BTW: Policejní akademie a já (3)

Dnes bych se chtěla naposledy vrátit ke konferenci „Mantrailing v systéme operatívno-pátracej činnosti Policajného zboru”, která se konala v areálu výcviku mírových misí a střední policejní školy v Devínské Nové Vsi, a pokračovala od středy 11. 4. do pátku 13. 4. 2012 praktickým seminářem vedeným americkými instruktory mantrailingu Jeffem Schettlerem a Kelli Collinsovou.

 

 

Doma nebo v kotci?

Stejně jako v minulých dílech bych se na začátku chvíli věnovala některým zajímavým teoretickým otázkám. Tak jedna z hodně diskutovaných, kde se německý systém poněkud rozcházel s americkým, byla otázka způsobu chovu a výcviku psa cvičeného na mantrailing. Jeff byl přesvědčen, že mantrailing může dělat v podstatě každý pes s dobrým nosem a pořádnou motivací hledat. Samozřejmě pro policejní práci nebo pro práci v drsných podmínkách jsou lepší větší a odolnější plemena psů.

Podle úspěšné výcvikářky z Německa se na mantrailing nehodí psi chovaní jako domácí mazlíčci. Důvody pro toto tvrzení měla dva. Jednak domácí pes, který má pozornost a lásku své rodiny, stejně jako své pohodlí, nemá tu správnou motivaci vyrážet za každého počasí na stopu. Za druhé je takový pes obvykle velmi vázán na svého pána a to není na stopě žádoucí – pes má pracovat samostatně.

Podle mého názoru na obou důvodech něco je, ale nikdy bych to nedefinovala tak striktně. Jsem přesvědčená, že to prostě závisí na osobnosti toho kterého psa a na způsobu, jakým je k práci veden. Pokud má v sobě touhu něco dělat a má k nějaké práci předpoklady, bude se pes na práci těšit, ať se k ní dostaví z kotce nebo z pohovky. Pokud psa práce nebaví, nevyhovuje mu způsob výcviku nebo osobnost jeho cvičitele, nebude jeho práce stát za nic, i když to bude jediná chvíle, kdy ho majitel z toho kotce vypustí.

 

Pouto mezi psem a psovodem

Samostatnost psa na stopě je ovšem větší téma a pouto mezi psovodem a psem je jen jednou z jeho částí. Podle mého názoru je pouto vždy potřebné a nemůže být na škodu. Když pes pracuje nejen ze svého zájmu, ale i z lásky, je výkonnější. Kde by to sám už vzdal, tam to může pro svého pána zkoušet znovu a znovu. Na stopě pracuje člověk a pes jako tým – jeden bez druhého se neobejdou, oba se musí umět navzájem velmi dobře číst. Psovi to jde samo, člověk to má horší, a právě pouto ke psu a tedy detailní znalost jeho chování, preferencí, strachů i nápadů mu v tom čtení velmi pomáhá.

Potíž je v tom, že psovod je na stopě tím, kdo o ní ví nejméně a musí si toho být vědom. Pes, který je zvyklý na to, že mu pán do práce mluví, že mu pomáhá, se snadno bude v potížích obracet právě na něj. A to je velmi špatně. Tedy já bych řekla, že jak úzké láskyplné pouto mezi psem a psovodem pomáhá jejich vzájemné spolupráci, tak zároveň klade na psovoda obrovské nároky v tom, že se musí naučit být na stopě „nestranný“.

Samozřejmě tady jsou rozdíly mezi jednotlivými plemeny podle toho, k čemu byla původně šlechtěna. Velkou výhodu tu mají lovečtí psi přivyklí samostatné práci, vlastní zodpovědnosti za výsledek svých akcí. Takže logicky tu mají nevýhodu především policií tak oblíbení ovčáci, kteří jsou naopak šlechtěni doslova k čtení myšlenek člověka, se kterým pracují. Kdybych to trochu přehnala, tak psovod vedoucí na stopě ovčáka by měl mít mysl svým způsobem vyprázdněnou, jako při meditaci, hledět na stopu očima svého psa a potlačit své názory na věc 🙂 Což je pochopitelně ve chvíli, kdy vás pes vleče cestou necestou bůhví kam, velmi těžké – vůbec, když vám záleží na výsledku společné práce.

 

 

 

Výchova nebo výcvik?

Velkou otázkou je potom míra výcviku psa – mantrailera. Některé příručky zdůrazňují nutnost nechat psa vyrůstat doslova jak dříví v lese a vše podřídit tolik potřebné samostatnosti psa. Jako obvykle bych řekla, že Jeff předložil onu zlatou střední cestu určenou zdravým rozumem a zkušenostmi. V zásadě leze říct, že mantrailer, tedy pes určený k výcviku na mantrailing, musí mít výchovu, ale nesmí mít dril. Je sice moc hezké, když pes poslechne na pokyn ruky, ale uhlídáte se na stopě, abyste ani mimovolně žádné pokyny nevydávali?

Ovšem i takový pes se musí umět chovat v přírodě i ve městě, musí umět tolerovat jiné psy – či lépe nevšímat si jich, stejně jako jiných zvířat či lidí, které právě nehledá. Navíc takový pes musí být skvěle socializován, aby dokázal nejen vnější prostředí akceptovat, ale aby se v něm dokázal i soustředit – tedy ho vlastně od sebe v jistém smyslu vytěsnit. Není třeba říkat, že dosáhnout takového stavu není vůbec jednoduché, chce to hodně práce a strašně moc času.

Ideální stav, kterého by se mělo dosáhnout, je samostatně pracující pes, který se dá v případě nějakého vyrušení povelem vrátit k práci. Zní to velmi jednoduše, ale ve skutečnosti je to jako vážit na lékárnických vážkách. Když nechám psa dělat si po svém i v případě, že mu pod nosem proběhne zajíc, nikoho nenajdu. Když se mi po okřiknutí pes zastaví nebo si mi sedne k noze a kouká, co tedy jako chci, tak taky houby najdu. Prostě přiměřeně, přiměřeně… 🙂 Ale to jde jenom se zkušeností.

S tím souvisí jiná dovednost na stopě, kterou třeba mají všichni psi z naší skupiny, ale Američany překvapilo, když to Berry předvedla. Jde o to umět se na stopě z nějakého důvodu zastavit, třeba počkat na udýchaného nebo zamotaného psovoda (můj častý úděl), nebo se napít a potom pokračovat v práci, jako by žádné vyrušení nebylo. Možná je to i tím, že nikdo z naší skupiny není trénovaným atletem v nejlepších letech, opravdu nevím, ale psi to umějí a nám se to hodí.

Když na mě takhle na jedné stopě čekala Berry (stopa vedla přes betonový příkop, který Berry hravě přeskočila, ale já musela slézt do něj, přejít ho a na druhé straně zase vylézt), tak se Kelli nevěřícně dívala, že Berry sice netrpělivě přešlapovala, ale bez problémů počkala na další povel, potom prostě dala čumák k zemi a běžela si vyzvednout svoji ztracenou osobu. Z Kelliina pohledu jsem nesmyslně zadržela pracujícího psa a ohrozila tak výsledek naší práce (a život hledané osoby – což nedodala, ale to na nich bylo vidět pořád).

Neodvážila jsem se říct, že čekat na mě je Berry zvyklá. Jak uznávám všechna jejich pravidla, protože jsou rozumná a účinná, tak tady bych řekla, že je to jednoduše reálný život – já jako psovod prostě někdy svému psu nestačím a on na mě čeká. Tak to prostě chodí.

Berry ale předvedla ještě jednu zajímavou a z hlediska mantrailingu poněkud rozporuplnou reakci. Pro mě to nebyla novinka, vím, že to dělá. Bylo to na stopě, která vedla po té úzké asfaltové cestě, co je na první fotce. Berry šla stopu proti silnému větru, čerstvou, po celé délce cesty celkem jednoduchou, takže poměrně rychle klusala. Já klusala za ní (Jeden a půl kilometru! Vydržela jsem to jen proto, že nevydržet nepřicházelo v úvahu 🙂 ) a za mnou Kelli, která mi přímo při akci opravovala styl. Aby mě upozornila, přiběhla vždy zezadu ke mně a poklepala mi na rameno.

Než to stihla udělat, Berry se vždy ohlédla a okamžitě kolem nás udělala podezíravé kolečko. Je to, paničko, v pořádku? Nechce tě třeba klepnout a ukrást ti můj házecí míček? Neboj Berry, je to OK, honem běž na stopu… Kelli ode mne vždy ustoupila a s úsměvem Berry sledovala. Chápala dobře, o co jde – ona také cvičí ovčáky. Líbilo se to i policistům, které má chuť kde kdo klepnout a často musejí na své psy spoléhat, ale na stopě to správné nebylo.

 

 

 

Pomocník k nezaplacení

Odpověď ale tentokrát ani tak nebyla ve výcviku psa, jako spíš v tom, jak se má správně na reálné stopě pracovat. Psovod se psem totiž nikdy nesmí jít sám – musí s sebou mít minimálně jednoho poučeného pomocníka. Jeho poučenost spočívá v tom, že ví, co psovod potřebuje, protože zná zásady stopování.

Jeho úkolem je jednak komunikace se základnou nebo vyšetřovacím týmem (psovod musí soustředěně sledovat psa a ne se s někým vybavovat), a jednak ochrana psa a psovoda před rušivými vlivy, ať je to volně pobíhající dotěrný pes, zvědaví občané nebo rozjetý autobus (psovod přece soustředěně sleduje psa a nemá koukat, kde co lítá).

Dále slouží jako nosič potřebné výbavy, včetně případných zbraní, které by měl ovládat. V kriminálních případech je totiž mantrailer ten první, kdo se (v ideálním případě) blíží k hledané osobě a je v zájmu všech zúčastněných (možná dokonce i hledaného), aby se ze psa i psovoda nestalo prostřílené řešeto. Příručky v tomto případě praví, že stopovací tým má zalehnout a pomocník se zločincem se přes ně mohou posléze ostřelovat 🙂 )

Pomocník by neměl chybět ani při záchranářských akcích a to nejen kvůli zásadě, že i původně záchranná akce se může kdykoliv změnit na kriminální případ – např. hledané dítě nemusí být ztracené, ale unesené nebo zavražděné. Vždy totiž platí, že pozornost psovoda musí být cele upřena na psa, protože bez toho může pominout známky toho, že pes stopu ztrácí, nebo že se kdesi „přepnul“ z hledané osoby na háravou fenku, která přešla kolem, takže pomocník je odpovědný za ostatní nezbytné činnosti.

 

 

 

My na stopě

V rámci semináře šla Berry postupně pět stop. Na té první jsme měly ukázat, jak obvykle pracujeme, aby bylo z čeho vyjít. Berry se ukázala dobře, já jako strašlivý zamotávač stopovací šňůry, což byla, obávám se, moje jedinečná doména. Chyby při práci se stopovačkou dělali všichni, ale nikdo neaspiroval na titul komik roku jako já.

Druhá stopa sloužila k tomu, abych si pod přímým vedením Kelli napravila co nejvíc chyb při práci se stopovačkou. Byla asi jeden a půl kilometru dlouhá, což nebylo původně v plánu, ale mladý policista z Moravy prostě v plochém a přehledném terénu nemohl najít vhodný úkryt, takže nakonec přešel celou tu asfaltovou cestu, kus křížem přes pole a schoval se v loňské trávě pod billboardem. Berry vzorně ukázala každé místo, kde se zastavil, aby hledal odbočku a nakonec mu radostně skočila na hlavu.

Třetí stopa se konala za deště a silného větru a trénoval se způsob, jak u psa poznat a vyřešit vyrušení na stopě. Byly položeny a přesně vyznačeny dvě stopy – přes stopu kladeče přešel kolmo jiný člověk se psem. Na místě křížení byl pes náležitě podrbán, posazen nebo položen. To proto, aby náraz jeho pachu byl okamžitý a neodolatelný.

Berry postupovala čítankově – možná i proto, že opět šla proti větru. Nejdřív – na vzdálenost prvního nádechu – zvedla hlavu, čímž signalizovala, že o psovi ví. Křikla jsem: Leave it! Go to work! (Když vám do ucha napovídají anglicky, tak vás český příkaz nenapadne a pes stejně reaguje víc na tón hlasu než na slova. Ale už říkám hromovým hlasem: Nech to! Stopa!) a psice dala poslušně čumák k zemi a pokračovala.

Na místě křížení stop jí ukázkově ujela hlava doprava (ve směru chůze psa), ale dalším povelem se mi ji podařilo vrátit na stopu a mezi námi a cílem byl už jen výše zmiňovaný příkop, takže Berry opět prošla s jedničkou. Já byla pokárána za zmatky na začátku stopy – co myslíte, že se mi stalo? 😉 a zadržení psa při přelézání příkopu.

Čtvrtá stopa měla za úkol určit, jestli pes zvládne pachové rozlišení. Je to základní cvik (kromě Gumpa a Jackie byli všichni psi vlastně začátečníci), kdy jsou položeny dvě stopy se začátkem asi metr od sebe, přímé, rozcházející se postupně jedna od druhé, kladeči jsou ukryti tak, aby je pes neviděl. Pes dostane pachový předmět a má si z těch dvou stop vybrat tu pravou.

 

 

 

Cvičení se dělá tak, že se pachový předmět položí k té správné stopě, test potom tak, že se pachový předmět položí vedle „špatné“ stopy ve směru příchodu psa. Tento jednoduchý cvik se postupně ztěžuje, až pes řeší tzv. pachový vějíř, kdy se mu z prakticky jednoho místa rozchází řekněme pět lidí (později i různě staré stopy, nakonec je správná stopa nejstarší) a on si má vybrat toho správného.

Ano a tady přichází moje vrcholné číslo. Kolem stáli všichni účastníci kurzu s výjimkou dvou kladečů zalehlých pod vzdálenými stromy. Já jsem nervózní, Berry vyšiluje, jako vždy před stopou – její netrpělivost je těžké krotit. Navíc mám zcela nevhodnou výstroj, což mi do té doby nedošlo.

Ve chvíli, kdy mám psa rychle a elegantně navést na stopu mě Berry jakýmsi záhadným způsobem obíhá a zavinuje mě do stopovačky, která se okamžitě šmodrchá. V zoufalství chci přetáhnout smyčku stopovačky přes hlavu, leč tas e zamotává do baťůžku, který mám na zádech a strhává ho na zem. Nakonec Berry vybíhá na stopovačce ozdobené dvěma nerozmotanými uzly. Je jedno, že si vybrala správnou stopu – v tom zmatku nikdo nevěděl, jestli to byl její úmysl, nebo jestli prchala před podivně se svíjející paničkou a tahle stopa byla prostě po ruce. 🙂

Jako komická scénka to nemělo chybu, ale jinak to byla katastrofa. Navíc jsem po skončení této frašky musela předstoupit před ostatní a Jeff je vyzval ke kritice mého výkonu. Být to někde jinde, tak asi zalezu pod zem a radši nevylezu. Ale protože kurz vedli Jeff a Kelli, dalo se to snést.

Ani jeden neměl problém kritizovat výkon, ale nikdy nekritizovali samotného člověka, nikdy nikoho nezesměšňovali, nechovali se pohrdavě. Oni tam nebyli proto, aby si polechtali vlastní ego, ale proto, aby nás něco naučili. A tak Jeff trpělivě opakoval svoji mantru – jestlipak víte, proč poznám všechny vaše chyby? Protože jsem je sám dělal!

I díky tomu jsem se dohodla s Kelli, že až si všichni odcvičí (tou dobou jsem jí už tlumočila, protože oficiální tlumočnice musela odjet), tak mi zajistí nové stopy, abych to mohla zkusit ještě jednou. Berry si zasloužila pořádně předvést, co umí! A tak jsme bez účasti většiny lidí  začaly znovu.

Berry při úvodním kolečku označila obě stopy a po povelu k hledání se pustila bez váhání po té správné – ale v opačném směru, věděla, odkud kladeč přišel. Po pár metrech ale udělala kolečko a krásně, bez pochybností, si doběhla pro svého člověka. Mně se podařilo nic nezašmodrchat, prostě paráda – a skoro nikdo to neviděl 😀

 

 

 

Celý kurz byl pro mě těžko uvěřitelná zkušenost. Učila jsem se věci, které mě nesmírně zajímaly a díky Berry jsem se nemusela ani v té – pro mě přece jen nezvyklé roli a společnosti – cítit méněcenná. Navíc jsme si za ty čtyři dny, kdy jsme byly neustále spolu a společně pracovaly, posílily i tak silné pouto, které mezi námi je. O Berriině vztahu ke mně se párkrát mluvilo právě v debatách o výhodách či nevýhodách takového napojení. Podobně „rozmazlená“ a „napojená“ však byla i jinak velmi úspěšná fenka boodhounda Jackie, patřící mladé ženě z Košic (stejně jako já s Berry i ona bydlela v tom samém penzionu proto, aby mohla mít fenku v noci u sebe) a tak bylo těžké takový vztah úplně odmítnout. Musím však uznat, že později, při práci ve městě, jsem pochopila, proč se o tom mluví. Když má takový pes na stopě těžkosti, je těžko ho přesvědčit, že s vaší pomocí nemůže počítat. Ale pro život, pro ten je to neocenitelné 🙂

 

PS: Mám na Berry nový, správnější postroj a novou koženou stopovačku. Zlepšení v mém výkonu je opravdu patrné, kožená stopovačka již netrpí chronickým zašmodrcháváním kdykoliv z ní spustím zrak. Ale vyhráno nemám – když nám tuhle Vítek líčil naprosto katastrofální začátek stopy jedné psovodky, které kromě jiného padaly i věci z kapes, tak svůj silný dojem popsal jednoduše: To bys nevěřila, ale ona to zamotala ještě víc, než ty!

 

Foto (kromě prvního): Luboš Satora

 

První díl najde zde http://naszviretnik.net/2012/04/18/btw-policejni-akademie-a-ja-1/

 

a druhý tady http://naszviretnik.net/2012/04/25/btw-policejni-akademie-a-ja-2/

 

Aktualizováno: 16.5.2012 — 00:28

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krása, úžasné čtení – to se nedá jinak nazvat. Děláme s psíkem (BOM) sport (NZŘ a TART), takže sice stopujeme trochu jinak, ale Vámi popisované situace a „záseky“ znám z vlastní zkušenosti – a to nejen na stopě. Moje chyba psa prostě ovlivní, i když je velmi tolerantní. Snažím se ho nevyrušovat ze soustředění právě tím „vyprázdněním mysli“ – to platí pro stopu, v ostatních disciplínách spíš naladěním se na tu správnou vlnu – něco jako klidná jistota. A hlavně sem mu přestal zbytečně kecat do práce 🙂 to by jeden nevěřil jak to funguje 🙂 Výcvik psa je takový mentální výcvik sebe sama, je to velmi obohacující věc a Vaším článkem mi to potvrzujete. Díky moc a přeji hodně úspěchů.

  1. Honzo, Honzo – ty jsi samá zkratka – co je BOM, co NZŘ a TART? Co o tom trošku víc napsat – nejlíp celý článek. (clap)

   U toho pejska – je to maliňák?

   1. 🙂 BOM je maliňák, (belgický ovčák Malinois) tomu mému jsou necelé tři roky, NZŘ je Národní zkušební řád: http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rad-nzr.php, TART je … Speciální kynologický svaz, více zde http://www.sks-tart.cz/zkusebak.html
    Cvičíme vlastně klasickou trojku: Stopy, poslušnost a obrany (v TARTU jsou obrany i stopy velmi zajímavou disciplínou), sem tam vyrazíme na závody či zkoušky. Na celý článek se moc necítím, nejsem žádnej ostřílenej výcvikář, asi by tam bylo spousty blbostí, sám se učím, pátrám a prozkoumávám různá zákoutí kynologie, vlastní a psí mysli 🙂 Ale něco málo mám na svých stránkách (hlavně fotky a videa): http://domacihavet.webnode.cz/ je to taková naše psí a kocouří všehochuť… Zvířetník převážne jen sleduju, ale k těmhle parádním článkům jsem prostě něco napsat musel.

   2. 🙂 je to maliňák… před chvílí jsem ale sepsal mnohem víc, odeslal, chvíl to tu viselo a teď je to pryč… škoda, že by to bylo těmi odkazy co jsem do příspěvku dal? no co se dá dělat… ;(

    1. Honzo, našla jsem příspěvek ve spamech a schválila ho (to ty odkazy 🙂 ), ale stejně ho tu nevidím. Ještě po něm kouknu…

 2. Berryšce k narozeninám přejeme hodně zdraví a úspěchů v práci, fajn paničku už má. (h) (f) (h)
  Štěňátkům od Evy přejeme také zdravíčko a milující pánečky (h)
  Myšátkům s Myškou hezký výlet a ne tak velkou zimu jak dneska (party)
  A Karolíně přejeme aby se jí konečně podařilo vyléčit Ríšánka (cat)

 3. Krásný článek a báječná činnost! A že má Beruška k paničce přepevný vztah? No a co, to je jedině dobře! Kdysi před lety si mě a mojí fenku taky dobírali, že to s tou vzájemnou láskou přeháníme, ale měla jsem dojem, že z nich mluvila prostá závist (wait) ! Moji Polly by mi např. nikdy nikdo cizí (ba ani známý) nikam neodvedl. Šéf cvičáku to jednou na grilování zkusil, předtím si s ní ale celé odpoledne všichni hráli a ona byla v maximální pohodě, až do chvíle, kdy jsem ji připla na vodítko, jeho konec dala vedoucímu, a zamířila k brance – on se jí snažil uplatit masem, ale marně, odklonila hlavu, loupla po mně okem, a když jsem sáhla na kliku, vzepjala se – no neuspěla (byl to chovatel ovčáků a kavkazáků, kampak na něj s belgičákem), bleskově vyhodnotila situaci a začla zuřivě překusovat vodítko! Zařvala jsem mohutně a urychleně si ji převzala (chuckle). Poučný zážitek to byl, a myslím, že nejen pro mě…

  1. Jitčo, to je krásná příhoda! Úplně tvoji Polly vidím (inlove) Občas se člověku přihodí něco jako „osudový pes“ a to je potom láska na druhou. Proč nám nenapíšeš o Polly víc? Určitě nejsem sama, koho by to zajímalo! 🙂

 4. Dede, opět před tebou smekám a fakt jsi borec (y)

  EviŽ, myslím, že jsi chovatelka jak má být!!!!

  a jedna nefajn zpráva na konec: začla nám hárat Nastěnka…

  1. Pájo, to znamená, že kromě toho, že budou tvoji psí kluci na prášky, nepřijedete do Podmitrova? To by byla škoda 🙁

 5. Dede, parádna. Jeden díl lepší než druhý (a než třetí 😉 ). Ne, všechny jsou skvělé. A Ty s Berry jste prostě báječné! 🙂

 6. Moc zajímavé čtení. A jak už řekli předřečníci, jste (*)
  posílám (y) Ríšovi, štěňátkům na cestu za páníčky a Myšátkům na pohodový zítřejší výlet.
  (wave)

 7. Dede, máš můj obdiv. Jste s Berrynkou pravé stopařky s mírnou úchylkou přemíry lásky pejskové k paničce a její ochrany i na stopě. Možná, že je to špatně ale co kdyby zločinec udělal kolečko a vracel se k Tobě zezadu. Ha!! (bat) Nebo hledaná osoba , ta se může taky pohybovat v kruhu a většinou se to stává. 8)
  Beruška je prostě chytrá. (y) (dog) Pokud jde o motání vodítka, s největší pravděpodobností bych byla mistr oboru a stopaři by si to podávali dál u táborových ohňů. Se znám. (chuckle)
  Dnes jsem např. špatně aportovala a nenašla jsem Ájino vodítko v trávě. Na výzvu hledej, se Ája ponořila do granátdíry co vykutal Daník, jasně, že tam vodítko nebylo. No nic, máme náhradní ochemlanou ozoru,zítra budem hledat nebo pořídíme nové. (wave) 🙂 (h)

 8. Dede, (*) Berry (*) – jste hvězdy!
  Že na tebe čeká? A co? To si z tebe má udělat papírovýho draka radši? 😉
  A že se zamotáváš? Booože. To jenom nacvičuješ svazování zločince! Na nejbližším nácvikovým objektu, totiž sobě. Tak!
  Tohle celý lidostopení je tak zajímavý, že si říkám, až bude nějakej nadějnej mlaďoch… Ale nadějná mlaďoška asi zase bude tak Penynčiny velikosti, z praktickejch důvodů, takže… Ne, nebudu plánovat, staruška se ještě drží a dobře tak. Ale stejně, tohleto lidostopení… 🙂

 9. 🙂 Moc jsem se těšila na mantrailingové pokračování a opět nezklamalo (clap) To musí být super, mít psa, který je tak strašně moc oddaný pánovi a kterého takováhle práce baví. Zrovna nedávno jsem se bavila s kamarádkou – chovatelkou ovčáků, a stěžovala jsem si na neposlušnou Ravenku. A bylo mi řečeno, že „malej pes nebude pořádně poslouchat nikdy, ale ovčáci poslouchají rádi…“ 😀 No, někdy v budoucnu u nás přibude určitě ještě nějaké to větší psisko… 🙂

 10. Milá Dede, jsem z celé tvé trilogie nadšená a hrozně ráda bych se zůčastnila – ovšem jen jako posluchač, divák, případně druhý klusající pomocník – „obdivovatel“ !!! 🙂 (clap) Jsi úžasná, že ses na to dala (ba co, ses do toho přímo zakousla spolu s Berry) a to mrňavé černé štěndo se nemohlo dostat do lepšího domova. Škoda, že není více fotek (no, jó, přiznávám – ráda bych viděla tu „zašmodrchanou“);)

  Předevčírem nám přišli udělat pravidelnou kontrolu a pročištění klimatizace. Trixie byla na zahradě (ani jednou nezaštěkala), ale když mladý kluk před odchodem přinesl do jídelny účet, chtěla dovnitř a s jeho svolením jsem jí vpustila. S ocasem vzhůru kluka očichala, on se jí vůbec nelekl (také má psy), ba naopak, přisedl k ní na bobek,ona se přetočila na záda, nohy nahoru,nechala se drbat a byl to prostě okamžitý kamarád. Tak byla zase chválena, jaká je hodná holka. My jsme tak vděční za to, že při svém vzhledu je takhle lidumilná. Dneska dorazí na návštěvu moje švagrová z Virginie (náš hlídač zvířat), tak budeme zvědaví, jak zaraguje na opravdu „starou známou“.

  EvoŽ – věřím, že to bude smutné loučení, ale jistě jsou budoucí majitelé od vás patřičně „prokádrovaní“, takže loupežníci jdou do dobrých rukou.

  Karolíno, je mi tak líto, co si s Ríšou prožíváš. Když mu očíčko stále hnisám, možná potřebuje změnit ATB. To se stává i u lidí, že jedny nezaberou, další ano – ani doktor to někdy nedokáže přesně odhadnout. Ale pokud by Ríša pil kefír, zkus mu ho dát (tedy naše kočky ho odmítají, ale Ríša třeba ne). Nedo acidophilní tabletky – pomáhá to právě při dlouhodobém užívání ATB. Držím dále palce. (y) (y) (y)

  1. Zkouším kdeco Maričko.
   To mi věř.
   Jenže je to složité. Kefíru si Ríša blízne rád, ale to mu max. pomůže s problémy se žaludkem (už 2x blinkal, musí z těch sajrajtů mít i špatný žaludek, i když baští dobře a rád).
   Možná změna ATB by prospěla. Zkusím to probrat s Beránkem, zítra se tam pokusím k němu nějak propasírovat. Ale má narváno, dneska operoval celý den a i když jsem mu volala, tak neměl čas.
   Je to taková beznaděj. Malý chudínek chundelatý, proč zrovna on si musí procházet takovými potížemi?

   1. Karolíno, jen mě napadlo, dělaly se nějaké rozbory toho „sajrajtu“, co jde kocourkovi z oka? Pokud ne, asi bych si je na Tvém místě vyžádala, ještě před změnou ATB. Jestli tam není nějaké potvorstvo, co odolává většině ATB. Ať kocourek nepolyká zbytečně x-tery ATB, co jsou stejně k ničemu 🙁
    Držíme tlapky, ať se to konečně začne lepšit (y)

  2. Jé Maričko, ani mě nenapadlo, že by nějaká kočka nechtěla kefír 🙂 Ty moje loudí mléko, ale snese ho jen Mína. Mourynovi dělá potíže. Tak dělám malý kompromis. Mína dostane do misky trochu mléka, nebo smetanu a Mouryn kefír. Případně oba maji lžíci tučného tvarohu. Když si odpoledne sednu ke kafi, tak oni vědí, že dostanou mléčnou svačinku. 🙂

   1. Zdeno, já dělám domácí kefír a von je jim asi moc kyselej (nechátal ani oslazenej). No je momentálně kyselej i na mne (asi změnili složení mléka), tak si vykapávám tvaroh, tam s tou vodou vykape i trochu kyselosti. O tvaroh se dělím s Trixie, nám chutná oběma (ale kočkám ne).

    Karolíno, já vím, že děláš co je v tvých silách (h) (flex) , a přeci se ten začarovaný kruh musí jednou zlomit (punch)

    1. Domaci kefir podle receptu „Maricka“ delam i ja ( v NY neni poradny kefir a Maricka mi poslala kulturu cili houbu))) aje fakt kysely 🙂 ale dobry:P . Nasemu kocourovi ho ani nenabizim. trpi asi nejakou nesnasenlivosti na laktozu, po vsem mlecnem blinka. A pak ze pry kocky pijou mliko.

     1. Pijou,jako koťata a pak někteří dospělci…já dávám třeba kondenz 7,55 tuku, pro tohle mlíko by holky postavily i hrad a Miňák ho radostí,že je mlíko,zase rozboural (chuckle)
      ale jak dám jiné, tak se poserou,takže už jiné nedávám…

 11. K Ríšovi: naše starosti „úspěšně“ pokračují. Denně ATB (ještě je máme na 7 dnů!), ale očičko se stále zhoršuje. Dneska jsem mu čistila sekret s krví z vřídků a otvoru nad čumáčkem, začalo mu slzet i to druhé očičko. Denně čistím 3-4x, ale je to hodně agresivní.
  Volala jsem Beránkovi, dneska celý den operoval, pokud se zadaří, procpe nás na zítřek, aby se na to aspoň podíval.
  Začínám z toho být už fakt na prášky.
  Ríša je smutný, i když zájem o baštu má, ale pospává a není to on. Já už nevím, co mám dělat víc.

  1. Karolino, děláš vše, co můžeš a to nejlepší! Držím palce…achich, ať už zaberou ty léky!

  2. Ríšovo tělo se snaží toho sajrajtu zbavit ze všech sil, cpe to ven, kudy se dá… Snad to dr. Beránek dokáže usměrnit, aby se to procpalo bez větších škod. Držíme tlapy. Ty si s Ríšou skutečně odbýváš vysokou školu v péči o kocánky! Lepší péči by určitě mít nemohl. Dej brzy vědět, jak se daří.
   (y) (y) (y)

  3. No, dělám co můžu, ale nic mu sakra nepomáhá!
   Rozkrájela bych se na kostičky. Kdyby to k něčemu bylo.
   Čistím, kapu, omývám, mazlím, udržuju očičko v čistotě, jak nejlíp umím, už jsem z toho všeho fakt špatná.

  4. Je dobře,že to jde ven, i když to vypadá hrůzostrašně. Držte se oba. Mám Vás moc ráda. (h) (hug) (h)

  5. Ach jo, už jsem se tu chtěla ptát, jak se Ríša má, ale raději bych jiné zprávy… Vím dobře, jak se asi cítíš – zažila jsem to s čičíčkem taky, ale vy máte lepší šanci, tak to co nejlépe přežijte, a ať už je co nejdřív dobře!!! A ještě opakuji svou zkušenost s fenou – veterinář – jinak vyhlášený a moc ochotný, mi taky chtěl šetřit kapsu, vyšetření dělal postupně, vždy až když vyloučil to pravděpodobnější, až pak jsem zaplatila v HK na klinice 7000 Kč, abych se dověděla, že už je na léčbu pozdě (jak ráda bych tehdy zaplatila mnohem víc, kdyby fena ještě měla šanci… ;( ). Nechci strašit, jen říkám, že dnes bych trvala na co možná nejdůkladnějším vyšetření hned – dokud je marod ještě aspoň trochu při síle a může s nemocí bojovat a s léčbou spolupracovat. Strašně moc vám držím palce, ať už ta úporná nemoc definitivně odejde a vy můžete konečně zase spokojeně žít! (y) (y) (y) (y) (h) (h) (h) (h)

 12. OT. Tak nám o víkendu odejdou první tři loupežnice. Je to schizofrenní situace – člověk je rád, že vypadnou a na druhé straně mi bude smutno. I když vím, že odejdou, vždy je mi to trochu líto

  1. Jdou někam daleko, nebo máš šanci je vidět na svých výcvikových táborech? (inlove) Držím palce, aby všichni našli hezký domov a ty ses mohla s uspokojením těšit na další černou hordu (blush)

   1. Dva (dvě) budou blízko (10 a 15 km). Jeden pejsek v Praze (ale ten odchází až 2.6.)a dvě na severní Moravě (asi si tam budeme muset udělat pobočku 😉 ). Jeden je ještě nezadaný (vlastně nevím, jak se rozhodli ti jedni, jestli chtějí pejska nebo fenku, dnes se to má rozhodnout definitivně).
    Když se hlásí většina odchovů aspoň rok, je to úspěch. Pokud je vidět aspoň jeden pes z vrhu, je to úspěch. Já jsem minichovatel, tak otravuju lidi víc (pokud jsou ochotni se nechat otravovat, jinak se samozřejmě nevnucuji). A s pár lidmi jsme se docela spřátelili.
    Teď mi budou běhat na soutěžích 2 z A, 3 z B a z C zatím jen Derča a na výstavách bývají B i C také vidět. Dokonce Scotty (Braveheart) na klubové výstavě získal vítěze třídy a CAC (to považuji za hodně velký úspěch) a pochvalu od finské rozhodčí za pohyb. Derry byla schlíplá (unavená a den po výstavě se rozhárala), tak byla „jen“ v pořadí.
    Ale zatím se mi ztratil jediný pes z „dohledu“ úplně – ostatní se mají dobře. To je nejdůležitější. Výstavy nebo zkoušky – to je jen nástavba, kterou nikdo nemusí dělat. Papírového psa si člověk pořizuje proto, aby měl doklad o původu a kvalitě rodičů, ne proto, že s ním chce něco dělat. To je jen „bonus pro chovatele“, když je odchov vidět. MMCH jsme díky bezvadným majitelům znovu získali titul „Chovatelská stanice roku“ pro plemeno v klubové soutěži a Scotty dostal tituly nejlepšího pracovního psa roku a dual purpose (kombinace práce a výstav). Ginny byla jako obvykle druhá ve fenách. Měla jsem z nich velikou radost.

  2. To to letí, vždyť se ti před chvilkou narodili :O Já vím, ono se to nezdá, čas běží. Tak ať jsou všechna štěňata v nových rodinách šťastná.
   Já vím, že si fleta asi nikdy nebudu moci pořídit, pejska jednoho dne snad ano, ale s chromým kolenem holt nic přehnaně běhacího.

  3. EvoZ,ja ten pocit posilat mladochy do sveta znam od kotat. Kdyz jsme jeden rok a pul meli dve prehrsle kotat (nez se nam podarilo odchytit jejich divokou maminu driv nez opet otehotnela) , tak jsem se bouzela v noci s vizi mnohokocicina, coz mi zpusobovalo mentalni ujmu. Na druhou stranu kazde kote bylo krasne, vymazlene a se svou vlastni osobnosti, a dle osobnosti kotete jsem premyslela, koho zas budu ukecavat, at si to nadeleni vezme domu. Celkem se nam zadarilo, ale kazde to chlupate klubicko jsem posilala s modlitbickou, at se mu dari.

  4. Páni, to to letí. Tak plyšáčci, hodně zdraví, psiny a ty nejskvělejší páníky. (sun) (inlove) 🙂

 13. Už jen čtení takového článku mě hluboce uspokojuje – ušlechtilý cíl, smysluplný nácvik přinášející radost, setkání lidí, kteří nezakopávají o vlastní ego a přitom jsou schopni něco bryskně naučit… paráda. Takhle si snad představuji ráj!
  Mmch, Dede, já myslím, že jak ses tam tak krásně zamotala, všichni Ti byli v skrytu duše vděční, že nejsou na Tvém místě, a měli Tě za to ještě radši!

  1. Liko, tys to napsala tak krásně… jako bys tam byla (inlove) A udělat z mé neschopnosti zvládnout deset metrů šňůry něco jako přednost – to už je umění 😀

  2. Zde se přidám s dovolením –
   ano, myslím, že jste se s Berry zapsaly coby nezapomenutelná dvojka z hlediska každého z výkonů ! (inlove)

 14. Takový pěkně zamotaný psovod je prima komická vložka v semináři, co odlehčí atmosféru a povzbudí pozornost a soustředění.
  Hlavně že se to Berry líbí a jde jí to a její napojení na paničku rozhodně nemůže být na škodu.
  A to s tím velkým zadkem mě taky zajímá…. 😉

 15. Milá Dede (inlove) , děkuju Ti za senzační seriál. I když nejsem typ člověka, který by se psem dokázal pravidelně pracovat, tak je to téma pro mě nesmírně zajímavé. A Beruška je „náš“ zvířetnický pes od začátku (h) , tak mě moc těší, že je taková šikovná. A ještě musím přiznat, že hluboce smekám před Tvými sportovními výkony, byť při zdolávání některých překážek máš zcela jistě ještě hluboké rezervy. (chuckle)
  Přeju všem krásný den. (h)

 16. Já prostě mohu jen závidět, asi takhle jsem si představovala, že se svým posledním fudlem dělám vodní práci a co mám? Fudla který sedí na hromadě písku a se zájmem pozoruje topící se paničku. A tak pracujeme na vylepšování už tak obrovské závislosti, protože žádná práce Majdu nepřitahuje. Momentálně se hárá, takže navíc trpíme i citovými výkyvy. Ale kdyby ještě dělala tu vodu, tak by to byl prostě ideál a to holt člověk ani od života chtít nemůže.

 17. Paráda.
  Oba přístupy – pes v kotci/doma se řeší v každém typu práce se psem. Můj názor je jasný z prvotního popisu mých holek – lovecký gaučák! Jasně, pes v kotci je samostatnější (co jiného mu zbyde), dá se říci, že je nadrženější (vždyť kromě práce nemí jiné rozptýlení). Ale… Hůř snáší zátěž mezi spoustou lidí a psů, má horší fyzičku a nemohu si pomoci, horší motivaci. Dede to vystihla přesně. Pro pána jde pes i tam, kde by se na to normálně vykašlal.
  To že vydrží zastavení na stopě považuji za normální. Může se stát ledacos a pes, který neumí po vyrušení pokračovat je v háji.
  U gaučáků je nejobtížnější, aby zjistili, že na stopě jim člověk fakt neporadí. To je problém sebeovádání psovoda a je to obtížné. Já mám na tohle heslo (není původní) „věř svému psovi“. Člověk musí jít úplně a absolutně slepě po stopě tak, jak ho vede pes (i kdyby to bylo blbě – i to je dobře prorože pes zjistí, že takhle to nejde, takhle že cíl nenajde). Samozřejmě začátky jsou těžké, pes musí pochopit o co jde. A mít chuť chodit stopy. Dril je tady dost špatný (proto se také majitelé retrívrů, kteří dělají working – to je sport založený na ovladatelnosti psa – velmi bojí stop), protože pes čeká, co mu člověk napoví a člověk najednou neví…
  Je naprosto úžasné, jak podobné jsou zásady práce se psem v úplně odlišných „oborech“. Přiznám se, že jsem se hodně poučila a ujasnila si věci, které jsem tušila a cítila a neměla jsem je srovnané v hlavě.
  Jste skvělé a myslím, že práce se stopovačko je sice k vzteku (zvlášť pokud jsi zamotaná), ale není to to nejhorší. Hlavně že vás to baví.

  1. Celé to stopování mi přijde zajímavé. Ale nevím, jestli by to třeba kavalír zvládl, byť je původně kdysi lovečák- mám dojem, že strakatice se řídí hlavně zrakem, ten nos používají jen dodatkově. Neviděla jsme je větřit nebo něco moc vyčuchávat, pokud nejde o hnusy. Spíš se neustále rozhlíží a běžícího zajíce vidí na kilometr.

   1. Vcera jsem si vzpomnela na Matyldy strakatice. Videla jsem cestou z prace tri Svetlusky, dve dospele a stenatko. Na voditku s trema rozvodama a to stene to strasne smodrchalo. 🙂

 18. Nadchlo mě, jak jsi anglicky zavelela, protože jsi zrovna byla přepnutá do tohoto jazyka- taky mívám potíž v takovou chvíli reagovat česky… Zamotaná stopovačka- chápu, na procházku nosívám dvě přepínací vodítka. Pokud se k nám venku blíží auto nebo traktor a v úvozové cestě nemám kam ustoupit, rychle připínám psice na vodítka. A jak je dokážu zašmodrchat- dokázala bych vyprávět romány o tom, kterak při spatření třeba lovecké skupiny i se psy mám strakatice na vodítkách cca půl metru dlouhých a zakončených děsivým uzlem. Obvykle vypadám jako úplný pitomec 🙂
  A jak je to s tím velkým zadkem, cos slibovala?

  1. To jsi mě, Matyldo, potěšila! Myslím s tím zauzlovaným vodítkem – že v tom nejsem sama (rofl)

   Pokud jde o velký zadek, tak oblíbeným tématem na setkání byly obměny prohlášení – Berry je tlustá, má velký zadek! No zadek má festovní, to je fakt, ale marně jsem vysvětlovala, že má 33 kg při výšce v kohoutku cca 62 cm, což není na dospělou fenu NO žádná katastrofa. Že v zimě běžně uběhla s lyžařem na horách nebo u nás až 20 km a tak polovinu těch kilometrů ho táhla. Že má chlupy tak husté a dlouhé, že právě na onom stále diskutovaném zadku v nich člověku zmizí ruka. Že tam, kde měla kvůli ráně vyholenou srst obrys psa najednou o pořádný kus zmizel.
   Ostatně, copak se tloušťka psa posuzuje podle zadku? (blush) Vždyť to není ženská, ale čuba! No a potom se divili, jak může tlustá fena uběhnout jeden a půl kilometru, číst při tom stopu a táhnout paničku a přitom se v podstatě ani nezadýchat (whew)
   Uznávám, že žebra z ní opravdu nekoukají, ale fyzičku má Berry dobrou a rozhodně ji nepřekrmuju. Berry miluje masové konzervy, ale nad granulema vzdychá a ne pokaždé je dojí (Jak nechutné – nebylo by tam něco lepšího? ptá se naše kněžna 😛 )Pořád jsem na ni koukala a pak, při asi tak sté poznámce na téma jejího zadku, jsem prohlásila – nevím co chcete, prostě jakej pán, takovej pes! No a tím debaty skončily – přesunuly by se na nebezpečnou půdu! (bat) (chuckle)

   1. Drzouni oprsklí! Jako kdyby cyklistovi vyčítali, že má tlustá stehna! Bery má namakanou a řádně osvalenou prdel. Ale oprala jsi je pěkně (chuckle) věřím, že už si pak netroufli.

    Ani nevíš, kolikrát jsem se dozvěděla, že je Bára tlustá. Není tlustá, je labrador. Ti mají být statní. Má vtažené břicho? Má. Kdybych já a všichni posměváčci měli aspoň její tajli. 😉

   2. Berry je krásná ovčanda a podle mého názoru přesně akorát. Je osvalená a k tomu holt drobet nabouchaný zadeček patří. Kdyby neměla sílu, tak by ti nechtěla stopovat a nemohla by pořádně běhat. A ta její srst je prostě nádherná.

    Já jsem docela zazírala, když mi Amálku navlékli do prubanu. Najednou to bylo takové štíhlounké zvířátko, na které jsem vůbec nebyla zvyklá. Ona díky svému mládí je zatím pořád ještě žeberná – tedy s hmatnými žebry, ale má váhu na mainku naprosto v normě 4,4 kg, což je o půl kila více než její nejmenší sestřička z vrhu, která půjde do chovu. Ty chlupy tu její štíhlost ale dokonale zamaskovaly. No, budu se snažit, aby spíše mohutněla bez zbytečného ukládání tuku, tak uvidím, jak se mi dieteticky bude dařit nepřežrat kočku a udržet ji ve správné kondici.
    No teď už zase nemám to štíhlé zvířátko, protože se jí po sundání prubanu moc a moc ulevilo. Měla strašnou péči o srst, protože ji musela celou pořádně umýt (přece jen 9 dní v prubanu tu srst pořádně zmastilo) a načechrat a ještě důkladně umýt tu ránu, protože pan doktor to přece najódoval úplně blbě. Tak to po něm musela opravit. Takže teď má drsnou kůži na vyholených místech (vylízala to skoro do krve) a srst náležitě napravenou všude, kde to šlo. Já jí sice pomáhám s česáním, aby nepolykala tolik té staré srsti, ale Amálka to považuje za zásahy do své integrity, tak to jsou boje. Dostává kvůli té zvýšené péči více bezopetu, aby se „neucpala“, jak se vyjádřil pan doktor.

   1. Taky se zřejmě ten mladší nesnažil pořád skákat staršímu na hlavu- doufala jsem, že to s věkem přejde a Borůvka ji srovná, ale Světluška je vůči jakémukoli rovnání v tomto směru odolná.

   2. Hm, ty naše jsou schopné se na „parohách“ (terminus technicus MHP)navzájem uškrtit, dovedou se i přeskočit 😉

 19. Milá Dede, připojuji se, jste s Berry (*) (*) . Holky šikovný, kdyby jste šly do opravdové akce, nepochybuji, že byste uspěly . (h) (h)

  Díky Tvému článku mi moc hezky začíná den, uvidíme, zda to vydrží.

 20. malé OT: dneska je Den proti rakovině-kytičkovej, opět se v ulicích prodávají žluté měsíčky zahradní, co Vám prozáří den (sun)

 21. O stopovačce přede mnou raději nemluvit …. 😀
  Plachtila Dede za Berýškou vzduchem – neplachtila! Takže je vlastně všechno v pořádku a stále má ještě šanci. Na rozdíl ode mne – já se od té doby stopovačky nedotkla…. :O
  (sun)

 22. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Parááááda (nod) Moc hezké čtení. Spousta nových zajímavých informací. No a tu grotesku o Dede v kokon zavinuté bych chtěla vidět (chuckle)

 23. Dede, jste s Berry (*) (*) . A ty jeste vetsi, protoze jsi se musela k tomu dokopat pres drobne neprizne osudu, aby Berry mela radost. A taky mne tesi tvuj citlivy a rozumny pristup, ze mantrailing neni cil, ale prostredek ke vzajemnemu vztahu s Berry. No a ze se motas do stopovacky… Pchaa! Hlavne, ze se s Berry bavite a obcas i pobavite okoli. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN