BTW: Muži, kteří nám přinesli paměť

Dnes slavíme svátek příchodu dvou vzdělaných soluňských bratrů, Cyrila a Metoděje, na Moravu, kam byli pozváni s cílem, aby do církevního a nakonec i světského života prakticky zavedli kodifikovaný jazyk – staroslověnštinu a to včetně písma nazývaného hlaholice.

 

 

Staroslověnština byla vlastně jižním z třech historických slovanských jazyků, a díky práci obou bratří, kteří do ní přeložili množství církevních textů, a za aktivní podpory knížete Rostislava, kterého k tomu vedly politické zájmy, byla na území Velkomoravské říše zavedena coby jazyk církevních liturgií, srozumitelný místnímu obyvatelstvu.

V dnešní době je sotva představitelné, že pouzí dva lidé byli ochotni se pustit do tak monumentálního úkolu a navíc v něm dokázali uspět!

Pokud ale činnost Cyrila a Metoděje domyslíme do důsledků, tak její výsledky vidíme dodnes. Jednak byli – spolu s knížetem Rostislavem – první, kdo rozkývali ono pomyslné kyvadlo, které naši zemi historicky zařazuje tu do západní a tu do východní Evropy a doteď se jaksi nezastavilo.

Za druhé nám přinesli paměť – díky kodifikovanému jazyku a písmu mohly vznikat a být zachovány písemné památky na našem území. Však to znáte – co je psáno, to je dáno – a z doby před Cyrilem a Metodějem toho u nás, a navíc naším jazykem, moc napsaného nezbylo.

Takže dnes vlastně slavíme dávnou velmi moderní vizi, vzdělanost, neuvěřitelnou pracovitost a neústupné odhodlání, které změnilo dějiny. Přeju vám krásný sváteční den.

Aktualizováno: 4.7.2012 — 20:13

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. O něco později řekl Komenský: Kdyby knih nebylo, byli bychom suroví, nemajíce paměti věcí.
  Sláva (z)věrozvěstům! (Taky jsem to říkala takhle, i když bez doušky o archeologování.)
  ((Jenom si tak trošinku zahistoričím, první sem dorazili irští bratři. Měli to těžký, latině tu nikdo nerozuměl, na to byla ta Cyriloj a Metudova staroslověnština lepší.))

 2. Zdravím ve sváteční den a děkuji za krásné zamyšlení. Je pravda, že dnes by pouzí dva lidé takovou monumentální činnost t+žko mohli dělat. Jen, když si představím tu neskutečnou administrativu, výběrová řízení na projekt a pak i na pozici věrozvěstů.
  tak můžeme být rádi, že to Cyril a metoděj zvládli před více než tisícem let a na jedničku. Koneckonců díky Metodějovi se křesťanem stal i kníže Bořivoj.

  A OT – najela celá tlupa i se psem – druhým, je to bígl. Mají mě za úplně praštěnou, že Amálku střežím, že prý si má běhat, kde chce. No, pes by ji vyhnal ze zahrady do neznáma a já jsem praštěná. Nevím, jak ji seznámit se psem, který je docela divoký, lidi časem okoukne, ale tahle tlupa je na ni moc. večer mi běhala po zahradě, evidentně spokojená, pes už byl totiž zavřený. Jenže přijela poslední část tlupy, tak jsem amálku zavřela do pokoje, no vyskočila okamžitě oknem, které jsem zapomněla zavřít. Naštěstí jsem ji odlovila znovu. Mají mě za blázna, prý ji mám nechat běhat, ale tohle nezkušené zvíře se neodvažuji pustit na noc ven, navíc zatím nemáme v okně sloupek, po kterém šplhal Micánek a Amálka to zatím neumí. Tudíž neumí ani přijít domů jinak než dveřmi.
  Včera se na ni přišel podívat místní světle zrzavý seladon, byl skoro tak velký jako Amálka, což je na místního kocoura dost. Amálka byla moc ráda, že mě měla v zádech, docela se ho bála. Vrátil se ještě jednou, tooo už Amálka tolik neutíkala, no ještě, že z toho nebudou námluvy. A označkoval nám verandu a přední zahrádku, asi Amálce vysvětloval, že je to jeho. Tak uvidíme, doufám, že ji nenapadne. Ale ona je tak velká, že by se snad dokázala alespoň trochu bránit.

   1. Mila Apino, vitej ve svete domacich/venkovnich/ale stale domacich kocicaku“Uff je to drina, ale stoji za to!

 3. U nás furt nic. Momentálně 28 C . Už nemůžu. (sweat) 😛
  Chudáčci naši chlupáči, chladím jak můžu ale je to o nervy.
  Perný den a čekám pernou noc. (wave)

  1. tady je světlo jak ve dne – blesk vedle blesku… (a vody dost) Beta nechce jít spát – sice se neklepe, ani nefuní, ale spinkat se prý v takovém hluku nedá…

   1. Máme za sebou velikou bouřku. Je mi líto Sokolů. Nebe se protrhlo ve chvíli, kdy měl být hlavní program. Škoda. Tolik měsíců práce a příprav |-(

    1. Tak z Prahy to většinou trvá tak tři hodiny a je to u nás.
     Z Prahy vždycky, to mám vyzkoušené. Byla jsem ještě s Ájou venku,teď jsme se vrátily. Pofukuje,pofukuje, tak uvidíme.
     Sokolů je mi taky líto,hlavně ať se nic nestane. (wave)

 4. Drahé priateľky,čo je to déšť?To sú tie kvapky vody padajúce z oblohy na zem?To je to božské osvieženie pre ľudí ,zvieratká,rastliny?Vec to nevídaná u nas v Podunajskej nížine.A vetriček,vietor,víchor,ktorý ohýba vetvy,lístie stromov,kríkov,kde je,kde?
  Na národnej omši v Nitre dnes neomdlela len vláda a jej nohsledi-inak sme furt behali,hore dole.
  Po 30 rokoch nosím na stanici zase šortky.Vodič sa tak divne kouká,asi nevidel šortky.A ja mám pocit,že mi aj slušia,ale možno sa mýlim

  1. lituju všechny, kteří musí v tom parnu pracovat. Tady jsou momentálně bouřky a (rain) – teplota ze třiceti spadla pod dvacet… Ale ty skoky asi taky nejsou úplně dobré…
   Pohled na radar nevěstí nic dobrého

 5. no tady dneska byla taky výheň (sun) – ale teď hřmí ze všech stran a vypadá to na pěknou polízanici. Doufám, že zana s Frantou už jsou v penzionu a využívají služeb restaurace… Protože tam už asi padá (rain)

 6. Mili Zviretnici, preju vam hezke svatky. Dik Dede za pripomenuti vyznamu. Cyril a Metodej museli byt strasne zajimavi a chytri lidi. A kdyz jsem byla mala, tak jsem jim rikala zverozvesti. Mam pocit, ze jeste kdosi na Zviretniku mel to slovo tak spatne jako ja. Nase mama ma doma stranku ze skolniho sesitu, kde jsem ve druhe tride psala, ze ze mne bude archeolog a budu studovat zverozvesty. O nich by byl dost dobry roman.

  Preju vam ochlazeni; mezitim pijte hodne vody a drzte se spis uvnitr.

 7. OT pro YGA:
  zde je odkaz

  Pokud odkaz nebude fungovat po kliknutí, stačí ho okopírovat a zadat nahoru.
  (V původním odkazu byl na konci malý překlep.)

  1. Milá Judith – díky za odkaz, já to tady neumím schovat za slovo (urcite na to jsou nejaké klávesové zkratky, ale já jsem takový pocítacový neumetel (chuckle) ).

   Jinak pocasohlásání z perly jihu Jizní Moravy – necelých ctyriatricet stupnu celsiových, ale zacíná se zatahovat a v dálce bourí – vezmu holky na curacku ven, nez neco prijde – prijde-li neco 😉

   1. Ano tak jak píše YGA , 34°C. Volal mi bratranec od Českého Krumlova a mají tam opět přívalový déšť, vichřice rve stromy.

   2. V tomhle systému já taky neumím schovat odkazy, to udělala Dede. Ten system totiž měnil číslo tvé fotky z 086 na o86, a jen asi půlka odkazu fungovala jako hyperlink.

 8. Solunstí bratri si zaslouzí nasi úctu – prisli a prinesli s sebou velké bohatství – písmo. Kdo víc nám mohl dát. Jsem ráda, ze velkomoravský kníze Rostislav mel v sobe tolik politického nadhledu, ze si z Byzancie vyzádal tento poklad.

  Hle – tot oni. http://yga.rajce.idnes.cz/2010_Vzhuru_na_komin_…_ech%2C_co_to_taram_…_na_Radhost/#Beskydy_-_cervenec_086.jpg

  P.s.: dnesní svátecní den mnoho moravským obcí vyvesuje na pocest verozvestu a knízete Rostislava a jeho potomku moravský prapor. Visí i na radnici v Lednici.

 9. Jižní Morava hlásí 34 stupňů ve stínu.
  Zajímavý pohled na svátek Cyrila a Metoděje. Myslím, že se málokdo zamyslí nad jeho významem. Pro většinu lidí jsou to jen vítané dny volna.

  1. Střední podobně. MHP se přišel zeptat, že by šel do lesa se psy, jestli půjdu taky (fubar) . Do lesa skoro kilák do kopce po slunku, asi mu už z toho horka přeskakují kolečka 😉

  2. Tak já například chodím do práce, ať je svátek nebo pátek (wait) jediná výhoda je, že tu vetšinou ve svátek není „načálstvo“ (happy) dnes bohužel nevyšlo ani to (shake) (shake) (n) A ješte co se mohlo po…kazit, tak se taky pokazilo.

 10. Dede, díky za připomenutí tohoto významného svátku. (handshake)

  Svátek s tímto datem určil kdysi papež a nemá s významnými dny pro Cyrila a Metoděje moc nic společného.
  Budiž nám dopřáno těch významných bratrů vzpomenout, neměli to bratři lehké. Splnili však svůj úkol přes veškerá protivenství a fyzická i duševní utrpení. Nebýt těchto poslů pravděpodobně bychom používali slovanský jazyk jen v ústraní.
  Považuji si tohoto svátku, i když není na celostátní úrovni oslavován zrovna v té pravé režii.

 11. Užijte si sváteční den, je dobře si připomínat a vnímat svoji historii.
  Je tu mlha, obávám se, že za ní číhá slunce.

 12. Samozřejmě ,že ty dva chlapce znám, jsem dokonce z nich i maturovala. Obdivuji ale Tvůj pohled na věc, že nám vlastně přinesli paměť, to by mě nenapadlo. (wait) (wait) Děkuji. (handshake)

  1. Ja jsem zas maturovala z Jana Husa – to bude zitra 🙂 a malem jsem to ideologicky nezvladla. Nejak se mi zachtelo oponovat, ze nebyl ani tak socialni ale spis cirkevni reformator, a ze pres tu reformaci, co videl, by mohla nastat i jista socialni reformace. Netvrdim to jako pravdu, bylo mi 18 let, a chtela jsem jim (asi) ukazat, ze nad necim premyslim. Zasadni chyba byla, ze jsem premyslela nahlas v r. 1969. Ale nakonec jsem to stejne mela za jedna. Muj ucitel na mne vyrazne mrkal, abycj zmenila smer… 😉

 13. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za sváteční slova (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN