ROZCESTNÍK: Výlet za Modré hory do NP Kanangra – Boyd (2)

Páteční ráno mě budí ranní modlitba místních ptáků. Toto jejich ranní hulákání by vzbudilo snad i mrtvého. Obloha je šmolkově modrá a v trávě se třpytí rosa. Čerstvý ranní horský vzduch je opojný jako víno. Jdu se opláchnout k brodu na Box creeku vodou, která by probrala i mrtvolu z věčného spánku.

 

Je ještě časně a tak se vydávám na procházku cestou, kterou později pojedu. Tato mě dovedla k dalšímu, dlouhá léta suchému rašeliništi, nyní nabobtnaném vodou. Vznáší se nad ním závoj ranního oparu, kochám se tou krásou a zase fotím.

Při návratu míjím kmen spadlého stromu, pod kterým si vyhrabal svoji velenoru wombat medvědovitý. Tato má 3 vchody, jak bývá u wombatů dobrým zvykem. Resident už asi spal, na pastvu chodí zpravidla v noci. Pro jistotu jsem tento jeho příbytek digitálně zvěčnil.

Po návratu do tábora jsem si udělal lehkou snídani, sbalil fidlátka a vydal se dál na místa kde jsem už mnohokrát byl. Jen tak na kontrolu jak to tam po osmi letech vypadá. Všude je mokro, ale cesta je dobrá a tak pomalu dojíždím na místo, kde jsem mnohokrát spal. Je to jen kousek od cesty v buši u skupin žulových skal, balvanů a pěkné vyhlídky do kraje.

 

 

Courám se po okolí, vychutnávám výhled do kraje a obdivuju nádherné seskupení mechem obrostlých balvanů z růžové žuly. Jsme zde v krajině, kde na rozdíl od Kanangra Walls stačil zub času veškerý pískovec a konglomerát proměnit v písek a také patřičně ohlodat podložní žulu, takže okolní skály a seskupení balvanů jsou krásně zaoblené, mechy a lišejníky obrostlé. Jsme tu stále zhruba 1300 metrů nad mořem a tak ovzduší je k tomuto obzvláště příznivé.

Z vyhlídky jsem se díval na protější svahy za hlubokánským údolím, kterým protéká Kowmung river. Je to řeka divoká, protékající četnými kaňony a projít její délku korytem až po soutok s řekou Coxovou představuje 4 – 6 denní expedici v extrémním terénu. Časté plavání přes tůně obklopené strmými skalními stěnami, lezení po skalách, občasné slanění a naprostá odloučenost od civilizace. Drsná a krásná divočina, jak mohu dosvědčit, prosmejčil jsem to tam několikrát.

A právě přes tuto řeku vede velice zajímavá cesta s ještě zajímavějším brodem. Zvlášť když je po dešti a v řece teče více vody. Jako jednou. To jsme se zdejší krajinou toulali s kamarády a dětmi v našich tehdejších Land Roverech. Bylo to na sklonku sedmdesátých let a také bylo vlhko a často pršelo. Už jsme končili náš výlet a vraceli se domů. Dva Land Rovery s kamarády se vraceli domů jinou cestou, která byla výhodnější a kratší k jejich tehdejšímu bydlišti. My a náš kamarád, tedy dvě bojová vozidla stála před otázkou, zda přebrodit hlubokou a svižně tekoucí řeku, a nebo jet domů objížďkou přes 200 km dlouhou.

 

 

Rozhodli jsme se brodit. Kamarád, který zrovna přestříkal jejich samohyb zajímavou žlutohnědou barvou, měl obavy o věci v autě, které byly níže uložené. A tak v samohybu vše přerovnal, aby nic nenamoklo kdyby auto zaplavila voda, úplně nahoru umístil jejich dvě malé dcerky a dveře oblepil průmyslovou, 50mm širokou lepící páskou kterou se těsní vzduchovody. To aby fuky do auta nenatekla voda. A buďte ujištěni, že takový Land Rover jich měl požehnaně. Aspoň pak voda rychle vytekla.

Když kamarád skončil svoji uměleckou lepící práci, tak do utěsněného auta vlezl pracně oknem, nastartoval a rozjel se k brodu. Před brodem zastavil, přesvědčil se, že má namíchány správné rychlosti vhodné k brození a pak v zápalu této činnosti otevřel svoje dveře, aby se pohledem přesvědčil, že je venku na autě vše v pořádku. Při tomto ovšem urval nalepenou lepící pásku i s čerstvě a krásně nastříkanou barvou, takže hliník panelů se jen leskl.

Pásku jsem mu jen připlácl tam, kde měla být a on se jal brodit. Pěkně nahoře brodu s čumákem auta šikmo proti prudkému toku. Vody bylo kolem tři čtvrtě metru a prudký proud ho snášel k hluboké tůni pod brodem. Na druhý břeh dojel těsně nad tůní. Pak byla řada na nás, projeli jsme hladce a pak, po této adrenalinové vložce, jsme zamířili k domovům.

 

 

A právě na tento brod jsem se rozhodl podívat na tomto výletu. Což o to, moje vozidlo náhon na všechna kola má, ale jaká asi bude strmá cesta k řece? Riskl jsem to a nelitoval. Cesta byla sice mokrá, ale neklouzala a s kopce to byl sjezd jako do pekla. Je to jedna z nejstrmějších cest v okolí. K řece jsem dojel v pohodě, auto zaparkoval a vydal se na obhlídku známých míst.

Cesta k brodu byla díky vysoké vodě asi 30 metrů dlouhá a půl metru hluboká louže. Brod byl však ošetřen a i když v řece hučelo hodně vody, tak byl přívětivější než před lety. Hluboká tůň pod brodem zmizela. Voda byla čistá a lákala. Jenže dnes jsem mířil domů, tak jsem jen prošel a ofotil okolí a pak se vydal na cestu do nebe příkrým svahem.

Výjezd se podařil bez dramat a pak už to byla cesta po bušových cestách k dalšímu pěknému místu, zvaném Morong creek. Zde je opět pěkný brod, ale břehy jsou poněkud divočejší a výjezdy z brodu vhodné jen pro ty, v tomto umění zkušené. V okolí jsou krásná místa na táboření a buš bzučel létajícím hmyzem, blížilo se poledne a já se vydal na zpáteční cestu.

 

 

Dojel jsem bušem k prašné silnici, co mě předešlý den dovedla na Kanangra Walls a po ní na křižovatku k asfaltce. Zde jsem se dal směrem na osadu jménem Edita, tedy Edith. Tuto představuje jen půl tuctu domečků v různém stupni rozkladu a stará budova školy z roku 1864, kde se dnes nabízí ubytování pro hosty. V okolí jsou pastvinářské farmy, nyní zelené a nabízející dobytku přebytek pastvy. Je krátce před polednem a na obloze se začínají tvořit krásné bouřkové mraky. Volají po digitálním zvěčnění a tak často fotím.

Cestou domů míjím plantáže borových lesů, kde rostou houby. Z těch jedlých převážně ryzci praví a klouzci. Zajíždím do známého lesa, zastavuju na „fleku“ a kolem jsou ryzců čtyři přehršle. Za neustálého hřmění blízké bouřky jsem jen v okruhu asi třiceti metrů kolem auta sklidil tři vrchovaté kbelíky krásných mladých ryzců. Ještě pár fotek a za stálého hřmění a blýskání jedu k Modrým horám. Je krátce po poledni.

Nad Modrými horami je hradba černých mračen, blesky se křižují a v městečku Katoomba se nebesa otevírají. Lije jako z konve, provoz jede krokem, silnice se proměnila v řeku a tak příští hodinu se pomaličku ploužím k domovu. V osadě Springwood, tedy u sousedů, ustává prudký déšť, který mi dokonale umyl auto a domů dojíždím za drobného deště.

Výlet se vydařil, počasí vyšlo do mrtě, jen já jsem neměl těch ryzců sklízet kýble tři ale jen dva. Nějak jsem si častým ohýbáním provětral moje neposlušná záda a pak další den, v sobotu, na pohřbu kde jsme pohřbívali dalšího kamaráda, jsem skučel a kulhal jako zmršená žebračka.

 

Fotky najdete zde http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Vylet_za_Modre_hory_do_NP_Kanangra_Boyd%2C_unor_2012/

 

 

Aktualizováno: 18.3.2012 — 20:42

58 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji všem za palcodržnu, nevyřešilo se sice nic, ale podařilo se mi protivníka zaskočit mým návrhem řešení, takže průběžný výsledek je spíše kladný 🙂

 2. PRO ABYT (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (h) pozdě, ale ještě včas, všechno nejlepší, moje milá přesmyčko!!!!!

  1. Sem se přilípnu. Nechci být úplně nejposlednější a nejvespodějš 😀
   Milá zlatá Abytko, vše nej do mnoha dalších let (^)

 3. Úžasný výlet a nádherné fotky, ještě úžasnější Míla, že se ze Tvých výletů nezvencne a nejúžasnější George, že takovej výplaz ještě dokáže. Zááávidím do zelena.

 4. O.T. ze života zvířecí školky: Tenhle tejden jsem lemuří babičkou na plný úvazek. Cipís roste, sílí a je čím dál šikovnější. A stává se Tikkiho dobrým kamarádem…Tím pádem se nám několik hodin denně prohání domem dvoučlenná chlupatá mafie, před kterou neobstojí vůbec nic. Mám už natočen skoro hodinový záznam a kam se hrabe Večerníček (inlove)

 5. Jiří, krásné cestování, to jsou prostory, tohle docela přávidím.
  Obdivuji Vaše autí, co vydrží. Nemohu přčíst tu značku co sjíždí takové terény.
  Díky, pěkně jem si pocestovala. (wave)

  1. Docela obyčejnej Subaru Outback s automatickou převodovkou, který jsem koupil od kamaráda z druhé ruky před osmi lety. Land Rover to sice není, ale když se jede obezřetně, tak zvládne kde co. A mohu dosvědčit, že jak jsem vždycky na automaty nevěřil, že se v terénu chovají lépe jako klasická manuální převodovka.

   Jinak lidičky děkuju za přízeň a chválu.

   Abytce k narozkám, i když s křížkem po funusu, samý jen to nejlepší a sluníčkové dny do dalších let.

   1. Díky za informaci o vozítku. Hned jsem na něho koukla. Fakt dobrýýý. Dobrý fáro. Vůbec bych do něho neřekla jak zvládne terén.
    S tou automatikou máte pravdu. V neděli jsem jela do značného kopce po polní cestě,jako spolujezdec citrónem s automatikou. Tam , kde jedu svým suzukáčem swiftem na jedničku, citrónek si svižně fičel do kopečku bez problémů.
    U toho Subaru se mi líbí taky ten pohodový vnitřní prostor. (wave)

 6. Georgi, vidím to v barvách (y) . Skbělej výlet, nádherná krajina. Dobře vybraný počasí 😉

 7. Milý Georgi (inlove) , napsala bych, že jsi tulák podle mého gusta, ale obávám se, že moje gusto je proti tvým výkonům mnohem opatrnější a pokud jde o lezení, tak prakticky sedavé (wasntme)
  Každopádně si tvoje příběhy ráda čtu, byť ta s tím brodem a tůní… tak tu si ráda JEN čtu, zkoušet bych ji nechtěla! je mi jasné, že já bych to auto utopila v té tůni… (tmi)

 8. Eh, omlouvám se za stručná vydání – moje ruka je lepší, ale jen velice podmínečně, tedy s minimem práce na počítači a řadou dalších omezení. Takže se víc toulám a míň píšu (blush) Doufám, že příští týden bude líp a vrátíme se víc k normálu 🙂

 9. Milá Myško, tebe by měli klonovat, protože je strašně moc dětí, které by tvoji péči potřebovaly a bohužel až příliš málo Myší, které by se jim chtěly a dokázaly věnovat jako ty. (h)
  (včera bys to nemusela najít, tak to píšu dnes! 😀 )

 10. OT – prosím o přidržení palečků, odcházím na mimořádně nepříjemné jednání.

  1. (y) (y) (y) (y) , víc nemám 😉 . Hlavu vzhůru, lehký krok, elegantní vzhled a pevné nervy (sun). A ať se dílo podaří (handshake) .

  2. (y) (h) (y)
   Nezapomeň, že máš možná vzteklinu a to JE polehčující okolnost – zkrátka, nedej se, Renátko! (inlove)

 11. Milý Georgi, vy se tak dobře čtete, že ještě předtím, než kouknu na fotky, tak si svým vnitřním zrakem dokážu perfektně představit ty vaše krásné toulky klokaní přírodou. A to fotoalbum, to je pak už jen taková úžasná třešnička na dortu, i když ti pavoučci tam pro nás arachnofobiky „při troše dobré vůle“ být nemuseli (chuckle)

 12. Milý Jiří – hezky jsem si s tebou pocestovala a povýletila, fotky jsem si znovu prohlídla (ale ty osminohé jsem přeskočila (chuckle) ). Máte to tam moc hezké, skoro jako u nás 😉 .

  A koukni, jak se tady chystá na nás zaútočit jaro
  http://yga.rajce.net/2012_O_krok_bliz_k_jaru
  Jenom upozorňuju, že poslední fotky jsou pro silné nerfy – je tam aj mrtfola (tmi) !

  1. Yvči, jak napíšeš mrtfola, tak to nemůžu přehlídnout 😀 a můžu zase jen konstatovat, že: a) fotky umíš móóc krásně b) ten lovecký seriál byl super, ale nejlepší z něho byla ta vystrčená prdelka Brůčky při hrabání mamutích pastí c) lituju, že máme chalupu na Vysočině, protože tam zatím jen koncertují ptáčci, ale jediné, co zatím kvete a má zelené listy, je čemeřice na naší zahrádce (inlove)

  2. Parádní fotky, milá Ygo (inlove) Včera jsem v Praze viděla rozkvetlý zlatý déšť a vykukující lístečky na keřích – to u nás nemáme, zatím 🙂 Tvoje fotojaro má velice osobité kouzlo, jen mi tam chyběla nějaká ta klika (blush)

 13. OTéčko – tak jsem hodila oko na kalendář a tam je u dnešního dne takovýto nápis (sun) – Jaro. Takže už je tady ofiko – a u nás doopravdy je – sluníčko svítí, hřeje a dokonce voní.

  Jo – abych nezapoměla … nezapomeňte (chuckle) , že tento pátek 23.3. v 16.00 hodin JARNĚ ZABRNÍME – tak kdo má ještě volno a je v dojezdové či dochůzné vzdálenosti od Thalie, dondite za nama – vítáme i zabukisty, kteří budou tímto pasování na předbukisty. Bude nás hafo, ale dobrých lidí se vejde! (nod) (clap)

  1. To já když hodím pohled na kalendářík, tak tam celý týden mám „Beda: Vysmátá kočka“ a hned dostanu lepší náladu 🙂 (cat)

   Na článek se těším, ale přečtu si ho a pokochám se fotkami možná při odpolední kávě nebo až večer doma.

  2. Zakukala žežulička z doubravy,
   přišlo jaro,
   kdo je se mnou pozdraví?
   Přišlo jak by z nebe spadlo,
   samý květ,
   pospěšte si,
   chcete-li je uvidět.

   My bychom je pozdravili,
   ale jak,
   my kukati neumíme
   jako pták.
   Ale přec se půjdem na ně
   podívat,
   nekukáme, můžem mu však
   zazpívat!

   Zakukala žežulička z doubravy,
   přišlo jaro,
   kdo je se mnou pozdraví?

   (f) (f) (f) (sun) (sun) (sun)

   Jak já bych šla … ale malý s sebou vzít nemůžu a tak do 21.00 mi je nikdo nepohlídá… budete se společensky realizovat i déle? (inlove)

   1. A kdo říká, že je s sebou vzít nemůžeš? Malá Hvězdička od kocourů tám byla ve svém půl roce a jak se ji tam líbilo – budeme v salonku a tam se nekouří. Po deváte už asi bude rozpuštěno (bohužel, nám na jih jede poslední pacifik ve 20.20)

 14. Je krásné jarní jitro,kočky se hřejí na sluníčku, Daník pochrupuje, Ája se chystá ven velkou prochajdu, páč dnes máme volníčko. Juchííí !!! (cat) (cat) (dog) (dog)

  Přeji všem krásný a pohodově sluníčkový den a hodně sil na všechno !!!! (sun) (inlove) (wave)

  Číst budu až po obědě.

 15. OT zmrzlinové:

  Renátko (inlove) , měla ses zastavit, mohly jsme se zdesinfikovat společně.

  Zano! (inlove) , můj drahý a něžný bílý bratře! (y) (chuckle)

 16. Článek jsem jen přelítla a fotky si prohlédnu až doma, ale jsem ráda, že zas výletuješ, milý Georgi. (inlove)
  Ovšem musím napsat, že čím dál víc obdivuju Mílu (inlove) , mít doma chlapa s toulavýma bota není vůbec žádná sranda. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Milá brutální Abyto – všecko nejlepší k narozeninám, hodně zdraví a spokojenosti, trošku peněz navíc by taky neškodilo a hodně dobrých lidí kolem sebe taktéž. A splň si jedno tajné přáníčko (rose1) (^) (d)

  2. Všechno nejlepší, Brutální Abytko (inlove) , Mstiteli kmene (y) (h) (y) – nechť je Tvá oslava co nejbrutálnější a nezapomenutelná nejen pro ty z Prahe. (chuckle)
   (h) (f) (sun) (f) (h)

   P.S. Že jsi to Ty, venuji Ti k narozeninám první jarní den, doufám, že Ti udělá radost. (f) (sun) (f)

  3. Milá Abyt, všechno nejlepší k narozeninám a když píši všechno tak opravdu myslím všechno. A tady je narozeninová kytice. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Všechno nej nej nejlepší, milá Abyt! (rose1) Není to hezké, mít najednou po letech narozeniny na první jarní den? (sun)

    1. (rose1) K dnešním narozkám všechno nej nej nej a do dalších let hodně pohody, radosti a zdraví. Měj se po celý život sluníčkově (sun) (h)

  4. Milá Abyt, pozdě ale přece. Tak všechno nejlepší a hodně zážitků se zvížaty ze Zvířetníku !! (f) (sun) (f) (h)

  5. Milá Abyt, všechno nejlepší, zdraví, pohodu a radost každý den (inlove) (party) (h) (f) (d)
   A sobecky dodávám, samozřejmě úplně nenápadně – ať se ti chce často psát a ne, že se tomu nutkání budeš bránit! (wait) (sun)

  6. Milá Abyt, všecko možný už ti popřáli, takže já, posledníček, ještě přihazuju krásný sázavský jaro a po něm příjemný léto (a podzim… a tak furt dokola (inlove) )

  7. Asi budu úplně nejposlednější (wait) přeji Abyt milá, aby přáníčka Tvá se všechna splnila (rose1) (rose1) (rose1)

 17. Tady zatím zelená džungle není, ale o víkendu bylo vidět, že něco už vystrkuje zelené prstíčky, takže se taky brzy dočkáme. A čerstvé houby bych si dala, mňam! Ryzce sice nesbírám, protože je neznám, ale naučit se dá všechno, že jo. 🙂

 18. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Taky teď půjdem s Betkou „do místní džungle“. Ptáci řvou, potoky tečou, ale zeleň ještě spí a teplota je pod nulou. Austrálie to holt není (shake) … ale taky je tady v lese krásně (nod)
  Jdu děvenku pořádně protáhnout, protože dnešek máme dlouhý a tak ji v poledne bude pouštět babča.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN