KOČKY: Kočka na střeše

Vlašťovičky, vlašťovičky, Povídalky, švitořičky, Už nám z dálky jaro nesou, Na domov se celé třesou.

 

 

Básnička z mého dětství „Návrat“ od Fr. Halase, se mi vybavuje při každoročním návratu rorýsů. Je sice o vlaštovkách, ale doufám, že zdejší rorýsi (Chimney swifts) se na náš komín třesou stejně nedočkavě, jako my na jejich návrat. Kolik párů nám v komíně hnízdí nevím, podle síly štěbetání a počtu rorýsů na obloze, to musí být nejméně dva.

První týden nebo dva po příletu rorýsů je štěbetání v komíně slyšet až pozdě večer. Zato později, když si začnou lepit hnízda a především v době krmení mladých, je v komíně živo i během dne.

Rorýsi se na obloze objevili na Velký pátek a večerní štěbetání v komíně nás ujistilo, že se vrátili i ti naši. Jenže letos jsme o tyhle ptačí stíhačky málem přišli. Na vině byla naše garážová kočka Indy.

Přes velikonoční svátky a dvakrát krátce po nich jsme měli několikadenní návštěvy. Místo v obývacím pokoji jsem večer sedávali buď v jídelně, nebo na verandě. Proto jsme si absenci štěbetání hned neuvědomili. Až ve dnech mezi návštěvami nám nezvykle tichý komín začal být nápadný. Dost nás to znepokojilo, nechápali jsme, proč by nás rorýsi zase tak náhle opustili.

 

 

Jak se ukázalo padouchem, který nám ptáky odháněl, byla Indy. Ta je celý den venku až do osmi nebo devíti večer, pak jí na noc zavřu do garáže. Indy se od domu vzdaluje velmi málo a ne daleko. Když večer není u garáže, stačí zacinkat klíči a ona po chvíli odněkud přiběhne. Už ani nevím, jak se naučila slyšet na zvuk klíčů, ale signál funguje skvěle a já nemusím do tiché noci hlasitě volat.

Když jsem šla jeden večer mezi návštěvami kočku zavřít, nebyla ani v garáži, ani před ní. Teprve po delším cinkání se shora střechy ozvalo zamňoukání a od komína zasvítily dvě žluté kočičí lucerničky. Záhada ztichlého komína tak byla rozřešena! Nikdy dříve jsem Indy na střeše neviděla, asi pro ni kroužící rorýsi teď byli silným magnetem.

Při pohledu na kočku jsem se rozzlobila a zároveň i pořádně lekla. Ze svého posedu ohrožovala nejen rorýsy, ale i sebe. Co kdyby se některý přeci jen odvážil kolem ní proletět a ona se ohnala. Mohla tak sama spadnout do útrob komína. Už v předešlých letech jsem dvakrát z komína zachraňovala propadlou veverku. Jedna v něm i zahynula, protože jsme neslyšely její škrábání (přes den v obýváku nejsme) a našla jsem ji mrtvou až v zimě při otevření spodní záklopky.

Během návštěv zůstávala Indy venku mnohem déle, než normálně. Noční kroužení rorýsů nad střechou jí zřejmě fascinovalo, tak si vylezla na komín, aniž my o tom věděli. Když jí posed omrzel, slezla a já jí později našla zase poslušně čekat v garáži. No a chudáci rorýsi zřejmě po několika marných pokusech dostat se do komína odletěli hledat jiný.

Zato teď jsem Indy načapala při činu. Milostivě sešla k okraji střechy, koketně nakláněla hlavičku, ale dolu se jí nechtělo. Nakonec se nechala přemluvit a byla zavřena do garáže. Ještě ten večer jsme k naší radosti zaslechli slabé štěbetání v komíně. Byla tedy naděje, že alespoň jeden pár to nevzdal. Možná se do komína vracel až pozdě v noci, když Indy už byla zavřená. Jenže pokud jsme si rorýsy chtěli zajistit, bylo třeba jednat.

 

 

U domu máme na třech rozích husté keře. Jeden je košatý bílý cedr (Thuja), na zbývajících dvou jsou vysoké keře Wax Leaf Privet (Liqustrum). Ty se zjara obalí do krásného bílého hávu. Tvoří jej nejen bílé květy keřů, ale i bílý jasmín, který jimi hustě prorůstá. Jak květy, tak jasmín mají silnou omamnou vůni, která dokáže provonět i celou garáž. Keře kvetou přes měsíc, jasmín o týden či dva déle.

Na můj vkus jsou keře přerostlé, ale manžel o jejich sestříhání nechce vůbec mluvit. A já, když zjara vidím tu bílou voňavou nádheru, svoje námitky zase spolknu.

Teď ale bylo sestříhání jediný způsob, jak Indy zmařit přístupu na střechu. Manžel měl už tak na kočku velký dopal, takže jsem si poznámku „kdybys byl býval keře ostříhal dříve…“ raději nechala pro sebe. Navíc teď už o nějakém drastickém snížení keřů nemohla být řeč – byla doba hnízdění.

Keře jsou košaté, přesto se střechy dotýkaly jen tenkými okrajovými větvičkami. Takže Indy na ni musela z nějaké silnější větve doskočit. Ale které? S „vykusováním větví“ jsme začali u bílého cedru, protože po něm kočka dokázala předešlý den ze střechy slézt. Manžel s těžkým srdcem vystříhal do větví půlměsíc a byli jsme přesvědčeni, že tohle stačí. Jenže ten samý večer seděla Indy v komíně zas. Kudy tam safra leze? Když jsem jí zase lákala dolů a ona zjistila, že přes cedr to nejde, přešla celou střechu a přeskočila na větev rohových keřů.

 

 

Ukázalo se, že ani druhý sestřih nestačil. Indy si komín zamilovala a dokázala nás přelstít po celý týden. Sotva se setmělo, trůnila v komíně. Indy je lehoučká a zřejmě jí udržely i větvičky, které by se pod jinou kočkou okamžitě prohnuly. Indy se kolem nás při té lopotě motala a snad z toho měla i legraci. Postupně a stále hlouběji jsme odstříhávali větve keřů na všech třech rozích a manžel začínal uvažovat o tom dát kočku „zdarma do dobrých rukou“. I když jsme si nakonec byli jisti, že teď už Indy na střechu nedoskočí, ještě několik dnů jsem běhala kočku kontrolovat snad každou půlhodinu.

Štěstím v neštěstí bylo to, že tři hnízda, která jsem před stříháním v keřích objevila, byla nejen vysoko, ale v keřích na druhém konci od střechy. Na bílém cedru nebylo žádné. Hnízda jsem viděla jen od spodu a nemohla odhadnout, zda jsou v nich jen vajíčka, nebo už mláďata. Stáli jsme před dilematem – zachránit rorýse, ale možná vyhnat ptáky z hnízd. Museli jsme risknout, že nás ptáci znají a že je naše motání kolem keřů neodežene. Naštěstí hnízda neosiřela.

Teď se zase z komína ozývá štěbetání a kočka byla manželem vzata na milost. Dokonce se mi podařilo ve dne zahlédnout jednoho rorýse, jak bravurně zamanévroval do komína. Přes den krouží vysoko na obloze rorýsů několik, ale nemyslím, že jsme jediný „obytný“ komín v okolí. Štěbetání v tom našem je slabši, než předešlé roky, ale hlavně, že je. Jestli se náhodou vrátili i ti odehnaní poznáme až později, podle síly švitoření a zkušebního mávání křídel mláďat.

 

A na závěr další slova básničky Návrat:

 

Prohlédly si, kde co leží

Hnízda, dvorky, špičky věží.

Pak spustily naříkání

Tři vidličky chybí páni.

 

Tři vidličky, tři vidličky

Pokřikují na lidičky.

 

 

A tady jsou fotky

http://marickac.rajce.idnes.cz/Kocka_na_strese/

 

 

Aktualizováno: 24.5.2012 — 22:43

160 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Indy je nádherná kočička.
  Připomíná mi naší Hepču, ale Hepča je slušně řečeno mnohem kulatější.

  Jen tak na okraj k diskuzi mezi Vave a Karolínou.
  Lidi já to tu už hodně dlouho čtu, přispívám jen krátce.
  Je to tady takový balzám na duši.
  Mě se tu nejvíce líbí, jak se tu znáte a z vašich slov je vidět, že se máte všeci moc rádi.
  Nezkažte si to.
  Míša

 2. Takže diskuse se nám, jako obvykle, poněkud vymkla z rukou, což je ovšem v Česku normální, každý umí problémy nafukovat, ale nikdo je neumí řešit. Což se dohodnout, že ,,naturalistické“ příspěvky budeme zahajovat buď smajlíkem Devil, nebo, pokud to někomu nepůjde, třemi vykřičníky a mezerou? Útlocitní jedinci tak okamžitě poznají, že příspěvek je jako příloha k jídlu nevhodný a té většině ostatních to může být šumafuk, což už stejně je! A vážení; uvědomte si, že počítač je elektrické zařízení, napájené z rozvodné sítě, není rozhodně konstruován na to, aby se u něj papalo a bumbalo a jakákoli kapalina, které se do něj v zapnutém stavu dostane, může způsobit nejen zabití obsluhy, (blba, který toto zaviní zas až tak velká škoda není), ale může způsobit i explozi a požár bytu, nebo domu s veškerými dalšími následky. A mimochodem: uvnitř klasického monitoru je napětí až 25.000 (slovy dvacet pět tisíc) voltů!!! Toto napětí dokáže, pokud dostane šanci, přeskočit až metr daleko!

  1. hm, asi nějaký zakletý komentář

   tak sem nahoru jen napíšu, že pokračování tam níže je – resp. aspoň já ho tam vidím (ale já vidím i ten svůj komentář se dvěma odkazy, co teprve čeká na schválení – smajlík kroutící očima)

  2. pokračování toho spodního příspěvku tedy sem – myslím toho, že otázka nebyla řečnická

   na diskusi pod oním prvím článkem navázal článek od Vave
   http://neviditelnypes.lidovky.cz/cloveciny-umeni-nediskutovat-dkk-/p_zviretnik.asp?c=A070720_212443_p_zviretnik_dru

   následovaný právě tou obsáhlou diskusí (ať už ji označíme jakýmkoli slovem)

   a mně je moc líto, že tu včera zazněly (musely zaznít?) slova o ne/toleranci, o odchodech lidí ze Zvířetníku, o nedostatku tolerance, o tom co je anebo není vhodné – kdo to může probůh posoudit? 🙁

   a o tom, kam se může zvrtnout nesprávně zvolené slovo, jak jsou psaná slova leckdy zrádná (šiš, zrovna toto slovo jsem si jednou už mailmo objasňovala) – vrátilo mi to velmi intenzivně onu tehdejší diskusi… možná se z ní můžeme poučit ještě i dnes, nějak, v něčem…

 3. Milá Vave,
  já ve své hrubé reakci neřešila ani tak Tvou prosbu na Karolínu. Po té jsem si říkala, no jo no Vavísek (wasntme) .
  Mě vzteklo,že než napsat třeba Karolíno sory,nemyslela jsem to tak jak jsi pochopila,ses jala po jejím rozhořčení vysvětlovat,že máš pravdu,že jde užívat jiný slova a poslala jsi ji na veterinu.To jsem neustála.
  MaRi máš pravdu tolerance je potřeba z obou stran.

  1. Radko, už k tomu nechci moc psát, protože se to víc zamotává, viz to poslání na veterinu. Samozřejmě jsem to myslela v dobrém, protože Karolína opakovaně popisuje tytéž vředy, hnis, atd. a nelepší se to, další kontrola skoro za týden. Domnívala jsem se, že nejlepší je nechat stav zkontrolovat odborníkem.
   Neměla jsem pocit, že bych se měla Karolíně omluvit, proto jsem nenapsala sorry.
   A pravda, co je to pravda? Jde o úhel pohledu a nakonec mají pravdu všichni. Nemyslím, že bych někoho přesvědčovala. A vlastně nechápu, proč má prosba, vycházející z mého úhlu pohledu způsobila takový rozruch.

   1. „A vlastně nechápu, proč má prosba, vycházející z mého úhlu pohledu způsobila takový rozruch.“
    Protože Tvá prosba silně rozrušila člověka, ke kterému byla směrována. Protože v něm vyvolala nepříjemné pocity a rozčarování. Protože důsledkem toho rozčarování bylo rozhodnutí se odtud stáhnout a dokonce přestat informovat o stavu kocourka. Protože spousta lidí pak cítila potřebu podpořit Karolínu v tom, aby zde zůstala a psala. A protože někteří vyjádřili pochopení s tím rozčarováním (myslím, že to bylo tím, jak ta prosba mnohým vyzněla)a jiní nechápali, proč vlastně k rozčarování došlo. Čímž vznikla jakási skupina lidí, kteří začali diskutovat o tom, co se vlastně stalo (děje) a co to pro koho znamená.
    Tolik můj pohled, proč ta prosba způsobila rozruch.

    1. Tosco, diskusi chápu, nechápu ten „rozruch“, eufemisticky řečeno. 🙂
     Myslela jsem, že ve slušné společnosti lze slušným způsobem požádat o změnu chování nebo slovníku, který na někoho nepůsobí dobře. Prosbě se pak buď vyhoví nebo ne, aniž by ten, kdo ji vysloví, byl ostarkizován.
     Jestli moje prosba vyvolala v Karolíně nepříjemné pocity a rozčarování, je mi to líto, ale ani mě nebyla její reakce lhostejná.
     Ale fakt bych dala stopku, jak jde o emoce, psaná slova nestačí.

     1. Netuším, co to znamená být ostarkizován. Slovník cizích slov mi nabídl slovo ostrakizován, takže předpokládám, že je to tohle.
      Vave, Ty jsi z toho „rozruchu“ měla dojem, že Tě někdo vylučuje ze společnosti nebo se Tě hodlá oficiálně zbavit? :O :O :O
      Jediné, co mě napadá je, že to bylo v v návaznosti na doporučení to prostě nečíst. Takže, jestli je pro Tebe snahou vyloučit Tě ze společnosti to, že Ti ostatní navrhnou, že nemusíš být osobně účastna všeho (všech detailů), tak Tě za nás, co se osobně všeho neúčastní, docela lituji. Protože to musí být hodně únavné a deprimující snažit se za každou cenu zůstat i tam, kde mi to nedělá dobře, a při poněkud emotivnějším zamítnutí prosby o změnu nabýt dojmu, že se mě snaží společnost vyloučit.
      Pokud jsi toho dojmu nabyla z jiného důvodu, beru výše uvedené zpět, a zajímal by mě ten důvod.

      1. Milá tosco, děkuju Ti, že jsi s pomocí slovníku dešifrovala můj překlep. Omlouvám se za něj. Současně se omlouvám za expresivní vyjádření určitého pocitu, vztahující se zejména ke slově cenzura a ano, k doporučením nečíst diskusi. Pocity si dovolím ponechat. Stejně tak si dovolím už nereagovat na další diskusi.

       1. Že je to je překlep jsem tušila, jistá jsem si nebyla, cizí slova nejsou moje parketa.
        Díky za potvrzení a doplnění toho, proč ten pocit u Tebe vznikl.
        Nehodlala jsem (a nehodlám) Tě přesvědčovat, že to tak cítit nemáš, pocity jsou osobní věc každého jednotlivce a je jen na něm, jak s nimi naloží a jak se s nimi případně vyrovná. Jen jsem se chtěla zjistit, zda to slovo bylo použito opravdu v tom smyslu, v jakém mi ho slovník popsal (vzhledem k síle, kterou to slovo vyjadřuje) a zajímala mě příčina toho pocitu. A na to jsem odpověď dostala.

   2. Vave, mlhavě si vzpomínám na Tvé poukazování na nevhodnost používání osobních jmen v diskuzi, kde se užívají nicky. Také to nepovažuji za správné, v tom se shodneme.

    Jak se píše anglicky „promiň“ vím :o). Často psávám foneticky. Děkuji přesto za poopravení.

    Od člověka s intenzivními emocemi, jak Tě vnímám přes Tvé psaní článků mi připadá nepochopitelné, trvat na samozřejmosti toho, žes myslela komentáře jen a jen v dobrém a že nechápeš ten rozruch. No budiž.

    1. Radanovo, nemohu si vzpomenout, že bych měla problém se jmény/nicky. Každopádně se Ti omlouvám za nesprávné oslovení.
     Ale až na základě Tvého psaní jsem si všimla, že jsi napsala sory, tedy určitě nešlo o opravu. Napsala jsem sorry automaticky.

      1. Není třeba se omlouvat, milá radanovo, není proč, jen jsem chtěla, abys věděla, že jsem si toho nevšimla. (nod)

 4. Milá Maričko,Tvoje vynalézavost jak pomoci zvířátkům nezná hranic a to je dobře. Taky miluju rorýsi i kočky.Snažila bych se o totéž. (y) (inlove)

  U nás doma je kočky pozorují každý den, sídlí přímo proti nám někde v trámoví v podkolní. Sedávají na drátech a už ránro křičí. U nás doma takhle : čtyčividly,čtyčividly,pátýkopáč. 🙂
  Chvíli jsem tu nebyla,páč jsem putovala mim o ČR, jdu dočítat.
  (wave)

 5. Zjistila jsem až teď, že zmizel můj včerejší příspěvek pod Maričkou, tak se to pokusím napsat znovu.
  Samosebou je Ríšova nemoc na samostatný článek na Zvířetníku, určitě to bude přínosné. Každý máme někdy nemocné své zvířátko. Mrzí mě, že moje PROSBA o jinou volbu slov vyvolala takovou bouřlivou reakci; přijde mi to spíš jako nedorozumění. Nemyslím, že by měl můj příspěvek cokoli společného s cenzurou nebo nezájmem o Ríšův zdravotní stav. Prostě jsem jen vyjádřila svůj názor, stejně jako ho následně vyjádřili ostatní, a to je naprosto v pořádku. Každý přece vnímáme svět kolem sebe trochu jinak, to je na světě to zajímavé a krásné.

  1. MaRi o kousek níž (no, už je to spíš kus než kousek) píše – je to silnější než já, prostě musím… mám to stejně, a proto sem taky napíšu a předem se omlouvám, že to asi bude poněkud delší příspěvek, kdo nechce, nechť nečte

   napsat „musím“, protože mi to od včerejška celý večer, a noc, a ráno leží v hlavě a mám z toho velkou spoustu emocí a myslím si, že mám právo (všichni máme právo) si tady v té hospůdce své emoce vylít… ač příspěvek samotný se pokusím napsat od emocí oproštěn

   Vavís, píšeš že tvůj příspěvek byl prosbou o jinou volbu slov (toto podpořila kousek pod tebou Matylda, která v tom viděla poznámku jen o výběru jazykových prostředků) – dobrá, já ho s dovolením ocituji:

   „mám k Tobě velkou prosbu, někdy jsou popisy Ríšova oka až naturalistické a já mám čas číst Zvířetník jen u jídla“

   ať to čtu jak to čtu, a že jsem si tu diskusi celou přečetla NĚKOLIKR8T, dá se to minimálně chápat dvojím způsobem – jako prosbu nepsat tolik naturalisticky, ale zároveň a naprosto se stejným opodstatněním to lze brát i jako prosbu nepsat o tom oku vůbec, omezit se pouze na prosbu o palečky nebo tak něco (ano, určitě v tom není „nepiš sem vůbec o Ríšovi, nás to nezajímá“, to rozhodně ne)… ale opakuji, dá se to STEJNOU MĚROU brát jako prosba o popis jinými slovy, jako prosba o vynechání tohoto popisu

   JENDŽE – HanaW kousek dál v té diskusi napsala něco, co se honí hlavou i mně, a opět to ocituji, ať máte ten „servis“ a nemusíte rolovat a listovat:

   HanaW napsal:
   25.5.2012 v 21:16
   Pokousela jsem se pri svem obede si predstavit, jak bych popsala Risuv stav, nota bene byla-li bych na nej opetovne dotazovana. A dosla jsem k zaveru, ze vred je vred, a kdyz z nej tece hnis, tak na to jiny slovo neznam. A kdybych to pojala bud vseobecne (jako ze oko je spatny) nebo poeticky, tak bych popisovala neco zcela jineho.

   MaRi v onom příspěku „je to silnější než já“ píše (no jo, opět budu citovat):

   „je dobré nechat zaznít i jiný názor – pokud ovšem vyslovení toho jiného názoru není vedeno snahou ublížit, urazit, zesměšnit.“

   já si rozhodně nemyslím, že u tebe byla snaha ublížit!!! leč, stalo se – proč, to je komplexnější otázka a není mým úmyslem ji jakkoli rozebírat… ale budiž, i to se „holt“ stane, tím spíše v diskusi psané než mluvené, a není to zdaleka poprvé a nejspíš ani naposled, co se tak stalo i na Zvířetníku (někteří budou vědět, na co narážím)… ovšem setrváváš na svém, že Karolína to (nebo tak?) psát neměla, resp. ty ji žádáš, aby tak nečinila

   takže opět jeden citát, a slabší žaludky nečtěte, neboť ocituji přesně to, kvůli čemu toto celé vzniklo… Karolína doslovně napsala:

   „Ríša má očičko sice víc otevřené, ale stále krvavé a plné vřídků. Od vnitřního koutku má rozleptanou kůži až k čumáčku, i když pečlivě čistím, tak přeci jen ten hnis je agresivní. Stále pčíká a občas mu slzí i druhé očičko. Vřídky jsou ošklivé, plné strupů, které se snažím vlhkým vlažným roztokem sundavat, aby hnis mohl ven.“

   nebyla-li ona prosba směřována k tomu, aby si Karolína odpustila popisy Ríšovy nemoci, potom se ptám spolu s HanouW, čím měla nahradit slova „vřed“, „hnis“… je tam snad ještě nějaké jiné „závadné“? (pardon, jsem taky jenom člověk, volbou slova závadné jsem přece jen dala průchod části svých emocí a – řekněme – rýpla jsem si)

   a znovu položím otázku, která mi nebyla zodpovězena

   proč nevadilo, když Li psala u Nastěnky o vyhřezlých střevech, ale vadí, když Karolína píše o zhnisaném oku??????? to prosím NENÍ uštěpačná poznámka, ale skuteně dotaz – protože mně ten rozdíl teda jasný není

   no, na dnešek je jiný článek, nevím zda se sem ještě někdo vrátí, ale jak jsem napsala hned zkraje – prostě jsem svůj názor napsat musela

   1. Taky jsem toho názoru, že Karolinin popis je výstižný, srozumitelný a nevidím v něm nic, co by nemělo zaznít, ptá-li se někdo na zdravotní stav.Myslím, že zjemnělé výrazy v tomto směru je snad třeba ponechat jen při komunikaci s dětmi nízkého věku. Má-li někdo v tomto směru problém,tak by asi neměl navštěvovat forum týkající se živých tvorů nebo se zařídit tak, aby ho nemusel ventilovat. Tolik můj názor.

   2. Re: Nastěnka
    Bedo, vím na co narážíš, ten popis se mnou zacloumal tak, že jsem to nikdy podruhé nečetla. Nejsem žádná citlivka a snesu leccos, ale tohle se mnou zamávalo fest (nicméně, nikdy bych Li nežádala, aby to přeformulovala. Ona tam dala své emoce, kus sebe, a já si jí moc vážila). Ale nejsem si jistá, že to někdy bylo na Zvířetníku. Já mám dojem, že to měla Li akorát u sebe. Na Zvířetník psal o Nastěnce Jirka a tam to bylo jen zmíněno, velmi stručně, velmi „nerealisticky“. Jirka vložil své emoce až do druhé části své věty a proti té se ohrazení v diskuzi ozvalo 🙂
    Tak možná proto to tenkrát nevadilo, že to na Zvířetníku nebylo (nebo se mýlím???).
    A možná proto, že zde byli jiní lidé.
    A nebo to mělo úplně jiné důvody ….

    1. Ano, Nastěnka byla v článku, dokonce v článku mimo Zvířetník (myslím), ne v diskusi. U článků dává Dede upozornění, viz článek Fuky apod. V diskusi je to bez varování.
     Ale myslím, že není třeba nic dlouze rozebírat, poprosila jsem, zeptala jsem se, zda by to nešlo jinak, to snad skutečně není nic zlého. Jestli to tak pro někoho vyznělo, je mi to líto.

    2. pardon za ten omyl, jestliže bylo předmětné vyprávění o Nastěnce nikoli na Zvířetníku… je možné, že jsem to spletla, možná proto, že to mám tak silně v sobě dodnes a Li s jejími Dráčky mám spojené se Zvířetníkem

     o článku od Jirky samozřejmě taky vím

     a jinak se mi chce ještě něco říct, a já… to neřeknu

     1. „a jinak se mi chce ještě něco říct, a já… to neřeknu“

      Bedo, Bedo, když něco nakousneš, tak to dopověz (devil)
      Co si má člověk pod takovou formulací představit? Že to vlastně nechceš říct a chceš si to nechat pro sebe (tak to nenakousávej 😛 ) Že se bojíš to říct a přitom máš pocit, že by bylo správné to říct? (to snad ne, to bychom tu na tom byli hoooodně špatně ;( ) Že nechceš dál jitřit emoce a přitom Tě to samotnou trápí????
      Člověče, zrovna od Tebe bych takovéto utnutí sebe sama nečekala :O

      1. tosco, nevím jestli přímo strach je to správné slovo – ale ano, myslím že něco by zaznít mělo, a zarazila jsem se před napsáním toho

       proč mělo? protože mám dojem, že tato diskuse má (mimo jiné) ještě širší rozměr než jen Ríšovo očičko a při pozorném čtení včerejších příspěvků to tam párkrát problesklo

       tak mám nebo nemám sem dát odkaz na články Umění diskutovat a následně Umění nediskutovat, společně s diskusí pod oběma…?

       1. Dej, prosím, ty články by mě zajímaly, i kdyby nebylo týhle situace.
        (Postrádám smajlíka s takovou tou učenou čtyřrohatou čepičkou nebo zakoukanýho do knížky. 🙂 )

       2. „protože mám dojem, že tato diskuse má (mimo jiné) ještě širší rozměr než jen Ríšovo očičko “
        I já mám ten dojem … ne, to není přesné, já nemám dojem, já jsem o tom přesvědčená. 🙂

        Odkazy – máš-li dojem, že ty články a diskuse k nim mají co říct, dej je sem. Sice jsou staršího data a lidé se mění a vyzrávají, ale to byly dobré články a poučné diskuze pod nimi 🙂

       3. Bedoooo, já se začetla do diskuze pod jedním z těch článků a je to možné???? Poznáváš to? Určitě jo!

        „…. tak a tady jsem to teď odmazala, protože text by řízl do něčeho, co si nejsem jistá, že to tu lidi unesou…. mnohé by to asi objasnilo, ale je to fakt tvrdé a obsahem (i formulacemi) těžce nezvířetníkové. “
        „tosco, to se dělá??;-P“
        „Co se dělá? Pokud máš na mysli to odmazání, tak jo jo, dělá 🙂 A záměrně se to i napíše, aby lidi věděli, že jsem vlastně dostala strach tady napsat něco, co si myslím, že je hodně nepříjemné. I to je informace. O mně. Ne? :-)“
        „ale ano, je:-) … hm, no jo, tak dělá – ale zároveň to roztáčí spirálu fantazie a probouzí hlodající zvědavost… až tak, že jsem ještě tu;-D … v „normálním“ životě se v takové situaci říká, když to nechceš říct, tak to ani nenakusuj – ale ty tím něco sděluješ, ach jo, no tak jo… no ale hlodá to, hlodá…;-D“

        Hele je to posun v životě člověka nebo je to jen prostý fakt, že teď jsme se ocitly na opačných stranách toho rozhovoru? 😀 😀 😀

        Díky za připomenutí těch článků a diskuzí! 🙂

        1. to si piš že to poznávám! to „odmazané“ i s tím dovětkem že ano, to se udělá, a nejen to – ještě se to i napíše… a přesně ze stejného důvodu jsem to udělala dneska i já… a tvoje reakce mě popíchla aspoň sem hodit názvy článků, ono se to pak dá dohledat už velmi snadno

         a ještě i dnes si myslím, že diskuse pod těmi články byla velmi zajímavá, poučná, přínosná… já z ní tehdy pro sebe vytěžila docela dost – ostatně o tom svědčí i to, že mám tento link dodnes v Oblíbených (v Záložkách), takže já to hledat nemusela

         1. No jo, máš recht. Akorát, že to, o čem tento způsob vypovídá jsem u Tebe nečekala. Člověk se furt učí a každou chvíli se dozvídá něco nového. 🙂

          1. tosco, ber to jako parafrázi tebou tehdy napsaného – protože přesně tou to je… dřív jsem dnes ráno četla tehdejší diskusi, než psala sem 😛

       4. Pokud to je otázka nikoli řečnická, Bedulko, tak ano, dej. Mám pocit, že to je historicky nejdelší diskuze na Zvířetníku, jako co do rozsahu, tak do doby trvání.

        1. otázka nebyla řečnická – a diskuse pod tím druhým článkem je docela možné, že je hiostoricky nejdelší… možná právě proto, že to byla diskuse o diskusi

         nejdřív vyšel čánek páně Kadluse
         http://neviditelnypes.lidovky.cz/cloveciny-umeni-diskutovat-dpn-/p_zviretnik.asp?c=A070717_212459_p_zviretnik_dru

         a na diskusi pod ním navázal článek tvůj
         http://neviditelnypes.lidovky.cz/cloveciny-umeni-nediskutovat-dkk-/p_zviretnik.asp?c=A070720_212443_p_zviretnik_dru

         následovaný právě tou obsáhlou diskusí (ať už ji označíme jakýmkoli slovem)

         a mně je moc líto, že tu včera zazněly (musely zaznít?) slova o ne/toleranci, o odchodech lidí ze Zvířetníku, o nedostatku tolerance, o tom co je anebo není vhodné – kdo to může probůh posoudit? 🙁

         a o tom, kam se může zvrtnout nesprávně zvolené slovo, jak jsou psaná slova leckdy zrádná (šiš, zrovna toto slovo jsem si jednou už mailmo objasňovala) – vrátilo mi to velmi intenzivně onu tehdejší diskusi… možná se z ní můžeme poučit ještě i dnes

          1. Přečetla jsem články o diskuzi i nediskuzi, včetně komentářů. Ne úplně pozorně. Je toho velmi. Velmi mnoho. Názory často interesantní. Potřebuju jít spát. Vůbec si nemůžu na tu diskuzi vzpomenout. Přitom si pamatuju, že www psal o narození vnučky Sarah. Dám si čas na přemýšlení. Dobrou noc

     2. Už tu bylo handrkování až až. Ne že by to někomu z vás pomohlo ale já jsem četla vyprávění o fence které se potrhaly stehy po operaci a vnitřnosti ji vyhřezly někde venku na zahradě při venčení. Jestli šlo o Nastěnku nevím, ale chci jen říci že já na Hady nechodila a nikde jinde než na Zvířetníku jsem to číst nemohla. Mám ten hrůzný obraz před sebou jako bych tam bývala byla.

      Chápu jak je Karolína z Ríšova trápení (a nejen z toho) vystresovaná ale mně nepřišel divný její popis bolavého Ríšova očička. Vave je zrovna tak vystresovaná z jiných důvodů. Dělá tolik věcí najednou a na sebe samou jí nezbývá čas. Proto ty dvě mouchy jednou ranou, to jest jíst a číst.

      A tak se všichni uklidněme a prosila bych trochu empatie.
      Zkusme si všichni na chvíli nazout střevíce toho druhého. To nám všelicos objasní.

     3. Děvčata, nejsem si jistá s tím článkem, zda vyšel na Zvířetníku nebo na stránkách Li, nebo snad na obou místech. Spíš vnímám rozdíl mezi článkem a diskusí.

      1. Vave (inlove) , prosím, o píďu, o docela maličkou píďu…!
       Kdo umí v pravej čas uhnout o píďu, je silnější, než ten, kdo neumí…

       1. Třeba o sto píď, Io (inlove) (nod) – opakuji, nenapadlo mě, že by má slova mohla vzít Karolína tak, jak je vzala, a lituji, že se to stalo. Nenapadlo mě, že má prosba a doporučení jít k veterináři může působit netaktně, nebo dokonce snad zle. To mě opravdu mrzí.
        A jak už jsem psala, článek a zprávy o Ríšovi na Zvířetník samozřejmě patří, to jsem nezpochybnila nikdy.

        1. Včera musely bejt skvrny na slunci. Lidi se nechápali, tady se hádalo a já rozbrečela studentku. 🙂
         Díky, Vave (inlove) , přesně tohle to chtělo.
         Ještě moc doufám, že to najde i Karolína (inlove) .
         A že pak napíše o Ríšovi, a ty pak napíšeš nějakou 105 a tak. 🙂

 6. Z Mariccina pekneho povidani na mne vcera vecer padl trochu smutek. Pripomnelo mi kocourka Glenna. Ten se taky na strese zjevoval, akorat ze postup byl opacny. Na strechu se dostal jednoduse – vylezl na virzinsky dub a z toho seskocil na strechu. Problem pro nej byl jak dolu. Na ty tenke dubove vetvicky ze strechy nedoskocil (stejne by ho neudrzely) a skocit dolu se bal. To pak hystericky dupal po strese a obcas vesel hlavicku dolu z rohu strechy. Potouchle jsme si rikali, ze zas ze sebe dela chrlice. (chuckle) Abychom mu to usnadnili, a nemuseli pokazde prinaset zebrik, tak jsme jednu kamelii nechali vyrust opravdu vysoko a mohl se po ni/ prez ni prosoukat dolu. Tak jsem si na nej vcera vecer na verande vzpominala. Odesel prilis brzo. I svicku jsem mu zapalila na hrobecku.

 7. Ako milujem mačky, tak nezabúdam, že sú to šelmy.
  Marička, bolo to krásne rozprávanie a úžasne ste to zvládli. (h)

 8. Ri, ono je těch cedrů hodně druhů a já v nich mám sama dost zmatek, jak se který přesně jmenuje. My už náš dům se všemi dřevinami tak koupili, jen to tenkrát bylo všechno nejméně o třetinu menší. Tomu našemu u garáže se říká “white ceder“ a našla jsem si, že v češtině je to Thuja. Není to strom (i když některý může mít takový topolovytý tvar), ale mohutný keř, zatímco na zadní zahradě máme několik jiných cedrů. To jsou obrovské vysoké stromy (odhaduji nejméně 20m ), jejich větve jsou od kmenu blízko a hustě nad sebou – asi i proto je milují veverky, snadno se po nich skáče (a je to hezké na pohled, když se jeden dívá od kmene vzhůru – najdu fotky). Ty mají podobmé ale drobnější listy a bobulky jako jalovec (i tak podobně voní). Když kvetou (máme tu samčí i samiččí stromy), mračna žlutého pylu se usazují ve vrstvách všude – na stole, vodě bazénu, autech. A s bobulkami stromy pak vypadají jako obalené borůvkami. Když se jim uříze větev, má červeno-fialový vnitřek, který nádherně cedrově voní (jako Kohinorské tužky, pamatujete?). Z toho středu se tady vyrábějí různé kuličky, kroučky na ramínka a papíry na vyložení šuplat – protože tahle vůně odpuzuje moly. A já si vždycky několik polínek nechám na verandě, která pak pár dnů krásně „tužkově“ voní.
  Jasmín je popínavý, velice vytrvalý a odolný (a nádherně voňavy).Kde se jednou zasadí, už ho odtamtud těžko dostaneš (výhoda i nevýhoda. My ho původně také zasadili jen kousek, aby časem obrostl dvouobloukovou branku mezi keři – a on se přemnožil, stejně jako ten trubač).

  1. Maricko, ja z tech cedru a jalovcu mam taky galymatyas. Na pozemku u silnice mame take ten bily cedr a vzadu cedr strom a pak mame cosi, co si myslim, ze je jalovec. On mi to Chet obcas vysvetli co je co, ja si to treba najdu i cesky, ale hbite to zapomenu. Ten bily jasmin mam moc rada, ale je to plevel. Libi se mi na nem, ze je celorocne zeleny. V dobe me castecne fyzicke neschopnosti mi zarostl do popinavych ruzi a to je teda radosti to odstranovat z velice ostnatych slahounu. 😀 Ted nechavam slahouny zakorenit v kvetinacich a hodlam to vysadit kolem plotu, pac tam to nema kam utocit. A s tim trubacem (hummingbird vine) jsem si taky zasolila. Rostlo nam toho spousta vzadu na pozemku a pak jsem v botanicke zahrade videla, ze tomu udelali pekne loubi, a bylo to taaak pekne. Tak mi Chet postavil vysoky trojhranny stojan a presadila jsem neco do zahonu u domu. A ona se ta potvora vysemenila, a slahouny se zakoreni – proste je to strasne invazivni. Znicilo mi to v kratke dobe denivky, santu a par jinych kytek. Nechala jsem par kousku na zidce, aby kolibricci neco meli a vyslala Cheta s Roundup, at zbytek ubezdusi.

   1. Hmm, tak teď mi to také sežralo příspěvek, který jsem psala přímo sem. Tak znovu.
    HankoW, my také původně zasadili malou odnož jasmínu a trubače k brankám, aby je hezky obepínaly…. U zadních keřů před domem vedou vrátka na můj záhon. A protože tam je také bilá branka, zasadili jsme trubač. Spodními kořeny mi během pár let prorostl až na záhon (přes metr odstup). Ale tam jsem nemilostrně krutá, rvu ho ven, sotva vystrčí růzky. Ale když trubač kvete a malý kolibřík se téměř nehybně třepetá před jeho rudou trumpetkou a pije nektar – tak tenhle krásný pohled se mi ještě nikdy nepvedlo vyfotit.

  2. Aha, ty velké cedry chápu. A odolnost … :O
   po letošní zimě jsem překvapená, co všechno je odolné a co všechno zimu nepřežilo 🙂
   Možná ti tu divočinu trochu závidím.
   Ale zase jsou tam insekti … nezávidím (chuckle)

 9. Maričko bezva a pěkné pokoukání na kočku.
  nechci teda dráždit CD bosou nohou, ale PŘESNĚ takovou Indy taky nutně potřebuju. Ta je tak krááásnáááá (sun)

  A jako botanický neznalec, jsem zmatena. Cedr je thuja? A co je tůje? Jako zerav? Hm cedr, kedr, tůje, jasmín … jdu na wikipedii doplňovat si vzdělání (whew)

  1. cedr s borovicemi, smrky, jedlemi a modříny patří do borovicovitých.
   Cypřiše a cypřišky a zeravy (túje) a pazerav a jalovec patří spolu mezi cypřišovité.
   Tis je raději tisovitý – ten se neplete

   Pozdravuj smečku (wave)

  2. Ona má angličtina ve jménech kytek asi trochu bordel. Myslím v normálních používanejch jménech, ne v taxonomii, do toho nevidím. Kdesi jsem četla, jak průměrná rostlina v angličtině ke jménu přijde: člověk vidí neznámou zeleň, řekne si aha, to mně připomíná třeba cedr, ale je to takový bělejší jakýsi, tak tomu budu říkat bílej cedr. A kytka to má, i když s cedrem neměla nikdy nic, ani její kráva z cedrovy louže se nenapila. 😉
   Zrovna dneska jsem řešila, co jsou chickpeas. Říkám si, hmm, vidím tam kousek kuřete, kousek hrušky, co to může…? A je to cizrna. 😀 Teda asi, podle obrázku. I to do toho receptu dává smysl. 🙂

   1. Třeba jednou nějaký Angličan viděl kuře, jak si to dává místo hrušky a už měl název.

    1. A no vidíš! A navíc to ani nežralo hrušky. 😀
     Sakra tak kde jsem vzala tu hruškovou asociaci? :^)
     Nemám asociovat, mám listovat slovníkem. Tak. 😀

     1. pear je hruška 🙂
      Jinak originál je zřejmě chickpea (to s na konci by mělo být množné číslo, tudíž dává se tam víc než jedna kulička cirzny 😉 )
      A podle tetičky wikipedie má to slovo původ přes francouzské chiche v latinském cicer. Lat.název je totiž Cicer arietinum.
      Původ latinského názvu nechť vysvětlí botanikové či jiní odborníci. Já jsem jen zvědavý analytik a zaujalo mě to, tak jsem to konzultovala se strejdou Googlem a tetičkou wikipedií 🙂
      Takže nejspíš někdy v 18 století někdo slyšel nějakého učence, jak tu rostlinu pojmenovává francouzským (či latinským) názvem a zapamatoval si jen to první slovo (a ještě blbě 😉 ) a protože to připomíná trošku hrách, tak to nazval chick-pea

      To jsem si hezky vymyslela, jak to mohlo být, že? 😀

      1. Jedna kulička jídlo nedělá, to mi bylo i jasný. 🙂
       Náhodou, takhle to mohlo bejt!
       A cicero a cizrna je podle mýho etymologickýho slovníku to samý slovo. 🙂
       Francouzskej nemám, ale i tam to vypadá, jak říkáš. Mladší brácha.

      1. Ne?
       To vezmeš kuře, dáš mu oďobat hrušku a když ji nebude chtít, nasypeš mu pod nohy hrášek. Ono se rozběhne a rozplácne se v humusu.
       A je to bio! 😉

       1. Io! (inlove) Jsi úžasná, konečně jsi mi objasnila, co to tajemné bio. Už jsem myslela, že se to snad nikdy nedozví, nebo že to je něco podobného jako lochneska. (chuckle)

        1. nene, lochneska je bájná vodní bytost, něco mezi rusalkou a plesiosaurem. bio je vynález hyperkorektního náhledu úředníků na zemědělství a je to nový název pro hovínko
         😀

         1. ufffff, Ri! (inlove) (whew) Tohle je pro dnešek moc složité, to si musím znovu prostudovat zejtra. (nod)
          …. že by hovínkooooo? …. aby se mi o tom nezdálo! (chuckle)

          1. A když se Ti o tom bude zdát, tak si vsaď a budeš mít možná štěstí a vyhraješ!

   2. Io, ano, je v tom krapet bordel, ale ono je nutno to brat z pohledu, jak ta jmena vznikala. Ti osadnici, co sem prisli, tak soustavne narazeli na rostliny a stromy, ktere neznali ze zeme puvodu. Tak si pojmenovali po svym – jak rikas: neco jim to pripomnelo a huz je tu jmeno. Aby to studovali z nejakych herbaru, na to proste nemeli. Stejna kytka nebo strom muze mit zcela jine regionalni nazvy.

    1. Však dyť jo, já se tím královsky bavím a občas přidávám vlastní zpotvořeniny, jak vidno. 😀
     Jednou jsem měla v rukách slovník lidovejch názvů bylinek – jenom léčivek a jenom českejch názvů.
     Ta fantazie!
     Jak který slovo vzniklo, to je pro mě napínavější než Večerníček a detektivka dohromady. 🙂 A smát se nad slovníkem… Inu jsem trhlá a nestydím se za to. (sun)

     1. Jé, takovéhle knížky mám strašně ráda, ten bych taky chtěla dostat do ruky.
      Spousta názvů bylinek vychází dost z praxe našich předků a ty názvy jsou sem tam na zlomení jazyka. 🙂

      A smát se nad slovníkem? Jasně! Je-li to známka trhlosti, jsme trhlé dvě (minimálně) 🙂
      Ale já jsme trhlá ráda 😛

      1. Moc krásné knížky o rostlinkách a jejich názvech má pan Větvička.

       A zase 9 to mám ale štěstí

   3. chickpeas miluju, ty konzervované mají takovou moučnou chuť, která mi moc chutná, jsem schopná sníst celou pixličku na posezení za studena. Možná to někomu přilšlo jako „drobný hrášek“ (chick je kuřátko, ale i jakékoliv ptáčátko). A ano, dělá se z nich humus – hrášková pasta (Angličani píší hummus), kterou máme rádi s manželem oba a občas si ho kupujeme ve sklenici.

    Harry Pottera jsem sice nečetla (jen viděla první a druhý díl – to mi stačilo)ale kdysi jsem v rozhovoru s autorkou J.K.Rowling slyšela, že si při vymýšlení jmen brala k ruce starý latinský herbář.

 10. Děkuji všem za milé komentáře a omlouvám se, že až teď mohu v klidu psát (i když jsem párkrát během dne „v poklusu“ nakoukla).

  Indy je deset let, ale je stále užasně mrštná a hbitá. A díky své lehkosti, dokáže za zvednutým provázkem vystřelit „vývrtku“ nahoru dobře o polovinu výš, než by byla schopná vyskočit Smoky. A ať jí přilepšuji sebevíc, ona žere jak „ženatý vrabec“ (či jako pravá dáma) a proto furt vypadá podvýživená. Ale hezká to ona opravdu je.

  Domi – jak Noe zvládl archu je mi záhadou (a i když do lodi napochodoval od každého živočicha jen jeden pár, plavba v lásce a pohodě to asi nebyla). My se tady na našem – nijak obrovském – pozemku snažíme dopřát svobodu všem tvorům, kteří k nám najdou cestu. Ale je to často o nervy. Třeba chipmunkové. Na pohled hezká zvířátka, ALE dělají dlouhé díry do země a je jim jedno, kde. Takže kolem těžkého motoru pumpy (a ještě těžšího vyhřívací turbíny či jak se to jmenuje), se kvůli dírám občas země nepříjemně prohoupne a my trneme, kdy se to všechno propadne. Někdy si docela přejeme, aby šli „o dům dál“, ale když se některý utopí v bazénu, nebo ho jednou chytla Trixie, je nám to líto. A když sedí pod krmítkem a cpou si tváře semínky k prasknutí, je fajn je pozorovat. Také mě mrzí třeba i nesnášenlivost ptáků. Ptáci jsou u nás vítaní, čím více, tím lépe. Ve větvích pokojně hnízdí rozdílné druhy dost blízko sebe, ale běda, kdyby si poblíž jednoho hnízda chtěl ten samý druh postavit svoje – to jsou honičky a vřavy. Teď už asi týden letá na krmítko hrdlička, která má zobák obalený nějakými nádory, zvrchu už zobák vypadá skoro prohnilý. A i její tělo je takové divně „nadýchané“, neupravené, možná též nemocné. Ale stále žere, létá bez problémů a je velice plachá. Když chudinka sedí na krmítku a přiletí další hrdlička, tuhle nemocnou odhání – jakoby trpěla malomocenstvím či co, už mezi ně prostě nepatří – je mi jí líto, ale nic pro ni nemohu udělat, přiroda je někdy krutá.

  Epulko – to je báječná zpráva. Až se tou ošetřovatelkou staneš, napiš nám víc, co to bude znamenat. Je to něco jako „foster care for cats“ – tedy něco co dělá (dělala?) JanaBu? Nebo budeš přímo někde pracovat? To pak budeš mít nepřeberných zážitků na články. Už se předem těším.

  Karolíno (h) (h) !!!! Článek o Ríšově štrapáci s léčbou určitě prosím prosím Dede pošli (změň své předešlé rozhodnutí). V diskuzi pak odpovídáš na dotazy tak, jak čekáme, že odpovíš (já určitě). Jak psala Tosca – třeba to jednou někomu i pomůže „určit diagnózu“ u jejich kočičky. A ty se z té starosti přeci musíš někam vypsat, aby se ti ulevilo. A kam jinam, než tady. Když ke každé odpovědi (zlepšení, či zhoršení situace) nepřikládáš fotku (která vydá za tisíc slov), tak nám to prostě musíš „vypsat“, abychom měli představu. Vždyť jde o malé kočičí očičko (a malou celou hlavičku), takže já osobně to vůbec nečtu s odporem – ba naopak, více se dokážu vcítit do tvých starostí a jak s nimi zápasíš. Vave to rozhodně nemyslela zle, třeba ani není v pocitech sama, ale jsem přesvědčená, že těch, co chtějí být nadále detailně informování je tu převážná většina. A protože nepíšeš samostatné články o svých kocourcích zase tak často, jak jinak se máme dozvědět (a spolucícit), jak pokračuje Ríšova bohužel vleklá nemoc? Držím nadále palce, uvidíš, že to s Ríšou zvládnete. (y)

  Zdeno b.p. díky za komentář na rajčeti. Zaně též a navíc za informaci, že „hummingbird vine“ je česky „trubač“ (vskutku trefný název).

  Přeji všem hezký zbytek večera.

 11. Maricko, krasne povidani. A Indy je nadherna. Vloni, nez jsme odjeli, tak jsem doma, za oknem na chodbe nasla mladeho roryse. Pod strechou nad oknem maji hnizdo a mlade se ocitlo u nas…..
  http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/ptica/

  Jinak jsem minuly vikend byla informacni schuzce dobrovolniku Oregon Human Society, ktera provozuje zvireci utulek v Portlandu. A plnim si svuj sen- budu ye mne osetrovatelka kocek.

  1. To je nádherné poslání!
   Hlavně si dejte pozor, co sem pak napíšete. Aby to třeba nevadilo při jídle nebo nebylo moc realistické. To se tu trestá!

   1. Karolína, Vavís či třeba Tosca se umí na rozdíl od některých pod svůj názor podepsat. Schovat se za anonym považuji za slabošské (wave)
    Nechápu, proč se k tomu vyjadřujete…

 12. PRO IOANNINU!!!
  Strašně moc děkuju za nádhernou mandalu pro Myšátka a dárek pro Půa, předám hned, jak dorazí. Ty vybarvovací kopie jsou skvělé, Myšata se vyřádí. Ještě jednou moc děkuju a přeju krásný víkend. (sun)

  1. Hurá, hurá, Česká pošta doručila expresně! Jsem úplně (dance) nadšená (dance) , že se ti líbí a i že se hodí kopie, užijte si a vyřaďte se a vůbec. A Půa moc pozdravuj a pořádně ho za mě obejmi. (hug)

   1. Dobře, všechno udělám, když mu to posíláš.
    Už se těším na pondělí, hned to s Myšátky proberem a dojdeme koupit nějaký rámeček nebo euroclip a pověsíme na čestné místo nad tabulí. Ještě jednou moc děkuju (h)

 13. Maričko, vaše umění souladit všechno potřebné tvorstvo a zajistit jim u vás pohodové soužití je neuvěřitelné!!! A vím, že to je o často o obětování vlastního pohodlí a neutuchající trpělivosti….všechno zvířectvo je u vás š´tastné. Poslouchej, tebe by určitě najal Noe na svou archu jako managera 🙂

 14. Maričko, to je nádherné povídání!
  Krásná Indy (to je teda akrobatka!), nádherné keře a co s týká rorýsů …. každý rok mě zahřeje u srdíčka, když je tady u nás uvidím. U nás nehízdí, ale ve vedlejší ulici, v jednom domě. Nevím přesně kde a jak, ale jsou zde, na stejném místě, každý rok, už spoustu let. Takže obyvatelé toho domu si jich zřejmě taky váží a možnost hnízdění jim neberou 🙂

 15. Teda, Maričko – chápu, že vám bylo líto stříhat takový nádherný keře!
  Ale zmákli jste to tak, že všichni mají, co potřebujou.
  Indy je nádherná – a gumová. 😀
  A ten jasmín, ten ti hlasitě závidím. 😀

 16. Článek jsem četla už v noci a moc mě potěšil. Krasavici to na komíně ohromně sluší, to je povedená fotka. A máš prima muže 🙂

 17. Říkala jsem si, kam se do komína rorýsi vejdou? Tak nějak jsem si představovala takový ten český klasický komínek na domečku. Pak jsem viděla fotku a bylo všechno jasný. Dyt máte komín jak stodolu!!! Tam by se vešlo rorýsů hejno a koček snad tucet 😀 Na ja, jak je veliká Amerika, kde jsou veliký vzdálenosti, obyčejný hamburgr je jak kolo od vozu, steak přes celý talíř a hranolky v kvadrátech, tak jsou veliké i komíny.

  A Indy je jak sněžná princezna. S ní bych se tedy nerada dohadovala. Vypadá, že má veškerenstvo a služebnictvo na háku…
  Tak ať se vám všem (lidem i zvířátkům) za mořem daří.

 18. Zdravím zvířetníky.Moc pěkný přístup Maričky k ochraně rorýsů i ke kočce Indy a vlastně ke všem živým tvorům.
  A taky se zase dneska ukázala netolerance v diskusi jak se o tom psalo minule,škoda.

  1. Je to silnější než já, musím…
   V příspěvku, na který reaguji, se píše o toleranci v diskusi – jenže tolerance musí platit pro všechny. Je mi blízká Karolinina snaha vyléčit milovaného tvora a chápu její výbuch emocí ve chvíli, kdy situace není zrovna dobrá. Má-li však být diskuse diskusí, je dobré nechat zaznít i jiný názor – pokud ovšem vyslovení toho jiného názoru není vedeno snahou ublížit, urazit, zesměšnit. A taková podle mne zmínka Vave nebyla.
   Proto prosím – tolerance ano, ale pro všechny.

   1. MaRi děkuji. Celý večer přemýšlím, jak to napsat. Napsala jsi to i za mne. Ještě jednou děkuji. (inlove)

   2. MaRi, tak úplně nesouhlasím. Tolerance pro všechny – určitě ano. Nechat zaznít jiný názor – samozřejmě, od toho diskuze je. Ale názor by měl vyjadřovat názor. Příspěvek, který vyvolal výuch emocí, však zahrnoval prosbu o přizpůsobení stylu psaní potřebám jednoho člověka (možná těch lidí je víc, ale jen ten jeden se ozval). Jako názor by mi zněly věty typu … „ufff, ten popis je teda dost realistický, tohle nejsem schopna číst, nedělá mi to dobře, nemám na to žaludek.“ Různí lidé jsou různě vnímaví a různě citliví. Takže, Karolina zareagovala jak zareagovala. „Ostřílený“ diskutující mohl Vave v klidu odpovědět, že v popisu nic drastického nevidí, že hodlá o stavu oka informovat svým stylem i nadále a že pokud jí to nedělá dobře, ať příspěvky o Ríšovi prostě nečte. Byl by to názor (či reakce) ostříleného diskutéra na veřejném prostoru, který je psychicky v pohodě. (Otázkou je, jakou další reakci by takový text vyvolal zde….. ) Jenže zde je jen pár ostřílených diskutérů, kteří by tuto situaci ustáli bez výbuchu emocí. A ti své zkušenosti většinou nabrali na jiných diskuzích, podstatně tvrdších. Karolíny se výtka přílišné realističnosti popisu a žádost o změnu stylu psaní prostě dotkla. Stalo se. Jsme lidé s různým přístupem k životu a s různými problémy, různě reagující. Karolína je jaká je, cítila to svým způsobem, a dala průchod svým emocím. Slušně. Bez urážení jiných. Emoce jsou na Zvířetníku velmi častou devizou. Tolerance určitě sluší i projevům emocí, které nevnášejí klid, pohodu a podporu. Zvlášť pokud ty projevy nejsou urážlivé, zahanbující, či se snahou zesměšnit.

    A protože toto je jakýsi veřejný prostor, dovolím si zde vypíchnout jednu svoji zkušenost … „Když mi něco nesedí, nelezu tam. “ Pokud mi vadí hluk, nejdu na rockový koncert. Pokud mi vadí pobíhání malých dětí, nejdu na dětské hřiště. A nebudu si sedat ke stolu v hospodě, kde se mluví byť jen s nádechem vulgárnosti, pokud mi tento styl hovoru vadí.

 19. Tož hlavně že: Konec dobrý, všechno dobré a nakonec se to vyřešilo.

  Přeji všem krásnový víkend, užijte si odpočíváníčko a (sun)

 20. Nejhezčí je, že to dopadlo dobře pro všechny zúčastněné. Indy je moc hezká kočka.
  Měli jsme podobný problém. Tradičně nám v maštali hnízdí vlaštovky. Dovnitř a ven létají dveřmi, ty ale občas někdo zapomněl nezavřít, vlaštovky musely oknem – a naše potvory kočičí si všimly, že na okně se krásně číhá.

 21. Maričko, ty jsi prostě úžasná ženská! Dobře jsi to vymyslela, moc dobře (inlove) .
  Taky miluju rorýse. Mívali jsme jich na sídlišti spousty. Poslední léta je jich méně, některé opravené paneláky už nemají u střechy otvory, kde hnízdí (už pár let je zakázáno je při rekonstrukcích zaslepovat). Ale pořád tu létají, akrobati 🙂 .
  Indy je opravdu okouzlující kočka a ty keře jsou nádherné!

  1. Já rorýse vlastně neznám. Tedy krom toho, ža na stavbách v Praze jsme vždy tolerovali hnízdění jak zákon kázal. A setkala jsem se s tím poměrně často. Taky mě udivilo, když LenkaS psala že u nich na domě stavba potažmo město mohla netolerovat že tam rorýsi bývají. Dokonce přes její upozornění zamezili ptákům přístup.
   Maričko ořezat keře pro ochranu rorýsů před vlastní kočkou to je kompromis obdivuhodný. Jste s mužem báječná dvojka. To my víme už z přístupu ke kočkám, psům želvám a teď i rorýsům.Ať se daří dál na co sáhnete. (y)

 22. Lovecký instinkt je silnější, než jakákoli výchova a každá zdravá kočka lovit prostě musí;doma hračky a venku vše, co se hýbe. Honza i Ferdík lovili na chtě 24 hodin denně a když zjistili, že za některé úlovky dostávají vynadáno, chlubili se jen těmi ,,legálními“. Později jsme pak různě v podrostu občas našli zbytky těch ,,nelegálních“ a oba se tvářili jako že o tom nic nevědí a že to musel být někdo úplně jiný. S Čertíkem tyto problémy zatím nemáme, protože na chatě sám ven nejde. Ale na okně pilně loví veškerý hmyz, přičemž naprosto bezpečně pozná, co má žihadlo a při lovu postupuje v takovém případě velmi opatrně. A když jsme mu před nosem odchytili a vypustili ven čmeláka, strašně se urazil; to jsme si dovolili hodně, ukrást mu takovou tučnou kořist! Mńau, kvík, nasrali jste mne, odcházím se skrýt pod postel! (cat)

  1. Tak to gratuluju k chytrému kocourovi. Náš nejmenší Samík (třetí z Kosích bratrů) je ouplně, ale ouplně pitomej. Kolikrát už seděl a packou si třel píchnutej čumáček a kolem lítala naštvaná a vytočená vosa. Nojo, ale když ty mouchy jsou tak dobrý… a to žlutý s píchadlem je tak zajímavý. Chlapečkovi je rok a půl, tak by už mohl mít trochu rozumu…, ale to bychom po něm chtěli moc.

   1. Tomu našemu budou dva roky koncem června. A vos už chytil a spapal pět, (možná i víc, ale o těch pěti spolehlivě vím) a nikdy k žádné úhoně nedospěl. Taktika je jednoduchá: Sek vystrčenými drápky, okamžitě ucuknout, chvíli sledovat reakce kořisti a pak znova. Nejpozději po dvou minutách je vosa rozedrána natolik, že už se na nic nezmůže. následuje bleskové kousnutí špičáky, zadeček odpadne a zbytek mizí v kocourkovi za spokojeného mlaskání. Na zadeček dojde řada až nakonec a po odoperování bodavého konce tlapkou šikulkou. Nebodavý hmyz je loven v letu a jediným bleskovým útokem předních tlapek; kocourek dopadne na zadní, udělá okamžitě tučňáčka a kořist, nabodnutou na drápku si způsobně vloží do držtičky. Jenom se bojím přespříštího týdne; jedeme na týden na Slovensko a kocourka nám nemá kdo opečovávat, takže ho budeme muset dát do hotelu. Radost z toho nemám, ale nic jiného nezbývá.

    1. chudáček kocoure, je mi to (ho) líto, ale věřím, že někdy se jiná možnost nenajde… snad vyberete dobtý hotel, kde se k němu budou hezky chovat, a snad není on takový závisláček, aby byl v přílišném stresu… držím (pardon, ale hlavně jemu!!) palce (h) (h) (h) (h) (y) (y)

 23. Milá Maričko, „zlomyslně“ se culím nad Tvým článkem. Odhlodávat postupně z velkého tisu, to znám. Ten slouží jako přechod všem kočkám z okolí na bivakování na naší terase. (Mají tam klídek, nikdo nekřičí kšááá a teploučko z jižního sluníčka 😛 ). Trubač kořenující, ale v meruňkové barvě jsem měla, ale už jsem se ho zbavila. Kdysi jsem zatoužila po velkém přísavníku a ten teď obrůstá dům sám, bez opor.

 24. Milá Maričko, jsi kouzelný zástupce matky přírody – spravedlivá, ale mnohem něžnější (inlove) Navzdory tomu, žes vlastně měla ohledy ke všem zúčastněný – rorýsům, kočce, ptákům hnízdícím v keřích – se ti povedlo najít funkční řešení, které nikomu neublížilo – dokonce ani těm keřům! Snad jen vaše estetické cítění dostalo zabrat. Klobouk dolů! (bow)
  Kdyby tak lidi dokázali tento přístup k řešení aplikovat častěji! KLdyby k tomu aspoň byli ochotní 😛

  1. Je fajn, když se najde řešení dobré pro všechny. Maričko, jste pašáci a Indy se může bavit jinak. Potvora jedna šelmovská.

 25. Jo, jsou to přeci jen lovci.
  Kamarád mi psal celý nešťastný, že jeho hodná mazlivá kočička domácí, se kterou přes léto pobývá na chatě za Prahou, mu donesla k večeři zakousnutého malého králíčka. Dostala vynadáno, tak donesla druhý den krtka. To prý už bylo na pochvalu.
  Ale Indy to na tom komíně moc sluší.

   1. Psát jsem se pokoušela, marně. Tohle je po X-dnech zase první příspěvek, který šel odeslat. Nevím, proč to tak u mně je, ale je.
    Ríša má očičko sice víc otevřené, ale stále krvavé a plné vřídků. Od vnitřního koutku má rozleptanou kůži až k čumáčku, i když pečlivě čistím, tak přeci jen ten hnis je agresivní. Stále pčíká a občas mu slzí i druhé očičko. Vřídky jsou ošklivé, plné strupů, které se snažím vlhkým vlažným roztokem sundavat, aby hnis mohl ven. Už to trvá moc dlouho na můj vkus.
    Ale vzhledem k tomu, že tu vlaje a řádí s Melíškem, tak na umření není.

    1. Chuderka brouček. To potřebuje hodně palců… (y)
     Co bude dál? Jedete na konzultaci?

     1. Dobral ATB. Poslední už ale flusal okolo a měla jsem co dělat, abych mu ten oblemstaný prášek do krku vůbec nacpala. Už jak viděl, že ho chci vzít do náručí, utíkal a kňoural.
      Teď jsou 2 možnosti – buď počkám do čtvrtka, kdy máme termín u Beránka nebo půjdu v pondělí jinam. To podle situace, jaká bude po víkendu a ukončení ATB. Musí se udělat odběry a rozbory krve atd. a začít posilovat imunita. On se prostě MUSÍ vyléčit. Je mi ho líto, určitě ho to musí obtěžovat, i když si hraje, baští, dovádí, mazlí se, tak se musí přijít na to, proč to je a co to je a jak z toho ven. Já ho nedám, mrňouse proužkovanýho.

    2. Karolínko (inlove) , drž se Beránka a chtěj po něm kompletní vyšetření. On je opravdu kapacita, takže přecházet jinam mi přijde zbytečné. Zřejmě to je opravdu dlouhodobější proces.
     A mám k Tobě velkou prosbu, někdy jsou popisy Ríšova oka až naturalistické a já mám čas číst Zvířetník jen u jídla. Já vím, že Tě to trápí, ale ty podrobnosti někdy úplně nezvládám. Děkuju moc za pochopení a Ríšovi držím palce. (h) (y) (h)

     1. Ptáte se, jak je Ríšovi. Tak odpovídám!
      Jak mu je a jak to s očičkem vypadá!
      Že to je naturalistické a máš čas číst jen u jídla, je mi líto, ale toto je skutečnost.
      V tom případě likviduju i připravené povídání s fotkami, které naturalistické opravdu jsou! Jestli vadí, že to popíšu podle skutečnosti, tak sem nemusím psát nic.

      1. Pokousela jsem se pri svem obede si predstavit, jak bych popsala Risuv stav, nota bene byla-li bych na nej opetovne dotazovana. A dosla jsem k zaveru, ze vred je vred, a kdyz z nej tece hnis, tak na to jiny slovo neznam. A kdybych to pojala bud vseobecne (jako ze oko je spatny) nebo poeticky, tak bych popisovala neco zcela jineho. Povazuju za jednu z velikych vyhod Zviretniku, ze se muzu poucit o ruznych chorobach a kdyby se nejaka vyskytla u me kocky, tak vim, ze treba Karolina s tim bojovala. Takze klidek, lidi.

      1. Končím.
       Mějte se tu všichni nadále dobře.
       Když tolik vadí, že tu někdo nepíše jen samé pozitivní věci, tak tu být fakt nemusím.

        1. Vavíš, nezlob se, ale musím odporovat – v Karolíny popisech situace a nehojících se vřídcích kolem očička opravdu nespatřuji nic nepřiměřeného, nerozumím tvé námitce

         u ríši jsem tuším minulý týden byla a očičko viděla „naživo“ a i já mám nějaké fotky

         když tu kdysi Li psala o vyhřezlých vnitřnostech u Nastěnky, taky to snad nikoho nepohoršilo!!! chjo… ;(

     2. Vave není to tak dlouho cos ve stopětce povzdechla, že už diskuze nejsou co dříve. Souvislost mezi některýma Tvýma diskuzníma příspěvkama a pohodou na zvířetníku předpokládám dohlédnout neumíš. Ne a ne a ne. Vave má holt pravdu a nepopiratelné právo korekce, bez ohledu na to jak koho kopanec do kotníku bolí. Že ano. Ach jo. Nečíst co mě nedělá dobře neznáš? Někdy to třeba zkus.

      1. K tomu bych si dovolila smutně připomenout, že ze stejného důvodu opustila řady Zvířetníků moje kolegyně ZitaB.Konstatovala, že často nejde ani tak o ta zvířátka, jako o jedince lidské, a to především o ně.

      2. Milá radanovo, poprosila jsem jen, zda by nešlo psát o nemocném oku bez naturalistických podrobností. Ono se těžko nedá nečíst, když mě samozřejmě Ríšův stav zajímá. Až se objeví Karolínin článek – a já pevně věřím, že se objeví – tak budu připravena a vyberu si, kdy ho budu číst.
       V příspěvku prostě na to připravena nejsem. A možná, že nejsem sama.
       Myslím, že tohle kopnutí do kotníku nebylo. Prostě to byla jen prosba, že třeba u stolu v hospůdce vřídky a hnis nemusí vždy dělat každému dobře.

     3. Milá Vave, tvoje články i příspěvky čtu moc ráda, vždy mi přišly psané s nadhledem a lidskostí, ale v tomhle případě s tebou nemohu vůbec souhlasit. Karolína popisuje průběžně život své smečky, (sleduji ji už od příchodu Melíška), píše o věcech veselých, něžných, a pokud se vyskytne marod, tak i o těch smutných, možná nehezkých, ale ze života, tak, jako mnozí jiní tady, potřebuje se vypovídat a poradit v kruhu lidí, kteří chápou její obavy a neodsoudí ji pro ně, nepíše vůbec nijak přehnaně drasticky, jen popisuje daný stav. Četla jsem tu nesrovnatelně drsnější story, a přesto se nikdo nepohoršoval – maximálně přeskočil či nedočetl, a tak nevidím důvod, proč by Karolína měla „mírnit“ své líčení, píše co je, a nás to opravdu zajímá, moc na Ríšu myslím a přála bych si už příznivější zprávy, ale když holt nejsou, jsem opravdu moc vděčná i za ty, co zveřejní. Pokud máš problém s jídlem, zkus si Zvířetník pročíst jindy, protože pokud by se Karolína a časem i ostatní přizpůsobili, tak ze Zvířetníku vznikne červená knihovna… A to tedy díky, ale nechci. Zvířetník tu vždy byl pro ty, kteří ho potřebovali, ať v dobrém, či zlém, a bylo by moc smutné, kdyby se to mělo změnit…

    3. mnoho palců (y) (y) (y) a Tobě opravdu obdiv, že jsi trpělivá a spolu s marodem statečná ošetřovatelka. Často na vás myslím s obdivem.

     1. Děkujeme moc.
      Ale další podrobnosti o léčbě si nechám pro sebe.
      Aby náhodou někomu nevadily při jídle.

      1. Tak Korolínko a kluci já o Ty fotky zas docela stojím a to proto, že bych ráda viděla průběh léčení a vzhledem ke Čtyřkočíčínu je důležitě dobré vědět jak co vypadá, aby bylo jasno hned na začátku nějakého trablu. Máša má chronicky nemocné oko. Neustále čistíme v intervalech naprosto náhodně dlouhých. Blbý je to to co ty zažíváš s Ríšuldou, jeden den dobrý, člověk doufá, trochu se raduje a pak šup je to nazpátek s plnou parádou. Tvůj samostatný článek o tom s čím se potýkáte ať už bude výsledek pro Kocoura méně či více příznivý očekávám netrpělivě. Netrpělivě proto, že mu fakt ze srdce přeju ať už to zatrapatra povolí.

       1. Ráda Ti pošlu povídání o tom, jak to vznikalo, jak to gradovalo a jaký byl postup léčení na mail, sepsala jsem to dost podrobně včetně lékařských zpráv a včetně fotodokumentace.
        Tady nikoho pohoršovat nebudu.

        1. taky prosím o článek o Ríšově nemoci a léčení, i s fotkami – zajímá mě to!! (h)

         pokud tedy opravdu na Zvířetníku nevyjde 🙁

         1. Pokud se Karolína rozhodne ho nezveřejňovat tady, nabízím ještě možnost vložení do webového prostoru Hadopasů (zajistím já), s tím, že pro zájemce bude k dispozici odkaz. Nebude to tak profesionálně provedené jako zde, ale může to být k dispozici pro větší okruh zájemců.
          Stačí, pokud ho Karolína pošle na můj e-mail (tosca74 na tiscali cz) s žádostí o umístění na web…

       2. Karolíno, všichni tobě i Ríšovi fandíme, abyste to zvládli. Tahle poznámka byla jen o výběru jazykových prostředků, ničem jiném.

      2. Je mi líto, že to bereš takhle, Karolíno. I o vážných nemocích se přece dá psát s určitou uměřeností a společenským taktem, protože ne každý takové podrobné popisy snese..
       Ríšův stav mě samozřejmě zajímá. Sama bych ho asi strčila do přepravky a nečekala další týden do kontroly, na základě Tvého popisu to nevypadá moc dobře.

       1. Pardon, jsem neurvalec, který popisuje věci tak, jak jsou.
        Tak příště budu psát, že vřídečky na očičku jsou už krásné, hojí se nám pěkně, čumáček už taky růžoví novou kůžičkou a kocourek spěje ku zdraví.
        NEBUDU

       2. Karolíniny popisy mi připadají věcné, žádná patologická pornografie, nijak se v tom nerochní. O její články velmi stojím.
        A Vave, nic ve zlém, ale pokud se mi z něčeho při snídani zvedá žaludek, tak to prostě nečtu.

       3. Smutné vážená, smutné, co jste tu předvedla.
        Když jsou tu články s prosbami o pomoc pro kočky, které jsou v útulku léčené a mají různě zhnisané oči, zlámané tlapky, otevřené rány a další nepříjemné věci, doplněné navíc dost drsnými fotkami, tak se nepohoršujete.
        A nad popisem stavu léčby, kterou tu všichni docela bedlivě sledují a i si informace vyžádali, se tu pozastavujete?
        Nevím, co tu děláte, vrchního cenzora?
        Karolína nic nezanedbává a psát jí, že byste už dávno cpala kocoura do přenosky a jela k doktorovi snad taky nemusíte.
        Spíš se zamyslete sama nad sebou, a to dost brzo.

       4. Vave, až budeš psát další 105ku, napiš jí o tom, jak matky dětem vštěpují zásady typu: U jídla se nečte! U jídla se nemluví! A slez z toho trůnu a zkus se třeba prostě lidsky omluvit…Karolíně, co má starostí nad hlavu,Ríšovi a možná všem Zvířetníkům, kterých se to dotklo, protože všichni jak tu jsme, si průběžně v duchu říkáme: Chudák Ríša, chudák Karolína..pocem Kočko,Kocoure-ukaž voko…a pak si stíráme pomyslný pot z čel a padají nám ze srdce balvany, protože si uvědomujeme,jaké to je štěstí,že naši kamarádi jsou zdraví. A držíme Ríšovi palce a obdivujeme Karolíninu péči.
        Na Karolínině popisu nevidím nic špatného a k tomu Tvému příspěvku bych pořád měla strašnou chuť napsat to,co jsem si o něm pomyslela,když jsem ho dočetla a vytočila se. Emoce opadly,ale myšlenka zůstala. A že to nebylo nic slušného,to snad chápeš.

      3. Karolíno, i já bych za sebe poprosila, aby sis popisy problémů a léčby nenechávala pro sebe. A uvítala bych i ten napsaný článek. Život sebou přináší různé situace a nikdy nevím, kdy se v reále a naživo setkám s něčím podobným. A pak si třeba řeknu …. „vždyť TOHLE jsem už někde viděla. Cože to bylo? Moment … Karolína o TOMHLE psala. … Jak že to s tím bojovali? …“
       Informací, zvláště o problémových diagnózách a řešení, není nikdy dost.
       Pokud se rozhodneš nepsat sem (je to Tvoje volba a Tvoje právo), piš prosím dál aspoň na Hadopasi. Založíme tam když tak úplně samostatné téma.
       Ač většinou moc nereaguji (nedostatek času), tak kauzu „Ríšovo očičko“ dost sleduji. A mrzelo by mě, kdybych nevěděla, jak se to vyvíjí dál.
       Držíme palce i tlapky … Tobě i Ríšovi 🙂

       1. Taky Ríšovu anabázi sleduju pozorně a zatrne mi, když je znát jak to s Tebou Karolíno občas flákne a máš dost při zhoršení a potěší, když oddychuješ při zlepšení.S MVDr. Beránkem jsme kdysi zaléčovali Šmudlí oči a šlo to rychle a dodnes je to ok. I když zůstalo koukavý jen jedno. Klepu tu do dubového stolu. A přeju do tříkočičína jako i každej večer ať už se to zlepší (y) .

        1. Karolíno, díky za info, piš prosím dál i tady! Na Hady chodím taky, v tom není problém, ale Vave dnes asi nemá svůj den, nebo vůbec neodhadla, do jak citlivého místa právě ťala…(fubar) Chápu, jak ti právě asi je, ale nás Ríša opravdu zajímá, moc, chlapeček jeden proužkatý, a to i s vředy na oku a hnisem na čeníšku, a Zvířetník je přeci taková fajn hospůdka pro známé, a tak nemá cenu ji opouštět jen pro to, že jeden ze štamgastů se právě špatně vyspal. Tak neodcházej a zůstaň u nás. Píšu málo, dočítám někdy nepravidelně, ale jsem tu ráda i za bukem a byla bych moc nešťastná, kdyby se tohle místo změnilo. I mě tu lidi pomohly, když mi bylo s mými čtyřnohými kamarády ouvej, a nevidím jediný rozumný důvod, proč to měnit!!!

        2. Jo a pochopitelně Ríšovi pořád držíme palce, tlapy i tlapky, ať už mu je konečně lépe!!! Na nové zprávy o něm jsem už netrpělivě čekala a obávala se, že jsem je při dočítání diskuzí někde přehlédla, takže ještě jednou dík za ně!!! Hladím po tlapce Ríšu i tebe… (h) (h) (h) (y) (y) (y)

        3. Karolíno – mě by taky velice zajímal průběh Ríšova léčení. Člověk je vždycky rád, pokud se může poučit. Z dnešní diskuze jsem tak nějak ráda, že setrvávám za bukem – je tady útulněji ….

         1. Souhlas – za bukem je poslední dobou líp (je to již několikátý nevkusný zásah do diskuse od Vave); a pro Karolínu a její smečku: moje smečka drží palce moc moc moc a pište dál – nenechte hněvu cloumati svým majestátem 😉

          1. Jézuskote, to je kraválu pro trochu hnisu! Není to tak dávno, co jsem manželce osobně odoperoval podebraný vřed na zádech, (úspěšně) a žádnou vědu jsme z toho nedělali. Stačila jehla, pinzeta, dobře nabroušená Mc Giverova kudla a trocha pitralonu. fiknul jsem, zlehka, našponovaná kůže se rozvalila, část hnisu vytekla, zbytek jsem jehlou a pinzetou vyšťoural, kápl Pitralon (jéééauvajs!) a zalepil náplastí. po týdnu nebyla pod náplastí ani stopa po vředu ani po operaci. Kdo se zabývá živými organismy, měl by na to také mít buňky, či spíše žaludek. Ostatně na ZDŠ jsem byl přeborník v pitvání žab a žížal, (pro spolužačky za úplatu – kornout zmrzliny) a vytáhnout zpod lokomotivy zbytky přejetého člověka mi také nedělalo problémy. Takže vydržať a trénovat odolnost, nikdynevíte, kdy se vám to bude hodit. 😀

 26. Krásné a něžné povídání, typicky „maričkovské“. (nod)
  Milá Maričko (inlove) , vždycky mi prosluníš den, Tvůj laskavý přístup ke zvířatům a světu obecně mě prostě dobíjí. (hug) (sun) (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 27. Je hezké, že jste uhájili právo na život i rorýsům. Indy si najde jinou zábavu. Vzhledově je trochu jako baronka Prachovka, ale v bílém. Holt lovec. My s naší Maceškou čekáme, jestli se projeví snaha cokoli ulovit nebo chytit (Polárka byla přeborník), ale zdá se, že kromě prudce zvednuté hlavy a ostražitého sledování na kořist jinak nereaguje.

  1. Prašivka je výborná lovkyně, zrovna včera jsem uklízela dvě zakousnuté myši. Z hladu to nedělá. Myšové jsou obvykle kompletní. Dva zakousnutí jarní krtci jsou na metál. Můj nejdražší si konečně oddechnul a osel rozhrabané fleky v trávníku.
   Bohužel se Prachovce občas připlete pod tlamu i kvíčala nebo kos. Je zajímavé, že vrabčáka nebo sýkorku, rehka, konipase, strnada, pěnkavu ani špačka nemá na kontě žádného. Asi jsou kosi a drozdi prostě blbí.

   1. Kosi jsou spíš pomalejší. Mína má na pažbě jednu koňadru. Dost jsem se podivila, než jsem se koukla na nožičky. Byla to zjevně koňadra veterán. 🙁

    1. Tak tak. Dospělého a zdravého ptáka kočka uloví leda náhodou. Chránit je nutné jen hnízda s mláďaty a mláďata čerstvě vylétlá a nástrah světa neznalá.

 28. Maričko, Indiánka Jonesová je krásná, fotky máš taky krásné a rorýsi jsou určitě rovněž dokonalí a Ty se svou povahou bys nejspíš zakopla o potřebné zviřátko i v nejvysušenější poušti.

  1. A pod laskavé povídání a krásné fotky se hodí jiná pěkná fotogalerie: výprava z Cabárcena přivezla mnoho fotů i videí a také drby: třeba o tom, jaký je Niky miláček, jak Mojka s Chelewkou celé dny dovádějí, nebo i o tom, že ačkoli ošetřovatelé ještě pláčí za ztracenou holčičkou, tak Chelewa je dávno zotavená – patří prý k těm vzácným typům, které nepodléhají stressu (u goril strašně nebezpečný a s dopady na zdraví a často ohrožuje samotné přežití), a když na něco nechce myslet, tak to prostě hodí za hlavu.
   Fotky zde a mimo nádherného bílého páva jistě potěší zejména Vaví oranžový človíček:
   http://vinettou.rajce.idnes.cz/18.5.2012_-_SANTILLANA_DE_MAR_-_CRISTINA,_MY_A_ZVIRATA_-

   1. Móc pěkné fotky z krásné zahrady! (inlove) Bílý páv je také v Praze ve Valdštejnské zahradě.

    1. Ahoj, včerejší spoluoslavenkyně – tak bílí pávi jsou kdekoli, i v Pardubicích na zámku. Ale ti mají voklovaný vocasy, to španělskej páv je dokonalej, ouplně podle měřítka. 😉

   2. Šiš to jsou krásný fotky. Já jsem něco zaspala (zase)… Bětuláskovo ! tys osobně byla v Cabarcénu ? A ta pihovatá „herdekbaba“ je naše Mojenka ? No to snad né, kde je to rozkošný pubertální holčičí podělení ? Už od jara plánuju, že tam pojedu, je to docela velká touha, tak myslím, že to uskutečním, tak se každá rada a postřeh bude hodit!

     1. Jééé to jsem ale blb, nepoznám Moju gorilu od šimpanze, proto mi přišla divná :-))) hele ale to by byl výlet, že jo ?!

 29. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Indy se nezdá 😉 Elegantní bílá krasavice je prostě lovec – jakým je každá správná zdravá kočka (wave)

  Jste šikovní, že jste uhájili svobodu kočky i bezpečí všech hnízdících

 30. Jen doplním, že Indy od té doby už na střeše nebyla a komíne je „štěbetavý“. Jen se nám stále zdá, že v něm hnízdí pouze jeden pár i když na obloze je vidět a slyšet rorýsů víc. Ale lepší jeden pár, než žádný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN