ČLOVĚČINY: Memoriál na Warragambě

Jak již mnozí víte, tak se zde s kamarády trampy scházíme zhruba jednou za měsíc na slezinách u kamarádky Mušky v bývalém skautském výcvikovém středisku v osadě Warragamba, jinak předměstí velké Sydney. Středisko koupili už před drahným časem, Milan – Blcha a Muška.

 

 

Blcha zchátralé středisko svojí neutuchající prací náležitě zvelebil, nabídl prostory kamarádům ke slezinám a pak nám umřel. Kamarádka Muška je frajerka a v tradici pokračuje. A tak zhruba jednou za měsíc si zaprasíme žaludky samými dobrotami, co si na večer doneseme, hrdla svlažíme chutnými moky a hlasivky namažeme ohnivou vodou, aby se nám lépe při kytarách pěly písničky našeho mládí.

Obvykle míváme slezinu poslední víkend v měsíci, ale tentokrát nás Muška sezvala k památce odchodu jejího kamaráda a manžela, a také všech ostatních kamarádů, co už sedí u toho věčného ohně a drží nám tam místo, již v půli srpna. Byl to takový vzpomínkový oheň na kamarády, co nás předešli na ten velký vandr a už tu s námi nejsou. Memoriál. Navíc vyšlo to přesně na den, kdy Blcha pred dvojma rokmi odešiel do večných lovišť k Manitouovi.

 

 

Už před pátou hodinou odpolední, tedy ještě než se začlo šeřit, se začali kamarádi sjíždět na plac jako švábi na pivo. Kamarádky jako dycky nanosily připravené a dovezené dobroty do haly a pak jsme se všichni, za ubývajícího světla, vydali na spodní louku. Tady byla připravena hranice na malý oheň a pod velkým balvanem, tedy malou skalou, pod rozkvétající akácií svítila zažehnutá svíčka. Na balvanu jsou vzpomínkové plakety na kamarády kamarádky, kteří už sedí kolem věčného ohně, kde nám drží místa.

Za dva roky se tam objevily čtyři. Dvě za kamarádky a dvě za kamarády. To asi proto, aby nás někdo nenařkl ze sexuálního harašení, že ano. Ta poslední plaketa, Standovi, byla právě nainstalovaná a Araldit ještě nezaschnul. Bylo pěkné a byli jsme rádi, že už zase mezi nás přišla jeho žena Zuzka. Lidi, jestli to bude pokračovat takovým fofrem, tak to aby si tam na tom šutru jeden rezervoval, či předplatil místo, jinak na něj nezbude. Nebo se odebrat do věčných lovišť co nejdřív, dokud tam místo je.

 

 

Když se všichni shromáždili u skály, tak kamarád Mates pronesl vzpomínkovou řeč, po které jsme minutkou ticha uctili památku všech našich kamarádů, co nás předešli. Bylo nám „diplomaticky“ a s citem naznačeno, že časem budeme mít na této skalce plakety všichni. Jak se tam všechny vejdou to nevím, ale balvanů je po okolí dost a tak by se jeden přemístil. Pak by to tu bylo podobně jako na symbolickém cintorínu, co je ve Vysokých Tatrách u Popradského plesa obětem hor. Jano potom zahrál na kytaru, a s Darinkou zazpívali pěknou trampskou písničku a odebrali jsme se k hranici. Po jejím zapálení jsme si stoupli a sesedli se kolem ohně. Kamarádi kytaristi hrábli do strun a bušem se začaly nést pěkné trampské písničky. Oheň to byl neveliký, takový intimní, a bylo nám u něj velice dobře.

Na krajinu se zatím snesla noc a vzduch byl přívětivě vlahý, až na tuto roční dobu teplý. Za zvuků známých písniček jsme zírali do plamenů a vzpomínali. Akce se také zúčastnili věrní čtyřnozí kamarádi. Jano s Darinkou dovezli jejich bílou nádheru, chundelatého samojeda http://en.wikipedia.org/wiki/Samoyed_%28dog%29 a kamarád Jarda svou psici border collie http://en.wikipedia.org/wiki/Border_Collie Tato se náležitě inzerovala a psího kamaráda provokovala až si párkrát k všeobecné spokojenosti a veselí kamarádů, zaskotačili.

 

 

Zanedlouho hranice začala dohořívat a tak jsme toto přívětivé místo opustili a přemístili se do haly, kde nás čekaly s láskou donesené, kamarádkami a kamarády připravené dobroty. Takže mimo pěkného memoriálu a písniček u ohně vypukla pak už tradiční žranice přinesených dobrot. Ještě že nikdo z nás na cholesterol a podobné nesmysly nevěří. Většina nás v ten večer byla Slováků a Brňáků, Cajzli, tedy kamarádi z Prahy, byli jaksi v menšině.

Také kapela měla tento večer až na Jardu slovenské složení, i když zpívali pěkné české trampské písničky. To ovšem mimo jejich pěkných slovenských. Ostatně my to tady tak nějak neberem, odkud kdo je, ale spíš jaký je. Kdo do party nezapadne, ten se vyřadí přirozeným výběrem. Naše holky zase nachystaly samé „dietní“ laskominy a kluci donesli domácí pálenky, aby se to nějak zneutralizovalo. Tak hluboko jako ten charakter v Čonkinovi sice neklesli, ale pálí kde z čeho. A není to bílá hůl, protože všichni ještě vidíme zcela dobře.

A tak jsme kecali a blábolili, chvílemi zpívali a hlavně se krmili a zdatně popíjeli až skoro do půlnoci.

 

 

 

Aktualizováno: 20.8.2012 — 18:46

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pro Alex- vosobijkyni : Kral a vosa

  Vítezslav Nezval – Episoda z knihy Manon Lescaut
  Byl jednou jeden kral
  byl stary
  uz netesil ho svet
  netesily ho dary
  ten kral rad lizal med.

  Tak rad ho lizal z mysky
  a strkal do nej nos,
  medu mel plne pysky
  a trun mel plny vos

  Na jeho dlouhem nose
  jenz zaril jako ban
  zalibilo se vose
  a usedla si nan.

  Kral nehneval se na ni
  ten stary kral byl rad
  cechral si bradu dlani
  a chtelo se mu spat.

  Kdyz jednou setmelo se
  a zacal padat snih
  kral omluvil se vose
  a trikrat mocne kych.

  Ta vosa byla podla,
  ten nevdecny tvor zhrd
  ta vosa krale bodla
  a kral mel z toho smrt.

  (chuckle) (h) (wave)

 2. Georgi, ty vaše potlachy jsou prostě úžasný!
  A severská verze taky.
  Nelino, ještě dodatečně přeju hodně zdraví.
  Obdivuju Arinku 🙂
  A já dneska vzpomínala, v osmašedesátým jsem prvně v životě viděla rodiče brečet…

 3. Moc se mi líbí, když se takhle lidi umí pravidelně scházet, závidím vám to, musí to být fajn, čiší z toho setkání pohoda…

  A jedno malé OT: pokud odebíráte nebo čtete časopis Psí kusy, tak v čísle 8 je článeček o českých strakáčích a ten strakáč na titulní stránce a taky jeden portrét uvnitř je Arinka – fotil ji Pes Jíra. Tak jsme se museli pochlubit (chuckle) . Jinak Arinka konečně po 18 měsících hárá, ach jo. Plížíme se rozpálenými uličkami, Arina má zamžený zrak a usilovně čmuchá a značkuje a čmuchá a zkoumá dobře vybraná místa, tváří se zaměstnaně a starostlivě. Ještě že je na vodítku, ptotože taky navíc asi ohluchla 🙂 .

  1. Nebudu zlomyslná, ale Světluška před dvěma týdny dohárala. Kéž by měla takové intervaly. Domů jsme si vodili různé vesnické vometáky, kteří se prý nedají doma zavřít, když nám hára fena (devil)

  2. Psí kusy odebíráme i čteme 😉 a to víš, že na článek o strakáčích jsem se hned vrhla. Arinku jsem ovšem nepoznala, jen jsem si říkala, že ta titulní fotka je moc povedená a typická – nadšený strakáč v plné rychlosti s vlajícím jazykem! No prosím, kam až to Arinka dotáhla – na mediální hvězdu! (wave)

 4. Takové krásné potlachování v Austrálii i Norsku – to prostě musejí být správňáci a pak si udělají u správňáckej život.

 5. Georg, vyvolal jsi ve mě vzpomínku na naši emigrantskou „rodinu“, která se takhle scházívala za úplnkových nocí v měsíci únoru.

  Náš kamarád lesník vykutal v hlubokém sněhu, v bezpečné vzdálenosti od roztroušených chalup, sněhové sezení, ovšem se všemi facilitami. Jak facility sublimovaly, do tiché norské noci se neslo K Budějicům cestááá a další a další. Na rozdíl od vás, jsme se my museli sešoupnout dolů do civilizace na lyžích a nechápu dodnes, jak. Ale vždycky jsme se uchechtaní a uválení sešli u hájovny. A když bylo nejhůř, kamarádova záda a jeho lyžařská jistota domanévrovala osněhovaného uchechtance do správné postele.

  Někdy si vzpomínky zakazuji, ale někdy, jako třeba ted, si ráda zavzpomínám. Kamarád se už se svými jezevčíky za Duhou setkal a honí v jiném revíru, ale my jsme nezapomněli. Díky Oldo a Marie!

  Wow, ted jsem to trošku přesladila, ale dá se to, ne? No,asi ne, mám to za 4.

 6. Tyhle vaše potlachy se mi moc líbí, Georgi. (y) (inlove) Je fajn, že držíte pohromadě. Nejvíc obdivuju, že na spoustě akcí jsou vaše děti, vnoučata – paráda! (clap)
  Přeju všem krásný den! (h)

  V Praze po horké noci ráno (rain) a teď je tu parádních 21 a dá se dýchat. Sice se to tu prý má odpoledne zvednout na 34, ale zatím je krásně.

  1. Ano Vave, ráno to bylo celkem prima (sice trochu Vietnam, ale dalo se to) Zato teď hlásím ze Staromáku 33. Ty kostky topěj jak piliňáky v lednu.

   1. No fuj! (whew) To zase nebudu spát. 🙁
    Leny (inlove) , pobyt v centru Ti teda ani trochu nezávidím. (shake) … i když!, včera navečer kousek od nás na Libuši naměřili 39,6, to je fakt víc než hodně. (whew)

 7. Jiří, moc hezké i se vzpomínkami na kamarády. (h)
  My se scházíme, spolužáci s průmky, každý rok v Lipníku nad Bečvou a ta vedlejší třída, co má sraz spolu s námi se nám zdá rok od roku starší a sešlejší. Jen my si připadáme pořád jako ty holky a ti kluci. A když vezmou kytary, je to jak zamlada. Chjo, toto letí. (chuckle) (wave)

 8. Nojo, už dávno se kácí v našem lese. Ale sejít se a pořádně provětrat zpěvníky, aby nezplesnivěly je skvělý. K tomu ochutnat dobrůtky ze spřátelených kuchyní a probrat život. Skvělý (sun) (inlove)

 9. Potlachy jsou prima, i když ta trocha smutku tam je. Ale není nad to si pořádně zabékat! 😉

 10. Jiří, hezká vzpomínka na kamarády a kamarádky, co nejsou mezi námi! S trochou nadsázky a veselí. Doufám, že žlučníky neprožívaly žádnou bouři po takových hodech a také jste mohli mluvit, po veselém vyzpěvování. A také doufám, že fena nehárala, že to špásování byla jenom hra.

   1. Jirko, poslední dny na vás intenzivně vzpomínám, na vaše australská vedra (wave) , u nás jsme už jako u vás (sweat) . Mám spoustu fotografických „restů“, ale jaksi se mi pletou prsty z toho horka. Tak alespoň jeden, ze začátku července (beru to postupně), z výstavy psů Intercanis na brněnském výstavišti:

    http://dig.rajce.idnes.cz/Intercanis_2012

    1. Ta ostříhaná na obrázku je kolie kraťanda – musím chválit takto, na rajče mě to nepustí a nepustí i když mám heslo správné. Pořád to po mě chce ještě správnější.

 11. Tak nějak tu sedím, poslouchám na rádiu o 21.srpnu 1968 a nějak mi chybí Vaše vzpomínky na tento den. Já si nepamatuju nic, krom vyprávění mojí maminky, jak běžela s kočárkem, ve kterém jsme ležela já, holčička stará 4 měsíce a 11 dní, k AZNP Mladá Boleslav, aby viděla manžela a mého tátu,aby byla s ním a přestala se bát. Ona,ročník 1931 si vzpomněla,jaké to bylo,když museli pryč ze Stvolínek u České Lípy, kde zůstalo celé její bezstarostné dětství a strach z něčeho,co už jednou zažila, jí hnal k člověku, který pro ni byl prakticky vším. Jednomu ze zachvatčiků na tanku se zdálo,že běží pomalu a poslal jí dávku ze samopalu nad kočárek a její hlavu. Jeho druh ve zbrani mu za to dal pažbou, to už mámě řekli lidi,co to viděli, ale až když bylo po všem.

  Být v Praze, došla bych dnes na Břevnovský hřbitov U sv.Markéty a zapálila svíčku na hrobě člověka, který pro mne byl a vždy bude symbolem svobody – Karel Kryl.
  Zapálím mu ji doma a připomenu tu dobu písní….

  http://www.youtube.com/watch?v=chsVXiT_Fxo&feature=related

  1. Sharko, dekuji za vzpominku. Ja mam matnou z Vinohradske tridy, jak hori domy.. a pak na tank zaparkovany v Riegrovych sadech, ktery miril primo na nas dum. No a docela jasnou na tatu, jak chodi po byte sem a tam s hlavou v dlanich. I ja mrnavec jsem pochopila, ze je to obr pruser…a byl. Nejak tohle velmi smutne a traumaticke vyroci vymizelo z pameti naroda. Mozna schvalne.

   1. Milá Domi, nevím jak televize, protože jsem ji už několik dnů nezapnula, ale zejména ČRo2 toto výročí probrala mnohokrát. Nebyl to klasický pořad, ve kterém by se nehovořilo o ničem jiném, ale vzpomínali po celý den. Začali po šesté ráno a naposledy právě teď v Mikrofóru pan režisér Vantuch.

  2. SHARKO, NEDOKÁŽU ZAPOMENOUT.BYLO MI 16 A BYLA JSEM NA CHMELU SE TŘIDOU GYMPLU SVÉ SESTRY. CO SE DĚLO RÁNO PŘÍMO NA SILNICI KOUSEK OD CHMELNICE A DALŠÍ DRASTICKÝ ZÁŽITEK DRUHÉHO DNE V NEDALEKÉ VÍSCE JSEM TEHDY POPSALA DOST BARVITĚ. NEZAPOMENU NA TEN DĚS DO SMRTI. NECHCI VYVOLÁVAT TY HRŮZNÉ VZPOMÍNKY, JELIKOŽ CELÉ ROKY PO 68. JSEM SE BUDILA DOSLOVA ZALITÁ POTEM DĚSU A NEBYLO, KOMU JE SVĚŘIT. SVOJE DĚSIVÉ ZÁŽITKY TU ZNOVU POPISOVAT NEBUDU, ALE BYL TO BĚS.

  3. No, ja jsem si vzpominala vcera a dnes. Krom vzpominek na jednotlive zazitky (a mela jsem jich moc, protoze jsem byla v Praze na prazdninach a bydlela u rodiny v Krakovske), na to casto myslim coby den, kdy nam nadlouho odesla nadeje.

 12. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jste správná banda kamarádů (nod) Hezky se to čte (nod)

  Večer byla u nás přírodní světelnězvuková šou – bouřilo mohutně, ale většina vody spadla jinde… Jen lehce zapršelo. I tak to venku udělalo vlhké tropy (wasntme)

  1. A u nás už jen světelná. Poslali jste to do Jizerek? Tady spadly asi dvě kapky ve třech řadách.

   1. Tak tady to bylo světelné i zvukové a nakonec i dost mohutně (rain)
    A vlhký trop tu máme též. A navíc od rána neteče voda

    1. JJM má lehce pod mrakem, ale naštěstí to není to horké peklo co včera a v noci. Ovšem o dešti si necháváme jen zdát.

 13. Milí Zvířetníci, všem velice děkuji za přáníčka, jen ta trocha zdraví nejvíc potěší.
  Vstup do 8.dekády není nic moc, ovšem díky za každý dobře prožitý den.

  1. Tak to první patřilo samozřejmě nahoru!

   Neli, dodatečně přeju všechno nejlepší a toho zdraví co nejvíc! (f)

  2. Nelinka,z fotiek si Ťa pamätám,vyzeráš výborne a prajem Ti aby sme sa stretávali ešte dlkho a dlho a ja by som sa už chcela tretnút i „live.Mnoga ljeta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN