PSI: Osamění…

Stavila se u nás v sobotu večer. Slečna, se kterou se známe asi dvanáct let. Je jí něco přes třicet, je hezká, milá, a asi se nikdy nevdá. Patří totiž mezi ty, které jsem kdysi nazval služebnicemi soucitu. Její matka měla malý útulek pro psy a kočky kdesi v severních Čechách a dcera, tedy naše slečna, bydlí sice v Praze, ale snažila se mamince pomáhat; hlavně v tom, aby zvířátka našla nový domov.

 

Někdy to nebylo snadné. My jsme ale jejím zprostředkováním přišli k černé fence podobné špicovi, k fence jménem Monča. To jméno, uvedené i ve veterinárním průkazu, jsme nevymysleli my. Dali je fenušce právě v útulku. Slečna, o níž se zde zmiňuji, žije v řadovém činžovním domě. V bytě má dva stárnoucí pejsky a nemalé množství koček, což je důvodem proč její jméno, ani křestní, neprozradím.

Kdyby její sousedé o té záplavě kočiček věděli, mohli by slečně komplikovat život. My si ale jí a její obětavosti vážíme a od té doby, co jsme její zásluhou získali fenku Monču, dáváme té mladé ženě s malým bytem a velkým srdcem několikrát do roka menší finanční příspěvek. Na to, do jaké míry jí to při její péči o zvířátka která má, může pomoci, nemáme odvahu se ptát…

S Mončou se naše návštěvnice tentokrát nesetkala. My, tedy má paní a já, jsme se o takové setkání ani nepokoušeli. Krátce poté, co jsme fenku dovezli, dávala při setkání se slečnou najevo radost, byť trochu zdrženlivou. Po několika letech ji přestala znát. Snad se časem v psím mozečku ztratily vzpomínky na strádání v polích, kde ji dobří lidé, hladovou a zbědovanou našli a dali ji do útulku, snad se časem vytratily i vzpomínky na zvířecí sirotčinec.

 

 

Přešla léta a Monča zestárla, nakonec i dost zhubla, poslední dobou dostávala denně prášek na posílení srdce, a téměř nejedla. Skoro celý den a noc ležela a spala, byla zesláblá, a veterinář si nebyl ani po důkladných vyšetřeních jist, proč tomu tak je.

Když před dvanácti léty má paní Monču přivezla, bylo to skromné, trochu ustrašené stvoření. Od prvního dne měla novou paničku ráda, mne se trochu bála, samozřejmě mne neposlouchala, já jsem se jí ale nevnucoval, ani jsem se příliš nedivil. Dost možná s ní některý muž zacházel zle, a pejsce to utkvělo v paměti.

Vzpomínám si, že jsme jednou, když nás jedna drzá moucha nepříjemně obtěžovala, vzali plácačku, abychom se toho obtěžujícího zástupce blanokřídlého hmyzu zbavili. Monča citelně zneklidněla. Asi ji kdysi někdo bil. „Neboj se, malá,“ řekli jsme fenušce mírným hlasem, „u nás se s ničím takovým, jako je bití, nesetkáš“, a plácačku jsme uklidili.

Fenuška pochopila, brzy zjistila, že jí u nás nehrozí bolest, hlad ani jiné strádání. S jedinou výjimkou: občas se musela rozloučit s paničkou, kterou oddaně milovala… Občas jsme chodívali s paní na nákup, bylo to asi patnáct minut chůze, protože neviditelná ruka trhu a nenasytnost majitelů nemovitostí zrušily v našem blízkém okolí všechny obchody.

Když jsme došli k vzdálenější prodejně připnul jsem Monču na vodítko, protože jinak by utíkala za paničkou, a zůstal jsem s fenečkou na chodníku. Do obchodu šla jen paní a pejska ji napjatě očekávala. Když panička vyšla z obchodu, čekalo ji radostné, někdy i dost bouřlivé psí uvítání. Pejskové asi nedovedou odhadovat čas, chtějí ale být vždy se svým milovaným člověkem…

Monča neznala aportování, a my jsme ji to ani neučili. V štěněcích létech se je naučit nemohla, nebylo od koho, nebylo ani proč. Trochu se bála lidí: když jsme s ní šli po chodníku, bála se každé větší skupiny a někdy i jednotlivých chodců. Trvalo dost dlouho, než se přestala bát. Důvěru měla jen k ženám, hlavně ne nejmladším, což bylo asi určitým pozůstatkem zkušeností z útulku. Tam na ni jistě byli hodní, věnovat se jí ale nemohli.

 

 

A tak se vlastně teprve u nás dočkala hlazení, přátelského podrbání a milých slov, jimž nejspíše nerozuměla, ale vnímala laskavost řeči. Nevyvinul se u ní také návyk, u pejsků velice obvyklý, olízat svého člověka. Dokonce v domácím soužití s kocourkem, s nímž se velice dobře snášela, svého chlupatého kamaráda neolizovala. Naopak, náš černý kocourek, miláček všech, občas přátelsky olízl ji.

Život ale nebývá bez mráčků. Přišly dny, kdy Monča měla důvod být smutná. Panička musela do nemocnice na operaci páteře. Já jsem za paní do nemocnice chodil, po tu dobu musela být Monča doma sama, a když jsem se vrátil, dívala se na mne tesknýma očima. Možná ze mne paničku cítila, a kdyby to dokázala, zeptala by se: „Kam jsi dal paničku, člověče, jak to že tady není?“ Chodil jsem té době sám s Mončou na procházky, ale musel jsem ji mít na vodítku; jinak by mně byla utekla a běžela by nejkratší cestou domů. Co kdyby tam panička přece jen byla?

Přišel ale den, kdy z nemocnice přijela sanitka a panička se vrátila domů. Monča neštěkala, ale uvítala paní před dveřmi bytu divokým, bujarým a radostným tancem, při němž odkopla rohožku daleko na schody, a celým tímto improvizovaným vystoupením dala najevo své nadšení.

Po návratu z nemocnice nemohla paní hned chodit s fenečkou na procházky. Chodil jsem s ní tedy já, měl jsem ji pro jistotu na vodítku, ale v druhé polovině cesty, při návratu domů, jsem pejsku z vodítka pustil. Okamžitě se rozběhla domů, k zadním vrátkům zahrady, která jsme ráno kvůli ní nechávali otevřená, a po zahradě pak nejkratší cestou k paničce. Ano, pejsek dovede mít člověka rád, a nijak to neskrývá…

 

 

A tak šel čas a žili jsme zcela obyčejně a klidně, bez mimořádných příhod a událostí. Ráno jsme chodili s Mončou na procházku, a ona s námi chodila ráda, držela se nás, hlavně paničky, byla klidná, spíše trochu bojácná, nikdy se s žádným pejskem nepoprala a dokonce, když ji některý obtěžoval, bránila se spíše mírně, bez štěkání a náznaků kousnutí. Zřejmě kdysi v útulku musela být snášenlivá, možná byla i trochu utiskovaná většími psy. Můžeme se toto všechno domnívat. Pejskové lidskou řečí nemluví a o tom, co prožili, nevyprávějí.

Když byla Monča mladší, bála se bouřky a randálu, jímž nás dost často oblažovala prostřednictvím různých omezenců tak zvaná zábavní pyrotechnika. Zjistili jsme časem, že se Monča bojí méně. Pak jsme si ověřili, že to není vyšší odolností: fenka začala hluchnout, a slyšela čím dál hůře. Starším psům, a nejen psům, se to stává.

Pak při jednom očkování, které je u pejsků povinné, zjistila veterinářka sonografem srdeční slabost. Dávali jsme tedy Monče pro povzbuzení srdce jeden prášek denně, což nebylo tak docela snadné: i když jsme prášek zabalili do kousku masa, nebylo vyhráno. Museli jsme tedy v zájmu toho, aby fenuška prášek spolkla, použít menší násilí. Stejně ale v organismu byl nastartován proces, který musel nakonec vést ke konci.

V sobotu večer byla u nás na návštěvě slečna, která nám kdysi Monču přivedla. V neděli dopoledne přijela veterinářka a ukončila Mončin život. Naše psí sestřička ležela na dece jako by spala, krásná, dlouhá, černá, jemná srst byla stejná, jak jsme ji znali přes deset let, ale tělo pomalu vychládalo. Plakali jsme? Ano, tak už to bývá, když odejde někdo, koho jsme měli rádi…

Najednou v bytě něco schází, ne miska s krmením, které už nikdo nepotřebuje, ne miska s vodou, z které ještě občas pije kocour, ne štěkot, který nás kdysi i trochu zlobil. Snad to ani nejde vysvětlit, druhým ani sobě, najednou je doma nesdělitelné prázdno, prázdno s nádechem stesku a smutku. Paní chodí ráno na procházku, protože procházky s Mončou ji seznámily s jinými psy, kterým vždy dávala nějakou tu jedlou pozornost. Chodí tedy do známých míst, po nesčetněkrát procházené trase, a na Monču přitom určitě vzpomíná…

Já mám k večeři housku s plátkem sýra. Jak rád bych ten plátek sýra dal Monče, mně samotná houska stačí, dělával jsem to tak mnohokrát. Už to nejde. Monča je už jen vzpomínkou. Její tělo spočinulo v hrobečku na zahradě, psí dušička odešla za duhový most, a nám zbyly slzy, které sotva kdo pochopí, a které časem oschnou.

 

 

Aktualizováno: 14.8.2012 — 20:31

79 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nádherně napsané… Monča měla skwjelý život a vy jste byli báječní páníčkové, klobouk dolů.

  1. Jejda, paní Olgo, dlouho jsem Vás na Zvířetníku neviděla!
   Buďto je to tím, že já jsem tu málo, nebo Vy jste tu dlouho nebyla, nebo se prostě míjíme.

   Sice se skoro bojím zeptat, ale udělám to, jak se daří Vaší smečce? U Bessinky odpověď tuším (tlapky Psiny Rony doťapaly loni), ale co když … cesty lidí i psů jsou nevyzpytatelné. A co Tristan? A co případně nějaký člen, o kterém nevím 🙂

   Tak, teď doufám, že to není jen shoda jmen, přece jen, už je to hodně let, ale co, i kdyby, tady by se to snese 🙂

   Ať tak či tak, ráda Vás tu vidím a doufám, že uvidím častěji 🙂

   1. Jsem to já a má smečka 🙂 Bessynka nám bohužel odešla v nedožitých 15ti letech. Podívejte se nám na fotky http://kapicka1.rajce.idnes.cz/ Dávám tam průběžně fotky. Tristan je ÚŽASNÝ pes. Jsem z něho nadšená. A od konce února s námi žije čistokrevná pracovní dvouletá border kolie Izolda, Izii :o)
    Po dlouhé době jsem se sem podívala a našla tenhle krásný a smutný článek. Jak se máte Vy?

    1. Dlouho jsem tady nebyla a když jsem sem přišla našla jsem tenhle krásně smutný příběh…
     Tristan je úžasný pan PES a od konce února máme Border kolii čistokrevnou pracovní IZOLDU, Izíí… :o)

    2. To jsem ráda, že to není jen shoda jmen 🙂
     U nás před 6 lety starého Žanyho vystřídal starý pudlík Lord Daniel, který ještě zvládl naučit dcerku, že psi, a zvlášť staří, nejsou plyšáci a je třeba je respektovat. Pak se narodil syn a Lord Daniel o pár měsíců později přeběhl Duhový most ve věku 16 let. O půl roku později za ním odešla i Psina Rony. U Rony jsem si roky myslela, že její cesta skončí v důsledku té těžké dysplazie KK, že jednou přijde den, kdy jí ty nohy neudrží, nicméně, nohy ji nezradily, odešla na nádor sleziny, velmi rychle. Od loňského prosince máme doma „bišonku“ Kess, cca 5 letou, z útulku. Pro radost naši i radost dětí. Na velkého, pracovního psa si počkám, až děti odrostou, v této životní etapě bych na něj neměla čas ani sílu (doufám, že později ta síla bude 🙂 )

     Tak jsem nakoukla do Vašeho alba se pokochala fotkami psíků i lidí 🙂
     Gratuluji k první ulovené kešce (handshake) , my volíme takové, kde se nemusí slaňovat 😉
     Tristan a Izolda … to prostě nemohlo být jinak (clap) 🙂

 2. Milý Milane, tisknu ruku tobě i tvé paní která ztratila svůj věrný stín. Jako všichni ostatní tady na Zvířetníku i já vím, moc dobře vím co teď prožíváte. Až přijde čas tak bude chlupatá náplast to nejlepší.

  Nebyla jsem tu celý den. V pondělí jsem byla u zubní hygienistky a ta objevila kazy, jeden na zubu pod můstkem vlevo dole a druhý vpravo nahoře. Moje zcela nová zubařka, potomek českých rodičů kteří ji dali krásné jméno Romana, se pokusila zub pod můstkem opravit a zachránit. Jestli se to opravdu zdařilo se dozvíme po pár měsících. A ta „čtyřka“ vpravo nahoře měla ten kaz větší než se zpočátku zdálo. Z dvanácti stovek bylo náhle šestnáct. Jsem člověk rozhazovačný, protože jsem utratila za tři dny 3.500 SEK to je třetinu své pense a to jako nic, to je co říct že? A roční záruku mám jen na tu „čtyřku“, to druhé byl divoký pokus bez záruky. Tak mi prosím vás raději podržte trochu palce jen tak mimochodem.

  (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) Milé Hany, Haničky dodatečně všechno nejlepší k svátku!!!

  Chudáček Anka, tak ať ji to moc nebolí a rána se jí rychle zahojí. Držím ti palce, pejsinko! (y) (y) (inlove)

 3. Pane Pavle, je to moc smutné psaní. Mávám, spolu s Vámi, za Duhový most. Tam už tělíčka naše kamarády nebolí. Mají se tam dobře a čekají na „čtvrtý den“. Nebojte, CD, v podobně té milé slečny, určitě pošle dalšího milého chlupáčka. Jen si to další chlupaté štěstíčko nesmíte porovnávat s Mončou. Každý tvoreček je svůj a bude Vás udivovat, že třeba nebude zprvu reagovat na stejné signály jako Monča. On nebude hloupý, jen bude svůj, originální.

  Milé jmenovkyně, doufám, že i pro Vás byl dnešní den milý a pěkně jste si ho užily.

  Vám všem děkuji za všechna dnešní krásná přáníčka. Byla jsem mile překvapena až dojata. A nejen přáníčka od Vás. Představte si, dokonce i mistříček přišel s kytkou, bonbónky a velkým melounem (on melouny nejí). To se mu nepodařilo ani když jsme měli v květnu výročí sňatku. Už 44, věřte nevěřte.

  Vave, milované Andulce držím palce, ať je brzy v pořádku.

 4. Mily pane Milane, taky jsem si v posledni dobe ten smutek z odchodu zvirete zazila. V obdobi sesti mesicu mi umrely dve kocky. A obe bez zasahu veterinare – kocourka navecer ranila mrtvice, tak moc, ze bylo jasne, ze se z toho nespraviVzala bych ho hned brzy rano na veterinu, aby mu to ukoncili, ale odesel asi ve ctyri rano. Pani Holsteinova tu a tam zastonala, ale jednoho dne rano jsem ji nasla v komatu – patrne vnitrni krvaceni. Oba mi umreli pod rukou a nejak jsem se skrze ne naucila trochu anatomii smrti. Jak agonii vystrida zklidneni, vse se zpomali a zavre se kruh.

  Vase Monca vypada na fotkach moc hezky a dali jste ji krasny zivot. Urcite si toho tuplem vazila po zkusenostech z utulku. Dik za peknou vzpominku.

  Ale uz by to snad melo prestat s tema odchodama zvirecich stariku. (u)

 5. Dekuju vsem za prani (inlove) a zaroven vsechno nejlepsi na oplatku preju spoluHanam (h) (dance)

 6. Milý Milane, tady tento zármutek už poznali snad všichni – však jsme tu povětšinou zvířecí lidé. (h) Doufám, že i vám pomůže nějaký nový psík překonat smutek po Monče a vaše smečka bude zase celistvá (inlove)

  Ještě přeju všechno nej našim Hankám – krásně to užijte a dopřejte si nějaké potěšení, jaké si obvykle zakazujete (inlove) (h) (party) (d) (dance)

  1. Děkuji Vám.
   Monča nebyla náš první psík. Nejspíše nebude ani poslední.
   Dovolte, abych Vám blahopřál k desátému výročí internetového deníku – alespoň tak se to traduje. Zároveň dodatečně přeji všechno nejlepší Hankám a Haničkám k jejich svátku.

   1. Milý Pavle, Zvířetník existuje déle – založila ho paní Míša Neffová. Já ho jen deset let vedu. „Můj“ je od osamostatnění se od Neviditelného Psa, tedy od února 2010, tedy asi dva a půl roku. Tolik fakta – co se traduje nevím 🙂

    1. Mno, tradovat se může ledasco, když je jedna literární postava. (chuckle)
     Totiž, já jsem s Tebou, milá Dede (h) , poprvé setkala v knížce Bartovy příhody od Ondřeje Neffa, vlastně až to mě dovedlo pravidelně na Zvířetník, kam jsem do té doby jen sem tam nakukovala z NP.
     A celé je to úžasné – je skoro, jako bych se skamarádila třeba s princeznou Zlatovláskou. 🙂 (h) (nod) (y)

 7. Mile Monce preji stastnou cestu za Duhovy most, paneckum aby vzpominka zustala, bolest alespon trochu pominula.
  Tesim se, ze Anka ma tlapku osetrenu, chudinka mala…Hankam preji vse nejlepsi k svatku a zaroven hlasim, jak jsem slibila, ze jsme s kocourem stastne pristali a odpadli spankem spravedlivych az do ted. Vysadek a prohlidka Islandu se tudiz nekonaly, Mikes byl hodny cely let ( nedobrovolne), prasek jsem mu narvala na potreti po urputnem boji. Myslim, ze to nebohe zvire melo za to, ze se jeho kamoska zblaznila a chce ho docela zavrazdit. Mne totiz v posledni chvili dodal sily fakt, ze odjezd na letiste se kvapem blizil a stale pilule byla nespolknuta…no, je to za nami. Kocourek byl teda vzorny, za to ja se vyznamenala. Sedla jsme si na spatne misto, rozlila vodu do cele vecere, porad mi neco padalo a pri otvirani maleho mlecka ke kave jsem jasne citila obavy meho souseda, kde dane mlecko skonci. Obaval se, ze ne v kave….?
  Mikysek uz prozkoumal prazsky byt, vyjdril uspokojeni se stravou a balkonem a zda se, ze mi odpustil. Tak na sceka dalsi etapa, budeme zabydlovat 🙂

  1. Milá Domi, tak tě vítám doma (inlove) a doufám, že tě to tu přivítá přívětivě a newyorské mrakodrapy ti nebudou moc chybět… (angel)
   V tom letadle to byl čistý stres, kdykoliv jsem letěla se psy, byla jsem na tom podobně, takže to dokážu pochopit. A to jsem na posledním letu s Nazgúly vyfasovala za souseda vyholeného Němce v dhótí, který celou dobu drmolil nějaké súry nebo co. Po hodině nepřetržitého mumlání jsem byla připravena vraždit a jen slušné vychování mě odradilo od krveprolití na palubě 🙂
   Tak ať se ti doma daří (h)

  2. Domi (inlove) , vítej zpátky domů! (hug)
   Mám pocit, že Tě necháme trochu vydechnout, ale někdy zkraje září bychom mohli spáchat uvítací Pražení (party) , co říkáš? 🙂
   Anka spí v posteli, tak doufám, že noc zvládne dobře. Za chvíli dostane prášek proti bolesti, jak nám poručila drvetka. 🙂 Brou noc vespolek.

 8. Prišla som až teraz.takže to zoberiem spoločne:Blahoželám všetkám Annám,Hankam-nech sa skrývajú pod rôznymi nickmi.Vavinej Anke aj blahoželám,aj držím palce pri uzdravovaní-Anko,sná´d panička nebude sketa a pripraví na zajtra dobrú psiu tortu/lepšiu ako od Čapka/
  Ako skoro každý deň po prečítaní článku sa teším,že Vás poznám a rozmýšľam,ako je možné,že je tu taká koncentrácia,citlivých,múdrych,rozhľadených ľudí.Robí to to spoločenstvo zvierat a ľudí?,schopnosť empatie?Pan Pavel s paňou už teraz sa teším na Vášho ďalšieho kľudného psíka a príhody s ním.Monča mala u Vás krásny život.

 9. Děkuju vám moc za palce. Anka už je doma. Roztrhla si venku pravou nohu vepředu, buď u potoka nebo přímo v potoce, hodně to krvácelo a byly vidět i poškozené šlachy.
  Už to má zašité, naštěstí nemá sádru a zítra jdeme na převaz. Zjevně to dost bolí při chůzi i přes injekci a doznívající narkózu, navíc nesmí moc pít, tak se tváří dost ukřivděně, beruška malá. (h)
  Malou šlachu nesešívali, že se to stejně trhá a nevadí to tolik, další poškozené sešili. Rána je dlouhá, ale v jednom místě hodně hluboká. Kdo ví, co to bylo, ale naštěstí to minulo cévy a šlachy víceméně taky.
  Na převaz jdeme zítra. Anka dostala ATB hned, jak jí zavedli kanylu, před narkózou jí brali krev, ta je v pořádku.

  1. Já naštěstí dorazila až teď, tak jsem se nestačila ani leknout. Ale palce jí držím, holce fousatý! (inlove)

   1. Já jsem tady taky nebyla celý večer a tak vám přeji aby to všechno dobře dopadloa dobře se to Ance hojilo, chudinka malá, takovou bolest (hug)

   2. I já jsem dorazila až teď,tak přeju Ance aspoň rychlou rekovalescenci. Chudinka malá.
    Ale co je to za epidemii s předníma nohama? Já mám na pravé (přední) tenisový loket, Max kulhá na pravou přední, má to oteklé, asi taky šlacha (zatím nevíme, náš pan vet má dovolenou), a do třetice Andulka.

 10. Dobrý večer,
  je to smutné a prázdno po oddaném chlupatém příteli se dlouho nezacelí.Mému Ferdovi bude příští týden 13 let a hrozím se chvíle,kdy začne stonat.Zatím je v pohodě,chutná mu a vońavé fenky ho stále zajímají (chuckle) .

  P.S.:Děkuju za přání a kytičku k svátku a přeju všem spolujmenovkyním vše nejlepší.Vaviny Ance držím palce (y) !

  1. Milá Fallowo (inlove) , děkuju Ti a dodatečně Ti přeju jmenovitě k svátku, moc mě mrzí, že jsem Tě ráno nejmenovala, ale psala jsem ve spěchu. (f) (h) (f)

 11. OT – Vave je s Ankou na veterině, Anka si rozřízla nohu a s ní i šlachu, čeká se na rozbor krve a půjde na operaci. Takže prosí o palce… (h) (y)

  1. Anko a Vave, Buffí smečka drží palce (y) (dog) (y) . Ať to, holky, zvládnete a moc to nebolí!

 12. Věřím, že je smutno bez chlupaté kamarádky, a vím, že je velká zodpovědnost ujmout se dalšího pejska. Držím palce (h) (y)

 13. Pane Milane, jak už napsali všichni pode mnou, cítíme s Vámi a přesně víme, co Vy i Vaše paní prožíváte. Naší chlupatí mazlíčci jsou celým svým žitím na nás odkázaní, my to víme, staráme se o ně a tím denním kontaktem se závislost jednoho na druhém a vzájemná láska ztmelí, prohloubí – když ne víc, tak určitě jinak, než k milovaným blízkým – jsou neoddělitelnou součástí našeho každého dne. A když se pak tenhle maličký kus „sama sebe“ vytrací a není, těžko se s tím vyrovnává., ta prázdnota v domě (a to platí i když jsou v něm další zvířata) je téměř hmatatelná. Monča byla nádherná, milovaná fenečka, která Vám dala dlouhá léta radosti a sama si jí zase z Vaší strany plnými doušky užívala. (u)

  A raději to vezmu v jednom

  Apino, přesně na tímhle, co píšeš jsem také přemýšlela. Někdy je deset let hrozně dlouhá doba, jindy kraťoučká, jak mávnutím proutku. Ale, jak se v jedné písničce zpívá „Život nám letí jak koně splašení, čas grošákovi na hřívu sněží…“ (teď nevím, jestli jsou slova přesně a kdo to zpíval – Chladil nebo Matuška?) Takže ti Dede dodatečně moc gratuluji k desátému výročí Zvéřetníku se všemi díky a poklonami , které si za jeho vedení zasloužíš (a nejen ona)

  A velké gratulace též všem Hankám a Haničkám

 14. pane Milane, tady na Zvířetníku naopak vaše slzy pochopí každý – určitě dejte domov nějakému dalšímu zvířátku (h) (h) (h) (h) (h)

 15. Jen taková úvaha, nedávno tu Dede připomněla 10 let výročí vedení Zvířetníku, za což jsem jí já ještě ani nepoděkovala. Je to neuvěřitelný kus práce. Takže dodatečně Dede, děkuji, děkuji, děkuji (bow) (bow) (bow) (bow) (bow) (bow)

  Ale … asi spousta z nás v té době na počátku Zvířetníku měla zvířátko buď mladé nebo v tom nejlepším věku a bylo přece tak krásné psát o radostech i starostech vyplývajících ze soužití s našimi miláčky. A došlo to k osobním setkáním, objevila se spousta nových zvířetníků. Jenže nám, kteří tu už těch 10 let kroutíme ať za bukem nebo před ním, ta zvířátka prostě zestárla a tak je tu, a bohužel nejen zvířátka, najednou postupně vyprovázíme za Duhový most. Ten koloběh života, který naši milovaní chlupatci bohužel mají kratší, se nzastavil ani kvůli Zvířetníku. Když k tomu připočtu horké léto, kdy těm starším není dobře, asi jsme to mohli čekat. A ten koloběh života pro mnohé z nás zase začíná. Na místa těch našich milovaných postupně nastupují jiní, stejně tak milovaní, pejskové, kočičky i leckdy jiná zvířátka. I když LUcka V. je zrovna dost výjimečná.

 16. Jak moc mi vaše Monča vzhledem připomněla našeho Vika -http://kloboucek.wz.cz/Data/Alba/Viktor/Velke/Vik-2001-003.jpg – a smutek a slzami rozmazanou cestu, když jsme se z veteriny vraceli sami bez něj … Alespoň on sám měl konečně klid a nic ho již netrápilo po dlouhém trápení se zhoubným nádorem. Nakonec ale od toho smutného 28. listopadu trvalo jen do 14. prosince, než se začal naším bytem prohánět a ještě poslední stopy po Vikovi očichávat jeho nový štěněcí nástupce Alec … Na Vika jsme nezapomněli, mezitím mi za Duhový most odešel i jeden z jeho dalších nástupců Dawn, teď i Alecových blížících se deset let připomíná, že také on si bude pomalu chystat raneček na cestu přes Duhový most – vždyť už těch 10 let je u kavalíra důvod k velké oslavě. Nejlepším lékem je nakonec jenom čas (kterého se člověku postupně dostává stále méně a méně) a k tomu ještě také vícečlenná psí smečka, abyste ani na okamžik nezůstali zcela sami bez upřímného psího kámoše …

 17. Všichni tady s Vámi cítíme,pláčem a objímáme. A to vše proto, že jsme to buď už prožili nebo nás to čeká. Naši staří kamarádi dožívají s láskou a porozuměním, jako kamarádi a členové rodin. Kéž bychom i my mohli takhle nějak
  odejít. Jsme všichni tady s Vámi. (h) (u) (hug)

 18. ……a nám zbyly slzy, které sotva kdo pochopí, a které časem oschnou….
  Ale pochopí, pane Pavle, věřte, že pochopí a že i s vámi zaslzí, protože mu to mimo jiné připomene jeho pejsku, která byla rovněž z útulku a chovala se dost podobně. Jenom už byla mnohem starší, a tak jsme neměli to štěstí s ní být tak dlouho, jak bychom si přáli a jak by si ona určitě zasloužila. Nějak se letos už od jara ten Zvířetník moc často loučí se svými věrnými přáteli (u) Ale i u vás si myslím, že nejlepším lékem – a hlavně pomocí na té zvířecí straně – by byla návštěva psího útulku a nový kamarád u vás doma (h) Držíme všechny (y) abyste se takto rozhodli!!!!

  1. Přesně. A napadlo mě už při čtení, že další chlupáč třeba přijde ze stejný adresy jako Monča.
   Byla to krásná fenečka, trochu podobná mojí Penny, a určitě ví, jak těžko je člověku bez chlupatého průvodce, takže vám jistě brzo pošle svýho nástupce.

 19. Pane Milane, všichni tu s Vámi cítíme. (u) (u) (u) Stalo se to každému z nás. Co Vás může hřát u srdce? Že Monča měla skvělý život právě a jen díky Vám a Vaší paní, kterou tak zbožňovala.

  Jen si říkám, jestli by ta slečna od pejsků a kočiček nevěděla o nějakém vhodném pejskovi, asi ne zrovna štěňátku, pro vás. Tak, aby vám všem bylo hezky u srdce. Monču sice žádný nový tvoreček nahradit nemůže, ale bylo by to zase něco jiného a jstě také krásného, i když jinak.

  1. Děkuji. Máte pravdu – a také to u nás tak nějak dopadne. Nemůžeme si vzít štěně, to bychom nezvládli, ale nějakého trochu staršího, klidného psíka, si opatříme. Malér je ale, že ani já ani paní nemůžeme do útulků. Ta spousta psích očí, tolik pejsků, kteří by rádi odešli s trochu nadějným pánem, by byla asi nad naše možnosti. Asi ten výběr bude muset udělat někdo s lepšími nervy.

   1. Jak vás chápu, pane Pavle! Návštěva útulku je strašně deprimující. ALe ten pejsek pro vás tam určitě čeká! (h)

   2. Prosím za prominutí. Ten Anonym jsem já. Neuvědomil jsem si změnu dat v počítači a tak se stalo, že se mé jméno u příspěvku neobjevilo.

    1. My jsme to tu pochopili. Občas se to tu stane každému z nás.
     A podobně jako Lika to vidím na tu slečnu. Jistě ví, co je pro Vás i Vaši paní to nejlepší a věřím, že může pomoci s nalezením vhodného pejska. Kontakty mít bude.

 20. Taky nám chyběla Polárka… ale tu mezeru jiné zvíře dokáže zaplnit. Bude jiné, své, ale už nebude prázdno.

 21. Také znám ten pocit marnosti a smutku…
  Ale nový chlupatý kamarád dokáže chmury rychle zahnat. Hodně často se setkávám s obavou (hlavně u starších lidí), jestli se dokáží věnovat zvířátku patřičně dlouho a intenzivně. Odpovídám, že útulky jsou plné starších zvířátek, která jsou velmi vděčná a nenáročná.
  Po odchodu pejsky Týny máme doma už skoro čtyři roky kocourka Macíka. Měl mít, když jsme si ho brali z útulku, zhruba pět let. Se značným znepokojením sleduji, jak mu řídne srst na bradičce, jak je pohodlnější a nemusí shon a hluk, který vyluzují především naše vnučky. Má rád svůj klid, své lidi a každodení stereotyp, jak tomu u starších stvoření bývá. Zřejmě ho tedy věkově špatně odhadli a máme staršího kocourka, než jsme mysleli (samozřejmě vím, že u koček se věk stanovuje špatně)…

  Taktéž si dovoluji popřát všechno nejlepší všem Hankám a Haničkám (rose1)

 22. Pane Milan, u nás je to také velice čerstvé, i zvířátka mají svůj čas na zemi vyměřený, jen my lidé si to do poslední chvíle nechceme připustit (u) . Jsou součástí našeho života. My jsme si tu chlupatou náplast pořídili o trošku dřív a nelitujeme. Bylo by nám smutno – to je nám stejně trochu, protože jako člověci tak i psi mají rozdílné povahy a tak vzpomínáme – to dělal Don jinak, to uměl líp, na tohle je zase lepší Lux atd. Škoda, že neumím napsat článek o našich pejsanech tak jako to umíte Vy a ostatní.

 23. I když jsem od začátku tušila, jak to dopadne, stejně si tu biologicky solím kafe… Pěkná pejska to byla, a u svých lidí se měla krásně. Díky za každého útulkáře.

 24. Pane Pavle, je mi líto vaší psí kamarádky, a moc dobře vám rozumím. (u) Napsal jste jí krásný nekrolog.
  Třeba ale někde v útulku čeká pejsek a doufá, že se aspoň na poslední léta života dočká domova? U vás by si jistě připadal jako v ráji.

  1. Všechno nejlepší k svátku, milé Hany, Hanky, Haničky a Pitrýskové. 🙂 (h) (f) (sun) (music) (f) (h)

   Přeju všem krásný den. (h)

  2. Milé Hany, Hanky, Haničky i Hanče – krásný svátkový den přeji,hodně dobrých lidí kolem sebe a splňte si jedno tajné přáníčko. (f) (f) (f) (f) (f) (f)
   Přání posílám jak za móře, tak ku Praze či kousek za rybník a hájek.

  3. Hanky, Hanči, Haničky, Pitrýsci, přeji všechno nejlepší a ještě lepší! (h) (rose1) (^) (d)

  4. Hankám zjevným i skrývajícím se pod nicky (Pitrýsek (rose1) či Fallowa (rose1) ) všechno nejlepší (sun) (rose1) (h)

   1. Všem Haničkám včetně těch pod nicky jen to nej-, nej-, nej- k jejich dnešnímu svátku (rose1) (^) (d) A ať vás doma všichni aspoň dneska pořádně rozmazlují!!!!!

 25. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Další psí stařeček odešel… Nějak je to v posledních dnech časté (u)

  1. Tohle počasí asi nevyčerpává jen lidi. A samozřejmě nemocní to snášejí hůř, i když jsou to pejskové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN