ČLOVĚČINY: Kdo jsme, kam jdeme?

Když se sejdou dva dědci u kafe, s tím alkoholem teď už musíme opatrně, že ano, tak obvykle zapřádají hlubokomyslné rozhovory. Když se sejdou tři nebo víc, tak se nakonec rozhádají. Nevím proč, ale asi to mají ti, co pocházejí z bývalého Československa, v genech. Každý má na vznik vesmíru a života svůj vyhraněný názor, který vehementně obhajuje. Takže než se v diskuzi dojde k banalitám, jako hospodářská situace nebo politika, tak už je na hádku zaděláno. O ženských, postelových záležitostech a podobně, se už dávno nebavíme, historie nás moc nebere.

 

Rozhlédněme se jen trochu kolem sebe. My, co jsme se rozhodli, že tam kde jsme se narodili, žít nemůžeme a vyletěli jsme z klece do světa širého, jsme se rozdělili hned na počátku. Exulanti a emigranti. Političtí a ekonomičtí. Pováleční, osmačtyřicátníci, osmašedesátníci, osmdesátníci, či benzíňáci a podobně. Navíc, dnes pozvolna přibývají i ti, kteří svobodně a beztrestně opouští lůno vlasti, aby poznali svět. Někteří se po pár letech zkušeností do lůna vrací a někteří ne. A to už se vůbec nezmiňuji o rozdílech generačních. Takže i ti, co žijeme různě po světě, jsme náležitě rozškatulkovaní a máme patřičné lajblíky.

Nejsme jako ostatní přivandrovalci různých etnických původů, kteří tíhnou k sobě a vytvářejí tak etnická ghetta. Díky těmto vznikly různě po světě městské čtvrti, nebo osady jako malá Itálie, Řecko či Vietnam nebo Čína. Nikde v posledních 100 letech nevzniklo malé Československo. Ano, ti co opouštěli staré, dobré Rakousko-Uhersko a „našeho“ mocnáře ve století devatenáctém ještě ano, jak o tom svědčí mnohá místa, třeba v US, nebo Jižní Americe. Ale ti co opouštěli kolébku po vzniku samostatného Československa už ne. Asi nastala nějaká mutace v genech a od té doby se navzájem nemůžeme ani cítit. Je nás ve světě překvapivé množství, prý kolem dvou milionů, ale jsme v hostitelské zemi rozlezlí jako rakovina. Jsme všude. Dokonce i tam, kde bychom krajana nikdy nečekali, jak mě jistě dají za pravdu ti, co se světem trochu toulali a měli při tom oči i srdce otevřené.

Jakmile se sejde víc krajanů než dva, tak se po kratším, či delším čase rozhádají. A to, prosím, dokonce i tehdy, když je spojuje společný zájem, víra, nebo názory. Příkladů je nespočetně. Ukažte mě jedinou organizaci, nebo spolek v celičkém světě, kde se členové nerozhádali. Dokonce i takové jako Sokol, SVU, nebo i nijak neorganizovaní a volně se sdružující trampové.

Stejné by se dalo říci o krajanském tisku. Ať už zaměřeným všeobecně jako Noviny, nebo Čechoaustralan, tak i zaměřeným zájmově, jako Sokolský věstník, nebo Kvart či Kamarád. A tak díky této specifické vlastnosti našeho etnika vychází po světě nespočetně tiskovin. Každá dle vydavatele ta správná, ba nejsprávnější. Nechci se tímto dotknout těchto vzácných nadšenců, kteří do této činnosti vkládají mnoho svého času, úsilí ba i financí, jen chci poukázat na to, že tato vyhraněnost názorů a tím i nesoudržnost a často hádavost vládne ve všech činnostech našeho etnika.

Tato naše specifická vlastnost není doménou pouze ve světě, ale platí i v zemích odkud pocházíme. Ostatně Československo už je také historie, že ano, a těch politických stran je neúrekom. Jak na Slovensku, tak i v Čechách na Moravě a ve Slezsku. Nyní jde o to, je-li tato naše vlastnost předností, nebo klatbou. Pluralita názorů a činností jistě na škodu není, ale z druhé ruky nesoudržnost není vhodným podhoubím ke vzniku silné země. Ani morálně, ani hospodářsky, ani politicky a ani vojensky. Apropo, vojensky, kdypak československá, potažmo česká armáda skutečně bojovala? Tuším, že švejkování nám jde lépe než boj.

Díky geografické poloze naší vlasti máme naše geny pěkně promíchány a tak nám inbríding, nebo degenerace jistě nehrozí. Pokud svět neovládnou vyznavači Islámu, tak to vypadá na to, že díky těmto vlastnostem buď jako národ vyhyneme, nebo se staneme prototypem nového světoobčana. Neměli bychom se nad sebou trochu zamyslet?

 

 

 

Aktualizováno: 11.6.2012 — 22:31

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Tak model pro slepičku na WWWčkovu zástěrku už by byl. Ještě ta kachňátka a ri může začít šít (rofl)

 1. No jo, ono ukažte mi spokojenýho obyvatele týhle země (původně jsem chtěla napsat spokojenýho Čecha, ale včas jsem se zarazila (chuckle) ). Na druhý straně… nezávisle na ambivalenci, už bylo hůř. A je to asi fakt na nás (handshake)

 2. Precetl jsem a premyslim. S tou emigraci je to pravda. Osmactyricatnici, jak jsem je poznal, se drzeli ( uz jich pravda moc neni)za elitu. Nevadi, ze po valce mnozi z nich prispeli k oklesteni demokracie (vylouceni nekterych politit. stran z voleb atd), ze se podileli na divokem odsunu.Ani jim neprislo, ze zakratko za odsunutyma prchali a hledali ochranu u porazeneho a nenavideneho nepritele. Nizsi slechta pak byli osmasedesatnici, ktere tenkrate zapadni Evropa pritisla vrele na svou hrud. My pozdejsi uz jsme meli podle nich hlavne ekonomicke duvody. To slýcham dodnes, jak jsem byl mazanej a sel vcas za lepsim.Proste vycuranek, co v 36 ti letech necha vsechno a vypocitave zacina s dvema detma od lžicky.
  Ale, to jen tak na okraj. Vracim se zpatky k te nasi rozhadanosti? Neni to zase nic tak zvlastniho, v cem jsme horsi, ci lepsi, nez jine narody.
  Ale v cem jsme opravdu kabrnaci!! To nase vecne vyvinovani se a obvinovani druhych.
  Trpeli jsme za Rakouska tak priserne, ze po jeho rozpadu jsme byli nejrozvinurtejsi zemi z celeho rozpadleho mocnarstvi.
  Vzdyt to byla hruza! Vemte si jen popravu 27 ceskych panu. Jeste ze je to uz davno za nami a po tech krizich pred radnici na Staromestkem namesti muzeme vesele rajtovat, cpat se spekackama a langosema.Skoda, ze ten spalek je jen tak naznacenej. Na maketu by si mohl clovek odlozit tacek se spekackem a horcici, vytahnout kapesnik a dojate se vysmrkat.
  Muze za to zajiste RU, ze nas nevychovavalo k republikanskym idealum a tak republika byla slepena podle toho. Touzebne vyhlizeny kral (Jecminek takovy dobrotivy) byl nahrazen tatickem Masarykem.Republika,(jinak vec verejna), ktera mela sdruzovat vsechny obcany na danem uzemi) si dala do ustavy preambuli“MY NAROD CESKOSLOVENSKY“ !
  Podivejte se na mapu, jak to dopadlo. Myslim na dnesni. Ale kdyz si vezmete tu z roku 1939, tak zjistite, ze si jsou velmi podobne.
  A zase jsme nemohli tenkrate nic delat. Branit se a nest nedozirne nasledky? To by se tak nekomu hodilo!
  Pak konecne prisel konec valky. Uz jsme se tesili, jak si budeme vladnout, ale ouha! Jalta nam to zase zhatila ! Ze o tom neexistuje zadny ( historiky uznany ) dokument? Nevadi tak to bylo a basta!Nekdy je nejlepsi pokusit se zachranit utekem dopredu.
  Vesele jsme si za nejsilnejsi stranu v roce 1946 zvolili komunisty!Odmitli Marschaluv plan.
  Ze jsme si pak nemohli zit svobodne? No preci komuniste udelali puc. Co prosim? Ze puc se dela zpravidla v noci, aby kdyz se lid probudi ostrouhal svobodymilou mrkvicku. Mozna jinde. U nas se radostne pucistum tleskalo, lidi bylo na Vaclavaku tolik, jako kdyz po atentatu na Heydricha se prisahala vernost risi.
  Na Startomestkym namesti jablko nepropadlo,jasot nad povedenym pucem nebral konce. Zpropadena Jalta !
  Vzdycinky nam to nekdo hatil a to jeste tak mazane, ze to z dalky vypadalo jako, ze jsme si to prali.
  A ted kdyz uz to zacinalo vypadat trochu k svetu, uz nam zasejz hazi klacky pod nohy EU.
  Nema to konce, je mi do place! Co nam Jiri zbyva, nez se trochu pohadat, kdo nam ublizoval nejvice !

  1. WWW, trefa na hlavičku! (hřebíčku), nějak podobně se na to dívám i sama, i když emigrant/exulant nejsem.
   Pokud jde o tu národní identitu, kdo by chtěl s jejím objasňováním, tj. s objasňováním toho, co pro nás tento pojem vlastně představuje, pomoct, tady je odkaz na dotazník, vypracovaný mj. časopisem Přítomnost a Lidovkami: http://www.facebook.com/ZemeCeskaDomovMuj?sk=app_127709503932081

   1. Tak jsem si to zkusila a zjistila jsem, že můj vztah k matičce zemi české je, jaksetohonemslušně, jo, ambivalentní. No není to pělkné slovo, ambivalentní? Tak hezky to zní, jako by člověk nebyl úplný pitomec, když se nemůže rozhodnout, jestli teda jo nebo ne nebo co. Ambivalentní. Jo.
    Líbí se mi zdejší lidi a jazyk, příroda a historie je hezká skoro všude, a nesnáším směr, kterým se to řítí.
    Antarktida, to je aspoň kontinent. 😀

  2. Milý www, Tvůj příspěvek (stejně jako Georgův článek) vlastně navázal na to, o čem jsem psala v poslední 105. Nejsou to veselé úvahy, ale měli bychom vědět, kdo jsme a kam jdeme. (nod)
   Jsem moc ráda, že jsi dnes napsal, jak jsi napsal. Včera se nám na Zvířetník vrátila ta rozvernější půlka www, a dnes ta půlka kritičtější. Vítej zpátky, Dvojité trojité milené. 🙂 Moc jsi mi tu chyběl.

 3. Myslím, že se hádají všichní národové. Vždyť kolikrát v Italii nemohli složit vládu, jinde se to fackuje v parlamentech, nezadají si ani s boxerským ringem, někteří. Co člověk to jiný názor, na všechno.Hádáme se i doma a to v celém světě,uaž na světlé výjimky, ty bych tedy chtěla vidět. Někde spolu nemluví sourozenci, někde švagrové, někde děti s rodiči a opačně a je to napříč světem.Ne všude se pořád jen objímají. Dočetla jsem Niccola Machiavelliho, jeho Úvahy o vládnutí a o vojenství
  ( bylo ve slevě, hi,hi)Z knihy je vidno, že se lidská podstata příliš nemění. Je to boj o moc ,jak ve vztazích, tak skupinách i národech a je to všude na světě.
  Takže bych jen řekla slovy básníka.
  Vzhůru již hlavu národe, k nebi své zvedni oči, jsou tam i malé hvězdičky kol nichž se velké točí.
  Kolik času nám daly všechny ty slavné velmoci kolem nás na zvednutí hlavy a kolikrát nás srazily na zem,kolikrát už nás zradily,kdo jiný by to vydržel než my tady. Já říkám, že když můžeme klidně někomu v hádce vnucovat svůj názor a nic se nám nestane, jsme svobodni. (wave)

 4. já se cítím být Češkou a jsem na to docela hrdá.
  I když, musím přiznat, mám v sobě kapku ruské krve.

  Hezky se usaďte, já vám povím, jak to bylo.
  To bylo tak,můj pradědeček z maminčiny strany byl za 1. světové legionář v Rusku. V jedné vesnici se zamiloval do 17 leté ruské dívčiny. Rodiče byli proti, tak dívčina s pradědou utekla do Čech. Pravda v té době měla už pod srdcem plod jejich společné lásky. Zajímavé bylo, že se nikdy se svou ruskou rodinou už neviděla. Ani je nekontaktovala.
  Já si na ní pamatuji z dětství. Vždy mě objala, že jsem nemohla ani dýchat. A nenaučila se nikdy pořádně česky. Měla přízvuk.

  Z otcovy strany rod pochází z Plzeňska a Budějovicka.

  Ale jen sám Bůh ví, co je v mých genech namícháno.

  Míša

 5. U Chicaga jsou dve mesta – Berwyn a Cicero, kde byla velika ceskoslovenska komunita. Pamatuju si to zkraje 80. let, od te doby jsem tam uz nebyla. V tommalem okruhu clovek snad ani nepotreboval mluvit anglicky. Bylo to takove svym zpusobem dojemne, a daly se koupit kolace, knedliky a podobne. Ale na ziti by to tam pro mne nebylo. Vetsina tech lidi ani nezajela do Chicaga -primestskym vlakem za chvili, a prislo mi to takove jednotvarne umorne, jakoby ani v Americe nebyli.

 6. Já si myslím, že se hádají všechny národy. Liší se jen předmět sporu. Národnostní míchanci má v sobě skoro každý Evropan, Evropou se přehnala spousta válek a jiných tažení a pochybuji, že po nich zbyla jen zpostošená pole. Já si tady na Moravě nijak nepatřičně nepřipadám a to vím, že v nejbližších čtyřech generacích zpět mám Švéda, Španěla, Rusa a Poláka, kromě těch zdejších, že ano. A hádavá jsem jen tak průměrně, řekla bych 🙂

 7. Chtěla jsem se po vzoru YGY přihlásit coby hrdá dcera praotce Sudeta, ale je to příliš hořký vtip.
  Jeden kořínek mám na Českomoravské vrchovině a druhý na České Sibiři, údajně tuze hluboký, přesto mám celý život pocit vykořenění.
  Moje děti pak v sobě mají navíc krev slovenskou i maďarskou, přesto u nich ten pocit nezakotvenosti nevidím. naštěstí.
  Georgi, možná právě ono zmiňované promíchání genů způsobuje naši rozpolcenost a hádavost. Eh, občas se nedomluvíme ani sami se sebou, natož pak s ostatními. (wasntme) (chuckle)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Kdo je tady v kotlince čistý Čech nebo Moravan? Tolik válek tu prošlo, Francouzi, Švédové, Němci, menšiny – polská, maďarská, rusínská, o Slovácích nemluvě, Italové po Bílé hoře, no prostě dohodnout se není snadné, ale jak George podotkl, aspoň nehrozí degenerace.
   Navštívila našeho kamaráda, zde žijícího Američana, jeho též americká dívka, příjmením Buchta. Po provedeném rozboru zjistili jsme, že je daleko víc Češkou než můj syn, který má mé švédsko, italsko, německé kořeny ještě vylepšeny chorvatskou babičkou. 😀

 8. Jiří Jiří Jiří – takže to, že se mezi sebou dohadujeme až hádáme, je česko-moravsko-slezko-slovenské špecifikum? V žádném jiném národu to není? A Čech Čechovi, Moravanu, Slezanu a Slováku není již bratrem? Ajajaj – je to smutné.

  Je docela možné, že jako národy nakonec zanikneme – vždyť mnozí se už necítí být Čechy, Moravavy, …., ale Evropany (shake) . Nakonec asi asimilujeme ;( . Snad se té doby nedožiju – ještě stále se cítím jako hrdá dcera praotce Moravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN