BTW: Koncert pro bouřku a orchestr

„Jsi si jistá, že to ta střecha vydrží?“ ptám se s jistou pochybností své kamarádky. Zkušeným zrakem obhlédne kovovou konstrukci krytou plachtou, chránící nádvoří litomyšlského zámku před větrem a přívaly deště, které přinesla odpolední bouřka. „Ale jo, myslím, že to půjde. Když to vítr ve středu serval, byl mnohem horší, než teď…“ Rozhodnu se jí věřit a oddávám se těšení.

 

Mám na co. Závěrečný koncert Smetanovy Litomyšle je cele v režii Českého rozhlasu. „Největší symfonické maličkosti“, jak se koncert jmenuje, znamenají příležitost se vytáhnout. Symfonický orchestr ČRo předvede své kvality v 15 skladbách, vyžadujících mistrovské provedení a celou škálu silných emocí, přenášených pod taktovkou dirigenta na nadšené posluchače.

Jako závěrečná skladba je naplánována Slavnostní předehra 1812 Petra Iljiče Čajkovského, kde už tak početný orchestr posílili ještě členové Ústřední hudby Armády ČR, ozbrojení dechovými nástroji a oblečení v parádních uniformách. K otevřeným dveřím na další nádvoří nastoupila k pultíku i pomocnice dirigenta s červeným praporkem. Jak poznamenal sám Čajkovskij v dopise své mecenášce, takhle skladba je opravdu velký rámus – vedle spousty hudebníků totiž vyžaduje i synchronizovanou dělostřelbu.

Ale nebyla to jen dělostřelba. První týden v červenci byl ve znamení silných bouřek a jedna z nich, zřejmě hudbymilovná, se usadila přesně po dobu koncertu snad přímo nad litomyšlský zámek, takže všechny předvedené skladby byly podbarveny hučením lijáku a bublajícím hromováním.

Vrchol přišel ve chvíli, kdy moderátorka oznamovala právě onu Čajkovského předehru. Bouřka se ohlušujícím hromobitím také přihlásila a lidé se začali smát. A já ve své fantazii, už tak podpořené úžasnou hudbou, viděla, jak Libor Pešek, dirigent, vzhlédne, velitelsky pokyne taktovkou a vydá bouřce pokyny: „Tak dobrá, na čtyři a maestoso…“

 

Aktualizováno: 15.7.2012 — 21:55

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. smutné OT. I když se taky týká hudby, takže vlastně tak trochu k tématu. Jak jsem se teď dočetl tak v Pánu skonal Jon Lord. Klávesista Deep Purple. Autor takových pecek jako Child in time, Lazy a mnoha dalších. Sorry, ale na této muzice jsem dospěl, tak jsem musel…. http://www.youtube.com/watch?v=Ymw1eHyd5AY

 2. Milá Dede,

  to musel být úžasný zážitek. Vzpomněla jsem si, jak jsme se před pár lety toulali s mužem o dovolené kolem Vranova a já ho zatáhla na zámek na koncert Hradišťánu. Krásné nádvoří, obloha jako vymetená a do toho proletěly křičíci vlaštovice nad námi zrovna ve chvíli, kdy Hradišťan hrál Krátký popis léta.

  Na takové souznění nikdy nezapomenu, stejně jako ty na dirigenta, jehož taktovka velela i živlům (h) .

   1. Krátký popis léta – výborně zhudebněné překrásné verše Jana Skácela a tady navíc dechberoucí klip – jo, to je esence líta tady u nás. Bravo (clap)

 3. V době, kdy jste koncertovaly, já byla na výletě na Želivy. Přátelé tam jsou na sborové dovolené a na neděli byl naplánovaný minipivovárek. Ale pivo je MŇAM 😛 .Zpátky jsme to vzali okreskami (abychom se mohli kochat) se zastávkou u Barbory v Kutné Hoře. Naposledy jsem ji viděla celou zababušenou do lešení. Teď už je v plné nádheře 🙂
  http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Zeliv_a_Kutna_Hora/

  1. Jé, v Želivi jsme byli před pár lety (clap) . A Barbora vypadá úchvatně, budeme tam muset zajet, než ta nádhera oprší. Díky za upozornění!

   1. Zani, jak koukám na ten můj příspěvek, tak bych asi teď napsala spíš na Želivě. Já netuším, jak se to skloňuje. To abych to vygůglila (chuckle)

  2. kousek odtamtud mají přátelé cca 400 let starý mlýn , ( starší zmínky shořely spolu s archivem v Kutné Hoře) kam jezdíme načerpat energii a trošku taky brigádničit…tam se člověk ocitne úplně v jiném světě :-)že přávidíte? (sun)

 4. Děkuju za milé komentáře (inlove) , bylo to opravdu nezapomenutelné a musím poděkovat Bubu, díky jejímuž snažení se nám podařilo uchmatnout lístky – ten koncert byl vyprodaný prakticky okěmžitě, co začal být k mání 🙂
  Alex, já taky nemám bouřky ráda a v přírodě se jich bojím, ale ten den to bylo takové nějaké… jiné (wasntme) A tak jsem si užila i s bouřkou 🙂

  1. Bouřky ráda mám, ale je fakt, že jak léta běží, vážení, tak nějak dávám přednost tomu koukat na ně z okna 🙂

 5. Milá Dede to byl opravdu bouřlivý koncert. 🙂 Byla to spolupráce přírody a lidského snažení. 😉 Příroda měla v tom okamžiku více ohleduplnosti k lidskému dílu než mívají lidé k dílu přírody. (think)

  1. Milá Zdeno to je nádhera, opravdu nádhera. (inlove) (clap)
   Svět je krásný. Že by jen ten bez lidí? Ale tohle nafilmoval člověk tak snad…..

 6. Dede, to musel být nezapomenutelný zážitek. A ta poslední věta mě rozchechtala tak, až se spící Mína vyděsila. Pardooon (inlove) (chuckle) (rofl)

 7. (chuckle) Jedna zajimava koncertni historka. To pred lety hrali v Columbii cesti filharmonikove. Ve fungl nove koncertni hale. Pred pauzou hrali komorne – tudiz ne vsichni byli na jevisti. A tu zacaly do hudby pistet pozarni alarmy, svetylka blikala a byla vyhlasena evakuace. Hasici se sjizdeli a udatne klusali do budovy. Dala jsem na chodniku rec s filharmonikama, pokurovalo se. Za nejakou dobu nam oznamili, ze koncert muze pokracovat. A jak jsem tam stala s hochama z Prahy, tak jim nejaky manazer rekl, ze alarm nastal zjevne proto, ze NEKDO v zakulisi kouril. Jak jeden poznamenal: alarm jsme ale nikdy pred tim nespustili…

 8. Mám pocit, že se opět ztrácejí komentáře do spamů, nezdá se mi být možné, že touto denní dobou je jich pořád jen 14.

   1. Tak jsem se asi špatně koukala, skoro půl dopoledne to pořád ukazovalo 14 komentářů, přitom se mi zdálo, že se mírně obměňují (s vedlešími články jsem si to nespletla, tam jsem se koukala taky).

    1. Možná to bylo těmi občas mizejícími komentáři – ty opravdu mizejí, ty nepadají do spamů. Takže mohlo něco zmizet a nové se objevit a přitom se počet komentářů vlastně neměnil. 🙂

 9. Koncert s bouřkou jsme před pár lety v Litomyšli taky zažili – Mozartovo Requiem, bylo to poměrně efektní a celou skladbu to docela umocnilo. Ještě u jednoho tuším bouřilo, ale ne tolik, C. Orff – Carmina burana.

 10. Jojo, byl to krásný koncert. Užila jsem si to velice. Bouřka byla tentokrát vcelku hodná. Jen strašila a neničila.
  Ono to zastřešení má dost sofistikovanou konstrukci, vlastně je zakotveno jen vepředu v zemi (jsou tam na to udělané betonové patky, co běžně skrývá vrstvička kačírku). Zámku se nedotýká, natož aby bylo ukotveno do zdi. A protože plachta je to veliká a horní patro arkád je otevřené i ven, plachta je ten „bezpečnostní ventil“, co při velikém poryvu větru musí povolit. A jsou tam dvě plachty nad sebou a překrývají se. V onen večer při prudkém poryvu větru ve velké bouřce plachta sice neprdla, ale „jen“ se částečně uvolnila a vylila. Ovšem uprostřed představení(Jakobín)a do hlediště. A byl to přádný špráchanec. Pak vypadla i elektrika a ačkoli generátor byl připraven, nakonec se představení nedohrálo.
  Před pár lety (tuším 4 roky zpět) jsem byla na představení, které se také nedohrálo. O přestávce přišla bouřka s velikou vichřicí (lidi se schovali v zámku v arkádách nebo dalších zámeckých objektech), stromy padaly, střechy létaly, elektrika vypadla (nešla 2 dny), zastřešení bylo poškozeno a vůbec to byl dost průšvih. Tohle bylo jen prima ozvláštnění a po přídavku už nepršelo a bylo krásně.
  http://festival.smetanovalitomysl.cz/smetanova-litomysl-2012-zpravodajstvi/

  1. Bubu, možná to byla bouře koncem června 2008. Hned druhý den jsme jeli s Jiřím na Nové Hrady a tam jsme narazili na její výsledky. Park u zámku byl uzavřený, pobouraný, obrovské stromy vyvrácené, Nová střecha zámku poničená, už tam na ní pracovali pokrývači. Ze všech stran se ozýval řev motorových pil. Nešel proud, uprostřed obce na parkovičti položené dva obrovské stříbrné smrky. Stádo jelenů v oboře uteklo, protože padající stromy porazily oplocení a zvířata v té hrůze utekla. Přiznám se, že jsme se od tam rychle odplížili, připadali jsme si tam jako tůristé naprosto nepatřičně. Byli jsme na dovolené na Vysočině, tam v noci byla bouřka, ale normální. Nenapadlo nás, že se dál, ve Východočeském kraji takhle vyřádila. Brrr, bylo to děsivé (tmi) .

   1. Jojo, byl to tenhle koncert. http://festival.smetanovalitomysl.cz/smetanova-litomysl-2008-zpravodajstvi/gershwin-bernstein/
    Krásný. Ale dooost dramatický. Byl to fakt frčák. Já byla tehdy s Juniorem, seděli jsme na kraji, a tak jsme stihli vyjít z nádvoří, že se projdem, ale jenom jsme přešli první nádvoří a strhla se bouřka. Zapadli jsme naproti do muzea a otevřenýma dveřma jsme koukali, jak padají stromy a hasiči fofrem přeparkovávají (byl to soused a pak povídal, že měl pocit, že to auto startuje snad hodinu, ale chytlo na první dotek), aby na to místo vzápětí padla obrovská lípa. Litomyšl a okolí to odnesly opravdu hodně.

 11. …….moderátorka oznamovala právě onu Čajkovského předehru. Bouřka se ohlušujícím hromobitím také přihlásila a lidé se začali smát. A já ve své fantazii, už tak podpořené úžasnou hudbou, viděla, jak Libor Pešek, dirigent, vzhlédne, velitelsky pokyne taktovkou a vydá bouřce pokyny: „Tak dobrá, na čtyři a maestoso…“……….

  jéé to je tak pěkný 😀 😀 no, jak je vidno, mistři k rambajzu nepotřebují techniku, příroda s nimi spolupracuje 🙂

  1. Jojo, bouřka na seznamu účinkujících a poslouchající dirigenta se mi taky líbila. A vzpomněla jsem si na Pratchettovy Soudný sestry, kde má chudák Mášrecht (aka labuť avonská) ustavičný potíže s vlnitým plechem na blesky, až mu právě taková bouřka nakonec vypomůže. 😀

 12. Jooo, tak to by se mi libilo – i s tou bourkou ke kanonum k 1812. Je zajimavy, ze tohle se casto hraje v Americe u ohnostroju na 4. cervence – Den nezavislosti. A jak zacnou ty kanony, tak spusti ohnostroj. V Columbii to je obzvlaste povedene, protoze veliky ohnostroj se porada ve Fort Jackson, coz je nejvetsi vycvikova (?)(training) zakladna US Army v USA. A hosi si davaji zalezet. 🙂

 13. krááásný zážitek, upřímně přávidím zúčastněným! připomíná mi to Carminu Buranu v rámci Operní Kutné Hory před dvěma lety v provedení Filharmonie HK + velkého smíšeného sboru, kdy pořadatelé na nádvoří Vlašského dvora přemlouvali deštíček a nakonec uprostřed jedné písně čiperně proplouvali uličkami a rozdávali pláštěnky účastníkům :-)taky jsme nepřízně počasí nedbali a vytrvali, zážitek stál za to!!! opožděně také všem oslavencům z minulého víkendu všechno nej, ať trable odejdou nebo se umírní a sluníčko svítí! (f) (sun) (inlove)

 14. Dede, to musel být krásný zážitek, myslím tím takhle udělaný koncert pod širým nebem na nádvoří zámku v Litomyšli (ouplně mě naskočila dojetím husí kůže) 🙂 . Ta bouřka navíc, už jak pro koho. Já když byla mladá, bych si to užívala, ale nyní ve svém věku (bojím, bojím). Ještě že to dobře dopadlo a nikomu se nic nestalo.

 15. 😀 Myslím, že Čajkovskij bys byl nadšen a bledě závidím!
  Ono objednat si bouřku ke koncertu, se někomu hned tak nepovede! 😀

 16. Byl to báječný koncert, vybrané kousky i pro nepříliš znalé publikum. Vlastně jsme kromě školních představení na koncertu vážné hudby nebyla tak, že bych si na něj cíleně koupila lístky (jo, dostala jsem je třeba)a sem jsem šla s jistou zvědavostí a těšila se. Zjistila jsem, že koncert naživo na zámeckém nádvoří je úplně jiný zážitek, než v sále, natož než reprodukovaná hudba- bouřkový doprovod byla přidaná hodnota 🙂

 17. Muselo to být úžasné představení, milá Dede. (inlove)
  Já mám bouřky ráda a letos si opravdu užiju do sytosti. A vůbec mi letošní počasí připomíná léta mého dětství, kdy bouřka či liják neznamenal střihovou změnu počasí o mnoho stupňů. I když ta vedra s tropickou vlhkostí, ta bych opravdu mít nemusela.
  Přeju všem krásný den. (h)

 18. Dede, to musel být zážitek. Letos je vůbec bouřek spousta a vybere si určitě každý – turista, Petr Iljič i knecht 🙂

 19. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (chuckle) dobrý muzikant (music) dokáže být bouřka (nod) A ještě učinkovala bez nároku na honorář (chuckle)

 20. Milá Dede, to musel být skutečně úžasný hudební zážitek – jak ten zorganizovaný, tak i ten přírodou improvizovaný (i když ten nepřišel právě vhod). Moc hezky popsané.

  A problém „jestli střecha vydrží“ jsem řešili i u nás. Ve vedlejším domě nevydržela a po silném dešti začalo zatékat do koupelny. Lezla jsem po střeše, asfaltovala všechny „větrací komínky“, které z ní čouhaly a pak jsme s manželem na půdě (vlastně jen střešní krov) natahovali velkou plachtu. Neuspěli jsem a museli volat pokrývače. Ti zjistili problém, spravili a pak ještě seřízli podélně celý štít střechy, aby na něj nasadili větší větrací (prý nás ti první pokrývači o něj ošidili). Když nás další lijavec ujistil, že střecha „drží“, plesnivý strop v koupelně jsem odškrábala, zapajcovala, uschlý ošmirglovala a zítra budu natírat. Ještě, že je v domě klimatizace.

  Takže skoro v poklusu pročítám krásné články, ale komentáře už nestíhám. Proto alespoň dodatečně gratuluji všem oslavencům (včetně Zuzanky od Bedy) a v rychlosti, ale přeci se kochám všemi odkazy na fotky.

  Velká kočko – napíši to sem, místo pod tvůj včerejší zážitek. To musela být hrůůůza. (whew) Nešlo by příště ještě včas před zastávkou někoho v tramvaji požádat, zda by ti s výstupem nepomohl (tedy třeba za tebe vynesl vozíček, zatímco ty bys klidněji a tedy i rychleji vystoupila). Přeci i u vás se musí se najdou ochotní spolucestující – nebo ne?

  A Jindřichu – koukám, že tady máme (vedle Sharky, Dana, Matyldy, Mušketýra a možná je vás víc) dalšího historického nadšence. Což o tom napsat trochu napsat.

  A také dodám jednu fotku. Naše Trixie je závislák na rajčatech. Papriky také chroupe s rozkoší, ale po rajčatech je jak divá. Jelikož jich mám veleúrodu, mohu jí tu radost dopřát. Každý den jich sní mezi 6-8, někdy tolik ráno a pak si odpoledně dá ještě nášup dalších 3 i 5. A nemá po nich ani průjem, ani vyrážku. Jak mě vidí nést ven rajčata, je celá natěšená. Rozhodím jí je na trávník a ona je během chvilky všechny slupne. Nedávno byla rajčata větší, než jindy a to sedmé už na ní bylo moc. Tak si ho šla zahrabat. Naštěstí jsem jí z okna pozorovala, tak jsem ho pak zase vyndala, umyla a hodila jí ho později.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Trixie_s_rajcaty#Trixie_je_posedla_rajcaty.jpg

  1. Milá Maričko, fotka Trixie s rajčaty se mi moc líbí, ale dovětek, že největší si šla zahrabat na horší časy, mne dostal do kolen (rofl) .
   Držím palce, ať práce odsejpá (y) !

 21. Půvabné, Ottorino Respighi předepisuje v jedné větě Pini di Roma zpěv slavíka ale že by si někdo troufl zapojit Dia Hromovládného do hudební produkce to si nepamatuji. Máte asi světový primát.
  Jinak bouřka taky zasáhla do jiné hlučné produkce pro změnu na hradě Švihov. Přihasila si to minulý týden v pátek akorát do předvádění středověkých těžkých kusů, které pravidelně v tomto termínu provozujeme u příležitost dobývání hradu. Tak jsme naší rychlicí, komorovou tarasnicí a houfnicí zkoušeli konkurovat, leč příroda se ukázala jako soupeř z jiné ligy. Mocné šupy z našich děl hravě a mnohonásobně přebila. Horší bylo, že nám zároveň odlákala obecenstvo. Takže se jednalo o ekonomický prů… . Naštěstí se v sobotu na reprízu nedostavila, asi ji to nebavilo se párat s takovými pšoukaři a tak nakonec nemuselo pořadatelstvo sahat do vlastního měšce, aby vyplatilo šermířstvu provozní náklady a lancknechtům žold. Válka je drahá i když jde jen o divadlo. Tak byla tvrz lapků dobyta, lapkové po právu ztrestáni a i pár grošíků poctivé ražby bylo možno hrdlem prolíti. V kruté řeži nakonec nakonec padly naše mikrofonní porty, kterým vlhký trávník tak dobře zemnil jejich vysílačky, že do repráků pouštěl pouze vybrané části vět a pár knechtů, kteří tak za ranního kuropění v rámci družby s lapky hrdinně učinili pod stoly hradní krčmy a nevypouštěli pak souvilá slova žádná.

  1. AAAAA, Jindřichuuu, zamysli se nad sebou a napiš něco z bojového života. Moc prosím (clap) (chuckle) (sun) (dance)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN