ROZHLEDNÍK: Dreamtime story – První východ slunce

Nemám rád chladné počasí. Naštěstí v mé zemi je vždy teplo a někdy až přílišné horko. Byly ale časy, kdy bylo všude chladno a vlhko. Když se ráno dívám, jak vychází slunce, tak si vzpomenu, že byly časy, kdy slunce vůbec nevycházelo. Jsem moc rád, že nyní slunce každé ráno vychází a dny jsou pak teplé a příjemné. Že mohu naslouchat zpěvu ptáků a zvěři jak chroupá svoji potravu.

 

Před dávnými a dávnými věky, v době Dreamtime, byla Země temná. Nikde nebylo světlo, všude byla tma. Ohromná šedivá pokrývka mračen nedovolila světlu a teplu ozářit Zemi. Byla velká zima a všude bylo vlhko a černo. Velká masa mraků visela nízko nad obzorem. Byla tak nízko, že zvířata se musela pod nízkými mraky belhat a plazit. Pštros Emu se šoural s krkem sehnutým až k zemi; klokan nemohl skákat; žádný pták nemohl vzlétnout výše než metr od země. Jedině hadi a ještěři byli docela spokojení, protože se odjakživa plazili po zemi.

Zvířata se tak plazila a belhala po vlhké, temné zemi a hledala potravu. Ve tmě však bylo velice obtížné potravu najít, a tak se často stávalo, že i několik dnů nic nenašla a byla o hladu. Wombat už měl dost toho, že lidé do něj ve tmě stále vráželi a o něj zakopávali. Tak si vyhrabal velkou noru, kde se naučil velice dlouho spát.

Posléze to byli ptáci, kteří se rozhodli, že už toho mají dost. Svolali poradu veškerého zvířectva. Straky, které byly chytřejší než ostatní ptáci, navrhly plán.

„Nemůžeme létat, protože obloha je příliš nízko. Je potřeba oblohu zvednout. Když všichni nasbíráme klacíky a větvičky, tak jejich pomocí můžeme oblohu vyzvednout výše. Pak budeme moci létat na obloze a na zemi uvolnit místo pro ostatní“.

 

 

Všechna zvířata souhlasila, že to je dobrý nápad a vydala se sbírat větvičky. Každá straka si vybrala co největší a začala tlačit oblohu nahoru.

„Podívejte, ono to funguje! Obloha se zvedá!“

Pštrosi emu, klokani, wombati a varani goany seděli, a sledovali jak straky pomalu tlačily oblohu výš a výše. Protože straky byly velice chytré, tak se záhy naučily používat větvičky jako páky. Prvně vyzvedly oblohu na nízké kameny, pak na nízké kopce. Zvířata sledovala, jak se straky namáhají a pomocí větviček zdvihají oblohu na blízké pohoří.

„Munumuck, munumuck, konečně můžeme chodit po okolí,“ volala zvířata.“

Bylo ale stále temno, i když emu už mohl vztyčit svůj dlouhý krk. Klokan se už mohl pohybovat dlouhými, plavnými skoky. Straky však stále tlačily oblohu výš a výše, až ji vytlačily na nejvyšší horu v celém kraji. Pak ještě naposledy, s velkým úsilím, zatlačily na oblohu. Tato vyletěla vzhůru a při tom praskla. Prasklinou okamžitě zalilo krajinu světlo a blahodárné teplo. Zvířata žasla nad světlem a teplem, ale ještě více obdivovala neuvěřitelnou krásu třpytícího se Slunce – Ženy. Celá obloha se koupala v nádherných rudých a žlutých barvách. Byl první východ Slunce.

Straky, rozradostněné veškerou tou krásou, světlem a teplem začaly hlasitě zpívat. Jak se jejich štěbetání nese krajinou, tak Sunce-Žena pozvolna vstává a počíná svoji pouť k západu. Od nynějška, každé ráno, když se Slunce-Žena ve svém východním táboře probudí tak rozdělá oheň, aby si připravila louč z kůry stromů, kterou pak ponese celý a každý den po obloze.

Oheň je to, co poskytuje první světlo za úsvitu. Slunce-Žena se krášlí, namaluje se rozdrcenou okrovou hlinkou a mraky se tak rozzáří nádhernou, měkce červenou barvu. Pak pozvedne louč a započne svoji každodenní pouť po obloze. Když dospěje k západnímu konci světa, tak zahasí svoji kůrovou louč, sedne si a znovu se začne malovat jasně červenými a žlutými barvami aby byla náležitě připravena na svoji dlouhou cestu podzemím, zpět do svého tábora na východě.

A proto tak do dnešních dnů, každé ráno když se Slunce – Žena probudí a rozdělá oheň, ji všechny straky vítají svým hlasitým a krásným zpěvem.

 

 

Minulý díl najdete zde: http://naszviretnik.net/2012/07/10/rozhlednik-dreamtime-1/

Fotky k tématu tady: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Jirka_Chaloupka#

 

Do češtiny převyprávěl George Švehla

Aktualizováno: 23.7.2012 — 22:42

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak abyste věděli straky mne vyslyšely a posunuly popadlou oblohu nahoru, ta pukla a slunce svítilo celý den.
  (sun) A já tak měla druhý den v tomto roce bez bundy, šla jsem jenom v tričku. Není to báječné? (clap) Teď jen aby to pár dní vydrželo.
  A k večeru jsem sledovala Slunce – Ženu jak se líčí a pudr kolem ní jen lítal. 😉

 2. Děkuju za přízeň a pochvaly. Eště zpychnu, chicht. Aby bylo jasno, australské straky jsou trochu jiné než evropské. (větší – asi jako evropský havran, uřvanější, vyčůranější a v době hnízdění agresívní i na lidi). Tady je o nich více. http://en.wikipedia.org/wiki/Australian_Magpie Pro jeho „zpěv“ připomínající flétnu dostal přiléhavé české jméno „flétňák.“

 3. Cherokee Indiani maji taky zajimavou legendu o vzniku sveta. Uz si to moc nepamatuju, ale v jistou dobu zvirata nekolikrat upravovala vysku slunce od zeme, aby nebylo ani moc zima a aby je to nespalilo. Svym zpusobem je v tom vic evoluce nez v Genezi.

 4. Milý Jirko – moc jsem se tesila na dnesní vyprávení a nezklamalo. Straky mám – na rozdíl od nekterých – moc ráda. Hlavne proto, ze se mnou nezdílejí zahradu (chuckle) , a jsem presvedcená, ze jsou jedny z nejchytrejsích ptáku.

  Tesím se na dalsí úterý – bude se mluvit Mesíci – muzovi?

  Jo – a ty kresby se mi líbí

 5. Georgi, díky. Je to úžasně zajímavé, to chápání souvislostí. Nízké mraky – zima, nic neroste, hlad…
  Dlouhá nepřerušená historie. Možná vzpomínka nebo odlesk vzpomínky na nějakou obří katastrofu…

 6. Milý Georgi,
  tohle je nádhera, moc se těším na další díl. (h)

  Nádherné legendy o vzniku země mají i jihoameričtí indiáni. Ti měli dokonce pět po sobě vzniklých a postupně zaniklých sluncí, z nichž jedno bylo černé slunce jaguárů, kteří se vyhrnuli do světa naplněného temnotou a vše živé sežrali.
  Nakonec se bohové optali věštce, a ten sdělil, že rozdělají veliký oheň, jeden z bohů do něj vstoupí a stane se novým sluncem. Měl to být bůh války, ale ten ztratil odvahu a zalekl se žáru. Tak jej zastoupil chudý a prostý bůh úrody, ozdobený kukuřičnými klasy, který do ohně vstoupil a jako zlaté slunce vešel na oblohu, a kam jeho paprsky dopadly, tam se zrodil nový a dobrý život.

  Všechny tyhle legendy jsou úchvatné, díky za ně.

 7. Jirko, moc hezky se to četlo a tys to krásně převyprávěl do češtiny (clap) .
  Kdysi jsem viděla ve filmu (možná „Life of birds“ od D.Attenborough)o vynalézavosti ptáků. Tam straky použily nejen klacíky, ale i si dokázaly udělat “háček” na konci drátku aby vydolovaly červa a jiné kousky potravy z hrdla láhve. Takže australští domorodci s touhle bájí o strakách s klacíky vlastně daleko předběhli moderní důkazy o chytrosti těchto ptáků.

 8. Moc hezká pohádka – chtělo by se říci – eštééééé, prosím 😉 Jako dítě jsem hltala pohádky všech možných národů a etnik, které se mi díky bohatým knihovnám mých předků dostaly do rukou. Hrdinky dnešní pohádky mi evokovaly můj tehdejší údiv nad tím, jak některé národy ve svých pohádkách mají za hrdiny zvířata, která jiné národy považují za zloduchy. A úplně nejvíc mě vždycky trápilo, že spoustě evropských národů symbolizuje zlo vlk a v arabských pohádkách to byli zase zlí psi (headbang)

 9. Mám ráda tyhle příběhy původních obyvatel, někdy je zajímavé srovnat příběhy sousedních národů, jak s eliší a v čem jsou stejné. Kdysi jsme takhle probírala pohádky 🙂
  A že zrovna uječené straky dokázaly zvednout nebe? No, asi lidi zaujaly tím svým vřískotem, a tak je opentlili dalšími schopnostmi 🙂

 10. Děkuji Georgi za převyprávění. To je moc hezké vyprávění, takové jejich poudačky. Moc se mi líbí představa jak chytré straky postupně zdvíhají oblohu, která nakonec praskne a všechno se červeně a žlutě prosvětlí, vychází Slunce – Žena parádnice. (clap)

  Tak se mi zdá že obloha je tady zamračeně nízko a strak je plná zahrada. Co kdybych je požádala o pomoc. Potřebuji trochu tepla, letos jsem byla bez bundy venku v tričku jen jediný den. I když se trochu oteplí tak stejně ledově fičí. Už týdny nám noviny přinášejí zprávy o příchodu veder ale nějak to nevychází. Nejnovější zpráva je že teď přijde horko z Francie. Spoléhala bych víc na ty straky s větvičkami. (chuckle) Ty by jistě docílily že obloha pukne a my budeme oblaženi sluneční září a teplem. (sun) 🙂

  1. Hned bych ti, Velká kočko, poslala kousek místního vedra (sun) . Snad nakonec bude teplo i u vás (inlove) .

 11. To australské stvoření světla se mi moc líbí. Příroda je mocná čarodějka a Xerxová konečně ví, proč stráčata tak strašně řvou. (sun) 🙂
  Díky za pokračování,těším se na další. (h)
  Dreamtime, krásný název pro legendu. (wave)

  1. stráčata mají silnou konkurenci – mladé strakapoudy (hloupí a hluční) a mladé žluny (ještě blbší a ještě uřvanější)
   Fakt nemám ráda ptactvo (rofl) (rofl) speciálně kolem půlpáté ráno (o) (rofl) Netopýři (bat) jsou rozumnější – drží hubu (wait)

   1. Před oknem do ložnice máme velký kaštan. Na něm mají hnízdo straky. Před časem tu sekali trávu, traktůrkem. Stráčatům se to hrubě nelíbilo – ten rachot je hnusnej, naprosto je chápu. Ale přes jejich namíchlej řev tu sekačku nebylo slyšet 😀 .

   2. Všeho moc škodí, i netopýrů. Před pár dny jsme kvůli natírání sundávali okenice, odháčkovali jsme je ode zdi, otočili první — hele, (bat) , druhou … (bat) (bat) , třetí, co tam bylo? no, netopýr atd … zkrátka kolik okenic, tolik netopýrů. A že drží hubu, není pravda. Umí pěkně nasířeně vrčet, cvakat zubiskami, natřásat se, dělat se dvakrát tolcí (měřili cca 5cm tělíčko) a chňapat po dobrých lidech, kteří je chtěli odstěhovat do tmy za trámky. A sakrují i na člověčích frekvencích, a jak. Tak jsme je chvíli nechali tak a oni protřepali blány a zmizeli v blízkém lese. Asi tam čekají, až dáme okenice zpátky … (bat) (bat) (bat) (bat) ….

    1. chicht – porušuješ zákon – ničíš ložnice chráněným živočichům (rofl) Tak hezky rychle natírat a pověsit okenice zpátky (nod)
     A náhodou když loví a hezky si lítají, tak na rozdíl od opeřenců fakt drží „zobák“. Takže mám (bat) raději.
     Dneska ráno jsme s Betkou sdílely zahradu s mladými hrdličkami. Ty teda nejsou až tak hlučné, zase ale hlučně plácavě lítaj. A Betka místo venčení lovila hrdly…

 12. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další kus australské skládanky (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN