105×148: Chodí Pešek okolo

Piškbaby na celém světě jsou vynalézavé a pochlubí se svým umem stejně rády, jako se pokochají umem ostatních. A tak existuje mnoho různých způsobů, kterak spolu šít, i když piškbaby žijí v jiných koutek republiky či světa.

 

O jednom takovém způsobu jsem se dozvěděla nedávno – je docela zajímavé, že jen pár týdnů poté, co jsem něco hodně podobného navrhla několika piškbabám. Jde o šicí hru Round Robin, po česku překřtěnou na Peška, kterou spolu hraje předem určený počet šiček.

Princip hry je takový, že si každá z piškvorkářek vypracuje čtvercový střed budoucí deky. Co vypracuje! Vymazlí ho, vybrousí diamant. Pak k hotovému středu přidá pár látek a pošle ho další šičce v pořadí, a k ní samé dorazí z jiné strany obdobný balíček. Pak každá zvětší dílo na zadanou velikost o zadaný tvar – trojúhelník či pruh. A pošle balíček po trase k další šičce.

Hra, na kterou jsem na internetu narazila, byla pro šestičlenné týmy a trvalo půl roku, než se k autorce středového diamantu vrátila hotová deka. Často překvapivě krásná a určitě jiná, než by si ji ušila sama. Dokonce jsem narazila na případ, kdy se autorka pustila do tří řetězců, vypracovala pro své tři dcery tři úplně stejné středy a přiložila stejné látky, aby se jí pak vrátily tři naprosto odlišné topy, všechny velice půvabné.

Taková krása může vniknout jen tehdy, když se dodrží druhý princip hry: šij tak, jako jsi šila svůj střed, jako bys šila sama sobě. Protože vlastně šiješ sama sobě.

Moc se mi ta šicí hra líbí a ráda bych zorganizovala něco podobného. A když jsem o tom přemýšlela, napadlo mě, že podobnou hru vlastně hrajeme pořád. Každému, s kým se v životě setkáme, ušijeme kousek jeho deky, někdy je to spíš kousíček, jindy pořádný kus, ale vždycky alespoň pár stehů. A druzí zase šijí nám.

Nikdy dřív mě to nenapadlo, ale teď už vím, že Pešek stále chodí okolo.

 

 

Aktualizováno: 7.3.2012 — 19:17

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Vave, krásně jsi to napsala, ty životní skládanky jsou někdy podivuhodné. (h)
  Taky je na nich zajímavé, že tak jak se dokončí ta hrací šicí skládanka,poskládá se i život sám a kruh se uzavře. (inlove) (wave)

 2. Vave, to je krásné přirovnání quiltu k lidskému životu.

  Shodou okolností, když tu loni na podzim zase byli naši angličtí přátelé, Chris mi právě tohle popisovala a přivezla mi ukázat celou knížečku-brožůrku s fotkami, kde ten postup byl zdokumentovaný (proč tak a tak postupovaly, co chtěly zobrazit). Jenže její skupina quiltujících dam to vzala trochu vice drasticky. Také jich bylo asi šest a ta vybraná první (po skončení začala zase jiná) utvořila základní čtverec. Sešila ho poměrně volně a poslala dál (bez přidání dalších látek). Ty další látky si sama vybrala druhá v pořadí. ALE zároveň měla volnou ruku první čtverec buď celý rozpárat, nebo jen tu část, která se jí nezdála pro její další pokračování (ony pracovaly spíše s fantazií, ne souměrnými vzorci). Ale vždycky musela ty vypárané kousky zase do quiltu zapracovat, nic nesmělo zůstat. A poslala do další, která postupovala stejně. Samozřejmě když chtěla ta poslední párat, už toho bylo podstatně víc. Ptala jsem se Chris, jestli jí nevadilo (necítila se uražená), když jí hned druhá kolegyně její práci rozpárala. Prý ne, prý se znají už dlouhá léta a nebraly to osobně, všechny věděly do čeho jdou, co se s jejich kouskem může stat. Chris říkala, že byla vlastně zvědavá (a I mile překvapená), jak nakonec skončil její výběr barev a vzorů látek. I když jí samozřejmě také potěšilo, kdy v konečném quiltu našla přeci jen kus své práce neporušený. A když začínala příště ta další, tak zase Chris měla možnost “jí to vrátit” tím, že rozpárala a přešila její kus. No já nevím, mě by se to asi moc nelíbilo, pachtit se s tím, vymýšlet jak to dát hezky dohromady a pak by mi to někdo celé předělal.
  Tohle bohužel (či možná naštěstí) v životě nejde – “rozpárat a přešít” hotový život a sestavit ho jinak.

  1. Milá Maričko (inlove) , taky by se mi to asi nelíbilo. Mně se na klasickém Peškovi právě líbí ten respekt k předchozímu dílu. Pochopit myšlenku, navázat na ni, rozvinout ji, vložit tam svůj díl a vše posunout kupředu.
   Ta hra Tvé přítelkyně spíš prosazuje ego jednotlivých šiček, je to taková přetahovaná – nene, nic pro mě. Ale děkuju moc, že jsi o tom napsala, tohle jsem taky ještě nikdy neslyšela.
   Každopádně svět patchworku je nesmírně zajímavý a nekonečný.

   1. Přesně Vave, takový to na mne dělalo dojem také – „ego šiček“, jen jsem to samozřejmě nemohla Chris takhle formulovat (když byla jedna z nich). Když jsem listovala tou brožůrkou jejich konečných quiltů, tak jsem kolikrát měla zatěžko najít právě Chris původní látky. A zapomněla jsem dodat, že když se konečné dílo vrátilo té první, tak to byla ona, která do pak celé napevno prošila a vybrala látku na zadní stranu i lem. Do toho už jí ostatní nesměly zasahovat.

    Přiznávám, že přestože tohle byly opravdu umělecké quilty, ty ukázky „Robin Round“ (nevzpomínám si, jestli tomu Chris také tak říkala) cos výše přidala odkaz, tak ty si se mi líbí mnohem více i když u nich se držely stejných tónů barev, zatímco u Chris každá přídala takové kousky, které se jí zdálo, že k předešlému ladí nebo se prostě hodí a rozhodně se nedržely žádné symetrie vzoru. Konečný výsledek byl spíše obraz na stěnu. Ale Chris už quiltuje přes 40 let a tak asi hledají ve svých pracích rozmanitost a zpestření, aby je to stále bavilo.

    1. Ty látky z vlastních zdrojů se posílají jen někdy, navíc záleží vždy na domluvených pravidlech, ony se třeba vůbec nemusí použít. Je to prostě krásná hra. 🙂

 3. Děkuju vám za zamyšlení, za komentáře i za krásné kousky na mém životním patchworku. (h)

  1. Jovásci (inlove) , děkuju za připomenutí! (f)
   Přeju všechno nejlepší Apince a Ele. (h) (sun) (f) (sun) (h)

   1. Všechno nejlepší oběma a Apině hotový, kompletní, schválený grantový projekt, přinesený na broušeném podnose, s vanilkovým krémem a čokoládovou polevou.

  2. Milá Apino a milá Elo, mám posledních pár minut vám popřát vše nejlepší ještě v den vašeho svátku. Všechno nejlepší !!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 4. Tohle je nádhernej nápad. Mít stroj a umět to, hned se do toho pustím.
  (Zajímavý, že text bych takhle neposlala… Ale mandalu klidně, i děťátka školou povinná jsem učila dělat skupinový mandaly a vždycky je to, jak píšeš – je v tom mnohem víc, než co by jeden člověk dokázal sám. Mimo jiný i nálada tý skupiny. Zvláštní. 🙂 )

  1. Io (h) , nikdy jsi nehrála společnou vypravovací hru? My na táboře jo … i když to pak většinou skončilo tak, že jsem si musela vymejšlet sama. 8-|

   1. Dokonce i hru na společně plichtěnou báseň, ale výsledek nestojí za nic, páč každej čeká, že z toho bude paskvil, tak do toho moc nedává hluboký myšLenky, takže je to jenom srandovní. OK, výsledek je srandovní a tvůrci se baví a zasmějou… ale nezasvěcenej z toho nemá nic. A to mi na tom vadí.
    Na druhou stranu, zažila jsem vzájemný inspirování a dialog mezi autorama prostřednictvím (uzavřených, ukončených) textů, a to bylo něco! Tam byla ta varianta „tohle vyskočilo o úroveň výš“.

    1. Nojo, právě o tom to je, aby každý nečekal, že to bude paskvil, protože pak to nic jiného ani být nemůže.
     Inspirace a dialog prostřednictvím uzavřených textů či jiných hotových dílů připomíná milostné opojení a je to něco opravdu něco nejmíň o dva levely výš.

 5. Krása,přirovnání života k patchworku 🙂 .
  prosím radu, kde si pořídít takový ten pěkný pravý quilt na postýlku? Bohužel s šitím jsem velmi velmi no, na štíru, takže musím jinak pořídit. Myslite, že na netu?Tady to má každá farmářka, ale ty to určitě vyrábějí samy, baby piškvorkové šikovné farmářské ( a nejen farmářské, i modřanské a jiné (inlove))

  1. Domi, zkus si vyhledat Amishe na netu. Dělají úžasné quilty, šijí je často ručně. (něco najdeš tady, ale dá se toho najít mnohem víc: http://www.amishcountrylanes.com/). Potom se dá gůglit na Fleru, je tam někdy zajímavá nabídka, a asi i jinde. Nevím, kde chceš kupovat.
   Ale já bych šla do těch Amišů, kdybych byla v Americe.

 6. Dokud jsem se blíž nekoukla, jaké zázraky dokážete za pomoci skvostných nápadů, netu, pošty a náramně šikovných rukou vyčarovat, tak bych neuvěřila. Jenomže ten další rozměr lidské sounáležitosti, je mnohem cennější. (sun) Jste vlastně taková zářivá sluníčka v upatlané době 😉

 7. Život je patchwork a některé kousky si přišíváme sami, jiné nám přišívají jiní.
  Jo a Peška si zahraju ráda 🙂

 8. Jojo, Pešek chodí okolo a vrátí to, co pošleme dál.

  Jako včera. Jsem měla legraci z kolegyně, že ji policajti naháněli až před fabriku, protože na výpadovce (ale pořád ještě v obci) jela 65 km/h. Stálo ji to 500, ale brala to s humorem. Cestou z práce jsem se zastavila na náměstí ve večerce pro chleba a syrečky k večeři. Za chvíli vylezu z krámu a za stěračem mám výzvu pro nepřítomného pachatele. Nezaplatila jsem parkovné. Neměla jsem mít z kolegyně prču. Teď budu platit taky. 🙁 🙂

  1. Takže v tomhle případě platí ten původní význam příslovi „Kdo se směje naposled….“ a ne ten novodobý končící „ten těžko chápe“ ??? (chuckle)

   1. Přesně tak. Ale nehroutím se, vzhledem k tomu, že tam to parkovné neplatím pravidelně a ze zásady už 21 let, tak na mne už muselo dojít. 😉

    1. A ve finálním součtu jsi vlastně ještě ušetřila rodinný rozpočet !!!! 😀 Takže (y)

 9. Milá Vave, hlavní proud médií se nám snaží namluvit, že to jde s lidskou společností z kopce. Násilí, korupce, ziskuchtivost… vypadá to, jako by svět zešílel a požíral sám sebe. Naštěstí se realńý svět od toho mediálního liší, a když hledáš dobro, tak ho najdeš. Váš piškvorkový koloběh vyžaduje notnou dávku důvěry, jde tam nejen o peníze (v látkách), ale i o víru, že ta další šička neodbyde práci jen proto, že výsledek nebude ležet na její posteli. A důvěra je zatraceně cenná hodnota!
  Děkuju, žes mi ten zajímavý svět otevřela – učím se v nejednom směru, byť vím, že touto cestou nikdy nepůjdu. (inlove)

 10. Žjúúúúva, to jsou nápady (inlove) . A pak že internet kazí lidskou vzájemnost. Tak ať se ti/vám dobře šije :*

 11. Malá Vave – máš pravdu, celý život je takový piškvorkový ubrus. Někdy je to poměrně fádní flák látky, a z toho jsou tu kousíčky podivuhodných látek. A když se ohlídnu zpátky, tak vidím, že sem tam jsem na tom ubrusu udělala flek …. bóže, a támhle je díra …. a safra, tady jsem vyšila lán fialek … a že ten ubrus je nakonec krásný. To proto, že do něj přispělo hodně dobrých a krásných lidí (a sem tam něco všil i darebáček a škareda, ale i od nich to nakonec pasuje).

 12. Vavísku, ty jsi úžasná! Tvoje 105ky jsou jako živá voda. Moc díky za ten kousek deky, který pro mne šiješ. (h)

 13. Milé piškbáby,
  (to já bych nikdy neřek, to Vave),
  mám doma pěknou postarší knihu o piškvůrku.
  ne že bych ji hodlal prodávat, koupil jsem ji mámě za závratných 40,-Kč, ale pokud by ji někdo spolehlivý naskenoval, zapůjčím. Pod jednou podmínkou – jsou tam i vzory Amishů cca 1890, tak bych chtěl jeden echt polštářek pro naši Amišku. 😉

  1. Danéééééé! (wave) Sím, tady! – Domlouvali jsme se na této akci na Valentýnském Pražení. (nod)

   1. Fajn, koncem měsíce jedu do Modřan, tak se ozvu a stavím.
    (prej mám zpomalit, protože odesílám komentáře příliš rychle – po devíti hodinách?? 8-| )

    1. Tož ne 😉 😉 ? Co kdyby se web zadřel? Hlásí to asi každému, je nějaký problém …

     1. Já přišla na to, že nesmíš rychle počítat, ale musíš hezky rozvážně naťuknout výsledek a pomalu odentrovat – holt s rychlopočtáři se tady nepočítá (chuckle)

      1. Nevím, v čem je problém, ale asi tak tři týdny nebo už to bude měsíc? čelíme obrovskému přílivu spamů, které náš současný antispam prostě nezvládá. Spamy se zapisují jako komentáře (a já je likviduju kudy chodím (whew) ), takže dle mé laické úvahy musejí nějak narušovat „tok“ komentářů na server a vyrábět tu hloupou hlášku o příliš rychlém komentování. Hledám jiné řešené, povinná registrace se mi příčí a pokřivená písmena k opisování taky. Uvidíme…

       1. Před pár hodinami jsem se pokusila 2x poslat příspěvěk, a pokařdé mě systém také nabádal, abych zpomalila.

        1. Jj, bohužel. Na stránkách naší chovky denně likviduju asi tak padesát spamů. To mám za to, že jsem dávala inzeráty na štěňata a uváděla mail.

         1. a přitom stačí do mailové adresy dát okolo zavináče závorky, to ten bkbej robot na posílání spamů neumí rozklíčovat…. (chuckle) , bohužel, někdy to nezvládnou ani lidi…. (whew)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN