PSI: Semínka

Onehdy jsem vyrazila ráno se psy ven – dlužila jsem jim pořádné proběhnutí, den předtím jsem byla věčně pryč a na zahradě pracovali jezírkáři, kteří si nechávají věčně otevřenou branku. Psice zajásaly, já jsem ještě popadla foťák, a šly jsme na oblíbenou polní cestu.

 

 

Přiznávám, že ze začátku jsem šla poněkud zamyšlená, a tak se mi uprostřed polní cesty stalo, že najednou jde se mnou jen jedna fena a tázavě na mě hledí, kam jsem jí zašantročila tu druhou. Rozhlédla jsme se, ale ani v kukuřici ani v prosu se nic nehýbalo. Začala jsem volat a volala a volala… Světluška tu a tam zkusmo hledala, ale taky nic… takže mě napadlo několik možností:

 

1) Borůvku někdo ukradl. Jenže široko daleko ani noha, a že na té rovině je rozhled.

2) Unesl ji dravý pták. Jenže Borůvka má k 10 kilům, takže leda kondor.

3) Ta mrcha zas někde hrabe a neslyší mě, poněvadž u toho vždycky ohluchne!

 

 

 

Jasně, bod 3 je správně. Hliněná maskara na očích, čumák od hlíny a udivený výraz – volalas? Opravdu nahlas? Musela jsem se kus polní cesty vrátit, abych viděla se mrskat ten bílý ocas v úžlabině u cesty, kde se psí slečna právě věnovala hloubkovému průzkumu místní hlodavčí populace.

Následně jsem dostala geniální nápad, že to vezmeme skrz bažantnici, aby pejsky nechodily stále stejnou cestou. Byla tam tráva. Vysoká. A plná dozrávajících semínek. Borůvka se s nimi prostě obalila (viz foto). Světluše nabrala úplně plný ocas semínek, jinak na ni se to tak nenabaluje, měla jen trochu na náprsence. Po cestě domů si Borůvka už začala semínka z kožichu vykousávat, což celou záležitost ještě zkomplikovalo, protože rozslintaná semínka se z dlouhých mokrých hedvábných chlupů tahají ještě hůř.

Takže jsme byly přes hodinu venku a půl hodiny jsem z nich doma dolovala ten chlívek. Borůvka u toho kvílela a pořád se drala pryč. Na chvíli jsem ji pustila a vzala Světluši. Taky fňukala, navíc celé věci moc nepomáhalo, že metr od ní Borůvka soucitně přizvukovala.

Nakonec jsme popadla Borůvku a zavřela se s ní v pracovně (tam může zalízt leda pod stůl). Taky že zalízala. Ale zdatně jsem z ní kartáčovala semínka i s chlupama. U toho z ní celou dobu opadával písek z tlapek. Takže ve výsledku jsem měla jakž takž vyčesané psice, pracovnu plnou písku, semínek a chlupů, špinavá jsem byla jako čuně a utahaná jako pes.

Na procházku jsem si vzala čisté tříčtvrťáky, abych v případě setkání s myslivcem nebyla za šupáka 🙂 Tak oprášit jakž takž šly a po použití lepícího válečku byly poměrně čisté (všichni víme, co udělají chlupy v pračce – nenápadně obalí veškeré prádlo, i to, co původně od chlupů nebylo). Mimochodem, nemohla by mi Ikea dávat na lepící válečky množstevní slevu?

Pár dalších fotek je tady: http://malcka.rajce.idnes.cz/2012_leto_psi

 

 

 

Aktualizováno: 15.8.2012 — 17:48

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. 😀 Jako obvykle se smíchy válím pod stolem, s tím, že bod tři je mi velice známý u naší Henry.. A jinak, vy máte na čištění jen dva psy.. Já šest!!!!! ]:) I když s Daisy na pole už nechodím, takže jen pět.. 🙂 Henry je strašná hraboška a to ohluchnutí dobře znám.. Vracela jsem se pro ni minule přes půl pole, pak jsem jí vedla na vodítku kus s tím, že tamhle jí už můžu pustit a ona udělala otočku a letěla k té díře zpátky.. Málem mě odvezli.. (rofl) Samozřejmě všechno absolvované s kočárem a Terkou.

  1. Taky se k té díře vrací zpátky… většinou obě. Borůvka z principu, aby dokončila načatou práci, a Světluška ze zvědavosti 🙂

 2. OT: Podíkování.

  Milá moje společnosti. Děkuju všem včerejším i dnešním gratulantům, speciálně pak Kočce Veliké.

  Víte, ono po Tatunkově úmrtí už beztak podivné rozpoložení se ve mně ještě více rozložilo a tak jsem nenacházela náladu či chuť či co… k zvířátkovým avízům.
  Takhle: všem běžně avizovaným zvířátkům se daří přiměřeně. Pražská rodinka dotruchlila a Kičinka má těhotenskou rozežranou, španělská čtyřka je v pohodičce a Mojinka se láduje broskvemi a broskvemi a broskvemi, Rashmi stále krásně zlobí a zdobí, medvíďata v Brně jsou stále k sežrání, támhle někde se narodila nosoroží slečinka a sloní slečinka a gorilí holčička, převaláci rodí a Tadao je v novém spokojený a všechna ta videa a ty fotky někde jsou – furt. Život kypí a utíká dál, jen my, co něco ztratíme, co něco postrádáme, chvíli nutně pokulháváme, že, Ondro, že, Milane?

  Ani nevím, co připojit. Tak třeba Tanouška.
  http://www.youtube.com/watch?v=B-lwgMK1-VA&feature=g-all-lik

  1. Jelikož jsem svrchovaně kočičí, nutně musím připodotknout, že – Maričko – ta Tvá Rusty hladí duši i přes oceán.
   A přidávám palec pro potřebné: lidi a nové pejsky a staré pejsky a kosmánka a všude tam, kam jsem případně nedočetla.
   (y)

 3. OT: Podíkování.

  Milá moje společnosti. Děkuju všem včerejším i dnešním gratulantům, speciálně pak Kočce Veliké.

  Víte, ono po Tatunkově úmrtí už beztak podivné rozpoložení se ve mně ještě více rozložilo a tak jsem nenacházela náladu či chuť či co… k zvířátkovým avízům.
  Takhle: všem běžně avizovaným zvířátkům se daří přiměřeně. Pražská rodinka dotruchlila a Kičinka má těhotenskou rozežranou, španělská čtyřka je v pohodičce a Mojinka se láduje broskvemi a broskvemi a broskvemi, Rashmi stále krásně zlobí a zdobí, medvíďata v Brně jsou stále k sežrání, támhle někde se narodila nosoroží slečinka a sloní slečinka a gorilí holčička, převaláci rodí a Tadao je v novém spokojený a všechna ta videa a ty fotky někde jsou – furt. Život kypí a utíká dál, jen my, co něco ztratíme, co něco postrádáme, chvíli nutně pokulháváme, že, Ondro, že, Milane?

  Ani nevím, co připojit. Tak třeba Tanouška.
  http://www.youtube.com/watch?v=B-lwgMK1-VA&feature=g-all-lik

 4. Matyldo, tvoje články se vždycky bezvadně čtou – no a samozřejmě drobná škodolibost si tentokrát přišla na své (clap) . Tak hodně zábavy psicím a hodně trpělivosti tobě (inlove) .

 5. Hunaty Jakey je nastesti znacne samocistici, protoze ma tu vrchni srst velmi hrubou. Problem jsou suknicky a ocas jak fédrpuš. Na ocasu chlupy tak dlouhe, ze s nima zameta zem. Pravda, nezakudli se to, ale po desti na sobe taha do domu mokre drobne listy virzinskych dubu. Tak jsem mu ocas a suknicky vyrazne ostrihala, takze ted ma ocas vyrazne kratsi a vypada jak pompom – takove to mavatko.
  Jinak Chet jel s Jakeym vcera k vetovi s mym popisem, jak je Jakey divny. Vet rikal, ze to vypada na stitnou zlazu, kdy zvire opravdu muze byt mimon. Udelali krevni test, ale stitna zlaza to neni. Takze zatim nam doporucil davat melatonin na zklidneni, a kdyz se Jakey nezklidni za 2-3 tydny, tak se bude patrat dal. Tak vam nevim.

 6. OT
  Piškbabky, prosííím pošlete mně nějaký vychytaný odkaz na patchworkové látky, třeba mi zakoupit na výšivky pro deky lásky dětem. Už na tom ve vísce pracujeme. (h)

   1. Milá Jenny, máš mail. (e) 🙂

    Jinak pro všechny, kdo mají chuť vyšívat: není potřeba mít žádné patchworkové látky, vyšívá se na bílý vyšívací materiál. Velikost čtverce před vypráním je cca 28 x 28 cm.
    Uprostřed se vyšívá obrázek veliký nejméně 10 x10 cm, nejvíce 20 x 20 cm. Součástí obrázku je vyšitý podpis, nejlépe i s obcí, příklad: Vave, Praha nebo Vave z Prahy.

 7. Dnes už se jen usmívám, vzpomínky na psici, obalenou ve všem možném jsou minulostí a domácí Macík má kožíšek zcela bez poskvrnky.
  Jen se mi včera podařil trapas: potkala jsem známou paní, která měla už opravdu starou, velmi huňatou pejsku. Včera měla šikovnou, krátkosrstou šibalku, tak jsem opatrně pochválila volbu, pořídit si novou pejsku a dověděla jsem se, že to je pořád ta stejná, jen ostříhaná. Byla také plná semínek a srst už měla notně pocuchanou, tak ji panička nechala ostříhat (mimochodem na veterině – moc hezky a levné prý to bylo), což psici velmi prospělo – celá prokoukla a navíc i, zbavena mohutného kožichu, opticky omládla…

   1. Žolíček je pořád ještě ostříhanej, ale jak tak koukám, není nad to mít gaučového povaleče … 😀

    1. V případě kavalířího kožichu- ano, není nad to mít gaučového povaleče. Tam řešíš nanejvýš dredy za ušima a v náprsence. Já jsem z nich udělala psy do terénu a s tím se asi až tak moc nepočítá 🙂

 8. Milé Petry a Petrušky, přeju vám všechno nejlepší k svátku.
  (h) (f) (sun) (music) (^) (d) (dance) (f) (h)

  1. Všechno nejlepší, naše milé Petry (inlove) Máme dokonce dvě v majetku vižlím, pak jednu s Barrym (ta už dlouho nebyla) a ještě maličkou Batyovou (h) (f) (party) (d)

   1. Petrám přeji všechno nej,nej,nej… hodně lásky a krásný den s krásným jménem. (h) (f) (rose1) (d)

    Taky dodatečně přeji všem včerejším oslavenkyním, byla jsem tu jen na skok a moc pozdě už jsem ani nedočetla.
    Tak Bětuláskovo a všichni ostatni přeji krásné dny. (h)

  2. Milé Petry všechno nejlepší k svátku!!! (h) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Jo jo jo… všechno nejlepší k svát, milé Petry, Petrušky i Ap 😉 (inlove) (sun) (music) (f) (f) (f) (dance) (^) (d) (party)

  4. Petroooo (všechny Petry 😉 ), mějte se krásně a dobře slavte (^) (d) (rose1) (^) (d) (rose1) !

   1. A ještě dodatečně přeju Hankám (inlove) a Bětuláskový (inlove) … nějak jsem poslední dny nestíhala 😛 .

 9. Matyldo, tahle tvoje příhoda mě nadchla nejen díky mojí představivosti a tvému literárnímu stylu (inlove) , ale vyvolala i časově náročné vzpomínky. Mám samé dlouhosrsté psy, takže semínkovej problém mám hluboce prožitý (a prožívaný (whew) ) a pamatovala jsem si, že jednou mi to nedalo a zasemínkované psy vyfotila. Ale kdy to bylo??? No našla jsem a můžete se podívat… http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_doma_-_vzpominka_z_leta_2008/

  1. Teda vyčesávat malého psa stojí za houbelec, ale ty to más co do plochy mnohem horší. Taky u toho Kazan a Berry tak kvílí?

   1. Kazan je stoik, drží, a když je toho moc, nezadržitelně odkráčí 🙂 Berry ukřivděně kvílí už když vidí hřeben a po takových dvou minutách prchá a je třeba ji chytat (obvykle za ocas (angel) ) Je to činnost fyzicky namáhavá a vysilující také nervovou soustavu (tmi)

    1. Teda u nás to není takovej trhák na fyzičku, ale ty ukřivděný pohledy bych si za rámeček nedala, takže to obvykle musím vyžehlit aspoň kouskem sušenýho masa nebo tak 🙂

     1. Jé, to je semínkový mazec :)) Chdínkové jsou to, všichni osemínkovaní. Mně úplně stačí dolovat „čumbrky“ z Mouryna. On to považuje za zvostření trastu, když je začnu vyčesávat.

  2. A co teprve dvě kolie /tedy teď už jedna/ ? Náš mladík ten prchá jen vidí, že si Jana bere hřeben do ruky. Když ho ulovíme tak pak chvíli drží.

   1. U nás je to horší. Garyk, pokud tedy neuprchne, se začne při kartáčování bránit, to jest ohání se a chňape po mně. 🙁

    1. milé dámy a co je proti tomu česání kočičáků.

     Honás je krátkosrstý a navíc se nechává česat docela rád.
     Nastavuje bříško. Také má kožich výstavní.

     Hepča je jiná. To je překvapení u Hepinky, že (rofl) Je polodlouhosrstá a nenávidí hřeben a česání.
     Jsem paničká zákeřná a když je bouřka a ona se bouřky tak bojí, že jí musíme chovat. A já jí vždy učešu. V tu dobu se nebrání. Jinak by mě sežrala i hřebenem.
     Kožíšek má pěkný, hebký a jemný. Jen má sklony ke dredům.

     Míša

 10. Usmívám se tady takovým šťastně přiblblým úsměvem, že mě se to netýká … teda ne tolik, protože ty čulibrky, o kterých mluví YGA, taky vymotávám, a semínek z trávy má touto dobou Anka plné fousy, ofinu i praporky na nohou. Dokonce i včera na převazu se pod obvazem několik semínek našlo. :O
  S hedvábnou Píďulkou to ovšem byla jiná, to jsem taky znala krev, pot a slzy při vyčesávání. (whew) 🙂 Pak jsem ji nechávala stříhat, ale dlouhé uši a ocásek mi vystačily na dobré dvě hodiny práce týdně.
  Legendární je ovšem první voda s Píďou, kdy jsme vyrazili s hedvábnou dlouhosrstou krasavicí a vrátili se s pásovcem. Během pouhého týdne se vodě, loukám a lesům povedlo na Pídě vytvořit zplstnatělý krunýř, ze kterého jsme ji další týden dovolené vystříhávala manikůrovými nůžtičkami po centimetru čtverečním. (tmi) (whew)
  Takže mám pro Tvou práci s akčními hedvábíčky velké pochopení, milá Matyldo. (inlove)
  Ovšem to nic nemění na tom, že jsi mi projasnila den. (chuckle) (y)

  1. Já všude vozím hřeben s sebou, takže vyčesávám postupně, kdybych to nechala týden, obávám se, že by Borůvka skončila stejně. Mám trochu obavy ze semínek, která by se mohla zapíchnout až do kůže, a tak češu a češu… začínám chápat, proč tady na vsi kavalíry nikdo nemá 🙂

   1. To byla naše naprostá neznalost a podcenění věci. První večer jsme to nějak nezvládli, druhý večer lilo a od třetího dne už to nešlo. 🙁 Ještě teď se orosím, když si na tu čistící akci vzpomenu. (whew) A jak se chudák Píďa nahatá styděla! (blush)

   2. Myslím, že už chápu, proč byli vesničtí kavalíři (eh, mluvím o psech! (blush) ) v Anglii stříhaní nakrátko. Zdejší ježatá a pichlavá vegetace okupující každý kousek neošetřované půdy by asi byla pro hedvábné chlupáče zničující – tedy spíš pro jejich páníky (chuckle)
    Jinak já si myslím, že to mám snazší než ty, přestože mám větší psy – jejich srst je dlouhá, u Kazana huňatá, ale ne tak jemná jako u tvých (prý 😛 ) salonních krasavic…

    1. No, myslím, že Borůvka zas brzy skončí u Pitrýska… ta ji značně přistřihne, ale pořád je to kavalír (dog) Chuděra psová, má už zase narostlé dlouhatánské praporky, srst na břiše i náprsenku a odtud se teda ty svinstva tahají strašně. Teď, když dozrávají lopuchy a podobné lahůdky, mám o zábavu postaráno (i když kudlačky z lopuchů z ní tahám celou zimu). Holt není výstavní pes, nýbrž terénkoza, tak tomu obětujeme tu dlouhatánskou srst.

     1. Nó to mi povídej ! Kolem poldru sečeme lopuch plstnatý, to ejsou stvoly, to jsou stromy. Po vysečení zbytky trčící ze země uschnou a je to jak měsíční krajina s podivnými chapadly. Hu. (tmi)

      Ty zbylé máme doma na Daníkovi. (rofl) (wave)

 11. krásný článek.
  Se zvířaty se člověk nenudí.
  Dostala mě věta .
  “ Unesl ji dravý pták. Jenže Borůvka má k 10 kilům, takže leda kondor. “ (rofl)

  ad. válečky z IKEY, vzhledem ke kočičím chlupům, která máme i na spodním zejména černém prádle, tak při žehlení používám nejprve váleček z IKEY a pak teprve žehlím.

  Míša

 12. OT: A dodatečně všechno nejlepší k včerejším narozkám Bětuláskové (rose1) (rose1) (d) (^) Moc se těším na nová opičí, kočičí aj. zvířecí hlásání (inlove)

 13. To tedy fakt líty, líty, protože mám stále ještě v živé paměti dvojku amerických kokříků, které jsme měli před současnou smečkou. A tam jsem bohužel (s výjimkou zimy, kdy se jim na chlupech pro změnu tvořily ledové koule ze sněhu) po každé vycházce v období, kdy metají trávy (a to je od jara až do podzimu) kartáčovala a kartáčovala. A uplácela a uplácela pamlsky, aby to každý z nich tu hodinu vydržel, protože rychleji se to stihnout nedalo. A že jsem pak byla zralá sama na sprchu, to bylo bohužel jaksi noumál Úďo 😀

 14. Náš první pes Míša byl krátko a hladkosrstý, takže pohodička. Říkala jsem si, že dalšího psa jedině s takovouhle srstí. Takže ten další byl leonberger. Budiž mi omluvou, že jsem si brala z útulku cosi velkého a olezlého. Ovšem asi za tři měsíce mu dorostla nádherná a dlouhá, předlouhá srst. To bylo radosti s česáním, hlavně na jaře.
  Ale mám výhodu v tom, že můžu zpraseného psa nechat venku oschnout a opadat. Tyhle semínka jsou ovšem mrchy, někdy se vyloženě zabodnou psovi až do kůže, takže je češu i Maxovi, ač je středněsrstý, naštěstí se do něj moc nechytají.

  1. Ali, moje švagrovka v majetku leonbergřice Lary vždycky před takovou operací koupí buď velký žvýkací uzel anebo, jak nám teď pyšně předváděla, obří kost, která musí být minimálně z bizona, protože pak má jistotu, že Larča drží i při kartáčování zadní části psa, kde by jinak Larča prchla i s kartáčem a paničkou na zádech do svého bydlíku (chuckle)

 15. Milé povídání a krásné fotky. Jsem naladěná na pátek a mohu vyrezit (makeup)
  Hezký den a děkuji Matyldo

 16. Ne že bych Ti to přála a byla škodolibá, ale chechtám se tu, jaké máš skvělé rozsévačky 🙂 (hug) (h)

  PS: Ikea ti slevu nedá,už jsem to zkoušela taky navrhnout, že náhradní válečky odběr – 50 ks, by měly být za půlku. (wave)

  1. Zlatej svízel- to jsou jen kuličky. Tohle byli takoví jako ježci, kteří se při zachycení do kožichu rozpadli na jednotlivá podlouhlá semínka s takovým jako háčkem na konci.

   1. Jo – tyhle „klásečky“, zamotané do kníračích fousů, fungují líp, než suchý zip – spolehlivě spojí tlamu a přilepí zadní nohu k čumáku – oslintané jsou ven jen za pomocí brutálního násilí … já to někdy nevydržím a přijdou ke slovu nůžky.

    1. Však voni podle nich myslím ty suchý zipy vymysleli.
     Můj první pes byl pudloteriér, takže tyhle radosti znám důvěrně.

 17. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásně se to čte. Léto, spokojené psice a vlastně i spokojená panička (chuckle) Trochu toho bince se prostě domů s čoklíky přinese…
  Beta na kožuchu nepřinese nic, lesklý hladký povrch bodláky ani větvičky neláká. Jen to bahno… pokud stihne venku oschnout, tak se lehce překartáčuje a nebo se holt otře vlhkým ručníkem. Je docela samočistící (nod)

 18. Matyldo, prozradím ti tajemství 😉 , existují i válečky, které se dají umýt a používat opakovaně. Prodává např. KIK.

  1. Taky ti něco prozradím, moc to nefunguje…..teda po třetím omytí to už nefungovalo…. ;(

   1. Já už tedy mám asi třetí sadu (za dvacet let) a funguje, čistím tím prádlo od chlupů a vypraných papírových kapesníků.

      1. Tak třeby v Rasii,ukládají použitý toaletní papír do koše vedle WC. Myslíš, že ho taky čistí? Zajímavé, čím víc na východ, tím jsou čistnotnější. (chuckle) (rofl)

     1. Nevíš, o co přicházíš 😉 – mám 21 letého synka, který bohužel podobně jako já trpí celoroční rýmou, takže občas se kapesníček zapomene v kapse, tu v džínách, tu v teplácích, tu v bundě. Zvláště na tmavém oblečení je to chuťovka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN