ČLOVĚČINY: Bela

Tohle povídání bude trošku z časů bylo-nebylo. Ono totiž bylo, ale strašlivě dávno. Dokonce dřív, než jsem se objevila na světě. Leccos už odnesl čas a každý z aktérů si to pamatuje trochu jinak a při každém vyprávění si možná kousíček přidá.. Ale všichni se shodují na jednom: Bela byla skvělý pes.

 

Všechno začalo jednou rodinnou dovolenou před spoustou let, kdy se moji rodiče spolu s rodiči mojí maminky vypravili na dovolenou do hor, tuším Jizerských. A tam si je kolem prstu omotalo roztomilé štěně – Bela. Bela byla dvakrát čistokrevný pes. Její otec, čistokrevný „vlčák“, se až po uši zamiloval do její maminky, která byla také čistokrevná, ale kolie. A protože láska hory přenáší, překonali všechny překážky a na svět přišla půvabná štěňata. Bela byla poslední, která se ještě batolila u mámy. A jak se přibatolila k našim, bylo jasno – pojede s námi. Ale kam? V městském bytě by byl takový pes chudák. A tak přemýšleli a přemýšleli, až bylo jasno: Bela bude bydlet v Těšeticích, bude jí tam dobře a budeme s ní každý víkend (tenkrát ještě hlavně neděli) a celou dovolenou.

A tak Bela nastoupila dlouhou cestu v krabici od bot u maminky na klíně, nejdřív do Brna, kde při nocování trochu pofňukávala, asi jí chyběla máma, ale přestala a usnula s hladící rukou na hřbetě. A druhý den šup zpátky do krabice a hurá do Těšetic. V téhle malé vesničce na Znojemsku bydleli příbuzní mého tatínka: teta, takto sestra jeho otce, babička a dědeček a kmotřička. Měli velké hospodářství hned na kraji dědiny, krávu, prasata, kozy, koně, králíky, slepice, pole, sad a snad i les – takové hospodářství přece potřebuje pořádného psa! Ale domácí koukali na psa divně: takové žluté chlupaté štěně, co z toho vlastně vyroste? Až tatínkův dědeček lapl štěně, převalil ho na záda, poškrabal na břiše, prohmatal lví tlapy a prohlásil: „Co by, pořádný pes z ní vyroste, ne takový uhejbák jako Zorina,“ a šel Belu představit domácímu psovi.

 

A to byl kámen úrazu. Domácí fena, před nedávnem v lese nalezená a sotva zabydlená, uvítala vetřelce s vrčením a vystartovala mu po krku. Hospodář jen houkl a ukázal na bič, s kterým jezdil s koňmi. Zorina přestala vrčet a začala uvažovat. V nestřežené chvíli vlezla do kurníku, ukradla slepičí vejce a strčila ho pod nos štěněti, které očichávalo svou novou misku. A spustila příšerný řev, že vetřelec krade. A že si to s ním vyřídí sama, když lidé jsou slepí a hluší. Na ten bič došlo. Ale nedostal vetřelec, jak Zorina očekávala, ale bič práskl několik centimetrů před jejím čenichem (to bylo poslední varování, že další rána půjde do kožichu, a když ani to nepomůže, bude bita jako žito). „Budeme muset mít jen jednoho psa – a těch vypitých vajec a zamordovaných slepic už bylo dost „, pravil zamračený hospodář. Příští víkend prozkoumávalo dvůr jen žluté štěně. „Kde je Zorina?“, zeptal se tatínek. „Radši se neptej a uháněj cvičit s Belou přivolání!“

 

Bela rostla a rostla, až vyrostla do rozměrů pořádného ovčáka, s velkou hlavou, plandacíma ušima a pološtíhlou mordou a byla nádherně porostlá polodlouhou tříbarevnou srstí. O tu pečovala hlavně koupelemi – dohlížela na plavení koní zprostředka rybníka, probíhala potokem a po práci, když se domácí ocáchali v neckách či u pumpy, vytřela necky dosucha nebo na sebe nechala napumpovat vodu. Zkrátka blechy nikdy neměla, i když u okolních psů se to jimi jen hemžilo.

 

Bela se na dvoře a v kuchyni rychle zabydlela: dobytek ji poslouchal na štěknutí, zaháněla jej do chlíva, vyháněla z chlíva, sháněla slepice a uměla oddělit od hejna a nadehnat hospodyni do rukou určenou slepici. Doprovázela potah na pole či do lesa a při této cestě si trochu zahřešila: jak se objevil zajíc, už Bely nebylo. Přilítla po chvíli s vyplazeným jazykem, nechala si vynadat, co se do ní vešlo, a proměnila se opět v poslušného a spolehlivého psa.

 

Faktem je, že Bela zcela zrušila výpůjční praxi na dědině běžnou: „Fanooo, půjč mi rozporkůůů, zejtra zabíjímeee!!!“ „Visí na kůlně, vem si ji, až půjdeš okolo!“ A Venca prošel bránou nebo došel zahradami, přeskočil plot, domácího psa ignoroval-nakopl-uplatil kůrkou a rozporku si vzal. Tak tohle s Belou nešlo. Dům, dvůr, zahrada a sad patří mým lidem a nikdo cizí si tu nesmí nic brát! A kdo si to zkusil, trávil čas sezením obkročmo na plotě a voláním o pomoc k velké jundě domácích. Zajímavé bylo, že fenka naopak přijímala od sousedů vracené výpůjčky a ukládala je na dvorek či kuchyňský stůl. A cizí věci nebrala, i když vypadaly úplně stejně, bezpečně to poznala. Pro tyto vlastnosti byla často probírána v obecní hospodě a (teď trochu naštvu čtoucí chovatele, ale uvědomte si čas a místo, o kterém píši) všechna její štěňata byla zadávána ještě před narozením a sousedi byli ochotni za ně i platit! Ono jich zase tolik nebylo, domácí prokádrovali každého Belina nápadníka důkladněji, než kdyby se ucházel o jejich jedinou dceru, a tak potomci byli (v rámci venkovských možností) také velmi kvalitní.

 

Bela udivovala i schopnostmi skoro magickými: jak se auto mých rodičů přiblížilo na pět kilometrů k dědině, Bela našpicovala uši a začala co chvíli vybíhat k vratům. „Aha, Brňáci už jedou!“ „Vždyť neslibovali, že dojedou!“ „Věř Bele!“ A taky že ano. Ale jak na to přišla, když jezdili pokaždé v jinou dobu a z jiné strany … jen to auto bylo pokaždé stejné…

 

Uvítání lidí, které milovala, probíhalo vždy bouřlivě. Velký pes je přirazil ke zdi, až se z ní zaprášilo, a pak dal najevo své bouřlivé city. V naší rodině nejsme žádní křehulíni a křehulky, tak se ty návaly citu vždy ustáli. Až jednou … vystoupila moje maminka z auta, preventivně se o ně zapřela a přilítla Bela. Pobíhala kolem ní, radostně kňučela, tloukla ocasem, olizovala jí ruce, ale dávala si dobrý pozor, aby o ni silněji nezavadila. „Hodná Beluška,“ radoval se můj tatínek, „je to chytrá holka, konečně pochopila, že se na lidi neskáče“, a vystoupil z auta. V tu chvíli si Bela vše vynahradila a vymetla s ním dvoreček. A stejně bouřlivě uvítala i babičku a dědečka. „V tom bude něco jiného, děvče“, shodla se rodinná rada nad chováním Bely k mamince. A taky že bylo. Za necelé dva měsíce to bylo jisté, a za dalších sedm jsem se narodila. Jen si nemohli všichni srovnat v hlavách, jak to fenka mohla vědět dřív než budoucí rodičové.

 

Bela byla z miminka nadšená. Točila se něžně a opatrně kolem kočárku, stavěla se na zadní, aby nakoukla, ležela blízko kočárku na stráži. Dokud byla Bela naživu, neštípla mě nikdy vosa. Bela cvakla čelistmi, střih a z tlamy jí vypadly dvě přeštípnuté půlky čehokoliv, co zrovna bzučelo okolo. Na mé pozdější vyčítání, že ji to štípne do jazyka, nedbala. Když jsem povyrostla, pomáhala mi s chůzí a vždy se přitočila tak, že jsem padla na tříbarevný polštář. Učila jsem ji žrát švestky (úspěšně) a vyplivovat pecky (neúspěšně). Taky jsem na ní jezdila jako na koni, dokud mi nevysvětlili, že už jsem na to moc těžká.

 

Podle rodinné legendy mi Bela zachránila život nebo alespoň zdraví. Každý to vypráví jinak, ale shrňme to společné. Bela zvládala opečovávání mimina na jedničku: přišla-li do kuchyně a odváděla si mou maminku, měla holčička hlad. Pokud si odvedla libovolnou ženskou, chtělo to čistou plenu. Přikrývání a odkrývání miminka zvládala sama, na odvoz a otáčení kočárku brala kohokoliv, protože měla zakázáno s ním sama pojíždět (asi se báli, že špatně dobrzdí). Jednou, to už mi asi bylo víc než rok, protože jsem spinkala v kočárku zakšírovaná, dělala celá rodina něco na poli za zahradou i s koňským potahem. Bela si ověřila, že je mi dobře, spím tvrdě a nebudu asi nic potřebovat, a tak šla kibicovat vozkovi.

 

Tu se setmělo až černo a spustil se náhlý prudký průtržový lijavec. Bela jakožto čtyřnožec byla na dvoře první, lidé teprve dobíhali. Mou maminku však čekal obrovský šok: do kočárku lilo a dítě pryč! „Neboj, Bela ji najde!“, chlácholil dědeček maminku, která začala propadat zoufalství. „Belo!“ Pes nepřiběhl, jen se ozvalo tichounké písknutí. „Beeeloooo!!!!“ Pískání zesílilo, všichni se vydali po hlase ke psí boudě. Průtrž přestala, jak začala. Uvnitř boudy v šeru ležela Bela, uvnitř stočeného psa jsem pospávala já v ukousnutých kšírách a Bela zvedla hlavu: „Co tak řvete? Probudíte holčičku!“ Maminka vlítla do boudy a uchopila mě do náruče. Za chvíli už drhla probuzené dítko v neckách v teplé vodě a chlapi chodili okolo a řehtali se: „No, to bys Belu urazila, holka, ta přece žádné blechy nemá a v boudě má naklizeno!“

 

Léta plynula a statek se prázdnil. Zvířata přicházela a odcházela, případně se stěhovala k sousedům, když domácí usoudili, že už péči o ně nebudou zvládat. Koně, kráva, prasata, kozy, …, nakonec i králíci a slepice, všechno ze statku mizelo. Lidé byli odnášeni točitou cestou k místnímu hřbitovu a nastala otázka, co bude dál. A jak už to v životě bývá, dědictví nepřipadlo těm, co se starali a pracovali, ale těm, kdo si na příbuzné vzpomněli jen v době zabíjaček. Dědici se rozhodli statek ihned prodat a stařičkou Belu nechtěli. Stěhovala se tedy z prázdného statku k sousedům, smutná, ale smířená a vděčná za střechu nad hlavou, lásku a plnou misku. A jednoho dne se naplnil i její čas.

 

Světa běh je takový, že na každého jednou dojde. Statek koupili cizí lidé a přebudovali jej na krásný, moderní, světlý a prostorný dům, který v sobě spojuje krásu starého statku a moderního stavení. Zelená vrata do dvora, na která si doteď jasně pamatuji, už nemá. Starý sad je pokácený a na jeho místě je velká zeleninová zahrada. A u nás doteď opatrujeme několik drobností, které nám těšetičtí věnovali: krásnou funkční šlapací singrovku, která umí šít i kůži, stařičké růže, které kvetou i po desítkách let, sice stále méně, ale nevzdávají to, a vzpomínky na Belu.

Aktualizováno: 9.4.2012 — 21:18

70 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. já myslím, že to tak skončilo. Který hospodář by si(tipuju tak před 40ti lety) nechal zabíjet slepice a krást vejce?? … Pokud pes nepracoval jak měl, tak „šel“… Ale pokud pracoval dobře, tak se měl jak čuník v žitě…

 1. Musím pochválit krásně psaný vzpomínky na báječnýho psa. Trochu mi připoměla psa z knížky Muž a pes, nevím kdo to napsal, podívám se do knihovny. Bylo to o cestovateli přírodovědci, který měl psa schopnýho najít a za uzdu přivést zjančenýho koně. Třeba.
  A jak už mám zase deprézi, tak taky věnuju tichou vzpomínku zmarněný Zorině, ta asi neužila ani zlomek lásky kterou získala Bela. No snad za tou Duhou se jí dostalo lepšího. Co se v mládí podělá ve stáří dohledáš. Dnes mi Daník kvůli baště napadl Arga. Odnesl to kousnutým uchem. Argovi jsem nic nenašla. Já mám v pytli hlasivky. Jsem se lekla, zařvala jak tur a je to. Naposledy takhle vyjel před třemi lety, když jsem jim dala žvýkací kosti moc blízko sebe. Počítám, že už jinej nebude.

 2. Milé Zvířetnice a Zvířetníci,
  tak já tu mám dneska článek … :O … to je překvapení 🙂 . Dede sice v mailu psala, že sbírá materiál na dobu své nepřítomnosti, ale nenapsala přesné datum. Doufám, že s Berryškou úspěšně dorazí domů.

  Zase se mi potvrdilo, že člověk to má po sobě přečíst několikrát, mám tam nejméně jednu hrubku a nějaké překlepy, za což se stydím (tmi) a omlouvám Vám i rodnému jazyku.

  Přeji všem, aby smolný pátek neměl na Vás vliv a dopadly dobře všechny akce očekávané i průšvihy náhlé. Taky vše nejlepší všem Alešům, slavičům narozenin a novým Zvířetníčkům.

  (blush) Díky všem za chválu. Patří Bele, ne mě. (blush)

  Vzpomněla jsem si na milou Belušku teď nedávno, když nás do Těšetic po létech povolala ouřední záležitost. Jezdili jsem tam ještě, když jsem byla dítko základní školou povinné, a pak ještě dlouhá léta dvakrát ročně na hroby (zbytek roku se nestarali vlastní příbuzní, ale lidé, co koupili ten statek). Pak už nebyly ani ty hroby a naše cesty přestaly. Teď jsem zjistila, že si přesně pamatuji z celého statku jen ta zeleně natřená vrata, sad s prastarými švestkami a damazínami a průjezd, nic z toho tam dávno není. Ale když jsem zavřela oči, střešní okno zmizelo, objevila se malá dvířka ve velké bráně a za nimi zakňučela Bela. A už se kolem mě ten velký tříbarevný pes otáčel a kňučel radostí. Oči jsem otevřela a všechno bylo pryč. Potřebovala jsem se z toho vypsat, tak děkuji Dede za uveřejnění a vám ostatním za chválu.

  Tatínka to taky vzalo, protože byl k obci vázán už od svých klukovských let. Tak tam vnoučkům ukazoval, kde je zřícený mlýn, hřbitov, kam se chodilo bruslit a sáňkovat … a nějak se mu u toho lámal hlas. Zajímavé bylo, že na té ouřední sešlosti tátu všichni poznali, že prý vypadá pořád stejně (rofl) .

  Jo, a už jsem velká, tak by mohla být ze mě selka (rofl) . Vypadá to totiž, že nám tam po dořešení všech ouřadních tahanic a zjišťování možná a snad „spadne do klína“ odhadem 20 hektarů polností (včetně kusu golfového hřiště 😀 ). Mohlo by nás to teoreticky uživit jako samozásobitele, tam když člověk ztratí v poli knoflík, do druhého dne z něj vyrostou gatě 🙂 . Kluci by měli správné venkovské dětství, spoustu zdravého vzduchu, domácí zvířata … stop a zpět nohama na zem, nebyl by k tomu barák, zemědělská technika, sklad na výpěstky, chtělo by to mít nějaké větší zvíře na přihnojování … tohle by se jako víkendovka šolíchat nedalo, takže nic ;( (doh) (nod) .

  Hezký večer všem (h) .

  1. Tvé kouzelné psaní spoustu z nás hodilo zpátky do nejútlejšího dětství. My děkujeme.

 3. Jj, díky za krásnou vzpomínku na léta již uplynulá.
  Naši psí přátelé nejsou nikdy zapomenuti.
  Bela se dívá určitě za duhovým mostem na Tebe a pořád Tě ochraňuje. (h)

 4. Velmi ráda vám všem oznamuji, že vás pozdravuje Dede. Právě jsme spolu domluvily, překročila hranice (cz) . Má před sebou ještě dlouhou cestu, držme jí palce ať po hektických výcvikových dnech se dostane s Berryškou v pořádku domů. Nechci předbíhat, ale domnívám se, že byla obě ďoučata úspěšná (y) (h) , ale to už jistě naklábosí Dede sama, jen se ocitne u pecka.

 5. Nazdar z domu stresovanych zvirat (emo) . Prasklo nam predevcirem kus potrubi a protoze zbytek byl uz taky na prasknuti (40 let stare mosazne trubky), tak dneska rano se to zacalo vsechno vymenovat. Kuliferda Radoby Udatny se opet hbite zmenil v cerny placaty livanec a jako ameba se odsunul do nejblizsi skrine v momente, kdy remeslnici zacali tahat naradi do domu. Jakey se jakoby kamaradi, ale zvuky z pod domu, kde vsechno to potrubi je, ho privadi k vydatnemu stekani. Steka do podlahy. Do toho zni vrtacky pres dlazdice a on chudak nevi, jak to vyhodnotit. Pepa Navratil (kocour) sel radsi na prochazku. Ja jsem napul na mrtvici, protoze to bude palka, ale aspon mam duveru, ze nas instalater neosidi, protoze je to znamy, co bydli u rybniku naproti pres silnici. O happy day….

  1. Lity, lity a nejen tebe, ale každého živáčka u vás. Jak já byla alergická na práce podobného druhu. Roky jsem to vydejchávala (sun) Tak se držte. BRRR (think)

 6. Spousta lesníků měla podobné psy a u plno statků měli obdobné pracanty. Prostě psy, kteří rostli spolu se zadávanými úkoly, měli až mnohdy nadpřirozené schopnosti jak se zdá nám, nedovnimným lidem, kteří používají jen dva smysly a houby si pamatují. Mnoho dnešních zhýčkaných miláčků by jim mohlo závidět.

 7. Krásně napsané… Je to přesně ten článek, který nikdy nemůžu dočíst do konce, protože se mi podivně rozmlží monitor a začnu se rychle shánět po kapesníku…

  1. Alex, moc pekny fotky. Ja na zemedelske vystavy chodim moc rada, zejmena pohlednout na kravy, ovce a cuniky.

 8. áách jo, mám nějaké potíže se Zvířetníkem. Dávala jsem dvě odpovědi a ani jedna se nezobrazila. Bedě a Maričce jsem házela odkaz na jůtrubku na Bellu a Sebastiena. Takhle mě to zlobí už delší dobu a doma zase stránka pořád vyjíždí nahoru, i uprostřed psaní příspěvku ;(

  1. Petro, ptala jsem se na něco podobného Andyho – stále zápasí s přívalem spamů (až tisícovka za hodinu). Mně příspěvky mizely, pokud jsem je vkládala rychleji než po uplynutí 5 minut – jinak jsem byla potupně označena za spam a rozpadla se v kyberprach. Omlouvá se za potíže, až se spamová vlna přežene, půjde to nastavit trochu přívětivěji.
   Jestli Ti vyjíždí stránka sama od sebe, tak Ti možná nepozorovaně pochoduje myš.

   1. Liko – díky. tak budu pomalejší tedy no. Je mi jasný, že je to nářez, rozeběhlo se to teď na hodně místech.

    ale to ujíždění stránky se mi děje čistě jen u Zvířetníku, jinde ne (wasntme) , tak myš v tom bude asi nevinně. teda takhle Myš je v tom určitě nevinně 😀

 9. JJ (inlove) , Ty´s mi dala! (nod) Hned ráno jsem zamačkávala slzy, tak mě Tvé krásné vyprávění vzalo. (h)
  Vzpomínky jsou ty nejlepší pomníčky, které můžeme svým milovaným postavit. (h)
  Přeju všem krásný a dobrý den – pátek třináctého ani jiný být nemůže. 🙂 (h) (sun)
  Karolínko (inlove) , držím palce! (y)

 10. Trochu OT:
  nestíhám psát komentáře, teď momentálně bojuju.
  Protože vím, jak je palcodržna Zvířetníku účinná, prosím o přidržení palečků. Mezi 10.00-11.30 se má rozhodnout o velké záležitosti pro mně velmi důležité. Pokud dopadne tak, jak má, tak budu mít zase chvíli po starostech.
  Je pátek 13! Tak nevím, čemu mám věřit – je to šťastný den nebo není? Uvidíme. Děkuji všem

  1. Asi jsi momentálně v plné palbě – držím palce, ať to pro tebe skončí co nejlépe (y) (y) (hug)

  2. Nejste Templář, takže nebojte. Ten pátek 13. vznikl tím, že francouzský král Filip Sličný se rozhodl razantně vyřešit naakumulovaný deficit rozpočtu, kdy jen obsluha dluhu pohlcovala polovinu příjmů a neměl dostatečné chucpe, aby razantně zvýšil daňovou kvotu (tenkrát se nosil desátek (desátek panovníkovi, desátek církvi , takže celkové daňové zatížení dělalo 20 %)) tím, že nechal zavřít a následně ubezdušit své věřitele pod bohulibou záminkou kacířství. tato akce se odehrála právě v pátek 13. Je zajímavé, že tento mechanizmus se úspěšně aplikoval na neřešitelné dluhy až do 40. až 50. let 20 tého století. Viz pogromy na židy, CS měnová reforma 1953 a pod. Až když byl opuštěn nastaly dluhové krize.

 11. Krásný příběh, až mi to vehnalo slzy do očí.
  Vzpomněla jsem si na generace psíků u babičky na velkém dvoře, kde to probíhalo obdobně. Jen mě neměli šanci opečovávat, jezdili jsme tam jen občas a jen na velmi krátkou návštěvu.

  1. KAROLÍNO, PROTOŽE UŽ DELŠÍ DOBU VÍM, JAK JE PRO TEBE TOHLE DATUM DŮLEŽITÉ,PŘEJU Z CELÉHO SRDCE, ABY NEBYLO NEŠŤASTNÉ. VIRTUÁLNĚ I TELEPATICKY POSÍLÁM DO LÍTÉHO BOJE VŠECHNU SVOU NERGII A POZITINVNÍ SÍLU. KONEČNĚ URČITĚ VYHRAJWŠ!! PŘECE NEMŮŽEŠ MÍT ÚPOŘÁD JEN SMŮLU.

    1. Milá Karolíno, dostala jsem se k počítači až teď. Copak o to palce ty ti držím už týdny.
     Tak jak? Je půl čtvrté, už by to mělo být vyřešené. Je??? :O :O 🙂

 12. JJ, také jsem to četla už uprostřed noci… hutný příběh, který by vydal na krásný film, trochu i teskný, ale spíš plný lidského tepla… Zavzpomínala jsem na psy, které jsem v životě potkala, rozhodně si to zasloužili. Děkuji!

 13. krásné povídání a Bela musela být skvělý pes (h) (h) (h)

  taky mne napadl ten seriál Bella a Sebastian – byla jsem do ní úplně zamilovaná a hrozně jsemto jako malá prožívala… škoda že ho někdy neopakují, ráda bych se púodívala znovu

 14. To je krásné barvité povídání o jednom psu který tak silně ovlivnil život tolika lidí. A touhle tvou krásnou vzpomínkou, milá JJ, žije Bela dál. Bela, Bella, bella, bellisssima.

  Měli jsme taky fenku Belu, byla to malá smíšenina ras ale nejvíce teriér. Nechtěně roztrhla mé sestře horní ret. Sestra ji držela za packy a vodila ji před sebou, ale dole kdosi cizí vešel do domovních dveří a Bela chtěla hlídat. Sestra ji nepouštěla a Bela se tedy ohnala nahoru proti skloněné holčičí tváři. Nevím na kolik to bylo stehů, sestra měla viditelnou jizvu a teprve v dospělosti si dala udělat plastiku.
  Bela je zvěčněná na rodinné fotografii, tedy na rodinné fotografii bez tatínka, protože ho komunisti právě věznili a tak fotografie byla míněna pro něho.
  Nám dětem přišlo že by měla mít Bela psí boudu. To přece každý pejsek musí mít! I vyrobily jsme boudu a těšily se jak bude Bela ráda. Ale Bela byla zvyklá být s námi doma a odloučení těžce nesla. Byla už stařičká a obávám se že jsme naším nerozumných chováním urychlily její konec. Dodnes si to vyčítám.

  Když odešel Brumla za Duhový most setkala jsem se s nádherným psem. Rodiče byli kolie a vlčák. Takového psa jsem za každou cenu chtěla a začala jsem hledat v inzerátech ale neměla jsem štěstí. Nakonec to byla zase kolie, Einstein který měl tak krátký život, rakovina mi ho sedmiletého vzala. ;(

  Myslím že bych já nebyla já, kdybych nevyrůstala obklopená psy a kočkami, králíky a slepicemi. Vyrostla bych v úplně jiného člověka. I jako dospělá jsem byla stále ovlivňovaná mými čtyřnožci. Jsem tomu moc ráda. 😉 🙂 (inlove)

 15. JJ,to jsou nádherné vzpomínky! Tak krásně a citlivě sepsané,že se tu směju, a zároveň přes slzy nevidím na text. Krásný víkend přeju všem a utíkám něco dělat. A nelekejte se dnešní třináctky v datu.Když neuvěříte pověrám a průšvih sami nepřivoláte nebo nezpůsobíte vlastním přičiněním, bude tenhle pátek jistě stejně příjemný začátek skvělého víkendu jako jindy.

 16. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krása (inlove) Opravdu (nod)

 17. JJ čítala som to prvá-ešte ani datum nebol zmenený-a bola somz članku taka sladko smutná.Teraz pred odchodom domov mam repete a toľko lásky a nehy,no fakt prekrásne.Ako deti sme na gazdovstve u babičky mali tiež takéhoto múdreho psa.Vlčiak Lapaj,tiež vyštartoval z vrát na žel.stanicu,aby nas doprevadil k babičke a nádražie bolo vzdiialené okolo 3 km.Ako vedel,že prichádzame,netuším.Je piatok trinásteho,ale po članku o Bele si myslím,že to bude deň usmievavý.

 18. Kouzelné vzpomínky, kouzelnice Bela. (f)

  OT. Chelewa stále nerodí a nerodí, asi to bude holka a tak se pudruje a pudruje, pravily odbornice. Tak aspoň počtení o Mojce výtržnici.
  http://jdem.cz/uemf8

  OT II. Pacientka Pusinka se tváří smířeně a hlavně je klidná, že je ve svým: přede, pospává, přijídá, chodí jako kočka a nikoli jako namazaná ještěrka, nesnaží se servat pruban – občas ji pod ním podrbu, aby ji někde nesvědilo a neškrtilo, záchranné kapičky na bolest evidentně potřebovat nebudeme, Babetka chodí dávat mamce pusinky a Běta se taky chová rozumně. Vypněte palečky a přepněte pro potřebnější. 🙂

  1. ještě dneska je podržíme, mě bylo po operací hůř druhej a třetí den….. (angel) (y)

   1. Teď jsem půlden obíhala instituce a mazala domů celá uřícená: Pusinečka chrupala na topení, které jsem jí obložila dekami a polštářky, když ještě včera padala, vypadá naprosto spokojeně a tak vzorně nosí prubánek, že už mne nenapadá, čím ji odměnit. Úžasná pacientka. Jen týden pro jistotu dobereme ATB (i ranní prášek se povedl rychle), vyšmikneme stehy a celá ta příšerná událost, doufám, se může vygumovat hlavně z jejích vzpomínek. 🙂

    1. Lásková přeju rychlou rekonvalescenci Pusce i Tobě. :o). Jdu zavolat Růženku, je na lovu, že jí chybí žuby jí nebrání chytit noc co noc myš. Je to zlatíčko.

     1. Já Tě taky miluju 😀 – Puska na „výletě“ přišla o další žub a taky jí to nebrání žvejkat granule. Sice tři vyplivne, než čtvrtou dohlodá, ale neva jí to a vytrvá, dokud si nepřipadá nagranulovaná. Pytlinka jedna.

      Zotavuje se ale krásně a vzorově. O víkendu jí pod dohledem sundám pruban, aby se mohla olízat, a zpátky jí ho nandám asi až si koupím taser. 😉

      Chudák Argoušek, Daníkovi naplácej v zastoupení.

 19. JJ, jako Hanka, také smekám před krásným vyprávěním o věrné Bele a barvitě popsané prostředí domova ve kterém vyrůstala.

  Vždycky, když slyším tohle jméno psa, okamžitě se mi vybaví fr. seriál „Bella a Sebastián“, někdy z poloviny šedesátých let. Nevím, jestli by se mi seriál líbil i dnes, ale tenkrát jako dítě jsem o takovém psu snila (stejně jako o Lassie a podobných psích filmových hrdinech).A možná že to žluté štěně z hor, dostalo od tvých rodičů tohle jméno právě po té krásné bílé a chundelaté Belle z horské vesničky. A jak vidno, svojí slavné jmenovkyni rozhodně ostudu nedělala.

  A HankoW – přečetla jsem tvůj dodatek o „FUJ“ a poslušném Jackey. Tak tahle poslušná Trixie rozhodně není a až ti to závidím.

 20. JJ, mistrovsky napsane vypraveni, z ktereho dycha atmosfera mista. A protoze jsem vyrostla na moravske vesnici plne byvalych gruntu, tak mne to oslovilo dvojnasob. A jaka krasna psova Bela musela byt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN