KOČKY: Smutný Ríša

Milí Zvířetníci, milí přátelé, v nedávné době tu proběhla taková zvláštní diskuse, plná emocí a plná zbytečných nedorozumění, která mne osobně hodně zasáhla a hodně mrzela a bylo mi líto, že vůbec vznikla a jak se nakonec vyvinula a vygradovala. Nebudu se k ní dál vracet. Protože sama v současné době neprožívám zrovna zářivé dny, bylo to o to horší. Stáhla jsem se za buk. Vzduch se ale vyčistil, bouřka pominula a já jsem slíbila, že pokud budou opravdu důležité zprávy, že se zase vrátím a vše se smaže s tím, že to kvůli Ríšovi vzniklo a kvůli němu to také skončí.

Myslím, že to bude prospěšné všem, co čtou Zvířetník, protože o to, co jsme si prožili a co si stále ještě prožíváme a, bohužel, asi ještě prožijeme, je dobře se podělit. Každý z nás už určitě něco podobného zažil, takže víte, že se mi to lehce nepíše.

Ríšánka jsem si vzala 27. 12. 2010 od Markéty z balkonu jejich penzionu jako miloučkého, mazlivého, přítulného a zlatého kocourka. Byl to fakt zvláštní, výjimečný kocourek, který si omotal okolo tlapky každého, kdo o něj trochu projevil zájem, umazlil by všechny do bezvědomí. Za trochu lásky by se rozdělil na koťata a nejvíc toužil po tom, aby ho vzali dovnitř do penzionu.

Když tam tak seděl ve sněhu a mrazu za oknem a díval se smutně dovnitř, tlapkama dorážel na sklo, kdyby si to třeba rozmysleli… tak byl prostě k politování. Toužil po lidech a po jejich lásce a po domově. Jenže měl jen tu občasnou péči a pomazlení od Markétky když měla čas a jinak strádal. Alespoň to! Ale věrně tam žil, neměl kam jít a ani nechtěl.

Trochu srdceryvné, já vím, ale prostě takhle to bylo. Když jsem tam přišla na kávu a Ríša, tehdy ještě Jaroušek, tam náhodou nebyl, stačilo zavolat jeho jméno a už se hnal odněkud přes zahradu a rovnou hupsnul do náruče. Nikdo neví, odkud přišel, ale hlavně nikdo netuší, co si prožil. Kolika nemocemi prošel a jaké přechodil. Nikdo neví, kolik mu je let, nevíme nic a nikdy se to ani nedozvíme.

Bez očkování, odčervení, živený byl jen zbytky od stolu, i když i šunčička tam byla a občas dostal levnou konzervičku s ostatními toulavými kočkami, které ale k člověku nedošly blíž jak na 100 m. Markéta se o ně stará jak nejlépe umí, nechává kastrovat, když se je podaří odlapit nebo jim aspoň podává antikoncepci, ale kocourkům halt antikoncepci nepodáš.

Byl relativně v pořádku. Čisté oči, čistý zadeček, čistá ouška, čistý čumáček. Hebká srst, která se pak ukázala poněkud problematická. Kastrovat a očkovat a odčervit ho Markéta nechala v říjnu 2010, já pak přeočkovat v lednu 2011, kdy dostal i svůj veterinární průkaz. Vypadal zdravě, nebyl důvod k nějakým obavám.

Když přišel k nám, bez problémů se zařadil do kolektivu, který stmelil a Melíškovi se stal dokonalým parťákem pro hry a blbnutí. Zrzínek s ním taky pookřál a já měla radost, že jsem to udělala a nechala se „ukecat“ od Sharky, abych si ho vzala. Prostě bezproblémové zlatíčko.

Žili jsme si chvíli spokojeně, než přišlo to přeočkování. Po něm nastala alergická reakce a nakonec se mu udělala obrovská díra do boku, která mokvala a hnisala. Léčili jsme to všelijak, vyléčili. Pak jsem ho několikrát vyčesala a tím mu prakticky slezla veškerá srst z boků, vypadal jak olysalá vycpanina. Zůstal mu jen pruh hodně hustého kožíšku na hřbetě a huňatá hlavička. Prosvítala mu na tělíčku skrz zbytky srsti kůže, která byla plná lupů a šupinek. Po tom vyčesání byl hubený jak lunt.

Kvalitními granulemi, kapsičkami a vitamíny jsme se po pár týdnech dostali do fáze obnovy srsti a narostla mu krásná, hebká, díky stravě lesklá a hustá a začal z něj být chundelatý medvídek. Pěkně se zakulatil a vypadal jako spokojený kocourek. Zvláštní bylo, že neměl skoro žádné vousky, zato teď má vous jak Modrovous až se tomu Dr. Beránek upřímně podivil.

A na jaře 2011 začaly první problémy s pčíkáním. Vypadalo to na nějakou lehkou rýmu nebo virózu, ale měl jí i Melíšek, takže jsme léčili „rýmičku“ u obou prvními ATB. Zatímco Melda se z toho vykřesal po týdnu, u Ríši to bylo špatné dlouho. Pčíkání lehké „vody“ se změnilo v zelené nudle, které zaplácaly celé okno, kde Ríša tak rád sedával a bylo jasné, že to není žádné lehké nachlazení.

Zanítilo se mu levé oko a já začala řešit, co s tím budu dělat. Vypadalo to hodně ošklivě, očičko měl celé slepené, neviděl na něj, muselo ho to moc bolet. Já utírala nudle z okna desinfekčním prostředkem, čistila Ríšovi oko, jak nejlépe jsem uměla a neustále prala pelíšky a všechen textil, aby se to případně nešířilo, naštěstí Melda se Zrzínkem z toho vyšli bez problémů. Melda se doléčil a byl v pořádku, Zrzík neměl vůbec nic. Náš Dr. dal Ríšovi obvyklou léčbu – ATB a kapky do očí.

Nad okem se Ríšovi postupně vytvořila díra, kterou vytékal ven hnis a zaplavoval mu celé oko. To bylo nakonec ale štěstí, protože odtokem hnisu se dutiny čistily a odplavovalo se to svinstvo ven. Měl ho zavřené, oteklá víčka, krvavou mžurku přes celé oko, pohled to byl nehezký a asi ho to bolelo a řezalo. Tak došlo na první naší konzultaci s MVDr. Beránkem, když už jsem si nevěděla rady a neměla důvěru v to, že „náš“ Dr. to zvládne.

Ten nabral stěry z oka a vydal dvoje kapičky a zkonstatoval, že to vypadá jako rakovina třetího víčka, která nemusí být zhoubná, ale pokud by se nevyléčila, doporučil by třetí víčko odstranit. Je to operativní zákrok, který mu neublíží a bude dál spokojeně koukat na svět. Při další konzultaci mi ovšem opatrně sdělil, že by mohl Ríša o očičko i přijít, protože může být zasažená rohovka nějakým zánětem v oku. Nasadil tabletky ke kapičkám a jelo se dál.

Po další návštěvě se zasažení rohovky nepotvrdilo, hnis vytekl tou dírou nad okem, stále jsem strhávala stroupek, aby to mohlo volně odtékat a čistila. Oko vypadalo strašně, díra ještě hůř, já byla taky na tabletky, ale lepšilo se to a tím, jak jsme neustále čistili a kapali, se díra posléze zatáhla, oko se doléčilo a Ríša zase měl obě oči stejně velké, kulaté a zvídavé. Dr. Beránek s konečnou platností vyloučil rakovinu třetího víčka, byť i nezhoubnou a já byla šťastná, že to máme za sebou. A že to teda trvalo! Téměř půl roku. Nebyly tam tehdy ale ty šílené vřídky, které má dnes, měl pouze „díru“ nad okem. Letošní stav je mnohem horší.

Chvíli byl klid. Od počátku letošního roku jsme měli zase nějaké to pčíkání, ale to se celkem rychle vyřešilo a Ríša s Meldou si hráli a byli dva spokojení kocourci. Tedy tři, Zrzínek to zpovzdálí dozoroval a už se občas i zařadil do hry.

Občas Ríšovi oko slzelo, občas ho měl zarudlé, občas si pčíknul, ale celkem vše se jevilo v pořádku. I tak jsem nechtěla nic zanedbat, takže jsem si obstarala kapky, které jsme měli předtím, a kapala denně pečlivě, abych něco nezanedbala. Nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl být zase nějaký problém.

A pak přišla rána: asi koncem února Ríšovi očičko opět začalo lehce otékat, zaněcovat se, začal znovu pčíkat, „nudle“ se někdy v průběhu března znovu objevily a znovu jsme se začali plácat v potížích. Myla jsem „Ríšovo“ okno, desinfikovala domácnost parním čističem a prala dokolečka dokola pelíšky, abych vyloučila nějaké šíření nákazy. Kapala jsem oko a čistila okolí oka, ale účinek veškerý žádný. Začalo se to zhoršovat a pak najednou nastalo náhlé zlepšení a koncem března byl zase relativně na chvíli klid.

Až do dubna. Ríša chrčel, nosánek ucpaný, otekla mu tvářička na levé straně hlavy, uzliny a oční víčko mu zduřelo a oko nemohl kvůli hnisu vůbec otevřít. Stav se prudce zhoršoval. V pátek před prvním květnovým volnem jsem se jela objednat na čtvrtek 4. 5. k Dr. Beránkovi a domnívala se, že to vydržíme. Krizový den ale nastal 30. 4., kdy byl apatický, zalézal, nechtěl ani pohladit a když jsem ho vzala do náručí, abych mu vyčistila očičko, plakal.

Doslova plakal bolestí, jakmile jsem mu na tu stranu tvářičky sáhla. A tak 1. 5. jsme mazali na veterinu k nám. Byl tam doktor, který Ríšu zná a tak mu oko vyčistil od těch největších hnisavých sajrajtů, vypláchl, píchl ATB a injekci proti bolesti a snížení otoků a horečce – Ríša měl 40,9 teplotu.

Na očku se mu vytvořily vřídky, vytékal hnisavý výtok, který šel až k čumáčku a leptal mu kůži, na vnějším okraji oka se mu dělaly ošklivé sraženiny, čistila jsem mu stále očičko měkoučkým klůckem s odvarem ze zeleného čaje a později řepíku. Dr. Beránek prohlásil, že je to vše způsobeno prudkým zánětem dutin, že má zduřelé uzliny a nevypadá to dobře, nasadil ATB a za týden na kontrolu. Tak jsme za týden šli.

Výsledný závěr Dr. Beránka byl ten, že Ríša zřejmě prodělal nějaké těžké virózy a nemoci horních cest dýchacích, které se neléčily, no, kdo by je taky léčil, že? A tím pádem má chronický zánět dutin, ale něco v něm zřejmě ještě je. Něco, co ten zánět vyvolává – můžou to být i zuby, když přišel ke mně, tak jich měl podstatně víc, mám pocit, že postupně je ztrácí, prostě to mohlo být cokoliv. A tak jsme dostali další dávku ATB a to na docela dlouho.

Nejela jsem ani na první prodloužený květnový víkend nikam ani na druhý prodloužený víkend, protože Ríša vyžadoval opravdu pravidelnou péči. Nemohla jsem se spolehnout na chůvičku – mě Ríša věří, nechá si dát prášek a neutíká přede mnou, před ní by zalezl. Takže jsem Ríšu cpala prášky, čistila ten šířící se problém odvarem řepíku, desinfikovala slabým roztokem betadinu a mazlila. Pak jsme šli na další kontrolu po dobrání ATB 31. 5.

Dr. Beránek se tvářil hodně skepticky – prohlédl oko a vyloučil jakékoliv změny – rohovka a celé oko jsou prý v pořádku. Ale to okolí se mu nezdálo. Nabral tedy tomu chudáčkovi stěry a kusy tkáně, což muselo hodně bolet, ale ten drahoušek Ríša si tu toho i vrněl. A čekalo se na výsledky histologie. Když se nikdo dlouho neozýval, nevydržela jsem a volala Dr. Beránka sama. Výsledek je takový, jaký je: Ríša má skvamocelulární karcinom.

Není agresivní, ale pomalu se bude šířit a postupně proroste do dalších tkání. Poté začne zasahovat dutiny a rozšíří se do hlavičky a dále. A to bude konec. Překvapivě jsem se dozvěděla, kolik koček tento karcinom má a umírá na něj a že je to vlastně nejrozšířenější druh karcinomu u koček. Nikdy předtím jsem o podobném karcinomu neslyšela.

Je to otázka týdnů-měsíců-možná rok, podle toho, jak se to bude celé dál vyvíjet a jak se Ríša bude schopen bránit svou vlastní imunitou, kterou ovšem moc nemá. Doporučený vitamín E budeme podávat a možná použijeme nějaké další prostředky jiné medicíny.

Budu pro Ríšu dělat maximum, ale nenechám ho operovat. Znamenalo by to odebrat třetí víčko, možná celé oko, určitě část čumáčku a výsledek za cca 25 tis. je u zmrzačeného kocourka naprosto nejistý. Nejde tak o peníze, jde o to trápení. Konzultovala jsem to s Dr. Beránkem a ten mi řekl, že 90 % pacientů po operaci stejně odchází a život se jim prodlouží možná o pár týdnů nebo měsíců. Za jakou ale cenu?

Budu se snažit, jako dosud, aby žil plnohodnotným životem, aby byl šťastný a aby mu bylo dobře. On ví, že je u mne doma, že tu má kamarády a že tu má domov. Já vím, že je to štěstíčko proužkované, miluju ho a budu pro něj dělat to nejlepší, co budu moci.

U Ríši je to zkrátka dáno jeho životem předtím, nežli přišel do pohodlí, teplíčka, dobrého jídla a péče. Kdyby zůstal na té terase, bude možná žít spokojeně ještě pár let, nežli se nějaké ty zanedbané a neléčené nemoci projeví. Ale spíš by jim podlehl a umřel někde potupně zalezlý a v bolestech a bez pomoci. Kolik takových chudáčků kolem nás je, to víme sami dobře. Tím, že dostal péči, projevilo se zkrátka vše, co v něm bylo a vylezlo na povrch.

Ale ačkoliv jsem měla Melíška jako prvního kocourka, koťátko vyvzdorované, lásku na první pohled, kukadlo moje černé, Zrzínka, lásku na druhý pohled, kterému jsem pomohla najít ztracenou důvěru v lidi a prostředí, do kterého přišel, tak Ríša se stal mým nejmilejším. Tou svojí povahou, mazlivostí, láskou, kterou projevoval při každém našem setkání, tím by si získal každého.

Je to kocourek, který toužil po svém „doma“ a tady ho našel. Je to můj „plyšáček“, zatímco Melda se z mazlíka kotěcího stal „osobností kocouří“ a Zrzínek se mazlí, jen když on chce, Ríša by za mazlení dal vše a kdykoliv. Melíška už si netroufám zvednout do náručí, protože zatne drápky a dere se ven. Je na něm jasně vidět, že NEEECÍÍÍ! Ale když ráno přijde na polštář, ducne hlavičkou, tlapkou mě pohladí a potřebuje nutně mazlit, tak neváhám ani vteřinu.

Zrzínka rovněž nezvedám, ten musí přijít sám. Pak si na mě vyleze, rozprostře kocoura, poslintá mi blažeností rameno a drží se jak klíště, vrní a nechá se hladit, občas mi olízne ucho (hlavně když ho olizuje zevnitř, to je fakt afrodisiakum) a vydržel by tak hodinu, kdyby mi nezačaly dřevěnět ruce.

Ríšu odlovím kdekoliv a kdykoliv a nechá se sebou dělat cokoliv. Je vždy připraven na mazlení, drbkání, hlazení, spustí motorek a drží. Ručičkama si mě přitáhne, abych mu neutekla, a blaženost z něj jen vyzařuje! Každý z nich je osobnost, Ríša je ovšem Ríša.

Držte nám palce, ať tu je to moje proužkované štěstíčko co nejdéle, já se budu snažit, aby to tak bylo! Budu ho rozmazlovat a hýčkat. Ale když přijde ta chvíle, budu s ním a pomohu mu ukončit trápení. Nenechám ho trpět, protože bych trpěla i já a oba „bráškové“ taky. Zatím je hravý, žravý… Uvidíme.

Aktualizováno: 18.6.2012 — 20:30

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Karolíno já vím, že jsi psala, že diagnoza u očíčka je…. Ale našla jsem něco, co se problému očíčka Ríši podobá – *Mykoplazmová infekce* Musí se udělat kultivace a zjistit původce infekce. To zajišťují specializované ústavy a laboratoře. Víš já doktorům na 100% nevěřím, a vždycky pokud to není něco „banálního“ se informuju u více doktorů :-)a většinou se mi to vyplácí

 2. Karolínko, všechno podstatné jsme si napsaly. Já věřím, že má pravdu HankaW a že kocourek se – pokud ho zrovna něco nebolí – starostmi o budoucnost netrápí. Všechna tíha očekávání a rozhodování je jen na tobě a to ty musíš zaplatit daň za lásku. Tak ti přeju hodně sil – a zůstaň s námi. Na tyhle věci by člověk neměl být sám (h)

 3. Jejda Karolíno, já jsem i zpoza svého buku zaregistrovala, že se Rýšovi problémy s očičkem pořád vrací, ale že je to takhle vážné, to jsem netušila. Tak přeji hodně sil Tobě i Rýšovi, abyste té zákeřné chorobě vzdorovali co nejdéle a mohli si užívat mazleníčka. Ještě že je taková šťastná nátura, určitě Ti kromě starostí přinese spoustu radosti. (y) (inlove)

 4. Karolíno, držte se všichni ve spolek, mějte se rádi a nemyslete na budoucnost. Užívejte si vzájemě své blízkosti a lásky – a třeba se stane zázrak, no a když ne, smutek stejně nic nevyřeší… Myslím na vás a držím palce, ať je co nejlíp!!! A věř, že Ríša má obrovské štěstí, že tě má… (h) (h) (h)

 5. Karolíno, Ríšo,
  vítejte zpátky. (inlove)
  Jen zprávy byste měli mít veselejší ;( .
  Užívejte si (o) , co vám spolu zbývá, co nejlépe, netrapte se tím, co příjde, dokud je dobře (h) (h) (h) hlavu vzhůru, náčelníku, a držte se …

 6. OT – pro Dede, šel ti mail. Doufám, že neskončil někde v haldě azbuky nebo rozsypaného čaje (to takto táta hodnotil různá asijská písma). Děkuji

  1. Tak ten anonym jsem byla já APINA, ach ou. Psala jsem to z Chrome a tak mě počítač nepoznal.

 7. Dekuji vsem za zajimave a podnetne nazory. Na pristim zasedani duchodcu u Kance, budu o nich referovat. Velmi mne dojalo, ze az na vyjimky byl shledan napad Franty Doubka za zajimavym.
  Jiste, konecne reseni otazky duchodcu muze mit mene drsnou podobu.Yga ma moudry navrh. Ostatne, eskymaci vyvazeli stare lidi na kraj more. Taky pekne.
  Omlouvam se , jestli se tohle me povidani nekoho dotklo.

  U Kance zaseda ted permanentne senat duchodcu a tam se resi palcive problemy dneska.Rad o tom obcas poreferuji.

  Hezky vecer, na dvojce je myslim pekny film s Delonem.

 8. Tak jsem zajásala, že vidím článek od Karolíny, ale za chvilku mi bylo moc smutno (u) Moc na vás oba (resp. všechny čtyři) myslím, držte se (h)

  PS stejně jsem moc ráda, že jsi zpátky (wave)

 9. Karolínko a Rišánku, nějak na to nevidím, myslím na vás oba moc a moc, držím palečky ať to co spolu ještě stihnete prožít je co nejkrásnější a nejdelší a hlavně bez zbytečných bolestí. Konec bude bolet moc a moc, ale dali jste si vzájemně hodně a ty ani my na něj nikdy nezapomeneme, i když ho známe pouze z tvého vyprávění. (u) (sun)

 10. Karolíno,
  strašně ráda tě tu vidím, ale je mi smutno z Ríši. Chudáček malý, tohle si nezaslouží. Vím, že pro něj uděláš vše, co je v tvé moci a určitě ještě více. Doufám, že ten zbývající čas bude Riša v klidu a míru a užívej si ho, dokud to jde. Díky tobě má krásný život, bez tebe by býval už někde dávno zahynul sám a opuštěný. A, jak už psali někteří další, Ríša žije okamžikem, budoucnost neřeší, tak to tak berte oba dva. Vím, ten moment jednou přijde a bude moc bolavý, ale zatím ho můžeš vzít do náruče, a to je důležité.

 11. Karolínko (inlove) , to je mi moc líto. ;( Všechno ostatní už napsali lidi dole, tak já tobě a Ríšovi jenom přeju, abyste byli šťastní každej den, kterej vám tu spolu zbývá.

 12. Karolinko (hug) jsem ráda že Tě čtu a zároveň smutná z toho co čtu ;(
  Moc vám oběma přeju, aby jste spolu ten zbývající čas prožili co možná nejlépe…
  Hladím po tlapkách (hug)

 13. Mimo tema, ale uz to v sobe nemohu dal drzet.Zrovna jsem to poslouchal v poledne ve zpravach. Nas duchodcu je cim dale vice, uz ted to prekracuje unosnou mez a bude jeste hure.
  My duchodci u Kance o tom casto diskutujeme a pada na nas tisen. Nejvic to bere stareho Klimese,na toho po tretim fernetu padne depka, tvrdi ze je skudcem naroda,ze kdyz se nenajde reseni tak von Klimes se jednoho krasnyho dne vobesi, aby ulevil mandatornim vydajum.

  Tuhle ovsem Franta Doubek prisel se zajimavou myslenkou ! Rad bych znal vas nazor na ni.
  Doubek navrhuje, aby se kazdy rok pred schvalovanim statniho rozpoctu konal pred mestskym uradem cestny odstrel duchodcu nad 70 let.

  Nejdrive , povidal Dobek by to melo byt ciste na zaklade dobrovolnosti, jako tahleta euthanazie. Pozdeji, az by vysel najevo blahodarny ucinek na ty mandatorni vydaje, by se to mohlo uzakonit.Jednou vladne levice, pak zas pravice povidal Doubek, proslo by to hladce ve snemovne.

  Tak ja nevim , konec koncu, napad to neni spatny.Vzdycky se najde sice par rejpalu, co na tom budou hledat mouchy, s tim se musi pocitat.
  Muselo by to byt ovsem dustojny, povidal Doubek, neco jako je vitani obcanku tak rozlouceni s nepotrebnymi obcanky.
  Jak se to zabehne, tvrdi Doubek, mohlo by se to spojit i s lidovou veselici.
  No ja nevim, jeste to u Kance budeme probirat,nez odesleme navrh do snemovny.
  Tydlety veci by se nemeli sit horkou jehlou.

  1. Já ti nevím, Wéwéwéčko, když ten odstřel je takový … hlučný a krvavý. Co to udělat jak staří indiáni – je ti sedumdesát, tady máš poslední kalumet, deku a hybaj na posvátnou skálu (u nás na jihu Jižní Moravý, na Hané a v Polabí by to mohl být stoh slámy, ale čerstvé!) důstojně skonat. A při jejich odchodu by mohla být klidně i ta lidová veselice – akorát pečené selátko bych krájela až po odchodu, přece jenom by si to mohl některý z Odcházejících rozmyslet, kdyby viděl – konečně – masový žvanec před sebou …

   Já vím, já mám ještě pár „produktivních“ roků do přelomových let před sebou, tak bych se k tomu možná neměla vyjadřovat – konečně, než (nebo jestli) se toho dožiju, tak dobrovolný odchod do světla nebude dobrovolný, ale povinný … ;(

   1. Už se vidím jak sedím na Kelčským Javorníku s kalumetem a dekou a vyju nějakou mantru a v tom po požití houbičky uvidím Jeho an praví howgh,jdeme… (rofl)
    Wwwéčkův nápad je dobrý, chce to ten zákon prosadit ale nesouhlasím s odstřelem neb Technické služby měst musí platit dividendy zastupitelům a nemají prašule na úklid. Leda že by to všechno bylo na Staromáku v Praze a cvakl by to třeba Bémík, šak jistě má ještě dost. (rofl)

     1. Na Staromáku ne ! Jsem zásadně proti a jestli bude referendum strán tý věci budu vostatní navádět, aby to nepodpořili. Páč jednak tu máme v podstatě celoročně velikonoční a vánoční trhy, druhak tu máme každoročně hokej, aspoň teda vždycky ten začátek a momentálně zas fotbal. Pak je tu Khamoro a Podzimní slavnostě, folklórní slavnostě a letos byl aj Karneval. Pak velká spousta trhů, jejichž smysl jsem nepochopila. Kolega je doktor dvojího práva a taky kolikrát neví. Pravda je, že muzika tu řve tolik, že by ňáky salvy nebylo vůbec slyšet. Já bych to s důchodcema milý www viděla asi tak. Nějaký jedový kapsle do zubu s časovačem. A den po 70tých narozeninách, nebo podle mandatorních výdajů třeba po 58 narozeninách by se ve spánku rozpustila a bylo by. Je to celkem humánní, všichni by to jako čekali. Akorát už vidím ty šílený úplatky, aby to zubař navzdory zákonu den před narozeninama vyrval i se zubem a taky vono kolikrát člověk v tomhle věku už skoro žádný nemá. To budu muset dopilovat tu myšlenku (rofl)

   2. Jo milá YGO, pohled do minulosti a nebo na jiné kultury není k zahození. Na severu se tahle záležitost řešila jednoduše. Stařeček či stařenka se shodili ze skály. Tady v Götebořicích je jedna taková skála. Jistě si kamenné útesy vzpomínají na to jak se staraly o stařičká těla a přejímaly všechny zkušenosti a moudrost o kterou se následovníci těch nešťastníků nezajímali.
    V Číně odnášeli synové matku a nebo otce někam do hor aby je tam zanechali svému osudu.
    Řešit přebytek zestárlých odstřelem je jaksi příliš na očích. Nejlépe je nevidět konce těch starých, že ano? Některým společnostem se to daří i bez přemisťování starých osob. :O Sejde s očí sejde z mysli. (tmi)

    1. OT Sakra jak to vlastně je. Sejde „s“ a nebo „z“ očí??? Já napsala „s“ protože nikoho nemám v očích aby vyšel „z“ očí ale může sejít „s“, ne? Ale všude stojí právě Sejde z očí…, alespoň na internetu. Jazykozpytci jak je to vlastně. Já už jsem 44 let mimo češtinu a mluvím vysokým nepřirozeným hlasem švédsky. Je tím pádem jasné že švédština není moje přirozenost a už zřejmě nebude. (talk) Co se ale stalo s mou češtinou? Není ani ta už moje přirozenost? :O

     Grrrrr! Zase spam! (envy)

     1. Jseš s češtinou jenom asi tak dvě až tři reformy pravopisu pozadu. Ještě podle prvorepublikových a těsně poválečných norem platilo, že „s“ je pro pohyb shora dolů, zatímco „z“ je zevnitř ven. Dneska se to bordelí, „s“ prakticky mizí (a zůstává většinou pro význam „spolu s kým“, s docela jiným pádem).
      Nic si z toho nedělej, čeština teď reformuje pravopis takovým fofrem, že nestíhám zírat. 🙂

      1. A prý je Ústav pro jazyk český nepokojnej, že by jako zase nějakou reformičku udělali, aby to bylo jednoduchí a nedělali jsme chibi

       1. Chlapci a djefčata s ústavu bi nejrači psali jak slišej. 😀
        I se svejma fámulusama skloňovanejma podle vzoru servus bes servusa. (chuckle)

       2. Milá zano a milá io, jednoho léta, to je snad 25 let nebo víc, k nám zavítal mladý muž na vypůjčeném kole a ukázalo se že prodával knihy o svých cestách. Vydalo mu to české nakladatelství v Torontu, čemuž se do dnes nepřestanu divit. I koupili jsme knihy našeho krajana. Zapomněl si tu seznam dalších obětí a nebylo to za zlomyslnosti že jsem ho vyhledala (jel za kýmsi kdo pracoval v blízké nemocnici). Já totiž po jeho odjezdu začala knížkami listovat a to bylo přesně to o čem píšete. Od začátku do konce psáno foneticky, asi ne názvy knih to bych jimi prolistovala hned a nikdy je nekoupila. To prostě nešlo číst, klopýtala jsem o každé slovo a musela si to překládat do spisovné češtiny. Možná že mám to šílenství ještě někde schované jako raritu. Jestli jsem to tenkrát ze vzteku nehodila do smetí. (envy) (devil)

  2. Neblbněte! Za pár let nás bude víc než mladejch, to by tak hrálo, abychom je nepřeprali!
   😀

   1. Z čehož plyne, že (budoucím) stařečkům a stařenkám jest třeba do vejminku brokovnice.
    Preventivní.
    (devil)

  3. WWWéčko, nedávno jsem slyšela smutný fór. Prý důchodci letos mají dovoleno přecházet na červenou a při přistižení nebudou platit žádnou pokutu. Od příštího roku má důchodce POVINNOST přecházet na červenou a pokud přejde na zelenou, bude platit pokutu.

   1. Apino, to už tady taky kdysi bylo “ Na přechodu pro chodce…“ zná někdo pokračování? (chuckle)

    Jak píše Rpuť „Nebojme se vlka nic, nás bude víc“ Nedáme se (doh)

    1. jo, BigMyšová, pokračování znám ( z letních dětských táborů :-), našla bych ve starém zpěvníku, kdybych pilně hrabala :-)jen nějak nestačím zírat, jak to tu WWW zkouší odlehčit :O to je teda opravdu drsně povzbuzující humor! promiň, www a můžete klidně napsat, ať zalezu za buk – jindy tvoje povídání vysloveně baštím, ale dneska mi to nějak nepadlo :S

     1. Tak jde život. Člověk má trápení, bolest a nechápe jak život kolem může běžet dál jakoby se nic nedělo, proč se nezastaví. A nezastaví se, nezastaví ani na chvilku. A ještě nás převálcuje. :^)

     2. Já vím Evi, trochu černoch humor, ale když mě se ten vtip o přechodech, hned spojil s tou tatrovkou (think)

      1. píseň je v pohodě, tu jsme zpívali hooodně často, dětem to tak nějak ani nepřijde, aby přemýšlely nad obsahem 🙂 mě je líto Ríši, jsem z toho naměkko a nějak mi sem ta důchodcovská vsuvka nesedla, toť obsah mého povzdechu :O

    2. A co já tady, sama samičká, co já vím co se mnou Švédi udělají. Pracovat se tu prý bude do 75 let, alespoň se o tom mluvilo. Mně už je 76, hodit zpět do pracovního procesu mne nemohou. Ale jak na tom budu coby „ďábelský cizinec“ nemám potuchy. Asi dopadneme hůř než rodilí Švédi. Jsme na tom hůř už teď přestože máme švédskou státní příslušnost. Ale ponechali mi i českou a tak potom zvolím co a kde pro mne bude výhodnější. 😉 Jde jen o to se včas dozvědět co nás čeká. Když mě budou shazovat se skály bude už pozdě. ;(

     1. Vyber si nějakou skálu nad mořem, já ti tam přistavím Brigittinu loďku a ta tě doveze sem k nám, domů. (inlove)

       1. Tak já ti tu lodičku nechám, aby ses na ní mohla plavit, kamkoli tě voda ponese. (inlove)

    3. Máš na mysli tu – Na přechodu pro chodce tatra drtí důchodce, a důchodce se vrtí, že ho tatra drtí??

  4. WWW (inlove) , prosím tě, vyřiď Doubkovi, že musí poopravit tu věkovou hranici pro odstřel, za chvíli budou sedmdesátníci ještě v prudce produktivním věku, tak aby nedošlo k odstřelu předčasnému. (whew)
   Připojuji se k ostatním Zvířetníkům a přimlouvám se za tišší způsob odchodu, naopak vysoce hodnotím ten kolektivní přístup, je možné žádat množstevní slevy. (chuckle)
   Rozsvítil jsi mi den, www, posílám Ti malé čerstvě točené (beer) .

   1. Takže, Vave (inlove) , jestli tě správně chápu, ty jseš pro tichý a nenásilný škrcení? (devil)
    (Do hlavy néé! 😀 )

   2. Ale on by se zase ten odstřel nechal zpeněžit. Lovecký lístek … zaplať, povolenka k odstřelu … zaplať, …
    Jen by samozřejmě byl zájem spíš o ty pohyblivější důchodce, střílet do ležáka to by ani hodně líného zbohatlíka nebavilo.
    Jenže na druhou stranu tihle pohyblivější důchodci, to vůbec není pro ekonomiku špatný. Vnoučata pohlídaj, nejakou tu zeleninku na utužení zdraví pracujících vypěstujou, tu uvaří, tu zalátají, tu napíšou na net nějakou srandu … To by se milé WWWčko muselo pořádně spočítat!

  5. Milý www, jak tak na to koukám já, tak bych řekla, že odstřel nebude potřeba, vyřeší to hravě reforma zdravotnictví

 14. Karolíno, to je na pytel. Ale přeji Ti, abyste toho s Ríšou ještě hodně prožili, než přijde to poslední loučení. Já jsem měla kocourka Pepíčka, byl už postarší, přitoulal se k nám, dlouho věrně chodil na zahradu, ale byl plachý a bál se. Snad po roce si dodal odvahy, nechal se pohladit a pak už to šlo ráz na ráz a stal se z něj plnohodnotný člen naší domácnosti. Byl dost nemocný a co už měl všechno za sebou, to nikdo neví. Rakovina se u něj projevila výrůstkem v tlamičce. Napoprvé ho operovali a odstranili mu to, protože mu to vadilo v jídle. Už tenkrát mi veterinář řekl, že je to nádor, který se s největší pravděpodobností vrátí a bude se šířit. Histologii ani nedělali, protože léčba tak jako tak nebyla. Bohužel měl pravdu, za několik měsíců se to zase objevilo a pomalu se to šířilo. Trvalo to pak víc než půl roku. Veterinář mě ubezpečil, že Pepíčka to nijak nebolí, tak jsme mu prostě podstrojovali, jak se dalo, a na podporu dávali různé vitamíny. Pepíček sice pomaličku odcházel, hubnul, ale zjevně byl šťastný a spokojený. Ke konci už se mu hůř jedlo, tak jsme mu kupovali dětské masové výživy, smetánek, jogurty. Pak jednou přestal jíst a hned druhý den jsem ho doprovodila tam, odkud není návratu, aby se netrápil. Přestože je to smutné, já na tu dobu ráda vzpomínám. Měla jsem ho moc ráda, s takovou láskou jsem sháněla pořád nové a nové příchuti dětské výživy, aby to měl pestré. Takovou radost jsem měla, když snědl smetánek nebo kousek jater. Moc jsem ho obrečela, ale dodnes na něj každý den s láskou vzpomínám.
  Přeji Tobě i Ríšovi klid v duši a do zbývajících týdnů a měsíců velkou vnitřní radost a lásku.

 15. Karolíno (h) i když nepíšu, myslím na vás oba často. Užívejte si spolu každou minutu kterou máte k dispozici a až přijde čas, pomoz mu přejít přes duhový most. Je to poslední služba kterou mu můžeš prokázat za tu velikou lásku co Ti dal. (h) (h) (h)

  1. Milá Radanovo – hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. A splň si jedno tajné přání. (f) (f) (f)

  2. Radanovo ! Všecho nejlepší a splnění i těch nejtajnějších přání vinšuju za celou smečku.

   Včerejšek teprve budu pořádně číst, nebyl čas a večer mně skolilo vedro. Těším se na Arga a držím palečky. Naše Ája I. byla s tím fujtajblem na operaci třikrát a dožila se ještě požehnaného věku. (wave)

  3. Všechno nejlepší milá Radanova, všechno nejlepší k narozeninám. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 16. Naprosto s tebou souhlasím. Karolíno, je to opravdu moc těžké a drásající. Zákroky za každou cenu, které sice prodlouží zvířátku život (ale JAKÝ) jsou vlastně sobecké. Kéž by bylo tobě a Ríšovi dopřáno spousta dnů, týdnů a měsíců v pohodě. (sun) (h)

  1. Milá Karolíno, všechno co jsem mohla napsat jsem napsala na Skype. Ještě opakuji, kéž máte tolik času kolik oba potřebujete. Nemoc vás oba stmelila a ty na Ríšánka nikdy nikdy nezapomeneš jako já na Einsteina. Teď se těšte z každého společného okamžiku.
   (h) (inlove) (h)

 17. Prolítla jsem článek – přečtu poctivě později – a prolítla jsem diskusi, abych nepsala něco, co už tu je. A doslova podepisuju hned první příspěvek od HanyW. Ano, zvíře nemá tu lidskou touhu žít co nejdéle, ale žít co nejlíp, teď. A tohle mu splňuješ na sto procent. Jsem opravdu ráda, že ses rozhodla Říšu netrápit těžkou operací (operacemi)a věřím, že poznáš, kdy už jeho život bude ztrácet kvalitu a kdy se z něj přestane radovat. Vím, jak je to těžké, ale zvládneš to. Někde nahoře se ty milosrdné skutky počítají, určitě. (h)

   1. jsi , teta naše Žraločí, česací… a jestli za něco můžeš, tak jedině za to, že Ríša Pruhatý prožívá „podzim života“ v pohodlíčku a luxusu… mělo to být a byl to osud, i kdybys nepřemlouvala, stejně by Nejvyšší Kočka Ríšánka Karolíně přihrál. moc dobře víš, že proti rozhodnutí Nejvyššího Kočky není odvolání přípustné=kdo má být zakočičen, bude zakočičen. (cat) (h) (f)

 18. Je to děsná škoda… odbulila jsem si to už na Hadech, ale stejně je mi z toho pořád na nic. Takže to sluníčko pruhované hodně mazli (sun), ať je spokojené.
  A jsem moc ráda, žes to sem napsala, je užitečné to vědět.
  Držíme palce kočkosmečce a hlavně Tobě (y)

 19. Karolínko je to moc smutné.
  Ale Ríša u Vás žije v lásce a pohodlí a je určitě moc šťastnej.
  Budete potřebovat hodně síly, ale udělala jste, co jste mohla.
  Myslím na Ríšánka a držím mu palce.
  (cat) (h)
  Míša

 20. Karolínko, rozplakala jsi mě. Člověk by tak rád pomohl, chtěla bych pro Vás zázrak. Moc Ti přeju, aby Ti vydržela síla a Ríšovi jeho udatné, laskavé srdíčko. Napadá mne jen to co už jsi napsala: Carpe diem – úplně do konce dnů ( a ať je jich co nejvíc), které ten kocouří kluk má.

 21. Karolíno, tak to je mi tak líto, že se z toho „smrkání“ nakonec vyvinula taková hnusnost. Moc a moc na Tebe myslím a přeji Ti sílu být s Ríšou až do konce jeho dní.

 22. Tak se mi podařilo vrátit se po delší absenci z prac. důvodů zrovna do článku, který mi zamlžil oči, brejle i monitor (h) Vím moc dobře, o čem píšeš a co cítíš, protože jsem nedávno musela učinit ten nevratný krok a nechat uspat naši Beckynku, o níž jsme také nevěděli, čím si za svých prvních cca deset let života prošla…. Ale protože u nás byla skoro dva roky šťastná a spokojená, přesvědčila jsem samu sebe, že to tak prostě mělo být a že jsme jí vlastně dokázali zajistit pohodový zbytek života. Nicméně to nic nemění na faktu, že tu bulím nad Ríšánkem i nad ní a nad všemi těmi, kterým ani tohle není dopřáno ;( Takže jen držím (y) aby to Ríšovo štěstíčko u Tebe vydrželo co nejdéle (y)

 23. Karolínka !!! Ještě jsem nezačala číst , to až za chvilku,ale jsem tááák ráááda, že jsi tady… tak MOC !

 24. Děkuji za krásná a milá slova, bulím tu jak malej kluk s rozbitým kolenem a nemůžu, protože musím na důležitou schůzku a měla bych vypadat aspoň trochu k světu!
  Dede jsem poslala včera tenhle článek, ale nedala jsem k němu fotky, které jsou stále ještě připraveny ke stažení. Takže fotky Ríšova očička, ale i jeho dovádění s Melíškem, dodám někdy časem.

 25. poplakala jsem si už u toho začátku, kde Ríša Jaroušek tolik toužil po teplém domově, možná proto, že jsem věděla, co bude napsáno dál… Karolíno, diskutéři mají pravdu, Ríša neví nic o nějaké budoucnosti, on žije „teď“!!! užívá si ten domov, po kterém tolik toužil, užívá si společnost svých „brášků“, hlavně Melíška, který s nim lumpačí a dojemně ho opečovává

  užívá si tvoji lásku, kterou ti mnohonásobně vrací a i to jej činí šťastným, protože lásku dávat je minimálně stejné štěstí jako ji dostávat

  držím vám palce, ať to „teď“ trvá ještě dlouho, a až přijde ono „potom“, ať to zvládnete co nejlépe, věřím že poznáš ten správný čas… jen – počítej s tím, že jakkoli to víš a budeš vědět, možná i dlouho, srdce na to připravené nikdy nebude… věděla jsem o FIP-ce u první Zuzanky 9 měsíců a stejně to bolí ještě dnes, kdy už to letos 27.5. bylo šest let, kdy mi odešla

  a dovolím si ještě tady připomenout, že foto očička je taky tady:
  http://meda-beda.rajce.idnes.cz/Risa/

  a že na hadech ve VEŘEJNÉ sekci, ve fóru s názvem KOČKY je téma Ríšovi věnované, takže i tam jsou nějaké informace – a zřejmě i dál budou

  držte se!!!! (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

 26. Milá Karolíno a Ríšo, je mi moc líto, co za diagnózu jste zjistili. Myslím, že neléčené infekce za to nemohou (i když nejsou nic pěkného) a jen díky tobě má Ríša krásný život. Bohužel krátce, ale víš o co by přišel, kdyby tam zůstal. Je to holt daň, kterou platíme za lásku. Přeji hodně sil a hlavně sílu nenechat ho trpět. To je nejtěžší služba, kterou můžeme našim zvířátkům prokázat. Co můžeme, musíme! I když my při tom trpíme. Myslíme na vás a přejeme pěkné teď a hodně sil na to „potom“. Oni tě ti dva utěší, ale moc a moc to bolí.

 27. všichni Beránci jsou tady a držíme tlapky a drápky o 106… víc napíšu večer, nějak se klávesnice mlží a mlží…hope never dies!!! (h) (hug) (cat)

 28. Blbý. Fakt blbý. Ale co se dalo udělat, jsi udělala a teď už si jenom užívej každého dne, co vám spolu zbývá. Ať vám jich na to drbání a muchlení zbývá ještě hodně. (h)

 29. Karolinko,hladím a objímám na dálku. Tečou mi slzy jak hrachy,taky to tak nějak těžko nesu ty nemoci a odchody zvířátek.
  Ríšánek si zaslouží péči až do konce kdy si zašeptáte tak ahoj za duhovým mostem. Je to kocourek hrdina s nezlomnou touhou žít a být s Tebou. Užívejte si každičkého dne spolu a žijte jen tou krásnou nynější chvílí. Ta ať trvá hodně dlouho.
  (hug) (h) (hug)

 30. Milá Karolíno – je to smutek a mně tečou slzy – kvůli Ríšovi, kvůli tobě a kvůli klukům.

  Užívejte si spolu každý den, který zbývá, s láskou a radostí – to bude ten největší dárek pro vás pro všecky.

  (hug) (h)

 31. Je mi líto, že se u Ríši našla taková nemoc, Karolínko. (u) (hug) Slyším o ní také poprvé, až budu moct, vyhledám si něco víc.
  Ale i když je teď Ríša nemocný, měl a má úžasné štěstí, že se dostal k Tobě. Má své světlé a teplé doma, má člověka, který ho má rád a který ho hladí, opečovává a léčí, má Tebe.
  Musíme jen doufat, že nemoc půjde hodně pomalu.
  Ríša neřeší zítra, Ríša žije teď – a Ty k tomu musíš přistoupit taky tak, aby vaše společné dny byly co nejhezčí. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 32. Milá Karolínko,

  děkuji, že jste se sem s Ríšou vrátili. Můj Krňousek odešel se sarkomem čelisti za Duhový most vloni…
  Mazlit a drbat a lichotit a dobrůtky a mazlit a drbat a lichotit a …

  Jsem s Vámi srdíčka moje něžná
  MilenaBK

 33. Karolíno, (u) . Kdyby to šlo, tak si to s Ríšou vyměním, protože takový kocourek by si zasloužil žít dál. Jenže život není spravedlivý. Zkus žít přítomností, raduj se z každé chvilky, dokud to jde. Snad Ríšův odchod kluky moc nezasáhne.

 34. Hodně síly, Karolíno. Ty poznáš, kdy už bude Ríšovi ouvej a ulehčíš mu to, i když sobě ne. Jenže my jsme tu od toho, abychom zvířatům poskytli hezký život a milosrdný odchod za to, že nám celý život dávají svou lásku.

 35. Segra ani nevíš,jak mi občas z ničeho nic tečou slzy,protože se cítím odpovědná za to trápení,co máš s proužkatým plyšákem i za Ríšu,kterýho bych si byla vzala ve chvíli,kdybys řekla, že vážně nemůžeš mít třetího kocoura. Ano měla jsem tenkrát jen 4 kočky a netušila jsem, že přijdou ještě dvě a Malej kočka. Skláním se před Tvojí péčí,láskou a rozhodnutím, které jsi učinila. Miluju Ríšu jako by byl můj,vlastně vždyť on je i tak trochu můj. Nevím, proč to muselo postihnout zrovna jeho, kterej si ten život konečně mohl začít užívat a taky s tím začal…a z celého svého srdce jemu i Tobě přeju,abyste spolu byli co nejdéle a až ten odchod přijde,abys byla silná. Já ti ho přivezla od Markéty, já ho s Tebou doprovodím i na tu jeho poslední cestu, dlužím mu to i Tobě (hug) (h)

 36. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je to smutné (u) . Ale i to je život se zvířátky – ty odchody k němu bohužel patří. Vím, že ten správný okamžik vycítíš a Ríšu nenecháš trpět.

 37. Ach Karolíno, to je mi tak líto, co jsem si právě teď přečetla Ale jsi moc hodná, žes to sem napsala i když to muselo hodně bolet. Protože např. já patřím k těm, kteří o této nemoci neměli také ani tušení. V angl. se jmenuje “Squamous cell carcinoma (SCC)” a opravdu je tahle kočičí rakovina běžnější, než by si jeden myslel. A stejně jako u lidí, tak i u zvířat je těžké najít odpověď na to, proč právě je (naše milované) tahle ošklivá nemoc postihla. Víš, u zvířat-toulavých bezdomovců, je často nemožné zjistit, co všechno mají za sebou. Ale o to hřejivější je naše radost, když těmhle opuštěným chudákům můžeme dát druhou šanci, nabídnout jim teplý domov, plnou misku a lidskou lásku. A vidět dříve zanedbané, vyzáblé a smutné zvíře, jak se před očima mění ve šťastného, krásného člena domácnosti – to se snad ani nedá popsat. Jsem si jistá, že všichni, kteří tohle zažili nikdy ani na moment nezalitovali, že se takového zvířete ujali. A stojí to za to i když tohle štěstí někdy trvá jen příliš krátkou dobu. Jak níže napsala HankaW – zvířata žijí pro “teď”, Ríša o své smutné budoucnosti nemá ani potuchy a doufám, že i jeho další dva bráškové na něm také dlouho nic nepoznají. Je mi nesmírně líto, že postup nemoci bude možná pro Ríšu spojený s bolestmi, ale ty se snad dají nějak tišit tak dlouho, jak jen to půjde. Tak vám oběma se srdce přeji, abyste se spolu mohli ještě hodně dlouho mazlit a Riša prožil zbytek svého krátkého života co nejspokojenější. A tobě Karolíno posílám pohlazení, děláš vše, co je v tvých silách i když to vyžaduje tolik duševní síly a věřím, že tě to vyčerpává. (h)

 38. ani nevíš, jak moc s tebou cítím a jak moc držím Ríšánkovi pěsti pro štěstí. Je dobře, že našel u tebe to svoje „doma“.

 39. Karolinko, to je mi moc lito. Ale podivej se na to takhle. Risovi se splnil jeho velky sen – ma doma uvnitr, ma kocici kamarady a ma tebe a je v bezpeci. Jak jsi psala, ze se pacenkama ohlasoval zvenku na okno penzionu, tak ted uz se nikam ohlasovat nemusi, sen splnen. Zvirata nemaji koncept budoucnosti, zijou v „ted“. Takze tebe asi ta jeho situace drasa vic, nez jeho. A kdy se to jeho „ted“ naplni, to musis rozhodnout sama jak srdcem, tak hlavne rozumem. A vim, ze rozhodnes dobre. (u)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN