PSI: Co se děje u drsných jezevčic?!

Přátelé, kamarádi a příznivci všech štěkajících čtyřnožců. Rok se s rokem sešel a panička se nad sebou zamyslela, že by také mohla Zvířetníky počastovat vyprávěním, co je zase u nás v doupěti nového. Asi nejvíc povídání budu tentokrát mít o Kadlikovi.

 

 

Loňský rok uběhl jako voda. Já – jezevčice Béďa jsem porodila šest malých fousáčků, ti se v průběhu jara rozprchli po celé republice a dokonce i za hranice. Užívali jsme si velikonoce na chalupě na Vysočině a Kája se tam začala učit umění loveckému, a já se starala o děti. Nejprve si ta moje holka jen tak povlávala po lesích a polích, více méně jak se jí zlíbilo, ale po chvilce trénování nabral výcvik řádu a pořádku a v květnu složila velice úspěšně svoji první zkoušku – Zkoušku vloh.

Další zkouška na sebe nenechala dlouho čekat a Kája zazářila na Norovacích zkouškách v Rudné u Prahy a stala se vítězem celých zkoušek. Prostě se po mě opičila! Měla ode mne tu nejlepší školu a naučila jsem ji všechno, co jsem znala a uměla. Panička měla velkou radost, že jsme obě holky šikovný, a že i to moje malý trdlo praštěný, konečně začíná mít taky rozum. Já si nácviky a tréninky užívala současně s ní, ale soutěžit jsem nemusela, jen jsem si mohla blbnout a řádit v noře, řvát na kmotru a vztekat se do ajéééjůjááá, jak se tak u jezevčíků říká.

 

 

Spolu s námi jezdili cvičit i holky hladkosrstky ze stanice Rios Rosália. Amy se k našemu zkouškování přidala na noře, pak už s námi absolvovala všechny následující zkoušky. Její malá nevlastní ségra – Betka, ta se v té době zatím jen rozkoukávala, na výcvik měla ještě čas. Takže jsme se v autě válely obě dvě „Betky“ a sledovaly jsme, jak se ty naše ženský, s těma dvěma jezevčicema honí, a mordují.

V létě jsme se plně věnovaly výcviku, když Kájovi něco nešlo, povolala mě panička ze zálohy a já jsem své know-how velice ráda předala dál. (nejvíc mi šlo předávat zkušenosti se zdrháním za zvěří a dlouhými návraty k paničce, ale Kadlice to moc nepochytila – k mé smůle a k velké radosti paničky :/ )

Užívali jsme si kratších či delších dovolených na chatě a také celý podzim jsme byli pořád v lese – i s páníčkem myslivcem. Kája potom v září, opět velmi úspěšně (samozřejmě díky mě!) splnila další zkoušky – tentokráte Lesní a Barvářské. Na ty jsme se opět vydaly i s Amy, do Krásna u Sokolova na CACT soutěž Krásenský kahan a moc jsme si je užily! Během následujících dvou měsíců Kadlinka jen zářila, splnila ještě další dvoje zkoušky!

 

 

Nejprve jsme si zajely na sever republiky na Barvářské zkoušky honičů, kde Kajule i Amy předčily i specialisty na tuto práci – Slovenské kopovy, a nakonec jsme zkouškovou sezonu zakončily v našem oblíbeném Pavlíkově, kde Kája výborně uspěla na Honičských zkouškách.

Výstav jsme se za celý rok zúčastnily pouze dvou a vzhledem k „pracovní kondici“ ve které jsme byly, z toho nic moc nekáplo, ale díky předchozím třem výstavám se ta moje dcéra stala Českým Junior šampionem a to nám prozatím stačí.  🙂  Díky všem splněným zkouškám se tak začátkem letošního roku doslala Kadlina na druhé místo v pracovním poháru mezi drsnými trpaslíky, stejně jako já před třemi lety – prostě je to moje holka, to se nezapře  🙂

Na konci roku ale čekala na Kadlika zkouška nejtěžší – zkouška mateřská. 21. Listopadu jsme vyrazili i s páníčkem na krytí – opět k panu Říhovi na Lesovnu Vytůň. Oním pyšným otcem byl tentokrát Yradey od Vévody Huberta. Ženich se nejprve ostýchal, ale nakonec se vše podařilo a jak jsme před vánocemi zjistili, Kája zabřezla. Přesně na den – dva měsíce po krytí 21. 1. 2012 se jí narodilo sedm štěňátek.

Bohužel jeden chlapeček zemřel okamžitě po porodu, ještě na veterině, kam jsme museli kvůli komplikacím, jelikož ten prcek zablokoval porodní cesty, ale zbylých pět chlapečků a jedna holčička se pak už statečně probojovali na svět a velice dobře se jim dařilo a daří. Dnes už je to téměř šest týdnů a na téměř všechny štěníky čekají nový páníčci.

Kája je stejně úžasná matka, jako jsem byla já. Jen, nechtěla mě pustit ty prcky zkontrolírovat, když ještě neuměli chodit a teď už k nim zase nechci já, protože jsou jak stádo zubatých a dravých piraní a ožírají i mě, ačkoliv já žádné mlíčko nemám! A taky mi lezou do misky! Ještě na gauč nevylezou a po schodech se zatím bojí a já se mám kde schovat!

 

 

No, panička s námi a zase hlavně s Kájou, má i na letošek velké plány. Ale mě neva, že zkoušky bude zase dělat jen Kadlik, protože já už je všechny mám a většinu rovnou dvakrát 😀 Hlavně, když budu moct do lesa s nimi a budu taky smět běhat, čmuchat, lítat a řvát. Kája totiž bude chodit na „vééélké soutěže“, kde se zadávají nějaké ty pracovní tituly a to já si raději budu honit prasata…i ta bez titulů!

Panička se chystá na člověčí zkoušky, aby už konečně mohla být ten opravdickej myslivec (prásknu to na ni – zrovna moc se ně nechystá, protože se pořád ňuchmá se štěňaty!!!). A v půlce dubna se konečně ukáže, co umí ona! A až a jestli, ten opravdickej myslivec bude a bude nám ta prasata i střílet, tak to bude ještě větší sranda, protože pak to prase bude úplně moje a já si ho budu moct podat a Kájovi ho nepučím!!!

A taky si chce panička půjčit nějakého cizího psa, aby s ním mohla jít na norovačky a chce dělat paní norovací rozhodcovou. Je to prostě blázen… Kdyby mě raději doma drbala v kožichu a podstrojovala mi!

Tak na štěkanou kamarádi! A přejeme Vám krásné jaro!

Vaše drsňačky Béďa a Kadlik se štěníky!

A kdo chcete zde: http://www.bedulka.vesele.info/o-kadlikovi najdete kompletní výsledky Kájovo zkoušek, další fotky a informace  🙂

 

 

Aktualizováno: 12.3.2012 — 21:50

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já jsem sice tvor teriéří, ale tady bych hódně váhala, drsňáčci jsou… (inlove) :* no těžko se mi hledají slova, a ještě mají narozeniny ve stejný den jako já! (d) Tak aspoň hodně štěstí do života a správné páníčky. (wave) My máme psí stav plný, a hlavně další přírůstek musí být hlídací óbrpes (envy) (nejlépe jen vzhledem) (wasntme) a pokud možno nelovec (chuckle)

  1. Děkujeme! A já mám narozeniny o šest dní později než oni 😉 A zplozeni byli na narozeniny mé maminky 21.11. 🙂

 2. Díky za zajímavé povídání o Béďovi a Kadlíkovi, a taky o Tobě. Člověk se zase dověděl něco alespoň pro mne nového. Já vím, že máš málo času, ale určitě by byl zajímavý podrobnější článek o norování a o myslivcích, těch pravých. Asi by vyvolal různé reakce, ale zase z té diskuze se člověk dozví spoustu dalších poznatků a názorů. Správně by se myslivec mělo říkat jen těm, co opravdu o zvěř pečují a k tomu patří i to, že udržují její množství v přijatelných mezích. A taková přemnožená vysoká dovede udělat pěkné škody, o divočácích nemluvě. Podrbej za mne čtyřnožky a prý je mám pozdravovat od Arinky 🙂

  1. Víš, já se za myslivce zatím nepovažuji a asi mi i nějakou dobu bude trvat než se za něj považovat budu moct. Nechci se tu příliš pouštět do debat o vhodnosti či nevhodnosti norování či do debat o myslivcích, nemyslím si, že by mi to náleželo a že by to bylo oddechové téma pro Zvířetník. Bohužel však v současné době existuje taková mediální negativní propagace myslivosti, že si lidé snadno udělají dle toho vlastní „obrázek“. Neznají krásné staré tradice – pasování na myslivce či lovce, soudy, poslední leče, Svatohuberstké mše,pravidla společných honů, troubení podle mistra pana Dyka – které máme jako jedni z mála v Evropě vlastní a ne převzaté z Německa, symboliku úlomků a zálomků, mysliveckou mluvu…to vše a mnohem více u nás přetrvává a dodržuje se xy let a dokonce i za bolševika se tyto tradice zachovaly a nepotíraly. V ČR se k „myslivcecké příslušnosti“ hlásí cca 90tis. lidí, všichni musejí projít mysliveckým kurzem a zkouškou, někteří si vzdělávání doplňují i vyššími zkouškami. Kdyby každá dobrovolná organizace u nás vzdělávala své členy tak jako myslivci, vyučovala etice, promlouvala o skromnosti, poctivosti, pokoře ke zvěři… osobnosti myslivce jako takové a měla jasné daná pravidla, bylo by to pěkné. Nedělám si iluze, že všech 9O tis. lidí podle toho jedná a chová se. V TV uvidíte pouze ty příklady, které se médiím hodí do krámu… Doporučuji shlédnout krásné dokumenty ze seriálu pana Mudry, který se myslivosti věnoval v „1000 let České myslivosti“ a i pro laiky je to myslím velmi pěkné pokoukání. Měla jsem tu možnost zúčastnit se i dotočné a musím říct, že jsem tam potkala velmi mnoho příjemných a slušných myslivců a největší stopu ve mě zanechala debata s velkým kynologem a spisovatelem panem Vochozkou, který velmi pěkně hovořil i v díle o jezevčících. Koukněte se kolik se začíná v myslivosti pohybovat dam, jen teď v našem kurzu je nás celá jedna třetina – všech věkových kategorií. Kluci mladší než já, které k tomu vedou otcové či dědové a předávají jim své zkušenosti…

    1. Pustila jsem si to. Dík. Víš, Blanko, právě proto, že mediální obraz myslivců je jaký je, bylo by fajn se dozvědět o myslivosti i z druhé strany. Tedy, aby bylo jasno, nezabila a neuměla bych zabít žádné zvíře, dělá mi problémy zamáčknout i vosu, ale já ani nemusím. Ne, nejsem vegetarián, maso si koupím, takže mi ten můj postoj nepřijde úplně normální, no, na stará kolena se nezměním. 🙂 Ale myslivecké zákony a rituály jsou zajímavé a skoro nic i nich nevím.
     A jezevčíci jsou úžasní, nejvíc se mi líbí drsňáčci, ale asi potřebují tu svou práci, aby byli opravdu spokojení a aby byli i lidi spokojení s nimi.

 3. Milá Bedule s Kadlikem, jste skutečné (*) (*) a panička Blaňule je opravdu snaživá holka, aby se vám vyrovnala 😉

 4. Krásní drsňáčci i čeňátka, ale dle kukučů je mi jasné, že já si je nikdy nemohu pořídit, protože bych vždycky musela myslet napřed a za roh, aby nade mnou neměli pořád vrch (chuckle)

 5. Naše drsňačka babulka Linda zdraví kámošky a kámoše. Užívejte si krásného společného soužití. Drsňáci jsou nejlepší ( prosím nebít !!!). (inlove)

 6. Ahoj a velke podekovani vsem! Prave tu sedim obsypana drobotou a fousatkam predcitam vase reakce, tvari se desne dulezite a moc je tesi vase pochvaly a pozitivni reakce, zvonice proutky vam dekuji ! Zviretnici moji, kdyby jste znali nekoho, kdo by se rad stal majetkem jednoho takoveho fousace – kluka, dejte mi vedet… Vcera mi odrekli jedni zajemci, tesne pred odberem a ja mu chci zajistit nekoho, komu by byl tim nejlepsim partakem a kamaradem a delal by mu radost, nekoho, jako jste vy – Zviretnici… Moc a moc dekujeme! :-*

  1. S radostí jsem si tohle povídání přečetla. Už dlouho jsem o Bedulce neslyšela a teď vidím, že i Kadlík dělá velkou kariéru. Mám vždy radost, když vidím, že se některým pejskům nebo i jiným zvířátkům dobře daří a že mají život plný legrace a pohody. Jsi příkladem pro spoustu dalších chovatelů. A ty myslivecké zkoušky – to už je přímo paráda. Věřím, že bude o jednoho slušného myslivce víc.
   S malým fousátkem nepomůžu, velikostí by to sice šlo (mám podezření, že ta naše obrkočka možná bude větší), ale nedokázala bych mu dát tak kvalitní život plný pohody. Tak jen přeji, aby se dostalo do těch správných rukou.

  2. Milá Blaňule (inlove) a drsné trpaslice (hihi, to se mi tak líbí! (y) (h) ), teď jsem zjistila že se můj ranní příspěvek nějak neuchytil. :O
   Tak ještě jednou chválím, blahopřeju a obdivuju maminu Kadlika, babinu Beduli i malou skoromyslivečku Blaňuli. A moc a moc držím palce na zkoušky i na to, aby všichni drsní trpaslíčci našli své skvělé doma. (h)
   Přeju všem krásný den. (h)

 7. Zarazilo mě „řádit v noře a řvát na kmotru“. Znamená to, že jsou ještě stále drženy v zajetí lišky a používané pro výcvik norování? Jaký je rozdíl mezi utrpením týraného psa nebo kočky a utrpením těchto lišek?

  1. Ano je to tak, ale vse se deje dle platne legislativy, ktera presne definuje podminky, za kterych jsou lisky drzeny, ustajeny a pouzivany pri zkouskach. Zakon presne urcuje prostory na ustajeni a podminky vyzivy apod. Vim, ze je to velice sporne tema, ale verte mi, ze nepripraveneho psa by si nikdo nedovolil vpustit do prirodni nory. Znamenalo by to jedine… Liska je stale vyznamnym predatorem v nasich lesich a na polich a vzhledem uz k tak nizkemu poctu drobne zvere, by nebylo vhodne ji nechat premnozit, coz by se bez psu a lovcu stalo asi velmi rychle. Kolik hnizd a kolik zajicku nebo divokych kraliku dovede vyhubit liska, ktera krmi mlade?! A vzhledem k tomu, ze jineho predatora nez clovek nema… Je treba vice uhlu pohledu a ne jen ten jednostranny. Kamarad kuprikladu chova takovou lisku ve velmi dobrych podminach a Ferda je v ramci moznosti sve prirozene povahy i ochocen… Nebudme jednostranni.

   1. Je mi jasné, že toto bude vždy kontroverzní téma, slyšela jsem ale, že někteří zkušení lišáci psa dovedou i pěkně provokovat.
    Na tomhle mě mrzí ta věc, že jsme vyhubili většinu přirozených predátorů zvěře (vlci, rysi, medvědi) a zůstávají vlastně jen lišky. Pak člověk už jen musí regulovat, aby mu ta „hodná“ zvěř nepřerostla přes hlavu.

    Obávám se ale, že se dodnes praktikuje ještě krutější zkouška. Oprav mě, pokud se pletu, ale co vím, dodnes se někteří psi zkoušejí z trhání koček. Vím, že si tím prošly feny mámina bratrance, který se tím mámě (milující našeho kocourka) hlasitě chlubil. To mi přijde opravdu zbytečné, kontraproduktivní a navíc zcela zřetelně splňující paragraf o týrání zvířat, pokud tato praxe nadále pokračuje.

    1. U některých plemen se zkoušela „ostrost na škodnou“. Kočka byla kleci a pes na ni musel řvát, ale pokud vím, nikdy se nezkoušelo „na tělo“. Pes se ke kočce neměl nikdy dostat i když snášet opakovaně řvoucího psa musela být pro kočku docela otrava (nevylučuji, že magoři to zkoušeli i přímo, ale podle pravidel to nikdy nebylo.) Zkušené kočky psy dokonce samy provokují – vědí, že na ně pes nemůže.
     My tohle na štěstí ve zkušebních řádech nemáme, retrívři jsou málo ostří a učili se to těžko.
     A o norování a lovu… Pokud najdete na světě činnost, která není kontroverzní, ráda se nechám poučit. V „divoké přírodě“ panují opravdu přírodní zákony (sežer nebo budeš sežrán), jenže taková tady nikde není. Co jsme si vytvořili, to máme a musíme o to nějak pečovat. Buď bude člověku líto lišky, nebo zajíčků, které liška sežere. Naše příroda se už sama regulovat nedokáže. Podotýkám, že nejsem lovec, nestřílím a založením jsem spíš biolog. Zabít si oběd dokážu, ale dělám to velmi nerada. S některými loveckými praktikami nesouhlasím. Ale pokud se má udržovat nějaká rovnováha, bez rozumného lovu to nejde (netvrdím tím, že všichni myslivci jsou rozumní a veškerý lov je podle pravidel). Prostě v přírodě se umírá ať se nám to líbí nebo ne (buď puškou, zuby, nebo hůře hladem a chorobami)

   2. Děkuji za odpověď, ale stejně se nemohu zbavit nepříjemného pocitu. Je to pro tu lišku ač dobře chovanou strašný stres. Vidím na jejím místě psa.
    A stejně napravujeme nerovnováhu v přírodě, kterou jsme sami způsobili. 🙁

  2. Cvičí se pes opravdu takhle? O tom jsem neměla tušení, lov mě nikdy nezajímal. Tak jak to doopravdy je??? :O 🙁

   Viděla jsem jednou v TV že v Anglii se lidé bouřili proti tradičním lovům na lišky. A v kosher pravidlech stojí že se nejí lovená zvěř. To je všechno co vím o lovu. Můj pokřik „lovu zdar“ nebyl dostatečně promyšlen. Teprve teď vidím zastřelená nebo poraněná prasata, tady ve Švédsku losy a jinou zvěř. Takovému lovu jsem nevolala zdar spíš lovení medailí. Ale když tuším jakým cvičením se medaile získávají tak …..

   Taky je mi nepříjemná anonymita pisatele.

  3. No – už se to tu kdysi probíralo. Lišky do nor jsou speciálně vycvičené a proto se dává dobrý pozor, aby se jim nic nestalo – prý. Nevím, nejsem myslivec a každý si musí na norování udělat svůj názor.

   1. Ano je to tak, kazdy si sveho lisaka pekne „hycka“. Neni zas tak snadne je ziskat a vycvicit k norovani a nekteri zkuseni lisaci si opravdu na psech, byt za mrulizkou dokazi smlsnout. Oc jinak je na tom pes, ktery vleze do nory a nevi proti komu stoji. V prostredi, kde ma liska jasnou vyhodu. Ja bych holky bez teto pripravy nikdy do nory zamerne nepustila. Liska dokaze zdecimovat nejedno hnizdo, nejedno mlade zvere, ktera uz tak trpi nasimi zasahy v zemedelstvi, chemii anebo treba na silnicich. Kolik kolouchu a bazantu zahyne pri secich na poli, kdyz zemedelci nepozvou myslivce aby zver vyhnali… Zeptejte se myslivce kolik casu a penez investuje do zimniho prikrmovani, do odchovu mladat, ktera jsou nasledne vypustena do prirody, aby se byt umele zvedaly stavy drobne zvere. Kolik ochrancu jde do lesa a prikrmuje pravidelne zver…odchova bazanty aby je v zapeti vypustil. Kazdy u nas vidi jen ten lov, ale kolik myslivcu za zivot ulovi tolik zvere. Vetsinou se stejne jedna o lovy pruberne, ktere eliminuji slabe jedince, kteri nejsou pro chov vhodni a tim se podporuji silni a zdravi jedinci. Pro „trofej“ se jezdi do obor a to se skutecnou myslivosti ma pramalo co delat. Myslivost ma u nas dlouhou tradici a zavidi nam ji pulka sveta. Nase tradice, zvyky, nase dedictvi predku, ktere je krasne udrzovat. Je to par tydnu co byla myslivost uznana , po boku treba Jizdy kralu, na seznam nehmotneho kulturniho dedictvi. Vzdy jde jen o pristup k tomuto prastaremu remeslu…a stejne jako jinde, se i tady najde par vyjimek a media to rada podporuji, kteri myslivosti nedelaji dobre jmeno.

    1. Jak znamenité! …odchovávájí bažanty (nebo jinou zvěř) aby je vzápětí vypustili… a vzápětí zastřelili. Cítím se špatně, když se mi nepodaří včas přepnout televizi a zahlédnu ty pivní pupkáče, kteří mají problém dopnout kamizolu, jak pyšně stojí u svých mrtvol a pokrytecky jim vzdávají čest. Snad i slza ukápne. Fuj tajbl! Jak se vlastně měří, že nám půlka světa závidí? Která půlka? Dostáváme tisíce obdivných dopisů, nebo jak?

     Pardon, jsem labilní sangvinik. Dle mého vlastního úsudku sřihnutý cholerikem.

     1. A navíc ovlivněný televziní masírkou… Ano, je pěkné a určitě snadnější „progovat“ českou myslivost přesně tímto směrem. Mluvíte o polatkových lovech, kdy se vypustí xy bažantů a „lovci“ si to zaplatí. Já mluvila trochu jiné myslivosti… Je zbytečné cokoliv obhajovat, protože kdo chce psa být, hůl si vždycky najde. Stačí si prostudovat naše tradice, které dost trapně, napodobují třeba američani, myslivost není od slova vraždit, ale myslet. Věřte, že znám většinu takových co myslí a nemám ráda ty, co slepě vraždí. Neuznávám třeba poplatkové lovy, kdy si „střelec“ zaplatí odstřel xteráka za několik set tisíc, jen aby se měl čím chlubit, aniž by cokoliv o tomto oboru věděl. Jak už jsem řekla, jako jinde jsou slušní myslivci a ti co dělají myslivosti ostudu…ale ti druzí jsou pro média zajímavější než ti, co běhají v mrazech po lese a brodí se sněhem aby zvěř nestrádala. Víc k tomu asi nemám co říct…

      1. Nerada se vyjadruju k oborum, o nichz moc nevim, jako treba myslivost. Ale uznavam, ze se pocet divoke zvere musi regulovat, ze by se meli odstranit (ano, zni to pitome, ale je to tak) nemocni jedinci, a ze tradicne divoka zver byla zdroj potravy. A musim uznat, ze divocinu rada. S touhle predmluvou mam dotaz – krome sportu a zabavy pro jezevciky, proc dnes vlastne musi jezevcici norovat? Jaky je racionalni duvod vyslat dnes jezevcika na ostro do jezevci nory? Kozesina??? Premnozeni jezevci? A kdyz premnozeni, kde a jak narusuji prirozenou rovnovahu?

       1. Tak jeste asi takhle. Kdyz teda lisky jsou premnozene tak uznavam, ze premnozeny druh vskutku vnese do prirody nerovnovahu. Tudiz, mam-li povoleni na honitbu, vim co delam, a mam k tomu jezevcika coby velkeho a udatneho pomocnika (a to myslim vskutku vazne), tak to je OK. Ale kdyz mam jezevcika na to, aby se bavil a ziskaval trofeje, ale na hony s nim nechodim a tedy neprispivam k udrzeni rovnovahy a nepotrebuju lisku na kabat ci limec, proc teda cvicim jezevcika na zivou zver?

        1. Protože když to nebudu dělat, ztratí se s každým dalším pokolením ona ostrost a odvaha loveckého psa. Protože jezevčík je prostě norník a nechceme, pardon všem yorškýrařům, aby dopadl jako třeba ten york. Nikdo vás ale nenutí norovat ani tyto zkoušky absolvovat – u malých rázů tedy, ale u standardů je to podmínkou chovnosti, u miniatru stačí jakákoliv zkouška z výkonu. A to právě z důvodů, které jsem uvedla. Navíc zkoušku může každý pes absolvovat max. 3x v životě, většinou ji každý pes stejně plní pouze jednou. Já se snažím, aby plemeno určené k nějakému účelu, si zachovalo své vlastnosti a předávalo je dalším generacím… Zakážeme ohařům aporty protože aportují usmrcenou zvěř? Zakážeme sporotovní kynologii protože obrany můžou být použity proti lidem? Můj názor…

     2. Prosím negeneralizovat a nedělat si názor pouze na základě reportáže z TV. Já v rodině myslivců mám dost a nemyslím si, že je to banda pupkatců, co si vychovají bažanta a pak ho odstřelí. Čubinkám moc držím palce – jsou to holky šikovné a krásné.

      1. Je mi proti srsti jakékoliv zabíjení ze zálohy ať už se tomu říká posed nebo jinak. Ale na druhé straně mám v našem údolí spoustu kamarádů-myslivců, takže jsem schopná posoudit jejich dřinu a starostlivost o zvěř v zimě, aby se jim neubližovalo, aby přežili ty krušné časy. Suší seno, tahají na běžkách narvané ruksaky suchého chleba, ovoce a zeleniny, opravují krmelce, dělají zábrany a tím zvěř chrání v době, kdy je to zapotřebí a to, že jednou za čas odstřelí přebytečný kus je spíš odměnou za jejich starání. Co z toho ostatně mají? Rozhodně jim celý jelen neskončí v mrazáku, jak si leckdo myslí. Ale dělají to, tedy alespoň ti, které znám, s obrovskou láskou k přírodě.

  4. Proč se lidé nerozčilují nad prasečáky, kravíny, slepičárnami… Copak tam mají zvířata „kvalitní“ život? Copak je možné, aby kuře za svůj dlouhý život cca 35 dní zažilo něco jiného než hromadný chov, podávání růstových hormonů a antibiotik, copak toto prostředí zvíře nestresuje? To oponentům myslivosti nevadí? A ve srovnáni s množstvím takto držených lišek je to mnoho a mnoho násobně větší počet zvířat, která nezažijí nic jiného než ty 4 zdi. Zvířat, která jsou stresována převozem na jatka, usmrcením proudem… Jenže balíček masa v sámošce…to je něco jiného.

   1. Ad „podávání růstových hormonů a antibiotik“ – je vidět, že tu není Emteska či Sylva … ty by ti daly. Je vidět, že nejen na myslivce je zkreslený pohled, i na výživu žírné drůbeže.

    1. Jj, žádné růstové hormony ani antibiotika se drůbeži ve výkrmu podávat nesmí, to je taková klasická česká „urban legend“ (resp. – antibiotika se podávat smí, pokud jsou ta zvířata nemocná, ale pak se zas musí dodržet tzv. ochranná lhůta, tj. doba od konce podávání antibiotik do porážky těch zvířat), ono se to celkem přísně testuje.
     Pokud jde o lovnou zvěř, nějak nechápu to dokrmování, když nám podle našeho pana ministra tak škodí: http://www.silvarium.cz/zpravy-z-myslivosti/bendl-vyhlasil-boj-divocakum-zmensit-pole-radi-expert

     1. Další odkaz je zde: http://www.agris.cz/clanek/174761
      Jinak, článek o pejscích je moc hezký, opravdu se mi líbil, pro „jozefčíky“ mám velikou slabost a pro drsnosrsté zvlášť, ale myslivce, ty ráda nemám a jejich zařazení do nehmotného kulturního dědictví nechápu, resp. je mi hodně proti srsti – s jízdou králů nebo fašankem se to opravdu srovnat nedá.

      1. Ještě jeden článek (poměrně výstižný) o myslivcích zde: http://www.omssvitavy.cz/akt/respekt_myslivost.pdf
       Víte, my často jezdíme do Jižních Čech, do okolí Třeboně. Jednak nás tam už párkrát při procházce (nevěděli jsme, že se koná hon, napsané to nikde nebylo) přizabili – střely nám lítaly kolem uší, nevěděli jsme, kam se schovat, přitom jsme šli po veřejné cestě, po silnici. Taky tam chovají divoké kačenky, jsou milé, bezelstné, lidí se nebojí – a pak je na podzim bez milosti postřílejí, a nejsou to žádné placené lovy, chodí tam jen místní. Dtto nedaleká bažantnice, zas jen místní.

 8. A ještě jsem zapomněla pochválit fotky – např. ta podzimní tady u článku je úplně přepychová :*

 9. Moc se omlouvám za O.T., ale nevíte někdo, jestli je rozumný konzumovat mandle, rozinky, tykev, sezam… s cca rok prošlou minimální trvanlivostí?

  1. tak minimálně mandle můžou být asi žluklý – ale to bys zřejmě poznala… nějaký břichabol není nic moc

   to ostatní – no pokud v tom nejsou „motýlci“,možná i ano

  2. pokud to není plesnivý, červivý, zatuchlý… tak bych to klidně snědla. Na trvanlivost nehraju (wave)

  3. Milá zano, spoléhej na své čivy. Naši předci neměli na potravinách poslední datum spotřeby. 😉

  4. Vše, co obsahuje tuky, může být žluklé, ale to poznáš po chuti (z vyjmenovaného nejrychleji žlukne sezam). Jinak bych to neřešila, ochutnala a snědla 🙂 Pokud by se ti zdálo, že jsou žluklé rozinky, tak i to je možné, aby se neslepovaly, bývají naolejované.

  5. Pořádně očmuchat, co mi nevoní, do toho nekousnu!
   I chuťové pohárky by si měly říct svoje – nahořklé, žluklé, divně chutnající, ale i s divným zbarvením – okamžitě vyhodit.
   Prohlédnout – plísně jsou taky velmi nebezpečné!
   Já naprosto nedbám na nějaké minimální trvanlivosti, ale na druhé straně neriskuju. Tolik sajrajtů člověk sní, aniž by je tam tušil a ještě si bude dobrovolně ničit zdraví.

  6. Ja tyhle zalezitosti resim tim, ze jiste veci drzim v mrazaku – pro mne velmi vzacny mlety mak z CR, orechy, sezamova zrnicka, susene brusinky (ty kupuju ve velkem na slevu), mlety kokos.

  7. Děkuju všem! Nějak jsme se před časem moc rozvášnili při nákupu a teď jsem se lekla…

 10. Drsňačky a drsňáci jste šikovní a pracovití pejsci. Mám drsňáky ráda. Hlavně pro jejich statečnost. (inlove) (dog) (dog) (dog)
  Tady má jeden mysliveček Neroška hrdinu. Vezla jsem ho k vetovi, dostal od jezevce kousanec a tetanus. Chudáček byl celej v křeči ale nakonec ho z toho vet dostal, naštěstí. Taky byl moc statečnej dsňáček jeden. (h)

 11. Neuvěřitelné, tohle já pro svoje psy nedokážu udělat. Jozefčice se určitě náramně baví, když můžou dělat svoji práci. I když mě napadá, co by měl dělat kavalír, aby to bylo to, k čemu byl veden jejich rod?

  1. Pokud bys šla do historie, tak bys měla chodit na kachny nebo na bažanty, nověji holkám česat ofinky, dát jim mašličky a držet je na gauči. 😛 Myslím, že by strakatice hlasitě protestovaly proti volbě č. 2, takže ti nezbude než pokračovat s tím, co už děláš 😀

   1. Hm, kdybych já šla do historie, asi bych musela Amálce předložit pořádného potkana, nejraději nějakého mainského. (rofl) (rofl) (rofl) Ale byt plný potkanů, to nevím, jak bychom s mámou vydýchaly, (whew) i když jinak pro Amálku všechno, že…

     1. Tak jo, nové fotečky jsou tu: http://apina.rajce.idnes.cz/Amalka5/
      Dala jsem je tam předevčírem, ale nějak narychlo, takže se k tomu musím vrátit a pár jich obrátit a upravit komentáře. Jsou to poslední asi 3 měsíce, tak jich je víc. (blush)
      A povídání chystám, jen ho nějak nejsem schopna dokončit. Holt není čas. Nemám také před očima vzteklé rudo, jako při psaní toho výzkumnického povídání.

      1. Ach, Amálie – Ty jsi tak dlouháá. A ocasatáá. A krráássnnáá! A evidentě velice spokojená čičinta. :*

      2. Amalka je krasna. Ksichticek jak malovany, a ten ocas!!!!! Mam predstavu jak ti ladne smetava veci ze stolu; zejmena rozlozene papiry… 🙂

  2. Kavalír by měl podle mne především zdobit. A to Tvoje cérky psí dělají krásně. (dog) (dog) (h)

   1. To jo, zdobí báječně. Pokud z nich zrovna nepadá bahno a nevytahuju jim z kožichů kudlačky a zapletené větvičky a kusy mechu 🙂

 12. Tedy Béďa s Kadlikem a Blankou jsou holky naprosto všestranně šikovné – jediné, co snad nestihly, je porazit greyhoundy na dostizích (rofl)
  Blanko, takhle si šťastně překopat život jen proto, abys pobavila svoje psy a umožnila jim být tím, k čemu byl veden celý jejich rod, je obdivuhodné. Přiznávám, že EvaŽ je pro mě vzorem v práci se psem, ale tys to posunula ještě o kus dál – udělat si navíc lesnickou školu a plánovat střílení divokých prasat… klobouk dolů (inlove) toho bych schopná nebyla.
  (Eh, uvažuju, koho bych musela střílet já, abych potěšila vlčáka 😛 )

  1. Proti Blance a jejím holkám moc vzor nejsme. Ona pro holky dělá asi víc, ale nemá cenu se přeměřovat, hlavně že se všichni bavíme (i ty s Berry). Navíc já myslivecké zkoušky nemám (a nevím, jestli je budu kdy mít), střílet neplánuji radši vůbec (nejsem si jista, zda bych se omazila na prasata čtyřnohá), ani rozhodčí zatím dělat nebudu (i když to není tak špatný nápad, až Derry odroste zkouškám…). A vůbec, jsem cvok a NEJSEM vzor. 😛 (inlove)

   1. … nejsem si jistá, jestli bych se omezila na prasata čtyřnohá… Tak toto ti podepíšu, já některá dvounohá nejsem schopna vydýchat. Ale na to jsou paragrafy a zbytečná léta za katrem, takže asi raději žádnou zbraň vlastnit nebudu.

  2. Dekujeme Dede! Kdyz nas to vsechny hrozne bavi a ono to pak jde tak nejak samo. Strilet si muzes z kde koho…nejen na neco 😉 :-DNekdy je to i zabavnejsi…

  3. Co takhle diverzanta (rofl) (rofl) (rofl) . Jinak po poněkud prudší výměně názorů zůstává Aira doma. Sice bych jí občas nejraději přetrhla, ale je to silný závislák a asi by změnu nesla těžce…Další jednání s „majiteli“ bude na manželovi, pracuje v Blavě a s pánem se má setkat. Co vyřeší, nevím, neboť můj návrh, že další štěně by si neměli brát (a zase od nás) byl nemilosrdně smeten ze stolu… (envy)

 13. Děkuji za palce, přepouštím potřebnějším. Je nám líp, matriku jsme zvládli, zítřejší výlet k našim s plánovaným opuštěním potomstva zvládnem taky. A od čtvrtečního večera má mimouch volné pole působnosti. (i když, jak znám naše děti, bude se flákat a zdržovat)

  1. To je dobře, milá Týno, že jsi pořád vydržela jako dva v jednom a přeju ti před příchodem mimoucha aspoň dva klidné odpočinkové dny – potom si jich zase pár let moc neužiješ (inlove)

  2. Tak já být váma oběma, počkám si na jedenadvacátýho, ať máte doma jarňáska (chuckle) – přece se nebude mimoušek vykulovat do zimy (shake)

   1. No, 21 je krásný datum, původně to byl můj tajný favorit. A furt ještě je, to se přiznávám

  3. Držím palce ať je vše OK! (y) (y) (y)

   Naše druhá holčička Kačenka má ještě do půlky dubna času dost. (h) (sun) (h)

   1. Jejda, Kytko, tak ty už budeš dvojnásobná babíí. Tak ať Vám to všem dobře dopadne a pohlaď za mne krásnou Natálku a neméně krásného Oldu. (inlove)

  4. přeju zdárný a bezproblémový příchod mimoucha (y) (y) (y) (y) (y)

   taky bude jako přes kopírák? (chuckle)

  5. Milá Týno (inlove) , já se z Tebe picnu – mám pocit, že všechno děláš s přehledem, levou rukou a jaksi mimochodem. (y)
   Jsi úžasná baba, držím Ti palce. A čekám na řádné hlášení. 🙂 (h) (h) (h)

   1. Nikoho a nic nepicej, hlásání bude. Levou zadní a jen tak mimochodem-jo jo, ono nic moc jinýho nezbývá, když má jeden společnou střechu nad hlavou s tím chlapem, co já. Ale kdysi bývaly doby, kdy jsem měla přesný a jasný a přehledný plány, jako co, kdy, jak a tak. A přes to nejel vlak ani náklaďák, taková jsem byla (chuckle) , ale netrvalo to období moc dlouho

   2. Milá Týno, myslím na tebe, ať se daří a ty nám představíš další krásnou princeznu. (sun) (inlove)

 14. Sláva, konečně podrobnější zpráva od drsňaček! Tedy přiznám se, že něco vím. Ale zdaleka ne vše. Tyjo, ta Kája se povedla. Dokonce i junioršampiona má a bude se pokoušet o „velkého“ šampiona práce. To je tedy věc! Přávidím ukrutně, jsem zvědavá, jak se vyvede to moje pometlo. Prostě Kadlik je superhvězda.
  A Blani, ty ses do toho pustila. Což myslivecké zkoušky, ty bych ještě byla ochotna. Ale chodit střílet a k tomu prasata! Jsi statečná žena. Aspoň přibyde slušný myslivec (myslivkyně?)(díky psinám jsem se naučila, že jsou různé sorty myslivců a některé jsou fajn).
  Prostě obrovská gratulace k tomu, co ty „pražské holky“ dokázaly. Umím si představit, co je za tím práce a nadšení a taky jak se to holkám drsným líbí a jakou radost z nich máš. (h) (inlove) Tak ať to v podobném duchu pokračuje. A kdyby byla letos v poháru o ten jeden stupínek lepší… 😉 moc bych ti to přála.

  1. Diky moc Evo! Nutno priznat, ze jednim z mala vzoru, ktere mam, jsi mi.i ty a tvoje prace, chut a zapaleni. S obdivem sleduji co a hlavne jak se vam.dari… A ze se vede prekonavat onu chimeru o tom, ze zensky a lovecky psy nejdou dohromady… Jdou a ty jsi toho dukazem 🙂 Moc dekujeme za prani a snad se nam to letos konecne povede, byla bych moc rada :-)Snad se mi i podari slozitv dubnu zkousky…akdyby nahodou ne, v rijnu si dam repete 😀

 15. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  no konečně… (chuckle) už jsem si říkala, že holky drsňačky vyhynuly… A ony nejen že nevyhynuly, ony se rozmnožily (wave) Krásné zprávy (nod)

  1. K tomuhle se připojím, taky už jsem se rozhlížela, kdepak máš děvenky schovaný (chuckle) .
   Že jsou ale šikovný (všecky tři) (y)

  2. Kdepak vyhynuti 😀 Jen jsme hooodne pracovaly. Kaja je pracant a byla by skoda ji nechat lezet ladem a kdyz mate v rukou „takovy material“ , byl by hrich ji to nedoprat 🙂 Ted mame trochu klidu a casu na rekapitulaci a konecne i na zviretniky, ktere jsme dlouho zanedbavaly. Moc diky za vase pochvaly,vyridim.fousatkam a predam i neco dobreho pod zub 😉 Dekujeme!

 16. A když už je tady dneska o psech, přiložím odkaz, který jsme dneska dostali – moc mě pobavil.Je to z BBC programu z r. 1986 (ale s holandskými titulky). Majitel „hospůdky“ má 3 vlčáky – mámu a její dvě odrostlejší štěňata. A všichni tři psi jsou posedlí stříkáním sodovky přímo do pusy. Jejich páník takhle týdně vystříká až 4 tucky lahví. Navíc na psy u téhle zábavy mluví „japonsky“ (tedy jestli opravdu umí se nedozvíme), protože si jednou všiml, jak psi velmi pozorně naslouchali skutečnému Japonci, který tam zavítal.

  http://biggeekdad.com/2012/01/three-german-shepherds-in-a-bar/

  1. Maričko, to je skvělé video! Jako bych viděla Berušku, akorát ona se stejným fanatismem loví vodu z hadice. Nabídnout jí sifon za doprovodu japonského zaříkávání mě zatím nenapadlo (rofl)

 17. Beďulko jezevčí, ty i tvoje dcéra Kadlička jste nejen úžasně nadané holky, ale také velice fotogenické. Panička na vás může být právem pyšná. A u mysliveckých zkoušek jí držte pevně zaťaté tlapky. Když nám tu napíše, kdy je bude dělta, budeme je svorně držet i my.

  Honem si nevzpomínám, jestli je mezi námi nějaká Růženka, jestli ano, tak gratuluji – vyjímečně jsem si nahoře všimla. (rose1)

  1. A ještě. Na stránkách jezevčic jsem si nejen prohlédla krásné fotky štěňat, ale u „Vzpomínáme“ také přečetla, že Buďulčinu mladou maminku zabil cizí pes ;( Tak to je nesmírně smutné. Jak se to stalo???

   1. Je to ctvrtek 19.4. Na ty louce zeleny u Ikemu 🙂 Za pestodrz predem.diky, bude treba…jsem.desny tremista. A kdyby nahodou to nevyslo zed, tak v rijnu. Mysicka mela bohuzel nehodu a ackoliv ona sama byla na vodiku, napadl ji vetsi pes a ona se vytrhla a skoncila v silnici, kde se ji osudnym stalo auto. Bylo to moc smutne a byla zrovna v tom veku co je ted Beda, ta je, az na tmavsi barvu jeji oresnou kopii. (zato Kadlik je cely tata :-D)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN