BTW: Rozhněvaný muž

Když jsem přemýšlela, jak bychom si mohli dnes připomenout Mistra Jana Husa, tak hned jako první mě napadlo, že je pěkně hloupé slavit den, kdy někoho upálili. Takové morbidní, nezdá se vám?

 

 

Narozeniny by byly mnohem lepší. Jenže když my nevíme, kdy se přesně malý Jan narodil, odhadujeme pouze rok – v tomto případě 1371. Podstatné však je, že to nebyla smrt, která byla na Mistru Janovi to nejpodstatnější.

Byl to člověk vysoce vzdělaný, vážený – však byl jeden čas i rektorem Karlovy univerzity. Určitě to byl člověk vášnivý a většinu života nejspíš rozhněvaný a planoucí snahou zlepšit svět, nebo aspoň ten kousek, na který dosáhl.

Nemohu hodnotit jeho postoje k církevním otázkám, ale minimálně jeho vztah k nakupování odpustků za hříchy ukazuje, že dobře chápal smysl a princip zákona a nenechal se zaslepit jeho účelově předloženou literou.

Měl jasnou představu o tom, jak může člověk, který zhřešil, svého hříchu litovat, a jak by se měl kát, aby dosáhl odpuštění. Nákup milosti za peníze v tomto případě odmítl považovat za řešení.

Ono těch vlivů a okolností, které ho nakonec přivedly na hranici, bylo samozřejmě mnohem víc, ale tohle je věc, která k nám živě hovoří i po staletích. Křivení smyslu a principu zákonů prokličkovanou literou, na které se ovšem musejí stavět rozhodnutí, totiž po novodobém Mistru Janovi zcela nepochybně volá.

Aktualizováno: 4.7.2012 — 20:21

121 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Apino Amálku rozhodně nedej! Nenech jí ubližovat jako Micánkovi, že nemohl ke svým miskám a vodě a byl z něj zalezlý chudinka. Máš své „dítě“ a to si musíš bránit, ať ti kdo chce říká co chce.
  Vzpomínám, když jsem před sousedkou z chalupy zmínila, že na chalupě klidně s kocourky budu, ale musím vymyslet, jak zamezit, aby lítali po půdě, protože tam jsou staré nástrahy s jedovým zrním proti myším a spousta nebezpečí, nastražené pastičky, o kterých ani nevím a jak zabránit tomu, aby utíkali ven, přeci jen je chalupa metr od, dnes už velmi frekventované, cesty. Smála se mi, že jsem blázen, kdybych měla takhle chránit děti, jestli bych to dělala a že kočka patří ven a ne být zavřená doma a vyčetla mi, že jim kazím život, že je omezuju a že jim vlastně ubližuju. A že její kočka ven chodí a je to bez problémů. Jo. Je, akorát jejich kočka je nalezenec, který dál než na zápraží paty od domu nevytáhne a rozhodně nehrozí, že by utekla a silnici mají od baráku přes potok a můj pozemek pěkně daleko. Nemyslím si, že bych je tím omezovala, naopak, chránila. A odpověď na moje oponování, že mrtvého Melíška, který nikdy auto neviděl, takže by si sedl doprostřed cesty, aby si ho prohlédl, domů teda fakt nosit nechci zněla: „No, co? Černejch kocourů najdeš všude hromady!“

 2. OT – Nyonečka, Nýna, Nyny, Neo dnes slavé své desáté přineseniny (h) (h) (h) (h)

  Nynyško, děkuji ti za těch krásných 10 let!!!!! (inlove) :* (h)

  1. Milá Bedo, velké pohlazení pro Nyny. (inlove) Krásně ty kulaté narozeniny spolu oslavte. 🙂

 3. Morbidní – asi ano, ale je důležité, že jsme za ty stovky let na Mistra Jana Husa a jeho odkaz nezapomněli (f)
  Dnes bych měla jít kamarádce na pohřeb (u) , ale každý truchlí po svém, tak zapalím svíčku a budu na ni myslet. Nějak to s 3.měsíční Velerkou nedám…

  1. Ani by to nebylo dobré tam chodit, milá Vakandi, malá je ještě maličká a pohřeb by tak prožívala s tebou, vaše pouto je ještě pořád velmi silné. (h) O kamarádce víš a nejspíš na ni myslíš už nějakou dobu, můžeš truchlit po svém

 4. Taková zvláštní podvečerní procházka. Znáte to když příroda utichne, ticho před bouří se říkává. To ticho vás tlačí k zemi, je všude kolem vás, taková malá science fiction. Ono něco prý je na cestě k nám z Anglie, snad deště nebo bouře. A město také ztichlo to už před pár dny když začala pro většinu obyvatelstva dovolená. Nikde ani živáčka…ačkoliv pár se jich pak během procházky přece jen našlo. Podivná atmosféra, neskutečná. No říkám science fiction a alien k tomu – Garyk. Šli jsme trochu jinou cestou až za nemocnici lesíkem a najednou takový podivný zvuk. Já přemýšlela co to bylo za zvuk ale Garyk nikoliv. Ten mne okamžitě vlekl za sebou : „Pryč pryč pryč“, říkalo jeho počínání. Zvuk se ozval ještě párkrát a trochu jinak. No jistě, kdesi hráli fotbal, bylo slyšet nakopávání mičudy což obvykle přivádí Garyka do extáze protože on miluje míče a pokud může plete se hráčům do hry. Obecenstvo hře přihlížející reagovalo potleskem a voláním. To byl ten podivný zvuk – podařilo se jim totiž kolektivně tlesknout. Mimozemšťanovi Garykovi jsem vyhověla, to je vždycky nerovný boj, jeho necelých dvacet kg se promění silou jeho vůle na dobrých sto kilo a mých osmdesát pět kg se smrskne na jeho původních dvacet. Smrsknutí bych jinak ochotně akceptovala i když méně drastické. V dané chvíli to bylo pro mne nevýhodné. (chuckle) Mého plánu cesty jsme se tedy nedrželi. Vraceli jsme se kolem vchodu do porodnice. Nějaká paní si u zaparkovaného kola nasazovala helmu a v tom se to stalo. Garyk proti ní vyrazil a vyděsil jí i mne. No alien, je sem seslán aby nás zlikvidoval, snad ani nesežral jenom rychle ukončil naše životy. Není to po prvé kdy vyrazil proti nějaké osobě. Nezjistila jsem jak si vybírá oběti, co musí ta která udělat a nebo neudělat aby proti ní vyrazil. Začínám se bát, nevím jestli někoho nakonec nekousne. Zatím jenom všechny náhlým útokem vyděsí. A když takhle vyrazí proti kočárku, což jednou udělal když paní najednou vyjela ze dveří prodejny novin, pak už je to opravdu na pováženou.

  Jedna moje známá, jejíž labrador Chess už je za Duhovým mostem, mi radila abych nechala zkontrolovat Garykův zrak.
  To by nám tak scházelo aby Garyk oslepl. Všechny moje kolie měly dědičně předpoklad k propuknutí oční nemoci. Nějak tady ten chov kolií zpackali, teď už se začalo něco podnikat aby se takoví jedinci nedostávali do chovu, ale to je na dlouhé lokte, to se mělo začít už dávno. Film o Lassie způsobil že se kolie přímo „vyráběly“ na běžícím pásu hlava nehlava. Tlačilo se na to aby měly malé oči až se začala rodit štěňata slepá už od narození.
  Že se lidé soustřeďují jen na vnějšek, kašlu na to jestli má moje kolie uši podle předpisu sklopené. Chci aby mi můj pes neoslepl, neměl potíže se zažíváním a nenesl si spoustu dědičných chorob. Není nakonec dědičný i ten jeho strach? Vím že stejně může onemocnět, ale proč přímo k nemocem organismus vybízet dědičností po předcích. Chudák můj alien, zlobím se na něho když mě vyděšený vláčí a přitom bych měla vynadat ne psovi ale jistým lidem. Ano těm co ať sáhnou na co sáhnou to zpackají. Nepřibývá jich nějak v posledku?

  1. Víš v co se promění člověk nasazující si helmu? Co se děje v psí hlavičce? Vždyť vypadá jako mimozemšťan! A kočár, který vyleze ze dveří místo člověka? Na to musí jeden vyděšený pes štěknout dřív než hzo to sežere. Nedej Bože, aby mu to vzalo ještě paničku. Naši psi taky štěknou na manžela když se vrací domů na kole a má na hlavě helmu, jak přijde blíž a sundá si to hrozné s hlavy, tak už je jejich nejmilejší kamarád.

   1. Milá Marsko, ono je to horší. Kdyby varoval a zavrčel, kdyby i zaštěkal ale on prudce vyletí proti dotyčnému, je to výpad a ten štěkot je výhružný. A ti druzí proti kterým vyletěl neměli helmu a ničím se nevyznačovali, snad kromě oblečení té muslimské ženy. Je to můj čtvrtý pes stejné rasy. To co zažívám s Garykem jsem nikdy nezažila s těmi druhými psy. Jeho výpady jsou nečekané, já na něm nepoznám že to za chvilku udělá.
    Strach může vést k agresivitě a toho já se bojím. Zbavit psa strachu je to nejtěžší vůbec jak říká Cesar Millan. Je to těžší než zbavit psa agresivity. Má zřejmě pravdu, já opravdu nevím co s tím Garykovým děsem, zkoušela jsem všechno možné a nic nefungovalo. A on může žrát jen dietní granule a nic jiného čili nemám ho čím odměňovat a nebo lákat. Asi by nepomohlo ani to, protože se v tu chvíli děsu prostě promění v jiného psa který nevidí, neslyší a je naprosto zablokovaný. Když je v klidu je poslušný, poslušnost zmizí když se Garyk vyděsí. Mám prostě dva psy v jednom kožichu a já znám jen jednoho z nich.
    A na to platit zdejším expertům 1000 SEK i více za hodinu a ještě s nejistým výsledkem na to opravdu nemám.
    Garyk je stokilový i když napadá ty lidi. Kdybych držela vodítko v ruce už bych mockrát ležela na zemi. Ale já mám připevněný řemínek v pase, mohl by mne strhnout i tak ale zatím se to nestalo. Ještě také šílí když kolem jede auto s přívěsem. A dokud jsem ho mívala na volno vyrazil za autem na silnici a hnal se za ním. Já už se neodvažuji ho pustit na volno po všech jeho útěcích kdy prchal před střelbou nebo i docela obyčejným zvukem jako je klepání koberce a nebo jako včera po potlesku skupiny lidí. Takhle to bylo od samého začátku. Byl u mne dva dny a z procházky mi najednou zdrhnul, přistavovali tu totiž spalovnu odpadků a byly to hrozné kovové zvuky. To tříměsíční stěně skočilo dva metry dolů se zidky do cizí zahrady, přeběhlo zahradu a zmizelo na silnici. Na silnici vedoucí s kopce kde se auta řítí jak šílená. Zoufale jsem ho hledala, neměl ještě ani jméno mohla jsem jen pískat a cosi vykřikovat. Jeden známý s psíkem shelty mi pomáhal hledat snad půl hodiny a nic. Vrátila jsem se domů a našla štěníka sedět za popelnicí u domu. Jak věděl po pouhých dvou dnech kde je „doma“ jsem dodnes nepochopila.

    Žádné řešení nemám, budeme to muset takhle dožít. Už i já mám děs, děs z toho co se zase na procházce bude dít. Na Garyka nespoléhám, jak bych mohla. Naše procházky nejsou zrovna radostné. Já bych jen strašně nechtěla aby se stalo nějaké neštěstí. :O (shake)

    1. Velká kočko a co dát Garyka do dobrých rukou mladých lidí, kteří dokážou psa zvládnout nebo zvolit řešení útulkem – přece nemusíš prožít všechna další léta v permanentním stresu! A mít doma malého papillona od sestry – holt collie jsi měla za mlada, tahleta je velice problematická a přece Tě nesmí umořit. Asi mě tu rozeberou na provočinitele, ale já už se na to nemůžu dívat, protože jsem stejně stará a stejně nemocná, jako Ty.

     1. baty, podpořím tě a myslím, že nebudu sama – už tady ten názor dokonce víckrát zazněl. takhle není šťastná Kočka ani pes a tak to nemá být. Garyk může mít tak ulítlou povahu, ale taky může mít nějaký zásadní zdravotní problém, který může být k odstranění nebo taky ne. a jasně, že si uvědomuji, že to není lehké ani příjemné, muset se rozhodovat, jestli dát někomu zvířátko, se kterým už nějakou dobu žiju.

  1. Ááá, Betka hárá. Fotky jsou zase krásné, já nakonec už do Jizerek nemusím (wave) ! Už je znám!
   Hi, hi, …tak mám trochu šmoužky …. Plášťově-pruhovaná Betynka! A jakou barvou natírá páník ploty??

   1. ričbečka je krásná – mladá, pěkně narostlá, poslušná, sebevědomá… Bydlí tu provizorně – než mladí páníci dostaví domek (prý asi měsíc).
    Obě řvavky vědí, že na sebe ječet nesmí. Stejně to čas od času nevydrží a jedna či druhá ohrne pysky, vycení zuby a už to „jede“. Stačí lehké zalití konví (chuckle) obě to nemají rády a hned se klidí mimo kropící zónu.
    Plot je natírán „pínií“ tj. taková divně žlutá…
    Jo a hárají ty čubky obě dvě, tak jsou ještě nevrlejší. Riček chudák z toho nic nemá – sice se snaží frajeřit, ale pak se skutálí do rybízů a barvářským zvučným hlasem „ječí“ o zvednutí na všechny čtyři

    1. Uf, my máme doma jednu takovou Betku- v tom, že nevoní psům. Světluška prostě nevoní. I když hárala, psi se vrhali na Borůvku, která je seřvala jak Alíky a vyhodila. Hárání stále očekáváme- v červnu to bylo šest měsíců. A to už skoro dva měsíce značkuje. S děsem v oku očekávám, že se rozhárá příští týden na naší dovolené- jedeme do Orlických hor. Odhánění ženichů by bylo značně zajímavé, ty místní obšourníky aspoň znám 🙂 Ale třeba nebylo, když nevoní….

 5. Pohřeb v kostelíku byl krásný. Bylo nás moc a moc lidí, takže jsme seděli i venku před kostelem na lavicích, aloe vše jsme slyšeli. Stařičké lípy kolem dokvétají, foukal velmi příjemný vítr a ve stínu bylo příjemně. Doma po obědě už zase teplota vystoupala na 32°.
  Sesedli jsem se na dvě hodinky sousedé a vlastně jsme uspořádali sousedské kar (i když bez jídla, spíše hodně nealko tekutin) a zavzpomínali.
  Baty, nebo někdo, kdo se v takových věcech vyznáte,tak mne napadlo, kdy a jak se objevila pohřební hostina a je-li známá v celé Evropě? Můžete někdo podat vysvětlení? Díííky.

 6. Tak jsme to stihli před bouřkou a lijákem, ale jen tak tak. Zase jednou zrychlený přesun, asi hodinu jsme tomu zdrhali, ke konci už nás buřina doháněla, trochu jsme zmokli, ale jen trošku. Všude louže a bláto, děsně dusno.

 7. U nas teda nebouri, ale nekde neco musi moc horet. Projelo kolem prinejmensim 6 hasicskych vozu, pak dve zachranky a nekolik policajtu. Vsichni se sirenama a Jakey vyje. Jakey vyje na vsechno se sirenou, hlavu zalomenou – volani divociny. Ted uz prolitla sanitka zpatky ku mestu a Jakey (zase) vyje. Akorat Chet spi spankem spravedlivych. Podotykam, ze je po pul pate rano. To musel nejaky rodinny dum horet. Kolem nas tim smerem, kam jeli, neni siroko daleko jediny komercni objekt. Požárů se uz od detstvi strasne bojim…

  1. Jak tě chápu! Taky se bojím. Včera večer jsem zrovna zabezpečovala Dům před bouřkou (už se blýskalo, ale ne úplně nad námi), když najednou začalo v kuchyni něco smrdět, jak když se pálí plast. Žádný spotřebič nebyl zapnutý – s výjimkou počítače (ten šel normálně), rádia (taky v normálu) a nabíjel se mi telefon. Vytahala jsem všechno ze zásuvek a nejpodezřelejší byla ta nabíječka… Dokonce byl vidět dým v místnosti a přitom jsem nemohla nic najít. Silně znepokojující (jako obvykle jsem sama). No tak mám po ruce hasicí přístroj, preventivně čuchám a podezřelou zásuvku nepoužívám. Musím sehnat někoho, kdo to ověří – bylo to hodně nepříjemné.

   1. A safra, Dede, na noc bych vypnula všechny hlavní jističe. A k posteli postavila ten hasičák. Drž se! Rozmrazenou chladničku zítra uklidíš (y) .

   2. Všechny krabice a zásuvky pozotvírat a preventivně utáhnout veškeré šroubky. Pokud vypnete hlavní jistič, může to udělat i laik. A pokud se někde v instalaci objeví hliníkové vodiče, tak na nic nečekat a okamžitě vyměnit za měděné. Ale na to už je potřeba elektrikář. Ale udělat co nejdřív! Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán. A protože je rodu ženského, tak se jako ženská chová; praští každého, kdo na ni neodborně sáhne. 😀

    1. Tedy Krakonoši, ten bonmot s elektřinou si zapamatuju – ten je dobrej 😀 Jinak postupuju dle návodu, jen jako ženská použiju místo šroubováku šikovného souseda, který ví, co dělá – zatímco s jeho ženou zdrbneme nějaké novinky 🙂

 8. Hlásám ze severu Brna. V podvečer přišla náhle bouřka, ale spíš (naštěstí) jenom její okraj, ale je zalito a teplota klesla k ránu na celých 18°C!!! Byla to úúúúleva. Na houby v lese to sice nevypadá jako na liberecku :^) , to už tady nebude nikdy, ale vzduch se osvěžil. Nyní už začíná stoupat teplota a my jdeme na desátou do místního kostelíka na pohřeb. Umřel po krátké, ale fatální nemoci soused od naproti ;( (rose2) .

  1. Bouřka včera nás jen lízla krajem, takže jen opláchla prach, osvěžila, ale bylo najednou o dost lépe. I tak jsme ráno šla proběhnout psy už v sedm (a nebyla jsme jediná, potkali jsme víc psů než obvykle). Ale obloha je už zase modrá a slunko začíná pálit. Včera tady bylo zase 34-36 stupňů. Dneska to asi nebude o moc lepší 🙁

   1. Tahleta „naše“ bouřka dorazila kolem půlnoci do Nového Jičína s lijákem a kroupami v normě, ale skoro hodinu prej tam bylo jako ve dne, až se stahovaly rolety, že bolely oči od blesků a to tam teda příbuzní nejsou žádná ořezávátka.

    1. baty! Ty máš příbuzenstvo v NJ? Tam mám doboru kmarádku Irenku (h) ,co zaopatřuje kočičky.
     S místní veterinářkou je nechávají kastrovat a umisťují. Město jim na to něco přispívá. Od ní beru rady a doporučení pro košišky. Bohužel to už ví příliš mnoho lidí a klidně jí hážou kočky přes plot. (headbang)

     Nás včera bouřka taky jen oblízla, asi jsme jí moc nechutnali.Teď je zase kolem 30. Byla jsem Áju vyplavit, Daník nechce ani ven, staříček můj. (h) Jdu, plazím se pod sprchu. (wave)

  2. Vidím, ze vcerejsí bourka nás vsechny lízla svým krajem. V Lednici téz a na Vrbici téz. Ale zrovna, kdyz zacala, jsme jeli od nasich a v Boreticích (vesnice hned pod Vrbicí) uz bylo bozí dopustení – musela jsem zastavit na benzince a pockat – bylo krupobití a velké poryvy vetru, takze dést prsel ze vsech svetových stran. Hodne stromu kolem cesty bylo rozlomeno – v Podivíne (mestecko vedle Lednice) uz hasici odklízeli z cesty. No a u nás jenom lehce zalito (nastestí, neb jsme mely vsechna okna otevrená na ventilacku – uz jsem se chystala na vytírání).

   Ráno jsem byla s holkama hned v sest hodin, pak kolem deváté a ted uz lezí jako mrtvolky a nikam se jim nechce.

   1. nás včera bouřka (rain) nelízla… ale navštívila pořádně. A už vezou další vodu… Chápu, že chcete déšť a ochlazení, u nás už je dost mokro a klidně bychom se další vody zřekli. A zase černo a zase hřmění v dálce… Dneska dřív než jindy. Doufám, že zaňáci nejsou někde daleko od civilizace, tam to zase schytají o chvilku před náma.

    1. Xerxová, mám bratrance u Českého Krumlova a jsou na tom stejně jako Vy, na severu. Každý den si mobilujeme. Už jim půda vodu nebere a dnes měli přes den příjemných 24°C.

  1. spokojené pečovatelky (cat) (cat) (inlove)

   krásné věci od různých šikovných rukou (nod)

   Krásné fotky (wave)

 9. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak už to včera vypadalo, že bouřka nebude. A byla. A velká. Takže opět dobře zalito a já mám další spánkový deficit… V velebouřce spát neumím (i když se nebojím, naopak se kochám z balkonu) a ráno spát taky neumím…

  1. Jen bohapustě závidím ;( , u nás se večer zvedl vítr a ten jediný kopec, co tu je, taková větší krtina na Hané, to zase rozrazil. K naší smůle na tom pitomém kopci bydlíme (envy) . Při vichřicích máme strach, že to vezme střechu, v zimě počasí zcela jiné než hlásí pro Přerov (větší zima i víc sněhu, i když je to jen 6 km), v létě nás míjí téměř všechny bouřky, jediná výhoda je v tom, že u nás nemůže být povodeň.

   1. Ivo, u nás včera to samé. Konečně večer bouřka a liják vlevo, vpravo, vpředu, vzadu, u nás tři minuty slejváku a pak uzoučký modrý pruh mezi tou černotou po celé obloze od severu k jihu, jako když se rozepne zip. Vau, vzdušné proudy jsou mocné.
    Alex, řekla bys, že u nás ani nezalilo? Vy jste se museli dost topit, jak jsem koukala z okna do dáli.

  2. Ba i elekřina vypadla…. No ale určitě je to lepší než vedro (a vozíme baterku). Tak příjemnou sobotu všem 🙂

   1. u nás taky vypadl proud. Ale jen na chvilku.

    Teď jsme se vrátili z lesa a i nějaké ty houby donesli…

    1. Teda, Xerxová, neštvi – Co to jsou houby? To už jsme tu tři roky ve větším množství neviděli.

     1. no – my chodíme do lesa pravidelně skoro denně (vyběhat Betku) … a proto nemáme žádný rok o houby nouzi – protože se vždycky něco najde a nasuší, třeba i po troškách. Ale letos ty houby zlobí (wasntme) Podmínky dle nás optimální – teplo, teplé noci, mokro… a zatím ve větším počtu (dneska 8 ks) jen hříbci kováři – „bílé“ hřiby vůbec nerostou. Teď se objevily růžovky a našla jsem i pár lišek. Ale je toho maličko. Nějaký pomalý rozjezd houbové sezóny… (wave)

      1. U nás je to to samé – lesy mokré, zahřáté, sluníčko, dnes ráno pod mrakem, lidí plnej les a rostou akorát růžovky – a borůvky. 🙂 Naše osamělé toulky lesem se tak stávají silně společenskou událostí 😛 Přemýšlím, kam dnes zajít, abych se moc nezmáchala – odpoledne máme s Berry předváděčku s hasičema a vhodné boty mám jen jedny. Holiny tedy v létě nenosím (wasntme)

       1. chodím v sandálech (většinou naboso, dlouhé výlety tedy nespolečensky v ponožkách) – uschnou hned a voda vyteče, i když brodím podmáčený mech vysoko nad kotníky. Voda v lese je i tam, kde dávno nebyla – opravdu je pěkně „nacucáno“. Pokud naberu víc bince do bot – propláchnu v každé kaluži či potoku… a že je u nás těch možností všude dost.

        1. Jo, obvykle tak taky funguju, ale momentálně si léčím vadnou nohu s bolavou achilovkou speciálními vložkami do bot a ty a) do sandálů nejdou b) nehodlala bych je zničit, i kdyby do nich šly 😛 Takže musím v botaskách. Pojedeme se psima k Braunovu Betlému – tam vede zpevněná cesta a ještě můžeme být společenští 🙂

 10. Milí Zvířetníci, vzhledem k velmi sváteční čtenosti (rozumějte – je nás tu málo 🙂 ) nevyjde sobotní článek. Mám dojem, že by to k autorovi nebylo fér, takže začneme zase v pondělí. 🙂

 11. Hi, hi, ale ono to fakticky chybělo, i po zavření a znovu otevření zvířetníku.
  Dede, líty, líty, ty už zase určitě prohlížíš spamy. Tak to Ti nezávidím. Nedají se odbourat hnusoty spamové?

 12. Huš, už mi to sežralo druhý komentář.
  Tady je už ve stínu opět 34°C, takže sedíme zavření doma. Vyfotila jsem nějaké kytky na zahradě, které právě kvetou a havěť, která snad jako jediní živoucí tvorové se pohybují v tom vedru nad kytkama.

  http://dig.rajce.idnes.cz/Kyticky_v_cervenci

  1. 34 je i u nás jako už týden. Nějak to přestávám zvládat, schlíple sedím doma a nejsem schopna se k něčemu donutit. Je to opravdu peklo. Už jsem tady takové horko zažila, ale ne týden v kuse. Koupaliště je obležené tak, že se tam nedá zaparkovat a dojít k němu přes celou rozpálenou dědinu je nekonečné. Ovšem v tomhle vedru se zajímavě projevuje to, že koupaliště je vedle stájí na školním statku- ono stačí projet kolem autem a ten odér člověku málem vyškubne volant z ruky 😛

  2. Milá Alex, to tedy bylo návštěvníků všeho druhu, bodejť by ne když máš na zahradě takovou krásu. (clap) Afrikán nebyl navštíven ale ten určité návštěvy zahání jako třeba mšice. Proto jsem afrikánky sázela kolem růží. (rose1) (rose1) Růže plné mšic jsou totiž takhle smutné. (rose2) (rose2)
   A já tím pádem taky. 🙁 ;(

  3. Alex, máš nádherné kytičky. U nás rozkvete, kvete jeden den a večer přijde hurákajda, druhý den vedro a je to odkvetlé. Rudbekie mám žluté, růžové, oranžové ale bílé jsem snad ani neviděla. Máš asi zelené ruce. (h)

 13. Nas tata se narodil ve Vlachove Brezi (furt se mi to jmeno zda krasne), par kilometru od Husince. V okoli ve 20. a 30. letech zil malir Josef Krejza. Dedecek se s nim kamaradil a skoupil od nej spoustu obrazku – linoryty a akvarely. Takze dodnes vsechny nase domacnosti jsou „zakrejzovany“, vcetne te moji v Jizni Karoline. Boubin, Sumava vseobecne, hrady a zriceniny, sumavska mestecka a vesnice… Kdyz tata prijel prvne za mnou do Ameriky, tak mi privezl Krejzuv obrazek Husova udajne rodneho domu v Husinci, abych jako mela pamatku… Tady je ten obrazek: http://hanaw.rajce.idnes.cz/Husinec/ A podivuhodne se na jedne fotce udelala koule svetla.

 14. Žít v pravdě, jak psala Yga, toť slovo do pranice!
  Inu, ona není pravda jako pravda!
  Ale když je všechno v háji a člověk je úplně na dně, udrží ho na nohou jen vlastní čisté svědomí. A to je asi ta pravda, o kterou kráčí.
  🙂

  1. Rputi, dobrá slova. Já říkám, že se aspoň můžu podívat sama sobě do očí a nemusím se stydět.

 15. No, s těmi odpustky Mistr Jan namíchl úplně všechny, nejen církevní autority, ale i krále Václava. On z nich měl svůj díl. Prostě se Mistru Janovi podařilo napadnout jeden z ekonomických pilířů tehdejší doby, a to se neodpouští. Morálně navýsost správná věc, stejně tak snaha o nápravu církve, ale dobře skončit to bohužel nemohlo.
  Jinak já tento den neoslavuji, ale ctím jako den mistra Jana, který nám předal výsostné morální poselství. Jen škoda, že se ho málokdo drží.

  OT – Amálka – prý ji mám otužovat v kontaktech. S lidmi se mi nakonec srovná, chodí se na ně dívat, ale pejsci, které vidí jen občas, to je bohužel problém. Kdyby s ním žila od začátku, určitě by to už bylo vyřešené, ale ty občasné kontakty, to zatím není dobré. Já ji jen tak běhat venku zatím nenechám, zvláště v přítomnosti pejska. Chci, aby se mezi sebou nějak porovnali, ale nedopustím jakékoli napadání, no snad se to postupně nějak zvládne. Na Micánka kašlali, bylo jim úplně jedno, že nemůže přijít domů. Já prostě nedopustím, aby Amálka nemohla k vodě, k jídlu, aby se nemohla vyprázdnit. To všechno se Micánkovi dělo, protože se před nimi klidil. Tak mě mají za magora, že nadělám s kočkou. Dnes jsem neteři řekla, že nemohu pustit kočku ven, že by ji pejsek mohl zahnat daleko ze zahrady, že bych ji vystrašenou těžko hledala. Opáčila mi, že kdyby se ztratilo dítě, bylo by to horší. Sakra, o tomhle vůbec nepolemizuji, to by byla katastrofa a šla bych hledat do padnutí, ale je vidět, že se vůbec nejsou schopni vcítit do myšlení Amálky. A nechápou, že ji tak bráním. A protože jsem jediná, kdo ji bude bránit, tak holt budu za magora.

  No, půjdu se podívat po nějakém pořádném prkně a žbrdlinkách, abych jí to mohla namontovat k oknu. Pak ji naučím chodit domů také oknem. Venku je to totiž taaak krááásnééé.

  1. Apino, chraň Amálku dál – nikdo nemá právo bezstarostně uzurpovat prostor ostatním, kteří do něj také patří. Rozhodně ne psi, a budu hnusná – dokonce ani děti ne. Za psa je odpovědná panička nebo páneček, za děti rodiče. Vždy se dá dosáhnout kompromisu a Amálka není „jen kočka“. Když nic jiného, má stejnou společenskou hodnotu jako ti psi…

   1. Jsem taky musela umravnovat zvirectvo- nastesti se mi do toho nepletou lidi. 🙂 V tech vedrech, co mame, jsem usidlila kocourka turistu Pepu Navratila v baraku. S Jakeym jsou jak kolegove – znaji se z venku. Ale Kuliferda (kocour domaci), byl z toho krapet hyn na nervy. Pepa bojovnik byl napred zmaten, ale nebojoval, jen zabral nejlepsi kreslo v obyvaku. To vadilo Kuliferdovi, tak Pepa byl jemne premisten na sofa, ale to nefungovalo, tak jsem na oblibene kreslo dala nejake tasky (binec v baraku uz mame tak jako tak) a kocouri meli utrum. Nasli si jina mista a zacali si cuchat k zadkum, takze je to na dobre ceste. (inlove)

   2. Děkuji za podporu. Však já budu raději za magora, oni nakonec budou muset pochopit, že Amálku nedám. Alespoň neteřičky, když ne nikdo jiný. Vždyť dnes Amálka kvůli psovi zatím ani nebyla venku. V tomhle vedru bych ji s jejím kožichem ale stejně asi držela více uvnitř. Na sluníčku by se příliš pekla.

   3. Vidím, že mi to sežralo komentář. Já Amálku nedám. Nějak se s tím budou muset všichni porovnat. Potřebovala bych, aby pes si Amálky nevšímal, pak by se snad časem uklidnila. Ale zatím je pro psa poměrně nová, tak má zájem se seznámit. Nemyslím, že by jí chtěl vyloženě ublížit, ale stát by se to mohlo. Venku by mi mohla někam utéci, tak to na zahradě bude zatím na střídačku. Vždyť ji pohybu venku teprve učím, jen to oni nejsou schopni pochopit.

  2. Apino, zkus pro začátek kšírky a u těch kontaktů buď, ať to můžeš ohlídat. Ona si Amálka taky bude jistější.

   1. Kšírky – ne, že bych neuvažovala, ale tím bych Amálce vlastně ztížila možnost úniku. Mohla by se do nich zamotat nebo by šňůra mohla být příliš krátká. Spíše se snažím, aby domeček považovala za bezpečné doupě. Tenhle bígl je docela rychlý – dobře trénovaný, samý sval, žádný tuk. Zatím v domečku má Amálka snahu při nebezpečí si vyskočit na okno, ale je z toho jurodivá. Mladí to nemají lehké – hlídají malou holčičku, do toho psa. Nic jim nevyčítám. O tom ztraceném dítěti se mnou mluvila druhá neteřička. Jen bych ráda Amálku večer alespoň na chvíli pustila, byla by z ní noční kočka par excelence.

  3. Rozhodně Amálku braň, má právo se po zahradě pohybovat stejně jako pes. Asi by bylo nejlepší, kdyby Amálka psovi nafackovala- ale to každá kočka nedokáže. Zkus se dohodnout s majitelkou psa, jestli by nešlo psa naučit, že tuhle konkrétní kočku má nechat na pokoji- včera jsme byli na návštěvě, moje psice měly snahu štěkat na jejich kočku a já jsem je odtud odvelela. Ne že by ještě párkrát nezabublaly, ale pokud by vylítly, měly by co dělat se mnou a to děvenky moc dobře ví. Přece musí mít nějaký povel, kterým toho psa odvolají od něčeho, co má nechat na pokoji (dítě, cizí člověk), u nás je to „Nechej“.

   1. Ač mainka, tak je Amálka docela plašánek. Těžko říci, zda je to jen povahou nebo i tím, že je vždy dlouho v klidu s námi a pak najede tlupa. Takže psovi asi hned tak nenapráská. Zkusím se domluvit s neteřičkou – majitelkou psa. Problém je v tom, že se kontaktují jen občas a holt to zatím nefunguje. no, ztřeštěný pes a plašánek kočka. Naši jsou obojí, tak se to nějak porovnat bude muset.

  4. Apino, přede mnou už napsalo hodně lidí. Jsem pro, aby jsi Amálku hlídala. Za prvé je ještě moc mladá, mainky dospívají „a mají vše na háku“ později, takže ještě nemá zkušenosti. Za druhé, bígl je lovecké smečkové plemeno a pokud není vychovaný řídí se instinktem a pro Amálku v její nezkušenosti by to mohlo špatně dopadnout. Nu, a to už připomínám slova Matyldy, pes MUSÍ znát základní výchovné povel ať už slušné Nesmíš! nebo kontroverzní, ale rychle zvučné FUUUJ!. A to by mělo platit pro každou nežádoucí činnost. Je to na neteři, jak se zachová. Až odjedou uvažuj o dvířkách pro kočky. Amálka bude mít možnost jít ven kdy bude chtít a mít možnost rychlého úniku domů. Držííím palce na diskusi s neteří.

   1. byla bych hlavně pro to, promluvit si se zbytkem přízně řečí jasnou s nesmlouvavou – zvlášť jestli je chalupa společná, pak mají stejná práva na zahradu pejsek i kočička. a jestli je chalupa výhradně tvoje a tvojí maminky, nediskutovala bych s nimi o ničem! jak si vůbec může někdo dovolit si uzurpovat právo na pohodlí a volný pohyb pro sebe a svoje zvířátko na úkor druhého? na tohle jsem přímo alergická. držím tlapky, aby debata dopadla hladce a dobře a posíláme pohlazení tříbarevnému kožíšku 🙂

  1. Ale?!! Ztratil se mi predkomentárík. Jenom chvilku a jsem tu a jenom chvilku a uz tu nejsem (chuckle) . To bude tím sluníckem (sun)

 16. Milá Dede – doufám, ze dnesek není oslavou upálení mistra Jana, ale jeho nezlomné víry ve své pravdy.

  Chtela bych tady upozornit na dalsího naseho rozhnevaného muze, a to Jeronýma Prazského (viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Jeron%C3%BDm_Pra%C5%BEsk%C3%BD ), který stejne tak skoncil na sibenici – priznávám, ze tento mucedník je mi velmi sympatický (clap) .

  Námet na malou polemicku – Zivot v pravde – to je dobré heslo a vznesené. Ale ruku na srdce – chteli bysme zít v absolutní pravde?

  Preji hezký svátecní den.

  1. Prohledala jsem 607 spamových komentářů, abych ti ten ztracenej našla, tak tedy odpovím 🙂
   Nevím, jestli bych chtěla žít v absolutní pravdě – neztratila by se v takovém případě i zdvořilost a snaha, ehm, potěšit (Ahoj, tobě to dnes tak sluší… Ne, nejsi tlustá…, To je opravdu hezký obrázek 😉 ) promazávající syrové lidské vztahy? 😀
   Vážně vzato je to na polemiku, na kterou se v tom horku necítím. A to na rozdíl od vás máme skoro každý večer vichřici, šplouchanec vody do promáčené krajiny a bleskohrátky, snižující teplotu i pod dvacet stupňů (na chvilku 🙂 )

 17. Dede, díky za vzpomínku na člověka, který musel být člověkem opravdu velikým. Souhlasím s Tebou, situace v morálním myšlení lidí je nulová, takže další Hus by se šiknul. Jo, ale kde brát a nekrást?
  Sever Brna hlásí opět ohnekapka, k ránu 21 °, tak jsem se snažila vyprůvanovat to horko, ale jestli se počasí nezmění, už za chvíli nebudu moci ráno ani průvanovat. Zatím je otevřeno do zahrady, k severu a dá sedět i venku ve stínu, ale po obědě opět všechno pozavíráme a budeme sedět doma. Dny už celý týden plynou jako přes kopírák podle tohoto scénáře a stávají se značně nudnými (sweat) .

 18. Jinak včera jsme dorazili domů v mezeře mezi dvěma bouřkama mokří, urvaní a tak, nicméně celkově v pořádku.
  Wifi ani 3G připojení samozřejmě nešlo.

  1. Chichi – já cetla, ze jste dorazili urvaní ;( (prosím, hácek nad R – mi to doma docela dlouho neháckuje) – a jsem si ríkala, ze to musel být uz opravdu velký slejvák, kdyz dohnal zanovi k slzám (chuckle)

 19. Dede, díky. Co se to v té Evropě tehdy dělo, že produkovala jednoho rozhněvanýho za druhým?

  1. Zano, možná něco podobného co nyní (na tehdejší dobu), jenomže produkce rozhněvaných nám v současnosti schází (rofl) .
   Myslím na vás, užívejte si chládku! A ty se POMALINKU dostávej do ťůristické kondice!

  2. Ony ty snahy o obrodu byly, pokud vím, celej středověk, akorát jak byla většina lidí negramotných a nebyl knihtisk, tak se nedostaly tolik na veřejnost – dokud nějakej reformátor nezačal plamenně kázat a nestrhl lidi k nějakým násilnostem a odvetám (typickej konec i původně dobře míněných herezí).
   A pak se rozmohla vzdělanost, univerzity… knihtisk… a poslední vlna herezí se začala odštěpovat a tvořit si vlastní církve (protestanti všech druhů).
   Krom toho tady byla taky vážná změna v tom, kdo má prachy. Začaly být movitější měšťané. Tím pádem se přesouvalo těžiště… a bordel na kolečkách.
   Lepší historikové určitě vysvětlí líp. 🙂

 20. Celý život si kladu otázku.
  Proč ten kdo má pravdu je téměř vždy souzen?
  Je tohle odpustek těch ostatních aby se nemuseli cítit blbě?
  Ctím svátek J.H. a připomínám si jeho rehabilitaci po staletích nikdy nevyřčenou,to vše zato,že žil v pravdě a měl pravdu.
  6.7.1415 ráno vedou Husa do biskupského chrámu před 30 kardinálů, 33 arcibiskupů, 150 biskupů, před stovky učenců, prelátů, knížat světských, a za přítomnosti římského císaře Zikmunda, Husa zbavují kněžského svěcení, na hlavu vsazují papírovou čepici s namalovanými ďábly se slovy Odevzdáváme tvou duši ďáblu. (angel)
  Doufám, že se cítili dobře.

 21. Já jsem před pár lety též upáchala něco k výročí M.J.H., leč bloguje skončilo, takže link poskytnouti nemožno. Takže si dovolím ocitovat alespoň závěr článku.:

  …Akta se nezachovala a podle svědectví Petra z Mladoňovic jednal kardinál Petr z Ailly s Husem celkem mírně. Ovšem Hus odmítal v čemkoli ustoupit a naopak kardinála vyzýval, aby mu dokázal, v čem se mýlí, což bylo samozřejmě označeno jako vzpírání se koncilu. Samozřejmě by bylo odvolání vyznělo lépe a tak koncil znovu předložil, už zúžený seznam článků, které by měl odvolat. Hus znovu odmítl. Na přesvědčování přátel odpovídal, že žádá jedině důkaz Písma, pak teprve uzná, že je vinen.

  Hus určitě znal zákony církevního soudu a neposkytl koncilu žádnou šanci. Buď museli uznat jeho učení nebo ho předat světské spravedlnosti….

  1. Rpuťová, zase bravo, precizní a hutná formulace toho nejpodstatnějšího pozadí problému.
   Dede jako vždycky zvládá jubilea velice inspirativním způsobem.
   Brno pustě závidí střední Moravě, v pět tu bylo jednadvacet, přes den na tom budem asi na obou místech stejně, jako v grilu.
   Xerxová, vaše paní babička se na sletu kouká, nebo cvičí?????

   1. Milá baty, máš pravdu, naše Rputinka to napsala zase pěkně pregnatně. (y) Škoda, že si to nemůžeme přečíst celý článek.
    V době kdy Jan žil se zástupci Boha na zemi rvali o moc a o majetek a jeho soudili. Co mi to jenom připomíná ? Ano, no ano, zase to nakonec rozsoudí moc světská a bude pohoda. (tmi)

    Jinak u nás na Moravě spadlo obvyklých 49 kapek v noci, a už zase paří. Slůňo opět vylezlo na svůj nekonečný mejdan. (sweat) (sun) (wave)

   2. babča cvičí – Věrná garda je věrná garda (nod) Dneska ji švagrovka večer přiveze. Včera slejvák, dneska se upečou…
    Ale ona nejen ráda cvičí, ale pražská muzea a výstavy jsou pro ni týdení odpočinkovou dovolenou. Ona potřebuje občas načas vypadnout – a my to tady zvládáme docela dobře.

  2. …Neposkytl koncilu žádnou šanci… Kristus skončil na kříži především proto, že také nechtěl dovolit, aby se v kostele; domě božím provozoval byznys! Dokud chodil po zemi jako chuďas a kázal o božím království, byl považován za neškodného hňupa a zástup otrhanců, který chodil s ním nebral nikdo příliš vážně. V momentě, kdy začal vyhazovat šmelináře z kostela, zasáhla světská moc, protože si dovolil poškodit zájmy jediného skutečného boha, který lidstvu odjakživa vládnul, totiž kšeftu! A jakéhokoli dalšího proroka, který by zkusil komukoli kazit byznys, čeká to samé. Lidstvo má k dispozici několik vynálezů, které by umožnily zbavit se závislosti na ropě a ropných produktech, jenže tyto vynálezy jsou zatajeny, bezpečně uloženy v nepřístupných trezorech a jejich autoři jsou po smrti a ví se jen tolik, že byli zavražděni.

   1. Ale prdlajs! Krakonoš neblbnou a strčej si ty konspirace za čepici. Ještě trochu UFA, Sanhendrin a Protokoly siónských mudrců a bude to komplet!
    😀

     1. V šuplíku ne, a nejsou to lejstra, ale téměř hotový prototyp. Jak by se vám líbilo auto, které bude jezdit bez jakéhokoli dobíjení, nebo dolévání čehokoli tak dlouho, než se stářím rozpadne? Mě moc, ale Kraďouskovi už vůbec ne. A nejen Kraďouskovi; co s auty, která netřeba zásobovat energií, tudíž z jejich provozu nekápne do státní kasy ani haléř, nepotřebují složitou a drahou údržbu, v zimě se z nich nemusí oškrabávat námraza, protože si budou hlídat teplotu uvnitř tak, aby zamrznout prostě nemohla… Nebo fabrika, která je plně energeticky soběstačná, takže nepotřebuje přívod elektřiny, ale ani nafty, nebo zemního plynu, vlaky, autobusy, tramvaje, lodě, které nepotřebují benzin, naftu, trolejové vedení, prostě nic… A což krajina bez rozvoden, elektráren a linek vysokého napětí, domy bez komínů… Brali byste? já ano, ale světová ekonomika by se totálně zhroutila! A vvvo tttom to je! Vynálezy, na kterých nemůže úzká skupina vlivných, potažmo stát vydělat, nejsou žádoucí. Existuje způsob, jak karburátorové auto upravit tak, aby bez problémů jezdilo na směs 20% benzinu a 80% vody a několik aut už takto delší dobu skutečně a bez problémů jezdí. Jenže pokud vás s takovýmto vozidlem chytí policie, máte obrovský problém. A co musel podstoupit kamarád, když chtěl přihlásit z Německa dovezený elektromobil, by také bylo zajímavé.

       1. kvok, kvok. Což si takhle zkusit doplnit technické vzdělání? Já vím, ne každému je dáno. 😛

        1. Máte pravdu, někdo tu kvoká, ale já to nejsem. Kromě toho jsem absolvovala VŠ technického směru, takže mi shůry zřejmě dáno bylo.

         1. Papír s razítkem ještě není patent na rozum. Blbých vysokoškoláků, (nebrat, prosím, osobně!) je tolik, že ti, kteří mají mozek v pořádku a umějí ho používat se mezi nimi dokonale ztratí. A pro rozšíření obzorů: http://www.gewo.info – volná energie, Nikola Tesla a mnoho dalších.

      1. Aha. 20% benzín, 80% voda … a z té vody získáváte energii jak? Chemicky to nejde, nejdřív byste to musel rozštěpit a tím spotřebujete nejméně tolik energie kolik pak zas získáte. Tedy … sakra … vy jste vymyslel nukleární fůzi. Za studena a pouhou úpravou karburátoru. To není na nobelovku, to je nejmíň na dvě!
       Při patřičné úpravě karburátoru a při dobrém promíchání vám to možná nechcípne, ale z té vody prostě nezískáte ani wat. O joulech ani nemluvě. Když už tak část energie získané spalováním benzínu vyplýtváte na ohřev a změnu skupenství té vody.

       Světové hospodářství by se z toho vzpamatovalo snadno, ale vy se z té pohádky asi nevzpamatujete nikdy.

         1. Mne ne. Ale u Vás bych si jistý nebyl. A ta auta skutečně jezdí, k velké nelibosti policajtů a ministerstva financí. A než začnete něco plácat, tak se na ten web napřed podívejte. Ale kecat, a hloupě, o něčem, o čem nic nevím, je náš národní sport. Takže… (dance)

    1. Že by potrefená husa zakejhala? Stačí si pořádně prostudovat všechny kauzy, kdy byznys zvítězil nad ochranou přírody, např. Jenže kdo nechce vidět, ten nevidí. A jen tak mimochodem: EU řekla naprosto jasně, že dokud Přesčas s Kraďouskem nepůjdou od válu, neuvidí ČR z evropských dotací ani cent, což znamená, že deficit státního rozpočtu za letošní rok bude minimálně 6%. Co to bude obnášet ať si každý domyslí sám.

     1. Už som z teho vaĺaaká zmetená – že von si Krakonoš plete Eunii a Perpetum mobile?
      (rofl)

      1. Dámy, nějak mi uniká, proč vyjíždíte po Krakonošovi. Nikoho nenapadá, jen ventiluje své myšlenky. A co? Je nutné ho za to ironizovat?

       1. Jano, propagátoři fofrníků a slunečních kolektorů taky původně jen ventilovali myšlenky. A kolik nás dneska ta jejich „ventilace“ koštuje? Kolik polí je zničenejch, kolik fofrníků hyzdí krajinu a škodí. A všechno úplně zbytečně!

       2. Na kvokání technických negramotů jsem zvyklý. když jsem na chatě vyráběl a montoval ústřední topení s elektrickým kotlem vlastní konstrukce, vyslechl jsem toho mnohem víc a dokonce i od chlapů, o kterých jsem si myslel, že mají o technice alespoň minimální ánunk. Neměli, jen papouškovali trosky toho, co jim kdysi v nějaké vzdělávací instituci nalily soušky učitelky do kedluben. Po několika zimách a shlédnutí účtů za elektrický proud se situace obrátila, byl jsem nazván Edisonem a lákán, abych těch kotlů vyrobil víc. Mají totiž dvě velké výhody: Jsou provozně levnější, než kotle na plyn a nepotřebují revize kotle, ani komína, životnost je minimálně 50 let a to bez jakékoli údržby. A pro Rpuť: Tzv. ,,ekologické zdroje“ jsou naprostý nesmysl, to že je naše krajina zamořena větrníky a solárami je především vina debilních politiků a nenažraných podvodnikatelů. Vynález jako takový je v tom nevinně a to, co se mi líhne doma dokáže těmhle ekonesmyslům a nejen jim, zatnout tipec rychle a totálně. Nikdo nebude mít zájem o elektřinu z rozvodné sítě, když si ji bude moci vyrobit sám pro sebe kolik bude chtít a zadarmo. :*

        1. Trojice zásad úspěšných lidí:
         1/nikdy neříkej nikdy.
         2/Všechno jde, jen malé děti se musejí nosit, nebo vozit v kočárku
         3/Neříkej, že to nejde, řekni že to neumíš!

         A skutečně to funguje.

   2. Nechci to psát dolů aby nebyl z textu had či hadice. (chuckle)

    Milý Krakonoši, mnohokrát mne svými příspěvky nadzvedneš ale tady ti musím dát za pravdu. Asi ne úplně ale dávám.
    Viděla jsem dávno tomu v televisi americký program o jakési inovaci auta. Já auta nemám ráda (to jen tu tatínkovu Tatru 12) a tak jsem si nezapamatovala o jaké zlepšení vlastně šlo. Už se ta auta vyráběla ale ostatní majitelé automobilových firem tomu vynálezci podtrhli nohy a dopadlo to tak že se vyrobená radikálně zlepšená auta poslala do šrotu. Podle toho programu šlo opravdu o velké změny které mohly znamenat obrovské výhody pro majitele těchto aut i pro celou společnost.

    Omlouvám se že nemohu dodat žádná fakta. Ráda bych vám poslala odkaz na ten program ale nevím kde jej hledat, nepamatuji si název ani co to bylo za auto, vidím jen ten průvod aut městem a potom bylo vynálezu konec.
    Obávám se že to nebyla jediná myšlenka nebo vynález který šel do šrotu. Ve světě jsou síly které kvůli vlastnímu zisku zardousí všechno progresivní kolem sebe. O tom si nedělám iluse. (think)

    1. To že něco bylo v televizi, ještě neznamená, že to je pravda. Pokud by ten vynález k něčemu byl, tak ho nějaká firma využije. Právě kvůli zisku.
     Jsou věci kterým prostě lidé chtějí věřit. „Volná energie“, „auto na vodu“ a podobné nesmysly jsou na čelných místech.

     1. Jendo to byl dokument a všechno bylo dokládáno, to nebyla jenom nějaká zpráva. Já si hlavně pamatuji ten pocit bezmoci proti mocným. A to protože vím co to je, zažívala jsem si to naplno když jsem tady byla vystavena šikané. Jak říkám nepamatuji si fakta. Nevím už proč to těm mocným nevyhovovalo, o něco měli přijít. O co asi že, samozřejmě o peníze a o moc.

      1. Velká kočko, myslím, že vím, o kterém dokumentu mluvíš. Problém byl v tom, že se „zlému kapitalistovi“ nerentovala výroba. Na tyhle „dokumenty“ pozor!
       Al Gore ve svém „dokumentárním filmu“ taky „přesvědčivě doložil“, jak lidstvo může za globální oteplení a je to všechno snůška nesmyslů!

       1. A kdyby neslo o „dokument“, tak je tu jeste moznost, ze to superauto bylo mozna provozne levnejsi, ale vyrobne tak drahe, ze by se (bez dotaci) proste neprodavalo. Oni dost casto tihle propagatori uzasnych vynalezu neumi pocitat. A co je horsi, dost casto se tim jeste chlubi.

        1. Ono by to superauto bylo naopak mnohem levnější. Je všeobecně známo, že současné výrobky jsou záměrně technicky přeplácané, protože: 1/ na takovém produktu se dá vydělat mnohem víc a garantuje zisk pro spoustu subdodavatelů. 2/ Čím složitější produkt, tím větší šance, že bude více poruchový. 3/ Čím více poruch, tím víc práce pro ,,specializované“ servisy. Š 105/120 si šikovný kutil dokázal opravit sám. Zkuste to s dnešními ,,technickými zázraky“! 4/Dlouhá životnost je nežádoucí; ideální je produkt, který se měsíc po skončení záruky neopravitelně rozsype, protože ovčan musí koupit jiný, čímž se podporuje ekonomický růst! Auto, které vydrží bez nároků na složitou údržbu 15 – 20 let a které dokáže opravit každý vesnický kutil je noční můrou automobilek i autoservisů.

    2. O tom vím. Šlo o elektromobil, ale s novými ,,superbateriemi“ takže jeho parametry, (výkon, rychlost, dojezd), byly více než srovnatelné s benzinovou klasikou. Dopadlo to tak, že patent na ty baterie ropná lobby koupila a znemožnila jeho využití.

 22. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Další zajímavé zamyšlení (nod) Šikovná Dede (nod) (nod)

  Jdem ven, dokud je trochu chladno. Voda všude, pár květináčů povalených, ale jinak škody žádné. Jen výlet se zanou jsme zrušili… oni včera mokří dorazili pozdě, má být velké vedro a my musíme oběd servírovat dědovi včas… Takže bychom museli všichni spěchat a to se v tom vedru nedá

  1. Škoda, že Vám nelze poslat trochu chladna. Dnes ráno bylo na Adelaidském letišti 1.7 stupňů, a tak pár letů se opozdilo, kvůli námraze na křídlech.
   Je tu něco po páté odpoledne, slunce svítí, na nebi jen pár mráčků, ale je zima jak v psírně.

 23. Dobré ráno všem Zvířetníkům. Doufám, že v Čechách jste přežili noční velebouřku bez větších škod, na střední Moravě ani kapka. Teď je božských šestnáct stupňů, tak větrám, čeká nás další žhavý den.

  1. Ivo, měla jsi pravdu, včera jen to trochu strašilo (rain)
   a nakonec nic.
   U nás ráno božských 20.

   1. U nás to dopadlo stejne – trosku povál vetrícek, vsak vodu nedonesl. Ráno v sest hodin bylo bozkých 21,8 °C, vcilkaj 30,2 °C VE STÍNU! A ani vetrícek ani mrácek – nevadí, je zacátek prázdnin, kdy jindy by melo být horko (whew) – pockejte v prosinci, spendlíckem bysme hrabali, kdyby nás slunícko na chvíli zahrálo (chuckle) .

    1. Ygo, Ty umíš potěšit ! Na všem najdeš něco dobrého, jsi pořád tak pozitivně naladěná? Trošičku bych od tebe brala.

 24. „Křivení smyslu a principu zákonů prokličkovanou literou, na které se ovšem musejí stavět rozhodnutí, totiž po novodobém Mistru Janovi zcela nepochybně volá.“
  Dede, ale kde je dnes najdem ???

  1. No, za to se lidi upalujou…..nenosi se otevrena kritika veci verejnych. A ze to mistr Jan myslel dobre, myslim 🙂

  2. Nikde. Dokud se radikálně nezmění výchova ve školách a v rodinách a neskončí se se zbožňováním majetku, není šance. Bohužel druh Homo sapiens je geneticky nastaven tak, aby hrabal pod sebe za každou cenu a výchova může tuto predispozici sice potlačit, ale nemůže ji zrušit.

   1. Ti co nehrabali, nepřežili zimu. Pokud se jim nepodařilo vnutit ostatním pocit viny za hrabání a nechat se živit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN