PŘÍRODA: Chlupatá mafie

Tak jo, omlouvám se. Sliboval jsem, že zase brzy napíšu, že vás seznámím se svými kamarády a tak dál… a trochu mi to ,,brzy“ nevyšlo. No ale měl jsem dobré důvody, vážně!

 

 

 

Tak zaprvé musím pracovat. Musím provádět lidi u nás v Teráriu, kontrolovat, jestli mají čisté uši, pomáhat svojí lidské kamarádce Lucce o všechny zvířecí kamarády pečovat… a navíc jsem se stal chůvou! No vážně, já, strašlivá šelma, pečuju o mimino a ne tak ledajaké!

To bylo tak: Našim lemurům Kata se narodil kluk. Dostal jméno Cipísek a notnou dávku smůly hned po narození – jeho maminka neměla mlíčko. Všichni jsme čekali, jestli se to náhodou neupraví, ale miminko rychle sláblo a mlíčko pořád nikde. Nakonec se lidi rozhodli prcka mámě odebrat a odchovat uměle. Tentokrát se jeho náhradní mámou stala malá Lucka zvaná Píďa. (Vlastně jsme tak trochu sourozenci, když je to dítě mojí skoromaminy, ne?)

Cipísek byl napřed strašně malinkej a nechtěli mi ho ani ukázat, natož půjčit na hraní. Všichni se nad ním rozplývali, jak je roztomilej, no ale mezi námi, byl tak trochu ošklivka. I moje Lucka o něm prohlásila, že vypadá trochu jako Glum z Pána prstenu! Dlouhé tenké ručičky a nožičky, holý nos a veliké uši.

 

 

No dobře, mangusta po narození taky není bůhvíco, ale to jsem neviděl, protože jsem začal koukat, až když jsem byl hezkej a chlupatej! Píďa se, tedy kvůli tomu Glumovi trochu vztekala, ale dorazil to ředitel smečky Miloš – když prťouse prvně viděl, pravil: ,,Milášku, pojď k páneškovi!“ čímž byl Glum definitivně potvrzen!

No a Cipísek alias Glum se měl báječně k světu. Každé dvě hodiny baštil z láhvičky Nutrilon pro nedonošená miminka a moc mu to svědčilo. Zato Píďa začala trochu blednout a kruhy pod očima měla jak panda. Ono to s takovým lemuřím miminem je skoro stejné, jako s lidským a chudák máma se moc nevyspí. To my mangusty…

 

Tikki, a kdo mě to tahal čtyřikrát za noc z postele a ve dvě ráno si chtěl hrát? Nebyly to náhodou mangusty?

-No jo, ale to byla ségra, já bych spal!

-No ty zrovna, tys mi dal zabrat nejvíc!

 

 

No tak radši změníme téma… Jak už jsem řekl, opičák rychle roste. A protože Píďa ještě občas navštěvuje instituci zvanou škola (tam to znám, jednou jsem tam byl s Péťou, když o mě měla referát, a jednou jsem tam s mojí Luckou dělal přednášku), staráme se o něj i my.

No a tady začíná moje práce. Glumík už mě skoro dorostl a Lucka rozhodla, že bych mu mohl dělat kamaráda. Napřed jsme si museli vyjasnit, že ten krásně proužkatej ocásek fakt není na tahání a že musím být opatrný. To jsem pochopil docela rychle a taky jsem pochopil, že se mám starat, aby měl prcek čisté uši a učesané chlupy a taky že ho musím hlídat, když spí.

(V praxi to probíhá tak, že zalezou oba do lemuří spací tašky, chvíli se oňufávají, pak to s Glumíkem práskne a spí a Tikki sice spí taky, ale pořád se budí a hlídkuje, co se děje kolem.) Výbornou kamarádku našel i v Buffince. Té chvíli trvalo, než si pod tím puntíkem mezi ušima ujasnila, co jsme to zase přitáhli domů, ale teď se o něj stará skoro jako já!

V práci máme svojí voliéru s pelíšky a hračkami, ale doma jsme tak trochu všude. Nevím proč, ale s naší zájmovou činností mají lidi trochu problém. Ze sušáku sundané prádlo a trochu vyhrabanou kytku Lucka dokonce komentovala prohlášením, že jsme chlupatá mafie! No ale já toho mrňouse přeci musím všechno naučit, ne? On je totiž ještě strašnej trumbera.

 

 

Tak třeba ho zajímají papoušci a pořád nechápe to jejich lítání a chce taky. Takže papoušek jde po opěradle sedačky, lemur za ním. Na konci papoušek roztáhne křídla a odletí, lemur roztáhne ručičky a rozbije si hubu o parkety, pročež se vřískáním dožaduje okamžité útěchy (po druhém pokusu jsem tam radši dala polštář). No a takových příhod má náš opičák docela hodně.

No a málem jsem zapomněl – budou z nás televizní hvězdy! To přijela taková bezva parta lidí se spoustou zajímavých zařízení – zkontroloval jsem osobně všechno, jestli to funguje. A s nimi takovej sympatickej pán – jmenuje se Vydra, to je něco jako mangusta, jenže se ráda koupe, ne?

No a ten pán si se mnou krásně hrál a povídal mi a drbal mě a přitom si povídal s Luckou a na to všechno koukal jinej člověk přes kameru a pak tam ještě byla paní a ta občas radila, co by ještě bylo třeba lidem říct. Jak si tak povídali, unavilo mě to, panu Vydrovi jsem se uložil v náručí a poprvé v životě jsem usnul u někoho jiného než u svých lidí. Až budeme v televizi, dám vědět, to prostě musíte vidět!

A ještě jsem zapomněl na jeden přírůstek u nás v práci – malé opičky Kosmani bělovousí mají taky mimčo! A opět to bylo trochu (hodně) dramatické. Opičí maminka už měla obrovské bříško, ale pořád nic. Až jednou ráno Lucka objevila, že táta opičák si nosí v srsti za krkem mládě. Ale jen jedno a mamině se bříško skoro nezměnilo.

Lidi ještě hodinku čekali, pak se radili a pak někam náš velikej šéf telefonoval, opičku odchytili a odvezli k panu doktorovi. V bříšku totiž měla ještě dvě miminka, ale to jedno se špatně otočilo a zablokovalo cestu ven. Malým už se pomoci nedalo, teď šlo hlavně o to zachránit mámu, abychom neměli dalšího sirotka! A operace se povedla, pan doktor má totiž kouzelné ruce.

 

 

Opičí mamina dokonce ani neztratila mlíčko a už druhý den malého mrňouska vzorně kojila. A ještě něco – taťka opičák se celou dobu, co byli bez mámy, o maličkého vzorně staral, choval ho v náručí, čistil a utěšoval. Troufám si říct, že ani lidský táta by to nezvládl lépe! Teď už má opička vyndané stehy a malý opičák je naprosto spokojený a zdravý.

Jak vidíte, jsem opravdu velice upracovaná mangusta, ale vlastně jsem rád. Takhle se totiž ani trošku nenudím a hlavně – nejsem ani trochu sám!

Váš Tikky

 

 

Aktualizováno: 2.4.2012 — 18:45

63 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Lucko V-to je úžasné,tvorečkovia sú úžasní a Ty si úžasná!!
  Dede,píšem to sem,kamoška nič vyhovujúce nezohnala,snáď to vyjde v tej Stupave./napadol ma hrozný čierny humor-no ale radšej som to vymazala-nie je to etické,

 2. Milá LuckoV,
  vy jste matky hrdinky (h) , po dvou hodinách Nutrilon … to dá zabrat, my jsme krmili po třech a chodila jsem jak oživlá mumie. Tomu říkám nádherná smečka, taky bych chtěla něco takového, ale mým favoritem je sympaťák Tikki. Glumíkovi nepovolujte, není nic horšího než je volná výchova 8) , mantinely potřebují dítka všech živočišných druhů. Na prostý lid muší bejt přísnost (rofl) . Opatrujte se nadále tak krásně vespolek a dejte vědět, až budete v té televízi.

  1. Tak musím říct, že lemuří krmení po dvou hodinách je úžasná pohoda, protože je jen jeden. S mangustama jsem si po týdnu připadala jak zombie, protože krmení zabralo třikrát tolik času. No a když jsem pak Tikkiho krmila dva dny po hodině, bála jsem se sednout za volant 😀 Ale vůbec toho nelituju, protože to je tak neskutečně báječnej tvoreček, až si někdy říkám, jestli neni vymyšlenej – neni, právě mi vnucuje nos do dlaně a chce očistit zoubky 🙂

   1. Znám to dobře, mí dva kluci potřebovali po návratu z porodnice nabrat, a protože se maminka jakožto dojnice neosvědčila, nastaly tanečky s BEBou. Jejich přibírání se po celodenním krmení dařilo, ale ze mě ubylo tak, že se všichni divili, co to mám za zázračnou dietu 😀 … houby diéta (rofl)
    Mangusťáčkovi posílám pusinku nebo co by ho tak potěšilo nejvíc … (h)

    1. Jak to tak čtu, nejvíc by ho potěšilo, kdyby sis umyla uši… nebo mu dovolila, aby Ti je umyl 😀

  2. JJ,NIKDO SI NEVŠIML TVÉ PROSBY O UPŘESNĚNÍ DUBENÍ,TAK ASPOŇ V BODECH:SOBOTA 21.4..LÁZNĚ BOHDANEČ,NA SÁDKÁCH. A PÍSNI SI mNĚ NA lenka53na centrumu českém O ADRESU BEDY, KTERÁ MÁ NYNÍ NA STAROST REGISTRACI NOVÝCH ZVÍŘETNÍKŮ.KDYBYS NUTNĚ POTŘEBOVALA, OZVISE, PŘIHLÁSÍM TĚ NEBO DÁM VĚDĚT SHARCE.

   1. Bohdaneč 🙁 … taková dálka … 🙂 tak z toho bohužel nebude nic 🙁 .

    Já se snad konečně rozkývu a vylezu zpoza buku aspoň virtuálně … díky za adresu, už píšu (e) (h) .

 3. Lucko, vaše mixovaná společnost je pro mne neuvěřitelná. Úžasné vyprávění, které mi připadá jako z jiného světa. Mám v domácnosti kočku, která není ochotná přijmout ani malé kotě. Sžívání je pro ni otázkou roků.
  A Tiki, určitě nám zase brzy napiš. Na tvoje vyprávění musím upozornit všechny kámoše (Sun)

 4. Lucko, koukam jak u vytrzeni. 🙂 A jsem dojmuta – Cipisek ma prekrasny oci. A ty prsticky…. a kdyz si je predstavim v malinovem kompotu (rofl) . Ty nejak na co ruce polozis, tomu se dari. (h)

   1. Slovutny chirurg mel ze mne radost. Obratle a štěpy se pry hoji velmi dobre, veskere hnusne neurologicke symptomy jsou pryc – cili skoda na nervech a míše zjevne neni permanentni. Ale fakt jsem byla podle doktora na pokraji dost velikeho prusvihu. Jo, ten krk a ramena boli, ale je to pry tim, ze ty dva velke nervy, co jdou od krcnich obratlu do ramen, byly takovy zmateny a potlaceny, ale jak se probouzeji k zivotu, tak to clovek citi. A (music) (dance) prohlasili mne za schopnou ridit auto na kratsi (dance) vzdalenosti. To nejak rozhodilo prednostu, ktery je nejspokojenejsi, kdyz mne ma doma a pod kontrolou. (inlove)

     1. Pripojujem s k tomu Hurá pre HankuW a pýtam sa, aká nalepená hlava,čo mi to zase ušlo?

      1. Verenko, HankaW Ti to určitě popíše trochu přesněji, ale při jejím vyprávění se mi vždycky vybavil obraz růže, která ve váze začne klonit hlavičku. Naštěstí pro HankuW se našel hodný pan Frankenstein, který jí tu hlavu pořádně přišrouboval a přišil, takže HanceW hlavička neupadne a bude s ní moci dokonce i kroutit. HankoW, odpusť mi tuhle licenci, ale mám velikou radost!

 5. Lidičkové, díky za chválu, ale tu si především zaslouží Píďa. Ta si s Cipískem ze zčátku fakt docela užila a stálo jí to hodně nervů.
  No a Tikki je úžasnej. Ze začátku jsem se bála, jestli není pitomost ty dva k sobě pustit. Mngusta je šelma a umí být oprvdu hodně razantní. Ovšem mangusťák byl od začátku úplně vzornej, pochopil, že se má starat o miminko a dal se do toho důkladně. Tím pádem Cipís není odkázán jen na lidi, co mu ve všem vyhoví, ale má kámoše, který mu umí dát najevo, kdy je toho vážně dost. Je to zajímavé srovnání – absolutně empatická a na všechny opatrná mangusta a opičí tornádo, přesvědčené že všichni jsou na světě jen kvůli němu. To srovnání s malým dítětem vážně sedí – jednu chvíli sladké něžné děťátko, co vás pusinkuje se v minutě změní ve vzteklého zmetka, který najust bude dělt to, co dobře ví, že nesmí. No, mají k nám ty opičky tak blízko, až z toho někdy mrazí. Asi bude hodně záležet na Cipískově výchově, protože ty hranice se mu musí tvrdě určovat už odteď, nebo to s ním vůbec nebude jednoduché 😛

  1. Stejne je uzasne koho vseho jsou ti chlupatci ochotni pribrat do smecky kdyz si panicek/panicka usmysli 🙂

  2. Milá Lucko (inlove) , četla jsem už ráno, ale nějak jsem se nedostala ke komentáři, nebo mi nešel poslat.
   Tvá smečka je neuvěřitelná. A vždycky, když si myslím, že větší kouzlo se Ti už povést nemůže, přesvědčíš mě, že ano. 🙂
   Živě vidím mangusťáčka, jak o lemuře pečeuje, papouši to komentují a Buffinka na to všechno moudře kouká. 🙂 (h)
   A musím se usmívat a usmívat, celej den, celou hubou. 🙂 (h) 🙂

 6. Úžasné povídání – mám pusu od ucha k uchu. A navíc lemurky já můžu moc, moc – v Lešné mám vždycky chuť si mezi ně sednout na zem a nechat je, ať po mně šplhají jako po stromku (fubar) No a vaše úžasná rodina musí být fakt asi potomstvem z archy Noemovy,jak se vám ta zvířena rychle a dobře sžívá – určitě si berou příklad ze svých dvounožců 😀 P.s. Jednou jsme byli v chovné stanici karelských medvědích psů, kde měla speciální bydlík i skupinka blíže neidentifikovatelných čičin (údajně kotěcích nalezenců z různých míst). A majitelé nám svorně tvrdili, že jediné, co se tyhle čičiny od psů ještě nenaučily, je štěkání. Ale že drobné divoké šelmičky z okolních lesů, a dokonce i medvědy zahánějí stejně udatně jako ostatní členové karelské psí smečky. Měli to natočeno i na videu, kde mj. psi kareláci uháněli za medvědem a jim v patách čtyři čičiny s vysoko zdviženými chlupatými ocásky (chuckle) P.p.s. Jinak tohle plemeno mají v USA registrováno skutečně hlavně pro odhánění medvědů od lidských obydlí, vesnic a měst (některé chovné stanice tuto službu poskytují jako placený servis) – medvěd se na to místo znovu už nevrací (hug)

  1. S dovolením se připojím. Tys to Laďko řekla krásně.
   Je to archa Noemova, takže konec světa už byl a Lucčin útulek je výsledkem. Už bude jen dobře, milá zvířátka. (h) 🙂

 7. A heč, Myšátka dostala od Lucky skoro hodinové DVD s Cipískem a Tikkim. Je to nádhera a užili jsme si ho a o naší návštěvě ZOO je naprosto jednoznačně rozhodnuto. Brněnští prosím prominou, ale Cipísek je naprosto jasné lákadlo, jen mám strach, aby ho neumazlili do bezvědomí. Dneska jsem jim přečetla i povídání a už by byl Cipísek nejraději adoptován do naší třídy :o).

  1. Myško (inlove) , okoukla jsem to v sobotu, kousek od Lucčina terária je dětské hřiště, tam se mohou děti proběhnout i nasvačit. Ono je ještě jedno u tvrze, ale to je pro Myšátka dost daleko.

 8. Starostlivej mangusťák a lítající lemur Glum jsou naprosto skvělý (clap) . Lucko, díky za báječnej článek, ať se vám daří (y) (inlove) !

 9. Lucko, krásné povídání a Cipísek je nádherná ušatá opička (h) (h) (h) (h)

  díky (clap)

 10. malé OT: Blíží se II. Dubení….kdo ještě nejste přihlášen, učiňte tak na Hadech, ve Srazech…Dubení je 21.4. podrobnosti se dočtete tamtéž. (clap)

  1. ano, HLASTE SE!!!! … ještě je čas a přece si to nenecháte ujít, vloni to bylo moc fajn, i s historickou kostýmovou vložkou – informované zdroje uvádějí, že bude i letos (y)

   a potom – no přece byste nenechali ujít setkání se mnou, žeee (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

   1. To musí být nádhera, ale pro ty, co se jako já na Hady nedostanou … kde?
    (aspoň město prosím (rofl) )

 11. Nadchla mě instalace polštářku 🙂 Mrňata mají štěstí, že dostala tak dobrou náhradní mámu, která jim poskytne dostatek společenského mezidruhového vyžití u psů, papoušků a jiných… Koukám, Lucko, že co pracuješ v teráriu, už si nenosíš zvířata z lesa 😛

  1. ………Koukám, Lucko, že co pracuješ v teráriu, už si nenosíš zvířata z lesa………

   😀 😀 😀 (rofl)

   jen nech bejt, ešče nevíš, s čím se vytasí příště (rofl)

  2. Hlavně to nezakřikni, jo? 😛
   No a polštářek… Je to jak s dvouletým dítětem – pokud se člověk nechce pořád stresovat, co si ta příšerka zase udělá, je nutno přijmout některá bezpečnostní opatření 😀 No a někdy naopak člověk musí prťouse nechat, ať pochopí… třeba že ten papoušek ho fakt kousne pokaždý, když na něj tou nenechvou pazourou hrábne. No a jsou věci nepředvídtelné, třeba rozdováděnej lemur, co ti náhle přistane v misce malinového kompotu,kteý se následně rozprostře po značně velké ploše… světlé sedačky (devil)
   K Cipísovi mám ten správnej babičkovskej vztah – miluju ho a udělám pro něj cokoli, ale když si ho odváží jeho ,,právoplatná matka“ Píďa, docela ocením ten pocit, že ten malej zmetek chvíli bude deptat nervovou soustavu někomu jinému 😛

   1. Lemur v misce malinového kompotu!!! (rofl) (rofl)
    Lucko, chápu, že byl na přetržení, ale rozjasňuješ mi den (inlove)

    1. No ale pro Píďu jsou takové příhody vynikající přípravou na mateřství- to ji pak už vykolejí máloco 🙂 A Lucka už je pravděpodobně otrlá, jen jí to lemurek neustále lehce připomíná 🙂

   2. …….miluju ho a udělám pro něj cokoli, ale když si ho odváží jeho ,,právoplatná matka“ Píďa, docela ocením ten pocit, že ten malej zmetek chvíli bude deptat nervovou soustavu někomu jinému…………

    (rofl) (rofl) (rofl)

    1. Chichichi „Mou radost z jejich príchodu predcí pouze radost z jejich odchodu“ – asi tak nejak, vid (chuckle)

 12. Oooooooooovšem to je skvělá dvojka, hm, co dvojka skvělá celá parta to je (y). A nikdo se rozhodně nenudí. Díky Lucko za možnost nahlédnout, stojí to za to. 🙂

 13. Ahoj, Tikky, to je prima, že máš kámoše Gluma-Cipíska. Ten je fakt tak ošklivej, až je krásnej. A až budete v té televizi, dej vědět, určitě se budu koukat.

 14. Lucko, ta vaše smečka je tak neuvěřitelná, až se vůbec ničemu nedivím (inlove) Tikky se ukázal být skvělým vypravěčem a přemýšlím o tom, s jakým světonázorem asi vyrůstá lemurek, vychovávaný lidmi, mangustou a psem 😛
  Tak ať vám všechna zvířata prospívají a miminka zdárně rostou (sun) (f)

  1. …..s jakým světonázorem asi vyrůstá lemurek, vychovávaný lidmi, mangustou a psem…..
   🙂 viď? No, a to jsi ještě zapomněla na ty papoušky, od kterých se chce Glumík naučit létat. Myslím, že to bude první Ikarus v opičí říši 🙂

 15. OT – Vaví web má nový jarní kabátek (a no jo, dyť já vím že se zpožděním (blush) )

  a stále vycházejí další 105-ky (čtěte i další rubriky) – nové vidíte vpravo pod záložkou Poslední články

  http://www.vave.biz/

  (hm, první dnešní příspěvek posílám moc rychle po sobě, achjo)

  1. Bedulko, koukala jsem tam a stránky jsou moc krásné! Nejen obsahem, ale i grafikou, barvami… uctivá poklona tvůrkyním (inlove)

  2. To je něco, co mě drží dál od stavby vlastních stránek. Neumím to a budu to mít hnusný. A proč bych se teda vůbec snažila, když je Vave má tak hezký?

  3. Bedulka (inlove) je moc šikovná, bez ní bych žádné stránky nikdy neměla, natož tak krásné.

 16. Mně se moc líbí, že lemurovi nevysvětlujete, že lemuři nelítají, ale podložíte mu polštářek – co když přece…? 🙂

  Připadáte mi jako archa Noemova nebo Ráj nebo nějaké podobné zařízení. O množství práce (zřejmě i papírování) si však nedělám iluze. Smekám!

  1. Mně se to taky moc líbí. Zatím má v té psomangustopapouší průpravě trochu bramboračku, ale kdo ví? To bude překvapení, až lemurek-katynek zakrouží místností. 😉
   A LuckaNoeV vstoupí do dějin jako vynálezce inovátor.

 17. Se přiznám, že pro lemury mám slabost, takže se tu culím a ňuňám a jihnu blahem. Tak ať vám ta celá demoliční četa prospívá! (sun)

 18. Jéje – krásné povídání, ten Tikky má opravdu talent (clap) . Takze Glumík je kata – já si to teda myslela, ale jistá jsem si nebyla. A moc mne zajímá, kdyby náhodou to s kosmaní maminkou nedopadlo, jestli by miminko zase skoncilo u Lucku (wasntme) ?! Vzdyt by si mohly dát na vrata cedulku „Kojenecký ústav pro vsechny“ (chuckle) – já myslím, ze by holky zvládly i mamutátko vypiplat do skvelé formy.

  Tak at se vám vsem darí a jste zrávi a at se vám Rodina (jako mafie) rozrustá.

  P.s. – fotka s Buffinkou je super. Chtelo by to víc fotit (nod) – vyrid to doma.

 19. To je krása (povídání, fotky, zvířata…vše) A spousta práce, ale nádherné.
  Ať se všem miminům i velkým daří. Jste fakt kouzelníci

 20. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krása – lemuřáky kaťáky mám moc ráda. Byli to dlouhá léta jediní lemuři v ZOO Liberec. Byla tam velká skupina, mívali mláďata. Už tady nejsou – ZOO se soustřeďuje na jiná zvířata a lemuři se odstěhovali jinam. Škoda, ty jejich pruhované signální ocasy jsou úžasné.

  Tikky – kronikář jsi skvělý (nod)

 21. Nic než velikánský úsměv mě teď nenapadá. Je to krásné povídání o krásných zvířatech a lidech (h) . Ať se i nadále daří všem mimminkům i chůvičkám! A zae napiš, Tikki, jde ti to krásně….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN