ROZHLEDNÍK: Barva a tvar v mandale – sjednocení protikladů

Mandala je kruhový obrazec, který obsahuje tvary, symboly, čísla a barvy. To vše dohromady utváří harmonický celek nesoucí určitou energii, která během práce s obrazcem působí na duši malíře nebo pozorovatele.

 

 

Pokud tvoříme nebo sledujeme pravidelné obrazce, duše se zklidňuje, vnitřní svět se uspořádává a dochází k léčení na všech úrovních. Je zde uplatněn princip: „harmonie vznikající na papíře se přenáší do nitra tvořícího“. Proces může být podporován také „moudrostí“, která je obsažena v jednoduchých obrazcích a která působí na nevědomé úrovni, a to i pokud nejsme s významem obeznámeni.

Např. obrazce dle posvátné geometrie obsahují pravdu o uspořádání celého našeho světa od jeho stvoření po současnost a při práci s tímto systémem dochází k lepší spolupráci levé a pravé mozkové hemisféry a k řadě dalších harmonizačních pochodů jako je sjednocení naší mužské a ženské části. Říká se, že zatímco tvar je zástupcem mužského elementu, barva je spíše ženská, a proto je mandala symbolem nejen sjednocení mužsko-ženského principu, ale také protikladů.

 

Mandalová předloha – základní tvar

Každá mandala je rozdělena do několika výsečí, obsahuje symboly vyskytující se v určitém počtu, obsahuje geometrické tvary nesoucí čísla. Čísla jsou tedy základem mandaly – předlohy. Vždyť tvary nejsou ničím jiným než čísly převedenými do obrazů. „Moc čísel je zdrojem struktury a co zasahuje do pořádku v širokých kosmických souvislostech, ovlivňuje rovněž menší kosmos, kosmos lidské duše,“ říká se v jedné knize o mandalách.

 

Význam barev, tvarů a čísel

Každé číslo stejně jako každý tvar, symbol a nakonec i barva nese význam. Ten můžeme rozdělit na obecně daný (obsažený v kolektivním nevědomí) a za osobní, který je podložený životní zkušeností jednotlivce. Osobní význam může být odlišný od obecně daného, je špatně sdílitelný a zároveň nejdůležitější při výkladu mandaly. Přestože je řada systémů jak interpretovat kresbu, řada psychologických testů na rozbor osobnosti a neméně barevných testů osobnosti (jeden z nich je také zde: http://www.centrum-mandala.cz/jednoduchy-ctyrbarevny-test), jedním z nejpřesnějších způsobů jak vyložit mandalu je vyložit si ji sám. Jen takový výklad zahrnuje i osobní zkušenost a jí dané posunuté významy kresby. To je také důvod, proč u působení jednoho obrázku lidé popisují odlišné pocity.

 

Další skutečností, kterou se výklad poněkud komplikuje, je to jak „čteme“ symboly. Je až s podivem kolik významů může mít jeden symbol a naopak kolik symbolů můžeme přiřadit k jednomu významu, a to nejen pro skupinu lidí, ale i pro jednoho jednotlivce. Pro ilustraci uvedu příklad úvodního cvičení pro rozkreslení, kdy jedna paní nakreslila krásnou kouli přes celý papír. Moc se mi líbila a říkala jsem si, že je to takové sluníčko, které hřeje, ale ona to komentovala slovy: „Začala jsem kreslit kouli a napadlo mě, že takovou si valím před sebou. Cítila jsem hroznou tíhu, ale pak z toho vznikl korálek a vzpomněla jsem si, že jsem si koupila korálky na navlékání a začala jsem se těšit, až si je budu doma navlékat. Pak mě napadlo, že tenhle kurz je další korálek do toho mého náhrdelníku.“ Tento význam bych nikdy neodhalila. Neexistují totiž žádní „odborníci“ na výklad mandal. Jedinou autoritou pro porozumění obsahu mandal jste vy sami.

 

Obecné významy barev a tvarů, které vznikly na základě asociačních cvičení od různých lidí (tento postup byl použit i před mnoha lety psychology pro sestavování významu barev a tvarů) si můžete přečíst zde: http://www.centrum-mandala.cz/barvy-v-mandale

 

Jak na výklad mandaly

Jedním ze způsobů jak se na mandalu podívat je tento: Sepište si barvy, které se v mandale vyskytují dle procenta jejich zastoupení. Mandalu odložte a chvíli se věnujte pouze tomuto seznamu. Každou barvu z vašeho seznamu si nejprve krátce představte před zavřenýma očima a počkejte, zda se vám v těle objeví nějaký pocit, zda se nějaká oblast přihlásí výrazněji. Pokud se taková oblast objeví, jděte k ní svou pozorností a čekejte, zda se objeví také nějaký význam. Nechte přicházet slova, myšlenky, obrazy a ty zaznamenávejte. S kompletním seznamem se vraťte ke své mandale.

 

Tímto postupem můžete lépe porozumět sobě, svým mandalám, ale i dalším obrázkům. Zajímavou alternativou je také nakreslení „emočního slovníku“. Nakreslete si jednotlivé emoce (vztek, radost, smutek…) a s tímto „slovníkem“ se podívejte na své mandaly. Co v nich je nejvíce? Pokud máte chuť, můžete se zapojit do tvorby společného emočního slovníku zde: http://moodle.sychrovnet.cz/

 

 

 

Aktualizováno: 27.4.2012 — 20:39

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A jeste pro JJ: dotycneho olomouckeho cestovatele s tvaruzkem neznam. A mrzi mne to, ja takove cvoky rada a celkem prirozene k nim gravituju. Nakonec zarnym prikladem te pritazlivosti je muj manzel. (chuckle)

  1. Ráda seznámím (inlove) . Stejně do něj už asi měsíc dloubu, aby ze svých životních zážitků napsal něco na Zvířetník (rofl)

 2. O.T. Tak jsem dnes spáchala první zkoušku tohoto semestru, hned napoprvé a rovnou za 2. Tím pádem dnes Ferda strávil celý den sám chudák hlídáním veškerého potomstva ( a to má dnes narozeniny a ani dort nedostal )
  A já jsem se vrátila do domu bez oken, všecko zaplachtovaný a zakrytý a odstěhovaný – v 9 ráno měli dorazit oknaři a vyměnit okna. A ono co? Ono nic.Že prej až v sobotu nebo v neděli. By se jeden klidně i mohl naštvat (headbang) . Ozvali se až v šest večer, že montéři nedorazili do práce. A tak jsme zas nasadili části oken,sbalili věci a odebrali se ke kamarádům přespat. Zítra to provizorně rozbalíme a budeme bydlet ve skladišti. No je to normální totok? Ferdovi jsem slíbila na sobotu ten dort, tak ho budu muset spatlat asi zítra, po dočasném provizorním odkrytí příslušných příslušenství v kuchyni.

   1. Já taky zírám … tohle se dá všechno stihnout? A k tomu ještě i přežít? Má hluboká úcta a (bow) .

  1. Milá týno, nejsi ty snad superwoman, takovou ženskou aby pohledal. Ale tak přemýšlím, stačíš ty si oddechnout a relaxovat? To je životně důležité. A nejde to odkládat, žádné za pět let si oddechnu. Tak to nefunguje. Moc ti přeji abys měla chvilku na sebe každý den. 😉 (y) (h)
   Řemeslníky mít v domě to je radost. Ale když v domě nejsou ač tam měli být……

 3. Zdravím všechny,
  hlavně rekonvalescenty a marody dvounohé i čtyřnohé, ať je všem jenom líp. (h)

  S Inspiromatem jsem se taky hodně vydováděla a vůbec jsem netušila, že kreslím mandaly 8) .

  A co horšího, vůbec jsem netušila, že tahle hračka má přímo ďábelskou souvislost s astronomií. Totiž … (wait) dokud se považovala Země za střed Sluneční soustavy, byla obklopena sférou stálic (vcelku logické, paralaxy jednotlivých hvězd jsou velmi malé) a kolem ní poletovaly „bludné hvězdy“ – planety, pohybující se po podivuhodných trajektoriích: koukněte, to je aspoň mandala (emo) :O
  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cassini_apparent.jpg
  No a tyhlety trajektorie se počítaly pomocí epicyklů a deferentů, což si velmi velmi velmi zjednodušeně lze představit jako velké kolečko inspiromatu, po kterém jezdí menší kolečko, ale kdybyste požádali o vysvětlení astronoma, ten by si s tímhle nevystačil (chuckle) ). Čest a sláva všem, kdo s tím uměli zacházet. A ještě větší Keplerovi, který nás tohoto zbavil, postavil Slunce do středu vesmíru a přešel ke kružnicím (po upřesnění k elipsám). (wait)

  No a proč ten oslí můstek od mandal k astronomii? Protože v Ondřejově na hvězdárně budou o víkendu dny otevřených dveří a noc pro zvědavé astropotomstvo. Podrobnosti jsou na stránkách astro.cz. Takže vyzývám českou sekci k hojné účasti (rofl) .

  1. JJ, to je nádherné!! A tak nějak… wellmi uspokojivé. Já snad ty pastelky popadnu. A budu si představovat, jak metám komety a asteroidy a planety po příslušných drahách… ach (sun)

  2. JJ, to je nádherný obraz!
   Že my jsme nakonec jen špice „kružítka“ a ostatní planety a slunce jsou hroty tužky, kterou si nějaká bytost kreslí nádherné mandaly 😉 A budou nám vědci vykládat něco o tom, že Země není středem vesmíru 😛 😀

  3. JJ, moc zajimave, lec to je opet jedna z veci, ktere jdou zcela mimo mne. Ja postradam prostorove videni nebo spis predstavivost. takze jsem bojovala i se zakladni geometrii na zakladni skole. Takova jednoducha vec, jako zakreslit neco jako schody do krychle bylo nad me sily. Pri techto situacich zejmena nasi mame tekly nervy. „Bez na chodbu, podivej se na schody a pak to tam namaluj.“ No, nenamalovala jsem. Holt jsem mela tezke detstvi. (chuckle). Ale vazne, tehdy se o takovych tech dys-vecech nemluvilo, a kdyz uz se „D“ slovo reklo, tak to bylo jak rodinna tragedie a ze by decko melo jit na pomocnou skolu.

  1. Ajta ajta, my tu gratulujeme Zikimu od Ygy a ona je tu ještě oslavenkyně úplně utajená 🙂 Tak všechno nejlepší, hodně zdraví, pohody a lásky (inlove) (rose1) (^) (d) (sun)

  2. Milá Alex, všechno nejlepší k narozeninám. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Milá Alex, všechno nejlepší k narozeninám přejeme z pražského pelíšku: Melda, Zrzík, Ríša (s napůl otevřeným, ale nezhnisaným očičkem) a já takýýýý!

  4. Žere to příspěvky. Tak znovu.
   Milá Alex, vše nejlepší k narozeninám z Pražského Pelíšku přejí Melda, Zrzík, Ríša a jáááááá

  5. Milá Alex,
   hodne stestí, zdraví, spokojenosti a elánu do dalsích roku. Taky hodne procházek ve tvé krásné krajine a vubec radost a pohodu. A spln si jedno tajné prání. (h) (h) (f) (f) (hug) (hug)

   1. Nebo radši tři, to je takové pohádkové. 🙂
    Milá Alex, všechno nejlepší k narozeninám a jedním vrzem i k svátku – nó, však zejtra má svátek Alex. Tak hodně hodně zdraví a pohody. (nod)
    (chuckle) 🙂 :* (h) (f) (sun) (^) (d) (h)

  6. Mila Alex, vsechno nejlepsi k narozeninam, hodne zdravi, stesti, a spoustu peknych vyletu. (f) (^) (h) . Mimochodem, Alex, Pitrisek a YGA maji moc pekne fotky ze sobotniho babovenceni. 🙂

 4. Ahojky, tak jsem zase zpátky.Na Moravě bylo letně a fakt sucho. Zase jsem objevila spoustu nových věcí, třeba Samostatnou republiku Kráví Hora 😀 Na trase Velké Pavlovice,Bořetice,Němčičky jsme se málem upekli a skončili na bobové dráze a ve Viném Dvoře. Bohužel se mi teď ťéééééééééžko vrací do prac.proc.Zdravím Moravské sestry (wave) (wave) (wave)

 5. Díky, všem marodům – MaRi, terra-san, Janička a ti, o kterých nevím nebo jsem je přehlédla taky držíme všechny palce a tlapičky.

 6. OT:
  Díky za palcodržnu, Janička je od pondělí doma, vše OK. Nakonec to přímo slepák nebyl, jen tkáň okolo, ale když už tam byli, tak ho ufikli (proč tam chodit dvakrát, zvlášť u holčiček by to mohlo být hodně nepříjemné). Nebýt 3 malých dírek na břiše, ani nevím, že nějaká operace byla, jen když chce získat pozornost, tak jí rozbolí rameno. (chuckle) (Břicho se totiž při operaci nafukuje CO2, plyn tlačí na bránici a ta zase na nerv, který vede do ramene – proto po laparo bolí rameno.)
  P.S. Já se dřív k infu nedostal, snad mne za to neukamenujete. (whew)

  1. A třetí úžasná zpráva. Honzo, pozdravuj šikovnou pacošku a kéž už ji nic nebolí (sun) (inlove)

  2. Skvělá zpráva, Hanýsku. (h) (y) (h) A že Janičku občas „bolí“ rameno? 🙂 To je jen dobře, protože to znamená, že nebolí operované místo. (nod)

  3. Hele, mezi námi, ta bolest ramene po laparoskopii může být celkem dost hnusná. A naběhne z ničeho nic a při určité pozici. Já ji zažila a párkrát to zabolelo tak svinsky, že jsem zůstala „viset“ v půlce nádechu (hodněkrát to bolelo tak, že to bylo dost strašný, ale dalo se při tom dýchat 😉 ). Takže zas moc srandu bych si z Jany nedělala…
   Jinak ji pozdravuj (a zbytek rodiny taky) a vyřiďd ji že je moc šikovná a statečná a ať vydrží, ona i ta bolest v rameni přejde. (f) 🙂

 7. Očičko pořád stejné, Ríša zbodnul ATB prášek a byl uplacen tyčinkou a sýrovými bonbónky.
  Pak šel pít, takže snad se zatím držíme.
  Vypadá celkem normálně, jen je trochu apatičtější a stále by se chtěl mazlit.

  1. Ríšánku, ty kluku (cat) mňoukavý, co to zase čtu? Honem se pozdrav, ať můžeš opět dovádět a mlsat dobrůtky.
   Tímto hlásím návrat ze servisu. Náhradní díl usazen a teď ještě dokončit seřízení s okolními součástkami (chuckle) .

    1. MaRi, to jsem ráda že tě čtu 🙂 Tak ať to „seřízení“ jde dobře a nebolí. (y)

   1. Milá Mari, tak teď to bude potřebovat speciální cvičení a všechno se usadí a bude seřízeno. (flex) (dance)
    K doléčbě držím dál palce. (y) (y) (h)

   2. Milá MaRi – stále jsem na tebe myslela, hlavne proto, ze stejnou operaci prodelal muj tatka cca týden pred tebou – ted uz je z rehabilitace doma a ceká, az mu privezeme rotoped, aby mohl trénovat i doma (jedno koleno mu uz menily pred tremi roky – stává se z nej Zelezný dedek (chuckle) ) – tak se hoj a cvic, at jsi zase cupr holka. (y) (clap)

  2. Karolíno, držíme!!! Ta únava a spavost při ATB je normální. Hlavně že klouček nabírá sílu. (y)

 8. Moc zajímavé povídání, Zuzano, díky. Zřejmě jsem páchala mandaly, aniž jsem tušila, a to nejdřív za pomoci kružítka a čtverečkovaného papíru, pak INSPIRA, což je skvělá hračka… Zajímavé je, že když jsem se cítila dobře, bavily mne a malovaly se jaksi samy, když mi bylo mizerně, prostě jsem nedala ani čárku :O To jsem malovala kočky…
  Krásný a sladký máj přeje celá terrosmečka (h)

  1. Milá terra-san, doufám, že teď stále častěi maluješ mandaly a s kočičkama se jenom mazlíš – držím palce, ať je ti lépe a lépe (y) (y) (h) (h)

  2. Já se picnu. Prostě nemám nárok. Už 2x mi zmizelo písání 🙁
   Terro san hodně zdraví tobě i celé smečce. Jsem moc ráda, že tě čtu (sun)

 9. Mandaly jsou krásné. Stejně jako YGA jsem jich vyrobila kdysi stovky kružítkem nebo u sestřenice pomocí koleček v INSPIROMATu (nebo jak se to jmenovalo).
  Mandaly se dají i ušít, ale šijí se přes papír a k této metodě jsem ještě nedozrála. Kdo ví, třeba se někdy k mandalám vrátím přes šití.
  Po posledním článku o mandalách jsem si chtěla nějakou namalovat, ale nešlo mi to. Najednou jsem zjistila, že maluju v duchu quilty. (nod)
  Děkuju za článek a všechny odkazy, Zuzano ŘL (inlove) , jen jsem nakoukla, prohlídnu pořádně doma a zkusím si barevný test. Ono se to hodí i na šití, barvy barvy barvičky, to je moje. (nod)

  1. Jo, taky jsem si na tu hru, tuším Inspiro se to jmenovalo, vzpomněla. Fascinovalo mě, jak to prostě vychází. Jo, tohle bude asi moje duše technika,co jásá, kdy něco naprosto přesně spočítáno a velmi jednoduše provedeno, vypadá jako nádherná krajka. Ono to s tím piškvorkem má taky cosi společné. Mandaly asi šít nebudu, ale líbí se mi. Moc

    1. Dá se vyrábět i z nití že se spojují určité body proti sobě. Ale pak jsou všechny spojnice nezaoblené jenom rovné. Takové jsem viděla jen jednobarevné, jistě by se daly použít i barvy.
     Myslím že se zatlučou hřebíčky dokola na desku a pak se nití či bavlnou spojují tak že se nit kolem hřebíčků obtočí a vede se na protější hřebík. Hřebíčky se nemusí umístit do kola ale mohou vytvářet i jiné prostory. Takže co? Takže to nemá s mandalou co společného. (chuckle) Ale vznikají jakési krajky. Pracovní postup neznám jen si jej domýšlím. (think)

     1. Tak to bude spíš něco na způsob paličkování – možná bysme to mohli nazvat niťování. Myslím, že tímto způsobem mohou vznikat moc hezké obrazce.

      1. Sežralo mi to komentář, sežralo… Chtěla jsem jen napsat, že tuhle techniku znám, dělali jsme to kdysi ve škole. Dají se tak udělat docela pěkné obrázky a opravdu připomínají paličkování, mají ale tu nevýhodu, že se z těch hřebíčků obtížně přenášejí třeba do rámu. Dělala jsem tenkrát plachetnici a dlouho mi pak visela na zdi, neb jsem na ni byla patřičně hrda 🙂

       A díky za všechna přání, i když momentálně nemaluji ani mandaly, ani kočky, protože se zvolna pokouším znovu zapadnout do domácího provozu. Jde to, byť ještě poněkud ztuha… (whew) (whew)

       1. Ahoj terra san. Mam radost ze se zaclenujes do domaciho provozu. Ze to jde pomalu, s tim asi nic nenadelas. Ber to jako obdobi na precteni knizek, na ktere jsi pred tim nemela cas, shlednout oblibene filmy, meditovat nad vecma a hlavne se nechat opecovavat. (sun) Ono se to vsechno casem poda. Ale verim ti, ze ta necinnost obcas leze na nervy.

        Tez prozivam velmi pomale zaclenovani. Kdyz mi po 7 tydnech sundali,limec z krku, tak se objevila neuropathie diky dlouhodobe potlacene mise a krcnim nervum. Nakonec mi na to predepsali Neurontin, v Evrope mozna spis znamy pod jmenem Gabapentin, po kterem spontanne upadam do polospanku v kteroukoliv denni dobu a vubec mam pocit, ze se mi mozek promenil na bramborovou kasi. Ale celkem to polecilo ty nervy a ted uz davku snizuju.

        1. Zdravíme HankuW., s tím časem a trpělivostí je to pravda. Snažím se moc neremcat, dost přesně si uvědomuju, že to taky mohlo dopadnout mnohem hůř.
         Na dálku fandíme,ať se tvůj krk a přilehlé okolí co nejdřív umoudří… Chce to čas… (inlove) (inlove)

  2. Taková hračka mě minula, ale jak jsem zavadila o kružítko, tak jsem malovala a malovala 🙂

 10. Pozoruhodné čtení – mandaly se mi líbí a myslím, že kdysi v hodinách geometrie jsem si takové minimandalky sama pro sebe kroužila na piják – stačilo mi k tomu kružítko a měkká tužka, kterou jsem výseče vyčarkovávala (nod) .

  Je zajímavé, že se v mandalách používají barvy oku lahodící a mysl pozvedající (aspoň pro mne – tedy až na tu fialovou, tu moc nemusím) – nikde černá, šedá či hnědá. Až přijdou uplakané dny (a já věřím, že to bude co nevidět, neb u nás již náznak Llana Estacáda – až na ta kaktusová pole), tak bych si nějakou jednoduchou mandalu i střihla.

  1. YGO (inlove) , modřanská smečka přeje ctěnému panu Zikmundovi všechno nejlepší k svátku. 🙂 (h) Prosím, vyřiď mu to. 🙂 (f)

   1. Jj, taky mě napadl jediný Zikmund, o kterém vím, když jsem jukla na kalendář 🙂 Tak hodně pohody a zdraví krásnému Zikimu (sun)

   2. jéééééééé, Ziki kouzelný má dneska sváteček (clap) (inlove)

    tak všecičko nej nej přeji (h) (h) (h) (h) (h) (h)

    1. Zikmund se poroucí a vsem dekuje za prání … panicka se plácla pres kapsu a koupila mu kapsu, at se chudák aspon jednou do roka napucne neceho echtovního (chuckle) (chuckle)

 11. Moc zajímavé čtení o lidech mnohem mnohem šikovnějších a talentovanějších, než jsem já. Koukám na to se závistí i obdivem, podobně jako na piškvorkové výrobky.

 12. Mandaly se mi líbí tvarově a barevně- ale mně do toho nesmíte zapojit čísla, protože v tom okamžiku to pro mě ztrácí smysl. Vím, po kom je dcera dyskalkulik, čísla pro mě jsou abstraktní věc bez jakéhokoli významu.

  1. Matyldo, tak to jsme partaci, co se tech cisel tyce. Mne kdyz nekdo do neceho zamota cisla, tak jsem zmatena a ztracena. A nevedela jsem, ze tomuto stavu se rika dyskalkulik. za meho mlada se rikalo, ze na to nemam bunky. (chuckle)

   1. Jo – to se poznají noblesní léta … nemá bunky … za mne se uz ríkalo, ze to decko je holt blbý (nod)

    1. Neboj YGO, i takovou verzi dyskalkulismu jsem casto slysela. Nase mama tvrdila, ze to snad delam naschval, protoze jinak to snad neni mozny. Jinak Zikimu vsechno nejlepsi k svatku. Doufam, ze nalezite ocenil skutecnost, ze i kocour muze mit svatek. (inlove)

 13. Tak jsem tu s hlásáním – Ríšovo oko je čisté, sice přivřené až zavřené a mžurka oteklá, ale je čisté. Ani tu tvářičku už nemá oteklou. Večer se šel dlouze napít, což mi udělalo radost, protože od rána nevypil ani kapku a když tam po příchodu od veta seděl s tlamičkou otevřenou a strašně rychle dýchal, jazyk ven, nevěděla jsem, co mám s ním dělat. Stříkačku si musím pořídit. Ale pak hodně pil a stulil se do pelíšku a spal klidně celou noc. S Melíškem si ráno lehce zařádili, ne jako obvykle, jen tak se proběhli a párkrát zakousli. Tak do zítřka vydržíme a ve 13.00 se dozvím, co bude dál.

  1. Dočetla jsem o vašem trápení, chudinka kocour a chudinka ty. Hlavně ale, že už je líp.

  2. Tak to je moc dobře, že se Ríša důkladně napil a potom prospal a nabral síly. Pěkně ho klučíka opatrujte ve spolek a zítra už pan dr. určí, jak dál. Palce, tlapy a tlapky držíme pořád… (y) (y) (y) (h) (h)

 14. Dobrýtro. Prima čtení, i když přiznávám, že mně přemýšlení o tom, co měl autor na mysli, moc nejde. A to ani v případě, že autorem jsem sama 🙂

 15. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

 16. POZOR (*) POZOR (*) POZOR (*)
  Objednávka triček byla sumarizována a odeslána dodavateli. Pokud někdo prošvihl termín 29.4., může to ještě zkusit, ale zcela bez záruky. Připomínám, že podle zveřejněných propozic jsem zahrnula objednávky, které mi došly mailem.
  U některých objednávek jsem měla pochybnosti o objednané velikosti, PODÍVEJTE SE RYCHLE DO MAILU, jestli tam ode mě nemáte zprávu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN