ROZCESTNÍK: Domove, sladký domove – Plaňany

Vzhledem k tomu, že dovolenou trávíme touláním po krásách naší vlasti, napadlo mne, že bych si nechala od Zvířetníků tak nějak „ profláknout „ co neobvyklého je u nich k vidění. No, a nebylo daleko k nápadu na články kategorie „Domove, sladký domove“, protože každý člověk má to svoje místo nejkrásnější, kde se cítí nejlépe a kde je doma.

 

Nemusí to zrovna být jeho bydliště či rodiště – já mám velmi nostalgické vzpomínky na Náchodsko, ale doma jsem už přes dvacet let v Plaňanech a tak nějak mi plíživě přirostly k srdci. Nebylo to nijak plánované, po škole jsem si našla místo ve zdejším družstvu a netušila, že za několik let sem i přesídlím. Ale našla jsem zde spoustu kamarádů a můj MLP tomuto městečku zcela propadl a je jeden z největších plaňanských patriotů, takže už není ani tak považován za náplavu, což je tady docela důležité.

 

 

Takže PLAŇANY – městys ležící v úplné rovině, klasické Polabí, lesy a podobné krajinné celky v nedohlednu. Zato máme největší monokulturní lán u nás, ne – li v celé Evropě. Ten už je tedy trochu minulostí, je to sice stále lán, jen se pomalu stává vícekulturní, neboli se na něm nepěstuje jen jedna plodina, na což si živě pamatuji.

Takže příroda nic moc, i když opodál máme i tři přírodní rezervace, no spíše rezervačičky, stráně s teplomilnou flórou. Jasně, lesy vyklučili naši předkové v dávné minulosti, protože tady vážení civilizace zapustila kořeny již velmi dávno. Archeologové tvrdí, že člověk se po tomto území jako lovec pohyboval 1,8 milionů let a asi 6 000 let před Kristem se zde zemědělec usadil a začal přetvářet krajinu.

Ze 4. století našeho letopočtu pocházejí velké archeologické nálezy a dokonce se podle Plaňan jmenuje typ keramiky v té době používaný – plaňanský pohár. Takže krásných památek vážení můžete v Plaňanech a okolí vidět spoustu.

Na památky plaňanské velmi hezky upozorňuje jedna z reportáží Toulavé kamery, takže nechám promluvit techniku a MLP: http://cestyapamatky.cz/toulava-kamera. Pánové se moc snažili.

Ovšem v okolí je více krásných věcí, které stojí za zhlédnutí. Mne tedy nejvíce zaujal areál bývalého kláštera v Klášterní Skalici http://cestyapamatky.cz/kolinsko/klasterni-skalice/zbytky-cisterciackeho-opatstvi-s-kostelem-panny-marie nejenom že je to krásně upravené, ale ten monument fragmentu pilíře mne vždycky dostane.

Do správy naší obce patří i tvrz v Hradeníně, památka celostátního významu, dnes nově majetek kolínského muzea a doufejme, že to bude k její záchraně. Drancovaná JZD už si zaslouží péči a lásku http://www.hrady.cz/?OID=118

Pokud jste fandové lidové kultury, čeká vás v asi 10 kmvzdálené Kouřimi skanzen, pokud milujete středověk, nechte na sebe dýchnout dech tohoto malebného města, které má opravdu co ukazovat. Ke skvostům patří krypta svaté Kateřiny pod zdejším chrámem svatého Štěpána. Je to světový unikát a opravdová krása. Kouřimské zvony jsou zavěšeny srdcem nahoru a zvoní se na ně šlapáním. Zde „ visí“ zvon Štěpán, který je můj miláček. http://www.kourim.info/kostel-sv-stepana-a-zvonice.php

Pokud vám vždy učarují zámecké interiéry, doporučuji zaběhnout z Plaňan okolo moderní skládky do obce Radim, kde vlastní a činčá renesanční zámak pan Antonín Dotlačil http://www.zamek-radim.eu/index.php?id=2 . Vzhledem k tomu, že k takovému činu musí být v člověku kus pořádného cvoka, není divu že si do noty padl s Bimbem a tak jsme na radimském zámku oslavili na podzim třicetiletou válku podepsáním Radimského míru.

Pokud vás zlákám k návštěvě, můžeme nabídnout prohlídku plaňanských památek včetně našeho zvonického muzea.

 

 

 

POZOR! Hlášení od RenatyE – kdo chce zvířetnická trička, neváhejte! 🙂

Vyberte si z nabídky typ, velikost a barvu trička. Respektujte, prosím, mnou nabídnuté dvě až tři barvy. Rozměry jednotlivých velikostí snadno najdete v odkazech na jednotlivé typy triček.

Pánská / unisex klasika, Adler Basic 160g, výstřih do O http://www.inetprint.cz/panske-tricko-adler-basic–RTX_PT1019 oranžová, černá V obou barvách můžete zvolit i mega velikost, uveďte horní obvod. Umím sehnat až do obvodu 174

Dámské tričko Adler Pure, 150g, výstřih do O, 100% bavlna http://www.inetprint.cz/damske-tricko-adler-pure–rtx_dt2w/?tab=about oranžová, tyrkysová, černá

Dámské tričko Sols Moon, 150g, výstři do V, 100% částečně počesaná bavlna http://www.inetprint.cz/damske-tricko-sols-moon–rtx_dt2k/?tab=about oranžová, atoll blue, černá

Dětské triko Classic http://www.inetprint.cz/detske-tricko-adler-classic–RTX_KT1A oranžová, tyrkysová

Baby triko Sols Mosquito, 100% počesaná bavlna – žerzej, http://www.inetprint.cz/detske-tricko-sols-mosquito–RTX_KT1L 4 velikosti: 3-6 měsíců, 6-12 měsíců, 12-18 měsíců, 18-23 měsíců barva podle nabídky

Cena za jedno tričko s největší pravděpodobností nepřesáhne 200,- Kč. Potisk bude na přednici ve velikosti asi jako minule, motiv bude jiný, ale zvířátka tam budou. Materiál je trochu jemnější než minule, proto průkrčník u pánských/unisex triček bude poddajnější.

Zkušenosti z minula: nebojte se jasných barev i ve velkých velikostech!

Až si vyberete, zašlete objednávku do 29. 4.na můj mail renata.eremiasova@volny.cz

V objednávce uveďte nick, příjmení, typ a barvu trička, počet kusů a způsob odběru. Trička budou k dispozici v Podmitrově, lze ale domluvit dodávku i jinak (Brňáci mohou odvézt do Brna atd. – však už to znáte.) V nejhorším je tu i Česká pošta.

 

RenataE

Pozdější objednávky nemohu zcela garantovat, ale samozřejmě to zkusím.

 

 

Aktualizováno: 27.4.2012 — 06:57

56 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji všem za hezká slova, zvoníkovi jsem pochvalu vyřídila, jen nevím, zda to vnímal. Jel včera z porady v tmavomodrém autě bez klimy a při tom exodu jel krokem. Domů přijel jak vařený rak.
  Jen doufám, že příští dovolenou už budu plánovat podle vašich článečků.

 2. Tak když tu konečně začalo být hezky, odlétáme na sever, abychom s tím počasím nevyšli ze cviku 🙂 Zítra vyjde článek, musí vydržet do pondělí včetně (to si beru volno 😉 ) a od svátečního úterý budou články zase vycházet normálně. Jo, kdyby měl někdo nějaký mlsotník…tak ho pošlete! (blush)
  Držím palce marodům a občas nakouknu, jestli tu nezlobíte 😛
  Taky zatím ahoj (wave)

 3. Mám pro vás všechny dobrou zprávu, už na nás chodí jenom cca sto spamů denně, takže invaze pozvolna opadává! Akorát ještě čístím komentáře od těch starších, kterých je tam ještě asi deset tisíc, z doby, kdy jsme neměli antispam, ale vypadá to, že zanedlouho budu moct trošku uvolnit paranoidnost našeho filtru… 🙂

 4. OT – Ivana od Kalíška má dotaz u článku o Kalíškovi – nemáte někdo na Ivanu kontakt, nemůžete ji někdo upozornit?

 5. Inko, moc hezké povídání (a odkazy), je vidět, že jste se tam oba zabydleli. A dokonce konkurujete italské Pizze – máte nakloněnou věž kostela, jestli jsem správně slyšela, na špici dokonce s metrovým odklonem. A o zvonu se srdcem zavěčeným nahoru slyším poprvé. Těším se na další vyznání o kotlinkách zvířetníckých srdcí.

  Jiný Honzo – Janičce přeji brzké uzdravení, ale věřím, že jste měli nahnáno, když jste nevěděli o co šlo.

  YGO, jako vždy krásné fotky, ty prostě umíš detaily. U nás už pokřikují malí vrabčáči ze dvou budek a včera nám u domu „přistálo“ jedno mládě vlhovce. Udělali si hnízdo na konci větve borovice, slyšela jsem je tam vyřvávat a tenhle prcek musel právě vyletět (nebo vypadnout) z hnízda. Ale rozčilená máma ho brzy odlákala do bezpečí keřů opodál. Mladí vlhovci rozhodně nejdou krasavci.

  A včera mě rozesmála Trixie. Já si během roku schovávám vaječné skořápky. Pak je válečkem rozmačkám na prášek, který po hrstkách sypu kolem sazenic na záhoně. Včera jsem plela a pak chtěla rozsypat várku, kterou jsem měla připravenou na verandě v sáčku. Aby se mi to lépe nabíralo, hledala jsem do čeho ho přesypat. Měla jsem špinavé ruce i boty, nechtělo se mi chodit do domu a tak jsem popadla Trixinu prázdnou misku, kterou na verandě má. Trixie „pracovala“ se mnou a jako vždy – kam jdu já, jde pes. Takže mě viděla, jak beru její misku a celá natěšená myslela, že něco dostane. Já do misky přesypala prášek a nesla ho na záhon – Trixie v patách. Když jsem misku položila na hlínu, Trixie se k ní dychtivě sklonila a ten pohled, jaký na obsaha pak na mne vrhla mě rozchechtal. Cos mi to dala ??? Ale protože to byla „její miska“, lehla si, misku mezi packami a pro jistotu do obsahu vnořila nos, kdyby to přeci jen bylo jedlé. Legračně kýchla, otřepala poprášený nos, ale u misky zůstala ležet. Trixie vůbec nevadí, když se jí hrabu v žrádle, naopak, má ráda, když jí z misky granule nabírám a krmím z dlaně. Takže když jsem teď do misky také hrábla, nadějně mi strčila nos do dlaně, jestli se náhodou ten divný bílý obsah nezměnil na něco lepšího. Udělala to ještě několikrát, kdykoliv jsem do misky hrábla, než uznala, že ten bílý prášek opravdu není jedlý, já jí podvedla a šla si po svých.

 6. OT trochu nostalgie, promin, Inko. Ukazovali na televizi, jak shuttle Enterprise pristaval na hrbetu Boeingu v New Yorku, aby sel do muzea. Pamatuju si zcela jasne, kdyz prvni shuttle startoval v dubnu 1981 do vesmiru. Byla jsem v uprchlickem tabore ve Vidni a koukali jsme na to na malinkate televizi. Ale nejvetsi nervy byly, kdyz se za dva dny vracel. A fakt to byl krasny pohled, jak z te oblohy se snasel na zem jak ohromny ptak a ve spravnou dobu zabrzdil. jsme si rikali, ze ti Americani jsou prece jenom frajeri. A za par dnu jsem do Ameriky letela. NO, a uz jsou ty shuttly historie. 🙁

  1. Jééé, a já ani nevěděla, že už je mimi na světě! :O (y) (h)
   Dík za zprávu, Lásková. (f) (h) (f)

   1. Nojo, bude mít narozky s Kiburkem. Třeba si ho jednou může vzít za muže. 😉
    První den nepila, tak jsme byli všichni napínací, jesi sákryš Chelewa nebo Mimichelewka konečně přindou na to, k čemu má mamča tak velké bradavky (aby nemusela jet za Tanouškem), ale už se rozjela a bumbá, berunka…
    Je trochu ošklivá, ale z takových bývají největší krasavice, noné?

    http://www.lne.es/servicios/lupa/lupa.jsp?pIdFoto=4771635&pRef=2012042600_51_1233353__Gente-monada-Cabarceno

    1. 🙂 No, krasavice zatím není, ale máš pravdu, určitě bude. (nod) Prostě je objektivní fakt, že pražské děti byly po narození mnohem hezčí, všechny čtyři. (nod)

     Ale jako celek je ta fotka dojemná, mladé matky působí vždy vznešeně jako madony, ať už jsou to matky lidské, nebo zvířecí.

 7. (wave) kdybych se zítra ráno nehlásila… tak se nic neděje, jen nebude na venkově připojení… Mizím (wave) Užívejte si (sun)

 8. Inko! Bezvadný nápad, už plánuji a další přiřadím, pište, pište !
  Jdu prohlédnout Plaňany. Už to jméno je moc hezké, evokuje mi jaro a léto. (h) (y)

   1. Jj, máš pravdu Hano. Budu na tom pracovat. Teď zrovna chystám projekt naučné stezky s odpočívkami, rozcestníky, atd. Musím do 10.5. odevzdat v mašličkách, takže finišuji, pozemky,katatstr, nacenění, pak budu mít volněji a něco písemně spíchnu, napříč naším Záhořím. (whew) 🙂 (wave)

    Včera jsem psala jak Ája bojovala s bubákem- vyrostlým křenem.
    Dnes jsem myslela, že prasknu, asi 10m -20m od nás kukala kukačka, já jsem jí odpovídala a Ája se z toho mohla picnout, lítala od keře ke mně a zpátky, nakláněla hlavu na všechny stany,pomroukávala. Možná , že chtěla taky kukat. (dog) (rofl)

 9. OT – TRIČKA
  Objednávku potřebuji i od těch, kteří vyjádřili zájem pod nedávným článkem!

  Xerxová opět dodala krásný návrh (y)

  Platbu budeme řešit později, po zpracování finální ceny (závisí na celkovém množství, množství černých a tak všelijak podobně.) Platit se bude přes zv. účet.

 10. Prima nápad a skvělý 1. díl seriálu o domově, milá Inko! V Plaňanech jsem nikdy nebyla, a tak jsem prohlédla odkazy a pustila si Toulavou kameru se sympatickým plaňanským zvoníkem 😉 . Máte tam toho opravdu spoustu k vidění!
  Taková krajina, nehornatá, klidně plackovitá, by byla ideální pro naši dovolenou s vnučkami. Začínám se právě rozhlížet. Mám představu hotýlku nebo chatiček přímo v přírodě nebo s přírodou za humny, kam může i pes, a kde se dají v okolí najít trochu schůdné cesty i pro kočár, protože mrňous toho ještě moc neujde. Kdyby náhodou měl někdo tip, byla bych vděčná.

 11. Inko, skvělý nápad. A musím se chechtat. Ty jsi vlastně měla mladičkého předjezdce Kubu od Matyldy (inlove) No, taková Xerxová, nebo Zana, Vave a Pů se nepočítá, protože ti patří do kategorie „profík“ 😉 (sun)
  Už se těším na to, kdo převezme štafetový kolík.

 12. Inko, tvůj super nápad mi udělal velkou radost a už mám jak článek, tak i odkazy v separátním archívu, protože od příštího roku, kdy budeme s MLP čerství důchodci, plánujeme projezdit tu naši zemičku křížem krážem, a pokud nám bude zdraví přát, tak navštívit co nejvíc takovýchto zajímavých míst, protože ta hromadně navštěvovaná už máme dávno zkouknutá. Takže tímto apeluji na všechny Zvířetníky, abychom pak měli z čeho vybírat (chuckle) A slibuju, že pošlu taky dva příspěvky: jeden kout mého srdce a jeden za MLP !!

 13. Inko – hezký seriál, fakt jsi to vymyslela dobře. A navíc je vidět, že to tam u vás máš opravdu ráda – píšeš o vaší „placce“ s něhou a porozuměním (odkazy prohlídnu až večer).
  Doufám, že se k tobě brzo připojí další, ať máme tu naši kotlinku s úvaly a okolistými horami dobře zmapovanou.

  P.s.: tak pokračuje aprílový měsíc u nás. Jo – a některé se už koupají … a bez plavek!
  http://yga.rajce.idnes.cz/2012_Duben_pokracuje/#P1030863.jpg

  1. Tak jsem honem nakoukla, co žes to tam dala za „porno“ a ono je to pesí (rofl) Ale vážně, když vidím, jak krásně umíš zachytit kouzlo okamžiku, tak mám na stará kolena taky chuť se do toho pustit, ale bojím, bojím, že já se umím jen kochat pohledem a do toho foťáku bych to asi dostat neuměla (mm)

  2. Milá Ygo, překrásné fotky! (inlove) Ostatně jako vždy. Nejvíc se mi líbila ta růžová s kvetoucími broskvoněmi, potom ráno u rybníka a pak ta modrá skořápka… Jsi (*) a umíš se dívat (angel)

 14. Inko, díky za láskou prodchnutý článek. Na odkazy kouknu večer, nyní jenom prolétám.

  OT pro Renatu: Už jsem shlédla, už jsem vybrala (hlavně podle velikostí (chuckle) , ale čekám na rozhodnutí Eviko. Potom okamžitě odešlu. Díky.

 15. Milá Inko, tenhle kraj vůbec neznám, byla jsem jen v Kutné Hoře a to je už o kus dál. Jako ostatní vaším krajem obvykle jen profičím po dálnici. Ale koukala jsem na odkazy, které jsi připojila a byla jsem velmi příjemně překvapena – je u vás opravdu hezky (inlove) (wave) Budu to mít na paměti, až budu plánovat cyklistický výlet, na kterém se nebudu chtít uštvat v kopečkách 🙂

  1. tak pořád držím, to máš z toho, že je celá ty (inlove) Neboj, za chvíli ji máš zpátky doma (h)

  2. Doufám, že už to Janinka má za sebou! (y) (h) Palce držím furt pryč. Kočka to zvládne, neboj. (hug)

  3. Hotovo, zašito Janičku vezou na JIP, kde dospí narkozu. Slepák vyndán, tak už snad bude dobře.

   1. Určitě.
    Když se nevyskytnou komplikace, slepák je dost nenáročná operace.
    Ale i tak dále držíme (y) i ty (cat)

   2. Uff, zase jsem prošvihla další palcodržnu – tak aspoň (y) (y) (y) pro dobrou a rychlou rekonvalscenci!!!

    1. taky už to nestihnu, ale vidím že ostatní podrželi dostatečně, já se ještě přidám pro rekonvalescenci (y) (y) (y)

   3. Tak at ji to moc neboli a dobre se zotavuje. (y) A myslim, ze Janicku ceka nejaky moc pekny darek od rodicu. (h)

    1. Tak držím na dobrou rekonvalescenci, slepák je skoro vždycky takováhle přepadovka, ale mládež se rychle otřepe. (h) (f)

  4. Držím palce, ať se slečna rychle hojí – zkus ji potěšit tím, že aspoň nebude mít zkažené prázdniny. 🙂

 16. Jo Plaňany… tak tam jsem taky nebyl…
  Skvělý nápad na seriál, vyskytnu-li se poblíž, už vím po čem koukat.

 17. To je hezky napsané, láká k procházce – nežehrej, že nemáte lesy a kopce, musí se tam bezvadně jezdit na kole!!
  Prima tip na výlet s čoklovou (památky zhlédneme z vnějšku). (f)

 18. Díky za pozvání, u vás jsem ještě taky nebyla 🙂
  A Inko, mám na tebe OT dotaz: kany zřejmě přes mou ignorantskou péči přežily zimu- opláchla jsme je z hlíny, nechala uschnout, strčila do igelitky a vrazila do chladného skladiště, odkud jsme je právě vylovila a překvapilo mě, že vystrkují růžové špičky. Mám nějak zakrátit ty suché kořeny a zbytky natí? A je lepší ten trs rozdělit nebo nechat tak?

  1. atyldo, ten trs nemůýe bejt tak velkej, ale rozdělit se dá. Jinak už s nima do hlíny, je akorát čas. Ty natě odříznout a hlavně pokud by to byl stonek od květu, tak z té už nepokvete, ale udělají se na ní mláďátka

 19. Děkuju za pozvání, milá Inko. (inlove) A vymyslela jsi skvělý seriál. (y)
  V Kouřimi jsme byli už dvakrát, ale o těch okolních zajímavostech (včetně Plaňan 🙂 ) jsme nevěděli. No, není všem dnům konec, ukládám do paměti. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

 20. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak tento kraj neznám vůbec (wasntme) Od nás je to kousek z ruky a přiznám se, že placaté kraje nás až tak nelákají. Ale je to přesně ten článek, co je skvělým návodem vidět věci dávné i nové, pro příznivce přírody, historie nejstarší i nedávné… prostě hezky by se plánovala nějaká ta výprava do vašeho kraje

 21. Mila Inko, velmi laskyplne a informativni povidani o miste, kde zijes. Dik, zase jsem poznala, aspon virtualne, kousek neceho, co neznam. Respektive jsem prohucela kolem nescetnekrat rychlikem z Olomouce do Prahy. Jedine, co tam u vas jakz takz znam je Velim. Bydlela tam rodina sestry me mecove babicky a byla jsem tam 2x na zabijacce a pomahala strycum delat jitrnice.

  A opet jsem si pri cteni uvedomila, jak velke zmeny se udaly v rade mensich mest a ve vesnicich. Ze si lidi sami vytvareji prostredi tak, aby se jim lepe zilo. Prohledla jsem vsechny odkazy a mate tam dost bezva akce.

 22. Inko, moc pěkný článek. Psala jsem ti tuhle, že rodina mého táty pochází z tohoto kraje, Plaňany, Miškovice, Kouřim Býchory…tam jsme také jezdila jako malá za babičkou a pratetami…už se moc těším, až se přijedu podívat.
  Zdravím Zvoníky!

  p.s. hodná marička mi poradila v mailu co dělat, aby nemizely příspěvky :S tak jsdu na to

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN