BTW: Baf!

Za velkým dřevěným truhlíkem s jahodami spí pes. Celým tělem naznačuje, že spí strašně tvrdě! Beránci se bezstarostně propásají směrem k plotu. Tvrdě spícímu psu se zachvěje čenich, zastříhá ušima a… BAF!  Dvěma skoky je u plotu, zahuláká na (opět) překvapené beránky – mám tě! Beránci odskočí tak pět metrů od plotu a pes se jde zase schovat za truhlík.

 

Ano, Kazan si zase našel zábavu a já se raduju. Raduju se, protože s postupně stále více bolavýma nohama a zády se už Kazan nebaví moc často, a ještě s tím, aby si sám tvořil své hry. O beránky – takto nové živoucí sekačky zadní části pozemku našeho přímého souseda – se nijak nebojím. Přestože nevynikají zrovna bystrým myšlením, přece jen přišli na to, že plot je spolehlivě ochrání a z příležitostně vybafujícího psa si nic nedělají, jen tráva u našeho plotu není zdaleka tak spasená, jako na klidnějších koncích jejich výběhu.

 

Beránci a kozička (ani maximální zoom na pořádnou fotku nestačil)

 

Výjimkou z poklidně plynoucího pso-beránčího vztahu tvořil týden, kdy beránkům dělala společnost mladičká kozička. Půvabné stvoření bylo svatebním darem čekajícím na doručení a výběh skutečně oživila – a to nejen velmi intenzivním mečením. Byla všude, zvědavá jak… no koza, všechno komentovala. Přiznám se, že jsem neodolala a vedla s ní veselé dialogy.

Byla to kozička maximálně bystrá a komunikativní, ovšem její způsoby potřebovaly ještě trochu vybrousit – často mluvila při jídle a pak jí padala tráva z huby, zatímco mi líčila, jak jsou beránci hloupí, že s nimi není vůbec žádná legrace, že jí pořád ještě chybí máma koza, a že u sousedů na druhou stranu mají mnohem zelenější trávu, než jaká roste zrovna v jejich výběhu.

Psi o kozičce dobře věděli a lezla jim na nervy, protože já se mám na své zahradě bavit především se svými psy a ne s nějakým pitomým přežvýkavcem. Navíc se jich ta malá bestie vůbec nebála! Tedy tady mluvím jen o Kazanovi – Berry koza i beránci zajímají úplně jiným způsobem. Štěká jen, když je solidární s Kazanem, jinak si myslím, že by se radši opatrně kamarádila.

 

Kde jsou moji beránci? Berry sedí před truhlíkem, zatímco Kazan číhává ZA ním 🙂

 

Slovo opatrně tu je na místě. Když se v červnu Kazan dost zhoršil, začala být Berry najednou taková celkově plašší, a po několika setkáních s psími (a především lidskými) magory u nás ve Dvoře, začala být až bojácná. Dlouho mě nenapadlo, že tu je ta spojitost, ale bylo to logické. Berry je submisivní fenka, která přešla zpod ochrany svého obrovského vlčáčího otce rovnou pod spolehlivou vládu Kazanovu a zvykla si tak mít za zády stále nějakého ochránce.

Sama si své velikosti a síly vůbec není vědomá a nikdy se neuměla ochránit ani před nepříjemnými pozornostmi cizích psů, natož aby se nějak postavila agresivním útokům. Její bojácnost se mi vůbec nelíbila, protože tam stačilo, aby jednou některý z arogantních psů překročil hranici, a ona by přišla na to, že je schopná spoustu svých starostí vyřešit jedním nečekaným útokem. Takže bylo třeba něco podniknout.

Jednu z příčin se nám (bohužel asi jen dočasně) podařilo odstranit s naším veterinářem, se kterým jsme se dohodli, že Kazan začne dostávat silnější variantu Trocoxilu (lék proti bolestem, tableta se bere jen jednou měsíčně), což šlo díky tomu, že je velikostně právě na hraně hmotnosti určující dávkování. Kazan ožil a Berry s ním.

 

Jen se ukaž a uvidíš, jak tě poženu!

 

Potom jsem začala Berry důsledněji socializovat. Protože ve Dvoře Králové je zjevně mizivá možnost potkat náhodou velkého socializovaného psa, začala jsem s ní vyjíždět do Hradce Králové. Ze začátku to šlo ztuha – Berry dokonce předvedla na velkém náměstí neodolatelně komickou scénku, kdy náš černý vlk s obavami couval před maličkým bílým kudrnatým boloňáčkem, který chudák panáčkoval v touze si k té velké holce aspoň čuchnout. Ale po setkání s několika když ne přátelskými, tak aspoň lhostejnými psy se Berry začala přece jen chovat normálněji.

Hodně nám pomohla další z hasičských zábav, kde jsme coby kynologičtí kolegové (jsme zařazeni do kynologické jednotky SDH Pardubice) prezentovali své psy. Atmosféra v Rohovládově Bělé byla bezvadná, Berry muchlaly snad všechny místní děti a tak polovina dospělých. Hlavně ale ostatní záchranářští psi byli – jak jinak – úplně v pohodě. Přestože tam byl obrovský tosa-inu, sebevědomá pitbulka a mladá beuceronka, nedošlo k jedinému konfliktu a Berry se mezi nimi postupně úplně uvolnila.

Kazan je teď tak v pohodě, jak asi může být a Berry je zase klidnější a soustředěnější. Momentálně se naučila další dovednost, kterou si před lety kvůli Maxovi osvojil právě Kazan – dělá přivaděče 🙂 Kazan pořád dobře vidí a nos mu slouží bezchybně, ovšem se sluchem to už není tak valné, takže někdy je obtížné upoutat jeho pozornost, zvlášť když si zaběhne dál ode mne (klasicky když chodí kontrolovat sousedův sad a slípky). Nějaký čas jsem to považovala za selektivní hluchotu, ale minule jsem se přesvědčila, že to tak není.

 

Kazan v obilí

 

Přijela jsem s Berry ze stopování, a kde máme Kazana? Volám, pískám, pes nikde. Přitom přece musel slyšet auto, ne? U nás je větší provoz koček než aut, takže přeslechnout auto, navíc naše, by neměl. Nakonec ho – spícího pod terasou –  objevila Berry. Kazan si prostě dal dvacet a celý ten náš kravál zaspal. Takže příkaz „Berry, přiveď Kazana“ se stává aktuálním, byť výsledky jsou tak padesát na padesát.

Kazan se sice po Berryině upozornění koukne směrem ke mně (tady to účel splní), a potom však pečlivě zváží všechny okolnosti, podle kterých se rozhodne, zda poslechne či nikoliv (prevít jeden). Popravdě s posloucháním dospěl do oné nirvány starších psů, kteří mají pocit, že své si už odposlouchali, takže obvykle reagují už jen na krizové zaječení.

Myslím, že za těchto okolností chápete, proč mě Kazanovo provozování hry zvané „Baf na beránky“ potěšilo.  Znamená to, že toho starého pardála život stále baví a pokud má nějaké potíže, je s naší pomocí schopen je většinou ignorovat. Život se stárnoucím psem není vždy legrace, člověk se pořád něčeho obává a bodne ho u srdce při každém nejistém kroku, každém bolestném heknutí svého svěřence. Ale dokud to jde, tak je to pořád velké štěstí.

Aktualizováno: 23.7.2012 — 23:43

107 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. jak všichni už víte náš kocour Honás má 16 let.
  Zatím je v dobré kondici, jen trochu zhubl.
  Ale žere o 106 a všechno mu funguje jak má.
  Od té doby, co je jeho milovaný páníček v důchodu tak ho denně češe, má kožuch přímo nádherný.
  Ale co naplat těch 16 tu je.
  Večer, když s námi spí v ložnici na polštáři, tak ho hladím a říkám si, snad tu bude ještě pár let.
  Míša

  1. Měla jsem to štěstí, být představena kočce, která po mnoha bezdětných letech porodila synka. To jí bylo devatenáct. Ještě ho stačila řádně vypiplat a i jako dospělého patřičně cepovat (inlove) Odešla v kmetském věku 21 roků 2,5 měsíce. (sun) Tak pamatuj, že brod je ještě daaaaleko 🙂 (h)

 2. Milá Dede, pohlaď za mne stále činného Kazana a jeho schovanku Berry. Jinak Kazanovy potíže silně prožívám protože je mám taky. 😉

  Po přečtení tvého článku jsem vzpomínala na naše kdysi stárnoucí členy. Třeba Baču, už se mu těžko chodilo ale statečně šlapal na našich procházkách. Jednou šla před námi voňavá fenka a Bača se rozeběhl. Tedy myslel si že se rozeběhl. Celé jeho tělo běželo ale v podstatě se nehnul z místa. Bylo to strašně dojemné a já na to vzpomínám s něžností a slzičkou v oku. Náš Bača, pán Smålandských lesů, který se s námi přesunoval Švédskem. Ze Smålandu ke Stockholmu a nakonec do Göteborgu. Byl to velký statný pes, měl asi 35 kg. Usnadnil nám rozhodování, zcela ochrnul asi po mrtvici a zbývalo jen jediné. Dožil se dvanácti a půl roku.

  Pak Brumla, přivezla jsem ho já ale páníčkovi byl věrný až do své smrti. Ač byl při tom když mu pán doma zemřel, vysedával pak u zahradní branky a hlídal přijíždějící autobusy. A když pán nevystoupil seštěkal cestující kráčející od autobusu. U té branky lehával i když už byl starý a unavený. A když mu bylo třináct a půl roku přestal se radovat a to jsem věděla že je čas. Bylo to pro mne o to těžší že byl pro mne pojítkem se zesnulým manželem. Brumla, Brumlíček náš. Taky to byl velký statný pes.

  Einstein byl jenom můj. Těšila jsem se že bude jenom můj. Ale ouha, on miloval mého syna. Když jsme jeli k Jindřichovi tak mě Einstein vlekl abychom tam byli co nejdříve. Někdy jsem musela zvolit jinou cestu, třeba jsme se zastavili ve Fruktusu, té české cukrárně. Ať jsme šli odkudkoliv Einstein vždycky věděl kterým směrem musíme jít k Jindrovi. Snad by byl raději přeplaval kanál než by to obcházel. Nikdy se ve správném směru nespletl. Onemocněl rakovinou když mu bylo sedm a půl roku, o žádné velké rozhodování nešlo. Měl leukemii a už nádory na slezině, nemohl žrát, nebylo na co čekat. Byl v nemocnici a my s Jindrou chtěli být při jeho odchodu. Chtěli jsme se s ním naposledy projít. Přivedli ho, dostával tam kapačku a zřejmě plno utišujících léků, radostně nás vítal a radostně s námi odcházel ven. Venku i běhal za balonkem který miloval. Byl úplně jako dříve a nám najednou přišlo nesmyslné ho dát utratit. Byli jsme s ním a poslali ho za Duhový most. Jeho nemoc nás velice sblížila, spoléhal na mne a pro mne to byla čest. Byl to malý pes, vážil jenom 20kg. Malý ale největší. Měl být jenom můj, Einsteinek.

  Čas letí, Garykovi už je pět let, pán v nejlepších letech. Neodvažuji se pomyslet na to že bude jednou starý. TEĎ JE PŘECE V NEJLEPŠÍCH LETECH. Je také možné že to stihnu před ním. Ale on je zajištěný, půjde zpátky k chovatelce do ticha lesů, žádný rámus města jenom ptačí zpěv…..

 3. Pro Bedu – někde dole 🙂
  Milá Bedo, bojácný pes je problematický v tom, že může snadno začít útočit ze strachu. Ostatní psi totiž jeho strach dobře poznají a obvykle bývají tím arogantnější až agresivní – pokud jim to jejich pánečci nezatrhnou. Blbí pánečci mívají z agresivity svých psů buď radost, nebo jim nevadí.
  Ovšem nakonec i u bojácných psů pohár trpělivosti a ústupků přeteče a oni zaútočí, aby se toho teroru zbavili. Pokud takhle zaútočí velký a silný pes, jako je Berry, mohou být následky velmi zlé – viz Jenda.
  No a jak to takový pes jednou zkusí a vyjde mu to (čím je pes větší, tím je vyšší pravděpodobnost, že se mu to povede), tak začne útok považovat za běžný způsob, jak řešit konflikty, nebo klidně už i jejich zárodky.
  Slušný majitel pak musí být maximálně ostražitý a původně plachý a neškodný pes se stane potenciálně kousavou bestií, odkázanou na vodítko kvůli bezpečnosti ostatních – i těch agresorů.
  A to je přesně to, čemu se chci vyhnout. Moji psi tráví většinu života na volno, protože jsou poměrně poslušní a nikoho neohrožují (pokud někdo neohrožuje mě) a já chci, aby to tak i zůstalo 🙂

 4. Děkuju moc za milé komentáře – byla jsem většinu dne mimo počitadlo, tak zase nakukuju až teď 🙂
  Kazan není moc starý, je mu teprve 11 pryč, ale po úrazu někdy na roce mu maličko vybočila přední pravá tlapa a nekorektní postoj (spolu s divokým životem (chuckle) ) vedl k tomu, že mu v lokti vznikla artróza. Prvně začal kulhat v sedmi letech, začali jsme alavisovat a jak se situace horšila, přidávaly se další podpůrné prostředky. Ještě v Norsku bral léky spíš nárazově, v revmatoidní Anglii už je musel brát denně. Rentgen ukázal, že kvůli kulhání už má artrózu v obou loktech. Jak šly roky dál, začaly ho bolet záda mezi lopatkami, někdy letos v zimě se přidala i bederní páteř a s ní horší vstávání a lehání (spíš spadne, než si lehne). Trocoxil, který se bere jednou za měsíc znamenal úlevu od denních tabletek, ale asi za rok užívání přestal stačit, a tak má teď silnější. Popravdě nevím, kam až můžeme od současného dávkování léků ještě ustoupit (think)
  Kazan je jinak zdravý, a když je dobrý den, suchý, nepřechází žádná studená fronta nebo něco takového, je hravý a veselý. Když ho nohy bolí, je nevrlejší a víc spí. Pořád mu chutná, prožene kočku, sem tam si vyběhne i za aportíkem 🙂
  Berry je větší, rychlejší a silnější, ale s výjimkou toho, že mu krade žluté plastové vejce (hračka NO. 1) ho plně respektuje a velice miluje – stejně jako on ji. Což ho, troubu, vede k touze porvat se s každým psem, který by k Berry natáhl chlípně čumák – o jiných důvěrnostech nemluvíc. Hrát si s jinými psy může, ale vocaď pocaď 😀
  Jednou je jeho družka a zálety se tedy nevedou.

 5. Milá Dede,moc dobře Kazánkovi rozumím.Napsala jsi to krásně. Soužití se starým psem v milující smečce je úžasné,protože cítíš celou duší,že vzájemně reagujete na pouhý vdech či výdech,čtete si myšlenky beze slov a každé Kazanovo baf vás těší oba.
  Náš Daník takhle nažívá s Ájou, ona ho opatruje, hlídá,čistí,hrabe s ním granátdíry a Daník nám to oplácí a snaží se držet krok i když už mu to jde dost těžko. Ta mrtvička se projevuje kulháním a taky čím dálhůř vidí. Zrovna dnes se nemohl trefit do misky s masíčkem,hledal okraj a teprve potom se přisunul.Ale zase se moc rád chová a hraje úplně malého pejska. Taky bych moc chtěla aby to trvalo co nejdýl, užíváme se navzájem a těšíme se z každé chvilky.
  Ty odchody jsou těžké a dej bůh abych to poznala, taky bych nechtěla nedůstojně žít.
  Jinak dočítám, dočítám a dočítám. Měla jsem perné dny ale už skončily , taky jsme absolvovali naši již tradiční akci Letní slavnosti. Vyšlo to bezvadně a brzo budou fotky. Hlavně naše Královničky byly letos nááádherné.
  (h)

 6. Naprosto chápeme. Právě před necelou půlhodinkou si lidi u vedlejšího stolku přinesli čokoládu a Penny selektivně ohluchla. Muselo jí být pohroženo zvdnutou rukou a pak musela být vytažena zpod křesla, kam zalezla, aby mohla pokračovat v žebrání „neviditelná“.
  Hodně zvažuju štěně, právě abych měla pro Penny přivaděče. S Nesinou to funguje, ale Nessy je v „zakázaný zóně“. A Nessy a Penny se znají dlouho, Penny Nesinu cvičila, když byla Ness nová, takže od ní teď bez potíží snáší přivádění. Jenže zakázaná zóna. 🙁
  Hodně beránčích radostí Kazanovi!
  A Berušce spoustu socializovaných psů, ať se naučí i bez velkýho bráchy za zádama. (h)

   1. Hm… zakázaná zóna je tak trochu !!! (devil) !!!
    Číst na vlastní nebezpečí.

    Má drahá rodička se rozhodla, že je pro ni pohodlnější nemít dceru. Došlo k tomu tak nějak plíživě, ale první impuls byl, když jí odřekla kamarádka návštěvu, poté co zjistila, že jsem u ní na chatě já – „nebudu rušit, aby sis užila Ioanniny“. Následovalo, že se musím „ohlásit“ a vyžádat si souhlas, jestli smím přijít, protože „co kdyby u ní někdo byl“. To jsem vyzkoušela, když jsem jí nesla vánoční dárek. Načančala si za ty tři hodiny vlásky, ale neuvařila mi ani čaj a dávala jasně najevo, jak moc jsem nevítaná. Poslední hřebík byl, když po mně chtěla někdy v dubnu vrátit všechny klíče, od svýho bytu i od chaty, což když jsem odmítla, tak mi napsala, že vyměnila zámky.

 7. Milá Dede, přeju, aby to velké štěstí s Kazanem a Berry vydrželo ještě hodně, hodně dlouho!
  Špatný sluch je sice mírně omezující (zažili jsme před lety s naším Alfem, který nakonec neslyšel vůbec), ale dá se s tím celkem pohodlně žít. Horší jsou bolavé klouby a záda, to člověk trpí s každým pomalým a opatrným vstáváním – leháním starého psa (též jsme zažili). Takže chápu, jak moc tě těší bafání na ovečky. 🙂
  Jinak Kazan na fotkách vypadá stále moc hezky, jeho hlava je pořád krásně zlatá, nevidím žádné šediny! (h)

 8. Milá Dede,
  zdravím tebe, Kazánka (chodského ovčáka (h) ) i Berrýšku.
  Ať vám to takhle pěkně šlape ještě dlouhá léta.

  P.S.: na ten (e) zkusím odpovědět rovnou skutkem, ale bude to chvilku trvat.

  P.P.S.: Ad BAF! Coby dítko gymplem povinné jsem jednou šla okolo vysoké cihlové zdi. Chodník tam nebyl, na silnici byl výkop na potrubí, abych se mu vyhnula, musela jsem kolem té zdi opravdu těsně. Jdu si tak, myslím na něco jiného, jdu kolem místa, kde byla zeď přerušená brankou a najednou zpoza branky BBBUUUFFF!!! Nad brankou se objevila tlama a tlapy ooooobrovského malamuta. Úžasně se bavil, protože já v tom leknutí odletěla tak razantně, že jsem ten výkop PŘESKOČILA a na druhé straně rozdýchávala přechodnou zástavu. Psisko se lochčilo jak puklé chleba a zalezlo zase zpátky, aby vyděsilo další kolemjdoucí. (rofl)

  1. Mám jinou variaci: Mína je kočka domácí. Kvůli nějaké rekonstrukci bylo vyndáno jedno pole plotu a místo něj tam byla jen 20 cm vysoká podezdívka. Těsně za ní seděla majitelka nemovitosti – Mína. A každému zvědavému okolojdoucímu psovi to patřičně vysvětlila. Ale ona neznala míru a dokonce hájila své území i zásekem svých 4 mečíků do houby zvědavému Césarovi. To byl, prosím, obrovský dogák z vedlejší ulice, který si kráčel na volno podle plotu. Tak, a je po Míně, pomyslila jsem si, když jsem tu drzost viděla. César se lekl. A hodně. Pak ohodnotil protivníka a svoje šance, zafuněl a hrdě odkráčel směrem k domovu. UF.

  1. taky se přidám, Zana to přesně vystihla 🙂

   Jinak včera mi to nějak sbaštilo jásot, že už máme zase Zaní rozcestníčky, tak držím palce, ať se dobře tůristuje.

 9. Můj oblíbený (dog) Kazan! Kazane, to je dobře, že máš náladu na kontrolu klidu u vašeho plotu (chuckle) . A Berruška šikulka (inlove) .

 10. Dede, moc hezké – i když z mého pohledu dvounožce v majetku psích gerontů – trochu sladkobolné. Je krásné, že Kazánka probraly z letargie ovečky. Našeho Bojču takhle celé roky dokázaly startovat sousedovic čičiny, které to braly jako nedílnou součást svého denního programu: Když pršelo, tak se objevovaly jen na zápraží a prchaly přes živý plot. Ale když bylo hezky, tak se nechávaly prohánět přes celou zahradu a zase zpět, aby z toho všichni účastníci něco měli. Poslední rok už ale ani pořádně nevidí, takže i tahle kratochvíle odpadla, ale zase máme náhradu. Jakmile Polča zaštěká, tak se Bojča silou mocí zvedne a čumákem přilepen na konec její oháňky „pádí“ před dům, kde pak kopíruje trasu pobíhání její i sousedovic yorků…. A móóc obdivuji, jak jsi pronikla do tajů psí psychologie a socializuješ Berušku – i když já mám z Podmitrova velmi silný pocit, že až tak velký bojínek není – vždyť si tam krásně s ostatními pesy pobíhala a hrála!!! A že jich bylo od tááákhle malého až po Maggiina a Boxíkové miláčky (chuckle)

  1. Milá Laďko, tehdy byla Berry úplně v pohodě – potíže přišly někdy koncem května, když se Kazan tak zhoršil…

 11. Dede, pro Kazana, ac jsem ho nikdy nevidela, mam specialni misto v dusi. A tak jsem moc rada, ze bafa na ovecky a bavi se a dohlizi na Berry. (h)

  Pro vas ostatni se staryma bolavyma pejskama – myslim na vas a na ne. Byla zde diskuze, kdy je TEN cas. Ja bych rekla, ze to vidim v ocich – kdyz se na mne Grizzly divala, ale divala se skrz mne – bolava a nemocna.

  Vezu (zase) Cheta na vysetreni do univerzitniho spitalu v Charlestonu. Jak ten Charleston – krasne mesto u oceanu – miluju, tak se mi tam ani nechce. Chteli jsme vyjet nad ranem, a udelat si turistickou turu, ale nejak na to nemam. Asi bych potrebovala nejake ty ovecky, na ktere bych si mohla pro radost bafat.

  1. Hanko, doufám, že malé nadšení na cestu bylo způsobenou pouze vedry, co tu panují. Ale pro jistotu též držím palce Chetovi.

   Komentář nechce a nechce odejít, tak když se mi furt vrací, raději ještě doplním pro Karolínu, že na Ríšu i na tebe myslím !!!! (h)

  2. Hanko, moc držím palce (h) , aby vyšetření dopadla dobře a vy jste si nakonec Charleston stihli i užít (inlove)

 12. Po návrate z dovolenky,už v práci,a stále čítam zameškané.Som rada rozprávaniu o Kazanovi,je stále bezvadný a barankovia musia mať dozor-to je jasné.V stredisku na Istrii mohli byť psy a aj boli,bolo veľmi zaujímavé ich pozorovať a hlavne ich pánov.Jeden večer bola ubohá hudba ,zrazu pod podium dobehol čistučký,vystrihaný pudlik,chvílu zostal stáť a fakt znechutene krútil hlavou a zmizol.Chcechtali sme sa všetci&/okrem hudobníkov/ ako pominutí.
  Oneskorene blahoželám oslavencom z minulých dní.No nič,idem ďalej čítať.

 13. Dede, jsem ráda, že se Kazan raduje ze života a pase beránky. Pohybové obtíže má už delší dobu a pokud se dají zvládat, je hlavním ukazatelem zájem o okolní svět a svou společnici slečnu berry 🙂

  1. často jdou do čudu komentáře s odkazem. Často jdou do čudu komentáře posílané rychle za sebou od jednoho člověka (Vavís vypozorovala, že když si počká, tak se dočká (chuckle) ). Často si zmiznou komentáře jen tak…
   Žere je spamový filtr a Dede (či jiní členové její smečky) je poctivě vrací do oběhu… tj. ze stovek nevyžádaných blbin a hnusob osvobozují naše slůůůvka ručně…

   1. Já jsem svůj dnešní komentář napsala asi tak po 14tidenní pauze a samozřejmě jsem se dozvěděla, že posílám komentáře moc rychle po sobě a měla bych zpomalit. 😀

 14. (h) Dede, jsem moc ráda za povídání o Tvých pejscích. Budu opakovat po předešlých. Jste moc šikovná smečka. Ať vám to spolu ještě dlouho vydrží. (h)

 15. Čas letí jako bláznivý…a našemu Krejgovi je už 9 let. Tuhle jel synek na kole se psem, jen 2 km a když přijeli, (nebyla jsem u toho) pes se začal divně motat. Polil ho vodou z misky a přešlo to. Připisuji to tomu, že i když bylo ráno, bylo dusno. Od té doby ho pozoruju o to víc, už se to neopakovalo a pevně doufám, že to bylo ojedinělé. Stále je to čilý a veselý pes, který rád běhá, nové foto tady: http://www.krejg.estranky.cz/fotoalbum/Krejg-Krejgacek-Gregorek/krejg-2012/

  1. Krejg se mi hodně líbí, vypadá pořád stejně fešácky, s tou ofinkou velmi elegantně. Nikdy jsem si nemyslela, že jsou to takoví pohlední pejsani, je to opak našich velmi chlupatých psů.

  2. Blážo, Krejgovi to stále sluší. Už je to let, kolik? pět let, kdy jsem Krejga poznala poprvé v Daňkovicích a hned jsem se do frajera zamilovala! A to na těch fotkách není vidět, jak krásný je, když běžíííí!

  3. Krejg je skutečně stále krasavec – jednou jsme na Svojanově potkali pejska, který mu byl dost podobný a dovolili mi ho chovat a on tak krásně hřál a oddaně na mě koukal (h) Držím mu všechny (y) ať mu to pořád dobře běhá (dog)

  4. Blážo, nestraš (sun) Přesně takhle já pilně sleduji Mínu. 3.4. jí bylo 13 roků. Někdy se zvedá skoro jako já. Ale po stromě šplhá a na střechu seskakuje. Tak snad je ještě spousta času. (inlove) Krejgáčkovi přeji spoustu let v plném zdraví (h)

 16. Krásné počtení, opravdu.
  Dneska chápu, co je to „pozorovat“. Denně, když přijdu domů, když ráno vstávám, když jsem náhodou déle doma a hrajeme si, když mazlím……. pozoruju Ríšův čumáček.
  Jednou je to lepší, jednou je to horší, stále pozoruju a bojím se. Sice zatím je v pohodě, baští, mazlí se, hraje si, prohání Melíška a občas i Zrzínka, ale ve mně je to schované a mám strach, co až jednou přestane a začne být apatický a „jiný“. Co nastane, co bude dál, jak budu situaci řešit, otázek mnoho.

  1. Bože, jak tohle důvěrně znám – byť z oblasti psí (h) Taky držím všechny (y) ať je co nejdéle v pohodě a s Tebou (cat)

  2. Karolíno, často si na tebe i Ríšu vzpomenu. Přeji, ať současný relativně dobrý stav vydrží co nejdéle. (h) (h) (h) (h) (h)

   1. Taky bych si to moc přála.
    Ríša je pohodář, sluníčko.
    Já věřím, že tu bude s námi ještě dlouho. Dělám pro to co můžu.
    Ale člověk nikdy neví! Nevím, jak starý je Zrzínek a i když poslední testy, když mu tehdy trhali ten zoubek, byly naprosto pohodové, tak nikdy nevíme, co se může stát. Musíme být připravení na to, že kamarády doprovodíme a že rozhodneme. My, ne oni.
    Zatím to snad nehrozí.

 17. Dede, moc ráda čtu, že Kazana baví ovečky!! (h) (h) (h)

  ale jsouc zcela nepsí, zeptám se – píšeš: “ Její bojácnost se mi vůbec nelíbila, protože tam stačilo, aby jednou některý z arogantních psů překročil hranici, a ona by přišla na to, že je schopná spoustu svých starostí vyřešit jedním nečekaným útokem. Takže bylo třeba něco podniknout.“ … co je v tom za problém?? nebít, fakt se ptám, čekala bych, že to bude dobře, když se otrká

  1. On by ten druhý pes ten nečekaný útok taky nemusel přežít.
   Hlavně pokud je Berry nervózní i z o dost menších psů.

  2. No, problém je v tom, že on si to psík pak zapamatuje a aplikuje to většinou sám první… Můj druhý erdel byl původně mírumilovné šťěňátko, které jednoho krásného dne rafnul přímo do nosánku ovčák. Od té doby se Róňa rval jak kůň a rasisticky – pouze s ovčákama. A ovčačky neměl rád a jak byl kurevník, tak jediné je nechával na pokoji 🙂

   1. Naše choďandy jsou taky rasistky 😉 – kdysi na štěňátko Ellie vyjela ridžbečka od sousedů, od té doby ji nemá ráda ani Fleur a Aira, ačkoliv vůbec netuší proč, tak se přidává také.

 18. Milá Dede, to je zase jedno z těch krásných vyprávění, která od tebe tak ráda čtu. Jsem moc ráda, že si Kazan tak aktivně užívá život a je rád na světě. Koncekonců přísnost na beránky musí být. Co kdyby zvlčeli? jen s beránky nenavazuj kontakt, náš soused svého času měl také „živé sekačky“ – střídal je každou sezónu, starý „model končil v mrazáku, tak jsme se s nimi raději nekamarádili.
  Pořád vzpomínám na Micánka, život se starým zvířetem má jinou kvalitu, než s tím mladým. Skoro bych řekla, že je to mnohem hlubší, intenzivnější a hlavně člověk i zvíře už se dokonale znají a umí na sebe reagovat až telepaticky. To dokonalé souznění u mladého zvířete prostě není. Ten vztah se vybuduje pouze časem stráveným pohromadě. Tak si ho užívej. A moc přeji, ať to ještě dlouho vydrží v takové pohodě, jaká dýchá z dnešního povídání.

  1. Moc krásné kytyčky (inlove) A Toyenku úplně chápu, že v horku se běhá opravdu, jen když za to něco kápne (chuckle) A taky to tam moc sluší slavnému lovci Pampallinimu – ti čičáci své šelmí předky opravdu nezapřou a nejlíp je to vidět, když číhají 😉

 19. Milá Dede!
  Ani si nedovedeš představit, jak rozumím Tvé radosti (h) , že Kazan má normální zájem o okolní svět! Moc a moc to oběma přeji a je fajn, že existuje přípravek na zmírnění jeho pohybových obtíží. Sluch to je horší,jestli Kazan časem dospěje k témuž přesvědčení jako před rokem naše Klérka „když tě nevidím, tak neslyším a nemusím poslouchat“, čekají Tě prekérní situace (chuckle) . Pes odečítající z pohybů Tvého těla povel, najednou otočí hlavu, kouká jinam a „nevidím, neslyším“ je na světě! A že k tomu Kazan, při jeho inteligenci, dospěje velmi rychle, o tom nepochybuj 😉 !
  Socializace Berry, je pozitivní přístup.

 20. Dede mám děsnou velkou radost. Jednak z článku – moc ráda čtu Tvoje přívětivé – do pohody laděné – povídání o chlupáčích. Ale hlavně z Kazana mám radost. Je mi jasný, jak tě jeho hra na vlka v rouše beránčím 😀 potěšila. Tož ať se všichni dobře daříte. 🙂

  K tomu hluchnutí – dobře si pamatuju, jak mi hrozně dlouho trvalo, než mi došlo, že Murphy na mě nedlabe, ale prostě mě neslyší. Což mě dodnes hrozně moc mrzí a vyčítám si to. Člověk (zvlášť jelito mladý, což jsem tehdy byla) furt toho parťáka bere tak, jaký byl vždycky, a nenapadne ho hned, že ty roky se sčítají 🙂

  1. Petro, nevyčítej si! Mě, i když už v dosti letech, také nedocházelo, že Klérka hluchne a zpočátku jsem přidávala na hlasové intenzitě.

  2. Taky se hlásím do klubu, že jsem to u svého prvního pesa dělávala. A dnes „brzdím“ svoji kámošku, když se rozčiluje na svou skoro devadesátiletou maminku, že ji pořádně neslyší a nereaguje na ni….. A ona mi pak se slzami na krajíčku říká, že si prostě odmítá už léta připustit, že maminka taky stárně, a tudíž tvrdohlavě trvá na tom, že maminka musí být stejná jako před dvaceti a více léty (u)

 21. Se stárnoucím psem je to těžké. Dneska jdeme s Bárou zase k vetovi. Pravý kotník už je zase oteklý a trochu hřeje. Chvilkama mu uhýbá, ale většinou běhá normálně a blboší s Rózou.
  Už se u báry taky začíná projevovat to „diskutování“ o příkazech. Volám čuby „holky, krmení“, misky mám v rukou, stojím Róza hopká okolo a Bára rozvážně přichází. Vydávám další povel „Rózo, sedni! Báro sedni!“, Rózička sedí, i když jen jako na ježkách a v očích jí čtu „dyk sedím, tak dávej, dávej“ a já bych tak ráda dala misku nejdřív Báře. Jenže Bára stojí a čučí a její pohled říká „si vodpusť tydlencty tanečky, jasně, že to umím a vím, co chceš, ale přece si nebudu sedat, když budu vzápětí vstávat, nejsu magor, nepruď a dej sem tu misku.“

  To Róza si k jídlu sedne. Po chvilce odběhne k misce s vodou, párkát chlemstne, pak si sedne, zapře paciny, odšoupne zadek a leží, lavor s vodou objímá packama a pije. Ona je fakt komik.

  1. Myslím na Kazana, aby mu lov na beránky dlouho vydržel. Když si hraje, je v dobrém rozmaru.

  2. chůdě Bára (inlove) , ať se dá zase do plné formy (nod)
   Hele – zkus ji nenutit zbytečně usedat. Nám kdysi vet říkal, že u psů i s počínajícími pohybovými potížemi (páteř, kolena, kyčle) je sezení za trest… Xerda od jistého věku na povel „sedni“ lehal (ne předpisově, ale lebedil si na jednom boku) … a my mu to tolerovali.

   Tuším, že je to těžké, když na mladou musíš být důsledná.

   1. Už jsem to přehodnotila a ráno jsem volala „holky, krmení, Báro, papej, Rózi, sedni“
    Zvlášť po ránu nebo po probuzení Báře chvilku trvá, než se rozejde. Možná ten zánět v kotníku, možná už trochu stáří. Bylo jí v dubnu 8 let.

    1. Pozdravuj holky. A o sedání má Xerxová pravdu, starý pes si sedá nerad a není to neposlušnost.

 22. Chápu tvé starosti. Ája už začíná stárnout. Objevily se jí šediny na bradě a občas si zakulhá. Ale zatím je bez léků, veselá, pořád chce pracovat (a špatně snáší, že ji šetříme). Derry potřebuje nabrat sebevědomí (i když to nebylo tak hrozné, protože přece jen potkáváme více psů). Máme to v menší míře. Derry se z krize po hárání začíná dostávat, v sobotu jsme byli na zkouškách, chodila moc pěkně. Do konce byla veselá, nadšená. Na poslední disciplině (stopa králíka) se ovšem strhla průtrž mračen i s malými kroupami. Derry to vyděsilo a málem nedošla. Ale nakonec se pochlapila a dokončila, dokonce výborně, byla celkově 3 a nejlepší z fletů, tak dostala titul a pohár.
  Tak hlavně aby Kazanovi vydržely bolavé kluby ve funkčním stavu co nejdéle a měl radost ze života. Tohle období je těžké a ani druhý pes to moc neulehčí. Pokud ale ještě „loví“ beránky, je to fajn. A Beruška se srovná, jen jí to bude déle trvat. U mladšího psa ve smečce to bývá.

  1. Pozoruju, že druhý pes ve smečce je jiný. Světluška už hárá podruhé (a jako vždy mi to připadá nekonečné, protože u nás po vsi občas běhají psi, co zdrhli ze dvorka) a pořád je to pubertální trdlo. V té strakaté hlavě je občas vidět to vzduchoprázdno mezi ušima. Borůvka byla v tomot věku prostě dospělejší. Jenže co by si Světluše trhala tričko, když to Borůvka vyřídí, pošéfuje a v případě, že na mladou musím hulákat víc, tak na ni ještě výchovně zahuhlá (dojde si k ní a zahuhlá jí za ucho). Světluška je pořád jako pérák, i když celkem poslušný pérák, jinak by to tu asi nešlo. Nehodlám se s žádným myslivcem dohadovat o tom, kam vlezli moji psi.

   1. Určitě je mladší pes ve smečce déle štěněčí. Nemá holt tu zodpovědnost 🙂 Proto mám velkou radost, že se Derry (která je až třetí) začíná rovnat a začíná být schopna pracovat. Protože při práci si nejvíc užijí psi i my a nejlépe navážeme vztah. Na Derče je vidět, že dělá hodně pro mě. I když byla nejistá, šla i v lijáku a krupobití (naštěstí to bylo poměrně málo drobných krupek). Jsem jí za to moc vděčná.

 23. Ach Dede – Kazan bafač bere za srdce. Jsem ráda, že to jde aspoň s léky na bolest a že si dokáže najít zábavu.

  A znám nirvárnu starých psů – i Toya má dojem, že stáří znamená moudrost a tudíž ona ví všecko nejlíp – v poslední době jsem si vypracovala dost silný ječák, abych nakonec pro pejsku došla „pěšky“. Silná nahluchlost se u ní taky už projevuje – když spí, tak někdy až po deseti minutách přijde na to, že jsme se vrátili z práce a to jenom proto, že na ni Brůča při přivítacím tanečku dupne. Navíc je čím dál víc uštěkanější – je to stejný syndrom jako u nahluchlých lidí – protože špatně slyší nás, tak má dojem, že ani my ji neslyšíme.

  Ale pořád ji chutná, pořád vyběhne schody (ale v noci ji musím přisvítit), pořád vyskočí do kufru auta (ale radši ji už pomáhám), pořád nám stačí na vycházkách – začínám oceňovat rotující Brůču, nám stačí jít pomalu po cestičce, ale ona si svých deset kilásků naběhá (nod) .

 24. To máš pravdu Dede, to není legrace. Ale takhle to je pořád dobré, to je pohodička. My teď prožíváme s Doníkem houpačku. Jeden den to vypadá velmi špatně, pak se z toho prospí a zase trochu ožije a má zájem. Vidí i trochu slyší. Chce taky naši pozornost. Horší je, že v noci neudrží čistotu a počůrá se než my vstaneme a vyneseme ho ven. A to několikrát za noc. Řešíme to dětskými přebalovacími podložkami. Vynášet ho musíme protože 26 schodů dolů nezvládne. Pořád se o něj staral Luxík a teď druhý den už tu péči neprojevuje. A teď mi někdo raďte kdy je to pro psa ještě únosné a kdy ne. My to vydržíme. Co vet, to jiný názor.

  1. Jedno vodítko snad přece jen je …. dokud ho život těší….

   A Kazana evidentně ovečky těšej a ještě si z nich dokáže dělat legraci. Takže je to starej, ale šťastnej pes, kterej má svou smečku … a to je strašně důležité!
   🙂

  2. Milá Marsko, je tu ještě jedno vodítko – chování druhého psa, který má toho prvního rád. Zažila jsem to na s Maxem i Daníkem. Když už je pes víc za duhou než před ní (V mysli? Nevím…), tak ten druhý poodejde a nechává starého o samotě. Je to strašně těžké, těch vodítek je víc a je na člověku, který je vlastně nechce vidět, aby se podle nich řídil.
   Slyšela jsem dobrou radu – vezmi si domů na návštěvu kamaráda, který má rád zvířata, ale ne zrovna ta tvá a poslouchej, jak situaci vidí on. Já třeba dnes vím, že Maxe jsem trápila o hodně déle, než jsem měla (vždyť žere a občas i zvědavě kouká), Daníka jsem zvládla správně (ale to jen proto, že to bylo tak zlé, že ten odchod byl pro něho úleva).
   Asi bych zvážila i tu čistotnost – normální pes nikdy nechce ležet ve svých výkalech a pokud to není jednorázový problém (nemoc – ledviny, střeva), asi bych uvažovala, zda ho netrápím žitím v pro něj nedůstojných podmínkách.
   Ale nečekej, že to za tebe někdo rozhodne, tohle je strašně těžké a člověk tím musí projít sám – jen s těmi, kdo jsou tomu zvířeti také smečkou. Někdy vet naznačí, ale jen málokdy je rozhodný. Objímám tě, tohle je noční můra každého, kdo miluje. (h)

   1. Dede má prvdu. Napoví ti druhý pes nebo dobrý kamarád – pejskař. Ale věř svému srdci. Je to strašně těžké, ale jsme povinni to pro ně udělat. Vet ti poradit ani nemůže. Tohle není otázka pro veta. Myslím na vás (h)

   2. Marsko, jak ráda bych Tě pohladila po dušičce. Připojuji se pod Dede, protože jsem přesvědčená, že má pravdu s tím „odstupem“ druhého psa- parťáka. Oni to poznají lépe, než my lidé.
    Tu houpačku znám od Klérky, ale zatím není inkontinentní. Pokud by k inkontinenci došlo, s brekotem bych zvážila tu poslední pomoc. Víš, říkám si, že takové situace už nejsou důstojné pro toho skvělého kamaráda. Když Erisce diagnostikovali na RTG rakovinu plic, paní doktorka, výborná brněnská veterinární internistka, mi řekla jednu tvrdou, ale pravdivou větu. Na můj ubrečený dotaz, že ji budeme muset časem nechat uspat?, odpověděla, že co by za takovou pomoc dali leckteří lidští pacienti a jejich humání kolegové.

   3. K těm vetům. Náš vet řekl ‚la ham slippe‘ což v tomto případě znamenalo ‚osvobod ho‘. My bysme řekli ‚nech ho odejít‘. On znal můj vztah k Rossovi a já jsem mu vděčná, že těmi tichými slovy ulehčil mé rozhodnutí.

  3. Zdravím všechny hodné duše o staré psy se starající, doporučuji úvaz a pamprsky, pečovala jsem o ovčouna s inkontinencí skoro rok, hodně to usnadnilo péči o něj, bez problémů se nechával přebalit. Rozhodnutí, kdy už dál ne, je jasné: když pesan přestane mít radost ze života. A to jako milující panička poznáte rychle, a jen tehdy dokážete rozhodnout a neklást si zbytek života otázky, na které stejně odpověď nedostanete. Já se rozloučila se svým Dixínkem v jeho 14.roku života (měl dyspl. 3/4), díky lékům a štěněti fence hovawarta měl konec života pohodový.

   1. On se nám zatím počúrává jen ze spaní a to proto, že nedokážeme tak rychle vstát a vynést ho když si zakňourá a že kňourá pořádně. Ono vynést koliáka, sice 17ti letého, dvakrát za noc, je docela záhul / a on se tak rád nese ;). Párkrát mu už špatně sloužily nožičky a vždycky se z toho dostal, má asi silný kořínek.

   2. Právě o tom píši, že pokud se bude pes nedomáhat, nechat to vyřešit plenky. Jistě, pokud stále hlásí potřebu, musí se vstát a konat vše potřebné související…. V posledním čase jsem byla potřebná 24hodin denně, protože se ke všemu přidala páteř, takže aby vstal, musela jsem mu pomoci. Jenže jakmile byl na nohách, hned se zajímal o zábavu, byť belhavě, šlapal za balonkem, domáhal se házení, hrál si se štěnětem, to vše mě udržovalo v přesvědčení, že ho život baví.
    Olga

  4. Marsko, jsem moc ráda, že tohle zatím nemusím řešit, dobře vím, jak je to těžké… asi by mě zneklidnilo to, co píšeš „Pořád se o něj staral Luxík a teď druhý den už tu péči neprojevuje“ – oni totiž, na rozdíl od nás, VĚDÍ ;(

  5. Marsko, myslím, že se s Bojarem blížíme do tohoto stádia, kdy se budeme muset rozhodnout, ale taky si myslím, že dokud pesovi chutná a jak píše Rpuť – baví ho život, tj. ještě se projde před domem a dělá mu dobře, když ho páníci pohladí, tak je to pořád ještě k životu (h) (y) (y)

   1. Laďko, děkuji. Moc jsem na Tebe myslela a chtěla Ti napsat, protože máš zkušenosti s gerontíky. Myslela jsem, že nebudu mým problémem otravovat forum. Dneska jsem se ale odhodlala a hodila ty naše problémy ,,do placu“. Holky moc děkuji všem i když vím, že to za nás nikdo nevyřeší, trochu se mi ulevilo.

    1. Milá Marsko, nepřispívám moc do diskuze, ale ted musím. Měla jsem starou Dixie, německý ovčák, poslední rok a půl špatná na nohy a poslední půl rok se počůrávala- chtěla to vydržet, ale ono z šestého patra paneláku – většinou jsem vytírala výtah….. ALE – inkontinence podle mě není důvod k utracení. Dokud jsem viděla, že venku ráda pozoruje lidi, že s chutí baští piškotky atd, tak jsem ji držela, i když „útlocitné“ sousedky se divily, že tak starého psa nezažily. No a pak přišel zlom, kdy neudržela zadek a neušla ani pár kroků. Dodnes je to bolestivé, protože hlava jí sloužila, ale v tu chvíli jsem věděla, že to musím udělat. Kdybych to udělala jen kvůli inkontinenci, tak bych si vyčítala, že jsem jen byla příliš pohodlná.
     Hodně štěstí!

     1. Také většinou nepřispívám do diskuze, ale naprosto se přidávám k Janě Bu. Máme doma 16-ti letou fenu (papillonku) a vím, že to s inkontinencí není jednoduché. Trápíme se s ní už téměř rok. Ale jednorázové pleny to skvěle vyřešily a vím, že ona ještě radost ze života má, jen už prostě necítí, že se počůrá. A v takovém případě si myslím, že je zbytečné psa uspávat. Pleny jsou skutečně báječné řešení. Nebýt jich, tak už jsme několikrát měnili koberec. 🙂

      1. Katko a Jano, my to taky nechceme vzdát jen kvůli počúrávání ale někdy to vypadá na to, že ho jen trápíme. Jak jsem už tady psala, je to jako na houpačce. Jeden den neujde ani pár kroků, vždycky 3-4 a upadne. Např. včera ho Jana při bobkování musela držet ani moc nejedl. Tak jsme si říkali, že to asi vzdáme. Na dnešek přes noc nebyl ani počůraný, tak strašně tvrdě spal, že v noci jen ze spaní mlaskal, tak jsem mu dala misku s pitím ale musela jsem mu držet hlavičku aby trošínku napil. Ráno jsem říkala aby ho ani už nebudili a nenesli ven, protože má pod sebou přebalovací podložky a nechali ho usnout na věky, protože to vypadalo opravdu vážně. Jen jsme odešli z ložnice tak byl velký nářek Don se vzbudil a dožadoval se venčení. Když jsem přijela domů z Liberce tak musel být úplatek ve formě psího piškotu. Tak baby raďte. Už jsme přišli na to, že když se mu nedaří vstát nebo něco nemá tak spustí strašný řev a ví, že někdo přijde a přinese, podá, postaví na nohy. Takže vzdát to nemíníme, jen nevím jak na ty plínky. Koupené je mám.Tak je Don počúránek nebo taky trochu vyčúránek?

 25. Jj – Blesan se taky hrozně dlouho považoval za malé štěňátko 🙂 Ono to Berýšku přejde, až úplně dospěje, si myslím.
  Ti záchranářští psi i jejich páníčkové jsou prostě přiměřeně sebevědomí a tak nemají potřebu být agresivní.
  A čím dál víc si myslím, že za agresivitou psů je často agresivita nebo hloupost jejich majitelů.
  Už jsem tu psala o onom brazilském filákovi, co si báječně pohrál s Herem, ačkoli dle údajů paničky, psy nesnáší a každého sežere. Jak vidno nesežere, když mu do toho panička nekecá. Jenže, když s ním jde na procházku a vidí psa, tak okamžitě tuhne, přitahuje vodítko a hlavou jí táhne, že zas bude rvačka. A pes to okamžitě vycítí a usoudí, že rvačka by měla být…

 26. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je to krásné čtení, ale určitě se nepsalo lehce (inlove) Tak ať se ještě dlouho daří Kazana držet v beránkolovné formě (nod)

  Cítím s ním velmi moc – v sobotu jsem si ufikla kus prstu a včera odpoledne jsem si poprvé v životě blokla záda. Ne při házení Vilíka, ne při přetahování s Kosaticí – ale sehla jsem se k zásuvce… (chuckle) a už se nenarovnala. No, hodně vážím každý pohyb a byť jsem zcela nelékožravá, půjdu najít „růžovou tabletku“ (chuckle), abych ve škole přežila v dobrém rozmaru…

  1. Chudáku ty! (inlove) Pokud ale uvažuješ jen o jedné tabletce, tak to asi přežiješ 😛 Když je to se zády opravdu špatné, člověk obvykle mlsně kouká na celé to platíčko… (chuckle) Každopádně vydrž, ať si zase můžeš házet Kvilíkem a blbnout s Betkou 🙂

   1. chicht – já za svůj život snědla asi tak 5 prášků na bolest – většinou na čerstvě ubroušené zuby… Takže to, že včera byl jeden a dneska hned ráno druhý prášek mě děsí… (chuckle)
    Všichni se mi v práci smějou, protože chodím jak prkno a usedám velmi pomalu… Je zajímavý, jak to hned všichni na první pohled vidí (wasntme)

    1. Jojo, tyhle opatrné pohyby jsou jasně rozeznatelné. Fouky fouky… eeee… vlastně fouky fouky ne, tohle chce spíš teplo. A ortopeda nebo chiropraktika.

     1. Xerxová, fakt tě lituju. Já mám potíže se zády setrvalé, takže každoměsíční drobné zásahy chiropraktika mě udržují ve stavu bez prášků. Dokud jsme k němu neechodila, znala jsme i stav, který popisuješ (doh) a upřímně, ty tabletky to jen utlumí, ale příčinu neodstraní. To umí jen chiropraktik nebo šikovná rehabka.

  2. Moc a moc Tě lituji a dovolím si připojit radu. Skoč ke Betynčinému vetovi, ten to spraví a budeš zase skákat jako kamzík 😉 !

  3. A celá se otočit můžeš? :-))
   To nic, před nedávnem jsem si bloknul krk. Otáčet jakžtakž šlo, ale narovnat ne. Furt jsem měl hlavičku „fešácky“ na stranu.

  4. Drž se, Xerxová (h) , všechno je jednou poprvé (chuckle) . To se mi to směje, když mi záda drží. Ale vcítit se dovedu. Předevčírem v noci jsem se vážně vyděsila, probudila mě silná intenzivní bolest rukou a brnění (však su z Brna (wasntme) ) v nich. Nevěděla jsem, jak ty tlapy položit, abych jim ulevila, a přemýšlela jsem, zda-li se mám jít podívat do lékárničky, a hlavně, z čeho to povstalo. A tak jsem si vzpomněla na ty tři dny na žebříku s vibrační bruskou, hoblíkem a vrtačkou s brusným kotoučem a jenom řekla „aha, dobře ti tak.“ Den klidovějšího režimu dal tělo dohromady a t.č. nebolí. To přijde, až natřeme střechu (rofl) .

   Takže milá Xerxová, k růžové tabletě doporučuji ještě začít jíst potraviny s velkým množstvím konzervantů, od určitého věku je tělo začíná potřebova (rofl) .
   (ale teď vážně, ať to rychle přebolí).

   1. Náááhodou – polovička moje chtěla jít v podvečer s Betkou do lesa sama. A to jsem nemohla (wait) dopustit… Takže už jsem skoro dokonale rozhýbaná (chuckle) Uvidíme ráno, co na to ta záda. Ale teď drží, spíš začínají bolet ze strnulého pohybu jinde (wasntme)

    Jojo stáří se hlásí (rofl)

    1. Tak to je moc prima. (h) Nejhorší je usadit se do jedné polohy a setrvat v ní, to se pak musí rozchodit (inlove) . Občas si říkám, že by to byl vynález na nobelovku, kdyby někdo objevil, jak sedět jinak než na … 😡 .

     1. joj, to bych taky ráda – ve chvílích, kdy se ještě (doufám, že zatím) nedá dlouho chodit a sezení i ležení už bolí…

  5. Máš někde něco podobnýho hrazdě? Zavěs se za ruce – naširoko – dobře se nadechni, zavři oči, povol všechny svaly a pomalu vydechni. Udělá to křřřřřup. Když se nepovede napoprvé, opakuj do křřřupu. 🙂
   Zrovna dneska jsem si takhle dala zpátky do fungování vočiska. Seká se mně kus zad mezi krkem a ramenama, jedna chuť. 🙂

   1. Díky za radu, budu si to pamatovat (h) . Kluci tu mají houpačku, už se tu kamarádka vyvěšovala na žebříku hlavou dolů, aby ji pustily plotýnky. Myslím, že nejlepší náprava bude a) přestat dělat rukama a začít jen hlavou b) nechat tělo, ať se otuží a vše zatím ignorovat c) zkombinovat oba postupy s tvou radou … c) je správně (rofl) .
    Tak se taky drž a podrbej Fotonku (dog) .

    1. *drbe fotonku*
     Přestat dělat rukama nepomáhá, naopak – zrovna ten krk a ramena se sekají z práce u počítače a když máš na hřbetě naloženo hodně starostí.
     Vona má žebřík! Závidím! 🙂

 27. Moc hezké milá Dede, už se mi po nějakém povídání o K&B stýskalo. Kazanových bolavých kloubů je mi líto a přeji mu, aby ještě dlouho a s nadšením bafal na beránky.(h)

  A při představě Berry-přidavače jsem se usmívala (i když je k tomu vlasně smutný důvod). 🙂

  Co jsou rasy „tosa-inu“ a „beuceron“ jsem si musela vygooglit, slyším (čtu) to poprvé.

  Poprvé to neprošlo, tak zkouším podruhé,Dede, máš můj obdiv za božskou trpělivost pucovat a přebírat

  1. Ano, připojuji se spoděkováním „pucování“ pod Maričku, už třetí příspěvek bez problémů!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN