KOČKY: Calibos – moje nejmilejší šelma

Dnes vás seznámím s Jeho Výsostí Calibosem, černým panterem, sebevědomou a hrdou šelmou. Navzdory jeho vznešenému jménu mu říkáme Bosi, Bosíčku, Kaldo, a nejčastěji Kalíšku.

 

 

 

Před pěti lety to bylo takové malé, hubené, nevzhledné kotě, které by v přírodním výběru zřejmě neobstálo. Místo kočičí maminy se ho tedy ujala paní chovatelka a vypiplala ho do podoby a velikosti celkem přijatelné pro odchod do nového domova. Právě tomu, že neměl tu správnou kočičí výchovu, připisuji Kalíškovu občasnou hrubost a neschopnost rozlišit boj a hru.

Do naší domácnosti přišel jako vůbec první zástupce kočkovitých šelem, takže ho zpočátku naše dvě šelmy psovité chtěly sežrat. Během dvou týdnů jejich seznamování byl Kalíšek zcela můj. Já umravňovala kocoura a ostatní umravňovali psy. Ačkoli do té doby jsem byla typický pejskař a nekočkař, Calibos si mě získal. Mazlili jsme se, vrkali na sebe a poznávali jeden druhého. Brzy jsem Kalíška adoptovala a dodnes mi rodiče říkají: „To tvoje děcko zase zlobí…“

 

 

Z malého kotěte vyrostl velký a krásný pan kocour. Jeho noční návštěvy mojí postele přestaly být prosbou o pomazlení a začaly mít jiný, mnohem „kocourovitější“ podtext. Moje ruka položená na peřině se mu stala náhradou žádoucí kočky. Zuby mě jen jemně přidržoval za zápěstí nebo rukáv noční košile a často mě vzbudilo, jak mě Kalíšek svým dlouhým ohonem lechtal na obličeji.

V roce jsme ho nechali vykastrovat, přesto za mnou do postele chodí dodnes. A přiznám se, že když dlouho neodbytně přešlapuje na peřině a „úchylně“ mňouká, někdy tu ruku zpod peřiny i dobrovolně vytáhnu…

Hlavně dřív potřeboval být Kalíšek středem pozornosti vždy a za jakýchkoli okolností. Když jsem se mu dostatečně nevěnovala, třeba když jsem brzy ráno ještě spala, dokázal u mě spolehlivě vyvolat nějakou akci. Otvíral a prohrabával zásuvky u stolu, vyhazoval knížky z knihovny, lomcoval sklem vitríny… Vstala jsem, vynadala kocourovi, lehla jsem si a on začal nanovo.

 

 

Dokud jsme bydleli v panelákovém bytě, něco takového se odehrávalo noc co noc. Až jsem jednou přišla na to, že dělám přesně to, co si jeho kocouří milost přeje. Vstanu z postele a začnu se mu věnovat. Změnila jsem tedy taktiku a drzého kocoura jsem ignorovala. Dělala jsem, že spím a jeho to opravdu přestalo bavit.

Jedna z prvních otázek, které každého při pohledu na mainské mývalí kočky napadnou, je: „Jak často je musíte česat?“ Calibose jednou za čas, když už má srst příliš zplstnatělou. Jsou k tomu zapotřebí dva lidé – jeden češe a druhý drží rozběsněného Kalíška. Česání jeho kocouří milosti je pokaždé zážitkem pro všechny zúčastněné strany a plánuje se dlouho dopředu. Za každého počasí je nutné obléct se do pevných kožených rukavic a neprokousnutelné zimní bundy.

Calibos při své síle a velikosti umí drápy i zuby velmi dobře používat, nejen k sebeobraně. Donutí ho k tomu i taková zdánlivá maličkost, jako je návštěva, která neuváženě obdivuje někoho jiného. Naposledy to byla sousedka Iva. Sotva vešla, začala mazlit kocoura Pepitka. Chválila ho, hladila a Calibos stál opodál a nevraživě švihal ocasem. Iva si ho konečně taky všimla, natáhla k němu ruku a řekla: „No to víš, ty jseš taky krásnej.“

 

 

Kalíšek nechtěl být jenom „taky krásnej“, Kalíšek chtěl být první a nejkrásnější. Ohnal se po ní, kousl a utekl. Napjatě jsme očekávali, co bude následovat. Iva fascinovaně hleděla na svoji krvácející ruku a po chvíli obdivně pronesla: „To není možný. To je, jako by tě kousl pes!“

S přicházejícím jarem přichází také doba Kalíškových pobytů na zahradě. Na pár hodin se uvelebit pod keřem, posedět u kurníku a pokochat se slepicemi, ulovit nějakou myš nebo se jen tak bezcílně procházet, to si kocour velice oblíbil. Stačí, aby alespoň trochu svítilo sluníčko a jeho černá srst je brzy pěkně rozehřátá.

A tak se zas a znova nechávám přemluvit kocourem, který na mě dělá u vchodových dveří „psí oči“ a pouštím ho ven. Za nějakou dobu pak stačí venku zavolat: „Kalíšku, pusinko, kde jsi?“ a za tenkého mňoukání se odněkud vynoří šelma vzezření černého pantera.

Na závěr musím uvést na pravou míru jednu známou pověru. Není pravda, že černé kočky přinášejí smůlu. Je tomu právě naopak, černé kočky přinášejí štěstí. A co teprve kocouři… Věřte mi, mám to vyzkoušené… 🙂

 

 

 

Aktualizováno: 3.4.2012 — 13:55

45 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý den. Kocourek je překrásný! Moc Vás prosím, nevíte, co je to za rasu? Myslíte, že by se dal sehnat ještě jeden takový? Víte já jsem měla přesně takového (mohu Vám zaslat i foto), bohužel mi před 14 dny zemřel a já se s tím pořád nedokážu srovnat. I povahu měl přesně, jak popisujete…rvačky, srandy a veliká hrdost. Byla to venkovská směs, takže už takového těžko seženu. A když jsem viděla Vašeho Caliboska, řekla jsem si, že se přes Vás pokusím takového kocourka znovu sehnat. Moc Vás prosím, ozvěte se mi. Pokud nechcete tady, tak pište na mail OutlaEliska@seznam.cz
  Moc Vám děkuji!

  1. Calibos je Mainská mývalí kočka. Chovatelská stanice, odkud je, už neexistuje, ale je to plemeno oblíbené a chovatelských stanic je spousta 🙂 Podrobnosti na e-mailu 😉 Přeju hodně štěstí při hledání nového kočičího kamaráda (cat)

 2. Tedy ten posez na škrabadle v té démonicky sladěné kombinaci barev je překrásný pohled ! A dobře to znám. Jidášek má ještě červené kocouří vodítko, upnuli jsme ho do něj jen jednou cca před 4 roky, takže… z ničeho nemá takové záchvaty paniky jako z těch kšírek… to by těch svých 9 kg byl schopen vysublimovat po vzoru upírů klíčovou dírkou. A dnes jsem rozesmála po telefonu dceru tak, že škytala, na dotaz co budu dělat v sobotu jsem bezelstně odpověděla… asi zkusím upéct jidáše… (rofl)

 3. Kalíšek je opravdu nádherný! Takhle nějak jsem si představovala svou kočku, tedy pardon, kocoura. A tak jsem byla obdarována koťátkem, které se vešlo do dlaně a bylo čistě bílé a bylo to kočička 😀 Letos bude Míše už 10 let a je to naše kočičí veličenstvo 🙂

 4. Všem moc děkuji za přání k svátku, Kalíšek všem děkuje za obdiv a posílá jedno přátelské tenounké „rrrrmňau“. A s tou diplomkou vás beru za slovo, některý z příštích článků bude určitě o křečkách! (happy)

 5. Kalíšek je krásný a pózuje a tváří se opravdu vznešeně, jak se na Jeho Výsost sluší a patří!
  Nenadálé kočičí kousnutí mě jednou docela překvapilo. Pachatelem byl Kocour našich mladých, mazlivé zvíře, které se mi chodí otírat o nohy, nechá se přenášet a samo si skočí do klína, kde si užívá hlazení téměř v extázi – s přivřenýma očima tlapká mléčným krokem. Když se přede mnou rozcapil na zádech, brala jsem to jako výzvu k pohlazení bříška. Stihla jsem to dvakrát, pak Kocour seznal, že už těch důvěrností bylo dost a kousnul mě. 😀 Ne do krve, ale abych věděla – a pamatovala si, že kočka není pes!
  Pozdrav celé smečce, Kalíškovi jako prvnímu, a všechno nejlepší k svátku! (rose1)

 6. Krásný kocour! No a to se ví, že černá kočka nosí štěstí. Máme už v pořadí druhého černého kocoura, tentokrát taky dlouhosrstého, a je to štěstí plný pytel!

 7. Jeho Veličenstvo Kalíšek. Bezva počteníčko. (inlove) (cat)

  Všechno nejlepší k jmeninám (f) (rose1) (d) (h)

  1. S dovolením se přilípnu k Jenny:
   Taky všechno nejlepší k dnešnímu svátku (f) (f) (f)

 8. Krásně heboučké kcouří povídání, ale trochu mě to tentokrát znejistělo, protože se na příští rok – můj první důchodový – chystám rozšířit psí smečku o čičáka a nejraději bych mainku. A to i z toho důvodu, že v sousední dědině jedna nezodpovědná takychovatelka, resp. množitelka mainek, vždycky ty, co neprodá, vyhodí do okolí a jen díky dobrým lidem se dostanou do privátního útulku v Poličce, kde je pak dávají dohromady – no a já si právě tam odtud chci jedno takovéhle mainské koťátko vzít. A bojím, bojím, že pokud by mělo sklony být kocouřím veličenstvem, tak si zadělám na problém, protože já se potřebuju se svými zvířátky v poho domluvit – ostřejší výchova u nás nikdy nefungovala….

  1. Ono vždycky záleží na konkrétní osobnosti, a ani mainky se nedají „házet do jednoho pytle“… Vidím to na těch našich – Calibos je rozené veličenstvo, ale Pepišek má skoro svatozář. Někdy se až divím. Kalda je kastrát a mívá občas svoje zlobící dny, zato Pepi je ještě kocour se vším všudy a je to zlatíčko. Nemám sice zkušenosti s jiným plemenem, ale za sebe říkám: mainky jsou úžasné (inlove)

  2. Laďko, budeš-li mít čičáčka od kotěte a budeš-li mít na jeho výchovu čas, určitě se nestane, že by z něj byl agresivní nebo nesnášenlivý člen domácnosti. Kočka je osobnost a může se stát, že třeba z něj nebude takový mazel, jako si představuješ. Já to vidím u Melíška – kde je to kťátko mazlivé, co jsem měla neustále na rukou a za krkem? Kdepak teď a mazlit! Pejsci si určitě také na kotě zvyknou a bude to v pohodě. Nebála bych se toho. Já měla strach, co bude, když přibude třetí kocour, ale žádnou agresivitu od nikoho z nich jsem nikdy nezaznamenala. Klidným přístupem a rozhodně ne nucením do něčeho, k čemu nemají chuť, jsem si získala i Zrzínka a tak ho mám teď v náručí každou volnou chvilku místo Melíška. A uvidíš, jak si s kotětem užiješ.

   1. Tak díky moc za povzbuzení a rady oběma! Začínám to vidět tak, že když ta první mainka bude móóc velká osobnost, tak si holt budu muset pořídit na mazlení ještě jednu, aby se to vybalancovalo (chuckle) Nakonec, když to vidím, kolik nejrůznějších dvou a čtyřnohých stvoření se v pohodě srovná a sžije u LuckyV, tak co by se do naší chaloupky nesrovnalo pár čičin a pesů (y)

 9. Moc pěkně napsaný (y) . No a černej kocour je… prostě černej kocour. Krásnej (cat) (inlove)

 10. No ovšem Kalíšek, je teda pan kocour, to není žádný kocourek.
  A jistěže černá barva nosí štěstí, černá je totiž nejlepší (y) , já o tom musím něco vědět (rofl)

     1. Slaďoučké lůžovoučké???? (chuckle) Podle těch (devil) (envy) asi černé nebude! (headbang)

       1. To jsi mi připomněla, jak jsme jednou v Jizerkách potkali cyklisty ve vosích dresech – vlastně to asi měl bejt sršeň. Jenže ti cyklisti byli takoví drobátko statnější chlapíci už trochu v letech, prostě připomínali spíš čmeláky (chuckle) . Párkrát jsme je v kopcích předešli 😀

 11. Kalíšek je nádherný pan kocour, kterému posílám ponížené podrbání za ouškem. A tobě gratuluji k báječnému zvířectvu, o kterém dokážeš s láskou krásně psát. Jen tak dál a víc! Jo a všechno nejlepší k svátku, pěkně to ve smečce oslavte (f) (^) (d) (dance) !

 12. Všechno nejlepší k svátku, milá Ivano! (f) (h)

  Velmi se omlouvám, Vaše Výsosti Kalíšku, že jsem nejdřív dostatečně nevychválila Vás. Jste kocour jako stodola, ovšem s elegancí jaguára. 🙂 Prostě Pan Božský. 😉

 13. „Kalíšku, pusinko… tenké kňoukání… a vzezření černého pantera…“

  (rofl) (rofl) (rofl)

  Je krásnej. Takovému kocorouvi bych snad i vykala, pro jistotu.

 14. „Kalíškovu občasnou hrubost a neschopnost rozlišit boj a hru“ – tak toto pozoruji u Nyonky, vyrostla bez sourozenců a už nikdy se nenaučila hrát si s kočkami a zatahovat při hře drápky

  Kalíšek je nádherný Pan Kocour a straaaaaašně se mi líbí podoba jeho jména Kalíšek (h) (h) (h) (h) (h) (h)

 15. Kalíšek je pan kocour a moc dobře to ví.
  Je z rodu Hepinčina.

  Já myslím, že nezáleží na barvě a vzhledu kočičáků.
  Všichni přinášejí lásku a radost do srdcí jejich posluhovačů.

  Míša

 16. Kalíšek mi vzezřením připomíná Valinku, jen ten čumáček měla mnohem peršančtější. Srst si ale většinou nechala česat jen po malých bojích. Povahou mi zase připomíná Batmana, klidně mne kousne do nosu když se s ním mazlím tak jak on nechce a kdy nechce. No a objektem jeho vášně je jednoznačně Kačka, ale protože se vyskytuje jen jednou za 14 dní, má ty sexuální zážitky prakticky neustálé. V neděli večer po noci strávené se synovcem, neteří a rozvášněným Batmanem v jedné posteli byla její první věta: Uříznu mu je sama

 17. Kalíšek si rodinu upravil podle svého- i obdiv musí být ve správném pořadí 🙂 Maceška takové věci neřeší, hlavně že včas přistane do misky kapsička, do vedlejší granule, dveře se na požádání otevřou a lidi poskytnou dostatek drbání, když i o ně slečna mňoukne 🙂

 18. Černé kočky nosí štěstí (h) , o tom by mohl Melíšek taky mňouknout své.
  Kalíšku, jsi krásný, majestátní (cat) , moc se mi líbíš.

 19. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Téééda – to se tak hezky čte. Ať už je to bavlníkové či teriéří povídání, nebo slepičí vyprávěnka a nebo seznámení s prvním, druhým či třetím kočičím kámošem. Myslím, že se u Vás mají všichni zviřoni jak prasátka v žitě (rofl)

 20. (whew) to jsem ráda, že i někomu jinému jsou „dělána koťata“ , byť tady je to na místě, dělá je přece Kalíšek..mě je dělá Noriska (think)

  1. A u nás je to zase pro změnu Polča, která dělá štěňátka mým kožešinovým pantoflím!!!!

   1. Na to je docela jednoduché vysvětlení 😉 – zpocené nohy prý psům voní podobně jako hárající fenka. A v době hárání, v ty nej dny, se feny ve smečce snaží navzájem nakrývat. I podle toho vím, kdy máme jet za psem. Tedy žádná záhada, milý Watsone. 😛

    1. To plně chápu – zvláště ty potící se nohy (tmi) Ale proč to dělá naše Polča, která je už 8 let po kompletní hysterektomii kvůli zánětu dělohy ????

     1. Nos jí ale neuřízli ;). A dělala to i Aira, která měla půl roku a o hárání si mohla nechat zdát ještě další půlrok.

 21. Kalíšek je krásná a impozantní šelma a zcela určitě pan Kocour První – to si dovedu představit podle Mikeše. (nod)

  Milá Ivano (inlove) , moc ráda čtu Tvá láskyplná vyprávění a seznamuji s mainkami, které mě čím dál víc fascinují. Piš častěji, prosím. (nod)

  A všechno nejlepší k svátku. 🙂 (h) (f) (sun) (^)

  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Děkuju 🙂 Moc ráda budu psát častěji, ale nejdřív musím dopsat diplomku (whew) (a ta je mimochodem taky o zvířátkách – studuju prostorovou aktivitu křečka polního (chuckle) )…

   1. Prostorová aktivita křečka polního! Úžasný! Kolik toho takovej křeček pokreje, prosím? Opravdu mě to zajímá.

    1. Různí autoři uvádějí různé údaje, ale většinou se shodují na tom, že plocha, kterou křeček využívá, je zhruba 1 – 2 ha u samců a 0,4 ha u samic 😉 Moje naměřené hodnoty teprve musí spočítat počítačový program, který je ve škole a za kterým pojedu až příští týden (chuckle) . Každopádně platí, že samice moc daleko nechodí a samci mají ve svém teritoriu samic několik (wait) Konec přednášky.

   2. (rofl) a křečkovi je to šumák, ví svoje a o prostoru a svých aktivitách též, lidi se možná poučí když z toho bude diplomka, kterou bych si ráda přečetla, protože vím, že křeček má svůj vymakanej systém…. (clap)

   3. anotaci diplomové práce prosíme přeupravit do Rozhledníku na Zvířetník (wave) . Můžeme i nasimulovat cvičnou diskuzi k obhajobě práce (chuckle) … právě jsem jednu diplomku své studentce konzultovala…ale byla na daleko přízemnější téma.

    1. Kdyby se to vzalo doslova, takový křeček je hodně přízemní, dokonce až podzemní (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN