PSI: Filipejsek (2)

Na hromadě písku nalezené, a z rukou dětí osvobozené štěně si na nový domov a na jméno Filip rychle zvyklo a kdykoliv ho někdo z rodiny venčil, táhlo brzo zpět domů. Trefilo už druhý den bezpečně samo zpět domů, sedlo si před dveře a nedočkavě čekalo, až někdo otevře a rychle zaujalo své stanoviště na kanapi.

 

Vyrostlo do velikosti asi foxteriera, s černohnědým kožíškem s krátkým chlupem a hnědými tlapkami, se štíhlou postavou a chováním a rozumem s chytrostí správného podvraťáka. Brzo pochopil zvyky a chod celé rodiny a přizpůsobil se a rovněž se naučil základní pokyny (jako pocem a nachodník aj.). V bytě byl velmi čistotný, nikdy nic nezamazal.

Ale voda ve větším množstvím byla jeho úhlavním nepřítelem. Každé louži nebo bahýnku se zdaleka vyhnul, a když jsme v přilehlé koupelně pustili vodu do vany na koupání, bylo to pro něho znamení, aby se uklidil z dohledu pod kanape, až úplně dozadu, aby od té vody byl co nejdál. Pokud jsme ho koupali, musel se zpod kanape vylovit, zvednout, a když se nesl do vany, plaval nohama už v kuchyni.

Když něco nekalého provedl a někdo ho pokáral zvýšeným hlasem (nikdy ho nikdo z našich neplesknul, natož bil), odešel do přilehlé koupelny, kde měl oficiální byt ve formě rákosového psího košíku se střechou (dědictví po zesnulé foxteriérce).

Ve dveřích koupelny se zastavil, ohlédl se na nás zpět a v očích se z jeho opovržlivého pohledu dalo přečíst pohrdání a oznámení ve formě: „S tímhle mě všichni můžete…“ Za chvíli bylo slyšet, jak sebou rozhořčeně a hlasitě žuchl do svého plechu, a aspoň další půlhodinku s námi nemluvil.

Na dotaz zvědavcům z okolí na jeho rasu jsme oznamovali, že jeho rasa je známá jako jak teriér (jinak spisovně třeba jagdterier), i když podle jeho vzhledu musel být jeho původ každému jasný. Myslím, že někteří dokonce uvěřili v jeho rasový původ, který jsme jim oznámili.

Nestal se však z něho přítel dětí, zvláště malých, těch se bál a vyhýbal se jim. Asi přece jen zůstala vzpomínka, co s nimi na té hromadě písku prožil. Uznával však všechny členy rodiny, i oba naše kluky, ale jeho oblíbencem zůstal Honza, který mu u nás zajistil spokojený život s námi.

Rád s námi jezdil na chalupu autem, sotva jsme začali balit, lehl si před dveře, abychom mu neujeli, a jakmile jsem vyšel s taškami ven, s radostí nastoupil do auta a jeho oblíbené místečko byla odkládací plošinka před zadním okénkem.

Tam mohl dobře pozorovat okolí a cestu znal perfektně. Když jsme jeli jinam a odbočili z obvyklé cesty, okamžitě vstal a někdy i zakňoural otázku, co to má znamenat. Neklid projevil vždy, sotva jsme zajeli na lesní cestu k chalupě, to už věděl, že jsme blízko.

Na zahrádce si našel oblíbené místo na nejvyšším bodě, odkud měl přehled a mohl pozorovat každého, kdo na zahradě je a co dělá. Prostě tam měl dozor. Poměrně brzo se z něho stal rovnoprávný člen rodiny.

 

Aktualizováno: 2.2.2012 — 19:35

59 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ano, čistokrevný Carl Von Bhnhof! 😀 Náš Ferdík byl Ferdinand Von Pangejt, čili Ferda. Ale v očkováku měl celé jméno a našli se i jedinci, kteří se ptali, zda je čistokrevný. (rofl)

  1. Melicharius d.Erste aus Klenowitz zu Taube
   Barbarosa d.Zweite aus Strassnitz und Erdbeerkorb
   Richard d.Dritte aus Albendorfer Waldwiese

   a už máme erby hotové, jen je vybarvit!

    1. Ne, nejsou, ale babička by měla radost. Moje babička. Byla Rakušanka, příslušnice nízké rakouské šlechty a dědeček byl Maďar – hulán, utopil se za první světové v nějakých močálech.
     Takže všichni jsme tak trochu „cizinci“.

 2. Milý Hanuši, tvoje vyprávění mi udělalo opravdu radost (sun) A jen doufám, že bude další pokračování 🙂

 3. S tím vztahem k vodě je to jako náš Bertík. Venku odjakživa dělal všechno pro to, aby si ani tlapku nesmočil. A když prší, vyčítavě po nás hledí, co že jsme to zase způsobili za počasí… Nejvtipnější na tom je, že Dandie Dinmont teriér byl vyšlechtěn na lov vyder… Náš Bertík by vydru lovil jen do té doby, než by vlezla do vody (chuckle)
  Ještě OT: Kohout, ač uklizen do tepla kotelny, dnes v poledne umřel 🙁

  1. Milá Ivano, to je mi lítom, že se kohoutek jara nedočká. U drůbeže je nutné dávat pozor, aby jim nenamrzl hřebínek, to pak je jim velmi ouvej. Možná by bylo dobré i splepičky před krůtem ukrýt (no ale tu kotelny si pak dovedu představit … )

  2. To přesně, jak to dělal Filipes. Taky plaval nasucho. Když jsem ho ráno pouštěl na větrání ven a pršelo, musel jsem mu do deště pomoct štulcem, jinak by do deště nevyšel. A když se mu utíraly mokré tlapky od bláta, zjistili jsme, že neumí počítat. Vždy podal aspoň o jednu méně. (Smajlík se neujal, jako počítačový analfabet ho nedokážu přetáhnout). (dog)
   Syn má křížence dogy a huskyho, a když byl dorostenec, vzali ho na kanoi. Uprostřed Berounky ho to přestalo bavit, vystoupil, a divil se, že je ve vodě. Sice vyplaval na břeh, ale zpátky do kanoe už ho nedostali, doprovázel je po břehu. Od té doby se také vodě vyhne, pokud to jen jde.

 4. Krásné ,pohodové písání. Je vidět, že Vám pane Hanuši ,obapolné soužití velmi jde k duhu. Jste klidná síla. (dog) (h)

 5. Jako jemné pohlazení na duši
  je Váš dnešní článek, milý Hanuši! 🙂
  Vzpomněla jsem si u něj na úplně prvního rodinného psa, kterého jsme měli ještě u rodičů, jezevčíka Buka, ten totiž taky plaval ve vzduchu jako Filip. Což jsme se sestrou zjistily, když jsme mu chtěly dopřát, aby si podrobně prohlédl vánočního kapra ve vaně. Vyzdvižen nad hladinu pádloval ze všech sil namísto aby se věnoval mezidruhovému seznamování. Ale voda v přírodě mu nevadila, navzdory dlouhému tělíčku a krátkým nožkám do ní vstupoval dobrovolně a dokonce i docela rád plaval.

 6. Hanuši, je to ve své jednoduchosti vlastně kouzelný příběh o tom, jak jeden pejsek a jedna rodina ke štěstí přišli. A takové příběhy se moc hezky čtou (inlove)

 7. Milý Hanuš,čítala som to ešte nadránom po výjazde k pôrodu/ešte celá roztrasená/ a všetko zo mňa spadlo,len som sa usmievala.mali ste obe zúčastnené strany štastie.Vy na prítulneho,inteligentného mazlíčka,on na milujúcu rodinu.

   1. holčička,sanitka malá,mráz-17,matka nezodpovedná,no…Vlas by sa mi do zadku nevošiel./dúfam,že to slovo prejde cenzúrou/

    1. Tý jo, Verenko, jsi fakt dobrá. Jak často rodíš děti? Připadá mi to jako poměrně specializovaný obor lékařské činnosti.

    2. Verenko, připomněla jsi mi jednu zasutou vzpomínku na něco podobného. Šla jsem před šestou do práce. Byl sníh a -5. Na dvoře Masarykova nádraží v Praze mě přepadl vyděšený taxikář, že mu nějaká zákaznice rodí v autě. Poscháněla jsem čisté pláště a prošívanou bundu. Nejvíc jsem se bála, že to mimi nastydne. Než se kluk narodil, šla kolem nás do práce sestra z ordinace v patře. Tak mě v poslední minutě vystřídala. Strašný nervy. No, klukovi už bude skoro 40. 🙂

 8. ufff – nevenčím jednou, venčím dvakrát. Babča nás včera pořádně vyděsila – asi vlivem mrazu jí praskla cévka v nose… doma jatka, polovička s ní strávil dopoledne v nemocnici. Kontrola zítra, snad dobré, … ale přísný zákaz chodit ven. A děda bez babičky stávkuje… Takže nejdřív ven s Ričkem, pak s naštvanou Betou (že jsem si dovolila jít ven bez ní)

  Jen na okraj – být zcela v klidu pro některé znamená nasmažit dvě mísy koblih…

  1. Taky chodíme venčit dvakrát. Ája II. nedá Daníkovi pokoj, pořád ho okusuje ,potahuje za uši a za všechno :),nemají čas udělat své a naše potřeby. Když je vezmeme každého zvlášť, sednou a čumí, kde je zbytek, pak to vzdají a jdou na to. Odpoledne jdeme zároveň a to jsou dostihy, z Daníka je čipera a Ája mně připomíná silně Ešuse.
   Mia už slezla s patra a producíruje se dole, klidně spí kousek od Áji,Čita bivakuje vždy o kousek výš a pozoruje cvrkot. Teď zrovna se mi válí po myši. (wave)

  2. Hmm, vaše babi sokolka má úplně jiné představy o klidu, než pandr. Tak ať je už dobře. (sun)

 9. Pane Hanusi, vase povidani mne potesilo na dusi. Cesty osudu jsou nekdy nevyzpytatelne, ale spojil vas a Filipejska k zjevne oboustranne spokojenosti. (h)

  1. Vypadá to, že jsem opisovala, ale fakt ne. Že by zaúřadovaly ty hanácké geny, jak jsi onehdá poznamenala? 🙂

 10. Krásný čtení na víkend! Těším se na pokračování, mám pocit, že z Filipova soužití s vámi se toho určitě ještě najde hodně (inlove)

 11. Milý Hanuši,
  to je tak příjemné číst o pejskovi kterak ke štěstí přišel a rovnoprávným členem rodiny se stal. (wave)

 12. Nahodny psik moze byt super, a donesie do rodiny niekedy viac radosti ako by clovek ocakaval. My sme takto nahodne prisli k skoro jazvecikovi Andrasovi ktory prezil unas 16 rokov a 51 dni a mozem tvrdit ze to bol pes mojho zivota. uz je rok za duhovym mostom ale stale nam velmi chyba a chybat bude. Bol velmi inteligenty a aj poslusny. Tak isto ako Filip vedel dopredu kedy sa ide na chalupu to cakal pri aute pred domom a nepohol sa od neho teda az na jeden pripad , ked rodicia nasadli do auta prisli na chalupu a asi po dvoch hodinach mamam zacala zhanat Andrasa. ze kde je. Nakoniec zistili ze ho asi zabudli pred domom. Otec sa musel vratit z chalupy domov a psa nasiel uz pekne lezat pred vchodovymi dverami pred bytom. Nejaky sused suseda ho pustil domov od vtedy si dal velky pozor aby sa od auta viacej nevzdialil 🙂

 13. Pěkné pejsčí povídání v mrazivém ránu (u nás mínus 18). U nás se pejsky neurazí, pokud jsou kárány, ale nakloní hlavu a přemýšlí, jestli to fakt myslíme vážně. Ovšem za lumpárnu, u které byly přistiženy a vědí, že to je lumpárna, se následně omlouvají celým tělem.

 14. Milý pane Hanuši (inlove) , jsem moc ráda, že příběh zachráněného Filipejska pokračuje. Ráda slyším, že se mu v této kapitole dostalo vlastní trucovny se stříškou i letního bytu. (nod) (y) (sun) Moc se těším na to, čím nás překvapíte příště; určitě bude příště, že ano? Píšete sluníčkově. 🙂
  Přeju všem krásný den! (h)
  V Praze je zmrzlo a já jsem se rozhodla proti zimě stávkovat a tak jsem doma. Třeba to pomůže, eh, musím zkusit napravit, co jsem tuhle tak zavařila. (wasntme) (chuckle) 🙂

    1. Ono to vyjde nastejno, ale jak se po kontinentální zimě bude v kontinentálním létě (+40) hodit. To potom budeme závidět.

 15. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  I když je venku krutý mráz (mínus dvacet – jako včera) , tady je článek, který potěší a zahřeje (inlove)

 16. Milý Hanuši, toho vašeho Filipa vám podstrčila CD v pravý čas aby ho vaše paní stačila zachránit a aby pak byl milován celou rodinou. A Filip byl opravdu velká psí osobnost.

  A teď OT. Včera mi byla velkou CD pod nos podstrčena sedmiměsíční kočička, celá černá při pohledu svrchu, bílý nosík a PĚŠINKU (a je jedno že ji má jaksi na straně místo uprostřed) bílé ponožtičky jako mají naše princezny a bílé bříško. Viděla jsem nejen fotky ale i dvě videa v mobilu. Včera večer jsem se totiž setkala s moji dávnou žačkou, tedy žačkou, měla jsem pro skupinku předškolních dětí hodiny češtiny, na hodiny rodné řeči měly děti tenkrát ve Švédsku právo. Minka má ještě staršího brášku Jonáše a do skupiny patřil i jejich kamarád Janík. všechny tři děti mluvily krásně česky protože rodiny doma jinak nemluvily a já se vždycky na setkání s nimi moc těšila. Byly to aktivní děti s velkými tvůrčími schopnostmi, fantasii měly jak vodopád a byla radost s nimi být. Dnes je Minka producent experimentálního dokumentárního filmu, Jonáš umělec jako jeho táta Vladimír Stočes který maluje, sochaří, deset let pracoval jako scénograf a teď je zpátky v sochařském ateliéru. Měl výstavy i v Čechách. A Janík je industriální designer. Tak mám takový pěkný pocit a říkám si že jsem jim třeba taky trochu pomohla když jsem jejich tvorbu v dětství podporovala. No říkat si to mohu. (wasntme)
  Minka mi vyprávěla jak k nim na chalupu přišla kočička a povila čtyři koťátka. Podařilo se jí jim nalézt rodiny ale Sašu ne a ne udat. Jako producentka hodně jezdí a kočenku nemůže nechávat doma samotnou. Co myslíte, je to od CD vážná nabídka? Ale uživím tři princezny? Včera jsem koupila čtyřkilový pytel Royal Canin a přes to že jsem dostala kupon na 50 korun slevy zaplatila jsem 400 SEK. Větší pytel (ani nevím jestli 8 nebo 10 kilový) stojí 650 ale zrovna jej neměli. A toho písku do záchodku. No a ještě kastrace. Mám velké nutkání si čičinu s pěšinkou vzít a je mi z duše protivné že musím takhle počítat. Ale bohužel znám lidi kteří nepočítali a jsou teď před bankrotem. I když moje maminka vždycky říkala o svých čtyřech dětech že to nehrálo tak velkou roli a že se to další dítě vždycky uživilo.
  Minka chtěla překvapit Jonáše až se vrátí z Kanady a kotě mu dát. Třeba to od CD vůbec nebylo míněno pro mne. Ale představte si dvanáct bílých tlapiček a tři bílá bříška. A k tomu všemu jedna bílá pěšinka. 😉 (inlove)

  1. ahoj Velká Kočko,
   nakupuju RC po 20 kilech, pak mě na Zoohitu vyjde takto zakoupené množství na 110-114 korun za kilo (kupuju zásobu,když je v akci), nemáte tam něco podobného? Občas se to jmenuje ZOOPLUS. Mají ho v Belgii,Holandsku…internetovej obchod. Dovezou až domů. při přechodu ze dvou koček na 4 to moc poznat nebylo. Ze 4 na 6 už ano a ten 7 se tam prostě přifařil. Takže za týden spapkaj 4,5 kg mokrýho krmení a 2 kila granulí….
   PS: jak moc jsi nalomená pořídit holkám další kámošku?

   1. Ten Zoohit je dobrý. Teď, co mám Amálku, nakupuju tam její speciální mainské granulky pro koťata (mají pouze tam a Amálka je miluje) a i ledacos dalšího. Dovezou až domů, nevláčím se s nákladem. Ideální pro někoho, kdo už ty těžké náklady hůř táhne domů. Navíc od určité částky si napočítají ani dovoz. Beru zásadně na dobírku, takže není riziko, že by nedodali zaplacené a já neriskuji vyluxování konta nějakým zločincem. Věřím, že podobný internetový obchod je i ve Švédsku.
    A doufám, že ten třetí kožíšek bude mít brzy své doma společně s Tindrou a Daisy.

    1. ZOOHIT jsem před časem objevila a z něčeho jsem stále nadšená. Např. mají úžasné škrábací stromy s pelíšky, spoustu zajímavých hraček apod. Výborné jsou hlavně kapsičky a konzervičky v německé kvalitě. To se s těmi, co jsou vyráběné pro český trh, nedá vůbec srovnat. Ovšem některé věci jsou zde notně předražené. Díky mé kartě do Gimborn-velkoobchodu mám spoustu věcí podstatně levnějších, nežli jsou na ZOOHITu. Např. 850 ks sýrových bonbónků, po kterých by se kluci utloukli, pořídím už za 280,- káčé, v ZOOHITu 419,-! Takže pečlivě sleduji a vybírám si, protože ne vše se zde vyplatí koupit. Ale pohodlné to je, to je fakt.

     1. S konzervičkami souhlas. Gourmetky, které má u nás Albert po 36 Kč, mne vyjdou v Německu na 11 Kč; taky jsem jich přivezl hned stovku, aby kocourek netrpěl hladem. Poslední dobou se rozkecal a skoro pořád, protože pořád něco požaduje, (záchůdek, mazlení, papání, hrát si), slyším brrrooouk, vrrrkkkk, mňauee, kník… Včera jsem mu vyrobil z kusu alobalu kuličku tak 2 cm v průměru, honí ji, s krátkými přestávkami, doteď. (sun)

  2. Co mi to jen připomíná „nemůžu mít třetího kocoura…“?
   Milá Velká kočko, Šárka má pravdu s tím internetovým obchodem, chce to vyzkoušet. A třetí kočička se určitě přiživí a ani záchůdek nebude o moc plnější. Kdyby byla sama doma nebo si jí předávali jako horký brambor, bylo by to pro ní více stresující.
   Tak moc přeju další hebký kožíšek domů. A ještě k tomu filutu s pěšinkou!

  3. Asi to ode mne nebude moc hezké, ale Velká Kočko, hodně přemýšlej, než si přivedeš domů další kočičku. Je to o penězích a těch nikdy není nazbyt, ale jak tvoje princezny snesou další kočku? Co když budeš muset pořizovat další záchůdek, protože se stanou nečistotné, když se budou prát, budeš taky nešťastná.
   Možná by fakt bylo lepší, kdyby kočička bydlela jinde.

   1. Mě to napadlo taky… přepočítala bych finance, zkusila zjistit, jestli jde najít na internetu levnější e-shop a počítala a přemýšlela. Máš Garyka a dvě kočenky. Já mám dvě psice a jednu kočku. Vím, že to už takhle není levné. Každé další zvíře bych silně zvažovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN