MLSOTNÍK: Pecan pie – Americký ořechový koláč

V Americe patří „Pies“ k nejoblíbenějším moučníkům a jejich rozmanitost nezná mezí. Většina tradičních náplní je všeobecně známá a najdete jí v každé kuchařce. Jiné jsou naopak střežené rodinné recepty předků, předávané dalším generacím.

 

 

Pies se pečou buď „two– crust“ nebo „single–crust“ – tedy s těstem vespod i nahoře, nebo jen vyložené a otevřené. Oblíbené jsou i studené. U nich se upeče pouze spodní těsto v prázdné formě, po vychladnutí se naplní směsí s želatinou a celý koláč se nechá v lednici ztuhnout.

 

Pecan Pie, spolu s Apple Pie (jablečným koláčem) by neměly chybět na slavnostním stole při oslavě Díkůvzdání (Thanksgiving Day), který se slaví na podzim, kdy jsou ořechy a jablka nejčerstvější. Náplň v Pecan Pie tvoří ořechy, zapečené v tmavé, sirupo–vaječné a velmi sladké zálivce (která chladem zpevní). Patří do kategorie „hříšných“ moučníků, jedna porce vás prosladí na celý den. Takže pokud si na něm chcete pochutnat, zapomeňte v tu chvíli na kalorie. Na druhé straně je tak dobrý, že za hřích určitě stojí. A protože je děsně sladký, pochybuji, že byste zvedli talířek pro přídavek.

 

V dřívějších letech jsem Pecan pie pekla jen opravdu výjimečně. Kupované pekanové ořechy jsou dost drahé a tak když jsme na koláč dostali chuť bylo levnější si ho koupit – prodávají se běžně v obchodech, čerstvé i mražené. Když jsme se usadili zde na Jihu, naskytla se nám možnost sbírat čerstvé ořechy (zásobu jsem mrazila) a s nimi vzrostla i chuť péci koláč pravidelněji. Protože dlouho vydrží (dokonce jak stárne, je lepší), nehrozí, že bychom se jím přesladili.

 

Nevím, jestli se někdo z vás do pečení pravého pecan pie pustí, možná si o něm pouze přečtete. Mimo jiné i proto, že nutné suroviny asi u vás nejsou běžně dostupné, nebo by se jimi koláč hodně prodražil. Ale třeba byste mohli experimentovat s náhražkami. Pekanové ořechy se určitě dají nahradit vlašskými, ale je jich potřeba hodně – celé 3 hrnky. Do náplně pak můžete použít pouze bílý cukr a místo kukuřičného sirupu dát med, nebo jiné sladidlo (třeba karamelovou polevu). Pouze s medem bude náplň světlejší. No a já si pak velice ráda přečtu jaký byl výsledek, protože jsem koláč z podobných náhražek zatím nepekla.

 

 

Na pečení „pies“ se používají speciální zapékací talíře z různých materiálů a v několika velikostech. Kupované koláče se prodávají v jednorázových hliníkových talířích, které se dají koupit i prázdné, kdybyste chtěli nějaký koláč upéci jako dárek. Odpadne vám tím starost s vrácení prázdné formy.

 

Typické těsto na pecan pie (ale i na většinu ostatních koláčů) je pouze z mouky, tuku a vody. Já používám sádlo (místo doporučeného ztuženého tuku, jehož chuť moc nemusím), těsto je křehčí, než z též oblíbeného másla. Ale dělám ho i z lineckého těsta.

 

Uvedené množství surovin je pro můj skleněný talíř o průměru 28 cm a do prázdného se vejde litr vody. Jako odměrku používám americký „cup“ (hrnek), s obsahem 220 ml. Místo talíře by se možná dala použít forma na quiche (je ale poněkud hlubší a má kolmější strany).

 

Pecan pie

 

Tři hrnky ořechů v troubě nasucho trochu opražíme a necháme vychladnout – není to nutné, ale zvýrazní se tím jejich ořechová chuť. V některých receptech se ořechy (nebo jen část) krájí, já dávám celé.

 

Na sádlové těsto

 

1,5 hrnku mouky

špetka soli

polévková lžíce cukru

1/3 hrnku sádla

6 polévkových lžic studené vody

 

Smícháme mouku, sůl a cukr. Do mouky rozsekáme sádlo a pak po lžících zamícháme ledovou vodu. Vypracujeme těsto tak, že suroviny spíše jen stlačíme do koule, aby byly co nejlépe spojené, ale těsto „nehňácáme“. Pod talířkem necháme odpočinout, zatímco si připravíme náplň (těsto zvláční, bude se lépe válet).

 

 

Na linecké těsto

 

20 dkg másla

20 dkg hladké mouky

2 žloutky

lžíce cukru

 

Tuhé máslo nastrouháme do mouky s cukrem, pak přidáme žloutky. Vypracované těsto dáme do lednice trochu ztuhnout.

 

Náplň

 

Do kastrůlku dáme

 

1/2 hrnku hnědého cukru *

60 g másla pokrájeného na kousky

směs ze 1/4 hrnku melasy a hrnek dovršíme světlým kukuřičným sirupem. (Prodává se i tmavý, pak se dá celý hrnek a vynechá se melasa. Chuť bude trochu jiná)

 

Směs za stálého míchání na mírném ohni přivedeme k bodu varu, sešoupneme z ohně a necháme vychladnout. Pak vmícháme 2 lžíce rumu a lžičku vanilkové esence (není podmínkou).

 

V hrnečku rozkvrdláme 5 velkých vajec a vmícháme do prochladlé sirupové směsi.

 

Těsto rozválíme na placku větší než talíř (nebo odpovídající forma). Netřeba vymazávat, těsto je tučné. Vyložíme jím formu tak, aby viselo přes okraj. Zarolujeme dospodu a utvoříme parádní okraj. Buď ho prsty různě vytvarujeme, vidličkou vytlačíme čárky, špičkou lžičky naopak obloučky, ze zbytku těsta položíme dokola copánek – nebo podle vlastní fantazie.

 

 

Do vyložené formy nasypeme opražené ořechy a zalijeme sirupem s vejci. (ořechy vyplavou na povrch).

 

V troubě 180 stupňů pečeme asi 45 minut, nebo až je povrch na dotek pevný.

 

Koláč musíte alespoň den nechat v lednici nebo v chladnu odležet, aby se vnitřek zpevnil. Jinak bude náplň příliš tekutá. I den starý koláč bude někdy při krájení vláčný, nebo ze středu vytékat hustší karamelový sirup. Záleží to na délce pečení, na velikosti vajec, kvalitě cukru, hustotě sirupu. Na chuti to nic nemění, jen se porce budou hůře krájet. Takže čím starší, tím se náplň více proleží, zpevní a ořechy zvláční.

 

* Schválně jsem zkusila upéci méně sladkou verzi (kdyby někdo už při čtení množství cukru dostával „cukerný šok“). Koláč jsem upekla bez přidání poloviny hrnku hnědého cukru – rozpustila jsem jen máslo v sirupu. Výsledek byl úplně jiný. Na dně koláče se při pečení udělala sraženina trochu podobná pudinku, ovlivnilo to celkovou chuť a nebylo to ono. Neumím vysvětlit proč, ale sypký cukr navíc tam prostě musí být. Já ho stejně dávám jen polovinu, než je v klasických receptech (dělám to u všech amerických receptů – jsou celkově děsně přeslazené), ale zcela bez cukru to prostě nejde.

 

 

Dobrou chuť!!!

 

A doprovodné fotky jsou tady

http://marickac.rajce.idnes.cz/Pecan_pie_–_americky_orechovy_kolac/

 

 

Aktualizováno: 30.8.2012 — 21:32

78 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Maricko mila, Chet mi nakoukl pres rameno, kdyz jsem ted navecer znovuotevrela tvuj clanek. A jen si tak vzdychnul – pecan pie. (inlove) On by to rad… Ale nemel by. Ze mne se stal lednickovy policajt a hlidam, co se ji. Ono mu totiz stoupa hladina cukru – neni to jeste cukrovka, ale mohlo by byt. Vzhledem ke zdravotni historii jeho rodiny (jeho otec umrel v 45 letech na cukrovku – a nemusel, kdyby si hlidal jidlo) v podstate skoro uz vubec nepecu, a hlavne nepecu ty americke sladkosti. Ale protoze je to muj prednosta a stejne musim zitra do mesta, tak mu v cukrarne koupim jednu porci pecan pie. On kdyz si da do pusy neco sladkeho, tak privre ta mala ocka, vzdychne si a pocit blaha vyzaruje z te siroke tvare.

  2. Hanko W-vďaka,našla som to.
    A ešte Marička-dnes si tu určite a tak Ti musím poďakovať za vlaňajší recept s rajčinkami.Hneď vlani som ho robila ale len do takých téglikov na šalát páč som si myslela,že zipové sáčky majú len v zemi neobmedzených možností-v emerike.Pred časom som zistila,že sú bežne aj u nás roky/fackovací smajl/a tak som si urobila 17 sáčkov dusených mrazených rajčín.Každému u nás to doporučujem,rajčín je tu veľa a baby to robia s dodatkom,že recept je až z Ameriky,kde je to hit.Dávam to všade-do mäsa,do slaných závinov,na cestoviny…Je to báječné.

  3. GRRRRR, takový dlouhý příspěvek jsem napsala a je ve pryč (devil) .
    Maričko, i na mne je to sladké, ale ráda si počtu (inlove) .
    A štve mne, jak všude mimo Prahu padají jablka do příkopů a v krámě člověk narazí jen na drahý (a nedobrý) z dovozu… Štrůdl se zvolna přesouvá do kategorie luxusních pochoutek. Onehdy jsem ale ze zbylých letňáčů od kolegyně udělala muffiny, co tu na ně kdysi někdo (Possum?) dával recept. Byly výborný!

    1. Tak dojeď 😉 , my nevíme co s nimi, budeme dělat mošt a z něj víno…Jen je to kapku z ruky, do Přerova

      1. No jo, blumy v Liberci, jabka v Přerově… už by měl někdo vymyslet nějakej způsob, jak kromě informací drátama procpat i tělesa (chuckle)

  4. Písomný výkrik počítačového primitíva.Prave som si prečítala mailík od IO,že mandala s labuťami je zhmotnená báseň,ktorú som jej poslala A ja sa na jej stránku mandal neviem dostať!!! Jedenkrat za život sa mi stane,že som ako múza a neviem si to pozrieť.Prosím pekne napíšte mi odkaz na jej stranku.Prosím!!!.

  5. Mohu se připojit do Vaší diskuse? Jak ten recept čtu, mám chuť jít vyloupit Vaši kuchyni, Maričko.
    Mohu mít na Vás ještě prosbu? Podařilo se mi jednou najít Vaši stránku, kde popisujete, jak se připravuje celý krocan v oleji. Neuložila jsem si to a znovu se mi to nedaří najít. Předem děkuji! (rose1)

    1. Děkuji Miromari99 (do diskuze se klidně nejen připoj, ale i zůstaň). Ale bohužel s tím krocanem v oleji, to jsem nebyla já. Možná se zmínila HankaW pod nějakým mým mlsotníkem. Nebo jsem to byla dokonce já a moje skleróza to z mozku vytěsnila (jinou „stránku“ než tady nemám). Já doma krocana pekla snad jen 2x nebo 3x za celé manželství. Ano, celý krocan potopený v oleji se zde dělá (hlavně na Jihu, kde jsem se s tím prvně setkala). Prodávají se na to dokonce óbr venkovní el.nádoby . Ale je to děsná spotřeba oleje, jde to do litrů. Jedla jsem ho takhle jen jednou a byla jsem překvapená, jak je to dobré a vůbec ne mastné (což by u tohoto opeřence nevadilo, má jinak velmi suché maso).

      Aleno s Maxem (hodně dole). Jsem ráda, že kreolské koření chutná, u mne v kuchyni je nejpoužívanější, kupuji si ho opravdu ve velkém a ubývá rychle.

      Zano děkuji za pochvalu. A já se ale ani žďibec neurazím, když nikdo koláč nezkusí. Ale kdyby vás někdy děsně honila Mlsná, upečte si ho, určitě si uspokojivě schladíte „sladkou žáhu“.

    2. Ano, ja jsem se o celem krocanovi smazenem v ohromnem kotli oleje jednou zminila tady: http://neviditelnypes.lidovky.cz/mlsotnik-kruti-pojednani-0yi-/p_zviretnik.asp?c=A071220_000356_p_zviretnik_dru

      Ovsem sama jsem ho nikdy tak nepripravila. V podstate je to ale jednoduche. Krocan se okoreni cim kdo rad zvenku i uvnitr. Je mozno zamatlat koreni i pod kuzi. Jak velky hrnec? Asi tak, aby se tam vlezla kruta spolu s dobre 6 litry oleje a bylo to naplnene „jen“ do tak do 3/4. Cili mooooc veliky hrnec. Nebo mala kruta. (chuckle) (chuckle) Olej se zahreje na 175-180 Celsia (350 Fahrenheita) a osusena okorenena kruta pokojove teploty se tam VELMI opatrne vlozi. Maji na to takovy kram cim to vkladat. Doba smazeni se pocita asi 4 minuty na kazdeho pul kila + 5 minut navic. Cili takova desetilibrova kruta by se mela delat asi 35 minut – pravi jeden navod. ABSOLUTNE NEDOPORUCUJU delat v dome, ale jen venku. Ono je to nachylne k pozaru ci popaleninam. To aby pak Dede nekdo nezaloval za sireni nebezpecnych receptu. Ale dobre to je, to ano.

  6. Děkuji za komentáře. (bow)
    Ano koláč je hodně sladký a je mi tedy jasné, že nadšenců na jeho výrobu asi moc nebude (Laďka ?). No alespoň jste informovaní, „co se v Americe peče“. Už jsem se několikrát zmiňovala, že my neobědváme, ale potrpíme si na odpolední kafíčko. No a k němu patří zákusek a tak peču hodně často (a ráda). Manžel miluje všechny jejich „pies“, ale i český štrůdl, koláče a jiné. Chutná mu i naše bábovka, ale jen tak „obyč“ jí má rád k snídani. K odpolední kávě ji vylepšáji třeba teplou čok.nebo borůvkovou polevou a navrch šlehačku, zmrzlinu, nebo oboje. A aby byla změna, ráda zkouším i nové recepty. Někdy třeba jen jednou, jindy u nás nový recept „zdomácní“ (třeba ty od Zany a Matyldy).

    Judith – já ty odměrky zase tak přesně neberu a většinou u toho, co peču na malých výkyvech nezáleží. Takže někdy je hrnek vrchovatý, jindy ne. A i kdybych si třeba při zadělávání těsta přesně odměřila mouku, pak při válení stejně ještě další přidám. Ale vy v Australii asi používáte „British Standard cup“, který je o trochu větší, než americký. Já když am.cup – tedy 8oz naleju do skleněné odměrky, kde jsou oboje míry, tak mi to ukazuje 220.ml.

    Matyldo – když mi před léty manžel několikrát jídlo pochválil s tím, že to chutná „jako od jeho maminky“, myslela jsem, že pýchou puknu. Tchýni jsem měla nesmírně ráda, recepty byly od ní, ale to, že jsem je dovedla udělat přesně jako ona (a manžel to poznal) byla pro mně ohromná pochvala. Takže svoje recepty budoucí snaše nezapomeň (tajně) podstrčit (láska prochází žaludkem)

    Verenko, díky za odpověď. Ano, novorozeňátko ležící zabalené na schodech kostela – časté téma v knihách i filmech. A jeho královský či podobně tajuplný původ je později odhalen.

    1. Milá Maričko, tvoje recepty si vždycky ráda čtu (tenhle asi opravdu spíš jen přečtu, taky mi přijde poměrně sladký). Ale jak píšeš, člověk se rád podívá, co se vaří jinde.
      S tím štrůdlem – to je hrůza, kolem silnic za Prahou padají jablka do příkopů a v krámě na ně člověk nenarazí, všude jen drahá cizí, která se do štrůdlu nehodí (a k jídlu taky moc ne).
      Před časem jsem dostala letní jablíčka od kolegyně v práci a ze zbytku jsem udělala muffiny, na které tu kdysi někdo dával recept. Možná Possum? Byly úžasné!

  7. Tradicni americke peceni je vskutku neuveritelne sladke. Nad prvnima receptama mi doslova padaly oci z dulku. Ted uz se nedivim, ale pokavad si to nemuzu uspesne upravit – tj. dat cukru prinejmensim o polovinu mene, tak to nepecu a ani nejim. Zaregistrujte take, ze USA, a zejmena nas drahy Jih, maji jeden z nejvyssich vyskytu cukrovky na svete. Nektere ty upecene vyrobky jsou tak sladke, ze je to az horke („r“ s hackem). Ale lepsi se to. Nova generace kucharu predklada sladkosti sladke v rozumne mire a vskutku vic podobne Evrope.

    Ale ten pecan pie mam rada a kdyz si ho koupim, tak mi jedna porce vydrzi tak na 2x az 3x.

  8. JEŠTĚ K ZÁSILKÁM PRO DEKY Z LÁSKY – ZPRÁVA OD DÁŠI (Deky z lásky):

    1. Pro příště: bude-li někdo posílat jako „soukromá osoba soukromé osobě“, pak osvobozeno je do 45 EU. Takže pokud bude adresa na Dášu Holmanovou, může být uvedena na obálce hodnota 45 EUR (nebo ekvivalent v jiné měně). Pokud bude na obálce adresa „Deky z lásky, OS“, tj. je to posláno na firmu, může být hodnota do 100 EUR. A vždy je asi dobré dát do balíčku papír, že to je posláno pro charitativní účely pro Deky z lásky.

    2. Na celní správě vyřídím (Dáša vyřídí) pro Deky z lásky „EORY“ (jestli to píšu dobře) – tzn. že zásilky pro Deky z lásky, jelikož jde o charitu, budou od cla osvobozené. To je totiž podle Nařízení rady ES 1186 z r.2009 podle článků 61 a následujících – je-li určeno pro charitativní účely, poplatky se neplatí.

    Takže se dá poslat zásilka už teď při dodržení uvedených podmínek podle bodu 1. Až bude vyřízeno EORY, určitě dám vědět a bude to uvedeno na webu Deky z lásky.

    Judith, mám Ti ještě jednou poděkovat a nemáš si prý dělat starost, vše se vyřídí, už se to řeší přes ombusmana (ombusmanku) pošty.

  9. Pro Judith, Hanu W a další:
    Už se to řeší přes ombusmana. Deky z lásky si vyřídí EROY, takže budou spadat jako dobročinné občanské sdružení do bezcelního styku. Více napíšu později (rady, jak teď posílat), tohle jen letem světem, abyste byli v klidu. 🙂

  10. Jojky, Maričko, já cukr ráda, ale tloustnu i z vody… než bych se pustila do takovýhohle koláče, musela bych si vyměnit preventivně všechny dveře za dvojkřídlý…
    … ale vypadá skvěle, to jo!

  11. Asi to bude mooooooc dobré, ale protože sladké skoro nejím, tak to moc ocenit neumím.
    A kromě toho mám potravinovou alergii na spoustu věcí (papriky, jablka, třešně, všechno ovoce, které má slupku, ale hlavně oříšky různých druhů), takže pro mne tento mlsotník je skvělý nápad na případné pohoštění pro přátele, ale sama bych asi ani neochutnala, abych neměla problémy.

  12. Tak jsem poslala komentar pod Judith, kde jsem se rozcilila na postovni predpisy o zasilkach ze zemi mimo EU a pridala odkaz na postovni predpisy ohledne tehoz. Odeslala, zobrazilo se to, nacez to zmizlo. V podstate jsem tim chtela rict, ze do hodnoty 22 EUr by to teoreticky melo projit, za predpokladu, ze bude spravna konstelace hvezd a planet.

  13. a prší a prší a prší (rain) . Už od večera… A krásné vynikající dozrávající blůmy se rozhodly, že popraskají. Takže neplánovaně musí ze stromu dolů hned a musí se marmeládovat. Barvu nemá moc hezkou, ale chutná jak meruňková.
    A protože letos je jich nějak víc, tak jsem zavolala do práce, že kdo chce, dorazí na samosběr (doplněný vodou za krk)
    A tím snad bude s letošním zavařováním konec…

    1. Xerxová, jak rádi bychom tady na JM pomohli liberecku od vody. Viděla jsem na meteomapách, že opět u vás lije. Tady zataženo, tu a tam propagační kapka 🙁 . Při tom chladno a suchóóó (headbang) . Sice po poslední třicetistupňových vedrech úleva, ale potřebujeme vodu.

      1. U nás v Přerově také pět kapek. Ale jedno je zajímavé – té vody letos v létě nebylo moc, ale občas menší deštík tak nějak v pravidelných časových odstupech, takže nám letos neuschl trávník :O .

    2. Jakýpak konec se zavařováním – a co švestky???!!!! A povidla ze švestek (chuckle) (tmi)

      1. bublaj na plotně (chuckle) – poslední jsem obrala včera (wave) Dovolená se musí využít

    3. Eh, potvrzuju charakter počasí – když neleje tak prší (rain) Klidně bych vám na moravskou saharu něco vody poslala, my letos máme vláhy až až – suchou trávu jsme za sezónu sekali jen dvakrát… (whew)

    4. Jééé, já chci samosběr (talk) ! (povídal tuhle synek, že v mrazáku nemám nic jinýho než ovoce. No, má celkem pravdu (chuckle) ).

      1. si zítra dojeď (chuckle) Trefíš (wave) . Pravda, máš to z ruky. I sušený houby ti přibalím. Mám přebytky.

  14. Maričko, zní to a na fotkách vypadá fakt úžasně. Mě pro změnu od ostatních zase dost vyděsilo to množství tuku jak do těsta, tak do náplně. Já se občas rozmazlím mřížkovanou buchtou s náplní z domácí marmelády, ale vždycky si pak vyčítám, že to bylo děsně tučné, protože tam na menší plech přijde 150 gramů másla!!!! No, ale protože celá famílie miluje buchty, tak to asi ve variantě vlašských ořechů zkusím a sama se budu držet zkrátka a ochutnám jen kousek (chuckle)

  15. OT – varování pro Zvířetníky uvažující o vyšívání obrázků pro Deky z Lásky, ze zemí, jež nejsou členy EU.

    Jak si mnozí z Vás budou pamatovat, před nedávnem tu Vave psala o akci Deky z Lásky. Protože mě vyšívání moc baví, rychle jsem zhotovila jeden obrázek a přesně před dvěma týdny jsem jej poslala letecky do Čech. Podobné zásilky do Kanady tak 10 dní, ale už se mi také stalo, že to trvalo jen čtyři dny, a bez komplikací s celníky.

    Ne tak do Čech. Podle všeho ta výšivka byla dodána na celnici někda v Praze, mimopražský adresát byl informován, že celnící tu zísilku obdrželi, a tím to, prozatím, skončilo.

    Po pročtení náležitých informací na Internetu jsem si jistá, že adresát bude muset zaplatit státu řadu poplatků, bude-li chtít dostat tu výšivku.

    Obávám se, že podobně by dopadly zásilky s patchwork látkami, apod.

    1. Judith! To se stalo s vlastnoručně připravenou věcí? Mně to udělali z knihou z Ameriky (nedala se koupit jinde, ani na Amazonu) a nejen jsem platila daň z (ne)přidané hodnoty, ale i poplatek za zaplacení této daně, což cenu knihy v podstatě zdvojnásobilo. Nedá se to reklamovat jako soukromá neobchodní zásilka?
      Konec konců, je jasné proč ČR tak dobře dopadla v tom americkém testu s nedoručitelnou zásilkou. Nedoručení jim často jde oproti doručování mnohem líp! (devil)

      1. Dede, zatím ta moje výšivka sedí někde na úřadě v Praze. Jak budou určovat tu daň (což si myslím, je ten problém), je mi záhadou.

        Už jsem těch výšivek připravila víc, a pár jich dodělávám, ale zatim se je bojím poslat.

        1. Ono to půjde vyreklamovat – jako to se mnou udělala JanaBa v Norsku, když Zvířetníci poslali své první dárky – pamatujete? 🙂 jenže je to otrava. Možná příště napiš na obálku/ krabičku – doma vyrobený dárek… nebo něco takového. Když to celníci otevřou a najdou vyšitá zvířátka, mohli by to prostě poslat dál bez dalších řečí.

          1. Moje zkušenost s celnicí – na eBay jsem si obkednala semínka z Ameriky, cena i s poštovným byla nějakých 9 dolarů. Chlapík poslal hned ten den v obálce s nějakou tou celní deklarací. Semínka došla po měsíci, na obálce razítko Kontrola RTG, no hádejte, kolik mi těch semínek vzešlo – 2 z 50. (headbang)

          2. Džódisti občas potřebujou dovézt z Japonska nějaký to kimono nebo (hlavně) hole a meče (japonskej dub je hutnější a víc vydrží).
            Na poštu kašlem. Buď požádáme o přibalení „našich“ věcí spřátelenýho obchodníka, nebo, častěji, se to řeší systémem osobních poslů. Zkrátka při sobě drží veliká skupina lidí s různejma zájmama, kteří ovšem všichni pendlujou Česko – Japonsko, a těm se dá seznam nákupů a peníze a oni dovezou.
            Předpotopní, ale co už s naší drahou poštou.
            Jinak po zbytku civilizovanýho světa samozřejmě japonský obchody jsou schopný posílat věci jak zaplacený kartou, tak na dobírku. Jenom k nám to ne a neprochází, nebo s nehoráznýma přirážkama. :@

    2. Milá Judith (h) , tak mi právě psala Dáša, za tu výšivku zaplatila 642 Kč, což je hrůza.
      Dede, zkusíme to vyreklamovat, díky za radu.
      Bohužel musím zase běžet, ještě se k tomu vrátím.

      1. Milá Vave, je mi to moc líto, ale za těhle okolností už nic posílat nebudu.

        Jsem zvědavá, kolik si naúčtuji za tu látku od HanyW.

        1. Mam ji zabalenou ale jeste jsem ji neposlala. Cekam na zpravu od sestrenice, za jakych okolnosti dosly saticky pro novou neter Emu Lisu. Staly puvodne 30 dollaru, ale koupila jsem za 11 a nechala u toho tu slevovou cenovku.

      2. Coooooo??? (punch) Ale existuje postovni ombudsman. Ovsem predpisy jak na to, a kdy muze (ale nemusi) zasahnout jsou ponekud zvlastni.

      3. nešlo by to nějak zviditelnit ?? Třeba na lidovkách nebo i-dnesu?? Nemá někdo kontakt na nějakého redaktora??
        Protože výšivku na dobročinné účely zatížit clem :O je poněkud zvláštní…

        1. Dovážím z celého světa přístroje a pomůcky pro péči o zdravotně postižené a seniory. A v této oblasti podnikání platilo a platí: Jednotka blbosti = jeden celník!

    3. Judith, tohle mne privadi k mrtvicnemu stavu vseobecne, ale v situaci s rucne vyrobenou veci je to primo skandal. Jsem sem jednou psala, jak jsem poslala loni mame balik na vanoce, ktery dorazil na celni postu v Praze koncem listopadu a po rade bizarni korespondence s postovnim uradem pricestoval zpatky ke mne do Hopkins nekdy v unoru. Tak jsem si prostudovala postovni predpisy o zasilkach ze zemi mimo EU, a nabyla jsem dojmu, ze do hodnoty 22 Eur by to melo projit. Jenze bacha pratele, hodnotu stanovuji oni. Taky existuje postovni ombudsman, kam je mozno se obratit, ovsem podle toho, jak to maji sepsane, je to vice mene na houby.
      Takze ted jsem poslala jeden oblecek pro malou Emu Lisu, nechala jsem u toho cenovku, ktera je prelepena, protoze to puvodne stalo 30 dollaru ale koupila jsem to za 11, na obalku navrch k celnimu prohlaseni napsala, ze je to dar pro novorozene od tety, a cekam, jak to dojde. Pak jsem koupila jeste jine oblecky, zbavila je cenovek a oprala a budu to dneska posilat jako obnosene.
      Pripojuju odkaz na postovni predpis. Ale to neni vsechno, kdyz se do te stranky ceske posty ponorite, tak toho najdete vic a je to zmatek. Jako pravnik jsem zvykla cist predpisy, ale bud jsem ja pitoma nebo to opravdu nedava smysl. (punch)

      http://www.ceskaposta.cz/cz/nastroje/casto-kladene-otazky-k-celnimu-rizeni/casto-kladene-otazky-k-celnimu-rizeni-id33092/

  16. Maričko, vypadá to moc dobře.

    Ale u nás na celé čáře vítězí třená bábovka dle receptá mojí babičky. Pečená ve staré litinové formě.
    Míša

  17. Na sladké jsem bohužel moc, takže peču většinou jen návštěvám, protože jinak bych za chvíli neprošla dveřmi. Ale v civilizaci neodolám těm pekanovým copům, co zmiňuje Vave. Mám dojem, že je v nich javorový sirup, ale vlastně nevím, proč si to myslím.
    Nicméně se chystám už po několikáté namíchat kreolské koření, podle návodu, který jsem spolu se vzorkem od tebe dostala na pražení. Už mockrát jsem ti chtěla poděkovat, ale nějak jsem se míjely, já stíhám číst sice skoro všechno, ale většinou se značným zpožděním. Takže díky, používám koření velmi a moc mně i všem chutná.

  18. Maričko, to je nádhera. Jsem po snídani a mám na koláč děsnou chuť. Já jsem na sladké hodně (nějak se to nastartovalo s narozením dětí, do té doby jsem takový závislák na cukru nebyla (chuckle) ) a ořechy v pečivu přímo zbožňuji. Že bych to zkusila o víkendu upéct? :^)
    Přinejmenším, díky za tip (mám problém upolykat sliny, co se mi sbíhají při pohledu na fotky, asi bude mokrá klávesnice 😀 )

  19. V tom ořechovým koláči je moc ořechů (a kyselo je moc kyselý) 😉 Nádherně se to čte Maričko, ale dala bych si obyčejnej štrůdl se šťavnatejma jabkama a skořicí. Tenoučký těsto a hrnek bílýho kafete…. dneska tu leje,je chladno…počasí přesně na ten štrůdl….

    1. Stavil bych se. Přeslazený ořechový páj ať si nechaj!

      Jen to kafe bych asi potřeboval spíš od žida.

  20. Milá Maričko, tvoje americké vaření a pečení mám obvykle jen jako hezké počtení- jednak občas mívám problémy sehnat ingredience, a taky rodina prostě nejradši štrůdl.Snažím se zavádět i nové recepty, ale „maminčina kuchyně“ je prý nejlepší. Obzvlášť synek je v tomto ohledu dost nekompromisní- chuděra, která si ho vezme 🙂

    1. Tak tentokrát by asi neměl být problém suroviny sehnat – melasa se dá koupit, hnědý cukr taky, nevím jestli se dá koupit kukuřičný sirup, ale určitě je k dostání pšeničný – vše se prodává ve „zdravých výživách“.

  21. Maričkooooo! (inlove) Nejsem tak úplně na sladké, ale pekanové ořechy v kombinaci se zapečeným sirupem mám ráda, takže jsi mi udělala ohromné chutě. (nod) 😛
    Že bych koláč pekla, to vskutku nehrozí, ale možná bych si někdy zase mohla koupit pekanový cop, který se tu prodává. (nod)
    Přeju všem krásný den! (h)

    1. Vave, vystihla jsi to s tím pekanovým copem! Snažím se sladkému vyhýbat, ale pekanový cop se sirupem mám určený jako zvláštní odměnu za dobré chování – třeba za píli v práci (chuckle)
      Napadá mě, že ten koláč by mohl být skvělé pohoštění pro hosty – u nás je to nezvyklé a lákavé. No a když by byl dostatečný počet strávníků, tak by na jedince nevyšlo tolik, aby mu to zhroutilo energetické hospodaření 😛

      1. Jo, pekanový cop taky můžu. Je hodně sladký, ale dobrý. Odhaduji, že to bude dost podobné.

        Ale stejně tu slintám. Dala bych si kousek.

  22. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

    V pečení jsem dost konzervativní – málokdy se pustím do něčeho nového. V době dozrávání ovoce na zahradě stále střídám kynuté koláče (s rybízem, višněmi, blůmami, švestami…), bublaninu piškotovou (višňovou, jahodovou) a štrůdl (z padaných jablek)…
    Na ořechy máme nezvané odběratele – krásně vybarvené ořešníky.

    1. Vy máte na ořechy ořešníky (chuckle) a u nás na chalupě, kde máme lískoořešák starý jako já, (tmi) zase sklízí veverky bydlící na naší zahradě 😀 Ale jsou natolik hodné, že pokud nám nezmrzne vlašský ořešák jako letos, tak nám aspoň nějaké vlašáčky nechají (chuckle)

      1. Ptáky ořešáky máme, ale veveřičku aby hledal GPeSkou. Loni zůstalo tolik lískáčů pod keři a letos jsem potkala jen jedinou Zrzečku. Co je asi donutilo opustit údolí? Kuny nebo jíní škodiči?

        1. Marsko, bojím, bojím, že kuny. U nás jich jeden rok bylo taky tak strašně moc, že jsme měli obavy, že nám zlikvidují i ptáčky zpěváčky… A protože jsou chráněné, tak obec dohodla jejich odchyt do klecí a poté je prý vypouštěli dost daleko v lesích…… Pravdou je, že poslední cca 3 roky už ani v pozdním jaru neslyším to jejich noční pištění při výchově mladých, při kterém mi vždycky hrůzou tuhla krev v žilách, než jsem si uvědomila, oč jde….

            1. A to naši gerontíci, dokud ještě pořádně slyšeli, se k tomu nadšeně připojovali – jen škoda, že nemáme chalupu blíž k tomu hradu Svojanovu – to by byla hned nová legenda o hradních strašidlech na světě 😉

  23. Teda Maričko, ono není divu, že má lidstvo problém s obezitou. Musím říct že i když bych byla schopna ty ořechy rozmělnit, asi bych do toho nešla, při představě tolika sladkého se mi udělalo až nedobře. Ale na obrázku to vypadá nádherně

  24. Dobré ráno, díky za inspiraci. Já peču koláč velmi podobný, narazila jsem na něj v kuchařce od Nigelly Lawson. Klasické křehké těsto (lze koupit, takže buď dělám doma, nebo sáhnu do regálu) a náplň směs všech možných ořechů (včetně pekanů) a zlatý sirup a vejce a třtinový cukr. Je to sice bomba kalorická, ale je úžasný. A někde mám recept na podobný koláč, s náplní z pečené dýně – naleznu a napíšu 🙂 Hezký deštivé (konečně!)ráno přeju.

  25. Maričko, moc ráda čtu tvé články. O jídle obzvlášť 😀 Takže ještě před snídaní si jdu prohlédnout fotky.
    Hezký den všem (inlove)

  26. Jůů, to byl ale fofr s vydáním – díky Dede !!!

    Jestli koláč některá(ý) z vás vyzkouší upéci, nezapomeňte to sem prosím sdělit.

    Dočítala jsem diskuzi pod EditouK – a nadchl mě její výraz „najdúchovská“, když odpovídá na dotaz od JJ. ..“naša svorka je zmiešaná, momentálne perzsko-britsko-najdúchovská”. To zní tak krásně měkce (inlove) . Jak by se pak slovensky řekl “nalezeneček?” – “najdúšik”???

    1. Maričko, tohle je recept na můj oblíbený koláč. Já ho tedy nepeču, protože se tu dá koupit snad v každé kavárně.

      Jen tak mimochodem, až do tedˇ jsem myslela, že „cup“ u vás je stejný jakop tady, tj. 250ml.

    2. Ano Marička:najdúch,najdúšik.A odkladali sa na schody kostolov,aby ichčo najskôr našli./dnes sú to babyboxy/
      A ten koláč je niečo úžasného.A pekanový cop som ani nevidela,ani nejedla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN