ROZCESTNÍK: Přes lesy a srázy, ke středověkému Novému Hradu

Těsně za městem Blanskem se řeka Svitava prodírá mezi strmými, vysokými, zalesněnými srázy, k městečku Adamovu a posléze k Brnu. Ty strmé kopce, porostlé nádhernými lesy, vypadajícími jako neklidná hladina zeleného moře, ty byly naším cílem jednoho květnového dne.

 

 

Nu, vlastně hlavním cílem naší trojice – Eviko, Waiki a já, byla zřícenina Nového Hradu u Adamova. Známé výletní místo Brňanů, hrádek vybudovaný k ochraně stezky z Brna podél Svitavy dále k severu. Byl dobyt a zničen Matyášem Korvínem, ale byl obnoven a úspěšně odolával různým útokům až jej dobyli a vypálili Švédové.

V 19. století při stavbě železnice a železničních tunelů na trati Brno-Česká Třebová, byl skalnatý ostroh s hradem podkután tunelem. Dnes je z něj poutavá zřícenina, v soukromém vlastnictví. Na hrádku jsou pořádány různé historické slavnosti a atrakce a domnívám se, že zde byla natáčena i nějaká pohádka.

Já sama jsem Nový Hrad navštívila několikrát v různých ročních obdobích, vždy stezkou rovnou od mostu přes Svitavu, strmě vzhůru, po smělých serpentinkách. Vždy byl zavřený. Tentokrát jsem zvolila trasu po zelené značce z Olomučan.

Auto jsme ponechaly v okrajové chatové oblasti, kde tůra začínala slibně, po široké uježděné cestě podél okraje mladého smíšeného lesa ke zřícenině Čertova hrádku, kde jsme narazily na zelenou značku. Kde původně stával Čertův hrádek naznačují pouze vysoké zalesněné homole, původně obranné valy, mezi nimiž prochází cesta.

 

 

Naši pozornost upoutala na stromě vyvěšená výzva, že dále je stezka špatně průchodná a nedoporučuje se ji absolvovat na kolech a s kočárky. Na tuto připomínku jsme si během našeho putování mnohokrát vzpomněly, protože jsme nechápaly, jak se někdo, na takovou kozí stezku, po které jsme klopýtaly nad strmými, vražednými, hlubokými srázy, může vydat s kočárkem. Nebo s kolem. Ale ti, kteří toto varování psali, mají asi své zkušenosti 🙂

Putování po zelené značce od Čertova hrádku je nádherné. Vede po vrstevnici, nám trvalo dlouho, protože jsme zůstávaly stát v úžasu nad krásou, která nás obklopovala. Byl začátek května, takže stromy hýřily nádhernými zelenými barvami. Začalo pálit sluníčko, vzduch byl na každém kroku prosycen omamnými vůněmi. Při nedávných vichřicích vzaly některé stromy na prudkém srázu za své.

Je mi vždy líto, když vidím ty majestátní velikány padlé, ale tady jsem si uvědomila, že prostor který uvolnily umožnil krásné výhledy na protější kopce a vzdálenější lesnatou krajinu. Pod námi Svitava, silnice z Lipůvky do Blanska a železniční trať – ty jsme neviděly, byly jsme nad nimi vysoko, naprosto samy, v lesním zeleném světě s vůněmi a úzkým chodníčkem pod nohama.

 

 

Minuly jsme Výrovu skálu s výhledem na Blansko a pokračovaly dál. Když jsme dospěly do bodu, kde je odbočka k Tetřeví studánce (300 mdo prudkého krpálu) chvíli jsme zaváhaly, ale nakonec jsme se srdnatě pustily vzhůru, hůlky nám pomáhaly vyškrábat se po úzké pěšince. Stálo to za to!

Pramen ze studánky je sveden do malebného jezírka a z něj voda přepadá z mini vantroků dál do žlebu. Ticho, samy, vůně a naprostý klid. Waiki objevila půvab pití vody přímo z trubky ze studánky a celá zmáchaná se vydala s námi na pokračování výletu. Zpět dolů, strmým žlebem a po vyšplhání vzhůru na protější svah, vrstevnicí, krásnými lesy na rozcestí u Nového Hradu s impozantní, solitérní Masarykovou lípou drobnolistou.

Nový Hrad jsme za pár minut bloudění lesem mimo stezky (přece nepůjdeme po značce, že?) dobyly a ejhle, po mnoha letech mých návštěv bylo otevřeno! Dokonce jsme si na občerstvení daly pivko, odpočaly si na nádvoří a po stejné trase se vydaly zpět. U auta jsme byly v kratší době. Cesta zpět je vždy rychlejší, to je zajímavý poznatek už z mládí 🙂

Opět jsem si, jako už nesčetněkrát, uvědomila, jak nádherné okolí má velké město Brno směrem na severozápad. Tentokrát jsme byly na samé hranici Moravského krasu, plného turistů, ale my jsme byly celou cestu samy až na jednu dvojici na Novém Hradě. Nakonec jsem to spočítala na skoro8 kmv tom děsném terénu, člověci nás boleli a i Waiki měla ke konci už také dost. Ale den to byl nezapomenutelně nádherný.

 

Mapa a fotky jsou tady:

http://dig.rajce.idnes.cz/Strme_svahy_nad_rekou_Svitavou

 

Aktualizováno: 27.5.2012 — 18:26

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. alex, to jsou tak krasne fotky, kazda z nich, hned bych si tam vysla kdyby to nebylo pro tu dalku.

  1. Hele, odkdy jsem Rada? 😀
   Ale fotka se mi líbí. A nebál bych se experimentovat i s jinými ořezy (víc) 😀

   A ještě mám 1+2, to zvládnu.

   1. Jsem to tam opravila, vážně se nejmenuješ dobrá rada. (chuckle) Zkusím ještě ořezávat, skoro nikdy to nedělám, nemám čas a hlavně trpělivost. Ale je fakt, že výřez někdy hodně pomůže – YGA díky němu přišla aj k bažantovi. 🙂 😛

     1. Pan rada má pravdu (chuckle) – nejprve jsem hájenku přiblížila a pak jsem chtěla ukázat, z jak velké dálky jsem fotila. Ten bažant mi tam skončil opravdu jen díky náhodě.
      Já fotky neořezávám (protože jsem de-bil a neumím to) a hážu je mezi lid takové sirové. Ale vím, že ořez (a napřímení věží či zvodorovnění moří) mnohým fotkám opravdu pomůže. Ale já se to jednou naučím a to pak bude něco (rofl)

 2. Hárací šílenství pokračuje, Terry kvílí plače – jeden by se slitoval ale panička ne, musí to halt chudák vydržet, dneska se mu podařilo zničit skládací domek, asi jím prošel či co, Tom mu ho dal do kotce…teď mi tu kvíká z klece….Frogi je s náma, mladá se na něho zubí tak ji nechává v rámci možností na pokoji. Ráno ovšem nezáhálel a opět mi rozškubal rifle – lítačkové už byli na vyhození ale přece jen bysem v nich ještě pochodila a Tomovi mikinu a kraťase – škoda jich

  jé ticho, Terry sebou flákl v kleci a leží a je tu TICHO, to je tak krásné!!!!

  1. chudáci psíci (chuckle) Holt musíte všichni ten nejhorší týden vydržet. Ještě že nebydlíte v bytě – by Vás sousedi milovali… Ale za rok už bys je hlídat nemusela (inlove) a byla by spousta modrých černých štěnítek

   1. 🙂 za rok by to aj šlo…uvidíme (wasntme)
    zavřela jsem Nastěnku s kostičkou do ložnice, Frogáška do chodby a pustila plačícího Terryho. Zajímavé je, že oba kluci mají stále apetit, pamatuju si na sousedovic pudlíka Kevina, který když háraly fenky v paneláku tak nežral….
    jsem si říkala, že bysme ušetřili….hm tak nic 🙂

    ještě jeden poznatek ze včerejšího tréninku stop: háravka stopuje normálně, za to Terry byl myšlenkama někdy úúúplně jinde 😛 ale stopu jsme rukou společnou zvládli (y)

 3. Alex, to se moc pekne cte a kouka. Ono vubec to severni okoli Brna kolem Svitavy je moc pekne. Jednou jsme to procourali autem s Chetem a podruhe mne tam provezl synovec. A to jsme skutecne jeli pidisilnickama. Moc bych se tam jednou chtela vratit a krapet prochodit.

 4. Úplné a smutné OT. Zemřel dnes vzácný přítel a člověk, kterého jsem měla moc ráda, hrabě Antonín Kinský. Mnozí jste ho znali z filmu Zapomenuté světlo, já navíc ještě z jeho restaurace Století, kde s nadšením a samozřejmou noblesou roznášel i pivíčko. Byla s ním velká legrace, jeho suchý humor byl úplně nejvíc nejsušší. Bylo mu teprve 56 let ! Je to nespravedlnost, byl tolik nemocný a já jsem věřila na zázraky, jako každý… ach jo ! Tak mu večer zapálím svíčku.

  1. to mně mrzí (rose2) . Díky tchánovi jsem se potkala s mnoha báječnými lidmi s modrou krví, kteří bez ohledu na strasti minulosti se nebáli začít tvrdě a poctivě pracovat na zvelebování rodových majetků (a nejen na nich).
   A jejich humor mě nepřestává udivovat 😉 Škoda, odešel mladý…

   Jen pro zajímavost, poprvé jsem slyšela o výživě BARF od Kryštofa Kolowrata. Starý pán tak krmil své teriéry… Koukala jsem :O , jak na těch syrových masových kostech bez přílohy můžou vyrůst – vyrostli a dneska barfuje každý druhý

  2. O tomto hrabeti Kinskem jsem nevedela. (rose2) Ale na jednu hrabenku Kinskou mam vzpominku. U meho prastryce v Praze ve Valentinske ulici se schazela takova zajimava spolecnost – legionari, nejaci slechtici a Francouzi (mel francouzskou manzelku). A chodila tam i jedna hrabenka Kinska, ktera se po r. 1948 prizivovala tim, ze pletla svetry. A mama mi od ni koupila detsky svetrik. No, stryce pak zavreli za udajnou spionaz… Nejakou dobu sdilel celu s jistym burzoaznim nacionalistou jmenem Dr. Gustav Husak.

   1. Milá Hanko já ještě občas mám tu čest mít radost ze setkání s paní Mathyldou Nostitzovou a velmi blízko mám k jednomu v politice dobře známému Karlovi. Oba jsou to především normální lidé se silným tahem k práci. Spravují majetky, které musí vést k prosperitě. Pěkné také je, že navzdory svým před staletími loupeživým předkům konkrétně tihle dva tvrdě pracují , obhospodařují vrácené statky a přitom si na ně skoro nečiní nároky. Jak říká kníže Karel, dobře udělané dílo, to je jediné o co mi jde. Osud kdysi dal, osud zase vezme (hezké i když kruté ponaučení). Ještě hezčí je vzpomínka ne úplně dávná, kdy se Antoním s Karlem nad jedněmi narozeninami poněkud „upravili lihovinou“ a jiný štamgast přítomný právě v lokále kde oslava neplánovaně probíhala se je jal přátelsky zdravit a nekován v těch titulech, které se stejně výnosem právním již dávno nepoužívají oslovil Karla jako hraběte. Kníže zvedl unavený zrak a zcela srozumitelně pronesl „Vole tykej mi a hrabě je tamten“ Osazenstvo stolu řvalo smíchy, protože hned na to Karel usnul a štamgast omluvně říhal, promiň eminence , já se v tom tak nevyznám, já jsem Bořislav, ale říkej mi Slávo… No není to pohádka (rofl)

  3. To je smutná zpráva, Leny – aewyn. (rose2) Pana hraběte jsem znala jen z filmu a rozhovorů a byl mi velice sympatický. Pro mě to byl typický představitel šlechty, pro kterou je hlavním údělem a posláním služba konaná s rozhledem, nadhledem, humorem a noblesou. (chybí tady smajlík „klobouk dolů“.

 5. OT kosice:
  Tak to dopadlo špatně, nepřežila noc. Podle všeho bylo její zranění větší než jen povrchové. ;(

  1. Jéžiš to je mi moc líto ! Ale Honzo kočky takové prostě jsou, a jiné už pokud mohou nebudou.

   1. Já to vím, nezlobím se na ně. Pokud jim ale nějaký úlovek najdu živý nebo mrtvý, bez milosti zabavím.

  2. To je smutné, Hanýsku, ale tak to v přírodě chodí. Udělali jste pro kosáče, co jste jen mohli. (hug)

  3. Pokud kočka chytí ptáka, byl by zázrak, kdyby přežil, i když jí ho okamžitě seberete. A pokud budete kočce zkoušet úlovky brát, dosáhnete jen toho, že se s nimi přestane chlubit;s lovem v žádném případě nepřestane. Lovecký instinkt je mnohem silnější, než jakákoli výchova.

 6. Tak jsem se s vámi aspoň virtuálně krásně prošla tou úžasnou první jarní zelení a u některých fotek jsem měla pocit, jako kdybyste byly na procházce v jihoamerické džungli a ne kousek na sever od Brna!!! (chuckle)
  A protože jsem min. týden měla více než rušný, tak chci ještě honem moc a moc poděkovat všem, kteří organizovali Podmitrov i všem, kteří tam s námi byli, ať už fyzicky nebo aspoň na dálku duchem přítomni (h) Dokonce jsem měla pocit, že naše staruška Polča si to letos užívala ještě víc než vloni, protože to tam už znala a tak se potulovala po celém areálu – občas zcela nezávisle na pánících 😉

  1. Neli, ten objekt o kterém nevíš co to je… je to Oranžerie břevnovského kláštera. A tady bych chtěla nějak opatrně napsat, aby to nevypadalo blbě, že jedno vinařství pro které seč mi síly stačí mimo jiné také pracuji letos vyrobilo speciální víno, které se jmenuje Margarita ( to podle patronky kláštera sv. Margarity) a výtěžek z prodeje jde právě na obnovu téhle krásné Oranžérie. Předloni dělali zase speciální řasu Monestica pro broumovský klášter a naprosto překvapivě se prodalo všechno a klášter dostal díky lidem co jedou ve víně přes čtvrt miliónu. Byla to bomba ! Pan převor Siostrzonek je milý a podnikavý benediktin a klášter pod jeho vedením opravdu kvete…

   1. Snažili jsme se nakouknout dovnitř, tam bylo prázdno, tak jsme si říkali, jestli ten prostor třeba nebude sloužit i jinému účelu. Dnes jeden neví.
    Jinak díky za všechny informace.

  2. Neli, doufám, že se jednou do Břevnovského kláštera mrknu osobně. Musí to být kouzelné místo. A prosím, jak jsem napsala pod fotky, co je to v tom květináči za bonsai? Nevíš?

  3. Nelino, dik za fotky. Jak Prahu znam moc dobre(a velmi ji miluju), tak v Brevnovskem klastere jsem nikdy nebyla. Asi proto, ze to bylo krapet z ruky, a ja jsem bydlela a pracovala v centru a strasne rada vsude chodila pesky. Budu to muset napravit.

  4. Díky, Břevnov miluju, celé dětství jsem s babičkou chodila na hřbitov v Břevnově (navazuje na klášter), rok jsme tam poblíž po svatbě bydleli.

 7. O.T. Tak jsem se právě pod schody málem přerazila o obrovskou krabici, kterou doručil poštovský panáček …. eeee poštovská paní (ještě, že jezdí autem, jinak by se po cestě přerazila nejspíš i ona 😛 ) Tak to dopadá (to málem přeražení se), když poštu přebírá babička a nechá mega-balík postavený pod schody. Obrovský, veeeeelmi pečlivě zabalený (děkuji jajko) balík.
  Z balíku na nás vykouklo maxi-lego-duplo. Takže teď tady minitosca „kecá a kecá a kecá“ o tom, co to tam je za zvířátka a v čem se liší od těch, co už máme. Minitiger momentálně spí, takže je to jakž takž v klidu, až vstane, to bude „tóčo“. 😀 😀
  Děkujeme všem Zvířetníkům za milý dáreček 🙂

  A já za sebe (děti to ještě nedocení) děkuji autorovi (či autorům) překrásného průvodního lístečku a jajce za (jako vždy) velmi pečlivé zabalení a odeslání.

  P.S. Musím na ta dupla pořídit větší krabici, už se nám tam tak tak vešlo to, co máme, což teprve teď. Máme toho víc než většina školek (my se máme! ) 😀

  P.S.S. Minitiger právě vstal …. už „kecají“ dva a mně za chvilku půjde hlava kolem 😉 😀

  1. Dodatek … byla jsem pevně rozhodnutá, že DNESKA ty hračky z obýváku hezky uklidíme. Všechno tam, kam patří. …hádejte, jak vypadá obývák teď 😛
   (ale tohle má jednu velkou výhodu, to stačí zamést a nasypat do krabice 😉 )

  2. Milá tosco, jsme moc rádi, že jsme se s legem trefili. 🙂 To my děkujeme Tobě za prostor na Hadopasech. (f)
   A průvodní lísteček se dělá snadno, když jsou k dispozici kouzelní xerxáčci z Almanachu. 🙂

 8. Alex díky!! Krásně jsem se prošla. A ty fotky !! (y)
  Zdravíme Evku se smečkou! (wave)

  Brno je zlatá loď i s okolím. (sun)

  1. Jenny, jsem brňačka, věděla jsem už dávno, že Brno má z velkých měst opravdu krásné okolí těsně ve své blízkosti, ale teprve na stará kolena to oceňuji naplno (clap) !

  1. Vilík děkuje. Balí si kufřík… a asi se moc hraček nevejde. Americká armáda spásy se bude mít fajn… a my holt v pátek dodatečně zvládneme svátek i ty páteční druhé narozky… a nějak tu hračkárnu a knihovničku doplníme (chuckle)

   1. To to rychle uteklo! A ze se tesis, vid? 🙂 Puvodne mi uniklo, ze se budou vracet 3 a pul. Gratuluju.

 9. Milá Alex – ty víš, jak moc se mi líbí tam u vás! Fotky jsem už obdivovala dávno a dneska jsem si na nich zase smlsla (clap) . Ty lesy mi tady na JJM opravdu chybí (i když my tu máme zase jiné krásy). Těším se na další fotky a články z tvého toulání – a moc pozdravů Eviko a Waiky a taky Klérce.

  P.s. tady jsou fotky z Veveří, které jsme pořídili cestou z Podmitrova – ty to tam znáš, ale mne hrad hodně překvapil, neměla jsem představu, jak velký areál to je.

  http://yga.rajce.net/2012_Veveri_-_20.5._nedele

  P.s.s: nečekaně jsme odjeli na tři dny do Beskyd, tak mám tady hromadu fotek – tentokrát Radhošť slunečný (před třemi roky zahalen v mracích) a taky jsme byly v Lešné v ZOO – narozdíl od Vave, JÁ foťák měla (chuckle) – ovšem zase jsem tam neměla tak milé chlapečky (shake) . Uvidím, kdy se mi podaří vyrobit alba – což o to, nacpu je do Rajčete v cukuletu, ale popisky budu dodělávat postupně.

  1. Absolutně miluju veverský skleníky. To vytápění. (h)
   A na druhej dnešní hrad se musím někdy vypravit! Obvykle chodím podél Svratky; vezmu to teda pro změnu podél té druhé řeky…

 10. Dnes už je podkután dvojicí tunelů; troleje pro dvoukolejnou trať se do toho původního nevešly, takže se musel vyrubat ještě jeden. A celé údolí Svitavy od Blanska do Brna je z vlaku nádherné. Vzhledem k nejvyšší povolené rychlosti si ho stačíte pohodlně prohlédnout i z Pendolina.

 11. Na Novém hradě jsme byla, ale je to asi 22 let zpátky, kdy Nový Hrad opravovala parta nadšenců a občas pořádali historický den- kvůli němu jsme byli pozváni. Docela se mi tam líbilo, ale bylo to staveniště a na prohlídku okolí jsem moc času neměla. To by se mělo napravit 🙂

 12. Zase jedná krásná Alexí (inlove) výprava, to tak ráda čtu. (nod) A koukám na fotky, ale to až večer.
  Doufám jen, že na výpravě s Tádou půjdeme nějakou odlehčenou trasu. Chtěla jsem to s Tebou probrat v Podmitrově, ale nějak nebyl čas. Tak písnu mejlík, ano? Termín na Punkevní jeskyně už máme potvrzený.
  Přeju všem krásný den. (h)

   1. Nel, to je akorát pro náši kočičí partu, že jó?!
    Bezvadný nápad!!!! (cat) (cat) (cat) (cat) (cat)

  1. Mně se líbí, jak jsou na to holky evidentně zvyklé, okamžitě naběhnou a vědí, že se musí pacičkama přidržet a spokojeně „jedou“. 🙂

 13. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  No vida, taky jiní lezou po stezníčkách, kde se jedna zapotí, jen to čte (wave)
  Betka závidí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN