PRÁVA ZVÍŘAT: Mezinárodní den zvířat bez domova a svíčkové vigilie

Dovolujeme si oznámit, že 18. srpen 2012 bude už 20. výročím Mezinárodního dne zvířat bez domova a vigilií za oběti přemnožení, iniciovaným v roce 1992 Mezinárodní společností za práva zvířat a uvedeným v Přehledu mezinárodně významných dní. Slaví se vždy každou 3. sobotu v srpnu. Letos tedy v sobotu 18. srpna.

 

Pořádání Mezinárodního dne a vigilií pokládáme za mimořádně důležité zejména v této zemi, kde orgány státní správy proti přemnožení a utrpení nikým nechtěných zvířat téměř nic nečiní, ačkoli zákon na ochranu zvířat proti týrání platí již 20 let. Kastrační program vázne a opuštění zvířat zájmových chovů včetně množíren zvířat a jejich týrání hladem, zimou a neposkytnutím veterinární péče jsou nadále beztrestné.

Pořádání Dne a vigilií je účinnou akcí, která upozorní zástupce obcí i veřejnost na zbytečné utrpení přemnožených zvířat. Často se daří přesvědčit místní majitele koček a psů, aby svůj vztah ke zvířatům zlepšili, nemnožili je a nechali je kastrovat. Je ale také důležité zviditelnit dysfunkci zastupitelstev obcí placených daňovými poplatníky.

Většina těch, kteří se na obec obrátili s nalezenou kočkou či kotětem, má totiž tu zkušenost, že je i s kočkou vyhodili, protože obec útulek nemá. Je třeba prosadit změnu, která zabrání nekontrolovanému množení koček a psů, jejich strádání na ulici či v množírnách, jejich týrání a utrpení.

Je nutné přimět obce k odpovědnosti za provádění kastračního programu opuštěných zvířat podle §24 odst. 1 zákona na ochranu zvířat, §46 písm. c) vet. zákona a §13b odst. 1 písm. d) zákona na ochranu zvířat, aby obec sama nebo ve spolupráci s jinou obcí nebo jinou osobou zřizovala a provozovala útulky pro toulavá a opuštěná zvířata a prováděla regulaci populace opuštěných zvířat podporou sterilizace. Dosavadní nečinnosti obcí nahrává i znění zákona, v němž se o útulcích uvádí, že je „obec může“ zřizovat, a počítá se pouze s „regulací populace omezováním nekontrolovaných zdrojů krmiva.“

S těmito problémy nejlépe seznámíte zastupitele obcí a veřejnost pořádáním Dne a vigilií ve vašich útulcích nebo v příhodných lokalitách vašich měst a obcí. Pokud si navíc vystavíte svůj charitativní obchůdek a představíte kočičky či pejsky k umístění ať již fyzicky či na table, získáte nejen penízky na péči, ale mnozí z „chlupatých exponátů“ najdou i láskyplný domov.

Dovolujeme si vyzvat všechny spolky na ochranu koček a psů, včetně stávajících útulků, azýlků a bytových depozit, aby uspořádaly vlastní akce za účelem prosazení dostatečného počtu útulků, za řádně fungující kastrační program opuštěných koček a také k uctění památky na zemřelá zvířata. Nemělo by se zapomenout ani na ochránce, kteří svůj život zasvětili opuštěným a týraným zvířatům. Ty, kteří potřebují poradit s uspořádáním akce, prosíme, aby se na nás obrátili, buď mailem na info@kockaapravo.cz nebo telefonem 257 923 106, mobil: 731 601 008.

Všechny ostatní soucitné lidi, příznivce a přátele zvířat vyzýváme, aby se k oslavám Mezinárodního dne a k svíčkovým vigiliím připojili, ať již vlastní akcí či domácím obřadem a zapálením svíčky za chlupaté kámoše, tak případně zapálením svíčky na našich stránkách Virtuální vigilie.

Prosíme, v sobotu 18. srpna v 18. hod. vzpomeňte na zemřelá zvířata, napište na papírek jméno svého zemřelého kamaráda, nebo vzpomeňte na kočky, které jste viděli na ulici a nemohli jim poskytnout domov, či vás zaujal starý pejsek v nabídce útulku, který zemřel, protože se pro něj nenašel domov. Položte před sebe fotku, obrázek, jméno zvířete, zapalte svíčku, řekněte básničku, modlitbu, prosbu o odpuštění, chvilku si s nimi povídejte…

Děkujeme za vzpomínku na zvířátka.

Kontakt: Alice Oppová, tel. fax: 257 923 106, mobil: 731 601 008, e-mail: info@kockaapravo.cz, www.kockaapravo.cz

 

Pokud vás zajímají předešlé oslavy Mezinárodního dne zvířat bez domova a svíčkové vigilie, prohlédněte si fotografie některých úspěšných událostí z 38 států US a 18 zemí včetně naší republiky, kterými se prezentovala První společnost v Černošicích a v Příboru klikněte na video slideshow http://www.isaronline.org/index.html anebo se podívejte, jak dopadly první oficiální oslavy Dne a vigilie v Černošicích http://www.kockaapravo.cz/oznameni-clanek.php?id=218

Zaslala Mirka Richterová

Aktualizováno: 2.8.2012 — 22:31

68 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Po přečtení diskuse k článku tady musím pochválit naše (v tomto směru) osvícené radní. Česká Lípa posílá finance nejen na psí, ale i na kočičí útulek – je za tím hodně práce a přesvědčování a nějaký čas to trvalo, ale podařilo se. A letos se dokonce v rozpočtu našly i penízky na kastraci bezprizorných koček, takže postačí, když všímavý občan dá tip a útulek Bona (máme vedle ve spřátelených stránkách) může kastraci zařídit. To si zaslouží (clap) , ne?

 2. Jůůůů , já to dole přehlédla. Františka je na světě. Tož vítaj děvčico malá. Ať Vám dělá ratolest jen radost a Vy jí taktéž, Xerxovic. (y) (h) (wave)
  Moje tchýňka byla taky Fanynka. (inlove)

  1. Připojím se s gratulací sem, dole už je to kapánek nepřehledné:
   Blahopřeji k narození Františky, všichni si tu velkou radost pořádně užijte! (rose1) Jak asi Vilík přivítá minisestřičku? 🙂

 3. dole padlo, že „Happening je príma věc, ale těm zvířatům myslím moc „nepomůže…“

  nemylte se prosím – to, že my tady, my holky potažmo kluci co spolu mluvíme, něco víme – neznamená, že to vědí všichni a všude!!!!!

  opravdu ne ;( (n) (shake)

 4. Vigílie mi nejsou svým stylem blízké a provozovat je nebudu, ale každá akce, která vhodným způsobem upozorní na problémy bezprizorných a přemnožených zvířat je dobrá. I když nám tady to přijde divné, je skutečně ještě dost lidí, kteří o tom nevědí nic nebo nějaké ty bludy, takže osvěta je potřeba.
  Pokud jde o názor, že si fenka musí na sebe vydělat, také jsem se s tím setkala a dost mě to šokovalo – už proto, že vím, že na opečované feně a štěňatech se prakticky vydělat nedá, vůbec, když jde o voříšky, kde se cena nemůže pohybovat vysoko. Potom je jasné, kde se na ten zisk ušetří, že…
  Pokud jde o zvířata u nás na vsi, tak soustavná osvěta a příklad mých vlastních zvířat zatím vedl k několika vykastrovaným kočkám v okolních domech, mnoho dalších dostává antikoncepční tabletky nebo injekce, byť se snažím vysvětlovat, že to není ideální – už kvůli možným zdravotním komplikacím. Jenže vesnické kočky málokdy žijí tak dlouho, aby se to stihlo projevit, takže tady to zatím s osvětou selhává.
  Toulavých psů tu moc není, pár známých případů „samostatně se procházejících“, ale žádná katastrofa. Když se u nás na vsi najde cizí pes, máme k dispozici kotec ve stodole jednoho dobrovolníka a snažíme se dohledat páníky. Vesnice určitě nemá peníze na útulek, ale zvířata se tu nemají nejhůř, což je hodně zásluha našeho starosty, který je pejskař a na tyhle věci dbá – ostatně tady bych obecně řekla, že osobnost starosty je v těchto případech hodně důležitá, protože on může aspoň určit základní směr, jak obec k problému bezprizorných zvířat přistupuje.
  Celkově bych řekla, že přístup ke zvířatům na vesnicích je hodně generační záležitost – mladí jsou podobní mladým ve městech, tady už není takový rozdíl, jako býval dřív.

  1. Milá Dede, jestli pak jsi četla můj ranní příspěvek níže. Je vidět, že když dva dělají totéž , může to být v globále hóódně užitečné a takmer sme sa shodly. 🙂 (y) (wave)

   1. No podívej, toho jsem si nevšimla 🙂 Možná jsou naše vísky i podobně velké, ne? (sun)

 5. Souhlasím z Xerxovou a celý se ježím při formulaci „je nutné přimět obce k odpovědnosti“. To snad nemyslíte vážně. Majitele a množitele je nutno přimět k zodpovědnosti. Ty člověče jsi zodpovědný za svou růži, jak napsala Xerxová, ne obec. Obce s rozpočtem obvykle poskakují po jedné noze na okraji propasti.

  Malý princi, co s tvou růží?
  Je říjen, z hor táhne mráz,
  teď aby ses o ni třás!
  K horám běž, růži chraň,
  její trn je slabá zbraň.

  1. O.T. Známá (v Praze) se chce zbavit cca 10 kg starší, ale nezahmyzené rýže. Myslí si, že by se mohla hodit v některém psím útulku. Prosím o názory, zda je to vhodné, a popřípadě o kontakt na zájemce.

   1. Rýže je vhodná jako příloha k libovému masu při zažívacích potížích. Nevím, jak moc útulky vaří pro své svěřence. Pro psy je rýže jako příloha k masu výborná. Samotná je jako krmivo málo výživná (málo bílkovin).

  2. Není-li princ k dohledání, musí za něj alespoň v tom nejzákladnějším někdo zaskočit. Obec je v tomhle případě k zaskakování celkem vhodný kandidát.
   Ono to „měl by se postarat XY“ dost často nefunguje.

 6. Já tu budu za cynika. Happening je príma věc, ale těm zvířatům myslím moc nepomůže…
  Pomohou nenápadní lidé, co si z útulku vezmou i staršího „neperspektivního“ pejska.
  Nebo ti, co si dají práci, toulavé kočky odchytí, odvezou k vetovi, opatrují a vypustí. Pro tyhle případy máme fond a fakturu rádi proplatíme.
  Je jasné, že se tak nepomůže všem, ale někde se začít musí.

  1. Zani, přidám se k tobě. Jsem asi odporná realistka a přikláním se spíš k té kapce, která kape do toho správného škopíčku. Já vím, že jedna, dvě, pět, deset kastrovaných koček je málo, ale …..

 7. Osvěta jde pomalinku, ale jde. Tam, kde je náš domeček, už se najde pár lidí, kteří svou kočku vykastrují. Pravda je, že ti od naproti to nejsou.
  Výsledkem je stálá veterinářská služba z blízkého města. Prý si všimli, že od nás k nim dojíždí stále více lidí na očkování a ošetření zvířat (při 1 hodině denně pro malá zvířata zdejšího stálého veterináře se nelze divit), tak u nás otevřeli pobočku.

  Já už dnes jsem také militantní zastánce kastrací, ale kdysi dávno Micinku jsme nechali „mít“ koťata. Prozřetelnost CD nám pomohla v podobě milovaného jedináčka Micánka, ale došlo nám, že tohle nejde. A od té doby, co jsem nechala vykastrovat luxusní čistokrevnou kočku, už nemám slitování vůbec. Ale pravda je, že je to velmi těžce zvladatelný boj s nejrůznějšími předsudky.

 8. Teď jsem si vzpomněla, že jsem včera zachytila v rádiu, které mi tady většinou pořád hraje, hodně zajímavý rozhovor s veterinářem z pražské kliniky. Bylo to na ČRO 2, odpoledne, zkusím to najít, jestli budu mít čas.
  Pan doktor hovořil hlavně o množení psů, a to i v papírových chovech. Poprvé v životě jsem se pokoušela dovolat do rozhlasu, chtěla jsem se zeptat, jestli si nemyslí, že je už psů prostě moc a pokud ano, co by viděl jako řešení. Bohužel jsem se nedovolala, on to byl krátký pořad, ani ne půl hodiny.

 9. Myslím, že u nás na vesnici by asi starosta nechtěl útulek, ale určitě by přivítal aktivistu, který by se staral o shánění peněz na kastrace a podobně.
  Bohužel se nepočítá s tím, že se štěňata či koťata udají, spíše “ nechá se jí jedno „, jestli to znáte

  1. ono házet starost na obec je hodně nešťastné… Lidi by si měli být odpovědni za „svou růži“. Je to děsné, ale nedivím se starostům, kteří mají hodně napnuté rozpočty a splácí dluhy za plynofikace a čističky a osvětlení… , že je jim třeba bližší dotace školky než dotace toulavých psů a koček. Ono se to i podstatně hůř obhajuje. Je to přesun povinností na někoho jiného, než na nezodpovědné majitele (množitele)

 10. Kastrace na vesnici je iluze.
  1) Nikdy SE TO NEDĚLALO
  2) rodiny mají většinou nižší příjmy, 650,-Kč za kastraci (u zdejšího veta) jim připadá moc. Leda tak kocoura, který se pouští do domu, aby jim tam nesmrděl.
  3) Kočky na vsi mají kratší život a lidem to připadá na těch pár let zbytečné.
  4) A často tomu brání hlavy rodiny, kterým to přijde moc osobní.

  1. Ad 4 – musela jsem taky doma bojovat, abychom nechali šmiknout kocourky. Manžel vyměkl, až když jsme našli našeho Garfieldka uprostřed vesnice sraženého autem. Byl to můj první kocourek, kterého jsem piplala od koťátka (myslím, že neměl ani těch sedm týdnů, jak tvrdil majitel kočky), vyrostl s Fleurčou, uměl přijít na písknutí, neskutečný mazel…Žádný z dalších už nebyl takový, a i když už jsou to čtyři roky, co umřel, tak je mi to dodnes strašně líto, že jsem tehdy s tou kastrací váhala. ;( ;(

  2. Milá Rputi, nikdy neříkej nikdy. Najde se pár zabedněnců z každé vsi, kteří budou tvrdit tebou popsané v bodě 1. Ale dnes, v době, kdy si zřizují i lidé z vesnice, na vesnici bydlení městského typu,začínají chápat, že neřízené množení voříšků a koček na dvorku jaksi nelze. Pozemky k obhospodařování se pronajímají zemědělským společnostem, farmám, ty jsou na malé vesnici zhruba 1-3 a hospodaří farmářským stylem. A tak v nových domcích většinou zvířata nejsou a když jsou, bydlíkují doma v posteli, max. v oploceném kotci vedle bazénu a pískoviště. Bezprizorní pes se dá umístit poměrně slušně, ponechá.li se určitou dobu ve vystavěném obecním kotci a dostane základní veterinární ošetření a krmení. Pes se dá většinou umístit. Kočky se drží doma i když jsou venkovní a není snad jediné domácnosti, kde by nebyly pod kontrolou. je zajímavé, že v posledních letech ani nemívají velké množství koťat.
   Je to věc výchovy a přístupu. Lidé z vesnice pomalu přijímají i jiná pravidla, která byla zažitá celé věky, vždyť i ve městech se leckdy názory různí a ne všechna města a maloměsta mají útulky a kastrace pod kontrolou. Je to hlavně taky o osvícených lidech, přátelích zvířat.
   Mám vzorný příklad z Nového Jičína, kde si dvě odvážné ženy vydupaly placení nákladů na kastrace koček, jedna z nich je veterinářka a druhá moje bývalá spolupracovnice,která kočky ošetřuje, včetně karantény a umisťuje.
   Kastrace na vesnici,či venkově není iluze, vždy je to o osvětě a o lidech. I malá kapka úspěchu v osvětě je povzbuzením do další práce s lidmi a zvířaty. (wave)

   1. Někdy mám pocit, že s kočkami je to horší na některých městských
    sídlištích, než na vsích. Psi ve větších městech obvykle bezprizorní nejsou (nebo ne dlouho).Vše je v lidech a je to otázka osobního přístupu. Nerada zobecňuji na úroveň město versus ves.

 11. Bydlím na vesnici a vím, že tady by se podobná aktivita s podporou nesetkala. Spoustu práce tu odvedou tzv. „kočičí matky“- pomáhají umisťovat koťata a přemlouvají lidi ke kastracím. Spousta z nich to ale stejně nikdy neudělá. Proč? Protože kastrované zvíře je znehodnocené. Kočka nechytá myši, pes jen žere a nic po něm… a můžete si říkat, co chcete, stejně je nepřesvědčíte. Hezká fena by měla mít štěňata, aby se zaplatila a něco vydělala. Ve většině domků tady je pes, obvykle nejeden- nemají se nijak špatně, leckteří pobývají v domě, ale otázku jejich množení nikdo řešit nechce. Však ty štěňata se vždycky nějak udají. A papírové psy tu mají hlavně myslivci a pak pár bláznů, jako jsem já…
  A útulek obec zřizovat nebude, peníze jsou potřeba na jiné věci.

 12. Nevím, co by pomohlo. Obce nemají peníze na jiné věci, útulek není levná záležitost. Tím víc obdivuji polosoukromé útulky a jsem ráda, že můžeme občas přispět na kastrace a útulky.
  Lidé si zvykli na levné věci ze supermarketu a o kvalitní štěňata je menší zájem (i když vzhledem k tomu, jak se někteří ke psům chovají jsem ráda, přece jen vybírám, komu je nechám).

  OT (jen částečně). Absolvovala jsem s holkama nepovinné vyšetření očí (u nás se nepožaduje, ale u fletů je vzácně katarakta – šedý zákal čočky – který je dědičný a začíná už po roce věku). Závěr: oči prosté dědičných vad. Konečně jsem viděla známého MVDr. Beránka. Chápu, že mu Karolína věří, je na něm vidět, že je odborník a má pěkný přístup ke zvířatům.

  1. Ano, věřímu mu. Hlavně je to člověk, který netahá zbytečně peníze z kapes. Při posledním vyšetření provedl kompletní rozbor tkání z Ríšova čumáčku. Zdarma! Prý platit budu až po skončení vyšetření, na kterém se máme začátkem srpna dohodnout. Tak jsem mu volala, kdy by měl na Ríšu čas a informovala ho o tom, jak to s čumáčkem vypadá. A zeptala se ho, co budu platit za jeho ošetření. NIC! Prý to měl diagnostikovat už při prvním ošetření a protože to neudělal, považuje to za svoji osobní chybu a tudíž po mně nic nechce.

   1. Já u něj byla jen chvíli na preventivním vyšetření, ale jeho přístup se mi také líbil.
    MMCH jak to vypadá s Ríšánkem? Postupuje to, nebo se to drží? Moc mu držím palce.

    1. taky zdravím Ríšánka, průběžně mu držím palečky a on si pokud vím užívá svých dnů bez jakýchkoli mráčků – pro něj takové jsou, jen a jen hezké a šťastné (h) (h) (h) (h)

   2. Přidávám se s pozdravem pro Ríšulu a držením palců ať je setrvale dobře. Často na Vás všechny myslím, jak táhnete na hřbetě ten kříž…tak ať je aspoň lehkej, když už se nedá zahodit (h)

  2. Ríšánek střídavě oblačno – někdy se ráno probudím a zírám na škaredý mokvavý flek, občas i kapka krve, jak si to v noci rozdrápal, očičko má maličké a pořád si to drbe. Jindy se proberu a z oka do oka zírá čumáček, který vypadá, jako kdyby byl bez problémů, očičko velké a jen malý flíček, který je lehce růžový. Ale nic, hraje si a baští a mazlí se a dovádí……….. nevypadá na to, že by rád za Duhu!

 13. Ano, je potřebné stále připomínat, že je neetické množit psy i kočky a že je třeba (zejména) volně se pohybující kočičky kastrovat, kastrovat a zase kastrovat.
  Jsem moc ráda, že Zvířetníci dlouhodobě pomáhají kastrovat kočenky, finančně i osobní účastí. (y) (h) A připomínám, že stále máme volné prostředky na kastrace, tak kdyby někdo věděl, kde je peněz potřeba a stal se garantem akce, prosím ať se obrátí na Zanu nebo osloví Zvířetníky přes Hady.
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Koukám, že jsme se myšlenkově sešly (fakt jsme neopisoval). I když je naše pomoc jen kapka, nepodceňovala bych ji. Z takových kapek vzniká proud. V zemích, kde se povedlo omezit toulavá zvířata také začínali dobrovolnou prací…

 14. Myslím, že svíčkové vigilie osobně pořádat pro svá zvířátka nebudu, ale určitě bych je pořádala pro ty, kteří živoří. A je jedno zda bez člověka ( nechce se mi psát pána ) či s ním. Když jsem se nad článkem zamýšlela došlo mi, že zejména ke kočce většinou moji známí přišli tak nějak mimo plán, jenom moje ségra si dvě koťata koupila, ale budiž jí ke cti, prostředního Bobeše si přivezla z útulku.Takže těch bezdomovců je stále mnoho a mnoho a hlavně u koček je opravdu jediné řešení důsledný kastrační program. U psů snad opravdu tvrdé tresty

 15. Jj – chtělo by to akci „Nekupujte od množitelů“, protože dokud se bude nakupovat, dotud množitelé budou… (punch)

 16. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dokud nepoleví móda zvířecí, dál se bude množit… Osvěta je potřeba, jen si nejsem jistá, že se vždy dělá vhodnou formou.

  Měla jsem jet do Prahy, ale vše je jinak. Držte palečky, Fáňa chce asi dneska vykouknout na svět (inlove)

   1. už můžeš pustit. Františka je mnohem větší, než byl Vilém. Má 2750 g (chuckle) , prý je krásná a hlučná (inlove)

    1. Gratuluji a přeji malé hodně zdraví a štěstí v životě. (h)
     Vy jste nějací rychlí v rodině všichni. V jednu chvíli píšeš, že se dere na svět a za půl hoďky je hotovo (chuckle)
     Hlavně ať jsou obě v pořádku, první krok se povedl (y) (rose1)

     1. no – telefonovali v noci, ať nejezdím, že mají jiné starosti… No a moje ranní prosba se potkala se smskou, že je hotovo. Malá šla císařem (ten minulý se nepovedl a tak teď ještě opravují následky – i proto se nesměla narodit Fáňa normálně a byl to docela fofr)

      1. Tak to jsem se ani nenamohla … 😉
       Tak gratuluju a přeju Fáně i mamině všechno nejlepší :*

      2. Tak Fanynka už je na světě! Přeju hodně zdraví mimišce i mamince a té druhé zejména pevné nervy při péči o dva malé potomky- ten první rok je to kapku o nervy, pak už je to prima. (h) (rose1)

    2. Tak milá Františko – ať se ti na tom našem šišatém světě dobře žije (h) (hug) (h) (hug)
     A celé rodině přeju zdraví a hodně sil (nod)

    3. František vítá Fanynku (h) (wave)

     A dnes je stejně dobrý den na miminka – přidávám skorobratrance Dominika před hodinou a ještě kamaráda Matouše těsně po půlnoci.

     1. Týno (inlove) , vaše rodina je nějak s Xerxovými domluvena? Že tak vždycky rodíte pospolu. (chuckle) (y)

     2. Jůůů, ať žijí miminka, Fanynka i maminka i ostatní novorození drobečkové (h) (^) (sun) (f) .
      A nechte maminky taky trochu vyspat, písklata (inlove) .

    4. Gratuluju a přeju zdraví a štěstí, ať z ní mají jenom radost. (h)
     A hlavně aby byly obě v pořádku. (y)

    5. Gratuluju a přeju zdraví a štěstí, ať z ní mají jenom radost. A hlavně aby byly obě v pořádku. (y) (h)

     1. nejdřív nic a teď je to tu dvakrát… no nevadí, ať jsou tuplovaně zdravé i šťastné 😉

    6. Gratuluji, vítám Fanynku na svět. Ať se jí daří ve všem, co bude v životě dělat. (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

    7. Gratuluji všem zůčastněným a Fanynce navrch, zdraví, štěstí, dlouhá léta a vůbec ,ať je jí na tom našem světě moc hezky (nod) (nod) (nod) (party)

    8. Tak ať se maminka pěkně hojí a Františka (to je stejně krásný jméno), pěkně bumbá, spinká a roste (f)

     1. Mamina teď byla na kontrolním ultrazvuku a snad se vše povedlo opravit. Zítra by snad mohla z JIPky jako po „normálním císaři“. Spadnul nám balvan, přeci jen o té neměřitelné tloušťce (tedy netloušťce) děložní stěny jsme věděli… Fáňa měla od pana doktora daný termín vstupu na svět, ale spočítali ho na její vkus pozdě – už byla zvědavá.

    9. Tak malá Fany už je tady. Vítej holčičko! Vzpomněla jsem si na Bergmanův film Fanny a Alexander. Tohle bude zcela jiný příběh : Fany a Vilík. Tak ať se ti Fanynko na světě líbí a hlučná můžeš být alespoň tě nikdo nepřehlédne. Že jsi krásná je samozřejmé a Vilík tě přece ochrání ode všeho zlého. (inlove) Gratuluji rodičům a prarodičům! (h) (h) (h)

    10. Františce přejeme do života jen to nejlepší (h)
     Rodičům a prarodičům posíláme gratulaci (handshake)
     A mamince držím palce, pěsti, tlapky, ploutve … zkrátka vše, ať je brzo fit a může se naplno radovat z dcerky (y)

  1. Hurá, Fanynka je tu! (inlove) (party) (f) (f)
   Moc a moc blahopřeju, ať jsou zdravé a spokojené i s maminkou (h)
   Zase mizím, ozvu se odpoledne 🙂

  2. To jsem nakoukla v pravou chvíli, vítám Fanynku na světě! (h) A všem zúčastněným gratuluju.

  3. Koukám, že mi zmizela ranní gratulace, asi jsem psala moc rychle po sobě.
   Tak ještě jednou: Milá Fanynko (h) , vítám Tě na světě
   (h) (f) (sun) (f) (sun) (f) (h)
   a přeju hodně zdraví Tobě i mamince, jakož i bráškovi, tatínkovi, babičce, dědovi …. (chuckle)
   Jsem zvědavá, co na Tebe řekne (bat) .

   1. Fáňe gratuluji k výběru smečky a přeji zdraví, lásku, pohodičku a spoustu zábavy. A mamince zdraví a zdraví a zdraví (inlove) (h) (hug) (sun) (f) (f) (f)

  4. Šmarjá Jósef ! Tak ať jsou holky zdravé, silné a máte je brzy doma ! To jsou parádní zprávy a takovej hezkej datum na narození. To budou letní oslavičky narozenin ! Do vínku přeju nastokrát zdraví, lásku a pohodovou povahu ( jako má starší brácha) (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN