ROZHLEDNÍK: Nebe, peklo, ráj (1)

Úvodem: jsem zapřisáhlý ateista; v existenci jakéhokoli boha uvěřím teprve tehdy, až se s ním setkám tváří v tvář a dáme řeč, dříve ne. A pokud se tímto prohlášením cítí kdokoli uražen, ať už bůh, nebo člověk, je mi to srdečně putna! Ale peklo, nebo ráj? To už je trochu jiná.

 

 

Definice pekla může být různá, někomu postačí pohled na jezírko vroucí lávy v kráteru některé z činných sopek, pro jiného to může být nenáviděné zaměstnání, do kterého musí chodit, aby s bídou uhájil holé živobytí a ještě být rád, že ho má, já jsem si prožil očistec, když jsem jel loni vlakem do Brna a v náhlém pominutí smyslů vlezl do vagonu typu společné ustájení, (zpátky už jsem jel v klasické NDR kožence a ve dvou v kupé), jsou i tací, pro které je peklem nutnost sdílet byt či dům s kdysi milovanou osobou.

Představa ráje už je mnohem méně „pestrá“, většinou je to pláž tropického ostrova, kde svítí něžné slunce, vítr lehce provívá listy kokosových palem a minimálně, nebo i nulově oblečené krásné dívky, či stejně krásní mládenci přinášejí bohaté pevné i tekuté občerstvení. Je otázka, co je lepší, zda návrat z pekla do úlevného stereotypu, či z ráje do únavné šedi všedního dne. Kocovina z varianty č. 2 bude nejspíš horší.

A teď si představte, že jsou na zemi místa, kde máte nerozlučně spojeno oboje: Horko pekla s rajským servisem! Že je to nesmysl? A což takhle termální lázně?

Kdysi dávno a dávno, kdy cesty v lesích vznikaly tak, že nějaký splašený dinosaurus zabloudil, bylo na území jižního Slovenska a většiny Maďarska moře. Dnes se jmenuje Pannonské a na mapě ho nenajdete, protože je skryto 1, 5 až 2 km hluboko pod povrchem, tehdy nebyl nikdo, kdo by ho pokřtil, takže se nejmenovalo nijak.

Řeky, které do tohoto moře ústily, do něj, kromě vody přinášely, i zbytky erozí rozrušených pohoří a na dně moře postupně rostla vrstva usazenin. A protože nic netrvá v světě věčně, stalo se jednoho krásného mnohaletí to, že najednou moře nebylo. Řeky se přizpůsobily, našly si jiné moře o něco dál a voda původního moře zůstala nasáklá ve vrstvách naplavenin pod pokličkou nepropustných hornin.

Povrch tehdejší Pannonské pánve se stále zvedal a voda zůstávala uzavřená v propustných horizontech, jenže, jak známo, s hloubkou stoupá i teplota. Takže původně studená voda se začala měnit ve vodu termální. Do hloubek navíc neustále pronikala a naštěstí stále proniká, i průsaková voda z okolních pohoří, která, dnes už jen taktak, doplňuje to, co vyteče, nebo se odčerpá, na některých místech, (např. Piešťany), začal pronikat z hlubin země vulkanický plyn. Z původně klasické mořské vody se vlivem tepla a plynů stala vysoce agresivní kyselina, která, hnána tlakem plynů, nepropustné nadloží doslova prožrala a začala vytékat na povrch.

 

 

Nejprve využívala blaha teplých minerálek zvířátka, mnohde k radosti paleantologů, protože voda byla sice léčivá, ale doprovodné plyny zabíjely rychle a bez pardonu, pokud byl vývěr v dolíku, stačil jeden, dva nádechy. Když se na zemi objevili první lidé, rychle si všimli, že zvířata, která zranili, se k teplé vodě chodí léčit.

A protože, jak známo, člověk vznikl z opice a tudíž se rád opičí, čehož se vývojem nezbavil, mnohdy k vlastní škodě, začal zvířata napodobovat i s tím umíráním a trvalo ještě dlouho, než přišel na to, že zvířecí i lidské marody nezabíjeli u některých pramenů zlí duchové, ale kysličník uhličitý a sirovodík. A protože Homo sapiens je tvor nenasytný, usoudil, že přírodních pramenů je málo a začal si pomáhat, jak je odjakživa jeho zvykem, po svém a bez ohledu na okolí.

Hele, řekl si potomek pračlověka Janečka, ta voda u souseda teče ze země sama, co když u sebe na zahradě udělám díru? Možná začne téci i u mne?! Jak si usmyslel, tak se stalo. Vrtali, vrtali… 100 m – nic, 500 m – nic, kilometr – vrták začal být znatelně teplejší, ale voda žádná. Když se dovrtali do cca 1 600, m začala radost veliká.

 

 

Voda byla! Tekla sama, bylo jí přes 30 litrů za sekundu, byla 65 st. C teplá a byla, jak se na mořskou vodu sluší, slaná. Nojo, řekl si šťastný majitel vrtu, ale co teď? Vody je až moc, rozlévá se po okolí, na uzávěr na vrtu už nezbyly peníze, kam zateče, tam sedm let tráva neroste a sousedi zemědělci ječí, že jim trávím úrodu a chtějí náhrady škod. Babo raď, co teď?

Místo baby poradil švagr: Hele, udělej pár bazénů, postav vedle hospodu a máš po problému. A jak řekl, tak se i stalo. Jedno z mnoha míst, kde se udělala do země díra, a kde peklo činí člověku dobře, se jmenuje Dunajská Streda a je to už 28 let naše srdeční záležitost.

Na přiložených obrázkách, počínaje údaji o vodě a pramenu zjistíte proč. Zařízení mělo být údajně původně určeno pro rekreaci vládních činitelů, ale protože nebylo dostatečně nóbl, postihl tento osud Bardejov a Dunajka dnes slouží prostým lidem a to tak dobře, že během července a srpna je lepší se jí obloukem vyhnout, pokud nemilujete tlačenice v bazénech a fronty u stánků s občerstvením.

Slovensko je, pokud jde o minerálky všeho druhu, naprosto unikátní země, hustota těchto pramenů, vzhledem k rozloze, je více než úctyhodná, stejně, jako jejich chemické složení a ty termální nejsou výjimkou. Bohužel vydatnost těchto přírodních zdrojů není neomezená, což si, rovněž bohužel, podnikatelé nechtějí připustit; když může mít termální lázně Jura, tak já je budu mít taky a větší!

Vynálezce vrtáku vrták nebyl, vrtáci byli spíš ti, kdo začali dělat do země bez rozmyslu díry. Díky nim máme sice ropu, zemní plyn, termální lázně a další výdobytky pokroku, kdy v termálních lázních se léčí právě ti, kteří, díky témuž pokroku a s ním spojeným stresům o své zdraví přišli.

Termální vodě je to sice na první pohled putna, ale jsou tu první nesmělé náznaky, že Pannonská pánev začíná, i když velmi pomalu, vysychat. Zbývá jen doufat, že prameny živé vody, ráj, vyvěrající z pekla, nás přežijí a ti, co přijdou po nás, dostanou rozum, a dají přednost rozumnému využívání přírodních zdrojů před ziskem za každou cenu.

 

 

 

Aktualizováno: 20.6.2012 — 21:25

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Druhý díl byl odeslán k redakčnímu zpracování, k mání bude asi v první třetině července.

 2. Pěkný článek, Krakonoši. (y) 🙂 Nevím, jak dobře by mi dělaly takové koupele, ale kdo ví, třeba jednou za ně budu vděčná.
  Blíž znám jen termální prameny v Karlových Varech, pohled na Teplou v zimě je vždycky zajímavý. (nod)

  1. Nutno vyzkoušet. Mě je doktorka zakázala; znám to tam, řekla a pro kardiaky to rozhodně není. Kdyžjsem se za týden vrátil, chrochtaje blahem, změřila mi tlak, poslala mne na laborku a nemohla pochopit, že jsem se mírně zlepšil.

 3. Díky Krakonoši za pěkný článek. Teď v horkém létě ne, ale v chladnějších ročních obdobích to musí být úžasné.

   1. V létě je to také prima; nahřeješ se v rotundě, ochladíš v plavečáku, zajdeš doplnit tekutiny, nahřeješ se v rotundě, ochladíš v plavečáku, zajdeš na oběd, posedíš u stánku pod slunečníkem… a než se naděješ, je večer. A letos poprvé jsem tam uviděl žluvy; už od 85. je tam slyším pozpěvovat, ale uviděl jsem je až letos, když si občas zalétly na třešně.

 4. Zaplavat si v zimě venku, nejlépe když je kolem sníh, je úžasná věc. Jinak teda se horku spíš vyhýbám, zvlášť teď.
  Zajímavý čtení (y) .

  1. Mezi horkem na vzduchu od sluníčka a teplem z léčivé vody, která krásně nadnáší je propastný rozdíl, zejména proto, že v té vodě člověk necítí, že se potí. Což je důvod k doporučení omezit pobyt v bazénu na max. 15 minut a potom vylézt a jít doplnit tekutiny. Jenže když to děláte celý den, tak si dokonale vyčistíte celý organismus. Je to ale náročné, počítejte s tím, že po ukončení pobytu nebudete nejméně tři dny k ničemu takže pozor při plánování dovolené. Vypadnout z termálek v neděli odpoledne a v pondělí jít do práce je to nejhorší, co můžete udělat.

 5. S úvodem musím více než souhlasit, tento názor zastávám také!
  Termální koupele jsou úžasná záležitost. Pomáhají léčit spoustu potíží, ať už se týkají pohybového ústrojí nebo kožních problémů……….
  A ty na Slovensku v poslední době zaznamenaly opravdu velké zlepšení kvality služeb a všeho, co k nim patří.
  Hned bych si po těch současných stresových situacích nějakou tu koupel dopřála. Jenže……..
  Moc hezké povídání, těším se na další.

  1. Našemu Čertíkovi se v hotýlku líbilo skoro víc, než doma. našel si tam kámoše a byl spokojený jak černoch, když dostane bečku melasy.Měl jsem sebou notebook a v areálu je wifina, i když se zoufalým uploadem, ale mail fungoval, takže jsem měl denně aktuální fotky.

 6. Hezké povídání! Já vděčím slovenským termálům – jmenovitě Trenčianským Teplicím za to, že se mi dle mého ortopéda díky každoročním samopláteckým pobytům odsunula totální endoprotéza levé kyčle o 18 let. No a té pravé se to tak líbí, že půjde na řadu zřejmě až příští rok, což znamená odsun o 21 let (dance)

 7. Do termálů občas jezdím- ale jen v zimě vyhřát se, ráda plavu v teplé vodě pod mrazivou oblohou. Pár dnů před Vánoci vysloveně báječné. My máme nejblíž Laa v Rakousku, letos jsme byli ještě v Maďarsku v Gyoru a taky chci zkusit místní Pasohlávky, je tam malej termální bazén.

 8. Termály jsou i pro mně rájem na zemi. Důchodcovská záda a jiné oblasti zemdleného těla si to zaslouží.
  Určitě se do té popsané destinace taky podívám.
  Díky za pěkný článek.
  U nás je krásně. Beru Slovensko pořád za mou srdeční záležitost. Dělí nás jen malá vzdálenost a hezké vztahy.
  (h) (wave)

 9. teplá vodička – pro mě určitě ráj!!! (inlove) (h) (clap) … bohužel dnes už nedostupná jako ostatně vše, ale za to nebe na zemi, kterýmn je mi pobyt s mými košiškami, to stojí (nod)

  díky Krakonoši! (h)

  1. Na rozdíl od Kamelotů jsem na Havaji byl. Je to tam o něčem úplně jiném, počínaje holkami, které tam bez plavek neuvidíte, i když jsou jinak, alespoň polynézsko/čínské míšenky, přenádherné a konče hudbou, na kterou naši autoři i interpreti absolutně nemají. Bývaly časy, kdy platilo:co Čech, to muzikant. Dnes už to není pravda a proti Havajanům jsme naprostí břídilové, i když povahou jsou nám polynézané dost podobní; Švejka by si určitě okamžitě zamilovali. Jenže ono je rozdíl se na Havaj a obecně do Polynésie, podívat a Polynézii pochopit, Turistický průmysl je naprogramován tak, že s domorodci prakticky nemáte možnost se osobně setkat. V Honolulu se s nimi nesetkáte, protože ti, co tam pracují, jsou Číňané, nebo míšenci, opravdový domorodec nepracuje, protože to nemá zapotřebí, (,,má na to lidi“,tedy přistěhovalce) a ke spokojenému životu mu stačí to,co si na zahrádce sesbírá a v moři nachytá; ostatně havajský jazyk slovo práce ani dnes vůbec nezná. 😀

   1. Tak to Vám závidím (inlove) . Nicméně: manžel je napůl z Polynésie, neboť jeho tatínek se narodil na Tahiti. (sun)
    Uvedeno na míru pravou: Tahiti je část obce Štěpánov nad Svratkou (jedna rodina z vesnice se tam kdysi vystěhovala a tak se tam tak začalo říkat). Takže až zmíním, že jedeme s rodinou na Tahiti, nepředstavujte si tropický ráj, anóbrž vysočinskou klendru.
    Ale ta písnička nemá chybu (snad jen zeměpisný posuv blíže k rovníku než Honolulu je (chuckle) ).

 10. pro nás psí to moc vhodná dovolená není – na koupaliště všeho druhu je vstup se psisky silně omezen (a já se vůbec nedivím a nezlobím)

  1. Dovolila bych si malinko oponovat – zvláště, co se týká Trenčianek. My tam bereme Polču (a dříve i Bonžu) pravidelně celé roky (dokonce ani lázeňské domy nemají dnes s menšími psy problém – nevím jak s pesy Betynčiných rozměrů 😉 ) a zatímco já se „procedúúruji“ (taky se to dnes dá objednat dle potřeby a chuti), tak MLP s Polčou běhají a užívají si v obrovském třísetletém parku nebo vyjíždějí na kolech nebo se chodí koupat do vodní nádrže půl kiláčku za lázněmi nebo mu pesové fandí při tenisu s ostatními lázeňskými hosty – mají tam několik kurtů volně k dispozici….). Tož tak, ale musí se to předem zjistit a zajistit neb Trenčianky patří mezi lázně velmi obľubené (y)

   1. Obecně do lázní je vstup se psy omezen- já jsem si chtěla vzít psy do Luhaček a lázeňské domy to neumožňují, jen soukromé penzióny. A do lázeňského parku psi taky nesmí. Ono tam nesmí ani cyklisti- což si mohl řečíst ten, co mě málem sejmul. Nicméně si myslím, že pomalá jízda na kole a vstup se psy na vodítku s povinným úklidem by nikomu nevadilo.

    1. Matyldo, na Slovensku to odjakživa není tak přísné, a sice kvůli rakouským a německým důchodcům, kteří tvoří hlavní klientelu v mimosezónní době. Z Luhaček, kde jsem byla párkrát jen na zmrzce v rámci návštěvy u kamarádů v blízkých Vlachovicích, mám, co se týká pesů, ten nejhorší dojem…..

    2. Nojo, teď ještě najít a hlavně mít z čeho zaplatit někoho, kdo by ten ,,povinný“ úklid hlídal. U nás je před barákem je stojánek s pytlíky, které se pravidelně ztrácejí, ale trávník je víc hnědý, než zelený. Se psem je možno přijet do kempu a mít ho tam, ale do areálu na trávník, sloužící opalujícím se rekreantům psi nesmějí, venčit je můžete pouze mimo areál a pokuty jsou velice citelné. To samé platí pro jakékoli dopravní prostředky, jedinou výjimkou jsou traktůrky, sekající trávu. a i ty smějí vyjet až po 21, nebo před 9 hodinou.

 11. Krakonoši, krásný článek,jsem zvědavá na pokračování. Vzpomněla jsem si na dávnou dovolenou ve Vyšných Ružbachách, kde jsme se s rodiči povalovali v travertinových jezírkách.
  A mám (asi úplně hloupou) otázku: Proč vadí CO2? Budiž mi omluvou, že už je pozdě, absolvovala jsem vyčerpávající družstevní schůzi a proto mi to vůbec nemyslí.
  A ještě jedno OT: Zájemci o aukci, podívejte se, prosím, pod aukční článek, něco jsem tam připsala. Dík.

  1. Renato,jsi chytrá holka, jediné,co si ze strojárny z chemie pamatuju, je tohle:
   Oxid uhličitý je nedýchatelný a už ve vyšší koncentraci může způsobit ztrátu vědomí a smrt. Narušuje uhličitanovou rovnováhu v krvi a způsobí tak acidosu. Stejně tak ovšem pokles pod jeho normální koncentraci může způsobit alkalozu. (je jich několik druhů, takže v tomto případě respirační)…to dáš, já jsem po schůzích našeho SVJ taky mimo….

   1. To je náhoda, zrovinka včera kolegové probírali, kolik dá práce otrávit se dusíkem (wasntme) . V tomto případě nejde ani tak o přemíru dusíku jako o nedostatek kyslíku v dusíkové atmosféře. Ale bez obav, kdo půjde na nějaké mrazivé šou, bát se nemusí, i kdyby se jim vylila celá dewarka, koncentraci kyslíku v rozumně velké místnosti to pod hygienický limit nesníží.

    P.S.: a taky mi ukázali dusík v pevném skupenství!

   2. Aby případně někdo neztrácel klidný spánek, když se tak pořád mluví o zvyšování koncentrace CO2 v ovzduší … „Oxid uhličitý je běžnou součástí zemské atmosféry, přičemž jeho koncentrace (průměrně 0,038 % v roce 2004) v ovzduší kolísá v závislosti na místních podmínkách, na výšce nad povrchem a relativní vlhkosti vzduchu v ovzduší.“ a „Od 5 % způsobuje závratě, nouzi o dech, ospalost. 8-10 % bezvědomí a smrt. Při 20 % se člověk náhle zhroutí, smrt nastává do 5-10 minut.“
    To jen tak pro porovnání.

  2. CO 2 je těžší, než vzduch a nedýchatelný; v prohlubni kolem vývěru se může utvořit plynové jezírko a kdo se do něj ponoří a několikrát nadechne, upadne do bezvědomí, ztratí schopnost se zvednout a během krátké doby se udusí. H2S naštěstí varuje puchem po zkažených vejcích, ale ten už je vyloženě jedovatý; už v malých dávkách způsobí okamžitou obrnu dýchacího nervu a tím nefunkčnost plic. Plynová jezírka s CO2 je možno si prohlédnout ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou; průvodce ponoří do jezírka zapálenou svíčku, která postupně zhasíná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN