah Betky a Vilíka rovněž – těžko říct, co víc (blush)
   Kdy jedete?

   1. v sobotu brzičko ráno. Návrat zase v sobotu. Měli bychom tam mít možnost připojení, uvidíme, jestli to bude fungovat…

 29. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hezky se koukáš kolem sebe (nod) Máš svoje chlupaté kámoše velmi dobře napozorované (nod) A protože žijí ve fungující smečce a ty dokážeš být spravedlivá šéfka, tak mají úžasně spokojený psí život.
  Držím palce Kazanovi, ať záda a klouby ještě dlouho drží

 30. Dede, od té doby, co jsem viděla poprvé vaše dvojpsy vím, že chci příště psy dva. Díky za článek

 31. Dede, máš to pěkně napozorované. U nás se snad holky už porovnaly, ale vidím, že se Aira nerada smiřuje s pozicí posledního psa. A proto jsem ji taky „bývalým“ majitelům nedala, protože vím, že jako samopes by velmi rychle dospěla a při její povaze (dominantní)by ji těžko zvládli…. a já už bych si ji nemohla vzít zpátky, protože by se navzájem pozabíjely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN