105×148: God Save the Queen

Asi by mi ta sláva dočista utekla, kdyby mě na ni neupozornila kamarádka. Díky ní jsem si zapnula televizi a podívala se, jak královna Alžběta II. pluje po Temži a na vodě i na březích ji doprovázejí davy lidí.

 

 

Díky kamarádce jsem si na internetu vyhledala další podrobnosti, vztahující se k oslavě 60. výročí vlády této panovnice. V jedné související diskusi jsem narazila na příspěvek, který kritizoval náklady spojené s oslavami i monarchii jako takovou. V příkrém kontrastu s tím byla slova mé kamarádky, která o královně i celém průběhu slavností mluvila s hlubokým zaujetím a úctou.

Pohled kamarádky je mi blízký, vždyť já jsem vlastně zakuklená monarchistka, i když jsem monarchisty nikdy nevolila z obavy, že by můj hlas nakonec alespoň zčásti dostali komunisté. Obávám se rovněž, že u nás není restaurace monarchie doopravdy možná, a to z mnoha důvodů. Hlavním důvodem je asi právě to, proč mi monarchie chybí, tedy kontinuita, která je u nás už dávno přerušena. Vždyť který to byl naposled panovník, kterého jsme přijímali jako krále skutečně českého, a ne vnímali jako krále českého pouze titulem?

Myslím si, že je velká škoda, když nemáme někoho, kdo trvá a stojí nad momentální politickou garniturou a všemi skandály, které ji provázejí. Dokonce si troufnu tvrdit, že nám taková osobnost chybí, vzpomeňme jen na obecnou oblibu a úctu, které se těšil T.G.M. i Václav Havel v prvních letech svého prezidentování a po své smrti. Lidé asi potřebují někoho, kdo ztělesňuje tradici a nadčasové trvání.

Koukala jsem v televizi na průvody a slavnostně oblečené lidi, kteří se radovali, že mají už desítky let takovou královnu, a přistihla se, že jim závidím. Protože já nevím, za koho bych mohla prosit Bože, chraň královnu či Bože, chraň krále.

Doufám ale, že se někoho takového ještě dočkám. A že ten někdo bude mít alespoň část noblesy a smyslu pro humor jako dáma, pro kterou byla kdysi dávno složena i tato píseň:

 

http://www.youtube.com/watch?v=TSlzhG1I0Wk&feature=related

 

 

Aktualizováno: 7.6.2012 — 07:22

87 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Len som sem teraz nakukla-pretože sa balím.Z toho chudobného Slovenska odnášam všetko možné/hlavne zeleninu,ovocie a klobásky mojim Moravákom.Nevedela som,že viete o mojich narodkách,dakujem,dakujem za prianičká a Jovovým za kytičku.rano,raníčko vstanem,.šatečky mám pobalené a vyrazím.NJo a potóm…Veľmi sa na Vás všetky teším a ešte raz ďakujem,potešilo ma to.A k stopäťke:ja som si naivne myslela,že pri tom pohybe v Europe pred 20 rokmi znovu vznikne niečo ako Habsburská monarchia/s kamaratmi sme jej aj vymysleli názov:Stredoeuropska monarchia/a bola by to aj kontinuita aj morálna bašta./bašta je krásne slovo/Miesto toho máme poslancov a ministrov pôvodným povolaním cukrár,dídžej,mašínfíra,sanitár z patologie a podobných exotov a ak tu bude kontinuita,tak poteš Pan Boh.Čo sa deje?nechce mi to prejsť.

 2. Ja jsem taky v nedeli na nabrezi Temze mavala. Myslim, ze je to velka skoda, ze uz nemame ceskeho krale, ale zpatky se jit neda, jenom se trochu bojim, ze se tady v anglii bojovnikum za zruseni kralovske rodiny povede to prosadit.

  1. Víš, že jsem si na Tebe vzpomněla, milá fallen dragonkin? (inlove) Jestli tam jsi, jestli tam je zástupce Zvířetníků. Jsem ráda, že ano. (h)

   1. jo jo, zvířetníky jsem zastupovala, jenom až do večera jsem tam nemohla stát, takovou výdrž jako královna nemám. jsem teda zástupce s omezenou vydrží.

    1. Jsi skvělá! 🙂 A protože nejsi králova, nemusíš vydržet tolik jako ona. (wasntme) (chuckle)

 3. Tady Bůh chrání královnu a já tu nejsem, to nepla. 😀
  Jsem skrytej monarchista. Kvůli tomu, co tu psali i ostatní: kvůli kontinuitě. Kvůli tomu, že člověk od malička vychovávanej tak, aby se za něj země nemusela stydět, je podle mě lepší reprezentant. A v neposlední řadě proto, že Britům Alžbětu sprostě závidím. 🙂
  Bývala tady aspoň kontinuita inteligence, jenže to šlo úspěšně do kytek se všema těma školníma reformama a přibližováním Evropě. Než bychom doháněli Evropu v tom, v čem byli lepší oni, povrtáme si na horší úroveň to, v čem jsme lepší my. To mě tak sejří… (envy)
  Jakkeli, Zana mi zadala vlkomákovou mandalu – a ty je teďka tak báječně vyfotíš! Jů! Hlavně ta cesta.
  A Verence k narozkám dám zejtra to, že si bude moct svoji mandalu vybrat ze dvou podobných.
  Jestli tu druhou stihnu. 🙂

 4. Milá zano, terro san, Apino a všichni další, děkuju. (f) Ano, vzory, závazky, povinnosti, to jsem měla na mysli. Alžběta II. je pro mě symbolem těchto dnes ne příliš populárních zásad.
  zana to shrnula moc hezky; nechybí mi královna, ale něco, k čemu se dá trošičku vzhlížet, něco, čeho bych se mohla snažit dosáhnout. Jo, to je ono. Amen.

 5. Milá Vave, tohle je složitý téma… Vidím v tom hlavně tu touhu najít něco, k čemu by člověk mohl tak trošičku vzhlížet, něco, čeho by se snažil taky dosáhnout. Vzorů je málo. Nezbývá než se snažit 🙂 .

 6. Muj prastryc Jan Stafl („s“ s hackem) byl vlastenec monarchista uz za R-U pred prvni valkou a samozrejme behem ni. Byl na carskem dvore coby zmocnenec ceskych monarchistu. Kdysi jsem se ho ptala, koho meli na mysli za krale. Rikal, ze to bylo slozite a ze se o tom mezi sebou dost hadali, ale vetsina mela na mysli nejakeho Romanovce – aby to byl teda ten Slovan. Tak vam lidi nevim…

 7. Řečeno rovnou – nejsem monarchista. Ale mám takovou teorii, kterou ta Británie mimoděk potvrzuje. Ono se za monarchií – různých – říkalo a také většinou dodržovalo, že urozenost zavazuje. A když byli ten závazek ochotni a schopni přijmou urozenci, bylo i snazší lidu obecnému přijímat závazky na své úrovni – cechovní, obchodnické, akademické, dosaďte, co libo. A tak si myslím, že když dostatečný počet lidí v této zemi přijme fakt, že má nejen práva, ale i povinnosti, a začne se podle toho chovat, bude daleko snazší říkat ne třeba God save the Queen, ale něco na způsob God Ble ss America… No, vždyť jsem říkala, že nejsem monarchista… 🙂

 8. Děkuju vám za příspěvky a zamyšlení.
  Tohle jsou věci, které se špatně formulují. Tvrdí se, že máme problém se státností a třeba zrovna panovník sice sám o sobě ten pocit nevytvoří, ale je jeho symbolem.
  Vím dobře, že monarchie u nás už není možná, to přetržení kontinuity je příliš dávné. Ale myslím si, že tu hrozně moc chybí vědomí trvání. Tady se každej gauner chová ve stylu „po mně potopa“, chybí tu vzor něčeho, co trvá desetiletí, staletí. Ať už je to královská rodina nebo živnostník. I za jednotlivého krále se lze stydět, ale asi si to dnes už nikdo moc nedovolí k tomu zavdat příčinu, právě kvůli té tradici a odpovědnosti. A to je právě to důležité, že jak dobrý král, tak dobrý zelinář vytváří normu.
  Vlastně netoužím výslovně po monarchovi, ale po někom, kdo bude dlouhodobým garantem normy pro slušné a poctivé jednání.

  1. Vzor toho, co trvá desetiletí a víc, máme. Jsou to vinohrady a vinaři. Obvykle se vinohrady v rodině dědí a dělat horší víno, než stařeček, by byla ostuda. Někteří víno dělat přestali, ale tam, kde se dělá stále, je ta kontinuita velmi živá.

   1. Jé Matyldo – to más tedy pravdu. Být lepsí nez starecek – to se porád nosí. Jestli my, potomci starých vinaru, nejsme vlastne slechtici.

    Totiz – já jsem hrdá na víno, které delal muj tatka – a kdybych byla kluk, urcite bych chtela delat víno jeste lepsí. Aby nekdo nerekl, ze mistr Pepa víno umel, ale ti dedici … bohuzel, nase rodová vetev tatkou vymre po meci a není uz nikdo, kdo by se k vinarení vrátil. Holt nás postihl osud mnohých slechtických rodin (nod) .

    Takze ne Boze chran královnu, ale Svatý Urbane, chran nase vinohrady – v tech je nase kontinuita, nase sepetí s minulostí, duch mojeho starecka a pot mých rodicú.

    Já vím, ze jsi to zrovna takto nemyslela, milá Vave. Ani nechci zlehcovat tvou stopetku. Ale – sakrabrok – já teda nikdy nebudu volat „God Save the Queen“. Hlavne proto, ze já, coby Ceska a Moravacka k tomu, bych nikdy na svou královnu nekricela anglicky.

    1. Milá YGO (inlove) , vůbec nic nezlehčuješ, naopak! „Svatý Urbane, chraň naše vinohrady“, to je přece to ono. Napsala jsi to krásně a musím přiznat, že mě to dojalo.

    2. schrouplo mi to příspěvek, byl docela dlouhý… tak podruhé stručně: 100% souhlas a máte být na co hrdí 🙂 ale pročpak by vinařská tradice musela odejít , až jednou taťka nebude vinařit,hmm?? podívej na Blanku Ďurinovou 🙂 přece se vinohrady a víno nedědí jen po meči? a kdyby přece, pořád je tu šance někoho adoptovat nezrušitelným osvojením = vinným proutkem omotat, k vinohradu přichytit!

 9. No jo, no jo, monarchie… jenže! královna a skutečná vláda nad královstvím, to je od sebe na hony – pardon, na míle a yardy vzdáleno.
  Srovnání královny či krále a prezidenta reubliky? No prezident má nějaké ty pravomocem narozdíl od královny UK.
  Takže královna Alžběta je symbol kontinuity, to ano.
  To tu nemamo…jak říká ten kníráč v tej reklamě…

  1. Ona i ta královna podepisuje zákony, uděluje vyznamenání, jmenuje předsedu vlády, má funkci v armádě a v anglikánské církvi. Těch rozdílů tam moc nebude, řekla bych. A ten cirkus kolem platí daňoví poplatníci královně stejně jako my prezidentovi, a taky v tom moc rozdílů nebude. Královna je přes všechny své chyby důstojná osoba s vychováním, které si lidé váží, ale klidně se do ní strefují ve vtipech a stěžují si na ni, jako my na prezidenta. Jen u ní mám jaksi pocit, že je důstojnějším reprezentatntem svého lidu a není trapná.

  2. Dovoluji si nesouhlasit, Její Veličenstvo má mnohé pravomoci o kterých se presidentovi ani nesní. Podle dosud platného práva může vjíždět do katedrály na koni, kdykoliv prodat královské loďstvo za účelem úhrady královských dluhů a kdykoliv o své vůli vyhlásit Francii válku za účelem znovudobytí Bretaně.
   Ale pěkná je i formulace doživotního trestu ve VB. Ten trest je formulován jako „Tak dlouho, jak se Jejímu (Jeho) Veličenstvu zlíbí“ Líbí se mi tam přímo predikovaná možnost amnestie či milosti Jejího Veličenstva.

   1. No vida, ale to chudáček náš králíček už dávno nemá. 🙁 Ba ani nemá právo říci svůj vlastní názor. Už vyvolal několikrát bouři odporu když se vyjádřil. On vlastně není svéprávný. 🙁 (chuckle)

   2. Britská královna může kdykoli prodat královské loďstvo… Tak to my jsme jinší kabrňáci, my jsme pana Koženého nechali naši Čs. námořní plavbu jednoduše rozprodat a peníze zašmelit – kam, to ví jen on. Kdyby to šlo alespoň na státní dluhy… Kdybych pokračovala, tak se dostanu jedině k naší politice.

    Je pravda, že nám tady chybí kontinuita (a netvrdím, že musí být zrovna královská nebo císařská) a společně s ní slušnost, vědomí si svých závazků vůči minulým i budoucím generacím. Ta díra je strašně veliká a bude ještě hodně dlouho trvat, než ji alespoň trochu zalátáme.

 10. Ještě konkrétně k té plavbě. Trvala čtyři hodiny, pršelo, foukalo a královna a její muž celou tu dobu STÁLI vedle věru přepychových křesel, pro ně připravených.
  Stáli, a to je jim bezmála dvěstě let dohromady, protože to zase byla jejich úcta takto projevená jejich lidem.
  Takovouhle panovnici bych oslavovala taky a ráda.
  Jinak vše NEJ (rose1) všem dnešním oslavencům.

 11. Ňjááá, ňjááá říkám smalandským (nad prvním „a“ kroužek) dialektem. Ono toho vlastně moc není proč bychom si královských rodů měli považovat. Švédská královská rodina se držela dost dlouho ale taky se nakonec proflákli všelijakými skandály. Jediná koho si cením je princezna Viktoria, zažila si své ale zůstala opravdová a nechová se jako vycvičený panák. V Anglii zvlášť se toho hodně zametalo pod koberec. Chudák Diana. Mladá, zdravá vlastně ji nikdy rodina nepřijala, byla tam jen na plemeno jako kobylka v královské stáji.
  Ona je zřejmě nouze o moudré panovníky ať už královské a nebo zvolené. A toho mála moudrých si lid stejně neváží protože jejich moudrost nikdy nezaznamená a nepochopí. Ti zvolení nás stojí taky spoustu peněz, ale mají pravomoc kterou královští členové už dávno ztratili. Že tu pravomoc zneužívají je jiná věc. Mýlili jsme se holt ve volbě.

  Bylo by krásné moci k někomu vzhlížet, mít pocit že někdo drží ruku nade mnou a i nad tebou, zkrátka nade všemi. Mít ten pocit jistoty z něčeho co nepomíjí. Ale když ono všechno začíná a končí, tedy se vyvíjí. A stagnace je ze všeho nejhorší. Tak kde sakra tu stabilitu vzít? (think)

 12. Když byla kamarádka poprvé v Maroku, hrozně se jí líbilo, že v každém krámku, v podstatě na každém rohu, visí králův portrét. Že prý je hezké, jak mají lidé krále rádi, že na té monarchii něco je. Pak se dozvěděla, že jde o zákonem danou povinnost 😀 .
  Taky jsou tam dost často vidět takovéhle nápisy:
  http://pics.livejournal.com/erendise/pic/0000bkd0/
  Alláh, al-watan, al-malik – tj. Bůh, vlast, král. Protože ale arabské písmo nepíše krátké samohlásky, lze to poslední slovo číst i malak – anděl, či mulk – majetek 🙂
  Já si říkám, zda lidé skutečně touží po monarchii, nebo spíš po iluzích?, které si s ní spojují. Po stabilitě, někom, ke komu by mohli vzhlížet. Byl zmíněn TGM, jako osobnost, která se těšila obecné oblibě a úctě. To není tak docela pravda, TGM měl za svého života přemnoho kritiků. Teď je ale přes sedmdesát let po smrti a tak ho můžeme pamatovat především jako člověka s rozhodujícím podílem na vzniku ČSR. Za dalších sedmdesát let bude Václav Havel především tím, kdo měl velký podíl na pádu komunismu. Na cizí monarchy možná koukáme s úctou, protože vzdálenost místní někdy dělá to samé jako vzdálenost časová. Vidíme výhody, zapomínáme nevýhody.
  Nepotřebuji si říkat „God save the queen/king.“ Stačí mi „Ať mír dál zůstává s touto krajinou.“

 13. Nebudu teď zkoumat zda je lepší republika, osvícenský absolutismus nebo konstituční oligarchie. Jen bych souhlasil s jakkelem že nastolit království už znovu nelze. Po přervání kontinuity Přemyslovců vraždou Václava III. (a to vůbec nebyl neschopnej mladej cápek, jak se o něm mnohde píše) bylo moc pokusů nastartovat to znovu a žádný nevyšel, některé vypadaly hodně nadějně aby se nakonec rozsypaly jak obři s hliněnýma nohama.

  1. Milý Pů, zdravím a držse. Držím všechny pěsti, i ty kočičí.
   Ona ta kontinuita Přemyslovců nám ale také dala zabrat. Byla období, kdy se mezi sebou příbuzní hrdlili tak, že to české knížectví málem zahynulo na příbuzenskou nenávist. Oni to tak měli vlastně od začátku. Ne v každé rodině bratříček zabije bratra (i když to známe už od Kaina a Abela), snacha nechá zardousit tchýni, jiného nejdříve oslepí, vykastrují a nakonec stejně probodnou kůlem. Jednou to všechno zachrání selka, přičemž její manžílek je vlastně bigamista, protože už ženatý dávno je s jinou. Pět bratrů se rve tak, že málem nechají vyhynout celý rod, který přežije jen náhodou. Vlastně až ten Přemysl Otakar I. tomu dal tu správnou fazónu, a i ten si to musel na brášcích dost perně vybojovat.
   A to nepočítám takové vedlejší efekty, jako je třeba vyvraždění Slavníkovců a Vršovců, to koneckonců nebyla rodina.

   1. Ona ta historie národů bude podobná, ale podaná takhle ve zkratce, je to hnus fialovej, velebnosti (puke)Ale jako procházka naší historií, dost vystižné (handshake)
    Lepší si představovat, krále ,královničky, princátka a princezničky, pážátka (rofl) (rofl) (rofl)

    Co jéééé? Ahááá 8+3 není 12 ?

   2. Tak začátky nikdy nejsou snadný, to je jasný. 🙂 On ten slepý kastrát probodený kůlem je dost extrém i na tehdejší nikterak ohleduplnou dobu, byl jen jeden. Ale je fakt že vraždy a věznění bylo mezi těmi hašteřivci dlouho v kurzu. Císařům z toho šla hlava kolem dokola když u nich na sebe vzájemně žalovali aby se nakonec proti nim všichni spojili, atd. Holt i krev bývala jedním ze stavebních kamenů fungujících dynastií. Nevěřím že u jiných významných evropských panovnických rodů to bylo jiné, že si dávali přednost a trůny si vzájemně nutili. Chtěl jsem jen říct že na první pokus se to u nás povedlo (dá se to myslím říct, Přemyslovci vládli dlouho a museli je odpravit když se jich chtěli zbavit). Další pokusy nevyšly a já bych se do nich už nepouštěl, bojím se že máme jen zkreslené iluze o tom co by monarchie mohla přinést.

    1. Jsem ráda, že se ozýváš, milý Pů. (inlove)
     O Přemyslovcích jsme spolu svého času mluvili, je škoda, že je to období našich dějin nespravedlivě pozapomenuté. Pořád ještě si myslím, že seriál „Přemyslovci“ by mohl být nejméně stejně zajímavý jako „Stuartovci“. Škoda jen, že ho nikdo nenatočí.

     1. Mohl. Divák by tam našel všechno. Složitou politiku, složité osudy, krásné kostýmy, lásku i nenávist, velkolepé bitvy vítězné i prohrané…ale něco takového není možné. Přemyslovci nebyli dynastie na pár sezón. Takový seriál by musel mít tak obrovský záběr že u nás není instituce která by ho ufinancovala ani z jedné desetiny. Navíc si nejsem jistý že by se u nás našlo dost lidí které by zajímalo se na to dívat. Takových je nás málo, Vave…

      1. A třeba není, milý Pů. Jen se vrtáme v těch dějepravných knihách sami a potichu. (wave)

    2. Ano, vynechala jsem to věčné žalování u císařů a nechávání si své výsostné území dávat jako císařské léno, což se později zneužívalo a ještě po staletích to demagogicky zneužili nacisté.

 14. Včera v TV, tuším v Ta naše povaha česká , bylo o Mělníku a Lobkowitzovi..no,to by Bětka zaplakala ;(

 15. No u nás to měli monarchové vždycky těžké. Ještě tak do husitů tu nějaká úcta byla. le pak přišly husitské války, pak se to na trůně střídalo, pak přišla Bílá hora a šlechta byla zdecimována. A vzpurný český člověk zůstal vždy plebejcem.
  To, že nemáme dynastii by nevadilo. Norové si krále také zvolili a ani švédský král není zrovna z historické švédské větve, ale po Napoleonově generálovi Bernadottovi. A nevadí jim to. I když si myslím, že ten vztah ke šlechtě a monarchii je u nás ambivalentní. Na jedné straně obdiv a touha po obnově a na druhé obavy, aby se nám tu ta šlechta moc neroztahovala. Prostě Čech je rovnostář a těch pár století výchovy chybí. Snáz se obdivuje TGM „člověk z lidu“.
  Já bych pro monarchii hlasovala, ale ne pro monarchisty.

 16. Nechci polemizovat zda monarchie či demokracie či jiný státní útvar. Ale byla jsem nedávno v Anglii a královna či královská rodina je všude. Na mincích, pohlednicích, suvenýrech. V Museu voskových figur se stojí zvláštní fronta na vyfocení s královskou rodinou.
  Vrcholného představitele našeho státu lze vidět maximálně jako pokladničku ,případně loupežné video s tužkou.
  To mi teda dost vadí (wait)

  1. Všechno nej a nejlepší verenko a dnes jen samé dobré zprávy (rose1) (rose1) (rose1)

  2. Milá Verenko – krásný narozeninový den, hodně zdraví, štěstí a spokojenosti (f) (inlove) a zítra si připijeme in natura – činčin (d)

  3. Milá verenko (inlove) , přeju Ti všechno nejlepší k narozeninám, hlavně hodně zdraví a ať máš nadále ten krásný humor s nadhledem a moudrost, o kterou se s námi dělíš.
   (sun) (f) (d) (^) (music) (f) (sun)
   Přistihla jsem se, že zase závidím, tentokrát účastníkům Brnění. (nod) Nakonec ze mě bude na stará kolena závistivá baba, chjo. (blush)

  4. Verenko, krásné narozeniny (rose1) a alespoň jedno splněné tajné přání…přeje terrosmečka.

  5. Mila Verenko: vsechno naj, naj, naj k narozeninam. A jeste navrch nezlobive pacienty na nocnich smenach. (rose1) (d) (^)

 17. Hlásím se mezi kryptomonarchisty. Ono to vědomí, že budu vládnout dlouho a musím to předat dětem trochu svazuje. Na jednu stranu to vypadá, že je člověk neodvolatelný a může si dělat co chce, ale na druhou tam je právě to vědomí, že moji předci to tu budovali a já to přece nezkazím. Asi jde o to, kdo má jakou povahu a co z toho si vybere. Jenže tady už to prostě nejde, není, kde toho monarchu vzít. Ale nějakého prezidenta, za kterého bych se nestyděla, to bychom snad najít mohli, ne?

  1. Za každého prezidenta se někdo stydí. Já se styděl celou dobu za „já nikdy nechtěl být prezidentem“ Havla. A absence úcty k úřadu i budově projevovaná ze začátku byla jen velmi malou částí důvodů. Tomu taky chybělo pár století výchovy.

   1. Jak jsem porozuměla až za čas Olze,která řekla – a je to v prdeli,ono se mu to začne líbit. Ta věděla,o čem mluví….

 18. Ach ano, Vave, taky jsem monarchistka a taky jsem je, ač s lítostí, nikdy nevolila. To minulé století zamávalo se všemi hodnotami a často myslím na rodiče a prarodiče, kteří v něm prožili celý život.
  Mrzí mě, že nemám za koho prosit Boha, mrzí mě, že si nemůžu říkat: „Right or wrong, my country“. Zatím to opravdu nemůžu. Ale třeba se toho ještě dožiju, musím doufat.

  1. Re: mrzí mě, že si nemůžu říkat: „Right or wrong, my country“.

   Promiňte, ale tohle opravdu můžete.

   1. Dovolím si souhlasit a jsem ráda, že tě tu vidím, Pů (hug) . Zkouším si říkat takovou místní variantu na God Bless America… Věřím, že čím víc lidí to zkusí, tím méně bude těch, kdo se lidi v téhle zemi budou snažit přesvědčit o jejich nedostatečnoti a malosti. Nebo jich možná bude pořád stejně, ale míň lidí jim bude věřit.
    Drž se dál, člověče.
    Protože Kde domov můj vůbec neznamená, že bychom nevěděli, kde jsme doma. Naopak.

    1. Promiň, Pů, ty dva poslední odstavce měly být v opačném pořadí… ale ty si to určitě přeskládáš. Dík.

 19. Njn – kder vzít a nekrást? Jak říkávala hraběnka z Kratihájů: „Pár století výchovy mu vždycky bude chybět.“
  😀

  1. Pravdu díš, Rputi. Jenže ona by se noblesa jakožto důsledek pár století výchovy byla možná dala přetáhnout přes 1.válku a republiku, ale kombinace 2. světové a toho, co tu následovalo, byla, obávám se, dost vražedná. Rodiče vzpomínali s děsem v oku, jak bylo v 50. letech žádoucí chodit do Národního takřka v montérkách…

 20. přesně tak.
  Také bych si přála mít královnu nebo krále, kterých bychom si mohli vážit.
  Mám kamarádku provdanou do Norska a tam si také váží svých královských panovníků.

  Míša

 21. Ygo, Yvetko, všechno ale všecinko nej,radost a pohodu k svátku (h) (f) (^) (d) (coffee) (rose1)
  To i všem dalším Ivetkám, jestli tady nějaké jsou (f)

  1. Ano, ano ,všem Ivetkám přeji krásný den i dny následující a hodně (sun) (sun) (sun)

  2. Přidám se ke gratulaci Ivetám i Yvetám, hezký den a spoustu květin (rose1) (rose1) (rose1) ,komu kytí nepořádkem světa nedojde na stůl potěšte se úžasnýma jakkelovýma mákama, kopretinama i heřmánkem, v jeho pojetí i ty mšice vypadají pohádkově

   OT: zhušťuji příspěvek neb je mi složité přispívání sem, Dede se snaží a s problémem se zlobí, ale systém mě moc nechce, než najdu nějaké řešení najdete mě krafat na hadech, rajčeti a tak různě (lednice otvírejte pomalu 😛 )

  3. Milá YGO (inlove) , přeju Ti všechno nejlepší k svátku.
   (h) (f) (sun) (music) (d) (^) (sun)
   (Teda, nejdřív jsem myslela, že to je mystifikace, protože jsem měla jinak otočený kalendář a podle něj by ses jmenovala Čeněk. (chuckle) (blush) )

   1. No – a taky bych se mohla jmenovat Slavoj (chuckle) – a všem vám děkuju, kdož jste si na mne vzpomněli – i já na vás myslím a s každým si virtuálně připíjím marhulovicí – se divím, že ještě neležím pod stolem (rofl)

    1. Možná i virtuálně ležíš – radši se mrkni, ať na sebe nešlápneš. (wasntme) (chuckle) (rofl)

    2. YGO, nebude vadit, když si s tebou připiju nealkoholickým pivem? (beer) Já z dopuštění doktorů ještě asi tak měsíc nic silnějšího nesmím – škoda té merunkovice, tu já ráda… Hezky si užij sváteční den.

 22. Vlastně s tebou, Vave, souhlasím. Bylo by mi hezké mít monarchu, který se umí chovat, nedělá ostudu a lidi si ho váží. K tomu musí být člověk vychován, takového nelze zvolit. A ta návaznost tu není. A pokud jde o náklady, tak i my máme různé instituce, které nás stojí spoustu peněz, stejně si jich nevážíme a navíc se na ně ani nedá tak pěkně koukat, takže já bych měla radši toho monarchu 🙂

 23. Dneska jsem úplně první? A to je už skoro 8 hodin (wasntme) .
  Myslím, že restaurace monarchie není možná nikde, kde je to přerušeno. Ani Napoleonovi se to v podstatě nepovedlo.
  Ale je to tak dobře. Představ si, že místo člověka typu Alžběty by se na trůn dostal člověk … (dosaď si libovolného s opačnými vlastnostmi, příkladů máme dost). Takže je vlastně dobře, že naši reprezentanti jsou jen dočasní na 4 až 5 let 🙂 .
  A jedno OT.
  V pondělí k večeru, sice pod mrakem, ale přece jsem vyfotil krásně barevné příkopy kolem cesty k naší vísce. Bude to tak jen pár dnů, než to odkvete, tak se koukněte sem:
  http://jakkel.rajce.idnes.cz/Barevna_cesta

  1. Depa nejsi první (shake) já byla nejprvnější, jsem škemrala už za ranního rozbřesku, že chííí novej článeček. A hlele už je tady (happy)

  2. Krása, jakkeli. Vlčí máky, spolu s kopretinami a chrpami jsou moje nejoblíbenější kytky. Kam se hrabou umně vázané kytice s exotickými květy na luční kytičku od vnučky.

   1. Moc krásné fotky. Já dávala kytičky z lučního kvítí mojí mamince. Jenže už je nějak není kde trhat. Všude buď vysekáno, nebo naopak plevel, který moc rásy nenadělá (kopřivy, bršlice a pod.). A přivézt takovou kytici odněkud zdaleka nejde, nepřežije cestu. Je to taková prchavá krása a je dobře, že pořád ještě jsou místa, kde je jí na celé náruče kytic.

  3. proč mi to sežralo příspěvek,že jakkel má i fotku do soutěže-Zvíře v pohybu? (Ty mšice na tom stonku-to je ona) (chuckle)

  4. Krásné fotky, obzvláště č. 4 (čerstvě rozvinutý květ s poupětem). Lze Vaše fotky někde koupit?

   1. No, zatím se fotkama neživím, jsem stejně jako i ostatní tady pouhý amatér 🙂 . Ale z těch, co zveřejňuji na rajčeti, nebo na http://zviretnik.jakkel.cz jsem ochoten poskytnout data v tištitelném rozlišení. Mail na mne je na uvedené adrese nebo přes hadopasi (e)
    A děkuji za uznání. (bow)

  5. Jakkel: krasne fotky. Vlci maky mi tez pripominaji leto a zne – vuni obili. Asi proto, ze rostly na kraji pole.

   1. Nevedzie, kúkol, vlcie maky … tak to si pamatuju z jedné básne P.O.Hviezdoslava, kterou jsme meli v cítance 9. rocníku. Moc se mi líbila, ale na mnoho víc si z ní nevzpomenu a na netu jsem ji nenasla. Ale zkusím se zítra zeptat Verenky … ráda bych si ji precetla celou.

    1. a jeste … mier privane sa zhora zdola, ihlickou kazdá perla krás odvisne, ak by hviezdou bola … to si ríkám, kdyz vidím rosu. NUTNE TU BÁSNICKU POTREBUJU!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN