ČLOVĚČINY: Jaká je spravedlnost ve světě zvířat?

Žil, byl jeden toulavý kocour , kterého jsme v rodině pojmenovali na Matese. Občas zavítal do naší zahrady, dali jsme mu misku se žrádlem. Nažral se a pak zase na dlouho zmizel. Že je to bezdomovec jsme usuzovali zejména kvůli tomu, že byl neupravený, nenechal se chytit, což znamenalo zřejmě i to, že byl k lidem nedůvěřivý. Takto se to táhlo celé roky. Až přišla letošní zima.

 

V průběhu nadprůměrných teplot se Mates neukázal ani jednou. S nástupem sibiřských mrazů koncem ledna jsme jedno mrazivé ráno zjistili, že se kocour Mates nastěhoval k našemu kocourovi „ do ložnice“, kterou jsme našemu kocourovi zřídili obestavěním několika čtverečních metrů garáže. Mates byl zuboženost sama, pohublý a s oteklýma očima na nás úpěnlivě zíral s jasnou prosbou: „Nechte mě tu chvíli ohřát!“

V tomto stavu se nechal vzít do náruče, takže jsme ho zběžně prohlédli a druhý den jsme se domluvili se zvěrolékařem na prohlídce. Ten se našeho, tedy „teď už našeho“ Matese ujal. Všichni znalí provozu u zvěrolékaře vědí, že se se zvířecím pacientem zachází obdobně jako s člověkem u lékaře či v nemocnici. Kocour se tak stal evidovaným zvířetem, dostal jméno, které jsme pro něho v časech jeho návštěv u nás vymysleli a po dohodě s veterinářem dostal posilující injekce, odčervení a získal statut pacienta na pozorování.

Dlužno dodat, že onen pan veterinář má ve své péči několik opuštěných kocourů, straku se zlomenou nohou a psy chodící dobře či vůbec. Zvířata se tedy u něho mají skutečně dobře. Domluvili jsme se, že u něho kocoura na pár dní necháme a potom, že si pro něho přijedeme a zařídíme mu pobyt nejspíš v kočičím útulku tak, aby přečkal největší mrazy.

Po několika dnech tak, jak jsme se domluvili, mi veterinář skutečně zavolal. Říkal, že kocour pošel naprosto nečekaně, když se v průběhu necelého týdne rozežral a každý den nabíral na váze. Diagnóza zněla na selhání srdce.  Přijel jsem si tedy pro ostatky teď už skutečně našeho kocoura, vyrovnal se s veterinářem a odvezl tělo kocoura domů.

I přes krutý mráz a zmrzlou půdu jsem mu mezi keři na naší zahradě vykopal hrobeček a zasypal zmrzlou hlínou. Stal se tak v pořadí již několikátým kocourem, který má u nás místo posledního odpočinku.

Dlouho jsme s  veterinářem, kterého ta událost evidentně mrzela, diskutovali o příčinách smrti tuláka Matese. Já osobně preferuji teorii, že se jeho velké kocouří srdce tuláka nedokázalo vyrovnat s náhlým prostředím tepla a dostatku potravy. Možná už byl i hodně starý.

Ostatně, i řada lidí, bezdomovců, by do útulku k Armádě spásy nešla ani za nic, a přečkávají v igelitových stanech i v krutých mrazech. Jsou prostě věci mezi nebem a zemí, které zřejmě nebudeme schopni nikdy pochopit. A často nás k zamyšlení nad smyslem života mohou přimět i takové kočičí příběhy. Přeji ti, pokud existuje, kocouří nebe, tuláku Matesi.

 

 

Aktualizováno: 7.2.2012 — 21:56

117 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A samozřejmě přeji všem marodům rychlé uzdravení – dvounohým, čtyřnohým, pernatým i srstnatým (těm holým samozřejmě taky). Nebudu nikoho jmenovat, abych na někoho nezapomněla. Ale držím pěsti průběžně pořád všem potřebným.
  Když tady čtu ten výčet nemocí, tak taky jednu přidám. Já si pořídila infekční mononukleózu, heč!

  1. Další taková, co se potřebuje trumfovat (whew) (inlove) Hezky drž dietu a buď v klidu, ať to odezní bez následků, tahle potvora se nesmí podcenit (wave)

   1. A to jsem šla původně k doktorce jenom s tím, že mám bolavý obě uši, mám rýmu, bolí mě v krku, kašlu, mám křeče v břiše a horečku. Když jsem i po druhých ATB byla pořád scíplá, vzala mi krev a co myslíte? Byla tam mrcha jedna mononukleózová. Tak mám poprvý v životě neschopenku (samozřejmě jsem ji do práce poslala nepodepsanou 🙂 )

 2. Děkuji za Matýska, už má svoje doma napořád. Udělali jste to nejlepší, co jste mohli. Těžko říct, co vedlo k jeho smrti, možná jen přišel jeho čas. Je dobře, že neumíral sám, že měl svou rodinu. A měl ji dlouho, jen ji nepotřeboval tak často (byl prostě něco jako svobodomyslný strejda, co cestuje po světě a čas od času se staví), ale když ji opravdu potřeboval, tak byla u něj a pro něj.
  K nám takhle přišel před 5 lety jeden zrzek. Teď se rozvaluje na křesle, jmenuje se Garfield a má skoro 6 kg. Vyražené spodní přední zuby mu nevadí a pravý dolní tesák mu dokonce dorůstá. A uhnilý dráp na přední pacce kupodivu taky dorostl – a to to vypadalo, že mu vyhnil i kořen. Je mu asi 5-8 let. Náš doktor ho tenkrát nazval starým vesnickým matadorem.
  A doufám, že se bude na křesle rozvalovat ještě spoustu let.
  Ještě jednou díky za Matesa.

  1. Taky jsem to četl, ale nějak mi uniklo, jak se bude řešit situace, kdy myslivec potká v lese psa se vzteklinou. Bude potrestán, když ho zastřelí?

   1. A jak by měl podle Vás myslivec poznat bez podrobného vyšetření, že má pes vzteklinu? Nemluvě o tom, že Česko i Slovensko jsou už několik let územími vztekliny prostými, tudíž pravděpodobnost setkání s nakaženým psem je zcela mizivá.

    1. Pokud to pozná až když ho ten pes pokouše, bude to poněkud špatné. A neštovice a obrna už také byly prohlášeny za vyhubené a oboje se po vysazení očkování vrátilo. Vyhubit jakýkoli virus je totiž prakticky nemožné, dosáhne se leda toho, že zmutuje a najde si jiného hostitele. Takže nebude dlouho trvat a vzteklina se v nějaké formě a přes jiného hostitele vrátí.

 3. OT: Milí Zvířetníci, více jak po týdnu se vracím na značku. Všechny ty dny jsem pilně proležela, děsivě prokašlala, abych v pondělí navštívila mudra, ten mě poslal na RTG plic, napsal ATB a nařídil pokračování klidu na lůžku. Silný zánět průdušek. Ale už přišly mejlem i výsledky z RTG a tam našli zápal plic, ve který jsem nevěřila i když mudr tohle podezření vyslovil. Jak jsem k zánětu přišla, to tedy fakt nevím!
  Myslím na HankuW a moc jí držím palce, aby se všechno vyvíjelo dobře a brzy se uzdravila, Emtesce přeji z celého srdce všechno nej a nej k jejímu dnešnímu svátku. Budu zpětně dočítat články, doufám, že mi neuniklo nic důležitého. O víkendu jsem usilovně držela palce Páje a EvěŽ, aby uspěly na Duo Canis v Brně. Chtěla jsem jít osobně, ale už to skutečně nešlo. Mávám z postele (wave) .

  1. No, hezká kombinace Alex 🙁 Tak hezky hajat a ani nos nestrkat ven. Však ty ten chcíp přepereš (flex) (inlove)

  2. Alex – ale opravdu z postele! Ne abys čarovala po baráku, hezky v klidu papej antibiotika a dávej na sebe pozor, ať se rychle uzdravíš bez nějakých komplikací. (h) (hug)

  3. Díky za podporu, ale jak se mají plíce chuděry uzdravit, když si v pindělních příspěvcích čtu o Ešusovi, jak překvapeně mizí na zamrzlém rybníku v dál (rofl) ! Sípu smíchy a nevím, jestli mám kašlat nebo smrkat nebo brečet. Ta naše Petra, ta mi dává zabrat.

   1. Alex, zápal plic není žádná legrace, smát se můžeš, ale jinak to koukej vyležet a doléčit! (wait) Stejně je venku hnusně, tak ať jsi fit na jaro. (sun)

  4. Jejda, jejda, milá Alex! (inlove) To Ti nestačila jedna choroba, musíš mít hned dvě? :O Tak to znamená dvojnásobné ležení v pelíšku, protože musíš být brzo fit na jarní vycházky a tak vůbec. (nod)

   1. A nezapomeň si dát skoro do sedu pod hlavu a opravdu často měnit polohu,neležet naplacato na zádech v peřinách, ať plíce větrají, nebo nabalená a přikrytá posedět v naprostém klidu v křesle, a nedýchat jen povrchově, občas i zhluboka. (y) (h) (rose1)

  5. Chudino, vítej mezi marody, co mají ležet a nehýbat se. To sis teda vybrala… No, aspoň že venku to není moc lákavý… opravdu lež, tohle jsou ošklivý potvory.
   Mysli na to, že poctivým ležením získáš procházky na jaře, až bude hezky. No jo, já vím…
   Držím palce, ať se to rychle lepší!
   (h) (y)

  6. Tedy milá Alex, ty už taky nevíš, co bys roupama dělala (inlove) Koukej opravdu ležet, letošní chcípy jsou dost děsné a pokud se ti povedlo nastartovat dvojitej zánět (jak dlouho jsi tu chorobu pře/ro zcházela???) tak to už končí veškerá legrace. (wait)
   Tak koukej být hodná a do pelechu si ber si nějakej notebook, ne, že budeš vysedávat někde v průvanu! 🙂 A Baty má pravdu, radši lež i spi v polosedě, plíce to ocení… (hug)

 4. Matýskovi přeji klidné spočinutí. Najednou měl nejen plnou mističku, ale i ruku, která hladí, a hlas, který konejší. Možná jeho unavené srdíčko ten nápor štěstí nevydrželo, zatetelilo se tak moc, že ho to úplně zahltilo.
  U nás na zahradě se s příchodem těchto mrazů taky objevili dva kočičí tuláci. „Pracovně“ jim říkám Anička a Toníček. Anička je krásná zelenooká mourinka, o ni ani tak strach nemám. Je tlustá a má prvotřídní kožich. Nechá se i pohladit a podrbat, popovídá si, ale jak se nají, tak si jde si po svých. Starosti mi ale dělá Toníček. Je to drobný zrzeček, který je vážně hendikepovaný tím, že mu chybí zadní nožka a ocásek. Je hodně plachý, nepřijde až k člověku, vyčkává jen opodál. A já se s nimi docela vydovádím. Na zahradě mají sice v chráněné boudičce velkou misku granulí, ale oba mají raději měkkou stravu. Takže několikrát za den nosím na zahradu misky s konzervami a masem, kontroluji, jestli je to snědené, protože jinak to rychle zmrzne. Když je to zmrzlé, vyměním to za nové, vezmu to domů rozmrznout, pak to zase šoupnu ven. Mezitím doplňuji granule. A tak pořád dokola. Jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne. Doufám, že dobře, ať už to „dobře“ znamená cokoli.

 5. Pane Bartoni, díky za Matese. Alespoň konec života měl v dostatku a k vám přišel ve chvíli, kdy potřeboval tu poslední pomoc. Tu jste poskytli, více udělat nešlo, asi ani svobodomyslný Mates nechtěl více. (u)

 6. Teď jsme jeli z Žitavy a kolem Nisy na předměstí Liberce seděli na stromech kormoráni. Ještě jsem je tady neviděla – rozšiřují revír i k nám…

  Je psina, jak mínus osm může znamenat vysokou teplotu na dlouhou procházku – Beta si to poobědě venku moc užívala a nechtělo se jí z lesa domů. Po dlouhé době nebyl arktický den…

 7. Jsem toho názoru, že spravedlnost nemá seřízené váhy, ale stane se, že štěstí někdy škobrtne o toho pravého. Mates měl kliku na dobré lidi.

  A asi o nás vědí víc, než si myslíme. Před časem jsem tu také psala o kocourovi, kterého jsem krmila za garáží, ale který dával najevo sem a ani o krok dál. Nazývala jsem ho Plašan. A najednou mi seděl přímo u dveří. Obrátil na mne oteklý obličejík, v klidu se nechal zvednout a pak odvézt k veterináři. Pak byl opečováván a pak a pak… Doufám, že se má dobře.

 8. Hezké povídání psané citlivou rukou milovníka zvířat. Ano, má bohužel smutný konec, ale kocour nezemřel (spíše nezmrznul) někde sám opuštěný a hladový. Má trvalý hrobeček pod vašimi keři. Opravdu váš byl sice jen velmi krátce, ale „skoro váš“ byl už řadu let, když si občas zaběhl pro dobré sousto. Díky vám za péči o něj (i tu úplně poslední). (h) (u)

  Thank you Chet for your news !!! And to Hanka – Best wishes for speedy recovery !!!

 9. Venkovní kocour nemá jednoduchý život. Nejdříve si buduje svůj revír. Pak v něm asi rok – dva vládne a pak mu začnou šlapat na paty mlaďoši. Čtyřletý kocour chodí domů pobitý, bez uší, s podhnisanými boulemi. To je od infekce zanesené hluboko do podkoží drápem protivníka. A pak většinou kocour borec odejde z domu a hlavně z revíru. Toulá se opravdu daleko po kraji a zbývá mu jen bídný konec. Proto jsem zastánce kastrace. Argument, že NÁŠ kocour neznačkuje a je mírný a… jsou krátkozraké. Nejvhodnější je po dosažení druhého, až třetího roku. Po kastraci si takový plyšák zmenší revír na prostor jedné – dvou zahrádek a loví si hraboše a myši. Kdybych tohle věděla dřív, mohla jsem ušetřit veliké trápení Mr. Zrzavému a Mourynovi 2x luxaci kyčle a velikou infekci. Přivedl mě na tento smutný cyklus jeden veterinář s letitou praxí. I on musel řešit život svých kocourů podle těchto zásad. Poslechla jsem ho a dala Mouryna kastrovat ve 4,5 roce. A vše se urovnalo. (sun)

  1. Hmmm, máš pravdu, ale vysvětluj to poněkud „jednoduchému“ vesničanovi, který v hospodě u piva prohlásí památnou větu „ať si kocour užije i za mě, když já už nemůžu“, případně jiné moudro typu: „to radši pudu do hospody a prochlastám těch sedum stovek, než bych je vrazil do pitomýho kocoura“! Argumenty, jako zdraví kocoura, zamezení nechtěným koťatům a další, co píšeš, bere jako naprostý blábol praštěné slepice, co má ho.no co na práci a akorát buzeruje ty, co se celej den nezastavěj a něco vytvářej a neseděj jen v kanclu a nestaraj se o pitomý kočky. Odposlechnuto a odkonverzováno osobně.

   1. Zdeno b.p. a Karolíno – tohle nejen podepisuji, ale podtrhávám silnou čarou !!!!! Při podobných větách jaké Karolíno zmiňuješ vidím vždycky rudě.

   2. Já vím. Taky jsem narazila. A ošklivě. Šlo o 3 kočky a 2 kocoury (jejich mámu jsem dokázala vydrápnout, nechat vykastrovat a umístit. Já se s tou malou kolonií neznala, ale jiní ano. Dala jsem tam bednu s provazem a popsanou mým telefonem. Když chytnou, postarám se. Vysmáli se mi. Kolonie se rozrostla na cca 20 koček. Degenerovaných, protože to bylo všechno z toho jednoho vrhu. Nevím, co s nimi je teď. Nechtěli spolupracovat ani z vedení té firmy. A já tam nemám přístup.

   3. Karolíno, podepisuji skoro vše. Pro kocoura je kastrace větší dobro než zlo, jen kdyby byli i ti v okolí kastrovaní. Protože nechtěným koťatům se kastrací jednoho kocoura bohužel nezabrání. Takových krasavců je na vsi dost a dost a mrouskající kočku najdou spolehlivě i za toho kastrovaného. Člověk může mít jen ten dobrý pocit, že to jeho zvíře za to nemůže. Já to viděla zase z jiného úhlu – náš staroušek Micánek byl od pravého kocoura ve svých možná 13-14 letech bit jako žito, bohužel. Přitom vůbec neviděl důvod, proč se prát. Jenže kdybychom ho včas nevykastrovali (až v jeho 3 letech, táta také za ty jeho kuličky bojoval), tak bychom o něj asi přišli mnohem dříve. Pozdější kastrace měla jednu výhodu, nikdy netrpěl na nemoci močáku. Proč ale umřel, je mi dodnes záhadou – stáří, to jistě, ale… pořád se mi stýská, i přes tu naši princeznu.

   4. Tak tohle podepisuji několikanásobně !!!! Jak ty určité křupany vidím, nejraději bych je ubezdušila,jsem jak bejk a vidím rudě. Nejhorší jsou ti stálí lemtáci piva. (beer) (flex) (fubar)
    A to se ještě starají o moje zvířata,leží jim v palicích co mám doma. Oni neumí žít svůj život,potřebují k ukojení cizí vzruchy. Naštěstí už většina maldých má svoje psy a kočky a starají se o ně a taky je mají doma, snad se to změní. (headbang)

 10. Matesi, vsak Tys vedel (h) a takovyhle opecovny odchod za Duhu bych prala vsem toulavym zviratkum, ktera jsou ted vycerpana hroznymi mrazy, uz nemuzou a my o nich nevime… 🙁

  Krmim aspon ptacky jak o zivot, kosi bratri na ne koukaj pres sklo jak na napinavy thiller (chuckle) A jak nejsou ve strehu, Kulda jim zuzla usi a ocasky.. (chuckle)

  Mimochodem cetla jsem Esusi a Beti zminku o ledu – my byli o vikendu bruslit na Hostikovsky prehrade, uz ji na zimu castecne napustili a ted je tam bajecny velikansky kluziste 🙂 Kulis se projevil jako talent, ouplnej Plushenko (dance) sice brzdi tri metry zadeli, ale desne si to uziva 😀 a taha nas jak remorker, vzdycky jeden ujizdi treba s klacikem, Kuliskovi zasviti oci, druhy ho chytne za obojek a uz to frci (nod) Sice nevim, jak rychle jedeme, ale lidi vidim trochu rozmazane (whew)

  A kdyz jsme se tuhle vraceli z venceni, hned u baraku, kde nam konci lesopark a zacina parkoviste Lidlu, vysly v podvecer srnky, presly prusek a zapadly v druhem lesiku pod mym balkonem. Kulda naprosto nevzrusen ocuchaval pesemesky, povahou a instinkty to budes nastesti spis molossek nez lovecak (chuckle)

  And for Chet and Hana – perfect news, Chet! Thanks a lot, all the best for Hana and her neck 🙂 Gonna keeping fingers crossed for a quick and complete recovery (flex) Just please relax (f)

 11. Unavané kocouří srdíčko usnulo opatřené dobrými lidmi.
  Díky Jene,Mates si za duhovým mostem určitě pochvaluje. (h) (cat)

 12. Jako mnohé tady, i mě napadlo, že Mates prostě došel na konec své cesty. Jestli věkem nebo k tomu přispěla i nějaká nemoc je vedlejší. A protože slábl a nechtěl poslední dny prožít sám, v zimě a o hladu, zůstal tam, kde věděl, že dostane nažrat, že bude v teple a v klidu. Přišel si pro pokojný konec. Dostal ho. Díky všem, kteří se o to zasloužili.

 13. Tak nevím… Jestli on pro něj nebylo toho dobrého neúnosně moc a neustál náhlý šok. (klec, teplo potrava, očkování, vynucený kontakt s naprosto neznámými lidmi…) Věk a celkový stav nejspíš udělaly také své, ale možná, že by bylo lepší postarat se mu jen o dostatek jídla a pití a nechat mu volný výběh. (říkám MOŽNÁ a rozhodně tím nechci tvrdit, že jste postupovali špatně!) Pro většinu divokých a kontaktu s člověkem nenavyklých zvířat je odchyt a zavření do klece těžký stres, se kterým si ne vždy dokáží poradit. Ale doufejme, že se mu odcházelo lehce a bez bolestí.

  1. Podobný začátek jsme měli s Valinkou, jenže ona se schovala za postel a jen žrala. Tedy i vyměšovala a ačkoli uměla na kamínky, ten první týden nevylezla. No a potom si nechala vyčistit očka, jinak jsme naordinovali TTT.A ještě tři roky jsme se spolu radovali

   1. Náš Ferdík byl původně také venkovní a lidi nemusící. Jenže jednoho dne se sám svobodně rozhodl, že už toho bylo dost, vlezl oknem dovnitř, pokojně obešel a očuchal celý byt, uvelebil se na bíle potaženém křesle, (nejspíš kvůli maskování, byl krásně černý), řekl MŇÁÁÁU a vydržel se mnou přes dvacet let. Ale byla to jen a jen jeho volba. (inlove)

    1. Stejně je zajímavé, jak jsou ty venkovní kočky různé. Některá se ochočí hned a některá nikdy. Tak mne napadá… Kdysi u nás žila kočka divoká; tím nemyslím zdivočelé domácí číči, ale lesní druh, neochočitelný a člověku se důsledně vyhýbající. Údajně byly u nás vyhubeny, ale přežívají na Slovensku a je dost dobře možné, že něco málo i u nás a občas se jim povede skřížit se s domácími kočkami. Výsledkem pak bývají skoro neochočitelná a při dochytu agresivní koťata. Nedávno jsem viděl v TV film o populaci levhartů v Anglii, kteří se adaptovali na život ve městech; je možné, že v někde v Česku žijí nenápadně a skrytě i divoké kočky.

 14. Milý Jane,
  kocouří nebe dozajista existuje a vy jste mu tam pomohli laskavou cestičkou. (cat)

 15. Je to sice smutné, ale v podstatě krásné povídání. O něčem podobném psal i James Herriot a jiní. Děkuji za pěkný článek.

 16. Nedá mi při této příležitosti nevzpomenout na chudinky kočičky ze zahradní kolonie, kde měla Věruška svou překrásnou zahradu. V těchto mrazech jich určitě hodně nepřežije. Ale díky laskavosti Věry a Dana jich 11 mají z této kolonie doma a jsou z nich spokojení a krásní živočenichové. Díky Vám oběma. Je mi líto každého toulavého tvora, který nemá svůj domov a trpí a myslím na ně moc. Tohle povídání mi trochu vehnalo slzy do očí a jsem moc ráda, že alespoň i já jsem dvěma tvorečkům mohla domov dát. Melíšek svůj měl, ten u JanyBu rozhodně netrpěl, ale Zrzík s Ríšou si jistě prožili své. Tak díky za jednoho Matesa, který sice umřel, ale nakonec přeci jen poznal, co je to dobrá bašta a teplíčko.

  1. Já si při čtení toho smutnýho článku vzpomněl na naši Miňonku, ta k nám taky přišla dožít. Dodnes je nám smutno. A Zrzek pořád chodí a pláče.
   Smrt jakéhokoli zvířátka je vždycky smutná, ale pořád je lepší odejít v klidu s plnou miskou a dobrými lidmi, než hlady a vysílením někde opuštěný…
   Mávám za duhu.

 17. To je nejen hezký rozloučení s tulákem Matesem, ale hlavně je moc hezký, že jste se ho ujali. A když mu bylo nejhůř, bylo mu na tu poslední chvíli dobře a poznal i lidi jiný, než znal do tý doby.

 18. Milý Jene, jste dobrý člověk.

  Tulák Mates zřejmě došel na konec své cesty a měl štěstí, umřel v teple, klidu a s plným břichem. Kéž by všechny čekal takový přechod přes Duhový most.

  1. (rose1) Mili, pěkně si dnešek užij. Živijooo (rose1)

   Omlouvám se všem, kterým jsem v poslední době nepopřála. Je mi to líto. Tak aspoň (rose1) (rose1) (rose1)

  2. K dnešnímu svátku si splň jedno tajné přáníčko.

   A večer ti připiju dobrou frankovkou z Vrbice – jedna z posledních … tak si ten dnešní svátkový den hezky užij.

   (d) (h) (f)

  3. Emtesko, všechno nej nej nej a hodně krásných procházek s oběma psicemi (h) (sun) (f) (dog) (dog)

   1. Přidávám se ke gratulantům a přeji všechno nej a kupu zdraví.

    (f) a hezkou oslavu (^) (d) (pi)

  4. Milá Emtesko, všechno nejlepší a splnění tajného přání vinšujun za celou naši smečku.
   A taky hodně zdraví !!! (f) (d) (f) (h) (sun)

 19. Prosba: Čte Zvířetník nějaký mlčící Čech, který žije v Münsteru v Německu? Má tam nějaký návštěvník Zvířetníku německé přátele?

  1. O čtenářích v Německu nevím, jenom Vítr se vyskytuje v Lipsku… Takže leda by se někdo přihlásil sám.

 20. Zamyslela jsem se nad slovem spravedlnost. Spravedlnost je lidský pojem a měla by zahrnovat trest nebo odplatu za provinění proti lidským zákonům nebo zvykům. Spravedlnost není v tom, že se mají všichni dobře, že jsou všichni zdraví, že každý pozná lásku… To je fikce, utopie, naivní přání, ráj… Také bych byla radši, kdyby nebylo utrpení. Ale nelze na to použít slovo spravedlnost. Ta je, jako většina lidských výtvorů, slepá. Zmírnit utrpení nemůže spravedlnost, ale jen soucit, dobročinnost… Prostě lidé, kteří nejsou lhostejní.

  1. Evi (inlove) , máš pravdu. Taky mi slovo spravedlnost trošku zaskřípalo, ale na rozdíl od Tebe jsem ho uspěchaně přešla. Což nebylo správné. Děkuju Ti za tenhle potřebný komentář. (f)

  2. Ano, souhlasím s tebou, Evo. Tenhle příběh nebyl o spravedlnosti. Byl o laskavém srdci a potřebném zvířeti.

  3. Ano! Soucitní lidé dokáží účinně pomoci bez velkých gest a proslovů…..a pevně doufám že jich bude přibývat. (nod)

 21. Great! (party) Give her out love and we have still kept fingers cross for sure 🙂 (h) (hug)
  Thanks, Chet , for your message (inlove)

 22. Mates měl aspoň na konci života teplo, dostatek jídla a péře. Někteří bezdomovci nemají ani to. Dokud Mates chtěl, byl svobodný. Myslím, že si přišel pro pohodlný konec.

  1. Souhlasím s Evou. Je skvělé, že se nezklamal – jste štědrý ve své laskavosti, milý Jene. To jsou věci, které se v životě opravdu počítají. (inlove)

 23. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Mají to v těchto mrazech zvířátka těžké. Zatímco ještě na začátku ledna mi až tak nevadilo, když ta mrcha Betí prohnala stádečko laní (poprvé ve svém životě neposlechla a to zvěř potkáváme pravidelně a Beta chodí vždy na volno) , tak za těchto dlouhotrvajících mrazů bych ji přerazila… Protože i krátký běh zvěř nesmírně vyčerpává a zbavuje energie. Taky nesmí plašit kosáky a straky, které ráno sedí jak nakynulé buchty a nechtějí se pochopitelně zvednout…

  Tady kupodivu toulavé kočky nepotkávám. Ne že by naše zahrada nebyla kočičím rajónem – ale od krásné siamky s obojkem na krku až po tlustého obřího rezavého kocoura mají všichni někde své „doma“. A to dobře (inlove)

  Máme mínus patnáct, jasno… jdu nasypat další kilo slunečnice do krmítek…

  1. My taky radši chodíme s holkama do zvěřeprostého revíru. Ony sice neublíží, ale zvedají bažanty, vypíchnou zajíce, jdou po stopě, prostě lovecký výcvik nevymažem. Sice se dají odvolat, za normálních okolností to zvěř nepoškodí (holky jsou proti ohařům a honičům pomalé, zvěř aspoň neztratí přirozenou ostražitost), ale v mrazech jsme opatrní

  2. Jo, taky se teď poflakujeme jenom na zasněžených, zamrzlých a větrných polích – jsou zvěřeprosté. 🙂 Člověk za roh nevidí a za této situace stačí ke škodě, aby pes jen vystartoval – i kdyby se hned nechal otočit. Radši neriskuju, stačí mi představa, čemu zvěř v těchto dnech musí tak jako tak čelit.

   1. U nás asi zvěř zalezla do akátových lesíků- bažantnic. V polích jsme nepotkala ani nohu. Do bažantnic mají psice beze mne vstup zakázán, tak je klid. Když vidím, jak bývají psice po 20 minutách v mrazu a vichru unavené, zvěř bych je honit nenechala. Ta tam musí vydržet celý den…

  3. Taky se přidávám. Krmím ptáky lojem a slunečnicí, srnám nosíme jablka, a pokud při procházce s Maxem sejdeme ze silnice, jde na vodítko, nechci riskovat ani těch pár metrů, co by zvěř musela uběhnout (ulítnout). Nejenže ztratí energii, ale při běhu a následném prochladnutí hrozí i zápal plic.
   Ostatně Max si minulý týden poprvé za svůj život řekl, že chce bydlet doma. Vždycky chtěl být venku, vybral si to už jako štěně. Ale stárne a tyhle mrazy jsou opravdu moc. Tak se válí doma.

 24. Hi, Chet,
  give our love to Hana on behalf of all of us. (h)
  We all hope, she´ll be OK soon.

 25. Mates byl svobodnej,volnost milující kocour, který bral svůj život takovej, jakej byl. Možná ho skutečně zabila ta péče…možná jste mu prodloužili život, možná do té garáže přišel umřít….přesto Vám moc děkuji, za tu starost, za místo posledního odpočinku pro něj.. Mates si užívá za Duhou a možná vypravuje, že i takovej život stačil poznat…. (rose1)

 26. Pane Bartoni, Váš příběh mě hodně zasáhl. Děkuju vám. (h)
  Mates měl štěstí, že odcházel v teple, světle a dostatku, a že poznal hladící ruce – vlastně už tady ochutnal, co ho čekalo za Duhovým mostem. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 27. Chete (inlove) , thany you – děkuju moc za skvělou zprávu! Poudravuj Hanu, prosím. (wave) (h) (y) (h) (hug) (f) .

 28. Rychlý překlad Chetovy zprávy o HaněW:

  Ahoj přátelé,

  Dneska hladce proběhla Hanina operace. Momentálně se cítí dost mizerně, ale krk je v pořádku! Zítra bude propuštěna z nemocnice. Až do pátku budeme ubytováni v hotelu v Raleighu v Severní Karolíně, pak se vrátíme domů do Hopkins.
  Myslím, že Vám napíše zítra večer (ve středu). Mám vám vyřídit, že všechno je OK.

  Děkuji vám za všechnu podporu a laskavá přání.

  Chet

  1. Moc jsem na Hanu myslela, i když jsem to sem nestihla napsat. Věřila jsem a věřím, že to bude v pořádku, nicméně, jak píše Dede, pro jistotu držím palce dál. (h)

 29. Hi Chet,
  Thanks for the news. I think that I can speak for everyone here now. Please give Hana our best regards and sincere wishes for a speedy and complete recovery.

  Ahoj Chete, díky za zprávu. Myslím, že tu teď můžu mluvit za všechny. Prosím Tě, pozdravuj od nás Hanu. Srdečně ji přejeme, aby se brzy completně uzdravila.

  1. skvělá zpráva, pořád moc a moc držím palečky (y) (y) (y) (h) (h) (h)

   je hezké, jak funguje i mezinárodní spojení (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN