DOMOVE, SLADKÝ DOMOVE: Procházka Kamennou kolonií

Kdo přijede do Brna, absolvuje pravidelně okruh vnitřním městem po kostelích a muzeích, který zakončí návštěvou Petrova a důkladnou prohlídkou Špilberku. Je to bezesporu zážitek kulturně hodnotný, ale co takhle zkusit něco netradičního? Zvu vás k prohlídce Kamenné kolonie, jednoho z nejpodivuhodnějších koutů Brna.

 

Kamenná kolonie… (socialistické Kamenná čtvrť se nikdy neujalo) je několik „ulic“ velmi zvláštní zástavby mezi Červeným kopcem, řekou, Pisárkami a ulicí Kamennou. Původně to bylo bydlení chudých dělnických rodin, které pracovaly na blízkém Červeném kopci. Vznikly domečky malé, jeden k druhému natěsnané, bez civilizačních vymožeností jako je elektřina, plyn, tekoucí voda a kanalizace. Dělníky časem nahradili studenti, umělci a bohémové, s tou vybaveností se to moc nezlepšilo, kanalizace tam dosud není, dlažba se propadá … ale obyvatelé Kamenky to nevzdávají a snaží se udělat ze svého bydliště co nejhezčí místo.

 

 

„Malý autobus“… Kouzlo procházek do Kamenné kolonie jsem objevila, když naši kluci povyrostli a začali toužit po delších vycházkách. Ty pro ně začínaly velmi romanticky: jízdou „malým autobusem“. Linka 82 je přednostně určena pro přepravu vozíčkářů do míst, kam by se jinak těžko dostali. Jedním z nich je i Červený kopec, na kterém je léčebna dlouhodobě nemocných. Linka 82 je většinou obsloužena mikrobusem, jehož řidiči jsou neskutečně milí a trpěliví. Přepravují často vozíčkáře, pro které spouštějí nájezdové plošiny, a tak nemají problém počkat, než dva malí caparti velmi pomalu a důležitě vystoupí bez dopomoci maminky. Malý autobus se tak stal našim tréninkovým prostředkem, jak zvládat nástrahy hromadné dopravy.

 

 

Nábřeží Gustava Broma… Na místě, kde se autobus otáčí a sjíždí zpět k tramvaji, je sráz se zábradlím, pod nímž se rozprostírá vlastní Kamenná kolonie. Zbývá projít kolem moderní novodobé výstavby, která se sem podle mého názoru hodí jako pěst na oko. Jediné, co mě na ní potěšilo, byla veselá historka tradující se k jejímu pojmenování. Jedním z návrhů totiž bylo, aby se ulice jmenovala nábřeží Gustava Broma. „A kde máte tu řeku?“, děsili se členové názvoslovné komise. „Přece dole, pár set metrů níž!“ A tak se komise přichýlila k dominantě bližší a ulice se jmenuje Pod Červenou skalou. Ale za ní už začíná ta správná Kamenná kolonie.

Uličky… Kamenná kolonie je jimi prošpikovaná. Vlastně je průchozí jen ve směru Červený kopec – ulice Kamenná + Pisárky a vlastní zástavba se klikatí všude tam, kam šlo nějaký malý domeček vecpat. Z širších ulic průjezdných pro auta vedou jako odbočky uličky úzké jen pro pěší, některé sotva na šířku ramen. Na jejich konci je vždycky překvapení. Buď končí na zápraží dalšího domečku, nebo v cizí zahradě, jednou taky před kotcem velmi natěšeného vlčáka-obranáře. Tu a tam ale opravdu fungují jako zkratka mezi jednotlivými částmi kolonie. Ale co si přát víc… jsou prostě tajemné a romantické.

 

 

Kytky … komu se nelení, tomu se zelení. A obyvatelé kolonie opravdu líní nejsou. Chtějí žít na pěkném místě, a tak renovují, upravují, natírají, lakují, omítají a hlavně sejí a sázejí. Kde je kousek místa, je předzahrádka nebo aspoň několik kytek. Nebo půvabné kvetoucí houští. A mimochodem – v celé Kamence jsem ještě neviděla, že by někdo nechával binec tam, kde mu od ruky odpadne. Tady prostě na pořádek dbají, i kdyby to byli bohémové sebevětší.

Kočky … Kočky z Kamenky nejsou žádné toulavé zanedbané chudinky. Patří k místnímu koloritu jako všechno ostatní. Vyhřívají se na parapetech, vartují v zahrádkách, nevšímavě se procházejí po zdech a plotech. Statná, dobře živená, sebevědomá zvířata. Některá se straní, jiná vítají společnost návštěvníků, které si okamžitě omotají kolem tlapek. Má dítka poprvé pohladila kočičku právě tam. Byl to obrovský černý nejspíš kocour, který je velmi trpělivě učil kočičí komunikaci s lidmi. A předl blahem, když pochopili, že chce hladit, a kde a jak to chce.

 

 

Psi… Kočky patří k domům, psi k lidem. Zde doprovázejí své pány na dlouhých procházkách kolonií i po cyklostezce. Jako správní obyvatelé Kamenné kolonie jsou pohodáři a nějací kolemjdoucí je nerozhodí (toto se dá napsat jak o psech, tak i o jejich pánech).

Duck Bar… je kulturní centrum kolonie. Pivo se tam popíjí v přilehlé zahrádce či jen tak na bobku na chodníku, když už to jinak nejde, tak i uvnitř. Tady se scházejí na jedno místní, okolní studenti a vůbec vybraná společnost. Odsud jsou také organizovány reprezentativní společenské akce kolonie. Ale lepší je přečíst si to rovnou na jejich stránkách.

Zkrátka… Kamenná kolonie je krásný a rázovitý kus Brna, který stojí rozhodně za projití. Najdete tam klid, nostalgii a pohodu. A koho by ještě nebolely nohy po celé procházce, nemusí jít na Poříčí na šalinu, ale může vyrazit po cyklostezce kolem Lanového centra do Pisárek, k Anthroposu nebo až k přehradě. Zkrátka: pokaždé jiná skvělá procházka.

 

Odkaz na naše vlastní fotky:

http://xenofonypsilanti.rajce.net/Brno_-_Kamenna_kolonie

 

Orientační mapa:

http://www.mapy.cz/#x=16.590281&y=49.183534&z=15&q=Brno%2C%20Kamenn%C3%A1&qp=10.573905_48.452213_17.571520_51.069540_6&t=s&d=stre_79376_0_1

 

Zajímavé weby o Kamenné kolonii:

http://www.mojebrno.wz.cz/inka–brno-dalsi-zajimavosti-kamenna-kolonie.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kamenn%C3%A1_kolonie

http://poznejbrno.cz/kamenka/

http://kamenka.eu/

http://duckbar.cz/aktualne.html

Aktualizováno: 21.6.2012 — 12:51

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zmínka o Nábřeží G.B. mi připomněla, že v Ostravě něco podobného opravdu existuje. V Porubě se jedna dosti velká ulice jmenuje Nábřeží SPB (= Svazu protifašistických bojovníků). Řeka, či spíše potok, je odtamtud skoro půl kilometru, navíc zcela neviditelná za zástavbou a stromy.

 2. Milá JJ! Ta krásná atmosféra mě přivedla k blaženství. Ta nevznikne jen tak, mnoho lidí se na ni podílelo a podílí. Každý zatlučený hřebík, každé natřené okno, každá zasazená rostlinka. To se nestane den ze dne. Lidé kteří tam žili a žijí zanechávají půvabnému dílu města otisky svých životů. Já Brno neznám a přitom strašně moc znám. Prázdniny jsem prožívala u tety Aglaiky v domku v Hutařově ulici č.46 v Králově Poli a na tetině zahradě plné meruněk. O tetiných meruňkách jsem tu desetiletí snila. Ten pocit nikdy nezapomenu, snad ani když budu dementní. Trhám se stromu zralou meruňku, horkou od slunce a zakusuji se do ní. Šťáva mi teče po puse, po bradě, po ruce a kape mi až na hruď. Ta slunečná chuť meruňky.
  Když jsme byli před odjezdem do Švédska v Chrudimi, upekla nám maminka kachničku s bramborovými knedlíky a napekla buchet s meruňkami. Nic jsme našim neřekli že odjíždíme a že se neuvidíme po zbytek života. To bylo těžké loučení a mělo chuť meruněk. Brněnské meruňky které mi zanechaly tu nezapomenutelnou vzpomínku dětství se se mnou loučily. Znamenaly všechnu mou radost a nakonec všechnu mou bolest.
  Stojím v myšlenkách pod stromem meruňky v tetině zahradě a znovu trhám ten horký plod do kterého se zakusuji a tu sladkou šťávu cítím na jazyku, vytéká mi koutkem pusy a řine se dolů po ruce. Olíznu ruku a chuť je slaná….Slaná? Slzy! Slzy ???

  1. Milá Velká Kočko – za chvíli tu bude doba meruněk. A ta nejšťavnatější bude mít hořkosladkou chuť tvého života. (hug) (h)

  2. Velká kočko, brněnské meruňky jsou pro mě synonymem pro dokonalé meruňky 🙂
   Babi a děda z otcovy strany žila v Brně. Měli zahradu v Komíně. S báječnou zeleninou a … s meruňkami. Co babi zemřela, a zahrada je prodaná, snažím se najít „dokonalé“ meruňky. Najdou se meruňky skvělé (musí pocházet z Brna či blízkého okolí), ale stejně tam vždy chybí to kouzlo okmžiku, kdy babička opatrně stáhne větev níž, abych na ni jako malá dosáhla a já si jednu utrhnu a zakousnu se do měkké, zralé (nemyté 😀 ) meruňky …. mňam.
   Díky za vzpomínky.

 3. Milá JJ, díky za pěkný článek, Kamenka, to je moje. Kdysi jsme kousek odtud bydleli a máme ji celkem slušně prochozenou, ale spíš odspoda (bydleli jsme na Vídeňské vedle gymplu). A zrovna teď v sobotu jsme se tam s kamarádkou chystaly na Kamenka fest, nakonec vyhrála jiná akce.
  Kdo by měl zájem, o ostatních brněnských koloniích se píše na webu poznejbrno, na který dala JJ odkaz, stačí to jen trochu proklikat, a taky v tom souboru, který onehdy rozesílal George (ten soubor je vůbec celý moc dobrý, ani jsem za něj doteď nepoděkovala, což tímto činím – Georgi, moc děkuju).

 4. Milá JeJé – dobrý clánek a jeste lepsí fotky. Já porád ríkám, ze je Brno jedinecné a má v sobe velké kouzlo – jenom aby mu to ti radní nepokazili, jak to uz tak mívají ve zvyku 🙁 !

  Opravdu bych chtela Kamenku videt – budu muset Jendu premluvit a udelat si jeden den prohlídkový – on mne totiz presvedcuje, ze nikdy nebyl na Spilasu (no – ale o Radhosti to tvrdil taky a nakonec se ukázalo, ze to jenom zapomel).

  P.s.: tato rubrika se mi líbí – to byl fakt dobrý nápad.

  P.s.s.: napred to tu bylo, pak se to ztratilo, pak to prý posílám duplicitne a ted to tu zase není tak to posílám este jednou – su zvedavá, kolikrát se zjevím (rofl)

 5. Milá JeJé – dobrý clánek a jeste lepsí fotky. Já porád ríkám, ze je Brno jedinecné a má v sobe velké kouzlo – jenom aby mu to ti radní nepokazili, jak to uz tak mívají ve zvyku 🙁 !

  Opravdu bych chtela Kamenku videt – budu muset Jendu premluvit a udelat si jeden den prohlídkový – on mne totiz presvedcuje, ze nikdy nebyl na Spilasu (no – ale o Radhosti to tvrdil taky a nakonec se ukázalo, ze to jenom zapomel).

  P.s.: tato rubrika se mi líbí – to byl fakt dobrý nápad.

 6. O.T. Milí Zvířetníci, prosím o palcodržení pro mou kamarádku, velkou psí milovnici a chovatelku, selhávají jí ledviny a bude muset ležet v nemocnici na přípravě na ledvinu umělou. Už podstoupila zákrok při odvodnění plic. Je na tom velmi špatně i psychicky. (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  1. Kéž ji její milovaní pejsci přivedou k radostnějším myšlenkám a páni doktoři ke zdraví. (y) (y)
   Prosím tě milá Blážo řekni ji že tu na ni myslíme. (inlove)

  2. Achjo,taková velká starost !!!! Tak držím !!! (n)

   Poprvé mi to neprošlo, tak zkusím podruhé.

 7. Milá JJ, než pečtu komentáře, chtěly bych Ti říct, že je to tak úžasný kousek velkoměsta, jsem nadšena. Určitě se tam někdy podívám. Je to jako proslulý New Orleans po moravsku, nááádhera.
  Ty zbloudilé záchvěvy moderny mohl vymyslet jen naprostý idiot, který by se měl vrátit na strom.
  Za uchování bych bojovala do posledního dechu. Takový genius loci, jaký prýští z těch fotek, se hned tak necítí.
  Asi to určitě už někdo dole přede mnou napsal ale to nevadí.
  Jdu si prohlédnout další informace a budu snít o tom místě.
  Připomíná mi to můj domov v rodném městě, kdy nás ještě nestrašily výdobytky z panelů, které teď trůní na místech,kde nikdy neměly co dělat. (wave)

  1. Miluju Brno a Kamená kolonie je kus mého dětství Jezdili jsme tam k pratetě a strycovi s tatínkem M

 8. potřebuju vyhnat ven Betuši a ono tady právě děsně leje (rain) … takže se dáma prý venčit nebude…
  Já dneska už jednou promokla (deštník nenosím, ale já potřebovala vychladnout cestou ze školy, tak se to docela hodilo)… To co mě tak vytočilo, je už hotové, tak snad se půjdu ještě mezi kapky deště projít a pak číííst

  1. Milá Xerxová,
   tak hlavně že už je líp. Mě dneska a zítra budou vytáčet dálkově a ve středu do toho padnu po hlavě. Jak já se těším na Brnění … (h) … já si ho snad i zasloužím (angel) .

   Jestli Tě to rozveselí, Tomášek se dneska špacíroval zabalen do deky a vykládal : „Já mám dekový kabát, já mám dekovou zástěru, já mám deku … já jsem strašlivý DEKANÁT“ … a pak se jen divil, proč se nemůžu přestat smát (chuckle) .

   Vydržať, už bude i zkouškového konec (y) a nastanou dovolené (d) .

    1. Neslyšelo, u nás se sprostě nemluví (inlove) (rofl) (rofl) … nic ve zlém, milý děkanáte, ale tohle je slovo zbrusu nové. 😛

   1. Šikovnej kluk.
    Brno znám špatně. Cejl, autobusák a okoloprůjezd po dálnici. Snad někdy dojde na zákoutí.Se podívat.Je dobrý vědět kam zajít. Díky JJ za navigaci.

 9. Dobrý večer vespolek,
  děkuji všem za milé reakce a komentáře. Vezmu to pořadě zespod:

  Verenko, opravdu doporučuji na pohodovou podvečerní procházku.

  Milá Xerxová, Betce by se tam líbilo. Pokud byste to šli tak jak píši, je nahoře ještě před vstupem do Kamenky pěkný palouček, kde by se mohla vylítat, případně by to psí kaskadérka mohla sjet dolů do Kamenky svahem (je to drsný sešup, ale vy jste zvyklí (chuckle) ), pak procházka kolonií a hurá podél cyklostezky, na loukách kolem řeky, řekou, k přehradě a zpátky do lesů …
  je to příměstský špacír jako vyšitý, takoví chodivci jako vy by mohli dát i parník nebo obejít přehradu (rofl) a všude lze dojít na IDS JMK (sun)

  Pitrýsku, nic proti nabídce na procházku, šla bych moc ráda, ale tentokrát bohužel průvodkyni dělat nemohu, přiletím na poslední chvíli, možná i pozdě, práce mě nepustí 🙁 . Buď příště, nebo beze mne. Třeba by se toho průvodcování ujala Io, má tam taky blízko kořeny, nebo Matylda. Ledaže ještě jedna možnost … stmívá se až kolem desáté (rofl)

  HanoW, až přijedete do Brna, zkusíme to prohlédnout zblízka osobně. Doufám, že by to mohlo vyjít (y) .

  Všeobecně: ty horší a problematičtější informace o Kamence jsem nechala v odkazech, protože jsem chtěla hlavně přiblížit tu kouzelnou atmosféru místa. O našich radních bohužel většinou platí staré přísloví : Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí (n) . Snad se Kamenka ubrání (y) .

  Díky za pochvalu fotek, moc slavné to není, ale povedlo se mi jednou fotit. Byli jsem sami s mužem a jak nemusím šilhat okolo po klucích, můžu kouknout do hledáčku. Zvířata v pohybu mi dalo zabrat, architektura postála, občas snad i v dobrých proporcích.

  Přeji všem hezký večer a už se těším na setkání s moravskými sestrami.

 10. JJ, to vypadá moc hezky. Díky za fotky i povídání (y) .
  To mi připomínám, že dneska jsem u nás na stráních zase viděla pasoucí se ovce a kozy, docela pěkný stádo (ještě tak mít foťák).

  Jo a na Hadech jsem zvala na pražení a mám strach, proč se nikdo nehlásí… ;(

 11. JJ, to se to moc pekne cetlo a koukalo na fotky. A je s podivem, ze tohle misto prezilo urbanizaci. Doufam, ze jim to vydrzi.

 12. JJ, mám radost z Tvého článku. Kdysi jsem na článek o Kamenné kolonii v Brně narazila, tak o ní a jejím kouzlu vím. Ale nikdy jsem tam nebyla.
  To si, večer, počtu. Těším se.
  A co tak udělat Brnění o nějakou chvilku dřív a poznat i tento kousek našeho milého Brna?

 13. JJ, omlouvám se, ale předešlý příspěvek mi zmizel.
  Díííky za krásný článek o půvabném místě Brna. Kolonku znám, byla jsem v ní asi před dvaceti lety. Škoda, že její půvab nepochopili radní, napříč politickým spektrem a jsou shlédnuti jenom v časoměrných strojích (envy) , do kterých jsou ochotni nacpat miliony (n) .

 14. Kamenku znám, bydlela jsem v dětství nedaleko. Myslím, že naposled jsme tudy procházela s maličkou Borůvkou, když jsme ji šli proběhnout na Červený kopec, takže lze i se psem a les je hned vedle, Kamenka je vlastně na okraji civilizace, i když je zdánlivě uprostřed Brna.
  Můj strýc sem kdysi chodil k někomu plácat keramiku, pro naši rodinu to bylo místo častých nedělních procházek. Podobné místo býval i Písečník pod Lesnou, ale tam se hodně bourá a staví na těch pidiparcelách, Kamenka se zachovala v původním stavu. Nevím, jestli je památkově chráněná (kdysi se o tom uvažovalo, ale nevím, jak to dopadlo. Trošku si nedokážu představit život v pididomečku o dvou místnostech, ale někomu to určitě vyhovuje- já bych neměla kam dát sysliště 🙂

 15. Díky za přiblížení známých míst! Su moc rád, že to tam vypadá tak jak vypadá. Kdysi jsem zde fotil, v padesátých letech ale to byla Kamenka o něčem jiném….

 16. Nádhera, mockrát děkuji. To je přesně místo, kde bych chtěla žít, pokud by to muselo být ve městě.

 17. To jsem vůbec netušila, že něco takového v Brně je. Děkuju za kouzenou procházku, milá JJ. (inlove) (f)
  A kolik je asi dalších skrytých měst či zákoutí ve městech, městečkách i vískách? Doufám, že se seznámíme i s dalšími.
  Přeju všem krásný den! (h)

 18. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hezké lákání na zajímavá a ne úplně známá místa (nod) Pro nás to má trošku psí potíž… V Brně jsem poprvé byla už „dozí“… A to se člověk snaží zvládnout nejznámější památky a hurráááá zase někam do lesů, luk a strání…

 19. JJ v Brne som žila 6 prekrásnych rokov,od skončenia školy tam pobývam aspoň 8 weekendov každý rok,z terasy sestry sa dívam na Pisárky a o Kamennej kolonii som nevedela.Na budúci mesiac sa to zmení.Vďaka.

 20. Ačkoliv jsem v Brně strávila v přepočtu asi tak rok, tak na Špilasu jsem nikdy nebyla. Všichni naši kamrádi bydleli v okruhu asi 500m kolem hospody U Formana 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN