ČLOVĚČINY: Jak se peče chleba

Nemám tolik drzosti, abych si troufla poučovat místní vyhlášený sbor kuchařský o tak triviálním a každodenním jídle, jako je chleba. Jen vás, jestli chcete, vezmu na cestu po svých osobních zkušenostech. Občas na ní budou zastávky, kde se zkušení pekaři dosyta zasmějí.

 

 

Hned ze začátku musím předeslat, že nebudu mluvit o pečení chleba v pekárně, domácí ani jiné. K veškerým uvedeným chlebařským pokusům sloužilo pouze primitivní vybavení ve složení: trouba, plech, vál, mísa, hrnek, vařeka. A v jedné verzi stará dobrá litinová plotýnka.

 

Moje dobrodružství s chlebem začalo, když jsem byla dítě čerstvě školou povinné. Nevím už, co moji máti přivedlo k revoluční myšlence upéct domácí chleba. Ať to bylo cokoli, byla to entita značně škodolibá.

V Kuchařce naší vesnice, mátině nejobvyklejším rádci, recept na chleba… no, možná byl, možná nebyl. Na každý pád se jednoho dne v kuchyni zjevil recept psaný rukou na kusu papíru. Máti vytáhla vál, jala se mě poučovat o přípravě kvásku, vyndala misku, nasypala do ní ingredience, nalila tekuté ingredience, vetkla vařečku, několikrát vařečkou zakroužila, vyndala větší misku…

(Tento zákon se projevuje i v mé kuchyni a byl pojmenován Zákon přetékající misky. Zní: Ať vezmeš nádobu jakékoli velikosti, jídlo z ní při přípravě vyleze a musíš vzít nádobu větší. Pravidlo má i výjimku a to je Zákon o příliš velké misce. Zní: Když chceš naskládat hrnce nebo mísy do ledničky, zjistíš, že aby se to vešlo, aspoň dvě nádoby musí být menší.)

Dobrá. Přeskočíme nudnou přípravu těsta rukama, které nedělají kynuté těsto z přesvědčení a proto, že se jim nechce následně bourat větší a větší dveřní otvory, aby prošlo tělo z kynutého spokojeně kynoucí. Vynecháme malebné pršky mouky s neidentifikovatelnými cucky, jejichž jádra byla ve svém lepším, předtěstovém životě zrnky kmínu. Nebudeme zmiňovat nezapracovatelné žmolky vecpané do těsta dole jen proto, aby z něj vypadly nahoře.

Prohlásíme, že po heroickém úsilí trvajícím bratru půl druhé hodiny, do kterého byla násilím zahrnuta i malá Ioanninka, a to pod pohrůžkou bídného zhynutí hladem, bylo těsto vcelku, hedvábné a hladké jako dětská prdelka. I bylo umístěno do mísy (viz výše zákon o velikosti mísy), zakryto utěrkou a ponecháno přírodě a kvasnicím, množícím se dělením (nebo jak). Bylo jim ponecháno po dobu delší, než udával recept. Máti tvrdila, že kvasnice budou přibývat, dokud budou mít co baštit, a že zbaštit kilo a půl mouky chvíli trvá, takže můžeme na těsto zapomenout i na dvě hodiny. Prý dokud bude kynout, necháme ho.

Tak tedy kynulo. Pak začalo splaskávat. Byl vyhlášen poplach, roztopena trouba, vložen pecen. Vytažena byla skvěle vonící, výborně chutnající… placka.

Pokus byl o čtrnáct dní později zopakován se stejným výsledkem. Načež máti na domácí chleba zanevřela, papírek s receptem vyhodila a už o tom nechtěla nikdy slyšet.

 

Leč nejen skvělí kuchaři mají mlsný jazýček. A stalo se, že jsem někdy na gymnáziu zatoužila po chlebu doma pečeném, bílkem potřeném, solí a kmínem sypaném. Měla jsem štěstí, protože chodící kuchařská kniha a mistryně plotny i trouby, moje babička, byla ještě naživu. Má chlební mlsota se probudila v posledním roce jejího života.

Zvedla jsem telefon a nechala si nadiktovat recept. Abych ho neztratila, zapsala jsem si ho zezadu na jedny noty. Dostala jsem horu dobrých rad, například že mám dát mouku i kvásek na topení, že do těsta nemám lít studenou vodu, že si mám předehřát troubu a že nemám nechat těsto překynout. Pamětliva mátiny placky jsem do těsta přidala prášek do pečiva. Myslím, že celý pytlík.

 

Opět přeskočíme přípravu. Pouze podotknu, že jsem do té doby nepoznala lepivější a patlavější těsto než tohle chlebové. Pravda, krom na Vánoce se u nás nikdy moc nepeklo. Pékávala jedině babička a ta to stíhala tak jaksi mimochodem: člověk k ní nečekaně zabrousil cestou ze školy, byl dotázán, jestli si dá kakao, a než se stačil rozhlédnout, měl před sebou hrnek pravého, vařeného kakaa a čerstvě upečené buchty.

Dodnes lituju, že jsem byla tak mlsná a líná a nepletla se babičce v kuchyni pod nohy víc. (Mlsná proto, že cokoli, nač jsem sáhla já, byť pod dozorem, bylo rázem o několik řádů horší. Desetiletí praxe se zkrátka nezapřou.) Z přípravy Chleba 2.0 zmíním jedině, že mi dělal moc dobře na ruce, takže jsem se s těstem mazlila opravdu s láskou. To ty kvasnice. Pokud je někdo taky atopik, tak ví, o čem mluvím; pokud není, těžko vysvětlovat.

To je tak. Když vám naprosto jakýkoli saponát užírá kůži, a to doslova, tehdy v pubertě to bylo opravdu až do krve, a když vám téměř všechny krémy krom kortikoidů a domácího sádla způsobují, že se vám kůže nafoukne puchýřky a pak sloupe, a když pak potkáte hmotu, která vás naopak po týraných rukou hladí a vy cítíte, jak vám chudák kůže cvalem narůstá… láska na první dotek.

Dobrá. Vypiplala jsem piplu, vmísila jsem piplu, pečlivě jsem zakryla piplu, aby se mi nenachladl, a čekala na zázrak. Zázrak se dle přírodních zákonů dostavil. Zázrak byl popiplán slanou vodou a umístěn do trouby.

Opět zafungovaly přírodní zákony, tentokrát mně neznámá chemie, a připekly mi zázrak svrchu na troubu. Toho kypřícího prášku tam bylo zkrátka moc. Nicméně výbušný Chleba 2.0 – ementál chutnal stejně skvěle jako Chleba 1.0 – placka.

 

Navzdory jistým závistivým výrobcům placky, blahé paměti, kteří mi na potkání zpívali jednu lidovku o pečení chleba, přičemž zvlášť zdůrazňovali verše „z jednej díry voda tekla / z druhej díry myš utekla“ jsem se nevzdala a někde u Chleba 2.10 jsem měla vyzkoušené, kolik výbušného prášku dát, aby pecen na konci procesu prolezl dvířky od trouby neskalpován a vystoupil do světa v plné své zlatavé kráse, hrd a nepřipečen. Pak mi nastaly radosti maturitního ročníku a začala jsem řešit docela jiné problémy.

 

Na vysoké (a už ve vlastním bytě) jsem experimentovala spíš s lístkovým (dá se koupit) a nekvašenými chlebovými plackami pečenými nasucho na plotýnce. Tento Chleba 3.0 – přičmoudlé placky má dvě nevýhody. Za prvé vydrží jenom den, a to musí být naštosován a zakryt, jinak ztvrdne. Za druhé, těsto je sice blbuvzdorné, ale nehladí ruce.

Nicméně vydržela jsem u této varianty (pro chuť nebo k chilli con carne, případně v době hladu a při nedostatku jiných poživatin v baráku) několik následujících let. Jen tak na okraj poznamenám, že je fajn přidat do blbuvzdorného těsta (čili mouka, voda, sůl) i kapku oleje a octa a že placky plácané mezi dlaněmi a pak vytahované prsty chutnají lépe, než ty, na které se použil váleček na nudle. A opravdu to není tím, že bych byla tak moc líná umývat váleček na nudle.

 

Letos ovšem nastal další z velkých přelomů. Zdražili chleba, a to tak, že mouka a kvasnice vyjdou proti stejné váze chleba na polovinu. Jelikož se mi zároveň stalo, že počítám každou korunku, vzpomněla jsem si na dávné pokusy a jala se hledat v notách. Recept tam byl. Na druhé straně Tourdionu, hned pod fonetickým přepisem starofrancouzského textu. Výborně. Vzhůru ke Chlebu 4.0!

 

Spíž byla prostá myší, molů i faraonů, jelikož tam vážně nebylo co najít. Takže prášek do pečiva? Haha, to jsme tu neměli tak asi pět let. Cukr? Poslední krystalek padl za oběť na oltář čaje někdy před dvěma dny. Jenže babiččina kuchařka mi tvrdí, že kvásek potřebuje cukr. I pravím: Milé kvasnice, mouka je škrob a škrob je takový zakuklený cukr. Tak si poraďte, buďte tak hodné. A ony opravdu tak hodné byly.

Pamětliva pravidla o velikosti mísy, vzala jsem si na těsto největší mísu v domě… a nestihla ji umýt, takže mi Chleba 4.0 vylezl z misky, až když kynul na topení. Mám plynovou troubu, což je dobře. Mám plynovou troubu s termostatem, což by bylo dobře, kdybych ten termostat neměla spálený. Když do trouby vložíte pokrm, trouba nazná, že je jí zima, a peče jak vzteklá, i když je stažená na nejnižší stupeň.

 

I vložila jsem chleba a doufala. Z trouby se začal linout podezřelý čmoud. Čmoudu přibývalo. Otevřela jsem okno a přemýšlela, jak budu vysvětlovat případným hasičům, že nehořím, že jen peču chleba. Chleba 4.0 – kilový byl kominík. Po ostrouhání spálené vrstvy se vykulil úžasný, skvělý, dobroučký chlebíček, který nebyl okamžitě sežrán jen proto, že celý sežrán být nesměl, protože byl z posledního kila mouky.

Chleba 4.1 – dvoukilák se mi opět připekl na strop trouby, přestože v něm nebyl výbušný prášek. Mátino dávné tvrzení, že kvasnice zemřou vteřinu po strčení do pece, asi nebude pravdivé. Strkala jsem do pece sice obrbochanec, ale on tam nabyl ještě jednou tolik. I Chleba 4.1 byl ovšem kominík. Nicméně jsem si na něm vyzkoušela, že, žrán obezřetně, vydrží žratelný celý týden. Zařekla jsem se, že kupovaný chleba už nikdy, a začala řešit problém regulace trouby.

Chleba 4.2 – půlkilová dvojčata pečená jedno po druhém byla: první bochník kominík, druhý bochník měl krásnou kůrku, ale silné černé podrážky. Chuť čím dál lepší.

Chleba 4.3 – půlkilová dvojčata pečená spolu na jednom plechu se málem stala dvojčaty siamskými, protože se při kynutí na plechu nechala trochu unést. Měla plamen v troubě jen po první půlku pečení a druhou půlku doby „docházela“. Kupodivu nebyla uvnitř ani trošku syrová. Měla malinkaté černé botičky a zanedbatelné chmýří na kůrce.

Chleba 4.4 – půlkilová dvojčata zvaná novinová dostala do trouby další plech na dno a noviny na hlavičku a byla jak ze žurnálu.

Chleba 4.5. – pipla se proti veškerému očekávání v troubě neroztekl, ale upekl, kupodivu i do celkem pravidelných bochníčků. Nevěřila jsem tomu do poslední chvíle, protože mouka byla nějak divná a těsto pořád teklo, až mi došla mouka a neměla jsem ho už čím přikrmovat, takže nezbylo než to tam prostě plácnout a doufat.

Omluvte mě, jdu dát do trouby Chleba 4.6.

 

Příloha: babiččin chleba ze zadní strany Tourdionu (s poznámkami a komentáři)

 

1 kg hladké mouky

2 kávové lžičky soli

2 kávové lžičky kmínu n. fenyklu

1/2 l vlažné vody

2 lžíce octa

 

kvásek:

1 dcl vlažné vody

1 kostka cukru

7 dkg kvasnic

 

(Babiččina poznámka: Nechej kvasnice chvilku odpočinout na lince v normální teplotě, potřebují se vzpamatovat z té zimy, co měly v ledničce. Neházej tam kostku kvasnic vcelku, nadrob ji. Strč ten hrnek na teplo, ve studenu ti to nevzejde.)

(Moje poznámka: dávám 3 vrchovaté lžičky soli, protože jsou malé, asi jsou to půllžičky. Kmín používám drcený a dávám ho víc. Ocet používám vinný a leju ho přiměřeně. Vodu do kvásku neodměřuju. Cukr tam občas přijde, občas ne, a rozhodně míň než 1 kostka, zato dám do hrnku půlhrstičku mouky a rozkvedlám ji. Kvasnic počítám 1 balení na 1 kg mouky, to balení má 42 g. Asi byly dřív slabší kvasnice. Zkusila jsem i 1,5 balení na kilo mouky a rozdíl nebyl mezi ostatními mutacemi poznatelný.)

 

Těsto se zadělá v míse, pak se vypracuje na vále. (Babiččina poznámka: Dobře vypracované kynuté těsto ti samo sesbírá zbytečky mouky z rukou a pak se už nelepí, opravdu dobře vypracované těsto začne při pracování dýchat. Moje otázka: Jak to poznám? Babiččina odpověď: To nepřeslechneš, neboj.)

Dá se na 35 min. kynout do vysypané mísy. (Babiččina poznámka: Když se topí, dej to na topení, když ne, dej to na sluníčko nebo na sporák. Zakryj to čistou utěrkou, aby tomu nebylo zima. Moje poznámka: Ošatka se moukou vysypává líp než miska. Ta mouka tam totiž drží a nesesype se ze stěn. Pak se ošatka musí vydrhnout pod proudem vody kartáčkem.)

Potom se na vále udělá tvar chleba, položí se na sádlem vymazaný, moukou vysypaný plech a nechá se kynout dalších 15 minut. (Babiččina poznámka: Zapal si troubu, ať se vyhřeje, a dej ten plech s bochníčkem nahoru na sporák. Zakrej to tou samou utěrkou. Snaž se si ji mezitím nenamočit.)

Peče se 1 hodinu v předehřáté troubě, v průběhu pečení se stahuje plamen. (Moje poznámka: Pokud máte troubu janka jako já, udělejte si menší bochníčky a ty pečte kratší dobu.) V průběhu pečení se 3x potře slanou vodou.

(Babiččina poznámka: Do té vody přijde o trochu víc soli, než přišlo do těsta.) Naposled se potře bílkem a posype se kmínem nebo fenyklem. (Moje poznámka: Jestliže je dost soli ve vodě, není třeba bílku. Kůrka se udělá z té vody. Nesypu a taky mi chutná.) (Babiččina poznámka: Zakryj upečený chleba utěrkou a nechej ho vychladnout na dřevě, tak nebude plesnivět. Do igelitu ho dej, teprve až bude úplně studený.)

 

(Moje závěrečná poznámka: Ani tento recept nepočítá s domácí pekárnou. Pracuje s plynovou troubou a nakládá s ní přitom tak, aby se co nejvíc imitovaly podmínky v opravdové kamenné peci na chleba, kde se rozdělal oheň, vyhřála se, pak se vymetly uhlíky a nasázely pecny… a když se vytáhly, bylo v peci ještě dost tepla, aby se tam upekly koláče. Pokud má někdo elektrickou troubu, bude už vědět, jak si to přizpůsobit. V troubě na dřevo jsem chleba ještě nezkoušela a myslím si, že to nepůjde. Jsem ovšem dost šílená, abych se o to i tak pokusila, a jednou to určitě udělám.)

 

Tak. To je vše. Zkušeným pekařům se omlouvám za způsobenou bolest bránice. Nezkušeným a odvážným přeju příjemné experimenty. Když budete mít každý chleba jiný, nezoufejte. Já taky odmítám zoufat. Dokud to chutná jako chleba, je to chleba – a basta.

 

 

Aktualizováno: 22.3.2012 — 21:25

160 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Io, moc si mne pobavila, chléb je boží dar a tys ho pěkně uctila, páč nakonec se poved!! (rofl) Dílo se podařilo a nám se všem moc líbilo. (handshake) (^)
  Posílám pozdravení malé Peny,tak štrapáčního pejska jsem už dlouho neviděla,je to čiperné psí děvče. (dog) (h)

  Brnění bylo skvělé, škoda, že jsem nešla s Vámi štatlit ale byla jsem už děsně unavená a můj penzion byl trochu mimo střed ale byl moc příjemný a útulný, fakt dobrý. (h)
  Všem mávám. (wave)

 2. DORAZILA JSEM ZPĚT K PC PŘED MALOU CHVÍLÍ A DĚKUJI ZA PALCODRŽENÍ. ZÍTRA SE ROZHODNE, CO BUDE DÁL.JIŘÍ U PETRY BYL SKORO CELÝ DEN, ABY MOHLA KOMUNIKOVAT,POKUD BUDE CÍTIT POTŘEBU. UVIDÍME ZÍTRA. JINAK JEŠTĚ VELKÉ KOČCE DĚKUJU ZA POHLEDNICI. DOŠLA, ALE NEPODAŘILO SE MI JI OTEVŘÍT, I KDYŽ PŘIŠLA DVAKRÁT. S ANGLINOU,KTERÁ PATRNĚ JE KE ZDÁRNÉMU PROHLÉDBNUTÍ TŘEBA, JAKSI NEKAMARÁDÍM ANI TROŠINKU.ZDRAVÍM A MÁVÁM VŠEM, JDU DENS DO HAJAN DŘÍVE. BYLA JSEM SKOROM CELÝ DEN NA ZAHRÁDCE, HRABALA JSEM SE V ZEMI, ABYCH NEZBLBLA NAPĚTÍM.

 3. O.T. – hlášení z Radíkova! Bylo naprosto nádherně. Kvůli teplému počasí byly tratě zkráceny na 4km pro sprint a 10,5 km pro mid. Přihlásila jsem nás s Alouškem do midu a náramně jsme si to užili. Trať byla krásná, na mid jezdí pohodáři povětšinou se seveřany, takže byla velmi pohodová jízda, oba dny jsme si užili a navrch mi dajli medajli, která mi ještě chyběla do sbírky-máme zlato 😛 . Pravda, první ze tří a ti za náma byli chlupatí, ale zas určitě silnější v kopcích 😉 . V sobotu jsem se potkala s dcerou Vikulenky, jestli se nepletu. Zajela svůj první závod hezky, ale dnes nestartovala, tak nevím… Každopádně Mackovi opět odvedli obrovský kus práce, vše šlapalo a ceny pro všechny zúčastněné byly taky. Užili jsme si s Alouškem a navrch jsem zjistila, že dobrý člověk ještě žije, protože v sobotu jsem vytratila klíček od chaty i mobil při závodě. Kíček mi dovezl jeden závodník a mobil předali rodičům jedné závodnice nějací dobří lidé, takže po mém pěším návratu z trati, kdy jsem hledala a nenašla, jsem se s mobilkem setkala. Jupí! Jsem vláčná, jdu upadnout k Alíčkovi do pelechu, teda postele (wave)

  1. Gratuluji k medajli moc a moc! (clap) (^) Děkuji za pomoc a rady ratolesti, příště přijedu se určitě taky podívat a fandit. (toivo) Bylo to dost narychlo, (whew) dcera nehlídala termín, dokud jsem jí ve středu neposlala odkaz na veveřátka ze Zvířetníku, kde byla pozvánka. (o) Chtěla si to hlavně zkusit, ještě nezávodila, přece je zatím kojící matka! (blush) Ještě jednou díky tobě a taky Vave za kontakt! (wave)

 4. Dobrý večer všici, tak se mi dnes podařilo spustit video s předáváním Thalie, po tom včerejším zklamání to byla pro mne radost. 🙂

  A víte že zase odesílám komentář příliš rychle? A to pokaždé…. (envy) už mě to neba (jsme říkávaly coby děti)

  A znova…kolikrát ještě?

 5. Ahoj, mávám na všechny strany (inlove) V Brně bylo báječně, brnění bylo veselé a společenské, a noční zasvěcená prohlídka s Aidou a Io neměla chybu (h) Ráno jsem to ještě všechno oběhla za světla, vylezla na Petrov, koukla i k Jakubovi, pročetla se fontánou, obešla zmizelý kostel a vůbec jsem byla intenzivní turista 🙂
  Doma mě čekal Kazan s průjmem a Berry s pořádnou dírou v kožichu, kterou úspěšně tajila. naštěstí je to roztržené jen do podkoží a po peroxidových lázních se to hezky zatahuje. Co prováděla se mohu jen domnívat – počítám, že při lítání kolem plotu se sousedovic psy naletěla na roh mého pěstitelského veletruhlíku. Bylo by to normálně na šití – rána měla na délku určitě tři centimetry, ale už byla zasychající, když jsem ji objevila, takže se to holt musí spravit samo.
  Jinak jsme byli dopoledne na Zvičině, našli jsme jedno z posledních sněhových polí a psi si moc užili. Kazan si vypral kožich a Berry lítala jak šílenec za sněhovými koulemi 😀 Výhled na Krkonoše byl úchvatný a Sněžka opravdu vypadá jako Sněžná královna.

  1. Jej, chudák Beruška, ať co nejlíp sroste a nehnisá!
   Za poctivé turistování kyti: (f)

  2. sníh snad všichni psi milují. Beta se neválí, ale žere ho „plnou hubou“ . Kolem je průzračná voda, tekoucí potůčky, podmáčené plochy mechů (u „nás“ v lese) a ona vodou lítá brodí cáká… ale žere špinavý starý sníh. Zmrzlinka je prej nejlepší.

   Ať Berrýša srůstá a Kazan neséééře (inlove)

   1. Betka … to mi připomnělo, že jsme dnes s klukama a tatínkem došli k řece a proletělo kolem nás černé obrovské telisko s šátečkem na krku, které se hbitě začalo napájet tou ledovicí. „Nebojte se, Betka je hodná, je to čivava!“, halekal na nás páníček z cesty. „A já si myslela, že rotvailer“, halekám já nahoru. (rofl)

 6. OT pro Hancu: Spachala jsem jsem vcera brokolicovy kolac a bylo to vynikajici. Co mne na tom zaujalo bylo to, ze ta brokolice se nepredelala za celou dobu peceni. Toho jsem se trochu bala, ja predelanou brokolici opravdu nemusim. I salaty delam jen ze sparene nebo syrove. Ale v tom kolaci zustala tmave zelena. Jak dobre to bylo? Od vecere do nedelniho dopoledne nezbyl ani drobecek. (clap) Chet uz navrhoval, ze priste, jako zitra, by to udelal sam, kdyz mu prelozim recept. Mame jeste kilo brokolicovych ruzicek.

 7. MILÁ A ŠIKOVNÁ VYTRVALKYNĚ JO, SMÁLA JSEM SE JAK DIVÁ, ALE VŮBEC NE ŠKODOLIBĚ. POBAVILA A ROZESMÁLA JSEM SE,JELIKOŽ JSEM SI VZPOMNĚLA NA SVOJE PEKAŘSKÉ ZAČÁTKY. TÉŽ JSEM SE POKOUŠELA CHLEBA UPÉCT DOMA, ALE NIKDY JSEM NEVLASTNILA ANI NEVLASTNÍM DOMÁCÍ PEKÁRNU, PROTO TY MOJE CHLEBOVÉ ZAČÁTKY BYLY PEČENÉ JEN V TROUBĚ. DŘÍVE JSEM VLASTNILA TROUBU POUZE NA PROPANBUTAN, COŽ BYL ZCELA JINÝ DRUH TEPLA . DNES MÁM TROUBU NA ELEKTŘINU A VÍM, ŽE CHLEBA V NÍ PEČENÝ BY VŮBEC NEBYL TEN PRAVÝ.UŽ VŠAK CHLEBA NEPEČU, BO BYCH SE NEUDRŽELA A SEŽRALA VÝSLEDEK CELÝ BEZ OHLEDU NA RIZIKO VYSOKO VYLÍTLÉ GLYKÉMIE. POKUSY DOPADALY TÉŽ ZPOČÁTKU VELMI ŽALOSTNĚ, ALE PAK JSEM SE TO NAUČILA DOCELA DOBŘE. ALE STEJNĚ JSI MI SVÝM LÍČENÍM TÉŽ PŘIPOMNĚLA VŮNI DOMÁCÍHO CHLEBA, KTERÝ SE PÍKÁVAL JEDNOU TÝDNĚ V ROZR TOPENÉ PECI NY DŘÍVÍ V MÉM MILOVANÉM PEKLE NAD ZDOBNICÍ. TA VŮNĚ CHLEBA KVÁSKOVÉHO, KTERÁ PROLÍNALA CELÝM STAVENÍM OD SKLAPA POÍ PŮDU A JEŠTĚ SE VÁBNĚ LINULA VEN PŘED DVEŘE, TRA SE ZAPOMENOUT OPRAVDU FAL KT NEDÁ. A VÍTE NĚKDO, CO JSOU PODPLAMENICE?TY SE TOTIŽ VÝDY PÍKÁVALA POZE KVŮLI MNĚ. BYLY UÝDĚLOANÉ ZE ZBYTKŮ TĚSTA A MOJE „TETA“ JE VŽDY POSYPALA HRUBOU SOLÍ A KMÍNEM.BÝVALIO JICH VŽDY JEN PÁR KOUSKŮ, ALE JEJICH VŮNĚ I CHU´T SE NEDÁ ZAPOMENOUT ANI S NIČÍM DNEŠNÍM SROVNAT . OBA PEKELŠTÍ HOSPODÁŘI I JEJICH STARŠÍ SYN JIŘÍ UŽ ODEŠLUI ZA DUHOVÝ MOST, ALE VĚŘ, ŽE NA MNE TVOJE CHLEBOPEČENÍ DÝCHLO PRÁVĚ MÝM DĚTSTVÍM. JEN OPOZNAMENÁM, CO ZAŽILA NAŠE DCERA VĚRKA KDYSI. PŘED NĚKOLIKA LETY JELA VĚRKA S JEDNÍM ZNÁMÝM NA JAKÝSI KURS ZVANÝ KRAJNÍ MEZE. ONA SAMA SE SIC KURZU ZÚČASTNILA JAKO POUHÝ POZOROVATEL A MĚLA HLAVNĚ NASTAROST ŽALUDKY VŠECH FREKVENTANTŮ . TAKY MĚLA PŮSOBIT JAKO ZDRAVOTNÍK, I KDYŽ S PRIMITIVNÍM VYBAVENÍM, KTERÉ JÍ BYLO POŘADATELEM POSKYNUTO SE, O ZDRAVOTNÍ PÉČI ANI PRVNÍ POMOCI HOVOŘIT OPRAVDU NEMOHLO. NAKONEC VŠE DOPADLO DOBŘE A PRÁVĚ PROTO, ŽE VĚRKA S SEBOU NÁHODOU VZALA MOJE ŘEPÍKOVÉ VÝROBKY-TEDY MAST A OLEJÍČEK – DOMA VYROBENÉ. POŘADATEL NEMĚL S SEBOU ANI HLOUPOU LEUKOPLAST NATOŽ OBVAZY, TAKŽE SE VĚRČA DOSLOVA MODLILA, ABY K NIČEMU VÁŽNÉMIU NEDOŠLO . ALE JEDNOU MI VOLALA NA MOBIL S DOCELA VYDĚŠENÝM DOTAZEM TYPU. MAMI, JAK SE ZACHÁZÍ S OBYČEJNOU PECÍ, KTERÁ SE VYTÁPÍ DŘEVEM, VÍŠ? JAK BYCH NEVĚDĚLA!!! UMĚLA JSEM PORADIT NEJN TO, JAK BEZPEČNĚ POZNAT TEPLOTU, KTERÁ V PECI PANUJE, ALE I JSEM JÍ PORADILA JEDNODUCHÉ TĚSTO NA KOLÁČ,KTERÝ STRÁVNÍKŮM MOHLA UPÉCT.PAK MI ŘÍKALA, JAK SWE LIDI NA KOLÁČ VRHLIÁ S CHUITÍ, ŽE B NEZBYL ANI DROBEČEK.PRO PRVNÍ VELIKÝ ÚSPĚCH MUSELA PEČENÍ JEŠTĚ DVAKRÁT ZOPAKOVAT. A KOLÁČ, AČ OBYČEJNÝ HRNKOVÝ CHUTNAL POKAŽDÉ JINAK. PRVNÍ PEKLA KAKAOVÝ, DO TOHO DRUHÉHO PŘIDALA SKOŘICI S KOUSKY OŘECHŮ A PERNÍKOVÝM KOŘENÍM. TŘETÍ OCHUTILA ZAVAŘENINOU A KOKOSEM. IMKDYŘŽ ZÁKLAD TĚSTA BYL STÁLE JEDEN, OVACE JEJÍCH STRÁVNÍKŮ NEBRALY KONCE.ON TEN KOLÁČ PEČENÝ V PECI FAKT A JISTOJISTĚ CHUTNAL ÚPLNĚ JINAK NEŽ PEČENÝ V JAKÉKOLIV SPORÁKOVÉ TROUBĚ. TAK A DOST VZPOMÍNEK.PROSÍM JEN O OPĚTOVNÉ PŘIDRŽENÍ PALEČKŮ, BO NAŠE PETRA UŽ JE ZAS NA POKRAJI TUNELU SVÉ HNUSNÉ NEMOCI. DÍKY VŠEM ZA TRPĚLIVOST , JDU ZAPOMENOUT BA ZAHRÁDKU. A HEČ, HEČ, UÁ NÁS, PŘED NAŠÍM PANELÁKEM UŽ TŘI DNY KVETOU NÁDHERNÉ, PRAVÉ A VELEVOŇAVÉ FIALINKY . CFOTIT NEDOKÁŽU A JIŘÍ JE U PETRUŠKY, TAKŽE FOTODOKUMENTACE ZATÍM CHYBÍ. MĚJTE SWE KRÁSNĚ A ZAČNĚTE DOBŘE DALŠÍ TÝDEN. POSUN ČASU JE PRO MNE ,PRO DIABETIKA DĚS A BĚS, VŽDY SE MI VŠECHNO ZCELA ROZHODÍ. HOKIN NAĚTĚSTÍ ČAS UŽ NIJAK NEŘEŠÍ.

  1. MOJE ZLATÁ LENKO, TEN TUNEL NEMĚL PŘIJÍT TAKHLE NA JAŘE, KÉŽ SE Z NĚJ PETRUŠKA RYCHLE VRÁTÍ ZPĚT NA SVĚTLO. DRŽÍM VÁM PALCE (y) (y) (h) MYSLÍM NA VÁS ! (h)

  2. DRŽÍME PALCE A DRÁPKY MOC, MOC!
   A MÁM NEUVĚŘITELNOU, NESDĚLITELNOU RADOST, ŽE ZA KRAJÍCE ZE SVÝHO BOCHNÍČKU DOSTÁVÁM TOLIK BOCHNÍKŮ VZPOMÍNEK, TO JE NÁDHERNÝ!

 8. tak jsme chtěli jít krátký výlet a trošku se nám to vymklo… (chuckle) Šlapali jsme bez přestávky (jen dvě krátká zastavení na kávičku z termosky) skoro 4 hodiny… Bylo totiž tááááák kráááásně, že jsme si to natáhli. Betka mě jednou naštvala – po poměrně vzdálené polní cestě jelo auto a ona vyrazila na štvanici – neměla šanci se k němu ani přiblížit, byla to jen hoňka za pohybujícím se bodem – ale neposlechla na zavolání…
  Kupodivu krávy, toulající se psiska a hlavně spousta kusů srnčího ji sice taky mocmoc lákalo, ale vždycky poslechla… Jinak auta ani cyklisty nehoní – vůbec nevím, co ji to popadlo. Ale trysk to byl úchvatný…

  1. Kde jste chodili ? A jak jste se obešli bez krkolomných cest a výstupů? Bylo opravdu krásně až na ten vítr. Měli jste štěstí, kdybych lama lamovitá nepřišla k PC až teď tak jsem se vykašlala na okna, nastartovala plechovku a k pramenům ráno vyrazila. Betynku a Yardu bychom nepřehlídli 😀 a ten kousek od silnice bychom přešli i já s Doníkem. (headbang) a počíhali na vás.

   1. jak jako bez krkolomných cest a výstupů ?? (rofl) ?? Už hledání pozůstatků křížové cesty a ruiny kaple sv.Anny na Kotelském vrchu bylo v tom děsivém ostružiní docela veselé… pak přes pole do Kotle k starým lípám, kousek po značené modré do Suchého Janova Dolu a kolem Jenišovského kopce k pramenům Ploučnice. Kus naučné stezky, pak neznačenou cestou zpátky do Suchého J.D. a lesní cestou směr Sobákov. A ten výstup od Sobákova na Kotelský vrch taky rozhodně není rovinka… dost jsem funěla… (chuckle) Yarýs byl zaparkován na křižovatce pod Čertovou zdí (u hromady hnoje (chuckle) )
    Cesty vyschlé, bylo krásně. Nikde nikdo – jen dva cyklisti a jedna slečna s ohařkou. Zato spousta káňat, ptáčků zpěváčků, motýlové a hodně srnčí zvěře

    1. tak ještě oprava – ta ruina na konci křížové cesty je kaple sv. hrobu. Kaplička sv. Anny je ta opravená u cesty… mapa v tom má trošku chaos. Tak jsem si teď trochu zagooglila. Nejvíc mě pobavil článeček nějakého hledače kešek, že Kotelský vrch je jak z pohádky o Šípkové Růžence a jen místo princezny je totálně rozbořená stavba. To trní bylo děsivé (chuckle)

     1. Ten vršek s křížovou cestou by si asi zasloužil trochu pozornosti. Tam je to tak zarostlý, že jsme to napoprvé vzdali. A že jste startovali od hnojiště by mne nenapadlo. Tyto kouty máme hodně moc prochozené s Donem, teď jsme pohybově omezení oba, on věkem a já zraněným kotníkem ;( A Luxík je takový závislák, že musí čekat na Dona a nikam nedojdeme. Takže lity , lity. A těším se na fotky.

      1. to mě mrzí, že jsi pajda pajdavá… Kolem máte krásný kus krajiny – turisticky přívětivé (pokud se neleze trním… krátký rukáv si zítra nevezmu (rofl) )

       Parkování hledám většinou podle mapy.cz – fotková verze… A tam byl vidět na křižovatce takový pěkný plac (chuckle) … že to je hnojiště a silážiště poznat nebylo (rofl) Ale parkovali jsme tam už před 14 dny a Yarýs si nestěžoval

 9. Ioannino to je tak krasne, živě popsáno 🙂 Nasmala jsem se dost, ale obdivuji tvou nezdolnost s jakou se do verz znovu a znovu poustis. To bych asi nedovedla (angel)
  Co se tvého popisu ekzemu tyče-s něčím dost podobným jsem zapasila roky, az doktora celostní medicíny napadlo vyzkoušet laktózu a bingo. Možna je to u tebe taky tak?
  Přeji všem krásný slunečný den!

  1. Kdo se vzdá, nevečeří!
   A bohužel to tak není, jde o vrozenou věc, ale dá se to korigovat jídlem a (ne)používáním určitých saponátů nebo kosmetiky. :-)) Poslední roky už jsem to skoro vychytala.

 10. A co mám říkat já milí zvířetníčci, normálně do roboty vstávám ve 4h a tak dneska ve 3h (wait) blééé fuj (puke)
  Ovšem ti co byli v práci to zas měli kratší (doh)

  1. AKDEN, SOUHLASÍM, ŽE TOHLE JE OPRAVDOVÁ KRUTOST. NEJHORŠÍ NA TOM VŠEM ALE JE, ŽE TY ZMĚNY DNÁVNO UŽ NEMAJÍ VŮBEC ŽÁDNÝ SMYSL ANI EH FEKT. TEN ZMIZEL JEN ZA NECELÉ DVA ROKY PO ZAVEDENÍ TÉ PITOMOSTI. ZKRÁTKA JE NĚKDO MOC POHODLNÝ, ABY SE NAMÁHAL TU DĚSNOUÝ PITOMOST ZRUŠIT A CHYBU PŘIZNAL LU ITUJU TĚ MOC MOC. VSTÁVÁNÍ JSEM NENÁVIDĚLA, POKUD JSEM JEŠTĚ CHODILA DO PRÁCE. TEN PITOMÝ A MĚNĚNÝ ČAS VADÍ HLAVNĚ MÉ NEMOCI.JE TO HNUS FIALOVEJ.

 11. Krásné dopoledne, taky mám vztek na změny času, připadá mi to naprosto pitomé! Naštěstí já doma nic přehazovat nemusím, protože si odečítám hodinu po dobu zimního a hodiny nechávám tak, jak jsou. I v autě. Kocourci to dneska vyhodnotili jako hrací pozdní ráno, tak se po mně váleli s vrněním a občas tlapičkou upozornili, že by teda ta mistička nemusela zůstávat tak prázdná, když už je tak pozdě!
  Vadí mi to strašně.

  1. Já to mám obráceně. Jako protest nepřeřizuji některé hodiny (např. v autě nebo v práci) na letní čas. Jsem sova a letní čas nesnáším (headbang)

   1. DALMATIN, I JÁ, I JÁ!!!HLÁSÍM, ŽE PETRA ZAS UJÍŽDÍ DO TUNELU SVÉ NEMOCI. DĚS A BĚS.INTERVAL BYL TENTOKRÁT AŽ PŘÍLIŠ KRÁTKÝ, ZATRÍM SBÍRÁME OBA JEN CHABÉ ZBYTKY SIL. ZDRAVÍM , MÁVÁM A PATRNĚ NADLOUHO MIZÍM Z NETU .

   2. Ano, prosím!
    Na protest mám v plánu si postavit sluneční hodiny a mít tak aspoň na jednom časoměru stabilně normální čas.
    Čerti ať sperou toho Habsburka, co byl slavík, pak ty válečný i kolemválečný pány šetřivce a tak vůbec, já chci poledne v poledne. (devil)

    1. Ioannino, neříká se skřivánek 🙂 ? Ale je to jedno, já to taky nesnáším a když to tolika lidem vadí, proč to porád tady straší?
     Dík za chlebovou odysseu, já jsme na takové hokus pokusy poněkud levá, ale obdivuju. A fakt je, že ná mých cestáchtaké často chyběl „náš“ chleba. takže to je téma, ne že ne.
     A taky atopik jsem rozený, takže ti rozumím. Co se ale nestalo, přešel mi ekzém na astma, ato prý se stává. Musím řící, že pokud mám foukátko a dodržuji režim, je to mnohem snesitelnější. Alespoň zatím, ťuk, ťuk.
     Držím palce potřebným, zejména Lenčině Petře. (y)

  2. a já to mám ještě jinak obráceně… mně to naštěstí problém nedělá 🙂 a micinky jsou kupodivu taky dobře štelovatelné (inlove)

   víc mi bude vadit návrat zpět ;( , hlavně mi asi vyhovuje to delší světlo večer(odpoledne)… pro mě by mohl být letní čas klidně po celý rok 😀 (clap)

    1. Miluju letni cas, protoze mi po praci zbyde vic svetla byt venku dele. A taky mozna proto, ze jsem zvykla, kdyz je potreba, pracovat dlouho do noci a pak stejne vstat rano, jak obvykle, takze jedna hodina sem a tam mne nerozhodi. Mne ani nevadi ten sestihodinovy posun, kdyz prijedu do Evropy. Jo, muzu bejt prvni den unavena, protoze je to dlouha strapac, ale to zas ten prvni den v Praze jedu stejne na adrenalin. Jediny viditelny rozdil je v tom, ze par prvnich dnu mi nejde k chuti snidane.

     1. Taky se hlásím k těm, kdo mají rádi letní čas a posun jim nevadí. To světlo večer prostě miluju a chandra na mě padne až na podzim, kdy světlý den skoro zmizí 🙂
      Ovšem pro časně vstávající (Akden promiň, ty nevstáváš ráno, ale ještě hluboko v noci! (whew) ) je to pekelný vynález, to přiznávám.

 12. Zdravím od časově posunutých žabek- přechody času nemám ráda a špatně je snáším, protože si dost dlouho zvykám. Pejskám to bylo jedno, ty vstávají, až páníci proloupnou oko- do té doby totiž dlabanec z nikoho nevyrazí 🙂

 13. Zvířetníky zdraví povstalci z Modřan! (toivo) (toivo) Ovšem byli poměrně milosrdní, povstání se konalo krátce před osmou posunutého času, což je s malým sebezapřením snesitelné i v neděli. (whew)
  Přeju všem krásný den! (h)

 14. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  další krásný den je před námi (sun) Vstávat a hurá ven (nod) Betce se nechce, válí se v posteli a že prý žádnou kratší noc zavádět nebude (chuckle) Asi jí dneska čekají prameny Ploučnice – zase půjdeme někam k Marsce a Týně za humna

  Nezapomeňte si přeřídit (o)

  1. Hezkou neděli všem. Přeřídit se asi zapomněli u Xerxů, mantra je tu nějak pozdě ;). Nám se Rysinka přeřizuje už týden, chodí spát o hodinu a půl dřív a vstává také zhruba o tu hodinu a půl dřív. Rysíka se nám několika jarními dny také povedlo utavit, že šel spát dříve než obvykle, ale ráno má více méně stejné, tak snad to přeřizování bude bezbolestné.
   Včera jsme spustili pramici na Sázavu, takže na chatě už je taky oficiálně jaro. Tak si říkám, že bychom mohli jet na chatu na velikonoce. A uděláme si je prostestně bezvaječné a vajíčka si s Rysíkem namalujem, až zlevní.
   Jdu něco dělat, dokud chlapi spí a Rysinka má ranní „hodnou chvilku“.
   Odešlu první komentář za několik dní, a prej posílám komentáře moc rychle. Já vím, že ta hláška je tam blbá, ale stejně to naštve.

 15. Úplně O.T. Na Praze v rádiu Dvojka dávali u příležitosti Poláčkova výročí archivní pořad z roku 1982, ve kterém vystupoval opravdický Bejval Antonín z Bylo nás pět.
  Tehdy devadesátiletý nějaký pan Mareček, komentoval školní fotku, na které byli všichni, včetně Zilvara z chudobince, což prý byl kluk, který přijel na rok „na veksl“ z německého pohraničí a bydlel u dědečka ve starobinci. Ukazoval Otakárka, který se prý zabil jako mladý sportovní pilot v letadle, a říkal, že i když Zilvar odjel, tak jich stejně zůstalo pět, protože pes Pajda chodil pořád s nima. Člověk měl při poslechu pocit, že se octl v nějaké časové smyčce a navíc v neskutečnu.

  1. Jéé taky jsem poslouchala. Dnes těch vzpomínek na
   Poláčka bylo víc, ale toto bylo úžasný. Tak mám velkou
   radost, že ten pocit mohu sdílet 🙂
   Hezkou dobrou noc 🙂

  2. Jej, Zilvar z chudobince… V tatove rodine jeden takovej figuroval. Ve Vlachove Brezi na Sumave v chudobinci bydlel kluk, co mel tatinka s drevenou nohou. A byl kamos s tatou a strejdou Honzou. V dobe predtelevizni nam otec povidal a povidal… Tenhle, rekneme, Zilvar, byl jednim z nasich oblibencu. Napr. jak tata a Honza spousteli Zilvara v pradelnim kosi na snure z balkonu. Kdyz otcova rodina byla po Mnichove odsunuta a dedecek si pak pronajmul lekarnu ve Slanem, tak hned zkraje valky Zilvar prijel na navstevu. Rodina je sice tradicne pohostinna, ale Zilvar zustal na navsteve az do r. 1946. V prubehu navstevy pomahal v lekarne – jako uklizet a tak. Za komunistu se nechal (dobrovolne) zamestnat v Jachymovskych dolech a vydelaval tezke prachy – narozdil od tech, co tam byli nedobrovolne. 🙁 Obcas prijel do Prahy za Honzou a Zilvar platil neuveritelne tahy nocni Prahou – pry jako revans za ten valecny azyl. Dlouho to netrvalo – umrel na rakovinu.

   Musim se mamy zitra zeptat, jak se jmenoval. Skleroza jde na mne rychlejc nez na maminku. Dokonce ho mame na nejakych rodinnych fotkach. Toz tak….

 16. Tak jsem zklamaná, myslela jsem že se podívám na předávání Thalie, psa jsem hnala z procházky domů abych byla doma ve 20:00 a to všechno jen abych zjistila že to tady nemohu sledovat kvůli české televizní licenci. Třeba bych viděla někoho z kolegů, ale asi stejně těžko. Mnoho jich je dávno za Duhovým mostem. Tak nic, je to tak jak to je. :S
  Jinak to co je na videu si mohu otevřít, ale přímý přenos nefunguje. Alespoň něco. Máte tam dost zajímavých pořadů. 🙂

  1. Sledovala jsem jen tak ve chvilkách mezi prací a konverzací s Lenkou. Ale nemohla jsem minout ovace pro Luďka Munzara, kterému tleskal sál vestoje. Myslím, že si to opravdu zaslouží!

   1. Ano, moc si ho vážím že přestal hrát divadlo když už necítil že chce. Jsem moc ráda, že dostal tu cenu.
    Hrála jsem s ním v Radokově inscenaci Gorkého Posledních ve Stavovském divadle. Byl to pro mne neuvěřitelný zážitek stát tehdy na jevišti se všemi těmi velikány. A za roli hrbáčka Ljubov v tom představení jsem dostala cenu města Prahy. To je ta cena za kterou jsme emigrovali do Švédska a o které vždycky říkám že to byly blbě investované peníze. 😉
    Po tom představení mi bylo nabidnuto angažmá v Národním divadle. Dveře se pro mne otevřely dokořán aby je ruská okupace navždycky zabouchla. Odcestovali jsme a divadlo jsem ztratila. Ale bydlela jsem na stejném místě jako pan režisér Radok a setkávala jsem se s ním protože s ním tady pracoval můj manžel scénograf Jindřich Dušek.
    Mám toho na kontě víc než jenom začátečnickou princezničku Blanku (film jsem natáčela na konci posledního ročníku DAMU v roce 1959), nikdo o mne nic neví, na internetu jsem jenom ta princezna Blanka. (chuckle)

    1. No, Velká kočko a co takhle na Zvířetník sérii Já a české divadlo, jako má Jiří Vzpomínky starého zbrojnoše, ahááá?

      1. Nechci se do toho Velke kocce plest, ale pokud mne pamet neklame, tak to pekne jmeno je z recke mytologie a myslim, ze to byla jedna ze tri Gracii.

       1. Ano milá Hano, přesně tak, nechtělo se mi to rozvádět, lze to najít na internetu.

      2. Milá Ivo, to bylo tak že se takto jmenovala moje teta, tatínkova nejstarší sestra a ta mi byla za kmotru. Jednoduché, že? 😉 Já se prostě ani jinak jmenovat nemohla. 🙂

     1. Milá baty myslela jsem na to ale schází mi fakta, mockrát už si nepamatuji název hry, jméno autora, jméno mé role či jména kolegů. Něčeho jsem se dobrala, třeba jsem našla v archivu Národního divadla fotografie z představení Posledních, dopátrala jsem se něčeho protože Jihočeské divadlo má také archiv na internetu ale ne Východočeské divadlo a už vůbec ne Městská divadla pražská, kde jsem byla nejdéle. A já nemám programy všech představení ve kterých jsem hrála. A když jsem byla v Čechách tak jsem neměla čas zajít do Divadelního musea nebo jak se to jmenuje spíš asi Divadelní ústav a třeba bych tam ani neměla přístup. Ale alespoň o práci u pana Radoka, o tom jsem teď hodně přemýšlela. (think)

      1. Mile devce v Goteboricich, zapremyslej a napis. A ano, ja vim, ono nekdy se vracet k tem milnikum, kolem kterych jsme prosli, je sentimentalni, a obcas i zaboli. Ale ve vyslednem efektu je to ocistne (mozna pitome slovo, ale nic lepsiho mne nenapadlo)a krom toho tady mas lidi, ktere to zajima.
       Jo, a jeste mne napadlo, treba bys tomu Divadelnimu ustavu ci jak se to jmenuje mohla poslat email a vyptat se. Nic na tom neztratis – v nejhorsim ti neodpovi, a tak na tom budes stejne jak fcil, nez jsi se zeptala. Drobna rada od meho maleho praktickeho ja. (sun)

        1. Milá Velká kočko, taky bych byla ráda, kdybys to sepsala. Vždyť to nemusí být do posledního puntíku přesné a doplněné všemi jmény a názvy – určitě si ráda přečtu i o tvých dojmech a o tehdejší atmosféře na divadelní scéně.
         Kromě toho hezky píšeš ]:)

    2. VELKÁ ČIČINKO, SEPIŠ SVOJE VZPOMÍNÁNÍ, PROSÍM, JELIKOŽ UŽM DOPŘEDU TUŠÍM, JAK BUDEŠ POUČNÉ A ZAJÍMAVÉ. SEBER PS ROSÍM VŠECHNY MALÉ I SEBEMENŠÍ STŘÍPKY SVÝC HERECKÝCH VZPOMÍNEK A SESYP JE DO POČÍTAČOVÉHO TEXTU.NMEŠETŘI NÁS S PIŠ, PIŠ, I KDYBYCH SI TOHLE VZPOMÍNÁNÍ MUSELA NECHAT UJÍT, NAJDU SI HO I DODATEČNĚ. PROSÍM, VEHEMNTNĚ MYDLÍM DLANĚNI O SEBE A VELMI PROSEBNĚ A TOUŽEBNĚ K TOBĚ VZHLÍŽÍM.

 17. Male OT k chlebu – toskansky chlebovy salat. Kdyz teda experimentujete s pecenim chleba, nebo se neco pripece, srazi…. tak zde je spaseni zbytku. Jmenuje se to panzanella a delam to casto v lete,kdyz jsou dobra rajcata. Tvrdy chleba se nakraji na kosticky – tak 5 hrnku na ten pomer, co mam v hlave. Chleba muze byt jen tak, nebo se muze ogrilovat, otoustovat, otopinkovat a pripadne potrit cesnekem. V salatove mise smichame chleba ve forme, kterou zvolime, s asi stejnym mnozstvim rajcat a bud jemne nakrajenou cervenou cibuli, zelenyma cibulkama nebo obycejnou cibuli – v tomto poradi preference a v mnozstvi baj voko asi tak pul hrnku. Ale muze byt vic. zalijeme klasickou zalivkou z dobreho octu a olivoveho oleje – oleje asi tak 2x vic nez octu. Osolit opeprit. No, a jde si s tim hrat. pridat cerstvou bazalku, zelenou petrzelku, kapary, olivy, co dum a lednice da. Ale proste ten zaklad je stary chleba, rajcata a okyseleny olivovy olej. Fakt dobry a ma-li jeden zahradu, tak v lete i velmi levne.

  1. Milá Hano W, to je výborný návrh. A žádné šerádání s potravinou, chleba neskončí v popelnici. (y)

   Tedy co ty spamy dnes vyvádí, pokaždé když posílám příspěvek musím bojovat. Prý odesílám komentáře příliš rychle, čerta starého rychle. Spam se tam cpe.

 18. mám malýho psa :O Zastavili jsme se u kamarádky, která má dogáka Montyho. A on se ke mně tulil a tulil. Když stojí pevně všema čtyřma na zemi, má hlavu odloženou na mém poprsí (a já stojím rovně – nesedím…) Když dá čeníšek nahoru, v klidu mi olízne nos… a to nemusí ani maličko vyskakovat, jen se tak hezky podívá… prostě děsně veliký hovado to je (rofl) protože já sice nepatřím k nejvyšším, ale trpaslík taky nejsem… (chuckle)

  1. Hmm, já to tam měla na jedné fotce napsané, že jsou jmenovky krásné a sluníčkové, ale pak jsem se rozhodla, že tu fotku neuveřejním. Všimla jsem si totiž, že jedna člověka je hodně rozmazaná. A že mi vypadnou jmenovky, mi nedošlo.

 19. Io, ja to taky cetla jak povidku detektivku. A babiccino nabadani nema chybu. Kdyz jsem byla posledne v Olomouci, tak jsem si ze sklepa odvezla babicky sesit s receptama a jejima naslednyma poznamkama. Jako co zmenit, od koho ten recept je a takove jine zajimave veci. A taky malovane napady na studene oblozene misy.

 20. Hezké počtení 🙂
  Nicméně, chleba pečený pouze z bílé pšeničné mouky, z kvasnic a kyselený octem není moje krevní skupina. Já radši pšenično-žitný (nejlépe částečně celozrnný) a zadělávaný chlebovým kváskem, který dodá i tu nakyslost. Je to časově jěště náročnější, v mém případě i značně převažuje počet neúspěšných pokusů nad úspěšnými, ale když se zadaří …. mňam. Ještě tak mít pec…. a víc času ….to by se experimentovalo 😉 😀

  1. Jo, cesky chleba v ruznych variantach… pamatuju si, ze teta Marinka nez cerstvy bochnik rozrizla, tak ho pokrizovala. A stary chleba se nikdy nevyhodil. Bud to bylo na strouhanku, na kosticky do polevky nebo se dalo sousedum pro prasata a jina zvirata. Tak ja se k tomu snad taky uz nekdy dokopu udelat chleba doma. Mam navod Maricky na zitny a ted Io. Omlouva mne casty nedostatek casu cekat na kvasek a kynuti??? Asi ne.

   1. Babička to dělala taky, to křižování, a já to převzala po ní, i když jsem jinak děsnej kacíř (ale mám svůj benzín a kůl a neváhám je použít! (Kdo četl nějaký moje povídky, pochopí…) )

    1. Taky chleba křižuju (a jako dítko jsem to brávala opravdu z gruntu a křižovala jsem ho třebas minutu … takže jsem ho spíš hvězdičkovala) a NIKDY ho nepoložím „naruby“ – tj horní stranou dolů. Český chleba si tu trochu úcty zaslouží.

     1. Taky chleba křižuji 🙂
      A nemám ráda, když se z bochníku krájí ze dvou stran (bo 2 chtějí patku …) nebo když z něj někdo ulamuje (zajímavé, lámání krajíce už mi nevadí, ale ulamování z bochníku nebo vyjídání střídy ano). Lámání bochníku bych snesla, kdyby se jednalo o rozlámání celého na díly pro strávníky a poté by byl celý snězen. U ostatního pečiva je mi fuk jak ho kdo krájí nebo pižlá, u chleba ne. Nevím, asi jsou to nějaké geny po předcích, pro které byl chleba opravdu svatý 🙂

      1. Babička na tohle vždycky říkala (směrem k máti nejčastěji): „Kdo se nesrovnává s chlebem, nesrovnává se s lidmi.“

       1. Ano, tohle babička taky říkala a já to opakuju. Chleba nekřižuju, ale zarovnávám řez po nepečlivých strávnících 🙂

        1. HEČ, DALMATIN, MÁ OBYČEJNÝ M RUČNÍ KRÁJEČ, KDE SE DÁ NASTAVIT I TLOUŠŤKA KRAJÍCŮ. DOKUD ALE NEBYL, VŽDY MNE ZLOBIL VŠELIJAK OPIŽLANÝ BOCHBNÍČEK, A TAKY JSEM ZAROVNÁVALA. HLAVNĚ JIŘÍMU TO BYLO FUK, ALE MNE TO ZLOBILO MOC. KDYŽ JSEM SI ZA 50 KČ KRÁJEČ SEHNALA V BAZARU, ULEVILO SE MI I KDYŽ TRVALO TROCHU DÝL, NEŽ JIŘÍ ZAČAL KRÁJEČ POUŽÍVAT. DNES NA NĚM NAKRÁJÍM A NAÚPLÁTKUJU JAK SÝR, TAK I SALÁM NEB ŠUNKU. NENÍ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ ELEKTRICKÝ A OSTRÝ JE STÁLE DOST.

    2. Milá Io – super povídání o vzniku chleba – jsi holka odhodlaná a všehoschopná a tady se kladný výsledek nakonec musel dostavit.

     I já v dětství zažila éru pečení domácího chleba – leč my ustrnuly již u Chleba 1.0 – byl úžasně voňavý, výtečné chuti, leč tvaru poněkud pokleslého. Člověk ho mohl přirovnat buď k nadživotní velikosti cvičebního nářadí pana Diskobola nebo k miniaturizaci létajícího talíře pana UFA (dle vzdělání a naturelu diváka). Navíc jeho kůrka byla neuvěřitelně silná a tuhá, že chudák stařeček ho mohli požít jen tehdy, když si ho hóóódně máčali ve víně.

     Ale já to někdy zase skusím a byl by v tom čert, kdyby se nepovedlo.

     P.s. k Thalii – bylo tam báječně, fotila jsem jak o život, leč na noťasu nejsem s to je dostat na Rajče (su blbá a zapoměla jsem, jak si mám nainstalovat vkládání alb). Takže až v pondělí z klasického péčka …

   2. Já jsem na moje bochníky chleba křížky nožem vyznačila, vykrojila nebo jak bych to řekla, než jsem chleba dala péci. Všechny bochníky měly pak křížek. (h)

 21. Io, tvoje pečení nemá chybu (inlove) . Kdepak, recept je jedna věc, ale když je k němu i kus života, hned se to čte jako povídka (inlove)

 22. Tak jsem strávila příjemný den prací v domácnosti – konečně jsem také umyla ta zaflusaná okna. Kocourkové si vlezou do meziokenního prostoru a cintají, hlavně Ríša. Miluje pozorování dění ve dvoře, hlavně poskakující černobílé straky ho fascinují, nejraději by jim trochu upravil fasádu. Jak se nám tu pěkně prosvětlilo.
  Fotky jsou krásné a první, tak snad se ještě někdo přidá.

 23. Áááno, není nad to vytáhnout z trouby domácí vonící chleba !!! Také jsem se ho musela naučila péci, protože mi v cizině velice chyběl (o jeho výrobě jsem tu už psala). Takže jsem se Ioannino tvým skvělým popisem pobavila, protože podobnými zážitky jsem si při svých hokusech-pokusech také prošla. Já sice peču žitný chleba, ale manžel miluje bile pečivo (já také, ale on víc). Takže možná jednou vyzkouším i tenhle tvůj recept, když už jsi se k němu (za babiččina našeptávání) tak pracně dopracovala (dopekla).

  A u nás se vyloupnul nááádhernýýý slunečný den a tak jdu kutit na zahradu. Před pár dny přiletěli vlhovci, kteří teď hlasitě “krákorají” na stromech a tak to budu mít i s přírodní muzikou.

  1. No konečně ňáký innfo pořádný (happy) Celej den na to čekám, měly jste se báječně a o to víc závidím ;(

   Ale fotečky mě zahřály (wave)

   1. Já myslela, že dám přednost sestrám moravskejm. Bane, spíš jsem se k tomu nedostala a myslela jsem, že už bude někdo čiperný. 😉 Byla jsem na nákupu, ale ještě před odchodem mne za Emtesku potrestala moje babulka Mína. Já včera v Thálii byla za strýce Podgera a sestřelila jsem pohár červeného Emtesce do klína. Na jejích světloulinkých jeansech se to opravdu vyjímalo, a já uvažovala o pobytu v brněnských kanálech (tmi) Dnes ráno jsem si navlékla úplně fungl nové tríčo (koupené na první jarní den) a Mína nutně potřebovala pomazlit celou kočku a já to prý dělala nedostatečně. Tak to vzala do vlastní režie. Kde myslíte, že skončilo moje ranní kafe? FŠUDE, přátelé, fšude. Na zemi, židli, jeansech, ubrusu, kočce a pochopitelně největší díl na novém tríču. 😛

    1. To jsem s komentářů pochopila že jsi zvrhačka, já taky.A nic jednu nepotěší víc (wasntme) (wasntme) (wasntme)

     1. To ranní kafe nebylo zvrhnutý. Jen Mína vystihla ten pravý okamžik, když jsem se chtěla napít a hlavičkou mě ducla do hrnku. A ona není troškař. 😛

      1. Já myslela zvrhačka společenská, já mluvím rukama a pak ty následky (wait) A to ranní kafe asi pomsta (chuckle)

    2. Zdeno, gatě jsou jako nové, neboli Vanish-skvrn od vína se zbavíš ! (rofl)
     Sylva vrazila moje gatě do lavóru s Vanishem, kde se rochnily až do rána, a bylo hotovo. Ráno e pračka vymáchala a odstředila a včil už jsou suché.A čisté. 😀

     1. UFFF, tak to mi odlehlo. Ani netušíš, jak mě to mrzelo. Jednou skromně mávnu a zaděláno. Když jsem koukala přes hledáček, jaká gesta ti vycházejí úplně těsně kolem (tmi) a nic (chuckle) (rose1) (dance) (sun)

  2. Zdeno b.p. díky !!!!! Je vidět, že jste si to užily jen co je pravda. Penny je krásná staruška a Nastěnka obr v dámském provedení (však také má místo normálního vodítka horolezecké lano 🙂

   1. Ano , ano Penuška vůbec nevypadá jako staruška, nýbrž jako nešťastná , hladem trápená pejska (chuckle) (happy)

    1. Pennuška je foton v pejsčím těle, tak si nikdo ani nemůže pomyslet, žeby byla snad i důstojná dáma. 😀 natož starucha.

     1. Penny je úžasná, krásná pejska. Moc milá, optimistická, na svůj věk tedy vůbec nevypadá a ani se tak nechová. Jen ať jí to ještě dloooooooouho vydrží

  3. No konečně. Díky, koukám, že se zase vydařilo 🙂
   A to tam byl jen jeden foťák???? Ženský, že se nestydíte (flex)

   1. Asi makají na zahradách a chodí po procházkách….
    Zani, máš to u mne, tak se nějak domluvíme na předání.

    1. Karolino a Dede, díkec,že jste se ujaly toho opancéřovanýho artefaktu a že už je v metropoli..

     1. Milá baty, moc jsem tě postrádala! Přeji ti vše nejlepší a ať je líp a na dalším brnění už určitě chybět nebudeš!

  4. hurá sláva, už odpoledne jsem se pokochala (h) a jelikož nám chybí pilná veram, dala jsem odkaz i na Hady (y)

   a kde jsou další??????????????????????????????????

   1. No, taky se ptám??????
    Lid Zvířetnický by měl být jarně vyprocházkovaný i jarně upracovaný a tudíž ti, co fotili, už by měli pilně dávat své úlovky ostatním k nahlédnutí. Ale asi jarní únava.

 24. Jelikož mám doma chlapečky, tak jsem si sice stihla bránici potrápit etapově, leč ke komentáři se dostávám až teď.
  Ovšem nikoli proto, že bych byla zkušený pekař, ale protože Io (inlove) píše skvěle – vtipně a s nadhledem. A taky se mi moc líbilo, jak se nedala a nedá. (y) (clap) (y)
  Já jsem taky kdysi experimentovala s pečením chleba v troubě (recept byl od někoho a bohužel se nedochoval) a i když jsem nakonec dospěla k celkem úhledným a chutným bochníčkům, nepřišly mi adekvátní vynaloženému času a námaze.
  Pak jsem objevila (byla mi objevena 🙂 ) pekárnu a pekla jsem hodně a ráda. Jenže pekárna se rozbila ještě v záruce a stejná už nebyla k dostání, tak jsem si pořídila jinou. A kouzlo zmizelo, nějak peče jinak, míchá jinak, já nevím, co všechno je jinak, ale chleba jsem přestala péct.
  Ovšem zkusím to zase, jasně, protože neznám krásnější vůni, než je je vůně čerstvého chleba. (nod) (y)
  Přeju všem krásný den. (h)
  O.T.: Kdybyste se někdo chtěl mrknout na quilty, které budou za týden k vidění v Dubči, tak si klikněte sem:
  http://vaverika.blogspot.com/

  1. Jůůů! Ty mě povzbuzuješ, abych se přece jenom naučila, jak se navlíká nit do stroje!

  2. Vave, tvoje hvězdné deky jsou opravdu hvězdné. Vždy, když vidím na začátku, jaké barvy chceš kombinovat, NECHÁPU a můj rozoumek laika říká: To snad není možný. Tohle dohromady? A pak jen zírám na tu úžasnou jásavou nádheru (*) (sun)

 25. Jestli můžu poradit – těsto je dobré po vykynutí a vytvarování dát kynout ještě třeba do velkého cedníku, mísy…. na utěrku posypanou moukou, povrch chleba zakrýt naolejovanou potravinářskou fólií (nezapomenout sundat před umístěním chleba na plech). Krásně se vyklopí.

 26. Poslyš, ioannino, založ si stacionář s chlebovou dílnou pro atopiky, a ještě zbohatneš!

 27. teda ten článek je BEZVADNEJ!!!! sice nehodlám chleba páchat, ale moc jsem se při sobotě pobavila a Chleba 1.0, přes Chleba 2.10 (chuckle) až ke Chlebu 4.6 nemáááááá chybu (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

  1. 4.6 je taky jedlej a zjistilo se, že když se zapomene, jak dlouho se už peče, takže se peče kratší dobu, než si člověk myslel, tak potom rychleji tvrdne.
   Zítra nebo v pondělí bude 4.7. 🙂

 28. Já jsem nikdy v peci kachlových kamen na chalupě péct chleba nezkoušela. Jednak nebyl čas a také odvaha chyběla. A Jilemnický i místní byl vždy moc dobrý, tak proč se pokoušet vymýšlet něco vymyšleného.
  Zato jednou jsem, asi před 15 lety, byla na návštěvě u své kamarádky v Německu a ráno jsem šla páchat hygienu a v bytě něco úžasně vonělo. Maminka večer dala suroviny na chleba do pekárny, spustila časový spínač a ráno byl chléb čerstvý, voňavý, málem jsem těm chudákům sežrala celý ten bochník. A okamžitě se jelo do MediaMarktu koupit pekárnu pro mně.
  Pyšně jsem jí rozbalila v Praze v kuchyni, vybalila i příslušné směsi, které jsem dovezla rovněž a přečetla si, kolik vody, kolik směsi a pustila se do projektu. MLP ten prístroj nedůvěřivě obcházel a vrtal se v návodu, za což si ode mne vysloužil lehký úsměšek. Na co návod? Fatma mi vše důkladně vysvětlila, jdu do toho!
  Takže jsem nasypala do mísy směs a zalila vodou, nastavila pečení a šla od zařízení. Jaksi jsem zapomněla, že se tam dávají ty 2 vrtulky, co byly na dně krabice.

  1. Taky mi ušlo, že se směs dává do vody, nikoli naopak. A poslední problém byl, že pekárna chvilku stojí, nežli začne pracovat. Takže když se hned nic nezačalo dít, odklopila jsem víko a zkoumala problém. Zdálo se vše v pořádku, víko jsem zaklopila a znovu pekárnu spustila se stejným výsledkem. Chvíli jsem to obcházela a najednou slyším vrnění. Hurá! Už to funguje. No, bez vrtulek těžko. Povrtala jsem se v krabici a zjistila, že vrtulky jsou jaksi stále mimo pečící prostor, tudíž to asi fungovat nebude, vyjmula jsem je a vyndala ten sajrajt zevnitř, nasadila vrtulky, tu patlaninu jsem zase vložila a znovu očekávala, že zázrak se dostaví. Nedostavil. Opět byl potřebný čas ke startu pekárny. Opakovala jsem otevření víka, když to nezafungovalo ihned…… Pak jsem popadla telefon a konzultovala vše s Fatmou, která se na druhém konci smála jak při povedeném vtipu. První výsledek pečení skončil v odpadcích a já jsem si pokorně přečetla celý návod.

   1. Dneska peču na chalupě chleba často, přidávám různá semínka, koření, bylinky, směsi už nekupuju, ale míchám si je sama a chléb má vždy i u sousedů skvělou odezvu. Akorát ta potupa, kdy jsem tvrdila, že číst návod je blbost, protože já jsem přece ten génius co všechno zvládne i bez něj, tak tu mám v sobě natrvalo. Jo, člověk nesmí být tak pyšný sám na sebe a pokorně si nejdřív ověřit, jestli to fakt funguje tak, jak má.

    1. Karolínooooo, krásně jsem se pobavila – promiň (clap) (rofl)

     jojo, já bych byla jako ten tvůj, návody čtu vždy pečlivě a předem – dokonce studuji návod i při sestavování aparátků (naposled u fontánky, kde jsem jaksi sama nepochopila vložení toho čerpadla, takže při zapnutí sice vrněla, leč horní misky se neplnily (chuckle)

     1. Nojo, když do toho nenaleješ vodu…….. (chuckle)
      Tak fontánku jsem složila bez návodu. Já jsem zastáncem metody pokus-omyl. Vše si musím „ošmatat“ a pak to nějak jde, když je problém, přečtu návod. (happy)

      1. ale no taaaak – vodu jsem samozřejmě nalila, AŽ TAK blbá zase nejsem… jenže čerpadýlko, resp. jeho „tryska“, jaksi nesměřovalo do té trubičky, která vede vodu nahoru… nějak jsem nepochopila, že to tam mám nasunout (rofl) (rofl) (rofl) … ale bylo mi to divný, že je tam jen tak volně loženo (blush)

    2. Karolínóóó! 😀 😀
     Pamatuju si jistou bramborovou kaši tvořenou v mixéru, do kterého se zapomněly dát ty nože na dno. Říkalo se pak té kaši „motorová“. 😀
     Mixér kupodivu přežil. 🙂

     1. Ioannino, krásný článek o chlebíčku. A k těm zapomenutým nožům jednu ze života mého: Řeže motorová pila, když má obráceně nasazený řetěz? Řeže, ale dá to fušku (rofl) (rofl) (rofl) .

       1. Jako s klasickou dvoumužnou? Ne, řetěz se točí, ale pila se nezakusuje. „Třešeň má tvrdý dřevo,“ praví moudře baba hloupá na motorovém konci. Naštve se, fest přitlačí do řezu, pila zaprotestuje, ale zakousne se do třešně, baba zabere ještě jednou fest a pila proletí kmenem na druhou stranu. List pily je horký, že by se na něm daly opékat topinky, ale na tak přepáleném oleji to asi není ono. Tak si baba sedne, zapřemýšlí a všimne si malé nenápadné šipky na řetězu, která se při protúrování roztočí v protisměru…

        Pila to přežila, baba čili já, taky. Manžel kroutil hlavou (celou dobu stál kousek ode mě a nic mu nebylo divné, ba mě ještě hecoval, ať zaberu, že táhne, potahuje, stáhnout kmen do správného směru nemůže…) — nakonec, on ten řetěz nasadil, seřídil pilu, do rukou mi ji vložil, tak nevím, co si o tom myslet (chuckle) . Tatínkovi jsem to nevykládala, toho by kleplo (chuckle) .

        Tak jednu rozvernou (tenhle postup nebyl tak daleko od mého (rofl) ):
        (*) Je dřevorubecké mistrovství a kanadská delegace věnuje na znamení úcty sovětským dřevorubcům motorovou pilu Husquarnu. „Dá se s ní udělat dva tisíce kubíku za den,“ chválí ji.
        Rus druhý den vstane, vezme pilu a jde do lesa. Večer přijde, pilu dá do kouta a hekne: „Osmnáct set a víc ne.“ „Není možná, dva tisíce.“
        Tak zase ráno vstane, vezme pilu, večer dojde sedřený a
        „Devatenáct set a víc ne.“ „Není možná, dva tisíce, zítra jdu s vámi.“
        Ráno jdou do lesa, Kanaďan pilu vezme, nastartuje a Rus přiskočí a zařve: „Što éto?“
        (*)

         1. Dík :o). Až budou mít jednou čas, napíšu příspěvek Jak je možné, že jsem se se svou inteligencí a experimentální neschopností dožila relativně požehnaného věku :o).

          P.S.: Ty sluneční hodiny jsou dobrý nápad. A není ani tak těžké je udělat, teda na zem, ne na zeď. Ovšem nejjednodušší je udělat je na severním pólu … co si zajet tam? (inlove)

          1. Napiiiiiiiiš!
           Na severním pólu sobě svým vlastním gnómónem, myslíš? 😛

 29. To je krásný recept 🙂 Přesně stejný si pamatuju z dětství a lepší chleba jsem nepoznala. Akorát v tom našem receptu bylo „za 50 hal kvasnic“, to prostě každý věděl, jaké je to množství. A mouka měla být obyčejná hladká T650. A jelikož jsme tehdy měli elektrickou troubu a já mám dnes plynovou, jsem vděčná za veškeré postřehy o pečení v tomto stroji. Vůbec, ale vůbec jsem se nesmála. Jen se trošičku řehtala. Cítila jsem z popisu toho průzkumnického ducha a touhu po vítězství chuťohladu nad termostatem. A je fakt, že ta vůně se z článku přímo line… krásné počtení na sobotu (sun)

  1. Babička naštěstí někde napsala převodní tabulku halířů na gramy. Jinak bych byla ztracená. 🙂

 30. Také nedám dopustit na kuchařku naší vesnice. Jezdila se mnou po celém světě. V začátcích ježdění (1980) jsem byl na rok v Arabských emirátech. Když jsem tam odjížděl tak mi bylo řečeno že si toho nemám brát moc sebou do zavazadla ale že do kabiny v letadle si mám dát do síťovky (igelitky nabyly) 3 velké bochníky chleba. To byla rada k nezaplacení. Náš chleba tam nebyl. Po nějaké době se dovezený chleba snědl a začala mne honit mlsná. Kuchařko pomoc. K pečení si každý dovezl remosku – jedinečný vynález. Na místním trhu byly k mání všechny ingradience bez omezení. Bylo nakoupeno a ještě přidán nastrouhaný brambor. Těsto mělo být raději řidší ale nesmělo se lepit. S trochou potu se podařilo zadělat. Zakryto útěrkou a ponecháno venku ve stínu. Po půl hodině to lezlo ven. Ta venkovní teplota ve stínu byla 38stC. To dokáže dělat s těstem divy. Podle návodu jsem těsto převálel a další kynutí. Opět rychlý nárůst. To už jsem nevydržel a přendal do vysypané remosky. Po celkem krátké době to začalo vonět ale při zkušebním píchnutí byla špejle stále vlhká. Když už to bylo suché tak jsem ukončil pečení a vyndal z remosky. Výsledek byl na první pohled mírně nevábný, propadlá placka se slabou střídou, jinak sušenka. Tak že chleba byl skoro nejedlý jenom voněl. Při dalším pokusu jsem už nedával kynout ven ale nechával jsem to v místnosti kde bylo 28stC. Protože jsme bydleli na břehu moře tak jsem první nepovedený chleba odhodil do moře jako disk. To se asi místní ryby divily co to mezi ně spadlo.

  1. Náš chleba není v cizině asi nikde. 🙂
   Mávám spolupokusníkovi! Přes Placku remoskovou vzhůru k nové olympijské disciplíně – vrh Plackou do ryb! 😀

   1. Je to tak, náš chleba není náš chleba jen tak pro nic za nic. 🙂 (clap)

    Po prvním zakoupení chleba ve Švédsku bylo ouvej. Manžel jel jako předvoj o pár dní před námi, to je přede mnou a synem, a připravil nám pohoštění v hotelovém pokoji. Chléb, salám a mléko. K našemu zděšení byl chléb sladký. Později jsem se dozvěděla že když začalo chudé Švédsko bohatnout a mělo na cukr tak se rozhodlo že se bude dávat cukr do chleba aby byla spravedlnost a cukr dostali tím pádem všichni nejen boháči.
    No a salám byl kyselý, tady uzeniny chutnají kysele asi pro množství doplňků na místo masa, toho bylo v uzeninách minimálně. Nevím jak dnes já švédský salám nekupuji, je tu dostatek „cizích“ výrobků.
    Mléko se manželovi tehdy neznalého švédštiny podařilo koupit kyselé. Perfektní pro čtyř a půlletého kloučka. Na štěstí jsem měla sebou na cestu chleba z domova a k tomu čabajku, naše uvítání v cizí zemi bylo zachráněno. (chuckle)
    A kávu si manžel vařil ten měsíc co jsme bydleli v hotelu Exelcior na obrácené žehličce. :O

    Dostali jsme byt v poměrně nově vystavěných domech, ty bloky domů stály vedle čtvrti města zvané Majorna a jmenovaly se „Vita björn“ to je bílý medvěd. A já se naučila péct náš chleba. Recept jsem získala od jedné české rodiny a ještě jej mám schovaný, ale text psaný propiskou pomalu a jistě mizí, možná že už zmizel nadobro, je to dávno co jsem recept viděla. Tři dny ten chleba kvasil a byl moc dobrý, bodejď by ne, vlastníma rukama s láskou hnětený, robot jsme tehdy neměli. První den jsem udělala větší množství kvásku ze žitné mouky a kvasnic a nechala do druhého dne, kdy jsem přidala další mouku, zase těsto kvasilo do dalšího dne a ten třetí den už se peklo. Poslední přidání mouky, láskyplné hnětení, vytvoření bochníků které ještě jednou kvasily a šup do trouby. Máte všichni pravdu, TA VŮNĚ…. (inlove) Později jsem pekla z velkých dávek a porcovala a zmražovala. A pak už jsem v míse nechávala zbytky těsta uschnout jako budoucí kvásek.
    Bývaly tu mouky které měly převahu žitné ale obsahovaly i trochu pšeničné mouky. Na tom sáčku stál recept ze Skane (no jo, zase to „a“ s kroužkem a čte se „ó“, je to jih Švédska) a ten jsem potom používala a přidávala do těsta slunečnicová a lněná semínka. Byl to také chléb na třídenní kvašení a taky pohádkový.
    Se smutkem v srdci i na jazyku vám sděluji že už náš chleba nepeču. Se spoustou přibylých cizinců už se švédský sladký chleba snad ani nesežene. Ne to bych lhala, několikrát jsem se sekla a koupila chleba s tou nezapomenutelnou sladkou chutí. Momentálně kupuji chleba taky „surdegbröd“ tedy kvašený a plný lískových oříšků, lněných semínek a semínek z tykve. Ten je moje nynější láska. Mám moc ráda chléb a zřejmě proto mám nadváhu, to víte nebezpečné kolhydráty – (uhlohydrát, glycid) nevím jak se to říká v Čechách. Ale ani vidina princezny Blanky mne před těmito nadmíru chutnými kolhydráty neochrání, vosí pas princezny Blanky patří do roku 1959 a chleba tu leží přede mnou. 😉 (wasntme)

    1. Mňam. 3 dny vedený kvásek, to je ten základ opravdového, kvasového chleba. Mňam. To je pak ten voňavý skvělý chléb, který má i po týdnu stejnou konzistenci jako druhý den po dopečení. Mňam. 😛 Nedráždí slinivku a je podstatně lépe stravitelný než ten, který vykynul na kvasnicích z balíčku (ono v tom žitném kvásku jsou taky kvasinky, pracují vpodstatě stejně jako ty z balíčku,jen na to potřebují trošku víc času, ale o to důkladněji svoji práci provedou). Mňam 🙂
     A ten kvásek se dá udělat i bez těch prvních kvasnic. Ono celozrnná mouka s vodou začne při správné teplotě kvasit přirozeně. A paradoxně, pšeničná kvasí snadněji než žitná. Ale na chleba by měl být kvas žitný. To je pak MŇAM! 🙂

     1. Milá tosco, jak tak sbíráš sliny „mňam mňam“ tak snad se dám zase do pečení chleba, ano toho nejpravějšího ze všech pravých. Tvým pomlaskáváním jsi mi ještě víc vyvolala tu pravou chuť než to udělaly moje vzpomínky. Chleba je tu teď hodně drahý, pidibochníček (nikdy jsem jej nevážila) stojí 39:- SEK, to ten poslední s oříšky a semínky. Jeden by dokonce i ušetřil a pak mám jistotu co chléb obsahuje když jej peču sama. Dívám se někdy co obsahují chleby zapakované v umělohmotných sáčcích. To vám je neuvěřitelné co všechno lze do chleba nacpat včetně všelijakých E-čísel, nevím co znamenají. Asi prostředky ku konservování. Při tom není nic jiného potřeba než mouka, sůl, voda a po případě kvasnice, lépe kvásek jak píšeš. Až dám do pořádku zchátralou domácnost ve které mi už nic nefunguje tak zas budu péci. Jaksi jsi mě k tomu povzbudila. 😉 🙂

      1. Jeden náš známej je taky ve Švédsku a taky se naučil péct vlastní chleba. Jako bych ho slyšela, Velká kočko: „ten sladkej se nedá jíst“.
       Ale: jak děláte opravdovej kvas??? Že by nastala éra Chlebů 5.0!!!

       1. Děkuji milá ioannino žes mi svým článkem vyvolala vzpomínky.

        Jo kvásek, ten se dal jeden čas kupovat, člověk jej měl předplacený a dostával pravidelně poštou. Teď ale nevím protože jsem dlouho chleba nepekla. Ale já jsem používala na začátku v tom šedesátém devátém kvasnice a pak jsem si nechávala suché těsto v míse na příští kvásek.
        Před pár lety tu pracoval jeden mladý muž a sem tam zajel domů. Vracel se pak napakovaný českým chlebem, to byl svátek pro všechny jeho známé. 🙂 Pokud člověk bydlí ve městě nakoupí dobrý nešvédský chleba. Na venkově je to asi horší. 🙁

        1. Tak jo, zkusím nemejt mísu!
         Náš chleba je náš chleba. Nechyběl mi jenom ve Španělsku, tamní bagety mi chutnaly. Jinak mi chyběl vždycky.
         A jsem moc ráda, že se ti vynořily prima vzpomínky! :*

        1. Jo, jo, jo, právě jsem tady ten odkaz chtěla dát 🙂
         To jsou nejlepší stránky, které jsem zatím našla. Teprve kvásek vedený podle návodu zde se mi choval jako kvásek. On fakt žil, on fakt rostl a ten chleba s ním nádherně kynul … a skvěle chutnal …. mňam!

 31. OT – Andýýýý, prosím nešla by už vyměnit zima za jaro ?? To pozadí je poněkud chladivé (i když Ještěd je taky stále bílý)

  1. ale já už tu nemám zimu :O … aspoň podle toho stromu vpravo na trávníku soudím, že je to asi jaro – ale mooooc mě tam ruší a mrzí mě ten most vlevo ;( :@ … nešlo by dát tam čistě přírodní snímek? prosíííííííím !!!!!!!!!

   1. protože jsem vyslovila přání a hned bylo splněno (wave) Dík

    První úlohy v laborce za námi – vařím si o přestávce kafe…

    1. ale to se ti asi nějak načítalo z cache – je to tam už několik dní (že by od 20.3.?)

     a já tam neciiiiiiiii ten most!!!! :@

 32. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To čtení voníííí (nod) Voníííí čerstvě upečeným chlebem… a já tady slintám. Taková čerstvě upečená ještě teplá připálená kůůůůrčička 😛

  U nás peče chleba domácí pekárna. A taky to vonííííí. Ale nepřipálí ho, takže spálenina nikdy není a já ji ráda

  Mějte se tu krásně, já jdu dálkařiti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN