ROZCESTNÍK: Z českých luhů a hájů (3) Zadov, Šumava

Ach jo. Na kontrole povídali, že srdce tu lednovou epizodu přežilo dobře. A taky se mi slibovalo, že ještě na podzim budu do kopce funět jako sentinel, ale pak už to bude dobré. Tak teda doufám …

 

 

Drápu se ze Stach na Javorník, což je kopec s rozhlednou něco přes tisíc metrů nad mořem, zhruba stejně vysoko jako hotel, ve kterém bydlíme. Jenže odtud jsme autobusem sjeli do Stach – dost nám to zkrátilo cestu, ale jsme asi o dvě stovky metrů níž.

Šumava je krásně zelená, vlhká, tráva roste jako divá a my jsme každou chvíli urousaní až po kolena. Takže potkáváme první bahno (nabírám si jen do levé boty), první kopec. Jakž takž to udýchám, ale Franta je zjevně rychlejší. A z vrcholku kopce rovnou jak na horské dráze zase dolů.

Jsme v Úbislavi a před námi další kopec, ale ten je! Patří k těm, co – když se na chvíli zastavíte a narovnáte – máte strach, že z té málem kolmé stěny spadnete. Už nekoukám, kde co lítá a jak by se to vyjímalo na fotce, zírám si pod nohy a snažím se držet rovnoměrný krok. Občas koutkem oka zahlédnu podle cesty malinu; dala bych si, ale ztráta tempa za to nestojí. Konečně nahoře.

 

 

Ale ještě ne u cíle, jsme teprve v obci Javorník. Konečně první otevřená hospoda (je teprve deset hodin). Jmenuje se Baťovna, skutečně kdysi patřila „podniku“, ale myslím, že ne jako hospoda, ale jako krám. Včera jsem četla nějaký popis výletu na Javorník. Autor psal, že na rozhlednu je to pěkně strmé. No, pokud člověk přijede do Javorníka autem, může mu tak ten kopeček připadat.

Když už jsem došla až sem, tak na rozhlednu vylezu taky. 197 schodů. Kupodivu se to s pauzami dalo docela dobře zvládnout, víc mi vadilo, že skrz schody je trochu vidět. Kde jsou ty časy, kdy jsem neznala závrať.

Tak, je teprve poledne, co ještě dojít na Králův kámen? Slabé3 km? Název trochu přehání, čekala jsem něco velkolepějšího. Takhle můj hlavní zážitek byly dvě maminy, které do kamenitého terénu vyrazily s dětským kočárkem.

Marná sláva, zatahuje se a začíná hřmít. Bouřka by mi až tak nevadila, ale déšť se ukázal jako problém. Mám nový nepromokavý klobouček a z jeho střechy mi krásně teče za límec nepromokavé bundy. Což ovšem postřehnu až ve chvíli, kdy jsem mokrá až do pasu…

 

 

Ranní trasu teď jdeme opačným směrem ještě o trochu rychleji. S kopce jde první Franta (když skloním hlavu, teče mi za krk, ať dělám, co chci), do kopce hledám cestu já. Nejspíš nějak dýchám, svět kolem se zúžil na dešťovou clonu a hledání místa pro bezpečné došlápnutí. Po pěšině malebně zurčí voda, někde po celé její šíři, někde jen jako klikaté potůčky. Samozřejmě klouže buď bláto nebo mokré kořeny nebo cokoliv jiného.

Do Stach docházíme téměř kompletně mokří (hodinu a půl silného deště stoprocentně nepřežila většina údajně nepromokavých částí oblečení), zablácení a uhnaní. Přestává pršet. V příjemném hostinci U Štampacha je naštěstí teplo a sucho a jídlo a pití (kromě kofoly v Javorníku a dvou müsli tyčinek jsme nic jiného neměli). Hasičské muzeum na kraji města jsme vzdali.

Tak tohle byl nejpraštěnější výlet naší dovolené. Jinak jsme způsobně došli třeba na Kvildu, kde je cukrárna s nejlepším povidloněm, co znám. Jen by to chtělo si ho odnést někam stranou a sníst zcela nekulturním způsobem, slušně se pozřít prakticky nedá.

 

 

Taky jsme byli na Antýglu (ten zvláštní název je zkomolenina německého ein Tigel – pec, na Turnerově chatě, která je šumavským Václavákem (draho a přelidněno) a hlavně na krásných a poměrně liduprázdných pláních kolem Zhůří, kde kdysi byly vesnice a pak za totáče vojenská rota. Všude tam jsou nádherné výhledy do kraje.

Po rozbitých silničkách jsme došli na Alpskou vyhlídku, kde žádné Alpy vidět nebylo (ani jsme to nečekali, taková situace nastane jen párkrát do roka, nejspíš brzy na jaře nebo na podzim) a pochodili v lesích a na loukách všude okolo. Viděli jsme spoustu jahod, malin, borůvek a hub, ale ty jsme nechali v lese lidem, kteří je mají kde sušit.

Šumavské pláně s rozkvetlými loukami nemají chybu 🙂

 

Fotky: http://1234zana.rajce.idnes.cz/Letni_Sumava_-_Zadov

 

Aktualizováno: 10.8.2012 — 16:54

85 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Výlet na Svojanov upřímně závidím – jednak mám ráda staré hrady a jednak jste museli být prima parta 🙂 Jen mám dojem, že procento psích babulek a dědoušků nám tu nějak nebezpečně roste… (angel) (h)

 2. Tak jsem si tvoje šumavské cestování schovala na dnešek. Prostě jsem si to dnes opravdu vychutnala. Nádhera. Ani jsem nezmokla 😉 A ty fooootky. (y) (*)

 3. Jedno OT: Dokončila jsem album na Rajčeti z výletu na hrad Svojanov se Zvířetníky.

  http://dig.rajce.idnes.cz/Hrad_Svojanov

  Umisťuji odkaz pod zanu, neboť mi připadá nemístné „veselit se“ pod vzpomínkovým článkem od Ondry.
  Výletu se účastnili Ygovic, Emteskovic, Laˇkovic a my s Klérkou.

   1. Já pitomá. Sylvo omlouvám se, ale ten příspěvek jsem měla jiný, kde jsi byla samozřejmě uvedená, ale jak mi to spadlo a zmizelo, tak jsem v rychlosti psala druhý. Nu a tam se už chyba vloudila. Díky Xerxová za upozornění.

 4. Všem naši Zuzankám všechno nejlepší – opožděně, ale ze srdce (inlove) (h) (f) (party) (^) (d) (dance)

  Nějak mi tento víkend pobyt u počitadla nevychází, ale hrdě hlásím, že zanu jsem k článku úspěšně donutila a nad fotkama ochkala a achkala velice velmi, protože na Šumavu jsem jezdila jako malá a už jsem tam strašně moc let nebyla… měla bych to napravit 🙂

  1. Tak tak, Dede, také jsem ochkala 🙂 ! Na Šumavu jsem jezdila jako dítě na prázdniny k tatínkově sestře, která se v šedesátých letech rozhodla přestěhovat na Šumavu a dělat úču v jednotřídce :O . Ke zděšení celé rodiny, ale k mé velké sobecké radosti, protože takové prázdniny na divoké Šumavě, na ty se nezapomíná :* . Nevím, jestli bych ustála její dnešní podobu. Podle toho co vídávám v TV a na internetu 🙁 !

   1. No jo, Zano, to víš, že máš pravdu! Jakmile život a situace v něm dovolí, ráda si projedu vše, co jsem tam kdysi znala. Zatím tam ještě žije i můj bratranec, tak se tam ráda vrátím.

 5. A hergot, krajela jsem malou jalapeno papriku, a pak jsem mela pocit, ze si musim promnout oko. A neoplachla jsem si ruku. A hrabla jsem si rukou do oka. A oko slzelo.A tak jsem si oko vyplachovala levou rukou, a az to vypadalo dobre, tak jsem si to oko zas vytrela jeste neoplachnutou pravou rukou. Za blbost se plati. (headbang) (chuckle)

  1. Hani, doufám, že dnes o pár hodin později, se oko „vyplakalo“ a už nezlobí! Už se mi to také párkrát stalo s paprikou. Jsem neponaučitelná (fubar) .

 6. Milá Zano, tak za prvé, ještě jednou vše nejlepší ke jmeninám (f) !
  Za druhé. Jako vždy, Tvoje povídání nezklame nikdy!!! Nepromokavé věci vzaly za své … 😉 . Dostala jsem se k povídání až teprve nyní. Vrátili jsme se pozdě ze Zvířetnického vejletu do Svojanova a já přesypávám a zpracovávám fotky do Rajčete, ze dvou foťáků (fubar) . Výlet byl krásný, díky Laďce, která vše zorganizovala a vybavila nás vytištěnými materiály o hradu Svojanov a jeho okolí. Celý den byl vydařený i díky vám milé Zvířetnice, které jste se na setkání vypravily. Snad do zítřka album zvládnu. A nyní se jdu podívat na Zaniny fotky, to bude mňamka, jako vždy.

 7. Všem Zuzanám přeji všechno nejlepší, pozdě ale přece, o to ještě více ze srdce.Pěkný zbytek dnešního večera a perseidové noci. (h) (d) (*) (wave)

  Zano, díky za Šumavu, řadím do mého cestníčku.
  Jsi fakt dobrá a přeji Ti ještě mnoho a mnoho prochozených trekáčů. (y) (h)
  Jdu na fotky.

 8. Jak dole napsala Hanka, tak u nás je také střídavě bouřka a sluníčko.

  Tak honem honem gratuluju všem Zuzankám, včera jsem si toho nevšimla a tak doháním teď (rose1) (^) (pi)

  A když už žiji v Alabámě, tak odtut Zuzanám posílám jižanské podání známé písně.

  http://www.youtube.com/watch?v=rijQX5S1AYM

  1. Maričko, tuhle písničku jsem poslouchala na pouti (teda s Matuškou) před moc lety (clap) . Děkuju!

 9. Mila Zano, co jsem skrzeva bourku nestihla dopsat je, ze mam radost, ze zas s Frantou slapete, a ze fotis. A ty tvoje fotky cest jsou jak s otaznikem – a co bude za zatackou? (y) (clap)

  Bourka byla kratka ale vydatna. Tma a blesky po pul dvanacte, vichr, ze jsem videla jak od sousedu leti velika vetev k silnici a ve dvanact je po desti a klid.

  1. Hanko, však jsem se na to těšila (wave) . Člověk bere zdraví jako samozřejmost… až se ucho utrhne, že jo 😛
   Vlastně myslím, že jsi nepsala, co tvůj krk. Ono se toho tolik semlelo…

 10. Zano, to bylo zas pekny putovani – po mistech, z nichz nektera znam. I kdyz hory meho srdce jsou Jeseniky, tak na Sumavu nas nasi taky brali obcas na dovolenou – protoze muj otec se na Sumave narodil – ve Vlachove Brezi. Pripomnela jsi mi mista, kde jsem byla – Vydra, Kvilda. Louky a ricky. A mista, ktera jsem zapomnela – Cenkova pila. A uz se tady certi zeni – treba vypnout elektroniku.

  1. No jo, každej máme svoje místa 🙂 . Já vlastně Šumavu objevila až dospělá. Moje srdcový hory jsou Jizerky a Krkonoše. Jeseníky moc neznám, byla jsem tam jen jednou, přece jenom je mám daleko a – když už – jezdila jsem spíš do Beskyd. Budu na to muset myslet 🙂 .

   1. chicht (inlove) – a já místo Jizerek tento týden opakovaně dobývám Prahu. V pondělí do porodnice, ve čtvrtek zásobování (chuckle) a dneska jsem tam vezli na návštěvu prababču s pradědou. Děti jsou kouzelné – Vilík i Fáňa (nod)

    Tak zítra to musíme Betuši vynahradit – dnešní deštivý les se prý za výlet nepočítá

 11. Milá Zano, obdivuju nejen krásný fotky a psaní, ale i ten elán, se kterým ses znovu pustila do „chození“. Ten obdiv je opravdovej – já jsem hrdina šla po zápalu plic o měsíc dřív do práce, než se běžně chodívá, odmítla lázně (že přece nemůžu bejt tak dlouho z práce) a teď si dost nadávám, protože se furt ne a ne a nemůžu rozhejbat (já cíí na horyyyy!). Je zvláštní, jak si do chvíle, než si to člověk zažije sám, nějak nepřipouští to, že holt nemusí zvládnout všechno. Tak moc držím palce, ať Ti to pěkně chodí (h) a budu se snažit si z Tebe vzít příklad (wave)

  1. Děvče, děvče! (wait) (inlove) Kdo může vědět líp než Ty, co takové předčasné návraty do procesu můžou způsobit, a stejně nedbáš! (tmi)
   Nejdou ty lázně alespoň dodatečně, Heli?

  2. Jo, člověk si myslí, že je nerozbitnej. Byla jsem doma dost dlouho, abych si všimla, že si kupodivu beze mne v práci nějak poradí. Tak jsem spěchala pomalu a vyplatilo se to.
   Ty teď asi budeš muset pomaloučku

 12. Zano, tvoje fotky jsou vždycky tak náááádherné. Mám zarámovanou nad psacím stolem /vyhodila jsem starou reprodukci/ a tak se můžu kochat pořád. Fotky šumavské si nechám na večer ještě jednou. :*

 13. Jéžišmarjá, vono je ZUzany! 😀
  Já to vždycky zjistím teprv, když mi přijde gratulace.

  Takže ZANO a další Zuzky, všechno nejlepší !!!
  (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun)

   1. To jseš na tom ještě dobře. Já jsem ráda, že už se mi podařilo zaregistrovat, že je srpen! (rofl)
    Já ten kaledář k životu moc nepotřebuju, sice mi tu visí, ale já zapomenu otočit stránku, takže omyl zjistím, až když mi někdo vynadá, že jsem měla někde, někdy, něco … (whew)

 14. Milá Zano, děkuji za další cestování, krásně jsem si funěla s tebou. (hug) :* (inlove)

  1. Tyyy jo. :O Tak jsem na to koukla a neomezeny alkohol spociva z vina a tuzemaku. Uz to vidim – Jeden se zpanakuje rumem, pak ho zabalej do raseliny a promasirujou. No znate neco lepsiho na opici? (think)

 15. Zanooo! (inlove) V Úbislavi jsme byli před pár lety na naší kamenné šumavské dovolené. (nod) Připomněla jsi mi, jak je tam krásně. (h) U Královského kamene jsme taky byli; ze všech zvláštních a magických kamenů či menhirů byl asi nejdostupnější.
  Jinak máš velkou pochvalu za statečné pochodování v dešti. (y) (*) A na kontrole měli určitě pravdu: na podzim už určitě nebudeš tolik funět, protože budeš mít skvělou fyzičku. (y) (clap) (h) (hug)
  Přeju všem krásný den. (h)

  (Moje putování po Šumavě je tady: http://www.vave.biz/index.php/o-zviratkach-na-zviretnik/181-s-ankou-na-umav, ale kde je z toho album? že by patřilo mezi ty ztracené na Volny?)

  1. No jo, vidíš – skoro jsme se v Úbislavi potkaly (jen malinkej časovej posun, že jo (chuckle) ). Mimochodem to je ale krásný jméno, taková Úbislav!

   1. Je to krásné jméno. V Čechách a na Moravě je plno půvabných jmen obcí, hrozně ráda projíždím autem mimo hlavní tahy – no já vím, měla bych tudyma chodit. (blush)

 16. Zano, připomnělas mi několik našich dovolených na Šumavě, kde s emi moc líbilo. Povydří bylo krásné, pláně kolem Kvildy hezké, mně se třeba moc líbila šumavská jezera. Nad Černým jezerem je kolná skála Jezerní stěna a tm jsem měla problém udělat krok blíž ke kraji, fakt jsem se bála.
  Tak a teď se půjdu vrátit ke svým hodovým povinnostem, za chvíli přijde Kačka domů ze zvaní na hodovou zábavu a budu ji muset vyslíct z kroje 🙂

  1. Z šumavských jezer bych hlasovala pro Prášilské, ale hezká jsou všechna.
   Taky bych se ráda podívala na tu stezku v korunách stromů – neviděli jste to někdo? Stojí za vidění nebo je to jen lapač na turisty?

   1. Netuším, ale spodní patro té stezky je i pro invalidy. Neumím si to představit. Myslím, že pozorování perseidů bude spíš napínavé, kvůli počasí. 8-|

    1. naši mládežnícu byli zrovinka letos před sezónou na stezce v korunách stromů – na bavorské straně… holt netušili jsme tehdy nikdo, že nám jednu vybudují i u nás doma… a moc se jim to líbilo a já byla tou myšlenkou docela uchvácená a fotky se mi líbily… ale nevím jak dlouhá (a taky možná vysoká) je ta německá a jak ta naše

   2. Nám se tam líbilo, je u toho i velký park, kde je možno pozorovat třeba vlky. ALe teď prý máme i vlastní stezku v Lipně:-)

 17. Zdravím na všechny strany 🙂 Tak cestování se Zanou si dám až za odměnu. To víte, my rentiéři jsme furt ve fofru 😉
  Ale abych zase nepřála až jako poslední, tak se tu stavím do fronty.
  Všem Zanám, Rputím, sestrám Zuzkám a dalším známým i neznámým Zuzankám všechno nejlepší. Zdraví, lásku, pohodu a splnění tří velikých přání. (inlove) (sun) (f) (f) (f) (^) (d)
  A speciální přání sestře Zuzce. Ať je dnešní noc jasná a pozorování perseidů na Jizerce se daří. (*) (*) (*)

 18. Zano, já se nad na tu Šumavu vypravím. Jen aby byla ale tak hezká, jako na tvých fotkách! A prosím tě, chápu, že kondici si musíš vylepšit, ale fuň opatrně, jo?
  Já se tady vztekám, protože výjimečně nemám na víkend práci, tak jsem se chystala, že budu pracovat na zpustlých pozemcích, co jen ruka s tenisovým loktem dovolí, a ono venku co? (rain)

  1. Aleno, Šumava se ti bude líbit. Je to taková podobná krajina jako u tebe, jen vyzvětšovaná 😉 .
   Tady trochu pršelo v noci, ale teď se docela vyčasilo. Teda žádný vedro (chuckle) .

 19. Doplnenie:jasne,že všetko najlepšie každej Zuzanke,absolutne som netušila,že i Rpuť je Zuzi-teda nestíham si to pamätať,/roky a tak…A aká som bývala sokolica,,,/

  1. žjůůůůůůůůva, no jo Zuzana :O !!! tak zano, Rputinko, Zuzko – a taky ty moje chlupatá Zuzanko (h) , přeju všechno nej nej a budu muset vymyslet nějakou spešl dobrůtku (h) (h) (h) (h)

  2. Snad napotřetí – milé Zany, Rputinky, Zuzky z hor a vůbec všechny Zuzanky známé i neznámé, přeju vám všechno nejlepší k svátku. (h) (f) (h)

  3. Všem Zuzankám všechno nejlepší k svátku! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  4. Všem Zuzankám známým i neznámým vše nejlepší (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 20. Milá Zano,
  dík za hezký výlet na Šumavu s krásnými fotkami!Já tam párkrát byla,když byl starší syn na vojně a měla jsem štěstí na hezké počasí.A prosím,s nachozenými kilometry to nepřeháněj,aby se srdíčko moc neunavilo.

 21. Zano,prekrásne,ja som nikdy na Šumave nebola,len som čítala knižky,ktorých dej sa odohrával na Šumave.Zdá sa mi,že niektoré boli od Klostermanna/?/Dnes sa v práci budem fotkami vytešovať.
  No mám dojem,blížiaci sa istote,že dnes máš sviatok.Tak všetko naj naj a k tomu všetkz radostné smajlíky,ktoré mi nejdú/ruže,dort,sklenička.
  A trochu OT:teda dámy,okrem príjemného pocitu,že u Myšky a Pu je po smutku veselo,tak skvelé myšlienky o vovcích a ucházejících dlavcech nemajú chybu.

  1. Verenko, díky za přání 🙂 . S tím Klostermannem máš pravdu, hodně ho na Šumavě připomínají.

  2. Verenko, s Klostermannem si to pamatuješ dobře. Hodně ho připomínají (Klostermannova chata, cesta a tak). A Šumava je moc hezká, hlavně šumavské pláně, kde jdeš skoro po rovině ve výšce nějakých 1000 metrů nad mořem 🙂 .

 22. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další „procházky“ – tentokrát Šumavské (wave)
  Jeřabin je tady letos nějak míň – jak u nás na zahradě, tak v Jizerkách. Kvíčaly budou mít smůlu.

  Jdem do lesa – v noci dost pršelo, tak suší určitě nedojdeme

  1. Tady jich letos taky bylo jen maloučko. Není jeřabinovej rok… Ale jinak ty stromy vypadaly zdravě.

 23. Milá Zano, dík za přiblížení krásné Šumavy. Strávil jsem tam 2 roky 1963 – 65 na vojně a pak jsme ji prošmejdili s Mílou na našem svatebním vandru v roku 1966. Jo a po cestě z Antýglu na Kvildu už žádný borůfky nerostou??? Tehdy jsme je mlsali… Ovšem většina těch nejkrásnějších míst byl tehdy zakázaný vojenský prostor, kam jsme samo sebou vlezli a ze kterého jsme byli vyhnáni.

  1. Helemese, spolklo mi to odpověď, snad tu za chvíli nebude dvakrát 😛 .
   Georgi, jsem ráda, že jsi aspoň takhle nakouknul. Šumava je pořád krásná, borůvky rostou – a všecko ostatní taky.
   Rostou i baráky – na Šumavě se v posledních letech hodně staví, myslím, že už by to pomalu mohlo stačit. Ale naštěstí většina toho, co se nově postavilo, oko neuráží.

 24. Milá Zano , ach Šumava (h) Za našeho šestiletého pobytu v Bavorsku jsme téměř každý týden trávili na české straně (bylo po revoluci). Když jsme nejeli do Prahy, bývala to převážně Šumava – oba jsme to tam milovali a nachodili spousty km (manžel dopředu naplánoval). A tvoje fotky nám tu krásu připomněly a všechna zmíněná jména se nám vybavila. Na Churáňově jsem si prvně nasbírala podběl (pak jsem slyšela, že je tam snad chráněný, ale to já nevěděla). Do té doby jsem si uvědomila, že jsem ho jen znala, ale nikdy nepila. Opravdu chutná, jako když si dáte do čaje med. Manžel si jím vyléčil chrapot. Dívala jsem se nejprve na fotky a tak když jsem došla k fotce rozhledny na Javorníku, říkala jsem si, že je nějaká „jiná“. Až pak jsem si přečetla, že je nastavená. A ano, pamatuji si, jaký to k ní byl výšlap. A několik šumavských zarámovaných fotek (Modrava)mi zdobí zeď koupelny. Bohužel mi zase rajče nebere komentáře (i když jsem přihlášená), tak tímto tleskám, klaním se a děkuji za krásnou procházku Šumavou.
  (clap) (bow) (rose1)

  A Epulko (pode mnou), jaká byla vyjížďka na kanoi a koních ???? Doufám, že se můžeme těšit na reportáž a fotogokumentaci.

  1. Milá Maričko, mám vždycky radost, když se lidé, co žijí daleko, aspoň virtuálně se mnou kouknou do míst, kde dlouho nebyli.
   Napíšu ti 🙂 .

 25. Zano, jako vzdy krasa 🙂 . Sumava je moje srdecni zalezitost. Nez jsme odjeli za more, tak Sumave patrila cast nasi dovolene.

  1. Epulko, moc se těším, že taky něco napíšeš – o výletech, co jsou trochu z ruky 😉 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN