ROZCESTNÍK: Co je to Pecopala?

V zimě nechodíme do Jizerek. V hlubokém sněhu se špatně turistuje, trasy pro pěšáky se v zimě neudržují a na běžky s námi nemůže Beta (na trasy magistrály nesmí psi a trasy magistrály jsou úplně všude…) a tak se musí hledat náhradní výletění.

 

 

Když před rokem nastaly velké mrazy a zamrzlo Máchovo jezero i ostatní rybníky kolem, tak jsme si vyrazili tím směrem zabruslit. A na Břehyňském rybníku to byla paráda – byli jsme tam úplně sami, led jako naleštěné zrcadlo, sluníčko, výhled na Bezděz.

Na rozdíl od synovce s neteří Beta nadšená z bruslení nebyla. Sice jsme ji na led dostali, ale když jí potřetí ujela prdelka, tak nejprve na ledu ulehla do pozice chcíplého lachtana… a po chvilce se naštvaně zvedla a odkráčela na břeh do rákosí. A své stanoviště neopustila. A ne a ne a ne.

 

 

Dobrá nálada se jí vrátila, když jsme dali brusle do auta a vyrazili na blízký Králův stolec. Protože lítání po lesních cestách a šplhání po pískovcových skalách je mnohem větší psina.

V autě cestou na výlet jsme vedli debatu o jednom „ííí“ – byl o tom jakýsi pořad v rozhlase (jak by se zjednodušila čeština, kdyby zmizelo ypsilon). No a u Králova stolce byla cedulka – že zde spočinul Král vlasti…, a až do Liberce těm postpuberťákům (a mé polovičce) vydržela odborná rozprava, jak si ten Karel za mlada pořídil Vlastu a jak se o tom nesmělo mluvit a tak otec Vlasty byl raději předělán na Otce vlasti… Když se dnes podívám na mapu Máchova kraje… automaticky oči zaletí na nápis Králův stolec a hned vím, kde že ten Karel spočinul a stal se otcem Vlasty…

Tato bohatá diskuze zatlačila do pozadí další lingvistický otazník. A to, proč se tamní přírodní rezervace jmenuje Břehyně – Pecopala?? Tedy proč Břehyně, to nám jasné bylo. Ale Pecopala upadla na nějaký čas do zapomnění.

Na jaře i v létě jsme občas do Máchova kraje zabloudili. Prochodili jsme všechny cesty kolem Hradčanských rybníků, kolem Hamru na Jezeře a již dřív jsme dobyli Ralsko či průrvu Ploučnice. Ale Jizerky měly v turistické sezóně přednost.

 

 

Letos k nám zima dorazila poměrně pozdě. Ještě celý prosinec jsme výletili za humny – podhůří Jizerek bylo schůdné. V lednu jsme už museli trochu dál – střídali jsme Český ráj a Máchův kraj. Začátek února přinesl mrazy. A to mrazy veliké… zase dokonale zamrzly velké vodní plochy. Měli jsem sice doma návštěvu, ale to nevadí. Dostali za úkol přivézt si brusle a vyrazili jsme.

Bylo mi jasné, že týrat Betu na ledě nemá cenu. Já bych si nezabruslila, ona by stávkovala a nechtěla jsem riskovat, že se blbě smekne a ještě si ublíží. Takže dohoda zněla – nejprve alespoň hodinový výlet, a pak dáme psa do auta a půjdeme si zabruslit. Pro jistotu jsem Betě zabalila ještě jednu deku, protože mrazy byly veliké, tak aby v autě neprostydla.

Autem jsme dojeli až ke kempu Borný. Na pláž Borný. A vyrazili jsme na kopec – Borný :o) To je čedičový vrchol (446 mnm) nad jezerem, ze kterého je krásný výhled na Mácháč. Tedy nemusí se kvůli tomu lézt až nahoru (nejhezčí výhled je z terasy dost daleko od vrcholu)… ale vrcholek jsme si pochopitelně neodpustili. Bylo asi mínus deset stupňů, na vrcholku dost foukalo, ale Kosatice se tvářila, že jí zima rozhodně nevadí.

 

 

Měla teplé uši i pupík, tak jsem to neřešila. Po návratu k autu jsem ji odložila na pelíšek do kufru, přikryla jí dekou (stejně ji hned sešlapala pod sebe) a šli jsme si zabruslit. To byla parádní třičtvrtěhodinka. Dost lidí, ale obrovský ledový prostor. Objeli jsme oba ostrůvky, a i když mráz byl docela silný (i já jsem měla rukavice!!) , tak nám zima nebyla. A Yarýs stál na sluníčku a tak Betce zima nebyla určitě, protože slůňo auto docela příjemně vytopilo.

Druhý den byla neděle – a tak hned ráno vstát, mráz nemráz zabalit brusle a opět vyrazit. Tentokrát jsme zastavili o kousek blíž – v Břehyni. Tam žádné turistické cesty nevedou, ale vydali jsme se na Mlýnský vrch hned nad rybníkem. Mlýnský vrch (389 mnm) není čedičový (jako většina místních výrazných homolí v jinak pískovcovém kraji), ale těžil se tam znělec. Stopy těžby jsou jasně patrné, jinak je na kopci úžasný „prales“ starých dubů a buků. Sluníčko svítilo, mráz nebyl až tak strašný, prostě výlet jak má být.

Po návratu na hráz rybníka jsem odložili vyběhanou Kosatici do Yardy a šli bruslit. Děvenka si to ale trošku vylepšila. Přestože nikdy sedadla nepřelejzá, tak tentokrát jsme ji objevili tvrdě spinkající na zadním sedadle. Ani se jí vstávat nechtělo, že prý bychom mohli ještě chvilku sportovat…

Všude kolem byly cedule s označením Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala. A podivné slovo Pecopala znovu ožilo. Já se domnívala, jestli to třeba není nějaké to latinské označení vzácného vodního plevele (Břehyně je velmi zajímavá florou i faunou), švagrovka sázela na „indiánské“ slovo z dob nějaké té staré trempské osady, kterých po okolí bývalo povícero…

 

 

 

Chyba lávky. Hned po návratu jsem začala googlit. A on prosím je to prastarý místní název zcela nevysvětlitelného původu. Navíc není jasné, kde ta Pecopala vlastně je a co to je. Z různých pramenů se dočtete, že Pecopala je výrazný čedičový vrchol (na některých mapách je tak označován, na jiných se jmenuje Pec), nebo je Pecopala pískovcové údolí mezi Hradčany a Břehyní, nebo že je Pecopala pískovcové pohoří s roklemi a propastmi… To všechno je Pecopala…

Uplynul týden. Mrazy nepolevily. Spíš naopak. Já měla jet do Prahy zvířetnit, ale možnost si ještě jednou pořádně zabruslit byla lákavá. A tak jsme ráno zabalili brusle, Betu a vyrazili do Prahy přes co?? No přes Pecopalu. Plán byl jasný – zaparkujeme u hájenky se jménem Trojzubec, zdoláme čedičový vrcholek Pecopaly (451 mnm) a přes Mlýnskou rokli seběhnem k Břehyni a kolem Bílého kamene dojdeme k modré naučné stezce od Strážova a vrátíme se k Trojzubci.

Plán byl dobrý. Měl jedinou vadu. Když jsme opouštěli auto na parkovišti, teploměr ukazoval mínus sedmnáct. A my máme psa hladkosrstého, zvyklého spinkat celou noc v posteli pod peřinou :o) Ale Kosatice opět prokázala, že je odolný severský psík. Ani jednou namrzlou tlapku nepřizvedla, ani na chvilku jí uši nevychladly… prostě když je výlet a může se lítat a čmuchat a čenichat… tak je to príma.

Pecopala byla úžasná. Krásný bukový prastarý les na čedičovém pahorku. Vrcholové skalisko vypadalo, jako by ho někdo vystavěl. Klid, námraza, jiskřivý poprašek sněhu, ostré paprsky sluníčka. Nikde nikdo, žádná známka života ve vymrzlém lese. Prostě jedno z těch zázračných míst, které člověk navštíví a které se mu zapíše na vždy do paměti.

Popojeli jsme na Břehyni – sice se ještě bruslit dalo, ale sníh, který den předtím napadl, ho výrazně zhoršil. Beta opět přelezla na zakázaná zadní sedadla, že se jí tam spinká líp… Cestou do Prahy jsme viděli několik zajímavých zřícenin, kopců, údolí… Je mi jasné, že jsme tam nebyli naposled. A na Břehyni a na Pecopalu se taky určitě ještě vydáme. Třeba na jaře, až budou rašit buky…

 

 

Aktualizováno: 9.3.2012 — 17:44

151 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Nooo, to je relativní. Zase máme laciný benzín. Skoro 2 litry v ceně deseti vajíček (think)

  2. 7 korun za vejce se mi zdá poněkud hodně nadsazené….takže velikonoce jsou bezvaječné…teda, pokud si nějaká nenakreslím a neuvážu na proutky…..

  3. Co jsme si zvolili, to máme. Slováci se z modrých snů probudili, protože už jim konečně došlo, že pravicová politika nemá budoucnost.

 1. O.T. Dovoluji si poprosit o nějaký volný palec. Skočil na mě nějakej bacil nebo co, mimouch je z toho celý neklidný a fakt mi není nejlépe. Zítra je sice docela hezký datum, ale vůbec by se mi to nehodilo-ještě musíme ráno na matriku ( trochu nevýhoda nás, svobodných, když chceme pro mimoucha příjmení po otci ) . A taky musím ještě odtransportovat Áňu a Sváťu k našim, spáchat spoustu provozních záležitostí a tak a podobně. A termín je přesně za týden.

  1. Tyno, ono i to co vypada na prvni pohled jako prusvih, se casto posklada tak, ze zpetne nahlednuto je z toho rodinny klenot. Ale palce drzim tak jako tak. (sun)

   1. myslíš, že ten třetí mimouch bude taky holka ?? (chuckle) (inlove) A taky podle jedné „formičky“ ??

    1. Nevím, mám jen takový pocit. (h)
     Formička je osvědčená, tak proč ji zase nevyužít (chuckle) (makeup) .

     Nížiny zdraví na hory (sun) , máte jaro nebo snížek?.

     1. mokro… celý den prší nebo mží. Na zahradě už jen občasné zbytky sněhu… ale jen kousek do hor stále vládne paní zima. Takže výletění „v našem lese“ stále nejde – není kde pro sněhové mantinely parkovat…

 2. Tak mi zvědavost nedala a jsem právě domluvila s paní které jsme odvezli malé vačátko. Bohužel se jí miminko nepodařilo zachránit, říkala, že žilo asi 6 hodin. ;( Tahle miminka vačiče prý mají zcela jiný způsob kojení, než jiní savci. A zachránit se taková, která jsou ještě slepá (a navíc krutě vyražená z mámina vaku) se prý skoro nikdy nepodaří. Říkala, že se jí ani nepodařilo vnutit mu lahvičku. Ale ocenila, že jsem udělala, co jsem mohla a malé umřelo v teple bez stresu (co jsem mu vlastně „nabízela“ u nás i já). Takže, jak jsem včera psala, tahle zpráva mě nepřekvapila, i když mi to je líto. Myslela jsem, že tam volat nebudu, ale prostě mi to nedalo. A když paní na telefonu naskočilo naše jméno, nejenže ho poznala, dokonce si pamatovala, kde bydlíme (prý má paměť na jména). Její manžel má „Tree service“ firmu a u nás už byl asi 3x na prořezání a uřezání stromů a vymletí zbylých pařezů. Moc milý člověk, nic neošidil (proto jsme ho volali znovu) a tak se nedivím, že má i moc milou paní. Svět je malý.

  No a před chvílí jsem vytáhla z trouby Matyldin mrkvový koláč – za hodinu bude ke kafi.

 3. Jo, a taky se mi moc libila diskuse o otci Vlasty (chuckle) Mysteria ceskeho jazyka… Nevim proc, ale vzpomnela jsem si, jak u nas byl na rok jeden synovec. Chodil zde do gymplu a jeden tzv. predmet, kam musel, byla anglictina pro cizince. Ucitelka toho byla desiva nana a zadavala slaboduche ukoly tak na urovni druhe tridy. Mely ty deti(mezi 16 – 18 lety) pripravit krabici polepenou obrazkama se vzpominkama na domov a pak o tom sepsat praci. Chet a Matous to pojali velmi seriozne a vymysleli nehoraznosti. V te dobe se tady prodavalo ceske pivo znacky Vratislav, svetle i tmave. Odmocili z flasek nalepky, odstrihli kus, ktery rika, ze je to pivo. A sepsali spolecne krvavou story z rannych dejin ceskeho kralovstvi o dvou Vratislavech – jeden hodny (angl. light) a jeden prevelice zly (dark). Proti tomu historie Premyslovcu a Slavnikovcu byla nevinna bojuvka a spis to bylo jak z Krale prstenu. A ze dodnes je narod rozdelen na priznive svetleho a tmaveho, atd., atd. I narodni oslavy priznivcu svetla a tmy k tomu vymysleli. Pravda, museli u toho neco konzumovat, aby bylo dost nalepek. (rofl) Pridali jeste jine zcela smyslene kulturni artefacty a krabice zvenku i zevnitr byla tak uspesna, ze ji ve skole nejakou dobu vystavovali.

  1. pivo Vratislav se vařívalo ve Vratislavicích (hned vedle Liberce, tenkrát to byla jeho součást, nyní jsou samostatnou obcí na okraji města). Pak jméno Vratislav „odešlo“ z Vratislavic do Prahy… a tak se u nás vaří Konrád…

  2. Pane jóóó … vy jste éra!!! (rofl)
   Dějiny udatného národa českého hadr!!!!!!!!!!!!!!
   (rofl) … tomu říkám mystifikační mistrovství (clap) (clap) (chuckle)

   Napadla mě na toto téma taky jedna historka, ale je poněkud odborně zvrhlá :^), pro pochopení to chce na začátek trochu teorie:

   Jeden můj známý, takto obecný relativista, se kdysi zajímal o zákony zachování v obecné relativitě a tam se
   (wait)
   zachovávající se veličina vyjadřuje ve formě komplexů (je to součet části pro hmotu a části pro gravitační pole, takže je komplexní 🙂 )První komplex sestavil samozřejmě Einstein, a jeho ideu rozvinul matematik Phillip von Freud.
   (wait)
   Takže onen recesista došel domů a zeptal se manželky-psychiatričky: „Prosímtě, můžeš mi něco říct o Einsteinově-Freudově komplexu?“ (blush)
   Ona ztrnula, zapátrala v paměti a uvědomila si, že před pár dny četla nějaký článek o korespondenci mezi hvězdami psychoanalýzy a relativity (onen recesista si vždy dělal přípravu pro své vtípky důkladně). Tak pátrala v paměti, v knihách, seděli na tom nad kafem v práci a asi za týden se zeptala: „A ty o tom něco víš?“ „Jenom tohle“, řekl manžílek a napsal vzoreček (rofl) . K vraždě nedošlo jen proto, že byl u dveří první…

   1. JJ, Chet tenhle zertik velmi ocenil a mava smerem na Moravu. Ocenil to vic nez ja – obet totalne humanistickeho vzdelani. Chet je z tech lidi, kterym neni skoda casu pripravit zabavnou situaci nebo lidi obcas zblbnout.Kdyz jsem se presunula z relativne nudneho Michiganu na Jih, kde kvetou povery a ritualy, a pote zacala zit s Chetem, tak mne ten trouba, kdyz se stehoval ke mne, presvedcil, ze vyhodit prazdne krabice po stehovani je spatne znameni pro novy domov. Muj byt byl skladny, ale i tak skatule byly pod posteli a vubec vadily. Asi po roce a pul jsem se slusne zeptala, jestli nemuzem nejake vyhodit. A ukazalo se, ze si to na mne vymyslel, a tise se bavil, jak dlouho jsem tomu verila. Takove oko jak nestastna ovecka na mne delal,kdz se to prolatlo… (chuckle)

    1. Hanko W. a Chete,
     Morava zdraví za Velikou Louži (chuckle) . Mít doma recesistu je poklad — občas jen vykopat (rofl) . Ale na druhou stranu s nimi nikdy není nuda, což je taky požehnání. Zvlášť když provádějí své žertíky s laskavým humorem a znají míru ( (beer) , když byla řeč o tom pivu ). Takže Cheta zdravím a přeji mu ještě spoustu vyvedených recesí, které udělají velkou radost jeho okolí. Prosím doma přeložit, moje angličtina stačí na odborný článek, ale mám problém se doptat na cokoliv složitějšího než jsou nacionále (blush) .

 4. Xerxová, vtipný týdeníček a hezké fotky. Ale copato, japato, že jste chodili tentokráte po takové rovině??? Žádné urputné šplhání po skalách a skoky z kamene na kámen??? A pokořování xxxx-covek???

  1. když kopce jsou u nás stále pod sněhem a ledem… a i kvůli Betím nohám raději volím bezsněžné výlety. (Snad to nezakřiknu, ale hluboký a těžký sníh letos opět přežila bez sebemenšího zapajdání. Jen ohlazená zimní tlapátka jí tak jako každou zimu víc smekají na hladkých podlahách).
   No a ty Zahrádky byly v plánu už dýl… přiznám se, že jsem si mylsela, že hrádek Jiljov je na kopci… a on je na rovině (chuckle)
   Žádný kopec, žádné skály a stejně si páník narazil pozadí… Ty kamenné schody ze skalního hrádku Jiljov byly namrzlé… a sjel je celé.

   Dneska ale skály byly a čertovské (wave)

   1. A víš, že jsem je asi odhadla, takové ty zasypané listím a z části kryté. Ty vypadaly havarijně (chuckle) . Ale koutečky naší země to jsou krásné a díky vám třem jsou tak blízko!

 5. Neděle pomalu končí, jedni výletují,(Xerxová, k týdeníčku jsem se ještě nedostala, ale nechávám si jej na večer) jiní zase zachraňují vačice (Maričko, věřím, že se mládě podaří zachránit), já celkem nezáživně přesazovala a sázela nové muškáty, přesadila oleandry a zasela rajčata. Včera jsme byli na výstavě kamélií na zámku v Rájci. nad Svitavou. Máte-li zájem mrknout na krásu květů velmi oblíbených v 19.století, fotky jsou tady:
  http://dig.rajce.idnes.cz/KAMELIE_A_UMELECKA_LITINA

  1. moc hezké kytky, moc hezká litina.

   Kamélie rostou (a kvetou) už hodně let i v naší botanické zahradě. Budeme se tam zase muset jednou vypravit. Ale nesmí tam psisko, tak je to pro nás složitější (stejně se musí ještě na nějakou tu dlouhou procházku). Naposled jsem tam byla se Zanou

  2. Alex, to je moc hezky, vcetne te litiny. A vis, ze treba v New Orleans a jinych mestech na Jihu jsou litinova zabradli a ozdoby balkonu tradicne popularni? No, a v kombinaci s kameliema… A jako kere, prezijou tam u vas venku pres zimu nebo musi prezimovat? A taky mne zaujalo, ze je davali do kytic. To museli urcite menit kazdy den, protoze ac ty kvety na kerich vydrzi velmi dlouho, tak ve vaze zhnednou a opadaji do 24 hodin. Coz je skoda, protoze ja bych tak mohla mit doma kytice celou zimu a jaro.

   1. Hani, kdepak venku. Snad jenom letnit. Kamelie jsou u nás jenom domácí kytky, ale nelíbí se jim v zimě ty teplé, vytopené, suché byty a domy.
    Nejraději tak těch 16°. Na mnoha keřích bylo vidět, že trpěly chladem. Zámek není vytápěný a holomrazy kolem -15°, které krátce před tím panovaly, udělaly své. Proto byly tak oblíbené v 19. století, protože to se ještě neznalo suché ústřední topení a ve velkých halách také moc tepla nebylo. Prý jdou znovu do obliby, protože lidé už mají zimní zahrady a tam se snáze takové chladno-teplomilné kytky udržují. Já sama jsem už dvě utrápila a už je nechci. Tak se na ně chodím dívat.

  3. Alex krásné fotky. Jak už jsem jednou psala, škoda, že takhle krásné květy vůbec nevoní. A litiny jsou také moc hezké.

   1. Maričko, ve skleníku nám pan šlechtitel ukazoval odrůdu a ta fakt voněla, ale nevím jak se jmenuje. A je jediná. Jsou to vůbec zajímavé kytky. Tyhle kvetoucí jsou kamélie japonské a v číně jsou kamelie – čajovníky 🙂 . Z některých se získává olej , který se používá ve farmacii nebo kosmetice.

  4. Na téhle výstavě jsem byla před pár lety, tehdy bylo nasněženo a ke kaméliím vystavovali předměty z alabastru. Bylo to nádherné.

   1. Ano, každý rok mají ke květinám něco jiného, já jsem tam byla před lety a byly to svatební šaty. Také krása přenáramná.

  1. Ano nefunguje, nemám s tímhle zkušenosti. Omlouvám se, bylo to video s polární září. Zkuste si tu adresu sami vyhledat.
   To je mi líto. 🙁

  2. Adresa je správně napsaná, ale nefunguje to.
   Zkuste na vyhledávači: „polární záře“
   Je tam spousta adres a ještě více možností vidět video s polární září. Ale najděte si text: „TO MUSÍTE VIDĚT.Úžasná polární záře vás uchvátí.“ A hned na začátku stránky najdete to video. Mnoho štěstí!!! (wave)

   1. Ano, milá tosco. Ale jak to že tebou napsaná adresa funguje a moje ne? Kontrolovala jsem tu kterou jsem psala já a nenašla jsem žádnou chybu.
    Že je to fantastický zážitek i když je to jen video? :O

    1. Je to nádhera!!! 🙂

     a rozdíl v adrese je ve druhém písmenu slova JIsP3rHjINo či spíše JlsP3rHjINo. Druhé písmeno je „malé L“ nikoliv „velké I“ 🙂

    2. Polarni zare je jedna z veci, ktere jsem vzdycky chtela videt, ale asi uz neuvidim. Predstava, ze bych se nekdy v zime transportovala do sev. Skandinavie se mi jevi krajne nepravdepodobna. Dik, Velka Kocko, za pripomenuti.

     1. Neztrácejme naději, polární záře byla jednou krásně vidět i v Brně (2000 nebo 2001?) a vzhledem k rostoucí sluneční aktivitě je čáka, že jich bude čím dál víc. Chce si to jen správně načasovat bezmračné počasí a polární záři nad Evropou (blush) . S tím druhým poradí na http://www.astro.cz/rady/ukazy/polar/
      Takže stačí sledovat internet a podle předpovědi i oblohu.

      Mmch, všimli jste si té krásné polohy Venuše a Jupiterem nad západním obzorem? Mohlo by to ještě pár dní vydržet…

      1. Tak ta druhá hvězda je Jupiter! Díky! Lámu si tím hlávku už nějakou tu chvíli. 🙂 Jsou nádherný.

       1. Jupiter je ten menší. On se tam ještě pletl a možná ještě plete Merkur, ale je malinký a zbytky světla po (sun) ho zastíní, asi by to chtělo dalekohled … pro potěchu oka i dušičky je dost i těch dvou bludných hvězd.

 6. tak se nelenošilo… Betka tak děsně otravovala (je víííkend, jdeme vééééén – to nevadííííí, že mžííííí), že jsme se vydali na druhou stranu Ještědu – kousek od Osečné. Na Čertovu zeď. Původně byla v plánu i ta druhá strana od cesty – jako protiváha tam byla vybudována křížová cesta ke kapli sv. Anny…. Ale peklo pro tentokrát zvítězilo. Fučelo, padaly větve ze stromů, pršelo, zima byla, takže na křížovou cestu na Kotel nedošlo… a rychle jsme po návratu od Čertovy hlavy hopli do Yardy (chuckle)

  1. Holka, Ty mě zlobíš, takový kousek od nás a já bych tak ráda viděla Betynku v reálu. /samozřejmě nejen Betynku, / Já bych si ji tak chtěla pohladit. To je 10km od nás. Taky tam chodíme a dá se jít na druhou stranu do lesa a udělá se takový doce pěkný okruh. Do Malého Dubu , kolem Zabitého a zpět na Kotelskou křižovatku. Ale teď tam je hodně bláta.

   1. Co od vás 10, od nás jen 6 kiláčků. Ale hnusně bylo, jen co je pravda. Ani mě nenapadlo, že si někam vyrazíme. Tak jsme nevyrazili

       1. Tak to je kousek, i když v tu stranu moc nejezdíme. Ale až pojedeme, budu koukat, abych viděla

        1. Až pojedu přes B tak vás nejkrásnější a nejšikovnější holky určitě poznám. Možná vím i kde mám koukat. Já to tam trošínku znám.

   2. zlobím – nezlobím… (wave) ono je to s náma těžký. Plán nebyl na dnešek žádný. Když ale ta mrcha černobílá (bat) kníííčela celé ráno a při každém našem úkroku směr předsíň podléhala nadšení – že uuuuužžž se někam razíííí… Tak páník zavelel jedem, něco rychle vymysli…
    Vzala jsem mapu, během deseti minut jsme se dohodli, obuli a vyrazili… Těžko po nás chtít přesný čas, datum, místo,…
    Některé cesty máme dávno vymyšlené, ale neví se, kdy na ně bude čas, nálada, počasí… jiné vznikají narychlo, a některé se změní až cestou… Občas jedeme na místo A a uděláme si hezký výlet v místě B (rofl)
    Proto se naradi na někoho vážeme, proto jsme takoví tůůůůrističtí i dovolenkoví individualisti (chuckle)

 7. Tak trochu OT: včera mě popadla šílená chuť na kulajdu a naložené přírodní řízečky. Inu proč si ji nesplnit, že? Vše mám – řízečky, houby, brambory…… jen vejce chyběla. Vyrazila jsem ráno na okružní cestu po místních ťamanech a ouha – obvykle mají vše, ale tentokrát byli všichni v okruhu pár stovek metrů bezvaječní jak ta dieta. Nevzdala jsem to a šla do Intersparu v Galerii Harfa. Vejce měli, hurá! Vzala jsem 6 vajec v zásobníku a šla ke kase. A hned po zaplacení jsem se rozchechtala až chtěla ochranka volat Bohnice. Došlo mi totiž, že ten fór, co mi přišel v pátek asi 20x e-mailem fakt nekecá – „Nechápu, proč si lidi stěžujou na drahotu, když benzín nebyl ještě nikdy tak levný, jako teď – 1 litr stojí jako 6 vajec!!!“

    1. KAROLÍNO, TO JSI OPRAVDU POŘÍDILA VELICE LEVNĚ!!V NAŠÍ DÍŘE PO GRANÁTU, SÁMOŠCE N A VŠUDE OKOLO VEJCE NEJSOU BUĎ VŮBEC ŽÁDNÁ NEBO STOJÍ NEUVĚŘITELNÝCH 46,90 ZA 10 KUSŮ. FAKT UŽ JSEM UVAŽOVALA O SLEPICÍCH. STAČILY BY MOŽNÁ 4 NEBO PĚT, ALE JE S NIMA MOC PRÁCE A HLAVNĚ SE NEDÁ NIKAM DALEKO A NA DELŠÍ DOBU ODJET, POKUD NECHCEŠ PO SVÉM NÁVRATU SLEOICE NAJÍT UBEZDUŠENÉ KUNOU , LIŠKOU NEBO JINÝM DIVOKÝM ZVÍŘECTVEM. ZKRÁTKA SE UČÍM VAŘIT BEZ VAJEC JAKO KARAKAL. D SKORO KAŽDÉHO O TĚSTA SE DÁ PŘIDAT TROCHU ROZDRCENÉHO KVĚTU MĚSÍČKU NEBO SE BEZ VAJEC OBEJDU.TA CENA JE NAD MOŽNOSTI MÝCH VĚČNĚ PRÁZDNÝCH A VYSYPANÝCH KAPES . A NENÍ TO BOHUŽEL JEN VAJEČNOU KALAMITOU.

     1. ale ona těch vajíček za 36 korun měla 6 kusů… Takže levněji rozhodně nepořídila…

   1. V česku normální cena. V německu jsem za deset vajec 1 třídy zaplatil 80 centů. (Tam je to také normální cena). Když dva dělají totéž, není to totéž; Němci umějí snášet o dost levněji a nejen snášet vajíčka, o kvalitě škoda mluvit. 😀

   2. Ty Bedo,kdypak jsi byla naposledy nakupovat?????? Jen za 14 dní šly vejce v Globusu z 24 kaček na 44 a teď jsou 66 za deset vajec…a máti volala,že v samce v Chrudimi za 7 kč jedno.

  1. Co se divíš, vajička jsou teď luxusní zboží. Štastlivci dnešní doby jsou majitelé slepic.
   a) je skoro jaro, takže slépky nesou o něco méně
   b) (a to je hlavní důvod) spousta drůbežáren nezvládla zvětšení klecí pro slepice o „nula nula nic“ a tudíž nesmí v takových klecích slépky držet (hádám, že to byli hlavní dodavatelé „ťamanů“) U nás v současnosti úplně zmizela levná vejce dovážená z Polska (zásobovali velkou část místních obchodů). No a protože vajec je málo, cena letí nahoru. Balená po 6 jsou u nás většinou z chovu na podestýlce nebo nějaká „cereální“. V pátek jsem v Globusu kupovala „Gazdovská“ (Slovensko, podestýlkový chov) za 5.95 za kus, takže 59.5 za 10 v krabičce. Takže 6 Kč za kus je celkem norma 🙂
   Možná díky tomu letos o Velikonocích nebudou koledníci vajíčky pohrdat 😉

   1. chicht – zcela náhodou a omylem jsem si těsně před začátkem „vajíčkové krize“ koupila dvě plata vajec po sobě. Prostě jsem koupila plato (v ledničce docházela vajíčka) a ve sklepě bylo ještě celé plato…
    Pravda – tento týden jim skončila „oficiální“ doba životnosti… ale v chladu sklepa jim nic není… a tak jdu udělat „třenou“ bábovku z pěti vajec a vůůůůbec mi to není líto (chuckle), neb byly ještě ani ne za dvě kačky.
    Do mazanců „je schovávat“ nebudu… ale mazance budou, i kdyby vajíčko bylo za 10…

   2. Šest vajec od slepic chovaných na podestýlce = 44,90 Kč. Deset vajec normálních = 59,90 Kč. Šest vajec normálních = 35,90 Kč. Praha 4, tento týden.

   3. No, nevím, kolik ti je let, ale jsi trošičku naivní – je to naprosto uměle vyvolaná hysterie. Denně se zdůrazňuje (TV, tisk), jak je vajec málo a jak cena roste, tak proč na tom nevydělat, Velikonoce se blíží…

    1. Je jaro, slípky nesou o stošest, možná o stosedm, ale v super hyper chybí tuny vajec, které produkují poláci a litevci. Za ty roky, naše vajíčkářské firmy pod tou konkurencí tiše či s křikem vyhynuly. A že se nestačily připravitn na nové podmínky, když na to měli dvanáct let? no jo, však východní evropa brzy dostane výjimu a vajíček za korunu devadesát bude zase dost

    2. Můžeš mi prosím vysvětlit, v čem jsem naivní? To, že jsou tady některé obchody prostě bez vajec není uměle vyvolaná hysterie, to je fakt. To, že předtím měli vajíčka výhradně z Polska, to je taky fakt, viděla jsem to na vlastní oči. Logicky předpokládám, že nyní dodavatel nemůže dodávat, nesplnil podmínky. Jiného dodavatele zatím nesehnali. Ty, co seženou, jim dají vyšší cenu – logicky. A to jsem i napsala, protože vajec je málo (pardón, možná to mělo být podstatně méně, než bývalo), cena jde logicky nahoru.
     Mám snad předpokládat, že producenti z Polska nyní škudlí vejce doma a čekají, až se uměle ceny vyšroubují a pak nás zavalí drahými vajíčky? Ti původní dodavatelé v obchodech tady u nás opravdu v obchodech nejsou. Pokud u vás zůstal výběr vajec stejný, jste na tom dobře, tady mají mnohé obchody prostě problém.
     Tak prosím znovu, v čem spočívá má naivita?

  2. Měla sis skočit přes ulici do Žabky na rohu Sokolovské a Podviňáku. Včera večer jsem tam též kupovala 6 vajec a 2 šlehačky. Všechno za 70,- Káčé rovných. Co stálo co, ale netuším. Dnes dopoledne přišlo na návštěvu tchýňstvo a tchánstvo, tak jsem ráno upekla čokoroládu. Ale silně mě nasýřila ta šlehačka. 30% od Zotta. NEKUPOVAT!!! Furt tekla a pak už hrudkovala. Těsto se mi báječně povedlo a ta šlehačka mi výslednej efekt totálně zpackala… Ale vajec v Žabce měli hafo 😀

   1. Žabka?
    To je ta bývalá sámoška, pak zase sámoška, pak zase sámoška……. jednu dobu to tam bylo docela v poho, ale jinak špinavé, upatlané……. asi se tam zajdu podívat, jestli se to změnilo k lepšímu.

    1. Ano. z upatlané sámošky je hezká dobře zásobená Žabka. A na kraji, kde byl kdysi sexshop a pak americký outlet je obchod s látkami a krejčovství…

 8. Ještě k názvu Pecopala. Může to být samozřejmě hláskoslovným vývojem pokroucené cokoliv, jen by mě tak přišlo nejvíc pravděpodobné spojení Pec a Pálit. Obojí jsou velmi stará slova, možná ještě z praslovanštiny, takže ten název může být opravdu hoooodně starý. 🙂

  1. To Pec a Pálit sedí. Kdysi tam prý bývala pec na pálení čehosi. (nejspíš potaše pro sklárnu).

  1. supeeeeeeeer (clap) (inlove)

   ostatně, když jsou tací Danové a sharky, není se ani čemu divit, že (rofl)

   1. Při pohledu do útulků je mi z té zprávy spíš smutno. Ono počet zvířat v útulcích dost souvisí s počtem zvířat chovaných v dané zemi. Takové prvenství mi přijde spíš smutné, ne-li přímo výstražné. Znamená to pro ta zvířata, že zdaleka nejsou luxusním zbožím. A podle toho se k nim lidé chovají a čekají je i do budoucna vyhlídky „běžného zboží“ dostupného úplně všude 🙁

    1. předeběhla mě Tosca – taky nevím, jestli jásat nad takovou zprávou… :O Podle mě ne. Zvíře je módní mít, bez ohledu na to, jestli mám na jeho držení podmínky…

 9. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Venku je teplo, vlhko, slabě prší. Uvidíme, jestli dneska vystrčíme nos ze dveří … a nebo budeme celý den lenošit (wave)

 10. Xerxová, krásné. Prastarý bukový les, hned bych šla…a Betka turistický průvodce je skvělá (inlove)

 11. Kdyz jsem dneska rano videla nazev clanku, tak jsem si napred myslela, ze Xerxovic nam utajili nejakou exotickou dovolenou. A jak jsem zvykla cist v jistych situacich „c“ jako „k“ – tak safra, Pekopala? A jeste navrch jsem koukla na uvodni maly obrazek pred otevrenim clanku v rannim pritmi a rikam si, hergot to je divnej strom, s takovym silnym bilym kmenem. No, a ona to byla Betynka. (chuckle)
  Uz se opakuju, ale panikovy fotky na odkazu v Denicku jsou prekrasne. A ano, takovych nekolik smutnych obor dlouho opustenych jsem videla v Jesenikach. Od detstvi mi to hlava nejak nebrala. A to uz vubec nemluvim o hrbitovech. Jeden vysoko v horach prezil komunisty a vseobecne rabovani a nezajem, ale pred takovymi osmi lety neprezil pokrok ve smyslu potencialniho pozemku, ktery by obec mohla prodat.

 12. Safra, pod čím se to zobrazil (vlastně nezobrazil) můj dřívější komentář :O :O Musel se v ten moment srazit s nějakým spamem. Tak znovu.

  Xerxová, jako vždycky dělá tvoje polovička nádherné fotky !!!! Ta č.32 (myslím) vypadá jako obří lebka vsazená do země. A Beta je opravdu pořádný kus psa (nebo tys tak maličká 😀 ) a začínám být přesvědčená že má nějaké kamzíkové předky.

 13. tak týdeníček je tady:

  http://drporkert.com/dogy/images/beta/0312/index.html

  Fotky z Vyskeře z Českého ráje z minulého týdne a ty dnešní od Zahrádek. Krajina kolem nich obsahovala spoustu elegantních staveb a krajinotvorných prvků (takový maličký lednicko-valtický areálek). Bohužel nepřežilo skoro nic… jen ty lípy stále stojí… Ale ty vodní kanály a rybníky s ostrůvky a letohrádky… smutné pohledy…

  1. To jste si pořádně ochodili tlapátka. Betynce výletění vyhovuje, tváří se tak spokojeně a vznešeně, s přehledem komentuje týden.

  2. Krásný fotky, krásný místa – pro mne spíš ty kopcovitý, i když opuštěný hřbitovy, třeba ten v Mnichově jsou nádherně nafocený. Zdravím páníka (y) .
   Moc se mi líbí seriálek, jak se Beta proplítá vykotlaným stromem 🙂

 14. OT – páteční zážitek.

  Ze čtvrtka na pátek u nás pršelo a dost silně mrholilo ještě v pátek ráno. Když jsem otevřela garáž, viděla jsem o kus dál na silnici sedět velikého supa u nějaké „bělavé hromádky“. Bylo jasné, že požírá něco čerstvě zabitého. Jako první mě napadla mrtvá kočka (nehrklo ve mně, protože Indy přespává v garáži,). Běžela jsem se tam podívat. Sup při mém příchodu odletěl a já viděla mrtvou vačici. Nechtěla jsem jí tam nechat ležet, tak jsem běžela pro něco do čeho jí dát. A jak jsem jí pak zvedla, všimla jsem si dvou maličkých vačátek těsně u ní. Také ty jsem zvedla za ocásky, že je přidám do pytle a jedno z nich se zavrtělo!!! Pro jistotu jsem tedy mrtvé samici koukla do vaku, ale ten byl prázdný. Normálně v něm může mít až kolem deseti mladých, tak jestli jich z ní při nárazu vypadlo víc, asi už si je odnesli buď supi nebo jiní ptáci. Mrtvou samici jsem dala do papírového pytle a dvě mláďata odnesla domů. Jedno bylo opravdu mrtvé, ale to druhé bylo nezraněné. Když jsem tohle mimino – bez ocásku tak 5cm dlouhé – vzala do ruky, obtočilo mi svůj ocásek kolem prstu, roztahovalo maličké prstíky a snažilo se hýbat. Bože co si s ním počnu!!! Tady lidi vačice a pásovce bez zábrany střílí jako škodnou a já bych teď měla někde hledat pro jedno takové miminko záchranu. Bylo mi jasné, že nemám nejmenší šanci (ani zkušenost), snažit se ho zachránit, vždyť i jejich matka je nosí ve vaku přes dva měsíce, přisáte k bradavce. Jen tak z beznaděje jsem ohřála trochu mléka s maličkým žďibíčkem másla, a střčila mu do toho nos. Pochopitelně malé bylo pití zcela neschopné. Ale jak jsem ho držela v dlani, cítila jsem, jak mi olizuje kůži a tulí se mi mezi prsty. Bylo mi z toho dost nanic, ale nevěděla jsem co pro jeho záchranu mohu udělat. Tak jsem si namlouvala, že takový je osud a že alespoň udělám tomu malému teplo a pohodlí, aby mohlo bez stresu zemřít. Do mísy jsem položila gumovou láhev s horkou vodou, na ní dala utěrku a mimi tam položila. Jakmile se prohřálo, začalo se živěji vrtět, v utěrce popolézat, až našlo tmavý koutek, kde se schoulilo. Jenže čas plynul a mrně bylo stále čiperné, muselo mít užasně zdravý kořínek. Tak jsem šla brouzdat na internet. O „opposum“ tam toho sice bylo dost, ale ne to, co jsem hledala. Už jsem to chtěla vzdát, když jsem narazila na záchrannou stanici lesní zvěře. Tam jsem se dočetla, že pro přežití malých vačátek je nesmírně důležité teplo (takže alespoň tohle jsem udělala správně) a rychlá akce. Jenže tahle stanice byla v Californii. Naštěstí měla odkaz i na ostatní státy. V Alabmě jich bylo několik v Birminghamu (4 hod od nás) a asi jako pátá – světe div se – naskočila jedna přímo u nás!!! Okamžitě jsem tam volala. Milá paní mi řekla, že ráda pomůže, ale že bohužel čeká na nějaký důležitý hovor, aby mohla vyrazit do Montgomery pro záchranu čtyř malých veverek. Zeptala jsem se, zda máme šanci jí ještě zastihnout, když k ní hned vyjedeme. Pokud si prý pospíšíme, tak ano. Naštěstí se ukázalo, že bydlí jen deset km od našeho domu. Popadla jsem misku s vačátkem, s manželem jsme sedli do auta a jeli. Když si mladá paní teploučké miminko z misky vyndala, čiperně zvedlo hlavičku a k mé radosti paní prohlásila, že má šanci, protože už má srst a že je jistě hladové. Už prý pro něj má připravenou lahvičku. Bylo vidět, že spěchá, tak jsme se dále nebavily, já moc poděkovala a odjeli jsme. Ani jsem se neptala, jestli mohu později zavolat a poptat se. Vlastně mě to tolik nevadí. Kdyby mi řekla, že i přes snahu maličké umřelo, bylo by mi to sice líto, ale chápala bych. Paní měla kolem domu (v lese) rozestavěné klece různých velikostí, tak je jasné, že má zkušenosti. Třeba tam má někde i vačiči, která maličkému bude náhradní mámou. A já si budu raději představovat, že se jí miminko podařilo zachránit.

  A tady tři fotky a kraťičké video.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/baby_opossum_-_vacice/#

  1. Maričko, ty jsi úžasná!!!! taky věřím, že se vačičátko podaří zachránit – děkuji ti za něj (h) (h) (h)

   1. Taky připojuji (h) pro americkou Joy Adams a malinkou Elsičku (h) (clap) . Určitě poroste jako z vody, co to říkám, jako z mléka.

  2. Moc děkuji milé dámy (h) . Ale ani nevíte, jak mi poskočilo srdce radostí, když jsem tu záchrannou stanici tady našla. Bez ní… no nevím, nevím, asi bych to sem ani nepsala ;( … zato takhle se mi hned jinak uléhalo večer do postele. 🙂

   1. znát adresu (a telefon) do nejbližšího útulku pro psy a kočky a do nejbližší záchranné stanice pro divoká zvířátka se vyplatí (nod) . Poutřebovala jsem je už několikrát.

    1. Však už mám tf. uložený. Mě prostě vůbec nenapadlo, že by v tomhle našem mini městečku mohlo něco takového být. Nestačila jsem se divit.

   1. Mě to vždycky tak zabolí, vidět fotky takhle zubožených zvířat. A při tom je Golemek tááák krásný pes. A jistě bude svého jména hoden a vyroste z něj pes jak hora (a nejen proto, že mu jeho nový páník vložil do úst svitek pro nový život)

   1. Já též doufám a díky JH.

    Manžel mi venku pleje záhony a já se tady ulejvala – ale teď už jdu také kutat do hlíny.

    1. Tak plevat záhony a prát odmítám. Všechny ostatní domácí práce umím a většina mi ani nevadí.

    2. Maričko – ty i tvůj muž jste jedineční. A malému possumkovi držím palce, ať svůj závod s časem vybojuje do vítězného konce.

  3. Dívám se na toho drobečka plného života, ten to jistě nevzdal.
   A ty jsi Maričko takový ženský Sv. František.
   Když někdo umí pěstovat rostliny, říká se tady o něm že má zelené prsty. Nevím jak se říká lidem kteří to umí se zvířaty. Podle mne máš Maričko zázračné prsty. (inlove)

  4. Maricko, ty jsi takova duse dobra. (inlove) Vypada to, ze mrnous se ma k svetu. Kdyz oni ti possum jsou troubove, a lezou do tech silnic, hlavne v noci…

  5. Pásovci se běžně střílí v S. i J. Americe, ale v J. Americe se i jedí, jsou prý výborní, potíž je jen v tom, že mají spoustu nepříjemných malých kostiček.

 15. Krásné tůry s Betynkou,moc dobře se to čte. Donutí mně vše vygůglit a počíst,prohlídnout.
  Takže díky severskému psu a vytrvalcům Xerxovic mám zkouknut virtuálně tamní kraj.
  (y) (dog) (wave)

 16. dneska ráno jsme vyrazili Valdštejnovou lipovou alejí ze Zahrádek na zříceninu Jiljov. Pak cestou necestou a taky přes pole ke svaté Barboře (krásný kostel s ještě hezčí zvonicí) a dál k barokní soše sv. Starosty (to je ta holka s plnovousem). Pak okolo lesa pole háj… jsme hledali zničený letohrádek v bažantnici (smutný kus minulosti – úplně zničená krásná místa) a zpátky do Zahrádek. No a ještě jsme popojeli k Jestřebí – obejít skalní pískovcový hrad (kus ho spadnul před pár lety a na ten kus, co nespadnul je otevřeno až v dubnu…) – ale alespoň tam kolem nikdo nebyl (chuckle)
  Hezký, dokonce nám chvíli svítilo i (sun) Tady teď odpoledne (rain)

 17. Milá Xerxová,
  takový pěkný článek a já ho ani nepochválím, já ostuda … tak to honem napravuji (h) (h) . Obdivuji německého ledového psa, mě by taková ušiska už dávno upadla 😀 . Na ledě mám v jednom kuse taky položenou sedací svalovinu (chuckle) , ale nemůžu zatím oba borce pustit na led jen s tatínkem, tak jdu bez bruslí a hlídám jedno „kachňátko“, aby nevletělo před rozjetého bruslaře. Kdy už si konečně budou bruslit sami a mě nechají na zadním sedadle (rofl) …

  1. No – až to budou umět kachňátka, tak se to začne učit maminka (chuckle)
   Moje kolegyně z práce se taky učí bruslit „na stará kolena“ , aby nemusela mrznout na břehu, než se dítka vybruslí… A jde jí to (nod)

   1. Mě to už asi nepůjde, párkrát jsem to zkoušela a pořád jsem přitom posedávala. Kachňátka jezdí ještě na kachničkách, no jezdí, chodí s občasnými skluzy, které vyberou nebo nevyberou a pak je rodiče seberou 🙂 nebo aspoň udělají na ledě štít, aby do toho na nohy se hrabajícího tvorečka někdo nenajel.

    Je tedy pravda, že na takové zábavičky na stará kolena je lepší vzít s sebou děti, třeba i půjčené. Kolega je čtyřnásobný strýček a slíbil kdysi synovcům, že se s nimi projede po bruslařské stezce odkudsi kamsi. Při předběžné přípravě zjistil, že mu někdo (bůhví kdo, on sám nevyhodí nikdy nic (chuckle)) vyhodil jeho staré dvojřadé kolečkové brusle i se řemínky a mezitím byly vynalezeny in-lajny. Tak zapůjčil a šel na hladký kus parkoviště za barák objevovat rozdíly v technice jízdy. Lidi kolem chodili a říkali : „Koukejte na toho …, na starý kolena takhle blbne.“ Druhý den vyrazil se synovečky na cyklostezku, oni na něj občas spořádaně počkali, až se sesbírá, ale kolemjdoucí chválili: „Podívejte na tatínka, moc mu to sice nejde, ale co by pro děti neudělal.“ (chuckle)

    1. No já kdybych tady měla možnost bruslení, tak to půjdu určitě na svoje stará kolena zase zkusit – mám brusle stále uložené na půdě. Ale jen ty na led, u nich je člověk přeci jen více polstrovaný a pády by tolik neboleli.

    2. Tak mě bys na brusle ledové ani kolovénedostala. Jednak se bojím o kotníky a druhak, když ten můj vícnežmetrák upadne, nemusela by topžřežít kostra ani podklad. (rofl)

    3. u nás v okolí se skoro nebruslí (není kde), ale na inlajnech se jezdí velice – na Letné, ve Stromovce a taky u nás v blázinci 😉

 18. prosííííííííím, máte někdo nějaký kontakt na jakkela??? potřebuju se poradit ohledně foťáku (dcera bude kupovat a váhá mezi dvěma)

  na soukromou zprávu přes hady nevím zda by se ozval

 19. Hmmm, Pecopala…. A nebyl tam Bolek s kámeši? Aby obhlídli, jestli by nešlo uchvátit nějakou kolónii? 😉 Jestli tam nebyl i Peca a řádně unavený si nesedl, zatím, co královská družina už odcházela a volala:“Peco pááápááá láálááá“ Zkráceně Peco pálá. 😉 Pak by se hravě dalo vysvětlit, proč je Pecopala COKOLIV. Prostě, kdy usedl, tam bylo Pecooo pálá 😀 (dance)

 20. Kdepak, žádný přávidění. Hlasitě závidím (envy) (envy)
  No, ale aspoň o tom napíšeš (clap)

  1. nebreč a nezáviď 😉 za pár týdnů budeš taky běhat do kopce (wave) . Hezky pomalu trénuj procházkování

 21. Před Betynkou musím smeknout – já bych určitě měla studená ouška i bříško a zmrzlé tlapky bych zvedala převysoko, kdyby mě někdo honil po lesích a kopcích v takové zimě. (wasntme)
  Alex má pravdu, Beta JE severský pes a ne jen že má povahu, kterou si zamilujete. (chuckle) 🙂 (h) Myslím, že jste na Moravě tehdy moc dobře pořídili. (y) (Pořád mám před očima Betynku s maminkou, miniatura velké dogy, moc krásná fotka).
  Pecopala – taky mi to zní aztécky. A kdybych měla napsat jako Marička, co mi to evokuje v češtině, tak nejspíš pec hapala (jsem to chtěla napsat dohromady, ale pak už je to neco úplně jiného, pechapala :O (chuckle) ).
  Ale co, možná opravdu na vrchol vystoupal nějaký praotec Azték, kdo ví.(wasntme)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. A uklouzl a spadl na p… a rozhodl se tam vykopat jámu na opečení masa. Jelikož neuměl dobře česky tak mu neříkaly nic rody a prohlásil – pec kopala (ninja) .

   1. …srandistky (rofl) …

    Bůhví co v těch pecích pálili, tavili, vypalovali nebo opékali, nebylo by lepší nevědět? (chuckle)

    O mém rodném městě se taky povídá taková půvabná, jak praotec Morava následoval praotce Čecha a na soutoku dvou řek na zvlášť hnusném místě mu jeho lepší polovička prohlásila, že dál se už nehne … a jak znal tu svou, odpoveděl: „Brrrr – no, co se dá dělat, zůstanem.“ (rofl)

    Po vlastech takových záhad je — napadlo někdy někoho, kde vzalo počátek místní jméno Vrtěžíř? (rofl) (rofl) (rofl)

    1. AD „kde vzalo počátek místní jméno Vrtěžíř“

     Ale to je jasné – vrtná těžná věž … zkrátka se tam doloval zemní plyn (chuckle)

     1. Zemní plyn na Vysočině? (think)
      Asi nee … http://www.geology.cz/app/ciselniky/lokalizace/show_map.php?mapa=g50&y=616100&x=1124600&s=1 … spíš takhle železo, zlato, tajné chodby nahoru na Hradisko, …
      Zkusmež to navrhnout místním, ale asi nás poženou (chuckle) . Podle jednoho sběratele pověstí to bylo takhle:

      „O původu jména Vrtěžíř

      V časech, kdy se usazovali první lidé v místě dnešní vesničky Vrtěžíř a kdy vznikající ves ještě neměla žádné jméno, si tu stavěl jeden nový soused chalupu. Přišel snad až z Německa a česky ani pořádně mluvit neuměl. Už se blížila zima, proto s prací spěchal, aby měl do prvního sněhu střechu nad hlavou.

      Jednou k večeru osekával kládu, bylo už značně chladno a muž se celý třásl. Jak se tak při práci vrtěl, neopatrností se řízl do ruky. Přiběhl k sousedům, ukázal jim své zranění a zkomoleně vysvětloval:
      ‚Vrt, rziz.‘

      Jako že se při vrtění řízl. Podle jeho slov pak měla obec dostat název Vrtěříz, později Vrtěříž a naposledy Vrtěžíř, což platí dodnes.“

   1. Jo, to je ono! Díky, Xerxová. (inlove) Když ona Betynka vedle maminky leží tak dojemně důstojně a důležitě – malá velká doga. 🙂

   1. Tano je ten spodní. 🙂 Na konci fotografií je jejich eventální budoucí mámochůva Mimi.

    Dobrý člověk na pomahamegorilam přeložil:

    „Tano má už 6 zubů, batolí se a prospívá, také Okanda zdárně roste, zkrátka všechno je v pořádku. V pavilonu lidoopů jim přibyla „konkurence“: v kruhu rodiny se 26.2. gorilí matce Mutasi narodila malá Milele. Škoda, že Tano a Okanda nemohou vyrůstat se svou mámou a vrstevníky, to je vždy ta nejlepší možnost. V pavilonu lidoopů se nyní snaží začlenit dvaapůlroční Claudii do gorilí rodiny. Všechno závisí na tom, jak ji bude tolerovat Kibo. Z prvních kontaktů přes mříže a odděleného prostoru se zdá, že dobře, ale to neznamená, že přijme malou cizinku jako plnoprávného člena rodiny. Chce to pozorné sledování a potřebný klid, proto je část expozice před gorilím výběhem pro návštěvníky dopoledne uzavřena.“

 22. Xerxová, jak já Vám přávidím Vaši ťůůůristickou aktivitu a severského pejska Betku, kterou nic nerozhází (y) . Takhle jsme také plánovali výlety, napřed pod heslem „Vyběhat pejska“, potom psa bezpečně zaparkovat do auta a sami jsme buď sportovali nebo se věnovali památkám, když tam psi nesměli.
  Název Pecopala mi zní jako nějaká aztéština 😉 , ale kde by se vzali v Čechách Aztékové, že? Takže já sázím na zkomolené Pec a pálení (v peci) (chuckle) .

   1. Vave, chtěla jsme přidat komnetář, ale vážně jsem neobjevila, kam vložit bezpečnostní kód 🙁 , tudíž se odeslání nezdařilo. jsme asi neschopa, kam se to vkládá? Dík za krásné a hebké povídání, i já mám doma mimozemštˇana 🙂

    1. Domi, máš tam nahoře kolonky pro jéno a mail (není povinné), potom smajlíky a pole pro vlastní komentář, pod tím zatržítko jestli chceš posílat upozornění na další komentáře (to bys pak ten mail musela vyplnit), pod tím je teda ten kód a HNED POD NÍM je obdélníček, kam ho vepsat

     a já furt, že komentáře píšu jen občas já – když je tady tak zavedeno komentování článků… že by to bylo tím, že s tím má někdo technické problémy??????

     ale do Vzkazníku pár lidí napsalo

     anebo návštěvnost? přihlaste se prosím, kdo jukáte na tyto Vaví stránky (inlove)

     1. Dík moc, Bedo, zkusím znova, ale až odpoledne ( naše). Jájsem předtím právě žádný obdélníček na vepsání znaků nenašla…

      Jinak jukám a chtěla jsem i něco napsat pro autorku 🙂

  1. Tak povídání, počínající písmenem „P“ mám asi 4, nejznámější byla kdysi „Pěkná pras…. povídka pana Pepy“, což byla opravdu nálož. Ale tohle psí je moc hezké.

 23. Dík za zajímavý článek – ráda takové čtu (y) .Přinášejí nové poznatky o místech,která neznám (Mácháč tedy znám,ale ne okolí)a krásné fotky to dokumentují.Dnes bych byla jako Beta – museli by mně nechat v autě a na ledu bych rovněž byla nejčastěji v pozici chcíplého lachtana (rofl) .

 24. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ještě k fotkám – ta první je zamrzlý Mácháč, druhá je Betka v mínus patnácti (evidentně promrzlý nešťastný psíček (chuckle) ) třetí je Betka stoupající na Mlýnský vrch nad Břehyní („kde stéééé, jááá musííím čekáááát) a poslední je mrazivé ráno při stoupání na Pecopalu

 25. Xerxová, pro vás snad není počasí, které by vás odradilo o provětrání plic a potrápení nohou – vašich i pejsky. Těch vašich navíc i obutých do bruslí. Ale čte se o tom vašem rozmanitém výletování moc hezky. A bruslení vám krutě závidím, tenhle sport od dětství miluji, teď už jen ve vzpomínkách. Ale z dřívějších dob si pamatuji, jaká je to nádhere prohánět se omezeným prostorem zrcadlově zamrzlého rybníka.

  Nadpis mě poněkud zarazil, protože pří dotazu „Co je Pecopala“ mě jako odpověď napadlo dětské zašišlání slova „Překopala“ 😀 Jenže na článek od Xerxové se to jaksi nehodilo a tak jsem začala zvědavě číst dále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN