ČLOVĚČINY: Rodinné oslavy

Náš klan se povážlivě rozrůstá. Tedy nic moc, ale na nynější dobu toho je až dost. Poslední přírůstek, Tomášek, kterému se v Klokánii familiérně říká „Thommo“ je už skoro tříměsíční. Jeho taťka, náš syn Petr, právě oslavil 42 narozky. A o oslavě těchto narozenin bych chtěl něco napsat.

 

 

Jak už u nás bývá ve zvyku, celá událost se odehrávala v nejužším rodinném kruhu. To v našem případě znamená 8 dospělých a 4 děti. Dva naprosto neperspektivní rakváči těsně před záhrabem, to jako moje žena Míla a moje maličkost. Pak náš mladší syn Martin s Editou a jejich dětmi Fynnem a Janou, oslavenec Petr s Kirsty a s čerstvým, ještě teplým, Tomáškem a nakonec i naše schovanka Blanka s manželem Milošem a pětiletým synkem Míšou.

Než se rozepíšu o oslavě, tak bych rád ujasnil kdo to je ta naše schovanka Blanka. Znáte to, lidi jsou zvědaví, ptají se, když nevědí, o koho zrovna jde, a dotazy se množí. Je to ale dlouhá historie, kterou není lehké zkondenzovat do dvou řádků. A tak asi bude těch řádků více.

 

 

Až jsem celý článek dopsal, tak jsem zjistil, že Míla napsala o naší schovance Blance Dede, která se zcela soukromě ptala co a jak. Taky jedna zvědavka. A tak tady je Mílina verze. To jen abyste viděli, že nekecám, jak jsem občas doma podezříván.

 

Jak se k nám dostala Blanka? To je dlouhatánská historie.
Její rodiče jsme poznali těsně před jejich svatbou, když se Jirka vrátil do horolezeckého oddílu, který se během jeho vojančení rozdělil. Blanka (máma) a Laďa tam byli noví. My jsme se brali o rok dřív. Trochu jsme se poznali – tedy také tím, že my se chystali stavět a oni také – jo tenkrát se bydlelo hlavně u rodičů, že.
My jsme pak zmizeli dosti náhle k protinožcům. Napsali jsme jim ohledně Jirkova horolezeckého nářadíčka – aby si jej oddíl od našich převzal. No a pak jsme si psali, později povídali na magnetofonových páskách – na tu jednu se vlezly 4 hodiny povídání!!! Takže jsme se docela za ta léta poznali, jejich dcera Blanča se narodila pár měsíců po našem Petrovi.
Byli to vlastně jediní kdo se s námi nebáli komunikovat – a to Blanka byla učitelka a tam šlo i o práci. Takže to přátelství vzniklo vlastně na dálku. Naši psavci nebyli a oni tak byli naši nejbližší.
V r. 90 jsem přijela poprvé domů – sešli jsme se na stejném místě, kde jsme se před 22 lety rozloučili (tedy to jsme netušili, že to bude na tak dlouho). V r. 91 byl doma i Jirka a hecoval mladou Blanču ať za námi přijede. Pak ji hecoval i Petr a nakonec i Martin. Zabralo to – rodiče povolili pod podmínkou, že Blanča dokončí vysokou – matematiku na pajdáku.
Ta potom po promoci přijela, zpočátku na 3 měsíce a že možná na rok (že si vylepší angličtinu a jako student měla dovoleno 20 hod. týdně někde pracovat). Uchytila se v kantýně učiliště. Bydlela u nás – hoši mezitím vylétli z rodného hnízda. Zůstala 3 roky, už pomýšlela na cestu zpátky a pak poznala Miloše – no, a to byl konec návratu. Sice jsme to spolu řešily slzavě několik nocí – rodinné vztahy jsou tam velmi pevné a vědomí, že bude žít tak daleko, to doléhalo těžce.

Za rok byla svatba – bez rodičů. Ale už tady byli, když máma Blanka šla do penze. Po 7 letech se jim narodil vytoužený chlapec Míša – v lednu měl 5 roků. Blanča nakonec odešla z kantýny – naše mládež ji ukecala, aby využila svá studia. Školu ji tady bez problému uznali – učitelé matematiky jsou tady docela vzácní, jen musela dělat zkoušku z angličtiny. Teď už dost dlouho učí na střední škole, kousek od místa bydliště. Je to tam tvrdé – hodně děti z nefunkčních rodin, tak si zobne. Ale holka má po mámě učitelský talent, bojuje.
Takže máme „schovanku“, nakonec je nejblíže ze zbytku rodiny. Co by kamenem dohodil – dole pod kopcem. Naši mladí ji berou jako člena rodiny. Ovšem ironií osudu tak trochu člen rodiny je, moje milovaná teta a Blančin dědeček byli bratranci. Svět je malý.

A tady je co jsem nadatloval já, dva dny před Mílou. Aspoň budete mít objektivní pohled na věc.

 

Asi začnu od Adama. V naší horolezecké partě v půlce let šedesátých byli i Laďa a Blanka. Tito se záhy obrabčili, jako ostatně většina party v té době. Kamarádi a kamarádky si pak začali zařizovat a někteří, jako my, i stavět hnízda, aby bylo, pokud budou, odkud vyvést mladé. Do této bohulibé činnosti se strhla bratrská pomoc armád Varšavské smlouvy a my dva s Mílou jsme zabrzdili až u klokanů. Domeček nedomeček, stavba nestavba, stejně jsme si u klokanů do pěti let postavili jiný.

V té době jsme hodně korespondovali právě s Laďou a Blankou a asi díky té korespondenci jsme se také ve stejném roku rozmnožili prvními potomky. V roce 1970 se nám narodil Petr a jim dcérunka Blanča. Naše korespondence neutuchala, dokonce metamorfovala ve formu fonodopisů, tehdy ještě na magnetofonových páskách a později na kazetách. To vše navzdory tvrdé normalizaci, kdy se na tuto činnost nepohlíželo zrovna kladně, jak pamětníci jistě potvrdí. Nutno dodat, že i přes jisté riziko, mamka Blanka byla učitelka, naše korespondence neutuchala a nám v počátečních tvrdých letech emigrace hodně psychicky pomohla, za což jim patří dík.

Nám se v roce 1972 vylíhl druhý syn Martin a kamarádům za pár let další dcérka Sylva. Děti utěšeně rostly a obě rodinky jsme vzájemně o sobě věděli snad všecko. Jak jsme tak vždycky namlouvali fonodopis tak jsme chtěli po dětech, aby také něco řekly. No, moc víc jako „dobrý den“ toho nenamluvily. Nevěděly, o koho jde, jaksi jim unikala spojitost s konkrétní osobou.

To vše se radikálně změnilo po Mílině návštěvě v roku 1990 a pak mojí v následujícím roce. Dívky už to byly odrostlé a zvláště po mamince velice komunikativní. Od té doby si pouštěly papulky na špacír, až jsme se divili. Lidi to se fakt musí slyšet, aby to mělo ten správný dopad.

Blanča dělala „matiku na pajdáku“, aby tak následovala svoji maminku v její učitelské profesi. Tuto jsme, tedy zvlášť já, ve fonodopisech štenkrovali aby si udělala výlet mezi klokany, do země neomezených možností. Přidali se i naši kluci, kteří v kotlince počátkem let devadesátých hledali svoje kořeny. Slovo dalo slovo a tak jsme nakonec Blanču oficiálně pozvali a zaplatili jí tříměsíční kurs angličtiny, jinak by bývalo bylo dost obtížné se sem dostat. Díky vládnoucímu trendu přistěhovalecké politiky zdejších úřadů by to bývala měla jednodušší kdyby byla přičmoudlá nebo žlutá.

A tak hned po promoci, v roce 1995, se milá Blanča spakovala a odletěla do teplých krajin, jak jsem jí stále zdůrazňoval. Na ty tři teplé měsíce si na moji radu toho oblečení moc nebrala. To ještě netušila, že hned několik dnů po příletu pojede se mnou do buše, tehdy ještě v našem oblíbeném Land Roveru, a že tam, kam jsme jeli, byla v noci a brzy ráno pěkná kosa. Ano, ráno nás vítala jinovatka a zamrzlé kalužiny a Blanča na sebe navlékala jednu vrstvu mého oblečení, za druhou. Její komentář k mé osobě a k meteorologickým podmínkám slunné Klokánie nechám raději stranou. Nehodlám zde popsat deset stran.

Pak nastal Blanči čas studia v kurzu a za nějaký čas i práce na částečný úvazek. Chtěla splatit ten kurz, co jsme jí zaplatili, což se jí k její cti podařilo. Čas se ale navršil a Blanča se měla vracet. Jaksi se to nesrovnávalo s jejími plány a tak si pobyt prodloužila a zaplatila další kurz. Ano bydlela u nás a tak z hor dojížděla vlakem jak do kurzů, tak za prací. Nenudila se. Prázdniny však věnovala poznávání Klokánie a dokonce i Nového Zélandu. Z tříměsíčního pobytu se pomalu vyklubal tříroční. Bylo podivuhodné, jak rychle se naučila zdejšímu jazyku, ale asi tomu pomohlo to, že má po mamince v genech neobvyklé komunikační schopnosti. Prostě ženská a ještě k tomu učitelka, že ano.

Nakonec se však rozhodla, že tady toho už viděla dost a že se vrátí na rodnou hroudu. Měla však za lubem ještě jeden výlet, a to na písečný ostrov Frazer, nedaleko pobřeží Queenslandu, kousek na sever od Brisbane. Zde, v Brisbane, se za zajímavých okolností potkala s nějakým Milošem. Na ostrov Frazer už nedojela. Mladá dáma se zaláskovala a do třech týdnů po jejím návratu byl u nás i Miloš. Odlet do moravské metropole byl odložen na neurčito.

A tak si mladí zanedlouho pronajali nedaleko byt a oba se od nás odstěhovali. Pro Blančiny rodiče doma to nebylo lehké, vždycky to byla rodinka velice blízká a velice dobře fungující s pevnými vztahy. Blanči to rozhodování dalo taky jaksepatří „pokóřit“. Do roka se Blanča s Milošem obrabčili, koupili si domeček nedaleko nás a Blanča po přesvědčování našich kluků i nás zanechala práce v kantýně a po zkouškách z angličtiny začala učit na státní škole ty zdejší dacany.

Také se stihli rozmnožit a tak je mladá rodinka kompletní. A protože naši hoši s jejich rodinkami bydlí zhruba 80 km daleko v Sydney a Blančina rodinka nedaleko, tak její rodinku vidíme u nás podstatně častěji. Těch 17 let co tu naše schovanka Blanča je, uteklo jako voda.

 

 

Ale zpět k tématu dnešního povídání. Petr s Kirsty se rozhodli uspořádat celý ten rodinný cirkus ve slovenské hospůdce „Tommy’s“ nedaleko jejich bydliště ve čtvrti Glebe. http://tommysbeercafe.com.au/

Že tam je útulno o tom svědčí fotky na Rajčeti a o servírovaných dobrotách menu, na které je možno si kliknout na jejich domovské stránce. Vaří výborně, porce jsou jako pro dřevorubce a bumbání je také mlsnému jazyku přívětivé.

 

Dojeli jsme s Mílou k Petrovi a Kirsty v neděli 17. června už kolem jedenácté dopolední, vyložili z auta dárek a dobroty. Hlavně však dortu, co Míla udělala Petrovi na přání. Tradičního „ožralého Isidóra“, ve kterém je značné množství českého rumu. A dárek? Co dát chlapovi který má skoro fšecko a je mu 42 let? Tak od nás dostal flašku velice dobré skotské whisky Glenfiddich single malt, 12 let staré. Sice by mohl dostat i 40 let starou, ale cena flašky je pro nás jako penzisty jaksi nedostupná, prodává se za 3 875 klokaních dolarů.

Krátce po dvanácté jsme se všichni sešli v hospůdce, v místnosti, kde je jedna stěna vyzdobena zajímavou tapetou s Evropskou tématikou. Je to jakási koláž architektonických ikon z Prahy, Bratislavy, Vídně, Paříže, Londýna a mnoha jiných, jak se můžete přesvědčit na albu na Rajčeti. Thommo, tedy Tomášek, prospal celou dobu v kočárku vedle maminy, a tři děti si způsobně kreslily a pak hráli s Ipadem.

 

 

Ovšem každé dítko spořádalo velký talíř dobrot, zrovna jako jejich rodiče. Jantarový mok tekl proudem a přívětivý personál, u kterého je možnost objednat si i česky, tento veskrze příjemný zážitek umocňoval. Pak jsem se odebrali pěšo o pár ulic dál, do domečku Petra a Kirsty, kde se podávala černá káva ve formě espressa a hlavně se nakrojil a spořádal „ožralý Isidór“ a předaly dárky oslavenci.

Ženský si každá na chvíli pochovaly baby Tomáška a bavily se na téma „kojenci, batolata a děti“. Oproti tomu chlapi se bavili o věcech jim bližším, tedy autech, motorkách a výpravách do buše.

Jak se odpoledne chýlilo ke konci, tak jsme se rozloučili a vydali na cestu domů, kam jsme dorazili po slunce západu. Den se vydařil, už jen díky počasí, které na rozdíl od soboty bylo slunečné a teplé.

 

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Rodinne_oslavy_-_Petrovy_42_narozky

 

 

Aktualizováno: 2.7.2012 — 20:59

49 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milo ja se taky pridavam k prosebnikum o ozraleho Izidora. Prosim, prosim, smutne koukam. 🙂

  1. Vy neznáte klasickej dort nebo Isidor řezy,co se za totáče dělávaly? U nás se dělaly i na vánoce (angel)

   1. Jsem zvědavá, jestli je to totéž co Opilý Františkán, ten se naší domácností občas propotácel.

 2. Milí naši v Klokánii, krásně jste to oslavili. I s tím opilcem ke kafi. Mňam, taky se přimlouvám za recept. Moc prosím. 😛 Vypadá náramně. (^) A fotky? Jako vždy 1*
  A ta jedna s mimi je opravdu skvostná. Mně se moc líbí, že je ostré mimi a maminka jen v pozadí trošku rozjetá. Nádhera.

 3. Tak se teda hlásím z deštivého severu. Ono začalo pršet už v Praze… Tady teda teˇd večer už jen poprchává. No tak uvidíme 🙂
  Takže budu usilovně tlačit mraky k Moravě, aˇt nám tam nezhynete vedrem (a my můžeme trochu chodit).

 4. Milí Jirí a Mílo – máte moc hezkou rodinu a kazdý nový výhonek se vydaril.

  Chichi – neperspektivní rakváči těsně před záhrabem – mne dostalo do kolen (chuckle) . I kdyz mne se víc líbí titánový Jirí, zdá se mi to pravdivejsí.

  A fotky nemají chybu – jak je jiz u tebe klasikou.

 5. Tak jsem se podívala na fotky… a mám hlad. 😀
  Povídání o schovance je paráda. Vzpomněla jsem si, jak moje babička taky měla takovou schovanku, i když ne tak romantickou: když šla do důchodu, zastesklo se jí po dětech, a tak si dala inzerát, že bude hlídat. A tak jsme přišli k až do babiččiny smrti pociťovanýmu příbuzenství s jednou prima rodinou. Ta holka chodila s babičkou řešit ještě i starosti typu „odejít do Anglie“, „vdát se v Anglii“ a tak.
  Pak babička umřela, skorosestra za náma ještě párkrát zašla… a konec. Kdoví kde teď je. Ale ať je kdekoli, pořád ji mám ráda.

  1. O.T.: Io, šel ti přes Hady (e) , koukni na to a případně jednej.

   Moc pěkné povídání o rodinných oslavách. Moje prababička měla taky schovanku, oni totiž s pradědečkem dostali do manželství jako dárek od obce obecní sirotu (prý budou brzo potřebovat chůvu, což se potvrdilo (blush) ). Dívčině bylo asi osm a rostla spolu s jejich dítkami jako vlastní. Takže babička nedělala rozdíl mezi Toničkou a ostatními sestrami a bratry. Tonička se provdala někam ke Znojmu a dlouho si psaly. Kdepak je jí (nebo spíš jejich dětem) dneska konec… (h)

  2. Jo studium v Australii je nebezpecny, sam sem tu uz asi 17 let a mam kamarada co se taky prizenil. prijeli sme spolu v roce 93. Ja ale poznal svoji manzelku (uz bejvalou) po navratu z 3 letyho AUS studia do Prahy, ona tak jako vetsina mladejch australanu trampovala svetem.

 6. Milé povídání, moc vám taková rodinná setkání přeju, věřím, že krátce po přesunu ke klokanům vám podobné rodinné sešlosti asi na dost dlouho musely chybět.
  Chtěla bych se zeptat na toho ožralého Izidóra. Nějak mám poslední dobou pocit, že o mě trochu moc lidí (hlavně v práci) tvrdí, že jsem suchar, a tohle podle jména vypadá jako dobrej nápad na pohoštění (od suchara) při nějaké vhodné příležitosti. Nebyl by receptík? (vím, že pár receptů od Míly tu proběhlo, ale asi někde v diskusích, nepodařilo se mi je teď letmo dohledat)

  1. Já jsem sice opak suchara (jedinej opak, co mě napadá je mokrouš, ale to asi nebude ono) 🙂 ale moc se za recept také přimlouvám! Sím sím:) děkuji a zdravím z upršeného kladenska i se smečkou.

 7. Milý Georgi, ať vám rodinný klan vzkvétá (inlove) Jo a rakváči před záhrabem mě taky dostali a tak trochu přemýšlím, co na to asi řekla Míla 😀 Jana je čím dál tím hezčí a kluci jsou parádní smečka – užívejte si to… (inlove)

 8. Xerxová,Xerxová, už tři hodiny sedím venku v holínkách a pláštěnce a furt nic. Mám si to sundat ? (chuckle) (rofl)

  1. By mě zajímalo, jakým způsobem vymýšlejí meteorologové teplotní předpovědi. Na dnešek plánovali 27 – to nemohou napsat „v Čechách dvacet, na Moravě do šestatřiceti?“

   1. já bych vám tam na Moravěnku docela i něco poslala, tady dneska prší s krátkejma přestávkama skoro celej den. A docela to jsou řádný bouřkový špláchy, byly i kroupy, tak jen doufám, že se tu na tý placce nemá moc co rozvodnit, vody tu dneska spadlo, že by se užila na hezkej kus Moravy… 🙁

  2. ty nemusíš – zana totiž jede právě teď skoro k nám – jen za kopec – a tady fakt je dost mokro (wave)
   A už „vezou“ další příděl vody…

   Byli jsme na chvíli v lese (na dlouho nemůžeme, dědu dlouho nemůžeme nechat samotného) a tam je mokro, teplo, mlžno, houbovato – ale houbám je to úplně fuk – neroste ani jedna houbička :O

   1. Taky jsem byla s pesama v lese. Místo houbiček tam rostou ovádi, už jsou jak malá telata,za těch 11 let , co jsem tady to nepamatuju. Ještě ,že jsme byli porepelentovaní, mimo Daníka, na toho nejdou. (bug) (wave)

    Hlavně ať to nikoho nevyplaví, to je tedy počasí. Jak říkají Hana s Maričkou, nejsme na to připraveni.

    Když jsem byla školačka, chodila jsem každý den v prázdniny k babičce mečové do domečku, kde jsem vyrůstala. Měla jsem povoleno od máti, že kdyby byla večer bouřka, můžu tam zůstat. A tak jsem se denně modlila aby ta bouřka přišla.Pamatuju , že jich bylo poměrně dost. (wave)

 9. Vnoučata čím dál hezčí a krásný článek o milé oslavě! Tak ať je jich ještě hodně. Schovanka Blanka je jak z dívčího románu a její osud teda nemá do něj moc daleko!
  Nevím jak brněnská zvířata, ale brněnští zvířetníci jsou na placku. Na okně ve stínu šestatřicet, vevnitř třicet, poslednch pár kapek v neděli v noci, dnešní slibované bouřky se potloukají bůhvíkde, když oblačnost, tak pěkně vysoká, z té nic nebude, a sluníčko, to jóoo, sluníčka dosti.

  1. Milá Baty, lity lity… (h) My tu máme od noci jednu bouřku za druhou, průtrže mračen a vichřice to hezky doplňují. (rain) (rain) (rain) (bat) Starosta varoval, že nejspíš vypnou proud, naše sousední vesnice prý byly bez elektřiny víc než půl dne. No, Zvířetník je na zítra hotovej 🙂

  2. Děvčata jihomoravská, je mi vás opravdu líto, takové vedřiny! Snad k vám mraky a déšť taky doputují! Tady přes den pršelo už 2x a je stále zataženo. A v noci byla pořádná bouřka, která začala bez varování vydatnou vichřicí, že jsme museli zachraňovat padlé květináče, lítající židle a kbelíky. Celou noc jsem se strachovala o naše vlaštovky a jejich hnízdo, až pak ráno se mi ulevilo, když jsem viděla hnízdo na svém místě a rodičovstvo pilně se střídající v krmení. 🙂

  3. lituju ty, co mají doma v noci vedro. Přes den to jde nějak přežít, ale spát se nedá…
   Nechci vás naštvat – ale tady je zataženo, 18 stupňů a mokro… Větrám na všech stranách, aby se vychladil barák. Riček dneska trochu ožil – ufff – spadnul mi balvan. Přeci jen nemá doma paničku a nerada bych bez ní řešila věci smutné a poslední

   1. Já už si na to vedro začínám zvykat. Občas kontroluju, jestli mi neraší šupiny a nestávám se plazem. Víš, jak je teď v objektu, kde je asi 90 terárií? Ale od včerejška tu krásně bouří, prší často a přívětivě (rain) a hlavně – ochladilo se! Akorát Tikki spí v noci s námi v posteli – děsně se totiž bojí bouřky 🙂

    1. Zvířátka, co se bojí bouřky … když jsem byla malá, bydlel vedle naší chaty hajný a ten měl skvělého psa, českého fouska. Psisko báječné a úžasně samostatné, chodilo si k nám fasovat kostkový cukr – tlapy na kredenc, čenich k šuplíku s cukrem a babičko, kostku bych prosil 😀 . Jinak psisko lovecké, bez bázně a hany … až jednou přiletěl, vlítl k nám na verandu, zalezl pod stůl pod moje nohy (byly tak akorát na jeho záda) a tam ležel s hlavou na tlapách a kňučel. Do pěti minut začala parádní bouřka, hromy a blesky, a při každém zahřmění pes kňučel a sténal. Dohřmělo, dopršelo, pes se oklepal, vylezl, rozloučil se velmi mile s celou rodinou a upaloval domů (kam, jak typoval, by do začátku bouřky nedoběhl). Pak nám bylo vysvětleno, že takto reaguje na každou bouřku a pokud se ho pokusíme vyhnat z domu, mohl by být i agresivní. Ale to se nestalo, naopak, kdykoliv k nám vletěl pod stůl, poklidili jsme vše, co mohlo zmoknout a já si tam vlezla za ním. Zvládal to líp, ale nikdy z pod stolu nevylezl, dokud nepřestalo hřmít (voda mu nevadila).

 10. Mili Svehlovi, deti vam rostou do krasy. Je fajn videt, jak uprchlici zakoreni a rodina se rozrusta a drzi pohromade. A coze jako jsou ty reci o neperspektivnich rakvacich?????
  Ale mam jeste jeden postreh. Libilo se mi menu te hospody – dobra ceskoslovenska klasika. Ale co mne uzemnilo, byly ceny. Tak jsem si napred rikala, ze ten klokansky dolar je asi nizsi nez americky, ale nedalo mi to a nasla jsem si dnesni kurz a ono to bez nejakeho desetinneho bodu je vlastne jedna ku jedne. 20 dolaru treba za halusky mne prijde strasne moc.

 11. Velká rodina ! Jste šťastní lidé. (y) (h)
  Přeji i dále tu krásnou rodinnou pohodu. (handshake)

  Taky tam máte pěknou hospůdku s dobrým pivem. Docela bych si dala dnešní menu a kozlíka k tomu.
  Jaký tam u vás rostou houby ?

  1. vemte si holínky a pláštěnky (chuckle) Právě přešel lijavec a stále poprchává…
   Šťastnou cestu na sever (wave)

 12. hlásím se po vce než týdnu na necelý den na značce a snažím se trochu dočítat – focení v pohybu je mi teoreticky asi jasný, ale praxe je někde úplně jinde (chuckle) , kohout Bedřich mě dostal tím, jak hezky si podmanil své nové slepičky (y) , u Vave stopětky jsem si hlavně „zapřála“, aby nám po prázdninách zase pokračovaly (inlove) , pod tímto článkem jsem si taky hodně zameditovala s ohledem na článek Rputi o maturitách a vzdělávání vůbec (punch) , gratuluji k novému štěňátku Brixíkovi (clap) , jsem ráda za Amálčin zelenej bejvák a taky za to, že ale ví, kde je její bezpečí, totiž v domečku (h)

  určitě mi ale unikly všechny oslavy a taky palcodržení – tak to vezmu tak nějak „globálně“, jako v Xerxové mantře… gratuluji všem slavícím a držím palce všem potřebným (namátkou mě napadá třeba Ríša)

 13. Jiří a Mílo, díky za pokec přes Zvířetník. Celé Vaší rodině (vč.rodině schovanky Blanky) přeji dál hodně zdraví a štěstí a spokojenost (y) .

 14. ještě musím dodat, že
  “ dva naprosto neperspektivní rakváči těsně před záhrabem “
  mě dostali. 😀
  Míša

 15. máte pane Georgi krásnou rodinu a moc krásná vnoučata.
  Zvláště pak Janička, to krásná zlatovlasá princezna.
  Je krásné vidět, jak je vám spolu dobře.
  Moc ráda čtu vašeho postřehy z Klokánie.

  Míša

 16. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je fajn, když se rodina schází a vztahy jsou báječné (inlove) Tak to má být (nod) A že ta rodina občas má geny maličko jinde?? No a co (wave)

  Tady byla noc plná vášní… Bouřit začalo večer a poslední hromyblesky odešly kolem páté ráno. Prší ještě teď. Celičká noc bouřlivá – to už dlouho nepamatuju. Beta raději odkráčela dolů (bouřky vždy tráví mimo ložnici (wasntme) )

  Riček byl včera moc špatný (nešlo mu moc chodit). Uvidíme dneska, přeci jen jeho věku ta vedra nesvědčí

  1. Ta vedra těm starouškům čtyřnohým opravdu moc nesvědčí, to je pravda. Za Ještědem taky celou noc pořádně bouřilo, nedřív byl hodně velký vítr, že jsem myslela, že mi to smete z oken truhlíky. U souseda lítaly nějaké plechy, občas vypadl el.proud /tedy v rámci šetření tady obec stejně vypíná veřejné osvětlení od května do září/ a v té tmě to bylo docela strašidelné. Byly ohromné blesky ale naši psi od té doby co jsou na to dva tak bouřku moc neřeší. Don asi už hůř slyší a Lux když vidí, že se Don nebojí, tak to přestal řešit taky.

   1. Nejen starejm psum, ale i starejm lidem tohle vedro nedela dobre. Moji olomoucti hosi zarazili mame vychazky a babicka hudra.

  2. Žens jizerské, u nás jsou dál vedra přes třicet st. Rosničky slibují, že se bouřky přesunou i na Moravu, tak uvidíme, co nás čeká. Ano, i Klérce dělá tohle počasí zle, sotva se vleče (a to ji dvakrát za odpoledne osprchuji břicho, předhrudí a hlavu vlažnou vodou, vytřu a ona chvíli radostně poskakuje. Vycházky bojkotuje! Takže nechodíme nikam, jenom si popochází po zahradě. Nejhorší jsou noci, to několikrát za noc vstává, chodí sem a tam, já ji namáčím hlavu a uši, aby na chvíli zaspala (a já také). Máme za domem pod zemí malý sklípek, vážně uvažuji o přestěhování na noc tam!!! Lituji všechny lidi, co musejí v tomto počasí do měst, do práce!!! Poslední roky v zaměstnání už začaly tyhle horké roky, se divím, že jsem to přežila!

   1. Dneska už zase máme přes třicet a večer to nechce spadnout dolů. Rozžhavená jihomoravská krajina je teda něco. Zvířata nechtějí ven, už v osm ráno je horko. Denně psice namáčím a pokud jim hodím na hřbet mokrý ručník, chodí jako modelky, aby jim nespadl- dokud neuvidí sousedovic kocoura 🙂

    1. tady dneska ještě slůňo nevylezlo, je asi 20 stupňů – ale děsivá vlhkost. A až vyleze slůňo, bude to jak v prádelně…
     Naštěstí se tu v noci docela ochladí, tak ty noce nejsou tak hrozné. Ale zase bouří a bouří… takže toho člověk taky moc nenaspí

    2. S těmi ručníky bacha – u dlouhosrstých plemen se může pod mokrými chlupy zapařit kůže a vzniknout tzv. hot point, velmi nepříjemný zánět kůže. Psa to svědí, drbe si to, olizuje, vzniká mokvavé ložisko, lepí se do toho chlupy, ty posléze vypadnou….Léčba antibiotiky, dezinfikování septonexem….chuťovka.

     1. Nikdy jim ho nenechávám dlouho. Jen na ochlazení z nejhoršího, jinak jim sprchuju packy a břicho vlažnou vodou. Pokud to vezmu i se zády, za chvíli jsou suché, tady je fakt děsně vedro.

      1. Fakt máte v Žabčicích vedro? (rofl) (rofl) (rofl) To u nás v Přerově v noci skoro mrzlo 😉 , nad ránem se ochladilo na neuvěřitelných 22 stupńů, teď už je zase přes třicet.

       1. Tady kolem jsou pískovny, ty se rozpálí a jde z nich horko ještě v noci. Těm sloupům horkého vzduchu se deště často vyhýbají. Taková místní Sahara 🙂 je tu fakt tepleji než v Brně. No, Přerov asi teď taky stojí za to. Uvažuju o klimatizaci. První den to vedro šlo, druhej bylo otravný a třetí jsme byla vzteky bez sebe, že se nemůžu ochladit. Teď upadám do stádia rezignace a studuju firmy, co dodávají klimu 🙂 Nemáme na rozdíl od sousedů bazén, jen díru do země. Koupací jezero vidím na příští rok, dřív to asi nestihneme. Pokud to ovšem půjde tak rychle jako dosud, tak možná i za tři roky 🙂

        1. pošli mi nákres baráku s rozměrama …spočítám ti to….a někoho ti dohodím, kdo dělá kvalitně a nechce platit zlatem. 😉

 17. moje milovaná teta a Blančin dědeček byli bratranci.. (rofl)
  poslechni Georgi,tohle mi nedělej,jsem se tu regulerně zlila kafetem, protože u Tvého článku jsem takový špek nečekala (clap)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN