ROZCESTNÍK: Dovolená v Kazachstánu

„Kazachstán? To je někde v Rusku, ne? A co tam budete dělat?“ Jedna z nejčastějších reakcí po odpovědi na řečnickou otázku:“Kam se letos chystáte na dovolenou?“ Chápu překvapení leckterých, ona to opravdu není typická země na podobné účely.

 

 

Kamaráda tam osud zavál pracovně, a tento v létě, kdy měl rodinku na prázdninách v Čechách a práce málo, sháněl nějakou společnost na trochu toho cestování po této málo známé, ale podivuhodné zemi. I když si nejsme úplně jistí, co vlastně čekat, takové pozvání se rozhodně neodmítá.

Ale Kazachstán není Rusko. Rusů žije v této bývalé republice Sovětského svazu přibližně 40 %, necelých 60 % jsou Kazaši, národ, který se od Rusů poměrně dost liší. I když rusky se tam domluvíte. My tedy ne, jsme ročník, který už ve škole výuku ruštiny nezažil. Přestože jsme se to před odjezdem snažili trochu dohnat, aspoň se naučit přeluštit písmenka azbuky, skutečně nám to tady chybělo. Tedy, chybělo by, kdybychom cestovali na vlastní pěst, s angličtinou bychom asi nepochodili.

Kazaština je úplně jiný jazyk než ruština. Písmo sice vypadá skoro stejně, ale kazašská azbuka má několik písmenek navíc. To pro nás mělo i praktický význam: když jsme na nějakém nápisu viděli ona inkriminovaná písmenka, nemělo smysl dál luštit. Rozluštili-li jsme slabiku po slabice nějaké ruské slovo, význam jsme většinou už uhodli. Bylo-li to slovo kazašské, marná snaha.

Podle vzhledu též Kazacha od Rusa poznáte: Kazachstán je obrovská země, která se rozkládá ve střední Asii, malým kouskem na západě zasahuje do Evropy, na východě sousedí s Čínou. Její obyvatelé nám tedy připadali něco mezi Evropany a Číňany. A náturou? Inu, byl to celá staletí bojovný národ, žít a přežít v této krajině nebylo nikdy jednoduché. O tom, že jim zůstaly ostré lokty, jsme se přesvědčili hned na ambasádě při žádosti o víza (což by ostatně bylo povídání na samostatný článek), pak při nástupu do letadla: je potřeba se za každou cenu prodrat dovnitř, kdo se bude chovat slušně, možná se tam nevejde.

 

 

Podobně to vypadá na silnicích, v obchodech… Život je boj, a když se člověk někam ohlíží, nejspíš na něj nic nezbude. Pozdravy, úsměvy, poděkování, to se tady nevede. Pravda, ani u nás se všechny prodavačky či úřednice neusmívají, ale tady je to přísně dodržované pravidlo. Člověk musí mluvit rázně a vystupovat dostatečně sebevědomě, aby se domohl čehokoli. Nestačili jsme koukat, jak pobyt tady změnil našeho tichého, klidného, slušně mluvícího a celkově spíš flegmatického kamaráda.

Další zkušenosti s místními máme spíš jen z jeho vyprávění, stručně řečeno jejich mentalita je taková asijská: slíbíme, odkýváme, a zařídíme se po svém. Jako obchodní partneři i jako zaměstnanci jsou zkrátka tvrdý oříšek a zdárně se s tím poprat je veliký úspěch. Něco podobného jsem slyšela prakticky od všech, kdo mají nějakou pracovní zkušenost s Asií. Člověk si pak váží toho, co má doma, byť to zdaleka není dokonalé. Ostatně svým způsobem na tohle stačí i ten relativně krátký výlet.

My jsme však přijeli především za poznáváním přírodních krás a zajímavostí. Lákaly nás hlavně hory, které se strmě zvedají hned za Almaty. Ale k vidění je toho mnohem víc, stepi, polopouště, krajina, kterou v Evropě určitě nenajdete.

Z Prahy jsme odlétali v pozdních večerních hodinách, přímý let, asi šest hodin cesty a pět hodin časový posun vpřed. V Almaty jsme ve správný čas na trochu pozdní snídani, spát se nám nechce a to, že noc se mezitím nějak nekonala, organizmu zatím nedochází. Takže hned po snídani vyrážíme na prohlídku města.

Almaty, známé spíš pod starším (ruským) jménem Alma-Ata, bylo dříve hlavním městem Kazachstánu. (Od roku 1997 je hlavním městem Astana.) Almaty má asi 1,3 milionu obyvatel a leží v jihovýchodním cípu Kazachstánu. Na sever od města se rozkládají nekonečné stepi a polopouště, na jihu se strmě zvedá pohoří Ťan-Šan. Díky této poloze má město celkem snesitelné podnebí a není tak úplně suché jako většina Kazachstánu.

Ale i tady jsou zimy dost studené a léta naopak horká. Almaty nemá hlavní náměstí, spíš jen pár významnějších prostorů s různými pomníky, několik velikých parků, žádné velké pamětihodnosti, na jaké jsme zvyklí z Evropy. Prohlédli jsme si dřevěný pravoslavný kostel (pravoslaví tu vyznávají Rusové, vstup do kostela je vhodný jen se zahalenou hlavou) a došli jsme se podívat i k mešitě (tam se ale dovnitř nesmí).

Islám vyznává většina Kazachů, ale třeba šátky na hlavách se na ulicích vidí spíš výjimečně. Celkově to vypadá, že tu obě hlavní náboženství vedle sebe existují bez problémů. U obrovského pomníku padlým 2. světové války se obvykle fotí svatebčané. Teď je ale ramadán a tak svatby nejsou. Město je stejně prý vylidněné, kdo nemusí, přes léto se tady nezdržuje.

Nakonec jdeme ještě na tržiště. Sehnat se dá první poslední. My bychom rádi hlavně zeleninu. Je potřeba smlouvat a být stále ve střehu – vystavené jsou ty pěkné kousky, ale stačí trocha nepozornosti, a už má člověk na dně igelitky nějakou podpultovou shnilotinu. Zážitek pro návštěvu, věříme kamarádovi, že denně v tom žít je dost únavné.

V oddělení masa si na nákup netroufáme, ale rozhodně je to tu nejzajímavější. Vede skopové a koňské, hodně je tu i hovězího. Vepřové najdete za rohem – přece jen víc než polovina zákazníků jsou muslimové, tak aby se při nakupování zbytečně nezdržovali. S hygienou se to tu samozřejmě nepřehání, ale maso prakticky vůbec není cítit. A také tu nepoletují žádné mouchy. Ono celkově tady v Almaty moc hmyzu nežije, asi mu nedělá dobře to suché podnebí.

Dopadá na nás únava a tělo si všimlo časového posunu. Je teprve podvečer, když uléháme a s drobnou pauzou na správné nastavení klimatizace spíme sladce až do rána. Musíme nabrat síly, zítra i pozítří půjdeme do hor. A i další dny budou náročné.

 

 

 

Výlety

Co vůbec čekat, vypravíte-li se na letní dovolenou do Kazachstánu? Nás lákaly hlavně hory. A tušili jsme, že k vidění toho bude mnohem víc. I když tu rozmanitost, kterou tahle země nabízí, jsme si předem úplně představit nedovedli. Navíc jsme odjížděli, na nás netradičně, téměř nepřipraveni.

Plánování si vzal na starosti náš kamarád, který tu dlouhodobě pobýval pracovně a který nás sem pozval. A naplánoval to výborně, času bylo sice málo, viděli jsme z té obrovské země samozřejmě jen malý kousíček, ale zážitků máme i tak spoustu.

První výlet kousek nad Almaty, spíš taková půldenní rozcvička. Hory nám tady připomínají Fatru. Až na to, že se pohybujeme cca 2000 m nad mořem. Další den jsme vyjeli z města nahoru jen malinko jinudy, a krajina je úplně jiná. Míříme výš. To, jak vysoko se dostaneme autem, záleží pouze na možnostech auta a schopnostech řidiče. Trochu nás překvapuje, kam až si kamarád troufne. Koncem dovolené už se nebudeme divit vůbec ničemu.

Dupání do kopce si užijeme dost a dost. Ale to my rádi. Hory jsou krásné snad všude. Tady je navíc v podstatě liduprázdno. Ticho, jen voda z křišťálového ledovcového potoka v údolí pod námi. Studený větřík, příjemná změna po rozpáleném městě dole. Modrá obloha, úžasné výhledy. Až k ledovci se zdaleka nedostaneme, někde v 3300 metrech končí cesty, dál už je jen suť a kameny. Nahoru by to ještě šlo, ale dolů už hůř, a nemáme ani tolik času. O to déle budeme radši fotit a kochat se, rozhodně je čím.

 

 

A další den nás čeká zas něco úplně jiného. Z Almaty míříme tentokrát na sever, k přehradě Kapčagaj na řece Ili. Včera v horách jsme vytáhli i bundy, dnes jsme doslova pečení vaření. Autíčko včera šplhalo do kamenitých kopců, dnes v dost nepravděpodobném místě uhýbáme z asfaltu a sjíždíme po písku co nejblíž k přehradě. Na místní nemáme, ti, když se chtějí vykoupat, očividně jsou schopní dojet autem skoro až do vody. Nás čeká pár set metrů dolů po svých.

Kamarád vytahuje z kufru deštníky! Proboha, na co? Déšť se tady přece zrovna často nekoná. Sluníčko pálí jak ďas. A nikde ani památky po nějakém stínu. Čili slunečník se rozhodně hodí. Dojít ten kousíček nám dá docela zabrat. Pak ještě na vyhlídku u vlastní přehrady, odkud je krásně vidět celé jezero.

Pokračujeme „po proudu“, chceme se vykoupat v řece Ili. Nádherná čistá modrá řeka. Okolo ní úzký pás svěží zeleně, pak vyprahlá step a strmé šedé skály. Dojem kazí jen mračna komárů. Oběd na břehu se nekoná, budeme si muset najít jiné místečko. Což je docela problém, stromy, ba ani keře kolem silnice neexistují, nakonec nám musí stačit kousíček stínu okolo rozpáleného auta. Ale všechno je pro něco dobré: jak tak svačíme a koukáme do dálky: „Co je to támhle?“ Velbloudi. Jsou poměrně daleko, přitahuji si je foťákem a cvakám a cvakám.

Po svačině jedeme dál, přemýšlíme o velbloudech a najednou jiné, větší stádo zvířat, a o hodně blíž. Tentokrát koně. Musíme zastavit, vedro nevedro, vystupuji z auta a cvakám a cvakám a cvakám. A nemůžu se vynadívat. Tolik koní pohromadě jsem nikdy neviděla. Chlapík je žene směrem k nám a pánové v autě jsou trochu netrpěliví… S odstupem se jim nedivím, ale v tu chvíli se mi pokračovat v cestě vůbec nechtělo. Pohled na to obrovské stádo pohybující se nekonečnou stepí patří k mým nejlepším zážitkům z Kazachstánu.

 

 

Další den vyrážíme na východ. Až tak moc na východ, jak jen to jde. Až k čínské hranici. Cesta je nekonečná. Rovná dlouhá silnice, kolem vesměs pustoprázdné nikde nic. Zastavujeme v jednom z mála městeček – kolem silnice probíhá trh, potřebujeme nějaké leprjošky (takové velké placky pečené ve zvláštní peci). A melouny.

Naprosto úžasné červené melouny. Také nutně potřebuju. Kamarád si ze mě pak dělal legraci, že jsem nenáročná. K jídlu mi stačí meloun s leprjoškou. Když to je taková dobrota! Předsevzetí, že v Čechách už si letos meloun nedám, abych si nekazila dojem, mi nevydrželo, ale zkrátka není nad to jíst ovoce v krajích, kde vyrostlo a dozrálo.

Pak dlouhé kilometry šplháme do kopce, projíždíme průsmykem a dostáváme se na náhorní plošinu ve výšce kolem dvou tisíc metrů. Krajina je tu daleko zelenější, kopce vypadají jako plyšové. Otvírá se nám nádherný výhled na opravdu vysoké hory, včetně té nejvyšší. Chan-Tengri, vysoká bez kousíčku sedm tisíc. Je to taková Trojmezná, prochází tudy hranice mezi Kazachstánem, Kyrgyzstánem a Čínou. A je úžasná, majestátní. Opět dlouhé dívání do dáli a tisíc fotek…

Časné odpoledne, poslední město před čínskou hranicí, Narynkol. Žijí tu asi tři tisíce lidí. Živí se hlavně chovem dobytka a trochu pěstováním brambor. Máme malinko problém se domluvit i rusky, v tomhle koutě kazaština jasně převládá. Děti vypadají, že rusky neumí vůbec, stydlivostí to nebude. Chtělo by to nějaké jídlo, ale v téměř prázdném obchodě není ani o čem se domlouvat.

 

 

Nakonec si odnášíme ještě jeden obrovský meloun. V přepočtu za cca čtyřicet korun, a nahlas přemýšlíme o tom, že ve srovnání se stejným objemem vodky z toho samého obchodu je to docela luxusní zboží. (Ale nenechte se mýlit, s výjimkou těchto dvou položek je jídlo v Kazachstánu, zvlášť v Almaty, vesměs dražší než u nás.)

Koupání v ledové říčce, místní kluci nám ukázali nejlepší místo. Pak procházka podvečerním Narynkolem. Život tu evidentně plyne úplně jinak. Dědové v klidu klábosí před mešitou. Caparti, kteří by u nás bez dozoru možná ještě nemohli ani na pískoviště, tady zapřáhnou oslíka a alou pro vodu, jiní jedou na normálním velkém koni, sedí na něm, jak kdyby se v sedle narodili, a mažou možná někam pro zatoulanou kravku. Určitě není vůbec lehké tady žít, ale není to takhle tak nějak správnější?

Budíme asi docela pozornost, čilý turistický ruch tu opravdu nepanuje a pro místní jsme tedy trochu atrakce. Dokonce jsme byli pozváni prohlédnout si městský úřad, a pak i dům a zahradu dotyčné úřednice. Také silný zážitek. Městský úřad – taková ta typická stavba postavená v 50. letech, a od té doby se tam vůbec nic neměnilo a neopravovalo. Nejspíš tam od té doby nebylo ani vytřeno. Nicméně paní byla na své pracoviště očividně pyšná.

A stejně tak na svůj dům a svoji zahradu: prý nejlepší v Narynkolu. Nám se tam líbil výhled z oken na hory. Jinak jsme koukali jako jeleni. Ostatně jelenů tam bylo dost, sklenění, keramičtí, paroží… Tlusté koberce, vlhko, neskutečný binec a neuvěřitelná sbírka těch nejkýčovitějších předmětů, jaké si dovedu představit. Prostě jiný kraj, jiný mrav a jiné představy o pořádku a estetice. Jestli to podobně vypadá ve všech domech, těžko říct. V zahradách ale ano.

Nocujeme v jakési ubytovně při základní škole a brzy ráno vyrážíme zpět. Ještě jednou hora Chan-Tengri, v jiném světle úplně jiná a snad ještě krásnější. V plánu je návštěva kaňonu Šaryn. Vedro, sucho, horký vítr. Tak strašný vítr, že se krotíme s focením – normálně bychom si kvůli pěknému záběru stoupli trochu víc ke kraji skály, ale tady radši ne. Jinak nádhera, zase tak zvláštní, neskutečná krajina, jen času je málo a věcí k vidění tolik…

 

 

 

Pokračujeme k jezeru Bartogaj, kde nás čeká další záhada a podivuhodnost. Nejspíš jakási výpusť jezera. Už jen dostat se sem není snadné – je potřeba vědět, co hledáme, uplatit hlídače u brány, a pak už jen zírat a dohadovat se, co to vlastně je a jaký to má smysl. Žádné informace se člověk nikde nedozví.

Logická by v takovém místě byla elektrárna, ale tady je to prostě docela velká řeka nacpaná do dvou trubek a volně padající dolů. A když vodopád vytvoří v pustině krásnou zelenou oázu, pokračuje rychlým proudem umělým kanálem někam směr Almaty. Že by takové dílo kvůli zavlažování? Těžko říct, nepovedlo se nám nic zjistit. A možné je tady úplně všechno.

Posledních pár dní dovolené jsme strávili dalším potulováním po horách v okolí Almaty. Nebudu se už opakovat, zkrátka je tolik pěkných míst na světě… Sedím na velkém kameni, pode mnou v údolí protéká potok, u potoka stojí jurta, vedle se pase kůň. Nižší kopečky jsou krásně zelené, nad nimi vykukují skalnaté hory, a ještě výš opravdoví velikáni pokrytí sněhovou čepičkou. Fouká příjemný větřík a voní mateřídouška. Jedna z těch úžasných chvil, které v duši zůstanou, doufám, napořád.

 

Byla to opravdu netradiční dovolená plná podivuhodných zážitků. Samozřejmě pro nás velikou roli hrálo zázemí, které jsme měli – bydlení, auto, a někdo mluvící rusky a znalý místních poměrů. Proto nemůžu na závěr s čistým svědomím napsat: „Jeďte, je to tam bez problémů a stojí to za to.“

Na úplně samostatné cestování s batohem na zádech by to asi byla země poměrně složitá, počínaje už žádostí o vízum, a navíc dost drahá. Ale podniknout se dá leccos, a rozhodně je to krásná země, kde je toho spousta k vidění. Takže máte-li trochu cestovatelskou duši a naskytne-li se vám třeba podobná příležitost, neváhejte.

 

Více fotek na www.cerv.info/kazachstan

 

 

Aktualizováno: 30.3.2012 — 10:36

99 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Koukám, milá Pavčo (inlove) , že se někde vytratil můj příspěvek ze včerejška, že fotky jsou úžasné a článek na druhé čtení taky. (y)
  Milá LA (inlove) , tím pádem musím popřát dodatečně znovu všechno nejlepší. (f) (sun) (h) (^) (f) (sun)

 2. Pavče, přávidím takový úžasný výlet. Díky, že ses s námi podělila. To musela být nádhera a zážitek na celý život. Je mi jasné, že dostat se do Kazachstánu nebude jen tak, ty sovětské způsoby jsou za těch 70 let Sojuzu něrušimogo zadřené pod kůží. A Tvůj popis o kousek níže získávání víza a ježdění po Kazachstánu je celkem přesný. Něco podobného jsme ještě za časů Sojuzu (bylo mi 11) zažili přímo v Leningradu. Náš známy se tam naboural do auta, které mu z parkovacího místa vycouvalo přímo na kapotu. No milicioněri to hodili přímo na něho, a to patřil k těm privilegovanějším. Ale před milicioněrem byl stejně maličký. A tihle známí nás načerno vozili za hranice Leningradu – do Pavlova, do Carskogo Sela a samozřejmě k neustále obnovovanému stohu, kde se schovával sám velký Lenin. I v těch 11 letech mi to přišlo ujeté. Proč koukat na kopec slámy. Úředně jsme z města nesměli. Jak jsem za socíku vyrůstala, tak tohle jsem nedokázala pochopit. Později v Moskvě jsem pochopila, že to byl prostě policejní stát. Než tohle překonají, to se bude muset narodit pár dalších generací.

 3. Během dne jsme stihla přečíst a chválím realisticky popsané cestování. Nemám ráda, když někdo popíše obtížnou cestu a řekne – super, jeďte tam! Já jsem docela pohodlný turista- mám ráda krytá záda. A moje znalost angličtiny není všude zárukou plynulé komunikace 🙂
  Dneska jsem byla s dcerou na bazaru orientálních tanečnic a koupila jsme jí křídla Isis- není to báječné, že křídla lze koupit? (inlove)

  1. Tak to my raději cestujeme na vlastní pěst a trocha té nejistoty a nepohodlí nám nevadí. Ale Kazachstán opravdu není země, kam by se dala koupit letenka a pak si tam jet kam člověk chce: takže spíš tohoto se týkal ten můj dovětek na konci.
   Už k žádosti o vízum je potřeba doložit potvrzení o zaplaceném hotelu nebo vypsat přesnou adresu pobytu:na ambasádě pak podrobné vyptávání, za kým jedeme, co tam dělá a v jakém jsme s ním příbuzenském vztahu…A to napoprvé jsem odtud odešla úplně s nepořízenou, protože mi snad chybělo nějaké jiné potvrzení a prostě jsem se nedomluvila.
   Další problém by tam asi byl s autem: určitě by nešlo jednoduše půjčit: kamarád měl pěkný štos papírů a razítek o tom, že auto, kterým jezdíme patří firmě, pro kterou pracuje, že je oprávněn ho řídit, že je oprávněn v Kazachstánu řídit, ověřené kopie řidičáku a kdovíco ještě. A místní policajti auto s cizineckou značkou moc rádi zastavovali, a papírama se probírali, a nějaký ten nedostatek či přestupek, za který je nutno uložit pokutu (=domluvit se na nějaké oboustranně akceptovatelné částce dotyčnému do kapsy) vždycky našli…V tom bychom sami chodit určitě neuměli. Zkrátka ta podpora někoho místních poměrů znalého tam byla pro nás dost nutná.

   1. Cestovat na vlastní pěst považuju za rozumné, pokud člověk nemá děti. A já už je dost let vláčím všude s sebou 🙂 U dětí se některé věci nedají vyřešit lahví alkoholu jako u dospělých, jak jsme si sama ověřila…. 🙂

    1. 😀 Možná jsem to měla s nějakou tou lahví zkusit, třeba by mi i ta ruština šla potom líp.
     My děti zatím nemáme, ale až nějaké budeme vláčet s sebou, určitě i to naše cestování bude vypadat úplně jinak, to je mi jasné 🙂

 4. Není nad to, si na cestě číst článek o cestování. Velice zajímavé, díky za něj.

 5. Jedem do Severni Karoliny na kontrolu, zdali se krcni obratle zotavily. Odjizdime fcil, protoze mame videt chirurga rano v pondeli. ta cesta do Raleigh mne stve, je to vrcholne nudna krajina, a vzdycky cestou kusnim. Tak vyuzijem fakt, ze nase auto, pred 3 roky zakoupene, ma DVD prehravac, tak se budu poprve koukat ze zadniho sezadla na oblibene filmy – jako Bratricku, kde jsi. Z hlavy mam furt pocit, ze je to cizi prilepena vec.

  1. Hani šťastnou cestu a ať kontrola dopadne dobře! (y)
   Ty se koukej, Chet NE! Raději mu to později převyprávěj. (h)

  2. Tak se jich tam, HankoW, přeptej, jestli je ta hlava Tvoje… přece jenom jsi ji u nich neměla nějakou dobu pod kontrolou (chuckle) Jinak držím palce (y)

 6. Tak jsem jménem Garyka popřála jeho sestřičce Nellie k zítřejším narozeninám. V její smečce jsou ještě dva starouškové taky collie, fenka a pes a pak zachráněná fenka z Rumunska, ne collie ale nějaký pastevecký pes to je. Jestli holky nehárají, mohli bychom se s nimi setkat u nedalekého asi jeden kilometr vzdáleného jezera Harlanda tjarn, první „a“ ve slově Harlanda je přehlasované, i ve slově tjarn což vlastně znamená jezírko. Tak malé se mi nezdá ale ve Švédsku má všechno jiné proporce. Když Švéd prohlásí že je něco blízko bývají to stovky kilometrů. Švédsko je asi třikrát tak velké jako země České a mají přibližně stejný počet obyvatel.

  Krásné aprilové odpoledne všem přeji ! (sun) (rain) (sun) (rain) (sun) (rain) (sun) (rain) (sun) (rain) (sun)
  Tady je (sun) ale pěkně fičí a to prosím ledově. 🙁

 7. PavČe, to je nádhera. A podařilo se Ti vystihnout tu zvláštní atmosféru – ne že bych tam sama byla, ale kdo o tamějších končinách píše, je vždycky podobně uchvácený.
  Poslední fotka v článku mi dala zabrat – brejlila jsem, jestli je to sníh, nebo hustý mrak či čo… Takže jsem na to v důsledku čubrněla podobně jako vy. Trochu se to podobalo návštěvě jiné planety: člověk potkává různé artefakty, ale účel zůstává skryt.
  Moc pěkné, děkuji. A fotky… velmi povedené.

  1. Tak v jistém smyslu to návštěva jiného světa rozhodně byla 🙂 A zrovna nad touhle fotkou kroutilo hlavou hodně lidí.
   Ty dvě malé tečky před zelenou zdí jsme my — pro nároznost, jak to bylo obrovské dílo.

 8. Vrátila jsem se z vycházky z Babího lomu. Klérku jsem nebrala, šly jsem pouze s Evou a Waiki. Velká zima, ledový vítr, chvilemi kraťoučké několikavteřinové zmrzlé sněhové přaháňky. Na Babec jsme nedošly. V ůolovině cesty jsme to otočily a hurá domů do tepla, stejně se můj sedací nerv už bouří a bolíííí. Ani hůlky nepomohly. Po cestě dolů jsme v protisměru potkaly krásnou 17 měsíců starou doginku. Chvíli jsme splkly s paničkou a stejně staré holky se honily a skákaly.Další sportovní turistická doga na obzoru (y) !

 9. chicht – tak jsme ráno akci Souš alespoň zkusili (chuckle) Krása, slůňo, jiskřivý nový sníh, nikde nikdo… Radost nám zkazil až fakt, že po oné „vodopádové“ cestě nikdo celou zimu nešel ani nejezdil na lyžích. Provochodcovství by nám až tak navadilo, kdyby toho sněhu nebylo nad kolena :O Beta se propadala až po pupík, prostě to nešlo. A tak jsme si udělali krátkou procházku k hrázi soušské přehrady (hrozně tam foukalo a mrzlo), kousek jsme se prošli udržovanou cestou směr Novina (tou jsme se chtěli vracet) , Beta si poběhala a počmuchala, páník udělal pár zimních snímků a jeli jsme zase domů (wave)
  Těch 5 cenťáků nového sněhu by nevadilo… ale že SOuš, která je stejně „vysoko“ jako Bedřichov má o půl metru víc sněhu… to nás maličko zaskočilo (rofl)
  Vygooglila jsem – přes 70 cm… Bedřichov včera měl sníh jen místy

  1. Tak to přeji všechno nejlepší k narozeninám. (h) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Velká kočko, zapomněla jsem Ti u mlsotníku napsat, že jsi to vymyslela naprosto geniálně: pověřit ukuchtěním někoho, kdo to udělá dobře a udělá to rád :-

  2. Přeji LA krásné narozeniny (sun) Tedy já na to přání nahlédla, a to je krásná a zvláštní květina – orchidea??

  3. Milá AL, přeju všechno nejlepší, hodně štěstí a zdraví (^) (inlove) (^) a úspěchů na veteránských akcích (y)

 10. Tak ještě naposledy k bílému kocourkovi z útulku:
  dnes od 12.00 je připraven k výdeji, zájemců volá spousta, takže kdo přijde první, kocourka získá, prý tam nějaký pán stepuje už od 11.00. Přeju mu hodné lidičky, kteří ho budou mít rádi a budou ho rozmazlovat a prožije s nimi dlouhý spokojený život.
  Kocourek by stejně k nám nemohl. Je nekastrovaný a protože je znám majitel, který o něj sice zájem nejeví, ale mohl by, tak ze zákona se s ním půl roku nesmí nijak nakládat. Čili vykastrovat ho nelze. Kdyby se majitel rozhodl jinak, byl by problém, zvířátko by se mu muselo vrátit.
  Ale on by byl i problém s tím, že mezi 3 kastrované kocoury v tomto pidiprostoru by přišel jeden nevykastrovaný. To by znamenalo jen potíže.
  Mám vnitřní klid, že jsem se rozhodla správně a jednou, až budeme mít víc místa, tak se uvidí, co CD vymyslí.

  1. Karolíno, rozhodla jsi se správně. Můj tatínek vždycky říkal, že se nemá nic lámat přes koleno. Mávám tvé trojkočičí smečce (a tobě samozřejmě také (chuckle) ).

  2. Milá Karolíno, nechtěla jsem Ti do toho vstupovat, ale podle mě ses rozhodla naprosto správně. Kočky nejsou smečková zvířata a Tvoje vyladěná skupinka v malém prostoru je krásná vzácnost. Moc pozdravuji spokojené chlupatce (wave)

  3. Já vím, že jsem s tím byla už protivná. Ale nějak mi to stále nedalo spát.
   Je to vyřešeno, ona CD zasáhne, až to bude aktuální.
   Kluci se právě pasou! Dostali trávu, tak tam u té misky svorně sedí a k mé pramalé radosti vytrhávají na koberec tu trávu i s kořínky, něco zbaští, zbytek smím vyluxovat. Ach jo, čuňátka moje.

   1. Protivná jsi nebyla, jsem ráda, když se o starosti podělíš 🙂 A s tím luxováním počkej, až se kluci vyblejou 😀

     1. Vypukla divoká honička – Melíšek se připlížil k Ríšovi a pacičkou mu zezadu jednu uštědřil, takovou lehkou hravou, Ríša to nečekal, tak vyletěl, ve vzduchu se otočil a dopadl Meldovi na záda, ten vystřelil, zakousl mu ucho a mám tu dvě rachejtle. Děsně si to užívají.

        1. A jo, máš pravdu! Tak to jsem ráda, že klukům tak rozproudila krev. Možná jsem si ji měla nechat a napást se sama, taky bych potřebovala trochu proudění 🙂

 11. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Slabě mrzne, lehce padá sníh. Ale v noci se i vyjasnilo, takže sněhu leží opravdu jen poprašek.

  1. V Praze je na nule a sucho, jasno, svítí slůňo. Včera večer ale padalo docela dost. Znovu začali topit, což je dobře, protože by tu asi nebylo moc příjemně.

 12. Tak tohle se dobre cetlo a fotky jsou paradni. Takova dovolena by se mi moc libila… Mam rada daleke a dlouhe cesty, kdy se jede a jede, a je na co koukat a neni zcela jasne, kde vecer jeden skonci. Vzpominam na dovolenou, kdyz jsme to vzali s Chetem z Jizni Karoliny do Mainu a odtam do Quebec City. A kdyz jsem stala na brehu reky Sv. Vavrince, tak jsem byla dojmuta, protoze jsem si vzpomnela na knizky o traperech kolem sv. vavrince a ten druhy breh na sever vypadal tak lakave, a dle mapy tam bylo poloprazdno, a pocitala jsem v hlave, kolik dnu navrch si jeste muzu vzit z dovolene, aby to v uradu nevadilo. me racionalni ja zvitezilo a otocili jsme to z Quebec City domu. Chetovi to bylo suma fuk, mel ucitelske prazdniny.

 13. Jsem už hodně dlouho mlčící čtoucí, tak jsem konečně taky sebrala odvahu něco sepsat a zkusit vykouknout… Děkuji všem za komentáře a jsem ráda, že se povídání i fotky líbí.

  1. Musím se přiznat, že jsem odpoledne vytáhla velký atlas světa a mrkla jsem na Kazachstán. Našla jsem přesně kopečky, kde jste byli. Pěkná dálka, ale za to kousíček do Číny 🙂 !

   1. Pavčo, tvoje povídání z cest se četlo skvěle. A ten atlas jsem vytáhla taky, abych se zorientovala. Moc díky. (sun)

 14. Bílý kocourek v útulku Dolní Měcholupy je volný k výdeji!
  O zítřka od 12.00
  (think)

  1. Milá Karolíno, jestli čekáš, že Ti někdo odepíše „Přece nemůžeš mít čtyři kocoury“, tak tady nejspíš jsi na špatném serveru (rofl) . Sama si to musíš zvážit, akorát Ti do toho budou kecat ti tři (cat) (cat) (cat) , pokud se teda necháš ovlivnit. Tak buď uvědomělá a měj rozum … v jakém pelíšku vypadá nejlíp bílý kocourek? (rofl) (rofl) (rofl)

   1. Rozum snad mám, aspoň v to doufám.
    Když jsem si pořídila Melíška a byl doma hodně sám, usoudila jsem, že potřebuje kamaráda. Hledala jsem po útulcích bílého kocourka, chtěla jsem tu dvojku „black and white“, nepovedlo se, zato Zrzínek byl „láska na první pohled“, i když zpočátku problémová. Kluci si ale nevadili, sice si nehráli, ale neubližovali si a byli spolu. Dneska je ze Zrzínka úžasný „náručový kocourek“. Ríša byl neplánovaný, ale mazel odjakživa už na té terase a všechny stmelil. Vytvořila se tak úžasná trojka, která si nepřekáží a je naprosto pohodová.
    Nemám podmínky pro dalšího kocourka a nechci narušit to, co máme doma.
    Takže bílému kočičáčkovi popřeju jen to nejlepší a doufám, že najde milující rodinu, která ho bude mít ráda tak, jako já mám ty svoje a vytvoří mu dobrý domov. Já bych ho moc chtěla, ale nejde to. Zatím.
    Nemůžu ublížit těm svým v tak malém prostoru a vyhlídka, že se vrátíme do velkého bytu, je zatím v nedohlednu.
    Je mi z toho trochu smutno, ale nedá se to řešit jinak. Rozum v tomto případě opravdu mám.

    1. škoda … moc škoda … takovou skvělou rodinu by měl… já si dělala legraci, myslela jsem si, že se postěhuje k vám určitě, možná to bylo vtipkování trochu nevhodné, tak se omlouvám, … ale když je to tak, jak to je, co se dá dělat… tak hodně štěstí všem (h) (h) (h) a nezlob se na mě za to rytí, nebylo to ve zlém 🙁

     1. Vůbec se není třeba omlouvat, není za co!
      Já bych ho strašně moc chtěla, ale opravdu to nejde. Natolik jsem rozumná. Jak píše HankaW – mám skvěle vyladěnou smečku a nemuseli by ho přijmout. Mohlo by nastat něco nepředvídatelného a to nechci!
      Právě proto píšu, že rozum mám. Místa máme málo, být to v Maršově, neváhám ani minutu, ale tady je to riziko.
      A nechci ohrozit ty křehké vztahy mezi námi, důvěru, která vznikala pomalu a dlouho hlavně u Zrzínka a ublížit těm třem, bílému kocourkovi a nakonec i sobě.
      Třeba by se nic nedělo, co já vím? Nebudu to pokoušet.
      Tak jen doufám, že najde opravdu dobrou a milující rodinu, která ho bude mít ráda.

    2. Karolino, mas tu svou kocouri smecku spravne vyladenou. Nepokousela bych to. Ovsem bilemu kocourkovi preju hodne stesti. (h)

  1. Tak tohle je opravdu nádherné!
   Obdivuju ty, co tohle umí. (angel)
   Možná v příštím životě!

  2. Vave, už se moc dlouho chci zeptat… jak se snášejí piškvorky s domácími zvířaty? Nebo máš deky spíš jako dárky?
   Jsou moc krásné, opravdu výtvarná díla.

 15. Moc zajímavý článek, dík. V kuchyni mi letos visí kalendář s s obrázky přírody právě z Kazachstánu. Dostala jsem ho od kazašské kolegyně…některé záběry jsou opravdu dech beroucí, hlavně hory. Jedno jsem ale nepřekonala, když právě u této Kazašky na návštěvě mi bylo nabídnuta tradiční pochoutka z koňského masa….nechtěla jsem urazit a upřímně jsem se snažila jídlo zkusit, ale nešlo to. Hostitelka se trochu smála mé útlocitnosti. Chápu, není to logické, ale prostě mi nějak nešla tato (ani jiná mi nejde) konina „přes pysky“ (think)

  1. Jojo, s tím jsem taky měla trochu problém… Není to logické,ale při posezení v místní restauraci jsem pro sebe zvolila radši skopovou variantu. Koňské jsem tedy od kluků ochutnala, špatné to nebylo, ale zkrátka některá zvířata na talíři mít nemusím. I když tam je to prostě běžný druh masa, bylo to vidět i na tom tržišti: největší oddělení skopové a koňské, pak hovězí a jen něco málo od toho ostatního.

  1. krása (nod) tolik (f) (f) (f) – to moje magnolie má ještě jen huňatá poupátka, sakurka už konečně nalívá pupence a je vidět, že přežila zimu, koniklece a hlaváček mají chundelatá malá poupata těsně nad zemí… no teď právě pod bílou peřinkou (chuckle)

  2. Zano, je to príma, že už se vydáváš opět na své okruhy v okolí. Moc pěkné fotky a věřím, že jich bude stále víc a víc přibývat (y) (h) .

  3. Zano, rada slysim, ze rekonvalescence pokracuje uspesne, a rzim pace, at se ze spaciru brzo zase stanou vyslapy. (h)

 16. a ještě dotaz ?? Zhasínáte někdo za hodinu na hodinu ?? Tedy podpoříte hodinu Země ??

  My dáme vínko při svíčkách. Já vím, že to nic neřeší…

  1. Nemůžu uvěřit, že u vás byl dnes takový nečas. Fotky z lesa fakticky už jarní, ten napínák je zajímavý 😛 !

   1. teď je všude kolem bílo… A to jsme dohodnuté ze Zuzkou, že zítra zkusíme Jizerky u ní „za chalupou“. V poledne hlásila místy sníh a místy bezsněžno… Bojím se bojím, že teď už tam budou mít sněhu nad kotníky a že zítra vodopády na Desné vzdáme…
    Ještě to nevzdáváme – uvidíme ráno

     1. Zuzka teď psala… že už mají sněhu až dost… a že pěší výlet zítra ráno asi bude blbej nápad (chuckle)

      Hmmm – začnu vymýšlet náhradní nížinné řešení

    1. Kdyby to šlo, poslat vám trošku toho bezoblačného hvězdnatého nebe co se klene nad JM. To by se vám zítra šlapalo!

  2. To jaro je u vás vážně ještě nesmělé, ale zítra prý vysvitne i slunce (však taky má být apríl (chuckle) ).
   Na Fojtce bylo jistě hnusně, ale taky náramně fotogenicky (clap)

  3. Dík za krásný Betíček. Těšila jsem se na fotky a ty z křížové cesty mě nezklamaly. Jinak se u nás dneska čerti ženili, vichřice, sněhánky, (rain) i sem tam (sun) na moment vykouklo a teď je trochu zabíleno a drží potvora fůj

 17. moc príma počasí… právě máme bouřku, vichřici a chumelenicokrupobití… Psa by nevyhnal…
  Blesky parádní

  1. U nás zase byla celý den taková vichřice, že mě to málem odneslo i s Klérkou. Ale za to pršelo – 20 minut!!! To je co říci, po několika týdnech, alespoň se dva dny nebude prášit na lesních cestách :S .

  1. To je krásné video, mohl by klapnout hubou a bylo by po kotěti, ale tak se o něj dojemně stará a ono mu dává těma tlapkama docela zabrat. (hug)

  2. taky jsem se kukla, no krásné videjko, očividně spokojené psisko a spokojené peklící kotě 🙂

   úplně vidím v psisku našeho Frogáška, taky hodný velký strejda……Terrynek si hrávál s Petříkem…..kdybych se nebála, že Nastěna novému koťátku ublíží tak bych nad britkou neváhala ani minutu……ach jo člověk nemůže mít všechno…..

   1. Nádhera – jak ho pucuje tím jazykem v záchůdku, pak mu myje prdku, kotě mu zakusuje nohu, mydlí ho tlapkama po čumáku a okusuje mu uši…….. to je fakt lepší než televize!
    Ten prcek drzej je menší než ta psí tlama.

  3. Naprosto úžasné video. To kotě je pěkně přidrzlé a psí strejda je pro něj báječný parťák. Díky za odkaz, moc jsem se u toho pobavila (rofl) .

 18. Taková dovolená je opravdové dobrodružství. A ta možnost ji zažít se nenabízí denně a ne každému. Ale vám šťastným byla dána. A my děkujeme že nám šťastným ji bylo dáno s vámi sdílet. 🙂

  Nás ve Švédsku čeká také dobrodružství ale trochu jiného druhu. (chuckle) Počasí příští týden a přes velikonoce má být „snö, regn, slask“ to jest sníh, déšť, břečka. Radostná prognosa, není-liž pravda. Automobilisté si ale mají ponechat zimní pneumatiky a nebo nejezdit protože v celé zemi bude v noci pod nulou. :O Další jaro tady na severu, už čtyřicátétřetí. No březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem.

  A náš aprilový žert, tedy Garyk bude mít 2.dubna narozeniny. Stařenka panička se nemůže dopočítat kolikáté vlastně, asi páté by to měly být. Garýček ani nemůže dostat nějakou dobrotu jen ty dietní granule, chudáček náš malej ušatej, poděšení naše chlupaté v jednom kuse někam prchající před rámusem. Vlastně se mu ani nedivím taky mám chuť odtud zdrhnout, z domu který se randálem chvílemi i chvěje až otřásá.

  Přeji vám jarnější počasí než je tady. (f) (sun) (f)

 19. Téééda, mít někoho, kdo poskytne to zázemí, jedu okamžitě! Na samostatnou výpravu bych si netroufla, i když ruštinu bych nejspíš zvládla ještě oprášit 🙂 .. Přece jen, ta mentalita je jiná a je lepší mít u sebe někoho znalého místních poměrů.
  Nádherné povídání, nádherné fotky a určitě nádherná a zajímavá země. 🙂

 20. Poutavé povídání o zajímavé zemi, krásný fotografický doprovod. Velké díky!!! Ve středoasijských státech by mne lákaly jejich chovy koní. Z Kazachstánu byli dovezeni před lety někteří hřebci pro zakládající chov achal-tekinců manž.Havlíčkových v Chrastavě. Dnes už myslím chrastavský chov neexistuje 🙁 .

  1. z dvouset vzácných „růžových“ koní myslím nezbylo nic. Bývalou farmu má nový vlastník – myslím, že se mu docela daří (známí z Prahy tam trávili víkend a byli nadšení).

   1. Asi před 10 lety, se koně z farmy v Chrastavě rozprodávali. Myslím, že Havlíčkovi byli první v republice, kteří v devadesátých letech s chovem alchaltekinců, „nebeských koní“ začali. Nyní je už víc stájí, kteří je chovají.
    Achaltekinský kůň, je jedno z nejstarších plemen koní (Persie) a významně ovlivnil chov jak arabského koně tak i anglického.
    Velmi houževnatý kůň z tvrdých přírodních podmínek a navíc krásný.

 21. ráno jsem s Betkou oběhla docela rychle náš lesopark, protože jsme procházku stíhaly taktak mezi kapkama deště (spíš krystalky ledu). Ale pak stejně tak hrozně otravovala, že je vííííkéééénd a musíííí se véééén – že jsme jeli moknout kousek nad Fojtku. Jaro v podhůří Jizerek jen opatrně nakukuje, ale až na pár rychlých slejváků (chuckle) bylo vlastně moc hezky (wave)

 22. Všechny moc zdravím, jen prolétám, máme v naší a vedlejších vískách samé akce, kde je má účast žádoucí. Číst budu až hodně pozdě, těším se.
  Doma mi odešel pápá domácí compík,bůček jeden zatrachtilej,záludnej, mám ho odvézt až v pondělí na opravu, takže se ozývám z kanclu.

  Mějte se všichní nádherně a jinak se opět připojuji k mantře Xerxové. (h) (hug) (inlove) (wave)

 23. Nádhera. ´Užasný fotky. Tohle by mne lákalo moc, ale na samostatnou výpravu bez zázemí bych si netroufla.
  Jsem ráda, že aspn takhle nahlídnu.

 24. Dík za zajímavé vyprávění a fotky. Přivedlo mě to ke vzpomínkám a srovnávání co je tam dneska a před léty. Sice jsem v 88 roce byla jen v Tadžikistánu, Uzbekistánu a Azerbajdžánu ale tenkrát to byly jen takoví ,,chudí příbuzní“ velkého Ruska. Ale pro nás tehdy to byla opravdu zajímavá a krásná dovolená. Bylo i tehdy na co koukat i když se smělo jen do oblastí určených turistům

 25. Nádhera, takovou dovolenou bych si také přála zažít – nic organizovaného, volně si jet tam, kam chci, pokud to jde, v některých zemích je to trochu problém.
  V Almatě jsem byla někdy v letech 1983-5, když jsem pracovala v ZO a měla na starosti SSSR. Projela jsem si spoustu zajímavých míst, jenže to je 30 let zpátky a určitě se toho hodně změnilo.
  Povídání moc hezké a fotky přímo úžasné.

 26. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Moc krásně napsané povídání a netradiční dovolené (nod)

  A úžasné fotky. Nedivím se, že jste nabízenou možnost využili, protože žádná cestovka Vám neukáže to, co auto a „svobodné“ ježdění.

  1. My cestujeme skoro vždycky po vlastní ose, ale spíš po naší zemičce, trochu po Evropě, a jednu maličko dobrodružnější výpravu do Asie jsme taky podnikli. Ale podívat se do Kazachstánu by nás samotné jen tak nenapadlo, hlavně ta jazyková bariéra by asi byl docela problém. Někdy se takhle člověku poštěstí, a úžasné zážitky přijdou i bez velkého plánování 🙂

 27. Sice se chystám na dvě piškvorkové výstavy, ale nedalo mi to, a článek jsem alespoň rychle přečetla. Na fotky se moc těším, až se vrátím, a článek vezmu znovu pomalu, je to moc zajímavá cesta.
  Přeju všem krásný den. (h)

 28. Úžasně zajímavé povídání o netypické dovolené!!!!!! Věřím, že tohle byl zážitek na život. Sice by mi chování místních „bez úsměvu,ochoty a s lokty vpřed“ hodně vadilo (kybych tam musela žít, ale i jako turista), ale oni v tom už vyrostli a asi jim to nevadí.

  Stačila jsem fofrem prohlédnout celé album neuvěřitelných fotek, na delší pokochání to teď není, počasí nedovoluje. Tornádové varování už sice pominulo, ale venku stále leje a tmu začaly nebezpečně protínat blesky a mohutné hřmění. Čas počítač vypnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN