ROZHLEDNÍK: Jak se fotí „Zvíře v pohybu“

Uzávěrka kalendáře se blíží. Nastal čas skončit experimenty s momentkami a začít fotit pohyb. Na tenhle článeček se chystám od vyhlášení tématu kalendáře 2013. Už jsem dokonce měl něco napsané, ale nelíbilo se mi to. Tak znovu.

 

 

Focení pohybujících se objektů, třeba zvířat, je již disciplína lehce pokročilá. Měli bychom přemýšlet nad tím, jak statickou fotografií vyjádřit dynamický pohyb. Na rozdíl od běžných dokumentačních fotek bychom již při stisku spouště měli přemýšlet nad výsledným obrazem. Dle teorie se pohyb na fotografii vyjadřuje vztahem ostrosti fotografovaného objektu a pozadí. Matematicky je to jednoduché. Máme celkem čtyři možnosti.

 

Všechno rozmazané

Ostré pozadí a rozmazaný objekt

Ostrý objekt a rozmazané pozadí

Všechno ostré

 

A to je všechno, přátelé 🙂 Ale zkusme rozebrat uvedené případy.

 

Všechno rozmazané

Tohle je asi nejčastější fotka co nám vyjde. Vznikne tak, že uděláme fotku narychlo bez přípravy, nevíme, co máme na foťáku nastaveno a jen zmáčkneme spoušť. Jsou to fotky určené k vymazání a jen pro ilustraci jednu uvádím.

 

Kde jsem si nechal brýle...

 

 

Ostré pozadí a rozmazaný objekt

To je druhý nejčastější případ. Snažíme se vyfotit pohybující se zvíře, víme, že se pohybuje, ale jsou špatné světelné podmínky, nebo se zvíře pohybuje špatným směrem. Technicky máme příliš dlouhý čas závěrky vzhledem k rychlosti pohybu zvířete. Nepohyblivé pozadí je krásně ostré, ale zvíře je rozmazané.

 

Tuhle fotku jsem dělal schválně dlouhým časem, aby rozmazání vyniklo. Na ostrém pozadí vypadají rozmazaní psi jako duchové. U psů to je divné, ale ne vždy je takováto fotka špatná. Třeba fotografie jedoucího vlaku na ostrém pozadí přímo evokuje rychlost, kterou se vlak prohání krajinou. K pořízení takové fotky je ideální stativ a nastavený delší čas. Takže nastavujeme preferenci času, čas kolem 1/30 sekundy i delší. Clonu necháme dopočítat. Tuhle volbu umí všechny aparáty, i malé kompakty. Většinou je to volba Tv nebo T, u které nastavujeme ručně čas, a zbytek jde na automatiku.

 

 

Jako blesk

 

Ostrý objekt a rozmazané pozadí

Podle teorie se chceme právě k takovému snímku dopracovat. Fotografovaný objekt má být ostrý a rozmazané pozadí má ukazovat rychlost pohybu. Říká se tomu panning. Pro dosažení takového efektu musíme aparátem sledovat pohybující se zvíře a ve vhodný okamžik stisknout spoušť. Pohybem fotoaparátu ale pokračujeme v původním směru.

Při správných světelných podmínkách získáme ostrého psa (nebo alespoň většinu psa 🙂  ) a pohybem rozmazané pozadí. Proto volíme preferenci času a časy kolem 1/100 sekundy, to je 1/60 až 1/200 podle rychlosti pohybu. Čím pomalejší pohyb, tím delší čas musíme volit. Clonu necháme dopočítat. Výhodou je možnost optické stabilizace pouze v jednom směru (kolmém na směr pohybu), případně použití stativu s volným kloubem, který nám umožní pohyb aparátu ve směru pohybu, ale pomůže jej zafixovat v příčném směru.

Pozor však na celkovou stabilizaci obrazu, ať už optickou nebo digitální. Stabilizace má za úkol odstranit třes objektivu a s pohybujícím se objektem si dobře neporadí. Pokud můžeme použít stativ, nebo si alespoň aparát opřít o pevnou podložku (zídka, zábradlí), tak je pro tento případ lépe celkovou stabilizaci vypnout. Jako příklad uvádím fotku Gweny na coursingu.

 

 

Gweny coursing

 

Všechno ostré

V tomto případě dosáhneme zobrazení pohybu tím, že zobrazená situace není bez pohybu možná. Typicky pes „visící“ ve vzduchu. Jako příklad jsem vybral fotku z agility.

 

Agility

 

Pro takovéto foto musí být zejména dobré světelné podmínky, klidně i přímé slunce. Volíme preferenci clony, kterou nastavíme na co nejnižší hodnotu. To je obvykle volba Av nebo A kdy nastavujeme clonové číslo a zbytek jde na automatiku. Čas necháme dopočítat. Měl by být ale kolem 1/1000 sekundy, i kratší, což ověříme v hledáčku nebo na displeji při namáčknutí spouště.  Pokud by byl čas příliš dlouhý, musíme zvyšovat citlivost (nabuzení čipu) zvýšením hodnoty ISO. Pamatuji doby, kdy jsem si musel vzít jiný aparát s citlivějším filmem 🙂  🙂 . Alternativně lze také nastavit preferenci času, dát 1/1000 a clonu i ISO nechat doplnit automaticky. Foťáky mají sice tendenci to s ISO přehnat, ale je lepší mít fotku zrnitou, než rozmazanou. Takto pracuje například automatický režim „Sport“.

 

Závěrem

No a teď už víte všechno. A jestli už uvedené principy máte zažité, můžete se je pokusit porušit, aby vznikly zajímavé fotky. Jako následující kachna, kde je rozmazaná část kachny i část pozadí, ale přesto je to dynamická fotografie.

 

Koupající se kachna

 

 

Všem fotografům „Zvířete v pohybu“ přeji šťastnou ruku a Dobré světlo.

Aktualizováno: 20.6.2012 — 22:07

84 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji všem za komentáře. (handshake)
  No a těším se na fotky, co budou přihlášené do kalendáře. Já mám jednu už několik let starou vybranou 😀
  Těm, co je snad vylekalo, že fotit pohyb je složité, říkám, nebojte se (y)

  8) 😀

  1. Díky za článek, přečetla jsem až dnes. Všechny Vaše rady si ukládám. Byla bych ráda kdybych si na ně vzpomněla když fotím. 🙂
   Ale jednou se to určitě doučím. (chuckle) (wave)

   Hezké fotky, ostatně jako vždy. (y)

 2. Cely vikend jsem o tom fotografovani premyslel. Jsem totiz na foceni mimoradne trdlo. Fotit zvire v pohybu ? To si vubec nedovedu predtavit.
  Kdyz se jeste fotilo na film, tak jsem vlastne nefotil vubec, protoze to byly vyhozene penize, Ufiknute hlavy, nebo nohy , nekdy se mi povedlo i oboji.
  Kdyz prisla era digitalnich fotaku, tu jsem zajasal. Vyfotim, smazu vyfotim znova, az to klapne.Ale stejne mi to nejde.
  Strazmistr Flanderka v Putimi se ptal rafinovane Svejka, ktereho povazoval za ruskeho spiona : “ je to tezky fotit treba nadrazi“?
  „Vubec ne“, pravil Svejk ( ktery fotak v ruce nikdy nedrzel )“protoze nadrazi se prosim nehejbe!

  Tak jsem si na nej vzpomenul a fotil jednou ve Francii pekny nadrazi. Hned jsem se dival jestli ho mam cely, ale patrne se preci jen hejbalo, takze to vyslo az na desaty pokus, aby tam bylo cely.
  Ten Svejk vopravdu placal paty pres devaty!

  Jednu prihodu o foceni v pohybu preci jen mam. Nebyl jsem u toho, ale vypravel mi ji kolega v praci.
  Na nabrezi u jezera v Zeneve (krasne misto, ktere jsem mel rad) stoji socha „nasi“ sladke Sisi, na miste, kde ji blaznivej italskej anarchista probodnul pilnikem. A tam se chtel nechat vyfotit jeden japonskej par, tak aby byla videt ta socha a zaroven znamy vodotrysk na jezere, ktery patri k Zeneve, jako Eifelovka k Parizi.
  Pouzadali okolojdouciho mladika, aby je superfotakem zvecnil.
  On si je porad steloval, napravo nalevo, ustupoval dozadu, daval znameni, ze uz to bude ono . Pak se najednou odocil, a stim fotakem zdrhnul. Japonci za nim vystartovali, ale beznadejne pozde.
  Je to divnej svet, vzdychla asi nad tim Sisi.
  Ale pomery se rozhodne zlepsily, co ja bych za to dala, kdyby me ten anarchista urval jen nahrdelnik a zmizel s nim.

  1. WWW, to je skvělé, urval náhrdelník 😀

   Jinak velmi souhlasím s tím, že je to skvělé moci udělat spoustu snímků v podstatě zadarmo a vybrat na počítači jen ten jeden, co si vytisknu v pořádném formátu.
   (y)

 3. Hlásím se po víkendu. V sobotu jsme vystavovali v Brně(Pája referovala, tak jen upřesním, že Blekýs si odnesl CAC v třídě pracovní a holky sestry Tia s Derry v mladých skončily první a druhá, Tia vyhrála a dostala i nejlepšího mladého plemene). Potkali jsme i Ygu s hezkou Terezkou a hezkou Brůčou, prostě samé hezké holky. Čubina je slušně vychovaná, jen vypadala, že je toho na ni moc. (V halách je docela hluk)
  Jinak se už týden potýkáme s výměnou oken a malováním. Dnes už mě bolí celý člověk. Ale jak je vidět, už jsme zprovoznili (tedy přesněji MLP zprovoznil) počítač, tak už jsme z nejhoršího venku. Ještě nás čeká chodba a veranda, ale toho už nebude tolik. Necháme si to až za týden na dovolenou.

 4. Milý a vzácný příteli! Tvůj článek jsem si přečetla, pokývala dobarvenými šedinami. Teď ho přečtu ještě jednou a nahlas a doufám, že si můj tikitálek všechno zapamatuje a bude se tím řídit.
  Jediná zvířátka, co se mi podařilo vyfotit v pohybu, jsou boxující Mňouk a Rozárka, ale ta fotka moc akčně nevypadá. tak uvidíme.

 5. Milí Honzové, Jendové a Hanýskové 🙂 , přeju vám všechno nejlepší k svátku. (h) (f) (sun) (beer) (music)

 6. OT Tak jsme včera se synem slavili rovnodennost. Sice o den později než Švédi ale já stejně nerada slavím s davem. (tmi)
  Naložené rybičky zapíjené pálenkou, pak matjesa posypaného cibulí s novými brambůrkami a zkysanou smetanou s pažitkou. Nakonec jahodový dort. No poměla jsem se. A ještě jsem dostala vejslužku. Ryby jsou jediné švédské jídlo které akceptuji. Pak ještě „ostkaka“ a „kalvdans“. Ale to musí být vyrobené doma. Ostkaka je zapečený čerstvě vyrobený sladký tvaroh, namíchaný s vejci, smetanou a mandlemi. A kalvdans (doslova přeloženo telecí tanec) je vyroben z prvního mléka které má kráva po otelení. To mléko je zvlášť vydatné. Takže kalvdans člověk často neochutná, ale já měla to štěstí když jsme bydleli na venkově.

  Garyk nikdy Jindru nevítá, ale velice se mu u něho líbí. Když máme jít domů většinou se schová pod stolek v obýváku nebo pod stůl v kuchyni. A včera jasně ukázal proč tam chce zůstat. Když ho Jindra posílal do haly tak si Garyk vyskočil do koženého křesla a uvelebil se tam. Má zakázáno do křesel lézt, ale rád to udělá když se zrovna nikdo nedívá. A včera to udělal před očima Jindry, to bylo jasné sdělení. Já nejdu domů protože tam tohle nemám. (chuckle) Fotografickou dokumentaci Garyka v pohybu na křeslo nemám. 🙁 (chuckle)

 7. taktéž přeju Honzům hezký sváteční den, a ještě malá (rose1) za včerejšek Zdeničkám!!!

  1. Přidávám se k přání. Včera jsem se na Zvířetník nedostala a svátek Zdeniček jsem prošvihla. Všechno nejlepší Zdeny a Janové!!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
   Jméno Jan se mi moc líbí, můj děda který padl v Itálii za první světové války se jmenoval Jan. Jan měl být i můj syn ale tchyně rozhodla jinak, je to Jindřich třetí. No alespoň jméno Jindřich začíná stejným písmenem jako Jan.

  2. Jé, promeškala jsem Zdenky..
   Tak děvčata, dodatečně všechno nejlepší, hodně zdraví a štěstí (rose1) (d) (rose1) (d) !

 8. Všetkým Jánom,Honzom Janíčkom blahoželám.A nezabudnite:dnešná noc-svätojánska-má čarovnú moc.

   1. Vsem Honzum, Jendum a Jeniiiiiiiim vsechno nejlepsi. (hug) A proc tam je ta dlouha rada „iiiiiiiiiiii“? Moje babicka po meci, puvodem z Josefova (tam jak je tam ta pevnost) strasne protahovala ta koncova „i“. Takze tata byl Jiriiiii, jeho bratr byl Jeniiiiii, atd.

  1. Také přeji, vše nej nej, milí Janíkové, Honzové, Honzíkové, Jendové, zkrátka Janové.

 9. Jj – fotka v pohybu – takovej startující kosák, co mi právě kadí na audo by byla velmi akční fotka. Jen jsem neměla připravenej ten foťák. Takže jdu místo foťáku vzít kýbl a hadr … 😀

 10. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Aby fotek nebylo málo, přidám Betí týdeníček:
  http://drporkert.com/dogy/images/beta/0612/index.html

  Jdu vařit, píct, smažit… dorazí mládežníci. Bude pařák, (sun) už teď jede naplno

 11. Jakkeli, moc děkuju za pomoc s rozhodnutím se soutěže neúčastnit…po přečtení Tvého článku si připadám ještě více jako ten, co fotí jen pro radost a pro sebe. (whew)

  1. Ahoj sharko,
   aniž bych chtěl být alibista, téma zvíře v pohybubu vybrala většina v hlasování
   😀 😀 😀

   1. jo,ale ty jsi mi svým článkem sdělil,jak to zdánlivě jednoduché, jednoduché není…. ;(

   1. Teď se tam ještě něco donahrálo, je tam i Glum basketbalista 😀
    Donald dostal kámoše, protože když jsme nebyli doma, strašně brečel. Zjistila jsem, co je vlastně za kachnu – Indický běžec – a sehnala podoně starého kamaráda stejného druhu. A jelikož je běžec,jmenuje se samozřejmě Bolt 😛 Asi tu nezůstanou, nejspíš je umístíme do dětské minizoo ve venkovní expozici, kterou začínáme v Dubči zvolna budovat. Dala bych je i někomu, kdo má na zahradě přeslimákováno, tohle jsou spolehliví likvidátoři, ale musel by tyhle dva mít rád 🙂

  1. Nádherný fotky, Ty žádný školení nepotřebuješ – taky máš ofšem výjimečně fotogenické jedince. 😉

  2. Lucko, to je nádhera!!Jak fotky, tak chlupatí i pernatí klučíčkové a vůbec celá atmosféra pohody. Glum basketbalista je úžasnej, ale vlastně jsou úžasní všichni…a ty nejvíc !!Hlubokosklon!

 12. Jakkeli, na tvou otázku v nadpisu odpovídám: Jak? Blbě 😀

  Navzdory pečlivému nastavení foťáku mám většinou mnoho fotek typu Rozmazaná šmouha…záběr zahrady s mizejícím ocasem v popředí – záběr prchající šelmy bez hlavy…a tak.
  Nejčastější pak jsou žádné záběry, protože když sedím an zahradě, chlupouni lítají, skáčou, blbnou. jen co se zvednu a jdu pro foťák, šelmíci zalehnou v pohodlných pozicích a mžourají na mně potutelně…Tak fotit náš běh jsi chtěla, jo? Chm..tady někdo běhal??

  Něco málo trošku nerozmazaných fotek tady:

  http://mnuws.rajce.idnes.cz/Pohyyyyyyyyyyyyyyyyyb…../

  1. krásné fotky (nod) Kočičáci parádní, ale snad nejvíc mě dostala ta labuťka bezhlavá (chuckle)

 13. Jsem zdárně zpátky z brněnské výstavy. Krásně jsem se viděla s EvouŹ, moc gratuluju ještě jednou k výstavním úspěchům a Ygou a konečně viděla Brook naživo, milá fenka stejně jak mladá panička (y)

  a chcete vědět jak jsme dopadli??? eslipak je ten Terrynek Český žampion??? JASAN!!!! a ještě k tomu aj res CACIB a s velice šikovnou slečnou Pavlínkou ještě zvítězili v Juniorhandlingu!!! Tomu říkám důstojný odchod do důchodu 🙂

  a Nastěnka mu nezůstala nic dlužná a CAC a res. CACIB, moc pěkný posudek, jsem štastná jak blecha!!! Paní rozhdčí očividně prerefovala světlé psy a jedinému tmavému Terrymu dala přednost před světlým konkurentem 🙂

  návod na focení super ale dneska nemám objekty lebo mi tu leží a spinkají a nevypadají na jakýkoliv pohyb 🙂 tak zítra (y)

  1. Pájo (inlove) , to je skvělé! (y) (y) (y) Jste (*) ! Blahopřeju, mám radost, že máš tak úžasné kudrnáčky. 🙂
   Jak to ae myslíš tím důchodem u Terrynka? :O

   1. 😀 důchod znamená, naposled nafotit krásného výstavního psa a pak šmik šmik kožich dolů….a Terry bude ryze sportovní pes 🙂 žádné obavy, že by chvilku lenošil (rofl)

    a hezky počkáme na 8 rok a půjde do veteránů 🙂

  2. JUPÍÍÍ, vy jste borci (*) (*) Nádhera. Posílám velikou gratulaci tvým hvězdám i tobě.

  3. Hurááá – já vedela, ze to dáte (clap) . A Nastenka je prekrásná holcicka – jak ta se oproti lonsku vybarvila (v kozísku).

   Zkrátka, dneska se zvíretníkom darilo – i EvaZ zabodovala.

  4. Dobře jsem palcodržila, dobře!
   Blahopřeji paničce k velice úspěšným výstavním exemplářům.
   Ale hlavně bezvadným kámošům. (f) (f) (f)

 14. Milý jakkeli (inlove) , děkuju Ti za dobré fotorady. 🙂 Ovšem pro člověka, který jen mačká čudlík, a teprve pak zjistí, co má naprosto náhodně nastavené, je to jako házet perly sviním. (blush) (whew)

  Tady je pár fotek ze včerejší svatby; foťák různě náhodně nastavený, tak na kvalitu nehleďte. (tmi)
  http://vave-ri.rajce.idnes.cz/Bada_svatba

  1. Jo! Kdyby nebyl někomu jasný popisek pod jednou fotkou, tak ženich skutečně nechal občanku doma. To jest na druhém konci Prahy. A bylo za pět minut dvanáct … (whew)

   1. Hezky, Vave. Pekny par a moooc pekne svatebni saty. A Matysek ma vskutku zahadny usmev a kukuc. 🙂

  2. Vaví,dík za krásné fotky. Za takovou fotoreportáž se stydět vůbec nemusíš. Mladým přeji, aby si podobnou chvilku zopákli za 50 let.
   Jo a kluci jsou prostě nádherní. Tádoška bych už nepoznala a Matyáš je také sluníčko.

  3. Jo náhodně nastavený foťák. To jsem před pár lety půjčil v Kongresáku foťák, už nevim komu, aby fotil předtančení. Dotyčné osobě se povedlo přepnout si to na natáčení videí. Tak jsme místo fotek měli spoustu pár vteřinových pidivideí. Cvak, nahravame, cvak, konec nahravani, cvak, cvak, cvak, cvak …

 15. tak jsme si slíbili na dnešek Jizerky poklidné, po cestě, skoro po rovině… Dopadlo to úplně jinak – zatímco na naší straně speciálka Jizerek je víceméně přesná, na polské straně to neplatí (chuckle) A tak jsme místo dvouhodinové „procházky“ měli třiapůlhodinovou bojovku v neprostupném terénu (rofl)

  Pokud nám prostě nečvachtá pod nohama rašelina a neprodíráme se hustníkem… tak to není výlet (devil) Prostě nám vygumovali cestu, která je na třech našich mapách :O

  A odpoledne jsme intenzivně zahradničili a tak jsem nějak mrtvá – a to ještě tabulky pracovní volají…

  1. no a ještě dovětek „skoro“ k dnešnímu tématu – stávkují fotky na kartě. Po stažení se tváří, že mají nulovou velikost… a nejdou zobrazit… Ale polovička bude ještě bojovat, abychom nemuseli na tuto cestu ještě jednou (chuckle)

 16. Jakkeli, děkuji! Na balkón nám dnes pořádají ostré a velmi těsné nálety poštolky ve snaze zahnat čučící kočky dovnitř (což se jim daří). Letěla jsem pro foťák, abych si zvíře v letu vyzkoušela, a stalo se co? Pendrek. Vybitá baterka. Takže zásada č.1: především mít nabitou baterii (chuckle)

  Tvoje fotky jsou prostě skvělé. Neplánuješ nějaké do aukce?

  1. Byli jste rychlejší, zrovna jsem mrkla do kalendáře a chtěla to sem napsat, takže – všem dnešním oslavenkyním přeju jen to nejlepší!

  2. Mile Zdeny zviretnicke, preju vam super svatek a doufam, ze vas den byl pohodovy. (sun) (rose1) (rose1) (rose1) (f) (^) (d)

  3. Hezky prožitý sváteční den! Zdeny, Zdeňky, Zdeničky (f) (sun) !
   Přísahám, že už jsem to tady jednou měla, to blahopřání. A mám to za 14.

  4. Poněkud opožděně přeju našim Zdenám a zdeňkám všechno nejlepší k svátku. (h) (f) (sun) (music) (^) (dance) (h) (f)

   1. Hmm, už je večer a jmenovkyně nikde. Tak si dovolím, jako zástupkyně tohoto jména velice a moc poděkovat za přání. :* (blush) (dance)

 17. Ahojky Jakkeli, díky za „po lopatě“ (to já potřebuji (fubar) ) vysvětlený fotografovaný pohyb. Ale já se poslední dobou jaksi nemůžu k akčním psům dopracovat 🙁 , na koně nemám čas, v zoo jsou žvížata povětšinou také statická a při toulkách krajinou cokoliv od peří, srsti, šupin nebo hadí kůže udělá bleskurychle kolem mne fuíííí a je to pryč, já čumím jako puk takže nastavovat foťák (headbang) ….. asi už stárnu a nemám ty bleskurychlé reakce (wave) .

    1. Jo jo, matně se mi vybavuje nějaká zprávička, že želvy dokázaly zkamenět i při sexu |-)

 18. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jakkel umí (nod) Vysvětlovat, i fotit (nod)
  Foťte, foťte, nebojte se mačkat spoušť. Však ona se občas nějaká ta úžasná fotka povede (wave)

  Jdem do Jizerek, za letního (sun) je to nejlepší nápad.

 19. No jo fotografování je věda jako všechno co chce člověk dělat dobře. A dlouhodobá zkušenost, dlouhé pokusy a většina nezdařených. (chuckle) Fotografovala jsem už jako holka, chodila jsem do fotografického kroužku. Vyvolávání fotografii bylo jako čarodějnictví, ta tajuplnost se mi zamlouvala. Fotografovala jsem i tady s manželem ale jenom krátce. A teď v mém věku už nemám šanci. 🙁 Jistě člověk se může naučit věci až do vysokého věku, učíme se až do smrti. Ale jeden je už jaksi v slow motion, reakce už nejsou to co bývaly. Mám tu několik dobrých fotoaparátů po manželovi ale ne digitálních. Vyvolával si jak filmy tak fotografie sám. Já si koupila digitální před pěti roky v Praze Lumix Panasonic DMC-FZ8. Byl tenkrát hodně zlevněný, to znamená že ten model už byl passé při nákupu. (chuckle)

  Mám tu jednu fotografii mladičkého Garyka, která je rozmazaná a nikdo byste ji nepřijal. Ale pro mne vyjadřuje to jaký on je. Všechnu jeho energii, radost a nadšení (dokud ho něco nevyděsí), to je to co na té fotografii vidím já. Proto jsem rozmazanou fotografii nevymazala. Už jsem ji dlouho neviděla, z počítače mi zmizela s rozbitým harddiskem a foťák už nemá fungující baterii, ta se nedá nabít. Ani můj miláček tiskárna Canon MP 510 nefunguje. No jasně, jaký pán takový krám, já se rozsypávám čím dál víc proč by se věci kolem mne neměly rozsypávat. :O (whew) A to je pak otázka co zařídit dřív. A to opravdu není otázka času ale…no jo no… (shake) (chuckle)

  1. Tak jsem se trochu koukl, baterka pro foťák by neměla být problém. Viz http://www.aku-shop.cz/search?q=Lumix+Panasonic+DMC-FZ8
   mají ji a za necelé 400,- Kč což není tak velký obnos. Jinak podle recenzí ten stroj není ani v této době úplně mimo mísu. Rozlišení je slušné, tedy pokud nezvětšuješ na formáty větší než 40×30 cm. Na počítačový monitor je to až moc velké.
   Jak se dostat fotkám bez baterky? Potřebuješ jen funkční noťas tak na 10 minut. Vyndá se paměťová karta z foťáku a strčí přímo do noťase. Vzhledem k tomu, že tam je SD karta, tak ji většina počítadel mladších 3 roky umí číst přímo.

   1. Děkuji Jindřichu (jako bych oslovovala manžela a nebo syna) ale těch malých položek vydání je chvílemi jaksi příliš a těch velkých taky dost jako za pračku, ledničku atd. atd. A manžel je za Duhovým mostem už 21 let a syn dělá co může, ale žádný boháč není. A jsou tu určité priority, že ano. :O Bez něčeho se jeden neobejde. I když poslední dobou zjišťuji že se i obejde. (chuckle) 😀 (rofl) Ne, žádný strach, všechno jednou bude. Jde jenom o to jestli budu i já. (think) (chuckle)

    1. Je mi známo, že stokrát nic porazilo osla. Tu drobnost, tam drobnost a na účtě najednou prázdno. Proto jsem taky uváděl popis, jak se dostat k fotkám bez nákladů, aniž by tedy bylo nutno uvádět foťák do chodu. Pravda tak nějak předpokládám, že synstvo noťas vlastní.
     PS. Jméno mám po tatínkovi a ten ho měl po dědovi, ten po pradědovi. Teprve prapraděd se jmenoval jinak. Byl Kašpar a měl ve Dvoře Kráíové kovárnu.

     1. Syn je teprve Jindřich třetí. A jelikož nezaložil rodinu, ani známost nemá a letos mu bylo 48 let, nepředpokládám že bude nějaký Jindřich čtvrtý. Jo a nevlastní žádný notebook ale dva obrovské počítače.
      Milý Jindřichu, vyvolal jsi mi spoustu vzpomínek. Vedle nás v Chrudimi byla kovárna. To byl pro děti napínavý svět. O moc lepší než televise, bylo to i vůněmi a pachy. Objevovali se tam koníci na okování a nebo i tažní volci.
      A do Dvora Králové jsem jezdila k tetě. Možná že jsem tam u ní pobyla jen jednou když maminka měla rodit v roce 1940. To se ještě rodilo doma a ne v nemocnici. Ale nakonec jsem porod zažila, byl to těžký porod a já spala ve stejné místnosti. Vzbudila jsem se a postavila jsem se ve své postýlce ale zase jsem si poslušně lehla jak mi bylo řečeno. Maminka chudák při porodu omdlela ale všechno dobře dopadlo a já měla prvního sourozence, první sestřičku. Jako čtyřletá jsem ji uměla i přebalovat (látkové pleny samozřejmě) a taky hlídat když naši měli kursy tance. To nás měli sebou třeba v Hlinsku a chodili nás kontrolovat do hotelového pokoje. Pak se narodil bratr a poslední sestra. To už nás naši sebou nevozili a já hlídala sourozence doma. Už mi bylo přes osm let a byla jsem zkušená chůvička. Ale někdy nás hlídali naši starší bratranci, to už byli tenkrát studenti. Já si to dneska nedovedu představit že jsem nesla takovou zodpovědnost. Tenkrát mi to přišlo samozřejmé ale dnes cítím že to bylo na malou holku moc. To byl úplně jiný svět. A maminka byla vlastně průkopnice, pracovala když většina žen se starala o domácnost a ošetřovala potomky. Maminka dělala všechno. Jak to stíhala nechápu. Vyučovala tanec, tahala vodu od pumpy, prala v ruce pro šest osob, vařila na kamnech kde se zatápělo…neuvěřitelné…
      Vidíšco jsi způsobil. Já jsem se ve vzpomínkách úplně ztratila. (tmi) (think)

 20. Díky za poučení a návod. Což o to, teorii bych zvládala, ale ta skutečnost! A pak, jak mám sebrat světlo v podvečer v parku, navíc pod stromy, kdy se setkáváme se spoustou psů a mohly by vzniknout zajímavé fotky, ale výsledkem byly jen různobarevné šmouhy. Tam už se ani nepokouším, ale fotky v pohybu nevzdávám, někdy a někde se to podařit musí 😀

 21. OT. Promin, Jakkeli. K clanku od Alex. Jsem opravdu dojmuta, jak se starate o stare psy. (h) Alex, Marska, Pitrysek, Io, YGA, Ladka, Mys, Rennie, i Dede. No, asi jsem nekoho vynechala. Kdyz jo, tak se nezlobte. Byla jsem dnes v praci na roztrhani a ted navecer mam hlavu jak vcelin. Taky jsme si rikali s Chetem, ze nas dalsi pes bude starik.

  1. Milý Jakkeli,
   díky za úžasné fotky a teorii, kterou se jistě pokusím brzo uvést do praxe. Asi ne příliš úspěšně, ale výhodou digitálu je, že se s ním dá udělat spoustu fotek a snadno se promazává. (chuckle)
   Dovol (můžu?) prosím jednu technickou otázku:
   Děti se fotí stejným způsobem jako zvířata, taky to nepostojí. Tuším-li, kterým směrem v následující chvíli poběží, je lepší dostat potomka do hledáčku na střed snímku a cvaknout, nebo „předsadit?“´(namířit foťák kousek před něj a doufat, že mi v okamžiku vlastního snímkování naběhne pěkně do záběru)? Pokud předsadit, kolik bys doporučoval (já vím, reakční čas při stisknutí spouště, doba reakce foťáku, rychlost pohybu objektu… spíš bych ráda četla kvalifikovaný odhad profíka)?
   Díky předem.

   1. no já myslím, že nejlepší je dítě sledovat, to znamená hýbat foťákem i v průběhu zmáčknutí a nezastavovat. Další možnost je fotit série. zmáčknout dřív, držet a udělat 3-5 obrázků, pak si vybrat ten správný a ostatní smazat 😀

   2. Souhlasím s Jakkelem, držet pořád „objekt“ 🙂 v hledáčku a hýbat s fotoaparátem. Se sérií snímků mám zkušenosti spíš špatné, ale dá se to zkusit.
    To „předsazení“ mi ale připomnělo ještě něco jiného – často líp působí, když není běžící dítě (pes, cokoliv) na fotce uprostřed, ale má víc místa před sebou – má jakoby kam na obrázku běžet. Tak pro tohle se může hodit být foťákem trošičku dopředu. A nebo se dá fixlovat a dodatečně to oříznout 🙂

     1. Díky za radu. Asi se budu muset naučit sledovat potomstvo objektivem, aniž by se mi klepaly ruce. Stativ většinou není čas postavit 8) . Na zlatý řez to zkouším, ale daří se jen statické krajinky 😀 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN