ROZCESTNÍK: Beta na Garganu (2)

Gargano je poloostrov na východním pobřeží Itálie. Celý poloostrov je národním parkem. Ve vnitrozemí je nejen původní listnatý prales Foresta Umbra, ale i řada tisícimetrových vrcholků hor. Pobřeží je lemováno bílými skalisky, rozlehlými jeskyněmi, překrásnými plážemi. Historických cílů je taky dost k vidění. V sezóně je Gargáno přecpané turisty. To nás neláká. Ale taková mimosezónní poznávačka…

 

Úterý – pokus o lodní výlet I., Foresta Umbra, Peschici

 

Ráno jdeme Betku vyběhat na pobřeží. Okolí malého kostelíku S. Lorenza je velmi fotogenické. Bílé kameny, kvetoucí zeleň, v pozadí bílé vlny na modrém Jadranu, strážní věž Torre Molinello a taky podivná konstrukce trabucco.

Tyto složité dřevěné konstrukce plné sítí a lan jsou po staletí (od dob Féničanů) využívaná na lov parmic. Všechny parmice se snaží vždy držet té, která prudce mění směr a odplouvá… takže se jedna ryba přidělá na lanko, po chvíli se „popotáhne“ nad síť a celé hejno ryb se vytáhne z vody. Trabucca jsou vidět na pobřežních útesech všude kolem Vieste a Peschici.

 

Vieste

 

Před devátou hodinou jsme již bez Betky byli v přístavu. Zaplatili jsme poplatek za parkovné (speciální parkoviště pro výlety k jeskyním, loď vyplouvá v 9:00) a spolu s rakouskými manželi čekali na lodní výlet. No, z výletu nebylo nic. Nedivím se, že není ekonomické vozit na lodi 4 pasažéry. Ale proč mimo sezónu nezúžit jízdní řád?? Nebo alespoň nevarovat, že se pod 15 lidí nejezdí?? Či nevyužít menší loďku?? Nebo alespoň nevybírat parkovné?? Inu Itálie…

Beta se divila, že jsme zase doma. Z klidového režimu (předem naplánovaného na prostředek dovolené) se vyvrbilo ne zrovna klidové náhradní řešení – pěší výlet do Lesa Stínů (Foresta Umbra).

První pokus o vstup do pralesa skončil fiaskem. Krásné parkoviště s dřevěnými plůtky a informačními cedulemi byla jen „pic – nic area“ bez možnosti vstoupit do hustého trnitého podrostu. Druhý pokus skončil stejně. Třetí taky… Byli jsme dost naštvaní, ale nakonec jsme dorazili až do samotného srdce pralesa – k ohrádkám s jeleny a srnci a daňky a k rybníčkům s vodním ptactvem a želvami.

Když jsme velkým obloukem minuli řvoucí třídu puberťáků, tak se nám konečně výlet začal líbit. Široké pohodlné cesty, obří buky, duby, tisy, jilmy… spousta zelených lišejníků, břečťanů, cesmín a mně neznámého pichlavého křáčí – doma určen jako listatec bodlinatý. Už název napovídá, že družit se s ním není vhodné…

Systém značených cest nám zůstal utajen, ale orientační smysl nás po pár kilometrech dovedl zpátky k parkovišti.

 

Foresta Umbra

 

Foresta Umbra má rozlohu 11 tisíc hektarů. Jedná se o poslední pozůstatek původního zalesnění. Národní park byl vyhlášen v roce 1991. Území parku je silně zazvěřené.

Ještě k tomu „zazvěření“. Když pomineme domácí zvířata, tak jsme za celý týden pobytu (a že jsme Gargáno projezdili křížem krážem i ve velmi brzkých hodinách a prochodili jsme místa, kam lidi vůbec nechodí) nejen že neviděli ani jeden kus zvěře, ale ani jeden otisk kopýtka či nějaký ten bobek. Jedna sražená kuna na silnici (notabene ve městě) byla jediným kusem divočiny…

Odpoledne pro Betu začal „klidový režim“ a my sami odjeli do sousedního městečka Peschici. Opět bylo bílé město krásně zářící na útesu nad mořem hezčí z dálky než z blízka. Ale půvab a osobitost starému centru města upřít nelze. Poté jsme opět objevovali další kusy „našeho“ města, Vieste. Šli jsme si sáhnout na obří vápencovou skálu Pizzomunno, která je symbolem města. Takhle prý skončí ti, kteří si začínají s mořskými princeznami… Mimochodem ten trpaslík u paty skály jsem já (to jen jako měřítko šutříku).

Marně jsme hledali Chienca Amara. Hořký kámen byl svědkem popravy 5000 obyvatel Vieste, když město v roce 1554 dobyli Turci. Městský plán pochopitelně o jeho umístění mlčí… mapy jsou prostě silnou stránkou této dovolené :o)

 

Pizzomunno a já (aneb hledej Xerxovou - pozn. red.)

 

 

Středa – cesta na severní pobřeží, k slaným jezerům

 

Ptačí rezervace u jezera Lago di Lesina mi pochopitelně z plánu dovolené vypadnout nemohla. Cesta to měla být nejdelší, doplněná o koupání na úžasných dlouhých plážích u jezera Lago di Varano. Takže už večer bylo vše zabaleno, připraveno…

Den ale začal úplně jinak. Že jsem nespavec je známé. Že je nespavec i moje polovička je prostě fakt. A tak jsme usoudili, že když jsme oba dva vzhůru již dlouho před šestou, byl by hřích nejít vyfotit východ slůňa. A tak bez snídaně vytahujeme Betu z postele a jedeme na „naši“ pláž (asi tak 3 minuty jízdy autem) dělat kýčové fotky.

No a po snídani konečně vyrážíme. První zastavení je neplánované. Vidíme šipku na Grotta S.Michele a protože chci nějakou tu velkou vápencovou jeskyni navštívit, sjíždíme na nedaleké parkoviště. K našemu překvapení je tato jeskyně starým chrámem, perfektně ladícím s přírodou. Nádoba na svěcenou vodu je doplňována z velkého krápníku. Úžasně silné místo. Protože já jsem oblečena zcela nevhodně do tílka (jedu do rezervace a k moři), jen nakukuji, neboť o jeskynní chrám se stará starý kněz. Jsem opravdu překvapená, když pro mě zajde ven a osobně mě do jeskyně doprovodí.

 

 

Plánovaná byla zastávka u trosek kláštera Sant Nicola Varano na břehu jezera Lago di Varano. Klášterní kostel nemá střechu, je v rozsáhlém velmi zarostlém a neudržovaném olivovém háji. Zahrada je omotaná (jak jinak) ostnatým drátem. Pepa jde fotit, já raději s Betkou vycouvám zpátky, neboť čerstvé kravince všude kolem ve mně nevzbuzují nadšení. Průchod do silnice kravkám nechci nechat otevřený, a protože vrátka se musela složitě odmotávat z rezavého drátu, tak bych neměla naději na rychlý ústup, pokud by se stádu Beta nelíbila. A bylo vedro, takže odložení psa v autě už nebylo možné.

Páník se vrátil velmi vysmátý. Na zbytcích chladné podlahy, v místě bývalého oltáře se setkal s odpočívajícím stádem dobytka. Zvědavé kravky ho šly ještě doprovodit… Proti ruinám kostela byl rozsáhlý areál zničených velkých budov. Rozhodně nevypadaly příliš historicky. Bohužel informační cedule byla za plotem, doplněným opět ostnatým drátem. Zatím jsem nezjistila, zda se jedná o budovy z dob druhé sv. války (měla zde být vojenská základna), nebo jestli to má souvislost s v mapě uvedenými troskami kláštera.

 

 

Nastalo hledání vstupu na ornitologické naučné stezky. Asfaltová silnice nás zavedla do areálu místní autoopravny a vypadalo to, že dál se jet nedá. Personál firmy nás ale hlasitě přesvědčoval, že máme jet dál, že tam je možnost výletů i parkování (turistýýýko síííí sííí, pááárking síííí sííí :o) ). Přejeli jsme mostek z jednoho panelu (bez zábradlí) a vyrazili na polní stezníček. Yarýskovi podvozek čistilo obilí a vlčí máky, u prvního „parkovacího“ místa pod vzrostlým eukalyptem jsme raději zastavili a pokračovali pěšky. Zleva výhled na políčka a sady zemědělské nížiny, zprava rákosím porostlé okolí kanálu, který z jezera slanosladkou vodu rozvádí do okolí.

Pár volavek, jeden rákosník. Jinak nic. Došli jsme až na břeh jezera Lago di Lesina na rákosím obloženou pozorovatelnu. Byla vybavena „střílnami“ v různých výškách, aby se dali vodní ptáci dobře pozorovat dětem i dospělým. Ani jedna obyčejná kachna… nic… Beta se tvářila, že zhyne. Stín cestou nebyl žádný, sluníčko pralo naplno (bylo poledne). Chlemtala vodu z kanálu, i tu, co jsem jí táhla v ruksaku. Asi jí opravdu bylo ouvej, protože nesnědla tatranku!!

Čekala nás cesta zpátky. Zvuk zvonců prozradil, že se blíží stádo. Kravky se spokojeně popásaly, velký pastevecký pes se sice o Betku zajímal, ale držel si rozumný odstup. Najednou nás vyrušil zvuk neočekávaný – na tom úzkém polním stezníku nás nemíjelo auto, ale výletní autobus!! nacpaný školními dítky. Takže ornitologická rezervace je opravdu stavěná pro automobilisty :o)

U moře Beta obživla (a snědla i tu svoji rozmatlanou tatranku). Najednou jí nevadily namočené nohy, řádila ve vlnách a hlavně lovila nás. Takovou paničku vracící se z plavby (moře bylo opravdu teplé) bylo třeba masakrovat pařáty i zuby. Měli jsme pro sebe zhruba 15 kiláčků široké písečné pláže. Nikde nikdo. Jen rackové, vlny, písek a my.

Večer opět vyrážíme do Vieste. Nejen na zmrzlinu (ta je fakt skvělá), ale hledat zase kusy historie. Tak tedy Nekropole S. Nicola di Mary zmizela pod novou zástavbou na předměstí. Ale konečně jsme zvítězili při hledání Hořkého kamene.

 

Čtvrtek – hledání jeskyně, opět Monte Sant Angelo a taky loďopokus II.

 

Nějakou tu místní vápencovou jeskyni vidět chci. A polovička chce ještě jednou v klidu (bez nedělních zástupů věřících) navštívit Monte Sant Angelo. A tak to tedy spojíme. Naše úžasná mapa má zakreslenou jednu jeskyni ne příliš vzdálenou od silnice. Navíc jsme na ni viděli turistickou odbočku, když jsme se v úterý vraceli z pralesa.

 

Značená cesta...

 

Stezník (značený žlutými pruhy na stromech) byl objeven. Trochu nás překvapilo, když jsme podlézali uprostřed lesa ostnatý drát (ale už si skoro zvykáme, že bez plotů a ostnáče tady není nic). Stoupáme a stoupáme. Všude trny. Všude. Vlastně všude ne. Kde nejsou trny, jsou záplavy kvetoucích bramboříků. Zatím se jim snažíme vyhýbat (cestou zpátky už rezignuju…). Na vrcholku šíleného kopce je podivný vysoký plot. Vrátka jsou na řetěz. Tušíme zradu. Ano – po nějakém tom kiláčku navíc docházíme k staré betonové obří cisterně na vodu. Podle mapy měla být až za jeskyní…

Vracíme se stejnou cestou. Házím kámen do ohraženého prostoru. Kámen mizí… asi opravdu je v ohrádce vstup do jeskyně Malanotte… Z Betích nohou a hrudníku u auta tahám asi 40 trnů. I my vypadáme, jako bychom se potkali se smečkou divokých koček. Koneckonců – jedná se přeci o silně zazvěřenou oblat :o)

Dojíždíme do Monte Sant Angelo. Hledáme pozůstatky kostela Chiesa di San Petro a taky Tomba di Rothary.

Zbytky kostela nacházíme – mnoho z něj po zemětřesení nezbylo, ale roseta tvořená těly mořských pannen je skutečně neobvyklá. Tomba di Rothary (údajně hrob langobardského náčelníka Rothariho, který přistoupil v 7.století na křesťanskou víru) otevřená není. Nevadí – stejně se nejspíš o žádnou hrobku nejedná a je to pozůstatek další prastaré křestní kaple. Místo toho si prohlížíme románský kostelík Sv. Marie.

Pochopitelně, že znovu vstupujeme i do prostor poutní svatyně Santuario di San Michele Arcangelo. Tentokrát jsme před svatyní skoro sami, tak vážeme Betu k zdobeným mřížím. Bohužel ve svatyni opět probíhá bohuslužba a tak se brzy vracíme z podzemí zpátky k Betě. Ta si mezitím sehnala šest rukou na hlazení a tvářila se, že nás ani moc vítat nebude…

 

 

Vracíme se po pobřežní silnici z Mattinaty do Vieste. Bojíme se, že žádný výlet lodí nebude a tak chceme alespoň nějaké snímky rozeklaného pobřeží plného skalních útvarů získat. Moc to nejde, protože silnice vede vysoko nad pobřežím a výhledům brání vzrostlá vegetace.

Lodě k jeskyním PRÝ jezdí každý den v 9:00 a ve 14:30. V úterý ráno to nevyšlo, tak to zkoušíme odpoledne. Nevyšlo to zase. Opět prý lístky prodává kapitán na lodi a opět nikdo nedorazí… Nevracíme se k Betě, ale jdeme se koupat na městskou pláž. Je dlouhá, s krásným výhledem na ostrůvek plný racků. Dokonce na jejím konci je jedna z jeskyň. Takže i nějaká ta fotodokumentace vyjde…

 

Jeskyně

 

 

Pátek – Beta pasákem krav a konečně i lodní výlet

 

Být na Gargánu a nenavštívit slavné příbřežní vápencové jeskyně snad ani nejde. Chceme se naposled pokusit o lodní výlet a tak tedy musíme ráno řádně vyběhat Betu. Cílem ranní procházky je okolí kostelíka Sant Maria di Merino. Kostelík jsme našli, ale bohužel byl za plotem. A plot byl na řetěz. Zastavujeme u cesty mezi dvěma kempy. Tušíme, že se tudy dostaneme k moři.

Ano – cesta nás dovedla na další z mnoha krásných pláží. Tato byla netradiční. Kromě pár turistů se na ní rekreovalo stádo krav… Beta byla nadšená. Bez ohledu na můj řev vyrazila za stádem. Čím víc se blížila, tím se kravky zvětšovaly… Beta zpomalovala a zpomalovala… pak jim řekla něco na způsob „ahoj holky, ráda jsem vás poznala“ a tryskem se vrátila přitulit ke mně (tj. přerazila mi stehenní kost a vyrazila zuby).

 

 

Krávy se spokojeně popásaly mezi surfovými prkny ve škole vodních sportů. Beta se oklepala, zjistila, že jsou krávy opět maličké a vyrazila na další kolo… Na to, že měla už za sebou týden poměrně náročné dovolené, tak se chovala jak potřeštěné štěně. Děsně si to „pastevectví“ užívala (a krávám to bylo úplně putna).

Vylítanou Betu jsme odložili „doma“ a vyrazili opět do přístavu. Ještě, že jsme to opravdu měli kousek. A stal se zázrak. Z jakéhosi hotelu navezli asi 20 anglických a italských důchodců a tak se tentokrát vyjelo. Tříhodinová plavba opravdu stojí za absolvování. Do některých jeskyní se pohodlně skryje celá výletní loď (pro zhruba stovku lidí). Některé jeskyně jsou temné, jiné mají okna či dokonce propadlé stropy a září v nich sluníčko. Proplouváme kolem skalních mostů, ostrůvků, osamocených skal. Krásné jsou i výhledy na Vieste.

Po obědě začínám balit. Zúžené italské dálnice nás přesvědčily, že bude lépe volit opět noční jízdu. S domácími máme domluveno, že večer vyjedeme. Před odjezdem si jdeme ještě naposledy zaplavat, pak už jen poklidit, dobalit, naložit Betu a vyrazit na cestu.

Vyjeli jsme o půl sedmé v pátek večer a v sobotu před jedenáctou dopoledne jsme byli doma. Žádná „spací“ krize, žádná dopravní komplikace, žádné zajížďky… vše proběhlo hladce.

 

Krásná příroda, prastaré církevní památky, starobylá města, úžasné moře, vynikající víno a zmrzlina a velmi osobití obyvatelé – to všechno je Gargáno. Když jsme viděli to ohromné množství kempů, apartmánů, hotelů – bylo nám jasné, že v sezóně by to tu pro nás rozhodně nebylo. Ale takhle na počátku května to byl moc príma cíl dovolené. Ano, je to daleko – ale na straně druhé jsme najezdili nezvykle málo kilometrů za týden pobytu. Protože na Gargánu je všechno vlastně hned za rohem…

První díl najdete zde http://naszviretnik.net/2012/05/19/rozcestnik-beta-na-garganu-1/

 

Aktualizováno: 25.5.2012 — 17:28

103 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Veřejně se omlouvám vlastní kočce za včerejší pomluvu, že nechytá myši- už donesla dvě, aby mi dokázala, že drby o neschopnosti koček na veřejnost nepatří 🙂

  1. Už pořetí se tu snažím napsat, jak to u tě tomu medvědovi sluší a jak hezky koresponduje s květináčema. 😀

  2. Tak se od rána už asi po desátý snažím sem prosadit informaci, jak že to tomu medvědovi u tebe sluší a jak pěkně koresponduje s květináčema.

  1. No tohle, tohleto, co to je ?! Lucko tys magnet. Šmánkote, co to bude příště ? (inlove) 🙂 (inlove)
   Donalde,ty máš ale štěstí, mít takovou maminku. (chuckle) (y)
   Vave, díky za fotky !!!

 2. OT: V přírodě se dá najít ledacos. LuckaV kachní vejce, Xerxová yorkšíra, … no a my dělostřelecký granát z druhé světové války.

  Naštěstí: šlo jen o pěkně zrezivělou zadní část (ta s tou „vrtulkou“, tady je ilustrační obrázek
  http://g.denik.cz/62/60/granat_vykop_1501_denik-380.jpg
  ) a trhavina tam zřejmě nebyla. Tak jsme nepropadali panice, vytáhli mobil (díky, moderní techniko) a zavolali 158 s tím, že pyrotechnika nejspíš v prvním kole nepotřebují, ale hodil by se maník s detektorem kovů, aby dohledal zbytek. Zařídili jsme se zcela proti návodu z Obecné školy: část výpravy (já a kluci) prchla kousek dále (předtím jsem jim ovšem granát ukázala a pokusila se vysvětlit, že je to nebezpečná věc, na kterou se nesmí šahat a musí se o ni postarat dospělí) a MLP šel vyhlížet hlídkový vůz.

  Hlídka prý přijela, potvrdila podezření, strčila si kus granátu kliďánko do kapsy, řekla, že už byl vybuchlý a dovezli MLP kus cesty k nám.

  Tak jsme z toho měli všichni hluboké zážitky. Manžel se vezl v policejním autě a bez klepet (chuckle), kluci viděli policii v akci a já přemýšlím, jestli byl vážně vybuchlý nebo byla hlídka líná trochu okolí prohledat … 🙁 … holt, jsem skeptik.

  No, a kluci mě zase jednou překvapili, jak jim to pálí: „Maminko, oni si to ti policajti prohlídnou a pak zavolají vojáky, aby si granát odvezli. Vojáci přece mají granáty, tak se o ně umí postarat …“. Na to, že jim ještě nebyly 4 roky …

  1. no – raději budu nacházet jorky… Náhodou se na stránkách útulku ani neobjevil – takže páník byl rychle nalezen (nod)

   1. Tak to je moc prima (inlove) .

    Já si taky z lesa radši nosím hříbky (rofl) . Ale jednou to byli dva psi – podvraťáci (rozebraly si je tetiny z dědiny a je jim tam fajn) a jednou kůň (toho jsem zase vrátila obratem, protože měl v lese improvizovanou stáj a nad ní cedulku „v pondělí zase stahuju“). Granát poprvé a doufám i naposledy (whew)

  1. Tak tak, udělala jsem si čas na oba díly, našla (google) mapy, v klidu prohlédla fotky (inlove) …
   Děkuju.

 3. Hlásání: Vzhledek k tomu, že u nás nastává druhá část plánované přestavby (měníme schody (whew) ), uchyluju se zítra brzy ráno do exilu, kde zůstanu po celý týden, kdy budou v Domě vládnout řemeslníci. Exil je nedaleko, je to příjemná chata se zahradou, leč bez internetového připojení, takže budu závislá jen na svém mobilu, což fungovat může, ale nemusí (wait) a i v tom lepším případě budu on-line jen chvilkama.
  Zvířetník je hotový až do soboty, nicméně kdyby se dělo něco urgentního, jsem dosažitelná na mobilu, jehož číslo znají mnozí z vás. Články však směle posílejte, kdyby selhal mobil, můžu se připojit i v knihovně 🙂 (wave)

  1. nedivím se změně, ale stejně je mi těch schodů líto. Protože tak krásně praštěný schody jsem nikde jinde neviděla a už neuvidím (chuckle) Čest jejich památce (rofl)

 4. Milá Xerxová, s vámi se skvěle cestuje! Jeden toho stihne plno, aniž by musel opustit židli (inlove) Z tohoto dílu mě nejvíc zaujal ten konečně uskutečněný výlet lodí – to by se mi líbilo! I ten les… a měl tu kdosi pravdu, že Betka vypadá na té fotce jak přízrak z nějaké pověsti 😛
  Jo a vaši mladí jsou opravdu pozorní – aby Betynce nechybělo běhání před kočárem (takový vznešený pes – taková vznešená činnost 😀 ), tak jí pořídí po Vilíkovi ještě holčičku (inlove)

  1. no – teď jsem hlavně zvědavá, jak přivítá Viléma (wasntme) A jak Vilém přivítá ji…
   S Františkou potíž nebude – mimíše a kočárky už „umíme“

 5. úplně závidím takového cestovatelského ducha….jednou bych taky ráda vzala psiska někam k móřu, kluci jsou plaváčci tak by mě zajímalo jestli by se jim u moře líbilo….

  jinak dneska má Nastěnka své dny, tak je chudák Terry celý ukvíkaný a musí být zavřený v kleci ale s pravidelnými intervali na protáhnutí 🙂 navíc klec má jako pelíšek tak to pro něj není takové trauma, jen je nerad zavřený. Dneska vyzkoušel i nový kotec ale ze slíbených dvou hodin tak byl 20 minut, jsem trošku vyměkla….kupodivu na Frogáška mladá statečně cení zoubky….aspoń má jasno

 6. OT – dotaz / nabídka
  Mám doma neotevřený pytel Puriny Light kuře s rýží, 7,5 kg. Pytel jsem dostala jako poněkud danajskou naturální odměnu za ušití deky s tím, že se to má spotřebovat do podzimu. Teď jsem se na to byla kouknout a bohužel je tam datum spotřeby 06/2012. A naše Anka Purinu nejí žádnou, navíc jí dávám krmení pro seniory, takže my to nevyužijeme.
  Dovezla bych to do útulku, třeba paní Kladivové dole u Vltavy, ale využijí v útulku pro (zejména) staré psy granule light?
  Nebo měl by někdo pro granule využití, buď pro sebe nebo ve svém okolí? Dám je zdarma, za odvoz. 🙂 Nemám je kde skladovat a navíc se krátí doba použití.

 7. UFFFF – málem jsme právě teď získali stráče (chuckle) .
  Jsem v kuchyni, najednou „se setmí“ a rána do okna jako hrom. A na balkónovém zábradlí sedí bezocasé stráče a koulí na mě očima (vypadalo, jako by mu (*) (*) lítaly kolem hlavy). Ale sotva jsem otevřela dveře, seřvala mě stará straka a hned „miminko“ doprovodila na jeřabinu. Mládě bylo letuschopné a tak to dobře dopadlo. Holt těžké jsou letecké začátky…
  Můj vztah k mladým stráčatům je zde dobře znám… už nám to zase začíná… Nemám ráda straky, nemám ráda straky, nemám ráda… (rofl)

   1. Kolo je nejen jedlé, ale páč Shinda načala sedlo a Richard se synkem honem loupali šlapky, tak je z valné části už i sežmoulané.

  1. To je úžasný nápad. 🙂 A Tatunek se k němu staví jako správný kluk, jako by chtěl nasednout. 🙂 (h)

  2. Tatun ani nevypadá jako gorila – ale prostě jako kluk s kolem, nádhera!!! (h) (clap) (y) (inlove)

 8. OT pomóc:
  Kočky dnes chytily mladou kosici a totálně jí oholily ocas. Křídla má OK, ale celý zadek je bez jediného pírka. Pokouší se lítat, ale samozřejmě nemůže manévrovat. Dali jsem jí do klece, má tam vodu, teď jsme se dočetl, že by měla žrát plody, hmyz a žížaly. Bude jí stačit kousky nektarinky a žížaly z kompostu? Co jí ještě nabídnout?

  1. když je hmyz, mají raději hmyz… záleží ale na věku, roční době… Možná místo nektarinky bych preferovala malé housenky a jiné brebery…
   A to je letošní mládě?? Pokud ne, mrkněte, jestli někde nemá hnízdo s mláďaty… to byste těch hladových krků měli rázem víc.

   Já bych to asi řešila odborníky (Liberec má stanici Archa, co má Ostravsko netuším) – alespoň poradí,čím správně krmit

   1. Každopádně má Ostrava Zoo a tam by mohli poradit nejen krmení, ale i tu záchrannou stanici…

   2. Je to letošní mládě, ještě má žlutý vnitřek zobáku. Zkoušíme žížaly. Ta ZOO mě nenapadla, zkusím to. Díky za tip.

     1. Už jsem tam volal – pokud nemá vnitřní zranění, tak má šanci. Máme ještě přidat rozmáčené kočičí granule a vajíčko na tvrdo. A až začne dorůstat peří, musí mít místo k letu.
      Žrát už začala (tvrdí Janička), takže pokud přežije den (= nemá vnitřní zranění), tak ji trochu vykrmíme a pošleme do Bartošovic, kde ji naučí létat. Janička jí začala říkat Adélka, tak snad to dobře dopadne.

   1. Jéééé Tys mi udělala radost ! Tak tentokrát jsem POZNALA Moju. Víš co je na tom určitě zajímavé. Pražskou ZOO mám ráda, líbí se mi a za Fejka jsem viděla po povodních tu opravdu velikou změnu směrem k lidem a především zvířatům. Jenže pořád jsou to (alespoň pro mne) krásná zvířata ve spoustě betonu a samozřejmě mříží. Proti Cabercénu je tu velmi málo prostoru, tam se alespoň podle fotek zvířata v prostoru skoro „topí“. Někdy před měsícem jsem byla na odhalení nového loga. To staré se nesmělo používat. Výborný grafik Cihlář se nějak nepohodl ohledně smlouvy už s bývalým vedením a bylo třeba to nějak řešit. Potud to chápu. Co je mimo mé rozlišovací schopnosti je, že logo dělali v Americe za neuvěřitelný peníze, místo, aby soutěž vypsali pro české vysokoškoláky na výtvarných , grafických a designových katedrách. A tak jsem si zapátrala a zjistila možný a úplně pitomý důvod. Studenti těchto škol podepisují bez vyjímky Smlouvu se školou, že cokoliv vytvoří během studií je majetkem školy…

 9. Praha hlásí sluníčko a malého loupežníka v akci už od šesti. Velký loupežník naštěstí ještě spí. Zato Korzárka se na protest proti vetřelcům nechala hladit už od čtyř. (whew)
  Přeju všem krásný den. (h)

 10. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  vstávat (wait) a vzhůru na výlet (nod)
  (sun) už vstalo (nod)

 11. Zjišťuji, že čtu skoro pomaleji, než Xerxovi cestují. (blush) (chuckle) A ešče jsem u toho připálila jídlo na zejtra (fubar) , zatímco Xerxovi dojeli hladce. (nod) Prostě když nemáš shůry dáno, v apatyce nekoupíš. (nod)
  Přímořská Betynka je úžasná, a vůbec jsou ty fotky hodně povedené. (y)

 12. No a ještě něco, ať se mi zas jednou můžete smát! Cipísek – Glum už je téměř samostatný a mohla bych se začít nudit, no, nezačnu… Před dvěma týdny mi nějací dva školáci do práce donesli vajíčko. Že prý ho našli někde u vody. Dělali nešťastná kukadla, prý chudák vajíčko a co ním… Bylo mi jich líto, tak jsem slíbila, že vajíčko dám pod žárovku a uvidíme. Jenže byl pátek a měla jsem volný víkend, takže jsem vajíčko šoupla do vyhřátého auta s pocitem, že jakékoli snažení je zytečné. Za hodinu jsem sedla do auta a nevěřila – vajíčko pískalo! No a během cesty Dubeč – Černošice se mi na vedlejším sedadle vylíhl spolujezdec 😀 Maličké divoké kachně dostalo jméno Donald a bazének na koupání. Chodí za námi jak pejsek a je neskutečně roztomilej a společenskej. Nechce spát sám, takže má hnízdo z mikiny a ručníku vedle postele na dosah mojí ruky…no, stejně mi tak od tří ráno spí v dlani 😀 Takže co z toho plyne? Bacha na kindervajíčka!!!

  1. Tedáá Ludkóóó 😀 (wasntme) Nevím, jestli tě mám litovat, nebo se opravdu smát. Tohle totiž vypadá na jasný případ tzv.“imprinting“ – káče tě vidělo jak se vylíhlo a tak jsi holt jeho máma. A to může být docela problém. Ale představuji si vejce na sedadle auta, jak puká a káče se dere ven. To je jak v Disneyovské grotesce 😀 Nezapomeň referovat jak to bude dál.

   1. Lucko, těším se na povídání o tom, jak kráčíš k rybníku v patách s Donaldem, vstupuješ rozšafně do vod a učíš ho plavat (y)

   2. Máš naprotou pravdu, on nás považuje za svojí rodinu. Teď se mi naučil parkovat v kapse u kraťaů, odkud vykukuje a komentuje dění kolem. Akorát na kontakt s Tikkim musí ještě povyrůst, přeci jen pro mangusťáka je to živej plyšák na hraní. Bassetí holky ho tradičně přijaly do rodiny (inlove)

    1. mám dva dotazy…
     Jednak – poznáte, že je to Donald a ne Donaldová?? A druhý – jak se poprvé promastí peří káčeti, které nemá rodiče?? Vím, že se můžou utopit a netuším kdy a jak se to dělá…

     1. Nepozná se to, buď je to Donald, nebo Daisy 😛 Nějak mu říkat musíme. No a s tím promaštěním – nějak to zvládá sám. Poprvé se namočil docela dost, ale strašně rychle uschnul, teď je to čím dál lepší, plave, potápí se a když má pocit, že už to stačilo, prostě vyleze a rozpleskne se na sluníčko (sun)Až mu začne růst peří, mohl by snad už být v pohodě.

      1. dík 🙂 Já se ptám, neb to fakt nevím. S pohlavím jsem tušila, že je to jen „pracovní název“ – ale s ohledem na tvoje zkušenosti a povolání jsem si říkala, že možná poznáš…
       A s tím promaštěním to vím, že kachna „mastí“ peří potomkům a jak Honza hledal informace o koseti, tak jsem na to znova narazila v info na stránkách naší záchranné stanice… Zdá se, že příroda je moudrá 😉 a sirota to zvládne sama a nebudete ho muset namastit třeba sádlem (chuckle)

  2. Šiškote, Lucko! (h) To je neuvěřitelné a nesmírně krásné.
   Ovšem „rodit“ kachňata v autě, to už opravdu chce vyšší dívčí. (chuckle)

  3. Lucko, nekdo zarazi suchou hul do zeme a vyroste mu strom, Ty dostanes vajicko a vylihne se kachne Donald, ktery ma naprosto luxusni start do zivota. Bazenek, pelisek u postele…. Preji Donaldovi dlouhy zivot a prosim jeho foto.

  4. nejezdi na Gargáno (rofl) Tam je tolik volně ložených jehňátek, kůzlátek, selátek, telátek, koňátek, poňátek, oslátek, štěnátek, koťátek… a těch žebrajících racků-juniorů … že je vysoce pravděpodobné, že bys zpátky dovezla velezvěřinec (chuckle)

   Držím palce, ať Donald doroste v pohodového pána Vašeho zahradního jezírka

  5. Milá Lucko (inlove) , nedá mi to, a musím se sem vrátit. Napadlo mě, že z vajíček se líhli i dinosauři. Tak pozor na to, kdyby Ti někdo přinesl nějaké větší vejce. (whew) (chuckle)
   Doufám, že budou fotky. Malá kachňátka jsou kouzelná, včera jsme je obdivovali v ZOO (na metr, bez foťáku).

  6. Lucko, kam vlezeš, tam najdeš potřebné zvíře 🙂 Donald s emá, že se dostal zrovna k tobě- které kachně má vlastní bazének, hnízdo z mikiny a pelíšek z dlaně?

  7. Lucko, to je paráda! Jen aby z toho vtisknutí neměl doživotní trauma! Představ si, že až bude velký, začne si hledat kačenu s volantem … 😀

   1. Rputi, ty jsi zvíře! 😀 😀 😀 No ale kačen za volantem se taky pohybuje dost, ne? 😛

 13. Teda Xerová, inspirovala jsi mě… akorát že my máme mimo sezónu smůlu, Péťa je dítko školou povinné a stačí to uvolňování na tři zahraniční soustředění během školního roku. Ale lákalo by mě to 😛

  1. Mimosezónní dovolené jsou výhra. Vím, že to nejde u každého – jeden týden se dá omluvit, ale u sportující Péti je to týden k týdnu…
   Tak budeš čekat a říkat si, že jednou… možná… Gargáno…
   Já se na něj chtěla podívat už v roce 2004, když jsme za 16 dní zářijové dovči projeli celou Itálii. Bohužel se mi do plánu cesty ta „objížďka“ nepodařila nacpat – nedalo se stihnout vše. Pak nám to připadalo daleko, tak jsme byli od té doby třikrát v Itálii na severu.
   No a letos to vyšlo. A byla jsem ráda, že jsme tam strávili celý týden a že jsme tam jen nenakoukli.
   Kdo si počká, ten se dočká. Pozdravuj zvěřinec (wave)

 14. Jeskyně musely bejt úžasný, ale já stejně dýl zírala na tu fotku s vlčíma mákama. Jsem ujetá na vlčí máky. 🙂
  A způsob lovení na rybku na špagátě mě fascinuje.
  A chci vidět rozetu s mořskejma pannama! Googlíček mi furt vyhazuje Vatikán, já neci Vatikán, já ci mořský panny! 🙂 (angel)

     1. To by člověk nevěřil, že s takovou obrovskou skříní se dá chodit na ryby. 😀
      Myslíš, že Eco znal tohleto udělátko? Protože co jsem četla název udělátka, straší mi v hlavě replika: „Kolik jsi říkal, že je jedno trabucco?“
      (Zas tu vytahuju šílený asociace a navíc cituju z hlavy, určitě se ukáže, že jsem to zase kreativně pokřížila. 😀 )

      1. Gragano je oblíbené dovolenkové místo Italů (Tremitské ostrovy, které jsou kousek od břehu snad ani jiné než Italské turisty neznají – jsou vykoupené místňáky)
       Takže pochybuji, že by ho Eco neznal.
       A pohybovat se kolem historických městeček Vieste a Peschici (největší na pobřeží) a nevšimnout si těchto věcí snad nejde. Jsou všude. Tak, jako jsou všude malé strážní hrádky „Torre“ – z jednoho musel být vidět další – takže díky rozeklanému pobřeží jsou jich desítky (spíš stovky). Řada slouží jako soukromá sídla, z řady jsou kluby, hospody… jiné jsou součástí kempů… z některých jsou větší či menší trosky. Taky na každé druhé naší fotce je doklad – byly si hodně podobné, ale stejné nebyly

       1. To je paráda – takže Vilém říkal v podstatě tomu cellerariovi zastřeně „nedělej ze sebe rybičku na špagátě, na kterou vytáhnou celý hejno“!
        A v zásadě přesně to se taky nakonec stalo.
        Ať žije prostor mezi písmenkama!

      2. Mne to udelatko na parmice taky moc zaujalo. Ale pak jsem nevedela, co to je parmice – a ja jsem velmi rybozrava, tak jsem to musela zvedet. A pres google jsem prisla na to, ze to je v podstate to, cemu se tady rika red mullet. Neni to spatna rybka – maso je docela sladke, ale ma to velike kosti. Cili je to silena piplacka za kousek masa . Ale ve mestecku, u ktereho se Chet narodil, maji dodnes popularni rybi stanek s pic-nic stolama. V sezone maji perfektni ustrice, ale jinak prodavaji hlavne parmicovy sandwich. Coz je vice mene prirodni ukaz. Vezme se cela rybka, z bricha vykuchana a bez hlavy, lec s ocasni ploutvi ponechanou a se vsema kostma a osmazi se ve strouhance, atd. Pak se soupne mezi dva platky VELMI mekkeho bileho chleba, spis jak buchty, a da se na to majoneza a kecup. Bokem se poda vzdy pritomna ostra omacka Texas Pete. No jo, ale kousnout do toho jak do sandwiche se neda, protoze by jeden kousal pres ty kosti. Etiketa de rigeur je, ze takto zkompletovany sendwich se po obdrzeni zase cely rozdela na na papirovych ubrouscich k tomu poskytnutych, kosti se vypreparujou, ale clovek je celej zaprasenej, prtoze to maso se vydobyva pres tu majonezu a kecup. Kdyz mne tam Chet pred asi 24 lety vzal, byla jsem jak v Jirikove videni. Ale jak jsem postupne jizansky domestikovana, tak tam obcas rada zajdu. Akorat ze si necham dat rybku nezkompletovanou. Osmazeno do kruplava je to dobre. Budu to muset nekdy vyfotit – cele to misto ma genius loci. Toz tak

       1. Zežralo mi to ftip!
        Vzpomněla jsem si na vtip, kterej Pratchett nechává vyprávět Bábi Zlopočasnou – a ta nikdy neřekne pointu správně.
        To takhle přijde chlápek do chlebíčkárny, kde mají nápis „uděláme vám sendvič zcela podle vašeho přání“ a říká: Udělejte mi sendvič ze žraloka…
        … tady Bábi právě improvizuje pointu, nepříklad „a ať je to rychle“, „a neflákejte se s tím“, „ale ať je čerstvý“ a podobně…
        … zatímco správně vtip končí takto: „And let it be snappy.“

 15. Slabsi povahy by si mohly myslet, ze Betka ve Forest Umbra je zjeveni. (chuckle) Prekrasna fotka. A vubec cele povidani bylo moc zajimave. Hlavne ty jeskyne.

 16. Číst budu až večer, mám tu chlapečky. Chci si jen postěžovat, jaký jsem trouba, že jsem si nevzala do ZOO foťák. Den jak malovaný, chlapečci v tyrkysovém a oranžovém zvířetnickém tričku, jindy nevídaná nebo těžko zachytitelná zvířata pózovala o sto šest – Upitka, Richard, gepardi, slonička a spousta dalších.
  A poprvé jsem viděla všechny tři tygry vzhůru, hráli si na mělčině vodního příkopu, to vám byla nádhera. Vašek je ale naštěstí točil na video, snad to vyšlo. Pokusím se to dát zítra na rajče.

  1. Vave v ZOO bez fotaku. :X To mas tak. Je nepopiratelny zakon schvalnosti, ze bud v pravy okamzik fotak neni, nebo dojde pamet ci baterka. Moje nejvetsi zmeskana prilezitost nastala v Kourovych horach, kde pres celkem sirokou silnici prechazela matka medvedice se tremi medvidaty a zasekla se v tom zelenem pruhu uprostred. Zatimco Chet zastavoval dopravu, ja jsem satrala po fotaku. Meli jsme v aute jeste mamu, tatu a synovce a bylo to: ty mas fotak — ne, dala jsem ho tobe — nee, ale asi je to necim zakryty. Nasli jsme ho, a mam fotku ctyrech cernych tecek padicich loukou k lesu. (fubar)

 17. OT : mini mimi papilloni z chovné stanice Chrudimský motýlek prý už otevírají kukadla, sdělila mi moje sestra. To je tedy fofr, moc bych chtěla u toho být. 🙂 (inlove)

 18. Miluju cestopisy 🙂 Některý fotky jsou vážně úžasný, hned bych jela. Ty kvetoucí skály zejména (f)
  Tak ať vám dobře dojede 3,5 člověka (inlove) .

 19. Xerxová, díky za zprostředkování Vaší cesty, skvělé fotky, Bety si užila! Souhlasím s Tebou, v období letního turismu, bych tam, zejména na pláže ani nepáchla ale jinak bych se tam nejraději štandopéde, vrátila. (wave)

 20. Xerxová, to je nádhera. Nejvíc mě snad dostala fotka s lánem vlčích máků…
  Zajímalo by mě, jestli jste také někdy trpěli tzv. italským syndromem? Často se projevuje u těch, kdo navštíví Itálii a pak je dlouhá léta pronásleduje touha žít tam 🙂

  1. netrpěli (shake) Nejsme jižní nátury… Jako dovolená skvělé, jako místo k životu pro nás nee…
   Jezdíme do Itálie poměrně často, nikdy jsem tento syndrom ani vzdáleně nepotkala (wave)

  2. Milá Liko, o tom syndromu jsem tedy nevěděla, nicméně mám ho. V pátek k ránu jsem se vrátila z Italie, měla jsem možnost navšívit ostrovy Burano, Murano, Torcelo a chci zpátky! Seděla jsem v Attilově křesle,navštívila Aquileu. Vážně chci zpátky, co to je ?! (inlove) (wave)

   1. Aquileia je krásná. Mozajky na podlaze patří k těm nejhezčím, co jsem kde viděla. I když taková Ravena…

 21. Zdravím od žabek 🙂 Eh, Xerxová, dneska tě čtu v poklusu, máme babské hody. Takže tancujou jen krojované holky a ženský. Včera jsem pekla koláčky, aby Kačka měla s čím zvát (no, byly z kila mouky, aby ještě zbylo), ale když přišly zvát jiné stárky mě, měly je menší, sakra, budu se muset polepšit. Od rána vařím, protože k večeři Káča přivede ještě dva muzikanty, tak jsme naložila maso, a k obědu musí být zde tradiční kachna 🙂 Proloženo obléháním dcery do kroje a česáním vlasů je to pro mě dost uhoněný den :)Nicméně cestopis z Gargána je báječný, škoda, že kvůli školním dětem a mé práci v jazykovce musíme jezdit až v sezóně a to se mi tam v těch kolonách nechce.

  1. Myslím, že rozumná doba pro tento typ dovolené je začátek května a nebo konec září. V sezóně si to představit neumím – a s Betkou už vůbec nee.

 22. Tak jsem opět „vytuhla“ u článku. Tím myslím, že místo chvatných domácích prací (odpo jedeme k přátelům na chatu) čtu další pokračování, které se mi už tak líbilo v prvním článku. Díky za přiblížení (a páníkovi za fotodokumentaci) krásné části Itálie.

 23. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Nějak to uteklo. Vrátili jsme se před 14 dny a mně to připadá, jako by toho šasu už uběhlo víc (o)
  A za týden už dorazí 3,5 navrátilců ze za Louže… Taky to uteklo (o)

  1. Ale,ale, to jsou věci! Je to tak,jak si myslím? Jinak cestopis zase moc bezva, jako všichni obdivuju schopnost „kondenzované dovolené“, jinej by to zvládal tři neděle.

 24. Xerxová, vy jste neuvěřitelní nezmaři !!!! Co vy stihnete zhlédnout za týden, na to by jiný „normální“ turista potřeboval pomalu měsíc. A to i přesto, že to tam všechno „bylo hned za rohem“. A Betka si též užívala.
  Ale co mě dorazilo byl odstavec „Po obědě začínám balit“!!!! Vy nejenže jste se před noční jízdou nešli na pár hodin posilnit zaslouženým spánkem, vy jste si šli ještě zaplavat a pak jakoby nic, čiperně vyrazili na cestu domů. Já vím, řekneš, že jste všechno dospali doma, ale já to stejně nechápu, jak jste to po týdnu super aktivit zvládli (tedy přesněji tvoj odvážná řídící polovička).
  Díky za krásný, plastický a detailní deník z dovolené.

  1. Pepa jezdí autem rád a dobře. Pokud má pocit, že ztrácí pozornost, při první příležitosti zastavíme a jdeme se projít (jednou, při cestě domů jsme za úsvitu u Mnichova hráli na mokré louce fotbal s Betky míčem) Nebyl by problém si neplánovaně zdřímnout (nebo se vyspat v nějakém tom motorestu – jezdíme mimosezónu a to bývá volno) – ale to jsme ještě nepotřebovali. Času míváme na cestu vyhraženého dost.
   V noci jsou silnice prázdné, dálniční pohledy zase nejsou tak výjimečné, abychom se kochali (navíc cestu přes Brenner známe dobře).
   Hladce bez problémů jsme jeli tam i zpět.

  2. Maričko, víš co je zajímavé. Že mne už tenhle způsob cestování u Xerxů ani nepřekvapuje (chuckle) ! A kdyby to náhodou bylo jinak (spánek před večerním odjezdem) zbystřila bych, že snad je některý z Xerxovic, nedej bože nemocen.

  3. Ještě jednou ke včerejšku.
   Milá Maričko,Tvoje vynalézavost jak pomoci zvířátkům nezná hranic a to je dobře. Taky miluju rorýsi i kočky.Snažila bych se o totéž. (y) (inlove)

   U nás doma je kočky pozorují každý den, sídlí přímo proti nám někde v trámoví v podkolní. Sedávají na drátech a už ránro křičí. U nás doma takhle : čtyčividly,čtyčividly,pátýkopáč. 🙂
   Chvíli jsem tu nebyla,páč jsem putovala mim o ČR, jdu dočítat.
   (wave)

  1. Jakkeli a Ri – úžasné fotky !!!! A krásný sloník jako @, který navíc chameleonsky mění barvy, aby „nezanikl“ v pozadí fotky (to vidím poprvé).

   1. Maričko,
    sloník je ©, malovala ho ri. Používáme ho už dlouho, ještě z předdigitální doby, ale až vloni jsme ho vyrobili i digitálně a občas ho používám 🙂 . Je to soubor GIF s průhledným pozadím v různých barvách. Když upravuju fotku pro web, mám v editoru volbu vložit obrázek do obrázku a tak to tam dám. Mám už přednastavené umístění a velikost … 😀 .
    Nevidím důvod, proč by moje fotky na rajčeti měly být větší. Snad jen dělám výřezy tak, aby motiv zabral celou fotku a větší jen vypadají. Taky je zmenšuji na 1024 bodů vodorovně a ukládám 75% jpeg kvality, komprese 2:1, což na web stačí a fotka má pak 100 až 250 kB na rozdíl od mnohamegových z foťáku nebo pro tisk, tak je rajče už nemá potřebu dále zmenšovat. Ale to je jen tip, jinak si myslím, že větší nejsou 😀

  2. parádní fotky (nod) a podrbejte Půůůdla, pro ni já mám z Vaší smečky největší slabost, protože to je fakt velká osobnost (wave)

  3. Jakkeli, opět senzační fotky a díky, po týdnu, zase o přiblížení spousty zážitků (h) .

 25. Jé, už je nový článek.
  Vidím, že jste měli krásnou dovolenou. My jsme si zatím se smečkou do ciziny netroufli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN