PSI: Max se vycajchnoval

Maxmilián, jinak náš tříletý pes kelpie je od mládí jaksi více vznětlivý či vzrušivý pes než v jeho věku býval, dnes už desetiletý Ferdinand stejného plemene. Nó, každý přece nemůže být stejný, to by bylo na světě smutno, že ano. Ať už to je mezi zvířaty nebo lidmi.

 

Maxova nátura je asi dána jeho neutěšeným dětstvím u jeho prvního pána, který byl, jak se říká, kruťas. Psíka moc nekrmil, spíš ho držel hladového a často ho řezal. Takže jsme zdědili ročního vyhublého a mentálně labilního psího jedince, který ani pořádně nevěděl kterak se začlenit do nové smečky.

Pravidelní čtenáři vědí, že jsme s Maxovým chováním měli problémy – okusoval pánečky a to někdy i dost citelně. Zvláště tehdy, když jsme po něm vyžadovali něco, co on zrovna nechtěl, nebo si on myslel, že to je pro něj nebezpečné. Doteď je to psík lekavý. Po značném úsilí byly však tyto nežádoucí rysy jeho narušené povahy zvládnuty a z Maxe je psisko k zulíbání.

 

 

Co mu však zůstalo, jaksi nezvládá kontrolu nad svými pocity radosti. To přímo exploduje, i když se snažíme seč můžeme ho v tomto mírnit. Když přijíždí někdo, koho už zná a o kom ví, že je to kamarád, tak Max začne jančit. Brble pod fousy a lítá po schodech s balkonu k hlavním dveřím a naopak. A to může být přijíždějící auto i několik set metrů daleko. Když pak už parkuje před domkem, tak Maxovo vzrůšo postupně dosahuje vyššího stádia až do doby, kdy příslušná osoba vejde do domečku. Pak nastane bouřlivé vítání, u kterého je Max náležitě uklidňován, jinak by snad návštěvníka samou láskou sežral.

No a jak ukázat že se naše císařská jasnost už uklidnila? Přece po svém. Lehneme si na záda, nastavíme břicho a složíme svoje dlouhé paprče v signálu naprosté pokory a poslušnosti. Co však jaksi nezvládáme, jsou naše rozbouřené emoce. Tyto nám nesálají pouze z rozzářených očí a našpicovaných uší za náležitého funění a neustálého brblání, ale projevují se i tím že jaksi ztrácí kontrolu nad močákem a v tu ránu začne svoje okolí kropit. No co, prostě čůrá blahem, že jo.

Jemu z nepochopitelných, ale pánečkům z důvodů velmi pochopitelných je pak sprdnut a vykázán na zahradu, nebo do garáže. Panička dál láteří a on vlastně nevím proč. Ovšem největší radost mívá, když dojedou mladí s vnoučátkama a jejich psem Maximusem, jinak bráchou Ferdinanda. To pak následuje bujará zábava ať už s lidskými mláďaty nebo mezi čokly samotnými. Prostě vzrůšo, že jo.

 

 

Před právě uplynulými Vánocemi, kdy zde už školákům vypukly prázdniny, byl u nás na tři dny vnuk Fynn. S babičkou dělal vánoční cukroví a moc ho to bavilo a ještě lépe mu to šlo. Prostě předvánoční idylka v tom jinak komerčním šílení. Když nastal den Fynnova návratu, tak cukroví, co udělal, dostal v krabici domů. Edita, jinak Fynnova máma, pro něj dojela ráno autem a při té příležitosti dovezla kupu dárků, co přijdou pod stromeček, aby, až k nám za dva dny na Štědrý večer pojedou, měli více místa v autě a vůbec aby to pak bylo jednodušší z logistického hlediska.

Ten den zrovna nepršelo, vykukovalo sluníčko a po Editině příjezdu byly všechny tři obludy, Habsburci a Maximus, zavřeny na balkonu co je nad vjezdem do garáže. A zde právě Edita zaparkovala svoje auto. Míla jí pomáhala expedovat dárky z auta do chodby, když jsem zaslechl, jak Míla zařvala na Maxe. Teda panstvo, ta by klidně mohla velet marškumpačce, jakej má „volume“.

Když jsem se vybelhal, furt mě berou moje zmršený záda, tak jsem zjistil, že milý Max začal samou radostí kropit to, co bylo pod balkonem, než byl nevybíravě sprdnut. Že se tam právě nacházela panička, která se zrovna vysprchovala? No to byl přece její problém a nebo nééé??

Takže panička šla znovu pod sprchu, oblečení do pračky, balkon i auto byly opláchnuty a Max pak byl, ke svému údivu, po zbytek dne v nemilosti. Akorát se divil, proč se panička tak čílila, když fšecko, včetně jí, tak mistrně naparfemoval.

 

 

Aktualizováno: 3.5.2013 — 18:46

95 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Převýchova Maxe mne dojala, ne každý si dá se psem takovou práci jako vy a ještě dosáhne viditelných výsledků. (clap)
  Pokud jde o ty kropenky, tak naše boxerky kropily fest a vítací byly tak, že i když jsem zkoušela třeba z venku klíč, vítali mně jako bych se vrátila ze severního pólu. Největší vítačku jsem zažila před mnoha lety, kdy se naše bábi vrátila domů po třítýdenní dovolené v Jugošce, naše boxerka Denynka,vítala tak, že obíhala i zdi jako Douglas Fairbanks . (rofl) (wave)
  P.S. volume jsem ztratila předvčerem, takže máme tichou domácnost. (rofl) Zdravíme a máváme do Klokánie.

 2. Teda Maxi, tys king. 😀 Přeji dobrý večer. Děkuju všem za povzbudivá slova a držení pěstí, lidičky (a zvířátci). Přestál jsem úspěšně další chemo a jaký to mělo efekt se bohužel uvidí až za nějakou dobu po skenování pozitronických emisí (jo, to je dneska technika, princip střetu hmoty s antihmotou se fakt používá), teď se musím dovzpamatovat. 🙂

  1. PŮ, ZDRAVÍM TĚ A DRŽÍM VŠE CO MOHU, ABYSTE KONEČNĚ SPOLU S DRY TU SAŇ NEMOCI PORAZILI A VYHNALI JSTE JI Z TĚLA VEN NATRVALO.HOKINEK TI POSÍLÁ ŇUFNUTÍ ZA STATEČNOST.

  2. Ja som to vedela,že to bude dobré.TO DÁŠ!!!/tak aspon kričia mladí / A Ty to fakt dáš a my budeme mať strašidelné povídaní a radosť.
   Už ju mám aj teraz,napriek tomu,že počítadlo chce odomňa matematický velevýkon/8+9/

  3. Milý Pů, tohle vybojovat musíš – máš obrovskou podporu a myslíme na tebe denně. Moc doufám, že ty i Veram nám brzy budeš moct nahlásit zase nějakej krůček správným směrem (h)
   Držím furt! (inlove)

  4. Milý Pů, držím palce a pevně věřím že se dostaví kýžený výsledek. Jsi opravdový bojovník milý Pů a to je moc důležité. (h) (inlove) (h)

 3. Milí Švehlovic, já jsem tááák ráááda, že Max je stále s vámi a že vám to klape. A to přeci za nějakou tu „letní spršku zhůry“ přeci stojí ne? (no pravda, i já bych se bez ní též obešla). A tu fotku psů a Packy vám ukrutně přávidím.

  Jeden bývalý manželovů kolega měl kokršpanělku. Byla milá, vítací a čůrací (říkal, že je to u téhle rasy dost běžné). Když jsme u nich byli prvně, páník přišel otevřít. Fenka asi vycítila, že jsme „vítaní“ (a já jí samo pohladila), radostí udělala kolečko, přisedla a už byla loužička. Tak jsme do budoucna byli poučení, že se musíme chovat jako oni. Při příchodu si jí nevšímat, ani se na ní nedívat, dokud se neuklidní. Fungovalo to i když ne úplně vžydycky. Taky proto měli v předsíni omývací lino.

  Xerxová – včera, když jsme jeli domů, minuli jsme krásnou mladou dogu – šedivou s černým tečkováním (zdále se mi víc teček, než fleků). Měla červený obojek, tak to asi byla slečinka. No nesla se jako carevna a já tohle zbarvení viděla poprvé.

 4. Jé, Maxík. On to myslel hupřímně 🙂
  Já jsem tak ráda, že jste všichni spolu (sun) (inlove)

 5. Pan Čapek nazýval Dášeňku kropící konví, ale to byla ještě štěňátko. Vy máte kropící konev už dospělou milý Georgi. (chuckle)
  Bača si označkoval našeho klidně stojícího synka, když jsme na stanici čekali na autobus. Na štěstí měl hoch holínky. 😀
  Jinak všichni naši psi(tedy šlo o Baču a Brumlu)bouřlivě vítali a bezmezně milovali páníčka. On býval často na cestách a zatím co já psy doma krmila, ošetřovala, vodila na procházky…no přišlo mi to nespravedlivé že tak bouřlivě nemilovali mne. S Einsteinkem to byla jiná, ten byl jenom můj. Ale syna miloval a ať jsem šla jakoukoliv cestou vždycky věděl kde bydlí Jindra a strašně tam spěchal, táhnul mě vždycky tím správným směrem.
  Garyk moc nevítá a koho absolutně vůbec nevítá je můj syn. Ti předešlí psi měli k němu podobný vztah jako k manželovi. Nikoliv Garyk. A mne Garuš vítá jaksi bez žáru, bez zvláštního nadšení. Asi ztratí všechnu energii na ten děs ze zvuků. Nebo že by neměl o paničce příliš vysoké mínění? :O 😉

  1. Velká kočko, s tou kropicí konví jsi mi připomněla rčení „velkej jak dospělej kýbl“ 😉

   1. Tak Zano, tenhle výraz slyším úúúúplně prvně (musím si zapamatovat). 🙂 Držím palce v léčení.

   2. Milá zano a YGO, tak to jsem ani já nikdy neslyšela. Zapíšu ihned do notesu, své paměti už nevěřím. (chuckle)

 6. OT:
  Abych dostála pověsti zvířecího zpravodaje, tak zpravodajuju, že medvědice Kamčatka v Brně před týdnem porodila asi dvě mláďata a asi obě žijí (u medvědů je to hop nebo trop, jak se mládě nevyvíjí podle představ, hned je sežerou 🙁 )
  Takže náhled do porodního boxu a kdo máte zvuk, to mňoučení a hulákání způsobují opravdu miminkové:
  http://www.zoobrno.cz/cs/videogalerie/

  1. my máme taky přírůstek. Sice pro většinu návštěvníků ZOO ne moc zajímavý, ale pro přírodu důležitý… Protože ho vyženou z klece za pár měsíců ven…

    1. Gratulujeme k orlosupu, dle Wiky… byl tento pták ztotožňován s bájným ptákem Nohem, takže pravděpodobně jste jedničky s vlastnictvím největšího ptáka ve světě. (chuckle)

  2. Lásková (inlove) , díky! Co Mojenka? Jak je na tom? Ještě dívka nevinná, nebo už ne? (blush)

   1. Děkuju, děvčata. (f) Zdeni, ta Jana byla prvních deset dnů ve Španělku a psala reportáže i do idnes. Byla to skvělá služba, protože píše moc dobře a stejně dobře fotí.

 7. Tak myslím na HankuW, touhle dobou je už i u nich ráno… hlavně, aby to dobře dopadlo (inlove)

  1. Ano, taky myslím na Hanku, a pevně věřím, že operace dopadne dobře.
   Dále myslím na Půa, který teď potřebuje hodně síly jak fyzické tak psychické.
   A taky na Veram a zanu. Ach děvčata, uzdravujte se nám.
   (h) (h) (h) (h)

  2. Ano, moc a moc držím palce, ať ta operace Haně opravdu pomůže. (y) (y) Ale to bude vědět asi až po rehabilitaci. (h) (inlove) (h)

 8. Zdravím Habsburky. Jsem moc ráda, že se Max tak spravil :-). Naše Yummi naštěstí učurává jen když k nám přijde synoveček nebo jeho tatínek – ty dva miluje víc než kohokoli jiného a vítá je tak, že mám chuť žárlit :-).

  Jinak podávám stížnost na všechny učitele, kteří mi celý život lhali a tvrdili že na jihu je tepleji než na severu. Když jsme včera odjížděly ze Zábřeha bylo příjemných -7 a po příjezdu do Bratislavy jsme skoro umrzly. A to jsme si myslely že jedeme do tepla 😮

  1. Ha, ha, tohle platilo v dávných dobách. Dnes se nám počasí převrací naruby. Pamatuji, jaké bylo překvapení, když před pár lety nasněžilo v Jižní Itálii, to byly kalamitky. Nefungovalo nic a lidé, kteří tam doma nemají ani nainstalované topení, najednou vykoupili všechny přímotopy. A letos nasněžilo dokonce i v Římě a mají tam krásnou kalamitku. Italové teď zjišťují, že zimní gumy nejsou jen pro parádu. Jo, jo, časy se mění.
   To taková Bratislava, to je ještě severská oblast 😉

 9. Mrňavá Berry se počůrávala radostí zcela pravidelně – když vítala Marka 😀 měli nakázáno se zásadně vítat na dvorku…
  Jinak to jsou, milý Georgi, bezvadné zprávy! Mám radost, že jste se tehdy nevzdali a dali Maxovi šanci. Máte za to tam nahoře namalovanou krásnou zlatou hvězdičku (inlove)

  1. Celý souhvězdí 🙂 , jsem taky ráda a fakt smekám, protož ono to není jen tak věřit sobě a věřit psu. opravu (bow)

   1. ajééé, zas si žeru písmenka :-D, takže to mělo být

    protožE ono to není jen tak věřit sobě a věřit psu. opravDu

    1. No, ty si žerš jenom písmenka, ale hele co dneska vyšlo v MF Dnes v regionální příloze (o výrobci krmiv pro domácí zvířata): „jejich výrobky jedí psy a kočky po celém světě“. Už vidím tu hrůzu,jak koupím granule a ony mi slupnou Norku i s Pikanem! (heidy) 😀

     1. Maggie !! Ty mně zabiješ ! (rofl) (rofl)

      Maně jsem se ohlídla, zda jsou granule v pytlíku, nó nic to, nikoho nechroustaj. (chuckle)

  2. Přesně tak – jsem také za Maxe moc vděčná. Určitě si časem zaslouží tu šanci, co jste mu dali, počuránek jeden. :*

 10. Učurávat mohou i pejsci, ale kropení z balkónu je fakt něco extra. No abyste v té Klokánii neměli něco extra. 😉
  Hlavně jsem ráda, že jste si s Maxem vše vysvětlili a mohl u vás zůstat.
  Jo a „volume“ mám taky. Říkáme tomu Zupák vzor 1.1 (existuje i 1.2, ale to už tlaková vlna obrátí provinilce ve vzduchu a použila jsem ji jen asi 3x. Pak několik dní nemluvím, nejde to)

  1. dám také svou trošku do mlýna.
   Před operací štítné žlázy jsem byla na ORL vyšetření.
   Ve zprávě bylo napsáno zvučný kovový hlas.
   Můj manžel jen lakonicky poznamenal : “ To tě nemuseli vyšetřovat, to se nás mohli zeptat. “
   Tož tak.
   Míša

   1. Můj muž se občas ptával:“Coo se zas dělo, že jsem tě slyšel až u schránek?“ To když jsem dětem něco vytýkala…

  2. Tak vzor 1.2 jsem použila jen dvakrát v životě a ještě v pracovním procesu. Velmi účinné. A kolik to zachránilo hodnot 😉 Druhá věc je, že jsem pak měla týden hlasový klid 🙂

 11. Jééé Maxmiliááán! Hurá,hurá!! Jsem fakt moc a moc ráda, že se dílo zadařilo a všechno se v dobrý obrátilo.

  Maxovy vítací projevy ………Brble pod fousy a lítá po schodech s balkonu k hlavním dveřím a naopak. ……. 😀
  přesně znám. Náš emotikon Hošikus Zrzavikus Skorobělikusuž je přesně to stejný, jen k tomu brblání ešče přidává zvuk velmi rozčílené hrdličky zní to nějak jako grrrrrliiiiik a zamotává se do preclíku, rozmotává, zamotává, proudí prostorem, hopikuje. A tedy nespouští stavidla (a pevně doufám, že to tak i zůstane) . Možná ….- co tak v tom jeho svatým nadšení zkusit ty Maxovi emoce přesměrovat jinam? Aby se na něco soustředil a nekropil? třeba ho naučit nosit návštěvám nějakou plyšovou hračku? Bude se věnovat tomu, že má návštěvníka obdarovat – nejdřív tu hračku bude muset najít, protože jí předtím někde zabordelí….. no a než to všechno vyřídí, kropení ho třeba přejde?

 12. To je dobře, že jste to s Maxem zvládli- sama jsem zpočátku moc nevěřila… naše pejsky neučurávají, ale málem se zauzlují a Světluška pochoduje po zadních. Zvažuju, jestli její schopnosti nevyužít v cirkuse (party)
  U žabek napadla trocha sněhu, jinak je mínus 12. Světluška je ze sněhu celá nadšená, ještě ho moc neviděla, trocha sněhu tu byla zatím jen jednou- jinak celou zimu prší. A jako narozená loni v květnu ty hromady z předchozí zimy jaksi nestihla vidět, že.

 13. Naše Ťapka (fenka jezevčíka) také milovala některé návštěvy tak moc, že radostí učůrávala. Proto byla posílána vítat je na zahradu, někdy až ven na ulici.
  Tam si odbyla vítání – tím jak se snažila každého olíznout vyšplhala málem až na hlavu, „kropení“ odnesl převážně chodník, jen občas i boty a kalhoty návštěvníků a dovnitř pak vplula už jako dáma, posadila se v obýváku a pozorovala vybalování dárků z tašek. Pokud nebyl alespoň jeden vyčleněný pro ni, tak si nějaký vybrala a rozbalila sama, škubat papír uměla výborně.

 14. Ach Jirko, dnes je to opravdu vesele povídání. Maxmilián je krásný pejsek a vy jste úžasní, že jste ho tak zvládli.

  Chichich – ten nezvladatelný pocit štěstí, tak to taky známe. Roky se Toya z nás tak radovala, že učůrávala – naštěstí, jsa fenka, čurala pod sebe a nekropila okolí.

  A teď, co máme Brooke, je to u nás jak u bláznů – Brůča po nás skáče, Toya (jsa už hluchá jak peň) štěká, Jenda nadává – no cirkus hadra.

 15. Max má úžasný kukuč. 🙂 (h)
  Jste bezvadní, že jste to s Maxem zvládli. (y) Třeba se časem i jeho některé projevy radosti zmírní. (chuckle)
  Přeju všem krásný den! (h)

  Jooo, a v Praze – na rozdíl od Liberce – trochu nasněžilo, na silnicích je sotva půlka řidičů a jezdí se velmi pomalu. Zima je tady! 🙁

  1. Prázdniny jsou také znát, spousta lidí je na horách. Já včera s tím Angličanem jela z letiště do Vysočan, pak jsem mu ještě udělala okružní jízdu nejzajímavějšími místy Prahy vč. okolí hradu, Malou Stranu apod. a odvezla ho zpátky a vše proběhlo bez problémů, téměř žádný provoz.
   Ale bylo sucho!!! Dneska bych si okružní jízdu asi pořádně rozmyslela.

  2. Vave, ty nemáš právo si na zimu stěžovat. Kdo ji přivolával, no? (wait) Kdo měl pocit, že letos zima ještě nebyla a že tohle počasí (prosinec, leden) je nanicovaté?! Děvče, děvče, tohle jsi fakt přehnala. Nechceš napsat 105 o příchodu jara, abys to napravila? (inlove)

   1. Ano, tohle podepíšu, já si na lednové tepoty vůbec nestěžovala, ale Vave nám to všechno změnila 😀 Moc prosím o napravení počasí a k tomu posílám jeden skoro přesný smajlík (wave)

   2. Prosím, Evi (inlove), já jsem neměla pocit, že počasí je nanicovaté! Já jsem byla s dosavadním průběhem navýsost spokojená (nod) , jen jsem měla pocit, že zima ještě přijde, než bude jaro. Tak jsem si to přála mít za sebou. Ale takovou zimu jsem teda nečekala ani ve snu. (shake)
    O jaru určitě napíšu, ale ještě je na to asi trošku brzo, chjo.

 16. se tu spokojeně řehním, že se má Max tak skvěle a že jste to nevzdali. Podrbání Maxovi a pozdrav Georgovi a Míle. (h)

 17. Hezký ráno všem a Georgovi a Míle, co má volume, ještě poděkování za trpělivost s mladším členem c.k.smečky.
  Před okny máme nesouvisle bílo.

 18. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Většinou samým nadšením učůrávají fenečky (chuckle) U vás holt Habsburk (chuckle)

  Venku „teplo“ – jen mínus patnáct a něco jemňounkého poletuje vzduchem. Ale na vyčištěném dvorku ještě nic ležet nezůstává…

  1. MÁME SNÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍH!
   KUPU SNĚHU
   MRAKY SNĚHU
   HORY SNĚHU
   SNÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍH PRO FŠECKY!
   (rofl) (rofl) (rofl)

   No dobře, hory toho nejsou, ale sníh tu je (dance)

   a ještě jednou díkus za fčerejšikus

   1. my máme pořád asi 30 cenťáků hodně zmrzlé sněhové nadílky všude kolem… takže nám nechybí. A hlavně pokud moc nenapadne, tak se bude dál dát bruslit…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN