ČLOVĚČINY. Perličky ze zjišťování reálií

Nemají to se mnou snadné. A nejen bety. Hlavně nevinní kolemjdoucí. Jmenovitě mniši. Protože když píšete o mniších, tak o nich přece musíte vědět co nejvíc, ne?

 

 

 

 

První věc, kterou jsem nemohla vyčíst z knih, bylo, jak se nosí takový benediktinský hábit. Z regule a jiných pramenů jsem se dozvěděla kde jakou podrobnost, například z jaké se dělá látky, za jakých podmínek dostane mnich nový, co se děje s těmi starými… ale jak se takový hábit nosí, jak se v něm běhá, jestli má kapsy, jak „hraje“ na těle, subjektivně i z vnějšího pohledu, to se z knih a obrázků vyčíst nedalo.

Takže. Byla Noc kostelů. A milá Io se sebrala a šla… k Milosrdným bratřím. Jednak tam slibovali výstavu dějin špitálnictví a lékárnictví, jednak mají milosrdní bratři hábit skoro stejný jako benediktini (až na jednu dvě nepatrné drobnosti). Dvě mouchy jednou ranou.

To okukování ornátů v sakristii dopadlo ještě dobře. Ten starý hodný mnich, co tam byl, měl andělskou trpělivost a vysvětloval a vysvětloval… a odpovídal na otázky tak dětské a nejapné, že se kamarádky začaly tvářit, že mě neznají. (Dobře udělaly.) Chudák si asi myslel, jaký mám zájem o víru. Promiňte, milý otče. Já vážně jen potřebovala na vlastní oči vidět a pokud možno si i osahat věci, ve kterých nechám chodit Richarda Whitinga. No ale aspoň jsem mu nezpůsobila žádnou vážnou duševní újmu.

Což se nedá říct o tom druhém chudákovi, o tom mladém mnichovi. Takový hodný, ochotný, trpělivý člověk, taky. Vysvětlila jsem mu, že píšu historickou fantasy a že hlavní postava je bývalý benediktinský mnich, bla bla bla, a že potřebuju vidět, jak ten hábit vypadá v pohybu. Že jsem si našla obrázky a reguli a blablabla, ale že to je málo, že abych to mohla dobře popisovat, potřebuju to doopravdy vidět.

Chlapec byl ohromně vstřícný. Prý se můžu koukat, že mu to nevadí, a hned mi začal ukazovat (na sobě), z čeho takový hábit sestává, vysvětlovat, co má jaký původ a tak. Já toho už docela dost věděla, on byl mile potěšený.

Tak se mi hezky prošel chodbou, ukázal, jak se v tom kleká, sedá, jak se zavazuje pásek (pořád ještě nosí starý gotický způsob, volný konec pásku se za přezkou naplocho zauzluje a pak jde přímo dolů), kde je našitá kapuce (a vysvětlil, které řády nemají opasek, ale kus provazu, a které pro změnu mají kapuci přišitou na škapulíři a které naopak až na vlastním hábitu) já se zeptala, jak se mu v tom chodí každý večer nahoru do klauzury (mají tam příšerně úzké točité schody), on řekl, že dolů je to dobrý, ale nahoru to jde hůř, večer se prý párkrát málem přizabil, když si to přišlápl, a chtělo to asi tak čtvrt roku, než si zvykl.

Já prý, aha, jako když se člověk učí chodit v dlouhé sukni. On, nevím už proč, vytáhl klíče (do klauzury laici nesměli, i když se jinak dalo lozit opravdu všude). Já zjistila, že hábit má i kapsy. On ochotně ukázal, že to nejsou kapsy, ale prostřihy, kterými se dostane do kapes od kalhot. Já si vzpomněla na tu starou historku, jestli mniši mají nosit kalhoty, nebo chodit naostro (to se hádali františkáni s benediktiny a báječně se přitom uráželi), a tak jsem se ho zeptala, jak to je historicky s kalhotami pod hábitem.

On se dostal trochu na nejistou půdu, protože to byl schopný zrekonstruovat jenom asi 200 let zpět, a já potřebovala tak 500. Nakonec jsme se shodli, že asi v té renesanci nosili tehdejší variantu jégrovek. Pak mě zajímala košile: jestli se hábit nosí na holé tělo, nebo na košili. On řekl (a ukázal u krku límec, že nelže), že nosí pod hábit košili, protože košile je bavlna a hábit vlna a vlna na holé tělo kouše, s čímž jsem srdečně souhlasila (ó, kousavé svetry mého dětství!), a že se taky košile dá vyměňovat denně, zatímco hábity má všehovšudy dva. Takže jsme si tak nějak zapředpokládali, že i v té renesanci čistě z praktických důvodů…

… a pak si uvědomil, že si vlastně už asi půl hodiny odhrnuje tu a tam vrstvu ochranné černé vlny a já se celou dobu dívám na *něj*, na jeho *tělo*, a že jsem *ženská*… a měla jsem utrum.

Chudák. Malej. Milej. Moc mi pomohl a mě to moc mrzí. Nemusel se stydět, fakt. Nekoukala jsem na tělo. Vážně jsem okukovala jenom ty hadry. Asi jsem si měla vybrat někoho podstatně staršího.

 

Druhá věc, kterou jsem nikde nenašla, bylo, jestli a za jakých okolností mohli novicové z kláštera ven. Potřebovala jsem zjistit, jestli je průchodné, aby se malý Severin potkal s Thornvaldem dřív, než z toho kláštera uteče.

I vypravila jsem se za dominikány. Oni přece mají v popisu práce přispívat ke vzdělanosti lidí. Bývávalo, že měli svůj kostel otevřený pořád. Už nemají. Otevírají tak půl hodinky před mší, aby si lidi mohli dojít ke zpovědi. Nebo na pokec, jako já.

Došla jsem tam. Mnich právě lezl do zpovědnice. Kolem jinak ani noha. Mnich mě uvidí, zrychlí. Já prý, že nejdu ke zpovědi, Že jenom potřebuju něco vědět. Že píšu… blablabla… a hlavní postava je malej novic, blablabla… a potřebuju, aby se sešel s někým mimo klášter, a tak bych ráda věděla, jestli je možné, aby šel, řekněme v doprovodu bratra ošetřovatele, na trh. Třeba pro nějaké bylinky, co nejsou schopní sami vypěstovat.

Ne. Klášter je soběstačný. Kdyby nutně potřebovali něco, co sami nemají, obrátili by se primárně na jiný klášter. A ne, novic je prostě zavřený uvnitř a ven nesmí. Kdyby opat potřeboval něco z jiného kláštera, pošle nějakého staršího, zkušeného, spolehlivého bratra. Rozhodně ne novice.

Já: Ani když ten novic tomu ošetřovateli pomáhá?

Ne. Pomáhat mu může, to je v pořádku, klidně i malé děcko, ošetřovatel si ho zaučuje, aby po něm jednou jeho práci převzal. To je v pořádku. Ale za bránu nesmí.

Já (podle hesla nikdy neříkej nikdy): Vůbec nikdy za bránu nesmí?

Prý by musel mít nějaký opravdu vážný důvod. Třeba že by šel otci na pohřeb. (Mnich se zamyslí.) Vlastně ho prý nenapadá žádný jiný schůdný důvod.

Já: Nojo, on se ke svému otci moc nesmí hlásit, jeho otec je kněz, ale mámu bych mu zabít mohla, to by šlo…

Mnicha málem klepla pepka.

Já: A když, řekněme, doma v klášteře je nemocnej, hodně nemocnej, jeho kamarád a nikdo neví, co s tím, a ten hlavní hrdina se teda vrací z toho pohřbu, v doprovodu někoho staršího, samozřejmě… (Mnich: Samozřejmě. Sám chodit nikam nesmí.) … a potkají toho alchymistu…

Alchymie je ZLO!

A měla jsem zas utrum.

Tak jo. Milosrdní bratři: fajn, akorát musím počkat, až na mě zapomenou. Dominikáni: no, trochu zaslepenější… Příště zkusím ty chlapce od Elišky. Co je to tam za řád, asi augustiniáni. Když dovolili Mendelovi křížit hrachory, mohli by mít pochopení i pro nejapné otázky jednoho zvídavého laika.

Aspoň doufám.

V opačném případě mám stále svůj benzín a kůl!

 

Skromná sebepropagační poznámka pod čarou:

První dotaz byl položen v souvislosti s povídkou Osm týdnů, osm let (její první část zde: http://ioanna-ioannina.livejournal.com/31652.html, druhá část zde: http://ioanna-ioannina.livejournal.com/31903.html). Toho nošení hábitů tam nakonec moc není, ale nevadí. Jelikož mám hlavního hrdinu bývalého mnicha… ono se to ještě bude hodit. A kolikrát!

Druhý dotaz byl položen v souvislosti s povídkou, kterou tenhle měsíc odešlu do soutěže, takže se k ní v rámci zachování anonymity nesmím hlásit. Nicméně jsem z druhého dotazu vytěžila jednu podstatnou informaci, díky níž vznikla původně neplánovaná postava (stále ještě bezejmenného) klášterního kuchaře (vizte tu: http://ioanna-ioannina.livejournal.com/67092.html) a jednu skvělou, zcela autentickou reakci, kterou jsem následně zakomponovala do postavy opata v Selby. A jsem moc ráda, že jsem mu mohla dát takové vysvětlení pro jeho činy. Mě osobně by nenapadlo – a dělá z něj míň ošklivého člověka, než jsem se bála, že z něj budu muset udělat.

 

 

Aktualizováno: 18.5.2012 — 08:02

76 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem se právě vrátila z Prahy, tentokrát jsem si vysloužila 2×2 a jako bonus ještě jeden zápočet.

  Io, ohledně jakýchkoliv dotazů k níže uvedeným-farář na penzi je můj prastrýc, kousek od Prostějova, přístupný debatám na jakékoliv téma, táhne mu 90 a je s ním docela veselo. Moje styčná jeptiška je bývalá spolužačka, děvče veselé a příjemné, táhne jí na 30, t.č. klariska, u Brna.

  No a zkouška v sobotu (už byla i v neděli) nebo třeba v sedm večer, to je pro nás, dálkaře, dost běžná záležitost.

  1. Děvče, ty jsi asi geniální (blush) . A ta zkouška v sobotu, lituji všechny zúčastněné včetně zkoušejících. 😐 .

  2. Jsi absolutní (*) ! Dvě týrání a ještě jedno navrch!
   V neděli, ufff… oook. 😀
   K prastrýci to mám sice trochu z ruky, ale pokud mi zabouchnou vrata ti benediktini, tak… Anebo i tak.
   Můžu se ti případně ozvat přes Hady, až mě chytne nějaká otázka?

 2. zajímavé čtení jak po čistě obsahové stránce, tak i z hlediska účelu. Obdivuju, když se lidi věcem věnují s takovou opravdovostí.
  Sím prosím (blush) odkaz na druhou povídku až padne nutnost zachování anonymity. Už se těšim.
  Mávám do Podmitrova (wave)

   1. Děkujeme počteme 🙂
    Já jsem zatím žádnou fantasy literaturu nečetla (nějak mi nepřišlo, že by na tom mělo být něco zajímavého), ale asi už jsem se na Tvých povídkách „chytla“ 🙂 Díky

    1. Tyjo, fakt? (dance)
     Je tu někde smajlík pro naprosto šťastnej ksicht?
     (blush)
     Protože to jsem moc ráda, tak moc, až to napsat neumím.

 3. Ioannino, potěšila jsi mě… (rofl) Ovšem myslím si, že o Tobě už kolují mnišské tamtamy po celé republice a možná i dál…

 4. Milá Io, tak tvůj článeček a to, že místo užívání si v Podmitrově tu sedím a čekám na někým zpracovávaný dokument, ke kterému musím bohužel něco přičinit i já a pak teprvu můžu do Podmitrova, (headbang) mě po delší odmlce způsobené ztrátou fenečky tolik podobné tvé Penušce, zase vrátilo zpátky na zvířetnické stránky (h) Článeček super a fakt obdivuji tvoji odvahu k dotazování – já mám zatím zkušenosti jen s ortodoxními mnichy z řeckých ostrovů, kteří mají zhusta velké pochopení pro túristy letňáky zajímající se o kdeco v jejich klášterech, kde mimo jiné vyrábějí i starými metodami panenský olivový olej, a tudíž poté, co mi nabídnou dlouhou sukni ze svých turistických zásob, abych jim neznesvětila klášter svými kraťasy, jsou ochotni odpovídat i na dotazy ohledně každodenního vaření, praní atd. atd. Ale tvá zvídavost je opravdu neuvěřitelná, i když coby velký čtenář hlavně humorné fantasy miluju autory, kteří chtějí být historicky stopro hodnověrní (y) (y) (y) (y) A k debatě níže dodávám, že z vyprávění mé prababičky kořenářky vím, že byla hrůza menstruovat v zimě, kdy chodila děvčata ze školy přes pole několik km a hadříky nahrazující dnešní Alwaysky zmrzly a nejen kůže, ale sliznice tím byla poškozena, takže doma pak nastupovala její maminky rovněž kořenářka, která přikládala obklady z odvarů (myslím, že to byl mimo jiné řepíček lékařský….). No a protože taky miluju dobu gotiky, tak mě pro změnu vždycky trápila otázka, jak to dělaly ženy rytířů na křížových výpravách zamčené v pásech cudnosti !!!!!! A dodnes nemám na to žádnou kvalifikovanou odpověď !!!!

  1. Taky mě to zajímalo- a bylo mi řečeno, že se nějaký šikovný zámečník vždycky našel, případně hradní paní uplatila řemeslníky hned při výrobě a dostala druhý klíč. No a od čeho taky mají zloději šperháky, že? Žádná bezpečnostní FABka to nebyla!

  2. Já jsem viděla v nějakým muzeu mužskej pás cudnosti s dírkama. Ta inkriminovaná část byla zkrátka cedník. 😀
   Dámskej pás cudnosti sice bejval kvalitní kovářská práce, ale zas bych řekla, že neseděl přímo a těsně tak, že by se pod něj nedala ruka vsunout. Snad. Páč když si představím, jak dlouhá byla taková křížová výprava… (devil)
   Hurá, buď tu, já ti půjčím Penušku, když budeš mít akutní potřebu chlupatýho hladítka!

 5. Milá Io, je vidět, že jsi naprosto praktická žena. Mě tyhle stránky života vždycky moc zajímaly. Dole je super debata na ženské téma. Taky jsem si říkala, jak to ženy dělaly. Jak to dělaly v koncentráku vím od Arnošta Lustiga. Nijak… Na apelplac chodily nahé. Z něj tyhle vzpomínky tryskaly a do mě se zapsaly navždy.
  Ale jak to bylo dřív? V době kdy existovaly dámské spodní kalhotky – v podstatě bavlněné trenky – měly tyto ve předu a vzadu knoflíček, na který se upínal něco jako dlouhý pytlíček fuseklovitého tvaru a ten se vyplňoval pratelnými hadříky. Ale co bylo před touhle dobou? Nic, mech? Všechny historické ženy jsou pro mě hrdinky. Nejen kvůli tomuhle, ale často jim pomřely děti a ony to stejně nějak zvládly žít dál…

  1. No a pak jsme si stěžovaly na buničité či vatové šílenosti za bolševika ještě nedostupné!

  2. Re: pomřený děti jsme měly dlouhou debatu s mým milým strážným andělem Zanou – kvůli jiný prozatím blokovaný povídce. Ve smyslu jestli je v době tak vysoký dětský úmrtnosti lehčí, nebo stejně těžký, když rodina přijde o dítě. Nejdřív tříletý, pak tuším sedmiletý.

  3. ahoj Kaštan, on se ženám po čase v lágru cyklus prostě zastavil…..to nám vysvětlil doktor-gynekolog. Ono to má i nějakej přesnej název,ale já si to teď nevybavím (fubar)

 6. Bravo, Ioannino. Moje oblíbená doba je sice jinde, ale to shánění informací mi cosi připomnělo. Nebo spíš kohosi. Před léty jsem měla na přednáškách dva dominikány od sv. Jiljí… Výměna informací byla bohatá a oboustranná, jen mě z nabytých vědomostí nikdo nezkoušel. Takže jsem byla ve výhodě.

 7. Re: Protože když píšete o mniších, tak o nich přece musíte vědět co nejvíc, ne?

  Ale to je snadné:

  Mniši jsou tiší, jsou tiší jak myši
  a do kroniky píší, že v roce nula pět
  zas nezměnil se svět.

  Dosti se postí
  a jen když přijdou hosti
  si ve vší počestnosti
  přihnou ze sklínky
  však takhle malinký.
  😀
  Zdeněk Svěrák

 8. Io! Ty jsi zvíře zvířovaté a obdivuju tě, jak jsi přepadla mnichy a vyzvídala. Úplně tě při tom vidím (chuckle) .

  Jinak – ještě jsem v práci, ale už myšlenkama v Podmitrově. Za chvilku to tu opustíme a vyrazíme na cesty. Doufám, že letos nebudeme tak bloudit jako loni (strejda Míla nás furt posílal na západ, kdežto my určitě věděli, že musíme na sever (rofl) – tak doufám, že se tentokrát pochlapí a povede nás rovnou cestou).

  Tak jsem zvědavá, co zapomenu – dnes ráno jsem hledala techničák … ech, čo to táram, očkovák jsem hledala. A nebýt Jendy, tak ho hledám eště teď.

  1. Techničák!!! 😀 😀 To si budu pamatovat a používat! 😀
   A taky vidíš, jak pro sichr vláčím na krku prababiččin křížek, aby mě nevyvlekli na ten kopec hned? S tím kůlem a benzínem a kupou chrastí pod nožičky? 😀
   Hodňoučká a slušňoučká jsem byla – aby jim impertinentnost otázek došla co nejpozději…

 9. Io (inlove) , báječné povídání o psaní povídání. (y) (rofl)
  Chudák mladý mnich! (chuckle) Asi se málokdy setkává s takovým vědeckým zaujetím o své svršky. (blush) (chuckle)
  Vypínám počítač a mávám, jedeme směr Podmitrov. S některými na shledanou, ostatním přeju krásný víkend. (wave) (h) (sun)

  P.S. Týno (inlove) , držím Ti palce na zkoušky a moc se těším napřesrok, až pohodíš děti. 🙂 (chuckle)

 10. Podmitrov jsem bohužel musela opět vynechat (já se snad nikdy nedostanu ;( ). Vypravuji loupežníky do světa (dnes ráda, jedno štěně (nevím které, což je jeho štěstí :@ ) se rozhodlo, že ve 4 potřebuje společnost. Hodinu řvalo. V 5.10 vstávám, abych stihla před odchodem do práce vykydat a nakrmit. Tou půlkou prolouplého oka se dívám vražedně. To jen pro ty, co se obávají, že je člověku líto, když štěňátka odcházejí (no je, ale tyhle epizody lítost silně zmírňují). Stejně ještě 3 zůstávají doma (jeden z provozních důvodů nové paničky, jedna odřeknutá a jeden nezadaný)
  Tak se mějte pěkně.

 11. Tedy tys ale číslo (chuckle) . Je fakt, že někteří spisovatelé hlavně fantasy si nedělají hlavu s reáliemi. Takže se to všude hemží hrdiny, kteří prchají lesem a sem tam si něco uloví a na ohníčku připraví, dokonce jsem četla, že dívka si vařila čaj nad svíčkou… Moje dcera, která také píše, si z toho dělá sport. Hledá absurdity a napsala už docela vtipný článek „lesní moudrost pro začínající autory fantasy“. Ono ani ve fantasy nejde napsat každou blbost.
  Mě by třeba zajímalo, jak si ulevovali rytíři v brnění, když to na ně přišlo (nazdvihnout brnění asi nebylo tak jednoduché a namočit do nohavic- co když jim to pak rezlo?). Nebo jak řešily dámy menstruaci (vypratelné vložky nejsou tak starý vynález a moderní jednorázové jsou až po třetině 20. století). Ostatně všimli jste si, že ve většině knih se sice metabolismus nezastaví, ale hrdinové zřejmě jakýmsi zázrakem na toaletu nemusí?
  Každopádně obdivuji tvůj elán a vytrvalost. Mě by asi bylo žinantní se takhle vyptávat… A moc jsem se při čtení bavila.

  1. No, ony zdaleka tolik nemenstruovaly, páč věčně kojily- ale jinak se používaly hadérky, případně taky nic…
   Pokud jde o čurání v plátovce- slabiny byly chráněné takovou jako sukýnkou z kroužků, jinak by si pan rytíř ani nesedl na koně. Nohavice pod tím měly přivazovací poklopec, tak pak už to bylo jen o šmodrchání mašliček 🙂

  2. Tak jak čůrali rytíři, to fakt netuším (rofl) … a dostat se z brnění rychle kvůli velké potřebě mohla být taky pěkná groteska (chuckle) .
   Ale stran menstruace mohu uvést pěkně drsné vzpomínky mojí babičky, tak kdo máte slabý žaludek, přeskočte:

   Když se chodilo (jako chodilo a nesedělo) na pole, po dvoře a tak, tak se to buď neřešilo, šlo se naostro, tmavá sukně leccos zakryla, v létě to prý tak nevadilo a občas se člověk decentě zašel někam k vodě opláchnout (i v té sukni, jak to dělaly?), anebo si („fifleny a fajnovky“ v létě, všichni v chladnu) oblékly černé spoďáry a do nich nacpaly staré hadry, co se podle potřeby vyměnily, přepraly, usušily, schovaly na příště.
   Zlatá hy(gi)ena konce 20. století.

   Jinak: čajíček na svíčce? Tak to nejlíp v papírovém kelímku (rofl) . Tedy … zkoušela jsem. Hořet ku podivu nezačne, jen se očudí … vysvětlení je jasné, tak to nenapíšu. Ale neohřeje se to moc, tak maximálně na 50-60 stupňů Celsiových. Ale lepší vlažná voda do žaludku než ledovice, že …

   Pozdravuji štěníky a soucítím, taky jsem lezla z pelechu ve 4 a po páté makala.

   1. Jak v sukni- ty sukně byly široké skládané, v těch se dá dělat ladacos, prostě se to trochu nahrne nahoru a šmytec- na pole se nechodilo v úzké sukni s rozparkem 🙂 Jelikož jsem širokánskou sukni (i tu až na paty) párkrát nosila, tak vím, že se s tím dá dělat ledacos a v přírodě mnohem snáz, než se snažit ve spodnici, sukni a zástěře nacpat do toitoiky…. dámy prominou (blush)

    1. Matyldo, vřele doporučuji druhé baroko. Tedy drátěnou výztuž krinolíny dole zhruba dva metry zšíři…Horní část šatů, tedy těsný živůtek, upnutý na dvě desítky drobných knoflíčků. Absolvovala jsem v ní nejen bezpočet vystoupení, ale i vlastní svatbu. Potvrzuji, že v tom lze ladně tančit, poprat se, decentně stolovat i konat nezbytnou potřebu po tom stolování. Myslím, že jen zvracet jsem v těch šatech nemusela… Jemnějším povahám se tímto omlouvám.

  3. Tak já se taky přidám – už to tady zmínila Zana… Jako vložky se prý používal taky mech (chuckle) . Na terénní botanické exkurzi nám dokonce vedoucí ukazovali ten určitý druh mechu (i když nevím, co je na tom pravdy). Už si ten druh nepamatuju, jelikož podle mě vypadají všechny mechy skoro stejně, ale asi byl nějaký… extra savý či co (blush) 😀

   1. Mech se snad používal spíš místo papíru. Nevím, jak to bylo s menstruací ve městě, ale moje sedmdesátiletá maminka jezdívala jako dítě k na statek a tam selka ještě tehdy nenosila spodní kalhotky, takže třeba v chlívě se klidně vyčůrala rovnou na zem. Ve stoje. Předpokládám, že teda nenosila ani žádné vložky a že to z ní muselo prostě kapat. Mimochodem, myslím, že právě menstruace byla důvod, proč ženy nosily dlouhé sukně a víc spodniček, jak by to dělaly bez vložek v kalhotech?

    1. Moje prababička taky.
     Prý se i svazovaly spodničky do uzlu, pak se spodnička odmáchala a vyprala…
     Potvrzuju, že nosit sukně (dlouhý) s řadou spodnic je mnohem pohodlnější než kalhoty, zvlášť pro tyhlety malý strany a tak. 🙂

 12. Kdybys někdy měla potřebu okukovat jeptišky, nebo faráře na penzi, dej vědět, dodám kontakt

  A jak já bych ráda jela směr Podmitrov, ale jedu trapně do školy na dě zkoušky a zítra taky na jednu a pak ještě v pondělí. Tak nic, tak příště, dokojím, potomstvo pohodím a pojedu si na výlet.

  1. Zkoušky v sobotu??? Sodoma!!!
   Držím!
   A případně kontakty vyžebrám, sháním někoho osvícenýho s otevřenou myslí, co mu nebude vadit účel dotazů…

 13. Krásné, gotika je též moje láska. A jinak pan opat z kláštera v Želivi – nevím kdo tam je za řád – je opravdu velmi chápající člověk, moje děti na něj dodnes vzpomínají. Jo, nojo, vono je to pomalu dvacet let, co jsme tam měli sraz kapitánů a jeden z nás přijel na HD a pan opat vyhrnul trošku hábit a kroužil po nádvoří na motorce. Ale byl to mladý zdravý člověk a tak by tam měl být stále. A podle toho, jak klášter vzkvétá asi i je. Toho se člověk mohl zeptat na cokoli.

  1. Inko,
   nevím, jestli se sem ještě dostaneš, ale pana opata v Želivě ranila letos mrtvice. Trochu se zlepšil, ale zatím to moc slavné není. Je to škoda, jsou tam moc fajn. Jeden z mnichů byl 4 roky v Austrálii (Sydney) sloužit krajanům. Tak jsem se za ním před 2 roky byla podívat do Želiva.

 14. Ioanino, jseš číslo (rofl) . Hlad po vědění, to je hrozná věc, a když ještě chybí sociální zábrany někoho obtěžovat (rofl) … rozjasnilas mi ráno. Povídky si přečtu, až budu padat hubou na ústa, což bude navečer, ale určitě budou stát za to … taková znalost reálií se musí někde projevit. (rofl)

  Jeden známý, s nímž jsem bohužel ztratila osobní kontakt, ale asi se dokopu a obnovím, je věřící, mám dojem, že i bratr laik. Má ženu a spoustu dětí a dá se do něj velmi příjemně rýpat stran víry, znovunastolení monarchie (on je monarchista) a třeba i Akvinského (ten chlap má názory na ženské, že se to tu stydím napsat – myslím Akvinský). Navíc se věnuje historickým hudebním nástrojům, opravuje, hraje na ně a jezdí s nimi na popularizační přednášky. Tak kdyby si v tom klášteře měli krátit čas nějakým koncertováním ku cti a slávě Boží … on by se jistě nechal obtěžovat a leccos by snesl, je to kantor a má trénink i od vlastního potomstva (rofl) http://www.macku.cz

  1. Jé, jé, jé, díky! Díky! Díky!
   Doufám, že je blbu- a nárazuvzdornej a vůbec všeobecně odolnej a bude schopnej odpovídat na věci typu „má opat při sloužení mše přes hábit ornát?“
   Jeden konzultant mi na to řek, že mše se dá sloužit i v džínách.
   Kdepak bych v 16. století džíny…! 😀

   1. Tak pan opat při sloužení mše ornát má (a všichni ostatní mniši co slouží mši) – obléká si to přes hábit.
    A nejedenkrát jsem byla na mši, kdy kněz měl džíny (teda tady v Austrálii) – ono to není moc vidět. Oni mají takovou dlouhou bílou „košili“ zvanou alba, ta celkem zakryje co kněz na sobě má a přes albu si oblékne ornát. V australských vedřinách je to někdy docela záhul – těch vrstev!!!

 15. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krása (nod) Fakt (nod) Jsi skvělá (nod)

  Já (nevěřící člověk) jsem fascinována gotikou a jejími kostely a kláštěry a hrady a tvrzemi… Moc jsme si užívali loňské Burgundsko. Navíc jsme ve všech starých slavných místech byli sami a sami se pohybovali po ztichlých temných kryptách či v zákoutích klášterních bylinkových zahrad. Letošní Gargáno bylo jiné, ale doteky historie nás taky provázely na každém kroku.

  1. My, co máme doma ten kůl, máme taky gotiku moc rádi.
   A děsně litujem, že děj šílenosti se odehrává v 16. stol., čili už v hustý renesanci…
   … i když ta reformace tam… hm… (devil)

 16. Ioannino, jses fakt dobra. Mne by nektere ty veci taky zajimaly, byt ne do takoveho detailu jako tebe, spis jen tak z vseobecneho zajmu o vec. Ale jak jsem jinak dost oprskla, tak by mi to bylo zinantni se ptat.

  Jo a s tim Mendelovym augustinianskym klasterem mam zazitek. Kdyz Chet byl podruhe se mnou v Ceskoslovensku v kvetnu, tak absolutne musel do toho klastera, protoze Mendel je jeho hrdina – otec genetiky i vedeckych experimentu, vcetne dokumentace, a tak… Vyjeli jsme z Olomouce rodinnou skodovenkou, co nam tata pujcil, projeli Brno nekolikrat krizem krazem, protoze jsme se Brnem furt ztraceli a bloudili. Ale nakonec jsme dorazili. Chet byl pohnut. Meli tam zahonky s hraskama, ktere demonstrovaly Mendelovy experimenty a moc pekne muzeum. Chet jasal a rikal, ze je na holy ground of science (svate pude vedy). Stravili jsme tam nekolik hodin. Po nekolika letech tam chtel zas. Tenkrat jsme jeli do Brna autobusem (abychom nebloudili) a ke klasteru dojeli salinou. A ten Mendeluv exhibit byl zavreny. Narazili jsme na nejakeho klasternika, ktery nam celkem nabubrele sdelil, ze muzeum bylo zavrene brnenskym biskupem, protoze katolicka cirkev je proti klonovani, a Mendel ze vlastne vytvoril zaklad pro klonovani, takze smytec,padla klec. Chet se nacuril a jen co jsme se vratili do Jizni Karoliny, tak za (a) napsal dopis na brnenske biskupstvi a olomoucke arcibiskupstvi (to jsem musela prelozit do cestiny) a za (b) poslal nekolik dopisu do Vatikanu, vcetne papeze. A mel to dobre sesumirovane. Teda ne, ze by nam nekdo odpovedel … (chuckle) , ale stejne. A podle googlu muzeum je zase otevrene pod zastitou Masarykovy Univerzity. Toz tak.

  1. Milá Hano,
   zdravím Tebe i Cheta. Tak on je ten hrdina, co znovuotevřel muzeum :O ! Myslím, že to biologové z Masaryčky vedou dobře. Pro virtuální nakouknutí stačí kliknout na http://www.mendelmuseum.muni.cz/, mají i pěknou anglickou verzi, dokonce ta titulní stránka je anglicky bohatší. A teď budou oslavy 190. výročí narození. Stran svaté půdy („holy ground of science“) – byli jste taky na svatém poli (God’s acre – proč ne „holy acre“?)? Kdybyste měli cestu na Ústřední hřbitov (z toho Mendláku tam jezdí pětka), jak budete míjet hřbitovní zeď kolmou k trase tramvaje, bude přes ni vyčnívat vršek pomníku, tam je hrob zasloužilých augustiniánů, tedy i Mendela. Když se domluvíme, zavedu (ne že bych milovala hřbitovy a průvodcování na nich, ale co by člověk z dobré vůle neudělal 🙂 ).
   Zdravím přes velikou louži Tebe i Cheta.

   1. hele Vy všichni Brňáci – Podmitrov máte skoro za humny, v sobotu má být výletně hezky a tak si klidně můžete udělat za námi alespoň výlet k nakouknutí… Hospoda tam je, takže i ti, kteří nemají objednané jídlo nezhynou hlady a žízní…

    1. Ach milá Xerxová, já bych ráda, ale už nevydržím to co za mlada (rofl) . Byl týden blbec (konec semestru), takže vidím dítky u večerní pohádky a v noci, takže odjet na víkend bez nich prostě nepřichází v úvahu. A s nimi hromadnou dopravou to už takový kousek není (navíc to vypadá, že tam ale lautr nic nejede – nemysli, že jsem o tom nepřemýšlela (rofl) ).

     Zítra jim to musím trochu vynahradit, než zase poletím. Jdu na Klicperu (akce „Každý něco pro vlast“ (chuckle) ) do Technického muzea. Takže zatímco vy si budete povídat v sobotu u kytáry, já budu bavit národ a kolem sebe šplíchat dusíkem (wasntme) . Začátek Muzejní noci je sice v 18,00, ale my tam musíme být dvě hoďky předem a schystat, konec je o půlnoci, než to uklidíme, bude jedna, než dojedu domů a padnu do postele, bude půl třetí. A o půl sedmé se ozve „Vstávej maminko, holala, bude z tebe fiala“ (f) .

     Tak si to moc pěkně užijte, pozdravujte všechny a napište reportáž. A kdyby někdo na tom byl tak nějak jako já, zvu do toho Technického muzea. Kdo nemá rád fronty, mohla bych ho vzít služebním vchodem, jen se mi musí ozvat.

     1. Jéje, naše holka bude taky pomáhat v TM, taky prý máme přijít služebním vchodem. V zimě tam byla 14 dní na praxi a moc se jí tam líbilo.
      P.S. Do Podmitrova nemůžu, máme Mezinárodní veslařskou regatu juniorů a budeme tam pomáhat, slíbili jsme to dlouho předem (MLP je tam už dnes, vzal si na to dovolenou, já se synem tam budeme až o víkendu).

      1. Tak ať se hlásí v Technické herně, myslím, že mě mezi mými kolegy pozná (rofl) … ráda se seznámím (inlove) .

     2. Hele dámy, JJ a Aido, beru Vás obě za slovo. Páneček by byl nadšen (i já budu nadšená 😛 ) – zadním vchodem do TM. On je hlavně na letectví a auta. Díky za připomenutí, že máme dobré TM i u nás v Brně!

      1. Alex, chceš nějaký kontakt? Třeba číslo na mobil, že bys mě prozvonila a já, pokud to půjde, sešla dolů?

     1. Když se dneska řeší ty „ženské otázky“, dostanu poučení? Fenky mají taky něco jako menopauzu nebo jsou schopny mít štěňata až do konce života? Ty tady pořád píšeš, že Pennuška už začíná trošku se sklerózou (mezi námi nevěřím, jen to hraje), a děsně se řežu při představě: „Co jsem to chtěla? Jó … štěňata. Nevíš, kam jsem je dala?“ (rofl)

  2. Tak u těch augustiniánů jsem byla teď ve středu.
   Jsou tam všehovšudy dva: opat a pětaosmdesátiletý stařeček.
   Ani mě k nim nepustili.
   Ale co si pamatuju před asi tak… ééé… když jsem ještě byla na študiích, chtěli jsme s latiníkama na prohlídku a opat byl tehdy velice vstřícný a komunikativní. Vtip byl v tom, že prohlídka musela být latinsky, jelikož to byl komunikační jazyk té skupiny. Jiný společný jsme neměli. 🙂
   Jó, dopisování do Vatikánu…? Teda, Chet je ještě oprsklejší než já! Že ho moc a moc zdravím!
   (Jo a z farního úřadu mám kontakt na jediný moravský benediktiny. Prej jim nemám říkat, kdo mě za nima poslal. 😀 )

  3. Hani, až přijedeš znovu do ČR, tak musíte s Chetem určitě znovu do Brna (rádi vás tam odkudkoliv v ČR s MLP osobně zavezeme), protože současné Mendelovo muzeum se skutečně nemá zač stydět a všichni mí zahr. kolegové biologové, resp. zemědělští inžinýři (hlavně z US), kteří přijedou sloužebně do Brna, si návštěvu už pár let nenechají ujít a vždycky odjíždějí nadšeni a nejméně s vícejazyčnou knihou o Mendelovi, kterou mimo jiné „Mendelovy“ suvenííry v muzeu prodávají.

   1. No, nevím, před pár lety jsem tam byla a připadalo mi jako troufalost vybírat vstupné (nemalé) za tak ubohou expozici…Možná se to změnilo, ale moc tomu nevěřím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN