ČLOVĚČINY: Vana nebo sprcha?

V půlce února k nám severní studená vlna zavála nepříjemně studené počasí. Už jsme si libovali, že letošní zima vlastně žádnou zimou nebyla a bác – najednou z odpoledních +20 do večera teploty rychle poklesly a ráno jsme se probudili do sedmi pod nulou. Sluníčko teploměr sice přes den vytáhlo na sedm nad nulou, ale chladno zůstalo ještě několik dalších dnů.

 

A zrovna v jeden hodně studený večer jsme jeli na představení pěveckého souboru místní školy. Parkoviště bylo zaplněné, takže jsme po skončení museli v zimě a větru jít k autu dost daleko. To se za krátkou jízdu nestačilo vyhřát a doma jsem vystoupila celá prokřehlá. V posledních letech (asi i rozmazlená jižanským počasím) snáším zimu čím dál tím hůř. Většinou mi pro zahřátí stačí vstup do teplé místnosti, extra svetr, pohyb, hrnek kakaa, kávy nebo něčeho silnějšího. Někdy mi ale chlad projede celým tělem tak rychle a silně, že se rozklepu, nezadržitelně drkotám zuby a není se mnou kloudná řeč.

Přesně to se mi stalo po návratu z koncertu. V mém případě znám jedinou pomoc –  horkou vanu! A to okamžitě. Sotva se kůže dotkne teplé vody, cítím, jak se ledová kostka – já – kvapem rozpouští, zuby přestávájí drkotat a křeče v těle povolují. Stačí mi pět nebo deset minut, abych vyšla z koupelny krásně prohřátá, s úsměvem ve tváři a znovu zcela v pohodě. Pro delší udržení pocitu tepla si většinou ještě dám štamprle slivovice nebo becherovky a je mi blaze.

Vana je můj každodenní společník. Na krátké objetí teplé vody se každý večer vysloveně těším. V opravdu horkém létě mi stačí teplá, nebo jen vlažná voda, zato v zimě si pouštím (a snesu) vodu, u které by asi jíní křičeli, že je to pálí. Naši angličtí přátelé jsou vanoví, moje švagrová naopak pouze sprchovací. Manžel střídá vanu se sprchou podle chuti a času, ale i on dává vaně přednost.

Já si nevzpomínám, že bych se v našem domě kdy sprchovala. I na rychlé omytí těla lezu do vany. Ty zdejší jsou mělčí, než evropské a i kdybych si chtěla vychutnat plnou vanu, voda by mi sahala tak kus nad pas. Já ale k prohřátí nepotřebuji hloubku, potřebuji teplotu. Přestože je u nás voda levná, přeci jen mi přijde hazard napustit si na pětiminutovou koupel vanu do maxima. Naštěstí jsem stále dost ohebná, takže mi stačí voda do necelé poloviny. Pak se ve vodě přetáčím jak prasátko na rožni a šplouchám na sebe vodu tak dlouho, dokud se neprohřeje celé tělo.

V dětství jsme v pražském bytě koupelnu neměli. Na povinné koupání svých ratolestí mamince sloužila plechová vanička. Postavila ji na velký kus igelitu v obývacím pokoji a naplnila horkou vodou. S bratrem jsme se ve vaničce vystřídali a maminka pouze tomu druhému do chladnoucí vody přilila další hrnec horké. Teprve, když mi bylo asi deset let, nechali rodiče dlouhou místnost se záchodem předělat na koupelnu. Velká hluboká vana na nožičkách se tam krásně vešla a vodu do ní ohříval bojler na zdi.

Možná už tehdy jsem se do vanové koupele zamilovala a je to láska na celý život. V naší rodině (především z maminčiny, ale i tatínkovy strany) máme křečové žíly, a na ně horká lázeň asi není to nejlepší. Naštěstí jsem je podědila nejméně, takže hřeším a riskuji, protože vanového požitku se odmítám vzdát.

Ve všech bytech, kde jsme v Evropě bydleli, byly velké, hluboké vany. Zato při cestování jsme mockrát v pokoji měli pouze sprchovací kout, což pro mne bylo doslova utrpení. Hlavně v zimě, kdy jsem večer celá prokřehlá prahla po vnoření do horké lázně. Sice jsem se pod sprchou různě kroutila, ale nikdy to nebylo ono. Zatímco jsem si proudem horké vody (z hlavice sprchy, nebo ruční) hřála nahrbená záda, cítila jsem chlad na hrudi a naopak.

Vždycky jsem si byla jistá, že vyplýtvám daleko více vody, než kdybych si mohla lehnout třeba jen do mělké, ale horké vany. Ale ať už v pokojích byla vana nebo sprcha, posílala jsem tam nejprve otužilejšího manžela, aby mi zjistil teplotu vody. Když se mi nezdála dostatečně horká, raději jsem se koupele vzdala. Pro zahřátí jsem si dala jen becherovku (naše tekutá první pomoc, kterou jsme všude vozili s sebou) a zachumlala jsem se do peřin.

Někteří milovníci vanové rozkoše tvrdí, že si ve vaně čtou. Zajímalo by mě, jak potom taková kniha vypadá. V dřívějších dobách jsem vydržela lebedit si ve vodě mnohem déle než dnes. Tehdy jsem si ve vaně také někdy četla, ale jen časopis. Nevadilo mi, že mu provlhly listy (třeba jen horkou parou), protože jsem ho pak stejně vyhodila. Dneska už ve vaně dlouho nevydržím. Jakmile se tělo prohřeje, lezu ven, stačí mi to. Déle mě to v ní nebaví a jsem pak až příliš rozpařená.

Jsem osoba silně zimomřivá a vím, že v domě, kde by byl jen sprchovací kout bych byla nešťastná. Horká lázeň je pro mne lék snad na všechny neduhy. Miluji vanu!!!

 

 

 

Aktualizováno: 23.2.2012 — 21:14

111 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT Dnes zemřel švédský herec Erland Josephson, dožil se 88 let. Požehnaný věk.
  Mohli jste ho vidět v Ingmar Bergmans „Fanny a Alexander“ a „Scény jednoho manželství“(nevím jestli titul byl překládán
  zrovna takhle). Hrál také v jednom filmu Tarkovského. Jednou jsem s ním mluvila po nějaké jeho přednášce a on vzpomínal na Honzu Třísku, natáčeli spolu film už nevím který. Honza se to nikdy nedozvěděl protože se mnou nemínil mluvit, když jsem ho navštívila v šatně po představení Krále Leara v Praze, měl důležitější jednání. Přitom jsme studovali spolu ve stejném ročníku na DAMU. Jeho nezájem se mnou promluvit se mne tenkrát velice dotkl, já jsem se na setkání s ním moc těšila.
  Pan Erland byl nejen herec, napsal také mnoho knih.
  No jo všichni tam musíme jednoho dne. (u) (rose2)

  1. Fanny a Alexander jsem viděla a dodnes nevím, jak ho popsat – geniální… jako když se čte strhující román. Moc se mi líbil. Pohledám, koho ten zemřelý herec zde hrál. Děkuji za připomenutí (f)

   1. Toho židovského obchodníka který nakonec děti zachránil, nechal je odnést ve velkém koši z domu.

 2. Xerxovi, fotky máte opět moc moc pěkné. Bety i Ty jste tak fotogenické. Foťte (~) foťte (~) foťte (~) protože to umíte. Tuhle stranu skal ani moc neznáme, je to ostuda. Ještě tak okolí Valečova a Drábské. My chodíme většinou na druhou stranu Komárovskýho rybníka. Tátu necháme u kamaráda na Kurandově a já s Janou a psy se couráme po druhé straně mezi skalami. Nebo vystoupíme v Srbsku a jdeme okolo rybníka do Branžeže, Kurandova přes skály – já tomu tam soukromě říkám přírodní divadlo. Vzhledem k stavu mé a Donovy tělesné schránky je tam asi vhodnější terén. Letos už toho moc Doník neujde, Jana bude chodit alespoň ze Srbska kolem rybníka a přes skály a Doník jim oůjde se mnou naproti kousek po rovině jestli to ještě zvládne.

  1. Tak tohle, Marsko, moc dobře znám. Také odpočítávám Klérce vzdálenosti, protože už všechno neujde a vyhledávám rovné terény.

  2. Fotky i výlet tradičně parádní.
   Ehm, taky jsem na vycházce zjistila, že do kopečka mi to moc neodsejpá 😛 .

 3. Setmělo se a padá tu cosi hnusného – sníh s deštěm, ale fest! Kocour by tlapku nevystrčil a já musím ven, fňuk!

   1. Baty zeptám se kamarádky, ale spíš ne. Byla to taková nárazová a náhodná akce jeden rok, teď už je neměla dlouho. Poslední jsem dávala Matyldě, to byly ty, co mi zbyly.
    Ale zkusím to, teď lyžuje v Itálii, tak až se vrátí, zeptám se.

 4. Pozdrav LucceV. (wave) !Právě skončil pořad -Máte mně!- s panem Vydrou a opět tam byl, kromě jiného, šot z Terária Praha, tentokrát o hadech jedovatinách.

 5. Xerxová, jako vždy hezké fotky, které dýchají předjařím, skalnatá krajina je pěkná a ta šutroidní seslička je dělaná přímo pro Tebe. A na jedné fotce dokonce ROSTOUUU!!!
  Betka to s ušima umí fakticky dobře 🙂 , moc ráda koukám na její rozfázovanou běhací radost!

 6. U žabek poprchává, ale trhá se to- snad bude líp, ale tak krásně jako včera to určitě nebude. Tak snad přece jen bude tak, aby se dal vystrčit nos ven- i když psice spí jako Růženky a tváří se, že ony to vidí na déšť… (rain)

 7. Hezkou neděli z brněnska. Včera jsme nebyli doma, takže pročítám až nyní.
  Zajímavé téma, Maričko. Když jsme před více jak třiceti lety svépomécí stavěli domek, v patře, kterým se rovnou vychází do zahrady, je vybudovaný sprchový kout. To už jsme počítali s tím, že budeme mít psa, tak aby se mohl snáze sprchovat. Nahoře je velká koupelna s vanou, ale ta nakonec přišla zkrátka, protože jsme oba s pánečkem přijali za své a oblíbené, se sprchovat. Tak se dělíme o sprchu již se třetím kníračem (chuckle) !

 8. Milí Zvířetníci, mám všem vyřídit moc pozdravů od Bedy, t.č. z HK kde je na týden jako „hlídací“ u tatínka po dobu dovolené její sestry. Má s sebou obě kočičky, což jí moc pomáhá. Teď jsem s ní dlouze mluvila, je v pořádku, cítí se dobře, Zuzu i Nyny si zvykly na nové prostředí rychle a bez problémů, Nyny ujídá dědečkovi sýr ke snídani a oblizuje namazané housky a hoví si na koberci místnosti a tak vůbec – pohodička. Tak mám radost, Beda z toho měla velký strach, ani se jí nedivím, ale vypadá to, že vše je v naprosté pohodě.

  1. Karolíno, vyřiď jí pozdrav, a že držím palce ať ten týden proběhne v pohodě! Jak s tatínkem, tak s kočičkama. Alespoň se dostane z domu.

   1. No, pro Bedu to „dostat se z domu“ není zas až tak to pravé ořechové. Ona spíš potřebuje své zázemí a svůj domov. Stěhování a různé změny jí moc dobře nedělají.
    Proto jsem tak ráda, že se cítí dobře. A je to hlavně tím, že kočičky jsou tam spokojené.

 9. Hezký den, tady ještě nikdo mimo Xerxové nevstával? Tady pod Ještědem chumelí, padají tzv.sedláci, ale sníh neleží. To zase budou psi – prasopsi, ach jo. (bat)

  1. tady zrovna teď nic nepadá, tak jsme to, co napadlo v noci a ráno, právě vyházeli.
   Betka se nějak rozjela – řádila venku a teď pokračuje doma „stěhováním“ nábytku… Hází si plyšáky až křesla lítaj… (bat) Fakt důstojná starší dozí dáma… (wasntme)

  2. Tady začalo právě sněžit! (devil) Zrovna, když jsem počítala už poslední plošky ledu-sněhu a hlavně když už se ta voda začínala ztrácet a vsakovat. A bahno mizet. Tenhle sníh dlouho nevydrží, já vím, ale stejně.
   Xerxová, kolik je vlastně Betě let, ať to nemusím hledat? Maxovi bude osm a najednou, skokově zdůstojněl (lépe řečeno zestárnul), až mě začínají přepadat divné myšlenky, hlavně v noci.
   A hezkou neděli všem.

   1. v červnu jí bude šest (nod) Průměrný věk německé dogy je 5,99 (tmi) Xerda odešel, když mu bylo šest a měsíc a ani Aronka nedožila šest a půl…
    Ale Betky teta i tatík a dědeček a dost dalších příbuzných byli „délevěcí“ a dali i osmičku… i víc (inlove)

    No pohybové fotky ze včerejška jsou myslím dost průkazné, že zatím Betka se důchodově necítí (chuckle)

    1. Asi jsme pejskům udělaly/i/ dobré podmínky k životu, já si myslím, že Don je jeden z nejstarších koliáků v Čechách. Kolie se též dožívají asi 12-13ti let. Přežil ,,manželku i dceru“. Bylo to zvláštní, nebyli jsme u zpřízněné rodiny delší dobu. Loni začátkem léta jsme se u nich zastavili, že se pochlubíme naším přírůstkem Luxíkem. Don se s Kesynkou přivítal – mám z toho fotky, trochu spolu prochodili zahradu a dvorek my jsme vypili kafe slíbili jsme si, že se zase navštívíme a asi do čtrnácti dnů Kesynka odešla za duhový most. Bylo to, jako by se spolu rozloučili. Na podzim pak odešla za duhu i Doníkova dcera. Teď mají ti naši známí už půlroční kolií holku.

  3. Marsko, u nás se říká, že padají „bubáci“. Ti padali krátce ráno, nyní už i svítí chvílemi (sun) ! Ano, ten sprchový kout je díky zaprasení podvozku Klérky, poslední dny, psem velmi využívaný 😉 .

 10. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak včera kus sněhu odtál (zdaleka ne všechen, tak 10 až 15 cm nám na zahradě zbylo) a dneska ráno je zase všude bílé království. Mokrý sníh se lepí na větvičky, na oka v plotu… prostě zase dojem pravé zimy.

  1. Jsou krásné. Já mám doma jen několik exemplářů Phaelenopsis a ty teda kvetou, ale pořád žádostivě pokukuju i po jiných.

   1. Matyldo, já jsem prdlá, já jich mám dvacet. A včera když jsem je namáčela tak jsem si ulomila celou větývku květů. To si nepřej slyšet co jsem si dala jmen! A nebyl to phalenopsis ale něco jiného, kvítky to má drobnější a spoustu, jsou hněooranžové a vyrůstají z nadzemních hlíz. Naši už vědí, že když kytku tak orchidej.

 11. Maričko, já mám vanu plnou fialek, vanu plnou fialek…. 😉 Když jsem před mnoha lety chtěla vlastní koupelnu, a ne chodit o patro výš k bratrovi, tak jsem musela moc měřit, počítat a koumat. A povedlo se. Mám „koupelnu“. Z bývalé spíže, u které jsem rozbourala (osobně) stěnu a kamarád mi ji posunul o 40 cm. Dalo to opravdu dost přemýšlení, ale vešel se tam sprchový kout – čtvrtkruh, rohové umyvadlo, pračka (vrchem plnění) pořádný radiátor a koš na špinavé prádlo. Bratr nad tím roky ohrnoval nos, ale při rekonstrukci koupelny se vzdal vany a přiklonil se k pořádnému sprcháku s masážními tryskami. Jj, časy se mění. A sápat se do vany po operaci kyčlí… Asi je snadnější s nimi létat na rogalu. 🙂

  1. Zdeno b.p. – šikulka, žes uměla nejen vyměřit, ale i přiložit ruku (kladivo) k dílu. Kdybych musela kvůli očistě běhat o patro výš, nebo se vzdát špajzu a mít alespoň sprchu – brala bych to. Jen bych asi koumala dál, zda by se do sprchy nevešel třeba ještě nějaký odpovídající škopík do kterého bych občas mohla část těla napasovat. Ale umělé kyčle jsou také pádný důvod pro sprchu 🙂

 12. http://drporkert.com/dogy/images/beta/0212/index.html

  to je poslední kus únorového Týdeníčku. Příště už březen…

  Nejvíc klouzavé fotky z ledopotoka chybí – páník měl co dělat, aby se udržel na nohách (nejen on) a tak raději nefotil…
  Jinak Obětní kámen nese známky opracování již v dobách dáááávno minulých – asi souvisí s osídlením kolem Mužského (ne jako chlapa (chuckle) , Mužský je důležitá arch. lokalita Českého ráje)

  1. Xerxová – jako vždy krásné fotky krásné krajiny – že ale ten tvůj drahý umí fotit jedna báseň. A je mi jasné, že ses mohla bez obav před zlobou bohů usadit do prohlubně obětního kamene – mělas na blízku Betu, která by tě ode všeho zlého uchránila.

 13. Tak jsem se pobavila diskuzí a děkuji, že jste se tak zapojili a rozepsali. Je zajímavé číst proč jeden má rád vanu a druhý dává přednost sprše. Jak už jsem psala, mě už teď dlouhé ležení ve vaně také nebaví, pokud si nenapařuji nějaký namožený sval, nebo podobné bolístky. Jakmile cítím, že jsem prohřátá, lezu ven.

  Nejhorší sprchy jsme zažili v Italii. Výhoda byla, že sprcha byla na pokoji, ale zřejmě z nedostatku místa byla umístěná ve stropě kus před záchodovou mísou. Takže když člověk zapomněl odstranit před sprchováním toaletní papír – byl pak zcela nepoužitelný. A protože pod sprchou nebyl žádný záchytný lem, voda se rozlila po celé koupelně a než to jeden vytřel, mohl se jí sprchovat znovu. Podobné to byla někdy i ve Francii, kde přistavěli koupelnu tak, že o ně zmenšili pokoj. Oddělené byly takovými těmi skládacími jako harmonika a “koupelnu” odděloval od ložnice jen nepatrně zvýšený rantl. Takž i tady kolikrát voda natekla div ne pod postel. Ale přesto, že se nám to nelíbilo, pořád to bylo lepší, než mít společnou koupelnu na konci nějaké chodby. Protože tady mám možnost užívat si teplé vany kdy se mi zachce,dělám to. Ale nejsem zase tak rozmazlená, že bych se pár dnů bez sprchy či vany neobešla. Ovšem kdybych si měla na výber pokoj se sprchou (vanou) ale bez záchodu či naopak – raději vezmu záchod, protože každé mytí počká, to druhé ne.

  Tím termostatem u nás jsem měla na mysli hodiny, kde si sami můžeme nastavit čas vyhřívání. Zapne se v 5 ráno, vypne v deset dop. Pak se zase zapne v 5 odp. a vypne v 9 večer. Je-li třeba zapne se kdykoliv ručně (dělám, třeba když peru).

  A ještě byla zmínka o prádle. Také v mém dětství se většinou do poslední vody ve vaně namáčelo do druhého dne prádlo. Povlečení na postele maminka nosila o pár čísel níž v naší ulici, kde prali a mandlovali. Vraceli ho hezky zabalené v papíře a převázané – bělostně bilé a naškrobené. Při zdejší letní vlhkosti si často připomenu ten pocit z mandlu, když jsem tam na vydání takového balíčku čekala.Ostatní prádlo maminka prala ve vaně a chodila věšet na půdu domu. Tatínek jí vyrobil z tyček takový rámeček, který přesně padl nad vanu. Přes tyčky se přehazovaly mokré těžké kusy prádla, aby nejprve samy trochu vykapaly a ruční ždímání nebylo tak namahavé. Později naši koupili malou odstředivku, ale do ní se toho moc nevešlo, byla jen na menší kusy, nebo třeba svetr a tak. Nebo se prádlo vozilo na chatu, kde maminka prala v dřevěných neckách v dešťové vodě a věšela na šňůry mezi stormy. Tu vůni sluncem usušeného prádla dodnes miluji, nestojím o sušičku a prádlo též věším na šňůry. Prostě na tehdejší “den prádla” bylo třeba mít fortel, zabralo to skoro celý den.

 14. Podle novinářů ženy preferují válení ve vaně a muži sprchování. No, u nás se rozhodně neptali. Ani našich psů. Když jsme měli jen sprcháč, Gwenda se myla docela ráda. Uměla dokonce vystupovat po jedné noze, abych tu, kterou zrovna vykračovala z vaničky stihla utřít. Tu pak postavila na zem a postoupila další nohou.
  Rony miluje vanu (asi). Rozhodně umí proběhnout velikou rychlostí chodbu a skočit rovnou do vany (a nezabít se při tom). Na to přišel sám. Když mu sprchuju nohy teplou vodou, má očividně radost. Pak počká, až dole roztáhnu velký ručník, přišlápnu rohy, aby se nesmekal a on sám vyskočí. Na Gwendu je to vysoko, tu musím zvedat dovnitř i ven. A nejvíc bahna, se rozhodně vejde na pudlíka. A pudlík taky vanu nerada 🙂

   1. Pudlíkovi se fénování nelíbí, ale strpí ho. Co má taky dělat, když je pudlík. Gweny si fénování užívá. nastavuje krk – tady mě ohřej, a teď tady … Natáčí se jak modelka a dělá áááááh 😀
    Ronyho by to možná bavilo, jenže to dlouho trvá. A on chudáček na to nemá čas.

 15. Po vaně se mi stejská. Až jednou (!!!) budeme předělávat koupelnu… Jen nějak musím udělat, aby bylo dost peněz, protože to zřejmě bude znamenat zakrýt schody do sklepa a udělat nový vchod do toho sklepa, asi skrz novou díru před barákem, jenže tam je zas žumpa, takže čističku, protože kanalizace tu asi hned tak nebude a když, tak tlaková za drahé peníze (whew) .
  Ale máme ohledně tepla srandovní automatizovaný systém řízení, naštěstí neodolává ručním zásahům. Plynový kotel topí buď do radiátorů, nebo – přednostně – ohřívá vodu. Takže člověk, osprchovav se, nedobrovolně vypne topení. Následně začne remcat, že je zima, a jde vypnout ohřívání vody, čímž topení zase zapne. Pokud to ovšem ráno neuvede do původního stavu, je předmětem remcání zbytku rodiny, protože – jak asi správně tušíte – teplá voda není tak úplně teplá.

 16. Hlasim se ke sprchovym lidem. Kdyz jsem vyrustala, tak v byte, kde nas nechali bydlet, dlouha leta netekla tepla voda. Takze obligatorni koupelnova kamna a v tech se samozrejme nezatapelo kazdy den. A to se z toho obcas jeste muselo stihnout bezne pradlo. Lozni pradlo se pralo ve sklepe, kde byl ohromny kotel na uhli a velikanska kameninova vana na machani a vevodila tomu, rovnez velmi velika, pracka Maytag. Ja jsem do takych 11 let ani nevedela, ze existuje neco jako sprchovy kout. Az jednou na navsteve u lidi, co meli doma televizi, jsem v nejakem zapadnim filmu shledla scenu, kdy dama vychazi ze sprchoveho koutu zabalena do rucniku. Oznamila jsem rodicum, ze az budu bohata, tak sichr budu mit sprchovy kout. Bohata sice nejsem, ale sprchovy kout mam. V druhe koupelne mame dost velikou vanu. Po nekolika letech ji ted pouzivam, abych si prilis nemacela podriznuty krk. A tesim se na sprchu – fakt ten pocit, jak ta voda na mne dopada, je pro mne pocit blaha.

 17. Ale jinak preferuji sprchu – v Maršově i v Praze mám sprchový kout a stačí mi, ani z časových ani z jiných důvodů nemám stejně chuť se válet ve vaně. Ráno šup do sprcháče a večer taky jen tak ošplíchnout a hlavně se mi do nich pohodlněji leze.

 18. Když se pak na chalupě budovaly další místnosti, došlo i na koupelnu. Ale nejdříve se musela zavést voda, která tam nebyla a nosili jsme ji od studánky asi 150 m vzdálené. I do toho kamnovce. A protože nebyly peníze na nové věci, koupila se obrovská, ale opravdu obrovská litinová vana kdesi z nějakého výprodeje, stála asi 300,-, ale šílené bylo jí tam dostat. K ní jsme pořídili za nějakých 600,- lázeňský kotel a takhle to funguje dodnes. I když už dnes máme teplou vodu z centrálního ohřívacího zdroje, občas, hlavně v zimě, ráda zatopím v kotli, koupelna se dokonale prohřeje a já si poležím v té obří vaně, pak si ve vyhřáté koupelně ještě udělám pedikúru, manikúru, zábal na vlasy, pleťovou masku a spojím tak příjemné s užitečným. Teda ne že by mi ty masky nějak pomáhaly!

 19. Jéje to je téma.
  Já jako dítě byla koupána v dřevěných neckách, do kterých se lila voda, ohřátá v kamnovci kachlových kamen. Seschlé necky se ovšem nejdříve musely v potoce nechat zatáhnout. V létě se to odehrávalo na zápraží venku, v zimě uvnitř a byla z koupání pěkná potopa. Protože jsme měli jen jednu místnost, kde se dělo vše od spaní, přes jídlo, praní, vaření……, tak nejprve šla do vany holčička, pak maminka, když o prázdninách dojel tatínek tak i on a nakonec se do té tekutiny, co už voda nebyla, namočilo prádlo. To se pak pralo druhý den na valše. V létě to šlo, zima byla na koupání hrozná a já to nenáviděla. Ovšem koupali jsme se 1x týdně, zbylé dny probíhalo jen omytí žínkou ve dřevěné dížce.

 20. Milá Maričko (inlove) , to je téma! (y) Při loňské rekonstrukci koupelny jsem dala přednost čtvrtkruhovému sprchovému koutu s hlubší vaničkou, kvůli chlapečkům. Má sedátko a dají se tam taky dobře stříhat nehty na nohou. 🙂 Jsem spokojená, zástěna drží teploučko na sprchování – uff, to je rozdíl, když otevřu ráno dveře, to se teprve definitivně probouzím.
  Ale je to trochu kompromis, moje ideální koupelna by byla prostorná, s oknem, se sprcháčem naprosto bezbariérovým a s vanou, po zkušenostech se zástěnou u sprchy, uzavřenou zástěnou. Asi bych do vany chodila jen jednou týdně si poležet, jako jsem to dělala dřív, ale měla bych ji. Pokud ale něco musím oželet, jednoznačně je to vana. Možná v mládí ne, ale teď ano.
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Bětulásková, já tu budu skoro za ,,pána hor“ na hodně podobné obrázky koukám z okna a co ušetřím. (mm) Včera a ve čtvrtek mi tady lovil kormorán a ten mě teda naštval. Luxík zase vyplašil ondatry a ty se mohly strhat jak spěchaly do vody. Měla jsem strach aby tam nehopnul za nimi. Dneska pozoruju Mohelku. Ráno se měla chuť vybřežit, pak si to rozmyslela a zase se zabřežila. Mám já to pestré a zadarmo 😉

   1. Koukala jsem na Mohelku u státovky a byla zabřežená (nod) Zato Žehrovka byla občas vybřežená do polí a Jizera taky měla vody mocmoc…
    Tady konečně slejzá sníh ze střechy, na zahradě ho je stále dost. Bahno nemáme. Zatím.

 21. no, málem to dneska tou vanou skončilo. Byli jsem na chvilku zase u Branžeže – tentokrát na Obětním kameni.
  Cesta zpátky po cyklostezce skončila nejprve v ledovodoploše – vespod led, nahoře deset cenťáků zurčící i pod ledem bublající čisté vody… Krása… ale na pohled, ne na chůzi. To, že jsme do toho nikdo neulehnul považuji za zázrak. A nejednalo se o kousek – byly to stovky metrů, jinudy se jít nedalo – rozlitá voda široko daleko. Ale to nebylo nic proti tomu, co následovalo. Rozježděná cesta technikou – bahno a bahno a bahno. No a na závěr jsem k autu šli „zkratkou“ přes pole… no, taky hodně bahna, ale to nám už ublížit nemohlo (chuckle) .
  Za cestu autem zpátky Beta oschla a opadala… takže páník drhnul Yardu, já boty a Betka se otřela jen mokrým ručníkem.
  A vana zůstala čistá (wave)

  Je krásně – od rána svítí (sun)

 22. Já taky, ale už se mi z ní poněkud špatně vylézá. Co ale naprosto nemá chybu, je bazén Rotunda v Dunajskej Stredě! :* 38°C teplá léčivá voda z třetihorního Pannonského moře je vynikající prevence proti artróze, revmatismu a všem neduhům pohybového aparátu, je natolik účinná, že děti do tří let do ní nesmějí. Bazén je krytý, takže celoročně v provozu a vzduch nad hladinou, prosycený jodobromovými parami, je balzám na dýchací cesty. A pokud je uvnitř horko, proplave se spojovací chodbičkou do venkovní části, kde si užíváte tepla, zatímco na hlavu vám padá sníh… Z Prahy autem 3 h 45 minut cesty, parkování u koupaliště zdarma a vstupné max. 5€ na osobu a den, čili od 9 do 21 hodin, občerstvení přímo v areálu, ubytování lze sehnat v soukromí za stejnou cenu. (www.thermalpark.sk).

 23. Miluji vany! Jenže to má jednu chybu. Při stavbě mého těla není těleso nadnášeno, alébrž vytlačí všechnu vodu z vany ven. S lokty přimáčknutými k tělu ochlazuji se o stěny vany a kolena lehce promodrávají nad hladinou, protože dostatečně dlouhá je mi vana o rozměrech malého bazénku. Výstup ze zmíněného zařízení se rovná menšímu akrobatickému vystoupení. Takže, chtě nechtě máme sprchový kout. Krásný, s tryskami světélkem a dokonce je tam i rádio, ale to nechci, protože by tam musela být propojene elektřina a té se bojím jako čert kříže.

 24. Zabudla som,aké je to kúpať sa vo vani.K očakávanej starobe,klopajúcej na dvere, som robila inventúru,aby som znížila riziká úrazov a smrti/ a hlavne neskorého najdenia mojej telesnej schránky-parkrát som to v práci zažila,je to odpudivé.Ale sprcháč mám luxusný-trysky a masáže-lenže vaňa je vaňa.Tak si rochnim vo vani len u segry.Doma sme prešli celým vývojom:vaňa na nožičkách-kupelňový kotol,vaňa zabudovana,prietokový plynový ohrievač..
  Ešte k vaniam.Pred mnohými rokmi som čítala českú detektívku,kde chlípnik sa zbavil staršej manželky tak,že jej nohy vystrčené na okraj vane prudko potiahol k sebe-tým sa jej hlava dostala pod vodu a vagovým reflexom sa jej zastavilo srdce.A koniec.Údajne je to možné a mňa to strašne lákalo vyskúšať,ale nevyskúšala som a pritom v našej starej vani na nožičkách to šlo a sestra ma v puberte hrozne občas jedovala….

  1. Verenko, ten typ vraždy, který popisuješ, se vyskytuje ve víc detektivkách. Určitě v Mrazivém mlčení od Ruth Rendell /píše taky pod jménem Barbara Vine/.
   Jinak jsem zásadně sprchová, máčení ve vaně jsem několikrát zkusila, ale opakovaně se ujistila, že je to otrava…

  2. Verenko, tato vražda byla v jednom díle „Dobrodružství kriminalistiky“, kde u soudu probíhala i rekonstrukce. Moc dobrý způsob zbavení se nevhodné manželky. Takže bacha – když ve vaně, tak z ní nikdy nevystrkujte nohy!

 25. Já jsem vanová- ale pro urychlení procesu někdy používám sprcháč. Tady v domku jsou totiž dvě koupelny- v přízemí a v patře. Dole je sprcháč (kvůli psům, původní majitelé to měli naopak, což nás stálo dost stavebních prací) a nahoře vana, kam se chodím rochnit. Ale mezi námi- není to ona. Ta správná vana byla v bývalém bytě, měla 1,7 metru a tam jsem si to užívala. Tady vždycky někde čouhám a i když je v koupelně dost teplo, vadí mi to. Ale lepší než nic, na prohřátí ledových nohou neznám nic lepšího, než je vana.

 26. Tak jsem včera večer taky upekla mrkvový koláč, aby bylo k snídani. Ovšem MLP nevydržel a ujedl ještě před spaním. A stejně jako Maričce mi přijde, že toho kypřidla je tam příliš, jedli jsme lžičkou. Příště dám jen prdopeč a snad budu mít víc mrkve. Jen nevím, co nabídnu odpledne tchýni a tchánovi, nějak nezbylo. Leda bych došla koupit mrkev a udělala ještě jeden, ale docházejí i ořechy, tak asi ne. Jo a dávala jsem tam vlastnoruční čokoládovou polevu, co mi zbyla od Rysíkových narozenin a kus jsem jí spálila 🙁 . Člověk nemá dělat moc věcí najednou, pak fungujou pohybové stereotypy a, i když víte, že chcete zapnout plotnu na minimum, zapnete na maximu, ale kus sem zachránila.
  K dnešnímu tématu. Manžel je vanový povaleč náruživý. Já mám ráda obojí, v podstatě se myju ruční sprchou v zašpuntované vaně (když opláchnu první špínu, tak zašpuntuji). Ale nevydržím ve vaně dlouho, 15 minut je pro mne maximum s výjimkou usnutí. To se mi teda začalo stávat až co mám dvě děti. Předtím jsem ve vaně neusínala. Jo a vanu přiměřeně teplou, ne horkou. V horkém létě ji používám na ochlazení, vlažná vana má dlouhodobější účinek, než studená sprcha. Jen se to nesmí přehnat, aby čověk nenastyd.

 27. Tak já tu zastupuju lid sprchových koutů (nod) . Sprcháč jsme si dali udělat při rekonstrukci koupelny… no, asi hlavně kvůli místu. Ale nesměle jsem doufala, že mi bude vyhovovat víc než vana a ono fakt jo.
  Na rozdíl od předpsavic (konečně jsem to slovo vymyslela 😀 ) mě ležení ve vaně nudí (asi tak jako mě nudí jízda výletní lodí – taky voda a taky se nic neděje). Nemám ráda tu vylouhovanou kůži z vany. Neměla bych se koupat v moc teplý vodě (nikdo, kdo má křečové žíly, by neměl!). Občas se mi z toho dělalo mdlo. No a taky mě nebavilo tu vanu mejt (chuckle)
  Sprcháč jsme koupili poměrně velkej, no, sneslo by se i víc – miluju prostor. Nemáme žádné extra trysky, ale hlavici s nastavitelným proudem vody ano.
  Hm, možným důvodem mých preferencí je to, že na zimu ordinuju suché teplo (sednout na radiátor topení) a svařák (rofl)

  1. Teď jsi mě předběhla, chtěla jsem napsat skoro přesně totéž. Až na to, že místo radiátorů můžu na rozehřátí používat pec na kamnech. Ale nekoupala jsem se ani dřív v panelákovém bytě, prostě se ve vaně nudím a přijde mi to jako ztráta času. Uvědomuju si, že to vypadá, jako bych byla nějak strašlivě pilná, ne-li přímo hyperaktivní, to není pravda, lenoším ráda, ale prostě ne ve vaně.

   1. Já miluju naše vysoké kachláky. To je balzám na záda. Musí mě hřát z povinnosti protože když jsme si za mlada přestavovali byt u Jirkových rodičů tak i když každý kamna boural, tak já jsem je nedala přestože máme normální topení-ústřední. Po rekontrukci před pěti lety máme v koupelně vanu i sprcháč ale sprcháč je rychlejší a můžu se v něm prohřát také. Mám ho raději.

  2. Sem se přidám 🙂
   V našem domku z roku 1910 v prvním patrě koupelna nebyla. V přízemí ano, s vanou. Já pamatuji už i bojler, ale pokud bylo chtivých koupele víc, ohřívala se voda i v těch koupelnových kamnech… (whew)
   Bydlím v patře už 40 let a když z pidimístnůstky, se sporákem, obrpračkou s plynovým ohřevem vody a odstředivkou – byl tam i stolek, stala kuchyňokoupelna, byla jsem na vrcholu blaha. (Pračka i odstředivka šly pryč, zabudoval se sprchový kout, umyvadlo místo litinové výlevky a malá karma. V dolní koupelně přibyla automatická pračka… psal se rok 1969, asi tak nějak…)
   A teprve o nějakých 17 let později, to už mladší dceři byly dva roky, byla situace na přebudování na stoprocentní koupelnu. Velký sprchový kout, k němu velká karma, bojler pro umyvadla a dřez. Proud vody z karmy je natolik silný a horký, že prochladlého člověka zahřeje. Vana mi nechybí. Mám suchou kůži a to vymáčení je mi nepříjemné.

 28. Jj, není nad vanu. Na chalupě máme sprchový kout, nejhorší ale je, že koupelnu rodiče vybudovali v rohu chléva, takže ohřev vody bojlerem a vytápění infrazářičem. Při teplotách -26, které byly na horách letos, vykoupání chce odvahu a silnou vůli a hlavně dostatečný pocit špinavosti.

 29. Jejdanáčku já neplním sliby. A vy jste jistě zcela bez sebe protože neznáte jméno švédské princezničky. (wait)
  Tak tedy je to ESTELLE SILVIA EWA MARY. Estelle je vlastně Stella a v latině hvězda. (*) A malá Estelle je vévodkyně v Östergötland. To jste si oddychli, viďte? Bodejď by ne. (whew)

 30. Zapomněla jsem jaké to je ponořit se do naplněné vany. Už roky se jen sprchuji, myslím že všechny roky tady ve Švédsku. (think)

 31. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jasně že vana. Luštím v ní křížovky, polovička čte. A na knížkách to ani moc vidět není… rozhodně se nekrabatí. Jen některé jsou na čtení ve vaně zcela nevhodné – velké a nebo hodně těžké…
  U nás vanu nerada jen Betka – možná proto, že se v ní sprchuje (chuckle) , že bych jí napříště zkusila vanu napustit plnou ?? (rofl)

  1. Opravila jsem si „Narozeninovník“ v Lápťopu a vyšlo mi, že jedna z nás má dnes narozeniny. Jenže nevím, jest-li v tom seznámku nemám chybku, protože tady se negratuluje a negratuluje. Měla by to být ta, která má dvě malé děti a její prvorozený synáček má moc krásnou „líbací“ pousinku (prý po tatínkovi).

   Tak, ať ty narozeniny máš nebo ne, věz:

   (f) (pi) Přeju Ti všechno nejlepší (pi) (f)

    1. Tak to bude nejspíš Karakal – je-li tomu tak, tak přeji hezké narozeniny, hodně štěstí a zdraví celé rysí rodince. A splň si jedno tajné přání. (rose1) (rose1) (rose1)

 32. Říkala jsem, že Matyldin koláč upeču – i stalo se. A je móóc dobrý. A to tak, že hned k odpolednímu kafi jsme z 12 kousků s manželem každý snědl tři, dneska odpoledne dorazíme zbývajících 6 a na neděli abych pekla něco nového. Mám recept opsaný na menším žlutém papírku, který jsem měla zrovna při ruce. A tak to bude uložené a právě tenhle papírek budu při dalším pečení vždycky hledat. Jen asi příště vynechám tu sodu (jako kdysi u Zaniných pernikových báboviček – mufin). Možná je naše soda silnější, ale já tam její chuť cítila. A myslím, že jí není třeba, ten prdopeč stačí(tedy uvidím, až to příště udělám). Koláč byl tak krásně nadýchaný (a při konzumaci ještě vlažný a lepkavý), že jsme kousky jedli vidličkou. Takže i já mohu doporučit – vyzkoušejte.
  Tady důkaz, že jsem skutečně pekla 😀

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Mrkvovy_kolac_podle_Matyldy/

  1. Myaričko, já taky myslím, že je tam těch kypřidel moc. Na dané množství surovin bych zkusila pouze prdopeč, asi půl nebo dvě třetiny balení. Nebo dvě lžičky sody.

   1. Pravdu máš 🙂 A koukám, že zase pěkně ponocuješ, nebo máš naspáno během dne?? 🙂

 33. Ještě jsem si vzpomněla na dávno zasutou historku. Na gymplu jsme byli na lyžařském kurzu na Mariánské a tam teplá voda vznikala v koupelnových kamnech – pro nepamětníky to byl vlastně boiler, pod kterým se topilo dřevem. To dřevo jsme si ale museli naštípat z velkých polen. V našem domečku jsem byla jediná, kdo uměl štípat dříví – nebo alespoň jediná, která tuto dovednost přiznala. Takže jsem se zahřála dvakrát – jednou u dřeva a potom v plné vaně horké vody. Jako dodavatel dřeva jsem si vymínila privilegium plné vany, ostatní holky se jen sprchovaly 🙂 A nemusela jsem pomáhat v jídelně a vytírat, což mi přišlo jako o dost odpornější práce než naštípat pár polínek a hrst třísek.

   1. Pamatuji, jmenovalo se to Brutar, první verze byla jen nádoba, pod kterou se topilo, pozděli přibyla možnost napojení na tlakovou vodu a tím i sprchy. Pak karma, která, díky tomu, že darling občas pouštěl do trubek vzduchové bubliny, odešla a nakonec elektrický bojler 120 litrů – na chatě dodnes, doma máme dálkové topení, takže teplo ve všech podobách jde jaksi ,,samo“.

  1. Chichi, tohle jsem zažila na základce (6. třída) a takový vymyšlenosti jako bojlery a koupelny jsme tam neměli. Šlo o to, který pokoj si dokáže zatopit 😀

  2. Toto skvělé zařízení se jmenovalo lázeňský kotel a ještě před dvaceti lety jsem ho měla v koupelně, kterou jsem spolu s celým domečkem zdědila po prarodičích. Když jsem u nich jako malá pobývala, tak se kotel hojně používal, ale netopili jsme v něm dřevem, nýbrž briketami, takže s tím sice nebyla žádná práce, ale byla z toho špína a mour po celé koupelně. Voda bývala tak horká, že z kohoutku nebo ze sprchy šla kolikrát skoro pára. Když jsem se tam pak nastěhovala, koupelna byla to první, co jsem nechala předělat. V celém domě topení a ohřev vody na plyn, veliká keramická vana na nožičkách šla pryč a místo ní jsem tam nechala dát malou sedací vanu (bohužel takový skvělý výběr sprchových koutů tenkrít ještě nebyl). Nikdy jsem v ní ovšem ve vodě neseděla, používám ji jako sprchový kout. Skutečný sprchový kout by byl samozřejmě šikovnější a taky hezčí, ale na opětovné rozbourání koupelny jaksi nemám odvahu. MMCH, člověk sedící v téhle mé malé vaničce mi pokaždé připomene „Marata ve vaně“ 😉 .

  3. Krásná Mariánská a její domky. Celé roky jsme v zimě trávili víkendy na sněhu a potom v těchto domečcích. Zatopilo se v kuchyni,uvařila se večeře, vytopila se koupelna a kam se hrabal luxusní hotel. Tolik pohody že na to vzpomínáme po letech.

 34. Když jsme dělali novou koupelnu, nechal jsem si udělat vanu s bublinkama a tryskama. Ale většinou se v ní jen sprchuju 🙂 . Ale někdy ji napustím, dám něco do vody a vyhřívám se. Obávám se ovšem, že moje vyhříváná voda by jiným lidem připadala spíše jako chlazená. Napouštím si jen vlažnou a v létě i docela studenou. 😀

  Moji rodiče měli souseda, který když byl unaven, léčil toto vanou, ve které většinou usnul a vzbudil se nad ránem zimou. Jednou, když byl přiopit, hrál v té vaně na housle. Když pak usnul, hosle se namočily a rozmočily.

   1. Tak jak to vlastně je, jakkeli? Ty máš soukromou nadzvukovou vanu a ri má soukromý sprcháč? (rofl)

    1. Jasně. Když jsme koupili dům, byla v něm koupelna přilepená zvenku a podobná šopě na dřevo 🙂
     Abychom ji mohli řádně zprovoznit, zbudovali jsme v patře miniaturní „hotelovou“ koupelničku. Další rok jsme přestavěli původní na opravdovskou. S vanou, pračkou … Trvalo to skoro celé léto, jenže já si na tu sprchovací boudu prostě zvykla. Nejsme napojení na vodovod, máme studnu. Vymoženosti typu masážní sprcha jsou nám odepřeny, protože zvýsšný tlak v růžici vypne vodárnu 😀
     Ale jednou … jednou povede voda i k nám 😀

     1. Zvýšený odběr vypne vodárnu… To znamená jen tolik, že je potřeba zavolat opraváře-odborníka; neznám domácí vodárnu, která by, pokud je ve studni voda, nedokázala utáhnout sprchu. A až doatnete fakturu za vodné a sotčné, budete ještě moc a moc rádi, že tu studnu máte. 🙁

  1. To je právě můj problém Jakkeli – abych si koupel užila, musí být voda opravdu horká !!!! Právě proto jsem do teplotně neznámých koupelen posílala nejprve manžela. Tady se nám voda ohřívá ve velkém bojleru, který je v garáží. Máme ho na termostat (snad je to i české slovo), a extra zapínáme, jen když byla mimo čas velká spotřeba. Jednou jsem v kuchyni spotřebovala hodně vody a zapomněla bojler zapnout, aby se voda dohřála. Manžel se vykoupal ještě v pohodě, horké vody bylo dost. O něco později jsem lezla do vany já. V domění, že je (jako vždy) horké vody je dost, svlékla jsem se, vlezla do vany a začala pouštěst vodu. Nejprve tekla krásně horká a já se v ní začala otáčet. Ale pak najednou začala téci vlažná a hned na to studená – a v momentě byla moje „zimní“ koupel vlažná. Okamžitě jsem vylezla z vany, patřičně otrávená a skoro jsem si tím pokazila zbytek večera. Asi i proto, že to byla moje chyba (zapomětlivost) a nemohla jsem to svést alespoň na na manžela a ulevit si. (punch)

   1. V česku se bojlery zapojují na zlevněný proud. Elektroměr má dva ciferníky a dodavatel elektřiny je dálkově přepíná, přičemž bojler topí pouze tehdy, když jede snížená sazba, což je ošetřeno spínacím relátkem. Teplota vody je pak hlídána termostatem, (to je ten knoflík na bojleru). Výhoda je v tom, že na levný proud jedou, v případě, že je dodáván, veškeré spotřebiče.

    1. 🙂
     samozřejmě pouze za předpokladu, že vám dodavatel elektřiny takovou sazbu poskytne. Zírali byste, jak se dovedou vykrucovat 🙂

     1. RI, MY TU ZLEVNĚNOU SAZBU MÁME TAKY. DŘÍVE SE TOMU BĚŽNĚ ŘÍKALO NOČNÍ PROUD. JDE MI PRAVIDELNĚ I VEDNE, OD 16 DO 18. JE SIC VÝHODA, ŽE PŘI TOM PROUDU SE DÁ FAKT DOCELA KLIDNĚ VYPRAT UPÉCT KOLÁČ NEBO BUCHTU VLASTNĚ SKOROM ZA TŘETINU CENY TOHO DENNÍHO. ALE TOHLE OHŘÍVÁNÍ MÁ I VĚELIKÉ MINUSY. KDYÝŽ JSME BÝVALI DOMA VŠICHNI ČTYŘI, JAKSI NÁM 80 LITROVÝ BOJLER TEPLÉVODY NA VŠE NESTAČIL. PROTO SE U NÁS VODOU TEPLOU ZAČALO DOST ŠETŘIT. SPRCHUJEME SE DNES VŠICHNI A FAKT ÚSPORNÝM ZPŮSOBEM. NAMOČÍ SE ČLOVĚK, VODA SE ZAVŘE, NAMOČENÁ OSOBA SE NAMYDLÍ A UMYJE, PAK SE TEPRVE DOKONALE PROUDEM TEPLÉ VODY OPLÁCHNE. ZAŽILA JSEM VLATNĚ VŠECHNY JMENOVANÉ ZPŮSOBY OPHŘEVU. V KOUPELNĚ BYLA TRÉŽ LÁZEŇSKÁ KAMNA A TOPILO SE VNICH JEN V SOBOTRU. NEJPRVE JSEM DO VANY ŠLY MAY SE SETŘIČKOU, PAK MAMI, PO NÍ TATÍNEK A NAKONEC SE KOUPALA JEŠTĚ BABIČKA, KTERÁ S NÁMI DLOUHO ŽILA CVE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI. A BABIČKY DO TÉ POUŽITÉ VODY TAKY NAMOČILA PRÁDLO. TO SEPAK TÉŽ PRALO, ALE V SOBOTU A NA VALŠE. KDYŽ STARÝ MOST ZBOŘILI A PŘESTĚHOVALI NÁS DO NOVÝCH KRÁLÍKÁREN, UŽÍVALI JSME SI PŘEPYCHU DENNÍ KOUPELE DOSYTA. ALE STEJNĚ SE RADĚJI SPRCHUJU. A NEJEN JÁ SAMA. NESNESLA BYCH, ABYCH SE VYVALOVALA VE VLASTNÍ ŠPÍNĚ, I KDYBY TA ŠPÍNA ZE MNE SMYTÁ BYLA SEBETEPLEJŠÍ. A NA PŘEPYCH HORKÉ VANOVÉ KOUPELE MĚLI U NÁS DLOUHO NÁROK JEN MARODI, PRO NĚŽ TO BHYLY LÁZEŇ LÉČIVÁ A NAPAŘUJÍCÍ.,

      1. 80 l bojler je pro čtyři opravdu zoufale málo. Pro dva jakž takž a jen když je termostat nastaven na maximum. Naštěstí lze zapojit dva ,,paralelně“ a tím kvantum teplé vody navýšit. Tzv. noční proud dříve běžel od 22 do 6 hodin, dnes se zapíná dálkově kdykoli během dne, pokud spotřeba klesne pod regulační schopnost výkonu tepelných a jaderných elektráren a je stanoven pouze čas, který musí být během 24 hodin zapnut. Pak je jště přímotopná sazba, kdy jde levný proud 20 hodin denně a smí být přerušen max. 2x na dvě hodiny a s minimálně dvouhodinovou pauzou mezi vypnutími.

     2. Už několik let je dodavatel POVINEN dvojí sazbu poskytnout! Vy musíte jen splnit podmínky pro její přiznání, t. j. prokázat vlastnictví spořebiče, který je pro ni schválen a mít od elektroměru k domovnímu rozváděči navíc drát pro ovládání blokovacího relé. Pokud je elektroměr v domě, nebo v bytě na chodbě, no problem. Pokud ho máte v kapličce 30 m od baráku, je to už horší, ale ne nřešitelné; kapličku je možno přemístit blíž, tedy na hranici svého pozemku, nebo přímo na dům. Jediné, co potřebujete, je přítomnost někoho, kdo se při žádání o tuto úlevu dokáže ss zástupcem dodavatele kvalifikovaně pohádat; já už jsme u nás na chatě protlačil bojlerovou, nebo přímotopnou sazbu bez problémů několika lidem.

 35. Zvláštní. Jižanským počasím rozmazlená nejsem a taky snáším zimu hůř a hůř. Ale co já pamatuju, ve vaně vždycky táhlo. Ať jsem se stáčela jak chtěla, ať jsem se krčila sebevíc, ať byla voda sebeteplejší, vždycky mě nějaký kus trčel zpod hladiny, chladil se a studil. Bydleli jsme jeden čas v bytě, kde bylo okno nad vanou. Jaké utrpení, hlavně pro moje ufňukaná kolena, která průvan už roky nesnáší.
  A pak jsme vanu vyměnili za sprchovací domeček. Měl dveře, střechu a „parní vyvíječ“. A spoustu trysek. Pro mě koupelnové nebe. Tam bylo teploučko 🙂
  No, bydlíme jinde, kde je sprchovému boxu konec. naštěstí mám aspoň obyčejný sprchový kout a ten mi stačí. Ale po té páře se mi nepřestává stýskat 🙂

  1. ri – já musím být ve vaně dokonale „zatažená“ a když mě jeden čas kočka Smoky šmírovala a hlavičkou závěs kus odsunula – hned jsem ten průvan cítila. Jak vanu miluji, takové ty moderní trojúhelníkové vany co trůní uprostřed luxusní koupelny by pro mne vůbec nebyly (mám vyzkoušené) – není u nich závěs, takže do nich táhne, voda rychle chladne a jsou ještě méně pohodlné, než ty zdejší mělké.
   Někdo už dostal moji radu na rýmu a nachlazení. Tak jí zde napíši znovu, protože neznám lepší. Tehdy si vanu napouštím horkou vodou na maximum (ano Renato, tehdy i já ucpávám pojistný odtok, abych mohla mít vody více). Pak se ve vaně sesunu dolu tak, abych měla celý obličej pod vodou a koukal mi z ní jen nos a ústa – oči a čelo jsou pod vodou, to je na téhle mé léčebné procedůře to nejdůležitější. Bohužel u našich mělkých van musím „obětovat nohy“, které opřu o protější stěnu. A pak s hlavou ponořenou ve vodě v horké lázni ležím a „odmáčím“ nachlazení, tak dlouho, dokud nemám pocit, že mám prohřátý i mozek. Ještě si při tom navíc rukama masíruji hlavu (pročesávám si vlasy), to ten nádherný pocit ještě umocní. Když pak vylezu, usuším si vlasy a dám si třeba ještě kulicha, abych udržela teplo.

   1. To je krásný popis, ono to totiž při nachlazení opravdu funguje. Je potřeba prohřát „dlouhé“ kosti.

 36. To je krásné téma na víkend!
  Taky jsem vanová. Denně se ve vaně sprchuji, ale zásadně vsedě, připadá mi, že vestoje bych omrzla, zatímco ve vaně se vytvoří krásné mikroklima. Aspoň jednou za týden si napustím plnou vanu, přepadový otvor zacpu chodidlem a spokojeně se rozpouštím. A čtu si knížku 🙂 Vedle vany mám stoličku, na stoličce mističku a v mističce sušenky 🙂 Taky jedině ve vaně si dokážu ostříhat nehty na nohou (rofl) Díky hypermobilním kloubům si nohu zapříčím tak, aby na ni i mé krátkozraké oči pořádně viděly a odstřižené odhazuji do již prázdné mističky na stoličce.
  Hřívnatec se ve vaně učí. Alespoň tedy pokaždé, když mu přinesu nějakou mlsku, tak skutečně třímá učebnici. Musí si to užít než doroste svého dvoumetrového otce, který by si také rád četl ve vaně, ale dosud nenatrefil na takovou, ze které by zásadně nepřečníval (rofl)

  1. Renáto, tys zas dala krásný komentář. „Mikroklima“ je přesně padne a vééélmi se mi líbí. A úplně jsem s tebou to rochnění prožívala. Jen jsi nenapsala jak ty vaše knížky pak vypadaly – měly vlnité stránky ???

   Před pár lety jsem od bratra dostala hezkou asi 30cm vysokou skleněnou svítící růžičku na železné nožičce a v podstavci s kulatou baterii. Když se zapne, květ střídavě svítí asi pěti barvami. Růžičku si postavím na rantl vany, zhasnu světlo a prohřívám se. Sice, když růžička právě zasvítí rudě a barva se odráží od stěn a stropu připadám si trochu jako v bordelu (jen v představě, račte rozumět, nemluvím ze zkušenosti 😀 ), ale ten moment rychle pomine s další barvou. Ve vaně sice nejím, ale zato si tam často zpívám, protože voda má zvláštní akustiku a hlavně během vánočních svátků mi moje vyzpěvování koleg připadá obzvláště „umělecké“, až jsem sama na sebe pyšná (a pěji o to hlasitěji).

   1. Knihy přežívají bez úhony, krátkodobé zvýšení vlhkosti jim neublíží. V koupelně se mnou kniha stráví maximálně hodinku, nebaví mě upouštět chladnou vodu a dopouštět horkou. Světelné efekty jsem nikdy nevyzkoušela, právě proto, že ve vaně čtu, potřebuji dobré osvětlení. Vlastně máme celý byt nadstandardně osvětlený. Když se večer zvenku podívám na náš dům, tak naše okna září, jako bychom měli vlastní elektrárnu. Nechápu, jak naši sousedé mohou v takovém šeru přežít.

    1. Já mám také ráda rozzářené místnosti – možná je to evropský zvyk. Protože Američani (a tedy i můj choť) si spíše potrpí na všemožné malé lampičky (ohnuté, nebo směrem do stropu). I když některé mají ostrá světla a na čtení zcela stačí, místnost zůstává celkově ponurá (jim to ale připadá intimní a elegantní osvětlení). Pouze v kuchyni mívají velké zářivky. Já jsem do naší kuchyně musela velkou širokou zářivku obhajovat a prosadit (vařím a kraluji v ní přecijá) a přestože má 4 dlouhé trubice, vadí mi na ní i kryt, který světlo částečně tlumí. V obýváku lidé mají většinou jen menší stropní svítidla (a pak ty lampičky). V luxusních domech i lustry, ale to chce vysoké stropy (a zdejší domy je nemají), ovšem i v takových domech osvětlují často jen postranními svítidly. Už jsem si zvykla, ale kdyby bylo na mně, tak si také svítím jak přes vlastní elekrárnu. 🙂

     1. Jo a díky za odpověď ohledně knih. Já ale asi stejně raději zůstanu u toho vyzpěvování. Někdy, když po obzvláště „zpěvné“ koupeli přijdu do obýváku, manžel tam sedí v křesle, usmívá se a povídá „hezky jsi mi zpívala“ :). On má české lidovky rád a já už si nezpívám zdaleka tak často jako dříve – takže pak moje koncertování patřičně ocení 🙂

     2. Taky nesnáším takový to pološero celotmu (think) . Jak jsem městskej člověk, nejsem zvyklá spát úplně ve tmě a vadí mi to – jsem zvyklá na lampy před okny. Takže rozkošné intimní osvětlení je pro mne vlastně znamením, že se jde spát 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN