BTW: Předjaří

Jdu cestou zaříznutou do prudké stráně, kolem nohou obutých v holinách mi zurčí nespočetné pramínky vody, vzduch je svěží s ostrou příchutí tajícího sněhu. Přestože se jednou sklouznu na ledu a vzápětí na bahně, moje nálada se prudce vylepšuje.

 

 

Kdykoliv vyjdu na sluníčko, rozepínám bundu, aby mě ji ledový dech stinných míst opět donutil zapnout. Ptáci zpívají jako o život a přestože se zima ještě zdaleka nevzdala, o jaru už nikdo nepochybuje. Je tady předjaří. Období, kdy krev koluje v žilách rychleji, zdánlivě bezdůvodná naděje nám zdvihá hlavu a po období zimní únavy znovu objevujeme, co znamená dychtivost.

Modernímu člověku, zdánlivě oproštěnému od závislosti na počasí to připadá až nepochopitelné, s jakou silou na nás síla přicházejícího jara dokáže působit. Vždyť nejsme žádní čirikající vrabci koupající se s nadšením v kalužích!

Jenže síla, s jakou se země probouzí, je náročný dar a slabí a nemocní ji vůbec nemusejí nést dobře. Zimní deprese se nevzdává bez boje, zesměšňuje naději i touhu, a celé to zrychlené a dravé období vyčerpává a vzbuzuje úzkost. Zvládnu to? Co když zůstanu ležet v té živé proudící vodě a budu se jen dívat, jak se mi ostatní vzdalují?

Vždycky poznám, kdy mě síla předjaří chytí a vynese do výše. Začnu totiž mít chuť větrat Dům, mýt okna, zhubnout a napsat povídku, nad kterou se tam někde nahoře pochvalně usměje i Karel Čapek. Vytáhnu sadu hřebenů na psy, objednám se ke kadeřnici a zapřemýšlím, jestli sekačka na trávu přežije další sezónu.

Je pravda, že přijdou ještě studené a deštivé dny, možná i nasněží. Ducha a sílu předjaří to už ale narušit nemůže – maximálně zase neumeju ta okna 🙂

Aktualizováno: 4.3.2012 — 17:59

107 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo jo, předjaří… Taky si ho užívám, jak jen můžu (sun) U nás je ve znamení překotně línajících koní. Já snad mám koňský chlupy i v posteli! No a na Uragána jde jaro taky velmi zřetelně – ten zmetek pekelná teď dělá pod sedlem takový dílo, že by se za to nemusel stydět ani na rodeu. Zatím mě nedostal… 😀

  Jo a lemuří hlášení – Cipískovi tenhle týden dělám babičku 🙂 neb Píďa má školu. Dneska ráno jsem ho u Pídi nafasovala cestou do práce i s kapsou na krk, že prý v autě krásně spinká. No, možná u ní (devil) Jen jsem nastartovala a malej satanáš zjistil, že není u mámy, začal vřískat, vyhrabal se z kapsy, vyšplhal mi přes obličej, chytil se mě za uši, aby nespadl a tvářil se, že je úúúúúplně ztracenej. Kde jinde než na Jižní spojce. No měl smůlu, šel do přepravky k Tikkimu. V osm dostal hlad a nastalo dilema: Ta osoba je sice strašná a cizí, ale ta flaška, co drží, je zjevně správná. Nakonec to vyřešil – zakryl si oči ručičkama, otočil se ke mě zády a spokojeně se nadlábnul 😀 Pak už to bylo v pohodě, dokonce si se mnou i hrál.

  1. … zakrl si oči ručičkama…. ježiš, to je dojemné. Když si zakryje oči, tak tam ta osoba není. Já pořád říkám, že ta zvířata toho mají v hlavě mnohem více, než se jim přiznává. Jenže, to s nimi člověk musí existovat.

   A držím palce, aby tě Uragán nedostal. Už jen ten popis, jak skákal na zadních, když jsi ho kupovala.. na tohle nemám, přiznám se na rovinu. A doufám, že ho to skotačení zase brzy přejde.

   1. Kdybys viděla, jak se odpoledne Cipís vítal s Píďou (h) Chytil ji kolem krku, pusinkoval, pískal, vrněl, klepal se a když už nevěděl co, začal z toho, chudinka, škytat (inlove) A tohle celé už váží celých 160 gramů!
    A z Uragána stach nemám, to není snaha mě sejmout, to jsou jen výbuchy temperamentu a radosti ze života, jen se s tím musí počítat.

    1. Lucko, ta tvoje zvířecí povídání, to je živá voda (inlove) Právě jsem to povídání přečetla taťkovi – taky se mu to líbilo 🙂

   2. Cipysek s ocima zakrytyma rucickama = zavhle oko dojetim nad tim trumbelinem. Vzpomnela jsi na jednoho synovecka – kdyz byl maly a neco se mu vytklo, tak vsi silou zavrel oci, pak si je prikryl pestickama a rikal nevidim te, neslysim te, nejsi tu. 🙂

  2. Cheche (sun) Cipísek je hrdý a neprodá svou kůži lacino (inlove) Nemám strach. On to příště už nebude přehánět. Jen maličko 😉

  3. Lucko, tvoje příhody i to,jak je popisuješ, to je prostě balzám na duši. Ale kdybys věděla, jak ti závidím.

 2. Jojo, je jaro, kocouři blbnou! Z poličky v předsíňce si postupně vypůjčili téměř všechna vyžehlená trika a svetříky. Asi mají nedostatek pelíšků. Hezky si to nastlali na podlahu….. Tak jsem za skřípění zubů a příslibů „králíků“ na paprice, na česneku a na smetaně s příslušnou přílohou uklízela ten chaos a pak jim zavřela zámečkem vstup do poliček. To bylo zírání na zamčená dvířka a obcházení jakožebycoseděje…. Teď tu delikventi leží a přemýšlejí o svých hříškách. Ale stejně skončí v postýlce a mazliky mazliky.

 3. Ano, také už to na mě dýchlo, vzduch je najednou takový vlahý, jen se obávám, že se zima ještě nevzdala a ještě se nějak ozve. Snad už ale ne sibiřskými mrazy.
  A ta okna? ještě vidím skrz a do velikonoc daleko. (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

 4. Milá Dede (inlove) , trefila ses, předjaří mám moc ráda, nejradši. Už jsem kdysi kdesi psala, že tady v Praze je dost krotké, Ty ale píšeš o tom divokém, tak trochu mladistvě neurvalém období plném vzletů a touhy po všem možném, dokonce i po těch čistých oknech. Protože ta jsou něco jako čistý, ještě nepopsaný sešit na začátku školního roku.
  Eh, ale tím, jak je v Praze předjaří trochu utlumené, i má touha po čistých oknech a voňavých záclonách ještě podřimuje. 🙂

  A pan Čapek shora spokojeně mával, viděla jsem ho. 🙂 (y)

  Hanýsku, drahý příbuzný (inlove) , blahopřeju vám ke krásnému umístění – pro mě jste jedničky! (y) (*) (y)

 5. Predjari. Je divny, co a proc si jeden intenzivne pamatuje. Kdyz slysim slovo predjari, tak je mi 17 let, cekam v breznu na autobusove zastavce z Holice do mesta, je mi zima, ale najednou zaval vitr a v nem bylo citit jaro – neco malo tepleho vzduchu, ale opravdu vune a jakysi prislib. Musim podotknout,ze toho roku byla zima kruta a vytrestala mne za vlastni blbost. Jednoho dne pred vanocema mrzlo az prastelo, a ja jsem MUSELA do mesta. V obdobi miniminisukni jsem si jednu takovou oblikla, puncochace a kozacky a kabatek kratky jak ta sukne. Cepice- neee, to by mi narusilo uces. Otec na me hledel skepticky. Vracela jsem se navecer, a udatne sla pesky od nocni tramvaje k nam na venkov. Prisla jsem dom s desive cervenejma kolenama, ktera se nechtela ohybat a s usima s tezkyma omrzlinama. A bylo po parade. Otec mi cely tyden mazal usi ichtyiolkou a musela jsem mit na hlave babickovsky vlnak, aby ta masticka zustala na miste. A musela s tim chodit do gymplu.Otec se mi poskleboval, ze kazda sranda neco stoji…. Dodnes, kdyz je venku chladno, tak mi jedno ucho zcervena jak malina. takze tehdy ten prislib jara byl opravdu neco.

  1. Jako bych se viděla. Třeskutá zima roku 69/70, a já v minisukýnce. Celou zimu. Dodnes na to mám památku v podobě vracejících se zánětů močových cest a s chutí bych si zpětně nafackovala.

 6. hmmm… tak ke mně před chvilkou jedno okno promlouvalo řečí hlasitou… a dost hlasitou. Asi ho nikdo nechtěl umýt, tak se rozhodlo samo od sebe vysklít. Můžu vám říct, že pocit, když vysoko nad vámi rupne náhle skleněný strop není nic moc… Fuj – fakt blbý pocit. Jinak sklo naštěstí zůstalo „v celku“ nahoře – jen se vlnilo a rupalo a s každým křupnutím se udělala další prasklina. Dunění silné…
  No kdyby nevydrželo pohromadě, tak asi nepíšu…

   1. sníh tam už dávno žádný není – je to prosluněné… buď si sedá relativně nová budova, nebo ty velemrazy… nevím :O

  1. Dost bych vsadila na vnitřní pnutí skla. Zažila jsem to dvakrát a jednou to bylo okno v učebně na VŠE – když se z ničeho nic vysypalo, tak se nazelenalý profesor utíkal podívat, jestli to dole někoho nezabilo – bylo velké štěstí, že zrovna nikdo nešel. Padala to z vysokého třetího patra…

   Takže díky bohu, že to zůstalo celé. Bys nám tady chyběla! (blush)

   1. Tak k tomu názoru se plně přikláním, zaplaťpánbůh hlavně za přežití Xerxové. Jelikož to bylo skoro nové sklo, přikláním se k teorii vnitřního pnutí taky (chuckle) . Jednou jsem viděla rekrystalizaci skla — to je úžasný zážitek, jenže to sklo musí být nejlíp pár desítek či sto let staré. Přijde prostě okamžik, kdy je připraveno změnit se ze skupenství amorfního do skupenství krystalického. A stačí jen málo: v pozorovaném případě to bylo klepnutí dlaně o parapet a průhledné čiré sklo se skokem proměnilo ve vitráž se zrny velikosti prosa. A pak to všechno najednou vypadlo — naštěstí to bylo vnitřní okno mezi dvěma místnostmi, takže nebyla hrůza, ale jen bezbřehý údiv.

    Jinak předjaří je úžasné: nasaju vzduch, vylezu někam na kopec, obhlédnu krajinu a popadne mě takový záchvat energie, že se to raději pokusím honem rychle rozchodit, aby mě nemělo okolí za blázna. Ale stejně jsem potřeštěná až do večera … zimní malátnost se přelomí v jarní únavu až další den.

    Díky Dede za krásný článek.

  2. Ufff!, To jsi měla kliku, Xerxová. (h) (y)
   Zajímavé je, že skla praskají ve školách – že by se toliko přemyšlování na jednou místě prostě hromadilo a rzpínalo, až by i sklo rozbilo? :O (chuckle)

   1. Já zažila popravu Diany. Skleněná figurka tak 40 cm stála na piánu – křídle. A při určitém akordu se rezonancí rozskočila a sesypala na hromádečku střípků.

 7. Předjaří? (blush)
  Bude, až uvidím alespoň vrchní větvičku stromkového angreštu vysokého 80cm. (tmi)
  Bude, až uvidím podezdívku plotu. (sun)
  Bude, až ráno NEBUDE mínus jedenáct jako dnes. (headbang)
  Bude vůbec někdy? :O

  1. Vždyť říkám, že je to nejistá sezóna 😛
   A jsem ráda, že jsi vykoukla ze závějí (a máš vzkaz na Hadech 😉 ).

   1. Zdeni, nechtějí se mi vkládat komemntáře pod fotky na Rajčeti, tak Ti to lípnu sem! Můžu???
    Myslím, že jsou dva druhy jeden Vánoční a jeden Velikonoční. Tak to Ti, Zdeno, kvete v předstihu. Já mám na něm zatím mrňavá poupata. Talovíny mi také kvetou na skalce, ale jaksi nemůžu najít krokusy, možná jsem je omylem vyhodila. To se mi stává často (fubar) .

    1. ALEX, NEZOUFEJ,NEJSI S TÍM HLEDÁNÍM SAMA. MNĚ SE TAKY PATRNĚ VLONI NAPODZIM PODAŘILO ZLIKVIDOVAT NĚŽNÉ, LILA A VELICE RANÉ KROKUSKY. ZKRÁTKA JSEM JE TAKY PATRNĚ VYHODILA SPOLU SE SNĚŽENKAMI. SNĚŽENYK ZÍSKÁM TADY V SOUSEDNÍCH ZAHRADÁCH SNADNO, ALE TY KROKUSY UŽ TU NIKDE NEVIDÍM.JE TO K VZTEKU. NADÁVÁM SI, ŽE JSEM DALA VYRÝVÁNÍ CIBULÍ NA STAROST JIŘÍMU A NEMOHLA JSEM U TOHO BÝT, ABYCH SI VŠE ROZTŘÍDILA. TAKY S NAPĚTÍM ČEKÁM, CO A KDE VYLEZE.

     1. Mě se taky ztratily krokusy a pak se objevily úplně ale úplně jinde, na břehu u Mohelky. Asi je někdo přestěhoval

   2. mám klasický „starý“ vánoční kaktus. Červený. Kvete na Vánoce a teď taky. Na vánoce hodně, teď o něco méně. Každý rok kvete dvoufázově…

    1. Mám „nějaký“ kaktus, nevím, jestli je velikonoční nebo vánoční, ale ten magor kvete celý rok!

    2. Mám několik vánočních kaktusů a jen jeden velikonoční. Vesměs jsou „kradené“. Přiznávám veřejně, že si pěstuju tento druh kleptománie. 😉 Tento je z čekárny u pídr. Pak mám červený a další, nevím jaký od soudu. Kvetou mi na podzim a na konci roku. Můj velikonoční je taky korálově červený a od kamarádky.A jeden jsem si koupila loni v lednu. Za celých 10,-Kč. Nikdo netušil, jaký je. Je NÁDHERNÝ
     http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Vanilka_-_vanocni_kaktus_-_Koupila_jsem_ho_v_lednu_2011._Byl_bez_kvetu_a_za_10%2C-Kc/

 8. Tak koukám, Dede, že s okny jsi velkou radost neudělala. Jen ty máš CHUŤ mýt okna (jsem na tom jako Louk a spol, v tomto směru jsem novorozeně a k 95 chutím mýt okna bych se nikdy nepropracovala). Xerxová – známý to pilník – je půjde sice nerada, ale umýt, Matylda umyla aspoň dveře na terasu. Já si říkám, že tak zle, abych už myla okna ještě není (ještě je skrz ně trochu vidět). Je pořád ZIMA, rozumíš?! ZIMA (na mytí oken je toto roční období skoro furt)
  Stačí, co bahna musím odstraňovat z podlahy. Jednak je bláto na zahrádce a jednak si Ája hrabe nory pro štěňata. Myslím, že ty druhé dvě jí pomáhají. Za tři týdny je stejně porodí doma v bedně, ale nory musí mít připravené, je to na zabití. Jenže nastávající matku zabít nemohu (to bych byla masový vrah).

  1. Nemluv mi o bahně, prosím! Berry není březí a svoje tři základní výkopy (ne původně nejhezčím a nejexponovanějším místě zahrady) pilně udržovala i v zimě a pod sněhem (takže v době desetistupňových denních mrazů mi chodila domů špinavá psice!) Poněkud pozapomněla (zatím) na jámu u zadních schodů, zato vyhloubila novou pod terasou. Martin jí slibuje… no leccos, protože to nejsou jen jámy, ale po zahradě roztahaná polena, kůra, klacky a když se nedívám, tak i pelechy. Od většiny těchto činností se teď vrací zabahněná, takže proč bych prosím nemohla mít chuť mýt okna??? Po těch ta příšera nechodí a nemusela by to tedy být tak zbytečná práce, jako neustálé vytírání podlah 😀
   Jak se Ája kulatí? Kdy má vlastně termín? (inlove)

   1. Logiku uznávám, chuť ne!
    Ája by měla rodit kolem 25.3. Takže teď začíná „praštěné přípravné období“.
    Ale koukám, že ti chovatelé také zatajili, že takhle velký pes může být norník? Jen netuším, jaké zvíře tady norují? Tak kapybary! Většího hlodavce neznám (chuckle)

    1. Já mám zas salonní norníky, to si nevybereš… Nenorují v salonech, ale měli by být ozdobou- obvykle jsou, až projdou skoro protichemickou očistou- v neděli obě sežraly jakési enóno hubou společnou a nerozdílnou. Pak dělaly čenichy na vinaře ve vinohradu- tiše jsme doufala, že když je budou drbat (taky že drbali) tak že se k nim moc nesehnou…. (whew)

     1. Hi, hi, kdyby se sehnuli, tak za chvíli by Tě zdrbla celá vesnice, že máš fujtajblový psy (chuckle) !

   2. Není Berýška dost velká a inteligentní na to, aby se postavila na zadní a vyhlížela z okna se zabahněnými předními opřenými o parapet či lépe o sklo? Doufám, že Ti teď čte přes rameno a začíná o tom přemýšlet (rofl) (ten škodolibý nápad vychází z toho, že u nás jsou okenní tabule samá malá dlanička — a načapat při činu nelze, holt inteligentní tvorové — ale já jim vezmu otisky a pak ať se těšej (rofl) ) (h)

    1. Eh, zrovna jsem ji měla půlpsem na klíně, když jsem to četla (tmi) Zatím jsou tlapy jen na parapetu – okna jsou jen oňuchaná. Pro potěšení mi to úplně stačí, netřeba ji učit více! 😛

  2. Dokud je vidět skrz, počká to. Tak do máje, to už je teplo, nachlazení pak nehrozí. A pak šup na to (flex) — jestli bude síla.

   Mimochodem, jeden vědecký problém:
   (*) Jak získat pomocí vody světlo? Přece umýt okna (rofl) (*)

 9. OT – ještě než se pustím do článku(-ů)

  hlásím se na značce:) a všem dodatečně mocccc děkuju za přáníčka k narozeninám , byla jsem průběžně telefonicky informována a dojalo mě to a udělalo velikou radost!!!! (h)

  1. Bedulko, opožděně přeju taky všechno nej (inlove) (party) (f) (cat) (cat)
   já jsem ty dny byla ponořená v obzvlášť nechutném chcípu a nečetla… Hlavně, ať jsi zdravá a košišky taky 🙂
   Co tatínek? Jak jsi to zvládla?

  2. Bedo, taky opožděně všechno nej… nej… nej… (rose1)

   (Minulý týden jsem strávila s minitigerem v nemocnici, takže mi uniklo úúúplně všechno, včetně narozenin :S)

 10. Nesměle přiznávám, že jsem ten exot, co předjaří moc nemusí. Jsem si tak nějak jistější, když už je jasný,že jaro vyhrálo :^)

  1. Exot ještě větší se hlásí, až je solidní, klidný zelený, pokud možno deštivý červen, je mi nejveseleji. Předjarní vibrace, dubnové extrémy, květnové třeštění – neé, jistě, je to krása, vnímám to, ale až v červnu je to nejlepší. Pro mě.

 11. Jj, milá Dede, pan Čapek se spokojeně usmívá (nod) .

  Se přiznám, že jako ryzí podzimák teprv s přibývajícími jary si začínám každého překonání zimy a jarního příslibu víc vážit.
  Ofšomž touhy fakt jedině toulací…

  1. No sláva. Ty jsi k rozumu přišla. Pro mne je nejdelší měsíc únor. Strašně se ten konec zimy vleče. A já zimu fakt nemusím. (doh) Ale na Placatce je to už fakt jarní. Nesměle, ale jarní. (sun)

 12. Předjaří mám moc ráda, to těšení se na jaro. V tu dobu se u mne začínají probouzet touhy toulací, ale mytí oken? Tak takovou touhu jsem zatím nepoznala…(chuckle)

  1. Marně žiješ. (tmi) To když tě přepadne, tak projedeš norou ve vysokém tempu a za pár hodin se nemáš na co těšit. (dance)

 13. Předjaří, toť krásná doba i přes krátké období bláta. U nás už je zase sucho, jenom polní a lesní cesty, zdevastované traktory jsou plné blátivých jam. Okna umývám až odkvetou borovice (chuckle) , neboť nyní tak práší silnice ze zimního posypu, že by to bylo čiré bláznovstí 😛 . Za to jsem už posypala trávníky vápnem (od háje borovic je půda překyselená, takže už po letech jenom mech), a protože je opravdu stále sucho, tak jsem včera stála s hadicí v ruce uprostřed zahrady a ZALÉVALA, aby se vápno začalo rozpouštět. Dnes jdu připravovat půdu do skleníku.

  1. U nás- ráno -7 stupňů. Sotva se klubou sněženky a bledulky. Rozmýšlela jsem se zda si mám už koupit petrklíče do truhlíku za okno ale zvítězily tulipány do vázy. U nás je zatím krásně sluníčko ale ještě předpředjaří. A když vyjedu na kopec tak koukám na krásně zasněžené Krkonoše, Jizerky a Kozákov a říkám si jestli 8-| neuvidím Radanovu na lyžích 🙂

 14. Dřív se ani nepsalo a neříkalo kolika že se člověk dožil roků, ale kolika se dožil jar. A tak, když člověk přežije zápas s předjařím a popadne ho ta touha umýt okna, má vyhráno.
  Ale dost špatně by se to říkalo – dožil se pětadevadesáti touh mýt okna.
  Hm, a taky jako Hexe myslím, že Karel Čapek velmi souhlasně předjarně přikyvuje.

   1. no, já budu možná už batole 😛 . Ne snad že by přímo touha, ale spíš takovej ten rezignovanej pocit, že už to fakt takhle nejde… (whew)

 15. Ó to je téma! Předjaří je vůbec ta nejlepší doba v celém roku. Sice ještě zebe a mrzne a fučí a pršosněží a je vůkol spíš hnědošedo, ale v vzduchu to už je! To chvění, to očekávání, ta radost. A aj když dojde húlava, tak si jeden řekne, že je to jenom jeden z posledních záchvěvů zimy a nebude to mít dlouhého trvání a … (music) přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo, kde jsi? Byla zima mezi náma a teď už je za horama (music) …

  Jo a už pár dnů nás budí hrdličky (bohužel už v půl šesté, kdy je ještě tma). Poprvé mě tak zmátly, že jsem si v polospánku říkala „to není možné, už kuká kukačka“. Spletla jsem si totiž hrdliččí volání „kuťůčku kuťůčku“ s kukaččím „kuku kukuku“ (chuckle) . No ale až se poprve ozve kukačka a já budu mít zrovna v ruce peníz … oj, to bude po starostech (nod)

  A tady předjaří na Vrbici
  http://yga.rajce.net/2012_Zacatek_brezna_na_Vrbici_4.3.

  1. Ygo, je to nádhera veliká (inlove) Ovšem jeden by taky rád viděl Brooke zepředu (rofl)

   1. No – to je horší, leda když usne (ale to zas většinou stojí na hlavě). Si ji radši představ – něco jako krokodýl v krtčím kožíšku (chuckle)

  2. Ygo, ty prdýlky jsou rozkošný (chuckle) .

   Hézký, móc hézký předjaří na vinohradech (y) 🙂

 16. Předjaří je pro doba, kdy vykouknou první jarní kytky- teď mi kvetou žluté krokusy, takže je to tady. S první kytkou mám naději, že ta zima už fakt vypadne 🙂 I když ta příroda kolem je jednolitě šedohnědá a člověk nikde nic zajímavého nenajde, užuž pukají pupeny a za chvilku se to zazelená (sun)

  1. No, první kytky jsou u nás ještě daleko, ale lehký nádech první travičky je na výsluní znát. Ještě chvíle a zmizí poslední sníh a země začne trochu vysychat 🙂
   Bahno je strašlivé – museli jsme dokoupit další multikáru štěrku, abychom udrželi parkovací místo v suchu, ale to sluníčko!
   Loni na podzim jsem zasadila nové cibulky krokusů, narcisek a tulipánů. Jsem zvědavá, jestli něco přežilo a vyleze (f) (sun)

    1. Heč a mi včera nalila MLP. Taky jsme vytancovali 3. místo v soutěži. Sice jen na společném závěrečném plese taneční školy, ale ze 40 absolventských párů…
     19. 3. začíná další běh – za soutěž máme 10 % slevu, ne neber to, že? (chuckle)

      1. Díky, my sami tím byli naprosto překvapení, nepočítali jsme ani s postupem do finále. Navíc nám ani jednou nesedla cha-cha. Chvílemi jsem si připadal takhle: (dance) (chuckle)

 17. Milá Dede, předjaří je téma!
  Síla probouzející se přírody, kombinovaná a kily nanošeného bahna. Radostné očekávání jara a mytí oken (zadrž! určitě bude ještě mrznout 😉 ).
  Kdybych se zamyslela, co je pro mě předjaří… Konečně se nevracíme z procházky za tmy, začínáme cvičit se psy. Čekáme (nebo máme) štěňata a spoustu práce s nimi (takže předjařím jen prolítneme…). Mám já také normální starosti ? (umýt okna – no někdy to budu muset také spáchat, koupit si něco na sebe – co? , zhubnout – to už snad ani nezkouším).
  Ale přesto mám tuhle dobu naděje ráda. I když zimní deprese se nechtějí vzdát, i když tělo se po zimě nechce moc rozhýbat k práci, i když občas je pošmourno a člověk zapochybuje, jestli to jaro opravdu přije. Ta naděje v tom je.

 18. Síla předjaří je úchvatná.První prolety mých včelek. Největší včelařské štěstí, že ty moje přežily zimu (nejen výkyvy teplot, ale i výskyt parazitů apod.).Zkontrolujeme zásoby a dodáme jestliže nejsou a čistou vodu a zbytek zimy se už vydrží.Nejkrásnější očekávání nového života, úrody a naděje.

  1. Milado – jsi včelařka? Jééé, tak to tady ještě asi nemáme, proč tu už není článeček o včelkách a tak? Já vím, Dede se asi osype, až ho bude redigovat (ona a hmyz nejsou prý kamarádi (wasntme) ), ale my ostatní ho přečteme s radostí.

  2. Už ráno jsem nakoukla a hned si řekla – včeličky! To by byl článek! (inlove)
   Yga má pravdu, při detailních fotkách se asi kapku osypu, ale prosím, napiš! Včely jsou důležité a měli bychom je líp znát (f)

 19. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hmmm – tak ráda teď po zimě chodím po neklouzavých bezsněžných cestách. To je pravda. A že mám předjaří ráda, to je taky pravda. Ale ta zmínka o oknech tam být nemusela … (chuckle) Musím na ně vletět, zima a Beta udělaly s průhledností své…

  1. Eh Xerxová, tys četla něco o tom, že jsem je umyla??? (chuckle) Jen, že mám tu chuť…
   Jo, s předjařím mám všelijaké chutě, ale zatím jsem jen po zimě důkladně odhovnila zahradu (tmi) (s kolečkem, po sněhu kyblík nestačí 😛 )
   Ale třeba dojde i na subtilnější chutě (angel)

   1. Já jsme zatím umyla jen prosklené dveře na terasu- Světluška i Borůvka žádají o vpuštění tak, že zabahněnou tlapou mlátí do dveří, cos Světluška vylepšuje tím, že u toho stojí na zadních, takže Borůvka učuní ty spodní části a Světluš ty horní. (whew)

    1. Světluška učuní ty HORNÍ části? A to tam má štafle? (rofl) Co bych potom měl říkat já, když někdo odpálí dělobuch a Příšera dosáhne nějakých 30 cm nad kliku.

      1. Ne, dveře mají dvě části a ony zprasí jen tu spodní, ale zato komplet. 😀 Klika už je nad jejich možnosti 🙂

 20. Dobrý den všem!
  Tak předjaří si užívám víc jak týden – ráno vzduch jarně voní,ptáci vyzpěvují,už zase vidím krásný východ slunce,které pak svítí ještě dopoledne.Předjaří mi kazí mé klouby a línající Ferda.Jen bych ráda věděla,zda je normální,že po půlnoci zpívá kos – ještě nikdy jsem se s tím nesetkala.
  A držím palce všem marodům,aby jim přicházející jaro do sílu k uzdravování (y) (h) !

  1. pokud je v blízkosti kosa rozsvícená lampa, tak to možné je. Pouliční osvětlení mu stačí – po tmě by držel zobák (chuckle)

  2. OT : Milá Fallowa, jo klouby, artrosa. Právě se mi zanítily klouby prstů. Ve čtvrtek to začalo a už jsem bez té nejhorší bolesti protože jsem si v pátek koupila kapsle „strandnypon“ (pobřežní šípek) to je druh šípku Rosa Canina L., obsahuje komponent GOPO. Má protizánětlivé vlastnosti. Já koupila značku LITOMOVE. Ale ještě něco mi doporučila rehabilitační sestra a sice „Manuka honey“z Nového Zelandu který obsahuje protizánětlivé látky. Tak vlastně nevím jestli to byl šípek a nebo med který mi pomohl, myslím že to byl med, všichni to o něm říkají a ten med je ve zdravotní prodejně okamžitě vyprodán. Mohu zaručeně vřele doporučit. Vlastně jsem na to neměla peníze a nákup byl na kredit který mám v bance. Dvakrát 200 kapslí stálo 498:- SEK(na dvojité balení byla stokoruna slevy) a 250g Manuka honey „pouhých“ 299:- SEK. Ale ta úleva, to stojí za ten dluh. 😉 🙂

   1. Velká kočko, nedávno jsem četla cosi o gurkemeie. Prvních 14 dní 3x denně lžičku do čaje nebo vody, třeba se štávou, posléze 1 lžičku denně. Nevím jak to chutná, nezkoušela jsem to, ale u Turků se dá tohle koření koupit za slušný peníz. Určitě je to levnější než různé kapsle v Bio prodejnách. Možná by stálo za to to někdy zkusit.

    1. Darkovskou sůl do vany, teplou vodu a tak hodinku poležet, opakovat jednou týdně, jako prevenci.

     1. Krakonoši, bohužel nevím co je Darkovská sůl. A jsem momentálně bez teplé vody v domě.

    2. Děkuji JanoBa, a ještě více funguje zázvor asi nejlépe čerstvý. Nejspíš kombinace zázvor och gurkmeja. Zatím jsem nezkoušela.
     Ten speciální šípek mám na dva měsíce při příjmu nejvyšší dávky 6 tablet denně. Ten pomáhá, to vím už od dřívějška. Ale ta rychlá reakce musela být na med z Nového Zélandu. Bere se jen malá lžička denně půl hodiny před jídlem. Uvidím jak dlouho mi vydrží těch 250g, je to pidisklenička.

 21. Nu, milá Dede, slyšíš jak si pan Čapek lehce pobrukuje „hm,hm,…dobré, podařené povídání“, a já tuším, že i lehce pokyvuje hlavou.

  1. Já kejchám, pan Čapek mi teda nenaskočil,ale Juraj Kukura a jeho Nech brouka žít…a na ty rašící pupence koukám nenávistně, protože mi nastane kýchací a kašlací období…. (whew)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN