BTW: Limonádový test

Stojíme s Markem v Třeboni na náměstí a pátravě se rozhlížíme kolem. Ubíjející horko a žízeň nás ženou ke zdroji chlazených nápojů, psi také hledají odpočinek a stín. Jenže, jak najít tu správnou hospodu?

 

 

Řeknete si: jaký problém? V turistických centrech je obvykle hospod a restaurací jak naseto. Jistě, chcete-li pivo, tak máte volbu snadnou. Pokud ovšem chcete nealkoholické nápoje servírované pokud možno v půllitrech, tak problém máte.

Marže na nealkoholických nápojích jsou zřejmě velmi zajímavé, takže zatímco žíznivý milovník piva si obvykle za rozumnou cenu svlaží hrdlo dostatečným množstvím vychlazeného nápoje, člověk nepivní dostane na výběr klasický sortiment předražených lahviček, v lepším případě majících aspoň ty tři deci. Uznávám, že nealko pivo je dobré, ale nevyřeší všechno. Třeba ke zmrzlině mi nějak neladí:))

Situaci před časem výrazně vylepšila nabídka točených limonád v čele s Kofolou. Cena za půl litru obvykle nepřesáhne cenu piva a člověk si navíc může vybrat takové množství nápoje, na jaké se zrovna cítí. Ovšem nejspíš se na tom zdaleka tak nevydělá, takže je pořád spousta hospod, kde majitelé točené limonády nechtějí.

Cestování s Markem mě letos přivedlo k zajímavému závěru – hospody, nabízející točené limonády, bývají tak nějak lepší. Patrně jde o hojněji navštěvovaná zařízení, která natolik věří své kuchyni a pověsti, že se nebojí nabídnout cenově přístupnější pití.

Rozdíl v kvalitě služeb dokáže být tak markantní, že se pro nás stal přístup restaurací a hospod k nealkoholickému pití jakýmsi předběžným testem kvality. A funguje až překvapivě dobře! Tak schválně – jaké s tím máte zkušenosti vy?

Aktualizováno: 26.8.2012 — 21:28

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. na dovolené jsme si oblíbili Radler. Nemám ráda ani pivo ani sladké limonády a tohle je docela dobrý kompromis, v ceně piva.

 2. Já většinou žádám o 2 až 3 deci pomerančového džusu s kohoutkovou půl na půl a většinou se mi žádaného dostane. 🙂
  Bublinky též nemusím (Tedy s výjimkou šampáňa – to miluju). 😛

 3. V Americe skoro v kazde restauraci automaticky prinesou kohoutkovou ve velke sklenici s ledem. V hoch nobl to prinesou ve sklenici na vino, ale dolejvaj. A je to v cene. Ja teda samotnou vodu nerada. Asi je to tim, ze dedecek, co nas braval na sodůvku, nam rikal, ze kdyz budem pit vodu, tak nam vyrostou v břuchu žaby. A my ditka nevinna jsme tomu chvilu verily. Ovsem v poslednich letech s platkem stavnateho citronu a pripadne s matou ze zahrady, to jo, to mam rada. Vlastne jsem to tak zacala delat podle Dede, ktera o tom kdysi napsala Mlsotnik.

 4. Děkuju za bezvadné komentáře 🙂 Nejsem fanda slazených nápojů, nealko pivo si dávám občas jen k jídlu. Piju tedy většinou vodu, nejlépe s plátkem citronu. Mám ráda bublinkovou a mívám žízeň. Když je ovšem v nabídce jen čtvrtlitrová lahvička vody za nehoráznou cenu, čeho se potom napít? A vodu z kohoutku třeba tady v okolí nenabízí nikdo. A taky je fakt, že hospody s kofolou občas mívají i točenou sodovku, což už stojí za vyzkoušení 🙂
  Což mi připomíná další zajímavost, a to je menší sklenička vody podávaná ke kávě. Měla by to být samozřejmost. Když o ni ovšem v mnoha kavárnách požádám, nabídnou mi většinou onu předraženou láhev vody – abych si ji ke kávě koupila. Dost často to dělám, protože tu vodu potřebuju, ale když náhodou najdu podnik, který vodu ke kávě dává (a podává aspoň trochu slušné kafe 😛 ), tak se tam vracím. 🙂

  1. Hlavně, a to je dobré vědět, všechny hospody, které mají točenou kolu, fantu, sprite mají s největší pravděpodobností tzv POSTMIX. ( je i v sadě od Pepsi, jinak to je taková mašinka do které se dává z jedné strany sirup(y), bomba CO2 a voda a vyteče z toho limča, takže se nemusí vozit voda, ta je místní) A z postmixu vždy teče i chlazená sodovka.

   1. A tohle všechno vůbec nepijte, a to nejen pro neuvěřitelné množství cukru v nápojích ale taky protože se našlo v těch nádržkách plno bakterií. Buďte opatrní! (wait)

 5. Ještě k té Kombajnérce, o které se zmiňuje Matylda. Je to limonáda s chmelem, narazili jsme na ni letos v prodejně Černého pivovaru v Jednovnici. (Jedovnicích?)
  Ten název mě zaujal a tak jsme si ji koupili. Nebylo to vůbec špatné, jen na mě moc sladké.

  1. Je to pivovar Černá Hora. Dělají i tmavou Grenu (jakoby Kofolu), taky s chmelovým výtažkem. A spoustu jiných věcí, ne tak sladkých. Docela dobrá je třeba zázvorová Adraka.

   1. 🙂 Zázvorová Adraka nejni vůbec na draka!!! 😉 😀
    Tedy podle aidy. 🙂 (chuckle)

   2. Díky za vysvětlení, o tomhle jsem ještě neslyšela 🙂 Ale zní to zajímavě 😛 (to je mlsnej!)

 6. Jé, Dede, připomněla jsi mi trauma mého dětství. Nesnášela jsem limonády, bublinky mě štípaly v nose, vůbec jsem je nemohla pít. A tak v restauraci, většinou s našimi o dovolených, jsem žádala vodu, i když jsem si byla vědoma toho, že je to zvláštní přání a že se číšník bude divit…. I rodiče jsem tím trochu štvala, ale nemohla jsem si pomoct, limonádu nee. Ale myslím, že jsem tu vodu většinou dostala, dokonce mi někde udělali i vodu se šťávou. 🙂
  Zajímavé je, že mě averze k bublinkám časem opustila, i když je nijak zvlášť nemiluju, ale minerálku dokážu přežít. Jednu dobu jsem měla silně v oblibě Tomu svěží, nesladkou, jen s lehounkou citronovou příchutí. Ale třeba šampaňské je právě kvůli bublinkám i dnes pro mě za trest. (d)

 7. Milá Dede,
  tak jsi do toho konečně šlápla (inlove) . Furt brblu, že tam, kde nemají kofolu nebo jinou točenou, jsou pivaři ve výhodě, a já se kvůli nim nebudu učit pít pivo, když mi nechutná. Dělení hospod mám tedy stejné, zdravím Marka (wave) .
  O.T.: Asi nám spad v práci server, nelze se připojit, maily nepřijímám (devil) .

 8. Hm, řekla bych, že mimo větší města nabízejí nealko hlavně zařízení, určená turistům. „Domácí“ chodí spíš na pivo…
  Já jsem pivní, ale bohužel teď víc než jedno nesmím – a když za den ve vedru nachodíme nějaké kilometry, tak prostě pít potřebuju.. Nealko pivo zase víc jak jedno nevypiju (první mi vcelku chutná, druhé už nee 😛 ).
  Limonády jsem nikdy nepila a různé neonově oranžové a růžové a žluté limči mě děsí…
  Takže si vyrábím závislost na kofole…

  1. Jo a ta kohoutková: řekla bych, že ve spoustě hospod mají člověka, co chce kohoutkovou, za exota. Učinila jsem letos zkušenost, že k snídani se obecně nabízí kafe/čaj, občas někde tzv. džus, většinou teda něco, co je naprosto nepitelný, sladký a zcela bez chuti, nejspíš nějakej prášek rozmíchanej v (hodně) vodě. V jediným penzionu dávali do džbánu vodu – to byla taková nádhera…

  2. Závislost na kofole se buduje dobře, navíc já když už nemůžu, jednu zmůžu a ještě pár kilometrů můžu … (inlove)

 9. Re: Pů, prosímtě, pro nepivaře, jakej je rozdíl mezi pivem a europivem?

  Ioannino, to je celá „věda“, ale pokusím se to shrnout. Představ si, že pivovar prodává sice pivo dvanáctistupňové nebo desítku a tak, ale dospěje k tomu tak že navaří dvacítku a pak to ředí sodovkou (důvod? My nesmíme ani naznačovat, přesto naznačím – rozdíl mezi uvařeným a prodaným…). Dodatečně to sytí CO2. Přidává do toho látky potlačující pěnění, protože příliš mnoho pěny působí problémy (např. s čidly) v obrovských dozrávacích tancích. Kancerogenní barviva. Pak samozřejmě filtrace a pasterizace aby to mohlo na tebe čekat v Kauflandu třeba půl roku. Použije se třeba jen 20% českého chmele a zbytek jsou cizí ne tak kvalitní odrůdy a přesto se to označí za české pivo.

  Pro pivo jsou důležité čtyři složky: voda, chmel, ječmen, kvasnice (těch pivních samozřejmě). Ideální chmel je žatecký poloraný červeňák, ale netřeba na něm lpět samozřejmě. V USA jsou blázni do šlechtění, tak lze navařit pivo s příchutí květů, ovoce a přesto používat jen ty čtyři zmíněné suroviny. Kvalitní chmel se vozí i z Nového Zélandu. Ale žatecký je nejlepší. Dobarvovat netřeba – to zda je pivo tmavé, polotmavé nebo světlé záleží na ječmeni. Žádné dodatečné sycení CO2. Trochu opatrně s kvasnicovými pivy, dokážou prohnat, pokud má člověk slabší žaludek.

  1. Joj, to bude jako s tím chlebem!
   (Poslední měsíc už se mi daří pořád stejnej, tak ho po tom půl roce asi už umím, heč. (pi) )
   Takže… když teda nebudu chtít vařit domácí pivo, což mě napadlo jako první varianta, co má dělat člověk, kterej nechce amaroun? Vyhejbat se velkejm značkám? Pasterizovanejm věcem?

   1. Orientovat se na malé pivovary, i v Brně už je jich dost, dobré jsou i takové ty hospody s víc pípama, mívají celkem výběr. Každopádně, snad cokoli je lepší než Starobahno.

    1. Než Starobahno, to už radši rovnou tu Šaratici. 😀 Ta je aspoň léčivá záměrně. (music)

      1. A víš, že ani nemusí? U nás za barákem máme jednu tu hospodu s víc pípama, točí střídavě Kout, Poličku, Chotěboř, Poutníka a ještě asi tři jiná piva + Starobrno – a cena je stejná, 25,- Kč za půl litru.
       Jinak zdravím po čase, dlouho jsme se „neviděli“. Máš se?

       1. Fyzicky to ujde, do kopce se pořád zadýchávám, ale lepší se to. Krev trpí jojo-efektem – stimulanty vylepší krevní obraz a ten po čase jde znovu do háje. :@ Prostě kostní dřeň už dostala tolik kopanců že to dál nejde. Ale to se poddá. Psychicky jsem lehce napjatý, za týden mám pozitronický scan který ukáže zda to všechno k něčemu bylo. A jinak natřít mně namodro, vypadám jak Fantomas. 😀
        A co ty? Jsem často v Brně, nezajdeme na kafe?

        1. Můžem. Až tu budeš, tak se ozvi.
         P.S. My tu pro změnu máme sokolovskou babičku, ve středu nastupuje tam, kam pravděpodobně dojíždíš. :-/

        2. Když budeš potřebovat kríf, mám 0+. Sice se děsně bojím jehel a nikdy jsem nedávala, ale kdybys potřeboval vlít do žil trochu šílenýho optimismu z kraje propasti…

         1. Děkuju moc, jsi hodná, už jsem pár pytlíků dostal, ale teď už to v takové krajnosti to není.

          1. Pů, držím palce na ty výsledky a taky tak nějak všeobecně (inlove) Jo a jak se má vaše fousatá princezna Sissy?

 10. Nechodím do restaurací, to se stalo párkrát snad ani ne 10x za těch 44 let tady. Pro nás to byly sumy příliš vysoké. Takže nevím jak je to s pitnou vodou k jídlu.

  OT (mm) Přišlo mi mejlem veliké moudro dne. A sice o tom jak vypadá dnešní svět. Že by empatie neexistovala?

  Když pláčeš, každý je lhostejný k tvým slzám.
  Když tě bolí srdce, nikdo si nevšimne tvé bolesti.
  Když jsi šťastný, nikdo si nevšimne tvého úsměvu.
  Ale zkus si jednou prdnout…. 🙂 😀 (rofl)

  1. Velká kočko, právě jsi mi prodloužila život a rozjasnila den, neboť moudro dne mě rozesmálo 😀 😀 😀

  2. Velká kočko, s dovolením zítra přednesu v práci, pokusím se bez názorné ukázky 😀 (y)

   vzpomněla jsem si na častý výraz mých dětských svěřenců na táboře: tak to je hustý!!!

 11. Pěkné téma, Dede. (inlove)
  Já o sladké bublinové nápoje nestojím, takže ani nezkoumám, kde mají točenou limču. Piju minerálky, případně džus s vodou – to už je většinou lepší než dřív, už jsou ochotni dotáčet džus vodou z vodovodu. Když je nás víc na oběd, žádám si o vodu do džbánku, taky mi to většinou projde. Pravdou ale je, že do hospod na oběd jdeme většinou jen o dovolené, takže moje zkušenosti jsou vlastně mizivé.
  Přeju všem pěkný podvečer. 🙂 (h)

 12. Čtyři dny jsem tu měla mládežníky. Před chvilkou odjeli. Pro změnu zítra ráno jedu k nim.
  Koupili jsme Vilíkovi First Bike, takové to kolo-nekolo a pochopitelně přilbu. Tak kolo je mu velké, přilba malá… Kolo se dá snížit zakoupením speciálních nástavců, přilba se dá vyměnit. Ale v Praze. Vilém miluje MHD. Takže já ráno vyrazím do Prahy, nafasuju dítě na „celodenní výlet“ a pojedeme z Vinohrad někam do Čakovic do výdejního skladu a zase zpátky… On se těší, já taky (rofl)
  Jo a Fáňa je žravec – za 14 dní přibrala přes půl kila…

  1. Jéje, Xerxová, tos mi připomněla ty dny, kdy jsme především s malým Andym jezdili Prahou sem a tam a vždycky to musela být ta správná tramvaj (hranatá světla 🙂 ), to správné metro (novější vagóny) a ten správný bus (už se nepamatuju jakej to byl, ale rozhodně to nebyl kloubovej Ikarus) 🙂
   Užijte si to s Vilíkem převelice a dej zprávu a tom kole nekole – slyšela jsem, že je to nejlepší způsob, jak naučit děti držet rovnováhu a naučit je jezdit, tak by mě zajímal tvůj názor 🙂

 13. tak v naší oblíbené pizzerii nám normálně dolívají džus s vodou a na táboře nám v místní hospodě tento drink bez problémů namíšali 🙂 a točená kofča je snad v každé hospodě….

  jinak mám docela spoustu novinek, některé veselé, jedna smutná, taky mám nového Terrynka 😉

  jednu novinku prozradím hned, Nastěnka v Blavě na výstavě CAC, dokonce přijeli i z Ruska a panu rozhodčímu se nelíbily ruské fenky, moje ano 🙂 posudek super, trošku mu vadili uši – tak má je lehké to víme, jinak krásná fenka pevná, nasvalená, šak taky makáme 🙂

   1. Matyldo ty jsi ho viděla!!! no máš pravdu je ostříhaný 🙂
    myslím, že zatím do světa neutekla fotka ale nevím co sestra na FB 🙂

    já se chystám na článek ale prostě nemám kdy – teď chvilku sedím u pc a leze po klíně Nastěnka když ji sundám tak se tváří jak hromádka neštěstí, Terry mi furt cpe hlavu pod ruku…..takto se nedá pracovat, málem jsem zaplatila 300éček za výstavu místo 30!!! to by můj účet hodně plakal…..ještě že Frogi je hodný a spinká

  1. HA!!! „točená kofča je snad v každé hospodě“ – je vidět, že jsi z Moravy, děvčico, my tu v Praze si můžeme tak akorát nechat zdát 🙁 (headbang) (shake)

     1. na výstavu netřeba brát cokoliv k jídlu ani k pití, bývám tak nervozní, že nejím nepiju dokud není hotovo a když to trvá dýl tak halt nežeru celý den 🙂

  2. Nebuď tajnůstkářka a napiš raport! (wait) neslibovala jsi kdysi pravidelná hlásání o Nastěnce?

 14. O předraženosti čisté, nebublinkové vody v restauracích a turistických občerstveních jsem se už přesvědčila mnohokrát a to už dávno. A protože nemám ráda žádnou slazenou limonádu (nepiji ani sladkou kávu a čaj), tak si v restauracích dávám nealko pivo, protože po jídle musím mít pivo (beer) a většinou řídím . Nu a občerstvení na vandru řeším tak, jako před mnoha a mnoha lety, kdy po vymoženostech občerstvení na turistických trasách nebylo ani potuchy, nosím vodu v baťohu (a to tolik, abych měla i pro psa). V autě mám ve skleněné láhvi vodu po ruce v kapse ve dveřích, v kufru ještě láhev vody opět pro psa. Jsem na vandru samozásobitel. Beru totiž sebou i svačiny, protože balené obložené bulky mně nelákají. Jsme zvyklí si na vandru vybrat klidné místečko a užívat si piknik (clap) .

  1. to znáááme… Taky sváču do batohu, vodu (nejlépe zmraženou, aby zůstala co nejdéle ledová) a hurá do lesů, hor a strání, kde je co nejméně lidstva.

    1. Když je pořádný vedro, piju klidně i vodu tělesný teploty (chuckle) . Hlavně když je aspoň něco (whew) .

  2. Piknik je piknik a hospoda je hospoda 😉 Jinak taky bez vody nevycházím a nevyjíždím. A jsem ráda, že Berry umí pít z flašky – usnadňuje to situaci 😀

 15. Nejhorší hospody jsou ty, kde si jeden zlomí ruku o zamčené dveře.
  Všichni jsme v dětství milovali žluté sodovky za padesátník ale ty už nejsou, recepty se asi ztratily.
  Mám ráda jako nealko obyčejnou vodu,mělo by být samozřejmostí na požádání donést,já si k tomu objednávám nakrájený citron a to je celkem bez problémů všude. (wave)

 16. Když jsem hodně šílela s cvičením, testovala jsem hospody podle toho, jestli mi dají 2dcl džusu plus kohoutkovou do půllitru. Když mi dali 2 flaštičky, už jsem tam nešla.
  Teď testuju, jestli a jak dlouho mě nechaj sedět na netu nad jedním pivem. 🙂
  Ti dobří, kteří mi dovolí si i sednout na net bez piva (když už mě znají, že tam chodím) a dokonce mi nabídnou sklínku kohoutkové, abych neseděla nasucho, se pak můžou těšit, že když přijdu k prachům, jdu si k nim na několik piv nebo na baštu.
  Ti blbí to nikdy nezjistí. 🙂

 17. Pivo si v hospodě dávám zřídka, proti tomu stojí dva faktory. První je že jsem často i řidičem a druhý je, že tekutinu pro kterou se vžil název „europivo“ nepiju. A produkce mých oblíbených pivovarů se dostane zpravidla jen lokálně, ne kdekoliv.

  1. Pů, prosímtě, pro nepivaře, jakej je rozdíl mezi pivem a europivem?
   Protože mi poslední dobou nějak začalo pivko chutnat (čti: dává si tak jedno za měsíc), tak abych se neučila „oceňovat“ nějakej fpoctatě patok…

   Vzpomínám, jak že to byl ten bonmot? Jo: víno uvolňuje jazyk, pivo žaludek a burčák řiť. (devil)

 18. No vydělá se na tom tam, kde je o to zájem a je tam tudíž odbyt. Což je někde kam chodí hodně zákazníků a to zákazníků různých (ne třeba klasických pivařů). Takže to určitě s kvalitou služeb nějak koreluje i když bych to jako hlavní ukazatel nebral, to může být ošidné. Třeba má výčepní jenom bráchu v kofolárně. 😀

 19. Uznávám, že nealko pivo je dobré, ale nevyřeší všechno.
  Nealko pivo Birell Limeta+Malina, už k zmrzlině pasuje a je to i pitelné,půlitr v plechu vyjde na 20,-Kč max.

 20. Minulý týden jsme strávili dvě noci v penzionu Jízdárna v Morávce. ( Blízko je Frýdek -Místek a Frýdlant nad Ostravicí)
  Ochotně dali i točenou vodu z kohoutku, mají točenou kofolu.
  Pokoje byly čisté, prostorné, vybavení hodně nové, vkusně zařízené. Vařili chutně. Ovšem druhý večer jsem si dala hotovku: švestkové knedlíky z bramborového těsta. Přinesly mi tři rozkrojené knedlíky doplněné čtyřmi kopečky pravé šlehačky. To byla taková lahůdka. Můj muž si dal vepřové výpečky se zelím a bramborovými knedlíky. Též se olizoval až za ušima.
  Všichni byli ochotní, milí. Bylo tam krásně.
  Mám materiálu na rozcetník.

 21. Zrovna minulý týden testoval Český rozhlas restaurace, jestli jim podají vodu z vodovodu. Je pravda, že většinou požadovali jen tu vodu, tak celkem chápu restauratéry, že se šprajcovali (shake) Záleží to ovšem jen na kvaliě služeb a ochotě majitele. Ale nechat zaplatit si vodu můžou jen tehdy, pokud ji mají i s cenou uvedenu v nápojovém lístku! (wait) Teď jsme se vrátili z Dolní Moravy a je pravda, že kde nabízeli čepovanou kofolu, byli jsme spokojeni se vším (nod) (beer) (d) (coffee) (^)

 22. no, to je něco pro mě |-( :^) (think)

  vzhledem k zákazu konzumace alkoholu jsem ve všech restauračních zařízeních odkázaná na jejich nabídku nealko nápojů a bohužel musím říct, že je to obvykle dost tristní – obligátní trojkombinace colafantadžus, za cenu téměř oběda (devil)

  tak trochu by se mohlo zdát, že mám situaci zjednodušenou tím, že zrovna kofolu (je to povolená reklama?) přímo miluju – leč to by možná platilo v jiných krajích, pražské hospody ji v nabídce až na opravdové výjimky nemají… a v testu většinou nemilosrdně propadají

  tak jsem si svobodně zanadávala a posteskla – a to je asi tak vše, co můžu (headbang)

 23. Prazdniny u Beleckeho Mlyna. Slapeme s bratrem a dedeckem z udoli k hotelu u nadrazi. V zahradni restauraci pod kastany si dedecek da decinku (t.j. sklenicku bileho vina) a my dostaneme tocenou zlutou sodůvku s velikanskejma bublinama. A k tomu párky s horcici. Raj na zemi.

 24. ……Tak schválně – jaké s tím máte zkušenosti vy?……..

  řekla bych že stejnou. A sláva vychlazené Kofole a taktéž nealko pivu. Obojí se na cestách víc než hodí.

  U nás doma v hospůdce točí dokonce takovou tu limonádu co dělaly naše babičky. Pravda není to teda na opravdický napití, když má člověk žízeň jak trám (to je lepší – tedy pro mě – to nealko a nebo voda),ale chutná to výborně.

  O nevýhodnosti cen nealko nápojů nemá asi cenu se vůbec zmiňovat. TO je věc, která mi hodně vadí /když si člověk navíc uvědomí, že narozdíl od alko nápojů tu není další danění…. je to dobrá levárna 🙁 /

 25. U nás se to při cestách řeší tím, že si vodu s sebou vozíme a při jídle si objednáváme klasik a nealko pivka, protože ani jeden slaké pití neoblibujeme – holt už, resp. zase ještě necestujeme s dětmi (chuckle) Nicméně při stravování se v Brně na tenhle problém narážíme velmi často a dokonce jsme vloni ve vlně veder naprosto zavrhli oblíbenou La Patas, kde nám sdělili, že můžeme dostat džbán vody z vodovodu, ale musíme za něj zaplatit cenu, kterou mají pro lahvovou vodu!!!! Takže od té doby si od nich pouze objednáváme jídlo s dovozem a v létě chodíme do „zahrádkových“, kde ale jsou ochotni přinést vodu ve džbánku zdarma, jako např. Sharingham nebo naše sídlištní Leguana….

 26. Dodatečně – ale o to upřímněji!!!
  NOVOMANŽELUM RUŠČÁKOVÝM: Ať je celý váš budoucí život stejně slunečný a pohodový, jako byl vás svatební den (h) (sun) A novopečeným tchyňkám a tchánkům, aby nově získaná dcera a syn do rodinné smečky dobře zapadli a nezapomněli časem smečku rozšířit o další členy (y)

  1. Také se hlásím po absenci a dodatečně přeji NOVOMANŽELUM Ruščákovým (Cha, to si v cizině budou muset pěkně poradit s výslovností 😛 ). A co jim přeji. Hlavně porozumění a trpělivost. Protože to staví celý vztah mezi dvěma lidmi. Láska se změní v přátelství, ale porozumění a trpělivost je vláha, bez které uschne.

 27. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Nestíííháááám.
  Mám dovolenou, ale jsem i s Vilémem v práci – jen na skok. Čeká nás cesta zpátky přes dětské hřiště, v případě lijavce cesta milovanou tlamvajííí

 28. Výletní restaurace, plná cyklistů. Vedro jako blázen.
  Dotaz: „Můžete mi, prosím, namíchat do půllitrové sklenice 1 dcl džusu a vodu z kohoutku?“
  Odpověď: „Ne, nemůžeme, nemáme kvalitní vodu.“
  „Fajn a z čeho vaříte a v čem myjete sklenice a nádobí vůbec?“
  „No, normálně!“
  „Fajn, takže vám sem pošlu hygienu, aby zkontrolovala kvalitu vody a pokud kvalitní opravdu není, tak vám to tu nechám zavřít. A volám hned.“
  Za chvíli přistála na stole půllitrovka s deckou džusu a dolitá vodou. Sice se slečna tvářila, jako kdyby místo džusu do sklenice nalila obsah nočníku a práskla se sklenicí, že stůl byl v momentě pokapkaný tekutinou, ale vydala. Dostala za decku džusu přesně odpočítané finance a 2,- kačky jí žadatelka zdůraznila za tu „ochotu dolít ten džus vodou.“
  Já tolik odvahy neměla, takže můj mix – 2 dcl čehosi ze sklenice + 3 dcl předražené vody ze sklenice stály víc, než MLP pivo.

  1. Typický příklad ,,Czech made“ podnikání. Předevčírem jsem v TV zahlédl reportáž z kempu u Velké ceny. Na jedné straně cizinci, kteří si přivezli vše ssebou, (proč asi?) na druhé podnikatel, který brečel, jak mu klesají zisky a ,,Příští rok už tu nebudeme“! Někde asi naši soudruzi všech barev, kromě rudé, dělají chybu. Začátkem 90. let k nám jezdili nakupovat všichni z okolních zemí, dnes je tomu přesně naopak, výnos z nehorázných daní je čím dál tím menší, firmy krachují jedna za druhou a na menších vesnicích to vypadá tak, že pro všechno se musí jezdit do měst, protože místní infrastruktura, (pošta, prodejny, hospoda), zaniká. Pokud to takhle půjde dál, dožijeme se toho, že venkov zpustne jako Sudety po odsunu a všichni se stáhnou na okraj měst, kde začnou vznikat slumy.

   1. Pošta nezaniká proto, že by krachovala, ale proto, že pošta šetří. Tady teď sloučili 4 maličké pošty (jak se tam skvěle podávaly zásilky bez fronty) do jedné v obrovském obchodním centru. Až hodinu čekáme na odbavení!A co se drobných prodejen potravin týče, tak i lidé z malých vesniček se dají dohromady a jedou třeba 2-3 rodiny jedním autem do nejbližšího většího města a tam si nakoupí na týden někde v Kauflandu nebo Bille o mnoho levněji, nežli v místní samoobsluze nebo prodejně. Je jasné, že aby se dotyčný uživil, ceny bude mít vyšší, protože sám jezdí pro výprodeje do Billy nebo do Kauflandu. A zdaleka nemá takový sortiment. Brečí provozovatel prodejničky, že mu velké řetězce berou kšefty, ale zase brečí i obyvatelé, že rohlík u něj stojí 3,- kačky v Kauflandu 2,-. Jedině pokud je ve vesničce šikmooká nabídka, tak ta nebrečí nikdy, otevře ráno v 7.00, zavře večer ve 22.00, ceny má stejné, jako v tom Kauflandu a ničemu se nediví.

    1. Malé prodejny s předraženým zbožím na vsi, vedou k šetření peněz obyvatel,protože místo dreků pro chudé v Kauflandu nakoupí občánci jen to nejnutnější v malém obchodě ve vsi. (chuckle) (clap)
     Pošta se slučuje proto, že se očekává její privatizace a na poštách budou sedět agentury známých známých, pro zprostředkování zaměstnání a podílení se na sociálních projektech zaměstnanosti s příspěvky od EU, a navíc ta pol. strana, která vyhraje volby ta bude privatizovat a z toho kouká víc jak 5 českých na stole nebo 7 v krabici. Důchodci dostanou platební karty pro výběr důchodů a budou si pro ně jezdit k bankomatům do měst s největší pravděpodobností na kolečkových židlích. Pan ministr říkal, že to není problém. Já to taky tak vidím, jistě se najdou hodní lidé, kteří pro důchod staříkům rádi zajedou, když jim sdělí PIN kód. (cash) (clap)
     A to všechno je pravda.

     1. Jenny, ty karty fakt vidím jako problém. Protože bankomat do vsi nedají, pokud tam každý měsíc není určitý obrat. Slyšela jsem o vesnicích, kde by bankomat nutně potřebovali, ale jen v turistické sezóně mají potřebný počet výběrů, a proto jim ho banka nedá.

      1. Jo, holky, já vážně uvažuju o stěhování na lont, ve středu se jdu kouknout na domeček, tak mě pořádně děste.
       Ale jako fakt, ať vím, do čeho lezu.

       1. Hele, já na lontu bydlím. Široké okolí se dá objezdit na kole. Ty si zjisti, jaká je vybavenost v místě a jak daleko je to na potřebná místa- pošta, obchod, případně supermarket, doktor, zverimex (abys to zvládla případně s podvrtnutým kotníkem nebo chřipkou). A jak daleko to máš na rozumnou!!! dopravu do Brna a hlavně jestli to není se třema přestupama. Nezapomeň, že na lontu jsou některé věci levnější, ale doprava do města je dražší.

        1. Jo, to jsou důležitý info.
         Tišnov, Tišnov, Tišnov, pravděpodobně kus od baráku, autobus a vlak. Zatím to vypadá, že na nájmu a energiích ušetřím tolik, že mi to tu dopravu pokryje dvoj- a vícnásobně.
         Děsí mě nemožnost dorazit do školy/práce přinejhorším pěšky.

     2. Šišmarjá Jenny, nemluv mi o sKartách! Pracuji na hmotné nouzi a to slovo mi zvyšuje krevní tlak až k smrti. Taky si neumím představit, až se Ti dřívě narození, nebo naivnější budou u bankomatu potkávat s těmi protřelejšími, ale pan ministr to má jistě velmi dobře promyšlené…
      Jinak přeji všem, co něco slaví vše nejlepší a těm, co něco bolí, hladím tlapku. Vítám všechny nové malé sviště (holé i chlupaté).
      Taky dávám přednost hospodám, kde mi naředí džus kohoutovkou. A nevadí jim slušně vychovaný pes pod stolem.

   2. Venkov kolem měst naopak vzkvétá, protože lidi utíkají z měst ven. Prstenc cca do 50 km nabírá obyvatele.

      1. Všude. V Královicích byla kolem vesnice úrodná pole. Dnes je tam z jedné strany ohavný satelit, obehnaný zdí, takže to vypadá spíš jako koncentrák a z druhé strany džungle plevelů a uprostřed ní na rovné silnici kruhový objezd odnikud nikam. Z té džungle místy vykoukne nějaká ta kaplička s inženýrskými sítěmi, nebo náznak přístřešku na popelnice, ale jinak nic. Na jednu stranu všichni brečí, že se neurodilo a jak bude draho a že musíme dovážet (draze) kdeco, ale na druhou stranu se s kvalitní ornou půdou nehorázně plýtvá. Že pan ministr je vylízaný pako a nejen on, už je dávno veřejně známo, bohužel dokud budou politici žít v jiném světě, než babičky a dědečkové na vesnicích a z pěti až šestitisícových almužniček, zvaných důchody, nápravy se nedočkáme. Nová vláda by měla v první řadě změnit ústavu a: 1/ platy ústavních činitelů, včetně prezidenta by měly činit max. 1,5 násobek průměrného důchodu,2/ pro všechny ústavní činitele by měl platit bez výjimky stejný zákoník práce, jako pro každého zaměstnance a 3/ všichni politici by za své konání měli nést plnou morální ekonomickou a trestní odpovědnost. Tohle je totiž jediná možnost, jak tento stát zvelebit ku prospěchu většiny.

       1. Ad 1) Tohle mě vždycky pobaví, inteligentní a schopná člověk za takový plat to těžko půjde někdo dělat. Neschopní blbci už nejsopu vůbec řešení.
        2) a 3) už jsou rozumnější návrhy

        1. Ale půjde. A půjde to dělat právě jen a jen ten, kterému záleží na ostatních lidech a ne na vlastní plné kapse. Dokud bude politika o tom, jak si rychle a snadno přijít k velkým penězům a nemuset se bát zodpovědnosti, bude to stát za … bez ohledu na to, kdo volby (ne)vyhraje.

 29. Vzhledem k tomu, že pivo nepiju a Bimbo tak dvě tři ročně, nápoje k jídlu jsou pro nás problém. Jasně že Kofola vede, ta se hodí ke všemu. Při cestách po vlasti sjme narazili i na restaurace, které nabízejí menu za rozumnou cenu a je v té ceně je i lahvička vody. Co mne ale stále štve je, že je minimálně restauračních zařízení, kde host může mít ZDARMA vodu z vodovodu. Přitom všude teče voda pitná, i kdybych si musela připlatit za led a citron, bylo by to pro mne nejschůdnější řešení. Jinak letošní zážitky bohužel vede dubení, kde tuším Kim dostala vodu zcela zmrzlou…

  1. No, dostala, ale nemusela, stačilo říct, se tam ta servírka omlouvala, když jsme jí to pak ukazovali…ale oni taky naředí džus do půllitru 2 deci džusu 3 vody a neúčtují a nemají k tomu poznámky, nic…. a to se mi na nich líbí, mě to Hrozno bílé (limonáda jako vinea) taky ředili… 😉

   1. Já vím, že jsem Ti trochu šlápla na kuří očko, ale prostě se to stát nemá, nechcu – li říct nesmí. Ale jinak máš pravdu, že ochotní byli a to moc ale i ta jedna probléma se na hodnocení projeví.

 30. Letos jsme hodině cestovali po zemích českých a vychází to asi tak- restaurace, co si hraje na hogo fogo a má obvykle i vyšší ceny, nemá točené nealko. Běžná restaurace, kam se chodí i na meníčka, má aspoň točenou kofolu, někde mají malinovku (tu teda nemusím) a žlutou točenku nebo kombajnérku (taky žlutou). Ty jo, ty mám ráda. U dražších restaurací zřejmě mají pocit, že lidi předražené pití řešit nebudou, když už mají peníze na to, aby si došli k nim.

 31. Nejlepší proti žízní bývávávala obyčejná grenadina. Ovšem soudím, že byla šíleně nezdravá a zajisté by neprošla schvalovacími testy matičky Eunie 🙂

 32. Škoda že pokud už něco točeného a tedy v rozumných cenových relacích mají, tak je to právě Kofola.
  A ono by ani nemuselo být nic točeného, rozlívaný džus by taky potěšil. I 50% pomerančový nektar značky ÁRO má pořád ještě dvojnásobný obsah ovocné složky než restauratéry oblíbený předražený a přeslazený dvoudecový Crappy.

   1. A nepatří tam G??? Grappy?? Něco jako od grepu…. Pokud to skutečně je C, tak to zní asi tak jako značka auta co se tu prodává pod jménem Pajero. Španělsky mluvícím to zní také podivně.

  1. To u nás na vesnici dostaneš zmíněný nápoj Cappy /sice asi za 25/ ale hned dostaneš i džbánek vynikající pramenité Ještědky zdarma. A jídlo je výborné a za slušné ceny, prostředí příjemné. Mají tam celkem vždy hodně hostů vč. cizinců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN