BTW: Policejní akademie a já (1)

První pozvánka na tuhle akci přišla pár dní před Vánoci 2011. Když mi došlo, co to všechno může znamenat a podívala jsem se na podmínky účasti, věděla jsem jasně – tohle chci zkusit! Šlo o historicky první konferenci a praktický výcvik mantrailingu v České i Slovenské republice, školit měli vynikající američtí instruktoři. Akce byla sice určena především pro policii, ale i záchranné složky byly vítány.

 

Jmenovalo se to „Mantrailing v systéme operatívno-pátracej činnosti Policajného zboru” a konalo se to od 10. do 13. dubna v Devínské Nové Vsi. Vedle konference, kde se probíraly všechny teoretické aspekty mantrailingu jako metody a způsobu, jakým je využitelný v policejní praxi, se konal i praktický K-9 Mantrailing Course (K9 = canine = pes 🙂 ) pod vedením Jeffa Schettlera a Kelli Collinsové (http://www.gak9.com/about-us/the-team/). Znamenalo to sbalit na Velikonoční pondělí do auta potřeby moje i Berryiny a v úterý brzy ráno vyrazit směrem na Bratislavu.

Stejně jako pár dní předtím, i v autě moje nálada kolísala mezi nadšeným očekáváním (konečně se něco doopravdy naučím) a obavami (proč se vlastně chci znemožnit – a ještě mezinárodně?). Mantrailing jsme s Berry začaly cvičit teprve v srpnu loňského roku a co si budeme povídat, nejsem ani mladý policajt ani mladá dívčina zapálená do kynologie.

Akorát žiju se psy, něco o nich vím a mám dojem, že když už něco dělám, mělo by to mít smysl. Takže když mi CD přivedla do cesty fenku NO – workholika, a shodou okolností u nás na vsi působí záchranářská skupina zaměřená na mantrailing, měla jsem celkem jasno. Berry okamžitě pochopila, o co jde, a s nelíčeným nadšením nové práci propadla. Ona si starosti dělat nemusí, napadlo mě pochmurně, když jsem se propracovávala hustým provozem směrem k Brnu. Za všechny naše chyby určitě budu moct já! Ostatně – nemýlila jsem se. 🙂

 

Jdeme s Berry z "cvičáku" k budovám a k parkovišti vyhrazenému pro naše auta

 

 

Trocha teorie nikoho nezabije

Proč se vlastně ona konference konala? Cílem bylo představit slovenské a české policii mantrailing jako metodu, kterou je možné účinně doplnit spektrum služeb, které mohou policii a záchranářům nabídnout různě cvičení psi. Mantrailing se obvykle definuje jako stopování osoby podle jejího nezaměnitelného individuálního pachu. To, řekněme si upřímně, moc neřekne. Tak čím se tedy tento způsob práce liší od stopování, jaké už policejní psi běžně dělají?

Tady nám mohou pomoci anglické termíny, které oba způsoby práce odlišují. Tracking znamená, že pes sleduje (nebo se o to snaží) přesnou trasu člověka podle celého souboru pachů – jak jeho osobního, tak všech pachů, které jsou s ním spojeny, a které navíc produkuje půda narušená lidskými šlépějemi. Přesné sledování trasy člověka znamená, že pes dokáže najít i všechno, co by sledovaný člověk odhodil nebo ztratil, což může být velmi důležité pro směřování dalšího vyšetřování nebo identifikace hledané osoby. Nevýhodou je to, že taková stopa – šlépěje, je strašně zranitelná a na tvrdém povrchu, zejména na rušných místech s velkým provozem aut a lidí rychle mizí. Navíc to není pro psa přirozený způsob práce, takže ho víc vyčerpává.

Naproti tomu trailing znamená, že pes sleduje skutečně jen pach sledované osoby. Pach si zkuste představit jako kouř, třeba z dýmovnice. Podle teploty a proudění vzduchu klesá a stoupá, vítr ho může odfouknout, stěny či předměty zastavit, může se na jednom místě nahromadit, jinde zmizet úplně. Pes umí takovou stopu sledovat instinktivně, obvykle velmi dobře a míra jeho úspěchu je daná jeho odhodlaností a fyzickými schopnostmi – některá plemena prostě mají nos lepší než jiná. (Bloodhoundi jsou nejlepší a dokazují to už několik století 🙂 )

Pes tak jen málokdy jde přímo ve šlépějích sledovaného, je mu dovoleno větřit i s vysokým nosem, nevadí, když si na lomu stopy nebo v nejasném místě udělá kontrolní kolečko, aby si stopu ověřil. Počítá se jediné – najde nebo nenajde hledanou osobu?

Díky takto uvolněným pravidlům může plně využít svůj potenciál a jeho schopnost sledovat starou stopu i ve městech je oproti trackingu výrazně vyšší – a s tím i jeho úspěšnost. Bloodhound skutečně dokáže ve volné krajině najít i stopu dva dny starou, ve městě je spolehlivost na stopě menší – podle Jeffových dlouholetých zkušeností si je bloodhound jistý na stopách do šesti hodin a velmi dobře se drží na stopách do dvanácti hodin. Na starších stopách musí už mít štěstí –  to však není vyloučeno, že. Ale… je vám jasné, že tyto výkony nejsou zadarmo, jinak by to dělal každý.

 

Slovenská média akce velmi zajímala

 

 

Proč nad tím policisté váhají?

Důvodů je několik. Tak především mantrailer (pes cvičený na mantrailing) je specialista a nedělá nic jiného, což proti klasicky cvičeným policejním psům, kteří jsou obvykle multifunkční, vychází silně neekonomicky. Proč je specialista? Protože od takového psa se chce samostatnost, která prostě nefunguje dohromady s obvyklým drilem, kterým musí spolehlivý policejní pes projít.

Je velmi snadné psa na trailu ovlivnit, i když nechcete – stačí znát trasu, kudy stopa vede a pes si vás přečte. Nu a pes zvyklý poslouchat na nejjemnější gesta prostě svůj úsudek proti psovodovu nepostaví, což většinou znamená ztrátu správné stopy. A člověk pach necítí ani ho neumí jinak detekovat – jinak by psa nepotřeboval. Takže musí svému psu věřit.

Ale ne slepě. Musí se ho naučit dokonale číst, musí znát všechny druhy jeho reakcí na nejrůznější podněty, aby dokázal (co nejvěrohodněji) uhádnout, jestli je pes na správné stopě. Chceme-li, aby pes sledoval nejčerstvější stopu v okolí, tak to není problém – to je jeho instinkt. Chceme-li, aby pes našel přesně ten pach, který jsme mu určili, bez ohledu na jeho stáří a všechna vyrušení, kterým je vystaven, je to tvrdá práce pro psa i pro psovoda, vyžadující promyšlený trénink. Aby se psovod a pes mohli na sebe spolehnout, chce to obvykle dva až tři roky výcviku. Což je zase problém – a nejen finanční.

Z toho vyplývá další potíž – takového psa nemůžete jen tak předat jinému psovodovi. Než by si na sebe zvykli, uběhne zase dlouhá doba a navíc, bloodhoundi změny psovoda vysloveně nesnášejí. Další – proti ostatním už menší – komplikací je fakt, že bloodhound je povahou i řečí těla jiný než běžný německý ovčák, takže když připočítáme zcela odlišnou filosofii práce, musejí se i zkušení policejní psovodi hodně učit, aby to zvládli.

A za tím vším můžeme vidět spoustu peněz, které se mohou a nemusejí vyplatit. O konzervativním přístupu a nechuti zkoušet nové věci ani nemluvím.

Navíc, pokud je stíhaný nebezpečný, většinou ozbrojený zločinec, potřebujete při jeho dopadení vlastně psy dva – vedle mantrailera ještě vycvičeného policejního psa, který je schopen takového člověka zadržet. Tady se zase mohou vršit problémy – snese mantrailer za sebou cizího, obvykle ostrého psa? Bude schopen pracovat? A navíc – co je to za plýtvání, dva psi na jedno sledování? Ale výsledky mohou být vynikající, mohou být zachráněny lidské životy, které by jinak byly zmařeny. Ne, opravdu to není jednoduché.

 

Jeff vykládá, jak poznat, že náš pes větří cizí stopu svádějící ho na scestí:))

 

 

Jak to chodí jinde?

V USA si už na bloudy (bloodhoundy 🙂 ) ve službě zvykli, ale jak pravil Jeff, měli to původně za „zastaralou techniku“. Proč zastaralou? V USA totiž bloodhoundi hledají lidi už tři století. Nejdřív to byli otroci, později především vězni na útěku. Ve Státech jsou většinou vězení postavena na opuštěných místech, často v bažinách nebo jinak neprostupné krajině. V takových podmínkách zmizet bloodhoundovi jde opravdu jen velmi těžko. A za ta století je i metoda propracovaná. Po druhé světové válce se ale i tamější policie shlédla v evropských psech, především v NO, takže dnes je i tam využívání bloodhoundů jako mantrailerů návratem ke starým časům.

Podle Jeffa závisí úspěšnost zásahů především na tom, jak se k využití psů staví člověk odpovědný za vyšetřování na místě činu. Pokud dodrží pár základních pravidel (pes s psovodem musí být jeden z prvních na místě činu, inteligentně se sbírají a uchovávají pachové předměty, psu se maximálně usnadní práce odstraněním rušivých vlivů v okolí (jiní psi, kočky, apod.), tak jsou výsledky nepřehlédnutelné.

Pokud je pes zavolán poslední, celé místo činu je „zamořeno“ čerstvým pachem vyšetřujících policistů, kteří navíc sáhli na všechno v okolí, nemá ani dobrý pes opravdu moc šancí. Ale jak říká Jeff – situace se mění k lepšímu.

Na konferenci byla i přednášející z Německa a mluvila o tamější situaci – konkrétně v Bonnu. Tam psy – mantrailery, psy pro prohledávání ploch i sutin cvičí dobrovolníci spolupracující s policií a záchranným systémem. Na akci jsou obvykle voláni všichni a schopnosti psů se doplňují. Tak třeba mantrailer vyrazí po stopě, plošní psi navíc prohledají okolí místa činu nebo místa, odkud se někdo ztratil. Nebo mantrailer přijde k velkému parku nebo hřbitovu a oni zase tu plochu nechají prohledat psy na plochy, nebo jiné místo psy pracujícími v sutinách.

V Německu mají největší problém v tom, že mantrailing tam začal být moderní, vznikla spousta škol a „zkušebních“ řádů a v tom zmatku je těžké najít skutečně kvalitní psy, kteří by vyhověli nárokům policie. Faktem prý ale je, že tamější policisté umějí „vyhledávající“ psy všeho druhu používat, považuje se to za standard.

 

Zmoklí a zmrzlí my - Berry má averzi k bloodhoundům, bylo zatěžko ji přitáhnout do záběru:))

 

 

Zpět na konferenci

Konference se konala v obrovském areálu, který dělal dojem, že musel sloužit armádě. Hektary budov dnes ukrývají střední odbornou školu Policejního sboru a školicí centrum oddělení policejních přidělenců a mírových misí. Kolem jsou velké ohrazené pozemky, plné všelijakých kopečků, údolíček, valů a příkopů, je tam imitace státní hranice, hřiště, volné plochy i lesíky a křoví, kde se dá pohodlně schovat. Občasné anglické nápisy „pozor miny“ nutí člověka si nervózně uvědomit, jaké má štěstí, že je to jenom cvičák.

Přiznám se, že když jsem se na křižovatce v Devínské Nové Vsi váhavě ptala třech procházejících mladíků, kudy k areálu mírových misí, připadala jsem si trochu divně. Kam jsem se to dostala, jen abych potěšila svého psa! Potom to už šlo ráz na ráz a já rychle upadla pravidelného režimu – poslouchat nějakou tu přednášku, utíkat ven k Berry, proběhnout ji, napojit, uložit a utíkat zpátky. Jako novinářka jsem navštívila desítky odborných konferencí po celé Evropě, ale žádnou jsem si tak neužila, jako tuhle. A nejenom pro to, že jsem ji absolvovala v džínách a botaskách!

Vzhledem k tomu, že vás nemohu zahltit ságou (no, dobrá, ještě delší ságou), tak pro teď už jen konstatuju, že nakonec bylo na odborném semináři jen sedm psů, pracovali jsme ve dvou skupinách, a já s Berry jsme patřily ke Kelli, která ráda pracuje s ovčáky. Jak jsem se obávala, podařilo se mi se znemožnit, ale nakonec mi to nijak nevadilo, protože Berry byla skvělá.

Chyby jsme dělali všichni. Jeff s Kelli byli vynikající v tom, že nám sice nic neodpustili, ale nikdy nás neuráželi a nedopustili, abychom se cítili (moc) trapně. I když musím sebekriticky uznat, že jsem byla jediná, koho pes v rámci nadšení nad stopou zcela omotal desetimetrovou stopovačkou 🙂

Policajt nepolicajt, tři dny úmorné snahy dělat tisíc věcí naráz správně z nás nakonec udělaly slušnou partu. Ale o tom až příště.

Aktualizováno: 18.4.2012 — 00:58

120 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, na kalendáři koukám na fotku malé střapaté Berry s “panem Bramborou“ v puse.. a teď čtu o její nadějné budoucnosti. Jste obě pašandy, krásně popsané a těším se na další část.

  Máme tu stále ještě moje bratrance-dvojčata, takže jen odskakuji a nakukuji, detailněji budu pročítat později. Trixie je neuvěřitelně vzorná pejska – ke klukům se přiřítila z vedlejší zahrady s mávajícím ocasem, očichala jednoho, očichala druhého, zda poznala rozdíl nevím, ale od té doby to jsou kamarádi.

  Pů, držím, držím, držím, držím (y) (y) (y)

  Terro-san a ostatní – také držím. (y)

 2. Ahoj, Zvířetníčci, spousta pozdravů a obrovská pochvala před nastoupenou policejní jednotkou pro Dede. Ačkoliv nejsem příliš psí, tohle povídání mě nadchlo a moc se těším na pokračování. Doufám, že si ho správně užiju, protože snad mám po zdravotní stránce to nejhorší za sebou… Abych to nezakřikla. Naše smečka se zatím drží, a ještě nějkou dobu bude muset, funguju tak s bídou na čtvrt plynu, ale všichni mě přesvědčují, že bude líp. Věřím tomu, snažím se tomu pomáhat… Díky všem za palečky, a kdyby vám náhodou nějaký zbyl, prosím příležitostně ještě o přidržení. Mějte se tu krásně, snad se ted budu vynořovat častěji.
  A abych nezapomněla. Milý medvěde Pů (hug) drž se a bojuj, smečka drží všechno, co má (y) To dáš…

  1. Milá Terro-san (inlove) to je dobrá zpráva a rozhodně vytrvej! Smečka to vydrží, jiného jí nezbývá 🙂 hlavně, ať už zase běháš (sun) (h) (f)

  2. (y) (y) (y) (y) (y) (y) (inlove) (hug) (hug) (h)
   Terro san !!! pro Tebe a pro medvídka Pů !!!!!

   Myslíme na Vás !!!

  3. Milá terra san, palce držím a držím. (y) (y) Nic neuspěcháš, nech tělo rozhodnout, má obrovskou schopnost se samo léčit. (h)

 3. Dede + Berry, jste zatraceně dobré! Berry je nepochybně šťastný pes – s paničkou, která se velmi stará své chlupaté děvence o zábavu a rozvoj jejích schopností.
  Pokračování budu vyhlížet, úvod byl moc zajímavý, třeba rozdíl mezi trackingem a trailingem. Stejně je ten psí nos téměř zázračný orgán!
  Jak už tu padlo, taky bych někdy (třeba v Podmitrově, že) ráda viděla ukázku Berryšky stopování naživo, ale chápu, že by ji početné obecenstvo mohlo rušit při soustředění na výkon.

 4. Milá Dede, až budu bloudit ruku v ruce s demencí či alzhaimrem po našem Záhoří,vím, že mne má kdo najít.
  Obdiv Tobě a Berry. Kdybych měla stačit stopovacímu psu asi bych po pár metrech vydechla naposledy. Určitě se Ti zlepšila kondička. (ninja)
  Těším se na další zážitky ze zahraničí. (inlove) (clap) (wave)

 5. Dede, dalo by toho napsat spoustu ale napadá mě jedno myslím, že výstižné slovo: PARÁDA!!!!!! (y)

  moc vám holky přeju ať vám to čmuchá!!!!!

 6. Bavila jsem se i poučila. Zajímavé Dede. A těším se na pokračování. Vzhledem k bolavé ruce nezbývá než doufat v technologii, která umožní aby se text do PC nadiktoval. Aby bolení přešlo musí se nepracovat na klávesnici a s myší poměrně dlouho. Počítáno na měsíce. Nemožná záležitost.

 7. Dede, proste jste s Berry skvela jednotka. Uz se opakuju jak stara gramofonova deska, ale furt vidim tu fotku, jak si na kline vezes vlakem domu to male cerne klubicko. Kdyby jen vedela, co si s panickou uzije. 🙂 Fakt obdivuju, do ceho jsi se pustila s Berry.

 8. Dede, ohromně jsi mne navnadila na pokračování (y) (teda až bude zase ruka trochu použitelná… jsem myslela, že si třeba v Bratislavě odpočine, ale tam halt zase byly jiný nástrahy, počítám).
  Půovi držím všecky palce, co mám (h) (hug) (h)

 9. Dede, jenom probíhám, takže stručně:
  jste skvělý!

  Pů: držím všechno, co mám! A pokud najdu ve svým světě optimistický téma, napíšu ti drablík nebo tak něco!

  Fšici: zas mě pohltil Duben měsíc drabble. Moc se omlouvám za ještě hlubší mlčení než normálně. Pár hodin v knihovně využívám k drabblení…

  1. To je asi bratranec našich kosourků. (nod) Mydlení do kočičích dvířek kdykoli v noci, kdy se cítí být opuštěni (zejména Mikeš) je jen o fousek příjemnější, než tenhle zvuk.
   Kosouři dřív bušili do dveří zevnitř, ovšem od té doby, co jsem se výrazně zlepšila v metání příručních polštářků, sedí u dvířek z druhé strany. A když vyletím z postele, abych je ubezdušila, mňouknou na mě „to je dost“ a vkráčejí do pokoje velkými dveřmi a nasáčkují se mi do postele.
   Pak přiběhne odněkud Rózka, řekne „máš babu“ a prásk! prásk! prásk!, smečka proběhne dvířky, a prásk! prásk! prásk!, zaběhne si na balkón a potom zpátky (a prásk! prásk! prásk! prásk! prásk! prásk!) ke mně do postele.
   Asi to taky dám na YT, by mě litoval celý svět. (wasntme)

 10. OT – mně snad picne. Před časem jsem tu psala, že se ozvali majitelé Airy. I když jsme se doma dohodli, že zůstane u nás, tak při osobním jednání majitelé manžela lámali a on se nechal ukecat, že se na ni přijedou podívat a … Dohoda zněla, že o Velikonocích ještě budou něco dělat na baráku a další týden dojedou (už to bylo). A nic, ticho po pěšině, nedojeli, neozvali se. Dnes jim manžel volal a výmluvy, že se budou stěhovat až za dva nebo tři týdny…. Jak jsem slušně vychovaná, tak mám chuť je i s mým chlapem poslat do, no až TAM. (devil) (devil)

  1. Ivo, to je na hlavu. Proč vlastně pořád uvažuješ o Aiře jako o jejich? Tvému muži nevadí, že vám ji hodili na krk a víc než rok o ni neměli zájem a vy jste se o ni starali? navíc, jak vidíš, tu lidé vůbec nejsou spolehliví. Držím palce, ať to dopadne co nejlíp (h)

 11. jsem tu pozdě, ale tento teoretický úvod mě moc hezky navnadil, abych se těšila na „opravdové“ povídání, jak se tam holkám vedlo (h) (h) (h) (clap)

  a jdu hledat, jak vypadá takový bloodhound (na tom malém obrázku pendrek vidím) 😛

  1. podívej se na Hady (tedy jestli tam trefíš (rofl) ) Tam je jejich úžasný standard – ještě z doby, kdy jsme jednu zvířetnickou osobu skoro neznali… Tedy ne na forum… ale staré dobré fotkové Hady

   1. Blesan měl co odrostlé štěně (68 cm v kohoutku, 35kg) kamaráda bloodhounda – stejně starého a velkého. Když se tahle dvojka hnala okolo Lužnice, skákali lidi do řeky a lezli na stromy.
    „Vždyť jsou to jen štěňata“, konejšila panička od bloodhounda jednoho zvláště vyděšeného tůristu.
    No neuklidnila ho! :O :O :O „Ježíšikristenanebesích, vono to eště vyroste ?!?!?!!!“, zařval ten pán hrůzou 😀

    1. Xerxová, to je dobrýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

 12. Dede,fantastické ste obidve.teším sa na pokračovanie.Nedivím sa Berry,že veľmi opatrne sa „plížila“okolo policajných psov.V práci občas jazdíme do basy a tie psy nebudia dôveru-mám pocit,že si ma obzerajú a pamätajú, a rozhodne priateľsky nemavajú chvostami a uši majú vztýčené,tlamy otvorené./ako v pohádke:čuchám,čuchám človečinu/A aj keď nemám psa,tak toto ma napĺňa strachom.

 13. Dede, úžasný članek a ještě o tématu, které mě velmi zajímá, piš piš prosím dál, a to co nejdříve! A neber na nás ohledy, my zvládnem nejen delší ságu, ale klidně i hodně dloooouhatááááánskou ságu (clap) !

 14. Díky moc – úžasně zajímavé. Asi budu opakovat ostatní, ale díky Zvířetníku se všichni dozvídáme denně tolik nových informací – kam se na Zvířetník hrabou klasická massmédia (chuckle) Ale já u Dede kromě té fyzičky a schopnosti se pořád učit novým věcem z nejrůznějších oblastí obdivuju i fakt, že se tomu dokáže učit v jiném jazyce!!!!! Vím, že strávila hodně času v cizině, ale z vlastní dvaadvacetileté zkušenosti práce pro zahr. firmu vím moc dobře, jak mě po několikadenním školení v angličtině např. na nový software celý víkend příšerně bolí hlava, protože prostě tohle mozkové centrum tak intenzívně a často nezapínám…. a o to víc to obdivuju, když to někdo takhle úžasně bezproblémově a „bez následků“ dokáže (y) (y) (y)

 15. Ahojky, prosím o malé OT: všichni jste mi drželi pěsti a povzbuzovali mně, moc a moc děkuju. Žebrám o to znovu. Léčba skončila, přesto to mám s plnou parádou zpátky, v jistém smyslu v nebezpečnější podobě a zanedlouho začne nová léčba u které není a nemůže být záruka že ji vydržím i když doktor pro to udělá maximum aby mi pomohl. Tak na mně prosím myslete ještě trochu. Děkuju.

  1. Pů chtěla bych udělat víc než „jen“ držet pěsti a myslet na Tebe. Když budeš potřebovat i jiné více pozemské věci, napiš… myslím, že od toho tu také jsme. (h)

  2. Držím palce a posílám energii přímo atomovo-sluneční, co zažene každou temnotu (sun) (y) Jestlipak by to nechtělo více česneku??

  3. Milý Pů, myslíme na tebe pořád a držíme palce i pěsti, co to jde. Spolehni se a vydrž!

  4. Jasně, milý Pů. (inlove) Ty se budeš držet (nod) a my budeme držet (y) – to by bylo, abychom to společně nezvládli! (y) (h) (y)

  5. Držíme palce s Norďou a Pikáčkem. A když ti dva drží palce, tak je nic nepřemůže! (y)

  6. Pů – tak moc jsem si přála, abys tu ludru hnusnou konečně přepral! Stále držím palce a myslím na tebe (h) (hug) (h) (hug)

  7. Milý Pů, na Tebe a další potřebné Zvířetníčky „miklíkuju“ a medituju každý den – a jak vidět z ostatních komentářů – je nás takových hodně, tak to by bylo, aby nebylo a konečně se to pozitivně neprojevilo. Jen je třeba se držet a koukat i přes to momentálně negativní stále pozitivně. Moje nejlepší kamarádka před pár lety přes jedno dlouhé ozařování a následné dvě hódně dlouhé chemoterapie vydržala a věřila, že bude vše dobré, no a teď už zase dva roky pracuje (byť jen na částečný úvazek) a funguje normál bača, tak proč by to krucityrkn nemohlo jít i v Tvém případě (y) (y) (y) (y) (y) (y)

  8. Pů, držím průběžně a držet budu i dál, tobě a všem dalším marodům i jinak potřebným! (y) (y) (y) Nedej se, jsi silný medvídek, a tu nemoc přepereš, byť se to bez šrámů a jizev asi neobejde… Moc mě mrzí, že už nejsi bez problémů, a že tě tedy zas čekají jiné procedury, než jen rekonvalescence 🙁 . A pamatuj, když ti bude blbě, klidně se z toho tady nebo na Hadech vypiš, postěžuj si, my tě vždycky rádi povzbudíme a třebas na chvilku rozptýlíme! A kdybychom mohli pomoci i jinak, než jen povzbuzením a palcodržnou, neváhej se ozvat, Zvířetník je neuvěřitelně mocné seskupení (flex) ! Tak hodně sluníčka a pevnou víru, vše určitě dobře dopadne!!!

  9. Pú,neprestávam držať palce a každý večer sa za všetkých potrebných modlím.To je také množstvo dobrej energie,že po pekle chemoterapie príde deň víťazstva.Keď Ti bude špatne,napíš,vyžaluj sa,vždy Ťa budú čakať povzbudivé slová,bude dobre a ja sa už dopredu teším,ako sa na Pražení stretneme./aj to pivko si dáme/

  10. Pů,děsný zkoušky. Myslím na Tebe, držím palce a jestli je nějaký přenos energie tak ode mě jde všechna kladná co můžu postrádat Tvým směrem. Vyjde to už. Musí!

  11. (hug) Méďo Pů, co jsou jiné problémy proti těm Tvým, byť by se zdály být nepřekonatelné!
   Moc držím palce, myslím na Tebe a věřím, že vše bude dobré! Vydrž, prosím!

  12. Milý Pů, palce držím průběžně, a teď je zatnu ještě víc, musí to být ubíjející, ale prosím Tě nedej se, hodně síly do dalšího boje, moc na Tebe myslím….
   (y) (h) (y)

  13. i když jsem většinou za bukem, moc jsem chtěla napsat, že držím palce medvídkovi… tohle už je aspoň desátý pokus. Kam mám napsat, že 1 + 2 jsou 3? Nemám okýnko na součet – je to tím, že nejsem registrovaná?
   9

  14. Milý Pů, když ti každý z nás pošle sílu a přidrží palce, budeš nepřemožitelný. Moc ti přeji aby tě trápení nezastrašila a abys byl silný a trpělivý. Myslím na tebe. (h) (hug) (sun)
   (y) (y)

 16. Ještě! Ještě!!! Ságu prosím!!! Tohle se četlo samo! Děkuju za bezvadné a (pro mě) nesmírně zajímavé vyprávění!

 17. Dede (inlove) , jste naše jedničky! (y) (h) (y) A navíc jste nejlepší i v netradičních disciplínách, např. v omotávání paničky stopovačkou. 🙂
  Moc se mi líbí, co děláte. A Berry se moc povedla; myšlenka pořídit v Anglii Kazanovi kámošku se ukázala jako skvělejší než skvělá. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Škoda, že se mi to sešlo s akcí „mé“ hasičské jednotky – pravděpodobně budu tou dobou dokonce v Pardubicích 🙂

 18. Tak zrovna v tom nejnapínavějším to skončí – vymotala se, nevymotala se…?
  Je to nesmírně zajímavé, to mezinárodní porovnávání je ohromně přínosné, pro mě úplně nový svět. Byli tam i „vaši“ bloodhoundi?

  1. Vítek tam měla Gumpa (byl to nejzkušenější pes, jediný měl za sebou ostré zásahy) a Dana tam byla bez Cilky.

   1. Já docela zapomněla, že Cilce už služba skončila… Těším se na pokračování, a mám radost, jak si s Berry užíváte – a z Tebe se stane přespolní (-lesní,-chrošťový,-kotárový) běžec, ani nebudeš vědět jak! Budete muset i plavat??

    1. Cilka neskončila, ale vzít s sebou dva psy bylo pro ně složité, tak Cilka musela zůstat doma. Škoda, protože by byla výborná – i ona má pár cenných „zářezů“ z praxe.

     Jinak jo, voda nás čeká taky:)) V našich podmínkách by to naštěstí měly být jen potoky, ale Jeff ukazoval i plavení přes řeku – na videu ovšem (chuckle)

 19. Zkusím odeslat příspěvek – už několik dní se mi to nedaří….
  Všechny moc zdravím a hlásím, že dle informací se koncert pro opuštěná zvířata povedl, děkuji za zveřejnění pozvánky !

 20. Milá Dede,
  hodně mě zaujaly už Vaše první články o mantrailingu a s každým dalším povídáním se mi to líbí čím dál víc. Jestli ještě někdy budou ty správné okolnosti, aby s námi domácnost mohl sdílet hovawart (nebo jiné psisko, které by tohle mohlo bavit), třeba to také jednou vyzkouším. Je to teda takové snění o vzdálené budoucnosti, momentálně u nás podmínky pro šťastný psí život opravdu nejsou a v dohlednu nebudou. Ale viz včerejší článek: na plnění snů není nikdy pozdě 🙂
  Moc vám fandím a držím pěsti a těším se na další pokračování.

 21. Tak teď tak úplně nevím, jestli mám napřed chválit Dede autorku nebo Dede Berryvodku. (rofl) Obě role ti totiž jdou nadmíru dobře. Už se nemůžu dočkat dalších pokračování. (Zvlášť se těším na šťavnatou historku o psicevodce svázané vlastní stopovačkou. (chuckle) )

 22. Já musím říct že obdivuji obě aktérky a závidím hlavně Dede. Nemám takovou kondici a nebudu mít, proto jsem volila to, co jsem volila. Že Majda je akční hrdinka a navíc pošuk, to snad není naše vina. Ráda bych jí něco našla, ale je to problém, v žádném případě nebude nic donášet, tan nos asi taky není až taková sláva, vodní záchranář z ní taky nebude, protože vodiška je sice fajn, ale plovat??

 23. Tak jsem to přečetla jedním dechem. Velmi, velmi zajímavé čtení. Dojmy jsou i pro mne ohromující. Díky i za vysvětlení ekonomické stránky celé věci. Bohužel jsem odporný skeptik. Vzpomínám si svého času na vzájemnou spolupráci civilních záchranných složek např. u nás v Jihomoravském kraji, kdy vznikly dvě brigády, které se navzájem osočovaly a podrážely si nohy. Ale třeba se už doba změnila a lidé se umějí domluvit. To je třeba příklad Vaší skupiny. Co se týká psů, je vidět, že kdysi dávno se opravdu podařil záměr chovatelů vyšlechtit všestranného, inteligentního, pracovitého, lehce ovladatelného, odolného psa jakým je NO! A na druhé straně mě velmi, velmi těší, když takové staré, úžasné plemeno jakým je bloodhound, nachází svoje pracovní uplatnění i v 21. století (h) . Jinak bychom se na tato plemena chodili dívat do galerií na obrazech. Dede, moc a moc se těším na další vyprávění a díky, že jsi tak rychle začala zpracovávat svoje dojmy. A že jsi tu a tam něco spletla? Vždyť na to máš svoji parťačku, aby zachraňovala sitaci, ne 😉 ? Stejně jste obě holky velké 1 1

 24. Zajímavé velice velmi. Jak je to vlastně s využitím těchto dovedností. Katastrofy se zaplat pánbu nekonají dvacekrát do roka a lidé se také nadmíru neztrácejí. Půjčují se tito psi na záchrané práce mezinárodně? Nebo jak je to? Kde praktikují?

  1. Milá Jano, lidí se pořád ztrácí dost, jen se o tom obvykle nepíše – ukázali nám statistiky. Potíž je spíš v tom, že psi se u nás volají až poslední, resp. policie není zvyklá je používat tak, jak by mohla a někdy je nevolá vůbec, takže to vypadá, že moc potřeba nejsou. Ale naše země je malá a opravdu není třeba zase tolik specialistů – dají se přivézt. Situaci s dobrovolníky samozřejmě komplikuje řevnivost záchranných týmů, o které psala Alex… lidé se bohužel v některých směrech nemění.

 25. 🙂 Tak o mantrailingu slyším (ehm, čtu) poprvé, ale vypadá to velice zajímavě. Naše Ravenka by mohla být přebornicí jenom v cattrailingu, mousetrailingu a jiných (chuckle) …

  1. Eh, jednou z velkých výzev mantrailingu je nutnost ho odlišit od dog-, cat-, mouse- a dalších xx- trailingů, zatímco pes předstírá, že hledá toho, koho hledáme i my 😀

 26. Šikulky šikovné jste. A že jste dělaly chyby? No, proto jste tam jely, abyste se něco naučily. Kdybyste všechno uměly, na podobných konferencích děláte lektory. Moc se těším na pokračování.

 27. Moc zajímavé vyprávění. Ale musím říct, že nejvíc jsem byla poučena souvislostí zkratky K9 – to mě doteď ani náhodou nenapadlo (blush) 🙂

 28. Milá Dede – víš co, ten včerejší článek od klokanského Jiřího je taky o tobě! Rozhodla jsi se zkusit něco úplně nového a neváháš jít do toho s plným nasazením a s velkou odpovědností. Tleskám ti (clap) (clap) (clap) a fandím vám oběma, holky ušatý (ehmmm).

  Moc se těším na další pokračování.

  Jo a tak mne napadá … což takhle v Podmitrově udělat malinkou ukázku? Vem si to jako domácí úkol – chichichi.

  Jo – Brůča taky začala svou sportovní kariéru (chuckle) (chuckle) – v neděli byla na první lekci agility – a na to, jaké jsme měly obavy (není zvyklá na psy a taky některé lidi nemusí a vůbec, nejraději by jenom lítala lítala a lítala až do vypuštění duše), jí probíhání tunelů šlo moc dobře (nod) . A dokonce ani pejsci nebyli až takový problém (až na tu apenselku, která byla protivná na všecky, a na borderku, které její malá panička házela míček (chuckle) ), lidi neřešila vůbec.

  1. Však jsem si, milá Ygo, zrovna tohle řekla, když jsem to četla 🙂 Jenže moje snahy jsou jen slabý odvar výkonů v článku a diskuzi popsaných 😀 Popravdě hlava by se učila, ale kapitola „fyzická kondice psovoda“ přece jen bolí!

   Brůča brzy zjistí, že přidat k nezřízenému lítání ještě soustředění a lítání přes překážky znamená, že je život ještě zajímavější, než si doteď myslela a začne si to užívat. A vy s ní! (inlove)

  2. YGO, to je dobrá věc, že jste začali s Brůčou něco dělat. Dede to píše přede mnou naprosto jasně. Byla by škoda nechat lenivět inteligenční potenciál německého pinče (já říkám-je to knírač bez vousů (chuckle) ) a nechat ji vymýšlet jenom blbinky a lotroviny, které by mohly ohrozit ji a vám způsobovat infarktové stavy. Však budeš vidět jak se chytne! Do všeho půjde hlava nehlava, nějaké obavy z tunelu?, nebo z díry? jako mají jiná plemena? Houpačka a kladina to bude brnkačka.Jen aby jste jí stačily! Spíš ji budete muset krotit v rychlosti a usměrňovat kvůli kontaktním plochám, jak bude rychlá a hrrr!!! Alespoň takové „problémy“ jsem měla s Klérkou (wave) !

   1. Já jsme s Borůvkou žádná závodnice taky nebyla- když jsem se zpožďovala, Borůvka na mě čekala třeba na vrcholu áčka:)

  3. Brůča se na agility hodí maxmálně. Skoro bych se vsadil, že jí to moc chytne (pokud jí to nezhnusí vedoucí – panička). Hlavně si najděte klub, kde nepreferují jen závodníky ať nedopadnete jako my.

   1. Ano ano, Brooke je sametové torpédo a je jediným štěstím, že její majitelkou, velitelkou a paničkou je Terka, která je taky celkem pohybově nadaná – však na upozornění cvičitele, že Brůča je rychlá jak střela, Terka tak zrychlila, že ji dokonce předběhla (chuckle) .

    Opravdu věřím, že ji agility chytí (i když na coursing by byla ještě lepší), protože je taky chytrá a hodně si pamatuje. U ní je trošku jiný problém – prostě je nervák a některé psy vyloženě nesnáší. Navíc opravdu nesnese, aby na ni sahal cizí člověk. Někdy mám dojem, jako by měla maličkou mozkovou disfunkci (něco jako hyperaktivitu) – ale taky je na ni vidět, kolik práce s ní Terezka udělala – tady před Terkou smekám, sama bych tu vůli asi neměla.

 29. Muselo to být báječné a nepochybuji, že sice únavné, ale zajímavé a přínosné. Naživo se člověk dozví nejvíc. A Berry si to nepochybně taky užila, i pro ni to nejspíš byla zajímavá zkušenost- i když bloodhoundy nemusí. Policejní socializace 🙂

  1. Jo, to byla socializace! Chudák Berry, policajti se jí smáli, jaká je hrdinka – když se ostražitě plížila co nejdál od aut s ustájenými psisky (chuckle)

   1. Tak to plížení tiše závidím (rofl) . Ty naše potvory se ke každému autu se psem vrhnou a vyhrožují stylem – vylez, zbabělče, MY si to s tebou vyříkáme z očivoči (envy) .

 30. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Moc pěkné povídání (nod) Už píšeš pokračování ?? (chuckle) To víš, nás se jen tak nezbavíš… Je fajn, že jsi to viděla na vlastní oči – to pomůže mocmoc, než převyprávěná zkušenost.

  1. No, mám to v hlavě, ale ruka po včerejším psaní bolí jak…, no, prostě moc. Na to, že jsme tak přijely jako úplní outsideři – Berry je NO a ne bloodhound, začala cvičit až na roce a půl (ostatní psi všichni na pěti měsících, tak i ti nejmladší neměli o mnoho míň tréninku než ona) a navíc panička bez kynologických zkušeností a zamotávající se do stopovačky, jsme se dokázaly všechno, co se po nás chtělo, včetně pachového rozlišení prováděného formou testu a ne výuky.
   Podle německé teorie jsme neměly mít šanci – už prý proto, že je Berry domácí mazlík, ale podle Američanů je to jen na nás. Berry má skvělý nos a obrovskou motivaci, teď jde o to, abych to nezkazila já (blush)

     1. Ale Liko – ten přece sloužil u vídeňské kriminálky – takže máme zdokumentováno, že RAKOUSKÝ policejní pes hodnost má (nod) . Ale jestli je to tak i v německých policejních službách … ?!

      1. Šmarjá, tak to mám mezery (wasntme) Kdyby to tak v Rakousku věděli, ti by mě hnali… (flex)

     2. No je fakt, že v muzeu SNB měli vycpaného psa – hrdinu, nevím kolik zadržení při pokusu o překročení hranic, a to byl major Azor.

    1. Myšlenka hodná rozpracování. Jak bude takový hafan základní služby salutovat vyšší šarži. Packou k hlavě?
     A co povel „K poctě zbraň“ navrhuji provedení. Nastoupení hafani vycení v sedě chrup a budou sledovat velícího psa.
     A takový slavnostní pochod jednotnou packou. (neví se zda se velí na levou přední, nebo zadní).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN