ROZHLEDNÍK: Kočka, těhotenství a dítě

Toxoplazmóza, paraziti, zlé bakterie a kočky. Hned na začátku přiznávám, že děti nemám. Mé poznatky tedy vycházejí z mnoha let práce s kočkami v útulku a soužití s nimi, vyptávání se kamarádek, které si potomky pořídily, a dále z četby odborných článků.

 

Všechny mé zpovídané kamarádky a známé mají hodně společného. Mají malé děti a doma minimálně jednu kočku. Všech pět si dítě pořizovalo plánovaně s dlouholetým partnerem, měly dobré rodinné zázemí a věděly, že jsou schopny dítě zabezpečit. Zkrátka chodící reklamy na zodpovědné rodičovství. Tím pádem měly i čas rozmyslet si, zda bude jejich potomek vyrůstat s kočkou či ne.

Ve chvíli kdy žena vlastnící kočku otěhotní, strhne se kolem ní vášnivá debata na téma jakými všemi způsoby může kočka ohrozit ještě nenarozené dítě. Největšími hysterickými vymýtači kočičího ďábla bývají lidé, kteří nikdy doma žádné zvíře neměli. Zvedají varovný prst a vykřikují něco o toxoplazmóze, potratu, zalehnutí dítěte kočkou v postýlce, případně o vyškrábaných očičkách. Samozřejmě ne každý má na takové kolegyně, příbuzné a kamarádky „štěstí“. A pro ty, kteří se s nimi setkají, je určen tento článek. Mohou se totiž setkat se stejnou reakcí jako jedna z mých známých, které kolegyně řekla: „Jé, to je skvělý, že čekáš mimčo. A už jste řešili, kam dáte kočku?“

Začněme největším strašákem nastávající maminky – toxoplazmózou. Ano, toxoplazmóza opravdu může vážně ohrozit zdraví dítěte. Ale pokud už ji stejně jako většina národa v sobě máte, je vaše dítě mimo nebezpečí. Riziková je nákaza v průběhu těhotenství – tehdy může způsobit těžké poškození plodu, případně vést i k potratu. Jedním z přenašečů jsou kočky (přesněji jejich 48 hodin staré výkaly), mnohem běžnější formou nákazy je ale špatně umytá zelenina nebo nedostatečně tepelně zpracované maso. Přitom stačí dodržovat základní hygienické návyky.

Své o tom ví první z kamarádek: „Když jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ke svému lékaři a požádala ho, aby mi udělal testy na toxoplazmózu. Celý život mám kočky, předpokládala jsem tedy, že test bude pozitivní. Je to zvláštní, ale byl negativní. Dohodli jsme se tedy s manželem, že po dobu mého těhotenství bude čistit kočkám záchod on. Riziko bylo sice minimální, ale nechtěli jsme nic podcenit.“ Jejímu synovi jsou dnes skoro tři roky, a kdyby kočky uměly mluvit, asi by řekly, že je někdy až moc zdravý.

Co dalšího může dítě od kočky chytit? Pokud žije vaše kočka pouze v bytě a je pravidelně odčervovaná, tak vlastně asi nic. Docela mě šokovalo ujištění, že přinést si ze školky roupy, je i dnes docela běžné. Přitom my máme v útulku kočky kdo ví odkud, často i různě nemocné a něco takového se nám prostě nestává.

Jedním ze strašáků je svrab. Ten, který možná veterinář našel vaší micce v uších (to ošklivé černé), není to samé jako lehce přenosný kožní svrab, který můžete chytit například z oblečení po člověku, který ho měl. Svrab v kočičích uších se na rozdíl od toho kožního relativně snadno likviduje a vás nijak neohrozí.

Zbývá nám plíseň. Ta není naštěstí příliš obvyklá. Není nebezpečná, spíš je otravná a těžko se jí zbavuje. A to je vše. Nechcete přece, abych zmiňovala vzteklinu, že ne? Ta u nás už pěkných pár let není.

Takže to vlastně není tak strašné. Základem je hygiena. Mýt si ruce a dítě k tomu také vést. Nepřehánět to, nestresovat se. Jak říká další známá: „Kdybys jen věděla, co si dokáže dítě strčit do pusy, pochopila bys, že mě nějaké kočičí chlupy nemůžou rozhodit.“ Kočičí chlupy samy o sobě opravdu škodlivé nejsou. Bytová kočka si navíc vážně nemá kde pořídit většinu zmíněných chorob. Důležité je ji dvakrát do roka odčervit pro případ, že by náhodou chytla nějaké ty červíky konzumací syrového masa. Pokud vaše kočka chodí ven, odčervujte ji čtyřikrát ročně a hlídejte, zda nemá blechy.

Zkuste si teď vzít tužku a papír a sepsat všechny choroby, parazity a úrazy, které vás jako dítě potkaly. Tak a teď popřemýšlejte, kde jste k nim přišli. Vši, roupy, zarděnky, chřipku, angínu a spoustu dalších si zpravidla přinese dítě ze školy nebo školky. Znamená to, že dítě nebudeme pouštět mezi jeho vrstevníky? A co teprve všechna ta rozbitá kolena a štípance od komárů?

Chceme přece, aby náš potomek měl krásné dětství, spoustu nezapomenutelných zážitků a to se bez nějakého toho škrábance a rukou od bláta občas neobejde. Proti tomu všemu je kočičí chlup v kašičce úplná banalita.

 

 

 

Obezřetní otcové, alergie a kočky v dětských postýlkách

Zajímavé je, že zatímco leckterá budoucí maminka bere soužití rodiny a kočky s klidem, muž šílí. Funkce otce znamená obrovskou zodpovědnost, a tak někdy převládne potřeba chránit nad realistickým pohledem na věc. „Moc bych chtěla kočku, ale přítel by mě hnal, nechce u naší téměř 5-ti měsíční dcery vidět žádné zvíře“.

Podobná povzdechnutí slyší člověk poměrně často. Útulky jsou plné koček, které dali pryč úzkostliví rodiče čistě z preventivních důvodů. „Manžel se bojí, že kočka zalehne miminko v postýlce, nebo ho poškrábe. Zatím to neudělala, ale mohla by.“ Tento důvod opravdu uvedla jedna mladá paní, když předávala útulku svou sedmiletou vyděšenou kočku. To, že dítěti je sedm měsíců a kočka se o žádný z uvedených zločinů nikdy nepokusila, nebylo bráno jako polehčující okolnost.

Abyste si nemysleli, že vás chci nabádat k upřednostňování kočky před dítětem. To rozhodně ne. I kamarádka, která má koček pět, k nim dva psy a občas straní víc kočkám než lidem, stanovila hranice: „Třeba s tou postýlkou je to u nás tak, ze jsme zezačátku nechtěli, aby tam kočky lezly. Jsou zvyklé lehat si na nás a zkoušely to i na to mini mimino. Takže byly na cca tři měsíce na noc vykázané z ložnice. Teď už je sem pouštíme. Kočky občas do postýlky vlezou, ale spí na druhém konci.“

Někdo se bojí, že kočka na dítě ze žárlivosti zaútočí. Některé starší kočičí dámy nesou, pravda, přírůstek v rodině trošku špatně. Reagují však spíše podrážděností vůči majiteli než agresí vůči dítěti. Nejčastějším vyjádření nelibosti bývá počůraný gauč. Nezapomínejte se tedy věnovat i své kočce, nebude se pak cítit odstrčená a časem zjistí, že jí vyrůstá nový kamarád pro hry a mazlení. Občasný škrábanec při zjišťování, co všechno si kočka nechá líbit, není žádná tragédie. Rychle se zahojí a dítě pochopí, že kočka není hračka.

A pak tu máme strach z alergie. Ta patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám dneška a mnozí rodiče se drží názoru, že pokud dítě budou držet dál od zvířat, zabrání jejímu vzniku. Na druhé straně ale vidím děti mých kamarádek. Jedno po rodičích se sklony k lupénce a alergii na lepek, druhé s maminkou těžkou astmatičkou a alergičkou. Kočky jim kupodivu nevadí. Jak říká jedna z nich: „Zjistila jsem, že malá má alergii na laktózu. S kocourem problém nemá.“ Druhá dodává: „Co se týče alergenů, snažíme se dodržovat základní hygienické návyky, ale rozhodně rezolutně nebráníme dítěti v kontaktu. Alergeny jsou stejně všude, tak spíš sledujeme, jestli prcek na něco nereaguje podrážděním. Zatím to vypadá dobře.“

Jak vidíte, soužití kočky a dítěte je vlastně docela snadná záležitost. Nezdá se vám? Nemluvě o tom, že dítě, které žije v domácnosti se zvířaty, si k nim vypěstuje vztah a pravděpodobně nebude v dospělosti polévat kocoury toluenem a zapalovat je, jako to udělal nedávno jeden muž na Kladensku. Dítě zvyklé na zvíře je citlivější, naučí se chápat, že i zvířata cítí bolest. Celé mé dětství mě doprovázely kočky. Když jsem něco provedla a dostala vynadáno, byla kočka vždy na mé straně – spala u mě a poslouchala mé argumenty. Zcela bez výhrad.
Snad vám tedy můj článek trochu pomůže zbavit se některých zbytečných strachů a zachrání pár kočkám teplé místo na gauči u své rodiny.

 

 

 

Autorka je členkou občanského sdružení Devět životů a ve volném čase se věnuje pomoci bezprizorním kočkám

 

 

Aktualizováno: 2.3.2012 — 23:03

93 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hledáte podnikatelský úvěr, osobní půjčky, bydlení, studentské půjčky studentů, půjčky na konsolidaci, nezajištěný úvěrový rizikový kapitál; Atd .. Nebo odmítl půjčku od banky nebo dohody jeden nebo více finančních důvodů. Je více pravděpodobné, že vaše důvěra Toto řešení! A pastýři soukromí věřitelé půjčují společnosti a jednotlivce v nízké a cenově dostupné sazbě ve výši 2%. Máš zájem? Kontakt po přepočtu úvěru do 48 hodin. KONTAKTUJTE NÁS garciajsacramento@gmail.com

 2. Asi trochu pozde, ale prece: nasi mimince ted bude za pr dni rok. Mame doma tri sve kocky a jednu depozitni. Kocky se mimince vyhybaji jak cert krizi,prece jen, kdo by se nechal tahat za usi a vousky? I nase dost ostra kocici duchodkyne, na dospele protivna jak cinze, pro seknuti nejde nikdy daleko, vi, ze miminka se nechava byt. Jednou ji mala chytila za srst, a kocka jen knourala a bez hnuti cekala az ji vysvobodim… a mala kocky miluje, povida si s nima, rada je pozoruje. Nene, kocky bych nedala, jsme s nima spokojeni vsichni.

  Zdravim, Kim

 3. Jako malá jsem vždycky, když mi bylo smutno nebo jsem dostala vynadáno, samozřejmě neprávem 😉 , utíkala na půdu za kočkami do sena.

 4. Taky si myslím, že soužití se zvířaty má spíše preventivní vliv na alergie, než aby je vyvolalo. V raném mládí, jsem vždycky chytil astma při kontaktu s volně chovanou kočkou u mých prarodičů. S postupem času to mizelo a dneska by na mě moje kočka Kanimůra byla pěkně naštvaná, kdybych ji odmítnul podrbat na svým klíně. A to teď žiju tam, kde jsem to astma míval.

 5. a j eto marný (headbang)

  Dne 2.3.2012 přijalo Hančino královéhradecké depozitum asi rok a půl starou mourovatou kočičku Micku. Přijela z Jilemnice, kde byla před časem nalezena v dosti špatném stavu se zraněnou pánví – zřejmě po autonehodě. Paní, která ji našla, ji s pomocí lékaře vyléčila, přesto však prý kočičku občas neposlouchá svěrač na konečníku a vypadne z ní bobek. Jinak je však kočička velmi čistotná. Nyní, po roce, je nálezkyně těhotná a tak kočičku již doma nechce mít. Micka je velmi přítulná, mazlivá a vděčná, bezproblémová, avšak smutná. Je to škoda, že musela ze svého domova odejít, protože i zcela zdravé kočky, jak všichni víme, se občas nestrefí do záchůdku nebo nám něco udělají naschvál… U nás Micinka zatím žádný bobek neztratila…

 6. Je to sice už ze soboty, ale nedá mi to nereagovat, protože naši mladí čekají v červenci své první mimčo a jejich útulkový čičák Martínek Maratónec byl v té souvislosti zmíněn zatím pouze jednou, a sice v tom smyslu, že je móóc dobře, že ten kmen v ložnici udělali až ke stropu, aby se tam mohl do svých boudiček uchýlit, až ho bude potomek móóc votravovat 😀 No, a o tom, že předčasně narozeného vnouček mé švagrové (1,25 kg), kterého primář z odd. pro předčasně narozené dával ostatním celá léta za vzor, protože nebyl ani nemocný ani alergický, ale zato vyrůstal od mimina mezi psy, kočkami, slepicemi, králíky, husami, krůtami a prasátky, už jsem tady taky psala…..

 7. Super článek, skládám poklonu (bow) . Když jsem si domů donesla první kočku a po ní další, nějaký děti jsem už nemusela řešit a i kdyby tady byly, těm hurá poradcům bych řekla jen jedno: Vás se to netýká,to je moje věc! A kdyby nepřestali,poslala bych je do p…no prostě až tam a dokud by se nesrovnali do normálu, zmizeli by z mého okruhu známých a přátel. (whew) A těm slabším povahám doporučuji: Nepodléhat panice a pověrám. (wait)
  A těm hysterickejm panikářům: používejte rozum! (nod)

 8. Bezva článek a krásné fotky (y) Takových není nikdy dost, protože když na nějakou mladou (nastávající) mámu nastoupí rezolutní příbuzní nebo „dobré“ kamarádky, tak ať se má o co opřít.

 9. Hezký nedělní večer vespolek, článek jsem přečetla a fotečky doprovodné se mi tuze líbí. Hlavně ta spodní, ta mi něco připomíná, akorát místo kočenky je tam pesová.
  Naše paní doktorka, úža pediatrička, mi doporučila, abych s naším malým kolem 5. měsíce odjela někam, kde se vyskytuje kočka, aby byl konfrontován s kočičím alergenem 😀
  A Xerxová, tuze jsem se pobavila s Beťulísem :o) Je to číslo!

  1. Betka mává (wave)
   Jinak tvé fotky Seana s pitbulíkem jsou ukázkové (chuckle) Pro mnohé infarktové… Moc se mi líbily. Jak spolu koukají z okna nebo společně „loudí“ pod stolem

   1. :-)) a to mám čerstvou fotočku „hodina kreslení“ jak mu Bíba sedí modelem :-)) Mávám večerně Betce krasavě (sun)

 10. Přeji hezký nedělní večer. Všichni máte hezké zajímavé fotky – Světluška roste do krásy. Betka je nejturističtější doguška jakou znám. Český ráj-země pro mne naprosto neznámá, vypadá momentálně stejně jako u nás, kdepak sníh.
  Hanko, ty kamelie jsou nádherné, tak obrovské! Momentálně probíhá na zámku v Rájci každoroční výstava kamelií, ale jaksi to dnes nevyšlo, ale chtěla jsem tam jet!
  Maričko díky za mejlíka, jsem ráda, že u vás všecho skončilo dobře. Moc jsem v noci vzpomínala. Nu, jak je vidět, víkend končí v pohodě a to je dobře (wave) .

 11. NALÉHAVÉ OT – NOVÝ DOMOV PRO PEJSKA
  Volala mi včera dcera Jirky od Li a prosila o pomoc při hledání nového domova pro pejska. Požádala jsem ji, aby mi všechno napsala do mailu, právě teď přišel. Kopíruju ho sem:

  Daruji pejska.Je to 4.měsíční štěně,kříženec Jack Rasela a čínského naháče.Byl to bohužel nevhodný dárek k vánocům! Pejsek je milý ale dost temperamentní a potřebuje dost pohybu.My na něj bohužel nemáme tolik času a tak si myslím,že trpí! Prosím někoho,kdo by se mu mohl víc věnovat! Pejsek je bílý a má jedno očíčko a ouško černé. Prosím spěchá!Kontakt Pytková Pavlína,Praha 9,Bassova 6,Vysočany tel.604 817 412

  Prosím psí lidi, zda by mohli rozhodit tuto žádost mezi psí lidi. Děkuju moc.

  1. hele víš, ty jsi asi fakt nakažlivá (chuckle) …. nejen Terra san, ale i můj šéf… Myslíš, že se mi chce suplovat ??

 12. O.T. únor je na Hadech: účet/vyúčtování
  Přehled o Podmitrovu se tam najde taky, lepší verze bude …eee zanedlouho 😛

  1. doplněno tamtéž v rubrice 6. velké setkání … na str. 1 Diskuze k Setkání (handshake) (handshake) (handshake)

  1. Treba to aspon nejake kladne stranky mit bude. Treba by ten holomraz mohl vymlatit ty odporne prerostle oranzove spanelske slimaky. Na -15 prece nemuzou byt z domova zvykli!

   1. Prý si zalezou až metr pod zem. U nás bývá holomráz dost často a ty potvory to nevyhubí, jen jich je možná o trošku míň, ale pokud je vlhko, tak ztráty rychle doženou.

    1. Tak teď jsem fakt zklamaná.
     Nepřeju nikomu nic zlýho, ale ty mrchy zlé, rezaté, slimivé mi ničí zahradu i nervy.
     Těm teda ani nic dobrýho

      1. Nedaly by se ty kachny někde nejlíp opakovaně zapůjčit? Potřebovali bychom zahrádku u chaty pročistit hned jak ty …(sprosté slovo) zrzavé vylezou ze země a pak opakovaně. Protože je teď ještě zima na nocováni v papundeklovém baráčku, nemohli bychom tam s nimi celý týden být a starat se o ně. Takže ideálni by bylo dovést – nechat působit – vrátit – opakovat do vyhubeni. Přes léto už tam pobýváme, to bychom se postarali, ale když ty rezule zbaští semena hned jak vystrčí klíčky, je to k zlosti.

   2. Jendo, všimla jsem si tvého povzdechu až nyní, ale kdo říkal, že ty mrchy zrzavý a žravý přežijou, má fakt pravdu. Už jsem toho vyzkoušela hodně, ale nejvíc se mi bohužel osvědčila chemie-Ferramol. Proti ostatním prostředkům(vanish apod) tohle neškodí ani hmyzu ani teplokrevným živočichům. Měla jsem a mám stále na zahradě ježky, ještěrky, ropuchu, lezou mi tam stále sousedovy kočičáci i toulavé kočky jiné( chodí mi sr… do kkompostu nebo nakypřených, bo mulčovaných, záhonů. Lítá mi tam spousta ptáků, čmeldů a včel.Žádně mrtvolky jsem nikde neobjevila nikdy. Plzáci jen „přejedou“ tělem granule, zalezou a někde tiše a skrytě pochcípají. Napodzim jsem viděla, jak Ferramol ochutnávalo sousedovo kotě.Lízalo ho jak mlsotku a nedalo se od něj odehnat. Totéž kotě mi plot přelézá dál, jen trochu už od podzimu povyrostlo.V krámě i v „super-hyper“ bývá však Ferramol předražený a je ho málo na tu „úrodu“ žroutů.Náhodou jsem objevila web, kde je možné objednat a koupit 1 kg Ferramolu za pouhých 214 Kč i s daní.AdresA zní http://www.diskont-zahradkar.cz Lze tam st objdnat i další zahrádkářské potřeby( sklolaminátové tyče k rajčatům, spoustu hnojiv a třeba kompost pro ty, kdo si nemůžou u založit kompost svůj, tam mají je ho 50litrů a za slušnou cenu. Jen semena bych u nich neobjednávala, bo s tou jejich značkou nemám vůbec dobré zkušenosti. Nevím, odkud zboží berou nebo vozí, ale za ty ceny se opravdu vyplatí koupit, i když k tomu musíš připočítat poštovné cca 98 kč za balíček do 5 kg. Podotýkám, že nejsem ani jejich zaměstnanec ani nejsem nijak finančně na nějaké reklamě zainteresovaný zákazn. Jen jsem náhodou tyhle stránky objevila a dělím se s ostatními, kdo marně s plzáky zápasí. Letos s Ferramolem nbudu kombinovat i pivní pasti z plastových láhví s pivní , avšak přece se jen to granule musí jistit. omlouvám se adminovi, ale tohle fakt není žádná placená reklama. mějte se krásně a zítra vykročte jen pravou nohou, aby se týden vydařil.

  1. No a jen odešlu avízo, tak zmizeli – a fakt se jich tam tísnilo přes dvanáct. 🙂
   Jinak hyperaktivní půltunka Rashmi se láduje jak nezavřená, kamčatí medvíďata začínají vypadat spíš než olysalí krtečci jako špatně ostříhaná štěňata, Mojka řádí a prohání těhulku Chelewku na Amigos de los Gorillas, Shinda v Liberci se opaluje na sluníčku a pražská Shinda úspěšně svádí Richarda.
   Z čiré bezradnosti dávám na neděli OT videjko ze setkání Robina Williamse s proslulou gorilkou Koko, objevila jsem to teprve nedávno:

   http://www.youtube.com/watch?v=gG-xBHiz4OU

  2. Tak se mi asi před hodinou (když jsem se před snídaní jukla) konečně poprvé podařilo zahlédnout Makov – na krmítku byli vrabčáci, koňadry a modřinky. U hnědého lavóru se ládoval čáp a v pozadí bylo vidět srnku 🙂 Děkuji Bětuláskovo. 🙂

   Přeji všem krásný zbytek neděle. U nás blankytná obloha, mraky zmizely, ale vzaly s sebou dost tepla – je chladno a museli jsme si po ránu trochu přitopit.

 13. dneska jsem na zahradě potkala prvního letošního špačka… takže jaro je tady (wave)

  1. Dobré dopoledne, u nás ptáci ráno zpívali jak na festivalu, skorci se namlouvají a v krmítku je celkem prázdno. Jen sem tam si přiletí někdo něco zobnout. Sněženky mi také vykoukly a budu pomalu obhlížet co po té zimě vydrželo a co ne. Především asi co ne, ale to nebude ještě chvíli vidět.
   Páteční fotky jsou moc pěkné, Betynka na vrcholku kopce je výstavní. Jako by jí /a potom vám oběma/ patřil celý Český ráj.

  2. Sněženky nemáme, ale náš vrabčák metrosexuál je neúnavně v plné polní, takže souhlasím s tím přicházející jarem 😀

 14. Pche! S kočkama vyrostla moje babička, matička rodná i já i obě dcery a po nějaké toxoplazmóze či alergii ani vidu či slechu!

  1. Přemýšlím, jestli jsem se senné rýmy zbavila tím, že jsem chodila na vakcíny, anebo protože jsme si (ve stejné době) pořídili první kočku (rofl) .
   Ale, jak píše níže Karolína, na potravinové alergie kočka nefunguje ;(

 15. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  První březnový týden v podání naší rodinné kronikářky je tady:
  http://drporkert.com/dogy/images/beta/0312/index.html

  Je tam jen páteční výletění kolem Mužského, včerejší Vyskeř bude až za týden… Sněžná fota jsou od nás…

  Dede, večer ti šli dva emilkové (wave)

  1. Děkuju, mám oba 🙂 Pomalu vstávám z mrtvých, tak dnes zkusím dohnat poštu 😛
   Xerxová, Kosatka je úžasná pesa! Naše Berry je pohyblivý psík, ale Betky co krok to skok, na to tedy nemá (inlove) Myslím, že má nakročeno (naskočeno 🙂 ) stát se dogou rekordmankou a to nejen v oblasti své typické povahy, kterou si nelze nezamilovat 😀
   Tak ať vám to dlouho běhá a tebe neuženou tabulky a jiné únavné hodnostní atributy (inlove)

  2. Xerxova, manzel ma fotky cim dal tim hezci.A vzhledem k tomu, ze se dostavate do mene pristupnych casti a kraj velmi duverne znate, tak z toho by mohla byt i pekna knizka s povidanim.

  1. Hanko, překrásné fotky. Je to skoro nepochopitelné, že takhle krásný květ ani trochu nevoní. Garginie vypadá téměř stejně a její vůně je úžasná(jen má myslím pouze bílé květy, ne?). U nás lidem u domů kvetly kamelie skoro celou zimu (my je nemáme), teď už pár dnů kvetou azalky, jak se před tím tornádovým počasím silně oteplilo, rozkvetly skoro přes noc. Jenže pokud bude dále pršet, tak bude ta krása brzy fuč a zbydou z toho jen takové jako osmrkané cancoury nalepené na větvích.

  2. krásné květy. Obrovské. Já jsem ráda, že vykoukly první sněženky (chuckle) Dost věcí na skalce je hodně omrzlých, jedna skalková azalka vypadá mrtvě… uvidíme, jestli někde na jaře neobrazí.

   Co dělá tvůj krk ??

  3. Hanko, to jsou moc kdásné fotky a já ostuda teprve teď vím, že kamelie je onen keř, co nám kvetl u domu v Anglii. Náš domácí (Ir 😛 ) nám ji představil jako kytku kadibudkovou 😀 Prý se tyhle keře sázely kolem kadibudek, aby zpříjemnily prostředí 🙂

  4. Nejkrásnější kameliovník je ten s fousama. (chuckle) (rofl) (h)

   Hano! Krásný fotky ! (wave)

 16. Pro DOMI
  A už naposledy. V páteční diskuzi jsi se zmínila, že nemůžeš nikde koupit dobré podmáslí. Zkusila jsi to z Walmatru – „Bulgarian Buttermilk“? Je to moc dobré.Já celý život tvrdila, že podmáslí nemám ráda. Pak mi tohle někdo doporučil jako způsob, jak si udělat doma „evropský tvaroh“. No a jak jsem ho vařila (vlastně srážela podmáslí pomaloučku v troubě)tak jsem neodolala a též upila.Bylo to v létě, v horku a krásně osvěžilo. Tak jsem si ho pak několikrát koupila jen tak na pití. Takže další „tabu“ u mě bylo překonáno. Jestli máš Walmart dostupný, vyzkoušej, nebudeš litovat. V odkaze je nějaké nové balení, já kupovala v normálním kartoném, ale už je to také dost dlouho.

  http://www.walmart.com/ip/Darigold-Cultured-Bulgarian-Buttermilk-1-qt/11964662

  A kdybys měla zájem o čerstvá (živá) „zrna“ kefírové houby, napiš mi na Maricka (na gmailu) a když mi dáš adresu, já ti nějakou ráda pošlu (moje rostě jako divá a krásně kefíruje).

  1. Milá Maričko, moc děkuji za tip (inlove) ! Walmart není úplně po ruce, ale určitě nějaký objevím. Jediné něco podmáslí podobné je zde Buttermilk ve žlutém kartonu a ten mají pouze ve Food Emporium.Jinak je to samý podivný kefír, hustý a bez chuti. Bulgarian mi zavání něčím dobrým…
   Co se týče domácí výroby, moc si v tomto směru nevěřím, ale ráda zkusím. Zítra, tedy již dneska, ale později, napíšu emila. Vrátila jsem se totiž zrovna z krajanského plesu Beseda Ball a mám toho dost. Byla to ale vydařená taškařice. Tak dobrou

 17. A když už dávám odkazy. Tak jeden k pátečnímu tématu o hovězím jazyku, kde jsem popisovala svoji „převýchovu“ ohledně hovězího pupku. Dala jsem na rajče 4 fotky, kdyby někoho odradil název, ale zajímalo by ho, jak maso vypadá. Byly to dva balíky po 4 kusech, proto je na jedné fotce vidět neotevřený sáček s už naporcovanými kusy. Možná jsem maso měla vařit i s kůží, jenže pod ní bylo dost tuku a ten já nerada vidím plavat i na vodě ve které se maso vaří. Zato z toho byl výborný silný vývar.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Beef_skirt_-_hovezi_pupek

  1. Poslys, Maricko, z toho pupku, nakrajeneho napric vlaknem, by mohl moooc dobry gulas. Protoze klizku nesezenu, tak vyslu prednostu k Samovi, at jde shanet pupek.
   Jo, a jeste jsem se chtela zeptat na ten kefir, co delas. Ja kupuju znacku Lifeway – dostane se to v takovych tech kramech, co maji organic (bio) veci a moc mi chutna. Na pohled, i kdyz ne na chut, to vypada jak hodne huste podmasli. Dela mi to velmi dobre na zazivani, denne toho vypiju hrnek a obcas udelam kefirove livanecky podle Xerxove. Je ten tvuj kefir taky takovej jako do mlecna?

   1. Vidíš Hanko, zkusit z pupku udělat guláš, to mě ale vůbec nenapadlo!!!! No teď už je všechno maso i z mrazáku d8vno pryč, ale třeba se mi někdy poštěstí zase udělat takhle dobrou koupi a pak guláš zkusím, manžel ho velice rád (český i kari). Navic u guláše se dá velice snadno zalhat z které části krávy maso pochází.

    Já mám živý „kefir grains“, ona je z toho vlastně pak naroste taková houba (každý den naroste o kousek).Takže jí zaleji čerstvým mlékem a pak ob den, v horku denně scedím a houbu zaleji novým mlékem. Většinou čekám, až vidím, že se kefir oddělil (pod mlékem je oddělená voda). Čerstvě slitý kefír je poměrně sladký a má hustotu podmáslí. Čím déle „sedí“ v hrnku a obzvláště, když se dá do lednice, tak začne kysat. Takže když ho chci dát trochu fence Trixie (což dělám denně), dávám jí ho co nejčerstvější. Tak ho piji i já, ale když na něj zrovna nemám chuť a později je mi třeba moc kyselý (v létě to naopak přijde vhod), tak si ho promíchám do obyč. jogurtu (kupuji ty Walmartské), to jim dodá takový kyselejší chuť (udělám – za pár centů si vlastně udělám domácí „řecký jogurt“). Přerostlou houbu dávám sníst Trixie (mě to nechutná, jí ano), jinak bych pomalu spotřebovala litr mléka denně (i takhle mi gallon vystačí sotva na týden). Přebytečný kefír naleji do cedníku vyloženém plátýnkem a nechám vykapat na výborný měkký (ale kyselý) tvaroh. Ten sním buď jen tak lžící sama, nebo jím nahrazuji „sour cream“ v tvarožníku.
    Jestli chceš, také ti ho pošlu. V Praze bratrův kefír byl mnohem lepší než můj,mohla jsem se ho upít. Jenže on si na něj z chaty vozil mléko přímo z tamního statku, zatímco já tady kupuji normální v obchodě a ta chuť mého kefíru je tím ovlivněná, bratrovu se chutí nedá rovnat. A ano kefír má bílou barvu (prostě z mléka), samotná houba je též bělostná.

 18. Tak jsem si konečně v klidu přečetla zajímavý článek. Také děti nemáme a naštěstí ani jeden z nás nemá na zvířata alegii, čemuž jsem moc ráda, protože noření nosu do kočičího kožichu je jedna z mých čistých radostí.

  Shodou okolností mě nedávno manžel upozornil na angl. článek právě o toxoplazmě a kočkách. Kdo umí naglicky, muže si ho přečíst tady (je to dost dlouhé)

  http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2012/03/how-your-cat-is-making-you-crazy/8873/1/

   1. To je ten článek, co jsem psala dole (Nemoc šílených koťat) – ohromně zajímavé, jenže ten nadpis mi přijde dost… nešťastný.

 19. Milá Františko,
  máte krásné jméno a zdravý přístup k životu se zvířátky. Každý osvětový článek je záslužný a článek, který vyvrací zažité a škodlivé pověry, je záslužný dvojnásob.

  Do kamene tesat a všem zdůrazňovat hlavně fakt, že toxoplazmózu lze snadno ulovit i z nemytého ovoce a zeleniny, kočky nejsou hlavním zdrojem nákazy. Znám budoucí maminu, která na kočku kouká jako na morovatou (v tomhle slově nechybí u, myslím opravdu jako na jistý zdroj morové nákazy (envy) ) a hryže přitom růžičky květáčku přímo vytažené z nákupní tašky. Na otázku, zda to oprala, se podiví: „Proč? Vždyť je bio…“ (headbang)

  Fotečky kočiček s miminkem (myslím, že miminko je pořád to samé, kočky jsou jasně různé — je ta bílá sphynx?) jsou úžasné. Bílá kočenka předvádí dokonalou studii trpělivé zvířecí tetičky (tak ještě chvilku to vydržím a až to bude tahat moc, uraženě mňauknu a půjdu).
  A ta první fotka je neskutečná: ta důvěra, něha a láska mezi měkkounkou tvářičkou a měkkounkým kožíškem přímo vyzařuje. Z té bych nechala udělat pořádný bilboard před každou porodnici, nejlíp s nápisem: Milé maminky, Vaše děťátko budou u Vás doma milovat všichni.
  Jen tak dál!

  1. je to bílá orientálka. dítě stále stejné jedné zmiňované kamarádky, která má koček hooodně 🙂

 20. tak si myslím, že chov dětí a koček a psů se tak nějak nevylučuje….:)

  příjemný sobotní večer všem

 21. Hmmm, po přečtení článku asi budu za kacíře, ale vychovali jsme 3 děti, přičemž mladší dvě byly od narození se psy a kočkami. Tedy ne, že by žily v boudě… Psi směli sem tam olíznout dětskou ručku, kočky nakouknout do postýlky. Postupně se dávali dohromady a dnes jsou jeden tým. Nezapomenu na 2letou Janu, jak vodí po zahradě 18kilovou Příšeru na provázku přehozeném přes psí hřbet. Příšera šla líp než se mnou a obojkem. (rofl)

 22. Čo sa týka alergii a zvierat, tak mi to pripomenulo kuriózne rozprávanie mojej švagrinej, keď raz došli do reči alergie a zvieratá. Jej známi mali dve deti, ktoré boli alergické snáď už aj na seba a žili v temer sterilnom prostredí. Nakoniec im lekár alergológ odporučil, aby si obstarali psa. Dokonca vraj veľkého krátkosrstého psa. Rodičia boli v šoku, ale zo zúfalstva poslúchli a čuduj sa svete, stav detí sa postupne zlepšil, zrejme si vypestovali imunitu prirodzemýn spôsobom. 🙂 Len tak mimochodom, švagriná je lekárka.

 23. Tohle by mělo povinně viset u všech gynekologů a podobných doktorů (netuším kde všude se těhulka musí vyskytnout)!

 24. (rofl) Kocka a pes prave predvedli malou scenku. Kocour Kuliferda se vydal rychlym behem napric domem (slysela jsem ho, jak dupal – on to neni zadny kocici tichoslapek) a kdyz dobihal k prave stojicimu Jakeymu, tak mu skocil na hlavu, z hlavy se opet odrazil a plavne pristal na jidelnim stole. Jakey nasadil krajne zmateny vyraz a chvili stal jak solny sloup, pak udelal tiche lec hluboke baf a odesel do bezpeci pod postel.

 25. ufff (wasntme) ráno do školy – po jedné hodině mě páník vyzvednul, prolítla jsem doma (oběd měl uvařený) a vyrazili jsme výletit. Teď jsem dorazili a tváříme se dost ušle… Bylo bahno, bahno a zase bahno, ale i jako změna v tmavém hlubokém údolí Čertoryje bylo najednou 20 cm rozbředlého sněhu. No a pak Čertoryje zvítězila nad sněholedem a byla všude… i v botách. To údolí Žehrovky se tvářilo přívětivěji.

  My jsem ušlí, Betka (bat) vůbec. Prý včerejšek byl fajn, dnešek taky a kam prý to bude zítra… Nikam, budou se stříhat stromky a poprvé po sněhu se trošku obejde zahrádka…

  1. Ahoj, šli jste na Podsemín a Nebákov? No, tam jsme letos ještě taky nebyli. Vlastně asi ne, vy jste byli asi v Krčkovicích. S našimi psy to už jde špatně zkombinovat. S Doníkem jsme chodili hodně. Např. auto jsme nechali pod Troskami, pak dolů Kaňonem na Nebákov, do Podsemína po rovině a nahoru na Semín a zase pod Trosky. Ale to je asi na vás málo lezení. Moc pěkná cesta je taky z Kacanov přes Kopicův statek na Janovu vyhlídku a Valdštejn. Tam je mokro jen kousek a pak už se jde po hřebeni po suchu. To jsem se rozkecala, že ?

   1. Auto jsem nechali na Vyskeři. Po modré seběhli k Čertoryji – pak po zelené (ta byla tedy skoro neschůdná) až na Vidlák. Pak po žluté k Podvyskeřskému mlýnu (majitel pohodář – jeho psiska ňafali na Betku a on na nás volal – „pustě ji, oni rychle pochopí, že na ni nemaj“ :o)… mile mě překvapil, když na statku plném zvířat (úžasně huňaté krávy) mi povolí pustit psa z vodítka. No a pak ten kopec od žehrovky nahoru ke kostelu na Vyskeři…

    1. Tak to jste to brali druhou stranou. Víš, MLP říká, že to znám od Ještěda k Troskám 😉 ale já jsem tam pracovala 25 let v přidružené výrobě a v sezóně nás honili i po polích od Turnova po Vyskeř a okolí. To bylo velké JZD. Ale stejně tam po okolí Hrubé skály, Valdštejna a rybníků rádi procházkujeme.

 26. Děkuji všem za starost (dole) (h) , díkybohu i po ránu jsme v pořádku. Leje tu, asi za chvíli bude další bouřka(v dáli to duní), ale tornádové mraky už naši oblast myslím opustili. Jen nám kvůli těm bouřkám furt vypadává internet a je to otrava ho stále restartovat, když to buď vůbec nenaskočí, nebo za moment znovu krachne. Ale to je jen maličká nepříjemnost proti tomu, do čeho jsme se mohli probudit, obzvláště, když 1.března to bylo 5 let, co se přes naše městečko přehnalo děsné a smrtící tornádo (my tenkrát vyvázli bez úhony). Takže přečtení článku zase musí počkat, až se to tu uklidní.

 27. Díky za pozitivní reakce. Budu moc ráda, když můj článek dáte přečíst i někomu ve svém okolí, kdo tohle všechno neví a komu to může trošku otevřít oči 🙂
  Více mých článků naleznete případně tady: http://www.cici.cz/clanky.php

 28. Já jsem těžký alergik – jarní pyly a prach byly pro mě opravdu vražedná kombinace a mohla jsem se ukýchat, v Praze jsem bývala unavená a zničená, na chalupě jsem to snášela podstatně lépe. Proto jsem měla z pořízení Melíška docela obavy. Dneska mám kocourky 3, běžně spíme společně v posteli (Zrzínek asi 10 cm od mé hlavy), máme malý prostor, zachlupíno je všude, to ani jinak nejde, i když luxuju a uklízím velmi často. Ale má alergie ustoupila a i když kýchám, zdaleka to není tak intenzivní, jako před kocourky. Přitom když jsem lékařce řekla, že mám 3 kocoury, lomila rukama a děsila mě, že nejspíš velmi rychle umřu udušením z alergické reakce. Tělo si vytvoří své vlastní obranné látky a tam, kde se dodržuje čistota, tak jistě nehrozí žádné komplikace ani v těhotenství ani později při soužití s dětmi. Určitě každý své zvíře zná a dokáže odhadnout, je-li agresivní a mohlo by tak ublížit dítěti. A děti, vyrůstající v souladu s přírodou a zvířaty jsou pak mnohem citlivější vůči svému okolí. Sousedka má 3 kluky, vyrůstají s kníračem a kočičkou, v době těhotenství měla doma kočky dokonce 2 a nemám pocit, že by to oběma stranám nějak ublížilo, spíš naopak.

  1. Velmi pdobná zkušenost, já alergik astmatik (od narození), kočky byly a budou))). Nemyslím, že by to jeden měl podceňovat, ale rozhodně není mezi zvíře a alergie rovnítko, spíše naopak.

 29. Moc pěkně napsáno, díky Františko ! Jak říkáte všichni tady, osvěty není nikdy dost.
  Celá moje rodina od nepaměti žila s různými zvížaty. Nikdy,nikdo, jsme od zvířat nechytli žádnou nemoc. Když jsem si přivezla Čitu a Miu domů začala jsem šíleně kýchat a stále jsem měla rýmu. Všichni mně posílali na alergologii,a že to mám z těch koček. A blablabla. Nu což, nešla jsem nikam, nakonec si organismus poradil sám,přešlo to a kdo ví zda to vůbec byla reakce na kočky. Tak nějak si vnitřně myslím, že jsem si vytvořila obranyschopnost organismu sama. Naopak mne dovede skolit přecházení chřipek a nachlazenin. To ale nevadí nikomu. Tož tak.

 30. Potřebný článek, milá Františko (inlove) , navíc moc pěkně napsaný. 🙂
  Máme doma psa a tři kočky a jezdí k nám dva vnoučci a s ničím není žádný problém. Tadeášek odmala zvířata tak úplně nemusí (bere je prostě jako součást světa), zato Matýsek je určitě po mně. Jak jen může, každé zvíře hladí a usmívá se na něj. 🙂 Ale určitě je dobře, že kluci budou vědět, jak se zvířaty zacházet. A taky si posílí imunitu. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

 31. No jo, některé předsudky vydrží staletí. Když jsem před dvaceti lety otěhotněla, zeptala se mě kamarádka (mimochodem taky pejskařka) jestli už mám někoho komu dám našeho tehdy osmiletého knírače. Na moji rozhodnou odpověď že nikomu, mi velice vážně a důrazně tvrdila, že to přece MUSÍM. Ať si nemyslím, že mi z porodnice vydají mimino k čoklovi, aby umřelo na nějakou infekci. (fubar) No, mimino mi vydali i když jsem Zorra nikomu nedala a oba potomci jsou už přes dvacet let živí a zdraví 😀 A musím říct,že lepší chůvu než jakou jim byl Zorro bych nenašla.

 32. Ano ano ano! Díky za tento článek! Do této chvíle jsem si myslela, že mám šílenou příbuznou. TeĎ koukám, že je to širší problém.

  Máme kočku. Hodnou, jemnou, laskavou, očkovanou, výhradně domácí. Když jsem otěhotněla, má sestřenka (bytový jedinec, který nemá moc dobré vztahy ani k lidem, natož ke zvířatům)se mě lehce mezi řečí zeptala: „A kdy půjde kočka z domu?“

  Třeštila jsem na ni oči několik dlouhých chvil a manžel na tom nebyl o nic líp. A ta „dobrá“ duše, která se podle všeho za celý život dobrovolně dotkla akorát morčete, nám sdělila, že přece nemůžeme mít dítě a kočku v jedné místnosti!

  Pořád jsme na ni koukali jako dvě betonové trubky a ona si dál hudla svou: „Přece si sebou nebudeš nosit miminko i na záchod, abys ho měla na očích!Co když se na něho vrhne!“

  Pak začala naši velmi stydlivou a bojácnou čiči přirovnávat ke všem rotwajlerům, kteří v parku napadli hrající si děti a to už jsem řeč našla a zeptala se jí, jestli si neplete naši kočku a šavlozubého tygra v posledním stadiu vztekliny.

  Dala nám najevo, že jsme trapní a že ještě budeme litovat.

  No, se sestřenicí se vídáme co nejméně. V těhotenství čistil kočičí záchůdek manžel a když jsme se vrátili z porodnice, naše čičinka si způsobně (ze vzdálenosti dvou metrů) přičichla k uzlíčku v autosedačce a další tři roky strávila taktním uhýbáním před miminkem.

  Dnes jsou malé čtyři a na čiči se učí trpělivosti lovců – trvalo jí několik měsíců pečlivého plížení a laskavých slůvek, než se čiči nechala pohladit. (Ona je naše kočka z útulku a má nějaké drsné zkušenostmi s malými dětmi.)

  Teď už jsou kamarádky a protože dcera je po mě a chodí se starat i o pejsky sousedů, plánujeme vlastního pejska. (Mě se po psech taky stýská – mívali jsme vždycky víc koček i psů a byli to nejlepší kamarádi.)

 33. No ano, jasně, vyhodit jakékoli zvíře z domu, kde je dítě… Když se narodila Kačka, měli jsme jen andulku a postýlku přes den měla na místě, kam jí občas zalítlo pírko z andulky. A rozhodně nemá alergii na peří (má alergii na kovy, nehrozí další náušnice, piercing ani nic podobného). Když se ukázalo, že je Kuba alergik, bez jakéhokoli testu alergoložka žádala vyhodit z domu všechna zvířata! No, po testech zjistila, že mu vadí jen dva druhy pylů, ale kdybych ji poslechla… že ano.
  Věřím, že toxoplazmózu může dítě chytit třeba na veřejných pískovištích, kam chodí toulavé kočky- Kačka ji v dětství chytila a bylo to na hranici hospitalizace. Ale zvíře bych určitě z domu nevyhodila!
  Mmch, pamatujete, jak jsem poslal článek o dětech a zvířatech na jeden maminkovský server a jak mě tam roztrhaly na cucky maminky, které radši zvíře vyhodí, protože co KDYBY děti byly alergické?

  1. ahoj, děkuji za nápovědu jak na esej 🙂 předepsaný počet slov jsem sice nesplnila ale aspoň jsem se zúčastnila 🙂

   hezký den (f)

  2. Pamatuju…ale těm bych já zase odebrala i ty děti, prpotože z nich vychovají něco podobného jim samým…. 😉

 34. Jéžiš, ty jsi těhotná? A co uděláš s kocourem?
  Jéžiš, ty máš mimino? A co uděláš s kocourem?
  Zalehne, udusí, poškrábe, vyškrábe, pokouše, nakazí, …
  Kocoura určitě vyhodit. Nebo ho někomu dát, vždyť je hezkej a někdo by si ho třeba vzal. Aspoň do té doby, než to děcko vyroste. (headbang)
  Jo jo, a tohle mám teď potřetí. Chudák Pupo Jája, truhlík bílej náš (cat) . Chodí miminům čuchat k hlavě ( když jsou úplně mrňavý ) , spí jim v nohách ( když jsou větší ) , krade jim piškoty a rohlík se šunkou, nechá si od nich všechno líbit a navzájem se milujou a pořádají dostihy a dusají u toho jak koně. A chlap? Ten si taky zvyknul-řešil to v prvním těhotenství, protože mu to někdo řekl. A žije se nám pohromadě čím dál líp (wave)

 35. My jsme doma nikdy neměli zvíře – máti zdravotní sestra, otec s citlivým frňákem (kočky jsou vždycky cítit). Takže jsem se zvířátek i bála. Vdala jsem se a na zvířátko jsme nikdy nepomysleli, synek toužebně sledoval kočičky na oknech domů, ale žádnou jsme nepořídili. Syn byl věčně nemocný, atopický ekzém, postupně zjištěno několik alergií. Přestěhovali jsme se na dědinu a pořídila si nás kočička, byla venku, kluk stále trávil několik týdnů ve školním roce ležením v posteli. Pak nám oblíbeného kocourka srazilo auto a další se venku otrávil, vyměkla jsem a zbývajícího kocoura jsem vzala domů a ještě pořídila kotě – a stal se zázrak, doma je sice s prominutím bordel, chlupy nestačím likvidovat, ale mladej (teď má přes dvacet) najednou přestal být nemocný, ekzém ustoupil na snesitelnou mez…A tak nevím, jestli z toho marodění vyrostl nebo ten každodenní styk s jinými alergeny naopak otužil jeho imunitní systém….možná jsme měli kočku pořídit dřív.

  1. Ne z vlastní zkušenosti, ale dcerka kamarádky měla atopický ekzém hlavně na ručičkách. Když začala chodit do školky tak si pořídili čivavu a ekzém vyléčili. Kamárádka to přičítá pejsce protože malé olizovala ručičky tak dlouho až se jí ekzém ztratil a víc nevrátil. Nevím, zda to je možné. Dneska je z holčičky velmi hezká a úspěšná mladá dáma.

  2. Manželka byla alergická na vůni posekané trávy, jak projela na sídlišti pod barákem po trávníku sekačka, otekla jak koule a vydželo jí to týden, na chatě to samé. Pak jsme si pořídili prvního kocourka a v tu ránu je po problémech. (teď už máme třetího, všichni krásně černí.)

   1. Nejkrásnější kočky jsou všechny, hlavně ty černé!
    Já mám stejnou zkušenost – nejen posekaná tráva! Jarní pyly v kombinaci s prachem – a stěhovala jsem se na chalupu, v Praze jsem nemohla vydržet. No a dneska mi z těch alergií zbyla jen ta potravinová. Tam tedy kocourci nezabrali!

 36. Takovejch článků není nikdy dost.
  Nedávno jsem někde viděla časopis Týden, který měl jako titulní článek „Nemoc šílených koˇtat“. Nerozumám věci tolik, abych mohla hodnotit – článek byl o toxoplazmoze, jejím vlivu na psychiku . Autor velmi rozumně upozorˇnoval, že většina lidí to nechytí od koček (viz v článku).
  Ale ten nadpis (whew)

 37. Františko! To je ranní, sobotní balzám na duši. Moc hezky napsané, čtivé, přesně k věci. Bytostně nesnáším hysterie zakořeněné ve společnosti, o přenosu chorob ze zvířat. Antropozoonózy byly, jsou a budou. Nedávno zde byl uveřejněn článek mladé maminky Evy (Kater Chen) s velmi působivými fotkami. S tím Tvým bych dala tyto články povinně číst rodičům a i mnohým lékařům!

 38. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Osvěty není nikdy dost. Takže i když podobné články už tu byly, opakování rozhodně nezaškodí.

  Je šedivák, den se budí do krásného počasí a proto jdu dálkařit (chuckle)

 39. Vítej Františko !!!

  Článek si dlouhý (ale určitě zajímavý) a tak si ho raději nechám až na zítra, nebo během víkendu. Doufám, že do té doby se naše počasí uklidní. Už na spoustě jiných míst v AL (a Jihu vůbec)nadělalo dneska i v posledních několika dnech dost velké škody. U nás dnes(ještě stále pátek) skoro celý den zlobil internet (vypadával a vypadává), ale o proud jsme nepřišli, obloha byla sluno-oblačná a skoro +30. Kolem 4odp. se začalo šeredně zatahovat a o hodinu později 2x dlouze houkala siréna a padaly trakaře. Tornádové nebezpečí sice už(doufám) minulo, ale jeden nikdy neví, nebezpečí silných bouřek a větru má trvat až do půlnoci. Asi budeme muset zapnout klimatizaci, protože je venku horko, vlhko a prší, takže s otevřenými okny bychom se asi moc nevyspali.

  Přeji všem hezký víkend 🙂

  1. Maričko, držte se, tornádo včera ošklivě řádilo v Kentucky, myslím. V NY je zataženo a větrno, což v posledních týdnech nebývalo, bylo stále slunečno.

  2. Maričko, věřím, že rozmary počasí dobře dopadnou. Jak ráda bych vám poslala trochu toho ranního mrazíku, aby jste se mohli trošku ochladit!

  3. Maričko, viděli jsme to řádění hurikánu v TV.
   Držíme všechny tlapky, ať se Vám to vyhne.Je mi líto těch postižených. (h) (sun)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN