ČLOVĚČINY: Prázdninové zastavení (třeba při špatném počasí)

Tohle zastavení neplatí jenom o prázdninách a o špatné počasí je na Jižní Moravě v posledních letech nouze, ale vydejme se do Muzea. Do technického muzea v Brně.

 

 

Bez mučení se přiznám, že ač technicky založená žena (tatínek mi kupoval POUZE klučičí hračky), nikdy jsem nebyla v Brně v Technickém muzeu. Ještě nedávno sídlilo v prostorách bývalého kláštera v historické části Brna, ale posléze byly pro něj vybrány prostory po zaniklé továrně Tesla, v Králově Poli. Jedno červnové dopoledne jsme se tam s manželem vypravili.

Již při příchodu nás uvítaly pracovnice muzea a s úsměvem a milým slovem poskytly informace, které jsme potřebovali. Vůbec, přístup veškerého personálu je víc než vstřícný. Když si člověk představí, že většinu návštěvníků tvoří rozjívené tlupy školáků, je trpělivost muzejních dam a pánů neuvěřitelná.

Každá sekce je pod patronátem jednoho zaměstnance, který dodá vyčerpávající informace, pokud je někdo potřebuje. Expozice jsou vtipně rozmístěné, upravené prostory umožňují např. „zavěsit“ pod strop vrtulník s akrobatickým letadlem. Větší, proudová letadla jsou na venkovních přilehlých plochách. Vystavené věci a věcičky jsou přehledně popsány na cedulkách v češtině a angličtině.

 

 

Naše prohlídka muzea se nesla, alespoň pro mne, v mírně chaotickém duchu, který jsem si navodila já sama. Nadšeně jsem poskakovala od jedné vitríny ke druhé, juchala nad vystavenými exponáty. Leckteré jsem poznávala z dob mého dětství (ach jo, jak ten čas letí, když už jsou věci, které mne kdysi obklopovaly v muzeu), např. gramofony, televizory.

Můj muž poznával vystavenou autodílnu, kam jako malý kluk chodil se svým tátou na návštěvu k panu majiteli. Poznával auta, která kdysi jezdila po ulicích a komentoval vše slovy jako: „Tuhle luxusní Zetku vlastnil pan xy, řezník, který měl prodejnu u nás na ulici!“

Mne osobně NEJVÍC zaujala expozice nazvaná jako Ulička řemesel. V muzeu skutečně vyrostla ulice, představující drobná, městská řemesla z předválečného Brna, kde jsou krámek vedle krámku, malé dílničky s vybavením, zubařská ordinace, nebo oficina, koloniál, knihař, hodinář, módní salón. Nechybí ani městská hospoda nebo pavlačový dvorek.

 

 

My jsme nejvíc prohlíželi stará auta, plastové letecké modely, fotoaparáty, ale všimla jsem si dalších a dalších zajímavých expozic např. orchestriony (ty byly tu a tam i slyšet).

Poutavá byla i prohlídka Panorámy. Staré zařízení, jakási kruhová aréna, diváci sedí po jejím obvodu zvenčí a koukají do bikulárů, kde si prohlížejí fotografie. Fotky vznikaly už tehdy speciálními foťáky se dvěma objektivy, (řada je jich vystavená u Panorámy ve vitrínách), na skleněné desky. Prohlížením v bikulárech vznikl vlastně 3D efekt. Jak vidno, opět nic nového pod sluncem.

Když jsme byli my s manželem v muzeu, zrovna ten týden bylo na pořadu Norsko, panorama fotky z počátku 20. století. Příroda stále stejná, ale lidé, jejich pomůcky, lodě a oblečení, to už je dojemně historické. Témata se mění, v muzeu je vyvěšený program. Prohlíželi jsme si fotky zároveň s výpravou školáků a i děti „postižené“ současnou technikou, byly nadšené.

 

 

Shrnula jsem si tuhle návštěvu jednoduše. V Technickém muzeu v Brně jsem nebyla naposledy! Dvě hodiny poletování po prostorách, našlapaných technickou historií, nestačí!!!

Nafotila jsem množství fotek, jsou na přiloženém albu Rajčete. Je to opravdu jenom zlomek toho, co se v muzeu dá vidět. Snažila jsem se fotky popsat co nejvěrněji, aby byly přehledné a něco o exponátech vypověděly.

 

Fotky najdete zde http://dig.rajce.idnes.cz/Techmuseum (Pozn. red.: Fakt si je nenechte ujít! 🙂 )

 

 

Aktualizováno: 18.7.2012 — 21:40

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. DEDE, víš co jsem viděla – doufám, že teda nejsu poslední kdo to viděl…..na táboře jsem nakoukla do Psích sportů a hádej o kom tam byl článek??? a já jsem vřískala na celý Ošíkov – tu paní znám!!!!

  1. Eh, nemám tušení, že něco vyšlo (wasntme) nemohla bys mi prosím upřesnit, o co šlo? 🙂
   Jinak jsem byla skoro dva dny mimo net, takže teprve budu dočítat. Pražení ovšem bylo skvělé a LuckaV přinesla Tikkiho (inlove) Musím říct, že mít mangustu za tričkem či její nos v uchu – to jsou zážitky, na jaké se nezapomíná (chuckle)
   EvoŽ – moc blahopřeju, Derry je hvězda a vy s ní (h) Tak ať se daří dál! 🙂

   1. Pražení bylo bezvadný a je fakt, že Tikkimu se z nás všech Dede líbila úplně nejvíc (chuckle) .

     1. Zase to byl pan MUDr. Tikki se specializací ORL? (rofl) Jeho vyšetření jsou muka strašnááá 😀

   2. Dvouhlavá Dede byla báječná 🙂 a celé Pražení taky! On byl Tikki dost vynervovanej, potřeboval by tak dvě hoďky, aby si to tam zmapoval. Takhle byl zkrátka na území cizí mangustí skupiny a to je nebezpečné. Zná to v práci, doma, v rychloruslařské šatně, na venkovní in-line dráze ale v hospodě, pravda, ještě nebyl. Budeme muset doplnit vzdělání 😀 Večer ještě pomohl Pétě zabalit na soustředění (asi pětkrát ho vyndavala z kufru), v devět padl jako podťatej a ráno se vykutálel z pelíšku v půl desáté 😛
    No a jedna dobrá zpráva – Tikki už nebude sám! Zatím jsou tři varianty: Buď si vezmu jednoho z jeho malejch brášků, které pilně socializuji, nebo co nejdřív dostane kámošku z Německa, nebo mám možnost mu nechat přivézt nevěstu přímo z Tanzánie (inlove)

   3. jak jsi byla na tom stopovacím semináři na Slovensku 🙂

    je tam společná fotka a jste tam s Berry a moc vám to sluší (y)

 2. To je zajímavý tip, jen je to pro nás trochu z ruky.
  JInak jsem už dočetla příspěvky i něco z diskusí. Takže lituji všechny, kteří se museli vyrovnat s nedobrou situací (za všechny Louk, Petra K a Xerxová), přeji oslavencům.
  My jsme absolvovali značně pracovní dovolenou (malování, úklid, něco málo přestěhovat…), aspoň na psy jsme našli chvíli času. Tento týden jsem už v práci, ale dočítám a nestíhám. Včera jsem nereagovala schválně, také jsem si radši seděla na rukách.
  Psí zprávy: Derunka získala na národní výstavě titul CAJC a další den udělala i zkoušky, teď se chystáme na zkouškový mararón s oběma (Ája už bude k vlastní nelibosti odpočívat). Takže naše normální léto je lítání po polích. Ještě že ty psy máme.

  1. Evi, moc gratuluju k úspěchu. Já se chystám s Nastěnkou do Blavy v srpnu…..

   v létě taky víc pracujeme, na táboře jsem opět rešila Terrynkovi stopy, tak mám spoustu nových info, tak se je snažím realizovat, zatím nám to čmuchá 🙂 tak třeba na podzim se na tu ZMku vypravíme znovu (y)

   s Nany jsme se vrhli znovu na agi, a zatím ji to baví, navíc je mezi pejskama a to potřebuje protože je vrčivá potvora….

  2. Děvčata šikovná Evi a Pájo, jak výcvikářská, tak výstavní. Mám radost s vámi a moc a moc přeju, aby jste byla spokojená i vy (h) (dog) .

   1. děkuji za pochvalu, momentálně se chystám vykoupat oba kerrýky, protože Terry má slíbené poslední fota v kožíšku a pak šmik šmik letní pracovní sestřih….a Nastini chlupy taky potřebují oživit navíc mám konečně ten úžasný šampon tak jsem zvědavá co to udělá…..

  1. Díky, dík, právě jsem to dočetla, krásnej a zajímavej článek.
   Kráčej v kráse mezi hady, to se mi líbí. 🙂

 3. Jééé, to se mi moc líbí. (clap) Jestli se ještě dostanu do Brna, bývám právě v Králově Poli v bývalém domě mé tety. Technické museum si nesmím nechat ujít. Děkuji milá Alex. 🙂

 4. Alex, díky moc za typ. V technickém muzeu jsem byla naposledy cca před dvaceti lety, a to ještě proto, že mě tam vytáhla návštěva sestřenice se třemi synátory… Ale tohle zní dobře i mně technikou prakticky nedotčené osobě 😉 A jsem všemi deseti pro nějaký ten společný výlet v rámci Brna (y)

 5. Milá Alex (inlove) , článek vyšel jako na zavolanou, neboť se příští týden budeme dovolenkovat kousek od Brna s Tádou. Tak kdyby se počasí nějak pokazilo, máme prima tip na výlet pod střechu. (nod) Fotečky si musím nechat na později, ale určitě si je nenechám ujít.
  Přeju všem krásný den! (h)

 6. Ve fotkách jsem se rochnila už před týdnem – jak nejsem technický typ, tak tady by se mi líbilo (no – a na mamutovi jsem v Brně taky nebyla 🙁 ).
  Tak mě napadá – děcka okolobrněnská – co si udělat jeden den v Brně?! Je hanba, že Brno tak málo znám.

   1. To je úplně sqělý nápad! A kdo ještě nebyl v brněnském Antroposu, tak ten to musí urychlěně napravit. Tam bývalo co vidět i dávno před jeho rekonstrukcí (např. ucelená sbírka obrazů Zdeňka Buriana, která bývala později i v zámečku v Lešné (ZOO). Do Antroposu jsme chodívali skupinově s dětmi pěšky přes kopec a jednou tam náš cca čtyřletý mlaďoch „odboural“ pokladní, když se ho ptala, na co se tam jde podívat, protože jí velmi vážně sdělil, že se jde hlavně kouknout na toho „ojedenýho“ mamuta (kostru v životní velikosti), ale že se mu líbí i ti s kožichem (chuckle)

    1. Hmmm … do Antroposu se dá dojít skrz Kamennou kolonii kolem lanového centra a řeky … to je pak celodeňák pro široce orientované spektrum zájemců (rofl) .

     1. No – tak nejak jsem si to predstavovala – celý den a nakonec nejaké to obcerstvení v nejaké té obcerstvovne (chuckle) . A Eviko – jakozto odborník – urcite vykoumá tu nejlepsí trasu a vychytávky a místní speky a tak (clap) . Jinak predpokládám, ze by to byla spíse podzimní akcicka, ale ne zas moc podzimní, abysme nezatmeli.

 7. Ano, ano, prosím! Technické muzeum miluju, už jsme tam byli několikrát, i třeba na tématických výstavách (před Vánoci nebo na výstavě porcelánových panenek). A Ulička řemesel je pro mě nejhezčí (v té autentické přestěhované hospůdce měli funkční orchestrion, zahrál vám?), v Salonu mechanické hudby pouštěli mým zvědavým dětem všechno funkční, měli velký model šaliny, co za pětikačku jezdil- ovšem moje dětičky zbožňovaly horní patro, kde si na různých atrakcích zkoušely existenci fyzikálních zákonů.
  Můžu jen doporučit!

  1. Ano, mohu doplnit. To se mi už nevešlo. „Za nás“ probíhala přednáška o léčivých rostlinách. A na telefonické objednání se dal objednat let školním cvičným tryskáčem, Albatrosem, na výcvikovém trenažéru!

   1. Technická herna je super, tam se našinec vyblbne (akorát nesmím číst vysvětlení experimentů, mám k nim pak odborné dokydy (chuckle) ). Ale mohu vřele doporučit, mají to uděláno trotlfest-und-idiotensichr, lze tedy dovádět i bez čtení návodu.

    Mě potěšili tím, že dole zřídili expozici elektronové mikroskopie. Jen škoda, že na muzejní noc mikroskopy nevyčerpali a nezprovoznili, moc bych si to užila, kdyby ty krásné mašinky fungovaly. (sun)

    1. Jsou tam mikroskopy od firmy, kde pracuje manzel. Neni mi moc jasne, jsem zcela netechnicky typ, jak pracuji, ale jsou uzasne.

     1. ad kde pracuje můj manžel ;-)… A taky několik mých kamarádů a úhlavní kamarádka mého muže; no, však jsme se o ní bavily. Stejně je to úžasné, že v našem poměrně malém (na světové poměry) městě fungují hned tři velice mezinárodně úspěšné firmy, které tenhle artikl vyrábějí.

 8. Joj – tak to bledě závidím a slintám – taky bych tam asi značně chaoticky pobíhala! 🙂

 9. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hmmmm, v Praze jsem v technickém muzeu byla několikrát (chicht – třeba o každé Spartakiádě) , (wait) v Brně jsem nebyla ani na mamutovi… Prostě je to pro nás trošku z ruky… Většinou Brno tak nějak míjíme a na muzea není čas. Ono s právě „nafasovaným“ miminkem Xerdou nebo Betkou by to stejně nešlo (chuckle)

  Fotodokumentace skvělá (nod)

  1. Betka by si musela dát v Jarískovi dvacet, ale Kvílík by byl nadšen. Akorát to fakt máte z ruky, IQ park je pro vás bližší.

   P.S.: To je dobře, že je mamince líp, dále držím (y) .

 10. Tedy Alex, úžasná návštěva (wave) Škoda, že to mám trochu z ruky, ale třeba někdy …. Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN