105×148: Letní? Zimní?

Aby nedošlo k mýlce, řeč nebude o pneumatikách ani o dovolené, ale o čase. A vlastně ani o tom ne.

 

 

 

Když jsem byla mladší, letní čas jsem vítala, protože problémy se vstáváním jsem neměla a delší den znamenal víc světla a (zdánlivě) víc času na všechno. Teď je to s posunutým vstáváním mnohem horší, protože jsem svým založením sova.  A i když mě úděl pracujícího člověka donutil vstávat časně jako skřivan, je to jako s přeučeným levákem; stejně jako on má v levé ruce větší cit a šikovnost, tak já jsem kreativnější a účinnější až po čtvrté odpolední, nejvíce pak po desáté večer.

Takže z tohoto pohledu je ten delší večer naprosto v pořádku a žádoucí. Ještě kdyby to tak šlo zkombinovat s delším ránem. Prostě ráno by přicházelo v čase zimním a večery by se řídily časem zimním. Ovšem počkat! Vždyť tím bych si den vlastně prodloužila o dvě hodiny. Den by měl 26 nových hodin – byly by stejně dlouhé, nebo kratší? A jakou bych pak měla pracovní dobu? Obávám se, že delší.

No jo, ono to prostě nejde, brát ze všech možností jen to lepší. Nebo možná ano, někdo to možná i umí. Ale stejně to jde jen dočasně a pak se to vymstí.

Teda, nevím to samozřejmě jistě, ale doufám v to. Zkrátka stále věřím v ty mlejny, co melou pomalu, ale přece.

 

 

Aktualizováno: 28.3.2012 — 21:31

67 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak to máme za sebou! Pikan chudák spí, Norka se nacpala a hryže si kost a já mám pocit, že jsem uběhla maraton. Navíc jsem si díky své kromobyčejné tupohlavosti 🙂 střihla navíc cestu Kladno Praha a zpět, bo jsem na klinice zapomněla ty nejdůležitější léky!

  1. Budu nadále držet (y) , věřím, že to bude dobré. To bude Pikan koukat, až prokoukne 🙂

 2. Já jsem na sluneční pohon. V létě vstávám dřív a jsem ráda, že je dlouhé odpoledne, v zimě chci taky vstávat za světla.
  A ze všeho nejvíc nesnáším to, že celou zimu chodím z práce potmě. Chtělo by to zkrátit pracovní dobu. A v létě taky. Protože je sice delší světlo, ale taky víc práce na zahradě,
  Vstávání v pozdní noci (ve tři, ve čtyři, v pět a potmě) považuju za porušování lidských práv a mělo by se zakázat.
  😀

 3. Som škovránok z nutnosti-denne vstávam o piatej/!/ a moje telo i duša vie,že polroka je to o štvrtej.Má to výhodu,že nepozerám tie blbosti v kom.telkách-ale zase som spoločensky nemožná a zlyhávam pri konverzácii,keďže netuším,čo najbližšie urobí Kordiak alebo Maslák,ke´dže nemám potuchy,kto to sú.Môj detský sen ,a pretrval do neskorého stredneho veku, je:jesť len nové zemiaky a nepoznať budík. A nesplnil sa mi.

  1. „Môj detský sen ,a pretrval do neskorého stredneho veku, je:jesť len nové zemiaky a nepoznať budík. “ Verenko, jo, ano, taky tak. (h) Akorat co je divny,ac ranni doba mi nesedi, ze kdyz mam volno,tak se spontanne bouzim nad ranem natesena tim, co zas bude.

 4. Děkuju vám za ohlasy a přeju vám krásný večer. (h)

  A Myšce-Ámosce (inlove) 🙂 dodatečně přeju všechno nejlepší k včerejšímu svátku. (f)

   1. Jelikož si nemeju nohy, jak poručila pídr, tak se to asi hojí. (chuckle)
    Ale vážně – mám to vyčištěné a něčím naplácané a dneska je to mnohem lepší, děkuju za optání. (f) 🙂
    Chválím dodatečně Betíček (h) , čtu ho nohužel vždycky dávkově a se zpožděním.

 5. Připomnělo mi to veselou příhodu ze staré dobré Anglie. Jela jsem tam někdy počátkem 90. let na pobyt. Byl podzim, u nás se nějak v tu dobu měnil čas, a fórek tkvěl v tom, že v Anglii se čas měnil o nějaký ten den (týden) později, ovšem nevěděla jsem přesně kdy. Vtípek byl dovršen tím, že veřejné hodiny v Londýně ukazovaly každé jinak (wellmi různě) a já měla chytit spoj. Nakonec mě zachránil rodilý kolemjdoucí, zřejmě skřivan, protože i v onu velice časnou hodinu byl zcela orientován a věděl přesně, kolik uhodilo 🙂

 6. Obracím se k těm, kdo by rádi letní čas po celý rok.
  Jsem ochotná vás podpořit, ovšem pod jednou podmínkou:
  Bude-li vám vyhověno, nebudete už požadovat v příštích letech další prodloužení odpoledního světla opět o hodinu.
  Měla jsem totiž svého času kolegyňku, která by takový požadavek URČITĚ vznesla.
  Mně je totiž skoro jedno, je-li letní nebo zimní čas, ale vadí mi ty změny. A to hodně vadí.Nejvíc mi vadily v době, kdy jsme měli pracovní dobu od května do září od 6 hodin, zbytek roku od 7. To znamenalo vlastně během měsíce posun vždy o dvě hodiny na tu nebo druhou stranu – a to bylo opravdu kruté.

  1. Úplně tě chápu. Jsem klasická sova a taky se potkávám na netu se spolusovami 😉 Když jsem byla ještě v procesu, tak se mi velmi zajídalo vstávání na pátou. A v letním čase to šlo vážně „do živýho“. (devil) Jsem asi nějaká vopožděná, protože na mne dolehne tato změna nejvíc po týdnu. A pak jsem z času jurodivá a nemám odhad. Tentokrát to bylo ještě ozvláštněné tím, že jsem v sobotu měnila mobil(netušila jsem, jestli je posunován centrálně, nebo ne) a zjistila, že budík a kuchyňské hodiny potřebují „žrádlo“ a melou z velmi posledního. (think)

 7. Změna času mi nevadí a letní čas mám ráda – taky bych ho brala celej rok – aspioň bych si nemusela zvykat na změnu 😛
  Ovšem chudáci brzy ráno vstávající, tam je ta chybějící hodina zatraceně znát.
  Čím jsem ale starší, tím víc se zdržuju absolutních soudů, protože zjišťuju, že co mi nikdy nevadilo, mi klidně může začít vadit a budu s tím muset vyrovnat (angel)
  Mít ze všeho to lepší obvykle znamená, že někdo jiný může mít ze všeho to horší – a kdo ví, v které skupině se člověk nakonec ocitne? Tak jsem radši pro různorodou distribuci 😛

  1. celoročně letní čas není problém. Vzhledem k tomu, že je to vlastně čas východoevropský, stačí se odstěhovat do Kieva 😀 😀 😀

 8. Už jsem tu psala, že prostě kvůli světli beru cokoliv 😛 a patřím k těm, co by letní čas brali pořád.
  A vůbec by se mi líbilo mít ten chleba namazanej z obou stran (clap) … a ono to nejde a nejde 😛

  1. No někdy to jde, ale člověk je z takového krajíce takový nějaký – poplpaný. A taky se mu může z toho množství pomazánky dělat blbě (envy) .

 9. Já jsem se z absolutní sovy začala přesouvat po pětatřícítce do absolutního skřivana a poslední roky díky svým gerontíkům vstávám jak v létě, tak v zimě za tmy, takže naprosto souhlasím s Ygou a volám po letním čase pro obě roční období!!!!!!! (handshake) A navíc můj metabolismus ten první týden po přechodu na letní čas mi dává dost vehementně najevo, že takhle teda soudruzi ne, to by vážně nešlo, no a pak se, byvše mnou dušen, postupně přizpůsobí – skoro jak za reálného socíku (headbang)

 10. Velmi nerada narušuju veselou debatu, ale byl uveřejněn druhý článek a potřeboval by vaši pozornost. Pozor, není to hezká podívaná… je od Fuky.
  Některé lidi bych moc ráda vystavila životu v podmínkách, které připravují svým zvířatům (devil)

  1. Já tyhle věci nemůžu ani vidět ani číst a potřebuju se od ostatníchz zprostředkovaně dozvědět, jestli je třeba nějakého příspěvku nebo někde něco podepsat, protože stejně nebudu potom pěkných pár dní spát a furt se mi budou mlžit u PC brejle ;(

 11. Milí zvířetníci, moc vám opožděně děkuju za přání k svátku učitelů. „Užívám si“ volna v práci, protože malé děti učí děti z vyšších ročníků. Je to pro ně príma zkušenost, ale já trpím. Sice mám spoustu práce i tak, ale přímá práce s dětmi mi samozřejmě chybí.
  Jinak já jsem kombinovaná sova se skřivanem – i když půjdu spát ve dvě ráno, vzbudím se ve čtyři. Mám v sobě nařízený jakýsi vnitřní budík a ten mě nemilosrdně budí ve stejnou dobu i o víkendech a o prázdninách. Linda na mě hodí znechucené oko, co straším, otočí se na druhý bok a chrní třeba do dvanácti.Neznám tahání z postele 😀

 12. Jo – a jediný čas, který je snesitelný, je ten dovolenkový! Tehdy ať vstanu kdy vstanu, vždycky je to akorát. (nod)

 13. Já nejsem vyhraněná ani sova, ani skřivan, ale čím jsem starší, tím víc jsem skřivan (nebo je to soužitím s MLP, který vstával i v neděli před 6?). Ostatně psi nás dlouho spát nenechají. A teď se štěňaty to bude zas veelmi ranní vstávání.
  Zatím ne, zatím jsou hodní a všechny potřeby uspokojí máma. Za 3 týdny bude hůř.
  Ovšem letní čas nemám ráda, chodíme do práce od 6,30 – opět vstáváme za tmy.

 14. Jejda, úplně nejlepší bylo soužití mých rodičů. Maminka je sova a tatínek byl skřivan. Tatínek spal od osmi při televizi a maminka ho v jednu budila se slovy Jardo vstávej, jdeme spát. Nikdy si nešel lehnout bez ní.Ráno se vyplížil z ložnice a maminka spala dál

  1. U nás je to taky tak. Můj nejdražší skřivan usíná na gauči po zprávách a mžouraje na titulky filmu se ptá „viděli jsme to?“, obvyklá odpověď zní „já jo, tys usnul“. Taky ho pak budím „vstávej, pojď spát“
   Jen s tím rozdílem, že mě i o víkendu zvoní v 7 hodin budík. Znamená to: Bára prášek. A při změně času, pak 2 dny posouvám Bářin prášek ze zimních 7 hodin na letních 7 hodin. Jo, jako ta kráva u Rputi. Spolu se Rpuť a Ygou volám: TAK UŽ SE DOPRČIČC JEDNOU PROVŽDY ROZHODNĚTE A UŽ MI S TÍM ČASEM NEŠÍBUJTE!!!

   1. Hele, nejkrásnější býval náš otec v sobotu, kdy bývaly za sebou dvě detektivky. Viděl začátek první a konec druhé a vždycky nás sepsul, na jakou kravinu se to díváme, že tam jsou úplně jiný lidi než na začátku.
    Jo a ségra na chalupě chodívala na zábavy a vracela se okolo čtvrté ráno. No a otec se postavil v sedm ke schodišti a svolával k práci. On už měl v sobě kafe a několik cigaret a byl zcela čilý

  2. JEJDA, INKO, TAKHLE PŘESNĚ JE TO MEZI MNOU( SOVOU) A MÝM JIŘÍM(SKŘIVANEM). ALE FAKTEM JE, ŽE UŽ SE DLOUHÝM SOUŘITÍM SE MNOU I Z NĚJ STÁVÁ KŘÍŽENEC. JE VŠAK TVRDÁ PRAVDA, ŽE ON ALE MUSÍ KAŽDÝ VŠEDNÍ DEN V PĚT Z POSTELE,ZATÍMCO JÁ SI MOHU PŘISPAT.PRO MNE JE NUTNOST BRZKÉHO VSTÁVÁNÍ OPRAVDUB STRESUJÍCÍ,JELIKOŽ NEJEN TEN DEN CO MUSÍM Z PELECHU BRZY, ALE I NJMÉNĚ DVA DNY NÁSLEDUJÍCÍ, SI MOHU PUSU ROZTRHNOUT, JAK ZÍVÁM A SPALA BYCH KUDY BYCH ŠLA. ZKRÁTKA OD ROKU 1995 UŽ VSTÁVAT DENNĚ NEMUSÍM A HOKINEK VSTÁVÁ TAKY NERAD. PROTOŽE SE MŮJ JIŘÍ VŽDY MUSÍ HLÁSIT PŘED ŠESTOU O PRÁCI NA BĚLSKÉM NÁDRAŽÍ, MŮŽE SE PO ZADÁNÍ ÚKOLŮ JEŠTĚ NA CHVÍLI PŘED SEDMOU VRÁTIT A HOKINA NECHÁ PO NOCI VYČŮRAT. POZDĚJI UŽ S HOKINEM CHODÍM NA PROCHAJDU JÁ A ON UŽ PAK NEPROTESTUJE.ALE BĚDA, KDYŽ MUSÍME NĚKAM K DOKTRORŮM A HOKIN SE MUSÍ VENČIT ZA TMY. KDYBY JEHO POHLEDY MĚLY OSTROST MEČE, ASI BYCHOM BYLI OBA JAKO MOTÝLI PŘIPÍCHNUTÍ NA ŠPENDLÍKU VE SBÍRCE. HOKINEK BÝC VÁ VELMI ROZHOŘČEN RANNÍM VENČENÍM.
   JINAK OSOBNĚ NENÁVIDÍMM ZMĚNY ČASU. NEMAJÍ UŽ STEJNĚ ŽÁDNÝ VÝZNAM A SMYSL A MNĚ ROZHODÍ POKAŽDÉ ÚPLNĚ CELÝ ORGANISMUS A JEHO HODINY. PRO MNE JSOU ZMĚNY ČASU HOLÝ NESMYSL.

 15. Změna času na letní mě skoro bolí. Za normálních okolností zhruba vím, kolik je hodin, a změna mě na několik dní uvrhne do pocitu „bezčasu“. Ta neděle hned po změně je zmatená, ale snesitelná, nejhorší nástup „bezčasu“ je ten první pracovní týden. Teď se to už trochu začíná lepšit, ovšem je to vykoupeno větší únavou. Na změně času nic pozitivního nevidím. Ten večer by se přirozenou cestou prodloužil stejně.

  1. Přesně! Večer by se prodloužil stejně. Ale ráno by se neztratilo!
   Volám s Donutilem: Komu to prospěje?????

 16. No jo, no – my to nějak nakonec zvládnem, když jinýho nezbejvá.
  Ale co taková kráva? Přemluv krávu aby najednou, z ničehož nic, dojila o hodinu později!
  Taková kráva je zvyklá, že ve 4 (ráno) dostane do žlabu a taky nadojí. A najednou kde nic tu nic. Bachor prázdnej, vemeno plný … co s tím?
  A teď na jaře to není o moc lepší! Sežeň najednou, vlastně ve 3 ráno, plný vemeno? Kde vzít a nekrást?!

  1. Rpuť!!! To je opravdu úžasná definice letního a zimního času – ani krávě nedělá dobře!
   Je zajímavé, že Toya si letní čas přizpůsobila po svém a večeřet chce o hodinu dřív než v zimě, což ve skutečnosti znamená o dvě hodiny dřív než minulý týden (chuckle) – asi nepochopila, že hodiny se posunuly na opačnou stranu (fubar)
   A jsem pro zachování letního času po celý rok! V zimě stejně vstávám do tmy a odpoledne by bylo světlo o kapku dýl! A kdo toto slíbí uzákonit, toho volím za prezidenta (ale známe sliby naší vrchnosti ;( )

   1. Ygo, utvoříme koalici? já tě podpořím – HNUTÍ ZA LETNÍ ČAS PO CELÝ ROK!!!!!!! 🙂 8) (clap) (inlove)

    ráno je to fuk, stejně je to vždy příliš brzo (chuckle) , zato večerní světlo je super!!!! (o) (sun) (h)

 17. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Nejsem (bat) , jsem ranní ptáče (chuckle) A ať jdu spát brzo nebo pozdě, stejně vstávám před šestou… A když se vzbudím, hned jsem schopná fungovat – nepotřebuji čas na probrání. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na lidičky zaměření opačného… (chuckle)

  A posun času mi nevadí. Vůbec ho nepocíťuji a neřeším. Možná i proto mi i časový posun při dlouhém letu nějak nevadil.

  1. Mně posun času taky nevadil. Prostě jsem nespala, protože jsme letěli proti času, bylo pořád odpoledne. Nespat je pro mě normální, žádný problém.
   Zato teď je mi příšerně 🙂

 18. Tohle je celé o mně, Vave. Jen s tím rozdílem, že mně to vadilo vždycky.
  Každé moje zoufalé ráno si slibuju, že dnes, opravdu dnes půjdu brzy spát. Ještě dopoledne si věřím. Odpoledne je ale nabité událostmi a já startuji. No a v devět večer je nejlepší čas na cokoliv, přece nepůjdu do postele. Začarovaný kruh (whew)
  Zrovna teď je mi příšerně. Půjdu večer brzy spát (yawn)

  1. Jj, to je taky můj případ. Založením jsem sova, ale pořídili jsme si tři psy (blush) , které je potřeba ráno vypustit a v noci zavřít do kotce – takže ráno si nepřispím a večer nemůžu jít brzy spát…Takže občas mám pocit, že usnu ve stoje a změnu zimního času na letní rozdýchávám tak dva měsíce.

   1. Jo a kotec máme „vtipně“ na konci zahrady, padesát metrů od baráku, takže než se obleču a dojdu tam, tak už nemá cenu vlézt zpátky do postele.

   2. Si stěžujte! Víte co to je, být každý večer v půl sedmé tak utahaná, že kolikrát nedožiju ani zpráv? S takovou se nevdám, bo společenský život pro mě neexistuje! (wasntme) Ale zase jsem schopná ve tři ráno vylítnout z pelechu a vygruntovat celý barák 😀 Takže jsem asi extrémní pták.

    1. Jediná možnost je změnit časové pásmo. Ovšem v tvém případě by to bylo blbým směrem 😉

    2. Hlavně si neber sovu, milá Maggie. (inlove) 🙂 To byste si kolem třetí ráno akorát tak mohli říct: Dobré ráno! – Dobrou noc! (chuckle)
     No, a skřivana nenajdeš nikde ve víru večerního života, vždyť po zprávách spí stejně jako Ty. 🙂 To musíš vyrážet po rozbřesku na vrcholek kopců zdravit vycházející slunko. Tam najdeš toho správného partnera pro život. 🙂 (h)

     1. No jo, to je pravda! Držte nám palce, jdeme dneska s Pikánkem na operaci očíčka – je chudinka slepej jak patrona (potvrdila vetka, já bych si to teda vůbec nepomyslela – za míčkama lítá jak střela), takže mu budou operovat šedý zákal. Ve čtyři….

      1. tak ať se operace podaří a Pikouš zase vidí (nod) Přeji pohodovou rekonvalescenci (inlove)

       1. Díky 🙂 sedím v čekárně od půl čtvrté a docela se bavím – střídají se tu pejsci a kočičky a byl tu i sokol na operaci. Pikan se tu natřásal a machroval – miluje veterinua veterináře, teď je na sále, tak uvidíme. Norďa byla zezačátku plachá (dělá mu morální podporu), ale už taky machruje 😀

 19. Snad proto, že nechodím do práce, posun času mi příliš nevadí. Tedy v zimě je dost nepříjemné, když je najednou o hodinu dříve tma, ale rychle si na to zvyknu. Asi i proto, že u nás nikdy nejsou ty evropsky dlouhé letní dny, stejně jako nemáme vaše kraťoučké zimní. Proto se to u nás asi lépe snáší.

  Dneska jsme jeli do obchodu a zatímco manžel dělal „jídelní nákup“, já zašla do zahradní části obchodu, koupit si sazenice, abych si je před výsatbou trochu otužila. Už předem jsem ale věděla, jak zase skončím. A nezklamala jsem se 😉 Kromě sazenic jsem si koupila i hordu afrikánů (miluji je) a další kytí, sáčky nových fazolí a trsy voňavých bylinek. No nechala jsem tam přes sto dolarů, o dost víc, než manžel dal za nákup dobrot nejen pro nás, ale i pro návštěvu, která v neděli na pár dnů přijede. Jenže ono to tam vypadalo všechno tááák lákavě 🙂 Tak teď aby to všechno hezky rostlo a nebyly to vyhozené peníze.

  Zase raději s předstihem gratuluji všem oslavencům a držím palce potřebným. (^) (y) (d) (y)

 20. Za mého mládí takovéhle pitomosti jako zimní a letní čas neexistovaly. A protože mi ve stáří čas děsně rychle letí tak vlastně ani nestíhám nařizovat a posunovat hodiny dopředu dozadu a dozadu dopředu. Až si paní Smrtka pro mne přijde bude jí šumafuk jestli je letní a nebo zimní čas. A mně taky. (chuckle)

 21. Všem mláďátkům s různým počtem končetin, nově narozeným přeju šťastný vstup do života, teplé pelíšky a minimum životních nástrah. (sun) (sun) (sun)

  Marůdkům přidržuji palečky (y) (y)

  Čeká mě cesta (vyklepaná jsem jak stará kukuřice (whew) ) ale já se vrátím a pak si vás tady zkontroluju (wave) (wave)

  1. Akden, nevím kam a proč cestuješ, ale preventivně držím palce – když jsi z toho vyklepaná, asi je to zapotřebí (y) (y) (y) (y) (y)

  1. Pro mě v půl desáté 🙂 Po osmé vstanu, před devátou vyrazím a v půl desáté jsem v nejlepší kondici (rofl)

   1. Manžel dokáže hned jak vstane,třeba v sedm, jít sekat trávník. To bych já nedokázala, já se probouzím opravdu pomalu. Na čase vstávání nezáleží, prostě po ránu se mi plete jazyk (není vyjímkou, že choti při raní puse řeknu „good night“)a nesmí se na mě tak první půl hodinku skoro mluvit. Tedy může, ale nemůže se ode mne očekávat kloudná odpověď. Jakmile se „probudím“ a vypiji si kafe – jsem to zase já 🙂

    1. To mi připomíná jednoho přednášejícího na kurzu. Ráno se vláčně doplížil k tabuli, postavil před sebe půllitrový kafáč a začal střídavě mluvit a upíjet. A jak kafe mizelo, pohyby se staly jistějšími, pohledy do publika jiskrnějšími, myšlenkové konstrukce smělejšími… zkrátka shodli jsme se, že by potřeboval rovnou kapačku s kofeinem … (rofl)

     1. Jenom jestli v tom kafáci bylo kafe … nebo neco onacejsího, kdyz zacal mít v oku jiskru …

  2. Můj případ. Do jedenácté hodiny se se mnou dá konverzovat pouze o následujících třech tématech a to v intencích které naznačím.
   Doporučovaná témata jsou:
   Ham
   Hají
   E E.

 22. Jako stoprocentní sova nesnáším jak letní, tak zimní čas. Vždycky musím vstávat dřív, než mi moje soví hodiny velí (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN