BTW: Konečně řešení zubní

„ Au! Už zase.“ Ruka mi automaticky vylétne k tváři, když studený vzduch rozezpívá známou bolestivou píseň. V duchu kvílím a počítám. Nesnesu studené, vadí mi horké, kousat se mi nechce už ani ta nejoblíbenější jídla. Ať to beru z jakékoliv strany, dojdu vždycky tam, kam nechci. Prostě mě bolí zub.

A možná ne jeden. Volám svojí zubařce a horlivě souhlasím s váhající sestřičkou. Jistěže teď nemají čas. Na konci měsíce to stačí. Jenže ještě nestrčím mobil do kapsy a je mi jasné, že jsem pitomá. Jestli to už bolí teď, jak to bude vypadat za tři neděle?

Vyplachuju si pusu ústní vodou a zaháním představu slivovice. Domácí slivovice vonící po švestkách. To by byla desinfekce! A anestetikum v jednom. Pořád si připomínám, že doby, kdy se mi moje jinak milá a schopná zubařka se sadistickým potěšením vrtala v zubech bez jakéhokoliv umrtvení, jsou už dávno za mnou. Vrtačku jsem v duchu slýchala už tři zastávky tramvají před tou, na které jsem vystupovala, a potila se strachy.

Moje zdejší zubařka je také přátelská jemná paní – pokud ovšem nezačne plánovat přestavbu celé čtvrtiny mého chrupu. Potom ovšem postupuje tempem zaníceného developera – staré nevyhovující zbouráme a na původních základech postavíme skvost! Jenže když se mluví o broušení, bourání a vrtání nikoliv na stavební parcele, ale ve vaší puse, tak se nadšení pro nové skvosty nějak nedostavuje. Jediné, co se dostaví spolehlivě, je přehršel více či méně pravděpodobných výmluv, kterými se snažím ošidit sama sebe.

Vím, že realita nejspíš bude podstatně lepší, než jak mi ji strach vykresluje. Přesto se s bolavou pusou oddávám pošetilému snu. Představuju si, jak jednou v budoucnosti budu mít problémy se zuby, a žádný strach se nedostaví. Bez okolků zaběhnu do ordinace, sestřička se usměje, až jí maličko nezřetelně vysvětlím problém. Domluvíme se, že si přijdu odpoledne a já se bezstarostně odvznáším.

A ty zuby, ty jim tam nechám. Přijdu si pro ně, až budou spravené.

Aktualizováno: 27.2.2012 — 19:55

63 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Brokolicový koláč od Hanči
  Potřebujeme :
  1 listové těsto, 1 brokolice bez košťálů, 1 pórek, 50g angl. slaniny, 8 cherry rajčátek
  2 jarní cibulky s natí, 1/8 l smetany ke šlehání, 2 – 3 vejce, nastrouhaný tvrdý sýr
  sůl, pepř
  Listové těsto rozválíme na plech se zvýšenými okraji vyložený pečicím papírem a hustě propícháme vidličkou. Posypeme růžičkami brokolice (tu předtím 2x spaříme vřelou vodou), proužky pórku a cibulky, kostičky slaniny a kousky rajčátek.
  Vejce rozšleháme ve smetaně, osolíme, opepříme a koláč zalijeme.
  Pečeme v předehřáté troubě, krátce před dokončením posypeme strouhaným sýrem a dopečeme dozlatova.

  1. No, a pokud není listové těsto doma a ani není čas zajít pro ně do obchodu, ale v lednici je máslo a ve spíži mouka, dá se použít paté brisée podle Renaty, je za 5 minut hotové. Řeším takhle dceřiny stravovací nájezdy, když už s „žampiónem“ nemají co jíst.

   1. Jo a když je nouze nejvyšší a doma je jen samotná brokolice/samotný pórek/samotná mrkev/samotná paprika, klidně na náplň stačí (tvrdší zeleniny se musí předem chvilku podusit), ani ta slanina být nemusí (s ní je to samozřejmě lepší, to jo, ale nechybí), a místo smetany ke šlehání se může vzít i smetana zakysaná nebo jogurt.

 2. Děkuju moc za zubní komentáře – člověku je hned líp, když v tom není sám (inlove) (btw – jdu zítra 😀 )
  Přijela jsem sice domů včera večer, prokousala se maily, ale zatím nemám dočteno. Od zítra už zase pojedeme normálně – dvoučlánkově 🙂

 3. jeden prostě neuteče…. už týden se pokouším zapomenout na trhání spodní osmičky pozítří, do toho mi takhle po pětdvaceti letech začala růst druhá a já tak doufala, že už nevyroste! …. a moje drahá rodička mi včera pravila: že bys už začala moudřet?!… myslím, že bych radši zůstala blbá… taky se těším na ten den, kdy u zubaře nechám jen zuby na opravu (wasntme) (wave) … doufám, že aspoň počítat jsem nezapomněla 😡

 4. Já tedy na zubní chodím stejně ráda, jako třeba na kosmetiku. Tudíž jsem na kosmetice byla jen 2x v životě a i to stačilo na celý život. Ségře na kosmetice dokonce trhali chloupky v nose. VOSKEM! To už je skoro jako trhání zubu. Na zubní se musí, na kosmetiku díky bohu ne. 😀

  Ale trpím zubovými sny, jako YGA. To štěstí po ránu, když zjistím, že všechny mám, i když jsem si je chvíli před tím ve snu plivala do ruky, je nepředstavitelné…

 5. Tož to je ale téma! Zoubky, zoubečky, jaká je to radost s vámi. Nejlepší je, když o vás člověk ani neví.
  Tedy, podle počtu zubů bych byla nechovná, protože mi jich chybí čím dál víc. A s tou moudrostí to, u mně, také slavné není, neboť některé zuby moudrosti ani nenarostly.
  Až jsem si prošla křížovou cestou trhání dvou zubů v gangréně, naučila jsem se chodit k zubodravci včas a pravidelně.
  Útěchou nám budiž, že zubodravce bolí zuby stejně, jako ostatní smrtelníky. Aspoň sestřička jednoho z nich ho bonzla.
  Bolest zubů nepřeji ani svému úhlavnímu nepříteli, natož kamarádce.

  1. Dovolím si malé odbočení.

   Hanči, brokolicový koláč je silně jedlý. Dokonce mistříček, který vyhrožoval, že takou buchtu on neee, silně zařízl. Ještě jednou dík za receptík.
   (pi) (pi) (pi)

   1. Vidím, že jsi neztrácela čas, Hani, a těší mě, že chutnalo. Navíc vás může blažit vědomí, že díky brokolici jde vlastně o zdravý pokrm. 😛

 6. Ještě k tomu kyborgovství – v porovnání s naším rodinným kamárádem jsem nicméně vořezávátko, protože on měl tak velké problémy s vypadávajícími zuby, že je šťastným vlastníkem cca 12 implantátů, takže ho zuby přišly už skoro na čtvrt melounu a my mu škodolibě doporučujeme, aby si na ně pořídil zbrojní pas, protože v nich má majlant 😀

 7. Tak teď mám vážně extra silný pocit deja-vu, resp. jako by to bylo přímo o mě… Ale, ne, já bych ty svoje pocity a představy nedovedla popsat tak věrohodně a dobře jako Dede (talk) Dentista je pro mě nejméně oblíbeným felčarem, možná i proto, že už jsem dneska mimo jiné pyšnou(???) majitelkou tří zubních implantátů. A po tom posledním zubním implantátu se mě potomek jen tak z legrace ptal, jak se cítím coby kyborg, když už mám kromě těch zubních implantátů i totální kyčelní endoprotézu a implantované oční čočky po šedém zákalu (headbang) Fakt dětičky umějí své rodiče potěšit v každém věku 😉

 8. Jo a ještě ÓTéčko.
  Jak si tady včera někteří lidi stěžovali, že zima stále tady a sníh a tak podobně :S , tak perla Jižní Moravy hlásí, že u nás už něco jako jaro (wasntme) ! Teda zatím, ono to asi ještě nevydrží, ale sluníčko sluní a dokonce už kapánek hřeje (se psy chodím už jenom v triku, mikině a vestě). Mrknite, jak bylo u nás (sun) (sun) (sun)
  http://yga.rajce.net/2012_Posledni_vikend_v_unoru

  1. krása (nod) Tady stále zima zimovatá, všude vrstva sněhu. Dopoledne jsem byla v Praze – a tam bylo taky krásné (sun) jaro

  2. Hezkééé! Série dřevohryzky i labutí jsou pěkné! U nás sice také slůnilo, ale byla ledová vichřice po celé tři dny a dnes navrch také.

 9. Jejda – zubatý článek! Tak já teda lituju všecky, kdož mají se zuby problémy. Zaplaťpambu, kromě rozpadající se sedmičky vlevo dole a pár blomb zatím se zuby problémy nemám (a tu jednu osmičku, sice křivou jak Qusimodo, ale zcela zdravou, tu si zatím nechám). Ale často se mi zdá, že se mi kývou jako větve ve větru – a ráno si na ně nevěřícně šahám, jestli ještě pevně sedí v dásni.

  Však to jsem už psala o našim stařečkovi, jak ho bolely zuby a jeden dobroděj mu poradil dělat výplachy durmanovým odvarem (a už je taky na krchově, mnuli se při vypravování stařeček radostně ruky – taky citlivá duše (chuckle) ) – no, v konečném důsledku opravdu bolet přestaly, neboť mu všecky vypadaly – kromě dvou kelčáků (rofl). Když se někdy usmáli (nebylo to často), tak vám tak nějak ztuhla v žilách krev a maní jste si vzpoměli na Drákulu (bat) .

 10. …………A ty zuby, ty jim tam nechám. Přijdu si pro ně, až budou spravené………… (rofl) (rofl) (rofl)

  sen mnohých 😀

  Dede, soucítím s Tebou, já jsem tuhle taky volala do zubní ordinace, páč se mi ulomil zub a doufala tiše, že na mě taky hned mít čas nebudou….. . Měli. a ……. když jsem zoufale, zcela nepřipravená na to, že tam půjdu už hned, volala po trochu pozdějším termitu, abych se mohla duševně připravit, zocelit….. sestřička mi vyhověla a posunula mou návštěvu. O JEDEN DEEEEEEEEEEEEEEEEN!!!

  Tak já držím palčáky, ať zuby nezlobí a nebolí.

  1. To já se chtěla objednat před Vánoci na preventivní prohlídku a řekli mi, že neobjednávají, ať zavolám po novém roce. Tak jsem zavolala v lednu…a nejbližší termín byl na červen. Snad do té doby chrup vydrží.

   1. ééééjch no to je sakra termín teda 🙁 no je fakt, že to bych se zlomeným zubem čekat nechtěla.

  2. Milá Dede a PetroK,

   k těm zubům, co se nechají u doktora a vyzvednou se až spravené, se všichni pomalu blížíme, neb jsou to zubiska třetí a definitivně poslední. Výhodou je, že jsou vyndávací, nevýhodou je, že jsou vypadávací ]:) , no vyberte si … (rofl) . Má prababička by mohla vykládat, protože jí sedly jen horní, dolní po pusině poletovaly a kousat se tedy nedalo. Tak si je nechala jen na reprezentaci a přešla na předkrájenou hooodně měkkou stravu. Od té doby se u nás v rodině traduje: „Bylo to lepší než řízek.“ (cokoliv, co šlo líp kousat, a to babička předtím řízky milovala).

   Mě to potrefilo podle rodinné ženské tradice, zuby furt parádní až do dětí, pak rychle dole vodou zubiska do háje. Dneska je ta průběžná péče, vyvážená strava atd. asi lepší, takže mě to stálo zatím jen dvě osmičky (s dolní mě poslal pan zubař na chirurgii a horní odešla smutkem po ní sama — to si nedělám srandu, jak neměla protikus, tak se uvolnila z dásně a pan doktor ji jen decentně popotáhl). Pan zubař není radikalista, ale je záchranář, takže to asi jinak nešlo.

   Jinak jsem k němu přihlásila už prenatálně i kluky a od té doby chodíme 2x ročně (i s babičkou, kdybych je potřebovala separovat). Takže jsem na pana doktora usměvavá a milá už od dveří, abych dávala správný příklad. Poprvé kluci nechtěli do křesla, tak do pusin nakoukl u dveří a nechal je koukat na to, jak se prohlíží dospělý (já). Nějakou nedobrotu našel a jal se ji odvrtávat. V zápalu boje zapomněl na celý svět a jak uslyšel: „Babi, co to je?“, lekl se a vrtl do dásně. Bolelo to jako čert, ale z výchovných důvodů jsem ani nesykla. On na mě překvapeně pohlédl, vyděšeně se omluvil, že ho to strašně mrzí (fakt vypadal, že mu to podlomilo profesní sebevědomí, neboť se mu to nestává) a zeptal se: „Ono Vás to nebolí? To by mělo…“ A já jen tak mezi zuby: „Copak může?“ a obrátila jsem oči dozadu.
   Došlo mu to |-( … za chvilku (happy) .
   Od té doby mohou kluci být jen u čištění zubního kamene, to zvládá souběžně s osvětovou přednáškou o mých zubních nectnostech 😀 .

   Jinak volám s klasikem: „Zuby, pohroma huby“ a přimlouvám se za neinervovaná dorůstající kopyta … (chuckle)
   [RTF]
   Seminář
   ujezd.shm.cz/res/data/137/015306.rtf

 11. Eh, dosti akutní. Po rodičích jsem zdědila křivý zuby a sklon k parodontoze. Kdybych byla bývala měla jako dítě lepší zubařku (a rovnátka), dost by mi to prospělo.
  Moje dnešní zubařka není špatná, ale dásně ji moc nezajímají, což zrovna u mne je závada dost podstatná. Že mám (velmi křivý, spíš ležatý) osmičky, objevila loni.

  Tak jsem se seznámila s místních stomatochirurgem, ten je naopak skvělej, hodnej a šikovnej. Bohužel už dávno nejsem dítě, a tak se mi to hojí strašně pomalu, vlastně úplně stoprocentní to ještě pořád není (od listopadu).

  Objevila jsem zubní hygienistku, taky moc milý děvče (i když to čistění zubů u ní je něco jako otryskování fasády). Poradila mi na moje problémy Gengigel (je ukrutně drahej, ale když je zle, tak mi pomáha) a ústní sprchu. To je skvělá věc. Před tím jsem používala mezizubní kartáčky (nití se nedostanu), což je dřina a stejně jsem je všude nenarvala.
  Tu sprchu fakt doporučuju – – jak jsme se tuhle bavili o tom, jak nic nepotřebujeme – tak tohle potřebuje v podstatě každej!
  Mám tuhle http://www.nazuby.cz/WaterPik-Ultra-WP100E-ustnisprcha-irigator?categoryId=37&gclid=CP6S2YH7va4CFYpN3wodVyRAOA – byly to dobře investovaný peníze

  1. Zano 🙂 jsem ráda že mi moje rozhodnutí pořídit si ústní sprchu potvrzuješ a potažno i slečna hygienistka. S mezizubními kartáčky to mám stejně, s nití to vůůůbec neumím a pídrzubní mě velmi naléhavě nabádala k provozování této neoblíbené činnosti. Tak jsem velmi zvědavá a čekám na dodávku. (wave)

  2. Zano, nestrácej naději.
   Kdo máte problémy s dásněmi, zapátrejte po paradentologii.
   Já se na ni dostala ve čtyřiceti… Přední zuby už mi začínaly všelijak šmajdat.
   Došlo na operaci – uvolněná tkáň kolem některých zubů musela pryč.Tři neděle více méně tekutá strava – živila jsem se polárkovými dorty (rofl) (rofl) (rofl) .
   Pak přišly na řadu fixní rovnátka a po cca 1,5 roce sundávací.
   Ano, spím s rovnátky, ale mám v puse své zuby. Teda ne všechny, o horní čtyřky jsem v 16ti přišla, všechny zuby se mi do pusy nevešly. 🙂

   1. Jajko, díky, připisuju si do předlouhýho seznamu věcí, který musím zařídit. Na čelní místo.
    Kytko, dej vědět, jak jsi spokojená!

 12. No, nedávno jsem to řešila, takže vím dost dobře, o čem je řeč. A to ještě není všem dnům konec. Čekají na mě horší časy. Co se dá dělat. Rozhodně nepatřím k těm šťastlivcům, co i v pokročilém věku koušou svými.

  1. Karolino, soucitim. Ja podedila po tatovi mnoho – vizaz, naturu,kycelni luxaci (tata ji nemel, ale jeho bratr a jejich teta ano – skakalo to pres generace jak ty Mendelovy hrasky)a ty spatne zuby. Jak uz jsem psala, implantaty (potrebovala bych 4) se jaksi jevily nad moznosti rodinneho rozpoctu, tak mam 4 dolni treti zuby. A tem z vas, co z toho mate hruzu, bych rekla, ze vlastne o tom ani nevim, a neni to poznat. Ale ty hrozive sny prvnich par tydnu, co jsem je mela…. jako ze jsem u soudu a mam zacit mluvit a nemam predni zuby. Nebo se to zubni castecne udelatko rozlamovalo a vypadavalo. Ale uz je klid. Clovek si zvykne na ledacos.

 13. Tak tohle je pro mne momentálně dost zajímavé téma. Už od listopadu (ano od loňského roku) chodím k zubaři s jedním stejným problémem, teprve teď došlo na rozhřešení a budu mít (s takovým tempem snad až v létě a to za to ještě dobře zaplatím)čtyřzubý nový skvost. Zatím při úsměvu vypadám jako Baba Jaga.

 14. Případný článek! (devil) Právě jsem se vrátila od pídrzubní. Minule jsem tam šla s hrůzou a skoro nic se nedělo. Dneska jsem si vykračovala lehce s tím že jdu na kontrolu, milá paní doktorka se vytasila s plánem a už se vrtalo. Ach jéje, ještě že ten pokrok chvátá mílovými kroky i v zubních ordinacích. A heč dostala jsem „injekci“ bez píchání! (clap) (happy)

 15. Zubaře nemiluju, i když můj zubař je rychlý a pokud to bude bolet, ví, že jsem zbabělec a radši mi tam bodne včelku. Po těhotenstváích vypadají moje zadní zuby jak „spojené ocelárny“- jedna stříbrná plomba vedle druhé. Ale dokud to drží, nechci do toho rýpat, i když mi byly nabízeny můstky a podobně. Nicméně k zubaři stejně chodím nerada a dostavuju se jen proto, že by mohlo být ještě hůř- párkrát jsem to zažila a ty chvíle, kdy už ani léky proti bolesti moc nezabírají, si zopakovat nehodlám. (whew)

  1. Matyldo, můstky nebrat!!!!! Mé švagrové se dokonce podařilo jeden vlastní spolknout, protože ony ne vždycky dobře drží!!!! To ten implantát je fakt mnohem trvanlivější záležitost, i když bohužel několika etapová: Nejdříve se vytrhne původní zoubek, po zahojení se vloží do dásně jakási membrána, opět se zhojí, pak teprve kovový trn, opět se zhojí a pak se teprve vyrobí a nasadí, resp. našroubuje nový zoubek – prostě skoro jako s tou reklamní vodkou „und destillery und destillery…“ Ale už pár let s tím koušu ořechy a křížaly zcela bez problémů (dance)
   P.s. A díky za ten receptík – přidala jsem čokoládovou polevu a ještě zasypala strouhaným kokosem a švagrovky mě obě móóc pochválily 😉

   1. Jen tak pro zajimavost. Zajimala jsem se o nekolik zubnich implantatu. Jeden za 3 a pul az 4 tisice dollaru a pojistovna neda ani mrt. (:@)

    1. Ono u nás je to taky pěkná suma…
     A mně na tom navíc děsí určitá nejistota toho procesu (bohužel znám i případ, kdy to tak docela neklaplo – i když to se jistě může přihodit vždycky).

     1. Jo, bylo mi receno, ze ne vzdycky se chytnou. Ja treba nemam diry v usich na nausnice. Ne, ze bych to nezkousela, ale vzdycky se to zanitilo na velmi dlouhou dobu. A to mi to delali i v Olomouci ve fakultni nemocnici na koznim a dali do toho chirurgickou ocel, ale i tak marnost nad marnost.

      1. Ano zubní implantáty je pořádný výdaj. Manžel má dva a navíc několik nových korunek. Musel si to zubní vylepšení ale rozdělit na dva roky. To proto, že přestože si platime (pěkně mastné) extra zubní pojistění, to má určitou hranici na jeden rok a přes ní už víc nezaplatí. A pojišťovna k té jeho roční sazbě nemůže přidat moji, která naopak zůstává nevyužítá (když mi před pár lety dávali tu jednu korunku, stála něco přes 400 dolarů a pojišťovna zaplatila necelou polovinu). Když mu vytrhli ty dva zuby (nahrazené implant., ale nejprve udělali jejich otisky) tak se ukázalo, že tam má špatný kostní podklad, aby se mohl navrtat ten implantát. Takže mu nejprvem doktor musel nacpat pod dáseň nějakou kostní drť, to zašít a nechat asi dva měsíce srustat. To se povedlo, tak pak do toho navrtal a vsadil takový železný čudlík (zakrytý nějakým cvočkem, takže nebyl vidět) a zase s dírou čekal, než ten se tam usadí a zpevní. Mezitím mu v laboratoři vyrobili nové dva zuby a ty pak konečně nasadili. Jak manžel říkal i přes část, kterou z ceny pojišťovna uhradila, by za to byla nová střecha na domě. Ale je s tím náramě spokojený, má to už snad tři roky. Nebolí ho to, drží to fest a na pohlad jsou ty umělé a okorunkované zuby od jeho zbývajících pravých k nerozeznání (přesně se trefili do odstínu).

       A ještě. Já mám v dolní dásni pod zuby (přesněji pod jazykem) takové dva kostní výrůstky. Nejprve jsem se skoro lekla, že je to nějaký nádor či co, protože se i trochu zvětšily (teď už zůstávají stejné). Ale doktor mě nejen ujistil, že to je normální, ale dokonce mi řekl, že jim mohu být ráda, že si tam pěstuji svojí vlastní náhradní kost a pokud mi to v puse nevadí, mám je ignorovat. Tedy přesně to, co by byl manžel potřeboval při jeho implantátech. Jenže podobné výrůstky neměl, tak doktor musel použít cizí (kde je berou nevím). Takže jestli někdo máte v puse něco podobného, neuvažujte o tom nechat si to odoperovat – jednou v budoucnu vám to může přijít vhod.

 16. Milá Dede přeji ti aby zásah zubaře byl jednoduchý a nebolestivý. (y) (y)

  Vypadl mi vloni můstek vlevo nahoře. Dvakrát byl znovu upevněn ale prý ne, že už tam byl dlouho a že jde do pense protože jeho podpora zmizela z jeho života. Ano, ten zub na kterém si můstek seděl se ulomil. Zůstala osmička, ten ulomený zub a vedle škvíra po šestce. Potřebuje to tentokrát štyftík (já tomu tak říkám neznám odborné pojmenování) do sedmičky a do pětky a nový můstek. Pouhých 20 – 25 tisíc korun a to prosím švédských. Takže můj děs ze zubaře je tohoto druhu. Nechala bych se klidně trápit i když jaképak trápení, dnes je to s umrtvením že? Může to být nepříjemné potom když umrtvení odezní. Ale jeden musí za to trápení zaplatit a to je ten problém. Jde o dvě moje měsíční pense a spíš ještě více. 🙁 To je proč mám úděsný děs ze zubaře. :S

  1. Pro příští rok se uvažuje o tom, že za zubaře a gynekology nebudou zdravotní pojišťovny vůbec nic platit! Takže kdo máte se zuby nějaké resty, neváhejte, napřesrok to bude o hodně dražší. (proč musím pořád kopírovat jen to špatné?)

 17. Krásný šrapnel na konci, milá Dede. (inlove) (y) (rofl)

  Jsem v poklusu, tak zatím jen mávám ze sluníčkové Prahy a pře všem krásný den. (h)

 18. No to je téma, už tři neděle mám zanícenou dáseň, moje paradentóza o sobě po asi půl roce zase dává vědět. Naše paní doktorka byla marod a teď se k ní už potřetí vždycky vydám a ona neordinuje. Snad dneska…. I když příliš mnoho toho se mnou už asi nenadělá, moje noční můra vyndavacích zubů se plíživě přiblížila

 19. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zuby nemám úplně dobré, nějaká ta korunka na nich bydlí… Ale většinou je to tak nějak bezpotížové. Veselá zubařka i sestřička, žádné děsivé zážitky… takže mi zatím až tak zubař nevadí.

  Mrzne – mínus šest, kde to včera tálo a tekla voda, tak je kluziště

  1. Nenavštěvuješ náhodou pí dr Čejkovou? Ordinuje tam někde u vás na vejšce. Chodila jsem s ní do školy ale je o něco mladší než já.

  1. Děkuju, děkuju, děkuju ! Ta skvělá, zdravá, hravá a hyperaktivní Mojenka ! Vidím jasně a zřetelně šťastnou gorilí slečnu…

 20. Při otevření článku jsem nejprve překvapeně zamrkala, pak si očistila skla brýlí – ale ne, opravdu je to tam nějaké mrňavé. No nevadí, zvětšila jsem si písmenka „ručně“ a četla.

  Já v puse dost plomb (už hodně starých), ale jinak neštěstí zuby i dásně stále zdravé, na žádné problémy si stěžovat nemohu. Jen už nejsou zdaleka tak bělostné, jako jsem je měla v mládí. Třeba mě jednou popadne marnivost a nechám si je vybělit. Také mi bylo navrženo, nechat si stříbrné plomby vyměnit za „neviditelné“ bílé – o to ale vůbec nemám zájem, žila jsem s těmihle léta, vydržím to další roky. Ale hlavně že jsou ještě všechny zuby stále moje, pouze jeden zadní horní má korunku. Pojišťovna nám platí 2x do roka kontrolu (rtg) a „leštění“ zubů, tak toho využíváme. Takže jsem možná v menšině když se nebojím chodit k zubaři tedy zatím ne!!!). Navíc jsou na klinice všichni moc milí dokonce tam mají cedulku, že „k nim se mohou přijí i zbabělci“.

  Ale protože vím od jiných (hned mého chotě), jak dokáží zuby zlobit a co je s nimi za bolestivé starosti – je mi líto všech, kteří problémy mají. A snad i u vás nejsou na umrtvovací injekce nijak skoupí – či ano? Pamatuji se, že v dětství, když nějaký první zub musel ven, nebo i dávali plombu – doktor či sestra mi prostě jen řekli „sedni si na ruce“ a už mi vrtačka bzučela u pusy. Nepamatuji se, že bych kdy dostala nějakou umrtvovací injekci do dásně – ale možná si to pamatuji špatně.

  Přeji všem rázné vkročení do posledních několika dnů v únoru. Teprve dneska jsem si všimla, že je(byl) letošní únor přechodný.

  1. Maričko, já také patřím k těch šťastlivcům, co nemají bolavé zuby. Ne, že by ale nebyly občasné problémy. Jako zrovna předminulý týden ve čtrtek veřer. Najenou mi zmizela půlka stoličky. Ráno jsem zavolala k panu doktorovi, objednala se na pondělí odpoledne, no a pan doktor mi asi za hodinu vyndal starou plombu, vymodeloval chybějící část zubu, dal tam novou plombu, a bylo to. I jsem směla hned jíst, nemusla jsem čekat, až se věechno usadí. Jen jsem se musela smát, když jsem viděla to koňskou stříkačku, se kterou mi dával umrtvení.

   Navíc jsem od školních let měla štěstí na zubaře.

  2. Maričko, máš pravdu, ty písmenka se nějak zmenšily :O

   Jinak se zubaře už dneska moc nebojím (nějak věkem jsem dospěla k pochmurnýmu závěru, že jsou i horší věci 😛 ).

   1. Je pravda ze si clovek nevybere jestli bolavy zuby nebo ledvinovou koliku.

    Tak jsem si prave zrusil trhani osmicky planovane na prvniho. Jednak ted bojuju se zanetem nosohltanu nebo jakyho certa a druhak … mam ted uplne jine starosti a ta vpodstate neproblematicka osmicka proste musi pockat.

    1. Jendo, ale moc to neodkládej. Synka jsem vyhnala, aby si nechal zrentgenovat a pak vyrvat osmy (samozřejmě je podědil po mně (devil) ). Mezigenerační rozdíl v tom, jak jsme se s tím vyrovnali, je opravdu nepřehlídnutelnej (whew) .

    2. Jendo, taky vřele doporučuju, pryč s osmičkami – můj syn míval často angíny, než mu rentgenovým snímkem na kontrole u zubaře zjistili, že má na kořenech u osmiček „černé stíny“, což prý byly zapouzdřené „stafylokoky“ nebo nějaké „koky“ (chuckle) , které reagovaly na jakékoliv oslabení organismu. No a po vytržení všech osmiček – jako správný tvrdý chlap si to nechal udělat v narkóze – má už skoro osm let pokoj a neví, co to angína je (flex)

   2. (OT) Kdysi jsem marne premyslel jak je mozne, ze ve spanelstine vymrel stredni rod a zbyl jen muzsky a zensky. Pomalu to zacinam chapat.
    Ta pismenka se zmensila!

     1. Písmenko je jak známo rodu středního. Tedy spisovně TO písmenkO a TA písmenkA. Tedy TA písmenkA se zmenšilA.
      Nespisovně už jsou to ovšem TY písmenka a tedy TY písmenka se zmenšilY podobně jako TY stroje se zmenšilY.
      Spousta lidí už v množném čísle střední rod prostě nepoužívá a časuje jako kdyby byl podmět rodu mužského. Města se rozrostly, moře se vylily, kuřata se vylíhly a stavení spadly. Bez určitého členu – chci říct bez ukazovacího zájmena – to pořád ještě trochu drhne, ale jakmile si tam člověk přidá „TY“ tak je úplně jasno. Ty města se rozrostly, ty moře se vylily, ty kuřata se vylíhly a ty stavení spadly. Asi je zalily ty moře a utopily ty kuřata 😉

  3. Pamatujes si to dobre, Maricko. Dokonce na to meli jakousi teorii, ze kdyz je okoli umrtvene, tak nevi, jestli nevr6aji do nervu. Ale zjevne uz tu teorii nepropaguji, nebo aspon neaplikuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN