105×148: Hody hody doprovody

Zpívala jsem tu koledu jako dítě a pak jsem ji učila své děti, aniž bych zkoumala, co to vlastně je ono „doprovody“. Ani nevím, zda to bylo tím, že jsem se neměla koho ptát, a tak jsem se to moc nenaučila, nebo tím, že jsem to slovo přiřadila k oněm dalším tajemným slovům, kterých bylo všude plno.

 

Enyky beny kliky bé, ábr fábr domine. Ententýky. Nebo když měkoně vyvádějí a muláska nekvete. Nejnovější akvizicí do sbírky tajuplných slov pak je „zvuk, když padnou minarety“; to mám od Bubu, která to naposlouchala od Tomáše Kluse.

Je to zvláštní fenomén, vnímáme informace, posloucháme slova, ale naše znalosti, zkušenosti a poznání (či neznalosti, nepopsanou a nepoznání) jim někdy dávají úplně jiný význam. Nebo dokonce jsou pro nás bezobsažná, těžce pochopitelná, nepřijatelná. Jako ten hrůzný obrázek, doprovázející článek Fuky; nebyla jsem s to ani po soustředěném prohlížení obrázku pochopit, co na něm je zachyceno.

Někdy nemáme čas, chuť nebo sílu řešit, co je doprovoda a kdo je měkoň. A tak se může stát, že náhle zjistíme, že se nalézáme v situaci, kterou jsme si ani nepřáli, ani nezvolili.

Vyrůstala jsem v době, kdy nebylo žádoucí se ptát, zvláště ne nahlas. Často taky nebylo koho se ptát. A tak jsme si zvykli, že ptát se je zbytečné. Ale člověk by se měl dokázat ptát na věci, které mu nedávají smysl. Nikdy mě nenapadlo, že zrovna tohle se naučit bude pro mě tak těžké. Asi bych s tím měla něco udělat.

Á propos, nevíte někdo, co je čiernookyjánek?

 

 

Provoda zde: http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2009040003

Padající minarety zde: http://www.youtube.com/watch?v=6yRqLoJ1w5k&feature=related

 

Aktualizováno: 4.4.2012 — 21:28

129 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem se pročetl diskuzí a musím konstatovat spolu s panem Vodňanským
  Frojde, Frojde Frojde
  vždycky na tě dojde.

 2. Hezké téma 🙂
  Mou dávnou záhadou je hoblipilka.
  Tak raději posloužím problémem filozoficko-lingvistickým.
  Před které slovo, ve větě „Chlapi, kdo je poslední?“ pronesené při příchodu k frontě na pivo, patří neurčitý člen -KURVA- ?
  (devil)

  1. Myslím, ze toto slovo se ujme témer vsude:
   Kur-va chlapi, kdo je poslední?
   Chlapi kur-va, kdo je poslední?
   Chlapi, kdo je kur-va poslední?

   Ovsem, hodne výrecný clovek, by tam toho nasázel více
   Kur-va chlapi, kdo je kur-va podlední? Kur-va

   To je opravdu osemetná otázka – jeste ze vsichni víme, ze se vlastne jedná o zatácku (nod)

   1. (chuckle) (chuckle) (chuckle) (chuckle) (chuckle) YGO, já včera došla ke stejnému závěru, akorát jsem neměla nějak odvahu to sem napsat (blush)

   2. Zmíněný výraz považuji spíše za citoslovce než za neurčitý člen, což ovšem nemění nic na skutečnosti, že rozklad, který napsala YGA, je dokonalý.
    (clap) (clap) (clap)

    (achjo, ty počty – 6 + 9 = 17 :@ )

 3. Tak ze všech zde zmíněných slov u mě vede jednoznačně lemrouch, v těsném závěsu s trivolem (rofl) . Musím konstatovat, že dnes nejednou padly minarety (slzy smíchu)! 😉

 4. Měli jsme návštěvu, tak až teď jsem dočetla vaše další příspěvky. Děkuju moc, je to dneska paráda. (y) (h) 🙂

  1. Milá Vave,
   dneska je to úžasné téma i diskuze, sice se vypíchlo z příspěvku jen něco, ale rozbor stojí za to (rofl) .

   Podle jedné kolegyně nemusí mít čiernookyjánek černé oči, ale pase u hája jakési divné zvíře … co je to ten trivol?

   No, a kluci dneska taky vylepšili koledu, ale slušně:

   Kázal kadlec i karlička,
   aby dala tři vajíčka:
   jedno bílý, dvě červený,
   však slepička snese zelený …

 5. Teda Vave, tedy lidi, dnes jste mně totálně odrovnali. Tak jsem se dlouho nesmála. Chechtám se jak utržená. (rofl)

  Kdysi jako dítě jsem si tak nějak spojila slovo mezera s megerou a vždycky když někdo mluvil, že je někde mezera, dívala jsem se na nebe a očekávala , že ta megera poletí na koštěti.
  A taky mám jednu lidovou píseň malení , malení listuší rokého. Dlouho jsem netušila jak vypadá listuší ale nedávala jsem to najevo.
  Blíží se velikonoční pondělí, Bohouš je čerstvě ostříhaný, asi bude tatarový taneček, už se těším. (chuckle) (rofl) Kázal kadlec i kadlička…. hupky hupky tralala. (music)

   1. Milá Jenny (inlove) , (nejen) podle té originální koledy Tě pozná každý! (y) (rofl)

   2. Jenny, duše blízká, s listuším jsem měla problém do vyššího školního věku taky! 😀

    Vave, dneska se zase stopětka báječně povedla a vyvolala patřičný blíženecký ohňostroj. (rose1)

  1. Anonymní Jenny, já se ještě z loňska, nebo předloňska pamatuji na tvůj popis, kterak tě tvůj drahý s jiskrou v oku “přišel omladit”. Dlouho jsem se tomu tenkrát chechtala a tak už se těším na další letošní „tatarový taneček“. Tvůj muž musí být moc fajn chlap, pozdravuj ho.

 6. Teda, dnes je to jedna parla za druhou a nahlas se chechtám. Já si nějak zrovna nevzpomenu na nějakou úžasnou perlu, ale přidám alespoň něco z branné výchovy na ZŠ.

  Náš oblíbený a vtipný učitel nám za dávného socíku (70. léta) promítl výbuch atomové bomby a vysvětlil, co to dělá. Viděli jsme atomový hřib, tlakovou vlnu, totální zkázu, do toho nám vyprávěl o radioaktivitě a co působí. Všechno to, poté, co nám bylo jasné, že tohle je konec celé Země, zakončil asi následujícími slovy:
  „Třetí světová válka mezi Sovětským Stazem a USA by při použití atomových bomb trvala asi tři týdny a vyhrál by ji Sovětský Svaz!“

  Nikdo z nás v celé třídě neřekl na tuto nebetyčnou blbost ani slovo. Byli jsme zvyklí se neptat, ale asi nás bylo více, kdo nechápali, jak něco podobného může říci učitel, kterého máme rádi a kterému důvěřujeme.

  A dnes si říkám a chci tomu věřit, že protože nemohl říci to, co by chtěl, tak to podal tak, abychom sami pochopili, že ta jeho poslední věta byla totální blbost, že jen nemůže mluvit. A možná také ne, to už se nedozvím.

  1. Náš třídní, takto učitel branné výchovy, probral napřed to, že si máme lehnout nohama od epicentra atd. a nakonec říkával: „Uvidíte-li atomový výbuch, pozorně se dívejte. Jednak je to velmi poučné, jednak je to to poslední, co uvidíte.“ Neuvěřitelný kantor … bývalý tankista … (rofl) … díky němu vím, že přední pancíř ranku má tloušťku 30 cm … (rofl)

  2. Tehdy by ji Sovětský svaz nejspíš opravdu vyhrál, je jen otázka, jak dlouho by se z vítězství radoval, odhaduji to řádově na jednotky minut. 🙁

 7. Teda Vave, ty jsi ale spustila vodopád :* (y) !
  Mám pocit, že už jsem se dlouho takhle nezasmála (chuckle) .

 8. Dobrý večer, já se taky přidám. V Perlové ulici měli dlouho za výkladem jednoho obchodu s kabelkami vystavenou kabelku s páskem a u bá bápis : praví had. Moc jsem se tam chodila koukat a těšit. ¨Problémjsem měla s jednou ze slok slovenské části hymny.KOnkrétně s nasledujícím: zastavmesabraťaveďsaoni zrtaťa, Slováci ožíjů. Dlouho jsem to nemohla rozklíčovat.
  A ještě něco z rodinné tradice. Moje mladšeí sestra ve věku asi 12 let, když se před ní hovořilo „odborně“ a ona nebyla schopna to pochopit, vymyslela slovo „¨neometální“ Už jsme obě staré baby, ale v jistých situacíh tento termín používáme stále. Děkuji moc za krásnou 105 a přeji krásné svátky velikonoční.Baba v úctě.

 9. Před chvíli odjela milá návštěva a já jsem po těch několika dnech dokonale „vykecaná“, schopná akorát si sednout a přečíst Vave a diskuzi. A že to za to stálo 😀 😀 😀 U dřívějších článků jsem jen stíhala během dnů bleskově (a mírně nespolečensky) nakukovat, takže teď mám co dohánět.

  Návštěva mi jako dárek přivezla velikonoční lilii v květináči. Tedy dva tluské stonky s dvěma nádhernými čistě bílými zvonci a pěti poupaty. Dvě poupata se už také rozvila, třetí začíná a poslední dvě jsou ještě pevně uzavřená. Je to poprvé, co mám tuhle krásnou kytku doma. Tedy znám jí z výzdoby v kostele a vídám je v obchodě, ale nikdy jsem si jí nekoupila. A tak jsem vůůůbec netušila, jak nááádherně omamně voní a že jsou ty květy jak voskové, takže dlouho vydrží. Je to prostě nádhera. Až odkvete, dám jí do země a budu doufat, že nejen poroste, ale snad mi i vykvete. Máte s tím někdo zkušenost?

  Děkuji za krásná velikonoční přáníčka, já se omlouvám, že žádná nepošlu, už bych to nestihla. Musím se totiž za chvíli jít ohýbat na záhony, minulý týden zakoupené sazenice už se otužily a nutně potřebují do země. A že jich mám !!! Zato fazole, které jsou už týden v zemi nejenže prorazily na světlo, ale už nabíhají na druhou sadu dvojlístků. A navíc mi vzešla každá zasetá fazolka, mám je krásně vyrovnané jednu za druhou „bez dir“. To bude úroda, jedna radost.

  1. Ano, Maricko, ve tvem i mem prostredi velikonocni lilie se v zemi udrzi a vykvetou dalsi sezonu. Akorat bych jim nechala krapet odpoledniho stinu, at na ne to horke zapadni slunko nesala.

  2. Zdravím Maričko,
   nechci vypadat jako cynik, ale moje zkušenost s těmito nádhernými kytkami je jediná: člověk se musí zavčas odpoutat, přestat je obdivovat a odnést je co nejdál od ložnice, do míst, odkud ani stínek vůně nepronikne. (rofl)
   Jsou to nádherné (f) , ale kdo se ráno vzbudí vedle nich, má problémy s viděním, příšerně ho bolí hlava a … s prominutím … blije jako Norinka na apríla … (rofl)
   Všeho moc zřejmě škodí, i té nádherné vůně.

   1. Ufff, zasadila jsem 54 sazenic rajčat a 42 paprik !!!! A tomu ještě předcházelo přerývání zeminy, abych vyházela trsy trávy a mohla vyhloubit jamky. Myslela jsem, že se už nenarovnám. Ale je hotovo a dokonce to teď vypadá na déšť, takže alespoň zalévání si ušetřím (i když by bylo hadicí).

    JJ, díky za info, naštěstí to tak zlé nebylo a není. Návštěva spala v našem vedlejším domě a tak Trixie těch pár dnů spala na naší verandě. Protože vedra polevily, už zase spíme bez klimatizace. Tak jsem chtěla lilie dát na noc právě na verandu do nočního chladna. Jenže, když jsem tam po pár hodinách z obýváku chtěla vyšoupnout i psa na noc, byla tam taková vůůůně, že jsem si nebyla jistá, zda to na Trixino spaní nebude moc. Tak jsem květináč zase odnesla do jídelny. V ložnici jsme měli otevřená dvě okna, takže až tam se vůně nedonesla. Ale ráno to v jídelně opravdu vonělo. Přes den pak tady byl dostatečný provoz a větrání, že vůně byla (a stale je) dost silně “čuchatelná”, ale příjemná.No je to pro mne s touhle kytí nový zážitek

   2. Ano, ta vůně není ve větším množství nijak zdravá. A stejné je to i s konvalinkami a s třemdavou, ta má navíc i spuchýřující účinky, podobné yperitu.

 10. Vave, tvé 105 jsou pokaždé veelmi dobré ale ta dnešní, ta tedy je! Já jsem dneska tak urvaná ale tohle by postavilo na nohy i mrtvého. Chechtám se a rodince připadám jako blázen. Proč, jako – … Jsi (*)
  Já si dovolím připodotknout 😉 Mojí kolegyně dcera se ve školce učila básničku na besídku – dráčku, dráčku efrém sráčku a nemohla pochopit, že to je: dráčku dráčku ve svém fráčku – máma se pěkně zapotila.

 11. Můj prasynoveček žádá pravidelně MLP, aby zahrál tu: „jak mu říkal, aby tam nechodil“, čímž myslí písničku M. Tučného Blízko Little Big Hornu alias „říkal to Jim Bridger….“ 😀

  1. Ladko, to mne potesilo. On ten mrnous ma pisnicku v kostce – vsak mu rikali, at tam nelese….

  2. Tak k těm perlám předškoláků: Odposlechnuto dnes, rozhovor mezi mým šéfem a jeho čtyřletým synem: ,,Tati, co to děláš?“ ,,Ale nic.“ ,,Tak já ti budu pomáhat, jo?“ 😛

 12. Pěkný téma, Vave, docela jsem se nasmál. 😀
  Jen jsi zapomněla na tu písničku o tom smradlavým štolbovi, zpívá se v ní „čpí tam podkoní“. 😀
  Nebo tu „už ne, mamlásku“, ta je taky pěkná.

  1. Dane, meli jsme okamzite setkani mysli. Zrovna jsem chtela pridat do mlejna toho čpícího podkoního. (rofl)

   A jeste jedno slovo: darmoty. To jak je v te pekne pisnicce, co nam tata obcas zpival na dobrou noc: Darmo ty muj mily Vitousku rozmily, darmo ty na mne volas… (Je to z toho u panskeho dvora nas Vitousek ora…). Muj bratr obcas poprosil, at mu tata zas zazpiva Ty Darmoty. Jo, a Chet se od taty naucil Darmoty a hraje je moc pekne na mandoline.

 13. Jeden můj kamarád v Praze vyprávěl takovou pověst o svatbě. Už si z toho moc nepamatuju, akorát toto: svatební průvod jde lesem, ale ženich nějak změní názor na celou záležitost a chce se nevěsty zbavit tím, že ji oběsí. I říkají mu svatebčané: Nevěš tu nevěstu. Ženich neposlechl a nevěstu obesil. Přišli si pro něj četníci a on z toho byl hyn na nervy, a jak ho zatýkali, tak mu jeden četník říká: Nech ty nehty. Toz tak.

 14. Taky přidám jednu záhadu ze svého dětství: tehdy, za komunistů, jak si mnozí jistě pamatují, se každou chvíli kladli věnce k Hrobu neznámého vojína, no, a já jsem si představovala jakéhosi superhrdinu, někoho jako byl Bajaja, kdo vždy přišel, pomohl vyhrát bitvu, a pak zase nepoznán odešel… A jen mi vrtalo hlavou, jak to všechno stíhal, proč má tolik hrobů a že ho fakt nikde nikdo nepoznal (chuckle) .

 15. A jenom takovou drobnustku – mamka kdysi ve skole neochvejne tvrdila, ze Jan Amos studoval v semenári a tudíz chtel být puvodne inseminátorem (wait) .

 16. Jeste k minaretom – vís, Vave, zase jsi mi zkazila iluzi … prece taková láska, pri které padají i minarety, to je neco!!! A ono je to zase jinak (think) .

  Jinak vím, ze tvoje stopetka je vlastne o necem jiném, ale marná sláva, dnes asi bude hlavní téma slova, která sice neexistují a presto je máme porád v hlave – tady musím vzpomenout, jak mne moje druhá a nejvetsí platonická láska (vydrzela mi celé ctyri roky na mestance) pozvala do kina – na úzasný film Cervenka Lina (jsem si myslela, ze neco zamilovaného), aby se z toho vyklubala Cerná kalina o zivote ruského (ech sovetského) celoveka, navrátivsiseho z vezení :O – no super biják.

  1. Milá YGO (inlove) , ona ta stopětka je o tom i o tom; mám vždycky radost, když se mi to takhle povede, protože když je víc vějiček, je větší šance, že se někdo chytne. 🙂 (h)

 17. Chechtám se a chechtám a nemám čím přispět, jen snad touhle minimaličkostí. V představení Irma la Douce na Fidlovačce, dávno tomu, se odehrávalo cosi v soudní síni a přísedící či sekretářce se začíná hlava klimbat. „Spisy“ dožaduje se soudce a natáhne ruku. Ona to vezme za povolení „spi si“ a položí hlavu na stůl že si tedy zdřímne. Byl to hezký geg. 😀

 18. teď se mi vybavilo, že jak jsem kdysi nechápala několikero nápisů:

  Svatba povolena …“Svatba povolena??? To si člověk musí žádat??? (think) a proč to teda ešče navrch maji nalepený na vokně??? “ (rofl)

  Zakázané krejčovství …..“ Proč je to krejčovství zakázaný?? Že by to bylo jako s tím Rumcajzem? Co mu pro urážku starostenský nohy taky navěky zavřeli krám? A proč to tam teda píšou, když je zakázaný??? (že je zakázaný mě neudivilo, za komundíry bylo zakázaný všecko 😀 ) „A proč maj teda otevříno, když je to zakázaný???“ („Asi nějaký vodvážný lidi to jsou! Když otevřeli přes zákaz! 😀 )

  Napínání děcek a Lekárna……tyhle dva nápisy na mě působily značně strašidelně. Vždycky jsem se bála, aby mě taky nenapli 😀 😀

  1. Nebo před časem novinka ROHATÝ BUJÓN po dlouhém dumání u stojanu a řádném se podívání – on to BOHATÝ.

   1. No ale proc ne? Byl-li z krávy. To já byla véééélice dovtipné dítko a sádlu jsem ríkala „to s prasecím ocáskem“ (fubar)

 19. 😀 To je téma! Taky přidám podivná slova z mého slovníku… Už zmíněný „zákaz hvězdu“ jsem znala taky. V jedné písničce se zpívalo „zvířenej prach“ a já to jako malá chápala jako prach ze zvířete (chuckle) . Taky když se zpíval Pramínek vlasů, nechápala jsem, co to je „komuno“ („komuno přece té, kterou mám rád…“) 😀
  Ale největší záhada pro mě byly „brance“. Kdysi jsem si prohlížela bráchův očkovací průkaz a bylo tam napsáno, že se cosi má vyplnit „při odvodech branců“. byla jsem přesvědčená, že se jedná o nějaký strašlivý lékařský zákrok a pro jistotu jsem se podívala i do svého průkazu. Kolonka byla proškrtnutá, takže jsem se uklidnila, že „já už mám asi ty brance odvedený“ (rofl) (rofl)

 20. Děkuju vám moc za úžasnou diskusi (h) , málem jsem se u jídla udusila. (whew)
  Musím přiznat, že když jsem 105 začala psát, najednou jsem si nemohla vzpomenout na jediné „tajemné“ slovo z písniček, takže touto cestou děkuju za nápovědu Baty, Bubu a Matyldě. 🙂 (f)

 21. Tak na ty doprovody jsem se sím ptala a rodičovstvo mi sdělilo, že jsou to ti, co se mnou na tu koledu chodí, tož jsem to dál neřešila, protože v mých předškolních letech pro mě fakt byli rodiče naprosto platnou autoritou ve všem a teprve až jsem začala brát více rozum, přišla jsem na to, že řada jejich vysvětlení nebyla vždy to pravé ořechové (n) No a při tomhle krásném počteníčku jsem si vzpomněla, jak jsem ve věku deseti let dva měsíce nemluvila se svou nejlepší kamarádkou, a to jen proto, že já jsem tvrdila, že Přenosilová v jedné své písni zpívá „ozáří lampa dvůůůůr“, zatímco ona byla přesvědčena, že je tam „ozáří lampa tvuchůůůů“, což bylo podle ní nějaké cizí tajuplné slovo…..

 22. Taky mám jednu – naše nejstarší (tehdy měla tak 5-6 let) chtěla zpívat tu naši oblíbenou: „hnízda ptáků dí-bí-dou“
  Neznali jsme, musela předzpívat a ejhle, ono to bylo „jízdou králů jedou k nám“ (rofl)
  Ale její asi nejlepší bylo, když chtěla k večeři „to čevené s ocáskem“ – ředkvičky.

 23. To ty velikonoce opravdu vesele začínají. To jsi zase něco rozpoutala, milá Vave. Mohu se tady uchechtat. (rofl) (rofl) (rofl)

  A já vám přeji takhle veselé velikonoce úplně celé až do posledního svátečního dne. 😀 (f) (sun) (f) 😀

  Tady byla ráno jinovatka, neb je v noci až 5 stupňů pod nulou. A nějaký Australan mě včera po příchodu domů zastavil a vnucoval se že mi opraví střechu, dnes po nové prohlídce střechy prohlásil že všude zatékalo a že se musí všechno ztrouchnivělé dřevo pod taškami vyměnit a chtěl hned dnes začít. Mluvil pochopitelně anglicky. Copak to já rozumím ale já moc nemluvím. Učila jsem se anglicky hlavně rozumět textům když jsem se chystala studovat tady na universitě. Zavolala jsem syna a předala telefon Jimovi. Mně se to všechno totiž zdálo podezřelé i s těmi nabídkami že to udělají za nižší cenu t.j. místo za 120.000 SEK jenom za 80.000. Mému synovi se to taky zdálo podezřelé zvláště když v rozhovoru s ním Jim snížil cenu dokonce na 65.000 a tvrdil že je v tom i natření celého domu barvou a uklizení zahrady. Takže Jim nakonec odjel ale nasadil mi brouka do hlavy a já musím někoho seriózního sehnat aby se na tu střechu podíval a zjistil jestli je v tak příšerném stavu jak Jim tvrdil. Snad se mi střecha neprolomí nad hlavou teď o velikonocích a počká na expertovo obhlédnutí po nich. Že některé betonové tašky byly prasklé je jasné, protože dvě rozbité leží před domem. Ty jeden z Australanů snesl se střechy dolů. Jsem stejně stará jako můj dům a teď rozvažuji kdo/co z nás je na tom vlastně hůř. (think) Já jsem doufala že stačím umřít než se dům sesype. 😉 Takhle to vypadá že se dům sesype a způsobí moji smrt. 🙁

  1. Velká kočko, odpusť, ale první, co mě napadlo – demolice a funus jedním vrzem 😉 . Mám rodiče stejného ročníku, vím, že se jim životem už nejde snadno a každý problém se jim řeší nějak hůř než před lety.

   1. Myslíš že tak bude vydání menší, když to půjde jedním vrzem? (chuckle) Mohla bych taky zůstat pohřbena pod troskami domku a pohřeb by se nemusel konat a hradit.
    Problém je jenom to že je to řadový domek a neleží na kraji řady. Nevím co by to udělalo se sousedícími domky. :O

  2. Velká kočko, píšu první, co mě napadlo. PODVOD. Chlapík je zvědavý hlavně na tvé peníze. S takovým se nebav. Takových tu chodí dost a podobnými podvodnými způsoby okrádají důvěřivé starší lidi. To snižování ceny je zřejmě účelové, aby ses chytla na vějičku. Ty jsi obzvlášť zranitelná, protože žiješ sama a můžou předpokládat, že nemáš technické vzdělání, proto si taková cháska snáze dovolí. Klidně dej dům a střechu zkontrolovat skutečnými odborníky, jistě tam něco bude, když ty tašky jsou spadlé, ale věřím, že to zase tak horké nebude a domek vydrží. Hlavně se nenech ošálit nějakým podvodníkem, který se tváří, že to myslí dobře. Podle mě nemyslí.

  3. Takže místo těch prasklých tašek je ve střeše díra? Pokud ano, hrozí akutní nebezpečí z prodlení a je třeba ji urychleně, byť i nouzově, zakrýt! A někoho, kdo mi zazvoní u dveří s tím, že mi opraví střechu, bych nejen vůbec nepustil dovnitř, ale zavolal na něj policajty! Solidní firmy tohle nedělají, ty se ozvou jen když je kontaktujete.

 24. U nás se vžila spousta zvláštních názvů, které tak nějak vyplynuly, ale největší úspěch mněla otázka mé tehdy asi třináctileté dcery -“ mami máš vyhulený pytlíky?“ (dance) (angel)
  To se ví, že mi hned nedošlo, že v Bravíčku psali, že na kruhy pod očima jsou nejlepší vyluhované čajové sáčky . (rofl) (rofl) (rofl)

  1. No tak to je teda násup – vyhulené pytlíky mne dostaly do kolen. Jeste ze se nezeptala pana otce …

 25. Tohle je báječné téma, minarety se mi líbily- jo, a Tomáše Kluse můžu, i když favority mám jinde. Ale písničky nejsou hloupé, což se o spoustě jiných nedá říct. U některých si vzpomenu na film Demolition man, kde populárními šlágry v daleké budoucnosti jsou staré reklamy. Obávám se, že leckterý interpret míří tímto směrem 🙂

  1. Já už jsem asi tak hrozně stará, že už snáším a poslouchám jen písničkáře-básníky počínaje Cohenem a Dylanem a našimi Nohavicou, Plíhalem a Klusem konče (happy)

 26. Vave, to se ti povedlo…. (chuckle)

  K těm minaretům – zrovna tuhle písničku hrají dost často v rádiu a v práci nám rádio hraje. A jednou tahle zaslechnu z rádia jen útržek „padnou minarety“ a k tomu velmi něžnou melodii. No co to je za protiislámský song?! O lásce?! Tak jsme se zaposlouchali s kolegy pečlivě a slzy múz to rozklíčovaly.
  Tomáš Klus mi nevadí. Jeho texty jsou obvykle dost chytré. A melodie netýrají. Jsou daleko horší postavy naší hudební scény.

 27. Zdena b.p. je vynálezcem nové choroby. Je to geniální název – když oznámím, že mám měňák, nemusím nikomu dlouže vysvětlovat, že mně ňák není dobře. (y) (chuckle)

  1. To vymyslel před lety Neff na NP, vždycky psal, že má měnáka. Ale je docela dobře možné, že jen měli se Zdenou stejný nápad.

 28. ach, miluju slovní hříčky – vlastně to totiž jsou, hra s jazykem, se slovy, byť jaksi neúmyslná… moc mě pobavily všechny, v článku i v diskusi, a dychtivě čekám na další v průbehu dne

  díky, Vave, za tuto stopětku (h)

  a pro Domi – Tomáš Klus je dnes vážně hodně poslouchaný a je to nesmírně chytrý a pohotový kluk (viz vedle odkazy na jeho vystoupení v některých diskusích)… velmi ho obdivuje moje dcera, dokonce řekla, že jí připomíná Karla Kryla – no, to mi přijde troch svatokrádežně, ale možná… něco… přece jen…

  nejraději mám od něho tuhle http://www.youtube.com/watch?v=gYsLeNW0jI4

  1. Párkrát jsem ho viděla v České televizi přes internet. Naposledy v programu Hyde Park z 29/3 který je stále možno shlédnout, pořad je natočen na videu. Dozvěděla jsem se že dokonce vystudoval DAMU.

  2. sakra, skovo svatokrádežné jsem neměla použít, sám Karel by nebyl rád… opravuji na „nadnesené“

 29. Pro mě bylo hodně dlouho neznámé slovo půrko, zpívala jsem „sekera je za dva zlatý a to půrko za tolar“.
  A musím vzpomenout na sedmiletého synka, který zjišťoval, máme-li doma knihu Čuch a Dech. Když jsem to rozšifrovali, brblal, že tk divný jména jako Čuk a Gek v životě neslyšel.

 30. ……..co je čiernookyjánek?……

  já bych řekla, že to bude brácha od toho Hrdýho Buďžese (rofl) (rofl)

  Já jsem kupříkladu nikdá nepochopila, jak může má milá přeskočit jalovec, vysoký jako on. Jedině že by dotyčný měl za milou blechu,pak možná 😀 a nebo že by on byl trpaslík velikosti plazivýho jalovce, tak pak taky možná. (rofl) (rofl)

  1. však se na to taky milá vypr… a šla se radši točit….
   (rofl)
   Mně zase zajímal ten směnný obchod v Beskydech jak ten bača ovečky za táča ( není táč buchta?) ]:) (rofl)

   1. tetkon jsem se kapek vystíhovala. Že mám schízu a nevím o tom, páč jsem přehlédla za tou Petrou to J. a lekla jsem se,že si píšu sama sobě a nevím o tom navíc 😀 😀 😀 😀 😀

    že bača zatáčá ovečky jsem coby děcko brala tak, že když se zatáčá – tak jedině volantem /nevím proč 😀 :D/ tak jsem si představovala baču, kterak on zatáčá ty ovečky tím volantem 😀 😀 😀 😀 v ušmudlaný košili 😀 😀 dětská fantazie je neuvěřitelná :D. Stejně tak jsem si představovala smutné Rožnovské hodiny (musej bejt přeciž smutný, když smutně bijů, ne? 😀 😀 😀 )

    jo a myslím,, že táč je nějaká buchta, to je fakt.

    1. áááha! Takže vlastně peču táče a nevim o tom 😀 😀
     děkuji. A náplň? Libovolná?

     1. „náplň“, teda ono to nahoře – celkem libovolná, většinou s ovocem a drobenkou (inlove) (aspoň u nás takto)

 31. Černooký Janek mi chvilku trval. Kyjánek je slovo spanilé a nechtělo mě pustit. Doprovody mě nikdy moc nekoplo.
  S koledou pamatuju jeden zádrhel, kdy čtyřletého synovce jeden ze strýčků před Velikonocema naučil říkánku „Já jsem malý koledníček, koledovat neumím, tak mi dejte ňáký prachy ať tu dlouho nečumím“. Malýmu se to líbilo. Tady malý děti chodí dům od domu pro vajíčka a sladkosti a předhánějí se v koledách. No ohlídali jsme to, ale nadřeli se.

  Z jinýho ranku: mamka nás jednou poslala na nákup se seznamem kupovaného,jedna z položek se nám po dlouhém zvažování možností podařila vyluštit jako baulí maug, nic takovýho v obchodě nebylo, tak se později šlo znovu. Tentokrát pro hrubou mouku. Do dnes zaslechnu-li to spojení mám záchvaty smíchu.

  1. To je ještě dobré, švára naučil našeho Vítka: hodky hodky, doprovodky, nalejte mi litr vodky, když vy mě nic nedáte, pobliju vám schodky. No a já to Vítka nemohl odnaučit…

   1. Hody hody do provody, pijem všechno kromě vody!
    Hody hodky do provodky, nalejte nám litr vodky!
    Nedáte-li vodky, poblijem vám schodky! 😉

 32. Nejen spojení slov, ale i záměna významu. Taková „dívka v sáčku…“ – proč, sakra, dávají holku do nějakého pytlíku?!
  Jinak, co je to doprovody? Také jsem na to nepřišla (a když jsem se ptala, tak mi bylo řečeno, abych se blbě neptala…), že by zkomolenina „do průvodu“? Já se jako dítě ptala a často jsem se se zlou potázala. Ale neodnaučilo mě to. Takže občas „chytrého“ lektora přivedu do rozpaků, protože nejsou zvyklí na lidi kteří se ptají a nepřijímají zjevené. Ostatně to je princip reklamy. Takže ničím telfonické reklamisty tím, že se ptám. Oni fakt nevědí, co na to říci, mají jen naučené fráze. Bohužel totéž bývá i u učitelů.
  MMCH, ta dětská rozpočitadla jsou prý zkomolené verze latinských motliteb. V kostele to musely děti opakovat, aniž by tomu rozuměly. Tak si to zlidštily a upravily. Neměli bychom si z nich brát příklad? To, co nám nevysvětlí uchopit po svém… Nebo se ptát?

  1. ..„dívka v sáčku…“……..

   (rofl) (rofl) (rofl) (clap)

   ale nebuď tak úzkoprsá, když můžou dělat pivo v sáčku, proč by tam nemohli narvat i dívku (rofl), asi je také děvče instantní, no 😀

   1. Ale jo, já se nedivím že…, lidi vymyslej různý blbiny. Mně jen nebylo jasný, proč si to ta holka nechala líbit. Já bych se bránila, kdyby mě chtěli nacpat do pytlíku (chuckle)
    Jo jinak ještě zpíval Tučný, že měl chajdu, pětistrunný bendžo apsapajdu. Mojí dceři (tehdy tak kolem 9) jsme těžko vysvětlovali, co to ta apsapajda je (rofl)

    1. 🙂
     Pokud jde o sáčko, jako malá jsem si pořád lámala hlavu, proč Naďa Urbánková závidí nějakému studentu lásku v sáčku.

    2. …….bych se bránila, kdyby mě chtěli nacpat do pytlíku……

     (rofl)

     třebas bylo děvče slaboduché 😀

     apsapajda (rofl) (rofl)

   2. LIDI, V PÍSNIČCE ZÁVIDÍM J NENÍ ŽÁDNÁ DÍVKA V SÁČKU, ALE TEXT JSEM NECHÁPALA TAKY A DOCELA DLOUHO. KDYŽ JSEM SLYŠELA „STUDENTU V SÁČKU LÁSKU ZÁVIDÍM“, NECHÁPALA JSEM, A TO VELICE DLOHO, PROČ LÁSKU NACPALI STUDENTOVI DO PYTLÍKU.

    1. LENKO,
     JÁ VÍM, ŽE JEŠTĚ NENÍ 22.00, ALE KDE BY MĚL MÍT CHLAP LÁSKU JINDE ? (blush) (blush) (blush) … A JÓ, V SEERCI (h) (SEERCE ZMÁMENÉ … TO MĚ TAKY DOSTALO V JEDNÉ PÍSNI).

     A DÍK ZA PODSTATNOU INFORMACI: O POVOLENÝCH OPLÁTKÁCH JEDNOU ZA 4 ROKY JSEM NEVĚDĚLA. JSOU SICE KRAJE, KDE CHODÍ ŽENSKÉ OPLÁCET TEN DALŠÍ PONDĚLEK, ALE TADY NEE. JE DOBRÉ VĚDĚT… (chuckle)

   3. LIDI, V PÍSNIČCE ZÁVIDÍM NENÍ ŽÁDNÁ DÍVKA V SÁČKU, ALE TEXT JSEM NECHÁPALA TAKY. KDYŽ JSEM SLYŠELA „STUDENTU V SÁČKU LÁSKU ZÁVIDÍM“, NECHÁPALA JSEM, A TO VELICE DLOUHO, PROČ LÁSKU NACPALI STUDENTOVI DO PYTLÍKU. JINAK SE TU KÁCÍM SMÍCHEM ZE ŽIDLE. VY JSTE VŠICHNI DĚSNÝ ČÍSLA A VAVE JE TO NEJVYŠŠÍ. DÍKY ZA PRODLOUŽENÍ ŽIVOTA. VENKU LIJE A UŽ OD RÁNA. NO, BYLO HODNĚ SUCHO, ALE UŽ NENÍ. A DOST SE OCHLADILO. VČERA JEŠTĚ SLUNCE A TEPLO, DNES , ŘEČENO S KLASIKEM JOZÍFKEM KEMRŮ – “ CHČIJE A CHČIJE“. KRÁSNÉ VELIKONOCE VŠEM PŘEJU

    1. PARDÓN, ŽE JSEM TU DVAKRÁT, ALE NECHTĚLO MNE TO PZUATIT A PUSTILO DVAKRÁT.
     JEDNA PŘIPOMÍNKA PRO VŠECHNY KAŽDOROČNĚ A NĚKDY I TVRDĚ „OMLAZOVANÝ“ ŽENSKÝ. DĚVČATA, HRRRR NA NĚ!!!
     LETOS JE PŘŘESTUPNÝ ROK, TUDÍŽ NADEŠLA NAŠE CHVÍLE A ŠLEHAT BUDEME MY . UPLÉST POMLÁZKU NEBO TATARA A NENECHTE SE ODRADIT. OPLA(Á)TKY SE TOTIŽ PEČOU POUZE JEDNOU ZA ČTYŘI ROKY.

 33. Jo, minarety mi taky daly trochu zabrat, ale odhalila jsem je formou důkladného poslechu. Zato zákaz hvězdu, pan Drhola a svatí sourozenci Isin a Iducha, to mi vydrželo docela dlouho. A pak taky ten Jenselej, když prší prší jenseleje.

  1. Ahoj! Vítám Tě na značce, milá Týno (h) . Jak se vám daří, co holčičky, co chlapeček, co Jája Pupo?

   1. Na značce jsme už dlouho, jen nám nechodil ten net. Zas nás přehazovali k jiné firmě a nějak se to protáhlo.
    No a Áňa je důležitá, Sváťa je trochu zoufalá ( závisláček můj ) a kocour neví, kam dřív. A mimouchovi je to úplně šumák, hlavně když nemá hlad.
    A já se snažím napsat seminárku na divný téma, vyžadovanou formou je esej, nějak mi utekly zbytky buněk mozkových

  1. teda sharko : Kníže jí políbil „lemroucha“ to mě dostalo. Fakt jsem přemýšlela, co to je a napadali mě i velice intimní věci.

   Pak mi to došlo, že je to lem roucha. (rofl)

   Míša

   1. Já znám dokonce verzi „lemroucha jeho“, což je myslím ještě pikantnější, zvlášť když ten líbající měl být pán.

    1. Nó – devcata, ono je to prý uz v knize knih, snad to byla dokonce Márí Magdaléna, jez políbila lemroucha Jeho – ale to je snad az po dvaadvacáté hodine, ne?! (rofl)

     1. Já to četla kdysi v nějaké pohádkové knížce…a představovala jsem si,jak tu dlouhou sukni tahá po zemi a chudák kníže jí líbá špinavý lem roucha a dostane žloutenku.. (angel)

      1. Dámy, to máte blbě – původní verze zní:
       Paní učitelka v sexuální výchově klade otázku, jak se říká pánskému přirození. No padají různé termíny až se přihlásí Pepíček a praví: „Lemrouch“. Paní učitelka se zarazí, dumá, dumá, nikdy neslyšela i ptá se Pepíčka odkud že to slovo má. No a Pepíček hrdě praví, že z čítanky, kde stojí, že Božena uvítala Oldřícha a políbila lemroucha jeho…

  2. (rofl) (rofl) Tak lemrouch u mě vyvolal takový záchvat smíchu, až mi z toho tečou slzy… To už se mi dlouho nestalo 😀

   1. Já pláču (rofl) ;( (rofl) smíchy … tatínek jednou nazval jednoho protivu lemrouchem a nechtěl a nechtěl mi to vysvětlit … (rofl) (rofl) (rofl) bože můj, co se stane, až já toho chlapa znovu uvidím … (rofl) (rofl) (rofl) … tííííííííííííííííííííííííííííííííííííí

 34. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Já měla Vsvéjamku… proč tam ten chudák zajíček sedí sám a sedí sám mi dlouho jasné nebylo

 35. Nejlepší byl brácha – kdysi dávno v pravěku 😛 přišel ze školky a že prý se učili básničku. snažil se jí odříkat a vyšlo mu tam záhadné „lančeliště“ Nikdo nebyl schopný rozkódovat, co to je. Tak se máti ve školce zeptala, verze pro lidi byla – má milá babička, ráda mě má, dnes peče lívance, jistě mi dá. Jak z těch lívanců a jistě stvořil lančeliště….

  1. Dceruška naši známých přišla ze školky a že prý zpívali o Stalinovi a kdo že to byl (podotýkám, že se to odehrálo hluboce v 80. letech). Rodiče se tedy opatrně pokoušeli vysvětlovat až kohosi napadlo se zeptat na tu písničku – byla to Učitelka Jozefína vůbec nemá U STALINA, s dětmi běží pro odpověď… (rofl)

 36. Vave, dík za krásnou velikonoční 105. Já to znám , když jsem se snažila přepsat do svého zpěvničku trampské písničky, co z toho občas vycházelo…. Nejlepší byla Babička Mary a svatojánskeatoly. Nicméně Padající minrety mne zaujaly i pustila jsem si přilíple videjko a tam někdo nyvě pěl o retech, na které padají slzy múzy..achá minarety 🙂 . já jsem trochu postižená Blízkým východem, ale už chápu minarety…božínku, to je suuupéér. I svatojánskéatoly blednou..

  btw vážně tohle někdo poslouchá???

  1. Domi (inlove) , zdání trochu klame, ten Tomáš Klus je zajímavý člověk. Talentovaný herec, bývalý vrcholový sportovec (moderní pětiboj), nadějný písničkář a je velice vtipný a pohotový. Najdi si ho na YT ve Všechnopárty nebo u Krause či jinde.

   1. Já k panu Klusovi nechci být nespravedlivá, ale je to jeden z mála „umělců“, které opravdu nemusím ani jako herce, ale už vůbec ne jako písničkáře. Jeho texty jsou mnohdy vulgární, hudba příšerná, nevím, někomu se to líbí, můj šálek kávy to tedy opravdu není.

    1. Víš, on mi opravdu v některých písničkách připadá,že se těžce inspiruje u Vladimíra Vysockého, kterého já i přes jeho drsné texty můžu, protože si myslím, že jimi naprosto přesně vystihoval situaci v tehdejším Svazu, no a zřejmě jsou tyhle texty stále platné i v dnešní Rusi 🙁

     1. Před Vysockým smekám, před Krylem bych i klekla…ale Klus mě nějak nechytil, to jeho Za co pane Bože za co , mě ničí…kdyby ty vulgarity uměl podat jako Kryl,že by byly úderné a ne jen sprosté….takhl eho jen vypínám a nevyhledávám…kdo mi je svými texty blízký,je Radúza.

  1. Takhle si v dávných dobách vysloužil přezdívku Boryš jeden náš kamarád, který byl aktivním horolezcem (chuckle)

 37. Vskutku, minarety padnou!
  Na hlubší zamyšlení je pozdě, tak mělčí poddotek – já roky luštila záhadu, proč se Kopecký v Noci na Karlštejně táže Matušky takto: „kdypak tetřevi Honzlovci prohrají? Když tokají, ano, ano…“

  1. Jé, Lásková, ty máš taky Honzlovce? (rofl) Tos mě ale potěšila… já bych přidala ještě „čípisy“ ale to je z country písničky, které málokdy poslouchám, tak správnou verzí neposloužím – i když jak bych písničku zaslechla, tak bych hned věděla, že jde o čípisy 😀

   1. Honza Nedvěd – Tuhle písničku chtěl bych ti lásko dát.
    – Toho, kdo je tvůj, čí ty jsi, kdo tě má rád ….
    Já jsem pro změnu dlouho dumala, proč tam zpívá –
    ČÍ SPISY.

  2. tak mě to zaujalo, že jsem se Lásková dala do hledání a našla, zlatej gůgl 😉

  3. Jak je tetrev hlusec, tak je tetrev honzlovec – to je jasné jako facka a hledat jiný význam nemá smysl (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN