PSI: Ešus – donašeč

Do toho spadnete ani nevíte jak. Nevěříte? No já taky nevěřil a pak najednou koukám, a už se vezu. Začlo to tak jako nenápadně, zlehýnka. To si jeden ani nepovšimne. Zvlášť, když je slušně vychovanej a ochotnej.

 

 

Takže nejdřív si řikáte, jaká je ta pánčička nešika, že jí ten tenisák furt padá a padá… tak jí ho nosíte a nosíte. Pak si na to zvyknete a máte z toho návyk. To jste ešče malý a užíváte si toho, jak vás chválej. A hrdě se nosíte. A hrozně vás to baví. A už vám to zvostane. Je z vás tenisákovej maniak, co furt nosí a nosí. A už tady je pozdě. To už jedete.

Pak přijdou s tim, že už ste velký a život nejni jen zábava a taky byste mohli přiložit tlapu k dílu při domácích a zahrádkářských pracích. Takže když se jednou náhodou přichomejtnete k tomu, že se jde s kýblem na kompost, zneužijou vaší nevytíženosti a šup tumáš kýbl a pracuj. A už nesete. A protože vás zase chválej, zase ste blbě hrdý a s hlavou zvednutou a hrudí vzedmutou nesete ten blbej kýbl a ešče se necháte nadirigovat, komu ho máte předat. A voni jásaj a vy dáváte oslavný kolečka. A pořád vám to nedochází.

 

 

Další den vytáhnou něco jako kýbl, ale má to vychytávku. Když do toho nalejete vodu a nakloníte to, tak z tý hadice, která z toho kýble čouhá a má na sobě klobouček, tak z toho začne krásně pršet. Výýýborně se z toho chlemtá voda. Lábuš. Mnohem lepší než z misky. Kdo doposavad neskusil, dělá chybu a měl by to obratem napravit. Tenhle divnej kýbl miluju.

Taky jsem chtěl zkusit, jak umim pršet, vzal sem milej kýbl a…. nic!! Tak sem s nim začal třepat, že ho, mrchu jednoho, přiměju, že prostě pršet bude!!! Třepal sem s nim usilovně. Jediný čeho sem docílil, bylo, že mu upadnul klobouček a pánčička se mi smála, že sem prej Kuba (asi ne Kuba libre, co?/) A že když chci pršet, musim si, prej pro tu vodu dojít. A já jí na to skočil!!! Vzal sem ten hadicovej kýbl a běžel sem s pánčičkou k barelu. Vona nabrala vodu a šla pršet.

Běžel sem s ní, abych vo pršení nepřišel. Jak začla pršet, strčil jsem makovici pod klobouček a chlemtal. Jak dopršela, vyrval sem jí hadicovej kýbl a utikal sem k barelu. To abychom to pršení trochu urychlili, páč vona se dost jako courá. Když se mi zdá, že jde hodně pomalu, stačí začít třískat hadicovým kýblem vo zem a máte vidět ty mety, jak zrychlí. Takže ale popravdě řečeno, tohle sem nevědomky taky prokoučoval, páč sem si ani pro samý pršení nevšim, že nosim a nosim. Jak ten trouba.

 

 

Pak sme jednoho dne, takhle časně z rána s pánikem sekali. Jemu bylo usilovnou prací horko, tak odložil část oděvu přes plot a sekal. Já sem honil luční koniky a pozoroval Máni. Když pánik dosekal a poprali jsme se spolu, povídá mi: „Hele Ešátore, buď kámoš, dones mi tu mikinu támhle!“ a vokázal na plot. Nejdřív sem nevědíl o co jde a jen tak pobíhal prostorem, ale pak jsem začal poslouchat, co to pánik vlastně povykuje, až mě nakonec na dálku donavigoval k tý mikině, co tam visela dolů.

Když jsem se u ní zastavil, už mě hned chválil, jak sem moc šikovnej a že už jen prej stačí vzít a jít. Tak sem tu mikinu popadnul, stáhnul sem jí z toho plotu a za ukrutně nadšenýho pánikova pokřiku, jak sem chytrej pés, sem mu ji dovalil. A byl sem Hrdobec. Páč považte, kolik z vás by dokázalo udělat něco, vo čem nevíte vůbec zhola nic a nevíte, co se po vás chce. Jenže, víte co, skromnost stranou, moje druhý jméno je… Ajnštajn, víme?

No, jenže Ajnštajn, Ajnštajn, ale… doma to evidentně dojem nedělá nějak moc velkej. Protože, kdyby jo, tak copak Ajnštaj by nosil nákupy? Nebo chodil s vodpadkama? Na to byl moc velkej vědátor, určitě nechodil s vodpadkama. A já musim. Prej seš pracovní? Seš, tak pracuj a šup už mám povinnostě.

Máme lahve umělohmotný? Kdo je vodnese do kontijéru? Ešus. Máme velkou krabici papírovou? Kdo s ní doběhne ke kontijéru? Zase Ešus. Furt jen Ešus. Ale že by mi třeba svěřili směšnej vodpad, či jak tomu řikaj, to ne. A zrovinka s tim bych chodil rád. Páč víte co? Když pořádně totiž s tou taškou směšnýho vodpadu zatřepete, nestačíte koukat, jako to začne lítat. Šlupky vod brambor doleva, pytliky vod čaje doprava a tak jako podobně.

Pěkně to na chodbě před bytem vytřídíte. A zároveň i vyřídíte svůj doprovod, páč voni začnou křičet hned, že abych toho nechal a přidaj , kdo to má po tobě uklízet ty prase divoký…? a pak začnou to vytříděný zase sbírat (takovou práci sem si s tim dal!), celou dobu funěj a špačkujou. Nejvíc pánčička, prej: „Já sem ti to řikala, že je to pometlo a rozmetá to do prostoru, jako bys ho neznal, ste voba jak malý Jardové…“

 

 

A s nákupama? To je to stejný. Že by mi svěřili nést kuřátko chlazený, nebo libový plecko, to ne, to ne. Ale těžkej pytel s bramborama? Jistěěě, vod čeho tu máme hošíčka? Cibuli taky vodnese hošíček a s mrkví ho taky pošleme… Ešče tak pro pívo by si mě mohli posílat. Ale točeňák si strčej do tašky. Prej „Voslintal bys to.“ Houby, podle mě se bojej, že bych ujídal. Ale já náhodou neujídám, ani když jsem doma sám a něco zvostane vopuštěný. Takovej sem já šikovnej. Velkej a šikovnej. Dokonce, dokonce tak šikovnej, že nosim i plechovky. No. Nevěříte? Tak kouknite na fotku.

Vždycky když přijedeme na chalupu, zúčastňuju se vykládky, což mě teda baví, páč už sem funkci donašeče jaksi přijal za ty roky za svou. Takže zase klasicky ty brambory a cibule a mrkev na mě zbudou (točeňák nebo buřty nic), navrch ale ešče plechovky. Ty mě bavěj, páč… jednak můžu bej hrdobec, neb jsem chválen víc, než když nesu brambory, ale hlavně – když se pánčička nedívá honim je po zemi v kuchyni, a vono to pěkně rachtá a může se na to krásně řvát. Tím se pravda prozradíte, ale zase tak vo moc nejde, páč pánčička se tomu řehtá a tvrdí, že sem pako.

Pánik mě taky naučil nosit lahve k base. Ale to musíme dělat natajňačku, páč pánčička hrozně nadává, když to zjistí. Prej že bych to rozbil a pořezal se. Hmm, zná mě tak málo? Sem přece Ajnštajn šikovnej, nepustim to dřív, dokud to pánik neveme (Až teda na jednu výjimku – a to byla voda na její mlejn, to ste měli vidět. Teda slyšet. Profoukla nám bubny oběma. Pánik se tvářil stejně jako já, když dostávám vynadáno. Bylo mi ho líto.).

Na chalupě je vůbec hodně prostoru a možností k donášení. U pánčičky jsou to převážně kybliky a nebo hadicový kybliky s tim báječným kloboučkem. Ale tuhle byla zapíchnutá v záhonu a o kus dál měla pohozený hrabičky. Tak sem jí vypomohl, aby nemusela vylejzat ze záhona. Chvíli nám to pravda trvalo,páč kdo má hned z první vědět, co sou to hrabičky, zvlášť když vypadaj skorem podobně jako kopáček, ale krásně jsme to zvládli. Baví mě jak potom dycky vona jásá.

 

 

Stejně nakonec z toho záhona vylezla, páč mě pochopitelně musela odměnit za to, jak sem chytrej. Jo. Bejt Ajnštajn se vyplatí. Zvlášť když máte za úkol podat železnou zahradní lopatku. Tu teda nemám moc rád, vždycky u toho nadávám, blbě se mi to bere. Ale když ju podám, to máte vidět ty oslavný tance, kam se hrabou Koňský Dogáči (nebo sou to Doňský Kozáci?) se svejma tanečkama, který předvede v tu chvíli pánčička a po oslavných tancích následuje obří množství dobrůtek, který jsem si tímto výkonem zasloužil.

S pánikem zase mívám na starosti kladiva, paličky, různý tyče, metr, hrábě, tuhle násada od krompáče byla na pořadu dne. Ondynoj vyráběl plůtky takový k záhonkům. Vzal sekeru a mě a šli jsme. Pokácel pár akátů, vočistil je a spolu jsme je vodnesli k chalupě, každej pěkně jeden kousek.

A navopak zase, abych si po práci asi vodpočinul a nevošoupal moc nožičky a zbyla mi síla na krávoviny, jak říká pánčička, mě zase pánik občas povozí v kolečku. Že bych já z toho osobně byl nějak vyrvanej, to teda nejsem. Ale když jemu to udělá radost, tak co by mě nesvez, že jo. Větší sranda ale je, když mě s tim kolečkem honí po louce. Já předstírám děs v očích, prchám a pak se bleskurychle votočim,na kolečko útočim a řvu.

Babině občas taky dělám donašeče, nejčastějš taky kybliky a občas rukavice, když je někde nechá. A nebo jí je ukradnu a důležitě jí je předávám a předstírám, že jsem je právě našel. Vona je hodná, takže zase předstírá, že je nutně právě potřebuje a hledá a já si tak vydělám něco na zub. To víte na čerstvým vzduchu při práci dost vyhládne.

Kolíkrát mám práce, že ani nevim, kde mi hlava stojí a večer pak padnu jako podťatej. Páč to je porád samý: přines, podej, dones, dojdi pro to, kdes to nechal, podáš mi to, jdem zatopit-vezmi dříví, dones další… A začalo to tehdá tak nevinně tim tenisákem. Kdybych to byl bejval věděl, tak bych ho byl nenosil.

 

 

 

Aktualizováno: 8.2.2012 — 21:10

158 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. VELICE SE EŠUSKOVI OMLOUVÁM A JEHO PRACOVITOST A PÍLI MOC CHVÁLÍM, ALE PROSÍM NASMĚROVAT NA KRONIKU. SAMA JSEM SE NEPODÍLELA, JELIKOŽ BYLY OD ŘÍJNA AŽ DO VÁNOC TAKOVÉ ZMATKY, ŽE JSEM NESTÍHALA SKORO NIC. JSEM VŠAK VELMI ZVĚDAVÁ A NEMDOKÁZALA JSEM JI NIKDE NAJÍT. DĚKUJI PŘEDEM A MIZÍM, BO ZÍTRA MÁM PŘED SEBOU OPRAVDU PERNÝ A DLOUHÝ DEN PLNÝ LÉKAŘSKÝCH KONTROL. RÁDA SI VŠAK POČTU I JINDY A TŘEBA POZDĚJI.

 2. Ešusku, ty ubohé sedřené zvířátko, doufám, že ti vyplácí dobrůtkovou mzdu.
  Petro, nejen ty ale i babi patří do té partičky Ešusí, tak ať Vám to pěkně odsýpá na zahrádce a vůbec. (h)

   1. Před dvěma týdny jsem šla na vláček pečovat o cukrovkovou kóču a cestou jsem Ti potkala ouplnýho Ešuse. Zádrhel byl v tom, že jsem klusala na minutu na vlak, tak jsem nemohla zapříst žádný hovor a bavit se o vlastnostech.

    Co mne na ježdění vláčkem baví, když jezdím ohlídat ty svěřené kóči, je, kolik pejsků jezdí a jak to bravurně zvládají. Vlak používám obvykle o víkendech, stejně jako psí páníčci, a nezažila jsem problém nebo konflikt.
    Na pejsky se každej usmívá, každej jim uhýbá a každej by podrbal. Kéž by to tak potrvalo…

    1. jo jo, když se hafan na dopravní prostředky navykne, těší se pak na cestování, protože ví, že bude výletík, zážitky, parádička.

     Dneska jsme byli v Jablonci v Mexický restauraci a Ešátor si tam zase omotal slečny servírky kolem tlap. Každou kolem jedný 😀 😀 Vzbudil tam zájem i jedné paní, která se přišla zeptat, co život s pižlou obnáší a jak to s ní chodí.

 3. Hlásím se z Moravy. Díky všem za bezvadné Pražení. Autorskému týmu za nááádhernou Kroniku, Vave, to bylo úžasné.
  Karolinko a ty jmenovky, to nemělo chybu. Už ji mám uloženou u předchozích. (h)

  Kulíšek je moc milej malinkatej pejsáček, je prostě krásnej. A taky mně objal, chlapeček. (chuckle)

  A teď jdu číst Ešuska nosiče. (dog) (h)

 4. Kroniku pro Veram jsem předala Miře – ta má tento týden na starosti i tatínka, takže neví přesně, kdy se do nemocnice dostane.
  Moc nám děkuje a pozdravuje nás, stejně jako veram a Milan. (h)

 5. Dnes má narozeniny Lucíšek – Lucka-vetka. Lucko, přeju ti všechno nejvíc nejlepší! (sun) (f) (cat) (dog) 🙂

  1. Lucíšku všechno nejlepší k narozeninám. (h) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Ten už je velkej :*
    A … jak to, že ten velkej už nemá pleny – t.j. co a jak je to naučej? Kam a jak choděj? Ví se to?

    1. Okanda žil v rodině a prdíkoval jako všici do dřevítky nebo slámy, tak nemá smysl cpát ho do plenek. Navíc je o půl roku starší než Tanoušek. Tanovi končí pomalu období těch prvních 3-4 měsíců, kdy potřebuje pořád chovat v náruči – tak má plenky, aby tety nebyly furt mokrý. Za chvilinku začne krabíkovat a plazit a taky mu je sundají. 🙂

     1. Jsou úžasní! (y) (h) Je moc dobře, že má Tano kamaráda – hihi, na těch provazech byl k sežrání. 🙂 (h)

      1. Vrstevník a parťák je pro uměle odchovávaná mláďata k nezaplacení, to máš recht. Claudia už bydlí zvlášť, vedle budoucí rodiny (ono to u gorilek trvá, to zvykání), a také k ní půjde dřív; takhle bude mít Tano k osamostatňování parťáka a dvou se to dycky líp táhne. A rošťačí. Navíc Tano i Okanda mají oba zjevně pozitivní, zvídavou letoru – to se jim to bude řádit. :*

        1. Zapomněla jsem dopsat, že takhle spolu budou Táčko s Óčkem žít asi dva roky – a to nejméně. Začleňování malých gorilek do rodiny, a to i do tak skvělé a všeobjímající rodiny, kterou mají ve Stuttgartu, může nastat až tehdy, kdy nové gorilky dokáží případně utéct nebo se schovat. Nebo se o sebe postarat jinak – nechat se bránit náhradními mámami a tetami.

  2. tak já to zkusím znovu, když mě to prve sežralo:

   Všeckno nejlepší a hodně zdraví přeju (rose1)

 6. Ahoj, hlásí se hrdá majitelka tištěné Zvířetnické kroniky! (inlove)
  Je to naprosto úžasná práce a já smekám klobouk před jejími tvůrci. Něco o tomhle řemesle vím, takže mám jasnou představu o tom, kolik to muselo dát práce. (h) Děkuju!!! (bow) (h) (hug)

  Včera to bylo tradičně naprosto úžasné, v podstatě jsem přišla samým mluvením o hlas, tak ho musím koukat co nejrychleji najít. (wasntme) Jo a hlásím, že Xerxová je definitivně android nebo Yettka! Přijela přímo z děsivě mrazivého výlete, a místo rozumného grogu si dala studenej džus s vodou a ledovej salát! (wait) I když… neměla sandály, ani jejich zimní variantu 😉 , takže asi bude spíš Yettka než android! (rofl)
  Kulíšek je nádhernej a mazel, podělili jsme se o roštěnku a navzájem se podrbali. Málem jsem doma neprošla Beruščinou vstupní kontrolou (chuckle)

 7. Jsem tu jen naskok od vaření – Vave (a Bedo), tys mi dala! Včera večer jsem byla potupně vyhnána od PC – a to jsem se dostala jen na stranu 168! Smekám svůj pomyslný klobouk a hluboce, přehluboce se ukláním, milý redaktorský týme (bow) – myslím, že piškvorková kronika je stejné umělecké dílo jako loňská deka – je na ní vídět láskyplné dotýkání, pečlivé vybírání kousíčků látky a tisíce, tisíce stehů. Jste hvězdy první velikosti. (*) (*) (*) (*) (*)

 8. kdyby se snad někdo nudil, tak fotek je tentokrát v Betím týdeníčku mocmoc – minulou neděli výlet na Mlýnský vrch nad Břehyní a včera Pec(opala) – jsou v jednom albu – vždyť jsou to dva kopce vedle sebe
  Jen upozorním, že v deníčku ty dvě fotečky pod textem mají posouvátko a pokračování… je tam vidět, jak se normální pes začne přikrčovat a krčí se a číhá … a hop – a už mě drží (jsem byla připravená a dostala na zákus vodítko) . Ale někdy nejsem připravená…

  http://drporkert.com/dogy/images/beta/0212/index.html

 9. Takovýho pejska jsem si měla pořídit, ne toho budižkničemu Maxe. Jenom jedinkrát se osvědčil, a to když vyhrabal na sadu jámu, do které jsem posléze zasadila jedlý jeřáb. Ale krade pantofle na zápraží boty a schovává je kvůli odměně, to je fakt. Vyjdu z domu a už na něm vidím ten dychtivý a nedočkavý výraz: „No, kdy si toho všimne?“ A já pak říkám: „Já nemám botičky? Kde mám botičky, Maxíku, nevíš?“ A on se nadšeně vrhne za roh, přinese pantofel a inkasuje piškot.
  Jinak tady pořád řeším jenom maléry způsobené mrazem, většinou samozřejmě v souvislosti s vodou. Momentálně neteče. Tedy teče, ale zas nejde zastavit, tak musím vypínat darling. Vave, prosím tě, nemohla bys napsat něco jako „Už je nejvyšší čas, aby přišla obleva?“ I když taková ta pravděpodobná varianta, jako že ve dne nad nulou, v noci pod nulou je tady taky zajímavá, hezky to uhladí ten led, kterým jsme obalení. Ono ale i stačí, když ten led zakryje sníh. Před pár dny jsem zajímavě upadla i s kýblem teplé vody, který jsem nesla zvěři. Jak jsem tak brejkovala ve snaze to ustát, kýbl se mi dostal až nad hlavu a když jsem konečně upadla, polila jsem si vlasy a ramena.
  HankoW, ráda tě vidím po úspěšné operaci, tak ať je čím dál líp!

  1. Ali (inlove) , ani jsem se nemohla zasmát, protože kýbl s teplou vodou na hlavě v téhle zimě venku je spíš strašidelný gag. (whew)
   Určitě bude čím dál líp, zima poleví, určitě jo! 🙂
   Přeju všem krásný den. (h)

   1. Furt lepší teplá, než studená. I když než došla domu, tak už to asi bylo jedno. Ovšem lituju všechny, kdo v těhle mrazech musí chodit po všelikých náledích a s kýblama vody navíc. A darling ať se uzdraví (a nebo to, co zrovna v tom vodovodu zlobí).
    My chcem zase bruslit, ale asi až po obědě, tohle je na děti trochu moc velká zima. Jsem zvědavá na ty Rysíkovy krůčky na ledě. Včerejší sem viděla jen na videu.

  2. Aleno, to je dost hrozná varianta zimního života na venkově – lity, lity… (hug) Sice jsi to napsala velmi šarmatně, ale mám dost představivosti, abych minimálně tušila, jak to je doopravdy. Tak ať je brzy líp! (h)

  3. No, kdy si toho všimne?“ A já pak říkám: „Já nemám botičky? Kde mám botičky, Maxíku, nevíš?“……….

   No tak to je ale velmi šikovný pracovník,žádný budižkničemu v tom je nutno právě pracovníka podporovat (y)

   a…… breakdance s kýblem mě poslal pod stoleček 😀

 10. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  je mínus dvacet, mrzne až praští… Jééé – vzpomněla jsem si, jak včera k nám promlouval břehyňský rybník. Temně si bublal a duněl – úžasné tajemné zvuky vychází ze světa uvězněného pod silným ledem. Ten rybník opravdu mluvil – ale jestli se zlobil a nebo jen tak konverzoval, či byl rád za společnost … nevím (wave)

 11. Zase jedna dobra akce. S udivem jsem koukala na stenatko Kuliska. Ze je velikej, mi bylo jasny uz u Ivcina clanku, ale na fotkach z prazeni ta velikost byla patrna v plne cerne krase. Natesena jsem si otevrela kroniku, a cetla a cetla… az do strany 47. Na 7.98 MB se pocitadlo tvrdohlave zarazilo a ani po druhem otevreni nazor nezmenilo. Jeste to zkusim na Chetove pocitaci. Ale i tak, je to neuveritelne a te prace, co do toho slo. Tvurcimu tymu velike podekovani a obdiv. O to vic mne mrzi, ze jsem se nezucastnila, ale kolem uzaverky mi krapet sibalo. Tak se jen podepisuju pod uvodni vetu Abyt o tom, jak se virtualni pratele meni v realne. (h)

  1. Hani (inlove) , je mnohem lepší si kroniku uložit do PC, potom si ji budeš moct prohlížet kdykoli a nikdy se to nezasekne. (nod) Jsem moc ráda, že se cítíš lépe. (h)

 12. „..zase ste blbě hrdý a s hlavou zvednutou a hrudí vzedmutou nesete ten blbej kýbl a ešče se necháte nadirigovat, komu ho máte předat. A voni jásaj a vy dáváte oslavný kolečka“.. 🙂

  Ešuaky milej, tys přímo nedoceněnj pomocník, co by si ti tvoji bez tebe počali. Voni se venku ulejvaj, ty jim děláš „jen za pochvalu“ poskoka a nakonec ti za to ani nedovolej prohledat vodpadky. Eště štěstí, že to vidíš přeci jen trochu radostnějc a máte z toho nakonec švandu všici. A jak známo „práce šlechtí“ a po tom všem, cos tady na sebe prozradil jsi už tak „vyšlechtěnej“, že máš plné právo běhat po zahradě s „hlavou zvednutou a hrudí vzedmutou“. Však je to na těch dokumentárních fotkách krásně znát – ta tvoje pýcha z dobře a radostně konané práce.

  Prohlédla jsem si Vave(Zdeny b.p.) fotky tak rychle ještě za tepla dodané pro nás nedočkavce – děkuji. Podle nich jste si to vskutku užili a Kronika pro Dede je úžasná kniha (už jsem ji narychle prohldla, ale bude to pročítání na mnoho dnů). Doufám, že někdo dodá detailnější náhled na jmenovky od Karolíny (třeba ona sama). A čený Kulíšek je krasavec.
  Těším se na další foto-reportáže.

  Přeji krásnou neděli.

 13. Helejte, já měla dneska žehlit a přebírat oblečky pro Rysinku a po Rysince (dětské oděvy nám tu putují rodinou) a víte co dělám? Čtu kroniku. Teda jen elektronickou verzi, ale i tak. Pohádka o sobech a krabečcích je tuze napínavá a ještě pořád neskončila. Chjo a už je zase jedenáct. Tak to se už dnes asi žehlit nebude. Ale ty oblečky bych přebrat měla, mám je tu rozložené a ráno by mi do nich mohl vletět tajfun. Teda Rysík. Tak já jenom dočtu pohádku o sobech jo? Můžu? A pak už budu hodná.

 14. Taky už jsem zpátky nejen z Pražení, ale už i zapojena do prprocesu (wait) moc ráda jsem vás všechny viděla a slyšela ,bylo to príma. Ráda bych zůstala déle (doh)

  Karolíně moc děkuji za organizaci a nádherné jmenovky

  1. Jsem ráda, že se líbily!
   Podrbkej bigmyše, já se právě odebírám do hajan, neb jsem fascinována očima tří roztoužených kocourků. Ne, že by toužili po sexu, oni touží po společném pelíšku. Tak si jdu užívat jejich hebkých kožíšků a vrnění ukolébavek do ucha. Brouky mňouky všem!

  1. Moc vám to sluší, všem. Snad už příští Pražení zvládnu…

   Ešusku, jsi velký pomocník,pánečci tě zdá se nedoceňují, musíš požadovat kratší pracovní dobu a vyšší odměny (inlove)

 15. Musím se přidat k Ešusímu vyprávění a potvrdit, že je opravdu velký pracant,jsem totiž jeho babina. Je ochoten vrhnout se i do hluboké rokle pro klacek, který pánčíčkům „spadl“ do rokle. A můj velký pomocník při zahradničení. Jak vezmu kbelík s nářadím, jde se mnou a „pomáhá“. Chodí mi i naproti, když jdu od nádraží. Stačí, aby se mu řeklo ve vrátkách babina už jde a maže po vytlapkané cestičce, vítá mě a pak už jen čeká na dobrůtku.Moc dobře ví, že vždycky něco mám. Je to můj Myšák.

  1. 🙂 ahoj mami 🙂

   No je pravda, že s Babinou Ešus pracuje nejradši, pokud tedy páník nevykopává někde jámu, to je vůbec nejzajímavějsí objekt k pozorování.

 16. Zdravím všechny Pražiče. KOukám, že jste si to užili. My jsme dnešní den trávili venku, Hošíkus objevil kouzlo skluzavky, provazového žebříku a jiných atrakcí. Podle toho jak řádil asi budem muset navštívit letos Matějskou 😀 😀 😀 😀

  1. nevymlouvej se – my stihli všechno – a máme to dál (wave)

   Dokonce dorazila po letech i Kačer, takže by tam Ešík měl i „tchýňku“ – když už manželka Krokodýlka zůstala doma

   1. Xerxová, nechala jsi na židli taštičku, mám ji u sebe. Spěcháš na ni, nebo stačí v Podmitrově?

   2. No jo, když my museli na tu skluzavku 😀
    a myslím, že to je jediná věc, co toho potrhlíka unaví. Teď zařezává v bydlíku a nikdo nechce věřit, že je to pravda 😀

 17. Jsem už dávno doma, prohlížím fotky, většinu z nich dělala mým foťákem Zdena b.p., tak se máte na co těšit.
  Ve Ferdinandě nás bylo snad 24 a bylo to tam skvělé.
  Jsem moc ráda, že se vám kronika líbí. Když jsem jí ve Ferdinandě prohlížela, tu a tam jsem zachytila posunutý řádek nebo – kdovíproč – neopravený nadpis místo opraveného, ale s tím už nic nenadělám. Nakonec, Beda říká, že až vyjde kniha bez chyby, nastane konec světa, a to já rozhodně nechci. 🙂

 18. Taky hlásím příjezd, doprava naštěstí funguje i v těchto mrazech. Denis mě vítal nadšenými výskoky, pak ale zachytil Kulíškovu pachovou stopu, přisál se mi k nohavicím a centimetr po centimetru je prozkoumal. Jo, toho člověk neoblafne!
  Jsem ráda, že jsem se zúčastnila – bylo to fajn, byli jste fajn a kronika je úžasné dílo – díky všem, kteří se podíleli, především šefredaktorce Vave! (h)

  1. Jo, jo taky jsem prošla lustrací. “ Kde si byláááá a kdo to k Tobě čucháááál?“ Musela jsem odprosit mazlením a úplatečkem (chuckle)

 19. heč – už jsme taky doma. A bylo to náročné. Ráno bylo kousek nad Břehyní mínus sedmnáct. tak jsem si říkala, jestli jsme to s výletěním nepřepískli… Ale ne – Betka byla nadšená, lítala sněhem, tahala se o vodítko (čímž mě škrtila) a o mé rukávy… prostě dvouhodinová cesta na vrchol Pecopaly se vyvedla. No a pak chvilka bruslení Na Břehyni (Betka v autě – opět mrcha na zadním sedadle !!) to už bylo jen mínus devět.
  Cesta do Prahy po okreskách přes Kokořínsko a Mělnicko… pak Pražení (bez páníka a Betky) no a teď cesta zpátky…
  Kronika parádní, hezké pokoukání. Společnost bezvadná – jak jinak. Kulich je úžasně hodné a klidné stvoření.

  1. Skvělé, že jste doma v pořádku.
   Kulíšek je skutečně hodný svého jména – prostě Kulíšek!!!

 20. Článek si dám večer, diskusi taky. jen chci říct, že jsem proběhla pražením a bylo to prima. Akorát sem mohla zůstat chvilku dýl, protože Rysinka spinkala, ještě nejméně 20 minut po mém návratu. Venčení je opravdu evidentně spolehlivý způsob, jak ji hlídat i několik hodin bez problémů. No a Rysík se zatím naučil chodit na bruslích. Teda není to bruslení, ale už chození na bruslých je pokrok. Poprvé dělal hadrového panáka a řval, že chce domu. Tentokrát prý protestoval, že domu nepůjde.
  Tak doufám, že si to ostatní pražící užívají. Já jsem spokojená, že jsem viděla kroniku naživo, je to fakt úžasná kniha. A ani jsem se nepodívala, kolik to má stran. A už zase frčím, Rysinka nadává.

  1. Už jsem taky v pohodě doma, ono se to pak nějak urychleně rozpadlo a rozešlo, ale bylo to fajn spoustu lidí zase vidět naživo.
   Moc ráda jsem Tě viděla!

   1. Úplně všichni se nerozpadli! (chuckle) Pár silných jedinců ještě setrvalo na kuřáckém plácku a hájilo zvířetnickou čest do posledního šluku. (wasntme) (whew)

    1. Taky bych hájila (nod) (nod) (nod) A Vavísku, ta kronika je sqělá , fakt, ši šikovná (wave) (wave) (wave)

     1. Děkuju moc! 🙂 Ale jak jsem už psala, bez děvčat by to šlo mnohem hůř a mnohem pomaleji.

 21. No, nevím, nevím, milá PetroK, nejedná se tady o obdobu dětské práce? Byla bych opatrná, zákon je zákon a Ešuska viditelně přetěžuješ, je on už vůbec zletilec? Obávám se, že jeho dobrá povaha vede k vykořisťování člověka člověkem, tedy eee, pejska člověkem.

 22. Milý Ešusku, tak tebe nutí pršet :O ?! A jsi šikovný podávací pejsek (clap) . Náš Dinýsek celých svých 14 let razí filosofii „rozmysli se, než něco zahodíš, já ti pro to nepudu“. Máváme z Ostravy (wave)

  1. Tuhle filosofii zastava i na Jakey. Jeste k tomu hodi takovy udiveny pohled – PROC jsi to zahodila??????

 23. Borůvka je přinášecí, ale jen pokud jde o hračky. Že by s vlahým leskem v oku přinesla cokoli jiného ji nenapadne, protože byla důrazně citýrována, aby netahala hračky, které nejsou její (klíče, boty, rukavice apod.) Světluška začala nosit hračky, jinak se chová spíš jako odnašeč- po mém odchodu popadne mou domácí pnatofli, ponožki, tričko… cokoli najde a vystele si s tím pelech. Na ukradený předmět uloží čenich a setrvá tam do příchodu kohokoli z rodiny. Ovšem pokud jsou psice v domě samy, Světluška se bez talismanu v pelechu neobejde. Nic nežvýká, pouze si to hamoní do pelechu. 🙂

  1. Kdyz jsme jeli do Raleigh na operaci, tak Jakey sel do psiho hotelu na 4 noci. Dali jsme mu s sebou Chetovo a moje stare triko (neoprane), aby si nas pamatoval. Pelech poskytne hotel a rikal pan hotelier, ze Jakey chodil kolem s trikem, ale hlavne na nich spal. To je fajn psi hotel. Narozdil od klasickych, kde kazdy pes ma svuj kotec se dverma z chodby, kus kotce v budove a pripadne oploceny vybeh jen pro toho psa, cili psi se navzajem spis slysi, ale nevidi, tak tenhle je takovy komunalni. Tam jsou jednotlive kotce ve velike stodole, pejsci spocivaji ve velikych dratenych prenoskach, takze na sebe vidi a muzou si klabosit. A podle usudku pana hoteliera si spolu muzou hrat venku nebo se potulovat stodolou. Kdyz Chet jel Jakeyho vyzvednout, tak Jakey se prave okusoval se dvema kolegy a vypadal moc spokojene.

   1. To je dobře, že Jakey byl v psím hotelu spokojený a vrátil se Ti zdravý a „normální“ pes. Já mám s kočičím hotelem špatnou zkušenost, už nikdy bych tam zvířátko nesvěřila. Odvezla jsem tam veselého, šťastného a zdravého kocourka a zpátky se mi vrátil vystresovaný, nemocný a asi i nešťastný. Měl průjem, svrab v ouškách a nebyl to on, než se vrátil do normálu, trvalo to dlouho a mně z toho dodnes není dobře. A přitom ten hotel vypadal velmi dobře, ale halt to nebylo ono. Tak raději doma a s chůvičkou.

 24. Ešusku, jsi podnikavý hošík, přímo rozené podávátko. Zkrátka jsi velký pomocník. Ale když má jeden takovou pánčičku jako máš ty tak chápu že by ses pro ni nejraději přetrhl.
  Můj Einstein byl taky velký pomocník. Podával mi spadlé věci, dokonce je nacházel když jsem je venku ztratila. A dojemné bylo že přinášel z haly do obýváku moje boty když chtěl jít ven. Ale někdy to zmotal když jsem se dožadovala druhé boty přinesl tu druhou od jiného páru. Možná že by dnes byl ještě naživu už hodně stařičký, ale umřel na rakovinu když mu bylo sedm a půl roku. Stále ho moc postrádám, ta jeho nemoc nás stmelila neuvěřitelným způsobem. (inlove)

  1. Velká Kočko, Einstein byl opravdový Einstain, když si takhle pěkně řekl o prochajdu (y) . Věřím, že se Ti stýskál. Pesani na náš život žijou bohužel moc krátce a když to ještě zkrátí nemoc, je to smutný o hodně víc.

 25. Normálně jsem při čtení bledla závistí. Taky jsem si vždycky přála, aby mi hošíčci aspoň sem tam něco přinesli. Ovšem Briánek považoval povel přines či aport za sprosté slovo a Reny koná, jedině když jasně vidí, že bude piškot. Ale vynášet koš chodí strašně rád, je to jinak pilný chlapec, to za se jo. Akorát vzhledem k jeho velikosti mu to smetí k popelnici musím stejně nést já:-))

  1. Ešus je tatarman a když vidí, že má obecenstvo, je schopen na sobě vyrobit klidně uzel 😀

 26. Ešusi, jsi naprostá jednička!

  Kupodivu, aportovacího psa jsem nikdy neměla – všichni soudili, že předměty, zejména pak hadry a klacky jsou tu od toho, aby se o něj s paničkou přetahovali.
  Za to jsem ovšem měla aportovacího kocoura.
  Jmenoval se Dedéšek (nikoli od Dede, nýbrž vzniklo hláskoslovným vývojem od Čert 😉 ).
  Jednou jsem takhle štrikovala a Dedéšek soudil, že klubíčka by se dala dobře aportovat. Tak jsem mu vysvětlila, že všechna klubíčka patří na můj gauč. Dedéškovi to v kebulce šrotovalo, ale pochopil. Na chvíli jsem odešla a než jsem se vrátila, sesbíral Dedéšek všechna hrací i nehrací klubíčka, co jich jen po bytě bylo a všechno mi to na ten gauč nanosil…. (rofl)

 27. Petro, budeš se možná divit, ale málem mi tečou slzičky. Nejenom smíchem, ze Tvých větných perel, ale i radostí, když vidím jak NÁDHERNĚ se má Ešusek, jak bezvadnou pánčičku a páníka, kteří se mu intenzivně věnují. Dokázali jste z toho Vašeho Ajnštajna vydobít opravdu mnoho, ale on je tak senzační, že má jistě ještě rezervy a já se těším na další povídání, až je odhalíte (y) (h) (dog) .

  1. ano ano, rezerv je v té duté makovičce ještě mnoho 😀 😀
   😀

   ale dneska překvapil, jak šikovně se dokázal po provazovém žebříku vysápat nahoru. Ještě párkrát tam zajdem a může už konečně do toho cirkusu, kam nás furt posílá pánik 😀

 28. Krásné povídání, to jsem se zase pobavila a zároveň závidím. Arinka odmítá aportovat, maximálně doma a stylem: třikrát a dost, už si pro to choď paničko sama. Neumím ji to naučit, no.

 29. jednou byl v televizi program o partě, co trénuje tzv. „pomocné tlapky“ a jedna trenérka řekla nezapomenutelnou větu: už jsme „Rexe“ naučili otevírat dveře, sbírat a nosit klíče, mobil, tužku, dokonce otevřít dveře od lednice, vyndat s ní balíček salámu a teď ho musíme ještě naučit, aby ten balíček donesl svému páníčkovi !
  to jste s Ešusem ještě nezkusili ??

  1. Otvírání balíčků se salámem mám myslím Hošíček natrénováno již od útlého mládí (rofl) (rofl)

 30. Páník se tvářil stejně jako já, když dostávámvynadáno. Bylo mi ho líto. (rofl) (rofl)
  Petro, jako vždycky báječný, ale tahle věta mě dostala úplně (clap)
  Skvělej začátek víkendu. U nás mínus 12, jasno

  1. Ahoj ahoj Zano, jsem moc ráda, že jsme Ti vyrobili úsměv. páč co? Smích léčí, takže to abys byla brzo zdravá 🙂

 31. Takový Ešusek (h) by se mi často hodil – neustále něco hledám a pro něco se vracím. Jenže Anka často sama nenajde ani hozenou odměnu, musím ji najít sama a Ance na ni ukázat prstem, chjo. (tmi) A kočičstvo? Těm je to šumák, koukají jen, jak by se nechali podrbat na klíně (Bertík), chovat a nosit bytem(Mikeš), nebo vyvést nějakou kulišárnu (Rózinka). (chuckle) Petro (inlove) , parádní čtení, jako vždy. (y) (h) (y)
  Je nějakých těch -20, ufff, doufám, že se alepoň trochu přes den oteplí.
  Přeju všem krásný den!

 32. Krásné Ešusí vyprávění, raději jsem odsunula kafe.
  Ve dvoře máme -19°, doma příjemných +22°.
  A když se tak dívám na tu fotečku s krásnou zahradou, na jejíž tvorbě se Ešus tak skvěle podílí a pak mrknu na ten zachumelený zamrzlý dvůr, tak si říkám, že se toho jara už taky nějak nemůžu dočkat! Kolečko, hrabičky, motyčka…. kytičky a jahůdky, už aby to bylo.
  U nás je dneska za Ajnštajna Richard. Sedí jak trubka u fontánky a strká do ní tlapku, pokuší se chytit ten pramínek, co shora stéká z nádobky do spodní nádržky. Vsune tlapku, vysune mokrou a nechápavě nad ní kroutí hlavou. A hlavně stále slídí po tom spojovacím konektoru, který sem zapracovala raději pod tu fontánku. Už ho totiž několikrát rozebral a tím fontánku vyřadil z provozu. Jo, je to velmi šikovný kosourek.

  1. Čertík dnes ráno zkoušel paničce v hrnku tlapkou čaj. Zasunul, vyndal, otřepl, olízl, zatvářil se znechuceně a šel si spravit chuť konzervičkou. Ale Haribo jahůdku, kterou včera vydoloval z uloupeného pytlíku, zbaštil. 😀

  2. ……….Vsune tlapku, vysune mokrou a nechápavě nad ní kroutí hlavou…

   (rofl) (rofl) (rofl)

 33. Sedím si tu po ránu a baštím snídaníčkový zeleninový vývar. A to je, v kombinaci s vyprávěním Velikého Ešuse, velice nebezpečná kombinace. Raději jsem přešla na krajíček chlebíčka se sýrem.
  Eši, jistě dovolíš, abych tvé vyprávění poslala pejsčím kamarádkám.

 34. Dobrý den všem!
  Zdravím všechny rekonvalescenty,ať uzdravování se daří a všem marodům držím nadále palce (y) (sun) (h) .
  Hezký závěr mrazivého týdne – včera chutný článek s neméně chutnými komentáři (nod) ,dnes Ešusovo povídání (rofl) – Ešusku díky tobě půjdu za chvíli zmrznout ven s úsměvem!
  Ešusi,jsi fakt Ajnštajn a správnej parťák při práci (y) !

 35. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To jsou věci :O – Ešus je donašeč (chuckle) Nebo snad přinašeč ?? (chuckle) Že by to byl retrívr ?? (rofl)

  Jste skvělá trojka (ehm ještě Kosťa – takže čtyřka) , Ešus si uměl vybrat páníky móóóc dobře.

  Venku mínus dvacet, tak asi výlet nebude moc dlouhý. Pojedeme směr Mácháčsko (páník chce zdolat vrcholek Pecopaly) a pak Praha…

 36. Esiku Esiku 😀 kdybych to byla byvala vedela, ze Te tu poctu, tak bysem sem byvala vlezla hnedleva po pulnocni 😉

  Dobrou s kobrou, jdu upadnout do komatu po narocnem tydnu (whew) a to jeste musim uspat Kulicha pretahovanim o zuzlaci kosticku… ziiiiiiiiiiiiif (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN