ROZCESTNÍK: Beta na Garganu (1)

Gargano je poloostrov na východním pobřeží Itálie. Celý poloostrov je národním parkem. Ve vnitrozemí je nejen původní listnatý prales Foresta Umbra, ale i řada tisícimetrových vrcholků hor. Pobřeží je lemováno bílými skalisky, rozlehlými jeskyněmi, překrásnými plážemi. Historických cílů je taky dost k vidění. V sezóně je Gargáno přecpané turisty. To nás neláká. Ale taková mimosezónní poznávačka…

 

Pátek a sobota – cesta na jih – až do italské Apúlie

V pátek 4. května večer vyjíždíme z Liberce směr Itálie. Čeká nás asi 700 kilometrů na průsmyk Brennero a pak ještě tisícovka až na poloostrov Gargano. Na cestu přes Alpy nám svítí úžasně velký měsíc, který osvětluje zasněžené vrcholky hor.

Sobotní svítání nás zastihne na obchvatu Boloně. Následující úsek dálnice kolem Rimini je celý rozkopaný – rozšiřuje se o další pruh. Brzy ráno je zúžená silnice prázdná a tak se jede plynule, ale je jasné, že se tudy musíme rovněž vracet v čas mimo dopravní špičku. Jinak by cedule hlásící dlouhé kolony měly jistě pravdu. Celou noc jsme jeli bez větších zastavení. Občas protáhnout nohy, vyběhat a napojit Betku, ale jinak se snažíme ukrojit z dlouhé cesty co největší díl.

„Snídaňová“ delší zastávka byla naplánovaná do Lorety. Bazilika della Madonna otvírá už v 6 ráno a tak jsme si návštěvu jednoho z největších poutních míst Itálie nechtěli nechat utéct. No, katedrála je to úchvatná, ale oba jsme se shodli, že nás toto místo přesto nějak zklamalo. A tak již v osm hodin pokračujeme v cestě na jih.

 

Beta

 

Loreto je jedním z nejoblíbenějších poutních míst Itálie. Ročně ho navštíví 4 miliony věřících. Pověst praví, že v roce 1292 přenesli andělé chýši Panny Marie z Nazaretu a mrštili ji přes moře z Dalmácie do Loreta. Madona z Loreta je považována za patronku letectva (koneckonců v kapli Cappella Americana je umístěna i maketa letadla). Samotný kostel je silně opevněn, stavitelé se obávali tureckých útoků. Santa Casa (svatá chýše) je skryta ve zdobeném mramorovém kvádru (autorem je Bramante). Slavných jmen italské renesance se dá mezi autory výzdoby baziliky najít celá řada, i když mnoho děl bylo v roce 1974 uloupeno při „svaté loupeži století“.

 

 

Loreto

 

Protože bydlení přes Interhome standardně ubytovává od 16 do 19 hodin, máme spoustu času. V záloze máme ještě jeden kulturní cíl – historické centrum pobřežního městečka Térmoli. Staré město je za bytelnými hradbami, hrad, cenný kostel (bohužel celý v rozsáhlé rekonstrukci), bílé domky v úzkých strmých uličkách. Moře úžasně modré, sluníčko hřeje. Nad hlavou rackové, pod nohama spousta rychle mizejících ještěrek. Prostě dovolenkové průzkumničení začíná.

 

Hrad v Térmoli nechal vybudovat ve 13.století císař Fridrich II. Dnes v něm sídlí observatoř. Katedrála má zajímavou románskou fasádu s řadou slepých arkád a oken. Uvnitř chrámu jsou uloženy ostatky sv. Timoteje. Ostatky světce byly ukryty před Turky tak důkladně, že byly „znovuobjeveny“ až v roce 1945 při opravě kostela poškozeného bombardováním.

 

Času zbývá stále dost, z Termoli jedeme pomalu po místních silnicích kolem velkých slaných jezer na severu Gargána. Lago di Lesina a Lago di Varano chceme podrobněji prozkoumat při nějakém tom dovolenkovém výletu a tak dnes jen nahlédnutí. Vidíme zblízka první z mnoha zdejších strážních hrádků „Torre“ – Torre Calarossa. Zjistíme, že místní zeleň je silně trnitá. Sníme poslední řízky, dopijeme zbytek kafe.

Zastavujeme na úzkém pásu pevniny mezi Jadranem a jezerem Varano. Isola Varano je asi 15 kilometrů dlouhý a necelý kilometr široký pás písečných dun porostlých místní zelení. Poprvé se setkáváme s ploty. Vše kolem silnice je oplocené, jednotlivé stezníky pro pěší od silnice k pláži jsou od zeleně odděleny alespoň ostnatým drátem. Přitom i v něm jsou „oficiální“ průchody – les je sice rezervací, ale vstupovat se do něj smí. Nějak nám smysl těchto plotů uniká…

Na pláži jsme sami. Moře je teplé, čisté, hodně mušlí všech možných tvarů a barev. Cachtáme si nohy, Betka naštvaně „stávkuje“. Už to známe z minula – bude jí zase dlouho trvat, než vezme moře na milost a smočí si alespoň tlapky. Pás těsně u moře je čistý – zimní bouře uklidily. Ale průchod dun od silnice k pláži připomíná špatně zahrnutou skládku. Šílený binec všude kolem…

Oblast kolem jezer je jediný rovinatý kus poloostrova. Pobřeží je velmi členité, vnitrozemí velmi kopcovité. Tudíž jediná silnice na Gargánu není rovná. Zatáčky, zatáčky a zase zatáčky. Prudká stoupání a sjezdy. Přeci jen toho máme už hodně najeto, únava stoupá a tak jedeme pomalu a opatrně. I na Italy na silnicích si zase musíme zvykat. Že se blinkry nedávají, že se parkuje úplně všude (i v zcela nepřehledných místech), že se klidně diskutuje uprostřed silnice, že se krávy potulují po silnici (a pasák klidně sedí na svodidlech s nohama do úzké zatáčky a posílá smsku)

 

 

Dojíždíme do Vieste – města, poblíž kterého máme být ubytováni. Jen malou chvilku se snažíme najít ubytování sami – a pak pouštíme navigaci v mobilu. S ní je to snadné. Jedná se o údolí za městem, kde si místní ze zahrad a polí a olivových hájů vybudovali různá turistická ubytování. Jméno ta silnice má jen na mapě, v reálu nikde napsaná není. A čísla usedlostí?? Výjimečně…

Naši domácí mají 4 nové řadové apartmány a na zbytku pozemku nějakou tu olivu, citron, smokvoň, víno a kus záhonů s fazolema a bylinkama. Sami bydlí ve Vieste. Jsme jediní hosté v tomto týdnu. Ukázalo se to paradoxně nevýhodou, protože celá široká rodina majitelů tam trávila odpoledne a večery (a někdy i noci). A tak i 15 hodně, ale opravdu hodně hlučných lidiček a dva psi a spousta aut rozhodně k našim poklidným večerům nepřispělo.

Vynosili jsme věci z auta, povlíkli postel „do psího“ povlečení, odložili tam vedrem a cestou znavenou Betu a vyrazili jsme pěšky hledat moře. Ušli jsme jen pár kroků a dojeli nás „domácí“ – a ať nasedneme, že nám ukážou, kam se máme chodit koupat. Byla to klika. Bez nich bychom asi nejkratší cestu (a přitom na krásnou pláž se skrytým parkovištěm) nenašli.

Italové na pláži psy nevidí rádi. Na severu už se alespoň někde „psí“ pláže objeví, ale Jih je stále hodně konzervativní a psa jako společníka neuznává. Ale tady, jak vidno si z ničeho takového hlavu nedělají. Na krásné pláži (z druhé strany je obří kemp, na pláži je i velká restaurace) se zatím místo turistů plaví koně. Neobvyklá podívaná, koně se s nadšením koupou, hříbě se rochní jak dítě ve vlnách – a foťák doma hlídá Beta… Moře je na počátek května překvapivě teplé – odhadujeme to (a web mi to teď potvrdil) na 20 stupňů. Zaplaveme si, projdeme se po pláži a pěšky kráčíme zpátky.

Brzy padáme do peřin – přeci jen jsme nenaspali za uplynulou noc ani minutu.

 

 

Hrad v Monte Sant Angelo

 

Neděle – stará poutní cesta přes hory

Nedělní ráno nevstává do slunného dne, na nebi je řada mraků. Plánujeme tedy cestu do civilizace, neboť to na koupání v moři nevypadá. Chceme kopírovat starou poutní cestu přes poloostrov. Abychom ráno odpočatou Betku vyběhali na měkkém podkladu, zastavujeme hned kousek za Vieste u lesní cesty. Vstupujeme poprvé do Foresta Umbra. Zcela jiný les, mnohem „strašidelnější“ zelenější, hustší než ten český.

Za chvilku ale zastavujeme opět. Vyjeli jsme nad hranici lesa a najednou jsou kolem nás bílé kameny a spousta kvetoucích skalniček. Nadšeně se kocháme, Betka nasává, zvuk zvonců jasně dává na vědomí, že stádo koz či krav je poblíž. Popojedeme pár kilometrů a stavíme zase – výhledy na kopce, údolí, modré moře, bílé skály, kytky všech velikostí, barev – jsme přírodou zcela unešeni.

Po staletí poutní cesta na Monte Sant Angelo vedla jen po úzkých horských stezkách. Dnes tam vede sice silnice, ale ty zatáčky jsou opravdu děsivé. Je to nejvýše položené město na poloostrově, leží ve výšce 800 metrů nad mořem. Veliké parkoviště je poměrně zaplněné, přestože je teprve půl desáté. Inu neděle.

Návštěva poutní svatyně Santuario di San Michele Arcangelo je hlubokým zážitkem. Kostelem se sestupuje po schodišti do velké vápencové jeskyně, kde je vlastní chrám. Probíhá série nedělních bohoslužeb. Střídáme se, protože Betu v těch davech lidí nechceme nechat přivázanou bez dozoru.

Zatímco kolem kostela je plno, na normanském hradě nad městem jsme sami. Hrad je nově zrestaurován, pro turisty zpřístupněn. Pobavily nás exponáty ve vitrínách. Asi aby se neponičily, jsou pečlivě zabalené do novin :o) Beta měla vstup zdarma, prošla s námi celý hrad a překvapilo mě, jak nesvá byla v podzemních úzkých chodbách.

 

Po celá století navštěvují poutníci místo v horách, kde se prý koncem 5. století čtyřikrát zjevil Archanděl Michael. Na tomto místě byla postavena svatyně, která patří mezi první křesťanské chrámy v Evropě. Osmiboká zvonice a strohý jednoduchý kostelík stojí nad vlastní podzemní jeskyní, která je upravena v chrámový prostor. Úžasná jsou bronzová vrata, vyrobená v 11.století v Konstantinopoli.

 

Ranní venčení

 

Další zastávkou na poutní cestě je město San Giovanni Rotondo. Staré centrum, starý poutní kostel, kde v polovině dvacátého století sloužil kněz Padre Pio. A tento muž, kterého si ještě pamatuje řada místních, je dnes hlavním duchovním patronem města. Muž, který byl stižen stigmaty. Muž, který se zjevil kardinálům v Říme v době, kdy kázal doma. Muž, který uzdravoval nemocné. Byl blahořečen v roce 1998, ve městě je vystavěn moderní poutní kostel Santuario di Padre Pio. Obrázky Otce Pia jsou na každém rohu, na všech upomínkových předmětech, na řadě domů, plotů…

Původní poutní kostel je jednoduchý, ve zvonici se zrovna daly všechny zvony do pohybu. Krásný zvuk. Před kostelem na náměstí je veliká kovová moderní skulptura. Nahoře stojí Padre Pio, dole je řada andílků i čertíků. Živých čertíků tam bylo plno – místní děti využívají sousoší jako úžasnou prolejzačku.

Poslední poutní zastavení bylo nad městečkem San Marco in Lámis, u mohutného kláštera Convento di San Mateo z 16.století. Opět probíhá bohoslužba, takže znovu jen rychle nakukujeme a snažíme se nerušit. Vnitřek kostela je hodně zmoderněn – nic moc krásného… raději se ještě jdeme projít kousek do místního lesíka a obdivujeme první malou vápencovou jeskyňku.

Cesta zpátky vede přes hory. Všude jsou pastviny plné kvítí, bílých kamenů a krav a koz a oslů a ovcí a koní. Poprvé se setkáváme i s „bio“ vepřovým – růžová prasata tady běhají volně po pastvinách a užívají si pohybu a čerstvého vzduchu. Všechna zvířata vypadají ve skvělé kondici.

I srdce botanika musí plesat. Pro nás byla spousta květin neznámých – záplavu vysokých květů, ve kterých se i Beta ztrácela jsem až doma určila jako léčivku Asfodyl větvený (takzvané brambory dávnověku, rostlina popsaná již Homérem). Všude byla spousta orchidejí – vstavačů všech barev a velikostí. Stavíme často – vždy se objeví hezčí a hezčí scenérie. Beta je naštvaná. Nerada vystupuje a nastupuje, pokud ji ale necháme chvilku v autě – trucuje taky.

Vaříme si pozdní oběd, odkládáme Betku a vyrážíme na první průzkum Vieste. Hrad je veřejnosti nepřístupný. Místní katedrála je připravena na oslavu svátku Panny Marie a je oděna v barevné hábity zakrývající původní fresky a strop. Bílé město je hezčí z dálky než zblízka. Je tak trošku (spíš dost) špinavé… Navíc všude jsou navěšeny záplavy barevných elektrických svíček – prostě pro turisty je asi hezčí barevný obří blikající čtyřlístek, než stará městská brána pamatující nájezdy Saracénů.

 

Vieste

 

 

Vieste se rozkládá na dvou výběžcích pobřeží na severovýchodě poloostrova. V historickém centru stojí za vidění kostel Chiesa di San Francesco, který byl součástí kláštěra. Katedrála z 11. století byla v 18. století podstatně přestavěna. Hrad vystavěný Fridrichem II. je dnes v majetku armády.

 

Po ostrově chceme chodit i pěšky, potřebujeme tedy koupit mapu poloostrova. „Íčko“ – informační centrum je zavřené. Kdy otevře (zítra, za týden, v červnu…) se nedozvíte. Stánky se suvenýry mají spoustu zaručeně místních dreků, ale mapy nee. Až v trafice u autobusového nádraží jsme úspěšní. Kupujeme městský plán Vieste (3 eura) a turistickonámořní velkou mapu (Carta Turistica e Nautica) za 6,5 eur… Obě mapy se moc povedly, autor byl rozhodně větší malíř fantasy než kartograf. Už měřítko na titulní straně uvedené mě mělo varovat 1:75 000 (1cm = 750cm) … ale teď jsme rádi, že je máme.

Projdeme přístav, zjistíme, že lodě jezdící k mořským jeskyním mají stabilní jízdní řád, který souhlasí s tím, co jsem sestudovala z internetu i průvodců a jedeme domů stahovat fotky a psát deníky a plánovat další den.

 

Hrad v Manfredonii

 

Pondělí – Manfredonia, ale hlavně výstup na Monte Calvo

V pondělí ráno vyrážíme do Manfredonie. Kupodivu rychle najdeme parkoviště ve starém městě, odkud hrad, starý přístav i hlavní náměstí s katedrálou je jen pár kroků. Je brzy ráno – takže ještě nejsou uklizené chodníky a množství střepů (a dalšího smetí) je neskutečné. Divím se, že Bety tlapky nikde nekrvácí…

Dveře do kostela jsou zavřené. Ve stínu palem nalévám Betě vodu do misky a fotící polovička je mezitím odchycen staříkem, který ho zadem zavede do kaple i místního muzea. Informace od svého průvodce měl pouze italsky, přesto byl „exkurzí“ s povoleným focením nadšen.

 

Manfredonia byla založena až Manfréden, nelegitimním synem císaře Fridricha II. U přístavu leží mohutný hrad, který vystavěl Manfred a který byl později rozšířen Anjouovci. Obrovské bašty byly k hradu přistěvěny v roce 1607 Španěly, aby posílili ochranu proti nájezdu Turků. Turci přesto hrad v roce 1620 dobyli a zpustošili většinu města i obyvatel.

 

Z Manfredonie jedeme do hor. Chceme zdolat nejvyšší vrcholek Gargána – 1065 metrů vysoký Monte Calvo. Parkujeme u silnice (vzrostlá zeleň skrývá plácek asi pro pět aut) a dřevěná směrovka informuje, že vrcholek je vzdálen hodinu a třičtvrtě. Vyrážíme. Po prvním kilometru se chci vrátit. Cesta vede hustým lesem a je vysypána ostrým kamením. Jít vedle cesty nelze (trnitý hustník), ostré velké kameny vadí v chůzi nám (jdeme v sandálech) i Betě.

 

Stoupání na Monte Calvo

 

Ale když les opustíme, nálada se nám změní. Před námi jsou holé zelené kopce pokryté bílými kameny. A mezi kameny kvete jedna obrovská alpínka. Mochny, modřence, jestřábníky, kosatce, vstavače, rozchodníky, no prostě celá botanická zahrada. Cesta je vyznačena jasně. Z chodníčku určeného pro dobyvatele vrcholu odstranili většinu kamenů a z nich udělali bílý obrubník. Takže úzký zelený stezník s bílým lemem nás vede výš a výš.

Nejsme tu sami. Společnost nám dělá stádo koní. Zvuky zvonců provází každý krok stáda. Když se dostaneme do sedla oddělující hlavní vrcholek, začne děsivě fučet. Když podruhé lovíme Pepův klobouk, připínám ho na karabinu vodítka (klobouk, ne Pepu). Pod vrcholkem již vichr dosahuje takové síly, že klobouk na vodítku nám létá nad hlavou jako podivný drak.

Na vrcholu je z kamenů vystavěná nízká zídka, která umožní chvilku spočinout v závětří. Výhledy krásné – Gargáno není veliké, takže kam oko dohlédne, je vidět za zelenými pahorky sytě modré moře. Dolů to jde snáz. Ruksak je výrazně lehčí (Beta vypila dva litry vody), jablka i tatranky už taky nejsou. Stavujeme se i na vyhlídce nižšího vrcholku, těch pár set metrů navíc nám nevadí.

Monte Calvo rozhodně stálo za námahu.

 

Květena

 

Večer znovu zkoušíme Vieste, ale zaparkovat není kde, „Íčko“ neotevřeli ani ve všední den, a tak kupujeme jen místní víno a jdeme domů relaxovat. Domácích boxérka si sklízí veliké zralé citróny a chce je neustále házet. Tenisák nemá, na hraní má citróny… A děsně se šklíbí, když ho víc skousne… Patří (spolu se svým parťákem, loveckým španělem) k těm šťastným psům Gargána. Má své lidi, kteří si s ní hrají. Je poslušná, cvičená. Má kotec, ale v noci spí doma. Každý den má umytou misku a dostává granule.

Nechodí ven ze zahrady, v kotci nemá uklizeno, ale i tak je to proti jiným psům šťastný pes. Bohužel, jako jsou všechny krávy a koně a kozy v dobré kondici, tak o místních psících to říct nelze. Skoro všichni někomu patří – lehávají v olivových sadech, často leží u silnice před vraty. Ale jsou špinaví, zaplstění, hubení, kulhaví. Často s viditelnými nádory, ranami.

Hodně fen má kolem sebe odrůstající hubená štěňata. Mnozí provozují adrenalinové sporty – loví auta… Naštěstí jsou většinou bázliví a tak před námi s Betou ustupují a štěkají z dálky. Jsem ráda, přímého kontaktu s těmito bezdomovci bych se dost obávala.

 

Kravky

 

Aktualizováno: 16.5.2012 — 11:30

85 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Xerxová (inlove) , tak jsem si konečně dočetla článek o vaší cestě. Obdivuju Betynku, jak to cestování zvládá; já zas měla kinetózu mnoho hodin. 🙁
  A moc mě potěšilo, jak se ke mně letos v Podmitrově měla, bylo to tuze příjemné a hřejivé. 🙂 (h)

 2. Tak jsme taky doma, psiska jsou úplně grogy, jen leží a spí. My jsme taky utahaní, takže zpracování fotek bude až později.

 3. Xerxová, jako vždy skvělé včetně fotek z Podmitrova (inlove) Jsem ráda, že jsem ti nedovolila krátit 😛 Na další díl se těším – uložila jsem ho, ale přečtu až zítra 🙂

 4. Ad podivované a zmíněné měřítko mapy 1 : 75 000.
  To není tak blbej nápad, jak se to na první pohled zdá. Měřítko pochází z původních vojenských speciálek z dob, kdy převažujícím druhem vojsk byla pěchota. Měřítko bylo takto zvoleno kvůli měření délky pochodu. Průměrný krok vojáka je 75 cm. Takže jeden centimetr na mapě činil přesně tisíc kroků pochodující jednotky. Jednoduché. Kolik cenťáků na mapě jsme ušli? Vemte to v tisících kroků a máte počet centimetrů na mapě. Naši předkové nebyli žádná ořezávátka. MMCH speciálky Československa se vydávaly v 1:75000 ještě za první republiky. Teprve po motorizaci armád za II světové se přešlo u speciálních map na podrobnější 1:50000 (1km=2cm na mapě) a pro plánování ve větším rozsahu na generalizované mapy 1:100 000.
  PS. Jak to vím? První stálé povolání po epizodě zvukařiny v radiu bylo samostatný kartograf ve Vojenském Zeměpisném ústavě, kde jsme v r 1983 tvořili první digitalizované mapy ČSSR.

  1. Jindřichu, to je velmi zajímavé, co píšeš! Poslouchej… a rozhledníček bys nenapsal? Třeba o historických mapách, o zajímavostech, jako je tato s tím měřítkem? To by se mi strašně líbilo a všichni bychom byli zase o kus chytřejší (inlove)

  2. mně nevadilo to měřítko, mně vadilo, že ho inteligentní autor převedl hned na titulní straně v závěr, že podle tohoto měřítka je 1cm roven 750 cm a to opravdu neplatí (rofl) – to by ta mapa musela být o dost větší, když poloostrov má nějakých těch 70 kiláčků na délku

   1. To, že 1 cm na mapě = 750 cm v reálu jsem považoval za překlep. Úplně nej měřítko, které jsem viděl bylo 1:5000 a to byla mapa pro orientační běh. Tu dostat do ruky nepřipravený jedinec, tak by ji držel snad vzhůru nohama. Tam je barvou značen nikoliv porost, ale průchodnost a je tam každé křoví.

    1. nee – tento překlep je na mapě uveden hned dvakrát. Ale to jsme pochopili, že je chybka. Ale to, že majáky jsou zakreslené na jiných molech, že turistické cesty nevedou správným směrem, že hledané kostelíky jsou zakreslené na druhé straně od silnice… prostě fakt úžasné kartografické dílo. Jinou mapu jsme nesehnali, alespoň byla psina.
     Snažila jsem se mapu koupit už v Čechách, ale speciálky se dají objednat jen do ALp a do Toskánska. Italský jih je prostě jih…

 5. Nic nečtu, jen hlásím, že jsme zdrávi doma. K počítači jsem se dostala až teď, kdy jsou děti v posteli. Ale já pádím za nimi. Rysince se patrně k tomu vykouklému třetímu zubu klube i čtvrtý a netuším, jak dlouho bude spát. Chci jen říct, že s vámi bylo báječně a děkujem za dárečky a vůbec za všechno.
  Jo a když se zeptám, jestli někde projedu s kočárem, tak to myslím vážně. Když mě druhá kočárová rodinka varovala, že tam poponášeli, tak už sme byli na cestě a auto s MLP odeslané napřed, tak jsem si řekla, že to zvládnu. No zvládla sem, kočár i s Rysinkou unesu i 20 metrů po kamení a ani jsem přitom nezakopla. Ale bylo to zajímavé dobrodrůžo na závěr. Jen Rysík vypadal, že sesbírá větve z celého lesa a naloží nám je do auta. Nakonec teda nenaložil ani větévku, ale ta cesta lesem je lemována otýpkami, když už byla moc velká, tak ji odložil a začal střádat novou :).
  Dobrou noc.

 6. Ahoj všichni, i já jsem na značce a úpal (Úžeh? (whew) ) je zdatně zahnán. Bylo sto strašně fajn a poklona organizátorkám (inlove) a všem zúčastněným (inlove) . Zima v noci byla děsná, ale počasí přes den nemělo chybu. Berry cestou domů padla za vlast a rozhodně mě netahá za šos s tím, že bychom měly něco dělat. Myslím, že si myslela, že se na dva dny ocitla v ráji – těch psů a navíc řeka na koupání! Taky mám nějaké fotky, ale dostanu se k nim až zítra.
  (h) (f) (sun)

 7. Taktéž na značce, v pořádku dojeli. Díky Louk a Jarce za skvělou organizaci a Alčatýmu za obchůdek. A všem za skvělej víkend (inlove) .
  I když s námi málem chytnul vagon – hořet jsme přímo nehořeli, ale v Libni pro nesmírný zápach raději evakuovali vagon 😛
  Na fotkách se pracuje 🙂
  Rozcestník skvělej (y) .

  1. to jste tak smrděli ohníčkem podmitrovským ?? (chuckle) ?? Taky musíte mít něco extra (wave)

  2. Uff, to jsem ráda, že jste zpátky a celí, osobo udatná (inlove) . A příště si raději ve vlaku se sirkama nehraj, jo? :*

   I výspa na značce – ještě jednou dík za fofr odvoz a milou společnosti, Xerxovi!

   Ygo! Ty seš fakt jak éé vítr 😀 . Bezva dokumentace!

   1. Jarko, Louk, děkuju! (h)
    Eh, až přestanu mít mořskou nemoc, možná strčím na rajče nějakou tu husopasku a záhadné hradní bytosti. (chuckle)

  3. Dvě poznámky:
   1) při děkování jsem (nerada) zapomněla na kytaristy. Byli skvělí (*) !
   2) po zkouknutí fotek u Betíčku nevím, jestli mám ještě co ukazovat. Jsou fakt úžasný (y)

 8. Xerxovic, velmi dobre pojaty Rozcestnik. Nad fotkama jsem se tesila uz minuly tyden. A kone plavici se v mori bych taky chtela videt. Nekdy ty naprosto nahodne zazitky mame jen ve „fotoalbu“ v hlave. Ale mozna je to dobre. Kdybyste fotili, tak treba neco z vnimani te krasy by vam mohlo ujit.

  1. Milá YGO (inlove) , fotky jsou perfektní, i když až tak pohotová bys být nemusela. (whew) 🙂

   1. prosíííím, doplň tam i Betí odkaz, myslím, že fotky ostříhaného Frogáška nebo létajícího Kulišáka nemají chybu (wave)

     1. aha, už jsi to dopsala, chicht… však mi to bylo divné, na co ten tvůj komentář navazuje – mně se to dnes stalo dvakrát, že se komentář odeslal, dokonce se mi tam zobrazil – a po obnovení stránky už tam nebyl… šotkové asi řádí

      jasně, doplním to k ostatním (teda zatím jen Ygy)

      1. jojo – zobrazil se, proto jsem na něj reagovala s doplněním. A měla jsme radost, že první dávám fotky (rofl) (rofl)

   1. Jj, bylo, bylo,hlavně ta pohoda, bezva lidičkové, pesi v klídku,kytary, buřty,ohníčky, nádhera.Vzpoměli jsme všechny vzdálené setry a bratry v triku. (y) (h) (inlove)

    Hani, níže píšeš, že jste byli s Chetem někde hrát a to ještě za doláče. Poslyš, nechystáš zase nějaká studia. (rofl) (y) (wave)

  1. Bezva Italie, krásně jsem si s Vámi a fotkami pocestovala, díky!
   (wave)
   Ája pozdravuje Betu. (chuckle)

 9. I my už jsme doma, vybaleno, vypráno, čuby leží a jsou taaaak hodné. Štěnice celou cestu ani nekvikla, jelikož hnípala a doma na dvorku jsem ji musela budit. Asi to zalomím taky.

 10. Haló haló haló – zde Londýn, zde Londýn … ech zde perla Jižní Moravy. Jsme doma – je tu horko a větrno. Začnu stahovat fotky. Setkání opět super – díky Jarko a Louk.

 11. Hlásím se z domova – Jenny, ještě jednou dík za odvoz!
  Louk a Péďa sedí ve vlaku směr západní výspa.
  Doufám, že i všichni ostatní poutníci dorazí v pohodě 🙂

  1. Jsme doma, peru,peru, že se na to ne…! (rofl)
   Já blbka jsem měla poděkovat Tobě za perfektní Podmitrov a chocho,chichi,chacha za Mitrov. Asi bych tam jinak dolezla zas až příště. (handshake) Příště jedem zas, kdo bude chtít může se připojit i když setkání Zvířetníků bude jinde, kam samozřejmě taky moc rádi dojedem.
   Mně holt ten Podmtrov učaril, hlavně daleko od vesnic, cest a blízko vlídné říčky.
   Mějte se všichni krásně, máváme z malé vísky po Hostýnem. (wave)

 12. My jsme už taky doma. Pedroníka s Louk jsme vyložili na Černém mostě, na přestup do Varů měli mít dost času. Tak snad taky dojedou domů v čase rozumném. A pak že Yarda není velký auto (rofl)
  Bylo hezky, jen ta rozcvička v šest prostě nebyla… A já se tak těšila, předcvičovatele jsem až na hradě hledala… a jen jedna veverka byla ochotna po ránu sportovat (chuckle)

  Zážitků byla spousta – jak brodit s miminem a kočárem řeku (aneb jak stihnout večeři a zároveň zachránit plavací boty) , jak Kuba zničil Dede (moc jsem se jí smála, Berrýška je (*) ) , jaké jsou slevy pro důchodce, jak jedna frbulka zničí všechny psy kolem a sežere talíř (dozí pan doktor drze nepřivezl žádnou dogušku či dogáka, ale nezničitelnou buldočku) … jak sladit večeře a druhé večeře (buřty) s hokejem, o úžasných samostatných minizvířetnících… a tak dále a tak dále…

   1. no moment – ještě ti vypadla kytara ve velmi, ale velmi velkém pevném cestovním izolačním futrálu, spacáky, Louk ruksak a naše věci (rofl)
    Yarýsek je japonský samuraj (rofl)

     1. Betka má své místo v kufru. Tam se nikdo a nic přidat nedá. Louk jela vpředu na místě spolujezdce se spícím Pedrouškem pod nohama. No a vzadu jsem jela já a kytara a všechny sakypaky. Fakt je to velký auto (chuckle)

   1. Protože cvičitelky i cvičenci byli zmrzlí na kost, takže hrozilo odlomení pohybujících se končetin. (chuckle)
    Bedulko (inlove) , máš u mě tričko a pamětní list. Stejně se budeme muset v dohledné době sejít. 🙂

    1. žjůva, já dostanu pamětní list, jupíííííííí – ony holky už mě znají a vědí že je „sbírám“ (chuckle) , děkuji moc moc (clap) (clap) (clap)

     domluvíme se na někdy (nod)

 13. Pěkně vítáme výletníky. Až se aklimatizujete doma, těšíme se na historky a na fotky!
  O.T. Karolino – není možné dát Rišu na nějakou veterinární kliniku, kde by ho hospitalizovali a odborně vykurýrovali? Nebo pro zvířa je to všechno jen ambulantní????

  1. No, o tomhle jsem fakt neuvažovala.
   Nevím, zkusím se poptat.
   Zatím se s tím pereme sami.

  2. hospitalizace zvířat samozřejmě možné jsou – záleží na tom, jak to má která veterina zavedené… řada klinik má alespoň pár klecí kde lze zvířátko nechat (nebo to prostě veterinář u sebe v ordinaci tak dělá), a potom taky existují celé zvířecí „nemocnice“, jak je třeba v Praze AA-vet

 14. Hlásím, že jsme z Podmitrova doma. Počasí se vydařilo, pejsci byli hodní, spousta z nich se plavila v říčce, pan doktor zajímavě přednášel o klíšťatech a ochotně zodpvěděl spoustu dotazů. Bylo to fajn 🙂

 15. Hlásím návrat na značku. V Podmitrově to bylo skvělé. (h) (y) (h) Moc mě mrzí, že jsem se se všemi nerozloučila a nepoděkovala jim.
  Noci byly sice drsné, zejména ta z pátku na sobotu, naštěstí nikdo nezmrznul, dokonce ani já ne. 🙂
  Peru a peru, od ohně je cítit úplně všechno. (nod)

 16. nemůžu se sem procpat s komentářem, tvrdí mi, že je duplicitní a už jsem ho poslala – no, poslala, jenže se tu neobjevil 😀

  ááááááááááá, tak ať je to tu třeba dvakrát (rofl) – že ale mají v tom Podmitrově krásně, co? 8) (inlove) (y) (y) (sun) (h)

  a že už rutinně kopíruju i krátké příspěvky, tak jsem to sem jen vložila 😛

 17. Dobré ráno všem.
  Tak se nám očičko zase hodně zhoršilo. Je zakalené krví, díra na čumáčku se zvětšila a hodně mokvá, vřídky jsou po celé linii oka spodní i horní. Mají zatvrdlé stroupky, které se odvarem z bylinek snažím opatrně odmočit a sundat, ale brečím tu s Ríšou, kterého to asi bolí.
  A začalo slzet i druhé očičko.
  Asi mě z toho brzo klepne.

  1. Vy jste si hlavně měli nechat hned při prvním vyšetření výtěr+vyšetření na citlivost těch bakterií, které ho trápí na antibiotika, výsledek už jste mohli mít dávno (trvá to 24-48 hod. max.) a nasadit léčbu podle výsledků vyšetření. Možná jste to ale absolvovali, v tom případě se moc omlouvám za „mimomísní poznámku“. Každopádně, kocourkovi držím pěsti, určitě to nakonec dopadne dobře a vyléčí se.

   1. Aido nějaké stěry doktor dělal a podle toho pak nařídil další léčbu.
    Je to v Ríšovi. Nemá skoro žádné obranné látky a z každé choroby se strašně dlouho „hrabe“.
    Mně už z toho ovšem hrabe taky.
    Je to jak na kolotoči – jednou dole, jednou nahoře.

  2. (cat) Ríšo, mňoukálku tygrovitý, drž se a nech chovatelku, ať čistí, co je třeba. Však ty víš, že ti chce pomoci. Naše chovatelka nás teď chová míň, prý jsme moc těžcí, ale slibuje, že se zas polepší. Ale ty na chování trvej, ať máš nějakou náhradu za to čištění a prášky. Držíme ti všechny drápky. Mikeš a Bobeš

   1. Ahoj Mikeši a Bobeši,
    však já se taky od rána můžu umazlit, furt lezu do náručí a chci hladit a chovat. Až je Melda žlutý žárlivostí.
    Moc bych chtěl být zdravý a mít očičko v pořádku a věřím, že to máma zvládne.
    Tak ahoj klucííííí
    Ríša

  3. Ríšánkuuuuuuuu, a já měla takovou radost, že to ustoupilo…. achjo, to je nějaká vytrvalá věc, taky mám pocit, že „definitiva“ přijde až po důkladném celkovém vyšetření – stěry plus krev

   moc moc držím palečky, kluku proužkatá!!!!! (h) (h) (h) (h) (h)

 18. Zdravim vsechny z Podmitrova.
  Pisu jen z mobilu, tak bez diakritiky a kratce. Dnes tu bylo krasne, slunicko svitilo, byla beseda s veterinarem, mysi obchudek, vylet na rozhlednu, ted hudba u ohne 🙂
  Fotky budou

  1. No ještě aby nebyly!!!!!
   Moc se těšíme my, co jsme se zúčastnit nemohli.
   A MOC VŠECHNY ZDRAVÍME Z PRAHY!

  2. Tak se tam v Podmitrove mejte! My za chvili odjizdime taky hrat hudbu; teda Chet bude hrat a jeste jeden kamarad. Dokonce budou lidi platit 15 dolaru kus. Akorat nevime, koloik tech kusu tam bude. (chuckle)

 19. Právě jsme se vrátili z Podmitrova, je to tam moc bezva, kdo nevěří ať tam běží. :o) Všem Zvířetníkům bychom chtěli ještě jednou moc mocajda poděkovat za Myšátka. Díky zvířetnické štědrosti a přízni budou mít tyto děti, které mají start do života složitější než jiné, zase spoustu krásných i užitečných zážitků a aktivit. Děkujeme. Prostě „dobrý člověk ještě žije“, jste toho důkaz. (h)

  Stín: cestou zpět jsme měli nepěkný zážitek. Uprostřed silnice stála bažantí samička, přibrzdili jsme a čekali. Proti nám jela tmavá felicie. Její řidič musel bažantí slípku už zdaleka vidět, úsek byl přehledný, byla na něm velmi nápadná. Ani nezpomalil, naopak. Jen tak zvláštně vykvikla a zůstala po několika kotrmelcích ležet v oblacích peří za klidně odjíždějícím autem. Po silnici se chvilku bezradně motala osiřelá bažantí kuřátka. Snažili jsme se je chránit naším autem, aby je také nerozjezdili netrpěliví řidiči za námi, málem se to jednomu který nás zuřivě předjel, podařilo. Pak už všechna zmizela v řepném poli.

  1. Bohužel, ale spoustě mrtvých zvířat na silnicích by se dalo předejít, kdyby řidiči byli více ohleduplní. Nejsou ani k sobě, tak proč by jim měla vadit nějaká přejetá kočka nebo bažantí slepice?
   Je to smutné, chudínci kuřátka. Co s nimi bude?
   Nedávno jsem v tramvaji slyšela dva zmetky, tak přes 20, co se bavili naprosto otevřeně o tom, kdo kdy sejme jakou kočku na cestě. Předháněli se ve výpočtech, jak zajíždějí schválně do kraje, aby jí „dostali“, udělalo se mi nanic a radši jsem vystoupila. Diskuse evidentně neměla cenu a ještě bych mohla dostat na nos já. Tramvaj se moc bavila, to je na tom to nejsmutnější. Jo, toulavejch koček je, aspoň přestanou otravovat.
   Kam jsme to došli?

  2. ach, Pů, to jsem netušila, že hned „po ránu“ se tady rozbrečím… jsou to hrozní zmetci!!!!!! chdinka slepička, chudáčci kuřátka ;( ;( ;(

   ale jinak tě tu moc ráda vidím (h) (h) (y) (sun)

 20. Děkujeme.
  Mamča uklízela, tak jsme pro jistotu zalezli – vysavač teda fakt nemusíme. Zato jsme se pěkně pletli pod mokrý mop, kterým se vytíralo. Takovej dobře vytřenej Melíšek, to je něco!
  Léčíme Ríšovi očičko, už vypadá mnohem líp, nikam jsme nejeli, i když je krásně, ale kapat se musí a 2x denně ATB, to může jen máma. Tak to má s náma za trest.
  Válíme se, hnípeme, máme tu příjemně chladno, máma si čte, poklidné sobotní odpoledne.
  Mají tam v tom Podmitrově ale krásně, to jim moc přejeme.
  Melíšek, Zrzínek a Ríša mávají všem ostatním, co nejsou tam.

  1. Rišánek se drží? Moc na něj myslím – co říkal doktor a co bude? Všechno chceme vědět!

   1. Nakonec jsem v ten čt. k doktorovi nešla. Očičko se podstatně od středy zlepšilo, tak ho nechci stresovat zase nějakým mimořádným transportem a ordinací. Dneska jsme na tom zase o hodně % lépe! Termín návštěvy máme sjednaný na 31.5., to už by měly být provedeny odběry krve a stěry, aby se vidělo, jak je na tom. A začnou se píchat injekce na posílení imunity.
    Jen pevně věřím, že to zlepšení je trvalé a ne jen chvilkového rázu.

     1. Ríša děkuje.
      Dneska má očičko večer zase zakalené. Ale otevřené, baští, hrál si s Melíškem, halt to bude běh na dlouhou trať.
      Tentokrát to bude mít mnohem horší průběh, nežli to bylo loni.
      Ale budeme bojovat a zvítězíme.
      V O2 Aréně je jakásí techno-párty noc a hodně účastníků bydlí ve svobodárně, takže ten návrat bude asi v ranních hodinách hodně zajímavý. Ve vnitrobloku slaví Slováci na několika pokojích vítězství v hokeji, je jich tam spousta, dělníků, kteří tu pracují, bordel tu je, snad budeme spát.
      Kluci jsou nervózní, je to horší než na Silvestra.
      Tak asi dojde na pohádku „O kočičím princi“ a pak zalezeme do pelíšku, snad to zaspíme.

  2. kluciiiiiii, vy taky lovíte mokrej mop?? to je bezva ažůžo, to nás taky moc ba (clap) (y) (inlove) 😛 8)

    1. Někdo málo hlídanej má mejdžus? 😉 Matky chlastají v Podmitrově a psi jsou u fenek a otcové rozžíhají ohně? Mají ty holky kondo…ehm . mínium? Minimálně?

 21. Všichni jsou už v Mexiku… teda v Podmitrově, tak aspoň pozdrav všem, co zůstali za bukem. (wave)

 22. Dočtu, až přijedeme- odjíždím směr Podmitrov. V noci u nás ve vsi někde hořelo, řvala tu hasičská siréna…

 23. Kuk, dobré ráno, jak vidím jsem první.
  To musela být krásná zážitková dovolená. Fotky už jsem viděla minulý týden. Otevřela jsem si jako obvykle při vyprávění Xerxové, ve vedlejším panelu mapu a zjistila jsem, že tahle kouzelná část Itálie je vlastně ta ostruha italské „boty“. Nu, přiznávám, že tohle jsem doposud nevěděla. Člověk se musí stále co učit. Koně koupající se v moři, to bych samým nadšením nerozdýchala!
  Jdu se balit, za chvíli vyrážíme s Evou do Podmitrova.

 24. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy (h)

  Betka všechny zdraví a za chvilku vyráží lehce pajdajícíc směr Podmitrov.
  Vím, že povídání je dlouhé, to abyste se o víkendu nenudili… a už má Dede i druhý kus (naštěstí poslední (chuckle) )

  1. Dobrý den, měla bych dotaz k Vašemu článku. Co se stalo v roce 1974, při Vám zmiňované svaté loupeži století? Nemůžu najít žádný odkaz, asi nejde o nějakou obecně známou událost? Děkuji.

   1. omlouvám se za nepodložené informace. Ale ve dvou průvodcích po Itálii je zmínka o impozantních pokladech, které se nashromáždily jako dary „nemocných“ i „mocných“ … Např. zlatá soška dítěte darovaná Ludvíkem XIII., která byla stejně těžká jako dlouho očekávaný následník trůnu Ludvík XIV. Pokladnice byla vypleněna v roce 1798 Napoleonovými oddíly a většina pokladu byla odvezena do Louvru. Po Napoleonově smrti se cennosti vrátily církvi, ale velká část pokladu byla ukradena v roce 1974.
    Až teď mně došlo, že ten poklad mohl být ukraden v Paříži, že se nemusel vrátit do Itálie.
    Podrobnosti netuším – zdrojem byl hlavně průvodce, z kterého jsem „plánovala“ dovolenou : Itálie v edici Rough Guide … a bohužel v tyto dny nemám moc času hledat a ověřovat podrobnosti.
    Ještě jednou se omlouvám za zmatky.

    1. žádné zmatky nevznikly a už vůbec není třeba se za cokoli omlouvat 🙂 … prostě mě to jen zajímalo, neovládám italštinu, abych si to sama vyhledala, tak jsem se zeptala… a děkuji mnohokrát za odpověď 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN