PSI A KOČKY: Můj malý broučku, jdi klidně spát

Můj malý broučku, jdi klidně spát, o svojí mámě nechej si zdát… kdo by tuhle písničku neznal. Nedávno mě napadlo při pozorování našich zvířecích společníků, o čem se asi zdá jim?

 

 

 

Borůvka spává jako jezevec. Chrupe, sotva si opře hlavu o okraj pelechu, a i ve spánku si občas bolně povzdechne, jako když jí venku na poli zakazuji honit zajíce. Cuká packami a běží zřejmě za těmi, které se jí povedlo aspoň trošku prohnat. Občas by mě zajímalo, co se zdá zajícům.

Borůvka se vrací zpět na moje hulákání, sotva jí dojde, proč řvu, a zajíc obvykle nasadí zklamaný výraz, že honička dál nepokračuje (i jemu musí být jasné, kdo má rychlejší nohy). Může mít zajíc noční můry o tom, že ho ten malý strakatý pes dohonil?

Světluška spává jako princezna, obvykle nechrápe a vypadá jako plyšová hračka. Uléhá na pohovce na polštářek vedle porcelánové panenky, a pokud jí Maceška zalehne pelech, klidně si vleze vedle ní. Kočka námitky nemá.

 

 

Maceščina důvěra v okolí je pro mě překvapivá. Řekla bych, že zažila kde co, ale u nás doma spává většinou na pohovce v poloze chcíplé kočky – na boku s vytrčenýma nohama – nebo na zádech s vyvaleným bříškem. Myslela jsem si, že bude ve spánku ostražitá, ale ve skutečnosti jí je okolí úplně fuk. Nanejvýš pootevře jedno oko a překulí se na druhý bok.

Lidi to mají složitější. Večer se mi do postele drápe Světluška, která tam bůhví proč neumí vyskočit (věčně je jak pérák, opravdu to nechápu). Než bych do sebe nechala šťouchat tlapkou (převzala od kočky, do všeho mydlí tlapkou), radši jí trošku pomůžu. Až na občasně mlaskání ze sna spí naprosto tiše.

Borůvka trvá na tom, že bude spát se mnou pod peřinou a až na občasné zchlazení na podlaze tam i spí. Ovšem když tam chce zalézt, potřebuje nadzvednout cíp deky. Proto mě občas v noci probudí upřený pohled psích očí zírajících na mě ze vzdálenosti 15 cm, abych ji pustila pod peřinu.

 

 

Maceška obvykle spí v obýváku a někdy dojde v noci do ložnice. Nevleze si hned do svého košíku, ale snaží se provádět inspekci omylem pootevřených skříní. A že na některých kusech oblečení ty chlupy drží zatraceně dobře!

Občas tam něčím zarachotí, ale nakonec většinou skončí na psím pelechu, odkud se až nad ránem přesune Kájovi k hlavě, kde předvádí motorovou kočku. Sotva proloupne oko Světluška, Maceška radši vyklízí pole – psice je schopna si ji přidržet tlapkou a pečlivě jí umývat uši.

Podle obecných pověr by psy mělo vzbudit cokoli. Onehdy u nás ve dvě v noci něco spadlo. Vzbudilo to jen mě a Kubu, protože oba po změně času hůř spíme. Psice nehnuly ani uchem. Propátrali jsme dům, Kuba vyzbrojený smetákem dokonce srdnatě vlezl do garáže a sklepa, ale příčinou byla zřejmě hromada bedýnek a batohů, která se zřítila ve skladišti zvaném žabárna.

 

 

(Měsíc po přestěhování tam Kája třikrát za večer potkal žábu, i když ji pokaždé vyhodil na dvůr. Nevíme, jestli to byla stejná nebo tři různé, pro další střetnutí jsem navrhovala dělat žábě na záda značku fixkou).

Jelikož to pán domu odmítl jít zkontrolovat, celou noc mě pronásledovaly noční můry drsnějšího kalibru. Vzbudilo to jen psice, které se ke mně starostlivě přitiskly a hřály mě, abych se už nebála, prvotní rána jim nepřipadala hodná pozornosti. No uznejte, že za takových okolností by pak klidně spal i ten brouček 🙂

 

 

 

Aktualizováno: 1.4.2012 — 14:54

152 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo, téma spaní v posteli se u nás teď vyskytovalo skoro 2 měsíce, společně s návštěvou naháče Natana, který je na to doma u tety zvyklý:-) Rodiče jsou ale striktně proti, takže mu bylo dopřáno jem pár výjimečných chvil blaženosti u mně, než nás oba mamka načapala a nekompromisně ho odnesla do košíčku. Je to jinak chlapec šikovná, do postele si skočí sám a i pod peřinu se vloudí bez pomoci:-)

 2. OT: Dede, kromě toho hotelu „W“ mi byl teď právě doporučen penzion Galloper v Devínské Nové Vsi, kde mají dokonce ranč s koňmi a měli by akceptovat psy na ubytování. Webovky: http://www.galloper.sk Tel.: +421 2 6446 1998

  1. Děkuju, koukla jsem na oba odkazy, ale než jsem přijela z Hradce, tak se našla paní ze Stupavského penzionu a odpověděla na mail – prý byli v zahraničí, tak se neozývala. Není to sice hezčí, ale je to levnější a se psy nemají problém. (angel)
   Teď už jen přemýšlím, jak propašovat Berušku do konferenční místnosti (blush)

   1. … hmm, pod kabátem to půjde těžko (rofl) … co jí opatřit visačku účastníka konference? (h)

    1. Hm, když to tak beru, tak ona JE účastník konference! Tedy aspoň praktických seminářů 😀
     Ale bojím se, že to budu zrovna policajtům blbě vysvětlovat… oni mají úplně jiné pojetí chování ke služebním psům, než jak žijeme my s Berrýškou (chuckle)

    2. Konference o maintrailingu je přece pro AKTIVNÍ ÚČASTNÍKY, což (dog) splňuje, ba přímo toho oddře nejméně půlku, tak by neměl být problém mu tu visačku obstarat … nepochybuji, že ve výzvě obstojíš (wave)

     Jednou jsem viděla psa sedět na biologické přednášce. Byl to malamut a vzorný. Napřed seděl a poslouchal, pak zalehl, hlavu položil na tlapy a začal diskutovat s přednášejícím. Panička zavelela „Kušuj!“ a přednášející poslušně zmlkl (rofl) …

       1. Náhodou – Atík měl kouperný lístek, celou dobu seděl/ležel na sedačce a koukal. O psech ten film teda nebyl vůbec, ale stejně se mu líbil. I když – naštěstí, kdyby musel být svědkem kanibalismu, asi by to na něm zanechalo stopy, ony ty šeltie jsou delikátní stvoření 😀

     1. AAAAA (rofl) se picnuuuuu Panečku, hned se pozná dobrá výchova 😉 Dede, to si jako máš přivézt kotec? Nene, uvidíš, že uspěješ. (y) Jen si nezapomeň vzít Berrýšky rodný list, aby bylo jasné, s kým budou mít tu čest 😀

 3. Ještě ke spaní:
  Kocour zalejzá pod natahovací přehoz a vytváří tedy na sedačce podezřelou bouli, o níž není zřejmé, jak tam vznikla. To čubiznu, českou strakatou slečnu Bony, doslova IRITUJE (málokdy je tohle slovo výstižné situaci, ale tady sedí).
  Čubizna do boule strká nosem a pak mlátí packou, to kocoura otráví a NĚKUDY – čuba neví, kudy – vyleze na podlahu. Kouká nepřátelsky a jde se schovat jinak. Naše čubizna, chudinka hloupoučká, stojí na tom gauči, šťouchá nosem do přehozu, škrabe packami – a nic. Nikde díra, Kudy ten kocour vylezl? Kam zmizel?
  Ach jo. 😛
  To jí vydrží půl hodiny a druhý den znovu…

 4. Chápu, že kdo má smečku psů, tak s ní nemusí trávit celý den. Mají psí kámoše – a pes je pro psa vždy lepší parťák, než člověk. Ale kdo má psa jednoho, musí mu smečku nahradit. A tudíž ho v té smečce musí mít. To neznamená, že musí spát v posteli… ale musí s lidma trávit co nejvíc času a neměla by mu smečka zavírat dveře…
  Ano Beta, (a před ní Xerxes a Arona) jsou plnohodnotnými členy rodiny. Neodkládají se ani při dovolené, ani při běžném chodu domácnosti, ani nemají zavřenou ložnici. Netvrdím, že pes doma nenasviní… ano, bahno, drny, tráva, chlupy, flusy… se najdou. Ale vůbec nemám pocit, že bychom žili v chlívku či kotci (chuckle), při možnosti nežehlivých prostěradel a povlečení nemám potíž udržet ložnici čistou.
  O dovolených vozím svá prostěradla a povlečení (a velkou povlečenou deku navíc), a nikdy se nám nestalo, že by po nás zbyl jakýkoli psí nepořádek.
  Takže ani mamut v bytě nemusí být problém. Jo a doga v posteli je poměrně skladné zvíře. Fakt (rofl) .
  A ještě jeden můj osobní problém s kotci – TORZE !! – strašák všech dogařů. Často přichází v noci. Komu spí pes v ložnici, tak si všimne a má šanci psa zachránit, kdo má psa v kotci, šanci nemá…

  1. Co se týče čistoty prostředí, sdíleného se zvířetem, je to jen a jen na chovateli. Někdo nemá doma ani plyšmyš a vstoupit lze jen na vlastní nebezpečí, někdo má doma 16 koček (Věruško, mávám (h) ) a vejdete dovnitř a máte pocit, že jste ve voňavé drogerii. Nemám ráda úsudky typu: fuj, kocour-kočka v bytě, to je smrad a špína. Proč? Smrdím snad já? Nikdo si nestěžuje. Tak proč by měl smrdět můj kocour, potažmo byt, který s ním sdílím? Ano, máme lehce zachlupíno. A trochu víc prachu. Ale to se dá taky odstranit. Na chlupy je dneska tolik účinné techniky, že s tím vůbec nemusí být problém. Kolikrát k nám někdo vejde a jen zírá, že mu jdou vstříc tři kocourkové. Udivení – „vždyť to tu vůbec není cítit“ komentuji s lehkým úsměvem – není, protože proč by taky mělo, že? Halt častěji peru povlečení a pelíšky, starám se pečlivě o záchůdky a o to, aby nezbývaly zbytky v miskách a mně tedy kočky voní, voní mi jako mininko, které jsem nikdy neměla.

   1. PŘE-NĚ! (f)
    Mluvíš mi z duše. I já jsem se párkrát setkala se slovy „Vy už nemáte toho kocoura? Nic tu necítím!“
    Proč by měl kocour SMRDĚT?! Copak jsme čuňata, abychom mu nevymývali bedýnky?
    Zachlupíno, to prosím, to máme. Jenže při denní péči o podlahu se to uklidí (JÁ uklidím) a koberce máme v míře minimální.
    No ano, dveře od balkónu bývají občas voslintaný, jak naši blbísci čučí ven.No a co.
    Buď mám zvířata, nebo mám naklizíno. My máme zvířata. A rádi.

  2. Souhlasím s Tebou, že pes i psi jsou členy rodiny. U nás koliáci mohou všude ale do ty postele je nedostanu, tak si k nim lehneme na jejich vatové deky a mazlíme a mazlíme… a když je to přestane bavit tak odkráčejí. Pelechy jim převlíkám častěji než nám 😀 protože my si nenanosíme písek na tlapkách do pelechu. Na těch našich pesanech je chlupů a i když je otíráme a omýváme tlapy a podvozek tak něco nanosí. A Don už má málo zubů tak nadělá pěkný svinčík okolo misky, no tak se to uklidí. Máme je stejně rádi, jsou to naše zlatíčka (dog) (dog)

   1. U nás je to teď s gerontíky taky tak – už nechtějí moc do postele – hůř se to skáče, takže naše povlečení peru nejpozději za 10 dnů (Polča naše postele stále miluje), ale jejich polštářové pelíšky pereme min. jednou týdně. A když je venku bláto, tak i přes sprchování podvozků, někdy převlékáme i každý druhý den, abychom se s nimi na těch jejich polštářových peleších (původně našich klasických spacích polštářích) mohli taky v pohodě povalovat (chuckle)

  3. Naprostý souhlas – ono je to spíše o tom dát si tu práci a nikoho dalšího s tím třeba na cestách neobtěžovat – my jezdíme pravidelně mj. ke svatům do Bojníc, kteří si psa doma nedovedli donedávna ani představit – vozím si s sebou jak povlečení, tak psí pelech i nádobí – a víte, že už uvažují, že si vezmou domů kočičku, protože krmí na zahradě za městem, kde mají chatku, hordu koček a jedna je chudák taková uzurpovaná od ostatních (h) A víc než souhlas s tím, že pes je zvíře smečkové, a tudíž pokud je pes sám, tak si lidskou pozornost během dne víc než zaslouží a fakt ji nutně potřebuje!!!! A tak mávám za celou naši smečku všem, co svým čtvernožcům věnují dostatek pozornosti každý den, ať už doma nebo venku, ale hlavně a prostě se svými čtyřnohými přáteli naplno žijí (inlove) (inlove) (inlove)

   1. To je jak balzám na mou duši,miluji pejsky i kočičky a mám dva spáče ve své posteli (h) ,domeček máme čistý a vonavý.

  4. Skladné zvíře, jo? Doga, jo?
   NEVĚŘÍM:
   Náš stařičký kocour, má už sotva dvě kila, se dokáže tak rozvalit v posteli, že není kam dát nohy. (devil) A přestožen přes den má ty dvě kila, na noc tu váhu zdesetinásobí!

   Naše strakatá česká čubizna má kil dvacet a dřív spávala skromňoučce skrčená k rohu postele.

   Hádej kdo dnes spí skromňoučce skrčený v rohu postele?! (envy)

   A pak se tím ústrkem v noci vzbudím, NATÁHNU SE, NADECHNU SE a srazím ty chlupatce na zem nebo k páníčkovi a udělám si pohodlí. No a oni se otřepou a nalezou zpátky a je to. Anebo uraženě odkráčí pryč a já mám postel sama pro sebe, což taky není špatný!!

 5. tak konečně jsem tady…
  za prvé – podotknu důležitou (a ne vždy známou věc) Pes běhající a štěkající a funící ze spaní se nemá budit. Pes má dva typy spánku – většinou je to ten lehký – spí tak, aby všechno slyšel, aby byl ve střehu, proto je tak dobrý hlídač… že se tak doma nejeví a nehlídá je věc jiná. Druhý typ spánku – u psů poměrně vzácný (s ohledem na celkově prolenošenou dobu) je ten tvrdý (často běhají, ňafou) a je pro jejich organismus nesmírně důležitý. Nebudit (shake)

  1. Tos mi měla napsat předloni, než jsem se pokoušela uklidnit právě z útulku dovezenou Beckynku, která ze spaní kňučela, vyla a běžela nejmíň maratón…. jen jednou jsem to zkusila a ona právě spící na gaučí, vyskočila a padala přes opěradlo takovým fofrem, že jsem ji zachytila až skoro na zemi – a ten šok v jejích očích – už bych to nikdy neudělala, ale mně jí bylo hrozně líto, jak si ty stresy těžce ve spaní odžívala, prostě jsem trubka (fubar)

 6. Matyldo, to se ti zase povedlo pěkné čtení….

  I u nás to bylo podobně jako u Zdeny. Dnes spává čuba v posteli a že je na 160 cm široké posteli pětatřicetikilová čuba znát je jasné. Jenže ona je tam ráda a já ji mám aspoň pod dohledem. Jako většina mazlíčků chvíli leží v posteli, pak si sleze a popojde na gauč nebo na křeslo. I pelíšky vystřídá.
  Ono je to silně individuální, každý pes ja na něco jiného a psa společníka nemůžu nechat venku v kotci, protože by byl nešťastný. Já mám psa společníka a tedy je se mnou. I v noci. A když ho mám doma, musí být čistý.

  Taky by mne zajímalo, co se čubě zdá, protože zhusta ze spaní běhá, vrčí, poštěkává… A jindy mlaská. Asi by to byl zajímavý filmeček.

  1. Hm, když jsme u té čistoty… Martin včera nechal Berry, aby si vycházku úžasně užila a výsledek? Dlouhé spodničkové chlupy byly nejen plné bahna, ale také větviček, především ostružiní. Umýt ji a vymotat větvičky byla šílená práce a ani tak to není ideální, protože slečinka ječela, jak když ji na nože bere a vůbec nespolupracovala.
   Co myslíte, pomohlo by ji podvozek umýt šamponem a potom aplikovat lidský kondicionér? (whew) Že třeba by šlo ony zapletené zbytky přírodnin líp vymotat? Nemám zkušenosti, obvykle psy meju šamponem jednou do roka (v létě) a kondicionér jsem na ně nikdy nezkusila. (blush) Jenže Berry je čuně a navíc nesnáší česání. (tmi)

   1. Já mám kondicionér i na psy- s norkovým olejem 🙂 Ale nasucho se mi ty svinčíky vymotávají líp. Prořezávač nemáš? A pokud jde o vyčesávání- mno, prstama se to vymotává líp, kudlačky třeba opatrně roztrhám a vymotám. Hřeben beru už jen na úplné zbytečky.

    1. Ona bude Berrýška trochu jako amer. kokříci – já jsem po celodenní vycházce a následné sprše třeba tři hodiny vyčesávala a vybírala jako Popelka našim kokřánům klacíky, větvičky z šípků a jehličnanů (to snad dodnes považuju za nejšílenější na vymotání z dlouhé hedvábné srsti), kudlibabky, suchou trávu a v létě pak svízel přítulu (headbang) No a když jsem měla špatnou náladu, tak to řešily prořezávací nůžky – ono to u mladších psů stejně velice rychle zaroste (dance) Ale zpětně musím říci, že to byla fajn doba, protože synek byl školou povinný a aby mi ukrátil čas při tom pročesávání, tak mi čítával Prattcheta nebo jinou humornou fantasy a MLP nám přitom občas drnkával na gitáru…. moc často se mi po tom zasteskne dnes, kdy MLP tráví večery pracovně u PC a doma máme už jen krátkosrsté gerontíky 🙁

     1. Říkáš Laďko, že budu vzpomínat? Asi jo 🙂 Na sucho jsem vymotala, co šlo, ale všechno nešlo, protože žijeme na jílu a kdo ví, co udělá uschlý jíl s dlouhejma chlupama (ahoj Ivo! 🙂 ), tak ví, že nejdřív je třeba odstranit zatvrdlou krustu a pak teprve ostatní. A ta na sucho nejde. Prořezávací hrabky mám a nenapadly mě. Tak to zkusím 🙂

      1. Můj sen by byl žít na křídě, špinavý pes by byl bílý. Bílá bělejší, pejsek čistější… Víš, co je úplně nejlepší? Když je všude takové to řídké bahýnko, které stříká okolo, při zavazování bot ti pes nahodí brýle a vzápětí sebou při nejbližší otočce sekne tak, že má obalený nejen podvozek ale i celý bok, bláto z něj odkapává a v trysku do tebe narve, takže pokud to ustojíš, tak máš mokré jen kalhoty, pokud ne, tak vypadáš skoro stejně jak ten pes. Jen ta elegance pohybu chybí 😉

   2. Berýška bude mít chlupy asi jako naši koliáci, ti se taky špatně zbavují větviček. Co můžou, tak si vyberou sami a ostaní vybíráme rukama a zbytek hřebenem a kartáčem. Ale vždycky za sucha. Luxík to taky dílo – ten se staršně nerad češe, chytá hřeben a utíká, někdy i se hřebenem v hubě. To pak máme strach a ani ho nehoníme protože hřeben položí jakmile zjistí, že není žádná zábava. Nejhorší bylo, když si Don nahrabal do bílé hřívy /límce/ žlutý písek, to jsme opravdu nemohli vyčesat ani vymýt. To jsme dostávali snad 2 měsíce. Ony kolie mají tu srst hodně nepromokavou a vypláchnout to nešlo a nešlo. Luxík byl zase napudrovaný nějakým dětským zásypem když jsme si ho přivezli ,, prý aby líp vypadal“ kdyby ho byla raději paní chovatelka učesala… To byla taky lahůdka, museli jsme koupat čtyřměsíční štěně i když se to nemá. Užili jsme si s tou srstí všelijaké práce ale nic jiného než kolii bych nechtěla.

    1. Pchááá – devcata, vy nevíte, co je to vymotávat vlky lopuchu z vousu knírace! Knírací srst je na toto snad nejhorsí – i obycejný list z dubu je problém. Jojo – a Toya je navíc strasná citlivka – ta kvicí, aniz bych jí do fousu sáhla. Je fakt, ze poslední dobou pricházejí ke slovu velice casto nuzky (doufám, ze to necte Pitrýsek (chuckle) )

     1. Tak to naše oblíbené rostlinstvo jsou úlomky šípkových větviček na pudlím podvozku 🙂
      Naštěstí šampon na pudlíka je tak kvalitní, že rozpouští i bodláky a svízelové kuličky. jen ty větvičky …
      Špinavý pudlík neplstnatí. Nakondicionerovaný ano. Myslím, že tohle je fakt divné 🙂

      1. Taková ostružinová větev v koliím kožichu, to je taky radost,. My jsme se vždycky smáli Donovi, to byl odjakživa estét, on vybíral smrkové větvičky z kožichu a dával je systematicky na hromádku, teď co nemá žuby tak by to nešlo. On už taky nikam moc neleze a když tak ho nenecháme zamotat, ony by ty jeho nožičky brlavý chroštím neprolezly. Mám prý zpomalit- naposledy jsem psala asi před 3 hodinami ! 😉

 7. Certíku, jdeme spinkat? (.)
  … (cca 10 sec.)
  Kňouk, kde jsi, já už mám pelíšek uťapkaný. A drbat za ouškama, hned! 😀

 8. Matyldo, tvoji plyšáci jsou náramní. A vyprávění o nich miluju (sun) U nás se obsazení postele čas od času mění. Ještě v prosinci spala Mína vedle mého polštáře na svém prostěradle (ručník) a ani chloupek jí nepřečníval. Před časem se přestěhovala na deku ke kotníkům. Mouryn nezaváhal a po několaka dnech, ve kterých se ujišťoval, že Nr.1 se nevrátí, okupoval kočičí prostěradlo sám. 😉

 9. Móóc hezké povídání – u nás máme za ta léta velmi podobné zkušenosti – jen v době, kdy jsme měli amer. kokříky a chalupa se teprve upravovala a všichni jsme svorně spávali v jedné místnosti, si jednou ráno synátor povzdechnul, že nebýt toho sněhu venku, tak bivakoval před domem, protože spát, když v místnosti „řežou pilou“ dva dospěláci a dva psi, by dokázala jen týden stará mrtvola (chuckle)

  1. V naší domácnosti je nejmenší nejútlejší a nejdrobnější (cat) Melíšek. A kdo nejvíc chrápe?????? Někdy jak starej chlap – až píská!

   1. Z naší současné tříhlavé psí smečky chrápe taky nejvíc Becky o váze 6 kg, no a nevím, jestli mám nebo nemám bonznout, že jsme se s přednostou svého času vzájemně natáčeli na mobily, kdo víc chrápe, no a hádejte kdo zvítězil, když váhový poměr byl 107 ku 62 kg ????? (headbang)

 10. Milá Matyldo,
  moc pěkný článek. U nás doma bývaly andulky, ty do postele samozřejmě nikdo nezval, ale uměly během odpolední siesty chrápat lidem na rameni, na koleně, na boku … a taky žvanily ze spaní :o) .

  Právě jsem se probudila, je mi tak všelijak, ulovili jsme s Aleškem nějakou virózu, teplotu máme stejnou, on si spokojeně hraje a já pospávám. Mladý tělo vydrží všechno 😀 . Ještě že mám úžasnou babičku, co si je dnes vzala k sobě oba, takže mě kluci neopečovávají a mohu odpočívat v pokoji (chuckle) … dobrou noc.

  1. Tak odpočívej a hodně spi, to tělo posílí.
   Nějaký teplý hebký kožíšek na zahřátí i pomazlení by to možná taky chtělo! (chuckle)

   1. Díky Karolíno,
    ale jestli je péče zvířecí stejně oddaná jako péče potomstva …

    Ležím v posteli, zkouším nepřestat dýchat 😀 a přiletí Tomášek: „Maminko, nesu ti horkou polívku, ta je na všechny nemoci!“ Nalije do mě obsah prázdného kastrůlku a je pryč. Přiběhne Alešek: „Maminko, napij se, musíš přece pít.“ Hrkne mi do postele skleničku s vodou nebo čajem a zavelí „Do dna!“ Skleničku odvleče do kuchyně, dá ji na stůl, přiběhne Tomášek: „Maminko, jdu ti číst pohádku, aby se ti lépe stonalo.“ Přinese si Povídání o pejskovi a kočičce a přečte mi (on to umí skoro celé nazpaměť) o špinavé podlaze. Knížku odnese na místo, přilítnou s Aleškem oba a spustí: „Tak, teď jsme se o tebe postarali, a začni nám povídat nějakou pohádku.“

    Moje děti jsou poklady, ani umřít nebudu mít kvůli nim pokdy … (rofl)

    1. Jéžiš to je krásný. Rysík taky nosí meducínku a měří telotu. Když nestonají rodiče, tak pečuje o imaginární kamarády. (chuckle)

     1. A teď má na opečování ještě Rysinku … (inlove)
      Ať se bez opravdového stonání raději obejdete … (h)

 11. pokračovanie pre Dede:kamaratka vlastní cestovku,pozrie sa mi po kontaktoch,v podvečer mi zavolá.Začne v kruhu od DNV a bude pokračovať ďalej von.Tieto Penziony pozná,doporučuje ich.Kontakt telefonický na penzion helios je:+4210903420206/tam psíkov beru/Len ceny sú hnusné!adresa na webe je http://www.penzionhelios.sk-tam je všetko.Keď budem mať nové informácie,ozvem sa.Idem pracovať,dnes volajú ako diví-už sme doriešili 98 adries a ešte je len obed.Neviem,čo to je s týmto národom!

  1. Verenko, Helios jsem našla a právě pohled do ceníku mě odradil. (blush) Jinak to tam mají krásné a od policejní akademie na dohled.

 12. Dede“penzion helios priamo v DNV berie i psíkov/za psa ale pýtajú 16,27 Eu/ kontakt na nich je email:penzionhelios@radiolan.sk
  Royal Pegas penzion veľkých psov neberie,ale majú kotce,kde pes môže prespať.recepčný je veľmi milý,kontakt naňho je +42164532047.Pokračovať budemo chvíľu.mam urg.prácu

  1. Dekuju, Verenko! Ale prosím, nenech se honit, máš svoje potřebné, kdo tě honí až kam. (inlove)

 13. 1. FUJ – kočka do ložnice nesmí, to nevadí, že je bytová! FUJFUJ. Vypadni potvoro!!!
  2. No dobře, tak výjimečně nech ty dveře pootevřený, Když tam ten pitomej kocour tak vříská ve tři ráno… Ale nesmí mi lézt do postele…
  3. Hele kocoure uhni laskavě, to je moje deka, a nechrápej mi do ucha. Jak je možné, že tak malý zvíře tak děsně chrápe?!?
  4. Neviděla jsi kocoura? jdeme spát!
  5. Pes NE NE, pes do postele neleze. Ani když je maličký štěňátko.
  6. Na přehoz na posteli pes smí, to jo, hodná holka, hop!
  7. Na chalupě je v ložnici zima, tak to uděláme výjimku,to vezmeme štěňátko do postele, aby holčička nenastydla.
  8. NA dovolené a na horách vezmeme štěňátko mezi sebe, aby se tu holčička nebála. Co když bude k ránu zima…
  9. Kde spala čuba na chalupě když jsi tam nebyla? No v tvý posteli samozřejmě, kde jinde?!?!
  10. Uhni, povidám. Uhni s těma hnátama chlupatejma strakatejma! To je moje postel!!!

  1. Kromě prvních čtyř bodů jako bych to slyšela u nás (rofl) Je fakt, že naše dámy nemají tlapajzny strakaté 😉 (inlove)
   Po zkušenostech s Nickem se pořád bojím si pořídit kočku (on kočky nenáviděl a pronásledoval, protože ho jako malé štěně jedna spráskala), že by chudák neměla klid.

   1. Milá Evo, strachy si děláš myslím zbytečně. My (dávno již tomu) k našemu fletovi pořídili 2 koťata. A on je miloval!!! To spíš kočky nejdřív musely pochopit, že jim ten velikej halama nijak neublíží. Takže pochopitelně schytal pár po čumáku, ale pak se to srovnalo samo. A jak už to tak u fletů bývá, pes kočky aportoval, neustále olizoval a kočky na něm spaly v jeho bejváku, baštily mu granule z misky a ten trouba čekel, než na něj dojde řada 😀

    Skvostný článek Matyldo. Piš dál, piš…

  2. No tak nejak – i kdyz u nás naopak … a vlastne u kocoura to uz nikdo neresil (chuckle) . Ovsem je pravda, ze VETSINOU (nekde Toya precuhuje k sousedom) se bivakuje na mé polovine postele. A je taky pravda, ze NEKDY je tam i Jenda – asi je mu u sebe samotnému smutno. (wasntme)

  3. Muž nastartoval auto a odvezl kocoura 300 km od bydliště. Po několika hodTen kocour musí z domu pravil muž. Vystrčil kocoura před dveře a šel si lehnout ale milý kocour už ležel v posteli. Ubohé to zvíře bylo tedy odvezeno cca 1km od domu a opět vypuštěno. Než se chlap vrátil kocour seděl v křesleinách volá domů manželce. Prosím Tě je kocour doma. Ano, leží gauči. Tak mi ho dej k telefonu, já jsem zabloudil. (cat) (y) (wave)

   1. Oprava, sorry, špatně jsem překopírovala. (sweat) (headbang)

    Ten kocour musí z domu pravil muž,vystrčil kocoura před dveře a šel si lehnout ale milý kocour už ležel v posteli. Ubohé to zvíře bylo tedy odvezeno cca 1km od domu a opět vypuštěno. Než se chlap vrátil kocour seděl v křesle. Napotřetí byl milý kocour odvezen 300 km od bydliště. Manžel po několika hodinách volá domů. Prosím Tě je kocour doma? Ano, leží gauči. Tak mi ho dej k telefonu, já jsem zabloudil. (cat) (y) (wave)

 14. U nás spí v posteli Pikan slepoňovitý (krásně hřeje a je skladný), obryně Norďa spala coby štěňátko, ale pak byla vyhozena, bo je nesnesitelná. Jinak pes jde ven, pak jest omyt a opadán v pelíšku a do postele tak jde čisté zvíře. A kam všude šlapal neřeším, to bych se musela zbláznit. Taková Norka popelnice taky občas slupně trus a jedině se stejným přístupem se pak dá přežít její hudlan druhý den na přivítanou – jinak by se člověk musel zbláznit. A když jsme u twch nechutnůstek – musím vám popsat nejlepší APRÍL za posledních několik let v podání Nordice. To vám u mě byl včera kamarád na obědě, pojedl na úrovni polévku, hlavních chod, zákusek odmítl s tím, že si moc pochutnal a nechce si zatím kazit zážitek tím, že se přejí. V tu chvíli se Norinka zvedla, přišla k němu, upřela na něj pohled svých hlubokých jantarových očí a POBLILA SE JAK AMINA (slušněji to popsat nejde). Co to s kolegou a kamarádem udělalo, netřeba popisovat. Já jsem se smála celý včerejšek a kus dneška k tomu (devil) Obávám se však, že kolega již žádné další pozvání na oběd napřijme 😀

  1. Víš Maggie, ono to tak chodí, že do zvířecích domácností za čas začnou docházet především zase zvířecí lidé 😀
   Počítám, že se Norce ulevilo, že? 😛

  2. Směju se až brečím (rofl) Obávám se, že takový typ návštěvy už neuvidíte (a nemyslím, že byste byť jen na chvilku litovali). K nám chodí také jen odolní jedinci.
   No jak píše Dede, hlavně že se Norince ulevilo (rofl)

   1. No, taky jsem jednou dvěma dámám vyprávěla, jak je ten kavalír úžasný a bezproblémový pejsek a v ten okamžik se Borůvka poblila- ale jedna z těch dam si následně kavalíra koupila, takže byla zřejmě psí odvždycky 🙂

  3. Že netřeba popisovat, co to s kolegu udělalo? Kupříkladu mě by zajímalo, jestli rovněž přispěl svou hřivnou…

   1. No, to bych se tedz pozvracela, to já nesnesu! 😀 Jó psí blitky, to jde, ale lidské, no fuj! Vždycky si vzpomenu na Vejce a já jak ten jeden soused omdlel když se jeho manželka řízla do ruky o odstředivku a když byl vzkříšen tak říkal „jó krev, tu já nesnesum, kdepak krev“! a utíral si čelo rukou k loktům rudou od telecí krve (než se manžela řízla, zabil a stáhnul několik telat).

  4. ……….zákusek odmítl s tím, že si moc pochutnal a nechce si zatím kazit zážitek tím, že se přejí. V tu chvíli se Norinka zvedla, přišla k němu, upřela na něj pohled svých hlubokých jantarových očí a POBLILA SE JAK AMINA…………

   (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)
   pomoct, pláču! (rofl) (rofl)

  5. Norinka bude spřízněná duše mého synáčka Aleška (inlove) .
   On si totiž na apríla střihl přesně to samé (rofl) . Baštil, baštil, pomlaskával si, koukám, že už má všechno v sobě a najednou vykulil očiska … už ho znám, stačila jsem mu strčit zrovinka vyprázdněný talířek pod bradu (rofl) a byl zase napůl plný 😀 … tatínek, jak není zvyklý, hezky nám zezelenal, já se s mladým zatím domlouvala o tom, zda si dá nášup, aby nešel od oběda s prázdným žaludkem (chuckle) .

 15. Pokúsim sa znova,vraj sme rýchle.
  Matylda veľmi rada Ťa čítam,psíci i fotky sú bezvadné.

  1. Verenko, když tě tu vidím, tak mě napadá, že bych mohla poprosit o pomoc – a vlastně je to taky k tématu.
   V týdnu po Velikonocích strávíme s Berrýškou týden v Devínské Nové Vsi u Bratislavy na konferenci o mantrailingu a na praktických seminářích – přijedou lektoři z Německa a USA. Ubytování je prý zařízeno na policejní akademii (kde se to koná) ale s tím, že psi do pokojů nesmějí. K dispozici jsou čtyři veřejné policejní kotce, jinak mají psi spát v autě. No… Berry se mnou sice nespí v posteli, ale na cestách je vždy se mnou a určitě ji nenechám v cizím kotci nebo v autě.
   Potřebuju tedy sehnat bydlení a pokud možno ne ve městě – musím dojíždět, program je obvykle od samého rána. Jedna moje kamarádka mi sice bydlení u nich nabídla, ale mají byt prakticky v centru, takže bych trávila spoustu času v dopravních zácpách.
   Na netu jsem našla jen jeden penzion ve Stupavě, kde prý sice berou psy, zato neberou telefony 🙁
   Kde jinde by se dalo bydlet, abych nemusela moc dojíždět a mohla mít Berry u sebe? Podle Googlu to už jinak vypadá jen na Rakousko (wasntme)
   Bude to od 10. do 13. dubna (apríla) 🙂

   1. Jejda – Dede, nevím, jestli ti zrovna Verenka pomuze, ana je az od Nových Zámku. Myslím, ze z Bratislavi je Edita a Mata (jestli jsem to nepopletla).

    1. To není jen na Verenku, to je obecný výkřik pro lidi, co to tam znají. Já to tam neznám vůbec… (blush) Zatím doufám, že mi aspoň odepíšou z té Stupavy, nebo třeba večer vezmou telefon. Protože když mi nevyjde tohle, tak nemám nápad, co dál.

   2. Dede, moje bratislavská kolegyně mi doporučila hotel „W“ Bratislava, který je přímo v Devínské Nové Vsi na Opletalově ulici – webovky: http://www.whotel.sk Určitě tam berou psy i ve velikosti ovčáků – je to prý menší hotýlek a za psa chtějí 10 EUR. Jinak na víkendové ubytování nebo ubytování delší než 2 noci poskytují 20 % slevu. Slíbila mi, že se ještě poptá, protože její kamarádka je z pejskařské famílie a často zařizují v Blavě a okolí ubytování pro pejskaře.

 16. Tak psy v posteli jsem nikdy neměla a jaksi to funguje na oboustranně odsouhlaseném principu. Žádný z mých psů (včetně jezevčíka) nikdy v posteli nevydržel kvůli teplu – já ho nutně potřebuju a oni všichni měli nebo mají kožichy. Rádi si přilehnou na odpolední zdřímnutí na gauči, ale nikdy to ani tak nevydrží déle než deset minut – s výjimkou Maxe, ten tam byl tak dlouho, jak dlouho jsem tam byla já.
  Navíc Nazgúlové dřív běžně drželi noční hlídku na zahradě. Kazan už chlad nesnáší (bolavé klouby a záda ho naučily přehodnotit pohled na věc a konečně oceňuje měkké a teplé pelechy 🙂 ), takže celou zimu spí s Berry doma. Jak se konečně oteplí, budou se oba zase dožadovat nocí venku na zahradě.
  Ostatně jak roky jdou a já se začala v noci dost často budit, tak ocením, že mám v posteli jen svého muže – zvířat mi netřeba 😛

  1. Pokud je jim horko, slezou a chladí se na zemi. Ale Mušketýr tak výkonně nehřeje 🙂 navíc strakaticím nevadí moje věčně obracení a vystrkování nohou, jen poodlezou kousek stranou a spí dál, dloubání do kožichů se nikdy nelekly, a tak jsem to neřešila. A dneska Kájovi v noci nebylo dobře, tudíž se Borůvka zaparkovala pod duchnu k němu, ta psice musí mít neuvěřitelný radar na naše pocity, jinak totiž spí zásadně se mnou (a pán kordů nijaké námitky nevznesl, naopak se zdál být potěšen, že byl opečováván) 🙂

  2. Milá Dede, tak já za našeho trpasličího drsňáckého jezevčíka musím prohlásit, že jinde než pod peřinou se nespí! 🙂 A kdo by ho chtěl zpod peřiny vytáhnout kolem 8. – 9. hodiny ráno třeba na venčení, tak tomu s hrozivým vrčením je ochotný ukousnout cokoliv… Drsňák je syna, který ale na něj teď nemá moc času (4.ročník konzervatoře), takže Fousík spinká s námi v ložnici. Večer zazní heslo – Fousku spinkat, a pes stepuje u schodů do podkroví, je odnesen, vběhne na postel, vyžádá si podání dumlacího plyšáka, udumlá se, a šťouchnutím čumáku do ruky je pánička vyrozumněna, že má nadzvednout peřinku…. A Fous chrupe pod peřinou do rána, supluje kamínka, ó my v ložnici ušetříme i za topení… 😀

   1. Milá Cleo, v tomto ohledu asi Max nebyl jezevčík 🙂 Na chalupě, kde byla v noci zima, jsem mu svoji postel málem nutila, ale stejně spal na křesle v nohách postele. ostatní psi dají přednost tomu, dělat u postele chlupatou předložku 😀

    A jen tak mimochodem… proč o Fousovi nic nevíme??? (inlove)

    1. Dede, zkusím o něm dát vědět víc, i když jeho příhody jsou spíš dost krvelačné… Jak prohlásila jedna návštěvnice a divačka psí výstavy u kruhu trpaslíků – „Mně se na nich líbí to, že jsou malí, ale nevědí o tom…“ 😉
     Zatím je možno nahlédnout na http://www.zr-elinka.estranky.cz 😉

 17. „A že na některých kusech oblečení ty chlupy drží zatraceně dobře!“ – ach ano, o tom bych mohla vykládat (rofl) (rofl) (rofl) … a ještě navíc, když zůstane skříň otevřená, tak si tam ustelou (víc teda Nyny), ale když je škvírkou pootevřená, tak hrybou packou jak si chtějí udělat pelíšek – a vytahují ven moje věci (chuckle) … jednou mi Nyny vyhrabala na zem vedle skříně skoro všechny spoďáry, nevím jestli si je zkoušela, nebo mi je nachystala na ráno 8)

  článek se mi krásně četl, děkuju Matyldo, mám ráda tvoje psaní a ráda vždy vidím, jak hezky funguje ta kočko-psí smečka… a super je ta fotka spícího černo-bílého dua (h) (h) (h) … jinak, já jsem se teda nelekla, protože jsem rovnou četla celý perex (y)

  a k tomu spaní – je ošemetné se k tomu vyjadřovat (i když, jsme na Zvířetníku, tak tady padlo jen „nechápu“, a nikoli „lidi co to dělají jsou… dosaď), protože každý to prostě má nastavené jinak a cítí to jinak… já teda miluju, když kočky spí se mnou… u mě je vtěrka Zuzu, když se na chvíli na táhnu přes den, okamžitě ji mám na sobě a vášnivě a láskyplně mě olizuje… ale v noci jako by respektovala, že postel patří Nynyšce, nejde tam… Nyny mi spí většinou v nohách, ale posledních pár dní začala (bude jí letos 10) dělat to, že když si mě po mém ulehnutí pošlape a dostane svůj pravidelný předspací pamlse, lehne si na mě a já držíííííím a užívám si to, ani nedýchám… a tuším předevčírem spala vedle mého boku, takže jsem až do 5 ráno spala na jednom boku, protože kdybych se přetočila a ona by se mi ocitla za zády, tak by odešla – a já ji (je) v posteli mít prostě chci (h) (inlove) (h) (inlove)

  jo a pro zasmání – jednou u mě potřebovala přespat kamarádka zrovna když já jsem nutně musela do Hradce (takže bylo vlastně fajn, že se o ně postarala) a v půl druhé ráno (teda já ji četla až ráno) mi přišla sms… tak jsme si půl hodinky pohrály a jdeme spát… a ráno druhá – nakrmila jsem, Nyny mi celou noc ležela na nohách jako balvan, že jsem se nemohla ani otočit… smála jsem se celé dopoledne (rofl) (rofl) (rofl)

 18. Krásně se mají strakatý zvířátka u žabiček. Skoro by mě brala závist. A ještě panička píše, že čtení je radováním.

  Měli jsme apríl jak z čítanky. Stihla se prostřídat vánice, slunečno, větrno, deštivo,obloha jasná i těžký mraky přilepený na kopci, zůstalo do dneška trochu novýho sněhu.
  Zvířátka:
  Růženka – klepu na stůl z masivu – OK, těší se ze žití, dlabe, válí se po hostech co se nechaj, honí plyšový myši.
  Argo, Dan a Šmudla zdrávi a roztoužení – kolem domu nám denně krokem gazelím prochází krásná rozháraná fenka. Minulou neděli za ní Argo zdrhl, s vodítkem. Zasekl se v lese u černý sjezdovky, bylo tesknýho nářku na celej Harrachov než jsem ho vysvobodila. Projít půl kiláku přírodním lesem, s popadanými stromy, pozemkem s náklonem 65°, s metrem rozměklýho sněhu, se dvěma a pak třema psama na vodítku je fakt radost.
  U našich je o 4 kopýtka víc.Desetiletý hafling Dan přibyl do stádečka. Začíná si zvykat.
  Lidi tady docela dobrý, jen sestra po sezoně vykazovala takový známky vyčerpanosti,že to bylo o strach.Absolvovala spoustu vyšetření, všechno v normě,tak snad s odpočinkem se to spraví. Jinak docela dobře tady. Kdyby aspoň tak bylo všem.

 19. Jo a dvakrát O.T.

  Mám ZPRÁVY OD LUCYNKY – Tobyáš je neuvěřitelný, krásně se spolu sžívají, Lucynka ho skvěle postavila na nohy, dneska už by v něm nikdo nepoznal Chudínka, čeká je společné cvičení, se Scoobýkem to taky funguje, Tobýs je chytrý pesan, rychle chápe pravidla a učí se.

  a ZMRZLINOVÉ PODĚKOVÁNÍ PRO RENATU – DÍKY, DÍKY, je to báááječná věc, v pátek vyrobeno , obratem sežráno – ano, sežráno, ne snědeno, protože jsme se na to zcela nekulturně vrhli 😀 😀 chutnalo všem i mojí mámě, která karamel moc tedy v oblibě nemá, ale tady se oblizovala až za ušima.

  1. Petro, viděla jsem fotky i Tobíse samotné a je z něho opravdu krásný a dobře osvalený pes,,, je až k neuvěření, že byl tak vychrtlý a zbídačený… má se prostě skvěle (h) (clap) (y)

   1. 🙂 je to úplně jinej hafan, než ta chodící kostřička. Mám z toho velkou radost, Lucynka je dobrá. Mám radost i z toho jak fungujou. Oba jsou pašáci.

  2. To jsem strašně moc ráda, ale já jsem to prorokovala, Kyruška, která na tom byla podobně jako Tobísek (a navíc strašně zjizvená a obolavělá) byla po pár měsících péče taky k nepoznání – to je ta výhoda mladých pesíšů – u naší Beckynky, která už je kolem desíti let věku, jdou bohužel pokroky mnohem pomaleji, ale hlavní je, když se pesovi vráti radost ze života (dance) (dog)

 20. Joj, já bych taky dneska spinkala jako ten brouček a bylo by mi i fučík o čem by se mi zdálo :D, hlavně, abych mohla ještě spát. Nechápu jedince – jednoho takovýho doma mám : – kteří se probudí a juž rovnou i fungují, já se budím na 3x a poté se potácím protorem – což se zdatně snažím rozehnat urputným ranním cvičením.
  Hošíkus má zpravidla divoké sny Maxipsa Fíka, kdy je podle mě buď za srdnatého psího rytíře všech psích dam kříženého s Casanovou – to podle pobublávání a následného kníkání, a nebo je převelikým úspěšným lovcem, který dostihl a zastavil všechnu zvěř světa. A pak se taky občas ze spánku s námi honí a pere, to přitom vydává zvuky velmi nebezpečného zabijáka a mrská předníma nohama do výšky a přitom kormidluje ocasem. Jak začne paroplavební sezóna přidají se ještě i sny plovoucí, kdy děsně funí a mele se. Tolik má představa co se tomu pomatenci honí ve spánku hlavou. 😀 😀 😀

  1. Zajímavý je, že ty divoké sny mají psice přes den- v noci je to bez toho škubání nohama a kníkání 🙂

   1. teď přemýšlím….. teda pokouším se :D, je pondělí, žeáno 😀 … ale u nás je to asi spíš v noci. Ono taky přes den Ešátor moc teda nespí :D, resp. on nespí přes den vůbec.

 21. Můžete mi někdo říct, jestli víc hřeje pes nebo kočka? Někde jsem narazila na názor, že pes teplo nepustí.

  Moc pěkný článek i fotky, Matyldo.

   1. Hřejí oba, ale kočka tak nějak intenzivněji. Ale na druhou stranu, když máš bernardýna, tak je zase větší plocha (chuckle) (chuckle)

    1. Je fakt, že malý pes vs bernardýn hřeje, jako když si člověk pustil takový ten elektrické topítko vyráběné před lety a za chvíli měl propálené koleno nebo záda, podle toho, kam ho směroval (chuckle)

   2. Šmudla by mohl dělat ohřívače. Má jednoznačně vyšší teplotu kůže než druzí dva a podělí se rád.

  1. Milá Liko,
   to je téma, které si žádá hlubší vědecké zpracování (rofl) .

   V obecnosti je možné tvrdit, že čím menší zvíře, tím vyšší tepelné ztráty jeho povrchem a tím vyšší potřeba doplňovat energii větším množstvím dlabance. 😀 Ztráty tepla z organizmu lze maximalizovat ochlazením okolí na teplotu dalekou od povrchové teploty zkoumaného živočicha a odstraněním jeho termostatické izolace (pro laiky – netopte a použijte tvora bezsrstého, jako jsou naháči lidští či zvířecí, čím menší, tím lepší (chuckle) ). Dále je potřeba prozkoumat koeficient tepelné vodivosti jednotlivých typů kožichů 8-| před a po oholení pokusného objektu … a radši dost, než mi někdo 😡 😡 😡

   Nevěděla by Apina o vhodné grantové agentuře, kde by taková blbost prošla ??? (rofl)
   (Snad za to nedostanu dištanc … to by mě mrzelo … jdu ještě spát).

   1. Nikam nechoď, tohle zní zajímavě!! Teď dumám, kdo hřeje víc: prťavá kočka, nebo oholená Nastěnka či Noriska?

    1. (rofl) Prťavá oholená na černo natřená kočka (rofl)

     Ona ta termodynamika živých organismů asi nebude taková zábava, jak to vypadá. Zkusila jsem pokouknout na net, ale o tomhle tématu je informací jako šafránu 🙁 .
     A přesný výpočet není asi žádná … legrace (chybí mi tu jeden sprostý smailík (angel) ).
     (wait) Teplo se uvnitř organismu šíří vedením (tkáněmi), prouděním (tělními tekutinami) a z povrchu pak vedením (při dotyku) a zářením (do prostoru). (wait)
     (devil) ví, kde je ve zvířátku to topné tělísko přesně, jaký je jeho výkon a teplotní stálost, jakými tkáněmi se pak teplo propracovává k povrchu (tady je potřeba určit poměr lambda/(rho c), kde \lambda je tepelná vodivost, rho je hustota tkáně a c je její měrná tepelná kapacita, tento poměr určí, jak rychle se bude teplo látkou šířit) a jak vyzařuje povrch … (talk) … nechám radši toho, ono to fakt vypadá jako téma na vážnou vědeckou práci (rofl)

     1. Vyzkoušeno, porovnáno – kočka klasická hřeje míň než trpasličí drsnosrstý jezevec. Navíc kočka je couravá, pod peřinou nevydrží celou noc, ale jezevčíka je těžké ráno vyhnat z postele…. 😀

       1. Ehm… řekla jsem si o to (rofl) Ovšem připomnělo mi to, že by za to mohla být taková ta nobelovka za bláznivé, ale jinak zcela seriózně pojaté vědecké práce, to přece existuje 8-|

 22. Vítám, že Asta se Stelou nemají táhlo skočit si k nám do postele (a nikdy jsem je k tomu nezvala 😉 ). Nebylo by mi to milé, protože jednak v pelíšku zaberu hodně místa 😀 , jednak odjakživa spím neklidně a měla bych strach, že spolunocležníka nerada kopnu a on mě z úleku třeba rafne (doufám, že taky nerad). A hlavně teď, kdy je pro mne jakákoliv změna polohy velmi bolestivá, si neumím představit, že by mi ještě někdo bránil ve volném pohybu jen tím, že tam prostě leží.
  A představa, že by se v posteli začala Stelinka věnovat své oblíbené činnosti, to jest vytí, by asi znamenala konec mého a hlavně Petrova žití. Stačí, když to provozuje v chodbě :@

 23. Matyldo Matyldo – já po přečtení nadpisu a letmém pohledu na spíci Světlušku měla strach, že se stalo to nejhorší a její světýlko zhaslo ;( ! To mi teda nedělej.

  Jinak – no jasně, všechna naše zvěř spí v postely (už i Brooke a Terka vydala jasné pravidlo, že ona teda ne-e a nikdy a vůbec … chachacháááá). Tuhle byl na nás moc hezký pohled – na dvoumístné pohovce jsem ležela v poloze skrčence já, v nohách Brůča, v klíně Toya na mém bůčku (pravda macatém, takže místa dost) Zikmund. Prostě – dobrých lidí a zvířátek se vleze všude spousta.

  1. Ygo, copak to bych vám ji fotila? :O Ne ne, slečnám strakatým se daří, obzvlášť Světluše dělá toho povaleče i hlídače najednou- šmíruje u prosklených dveří, co se venku děje, a dokáže nadávat probíhajícím kočkám a prolétajícímu ptactvu, takže obvyklý povel je „Světluše, vypadni odtam!“ 🙂

 24. Jsou to broučci ty tvoje chlupatice :* . A máš je všechny krásně barevně sladěné.
  I naše holky využijí příležitost, když mohou vlézt do postele. A samozřejmě se dají vykázat, když je tam opravdu nechci. Ale přiznám se, že na záda je živočišné teplo dobrá věc a nikdo se nedovede přitulit a hřát jako zvíře (jedině malé dítě, ale to už si ve svém věku nepořídím).
  A hnusy na psí (kočičí) srsti? Jedna z nejšpinavějších věcí jsou peníze (myslím to skutečně, ne přeneseně) a přesto je lidé berou do ruky většinou ochotně 😉 .

  1. OT Absolvovali jsme „domácí“ Budějovickou výstavu. Posuzoval nás Fin, takže lítaly velmi dobré i dobrá padla (skandinávští rozhodčí jsou vyhlášení svou přísností). Elwood dostal velmi dobrou, ale sestry Derry a Tia (Contia) se blýskly. Ve velmi obsazené třídě mladých (9 přihlášených) dostaly výbornou a obsadily první a druhé místo (Tia vyhrála, je přece jen vyzrálejší), Tia navíc dostala titul nejlepšího juniora. Takže má první úspěch jak fenka tak naše Bára jako její handler.

   1. Mladé handlerce i její svěřenkyni gratulujeme- to je paráda, že jim to spolu jde. (y)

    1. No, Bára není tak mladá, je jí 21. Ale sbírá zkušenosti, Derču předvádí už většinou ona, tohle je první velký úspěch. Ve fletech už je velká kokurence, tak se často umístění nepovede. Navíc od Skandinávce…(Skandinávie je velmoc v retrívrech). Moc si toho ceníme z mnoha důvodů (Ginny dcera, potomek skvělého otce, který zahynul a tak).

  2. Taky si myslím, že existují děsně odporná místa, kde si tu špínu ale neuvědomujeme tolik, protože není na zemi- peníze, madla nákupních vozíků, tyče na držení v mhd, lavičky, kde se povalovali bezdomovci… a klidně v obchodě sáhneme na jídlo nebo si cestou k autu vezmeme kus pečiva na snězení, aniž bychom přemýšleli, na co jsme šmatali předtím.
   Ale stejně ty psy meju, protože pokud bydlí se mnou v domě, nějaký standard dodržujeme. Mokré nohy ze zahrady bleskově u dveří otřu do starého ručníku a po odpolední procházce, když proletí bahnem, je prostě bleskově osrpchuju.

 25. Jo abych nezapoměla – moc krásné téma. Někdy jsem ráno ráda, že už mohu vstávat

 26. No, u nás to bylo trocu složité, Bimbo měl zpočátku představu pes venku maximálně v chodbě, o kočkách doma se nemluvilo. Když se po patnáctiletém manželství probudil ze strašného sna ála První parta – zdálo se mu že ho zavalilo v šachtě a má nohy pod závalem – a na nohou mu spinkalo tehdy asi pětiměsíční Mimi, zřejmě zrezignoval. Dneska mu trochu vadí když mu na nahých zádech přistane uprostřed noci Princezna, která má ty drápy opravdu hodně otravné. Ale zrovna jsem přemýšlela o tom, že budu asi muset koupit novou postel, protože mamánek Majda spí střídavě před postelí a v ní přitisknutá k mým nohám. Do postele vstupuje tak lehce, že o ní vím až v okamžiku, kdy mne probudí zima.

 27. Teda Dede! (inlove) Na pondělní ráno jsi opravdu nemohla naplánovat drsnější titulek. (whew) (wasntme) (chuckle)
  Ale budiž Ti odpuštěno, protože Matyldu (inlove) čtu velice ráda, zvláště pak její milá vyprávění o třech strakatých princeznách. 🙂

  Jak je to u nás? Po mnoha anabázích jsme si nakonec zvířata na spaní rozdělili. Vašek nemá kočičí dvířka, a tak má Anku. Já mám kočičí dvířka, a tak poslouchám v noci jejich práskání, jak kočeny courají sem a tam; ony jsou ke mně krásně slyšet i dvířka na balkón. Po bouchnutí dvířek není slyšet a vidět vůbec nic, ale až hmatatelně cítím, že se tmou blíží jedna z koček, sedá na zem u postele a rozmýšlí, kam hupne. Pak si mě dlouze ušlapává, podle toho poznám, která z nich to je, a nakonec zalehne. Dost často na mně a na dece leží všechny tři, je to takové kočičí ukřižování, ze kterého není úniku. A tak když se chci pohnout, opatrně vytahuju oud odněkud z úzkého prostoru a snažím se ho zasunout někam jinam pod deku. Když to nejde, sáhnu vedle hlavy, kde mám složenou pohotovostní piškvorkovou deku a snažím se s minimem pohybu zakrýt chladnoucí končetinu.
  Nejvíc mě namíchne, když za pár minut po takových manévrech kočičinec usoudí, že by měl změnit pelech, a jedna kočka po druhé z mé postele na dobu neurčitou zmizí. Ale já vím, že se zase tichým nočním krokem vrátí. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Mám to taky tak! (chuckle)
   U polštáře mám složenou měkkou deku a když mi Melda s Ríšou ukradnou peřinu a začne mi táhnout na záda, tak jí použiju.

 28. Tak s námi, zaplaťpánbůh žádné zvíře nespí. Stačí, že v noci Jamie provádí výkopové práce na svém tunelu do Austrálie, ještě aby lezl do postele :@ . Zvířátka mám ráda, ale, teď se asi mnohých z vás dotknu, jsou to zvířátka, která mají svůj pelech a v posteli nemají co dělat, já jim do jejich taky nelezu. V tomto vás opravdu nechápu….

  1. ahoj Ivo..
   je to stejné,jako když ty nechápeš, jak jim to můžeme dovolit..můžeme, já si usínání bez Norisky na mém bůčku a Pitiny, která mi vrzí u hlavy, neumím představit..a když se přidají průběžně i další, v noci je jich se mnou 5 a několikrát už jich u mě spalo všech 7.Někdo zalejzá pod deku,někdo leží na ní, Noriska má natrénovano,jak si zachovávat balanc při zemětřesení – když se ve spaní otáčím, koč si jen stoupne,popojde po přetáčeném objektu,počká a když se objekt složí,zase si lehne….už prakticky neseskakuje..a postel – doznala změn, spím pod starejma dekama a pod starým povlečením a přes postel je nataženo prošívané prostěradlo, aby drápky nepoškodily čalounění, ale řeknu ti,vidět to moje máti, asi by jí kleplo….jenže satén a damašek, nějak s kočkami nechtěj kamarádit. 🙂

   1. No a vo tom to je – já chci spát JAKO ČLOVĚK ve své posteli a nechci si z ní dělat kočičí pelech. Psi spí v boudě v kotci, ti do domu nesmějí. Když si představím, v čem se občas vyválejí, zalehnou do dobře zelené kaluže nebo bláta…to vše zůstává v kožichu a toto bych měla mít doma a potažmo v posteli? (envy) To bych mohla rovnou spát někde na pískovišti – pokud je venku blátivo, tak denně z verandy vymetám lopatku té nejjemnější spraše, tu si holky nosí na podvozku a po uschnutí se to z nich droli….

    1. Psice mám malé a pokud na nich venku něco uvázne- nalepí se- jdou rovnou do koupelny, kde jim osprchuju tlapky a bříška. Utřu do staré osušky a hotovo. Protože nohy a břicho mají bílé, je svinčík jasně viditelný. Jsou na to zvyklé a nevadí jim to.

    2. Já mám všechny jen bytové..ven můžou maximálně jen na lodžii…pelech mám čistej, žádný svinstvo, chlupy vytřesu nebo vyluxuju… 😉 spával se mnou i Šarik a jeho máma Bára (ovčouni)…

  2. Kdysi jsme tvrdila, že pes do postele mi nikdy nevleze. Ovšem to jsem netušila, že na moje věčně studené nohy a bolavá záda to je nejlepší lék 🙂 A pokud kousek popoleze v nohách postele, vadí mi to míň, než ťukání drápů po podlaze. Když z nějakých důvodů psa v posteli nechci, tak je pošlu dolů a oni lezou zpátky, až je jim to dovoleno. Kočka většinou sí v ložnici na psím pelechu nebo ve svém košíku. Motorovou kočku v posteli dělá jen někdy.
   No a pokud jde o lezení zvířatům do pelechu, v psím pelechu Kuba párkrát usnul, když u nás byla otravná návštěva s dětmi a on už nevěděl, kam by před nimi utekl, a v pracovně děti v psím pelechu sedávají, když přijdou na světoborné diskuze 🙂

  3. Já bych v posteli nesnesla psa, když vidím, co je na chodncícíh svinstva a co si na tlapkách donese domů, tak to opravdu neee. To se jen pouhým otřením hadrem odstranit z chlupů nedá a 3x denně ho sprchovat mi nepřijde moc normální. Ale kočka, která se mnou žije v bytě, ven nechodí, myši nežere, je absolutně čistotná, tak ta mi v posteli skutečně nevadí. Takže jsem obložená třemi chlupatými válečky a je mi s nimi moc dobře, naopak mi chybí, když spí ve svých pelíšcích.

   1. A teď si představ, že ti psi mají každý třicet kilo, deset centimetrů dlouhé chlupy na břiše, všude kolem nás pole s velmi kvalitní cihlářskou hlínou, která je téměř neumytelná i z bot. Pokud bych to chtěla z těch psů dostat, tak poteče dvacet minut voda proudem, aby se to rozpustilo a pak budou schnout další dvě hodiny. Ne, pes do domu a natož do postele nepatří.

    1. A teď jsi se prozradila…Ty bys je do postele taky pustila, kdyby to nebylo tolik práce je mejt (rofl)

    2. Hlínu nebo „čistou“ špínu ze zahrady bych ještě skousla, ale flusance, exkrementy a další hnusy z městských ulic, to bych v posteli opravdu nemohla.

     1. Karolínko – jenom taková maličkost. A v záchůdku se kocourci hrabou nebo ne (chuckle) ! A po použití jim myješ nožičky? (chuckle) Ono to i v tomto případě je trošku ošajstlich – no ale moje mamka vždycky říká „Houby víš, po čem sklustneš!“ (No – neříká houby, ale podobné slovo (tmi) )

    3. Myslím, že každý si psa vybírá právě už s ohledem na to, jak s ním chce žít. Kavkazani, choďáci, severští psi a spousta dalších prostě do postele nepatří a je jim lépe venku. Případně se páníci naučí žít v chladnějším prostředí, jako třeba Inka. (nod)
     Pes a kočka v posteli – někdy je to nepohodlné, ale na druhou stranu zas vnímám, že je v pořádku, že jsme pohromadě. 🙂
     Je fajn, že si každý může vybrat a žít tak, jak to vyhovuje jemu i jeho zvířatům. (h)

      1. Nojo, ale Tví pejskové, milá JarkoF, jsou přece gaučáci. (chuckle) A kapesní Majda od Inky taky, to se přece nepočítá! (chuckle) :* :*

     1. „vnímám, že je v pořádku, že jsme pohromadě“ – Vave, to je naprosto PŘESNÉ!!!! … když jsme se přestěhovaly sem, upadla jsem jako mertvá a usnula, a když jsem se vzbudila, Nyny mi ležela na nohách a Zuzu kousíček od ní na SVÉ křesloposteli – a já měla pocit, že už jsme tady doma, i když všude byl (a ještě dlouho zůstal) hrozný bordela zmatek, byly jsme spolu… a rozeslala jsem na všechny strany sms „všechno je tak jak má být, jsme zabydlené“ (inlove) (inlove) (inlove) (inlove)

    4. Pes nepatří do domu? Pes je smečkové zvíře a lidé jsou jeho smečka. Patří k nim, nepatří do kotce a už vůbec ne na řetěz k boudě.

    5. A malé nově pořízené štěňátko patří dokonce do postele ke svému člověku, ne do koše na chodbu nebo do koupelny. Svoji náhlou samotu vnímá tak, že bylo ze smečky vyvrženo, a nechápe proč. V přírodě by se to nikdy nestalo.

  4. To máš těžké Ivo – já trebas zase nechápu lidi, kteří své psy zavírají do kotců – tak buď je to zvíře jako domácí mazlík, a potom je jasné, že je stále s rodinou, anebo je to hlídací pes, tak nechápu ten smysl, ho mít na noc zavřeného v kotci (notabene někde daleko od domu) – to by měl být právě venku a hlídat.

   No – a protože je pes zvíře smečkové a protože rodina je pro něj smečkou a protože smečka spává pohromadě – tak je jasné, že můj pelech je jeho polech. Jenom nechápu, proč se do naší smečky cpe i kocour, když – jak známo – jsou kočky zvířátka nesmečková (chuckle)

   1. Ygo, každý má svůj pohled na soužití se zvířetem. Je důležité, aby si na to obě strany zvykly a oběma to vyhovovalo. Jsou plemena, kterým by pobyt v kotci nevyhovoval, jsou plemena, která jsou v kotci skoro radši (mají tam svůj klid). Proto je tolik plemen psů, aby si mohl každý vybrat. Tohle není důvod k dohadování se, každý máme jiné požadavky, pes i člověk.
    Neodsuzuji ani psy v posteli, ani v kotci. Zanedbaný a trápený pes může být v bytě (ti, co si je lidi pletou s živou hračkou) i na zahradě. Pokud pes dostane co potřebuje, není podstatné kde žije.

   2. To že pes žije se mnou je pro mne nezbytnost, pokud bych ho měla mít venku tak ho mít nemusím. Holt jsme najeli na teplotu kterou my už považujeme za snesitelnou a foundand ještě za snesitelnou. Fakt je, že do té postele bych ji apriori nezvala, ale pokud cítí potřebu být se mnou – já se přizpůsobím. Působením zvířátek se životem pohybuju jako bytost vcelku spokojená, když mne můj velevážený MLP občas kapičku vytočí nemusím huhlat v koupelně jako moje matka ale můžu svěřit své bědy uším a srdíčkům citlivým, která nenadržují ani jednomu a jasně dávají najevo jak jsou naše problémy malicherné

    1. tak tak :o)
     obecně považuju za zbytečný posuzovat záležitosti světa stylem „já to dělám tak a tak a tvůj postoj nechápu“
     Já zažila psa v kotci i v posteli a pro mě je lepší druhá varianta. Ostatní ať dělají jak umí, když najdou způsob jak netejrat.

     1. Tak náhodou – já neodsuzuju, jenom nechápu. Ale to je tím, že pes je už mojí nedílnou součástí a jak to jen jde, jsme spolu. Vlastně jsem na tom jako Inka – venku psa opravdu mít nemusím (no – a vlastně ani kočku, i když s nima je to trošku složitější, protože k venkovní kočce dojdeš, ani nevíš jak).

    2. … nemusím huhlat v koupelně jako moje matka… uáááá
     Jo, já to huhlám taky do chlupatých uší, dámy se zdají být pozornými posluchačkami 🙂 Nejlepším lékem na tyhle starosti je prý pokec s kamarádkou u kafe, tak si uvařím kafe, postěžuju si, chlupatky mě vyslechnou a hned je mi líp 😀

     1. Přesně! Matyldo, bingo! (y) (inlove) Až na to kafe (já přece jen piju spíš čaj (rofl)

   3. Tak nějak na vysvětlenou – naše dámy chodí do kotců spát, mají tam každá svou boudu, když chtějí spát v ní, spí v ní, když jim je teplo, chladí se na dlažbě. V kotci jsou proto, aby měly klid,a abychom se my a potažmo půl dědiny vyspali. Ono poslouchat psa, který lítá kolem baráku a dvě hodiny řve na kunu, která se promenáduje po střeše není nic moc. Od zlodějů nás psi neochrání, protože choďáci jsou troubové a s každým jsou kamarádi. Kotce máme od baráku tak daleko, protože bydlíme na kopci a na konci zahrady je jedno z mála rovnějších míst. Tož tak. A protože nejsem zapojena do PP, tak i přesto, že psi nesmí do baráku, jsem s nimi víc, než ti, co je mají doma.

  5. Naši koliáci nikdy v posteli s námi nespali i když jsme jim to nikdy nezakazovali. Je pravda, že spí v ložnici ale každý na svém pelíšku. Nikdy jsme jim nezakazovali ani křeslo ani gauč, spíš si je na ten gauč vezmeme ale moc se jim to nelíbí. Jen se podívají z okna a jdou dolů. Moc často „uxíka přemlouvám aby si šel lehnout ke mně ale nechce. Asi mají moc teplou srst.

   1. Je to individuální, Beky byla dalmatin, takže to horkem být nemohlo a do postele nechtěla nikdy (ani v chatě, kde směla ba byla zvána -vždy rychle vypadla na pelech). Někteří psi prostě chtějí svůj prostor, jiní jsou nesmírně kontaktní. Jako lidi.

 29. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Teď nemám moc času (učím od 7), ale já se vrátím… Protože spaní s Kosaticí (bat) má své kouzlo (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN